bleachbit - en to it translation catalogue (371 entries)

en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
it: %s è ancora aperto e non può essere eliminato. Chiudilo e riprova.

en: --overwrite is intended only for use with --clean
it: --overwrite va usato solo con --clean

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
it: Un database di indirizzi web compresi segnalibri, icone e una cronologia dei siti web visitati

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
it: Un database di nomi utente e password nonché un elenco di siti che non devono memorizzare le password

en: A history of forms entered in web sites
it: La cronologia dei moduli compilati nei siti web

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
it: La cronologia dei moduli compilati nei siti web e nella barra di ricerca

en: A new version is available.
it: È disponibile una nuova versione.

en: Abort
it: Interrompi

en: Abort the preview or cleaning process
it: Annulla l'anteprima o il processo di pulizia

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
it[0]: Rimane circa %d minuto.
it[1]: Rimangono circa %d minuti.

en: Access denied when deleting registry key: %s
it: Accesso negato durante l'eliminazione della chiave del registro: %s

en: Access denied when deleting registry value: %s
it: Accesso negato durante l'eliminazione del valore del registro: %s

en: Access denied when flagging file for later delete: %s
it: Accesso negato durante la selezione del file per la successiva eliminazione: %s

en: Access denied: %s
it: Accesso negata: %s

en: Access the application menu by clicking the hamburger icon on the title bar.
it: Accedi al menu dell'applicazione facendo clic sull'icona a forma di hamburger nella barra del titolo.

en: Access the application menu by clicking the logo on the title bar.
it: Accedi al menu dell'applicazione facendo clic sul logo nella barra del titolo.

en: Active
it: Attivo

en: Add the shred context menu to KDE Plasma
it: Aggiungi il menu contestuale distruzione a KDE Plasma

en: Administrator privileges are required to clean Windows Updates
it: Per la pulizia dei file di Windows Update sono necessari i privilegi di amministratore

en: All languages will be deleted except those checked.
it: Saranno eliminate tutte le lingue ad eccezione di quelle selezionate.

en: Allocating and wiping %s of memory.
it: Allocazione e cancellazione %s di memoria.

en: Andrew Ziem and contributors
it: Andrew Ziem e collaboratori

en: Anti-virus
it: Antivirus

en: Applications
it: Applicazioni

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
it: Vuoi eliminare definitivamente i file in base alle operazioni selezionate? I file che verranno rimossi possono aver subito modifiche dopo l'esecuzione dell'anteprima.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
it: Vuoi eliminare definitivamente questi file?

en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
it: Almeno un file è stato bloccato da un altro processo, il suo contenuto non può essere sovrascritto. Sarà contrassegnato per l'eliminazione al riavvio del sistema.

en: Attachments
it: Allegati

en: Audio files tagger
it: Editor etichette file audio

en: Auto-detect language
it: Rilevamento automatico lingua

en: Automatically detect the system language
it: Rileva automaticamente la lingua del sistema

en: Automatically preserving language %s.
it: Mantieni automaticamente la lingua %s.

en: Backup files
it: File di backup

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
it: Poiché si sta eseguendo Bleachbit come root, apri questo collegamento in un browser web:
    %s

en: BleachBit frees disk space and maintains privacy by quickly removing unnecessary files such as cache, cookies, browser history, temporary files, and system logs. It can also shred files and clean free disk space to prevent data recovery.
it: Bleachbit libera lo spazio su disco e mantiene la privacy rimuovendo rapidamente file non necessari come cache, cookie, cronologia del browser, file temporanei e registri di sistema. Può anche distruggere i file e pulire lo spazio libero su disco per prevenire il recupero dei dati.

en: BleachBit is starting...
it: Avvio BleachBit…

en: Blocklists
it: Elenco indirizzi IP da bloccare

en: Blocklists will need update to work.
it: Per funzionare l'elenco degli indirizzi IP da bloccare deve essere aggiornato.

en: Broken desktop files
it: File desktop danneggiati

en: Carefully review the list of packages that will be removed by running "dnf list autoremove".
it: Esamina attentamente l'elenco dei pacchetti che verranno rimossi eseguendo «dnf list autoremove».

