bleachbit - en to cs translation catalogue (374 entries)

en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
cs: Nelze spustit čistič pro %s, neboť tato aplikace právě běží. Ukončete ji a zkuste to znovu.

en: --overwrite is intended only for use with --clean
cs: --overwrite je zamýšlen jenom pro použití s --clean

en: 2600 Magazine
cs: 2600 magazín

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
cs: Databáze webových stránek včetně záložek, ikon a historie navštívených stránek

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
cs: Databáze uživatelských jmen, hesel a také stránek, ke kterým je neukládat

en: A history of forms entered in web sites
cs: Historie formulářů vyplněných na webových stránkách

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
cs: Historie formulářů na webových stránkách a ve vyhledávači

en: A new version is available.
cs: Je k dispozici nová verze.

en: Abort
cs: Přerušit

en: Abort the preview or cleaning process
cs: Přerušit náhled nebo čištění procesu

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
cs[0]: Zbýbá zhruba %d minuta.
cs[1]: Zbýbá zhruba %d minuty.
cs[2]: Zbýbá zhruba %d minut.

en: Access denied when deleting registry key: %s
cs: Při pokusu o smazání klíče registru %s byl odepřen přístup

en: Access denied when deleting registry value: %s
cs: Při pokusu o smazání hodnoty registru %s byl odepřen přístup

en: Access denied when flagging file for later delete: %s
cs: Při označování souboru %s pro pozdější smazání, byl odepřen přístup

en: Access denied: %s
cs: Přístup odepřen: %s

en: Access the application menu by clicking the hamburger icon on the title bar.
cs: Nabídku aplikace naleznete pod ikonou tří vodorovných čárek v titulní liště okna.

en: Access the application menu by clicking the logo on the title bar.
cs: Otevřete nabídku aplikace kliknutím na logo v liště záhlaví.

en: Active
cs: Aktivní

en: Add the shred context menu to KDE Plasma
cs: Přidat skartovací kontextovou nabídku do KDE Plasma

en: Administrator privileges are required to clean Windows Updates
cs: K čištění aktualizací systému Windows je nutné oprávnění správce

en: All languages will be deleted except those checked.
cs: Všechny jazykové překlady kromě označených budou smazány.

en: Allocating and wiping %s of memory.
cs: Alokování a čištění %s paměti.

en: Andrew Ziem and contributors
cs: Andrew Ziem a přispěvatelé

en: Anti-virus
cs: Antivirus

en: Applications
cs: Aplikace

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
cs: Opravdu chcete trvale smazat soubory na základě vámi vybraných operací? Soubory, které budou smazány se mohou lišit od těch, které jste viděli v minulosti při náhledu.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
cs: Opravdu chcete tyto soubory trvale smazat?

en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
cs: Přinejmenším jeden soubor byl uzamčen jiným procesem takže jeho obsah nebylo možné přepsat. Bude označen pro smazání při restartu systému.

en: Attachments
cs: Přílohy

en: Audio files tagger
cs: Editor tagů zvukových souborů

en: Auto-detect language
cs: Automaticky rozpoznat jazyk

en: Automatically detect the system language
cs: Automaticky rozpoznat jazyk systému

en: Automatically preserving language %s.
cs: Automaticky preserving jazyk %s.

en: Backup files
cs: Záložní soubory

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
cs: Protože jste program spustili jako root, prosím ručně zkopírujte tento odkaz do adresního řádku vašeho prohlížeče:
    %s

en: BleachBit frees disk space and maintains privacy by quickly removing unnecessary files such as cache, cookies, browser history, temporary files, and system logs. It can also shred files and clean free disk space to prevent data recovery.
cs: BleachBit uvolňuje diskový prostor a udržuje soukromí tím, že rychle odstraňuje zbytné soubory, jako je cache, cookies, historie prohlížeče, dočasné soubory a systémové protokoly. Může také skartovat soubory a vyčistit volný diskový prostor, aby se zabránilo obnovení odstraněných dat.

en: BleachBit is starting...
cs: BleachBit se zapíná...

en: Blocklists
cs: Seznamy blokovaných IP adres

en: Blocklists will need update to work.
cs: Aby seznam blokovaných IP adres fungoval, bude nutné ho aktualizovat.

