bleachbit 0.7.3-1 - en to th translation catalogue (378 entries)

en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
th: ไม่สามารถล้าง %s ได้เนื่องจากกำลังทำงานอยู่ โปรดปิดแล้วลองอีกครั้ง

en: --overwrite is intended only for use with --clean
th: --overwrite มีไว้สำหรับใช้กับ --clean เท่านั้น

en: 2600 Magazine
th: นิตยสาร 2600

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
th: ฐานข้อมูลของ URL รวมถึงบุ๊กมาร์ก, Favicons และประวัติการเข้าชมเว็บไซต์

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
th: ฐานข้อมูลชื่อผู้ใช้และรหัสผ่าน รวมถึงรายชื่อเว็บไซต์ที่ไม่ควรเก็บรหัสผ่าน

en: A history of forms entered in web sites
th: ประวัติการกรอกแบบฟอร์มในเว็บไซต์

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
th: ประวัติของแบบฟอร์มที่ป้อนในเว็บไซต์และในแถบค้นหา

en: A new version is available.
th: มีเวอร์ชันใหม่ที่ใช้ได้

en: Abort
th: ยกเลิก

en: Abort the preview or cleaning process
th: ยกเลิกการแสดงตัวอย่างหรือกระบวนการทำความสะอาด

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
th[0]: เหลืออีกประมาณ %d นาที

en: Access denied when deleting registry key: %s
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธเมื่อลบคีย์รีจิสทรี: %s

en: Access denied when deleting registry value: %s
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธเมื่อลบค่ารีจิสทรี: %s

en: Access denied when flagging file for later delete: %s
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธเมื่อทำเครื่องหมายไฟล์เพื่อลบในภายหลัง: %s

en: Access denied: %s
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธ: %s

en: Access the application menu by clicking the hamburger icon on the title bar.
th: เข้าถึงเมนูแอปพลิเคชันโดยคลิกที่ไอคอนแฮมเบอร์เกอร์บนแถบชื่อ

en: Access the application menu by clicking the logo on the title bar.
th: เข้าถึงเมนูแอปพลิเคชันโดยคลิกที่โลโก้บนแถบชื่อ

en: Active
th: เปิดใช้งาน

en: Add the shred context menu to KDE Plasma
th: เพิ่มเมนูลงใน KDE Plasma

en: Administrator privileges are required to clean Windows Updates
th: จำเป็นต้องมีสิทธิ์ผู้ดูแลระบบเพื่ออัปเดต Windows

en: All languages will be deleted except those checked.
th: ทุกภาษาจะถูกลบ ยกเว้นที่เลือกไว้

en: Allocating and wiping %s of memory.
th: การจัดสรรและการลบหน่วยความจำ %s

en: Andrew Ziem and contributors
th: Andrew Ziem และผู้สนับสนุน

en: Anti-virus
th: โปรแกรมป้องกันไวรัส

en: Applications
th: แอปพลิเคชัน

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบแฟ้มอย่างถาวรตามการทำงานที่เลือก? แฟ้มจริงที่จะถูกลบอาจมีการเปลี่ยนแปลงตั้งแต่คุณเรียกตัวอย่าง

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบแฟ้มเหล่านี้อย่างถาวร

en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
th: แฟ้มอย่างน้อยหนึ่งแฟ้มถูกล็อกโดยกระบวนการอื่น ดังนั้นจึงไม่สามารถเขียนทับเนื้อหาแฟ้มได้ จะถูกทำเครื่องหมายเพื่อลบเมื่อรีบูตระบบ

en: Attachments
th: สิ่งที่แนบมา

en: Audio files tagger
th: ตัวแท็กแฟ้มเสียง

en: Auto-detect language
th: ตรวจจับภาษาอัตโนมัติ

en: Automatically detect the system language
th: ตรวจจับภาษาของระบบโดยอัตโนมัติ

en: Automatically preserving language %s.
th: การรักษาภาษา %s โดยอัตโนมัติ

en: Backup files
th: ไฟล์สำรองข้อมูล

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
th: เนื่องจากคุณกำลังเรียกใช้เป็น root โปรดเปิดลิงก์นี้ในเว็บเบราว์เซอร์ด้วยตนเอง:
    %s

en: BleachBit frees disk space and maintains privacy by quickly removing unnecessary files such as cache, cookies, browser history, temporary files, and system logs. It can also shred files and clean free disk space to prevent data recovery.
th: BleachBit ช่วยเพิ่มพื้นในดิสก์และรักษาความเป็นส่วนตัวด้วยการลบไฟล์ที่ไม่จำเป็น เช่น แคช คุกกี้ ประวัติเบราว์เซอร์ ไฟล์ชั่วคราว นอกจากนี้ทำความสะอาดพื้นที่ว่างในดิสก์เพื่อป้องกันการกู้คืนข้อมูลได้

en: BleachBit is starting...
th: BleachBit กำลังเริ่มดำเนินการ...

