bleachbit - en to ja translation catalogue (370 entries)

en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
ja: %s は現在実行中のためクリーンできません。終了してから再試行してください。

en: --overwrite is intended only for use with --clean
ja: --overwrite は --clean と併用する場合にのみ使用できます

en: 2600 Magazine
ja: 2600誌

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
ja: ブックマーク、favicon、閲覧履歴のデータベース

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
ja: ユーザー名とパスワードのデータベースおよびパスワードを保存しないサイトの一覧

en: A history of forms entered in web sites
ja: ウェブサイトで入力したフォームの履歴

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
ja: ウェブサイト内のフォームおよび検索バーに入力された履歴

en: A new version is available.
ja: 新しいバージョンが利用可能です。

en: Abort
ja: 中止

en: Abort the preview or cleaning process
ja: プレビューまたはクリーニング作業を中止します

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
ja[0]: 残り約%d分です。

en: Access denied when deleting registry key: %s
ja: レジストリキーの削除中にアクセスが拒否されました：%s

en: Access denied when deleting registry value: %s
ja: レジストリ値の削除中にアクセスが拒否されました：%s

en: Access denied when flagging file for later delete: %s
ja: 後で削除するためのフラグ設定に失敗しました（アクセス拒否）：%s

en: Access denied: %s
ja: アクセスが拒否されました：%s

en: Access the application menu by clicking the hamburger icon on the title bar.
ja: タイトルバーにあるハンバーガーアイコンをクリックすると、アプリケーションメニューにアクセスできます。

en: Access the application menu by clicking the logo on the title bar.
ja: タイトルバーにあるロゴをクリックすると、アプリケーションメニューにアクセスできます。

en: Active
ja: 有効

en: Add the shred context menu to KDE Plasma
ja: KDE Plasma にshred のコンテキストメニューを追加する

en: All languages will be deleted except those checked.
ja: チェックされていない言語はすべて削除されます。

en: Allocating and wiping %s of memory.
ja: %s のメモリを割り当ててワイプしています。

en: Anti-virus
ja: アンチウイルス

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
ja: 選択した操作に従ってファイルを永久に削除してもよろしいですか？削除対象のファイルはプレビューを実行した時点から変更されている可能性があります。

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
ja: これらのファイルを永久に削除してよろしいですか？

en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
ja: 少なくとも1つのファイルが他のプロセスによってロックされているため、内容を上書きできませんでした。このファイルにはシステム再起動時に削除対象としてマークされます。

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Audio files tagger
ja: 音楽ファイルタグエディター

en: Auto-detect language
ja: 言語を自動検出

en: Automatically detect the system language
ja: システムの言語を自動検出

en: Automatically preserving language %s.
ja: 自動的に言語 %s を維持します。

en: Backup files
ja: バックアップファイル

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
ja: root ユーザーとして実行しているため、ブラウザから手動で以下のリンクを開いてください:
     %s

en: BleachBit is starting...
ja: BleachBit を起動しています...

en: Blocklists
ja: ブロックリスト

en: Blocklists will need update to work.
ja: ブロックリストを有効にするには更新が必要です。

en: Broken desktop files
ja: 壊れたデスクトップファイル

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Carefully review the list of packages that will be removed by running "dnf list autoremove".
ja: "dnf list autoremove" を実行して削除されるパッケージの一覧を充分に確認してください。

en: Chat client
ja: チャットアプリ

en: Chat logs
ja: チャットログ

en: Check for new beta releases
ja: 新しいベータリリースをチェックする

en: Check periodically for software updates via the Internet
ja: インターネット経由でソフトウェアの更新を定期的に確認する

en: Checking online for updates to winapp2.ini
ja: winapp2.ini の更新をオンラインで確認しています

en: Choose a file
ja: ファイルを選択

en: Choose a folder
ja: フォルダーの選択

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
ja: 未使用領域を上書きするための、各ドライブの書き込み可能なフォルダーを選択してください。