en: Broken desktop files
cs: Nefunkční soubory .desktop

en: Cache
cs: Mezipaměť

en: Carefully review the list of packages that will be removed by running "dnf list autoremove".
cs: Opatrně zkontrolujte seznam balíčků, které budou smazány zadáním "dnf list autoremove".

en: Chat client
cs: Chatovací klient

en: Chat logs
cs: Záznamy chatu

en: Check for new beta releases
cs: Podívat se po nových beta verzích

en: Check periodically for software updates via the Internet
cs: Pravidelně ověřovat aktualizace BleachBitu přes Internet

en: Checking online for updates to winapp2.ini
cs: Zjišťování dostupnosti případných aktualizací souboru winapp2.ini z Internetu

en: Choose a file
cs: Zvolte soubor

en: Choose a folder
cs: Zvolte složku

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
cs: Zvolte vámi zapisovatelnou složku každého disku/oddílu, na němž má být přepsáno volné místo.

en: Choose files to shred
cs: Vyberte soubory ke skartaci

en: Choose folder to shred
cs: Vyberte složku ke skartaci

en: Clean
cs: Vyčistit

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
cs: Defragmentací databáze se zmenší její velikost a zvýší její rychlost, aniž by došlo k odstranění jakýchkoli v ní obsažených dat.

en: Clean file
cs: Pročistit soubor

en: Clean files in the selected operations
cs: Vyčistit soubory ve zvolených operacích

en: Clean files widely scattered across the disk
cs: Vyčistit soubory roztroušené po disku

en: Clean old system journals
cs: Vyčistit staré systémové žurnály

en: Clipboard
cs: Schránka

en: Code
cs: Kód

en: Compatibility layer for Windows software
cs: Kompatibilitní vrstva pro Windows software

en: Configure this option in the preferences.
cs: Tuto volbu nastavte v předvolbách.

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Confirm before delete
cs: Potvrzení před smazáním

en: Crash reports
cs: Zprávy o pádu

en: Creating new, temporary file for wiping free space.
cs: Vytvářím nový, dočasný soubor pro čištění prázdného místa.

en: Current session
cs: Aktuální relace

en: Custom
cs: Vlastní

en: Custom folders will be reset.
cs: Nastavení složek bude vráceno do výchozího stavu, osobní nastavení budou zrušena.

en: DOM Storage
cs: Úložiště DOM

en: Dark mode
cs: Tmavý motiv

en: Database
cs: Databáze

en: Debug logs
cs: Záznamy ladění

en: Deep scan
cs: Hloubkové prohledávání

en: Deep scan does not support multi-value variable.
cs: Hloubkový sken nepodporuje proměnnou s více hodnotami.

en: Default dark mode, showing found junk files
cs: Výchozí tmavý režim, zobrazení nalezených nepotřebných souborů

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete HTML5 cookies
cs: Smazat HTML5 cookies

en: Delete broken application menu entries and file associations
cs: Odstranit neplatné položky nabídky a asociace mezi soubory a aplikacemi

en: Delete cached patches and installers
cs: Smazat dočasné soubory záplat a instalátorů

en: Delete confirmation
cs: Potvrzení smazání

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
cs: Smazat cookies, obsahují informace jako předvolby webových stránek, ověření a identifikaci pro sledování

en: Delete downloaded podcasts
cs: Smazat stažené podcasty

en: Delete files for unwanted languages
cs: Smazat soubory nepotřebných překladů do jiných jazyků

en: Delete obsolete files
cs: Smazat zastaralé soubory

en: Delete old system logs
cs: Smazat staré systémové záznamy

en: Delete registry key
cs: Smazat klíč v registrech

en: Delete the audio and video recordings
cs: Smazat audio a video nahrávky

en: Delete the avatars and emoticons cache
cs: Smazat mezipaměť avatarů a smajlíků

en: Delete the backup files
cs: Smazat záložní soubory

en: Delete the cache
cs: Vymazat mezipaměť

en: Delete the chat logs
cs: Smazat záznamy chatu

en: Delete the command history
cs: Smazat historii příkazů

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
cs: Smazat cookies, navštívené stránky a historii vyhledávání

en: Delete the current and last sessions
cs: Smazat stávající a minulé sezení

en: Delete the current session
cs: Smazat aktuální relaci

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
cs: Smazat databázi, která obsahuje informace jako počet přehrání a poslední přehrání

