bleachbit - en to hu translation catalogue (375 entries)

en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
hu: %s nem tisztítható meg, mert jelenleg is fut. Zárja be és próbálkozzon újra.

en: --overwrite is intended only for use with --clean
hu: A --overwrite csak a --clean funkcióval használható

en: 2600 Magazine
hu: 2600 Magazin

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
hu: Egy webcímadatbázis, amely tartalmazza a könyvjelzőket, kedvenceket és a meglátogatott weboldalak előzményeit is

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
hu: Adatbázis, mely tartalmazza az elmentett felhasználó neveket és jelszavakat, valamint azon oldalak listáját, ahol soha ne mentse a jelszót

en: A history of forms entered in web sites
hu: Weboldalakon kitöltött űrlapok előzményei

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
hu: A keresőmező és webes űrlapok előzményei

en: A new version is available.
hu: Elérhető egy újabb verzió.

en: Abort
hu: Megszakítás

en: Abort the preview or cleaning process
hu: Előnézet vagy tisztítási folyamat megszakítása

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
hu[0]: Körülbelül %d perc van hátra.
hu[1]: Körülbelül %d perc van hátra.

en: Access denied when deleting registry key: %s
hu: Hozzáférés megtagadva a regisztrációs kulcs törlésekor: %s

en: Access denied when deleting registry value: %s
hu: Hozzáférés megtagadva a regisztrációs érték törlésekor: %s

en: Access denied when flagging file for later delete: %s
hu: Hozzáférés megtagadva a fájl későbbi törléséhez történő megjelölésekor: %s

en: Access denied: %s
hu: Hozzáférés megtagadva: %s

en: Access the application menu by clicking the hamburger icon on the title bar.
hu: Az alkalmazásmenü eléréséhez kattintson a hamburger ikonra a címsorban.

en: Access the application menu by clicking the logo on the title bar.
hu: Az alkalmazásmenü eléréséhez kattintson a címsorban lévő logóra.

en: Active
hu: Aktív

en: Add the shred context menu to KDE Plasma
hu: Megsemmisítési környezeti menü hozzáadása KDE Plasma felülethez

en: Administrator privileges are required to clean Windows Updates
hu: Rendszergazdai jogosultságok szükségesek a Windows-frissítések tisztításához

en: All languages will be deleted except those checked.
hu: Minden nyelv törlődik a kijelölteken kívül.

en: Allocating and wiping %s of memory.
hu: %s memória lefoglalása és törlése.

en: Andrew Ziem and contributors
hu: Andrew Ziem és közreműködők

en: Anti-virus
hu: Vírusirtó

en: Applications
hu: Alkalmazások

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
hu: Biztos, hogy véglegesen törölni szeretné a fájlokat a kiválasztott műveletek szerint?  Az előnézet futtatása óta módosulhatott a törlésre kerülő fájlok listája.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
hu: Biztos, hogy véglegesen törölni szeretné ezeket a fájlokat?

en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
hu: Legalább egy fájl zárolva volt egy másik folyamat által, ezért a tartalmát nem sikerült felülírni. Törlésre lesz jelölve a rendszer következő újraindításakor.

en: Attachments
hu: Mellékletek

en: Audio files tagger
hu: Hangfájlcímkéző

en: Auto-detect language
hu: Automatikus nyelvfelismerés

en: Automatically detect the system language
hu: Automatikusan felismeri a rendszer nyelvét

en: Automatically preserving language %s.
hu: Nyelv automatikus megőrzése: %s.

en: Backup files
hu: Biztonsági mentések

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
hu: Mivel rendszergazdaként futtatja a programot, így a következő hivatkozást saját kezűleg nyissa meg a böngészőben:
    %s

en: BleachBit frees disk space and maintains privacy by quickly removing unnecessary files such as cache, cookies, browser history, temporary files, and system logs. It can also shred files and clean free disk space to prevent data recovery.
hu: A BleachBit lemezterületet szabadít fel és védi a magánszférát azáltal, hogy gyorsan eltávolítja a felesleges fájlokat, például a gyorsítótárat, sütiket, böngészési előzményeket, ideiglenes fájlokat és rendszernaplókat. Emellett képes a fájlokat véglegesen törölni (shredelni), valamint a szabad lemezterületet is megtisztítani, hogy megakadályozza az adatok visszaállítását.

