bleachbit - en to sv translation catalogue (370 entries)

en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
sv: %s kan inte städas eftersom den körs för närvarande. Stäng den och försök igen.

en: --overwrite is intended only for use with --clean
sv: --overwrite är endast avsett för användning med --clean

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
sv: En databas med webbadresser inklusive bokmärken, favicons och en historik över besökta webbplatser

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
sv: En databas med användarnamn och lösenord samt en lista över webbplatser som inte bör lagra lösenord

en: A history of forms entered in web sites
sv: Formulärhistorik från webbplatser

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
sv: Inmatningshistorik i formulär på webbplatser och i sökfält

en: A new version is available.
sv: En ny version är tillgänglig.

en: Abort
sv: Avbryt

en: Abort the preview or cleaning process
sv: Avbryt förhandsgranskningen eller städningsprocessen

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
sv[0]: Ungefär %d minut kvar.
sv[1]: Ungefär %d minuter kvar.

en: Access denied when deleting registry key: %s
sv: Åtkomst nekad vid borttagning av registernyckel: %s

en: Access denied when deleting registry value: %s
sv: Åtkomst nekad vid borttagning av registervärde: %s

en: Access denied when flagging file for later delete: %s
sv: Åtkomst nekad vid flaggning av fil för senare borttagning: %s

en: Access denied: %s
sv: Åtkomst nekad: %s

en: Access the application menu by clicking the hamburger icon on the title bar.
sv: Tillgång till programmenyn genom att klicka på hamburger-ikonen på menyraden.

en: Access the application menu by clicking the logo on the title bar.
sv: Tillgång till programmenyn genom att klicka på logotypen på menyraden.

en: Active
sv: Aktiv

en: Add the shred context menu to KDE Plasma
sv: Lägg till förstöra-snabbmenyn till KDE Plasma

en: Administrator privileges are required to clean Windows Updates
sv: Administratörsbehörighet krävs för att rensa Windows-uppdateringar

en: All languages will be deleted except those checked.
sv: Alla språk kommer att tas bort utom de som markerats.

en: Allocating and wiping %s of memory.
sv: Fördelar och städar %s av minnet.

en: Andrew Ziem and contributors
sv: Andrew Ziem och bidragsgivare

en: Anti-virus
sv: Antivirus

en: Applications
sv: Program

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
sv: Är du säker på att du vill ta bort filer permanent enligt de valda åtgärderna? De faktiska filerna som kommer att tas bort kan ha ändrats sedan du körde förhandsgranskningen.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de här filerna permanent?

en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
sv: Minst en fil låstes av en annan process, så dess innehåll kunde inte skrivas över. Den kommer att markeras för borttagning vid omstart av systemet.

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Audio files tagger
sv: Ljudfilstaggare

en: Auto-detect language
sv: Upptäck språk automatiskt

en: Automatically detect the system language
sv: Upptäck automatiskt systemspråket

en: Automatically preserving language %s.
sv: Bevara automatiskt språk %s.

en: Backup files
sv: Säkerhetskopior

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
sv: Eftersom du kör som root, vänligen öppna den här länken manuellt i en webbläsare:
    %s

en: BleachBit frees disk space and maintains privacy by quickly removing unnecessary files such as cache, cookies, browser history, temporary files, and system logs. It can also shred files and clean free disk space to prevent data recovery.
sv: BleachBit frigör diskutrymme och bibehåller integriteten genom att snabbt ta bort onödiga filer som cache, kakor, webbhistorik, tillfälliga filer och systemloggar. Det kan också strimla filer och frigöra diskutrymme för att förhindra dataåterställning.

en: BleachBit is starting...
sv: BleachBit startar...

en: Blocklists
sv: Blockeringslistor

en: Blocklists will need update to work.
sv: Blockeringslistor behöver uppdateras för att fungera.

en: Broken desktop files
sv: Trasiga skrivbordsfiler

en: Carefully review the list of packages that will be removed by running "dnf list autoremove".
sv: Granska noggrant listan över paket som kommer att tas bort genom att köra "dnf list autoremove".