en: Blocklists
th: บล็อกลิสต์

en: Blocklists will need update to work.
th: บล็อกลิสต์จะต้องอัปเดตจึงจะใช้งานได้

en: Broken desktop files
th: แฟ้มเดส์กท็อปใช้งานไม่ได้

en: Cache
th: แคช

en: Carefully review the list of packages that will be removed by running "dnf list autoremove".
th: ตรวจสอบรายการแพ็คเกจที่จะถูกลบโดยใช้ "dnf list autoremove"

en: Chat client
th: สนทนาลูกข่าย

en: Chat logs
th: บันทึกการสนทนา

en: Check for new beta releases
th: ตรวจสอบรุ่นเบต้าใหม่

en: Check periodically for software updates via the Internet
th: ตรวจสอบการอัปเดตซอฟต์แวร์เป็นระยะๆ ผ่านทางอินเทอร์เน็ต

en: Checking online for updates to winapp2.ini
th: กำลังตรวจสอบออนไลน์สำหรับการอัปเดต winapp2.ini

en: Choose a file
th: เลือกแฟ้ม

en: Choose a folder
th: เลือกโฟลเดอร์

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
th: เลือกโฟลเดอร์ที่เขียนได้สำหรับแต่ละไดรฟ์เพื่อเขียนทับพื้นที่ว่าง

en: Choose files to shred
th: เลือกแฟ้มที่จะทำลาย

en: Choose folder to shred
th: เลือกโฟลเดอร์ที่จะทำลาย

en: Clean
th: ล้าง

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
th: ล้างการกระจายตัวของฐานข้อมูลเพื่อลดพื้นที่และเพิ่มความเร็วโดยไม่ต้องลบข้อมูลใด ๆ

en: Clean file
th: ลบแฟ้ม

en: Clean files in the selected operations
th: ล้างแฟ้มโดยทำตามคำสั่งที่เลือก

en: Clean files widely scattered across the disk
th: ล้างไฟล์ที่กระจัดกระจายทั่วดิสก์

en: Clean old system journals
th: ล้างวารสารระบบเก่า

en: Clipboard
th: คลิปบอร์ด

en: Code
th: โค้ด

en: Compatibility layer for Windows software
th: เลเยอร์ความเข้ากันได้สำหรับซอฟต์แวร์ Windows

en: Configure this option in the preferences.
th: ตั้งค่าตัวเลือกนี้ในเมนูการตั้งค่า

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Confirm before delete
th: ยืนยันก่อนลบ

en: Cookies
th: คุกกี้

en: Crash reports
th: รายงานปัญหา

en: Creating new, temporary file for wiping free space.
th: สร้างแฟ้มใหม่ชั่วคราวเพื่อล้างพื้นที่ว่าง

en: Current session
th: เซสชันปัจจุบัน

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom folders will be reset.
th: โฟลเดอร์ที่กำหนดเองจะถูกรีเซ็ต

en: DOM Storage
th: ที่เก็บข้อมูล DOM

en: Dark mode
th: โหมดมืด

en: Database
th: ฐานข้อมูล

en: Debug logs
th: บันทึกการแก้จุดบกพร่อง

en: Deep scan
th: สแกนละเอียด

en: Deep scan does not support multi-value variable.
th: การสแกนละเอียดไม่รองรับตัวแปรหลายค่า

en: Default dark mode, showing found junk files
th: โหมดมืด และแสดงไฟล์ขยะที่พบ

en: Delete
th: ลบ

en: Delete HTML5 cookies
th: ลบคุกกี้ HTML5

en: Delete broken application menu entries and file associations
th: ลบรายการเมนูแอปพลิเคชันที่ใช้งานไม่ได้และการเชื่อมโยงแฟ้ม

en: Delete cached patches and installers
th: ลบแพตช์แคชและโปรแกรมติดตั้ง

en: Delete confirmation
th: ลบการยืนยัน

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
th: ลบคุกกี้ซึ่งมีข้อมูล เช่น การตั้งค่าเว็บไซต์ การยืนยันตัวตน และการติดตามการระบุตัวตน

en: Delete downloaded podcasts
th: ลบพอดแคสต์ที่ดาวน์โหลดแล้ว

en: Delete files for unwanted languages
th: ลบแฟ้มสำหรับภาษาที่ไม่ต้องการ

en: Delete obsolete files
th: ลบแฟ้มที่ล้าสมัย

en: Delete old system logs
th: ลบบันทึกเก่าของระบบ

en: Delete registry key
th: ลบคีย์เรจิสตรี

en: Delete the audio and video recordings
th: ลบการบันทึกเสียงและวิดีโอ

en: Delete the avatars and emoticons cache
th: ลบแคชอวาตาร์และอีโมติคอน

en: Delete the backup files
th: ลบไฟล์สำรองข้อมูล

en: Delete the cache
th: ลบแคช

en: Delete the chat logs
th: ลบบันทึกการสนทนา

en: Delete the command history
th: ลบประวัติคำสั่ง

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
th: ลบคุกกี้, URL ที่เข้าชม และประวัติการค้นหา