en: Chat client
it: Client messaggistica istantanea

en: Chat logs
it: Registri conversazioni

en: Check for new beta releases
it: Verifica disponibilità versioni beta

en: Check periodically for software updates via the Internet
it: Controlla periodicamente disponibilità aggiornamenti via Internet

en: Checking online for updates to winapp2.ini
it: Controllo online per aggiornamenti di winapp2.ini

en: Choose a file
it: Scegli un file

en: Choose a folder
it: Scegli una cartella

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
it: Scegli una cartella scrivibile per ogni unità nella quale sovrascrivere lo spazio libero.

en: Choose files to shred
it: Scegli i file da eliminare con sovrascrittura

en: Choose folder to shred
it: Scegli la cartella da eliminare con sovrascrittura

en: Clean
it: Pulisci

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
it: Elimina la frammentazione dei database per ottimizzare lo spazio e migliorare la velocità senza rimuovere alcun dato

en: Clean file
it: Pulisci file

en: Clean files in the selected operations
it: Pulisci i file nelle operazioni selezionate

en: Clean files widely scattered across the disk
it: Riduce la frammentazione del disco rigido

en: Clean old system journals
it: Elimina i vecchi diari del sistema

en: Clipboard
it: Appunti

en: Code
it: Codice

en: Compatibility layer for Windows software
it: Livello compatibilità programmi Windows

en: Configure this option in the preferences.
it: Configura questa opzione nelle preferenze.

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm before delete
it: Chiedi conferma prima di eliminare

en: Cookies
it: Cookie

en: Crash reports
it: Rapporti crash

en: Creating new, temporary file for wiping free space.
it: Creazione di un nuovo file temporaneo per la pulizia dello spazio libero.

en: Current session
it: Sessione attuale

en: Custom
it: Personalizzate

en: Custom folders will be reset.
it: Verranno reimpostate le cartelle personalizzate.

en: DOM Storage
it: Archivio DOM

en: Dark mode
it: Modalità scura

en: Debug logs
it: File registri debug

en: Deep scan
it: Scansione approfondita

en: Deep scan does not support multi-value variable.
it: La scansione profonda non supporta le variabili multivalore.

en: Default dark mode, showing found junk files
it: Modalità scura predefinita, che visualizza i file non necessari trovati

en: Delete
it: Elimina

en: Delete HTML5 cookies
it: Elimina i cookie di HTML5

en: Delete broken application menu entries and file associations
it: Elimina le voci di menù e le associazioni file non valide

en: Delete cached patches and installers
it: Elimina le patch e gli installatori nella cache

en: Delete confirmation
it: Conferma eliminazione

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
it: Elimina i cookie che contengono informazioni come preferenze dei siti web, credenziali d'accesso e di identificazione

en: Delete downloaded podcasts
it: Elimina i podcast scaricati

en: Delete files for unwanted languages
it: Elimina i file delle lingue non necessarie

en: Delete obsolete files
it: Elimina file obsoleti

en: Delete old system logs
it: Elimina i registri di sistema obsoleti

en: Delete registry key
it: Elimina chiave di registro

en: Delete the audio and video recordings
it: Elimina le registrazioni audio e video

en: Delete the avatars and emoticons cache
it: Elimina la cache degli avatar e degli emoticon

en: Delete the backup files
it: Elimina i file dei backup

en: Delete the cache
it: Elimina la cache

en: Delete the chat logs
it: Elimina i registri delle conversazioni

en: Delete the command history
it: Elimina la cronologia dei comandi

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
it: Elimina i cookie, gli indirizzi visitati e la cronologia ricerche

en: Delete the current and last sessions
it: Elimina la sessione attuale e l'ultima

en: Delete the current session
it: Elimina la sessione attuale

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
it: Cancella il database che contiene informazioni circa il numero di esecuzioni e l'ultima esecuzione

en: Delete the debug logs
it: Elimina i file dei registri di debug

en: Delete the file
it: Elimina il file

en: Delete the files
it: Elimina i file

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
it: Elimina la cronologia che comprende i siti visitati, i file scaricati e le miniature