en: BleachBit is starting...
hu: A BleachBit elindul...

en: Blocklists
hu: Tiltólisták

en: Blocklists will need update to work.
hu: A tiltólistákat frissíteni kell a működéshez.

en: Broken desktop files
hu: Hibás asztali fájlok

en: Cache
hu: Gyorsítótár

en: Carefully review the list of packages that will be removed by running "dnf list autoremove".
hu: Gondosan tekintse át az eltávolítandó csomagok listáját a „dnf list autoremove” futtatásával.

en: Chat client
hu: Csevegőkliens

en: Chat logs
hu: Csevegési naplók

en: Check for new beta releases
hu: Új béta kiadások keresése

en: Check periodically for software updates via the Internet
hu: Rendszeresen keressen frissítéseket az internet segítségével

en: Checking online for updates to winapp2.ini
hu: A winapp2.ini frissítéseinek keresése online

en: Choose a file
hu: Fájl kiválasztása

en: Choose a folder
hu: Mappa kiválasztása

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
hu: Válasszon egy írható mappát minden egyes meghajtónak, a szabad terület felülírásához.

en: Choose files to shred
hu: Válassza ki a megsemmisítendő fájlokat

en: Choose folder to shred
hu: Válasszon mappát a megsemmisítéshez

en: Clean
hu: Tisztítás

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
hu: Az adatbázis töredezettségének megszüntetése, adatok törlése nélkül, a jobb helykihasználás és sebesség érdekében

en: Clean file
hu: Fájl megtisztítása

en: Clean files in the selected operations
hu: Fájlok tisztítása a kijelölt műveletek során

en: Clean files widely scattered across the disk
hu: Tisztítsa meg a lemezen szétszórt fájlokat

en: Clean old system journals
hu: Régi rendszernaplók törlése

en: Clipboard
hu: Vágólap

en: Code
hu: Kód

en: Compatibility layer for Windows software
hu: Kompatibilitási réteg Windows szoftverhez

en: Configure this option in the preferences.
hu: Konfigurálja ezt az opciót a beállításokban.

en: Confirm
hu: Megerősítés

en: Confirm before delete
hu: Megerősítés törlés előtt

en: Cookies
hu: Sütik

en: Crash reports
hu: Összeomlásjelentések

en: Creating new, temporary file for wiping free space.
hu: Új, ideiglenes fájl létrehozása a szabad terület törléséhez.

en: Current session
hu: Jelenlegi munkamenet

en: Custom
hu: Egyéni

en: Custom folders will be reset.
hu: Egyéni mappák vissza lesznek állítva.

en: DOM Storage
hu: DOM tároló

en: Dark mode
hu: Sötét mód

en: Database
hu: Adatbázis

en: Debug logs
hu: Hibakeresési naplók

en: Deep scan
hu: Alapos vizsgálat

en: Deep scan does not support multi-value variable.
hu: Az alapos vizsgálat nem támogatja a többértékű változót.

en: Default dark mode, showing found junk files
hu: Alapértelmezett sötét mód, talált szemétfájlok megjelenítése