en: Delete the current and last sessions
th: ลบเซสชันปัจจุบันและเซสชันล่าสุด

en: Delete the current session
th: ลบเซสชันปัจจุบัน

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
th: ลบฐานข้อมูลซึ่งมีข้อมูล เช่น จำนวนการเล่นและการเล่นล่าสุด

en: Delete the debug logs
th: ลบบันทึกการแก้จุดบกพร่อง

en: Delete the file
th: ลบแฟ้มนี้

en: Delete the files
th: ลบไฟล์

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
th: ลบประวัติ ซึ่งรวมถึงไซต์ที่เข้าชม การดาวน์โหลดและรูปขนาดย่อ

en: Delete the list of game servers
th: ลบรายชื่อเซิร์ฟเวอร์เกม

en: Delete the list of recently used documents
th: ลบรายชื่อเอกสารที่ใช้ล่าสุด

en: Delete the list of visited web pages
th: ลบรายการหน้าเว็บที่เข้าชม

en: Delete the logs
th: ลบบันทึก

en: Delete the most recently used list
th: ลบรายการที่ใช้ล่าสุด

en: Delete the search history
th: ลบประวัติการค้นหา

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
th: ลบดัชนีการค้นหา ฐานข้อมูลของคำ และไฟล์ที่อยู่ในนั้น

en: Delete the sync data and sign out of the browser
th: ลบข้อมูลการซิงค์และออกจากระบบเบราว์เซอร์

en: Delete the temporary files
th: ลบแฟ้มชั่วคราว

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
th: ลบทอร์เรนท์ (เฉพาะข้อมูลเมตาเท่านั้น)

en: Delete the usage date, window position, and other data for folders
th: ลบวันที่ใช้งาน ตำแหน่งหน้าต่าง และข้อมูลอื่นๆ สำหรับโฟลเดอร์

en: Delete the usage history
th: ลบประวัติการใช้งาน

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
th: ลบแคชของเว็บ ซึ่งลดเวลาในการแสดงหน้าที่เข้าชมแล้ว

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages. This also clears favorited GIFs.
th: ลบแคชของเว็บซึ่งช่วยลดเวลาในการแสดงหน้าที่เข้าชมซ้ำ นอกจากนี้ยังล้าง GIF ที่ชื่นชอบอีกด้วย

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
th: ลบโปรแกรมถอนการติดตั้งสำหรับการอัปเดตของ Microsoft รวมถึง Hotfix, Service Pack และการอัปเดต Internet Explorer

en: Delete user-specified files and folders
th: ลบแฟ้มและโฟลเดอร์ที่ผู้ใช้ระบุ

en: Delete without shredding
th: ลบโดยไม่ต้องทำลาย

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
th: ลบ ~/.viminfo ซึ่งรวมถึงประวัติแฟ้ม ประวัติคำสั่ง และบัฟเฟอร์

en: Deleting files
th: กำลังลบแฟ้ม

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
th: การลบดัชนีจะรีเซ็ตการกำหนดค่าของคอลัมน์ในรายการข้อความ

en: Desktop environment
th: สภาพแวดล้อมเดสก์ท็อป

en: Desktop widgets
th: วิดเจ็ตเดสก์ท็อป

en: Detected these swap devices: %s
th: ตรวจพบอุปกรณ์การสลับเหล่านี้: %s

en: Device or resource is busy: %s
th: อุปกรณ์หรือทรัพยากรไม่ว่าง: %s

en: Directory is not empty: %s
th: ไดเรกทอรีไม่ว่างเปล่า: %s

en: Disabled
th: ปิดใช้งานแล้ว

en: Disabling swap.
th: ปิดการใช้งานการสลับ

en: Disk space recovered: %s
th: พื้นที่ดิสก์ที่กู้คืน: %s

en: Disk space to be recovered: %s
th: พื้นที่ดิสก์ที่จะกู้คืน: %s

en: Disk was full when writing configuration to file: %s
th: ดิสก์เต็มเมื่อเขียนตั้งค่าลงในไฟล์: %s

en: Do not delete
th: ไม่ลบ

en: Document viewer
th: โปรแกรมดูเอกสาร

en: Done.
th: เสร็จแล้ว

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
th: ดาวน์โหลดและอัปเดตโปรแกรมทำความสะอาดจากชุมชน (winapp2.ini)

en: Download data needed for chaff generator?
th: ดาวน์โหลดข้อมูลที่จำเป็นสำหรับการสร้างเป้าลวงหรือไม่?