en: Delete the debug logs
cs: Smazat záznamy ladění

en: Delete the file
cs: Smazat soubor

en: Delete the files
cs: Smazat soubory

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
cs: Smazat historii obsahující navštívené stránky, historii stahování a náhledy

en: Delete the list of game servers
cs: Smazat seznam herních serverů

en: Delete the list of recently used documents
cs: Smazat seznam nedávno otevřených souborů

en: Delete the list of visited web pages
cs: Smazat seznam navštívených webových stránek

en: Delete the logs
cs: Smazat záznamy událostí

en: Delete the most recently used list
cs: Smazat seznam nedávno otevřených

en: Delete the search history
cs: Smazat historii vyhledávání

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
cs: Smazat rejstřík hledání, databázi slov a soubory, které obsahují

en: Delete the sync data and sign out of the browser
cs: Smazat synchronizovaná data a odhlásit z prohlížeče

en: Delete the temporary files
cs: Smazat dočasné soubory

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
cs: Smazat torrenty (pouze metadata, nikoli soubory, které popisují)

en: Delete the usage date, window position, and other data for folders
cs: Smazat datum použití, pozici okna a další data pro složky

en: Delete the usage history
cs: Smazat historii používání

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
cs: Smazat mezipaměť webových stránek, omezujících čas potřebný pro načítání již navštívených stránek

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages. This also clears favorited GIFs.
cs: Smazat mezipaměť webových stránek, která urychluje načítání již navštívených stránek. Toto také vyčistí oblíbené Gify.

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
cs: Smazat odinstalátory aktualizací Microsoft, zahrnující záplaty, servisní balíky a aktualizace aplikace Internet Explorer

en: Delete user-specified files and folders
cs: Smazat uživatelem určené soubory a složky

en: Delete without shredding
cs: Smazat bez skartování

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
cs: Smazat soubor ~/.viminfo, obsahující historii souborů, historii příkazů a vyrovnávací paměti

en: Deleting files
cs: Mazání souborů

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
cs: Smazání indexu zresetuje nastavení sloupců v seznamu zpráv.

en: Desktop environment
cs: Pracovní prostředí

en: Desktop widgets
cs: Widgety plochy

en: Detected these swap devices: %s
cs: Rozpoznána tato swap zařízení: %s

en: Device or resource is busy: %s
cs: Zařízení nebo zdroj je zaneprázdněn: %s

en: Directory is not empty: %s
cs: Složka není prázdná: %s

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Disabling swap.
cs: Vypínání swapu.

en: Disk space recovered: %s
cs: Na disku bylo uvolněno: %s

en: Disk space to be recovered: %s
cs: Na disku bude přibližně uvolněno: %s

en: Disk was full when writing configuration to file: %s
cs: Při zapsání souboru s nastaveními %s byl disk plný

en: Do not delete
cs: Nemazat

en: Document viewer
cs: Prohlížeč dokumentů

en: Done.
cs: Hotovo.

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
cs: Stáhnout a aktualizovat komunitní čističe disků (winapp2.ini)

en: Download data needed for chaff generator?
cs: Stáhnout data potřebná pro vytváření clony?

en: Download history
cs: Historie stahování

en: Downloaded podcasts
cs: Stažené podcasty

en: Downloading URL failed: %s
cs: Stahování URL adresy selhalo: %s

en: Drives
cs: Disky

en: Dropping privileges of process ID {pid} to user ID {uid}.
cs: Odebrání oprávnění od procesu ID {pid} uživateli ID {uid}.

en: Email client
cs: E-mailový klient

en: Empty the recycle bin
cs: Vysypat koš

en: Empty the trash
cs: Vysypat koš

en: Error
cs: Chyba

en: Error #%d when flushing the file buffer.
cs: Chyba #%d při pročišťování vyrovnávací paměťi souboru.

en: Error checking whether path exists: %s
cs: Chyba při zjišťování zda dané umístění existuje: %s

en: Error in handle_cleaner_option() for cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}
cs: Chyba v handle_cleaner_option() pro čistič id = {cleaner_id}, možnost XML={option_xml}

en: Error reading cleaner: %s
cs: Chyba čtení čističe: %s

en: Error when checking for updates:
cs: Chyba při ověřování aktualizací:

en: Error when opening a network connection to check for updates. Please verify the network is working and that a firewall is not blocking this application. Error message: {}
cs: Chyba při otevření síťového připojení kvůli kontrole aktualizací. Prosím zkontrolujte, že síť funguje a že firewall neblokuje tuto aplikaci. Chybová zpráva: {}

en: Error when setting the default drives to shred.
cs: Chyba při nastavování výchozích disků pro skartování.