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete HTML5 cookies
hu: Törli a HTML5 sütiket

en: Delete broken application menu entries and file associations
hu: Törli az alkalmazások menü hibás bejegyzéseit és a hibás fájltársításokat

en: Delete cached patches and installers
hu: Gyorsítótárazott javítások és telepítők törlése

en: Delete confirmation
hu: Törlés megerősítése

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
hu: Törli a sütiket, melyek olyan információkat hordoznak mint weboldalak beállításai, hitelesítés, és követési azonosítók

en: Delete downloaded podcasts
hu: Letöltött podcastok törlése

en: Delete files for unwanted languages
hu: Szükségtelen nyelvek fájljainak törlése

en: Delete obsolete files
hu: Elavult fájlok törlése

en: Delete old system logs
hu: Régi rendszernaplók törlése

en: Delete registry key
hu: Regisztrációs kulcs törlése

en: Delete the audio and video recordings
hu: Törli a hang- és videofelvételeket

en: Delete the avatars and emoticons cache
hu: Profilképek és hangulatjelek gyorsítótárának törlése

en: Delete the backup files
hu: Törli a biztonsági mentéseket

en: Delete the cache
hu: Gyorsítótár törlése

en: Delete the chat logs
hu: Csevegési naplók törlése

en: Delete the command history
hu: Parancs előzmények törlése

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
hu: Törli a sütiket, a meglátogatott webcímeket és a keresési előzményeket

en: Delete the current and last sessions
hu: Törli a jelenlegi és az utolsó munkamenetet

en: Delete the current session
hu: Jelenlegi munkamenet törlése

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
hu: Adatbázis törlése, amely olyan információkat tartalmaz, mint a lejátszások száma és az utolsó lejátszás

en: Delete the debug logs
hu: Hibakeresési naplók törlése

en: Delete the file
hu: A fájl törlése

en: Delete the files
hu: Fájlok törlése

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
hu: Törli az előzményeket, amelyek tartalmazzák a meglátogatott webhelyek és letöltések listáját, bélyegképekeket

en: Delete the list of game servers
hu: Törli a játékszerverek listáját

en: Delete the list of recently used documents
hu: Törli a legutóbb használt dokumentumok listáját

en: Delete the list of visited web pages
hu: Megtekintett weboldalak listájának törlése

en: Delete the logs
hu: Naplók törlése

en: Delete the most recently used list
hu: Törli a legutóbbi dokumentumok listáját

en: Delete the search history
hu: Keresési előzmények törlése

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
hu: Keresési index törlése, mely a szavak és az őket tartalmazó fájlok adatbázisa

en: Delete the sync data and sign out of the browser
hu: Szinkronizált adatok törlése és kijelentkezés a böngészőből

en: Delete the temporary files
hu: Ideiglenes fájlok törlése

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
hu: Törli a torrenteket (csak a metaadatokat, de nem a leírt fájlokat)

en: Delete the usage date, window position, and other data for folders
hu: Használati adatok, ablakpozíció, és a mappák egyéb adatainak törlése

en: Delete the usage history
hu: Törli a használati előzményeket

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
hu: Webes gyorsítótár törlése, amely csökkenti az újra meglátogatott oldalak megjelenítési idejét

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages. This also clears favorited GIFs.
hu: Webes gyorsítótár törlése, amely csökkenti az újra meglátogatott oldalak megjelenítési idejét. Ez a kedvenc GIF-eket is törli.

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
hu: Törli a Microsoft frissítések eltávolító programjait, beleértve a gyorsjavításokat, szervizcsomagokat és Internet Explorer frissítéseket

en: Delete user-specified files and folders
hu: A felhasználó által megadott fájlok és mappák törlése

en: Delete without shredding
hu: Törlés megsemmisítés nélkül

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
hu: A ~/.viminfo fájl törlése, amely tartalmazza a fájlelőzményeket, a parancselőzményeket és a puffereket

en: Deleting files
hu: Fájlok törlése

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
hu: A keresési index törlése visszaállítja az üzenetlista oszlopainak beállításait.

en: Desktop environment
hu: Grafikus környezet

en: Desktop widgets
hu: Grafikus felületi elemek

en: Detected these swap devices: %s
hu: Ezeket a csereeszközöket észlelte: %s

en: Device or resource is busy: %s
hu: Az eszköz vagy erőforrás elfoglalt: %s

en: Directory is not empty: %s
hu: A könyvtár nem üres: %s

en: Disabled
hu: Letiltva

en: Disabling swap.
hu: Cserehely letiltása.

en: Disk space recovered: %s
hu: Felszabadított lemezterület: %s

en: Disk space to be recovered: %s
hu: Felszabadítandó lemezterület: %s

en: Disk was full when writing configuration to file: %s
hu: A lemez megtelt a konfiguráció fájlba írása közben: %s

en: Do not delete
hu: Nincs törlés

en: Document viewer
hu: Dokumentumnézegető

en: Done.
hu: Kész.

