audacity 3.7.6 - en to ru translation catalogue (4354 entries)

en: 
    
    	 and
ru: 
    
    	 и

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
ru: 
    
    Файлы из списка ОТСУТСТВУЮТ были перемещены или удалены и их копирование невозможно.
    Чтобы можно было их скопировать в проект, восстановите их в исходном местоположении.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
ru: 
    
    Используйте модули только из надёжных источников

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
ru: 
       *   "%s"  (потому что сочетание '%s' уже назначено для '%s')

en: 
    %s
ru: 
    %s:

en: 
    %s does not have write permissions.
ru: 
    %s не имеет прав на запись

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
ru: 
    * %s, потому что вы назначили ярлык %s для %s

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
ru: 
    Каталог %s не существует. Создать его?

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
ru: 
    Указанные ниже команды не упоминаются в файле импорта, но их сочетания клавиш удалены из-за конфликта с новыми сочетаниями:

en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
ru:    Хотите перезаписать проект:
    "%s"?
    
       Если выберите 'Да', проект
    "%s"
       будет необратимо перезаписан.

en:  Active
ru:  Активен

en:  Clipped
ru:  Клиппинг

en:  Monitoring
ru:  Мониторинг

en:  Mute On
ru:  Глушить Вкл.

en:  Muted
ru:  Заглушен

en:  Peak %.2f
ru:  Пик %.2f

en:  Peak %2.f dB
ru:  Пик %2.f дБ

en:  Select On
ru: Выбрать Вкл.

en:  Selected
ru:  Выбран

en:  Solo On
ru:  Соло Вкл.

en:  Soloed
ru:  Соло

en:  Sync Locked
ru:  С синхр-блоком

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
ru: "%s"
    это не аудиофайл.
    Audacity не может открыть этот тип файла.

en: "%s" couldn't be found.
ru: Не удалось найти '%s'.

en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: '%s' - это аудиофайл Dolby Digutal. 
    Audacity не может открыть этот тип файла. 
    Надо преобразовать его в поддерживаемый аудиоформат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
ru: '%s' - это аудиофайл Musepack. 
    Audacity не может открыть этот тип файла. 
    Если вы считаете, что это может быть MP3, поменяйте его расширение на .mp3 
    и попробуйте импортировать повторно. Иначе придётся преобразовать его 
    в поддерживаемый аудиоформат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: '%s' - это медиафайл RealPlayer. 
    Audacity не может открыть этот закрытый формат. 
    Надо преобразовать его в поддерживаемый аудиоформат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: '%s' - это аудиофайл Wavpack. 
    Audacity не может открыть этот тип файла. 
    Надо преобразовать его в поддерживаемый аудиоформат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: '%s' - это файл Windows Media Audio. 
    Audacity не может открыть этот тип файла из-за патентных ограничений. 
    Надо преобразовать его в поддерживаемый аудиоформат, например WAV или AIFF

en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
ru: '%s' - это файл нотной записи, а не аудиофайл. 
    Audacity не может открыть файл этого типа. 
    Попробуйте преобразовать его в аудиофайл, например WAV или AIFF, 
    а затем импортировать или записать с помощью Audacity.

en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
ru: '%s' - это файл плей-листа.
    Audacity не может открыть этот файл - он содержит только ссылки на другие файлы. 
    Можно открыть его в текстовом редакторе и загрузить сами аудиофайлы.

en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
ru: '%s' - это видеофайл.
    Audacity не сможет сейчас открыть этот тип файла. 
    Надо сначала извлечь аудио в поддерживаемый формат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: "%s" - это файл Advanced Audio Coding.
    Audacity не может открыть этот тип файла без дополнительной библиотеки FFmpeg.
    Надо преобразовать его в поддерживаемый аудиоформат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: '%s' - это аудиофайл Ogg Speex.
    Audacity не может открыть этот тип файла. Надо сначала 
    преобразовать его в поддерживаемый формат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
ru: '%s' - это трек CD-аудио. 
    Audacity не может открыть его напрямую. 
    Надо извлечь треки CD в аудиоформат импорта 
    Audacity, например WAV или AIFF.

en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
ru: '%s' - это зашифрованный аудиофайл. 
    Как правило, они продаются в музыкальных интернет-магазинах. 
    Audacity не сможет открыть этот тип файла - он зашифрован. 
    Попробуйте записать файл с помощью Audacity или записать его на аудио-CD, 
    а затем извлечь трек CD в поддерживаемый аудиоформат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is not a valid file path.
ru: '%s' не является правильным путём к файлам.

en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
ru: '%s' требует выбрать один или несколько треков.