en: Download history
th: ประวัติการดาวน์โหลด

en: Downloaded podcasts
th: พอดแคสต์ที่ดาวน์โหลดแล้ว

en: Downloading URL failed: %s
th: ดาวน์โหลด URL ล้มเหลว: %s

en: Drives
th: ไดรฟ์

en: Dropping privileges of process ID {pid} to user ID {uid}.
th: ยกเลิกสิทธิ์ของ ID กระบวนการ {pid} ไปยัง ID ผู้ใช้ {uid}

en: Editor
th: เครื่องมือแก้ไข

en: Email client
th: โปรแกรม Email client

en: Empty the recycle bin
th: ล้างถังรีไซเคิล

en: Empty the trash
th: ล้างถังขยะ

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Error #%d when flushing the file buffer.
th: เกิดข้อผิดพลาด #%d เมื่อล้างไฟล์บัฟเฟอร์

en: Error checking whether path exists: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดในการตรวจสอบว่ามีเส้นทางอยู่หรือไม่: %s

en: Error in handle_cleaner_option() for cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}
th: เกิดข้อผิดพลาดใน handle_cleaner_option() สำหรับ id เครื่องมือทำความสะอาด = {cleaner_id} ตัวเลือก XML={option_xml}

en: Error reading cleaner: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดในการอ่านเครื่องมือทำความสะอาด: %s

en: Error when checking for updates:
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะตรวจสอบการอัปเดต:

en: Error when opening a network connection to check for updates. Please verify the network is working and that a firewall is not blocking this application. Error message: {}
th: เกิดข้อผิดพลาดเมื่อเปิดการเชื่อมต่อเครือข่ายเพื่อตรวจสอบการอัปเดต โปรดตรวจสอบว่าเครือข่ายใช้งานได้และไฟร์วอลล์ไม่ได้บล็อกแอปพลิเคชันนี้ ข้อความข้อผิดพลาด: {}

en: Error when setting the default drives to shred.
th: เกิดข้อผิดพลาดเมื่อตั้งค่าไดรฟ์เริ่มต้นเป็นทำลาย

en: Error: {operation_option}: {command}
th: ข้อผิดพลาด: {operation_option}: {command}

en: Errors: %d
th: ข้อผิดพลาด: %d

en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
th: ข้อยกเว้นขณะใช้งาน '%(operation)s': '%(msg)s'

en: Executable not found: %s
th: ไม่พบแฟ้มโปรแกรม: %s

en: Exit after cleaning
th: ปิดโปรแกรมหลังจากล้างเสร็จแล้ว

en: File
th: แฟ้ม

en: File archiver
th: ตัวจัดการแฟ้มจัดเก็บ

en: File manager
th: ตัวจัดการแฟ้ม

en: File not found: %s
th: ไม่พบไฟล์: %s

en: File transfer client
th: โปรแกรมถ่ายโอนไฟล์

en: Files deleted: %d
th: แฟ้มที่ลบ: %d

en: Files to be deleted: %d
th: แฟ้มที่จะลบ: %d

en: Folder
th: โฟลเดอร์

en: Form history
th: ประวัติแบบฟอร์ม

en: Found UUID for swap file {device} is {uuid}.
th: พบ UUID สำหรับ {device} คือ {uuid}

en: Free disk space
th: พื้นที่ว่างในดิสก์

en: Free space and maintain privacy
th: พื้นที่ว่างและการรักษาความเป็นส่วนตัว

en: Freeing %s of memory.
th: คืนหน่วยความจำ %s

en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
th: GNU General Public License เวอร์ชัน 3 หรือใหม่กว่า
    โปรดดู https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

en: Game
th: เกม

en: Games
th: เกม

en: General
th: ทั่วไป

en: Generating files
th: กำลังสร้างแฟ้ม

en: Graphics editor
th: โปรแกรมแก้ไขรูปภาพ

en: Handled unknown error #0 while truncating file.
th: จัดการข้อผิดพลาดที่ไม่รู้จัก #0 ขณะตัดไฟล์

en: Hide irrelevant cleaners
th: ซ่อนเครื่องมือทำความสะอาดที่ไม่เกี่ยวข้อง

en: Hillary Clinton's emails
th: อีเมลของฮิลลารี คลินตัน

en: History
th: ประวัติ

en: Icons for files on the system
th: ไอคอนสำหรับแฟ้มในระบบ

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
th: หากพบการอัปเดต คุณจะได้รับตัวเลือกในการดูข้อมูลเกี่ยวกับการอัปเดตนั้น จากนั้นคุณสามารถดาวน์โหลดและติดตั้งการอัปเดตได้ด้วยตนเอง

en: Ignoring cleaner because it is world writable: %s
th: เพิกเฉยต่อเครื่องมือทำความสะอาดเพราะสามารถเขียนได้ทั่วโลก: %s