en: Choose files to shred
ja: シュレッド するファイルの選択

en: Choose folder to shred
ja: シュレッドするフォルダーの選択

en: Clean
ja: 削除

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
ja: データベースの断片化を解消 (データサイズの縮小、速度の改善)

en: Clean file
ja: ファイルを削除する

en: Clean files in the selected operations
ja: 選択された操作でファイルを削除します

en: Clean files widely scattered across the disk
ja: ディスク全体に広く散在するファイルの削除

en: Clean old system journals
ja: 古いシステムジャーナルを削除する

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Code
ja: コード

en: Compatibility layer for Windows software
ja: Windows ソフトウェアのための互換レイヤー

en: Configure this option in the preferences.
ja: 設定メニューでこのオプションを設定します。

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm before delete
ja: 削除する前に確認する

en: Cookies
ja: Cookie

en: Crash reports
ja: クラッシュレポート

en: Creating new, temporary file for wiping free space.
ja: 空き領域をワイプするため、一時ファイルを作成しています。

en: Current session
ja: 現在のセッション

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom folders will be reset.
ja: フォルダーのカスタム設定がリセットされます。

en: DOM Storage
ja: DOM ストレージ

en: Dark mode
ja: ダークモード

en: Database
ja: データベース

en: Debug logs
ja: デバッグログ

en: Deep scan
ja: ディープスキャン

en: Deep scan does not support multi-value variable.
ja: ディープスキャンは複数値変数に対応していません。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete HTML5 cookies
ja: HTML5 cookie の削除

en: Delete broken application menu entries and file associations
ja: 壊れたアプリケーションメニュー項目とファイルの関連付けの削除

en: Delete cached patches and installers
ja: キャッシュされたパッチとインストーラーの削除

en: Delete confirmation
ja: 削除の確認

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
ja: Cookie の削除 (ウェブサイトの設定、認証、アクセス解析のための追跡情報などが含まれます)

en: Delete downloaded podcasts
ja: ダウンロード済みポッドキャストの削除

en: Delete files for unwanted languages
ja: 不要な言語ファイルの削除

en: Delete obsolete files
ja: 不要なファイルの削除

en: Delete old system logs
ja: 古いシステムログファイルの削除

en: Delete registry key
ja: レジストリキーの削除

en: Delete the audio and video recordings
ja: 録音した音声と記録した映像の削除

en: Delete the avatars and emoticons cache
ja: アバターと絵文字のキャッシュを削除する

en: Delete the backup files
ja: バックアップファイルの削除

en: Delete the cache
ja: キャッシュの削除

en: Delete the chat logs
ja: チャットログの削除

en: Delete the command history
ja: コマンド履歴の削除

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
ja: Cookie、閲覧したURL、検索履歴を削除します

en: Delete the current and last sessions
ja: 現在と直前のセッションを削除します

en: Delete the current session
ja: 現在のセッションの削除

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
ja: 再生回数や最終再生日時などの情報を含むデータベースを削除します

en: Delete the debug logs
ja: デバッグログの削除

en: Delete the file
ja: ファイルの削除

en: Delete the files
ja: ファイルの削除

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
ja: 履歴の削除 (訪問済みサイト、ダウンロード、サムネイルなどを含みます)

en: Delete the list of game servers
ja: ゲームサーバ一覧の削除

en: Delete the list of recently used documents
ja: 最近使用したドキュメントの履歴の削除

en: Delete the list of visited web pages
ja: 閲覧したウェブページの履歴を削除する

en: Delete the logs
ja: ログファイルの削除

en: Delete the most recently used list
ja: 最近使用したファイル一覧の削除

en: Delete the search history
ja: 検索履歴の削除

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
ja: 検索インデックスの削除 (キーワードとファイル名を含むデータベース)

en: Delete the sync data and sign out of the browser
ja: 同期データの削除とブラウザーのログアウト

en: Delete the temporary files
ja: 一時ファイルの削除

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
ja: トレントを削除します（メタデータのみで、実際のファイルは削除されません）

en: Delete the usage date, window position, and other data for folders
ja: 使用日時、ウィンドウの位置、その他のフォルダーに関するデータの削除

en: Delete the usage history
ja: 使用履歴の削除

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
ja: ウェブサイトのキャッシュの削除 (訪問済みページの表示速度改善)