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
ru: &Циклично повторять между треками 'Переместить фокус трека'

en: % of Original
ru: % от оригинала

en: %+.1f dB
ru: %.1f дБ

en: %.0f ms
ru: %.0f мс

en: %.0f%% Left
ru: %.0f%% левый

en: %.0f%% Right
ru: %.0f%% правый

en: %.1f bps
ru: %.1f бит/с

en: %.1f secs
ru: %.1f сек.

en: %.2f dB
ru: %.2f дБ

en: %.2f dB RMS
ru: %.2f дБ RMS

en: %.2f kbps
ru: %.2f кб/с

en: %.2f secs
ru: %.2f сек.

en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
ru: %.4f сек. (%d Гц) (%s) = %.3f

en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
ru: %.4f сек. (%d Гц) (%s) = %f

en: %0.f ms
ru: %0.f мс

en: %3d dB
ru: %3d дЬ

en: %d %s %02d %02dh %02dm %02ds
ru: %d %s %02d %02dч %02dм %02dс

en: %d Channels
ru: Каналов %d

en: %d Hz
ru: %d Гц

en: %d Hz (%s) = %.1f dB
ru: %d Гц (%s) = %.1f дБ

en: %d Hz (%s) = %d dB
ru: %d Гц (%s) = %d дБ

en: %d Hz (custom)
ru: %d Гц (задать)

en: %d curves exported to %s
ru: Кривые (%d) экспортированы в %s

en: %d dB
ru: %d дБ

en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часа

en: %d kbps
ru: %d кб/с

en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минут
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минуты

en: %g kHz
ru: %g кГц

en: %i Hz
ru: %i Гц

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
ru: %s
    
    '%s' отменено из-за остановки записи.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
ru: %s
    
    '%s' отменено из-за указанных выше ошибок.

en: %s
    
    Error exporting recording.
ru: %s
    
    Ошибка экспорта записи.

en: %s
    
    Error saving recording.
ru: %s
    
    Ошибка при сохранении записи.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
ru: %s
    
    Чтобы получить подсказки о подходящих дисках, нажмите кнопку 'Справка'.

en: %s
    
    Recording exported: %s
ru: %s
    
    Запись экспортирована: %s

en: %s
    
    Recording saved: %s
ru: %s
    
    Запись сохранена: %s

en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    As a result, some realtime effects may be missing.
    Please verify that everything works as intended before saving.
ru: %s
    Эта функция не поддерживается в версиях Audacity после 3.3.3.
    Эти стереотреки были разделены на монотреки.
    В результате некоторые эффекты в реальном времени могут отсутствовать.
    Прежде чем сохранять, убедитесь, что всё работает как надо.

en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    Please verify that everything works as intended before saving.
ru: %s
    Эта функция не поддерживается в версиях Audacity после 3.3.3.
    Эти стереотреки были разделены на монотреки.
    Перед сохранением убедитесь, что всё работает как надо

en: %s %d of %d
ru: %s %d из %d

en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
ru[0]: %s %s и %s %s, %d и %d из %d клипа %s
ru[1]: %s %s и %s %s, %d и %d из %d клипов %s
ru[2]: %s %s и %s %s, %d и %d из %d клипов %s

en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
ru[0]: %s %s, %d из %d клипа %s
ru[1]: %s %s, %d из %d клипов %s
ru[2]: %s %s, %d из %d клипов %s

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
ru: %s (включая %s, %s, %s, %s и %s)

en: %s (missing)
ru: %s (отсутствует)

en: %s - L
ru: %s - Л

en: %s - R
ru: %s - П

en: %s GB
ru: %s ГБ

en: %s KB
ru: %s КБ

en: %s MB
ru: %s МБ

en: %s Paused.
ru: %s в паузе.

en: %s Team Members
ru: Члены команды %s

en: %s and %s.
ru: %s и %s.

en: %s bytes
ru: %s байт

en: %s changed
ru: %s изменён

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
ru: Не удалось найти %s.
    