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
hu: Tisztítók letöltése és frissítése közösségtől (winapp2.ini)

en: Download data needed for chaff generator?
hu: Letölti az áladatgenerátorhoz szükséges adatokat?

en: Download history
hu: Letöltési előzmények

en: Downloaded podcasts
hu: Letöltött podcastok

en: Downloading URL failed: %s
hu: A webcím letöltése sikertelen: %s

en: Drives
hu: Meghajtók

en: Dropping privileges of process ID {pid} to user ID {uid}.
hu: A(z) {pid} folyamatazonosítóhoz tartozó jogosultságok megszüntetése {uid} felhasználói azonosítóra.

en: Editor
hu: Szerkesztő

en: Email client
hu: E-mail kliens

en: Empty the recycle bin
hu: Kuka ürítése

en: Empty the trash
hu: Kuka ürítése

en: Error
hu: Hiba

en: Error #%d when flushing the file buffer.
hu: #%d hiba a fájlpuffer kiürítésekor.

en: Error checking whether path exists: %s
hu: Hiba az útvonal létezésének ellenőrzésekor: %s

en: Error in handle_cleaner_option() for cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}
hu: Hiba a handle_cleaner_option()-ban a cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml} esetén

en: Error reading cleaner: %s
hu: Hiba a tisztító olvasásakor: %s

en: Error when checking for updates:
hu: Hiba a frissítés keresése közben:

en: Error when opening a network connection to check for updates. Please verify the network is working and that a firewall is not blocking this application. Error message: {}
hu: Hiba történt a hálózati kapcsolat megnyitásakor a frissítések keresésekor. Ellenőrizze, hogy a hálózat működik-e, és hogy egy tűzfal nem tiltja-e ezt az alkalmazást. Hibaüzenet: {}

en: Error when setting the default drives to shred.
hu: Hiba az alapértelmezett meghajtók megsemmisítésre állítása során.

en: Error: {operation_option}: {command}
hu: Hiba: {operation_option}: {command}

en: Errors: %d
hu: Hibák: %d

en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
hu: %(operation)s futás közben hibát okozott: %(msg)s

en: Executable not found: %s
hu: A futtatható állomány nem található: %s

en: Exit after cleaning
hu: Kilépés tisztítás után

en: File
hu: Fájl

en: File archiver
hu: Fájl archiváló

en: File manager
hu: Fájlkezelő

en: File not found: %s
hu: Fájl nem található: %s

en: File transfer client
hu: Fájlcserélő kliens

en: Files deleted: %d
hu: Fájlok törölve: %d

en: Files to be deleted: %d
hu: Törlendő fájlok: %d

en: Folder
hu: Mappa

en: Form history
hu: Űrlapok előzményei

en: Found UUID for swap file {device} is {uuid}.
hu: A(z) {device} cserefájl UUID-azonosítója {uuid}.

en: Free disk space
hu: Szabad lemezterület

en: Free space and maintain privacy
hu: Hely felszabadítása és magánszférájának fenntartása

en: Freeing %s of memory.
hu: %s memória felszabadítása.

en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
hu: GNU General Public License 3. verzió, vagy későbbi.
    Lásd: https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

en: Game
hu: Játék

en: Games
hu: Játékok

en: General
hu: Általános

en: Generating files
hu: Fájlok generálása

en: Graphics editor
hu: Képszerkesztő program

en: Handled unknown error #0 while truncating file.
hu: Ismeretlen #0 hiba kezelése a fájl csonkolása közben.