en: Chat client
sv: Chattklient

en: Chat logs
sv: Chattloggar

en: Check for new beta releases
sv: Sök efter nya beta-utgåvor

en: Check periodically for software updates via the Internet
sv: Sök periodvis efter programuppdateringar via internet

en: Checking online for updates to winapp2.ini
sv: Söker på nätet efter uppdateringar av winapp2.ini

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Choose a folder
sv: Välj en mapp

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
sv: Välj en skrivbar mapp för varje disk vars lediga utrymme ska skrivas över.

en: Choose files to shred
sv: Välj filer att förstöra

en: Choose folder to shred
sv: Välj mapp att förstöra

en: Clean
sv: Städa

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
sv: Städa databasfragmentering för att minska utrymmesanvändning och öka hastigheten utan att ta bort några data

en: Clean file
sv: Städa fil

en: Clean files in the selected operations
sv: Städa filer i de valda åtgärderna

en: Clean files widely scattered across the disk
sv: Städa filer som är utspridda över disken

en: Clean old system journals
sv: Städa gamla systemjournaler

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: Code
sv: Kod

en: Compatibility layer for Windows software
sv: Kompatibilitetslager för Windows-programvara

en: Configure this option in the preferences.
sv: Konfigurera det här alternativet i inställningarna.

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm before delete
sv: Bekräfta innan borttagning

en: Cookies
sv: Kakor

en: Crash reports
sv: Kraschrapporter

en: Creating new, temporary file for wiping free space.
sv: Skapar ny, tillfällig fil för att städa ledigt utrymme.

en: Current session
sv: Aktuell session

en: Custom
sv: Anpassade

en: Custom folders will be reset.
sv: Anpassade mappar återställs.

en: DOM Storage
sv: DOM-lagring

en: Dark mode
sv: Mörkt läge

en: Database
sv: Databas

en: Debug logs
sv: Felsökningsloggar

en: Deep scan
sv: Djupskanning

en: Deep scan does not support multi-value variable.
sv: Djupskanning stöder inte flervärdiga variabler.

en: Default dark mode, showing found junk files
sv: Standard mörkt läge, visar hittade skräpfiler

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete HTML5 cookies
sv: Ta bort HTML5-kakor

en: Delete broken application menu entries and file associations
sv: Ta bort trasiga programmenyposter och filassociationer

en: Delete cached patches and installers
sv: Ta bort cache för korrigeringar och installationsprogram

en: Delete confirmation
sv: Bekräfta borttagning

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
sv: Ta bort kakor som innehåller information som webbplatsinställningar, autentisering och spårningsidentifiering

en: Delete downloaded podcasts
sv: Ta bort hämtade poddsändningar

en: Delete files for unwanted languages
sv: Ta bort filer för oönskade språk

en: Delete obsolete files
sv: Ta bort föråldrade filer

en: Delete old system logs
sv: Ta bort gamla systemloggar

en: Delete registry key
sv: Ta bort registernyckel

en: Delete the audio and video recordings
sv: Ta bort ljud- och videoinspelningarna

en: Delete the avatars and emoticons cache
sv: Ta bort cache för avatarer och uttryckssymboler

en: Delete the backup files
sv: Ta bort säkerhetskopiorna

en: Delete the cache
sv: Ta bort cachen

en: Delete the chat logs
sv: Ta bort chattloggarna

en: Delete the command history
sv: Ta bort kommandohistoriken

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
sv: Ta bort kakor, besökta webbadresser och sökhistorik

en: Delete the current and last sessions
sv: Ta bort den aktuella och de senaste sessionerna

en: Delete the current session
sv: Ta bort den aktuella sessionen

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
sv: Ta bort databasen, som innehåller information som antal spelningar och senast spelade

en: Delete the debug logs
sv: Ta bort felsökningsloggarna

en: Delete the file
sv: Ta bort filen

en: Delete the files
sv: Ta bort filerna

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
sv: Ta bort historiken som inkluderar besökta webbplatser, hämtningar och miniatyrer