    Файл удалён из списка недавно открытых файлов.

en: %s files
ru: %s файлов

en: %s in:
ru: %s в:

en: %s includes code from the following projects:
ru: %s включает код следующих проектов:

en: %s is already open in another window.
ru: %s уже открыт в другом окне.

en: %s is not a parameter accepted by %s
ru: %s не является параметром принятым %s

en: %s plugin locations
ru: Расположение плагинов %s

en: %s software is copyright %s 1999-2024 %s Team.
ru: Права на программное обеспечение %s принадлежат %s 1999-2024 команде %s.

en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
ru: %s — свободное программное обеспечение с открытым кодом, способное работать на многих программных платформах и предназначенное для записи и редактирования звука.

en: %s to select or deselect track.
ru: %s - выбрать или отменить выбор трека.

en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
ru: %s — выбрать или отменить выбор трека. Перетащить вверх или вниз, чтобы изменить их порядок.

en: %s website:
ru: Веб-сайт %s:

en: %s window
ru: Окно %s

en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
ru[0]: %s, %d из %d клипа
ru[1]: %s, %d из %d клипов
ru[2]: %s, %d из %d клипо

en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
ru[0]: %s, %d из %d клипа %s
ru[1]: %s, %d из %d клипов %s
ru[2]: %s, %d из %d клипов %s

en: %s, 32 bits
ru: %s, 32-бит

en: %s, 64 bits
ru: %s, 64-бит

en: %s, Nyquist plug-ins
ru: %s, плагины Найквиста

en: %s, QA tester, documentation and support
ru: %s, тестировщик, документация и сопровождение

en: %s, accessibility advisor
ru: % s, советы по доступности

en: %s, co-founder and developer
ru: %s, соучредитель и разработчик

en: %s, composer
ru: %s, композитор

en: %s, designer
ru: %s, дизайнер

en: %s, developer
ru: %s, разработчик

en: %s, developer and support
ru: %s, разработчик и сопровождение

en: %s, documentation and support
ru: %s, документация и сопровождение

en: %s, documentation and support, French
ru: %s, документация и сопровождение, Франция

en: %s, effects presets
ru: %s, пресеты эффектов

en: %s, graphic artist
ru: %s, графический дизайнер

en: %s, graphics
ru: %s, графика

en: %s, quality assurance
ru: %s, контроль качества

en: %s, system administration
ru: %s, системный администратор

en: %s, tester
ru: %s, тестировщик

en: %s, web developer
ru: %s, веб-разработчик

en: %s.
ru: %s

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
ru: %s: не удалось загрузить указанные ниже настройки. Будут применены типовые.
    
    %s

en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
ru: %s: это для другого эффекта, генератора или анализатора.

en: %s: is not a valid presets file.
ru: %s: не является допустимым файлом пресета.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
ru: %sСохранить копию проекта "%s" как...

en: %sSave Project "%s" As...
ru: %sСохранить проект '%s' как...

en: %sSave changes to %s?
ru: %sСохранить изменения в %s?

en: &About
ru: &О программе

en: &About Audacity
ru: &О программе

en: &About Audacity...
ru: &Об Audacity...

en: &Add
ru: До&бавить

en: &Add new rule
ru: &Добавить правило

en: &After cut region:
ru: Регион &после выреза:

en: &Algorithm:
ru: &Алгоритм:

en: &Align End to End
ru: &Концы

en: &Align Tracks
ru: В&ыровнять

en: &All
ru: &Всё

en: &Always paste audio as new clips
ru: &Всегда вставлять аудио как новые клипы

en: &Amplification (dB):
ru: У&силение (дБ):

en: &Amplitude (0-1):
ru: А&мплитуда (0-1):

en: &Analyze
ru: &Анализ

en: &Append Record
ru: &Прикрепить запись

en: &Apply
ru: &Применить

en: &Apply Macro
ru: &Применить макрос

en: &Ask me each time
ru: &Спрашивать меня каждый раз

en: &Attack Time:
ru: &Время атаки

en: &Audio Settings...
ru: &Настройки аудио...

en: &Audio Setup Toolbar
ru: &Настройки аудио

en: &Audio...
ru: &Аудио...

en: &Axis:
ru: &Ось:

en: &Background:
ru: &Фон:

en: &Backup Project...
ru: &Backup проекта...

en: &Beats
ru: &Долях

en: &Beep on completion of longer activities
ru: Бипер после завершения &длительных операций

en: &Before cut region:
ru: Р&егион перед вырезом:

en: &Browse...
ru: &Обзор...