en: Hide irrelevant cleaners
hu: Lényegtelen tisztítók elrejtése

en: Hillary Clinton's emails
hu: Hillary Clinton e-mailjei

en: History
hu: Előzmények

en: Icons for files on the system
hu: Ikonok a rendszeren lévő fájlok részére

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
hu: Ha elérhető egy újabb frissítés, megtekintheti a frissítés információit, ezután saját kezűleg töltse le a legfrissebb telepítőt és telepítse a frissítést.

en: Ignoring cleaner because it is world writable: %s
hu: Tisztító figyelmen kívül hagyása, mert mindenki számára írható: %s

en: Imported from winapp2.ini
hu: Importálva a winapp2.ini fájlból

en: Importing cleaners from Winapp2.ini.
hu: Tisztítók importálása a Winapp2.ini-ből.

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
hu: Nézze át az előzetes listát olyan fájlok után melyeket meg szeretne tartani.

en: Inspiration
hu: Inspiráció

en: Installers
hu: Telepítők

en: Known clients and friends
hu: Ismert kliensek és barátok

en: Known files history
hu: Ismert fájlok előzményei

en: Language:
hu: Nyelv:

en: Languages
hu: Nyelvek

en: List of files downloaded
hu: A letöltött fájlok listája

en: List of visited web pages
hu: A látogatott oldalak listája

en: Loading native cleaners.
hu: Natív tisztítók betöltése.

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
hu: Visszatölti a munkamenetet miután a böngésző bezáródik vagy összeomlik

en: Localizations
hu: Lokalizáció

en: Logs
hu: Naplók

en: Make chaff
hu: Áladatok létrehozása

en: Make files
hu: Fájlok létrehozása

en: Make randomly-generated messages inspired by documents.
hu: Véletlenszerűen generált üzenetek készítése dokumentumok alapján.

en: Mark for deletion
hu: Törlésre jelölés

en: Media player
hu: Médialejátszó

en: Memory
hu: Memória

en: Memory dump
hu: Memóriatartalom

en: Most recently used
hu: Legutóbb használt

en: Multimedia
hu: Multimédia

en: Multimedia viewer
hu: Multimédia néző

en: Name
hu: Név

en: New winapp2.ini was downloaded.
hu: Az új winapp2.ini le lett töltve.

en: No directories given for --wipe-free-space
hu: Nincsenek könyvtárak a --wipe-free-space számára

en: No paths found in clipboard.
hu: Nem találhatók útvonalak a vágólapon.

en: No work to do. Specify options.
hu: Nincs mit csinálni. Adja meg a beállításokat.

en: Number of files
hu: Fájlok száma

en: Office suite
hu: Irodai programcsomag

en: Open web browser to %s?
hu: %s meg legyen nyitva a böngészőben?

en: Overwrite contents of files to prevent recovery
hu: Fájlok tartalmának felülírása a visszaállítás megakadályozásához

en: Overwrite free disk space %s
hu: Szabad lemezterület felülírása: %s

en: Overwrite free disk space to hide deleted files
hu: Szabad lemezterület felülírása a törölt fájlok elrejtésére

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
hu: A felülírás hatástalan néhány fájlrendszeren és bizonyos BleachBit műveleteknél.  A felülírás lényegesen lassabb.

en: Package lists
hu: Csomaglisták

en: Package manager
hu: Csomagkezelő

en: Passwords
hu: Jelszavak

en: Path
hu: Útvonal

en: Path to wipe must be an existing directory: %s
hu: A törlendő útvonalnak egy létező könyvtárnak kell lennie: %s

en: Permission denied when writing configuration to file: %s
hu: Engedély megtagadva a konfiguráció fájlba írása során: %s

en: Physical free memory is %s.
hu: A fizikai szabad memória %s.

en: Places
hu: Helyek

en: Please wait.  Cleaning %s.
hu: Várjon.  %s megtisztítása.

en: Please wait.  Previewing %s.
hu: Várjon.  %s előnézete.

en: Please wait.  Running deep scan.
hu: Várjon.  Alapos keresés futtatása.

en: Please wait.  Wiping free disk space.
hu: Várjon.  Szabad lemezterület törlése.