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages. This also clears favorited GIFs.
ja: 再訪問したページの表示時間を短縮するためのウェブキャッシュを削除します。お気に入り登録されたGIFも同時に消去されます。

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
ja: Microsoftの更新プログラム（ホットフィックス、サービスパック、Internetエクスプローラーの更新を含む）のアンインストーラーを削除します

en: Delete user-specified files and folders
ja: ユーザー指定のファイルとフォルダーの削除

en: Delete without shredding
ja: シュレッドせずに削除

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
ja: ~/.viminfo の削除 (ファイル履歴、コマンド履歴、バッファ情報を含みます)

en: Deleting files
ja: ファイルを削除しています

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
ja: インデックスを削除すると、メッセージリストの列の設定がリセットされます。

en: Desktop environment
ja: デスクトップ環境

en: Desktop widgets
ja: デスクトップウィジェット

en: Detected these swap devices: %s
ja: これらのスワップデバイスが検出されました: %s

en: Device or resource is busy: %s
ja: デバイスまたはリソースがビジー状態です: %s

en: Directory is not empty: %s
ja: ディレクトリが空ではありません: %s

en: Disabling swap.
ja: スワップを無効にしています。

en: Disk space recovered: %s
ja: 回復したディスク容量: %s

en: Disk space to be recovered: %s
ja: 回復予定のディスク容量: %s

en: Disk was full when writing configuration to file: %s
ja: ファイル %s に設定を書き込む際にディスクの空き容量が不足していました

en: Do not delete
ja: 削除しない

en: Document viewer
ja: ドキュメントビューアー

en: Done.
ja: 完了しました。

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
ja: コミュニティからクリーナーをダウンロードして更新する (winapp2.ini)

en: Download data needed for chaff generator?
ja: チャフの生成に必要なデータをダウンロードしますか？

en: Download history
ja: ダウンロード履歴

en: Downloaded podcasts
ja: ダウンロード済みのポッドキャスト

en: Downloading URL failed: %s
ja: URL のダウンロードに失敗しました: %s

en: Drives
ja: ドライブ

en: Dropping privileges of process ID {pid} to user ID {uid}.
ja: プロセスID {pid} の権限をユーザー {uid} に切り替えています。

en: Editor
ja: エディター

en: Email client
ja: メールクライアント

en: Empty the recycle bin
ja: ゴミ箱を空にする

en: Empty the trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: Error
ja: エラー

en: Error #%d when flushing the file buffer.
ja: ファイルバッファーのフラッシュ時にエラー #%d が発生しました。

en: Error checking whether path exists: %s
ja: パスが有効かどうか確認する際にエラーが発生しました: %s

en: Error in handle_cleaner_option() for cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}
ja: handle_cleaner_option() 内でエラーが発生しました: クリーナー ID = {cleaner_id}、オプション XML = {option_xml}

en: Error reading cleaner: %s
ja: クリーナーの読み取り中にエラーが発生しました: %s

en: Error when checking for updates:
ja: 更新の確認中にエラーが発生しました:

en: Error when opening a network connection to check for updates. Please verify the network is working and that a firewall is not blocking this application. Error message: {}
ja: 更新確認のためのネットワーク接続を行う際にエラーが発生しました。ネットワークが正常に動作しているか、ファイアーウォールがこのアプリケーションをブロックしていないかを確認してください。エラーメッセージ: {}

en: Error when setting the default drives to shred.
ja: スレッドするデフォルトドライブ設定時にエラーが発生しました。

en: Error: {operation_option}: {command}
ja: エラー: {operation_option}: {command}

en: Errors: %d
ja: エラー: %d

en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
ja: '%(operation)s' の実行中に例外が発生しました: '%(msg)s'