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
ru: &Размер буфера (8 - %d) сэмплов:

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
ru: &Размер буфера (8 - 1048576 сэмплов):

en: &Buffer length:
ru: &Длина буфера:

en: &Cancel
ru: &Отмена

en: &Center
ru: В &центр

en: &Check for Updates...
ru: П&роверить обновления...

en: &Clear
ru: О&чистить

en: &Clear Loop
ru: О&чистить петлю

en: &Close
ru: &Закрыть

en: &Close Project
ru: &Закрыть проект

en: &Collapse All Tracks
ru: &Свернуть все треки

en: &Command
ru: &Команда

en: &Compact
ru: &Компакт

en: &Copy
ru: &Копировать

en: &Copy	Ctrl+C
ru: &Копировать	Ctrl+C

en: &Copy Label text
ru: Копировать текст метки

en: &Copy Names to Clipboard
ru: &Копировать имена в буфер обмена

en: &Cursor
ru: &Курсор

en: &Cursor to
ru: К&урсор на

en: &Curves
ru: &Кривые

en: &Cut
ru: Выре&зать

en: &Cut and leave gap
ru: Выре&зать и оставить место

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
ru: &Вырез/копирование/вставка

en: &Dangerous Reset...
ru: &Опасный сброс...

en: &Decrease Gain on Focused Track
ru: Усиление активного трека &меньше

en: &Decrease Playback Speed
ru: Играть &медленнее

en: &Decrease Playback Volume
ru: Г&ромкость проигрывания меньше

en: &Defaults
ru: &По умолчанию

en: &Delay time (seconds):
ru: Время &задержки (сек.):

en: &Delete
ru: &Удалить

en: &Delete Key
ru: Клавиша &Удалить

en: &Delete Label
ru: &Удалить метку

en: &Delete and leave gap
ru: &Удалить и оставить место

en: &Details
ru: &Подробно

en: &Device Toolbar
ru: &Устройство

en: &Device:
ru: &Устройство:

en: &Diagnostics
ru: Диа&гностика

en: &Difference:
ru: &Отклонение:

en: &Discard
ru: От&бросить

en: &Discard Selected
ru: О&тменить выбор

en: &Dismiss
ru: &Отклонить

en: &Dither:
ru: &Дизеринг:

en: &Do nothing
ru: &Ничего не делать

en: &Don't apply effects in batch mode
ru: &Не применять эффекты в пакетном режиме

en: &Don't show again
ru: Больше &не показывать

en: &Don't show this again at start up
ru: &Больше это при запуске не показывать

en: &Draw
ru: &Отрисовка

en: &Draw Tool
ru: От&рисовка

en: &Dry/Wet:
ru: &Исходный/эффект (эхо):

en: &Duration:
ru: Д&лительность:

en: &EQ Type:
ru: Тип &EQ:

en: &Edit
ru: &Правка

en: &Edit Label...
ru: &Правка метки...

en: &Edit Parameters
ru: &Параметры правки

en: &Edit Toolbar
ru: &Правка

en: &Edit...
ru: &Правка...

en: &Enable
ru: &Включить

en: &Envelope Tool
ru: &Огибающая

en: &Expand
ru: &Раскрыть

en: &Export
ru: &Экспорт

en: &Export Audio...
ru: Экспорт &аудио...

en: &Export...
ru: &Экспорт...

en: &Export:
ru: &Экспорт:

en: &File
ru: &Файл

en: &Files...
ru: &Файлам...

en: &Filter Type:
ru: Т&ип фильтра:

en: &Find Notes
ru: &Найти ноты

en: &Find...	Ctrl+F
ru: &Найти...	Ctrl+F

en: &Fit to Width
ru: &Вписать по ширине

en: &Font...
ru: &Шрифт...

en: &Foreground:
ru: &Передний план:

en: &Format
ru: &Разрядность

en: &Format:
ru: &Формат:

en: &Free Space:
ru: &Доступно:

en: &Frequency (Hz):
ru: &Частота (Гц):

en: &Frequency smoothing (bands):
ru: &Сглаживание частоты (в полосах)

en: &Function:
ru: &Функция:

en: &Gain (dB):
ru: &Усиление (дБ):

en: &Generate
ru: &Генерировать

en: &Generate Support Data...
ru: &Сбор данных для техподдержки...