en: Imported from winapp2.ini
th: นำเข้าจาก winapp2.ini

en: Importing cleaners from Winapp2.ini.
th: การนำเข้าเครื่องมือทำความสะอาดจาก Winapp2.ini

en: Index
th: ดัชนี

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
th: ตรวจสอบตัวอย่างแฟ้มใดๆ ที่คุณต้องการเก็บไว้

en: Inspiration
th: แรงบันดาลใจ

en: Installers
th: โปรแกรมติดตั้ง

en: Internet
th: อินเทอร์เน็ต

en: Known clients and friends
th: บุคคลที่รู้จัก

en: Known files history
th: ประวัติไฟล์ที่รู้จัก

en: Language:
th: ภาษา:

en: Languages
th: ภาษา

en: List of files downloaded
th: รายการแฟ้มที่ดาวน์โหลดแล้ว

en: List of visited web pages
th: รายการหน้าเว็บที่เข้าชม

en: Loading native cleaners.
th: กำลังโหลดโปรแกรมทำความสะอาด

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
th: โหลดเซสชันเริ่มต้นหลังจากที่เบราว์เซอร์ปิดหรือขัดข้อง

en: Localizations
th: แฟ้มภาษา

en: Logs
th: บันทึก

en: Make chaff
th: สร้างเป้าลวง (chaff)

en: Make files
th: สร้างแฟ้ม

en: Make randomly-generated messages inspired by documents.
th: สร้างข้อความที่สร้างแบบสุ่มจากเอกสาร

en: Mark for deletion
th: ทำเครื่องหมายเพื่อลบ

en: Media player
th: เครื่องเล่นสื่อ

en: Memory
th: ความจำ

en: Memory dump
th: memory dump

en: Most recently used
th: ใช้ล่าสุด

en: Multimedia
th: มัลติมีเดีย

en: Multimedia viewer
th: โปรแกรมดูมัลติมีเดีย

en: Name
th: ชื่อ

en: New winapp2.ini was downloaded.
th: ดาวน์โหลด winapp2.ini ใหม่แล้ว

en: No directories given for --wipe-free-space
th: ไม่มีไดเร็กทอรีสำหรับ --wipe-free-space

en: No paths found in clipboard.
th: ไม่พบเส้นทางในคลิปบอร์ด

en: No work to do. Specify options.
th: ไม่มีการดำเนินการ โปรดระบุตัวเลือก

en: Number of files
th: จำนวนแฟ้ม

en: Office suite
th: ชุดโปรแกรมสำนักงาน

en: Open web browser to %s?
th: เปิดเว็บเบราว์เซอร์ไปที่ %s หรือไม่

en: Overwrite contents of files to prevent recovery
th: เขียนทับเนื้อหาของแฟ้มเพื่อป้องกันการกู้คืน

en: Overwrite free disk space %s
th: เขียนทับบนพื้นที่ว่างของดิสก์ %s

en: Overwrite free disk space to hide deleted files
th: เขียนทับพื้นที่ว่างในดิสก์เพื่อซ่อนแฟ้มที่ถูกลบ

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
th: การเขียนทับไม่ได้ผลกับระบบแฟ้มบางระบบและการทำงานของ BleachBit บางอย่าง การเขียนทับช้าลงอย่างมาก

en: Package lists
th: รายการแพ็กเกจ

en: Package manager
th: จัดการแพ็คเกจ

en: Passwords
th: รหัสผ่าน

en: Path
th: เส้นทาง

en: Path to wipe must be an existing directory: %s
th: เส้นทางที่จะล้างต้องเป็นไดเร็กทอรีที่มีอยู่: %s

en: Permission denied when writing configuration to file: %s
th: ปฏิเสธการอนุญาตเมื่อเขียนการกำหนดค่าลงในไฟล์: %s

en: Physical free memory is %s.
th: หน่วยความจำที่ว่าง %s

en: Places
th: สถานที่

en: Please wait.  Cleaning %s.
th: โปรดรอสักครู่ กำลังทำความสะอาด %s

en: Please wait.  Previewing %s.
th: โปรดรอสักครู่ กำลังแสดงตัวอย่าง %s

en: Please wait.  Running deep scan.
th: โปรดรอสักครู่ กำลังทำการสแกนละเอียด

en: Please wait.  Wiping free disk space.
th: โปรดรอสักครู่ กำลังล้างเพื่อเพิ่มพื้นที่ว่างในดิสก์

en: Preferences
th: การตั้งค่า

en: Preserve
th: รักษา

en: Press F11 to exit fullscreen mode.
th: กด F11 เพื่อออกจากโหมดเต็มจอ

en: Preview
th: ตัวอย่าง

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
th: ตัวอย่างแฟ้มในการทำงานที่เลือก (โดยไม่ลบแฟ้มใดๆ)