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Prefetch
hu: Előzetes lekérdezés

en: Preserve
hu: Megőrzés

en: Press F11 to exit fullscreen mode.
hu: Nyomja meg az F11-et a teljes képernyős mód elhagyásához.

en: Preview
hu: Előnézet

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
hu: A (törlésre) kiválasztott fájlok listájának megtekintése (nem lesz egyetlen fájl sem törölve)

en: Program to clean unnecessary files
hu: Program a felesleges fájlok törlésére

en: Quarantine
hu: Karantén

en: Quit
hu: Kilépés

en: Re-enabling swap.
hu: Cserehely újraengedélyezése.

en: Recent documents list
hu: Legutóbbi dokumentumok listája

en: Recordings
hu: Felvételek

en: Recycle bin
hu: Kuka

en: Refresh Windows shell
hu: Windows Shell frissítése

en: Reinitializing the swap device %s.
hu: A(z) %s csereeszköz újrainicializálása.

en: Remember window geometry
hu: Ablakgeometria megjegyzése

en: Remote control software
hu: Távvezérlő szoftver

en: Remove disabled packages
hu: Letiltott csomagok eltávolítása

en: Remove packages that were formerly dependencies
hu: A korábban függőségeket tartalmazó csomagok eltávolítása

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
hu: Törli a keresők használatának előzményeit és a nem-gyári keresőket, néhány automatikusan lett felvéve

en: Resetting the configuration file because it is corrupt: %s
hu: Konfigurációs fájl visszaállítása, mert sérült: %s

en: Rotated logs
hu: Régi naplófájlok

en: Run
hu: Futtatás

en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
hu: Futtassa a BleachBit programot rendszergazdai jogosultságokkal, hogy javítsa a fájltartalmak felülírásának pontosságát.

en: Run external command: %s
hu: Külső parancs futtatása: %s

en: S_hred Settings and Quit
hu: _Beállítások törlése és kilépés

en: S_ystem Information
hu: Rendszerinformáció

en: Search engines
hu: Keresőmotorok

en: Search history
hu: Keresési előzmények

en: Search tool
hu: Kereső eszköz

en: Security warning
hu: Biztonsági figyelmeztetés

en: Select destination folder
hu: Célmappa kiválasztása

en: Session
hu: Munkamenet

en: Session restore
hu: Munkamenet visszaállítása

en: Setting nice value %d for this process.
hu: Szép %d érték beállítása ehhez a folyamathoz.

en: Settings for individual sites
hu: Egyéni oldalak beállításai

en: Sh_red Folders
hu: M_egsemmisítendő mappák

en: Show debug messages
hu: Hibakeresési üzenetek megjelenítése

en: Shred Paths from Clipboard
hu: Útvonalak megsemmisítése a vágólapról

en: Site preferences
hu: Oldal beállításai

en: Size
hu: Méret

en: Skip
hu: Kihagyás

en: Skipping mount point: %s
hu: Csatolási pont átugrása: %s

en: Special file type cannot be deleted: %s
hu: A különleges fájltípust nem lehet törölni: %s

en: Special operations: %d
hu: Különleges műveletek: %d

en: Specify only one of these commands: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean
hu: A következő parancsok közül csak egyet adjon meg: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean

en: Statistics
hu: Statisztika

en: Sync
hu: Szinkronizálás

en: Sync conflict
hu: Szinkronizációs ütközés

en: System
hu: Rendszer

en: System information
hu: Rendszerinformáció

en: System journals
hu: Rendszernaplók

en: Temporary files
hu: Ideiglenes fájlok

en: The child memory-wiping process returned code %d.
hu: A gyermek memória-törlési folyamat a %d kódot adta vissza.

en: The command 'swapoff -s' failed, so falling back to /proc/swaps for swap information.
hu: A „swapoff -s” parancs meghiúsult, ezért a csereinformációkért visszatérés a /proc/swaps fájlhoz.