en: Executable not found: %s
ja: 実行可能なファイルが見つかりません: %s

en: Exit after cleaning
ja: クリーンアップ完了に終了する

en: File
ja: ファイル

en: File archiver
ja: ファイルアーカイバ

en: File manager
ja: ファイルマネージャー

en: File not found: %s
ja: ファイルが見つかりません：%s

en: File transfer client
ja: ファイル転送アプリ

en: Files deleted: %d
ja: 削除されたファイル数: %d

en: Files to be deleted: %d
ja: 削除予定のファイル数: %d

en: Folder
ja: フォルダー

en: Form history
ja: 入力履歴

en: Found UUID for swap file {device} is {uuid}.
ja: 見つかったスワップファイル {device} の UUID は {uuid} です。

en: Free disk space
ja: ディスクの空き領域の確保

en: Free space and maintain privacy
ja: スペースの確保とプライバシーの保全

en: Freeing %s of memory.
ja: メモリの %s を開放しています。

en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
ja: GNU General Public License version 3 またはそれ以降。
    参照: https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

en: Game
ja: ゲーム

en: Games
ja: ゲーム

en: General
ja: 全般

en: Generating files
ja: ファイルを生成しています

en: Graphics editor
ja: グラフィックエディター

en: Handled unknown error #0 while truncating file.
ja: ファイルの切り詰め中に不明なエラー #0 を処理しました。

en: Hide irrelevant cleaners
ja: 関係のないクリーナーを非表示にする

en: Hillary Clinton's emails
ja: ヒラリー・クリントンのメール

en: History
ja: 履歴

en: Icons for files on the system
ja: ファイルのアイコン

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
ja: 更新が見つかった場合、その内容を確認するオプションが表示されます。その後、更新プログラムを手動でダウンロードおよびインストールできます。

en: Ignoring cleaner because it is world writable: %s
ja: world-writable なクリーナーを無視しています: %s

en: Imported from winapp2.ini
ja: winapp2.ini からインポート

en: Importing cleaners from Winapp2.ini.
ja: Winapp2.ini からクリーナーをインポートしています。

en: Index
ja: インデックス

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
ja: 残しておきたいファイルがないか、プレビューを確認してください。

en: Inspiration
ja: 参照ドキュメント

en: Installers
ja: インストーラー

en: Internet
ja: インターネット

en: Known clients and friends
ja: 既知のクライアントと仲間

en: Known files history
ja: 既知のファイル履歴

en: Language:
ja: 言語:

en: Languages
ja: 言語

en: List of files downloaded
ja: ダウンロードしたファイル一覧

en: List of visited web pages
ja: 訪問済みページの一覧

en: Loading native cleaners.
ja: ネイティブなクリーナーを読み込んでいます。

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
ja: ブラウザがの終了やクラッシュ後に、初期セッションを読み込みます

en: Localizations
ja: ローカライゼーション

en: Logs
ja: ログファイル

en: Make chaff
ja: チャフを作成する

en: Make files
ja: ファイルを作成

en: Make randomly-generated messages inspired by documents.
ja: 複数のドキュメントをもとにランダムなメッセージを生成します。

en: Mark for deletion
ja: 削除対象としてマークする

en: Media player
ja: メディアプレイヤー

en: Memory
ja: メモリ

en: Memory dump
ja: メモリダンプ

en: Most recently used
ja: 最近使用したファイル

en: Multimedia
ja: マルチメディア

en: Multimedia viewer
ja: マルチメディアプレイヤー

en: Name
ja: 名前

en: New winapp2.ini was downloaded.
ja: 新しい winapp2.ini がダウンロードされました。

en: No directories given for --wipe-free-space
ja: --wipe-free-space にディレクトリが指定されていません

en: No paths found in clipboard.
ja: クリップボードにパスが見つかりません。

en: No work to do. Specify options.
ja: 実行する処理がありません。オプションを指定してください。

en: Number of files
ja: ファイル数

en: Office suite
ja: オフィススイート

en: Open web browser to %s?
ja: %s をブラウザで開きますか？

en: Overwrite contents of files to prevent recovery
ja: ファイルの復元を防ぐために内容を上書きする

en: Overwrite free disk space %s
ja: ディスクの未使用領域を上書きする: %s

en: Overwrite free disk space to hide deleted files
ja: 削除済みファイルを上書きしてディスクの空き領域を確保する