en: Error: {operation_option}: {command}
cs: Chyba: {operation_option}: {command}

en: Errors: %d
cs: Chyb: %d

en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
cs: Výjimka při spuštění operace "%(operation)s": %(msg)s

en: Executable not found: %s
cs: Spustitelný soubor nenalezen: %s

en: Exit after cleaning
cs: Po čištění ukončit

en: File
cs: Soubor

en: File archiver
cs: Správce archivů

en: File manager
cs: Správce souborů

en: File not found: %s
cs: Soubor nenalezen: %s

en: File transfer client
cs: Klient přenosu souborů

en: Files deleted: %d
cs: Souborů smazáno: %d

en: Files to be deleted: %d
cs: Souborů bude přibližně smazáno: %d

en: Folder
cs: Složka

en: Form history
cs: Historie formulářů

en: Found UUID for swap file {device} is {uuid}.
cs: Nalezený UUID pro výměnu souboru {device} je {uuid}.

en: Free disk space
cs: Zahladit stopy po smazaných souborech

en: Free space and maintain privacy
cs: Uvolní místo na disku a ochrání vaše soukromí

en: Freeing %s of memory.
cs: Čištění %s paměti.

en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
cs: GNU General Public License verze 3 nebo pozdější.
    Více https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

en: Game
cs: Hra

en: Games
cs: Hry

en: General
cs: Obecné

en: Generating files
cs: Generování souborů

en: Graphics editor
cs: Grafický editor

en: Handled unknown error #0 while truncating file.
cs: Zpracována neznámá chyba #0 při vyprázdnění souboru.

en: Hide irrelevant cleaners
cs: Skrýt nepodstatné čističe disků

en: Hillary Clinton's emails
cs: Emaily Hillary Clintonové

en: History
cs: Historie

en: Icons for files on the system
cs: Ikony souborů na systému

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
cs: Je-li nová verze BleachBitu dostupná, budete mít možnost zobrazit si o ní informace. Poté si ji můžete ručně stáhnout a nainstalovat.

en: Ignoring cleaner because it is world writable: %s
cs: Ignorování čističe disků protože to je světová promněná: %s

en: Imported from winapp2.ini
cs: Importováno z winapp2.ini

en: Importing cleaners from Winapp2.ini.
cs: Import čištičů z Winapp2.ini.

en: Index
cs: Rejstřík

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
cs: Prohlédněte si náhled pro jakékoliv soubory, které si chcete zachovat.

en: Inspiration
cs: Inspirace

en: Installers
cs: Instalátory

en: Known clients and friends
cs: Známí klienti a přátelé

en: Known files history
cs: Historie známých souborů

en: Language:
cs: Jazyk:

en: Languages
cs: Jazyky

en: List of files downloaded
cs: Seznam stažených souborů

en: List of visited web pages
cs: Seznam navštívených webových stránek

en: Loading native cleaners.
cs: Načítání nativních čističů.

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
cs: Obnovuje předchozí relaci po ukončení (je-li tak prohlížeč nastaven), nebo pádu prohlížeče

en: Localizations
cs: Lokalizace

en: Logs
cs: Záznamy událostí (log)

en: Make chaff
cs: Vytvořit clonu

en: Make files
cs: Udělej soubory

en: Make randomly-generated messages inspired by documents.
cs: Vytvořit náhodně vygenerované zprávy inspirované dokumenty.

en: Mark for deletion
cs: Označit pro smazání

en: Media player
cs: Přehrávač médií

en: Memory
cs: Paměť

en: Memory dump
cs: Výpis paměti

en: Most recently used
cs: Nedávno použité

en: Multimedia
cs: Multimédia

en: Multimedia viewer
cs: Prohlížeč multimédií

en: Name
cs: Název

en: New winapp2.ini was downloaded.
cs: Bylo staženo nové winapp2.ini

en: No directories given for --wipe-free-space
cs: Žádné složky dány pro --wipe-free-space

en: No paths found in clipboard.
cs: Žádné cesty ve schránce nenalezeny.