en: Program to clean unnecessary files
th: ทำความสะอาดไฟล์ที่ไม่จำเป็น

en: Quarantine
th: กักกัน

en: Quit
th: ออก

en: Re-enabling swap.
th: ปิดการใช้งานการสลับอีกครั้ง

en: Recent documents list
th: รายชื่อเอกสารล่าสุด

en: Recordings
th: บันทึก

en: Recycle bin
th: ถังขยะ

en: Refresh Windows shell
th: รีเฟรชเชลล์ Windows

en: Reinitializing the swap device %s.
th: กำลังเริ่มต้นอุปกรณ์การสลับ %s ใหม่

en: Remember window geometry
th: จำรูปทรงหน้าต่าง

en: Remote control software
th: ซอฟต์แวร์ควบคุมระยะไกล

en: Remove disabled packages
th: ลบแพ็คเกจที่ปิดใช้งาน

en: Remove packages that were formerly dependencies
th: ลบแพ็คเกจที่เคยอ้างอิง

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
th: รีเซ็ตประวัติการใช้เครื่องมือค้นหาและลบเครื่องมือค้นหาที่ไม่ใช่จากโรงงาน ซึ่งบางส่วนจะถูกเพิ่มโดยอัตโนมัติ

en: Resetting the configuration file because it is corrupt: %s
th: กำลังรีเซ็ตไฟล์การกำหนดค่าเนื่องจากเสียหาย: %s

en: Rotated logs
th: บันทึกการหมุนเวียน

en: Run
th: เรียกใช้

en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
th: เรียกใช้ BleachBit ด้วยสิทธิ์ของผู้ดูแลระบบเพื่อปรับปรุงความถูกต้องของการเขียนทับเนื้อหาของแฟ้ม

en: Run external command: %s
th: เรียกใช้คำสั่งภายนอก: %s

en: S_hred Settings and Quit
th: ล้_างการตั้งค่าทั้งหมดแล้วออก

en: S_ystem Information
th: ข้_อมูลระบบ

en: Search engines
th: เครื่องมือค้นหา

en: Search history
th: ประวัติการค้นหา

en: Search tool
th: เครื่องมือค้นหา

en: Security warning
th: คำเตือนความปลอดภัย

en: Select destination folder
th: เลือกโฟล์เดอร์ปลายทาง

en: Session
th: เซสชัน

en: Session restore
th: การกู้คืนเซสชัน

en: Setting nice value %d for this process.
th: การตั้งค่าที่ดี %d สำหรับกระบวนการนี้

en: Settings for individual sites
th: การตั้งค่าสำหรับแต่ละไซต์

en: Sh_red Folders
th: ล้า_งโฟลเดอร์

en: Shell
th: หน่วยติดต่อผู้ใช้ (Shell)

en: Show debug messages
th: แสดงข้อความแก้ไขข้อบกพร่อง

en: Shred Paths from Clipboard
th: ล้างเส้นทางจากคลิปบอร์ด

en: Site preferences
th: การตั้งค่าไซต์

en: Size
th: ขนาด

en: Skip
th: ข้าม

en: Skipping mount point: %s
th: ข้ามจุดต่อเชื่อม: %s

en: Special file type cannot be deleted: %s
th: ประเภทแฟ้มพิเศษไม่สามารถลบได้: %s

en: Special operations: %d
th: การทำงานพิเศษ: %d

en: Specify only one of these commands: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean
th: ระบุเพียงหนึ่งคำสั่งเหล่านี้: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean

en: Statistics
th: สถิติ

en: Sync
th: ซิงค์

en: Sync conflict
th: ความขัดแย้งในการซิงค์

en: System
th: ระบบ

en: System information
th: ข้อมูลระบบ

en: System journals
th: วารสารระบบ

en: Temporary files
th: แฟ้มชั่วคราว

en: The child memory-wiping process returned code %d.
th: กระบวนการล้างหน่วยความจำย่อยส่งคืนรหัส %d

en: The command 'swapoff -s' failed, so falling back to /proc/swaps for swap information.
th: คำสั่ง 'swapoff -s' ล้มเหลว ดังนั้นให้กลับไปที่ /proc/swaps เพื่อดูข้อมูลการสลับ

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
th: คลิปบอร์ดของสภาพแวดล้อมเดสก์ท็อปที่ใช้สำหรับการคัดลอกและวาง

en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
th: ตัวแปรสภาพแวดล้อม TMP หมายถึงไดเร็กทอรีที่ไม่มีอยู่: %s

en: The function wipe_memory() with process ID {pid} is waiting for child process ID {cid}.
th: ฟังก์ชัน wipe_memory() ที่มี ID กระบวนการ {pid} กำลังรอ ID กระบวนการย่อย {cid}

en: The system in general
th: ระบบทั่วไป

en: There is no official version of BleachBit on the Microsoft Store. Get the genuine version at https://www.bleachbit.org where it is always free of charge.
th: ไม่มี BleachBit เวอร์ชันอย่างเป็นทางการบน Microsoft Store ดาวน์โหลดเวอร์ชันของแท้ได้ที่ https://www.bleachbit.org