en: Delete the list of game servers
it: Elimina l'elenco dei server dei giochi

en: Delete the list of recently used documents
it: Elimina l'elenco dei documenti più recenti

en: Delete the list of visited web pages
it: Elimina l'elenco dei siti web visitati

en: Delete the logs
it: Elimina i file dei egistri

en: Delete the most recently used list
it: Elimina l'elenco dei documenti recenti

en: Delete the search history
it: Elimina la cronologia ricerche

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
it: Elimina l'indice di ricerca (un database di parole e dei file che le contengono)

en: Delete the sync data and sign out of the browser
it: Elimina i dati sincronizzati e disconnetti account dal browser

en: Delete the temporary files
it: Elimina i file temporanei

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
it: Elimina i torrent (solo i metadati ma non i file descritti)

en: Delete the usage date, window position, and other data for folders
it: Elimina date uso, posizioni finestre e altri dati dalle cartelle

en: Delete the usage history
it: Elimina cronologia d'uso

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
it: Elimina la cache web, la quale riduce il tempo di visualizzazione di pagine già visitate

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages. This also clears favorited GIFs.
it: Elimina la cache web, la quale riduce il tempo di visualizzazione di pagine già visitate.

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
it: Elimina i disinstallatori per gli aggiornamenti Microsoft che includono hotfix, service pack e aggiornamenti per Internet Explorer

en: Delete user-specified files and folders
it: Elimina i file e le cartelle specificati dall'utente

en: Delete without shredding
it: Elimina senza sovrascrittura

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
it: Elimina il file ~/.viminfo che contiene la cronologia dei file, dei comandi ed i buffer

en: Deleting files
it: Eliminazione file

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
it: L'eliminazione dell'indice reimposterà la configurazione delle colonne nell'elenco messaggi.

en: Desktop environment
it: Ambiente desktop

en: Desktop widgets
it: Widget desktop

en: Detected these swap devices: %s
it: Rilevati questi dispositivi di swap: %s

en: Device or resource is busy: %s
it: Dispositivo o risorsa occupata: %s

en: Directory is not empty: %s
it: La cartella non è vuota: %s

en: Disabled
it: Disabilitati

en: Disabling swap.
it: Disabilitazione swap.

en: Disk space recovered: %s
it: Spazio su disco recuperato: %s

en: Disk space to be recovered: %s
it: Spazio su disco recuperabile: %s

en: Disk was full when writing configuration to file: %s
it: Il disco era pieno durante la scrittura della configurazione nel file: %s

en: Do not delete
it: Non eliminare

en: Document viewer
it: Visualizzatore documenti

en: Done.
it: Fatto.

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
it: Scarica e aggiorna i pulitori dalla comunità (winapp2.ini)

en: Download data needed for chaff generator?
it: Vuoi scaricare i dati necessari per il generatore di chaff (contromisure)?

en: Download history
it: Cronologia download

en: Downloaded podcasts
it: Podcast scaricati

en: Downloading URL failed: %s
it: Download URL fallito: %s

en: Drives
it: Unità

en: Dropping privileges of process ID {pid} to user ID {uid}.
it: Riduzione dei privilegi del processo con ID {pid} per l'utente con ID {uid}.

en: Email client
it: Client posta elettronica

en: Empty the recycle bin
it: Svuota il cestino

en: Empty the trash
it: Svuota il cestino

en: Error
it: Errore

en: Error #%d when flushing the file buffer.
it: Errore #%d durante la procedura di flush del buffer del file.

en: Error checking whether path exists: %s
it: Impossibile verificare che il seguente percorso esista: %s

en: Error in handle_cleaner_option() for cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}
it: Errore in handle_cleaner_option() per id pulitore = {cleaner_id}, opzione XML={option_xml}

en: Error reading cleaner: %s
it: Errore durante la lettura della procedura di cancellazione: %s

en: Error when checking for updates:
it: Errore durante la ricerca di aggiornamenti:

en: Error when opening a network connection to check for updates. Please verify the network is working and that a firewall is not blocking this application. Error message: {}
it: Errore durante l'apertura di una connessione di rete per il controllo aggiornamenti. Verifica che la rete sia funzionante e che un firewall non stia bloccando questa applicazione. Messaggio di errore: {}

en: Error when setting the default drives to shred.
it: Errore durante l'impostazione delle unità predefinite da elaborare con sovrascrittura.