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
ja: 上書きは一部のファイルシステムでは無効であり、BleachBit の特定の操作では適用されません。処理速度も大幅に低下します。

en: Package lists
ja: パッケージリスト

en: Package manager
ja: パッケージマネージャー

en: Passwords
ja: パスワード

en: Path
ja: パス

en: Path to wipe must be an existing directory: %s
ja: ワイプ対象のパスは、存在するディレクトリでなければなりません: %s

en: Permission denied when writing configuration to file: %s
ja: ファイル %s に設定を書き込む権限がありません

en: Physical free memory is %s.
ja: 物理メモリの空き容量は %s です。

en: Places
ja: 場所

en: Please wait.  Cleaning %s.
ja: %s をクリーニング中です。しばらくお待ちください。

en: Please wait.  Previewing %s.
ja: %s のプレビューを作成中です。しばらくお待ちください。

en: Please wait.  Running deep scan.
ja: ディープスキャンを実行しています。しばらくお待ちください。

en: Please wait.  Wiping free disk space.
ja: ディスクの空き領域をワイプしています。しばらくお待ちください。

en: Preferences
ja: 設定

en: Prefetch
ja: プリフェッチ

en: Preserve
ja: 保管

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
ja: 選択された操作でファイルをプレビューします (ファイルは削除されません)

en: Program to clean unnecessary files
ja: 不要なファイルをクリーンアップするプログラム

en: Quarantine
ja: 隔離

en: Re-enabling swap.
ja: スワップを再度有効にしてます。

en: Recent documents list
ja: 最近使用したドキュメント一覧

en: Recordings
ja: レコーディング

en: Recycle bin
ja: ゴミ箱

en: Reinitializing the swap device %s.
ja: スワップデバイス %s を再初期化してます。

en: Remember window geometry
ja: ウィンドウのジオメトリ (サイズや位置) を記憶する

en: Remote control software
ja: リモートコントロールソフトウェア

en: Remove packages that were formerly dependencies
ja: 不要になった依存パッケージを削除する

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
ja: 検索エンジンの使用履歴をリセットし、自動で追加された非プリインストールの検索エンジンを削除します

en: Resetting the configuration file because it is corrupt: %s
ja: 設定ファイルが破損しているためリセットします: %s

en: Rotated logs
ja: ローテートされたログファイル

en: Run
ja: 実行

en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
ja: ファイルの内容を上書き精度を向上させるには、BleachBit を管理者権限で実行してください。

en: Run external command: %s
ja: 外部コマンドを実行: %s

en: S_hred Settings and Quit
ja: 設定を削除して終了(_H)

en: S_ystem Information
ja: システム情報(_Y)

en: Search engines
ja: 検索エンジン

en: Search history
ja: 検索履歴

en: Search tool
ja: 検索ツール

en: Security warning
ja: セキュリティ警告

en: Select destination folder
ja: 保存先フォルダーの選択

en: Session
ja: セッション

en: Session restore
ja: セッション復元

en: Setting nice value %d for this process.
ja: このプロセスの nice 値を %d に設定しています。

en: Settings for individual sites
ja: サイト別設定

en: Sh_red Folders
ja: フォルダーをシュレッドする(_R)

en: Shellbags
ja: シェルバッグ

en: Show debug messages
ja: デバッグメッセージを表示する

en: Shred Paths from Clipboard
ja: クリップボードからパスをシュレッドする

en: Site preferences
ja: サイトの設定

en: Size
ja: サイズ

en: Skip
ja: スキップ

en: Skipping mount point: %s
ja: マウントポイントをスキップします: %s

en: Special file type cannot be deleted: %s
ja: 特殊なファイルタイプのため削除できません: %s

en: Special operations: %d
ja: 特殊な操作数: %d

en: Specify only one of these commands: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean
ja: コマンドはいずれか1つのみを指定してください: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean