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
th: นี่คือแฟ้มอย่างน้อยหนึ่งแฟ้มบนระบบแฟ้มที่ไม่สนับสนุนการเขียนทับขั้นสูง

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
th: คำจำกัดความเครื่องมือทำความสะอาดเหล่านี้ใหม่หรือมีการเปลี่ยนแปลง คำจำกัดความที่เป็นอันตรายอาจทำให้ระบบของคุณเสียหายได้ หากคุณไม่เชื่อถือการเปลี่ยนแปลงเหล่านี้ ให้ลบไฟล์หรือออก

en: These locations can be selected for deletion.
th: สามารถเลือกตำแหน่งเหล่านี้เพื่อลบได้

en: These paths will not be deleted or modified.
th: เส้นทางเหล่านี้จะไม่ถูกลบหรือแก้ไข

en: This function deletes all BleachBit settings and then quits the application. Use this to hide your use of BleachBit or to reset its settings. The next time you start BleachBit, the settings will initialize to default values.
th: ฟังก์ชันนี้จะลบการตั้งค่า BleachBit ทั้งหมดแล้วออกจากแอปพลิเคชัน ใช้ฟังก์ชันนี้เพื่อซ่อนการใช้ BleachBit หรือเพื่อรีเซ็ตการตั้งค่า ครั้งต่อไปที่คุณเริ่ม BleachBit การตั้งค่าจะเริ่มต้นเป็นค่าเริ่มต้น

en: This option deletes all bookmarks.
th: ตัวเลือกนี้จะลบบุ๊กมาร์กทั้งหมด

en: This option is experimental and may cause system problems.
th: ตัวเลือกนี้เป็นการทดลองและอาจทำให้ระบบมีปัญหา

en: This option is slow.
th: ตัวเลือกนี้ช้า

en: This option is very slow.
th: ตัวเลือกนี้ช้ามาก

en: This option will delete your saved passwords.
th: ตัวเลือกนี้จะลบรหัสผ่านที่คุณบันทึกไว้

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
th: ตัวเลือกนี้จะรีเซ็ตที่ตั้งที่ปักหมุดไว้ใน 'การเข้าถึงด่วน' กลับสู่ค่าเริ่มต้น

en: This path already exists in the custom list.
th: เส้นทางนี้มีอยู่แล้วในรายการ

en: This path already exists in the whitelist.
th: เส้นทางนี้มีอยู่แล้ว

en: This will reset the position of desktop icons.
th: การดำเนินการนี้จะรีเซ็ตตำแหน่งของไอคอนเดสก์ท็อป

en: This will restart Windows Explorer.
th: การดำเนินการนี้จะรีสตาร์ท Windows Explorer

en: Thumbnails
th: รูปขนาดย่อ

en: Torrents
th: ทอร์เรนท์

en: Trash
th: ถังขยะ

en: Truncate
th: ตัดท้าย

en: Type
th: ประเภท

en: URL history
th: ประวัติ URL

en: Unnecessary file cleaner
th: เครื่องมือทำความสะอาดแฟ้มที่ไม่จำเป็น

en: Update
th: อัปเดต

en: Update BleachBit
th: อัปเดต BleachBit

en: Update BleachBit to the latest version
th: อัปเดต BleachBit เป็นเวอร์ชันล่าสุด

en: Update to version %s
th: อัปเดตเป็นเวอร์ชัน %s

en: Update uninstallers
th: ล้างโปรแกรมถอนการติดตั้ง

en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
th: ใช้ขนาดแบบ IEC (1 กิโลไบต์ = 1024 ไบต์) แทน SI (1 กิโลไบต์ = 1000 ไบต์)

en: Utilities
th: โปรแกรมอรรถประโยชน์

en: VIM swap files across system
th: VIM สลับไฟล์ข้ามระบบ

en: VIM swap files under user profile
th: VIM ภายใต้โปรไฟล์ผู้ใช้

en: Vacuum
th: รวมเข้าด้วยกัน

en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
th: คำเตือนเกี่ยวกับ%(cleaner)s - %(option)s:
    %(warning)s

en: Web browser
th: เว็บเบราว์เซอร์

en: When finished
th: เมื่อเสร็จแล้ว

en: Whitelist
th: บัญชีเปิด (ปลอดภัย)