en: No work to do. Specify options.
cs: Není zadáno, co dělat. Zadejte volby.

en: Number of files
cs: Počet souborů

en: Office suite
cs: Kancelářský balík

en: Open web browser to %s?
cs: Otevřít webovou stránku %s?

en: Overwrite contents of files to prevent recovery
cs: Přepsat obsah souborů, tak aby ze zabránilo obnovení dat

en: Overwrite free disk space %s
cs: Přepsat volné místo na %s

en: Overwrite free disk space to hide deleted files
cs: Skrýt smazané soubory přepsáním volného místa na disku logickými nulami

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
cs: Přepisování je na některých souborových systémech a s některými operacemi BleachBitu neúčinné. Přepisování je navíc výrazně pomalejší. V případě provozu na discích SSD volbu vypněte.

en: Package lists
cs: Seznamy balíčků

en: Package manager
cs: Správce balíčků

en: Passwords
cs: Hesla

en: Path
cs: Cesta

en: Path to wipe must be an existing directory: %s
cs: Cesta k vyčištění musí být existující soubor : %s

en: Permission denied when writing configuration to file: %s
cs: Při zapsání souboru s nastaveními %s byla odepřena práva

en: Physical free memory is %s.
cs: Fyzická volná paměť je %s.

en: Places
cs: Místa

en: Please wait.  Cleaning %s.
cs: Čekejte prosím, probíhá čištění %s.

en: Please wait.  Previewing %s.
cs: Čekejte prosím, probíhá vytváření náhledu %s.

en: Please wait.  Running deep scan.
cs: Čekejte prosím, probíhá podrobné prohledávání.

en: Please wait.  Wiping free disk space.
cs: Čekejte prosím, probíhá čištění volného místa na disku.

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Preserve
cs: Zachovat

en: Press F11 to exit fullscreen mode.
cs: Klávesa F11 ukončí režim celé obrazovky.

en: Preview
cs: Náhled

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
cs: Náhled souborů ve vybraných operacích (bez smazání jakékoliv souboru)

en: Program to clean unnecessary files
cs: Program k čištěním nepotřebných souborů

en: Quarantine
cs: Karanténa

en: Quit
cs: Ukončit

en: Re-enabling swap.
cs: Opětovné zapínání swapu.

en: Recent documents list
cs: Seznam nedávných dokumentů

en: Recordings
cs: Nahrávky

en: Recycle bin
cs: Koš

en: Refresh Windows shell
cs: Obnovit Windows shell

en: Reinitializing the swap device %s.
cs: Opětovná inicializace zařízení pro odkládání stránek z paměti %s.

en: Remember window geometry
cs: Pamatuj si geometrii okna

en: Remote control software
cs: Software vzdálené kontroly

en: Remove disabled packages
cs: Odebrat vypnuté balíčky

en: Remove packages that were formerly dependencies
cs: Smaž balíčky, které kdysi byly závislosti

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
cs: Smazat historii používání vyhledávačů a smazat všechny dodatečně přidané vyhledávače, a to včetně těch přidaných automaticky

en: Resetting the configuration file because it is corrupt: %s
cs: Nastavení vrácena na výchozí hodnoty, protože soubor s nastaveními je poškozený: %s

en: Rotated logs
cs: Staré záznamy událostí

en: Run
cs: Spustit

en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
cs: Přesnost přepsání obsahu souborů zvýšíte spuštěním Bleachbit s právy správce systému.

en: Run external command: %s
cs: Spustit externí příkaz: %s

en: S_hred Settings and Quit
cs: Skar_tovat nastavení a ukončit

en: S_ystem Information
cs: In_formace o systému

en: Search engines
cs: Vyhledávače

en: Search history
cs: Historie vyhledávání

en: Search tool
cs: Vyhledávací nástroj souborů

en: Security warning
cs: Bezpečnostní varování

en: Select destination folder
cs: Vybrat cílovou složku

en: Session
cs: Sezení

en: Session restore
cs: Obnova relace

en: Setting nice value %d for this process.
cs: Nastavení nice hodnoty %d pro tento proces.