en: Delete the list of game servers
sv: Ta bort listan över spelservrar

en: Delete the list of recently used documents
sv: Ta bort listan med nyligen använda dokument

en: Delete the list of visited web pages
sv: Ta bort listan över besökta webbplatser

en: Delete the logs
sv: Ta bort loggarna

en: Delete the most recently used list
sv: Ta bort listan över senast använda

en: Delete the search history
sv: Ta bort sökhistoriken

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
sv: Ta bort sökindexet, en databas med ord och de filer de innehåller

en: Delete the sync data and sign out of the browser
sv: Ta bort synkroniseringsdata och logga ut från webbläsaren

en: Delete the temporary files
sv: Ta bort temporära filer

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
sv: Ta bort torrenterna (endast metadata men inte filerna som beskrivs)

en: Delete the usage date, window position, and other data for folders
sv: Ta bort användningsdatum, fönsterposition och annan data för mappar

en: Delete the usage history
sv: Ta bort användningshistoriken

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
sv: Ta bort webbcachen som minskar tiden för att visa återbesökta sidor

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages. This also clears favorited GIFs.
sv: Ta bort webbcachen, vilket minskar tiden för att visa återbesökta sidor. Detta rensar också favoriserade GIF-bilder.

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
sv: Ta bort avinstallationsprogram för Microsoft-uppdateringar inklusive snabbkorrigeringar, servicepaket och uppdateringar för Internet Explorer

en: Delete user-specified files and folders
sv: Ta bort användarspecifika filer och mappar

en: Delete without shredding
sv: Ta bort utan att förstöra

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
sv: Ta bort ~/.viminfo som innehåller filhistorik, kommandohistorik och buffertar

en: Deleting files
sv: Tar bort filer

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
sv: Borttagning av indexet återställer konfigurationen av kolumner i meddelandelistan.

en: Desktop environment
sv: Skrivbordsmiljö

en: Desktop widgets
sv: Skrivbordsgränssnittskomponenter

en: Detected these swap devices: %s
sv: Detekterade de här swap-enheterna: %s

en: Device or resource is busy: %s
sv: Enhet eller resurs är upptagen: %s

en: Directory is not empty: %s
sv: Mappen är inte tom: %s

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disabling swap.
sv: Inaktiverar swap.

en: Disk space recovered: %s
sv: Diskutrymme återställt: %s

en: Disk space to be recovered: %s
sv: Diskutrymme som ska återvinnas: %s

en: Disk was full when writing configuration to file: %s
sv: Disken var full när konfigurationen skrevs till filen: %s

en: Do not delete
sv: Ta inte bort

en: Document viewer
sv: Dokumentvisare

en: Done.
sv: Klart.

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
sv: Hämta och uppdatera städare från gemenskapen (winapp2.ini)

en: Download data needed for chaff generator?
sv: Hämta data som behövs för skapande av chaff?

en: Download history
sv: Hämtningshistorik

en: Downloaded podcasts
sv: Hämtade poddsändningar

en: Downloading URL failed: %s
sv: Hämtning av webbadress misslyckades: %s

en: Drives
sv: Diskar

en: Dropping privileges of process ID {pid} to user ID {uid}.
sv: Släpper behörigheter för process-ID {pid} till användar-ID {uid}.

en: Editor
sv: Redigerare

en: Email client
sv: E-postklient

en: Empty the recycle bin
sv: Töm papperskorgen

en: Empty the trash
sv: Töm soptunnan

en: Error
sv: Fel

en: Error #%d when flushing the file buffer.
sv: Fel #%d vid städning av filbufferten.

en: Error checking whether path exists: %s
sv: Felkontroll av om sökvägen finns: %s

en: Error in handle_cleaner_option() for cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}
sv: Fel i handle_cleaner_option() för städar-id = {cleaner_id}, alternativ XML={option_xml}

en: Error reading cleaner: %s
sv: Fel vid läsning av städaren: %s

en: Error when checking for updates:
sv: Fel vid uppdateringssökning:

en: Error when opening a network connection to check for updates. Please verify the network is working and that a firewall is not blocking this application. Error message: {}
sv: Fel vid öppning av en nätverksanslutning för att söka efter uppdateringar. Vänligen kontrollera att nätverket fungerar och att en brandvägg inte blockerar det här programmet. Felmeddelande: {}

en: Error when setting the default drives to shred.
sv: Fel vid inställning av standardenheter att förstöra.