en: &Get More...
ru: &Получить ещё...

en: &Get Noise Profile
ru: Получить профиль шу&ма

en: &Get more effects...
ru: &Получить ещё эффекты...

en: &Go	F5
ru: &Переход	F5

en: &Go to
ru: &Перейти

en: &Graphic
ru: &Графический

en: &Grids
ru:  &Сетка

en: &Help
ru: &Справка

en: &Higher S-expr	F10
ru: &Высшее S-выраж	F10

en: &History
ru: &История

en: &Host
ru: &Метод вывода звука

en: &Host:
ru: Метод &вывода звука:

en: &Hotkey:
ru: &Горячая клавиша:

en: &Import
ru: &Импорт

en: &Import...
ru: &Импорт...

en: &Import:
ru: &Импорт:

en: &Increase Gain on Focused Track
ru: Усиление активного трека &больше

en: &Increase Playback Speed
ru: Играть &быстрее

en: &Increase Playback Volume
ru: &Громкость проигры&вания больше

en: &Insert
ru: Вст&авить

en: &Invert
ru: &Инвертировать

en: &Isolate
ru: &Изолировать

en: &Join
ru: Соед&инить

en: &Key
ru: К&лавиша

en: &Label Track
ru: Трек &меток

en: &Labels
ru: &Метки

en: &Labels...
ru: &Меток...

en: &Language:
ru: &Язык интерфейса:

en: &Large Icons
ru: &Крупные значки

en: &Latency compensation:
ru: &Компенсация задержки:

en: &Left
ru: В&лево

en: &Left at Playback Position
ru: С&лева от позиции проигрывания

en: &Length:
ru: &Длительность:

en: &Levels to discard
ru: &Уровней отмены отбросить

en: &Linear scale
ru: &Линейная шкала

en: &Link Volume control to Tone controls
ru: &Связать регулятор тона и громкости

en: &Load
ru: З&агрузить

en: &Load...
ru: З&агрузить...

en: &Location:
ru: &Адреса:

en: &Lookahead (ms)
ru: &Опережение (мс)

en: &Looping
ru: &Петля

en: &MIDI Device Info...
ru: Информация о &MIDI-устройствах...

en: &Macro Manager
ru: Менеджер &макросов

en: &Macro output:
ru: Вывод макроса:

en: &Make-up gain (dB)
ru: Компенсация усиления (дБ)

en: &Make-up target (dB)
ru: &Цель компенсации (дБ)

en: &Manage History
ru: &Менеджер истории операций

en: &Manage Plugins
ru: &Плагин-менеджер

en: &Manual
ru: &Учебник

en: &Matching Paren	F8
ru: Вводн&ая скобка	F8

en: &Measure selection
ru: &Измерить выделение

en: &Metadata Editor
ru: Редактор &метаданных

en: &Micro-fades
ru: &Микро-фейды

en: &Mixer
ru: &Микшер

en: &Mono Track
ru: &Монотрек

en: &Move Selection with Tracks
ru: &Переместить выделение с треками

en: &Multi Tool
ru: &Мульти-инструмент

en: &Multi-view
ru: &Мульти-вид

en: &Mute All Tracks
ru: Г&лушить все треки

en: &Name
ru: &Имя

en: &New
ru: &Новый проект

en: &New Length:
ru: &Новая длина:

en: &New Peak Amplitude (dB):
ru: &Новый пик амплитуды (дБ):

en: &Next S-expr	F12
ru: &Следующее S-выраж	F12

en: &Next Tool
ru: &Следующий инструмент

en: &Noise Floor:
ru: Уровень &шума (дБ):

en: &Noise reduction (dB):
ru: &Подавление шума (дБ):

en: &Noise type:
ru: &Тип шума:

en: &None
ru: &Сбросить

en: &Normalize
ru: &Нормализовать

en: &Normalize peak amplitude to
ru: Нормализовать &пик амплитуды до

en: &Number of repeats to add:
ru: &Количество повторений:

en: &Nyquist Workbench...
ru: &Редактор скриптов Найквиста...