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
hu: Az asztali környezet vágólapja, melyet másolás és beillesztés műveletekre használnak

en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
hu: A TMP környezeti változó olyan könyvtárra hivatkozik, amely nem létezik: %s

en: The function wipe_memory() with process ID {pid} is waiting for child process ID {cid}.
hu: A {pid} folyamatazonosítójú wipe_memory() függvény a {cid} gyermekfolyamat-azonosítóra vár.

en: The system in general
hu: A rendszer általában

en: There is no official version of BleachBit on the Microsoft Store. Get the genuine version at https://www.bleachbit.org where it is always free of charge.
hu: A BleachBit programnak nincs hivatalos verziója a Microsoft Store-ban. Szerezze be az eredeti verziót a https://www.bleachbit.org webhelyről, ahol mindig ingyen juthat hozzá.

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
hu: Legalább egy olyan fájl volt egy fájlrendszeren, amely nem támogatja a fejlett fülírást.

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
hu: Ezek a törlési szabályok újak vagy módosítva lettek. A rosszindulatú szabályok tönkre tehetik a rendszerét. Ha nem bízik a módosításokban, törölje a fájlokat vagy lépjen ki.

en: These locations can be selected for deletion.
hu: Ezen helyek jelölhetőek ki törlésre.

en: These paths will not be deleted or modified.
hu: Ezek az útvonalak nem kerülnek törlésre vagy módosításra.

en: This function deletes all BleachBit settings and then quits the application. Use this to hide your use of BleachBit or to reset its settings. The next time you start BleachBit, the settings will initialize to default values.
hu: Ez a művelet törli a BleachBit összes beállítását és bezárja az alkalmazást. Ezzel elrejtheti a BleachBit használatát, vagy visszaállíthatja a beállításokat. A BleachBit következő indításakor a beállítások az alapértelmezett értékekre állnak vissza.

en: This option deletes all bookmarks.
hu: Ez a beállítás töröl minden könyvjelzőt.

en: This option is experimental and may cause system problems.
hu: Ez egy kísérleti lehetőség, rendszerproblémákat okozhat.

en: This option is slow.
hu: Ez a beállítás elég lassú.

en: This option is very slow.
hu: Ez a beállítás nagyon lassú.

en: This option will delete your saved passwords.
hu: Ez a beállítás törölni fogja a mentett jelszavakat.

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
hu: Ez visszaállítja a gyors elérésben a kitűzött útvonalakat alapértelmezés szerint.

en: This path already exists in the custom list.
hu: Ez az útvonal már létezik az egyéni listán.

en: This path already exists in the whitelist.
hu: Ez az útvonal már létezik az engedélyezési listán.

en: This will reset the position of desktop icons.
hu: Ez visszaállítja az asztali ikonok pozícióját.

en: This will restart Windows Explorer.
hu: Ez újraindítja a Windows Explorer-t.

en: Thumbnails
hu: Bélyegképek

en: Torrents
hu: Torrentek

en: Trash
hu: Kuka

en: Truncate
hu: Kiűrítés

en: Type
hu: Típus

en: URL history
hu: Webcímelőzmények

en: Unnecessary file cleaner
hu: Szükségtelen fájl törlő

en: Update
hu: Frissítés

en: Update BleachBit
hu: BleachBit frissítése

en: Update BleachBit to the latest version
hu: A BleachBit frissítése a legújabb verzióra

en: Update to version %s
hu: Frissítés %s verzióra

en: Update uninstallers
hu: Eltávolítók frissítése

en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
hu: IEC méretek használata (1 KiB = 1024 bájt) az SI helyett (1 kB = 1000 byte)

en: Utilities
hu: Segédprogramok

en: VIM swap files across system
hu: VIM cserefájlok az egész rendszeren

en: VIM swap files under user profile
hu: VIM cserefájlok a felhasználói profil alatt

en: Vacuum
hu: Zsugorítás

en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
hu: Figyelmeztetés:%(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s

en: Web browser
hu: Webböngésző

en: When finished
hu: Amikor végzett

en: Whitelist
hu: Engedélyezési lista

en: Windowing system
hu: Ablakkezelő-rendszer

en: Windows 10 theme
hu: Windows 10 téma

en: Wipe the swap and free memory
hu: A cserehely és a szabad memória tisztítása

en: Wiping free disk space erases remnants of files that were deleted without shredding. It does not free up space.
hu: A szabad lemezterület törlésével törli a megsemmisítés nélkül törölt fájlok maradványait. Ez nem szabadít fel helyet.