en: Error: {operation_option}: {command}
sv: Fel: {operation_option}: {command}

en: Errors: %d
sv: Fel: %d

en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
sv: Undantag vid körning av åtgärden '%(operation)s': '%(msg)s'

en: Executable not found: %s
sv: Körbar fil hittades inte: %s

en: Exit after cleaning
sv: Avsluta efter städning

en: File
sv: Fil

en: File archiver
sv: Arkiveringsprogram

en: File manager
sv: Filhanterare

en: File not found: %s
sv: Filen hittades inte: %s

en: File transfer client
sv: Filöverföringsklient

en: Files deleted: %d
sv: Borttagna filer: %d

en: Files to be deleted: %d
sv: Filer som kommer att tas bort: %d

en: Folder
sv: Mapp

en: Form history
sv: Formulärhistorik

en: Found UUID for swap file {device} is {uuid}.
sv: Hittade UUID för swap-fil {device} är {uuid}.

en: Free disk space
sv: Ofördelat diskutrymme

en: Free space and maintain privacy
sv: Frigör utrymme och bibehåll integritet

en: Freeing %s of memory.
sv: Frigör %s minne.

en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
sv: GNU General Public License version 3 eller senare.
    Se https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

en: Game
sv: Spel

en: Games
sv: Spel

en: General
sv: Allmänt

en: Generating files
sv: Genererar filer

en: Graphics editor
sv: Grafikredigerare

en: Handled unknown error #0 while truncating file.
sv: Hanterade okänt fel #0 medan trunkering av fil.

en: Hide irrelevant cleaners
sv: Dölj irrelevanta städare

en: Hillary Clinton's emails
sv: Hillary Clintons e-postmeddelanden

en: History
sv: Historik

en: Icons for files on the system
sv: Ikoner för filer i systemet

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
sv: Om en uppdatering hittas får du möjlighet att visa information om den. Du kan sedan manuellt hämta och installera uppdateringen.

en: Ignoring cleaner because it is world writable: %s
sv: Ignorera städaren eftersom den är skrivbar för alla: %s

en: Imported from winapp2.ini
sv: Importerat från winapp2.ini

en: Importing cleaners from Winapp2.ini.
sv: Importerar städare från Winapp2.ini.

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
sv: Granska förhandsvisning för filer du vill behålla.

en: Installers
sv: Installationsprogram

en: Known clients and friends
sv: Kända klienter och vänner

en: Known files history
sv: Historik av kända filer

en: Language:
sv: Språk:

en: Languages
sv: Språk

en: List of files downloaded
sv: Lista över hämtade filer

en: List of visited web pages
sv: Lista över besökta webbplatser

en: Loading native cleaners.
sv: Läser in inbyggda städare.

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
sv: Kör inledande session efter webbläsaren stängts eller kraschat

en: Localizations
sv: Språk

en: Logs
sv: Loggar

en: Make chaff
sv: Skapa chaff

en: Make files
sv: Skapa filer

en: Make randomly-generated messages inspired by documents.
sv: Gör slumpmässigt genererade meddelanden inspirerade av dokument.

en: Mark for deletion
sv: Markera för borttagning

en: Media player
sv: Mediaspelare

en: Memory
sv: Minne

en: Memory dump
sv: Minnesdump

en: Most recently used
sv: Senast använda

en: Multimedia viewer
sv: Multimediaspelare

en: Name
sv: Namn

en: New winapp2.ini was downloaded.
sv: En ny winapp2.ini hämtades.

en: No directories given for --wipe-free-space
sv: Inga mappar givna för -- wipe-free-space

en: No paths found in clipboard.
sv: Inga sökvägar finns i urklipp.