en: Settings for individual sites
cs: Nastavení jednotlivých stránek

en: Sh_red Folders
cs: Skar_tovat složky

en: Shellbags
cs: Shellbagy

en: Show debug messages
cs: Ukázat zprávy ladění

en: Shred Paths from Clipboard
cs: Skartovat cesty ze schránky

en: Site preferences
cs: Předvolby stránek

en: Size
cs: Velikost

en: Skip
cs: Přeskočit

en: Skipping mount point: %s
cs: Přeskakuji přípojný bod: %s

en: Special file type cannot be deleted: %s
cs: Soubor speciálního typu není možné smazat: %s

en: Special operations: %d
cs: Zvláštních operací: %d

en: Specify only one of these commands: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean
cs: Určete jen jeden z těchto příkazů --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Sync
cs: Synchronizovat

en: Sync conflict
cs: Konflikt synchronizace

en: System
cs: Systém

en: System information
cs: Informace o systému

en: System journals
cs: Systémové žurnály

en: Temporary files
cs: Dočasné soubory

en: The child memory-wiping process returned code %d.
cs: Podružný proces čištění paměti vrátil kód %d.

en: The command 'swapoff -s' failed, so falling back to /proc/swaps for swap information.
cs: Příkaz 'swapoff -s' selhal, proto je pro informace o swapu použit /proc/swaps.

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
cs: Schránka desktopových prostředí pro operace kopírovat & vložit

en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
cs: TMP neexistuje: %s

en: The function wipe_memory() with process ID {pid} is waiting for child process ID {cid}.
cs: Funkce wipe_memory() s ID procesu {pid} čeká na podružný proces s ID {cid}.

en: The system in general
cs: Systém obecně

en: There is no official version of BleachBit on the Microsoft Store. Get the genuine version at https://www.bleachbit.org where it is always free of charge.
cs: V Microsoft Obchodě není žádná oficiální verze BleachBitu. Získej pravou verzi na https://www.bleachbit.org kde je vždy zdarma.

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
cs: Na souborovém systému se nachází přinejmenším jeden soubor který na který není možné použít pokročilé přepsání.

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
cs: Tyto definice čističe jsou buď nové, nebo byly změněny. Škodlivé definice mohou poškodit váš systém. Pokud těmto změnám nevěříte, smažte soubory nebo ukončete program.

en: These locations can be selected for deletion.
cs: Tato umístění mohou být vybrána pro smazání.

en: These paths will not be deleted or modified.
cs: Tyto cesty nemohou být smazány či upraveny.

en: This function deletes all BleachBit settings and then quits the application. Use this to hide your use of BleachBit or to reset its settings. The next time you start BleachBit, the settings will initialize to default values.
cs: Tato funkce smaže všechno nastavení BleachBitu a potom ukončí aplikaci. Použijte ji ke schování používání BleachBitu nebo k resetu jeho nastavení. Až příště spustíte BleachBit, bude použito výchozí nastavení.

en: This option deletes all bookmarks.
cs: Tato volba smaže všechny vaše záložky!

en: This option is experimental and may cause system problems.
cs: Tato volba je experimentální, může způsobit problémy v systému!

en: This option is slow.
cs: Tato volba může být velice pomalá!

en: This option is very slow.
cs: Tato volba je velice pomalá.

en: This option will delete your saved passwords.
cs: Tato volba smaže vaše uložená hesla.

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
cs: Tato možnost vrátí připnutá umístění v nabídce Rychlého přístupu do jejich základního nastavení.

en: This path already exists in the custom list.
cs: Tato cesta již existuje v seznamu vlastních.

en: This path already exists in the whitelist.
cs: Tato cesta již existuje v seznamu povolených.

en: This will reset the position of desktop icons.
cs: Toto resetuje pozici ikon na pracovní ploše.

en: This will restart Windows Explorer.
cs: Tímto bude restartován Windows Explorer.