en: Windowing system
th: ระบบการวางหน้าต่าง

en: Windows 10 theme
th: ธีม Windows 10

en: Wipe the swap and free memory
th: ลบพื้นที่สลับและคืนหน่วยความจำ

en: Wiping free disk space erases remnants of files that were deleted without shredding. It does not free up space.
th: การล้างพื้นที่ว่างในดิสก์จะลบไฟล์ที่เหลือซึ่งถูกลบโดยไม่ทำลาย และไม่เพิ่มพื้นที่ว่าง

en: Wiping free space can take a long time.
th: การล้างพื้นที่ว่างอาจใช้เวลานาน

en: Wiping the swap device %s.
th: ล้างอุปกรณ์การสลับ %s

en: Word processor
th: โปรแกรมประมวลผลคำ

en: Wrote {files:,} files and {bytes:,} bytes in {seconds:,} seconds at {rate:.2f} MB/s
th: เขียน {files:,} แฟ้มและ {bytes:,} ไบต์ใน {seconds:,} วินาทีที่ {rate:.2f} MB/s

en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
th: คุณกำลังเรียกใช้ BleachBit ด้วยสิทธิ์ของผู้ดูแลระบบเพื่อล้างส่วนที่แชร์ของระบบ และการอ้างอิงไปยังโฟลเดอร์โปรไฟล์ผู้ใช้จะล้างเฉพาะบัญชีรูทเท่านั้น

en: You must select an operation
th: คุณต้องเลือกการทำงาน

en: _About BleachBit
th: _เกี่ยวกับ BleachBit

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Delete
th: _ลบ

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Make Chaff
th: _สร้างเป้าลวง (chaff)

en: _OK
th: _ตกลง

en: _Open
th: _เปิด

en: _Shred Files
th: _ล้างแฟ้ม

en: _Wipe Free Space
th: _ล้างเพื่อเพิ่มพื้นที่ว่าง

[ctx: button]
en: Add
th: เพิ่ม

[ctx: button]
en: Add file
th: เพิ่มไฟล์

[ctx: button]
en: Add folder
th: เพิ่มโฟลเดอร์

[ctx: button]
en: Remove
th: ลบ

[ctx: column_label]
en: Delete
th: ลบ

[ctx: column_label]
en: Filename
th: ชื่อแฟ้ม

en: do not prompt for administrator privileges
th: ไม่ต้องถามเกี่ยวกับสิทธิ์ของผู้ดูแลระบบ

en: enable all options that do not have a warning
th: เปิดใช้งานตัวเลือกทั้งหมดที่ไม่มีคำเตือน

en: launch the graphical interface
th: ใช้อินเตอร์เฟซแบบกราฟิก

en: list cleaners
th: รายชื่อเครื่องมือทำความสะอาด

en: log debug messages to file
th: บันทึกข้อความแก้ไขข้อบกพร่องไปยังแฟ้ม

en: not a valid cleaner: %s
th: ไม่ใช่เครื่องมือทำความสะอาดที่ถูกต้อง: %s

en: output version information and exit
th: แสดงข้อมูลรุ่นของโปรแกรมแล้วออก

en: overwrite files to hide contents
th: เขียนทับแฟ้มเพื่อซ่อนข้อมูล

en: path="%s" is not a glob pattern
th: path="%s" ไม่ใช่รูปแบบ glob

en: preview files to be deleted and other changes
th: ตัวอย่างแฟ้มที่จะถูกลบและมีเปลี่ยนแปลง

en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
th: เรียกใช้เครื่องมือทำความสะอาดเพื่อลบแฟ้มและทำการเปลี่ยนแปลงถาวรอื่นๆ

en: search="walk.all" used with regular file path="%s"
th: search="walk.all" ใช้กับแฟ้มปกติ path="%s"

en: set log level to verbose
th: ตั้งค่าระดับบันทึกเป็น verbose

en: show system information
th: แสดงข้อมูลระบบ

en: shred specific files or folders
th: ล้างแฟ้มหรือโฟลเดอร์ที่เลือก

en: update winapp2.ini, if a new version is available
th: อัปเดตข้อมูลสำหรับ winapp2.ini ถ้ามีเวอร์ชั่นใหม่ที่ใช้ได้

en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
th: วิธีใช้: %prog [ตัวเลือก] เครื่องมือความสะอาด.ตัวเลือก1 เครื่องมือความสะอาด.ตัวเลือก2

en: use options set in the graphical interface
th: ใช้ตัวเลือกที่กำหนดไว้ในอินเตอร์เฟซแบบกราฟิก

en: wipe free space in the given paths
th: ล้างพื้นที่ว่างในเส้นทางที่กำหนด

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to non-super-user
th: {bytes:,} ไบต์และ {inodes:,} inode พร้อมใช้งานสำหรับผู้ใช้ที่ไม่ใช่ super user

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to super-user
th: {bytes:,} ไบต์และ {inodes:,} inode พร้อมใช้งานสำหรับผู้ใช้ที่เป็น super user