en: Statistics
ja: 統計情報

en: Sync
ja: 同期

en: Sync conflict
ja: 同期の競合

en: System
ja: システム

en: System information
ja: システム情報

en: System journals
ja: システムジャーナル

en: Temporary files
ja: 一時ファイル

en: The child memory-wiping process returned code %d.
ja: メモリをワイプした子プロセスがコード %d を返しました。

en: The command 'swapoff -s' failed, so falling back to /proc/swaps for swap information.
ja: 'swapoff -s' コマンドが失敗したため、/proc/swaps のスワップ情報を代用します。

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
ja: コピー＆ペーストに使用されるデスクトップ環境のクリップボード

en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
ja: 環境変数 TMP が存在しないディレクトリを参照しています: %s

en: The function wipe_memory() with process ID {pid} is waiting for child process ID {cid}.
ja: プロセス ID {pid} の関数 wipe_memory() は子プロセス ID {cid} を待っています。

en: The system in general
ja: システム一般

en: There is no official version of BleachBit on the Microsoft Store. Get the genuine version at https://www.bleachbit.org where it is always free of charge.
ja: BleachBit の公式バージョンは Microsoft ストアでは配信されていません。https://www.bleachbit.org からいつでも無料で正規版を入手できます。

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
ja: 高度な上書きに対応していないファイルシステム上に、少なくとも1つのファイルが存在しています。

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
ja: これらのクリーナー定義は新しく追加されたか、変更されています。 悪意のある定義はシステムに損害を与える可能性があります。これらの変更を信頼できない場合は、ファイルを削除するか、終了してください。

en: These locations can be selected for deletion.
ja: これらの場所は削除対象として選択できます。

en: These paths will not be deleted or modified.
ja: これらのパスは削除や変更はできません。

en: This function deletes all BleachBit settings and then quits the application. Use this to hide your use of BleachBit or to reset its settings. The next time you start BleachBit, the settings will initialize to default values.
ja: この機能は、BleachBit の設定をすべて削除し、アプリケーションを終了します。BleachBit の使用履歴を隠したい場合や、設定を初期状態にリセットしたい場合に使用してください。次回 BleachBit を起動すると、設定は初期値に再設定されます。

en: This option deletes all bookmarks.
ja: このオプションは全てのブックマークを削除します。

en: This option is experimental and may cause system problems.
ja: この項目は実験的なもので、システムエラーの原因となる可能性があります。

en: This option is slow.
ja: この項目は処理に時間がかかります。

en: This option is very slow.
ja: このオプションは非常に時間がかかります。

en: This option will delete your saved passwords.
ja: このオプションは保存されたパスワードを削除します。

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
ja: このオプションはクイックアクセスに固定された場所が初期状態にリセットされます。

en: This path already exists in the custom list.
ja: このパスはすでにカスタムリストに存在します。

en: This path already exists in the whitelist.
ja: このパスはすでにホワイトリストに存在します。

en: This will reset the position of desktop icons.
ja: これはデスクトップアイコンの位置をリセットします。

en: This will restart Windows Explorer.
ja: これはwindowsエクスプローラーを再起動します。

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Torrents
ja: トレント

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Truncate
ja: 切り詰める

en: Type
ja: タイプ

en: URL history
ja: URL 履歴

en: Unnecessary file cleaner
ja: 不要ファイルクリーナー

en: Update
ja: 更新

en: Update BleachBit
ja: BleachBitを更新する

en: Update BleachBit to the latest version
ja: BleachBit を最新バージョンに更新する

en: Update to version %s
ja: バージョン %s に更新する

en: Update uninstallers
ja: アンインストーラーを更新する

en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
ja: SI (1 kB = 1000 バイト) ではなく IEC サイズ (1 KiB = 1024 バイト) を使用する

en: Utilities
ja: ユーティリティ

en: VIM swap files across system
ja: システム上の VIM スワップファイル

en: VIM swap files under user profile
ja: ユーザープロファイル下にある VIM スワップファイル

en: Vacuum
ja: データベースの最適化

en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
ja: %(cleaner)s の %(option)s に関する注意:
    