en: No work to do. Specify options.
sv: Inget arbete att göra. Ange alternativ.

en: Number of files
sv: Antal filer

en: Office suite
sv: Kontorspaket

en: Open web browser to %s?
sv: Öppna webbläsaren för %s?

en: Overwrite contents of files to prevent recovery
sv: Skriv över filernas innehåll för att förhindra återställning

en: Overwrite free disk space %s
sv: Skriv över ofördelat diskutrymme %s

en: Overwrite free disk space to hide deleted files
sv: Skriv över ofördelat diskutrymme för att dölja borttagna filer

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
sv: Skriva över filer är ineffektivt på vissa filsystem och med vissa åtgärder i BleachBit.  Skriva över är betydligt långsammare.

en: Package lists
sv: Paketlistor

en: Package manager
sv: Pakethanterare

en: Passwords
sv: Lösenord

en: Path
sv: Sökväg

en: Path to wipe must be an existing directory: %s
sv: Sökvägen som ska städas måste vara en befintlig mapp: %s

en: Permission denied when writing configuration to file: %s
sv: Tillstånd nekad vid skrivning av konfiguration till filen: %s

en: Physical free memory is %s.
sv: Fysiskt ledigt minne är %s.

en: Places
sv: Platser

en: Please wait.  Cleaning %s.
sv: Vänta. Städar %s.

en: Please wait.  Previewing %s.
sv: Vänta.  Förhandsgranskar %s.

en: Please wait.  Running deep scan.
sv: Vänta. Djupskanning körs.

en: Please wait.  Wiping free disk space.
sv: Vänta. Städar ledigt diskutrymme.

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Prefetch
sv: Hämta i förväg

en: Preserve
sv: Bevara

en: Press F11 to exit fullscreen mode.
sv: Tryck på F11 för att avsluta helskärmsläge.

en: Preview
sv: Förhandvisning

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
sv: Förhandsvisa filer i de valda åtgärderna (utan att ta bort några filer)

en: Program to clean unnecessary files
sv: Program för att rensa onödiga filer

en: Quarantine
sv: Karantän

en: Quit
sv: Avsluta

en: Re-enabling swap.
sv: Återaktiverar swap.

en: Recent documents list
sv: Lista över senaste dokument

en: Recordings
sv: Inspelningar

en: Recycle bin
sv: Papperskorg

en: Refresh Windows shell
sv: Uppdatera Windows shell

en: Reinitializing the swap device %s.
sv: Återinitierar swap-enheten %s.

en: Remember window geometry
sv: Kom ihåg fönstergeometri

en: Remote control software
sv: Fjärrkontrollsprogramvara

en: Remove disabled packages
sv: Ta bort inaktiverade paket

en: Remove packages that were formerly dependencies
sv: Ta bort paket som tidigare var beroenden

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
sv: Återställ sökmotorns användningshistorik och ta bort sökmotorer som inte är standard, varav några läggs till automatiskt

en: Resetting the configuration file because it is corrupt: %s
sv: Återställer konfigurationsfilen eftersom den är skadad: %s

en: Rotated logs
sv: Roterade loggar

en: Run
sv: Kör

en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
sv: Kör BleachBit med administratörsbehörighet för att förbättra noggrannheten för att skriva över innehållet i filer.

en: Run external command: %s
sv: Kör externt kommando: %s

en: S_hred Settings and Quit
sv: För_stör inställningar och avsluta

en: S_ystem Information
sv: S_ysteminformation

en: Search engines
sv: Sökmotorer

en: Search history
sv: Sökhistorik

en: Search tool
sv: Sökverktyg

en: Security warning
sv: Säkerhetsvarning

en: Select destination folder
sv: Välj destinationsmapp

en: Session restore
sv: Sessionsåterställning

en: Setting nice value %d for this process.
sv: Ställer in nice-värde %d för den här processen.