en: Wiping free space can take a long time.
hu: A szabad terület törlése sok időt vehet igénybe.

en: Wiping the swap device %s.
hu: A(z) (%s) csereeszköz törlése.

en: Word processor
hu: Szövegfeldolgozó

en: Wrote {files:,} files and {bytes:,} bytes in {seconds:,} seconds at {rate:.2f} MB/s
hu: {files:,} fájlt és {bytes:,} bájtot írt {seconds:,} másodperc alatt {rate:.2f} MB/s sebességgel

en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
hu: Rendszergazdai jogokkal futtatja a BleachBit-et a rendszer megosztott részeinek tisztítása végett, a felhasználói profil könyvtárra vonatkozó utalások csak a root fiókot fogják megtisztítani.

en: You must select an operation
hu: Választani kell egy műveletet

en: _About BleachBit
hu: _A BleachBit névjegye

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: _Delete
hu: _Törlés

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Make Chaff
hu: _Áladatok létrehozása

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: _Shred Files
hu: _Megsemmisítendő fájlok

en: _Wipe Free Space
hu: _Szabad terület törlése

[ctx: button]
en: Add
hu: Hozzáadás

[ctx: button]
en: Add file
hu: Fájl hozzáadása

[ctx: button]
en: Add folder
hu: Mappa hozzáadása

[ctx: button]
en: Remove
hu: Eltávolítás

[ctx: column_label]
en: Delete
hu: Törlés

[ctx: column_label]
en: Filename
hu: Fájlnév

en: do not prompt for administrator privileges
hu: ne kérjen rendszergazdai jogokat

en: enable all options that do not have a warning
hu: Minden olyan opció engedélyezése, amelyhez nem tartozik figyelmeztetés

en: launch the graphical interface
hu: grafikus felület indítása

en: list cleaners
hu: takarítók listázása

en: log debug messages to file
hu: hibakeresési üzenetek naplózása fájlba

en: not a valid cleaner: %s
hu: nem érvényes takarító: %s

en: output version information and exit
hu: verzióinformációk kiírása és kilépés

en: overwrite files to hide contents
hu: fájlok felülírása a tartalom elrejtéséhez

en: path="%s" is not a glob pattern
hu: path=„%s” nem egy glob minta

en: preview files to be deleted and other changes
hu: tekintse meg a törlendő fájlokat és más változtatásokat

en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
hu: tisztítók futtatása a fájlok törlése és egyéb maradandó változtatások elvégzésének céljából

en: search="walk.all" used with regular file path="%s"
hu: search=„walk.all” a szokásos fájl elérési útvonallal „%s”

en: set log level to verbose
hu: naplózási szint bőbeszédűre állítása

en: show system information
hu: rendszerinformáció megjelenítése

en: shred specific files or folders
hu: adott fájlok és mappák megsemmisítése

en: update winapp2.ini, if a new version is available
hu: winapp2.ini frissítése ha új verzió érhető el

en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
hu: használat: %prog[opciók] takarító.opció1 takarító.opció2

en: use options set in the graphical interface
hu: a grafikus felületen beállított opciók használata

en: wipe free space in the given paths
hu: szabad terület törlése az adott útvonalakon

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to non-super-user
hu: {bytes:,} bájt és {inodes:,} inode áll rendelkezésre a nem szuperfelhasználók számára

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to super-user
hu: {bytes:,} bájt és {inodes:,} inode áll a szuperfelhasználók rendelkezésére