en: Error: {operation_option}: {command}
it: Errore: {operation_option}: {command}

en: Errors: %d
it: Errori: %d

en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
it: Errore durante l'operazione '%(operation)s': '%(msg)s'

en: Executable not found: %s
it: Eseguibile non trovato: %s

en: Exit after cleaning
it: Chiudi dopo la pulizia

en: File archiver
it: Gestione archivi

en: File manager
it: Gestione di file

en: File not found: %s
it: File non trovato: %s

en: File transfer client
it: Programma trasferimento file

en: Files deleted: %d
it: File eliminati: %d

en: Files to be deleted: %d
it: File da eliminare: %d

en: Folder
it: Cartella

en: Form history
it: Cronologia moduli

en: Found UUID for swap file {device} is {uuid}.
it: Trovato UUID per il file di swap {device}, è {uuid}.

en: Free disk space
it: Libera spazio su disco

en: Free space and maintain privacy
it: Libera spazio e mantiene la privacy

en: Freeing %s of memory.
it: Pulizia %s di memoria.

en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
it: GNU General Public License versione 3 o successive.
    Vedi https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

en: Game
it: Gioco

en: Games
it: Giochi

en: General
it: Generale

en: Generating files
it: Generazione file

en: Graphics editor
it: Programma grafico

en: Handled unknown error #0 while truncating file.
it: Gestito errore sconosciuto #0 durante il troncamento del file.

en: Hide irrelevant cleaners
it: Nascondi i pulitori non rilevanti

en: Hillary Clinton's emails
it: Email di Hillary Clinton

en: History
it: Cronologia

en: Icons for files on the system
it: Icone per i file nel sistema

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
it: Se è disponibile un aggiornamento vengono visualizzate informazioni al riguardo. In seguito è possibile scaricare e installare l'aggiornamento manualmente.

en: Ignoring cleaner because it is world writable: %s
it: Ignorata la procedura di cancellazione perché è scrivibile da tutti: %s

en: Imported from winapp2.ini
it: Importati da winapp2.ini

en: Importing cleaners from Winapp2.ini.
it: Importazione procedure di pulizia da Winapp2.ini.

en: Index
it: Indice

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
it: Esamina l'anteprima per qualsiasi file si voglia mantenere.

en: Inspiration
it: Ispirazione

en: Installers
it: Programmi di installazione

en: Known clients and friends
it: Client affidabili e amici

en: Known files history
it: Cronologia file noti

en: Language:
it: Lingua:

en: Languages
it: Lingue

en: List of files downloaded
it: Elenco dei file scaricati

en: List of visited web pages
it: Elenco dei siti web visitati

en: Loading native cleaners.
it: Carica procedure di pulizia native.

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
it: Carica la sessione iniziale dopo la chiusura o un crash del browser

en: Localizations
it: Localizzazioni

en: Logs
it: Registri

en: Make chaff
it: Crea spazzatura

en: Make files
it: Crea file

en: Make randomly-generated messages inspired by documents.
it: Crea messaggi generati a caso ispirandosi ai documenti.

en: Mark for deletion
it: Segna per eliminazione

en: Media player
it: Lettore multimediale

en: Memory
it: Memoria

en: Memory dump
it: Dump della memoria

en: Most recently used
it: Documenti recenti

en: Multimedia viewer
it: Visualizzatore multimediale

en: Name
it: Nome

en: New winapp2.ini was downloaded.
it: È stato scaricato un nuovo file winapp2.ini.

en: No directories given for --wipe-free-space
it: Nessuna cartella indicata per --wipe-free-space

en: No paths found in clipboard.
it: Nessun percorso trovato negli Appunti.

en: No work to do. Specify options.
it: Nessun attività da effettuare. Specifica le opzioni.