en: Settings for individual sites
sv: Inställningar för individuella webbplatser

en: Sh_red Folders
sv: F_örstör mappar

en: Shell
sv: Skal

en: Show debug messages
sv: Visa felsökningsmeddelanden

en: Shred Paths from Clipboard
sv: Förstör sökvägar från urklipp

en: Site preferences
sv: Webbplatsinställningar

en: Size
sv: Storlek

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Skipping mount point: %s
sv: Hoppar över monteringspunkt: %s

en: Special file type cannot be deleted: %s
sv: Särskild filtyp kan inte tas bort: %s

en: Special operations: %d
sv: Speciella åtgärder: %d

en: Specify only one of these commands: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean
sv: Ange endast ett av de här kommandona: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean

en: Statistics
sv: Statistik

en: Sync
sv: Synkronisering

en: Sync conflict
sv: Synkroniseringskonflikt

en: System information
sv: Systeminformation

en: System journals
sv: Systemjournaler

en: Temporary files
sv: Temporära filer

en: The child memory-wiping process returned code %d.
sv: Processen för att städa underminnet returnerade koden %d.

en: The command 'swapoff -s' failed, so falling back to /proc/swaps for swap information.
sv: Kommandot "swapoff -s" misslyckades, så faller tillbaka till /proc/swaps för swap-information.

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
sv: Skrivbordsmiljöns urklipp används för kopiera och klistra in åtgärder

en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
sv: Miljövariabeln TMP hänvisar till en katalog som inte finns: %s

en: The function wipe_memory() with process ID {pid} is waiting for child process ID {cid}.
sv: Funktionen wipe_memory() med process-ID {pid} väntar på underprocess-ID {cid}.

en: The system in general
sv: Systemet i allmänhet

en: There is no official version of BleachBit on the Microsoft Store. Get the genuine version at https://www.bleachbit.org where it is always free of charge.
sv: Det finns ingen officiell version av BleachBit på Microsoft Store. Skaffa den äkta versionen på https://www.bleachbit.org där den alltid är gratis.

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
sv: Det fanns åtminstone en fil i ett filsystem som inte har stöd för avancerad överskrivning.

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
sv: De här städardefinitionerna är nya eller har förändrats. Skadliga definitioner kan skada ditt system. Om du inte litar på de här ändringarna, ta bort filerna eller avsluta.

en: These locations can be selected for deletion.
sv: De här platserna kan markeras för borttagning.

en: These paths will not be deleted or modified.
sv: Dessa sökvägar kommer inte att tas bort eller ändras.

en: This function deletes all BleachBit settings and then quits the application. Use this to hide your use of BleachBit or to reset its settings. The next time you start BleachBit, the settings will initialize to default values.
sv: Den här funktionen tar bort alla BleachBit-inställningar och avslutar sedan programmet. Använd det här för att dölja din användning av BleachBit eller för att återställa inställningarna. Nästa gång du startar BleachBit initieras inställningarna till standardvärden.

en: This option deletes all bookmarks.
sv: Det här alternativet tar bort alla bokmärken.

en: This option is experimental and may cause system problems.
sv: Det här alternativet är experimentellt och kan orsaka systemproblem.

en: This option is slow.
sv: Det här alternativet är långsamt.

en: This option is very slow.
sv: Det här alternativet är mycket långsamt.

en: This option will delete your saved passwords.
sv: Det här alternativet tar bort dina sparade lösenord.

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
sv: Det här valet återställer de nålade platserna i Snabbåtkomst till deras standardvärden.

en: This path already exists in the custom list.
sv: Den här sökvägen finns redan i den anpassade listan.

en: This path already exists in the whitelist.
sv: Den här sökvägen finns redan i vitlistan.

en: This will reset the position of desktop icons.
sv: Det här återställer placeringen av skrivbordsikoner.

en: This will restart Windows Explorer.
sv: Det här startar om utforskaren i Windows.