    %(warning)s

en: Web browser
ja: ウェブブラウザー

en: When finished
ja: 完了時

en: Whitelist
ja: ホワイトリスト

en: Windowing system
ja: ウィンドウシステム

en: Windows 10 theme
ja: Windows 10 テーマ

en: Wipe the swap and free memory
ja: スワップを削除し、メモリの空き領域を確保する

en: Wiping free disk space erases remnants of files that were deleted without shredding. It does not free up space.
ja: ディスクの空き領域のワイプ処理 は、シュレッドせずに削除されたファイルの断片を消去します。空き領域を解放することはありません。

en: Wiping free space can take a long time.
ja: 空き領域のワイプに は時間がかかる場合があります。

en: Wiping the swap device %s.
ja: スワップデバイス %s を ワイプ しています。

en: Word processor
ja: ワードプロセッサー

en: Wrote {files:,} files and {bytes:,} bytes in {seconds:,} seconds at {rate:.2f} MB/s
ja: 書き込んだファイル数 {files:,}、{bytes:,} バイト、所要時間 {seconds:,} 秒、速度 {rate:.2f} MB/s

en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
ja: システムの共有部分をクリーニングするために、BleachBit を管理者権限で実行しています。ユーザープロファイルフォルダーに関連する操作は、root アカウントのみに対して実行されます。

en: You must select an operation
ja: 操作を選択してください

en: _About BleachBit
ja: BleachBit について(_A)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Make Chaff
ja: チャフを作成(_M)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Shred Files
ja: ファイルをシュレッドする(_S)

en: _Wipe Free Space
ja: 空き領域をワイプする(_W)

[ctx: button]
en: Add
ja: 追加

[ctx: button]
en: Add file
ja: ファイルの追加

[ctx: button]
en: Add folder
ja: フォルダーの追加

[ctx: button]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: column_label]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: column_label]
en: Filename
ja: ファイル名

en: do not prompt for administrator privileges
ja: 管理者権限を要求しない

en: enable all options that do not have a warning
ja: 警告のないすべてのオプションを有効にする

en: launch the graphical interface
ja: グラフィカルインターフェースで起動する

en: list cleaners
ja: クリーナー一覧

en: log debug messages to file
ja: デバッグメッセージをファイルに記録する

en: not a valid cleaner: %s
ja: 無効なクリーナー: %s

en: output version information and exit
ja: バージョン情報を出力して終了する

en: overwrite files to hide contents
ja: 内容を隠すためにファイルを上書きする

en: path="%s" is not a glob pattern
ja: path="%s" は グロブパターンではありません

en: preview files to be deleted and other changes
ja: 削除・変更されるファイルをプレビューする

en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
ja: ファイルの削除とその他の永続的な変更を加えるためにクリーナーを実行する

en: search="walk.all" used with regular file path="%s"
ja: search="walk.all" が通常のファイルパス path="%s" に対して使用されています

en: set log level to verbose
ja: ログレベルを verbose に設定する

en: show system information
ja: システム情報を表示する

en: shred specific files or folders
ja: 特定のファイルやフォルダーを シュレッドする

en: update winapp2.ini, if a new version is available
ja: 新しいバージョンが利用可能な場合は winapp2.ini を更新する

en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
ja: 使い方：%prog [オプション] cleaner.option1 cleaner.option2

en: use options set in the graphical interface
ja: グラフィカルインターフェイスで設定されたオプションを使用する

en: wipe free space in the given paths
ja: 指定パスの空き領域をワイプする

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to non-super-user
ja: スーパーユーザー以外が使用可能な容量:{bytes:,} バイト、{inodes:,} ノード

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to super-user
ja: スーパーユーザーが使用可能な容量:{bytes:,} バイト、{inodes:,} ノード