en: Number of files
it: Numero di file

en: Office suite
it: Suite per l'ufficio

en: Open web browser to %s?
it: Vuoi aprire il browser alla pagina %s?

en: Overwrite contents of files to prevent recovery
it: Sovrascrivi il contenuto dei file per impedire il recupero

en: Overwrite free disk space %s
it: Sovrascrittura dello spazio libero in %s

en: Overwrite free disk space to hide deleted files
it: Sovrascrive lo spazio libero su disco per impedire il recupero dei file eliminati

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
it: La sovrascrittura non è efficace in alcuni file system e con certe operazioni di BleachBit. Inoltre è decisamente più lenta.

en: Package lists
it: Elenco pacchetti

en: Package manager
it: Gestione pacchetti

en: Passwords
it: Password

en: Path
it: Percorso

en: Path to wipe must be an existing directory: %s
it: Il percorso da pulire deve essere una cartella esistente: %s

en: Permission denied when writing configuration to file: %s
it: Autorizzazione negata durante la scrittura della configurazione nel file: %s

en: Physical free memory is %s.
it: La memoria fisica libera è %s.

en: Places
it: Risorse

en: Please wait.  Cleaning %s.
it: Attendi. Pulizia di %s.

en: Please wait.  Previewing %s.
it: Attendi. Anteprima di %s.

en: Please wait.  Running deep scan.
it: Attendi. Scansione approfondita in corso.

en: Please wait.  Wiping free disk space.
it: Attendi. Pulizia dello spazio libero in corso.

en: Preferences
it: Preferenze

en: Prefetch
it: Precarica

en: Preserve
it: Mantieni

en: Press F11 to exit fullscreen mode.
it: Per uscire dalla modalità a schermo intero premi F11.

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
it: Anteprima dei file nelle operazioni selezionate (nessun file verrà eliminato)

en: Program to clean unnecessary files
it: Programma per pulire i file non necessari

en: Quarantine
it: Quarantena

en: Quit
it: Esci

en: Re-enabling swap.
it: Riabilitazione swap.

en: Recent documents list
it: Elenco documenti recenti

en: Recordings
it: Registrazioni

en: Recycle bin
it: Cestino

en: Refresh Windows shell
it: Aggiorna shell Windows

en: Reinitializing the swap device %s.
it: Reinizializzazione del dispositivo di swap %s.

en: Remember window geometry
it: Ricorda geometria finestre

en: Remote control software
it: Software controllo remoto

en: Remove disabled packages
it: Rimuovi pacchetti disabilitati

en: Remove packages that were formerly dependencies
it: Rimuove i pacchetti che in precedenza erano dipendenze

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
it: Reimposta la cronologia d'uso del motore di ricerca ed elimina i motori di ricerca non preimpostati, alcuni dei quali sono stati aggiunti automaticamente

en: Resetting the configuration file because it is corrupt: %s
it: Reimpostazione del file di configurazione perché rovinato: %s

en: Rotated logs
it: Registri obsoleti

en: Run
it: Esegui

en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
it: Esegui BleachBit con i privilegi di amministratore per migliorare la precisione nel sovrascrivere il contenuto dei file.

en: Run external command: %s
it: Esegui comando esterno: %s

en: S_hred Settings and Quit
it: So_vrascrivi impostazioni ed esci

en: S_ystem Information
it: Informazioni _sistema

en: Search engines
it: Motori di ricerca

en: Search history
it: Cronologia ricerche

en: Search tool
it: Strumento indicizzazione e ricerca file

en: Security warning
it: Avviso di sicurezza

en: Select destination folder
it: Seleziona cartella destinazione

en: Session
it: Sessione

en: Session restore
it: Ripristino sessione

en: Setting nice value %d for this process.
it: Impostazione del valore nice %d per questo processo.