en: Thumbnails
cs: Náhledy

en: Torrents
cs: Torrenty

en: Trash
cs: Koš

en: Truncate
cs: Vyprázdnit

en: Type
cs: Typ

en: URL history
cs: Historie URL adres

en: Unnecessary file cleaner
cs: Čistič disku od nepotřebných souborů

en: Update
cs: Aktualizace

en: Update BleachBit
cs: Aktualizovat BleachBit

en: Update BleachBit to the latest version
cs: Aktualizace BleachBit na nejnovější verzi

en: Update to version %s
cs: Aktualizovat na verzi %s

en: Update uninstallers
cs: Smazat odinstalátory aktualizací

en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
cs: Použít jednotky IEC (1KiB = 1024 bajtů) namísto SI (1kB = 1000 bajtů)

en: Utilities
cs: Nástroje

en: VIM swap files across system
cs: VIM swap soubory napříč systémem

en: VIM swap files under user profile
cs: VIM swap soubory pod uživatelským profilem

en: Vacuum
cs: Pročistit a optimalizovat databázi

en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
cs: Varování týkající se %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s

en: Web browser
cs: Webový prohlížeč

en: When finished
cs: Až to bude dokončeno

en: Whitelist
cs: Seznam povolených

en: Windowing system
cs: Okenní systém

en: Windows 10 theme
cs: Windows 10 motiv

en: Wipe the swap and free memory
cs: Vyprázdnit swap a uvolnit místo v RAM

en: Wiping free disk space erases remnants of files that were deleted without shredding. It does not free up space.
cs: Čištění prázdného místa na disku smaže zbytky souborů, které byly smazány bez skartování. Neuvolní to místo.

en: Wiping free space can take a long time.
cs: Čištění volného místa může zabrat hodně dlouho.

en: Wiping the swap device %s.
cs: Čištění swap zařízení %s.

en: Word processor
cs: Textový editor

en: Wrote {files:,} files and {bytes:,} bytes in {seconds:,} seconds at {rate:.2f} MB/s
cs: Zapsáno {files:,} souborů a {bytes:,} bajtů v {seconds:,} sekundách při {rate:.2f} MB/s

en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
cs: Nyní používáte BleachBit s administrátorskými právy, se kterým mohou být čištěny sdílené systémové části a soubory uživatele root v jeho složce.

en: You must select an operation
cs: Nejprve musíte zvolit operaci

en: _About BleachBit
cs: _O BleachBitu

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Delete
cs: _Smazat

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _Make Chaff
cs: _Vytvořit clonu

en: _Open
cs: _Otevřít

en: _Shred Files
cs: _Skartovat soubory

en: _Wipe Free Space
cs: _Vyčistit volné místo na disku

[ctx: button]
en: Add
cs: Přidat

[ctx: button]
en: Add file
cs: Přidat soubor

[ctx: button]
en: Add folder
cs: Přidat složku

[ctx: button]
en: Remove
cs: Odstranit

[ctx: column_label]
en: Delete
cs: Smazat

[ctx: column_label]
en: Filename
cs: Název souboru

en: do not prompt for administrator privileges
cs: nedotazovat se na oprávnění správce systému

en: enable all options that do not have a warning
cs: zapnout všechny možnosti, které nemají varování

en: launch the graphical interface
cs: spustit grafické rozhraní

en: list cleaners
cs: zobrazit seznam čističů disků

en: log debug messages to file
cs: zaznamenávat ladící zprávy do souboru

en: not a valid cleaner: %s
cs: neplatný čistič disku: %s

en: output version information and exit
cs: zobrazit informaci o verzi a skončit

en: overwrite files to hide contents
cs: přepsáním souborů skrýt obsah

en: path="%s" is not a glob pattern
cs: path="%s" nemá strukturu glob

en: preview files to be deleted and other changes
cs: zobrazte náhled souborů, které budou smazány a další změny

en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
cs: spustit čistič disků pro smazání souborů a provedení dalších nevratných změn

en: search="walk.all" used with regular file path="%s"
cs: search="walk.all"použito s běžným souborem path="%s"

en: set log level to verbose
cs: Nastavit logovací úroveň na podrobnou

en: show system information
cs: zobrazit informace o systému

en: shred specific files or folders
cs: skartovat konkrétní soubory nebo složky

en: update winapp2.ini, if a new version is available
cs: aktualizovat winapp2.ini, jestliže je dostupná nová verze

en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
cs: použití: %prog [volby] cistic.volba1 cistic.volba2

en: use options set in the graphical interface
cs: použít volby nastavené v grafickém rozhraní

en: wipe free space in the given paths
cs: Vyčistit volné místo v daných cestách

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to non-super-user
cs: {bytes:,} bajtů a {inodes:,} inodů dostupných uživateli, který není super uživatelem

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to super-user
cs: {bytes:,} bajtů a {inodes:,} inodů dostupných super uživateli