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Torrents
sv: Torrenter

en: Trash
sv: Soptunna

en: Truncate
sv: Trunkera

en: Type
sv: Typ

en: URL history
sv: Webbadresshistorik

en: Unnecessary file cleaner
sv: Städare av onödiga filer

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update BleachBit
sv: Uppdatera BleachBit

en: Update BleachBit to the latest version
sv: Uppdatera BleachBit till den senaste versionen

en: Update to version %s
sv: Uppdatera till version %s

en: Update uninstallers
sv: Avinstallationsprogram för uppdateringar

en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
sv: Använd IEC-storlekar (1 KiB = 1024 byte) istället för SI (1 kB = 1000 byte)

en: Utilities
sv: Verktyg

en: VIM swap files across system
sv: VIM swap-filer över system

en: VIM swap files under user profile
sv: VIM swap-filer under användarprofil

en: Vacuum
sv: Komprimera databas

en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
sv: Varning angående %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s

en: Web browser
sv: Webbläsare

en: When finished
sv: När det är klart

en: Whitelist
sv: Vitlista

en: Windowing system
sv: Fönstersystem

en: Windows 10 theme
sv: Windows 10-tema

en: Wipe the swap and free memory
sv: Städa swappen och ofördelat minne

en: Wiping free disk space erases remnants of files that were deleted without shredding. It does not free up space.
sv: Städa ledigt utrymme på hårddisken tar bort rester av filer som tagits bort utan att de förstörts. Det frigör inte utrymme.

en: Wiping free space can take a long time.
sv: Städning av ledigt utrymme kan ta lång tid.

en: Wiping the swap device %s.
sv: Städar swap-enheten %s.

en: Word processor
sv: Ordbehandlare

en: Wrote {files:,} files and {bytes:,} bytes in {seconds:,} seconds at {rate:.2f} MB/s
sv: Skrev {files:,} filer och {bytes:,} byte i {seconds:,} sekunder med {rate:.2f} MB/s

en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
sv: Du kör BleachBit med administratörsbehörigheter för städning av delade delar av systemet, och referenser till användarprofilmappen kommer endast att städa root-kontot.

en: You must select an operation
sv: Du måste välja en åtgärd

en: _About BleachBit
sv: _Om BleachBit

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Make Chaff
sv: _Skapa chaff

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Shred Files
sv: _Förstör filer

en: _Wipe Free Space
sv: _Städa ledigt utrymme

[ctx: button]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: button]
en: Add file
sv: Lägg till fil

[ctx: button]
en: Add folder
sv: Lägg till mapp

[ctx: button]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: column_label]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: column_label]
en: Filename
sv: Filnamn

en: do not prompt for administrator privileges
sv: fråga inte efter administratörsbehörighet

en: enable all options that do not have a warning
sv: aktivera alla alternativ som inte har någon varning

en: launch the graphical interface
sv: starta grafiska gränssnittet

en: list cleaners
sv: lista över städare

en: log debug messages to file
sv: logga felsökningsmeddelanden till fil

en: not a valid cleaner: %s
sv: ogiltig städare: %s

en: output version information and exit
sv: mata ut versionsinformation och avsluta

en: overwrite files to hide contents
sv: skriv över filer för att dölja innehåll

en: path="%s" is not a glob pattern
sv: path="%s" är inte ett globmönster

en: preview files to be deleted and other changes
sv: granska filer som kommer att tas bort och andra ändringar

en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
sv: kör städare för att ta bort filer och göra andra permanenta ändringar

en: search="walk.all" used with regular file path="%s"
sv: search="walk.all" används med vanlig filsökväg="%s"

en: set log level to verbose
sv: ställ in loggnivå till verbose

en: show system information
sv: visa systeminformation

en: shred specific files or folders
sv: förstör specifika filer eller mappar

en: update winapp2.ini, if a new version is available
sv: uppdatera winapp2.ini om en ny version är tillgänglig

en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
sv: användning: %prog [flagga] städare.alt1 städare.alt2

en: use options set in the graphical interface
sv: använd alternativ angivna i grafiska gränssnittet

en: wipe free space in the given paths
sv: städa ledigt utrymme i de givna sökvägarna

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to non-super-user
sv: {bytes:,} byte and {inodes:,} inoder tillgängliga för icke-superanvändare

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to super-user
sv: {bytes:,} byte och {inodes:,} inoder tillgängliga för superanvändare