en: Settings for individual sites
it: Impostazioni per i singoli siti

en: Sh_red Folders
it: Sovrascrivi ca_rtelle

en: Shellbags
it: Shellbag

en: Show debug messages
it: Visualizza messaggi debug

en: Shred Paths from Clipboard
it: Percorsi sovrascrittura dagli Appunti

en: Site preferences
it: Preferenze sito

en: Size
it: Dimensioni

en: Skip
it: Salta

en: Skipping mount point: %s
it: Salta punto mount: %s

en: Special file type cannot be deleted: %s
it: Il file di tipo speciale non può essere eliminato: %s

en: Special operations: %d
it: Operazioni speciali: %d

en: Specify only one of these commands: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean
it: Specifica solo uno di questi comandi: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean

en: Statistics
it: Statistiche

en: Sync
it: Sincronizza

en: Sync conflict
it: Conflitto sincronizzazione

en: System
it: Sistema

en: System information
it: Informazioni sistema

en: System journals
it: Diario del sistema

en: Temporary files
it: File temporanei

en: The child memory-wiping process returned code %d.
it: Il processo figlio di pulizia della memoria ha restituito un codice %d.

en: The command 'swapoff -s' failed, so falling back to /proc/swaps for swap information.
it: Il comando 'swapoff -s' è fallito, perciò per le informazioni sullo swap si fa ricorso a /proc/swaps.

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
it: Gli appunti dell'ambiente desktop usati per operazioni di copia e incolla

en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
it: La variabile ambiente TMP si riferisce ad una cartella che non esiste: %s

en: The function wipe_memory() with process ID {pid} is waiting for child process ID {cid}.
it: La funzione wipe_memory() con ID di processo {pid} è in attesa del processo figlio con ID {cid}.

en: The system in general
it: Il sistema in generale

en: There is no official version of BleachBit on the Microsoft Store. Get the genuine version at https://www.bleachbit.org where it is always free of charge.
it: Non esiste una versione ufficiale di BleachBit in Microsoft Store. Ottieni la versione originale su https://www.bleachbit.org dove è sempre gratuita.

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
it: In un file system era presente almeno un file che non supporta la sovrascrittura avanzata.

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
it: Queste definizioni dei pulitori sono nuove o sono state modificate. Definizioni malevole possono danneggiare il sistema. Se non ci si fida di queste modifiche, elimina i file o esci dal programma.

en: These locations can be selected for deletion.
it: È possibile selezionare questi percorsi per l'eliminazione.

en: These paths will not be deleted or modified.
it: Questi percorsi non saranno eliminati o modificati.

en: This function deletes all BleachBit settings and then quits the application. Use this to hide your use of BleachBit or to reset its settings. The next time you start BleachBit, the settings will initialize to default values.
it: Questa funzione cancella tutte le impostazioni di BleachBit e quindi chiude l'applicazione. Usala per nascondere l'uso di BleachBit o per ripristinare le sue impostazioni. Al successivo avvio di BleachBit, le impostazioni verranno inizializzate ai valori predefiniti.

en: This option deletes all bookmarks.
it: Questa opzione elimina tutti i segnalibri.

en: This option is experimental and may cause system problems.
it: Questa opzione è sperimentale e potrebbe causare problemi al sistema.

en: This option is slow.
it: Questa procedura è lenta.

en: This option is very slow.
it: Questa opzione è molto lenta.

en: This option will delete your saved passwords.
it: Questa opzione cancellerà le password salvate.

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
it: Questa opzione consente di ripristinare ai valori predefiniti i percorsi assegnati in Accesso Rapido.

en: This path already exists in the custom list.
it: Questo percorso esiste già nell'elenco personalizzato.

en: This path already exists in the whitelist.
it: Questo percorso esiste già nell'elenco autorizzati.

en: This will reset the position of desktop icons.
it: Questo reimposterà la posizione delle icone della Scrivania.

en: This will restart Windows Explorer.
it: Effettua il riavvio di Windows Explorer.

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Torrents
it: Torrent

en: Trash
it: Cestino

en: Truncate
it: Tronca

en: Type
it: Tipo

en: URL history
it: Cronologia indirizzi web

en: Unnecessary file cleaner
it: Ripulisce file non necessari

en: Update
it: Aggiorna

en: Update BleachBit
it: Aggiorna BleachBit

en: Update BleachBit to the latest version
it: Aggiorna Bleachbit alla versione più recente

en: Update to version %s
it: Aggiorna alla versione %s

en: Update uninstallers
it: Aggiorna i disinstallatori

en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
it: Usa l'unità di misura IEC (1 KiB = 1024 byte) invece di SI (1 kB = 1000 byte)

en: Utilities
it: Utilità

en: VIM swap files across system
it: I file VIM di swap nel sistema

en: VIM swap files under user profile
it: I file VIM di swap nel profilo utente

en: Vacuum
it: Compattazione database

en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
it: Avviso su %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s

en: Web browser
it: Browser web

en: When finished
it: Quando completato

en: Whitelist
it: Da non eliminare

en: Windowing system
it: Sistema a finestre

en: Windows 10 theme
it: Tema Windows 10

en: Wipe the swap and free memory
it: Pulisce lo swap e libera memoria

en: Wiping free disk space erases remnants of files that were deleted without shredding. It does not free up space.
it: La cancellazione dello spazio libero su disco elimina i resti dei file che sono stati eliminati senza usare la procedura di sovrascrittura. Non libera spazio.

en: Wiping free space can take a long time.
it: La pulizia dello spazio libero può impiegare molto tempo.

en: Wiping the swap device %s.
it: Pulizia del dispositivo di swap %s.

en: Word processor
it: Elaboratore testi

en: Wrote {files:,} files and {bytes:,} bytes in {seconds:,} seconds at {rate:.2f} MB/s
it: Scritti {files:,} file e {bytes:,} byte in {seconds:,} secondi velocità {rate:.2f} MB/s

en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
it: Stai eseguendo BleachBit con privilegi da amministratore per pulire parti condivise del sistema e riferimenti alla cartella del profilo utente. In questo modo verrà pulito solo l'account amministratore.

en: You must select an operation
it: Devi selezionare un'operazione

en: _About BleachBit
it: _Info su BleachBit

en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Make Chaff
it: _Crea chaff (contro_misure)

en: _Open
it: A_pri

en: _Shred Files
it: _Sovrascrivi file

en: _Wipe Free Space
it: _Pulisci spazio libero

[ctx: button]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: button]
en: Add file
it: Aggiungi file

[ctx: button]
en: Add folder
it: Aggiungi cartella

[ctx: button]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: column_label]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: column_label]
en: Filename
it: Nome file

en: do not prompt for administrator privileges
it: non richiedere i privilegi dell'amministratore

en: enable all options that do not have a warning
it: abilita tutte le opzioni che non hanno un messaggio di avvertimento

en: launch the graphical interface
it: esegui interfaccia grafica

en: list cleaners
it: elenca pulitori

en: log debug messages to file
it: messaggi registro debug nel file

en: not a valid cleaner: %s
it: non è un pulitore valido: %s

en: output version information and exit
it: visualizza informazioni sulla versione ed esci

en: overwrite files to hide contents
it: sovrascrivi i file per impedirne il recupero

en: path="%s" is not a glob pattern
it: percorso="%s" non è un glob (mancano i caratteri jolly)

en: preview files to be deleted and other changes
it: anteprima file da eliminare e delle altre modifiche

en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
it: esegui i pulitori per eliminare dei file e fare altre modifiche permanenti

en: search="walk.all" used with regular file path="%s"
it: search="walk.all" usato con il percorso di file normale="%s"

en: set log level to verbose
it: imposta il livello di registro a dettagliato

en: show system information
it: visualizza informazioni sistema

en: shred specific files or folders
it: sovrascrivi specifici file e cartelle

en: update winapp2.ini, if a new version is available
it: aggiorna winapp2.ini, se è disponibile una nuova versione

en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
it: uso: %prog [opzioni] pulitore.opzione1 pulitore.opzione2

en: use options set in the graphical interface
it: usa opzioni impostate nell'interfaccia grafica

en: wipe free space in the given paths
it: cancella lo spazio libero nei percorsi specificati

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to non-super-user
it: {bytes:,} byte e {inodes:,} inode disponibili ai non super-utenti

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to super-user
it: {bytes:,} byte e {inodes:,} inode disponibili al super-utente