en: &Only match the loop tempo to the project tempo when the ruler displays "Beats and Measures"
ru: Согласовывать темп петли с темпом проекта, если на линейке показаны 'доли и такты'

en: &Open...
ru: &Открыть...

en: &Optimize for Voice
ru: &Оптимизировать для голоса

en: &Other...
ru: &Другая...

en: &Output gain (dB):
ru: &Выходное усиление (дБ):

en: &Pan
ru: &Баланс

en: &Parameters
ru: &Параметры

en: &Passband Ripple:
ru: &Неравномерность полосы пропускания:

en: &Paste
ru: &Вставить

en: &Paste	Ctrl+V
ru: &Вставить	Ctrl+V

en: &Pause
ru: &Пауза

en: &Pinned Recording/Playback head
ru: &Ффиксированная головка записи/проигрывания

en: &Pitch and Speed...
ru: Высота &тона и скорость...

en: &Play-at-Speed
ru: И&грать на скорости

en: &Playback Device
ru: Устройство &проигрывания

en: &Playback Meter Toolbar
ru: Ин&дикатор проигрывания

en: &Pre-delay (ms):
ru: &Предзадержка (мс):

en: &Preferences...
ru: &Настройки...

en: &Preset:
ru: &Пресет:

en: &Preview
ru: &Превью

en: &Previous S-expr	F11
ru: &Предыдущее S-выраж	F11

en: &Previous Tool
ru: &Предыдущий инструмент

en: &Project
ru: Пр&оекту

en: &Project Sample Rate:
ru: &Частота дискретизации проекта:

en: &Project Start
ru: &Начало проекта

en: &Quantize Notes
ru: &Квантизация нот

en: &Quick Help
ru: &Краткая справка

en: &Quit Audacity
ru: &Выйти из Audacity

en: &Range (dB):
ru: &Диапазон (дБ):

en: &Range...
ru: &Диапазон...

en: &Ratio:
ru: &Пропорции:

en: &Raw Data...
ru: Raw &данных...

en: &Record
ru: &Записать

en: &Recording
ru: &Запись

en: &Recording Device
ru: Устройство &записи

en: &Recording Meter Toolbar
ru: &Индикатор записи

en: &Recover Selected
ru: &Восстановить выбор

en: &Redo
ru: &Повторить

en: &Redo	Ctrl+Y
ru: &Повторить	Ctrl+Y

en: &Redo %s
ru: &Повторить %s

en: &Release (ms)
ru: &Выпуск (мс)

en: &Remember my choice and don't show again
ru: &Запомнить мой выбор и больше не показывать

en: &Remind me later
ru: &Напомнить мне позже

en: &Remove
ru: Уда&лить

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
ru: Убрать &смещение по оси амплитуды (выровнять по отметке 0.0)

en: &Remove temporary files after:
ru: &Извлечь временные файлы после:

en: &Rename Clip...
ru: &Переименовать клип...

en: &Rename...
ru: Пере&именовать...

en: &Repeat %s
ru: &Повторить %s

en: &Replot...
ru: &Обновить...

en: &Resample...
ru: &Ресэмплинг...

en: &Rescan
ru: П&ересканировать

en: &Retry
ru: &Повторить

en: &Right
ru: В&право

en: &Right at Playback Position
ru: С&права от позиции проигрывания

en: &Room Size (%):
ru: Размер комнаты (%)

en: &Run Benchmark...
ru: &Тест производительности...

en: &Save
ru: &Сохранить

en: &Save Project
ru: Со&хранить проект

en: &Save to Cloud
ru: &Сохранить в облаке

en: &Save...
ru: &Сохранить...

en: &Scrub
ru: Ск&раб

en: &Seconds
ru: &Секундах

en: &Select
ru: &Выделить

en: &Select Curve:
ru: Выбрать кривую:

en: &Select all audio, if selection required
ru: &Если требуется выделение, выбрать всё

en: &Selection
ru: &Выделение

en: &Selection Tool
ru: &Выделение

en: &Selection Toolbar
ru: В&ыделение

en: &Semitones (half-steps):
ru: &Полутона:

en: &Sensitivity:
ru: &Чувствительность:

en: &Set
ru: &Задать

en: &Set Loop to Selection
ru: Задать петлю для &выделения

en: &Settings
ru: &Настройки

en: &Share Audio Toolbar
ru: &Поделиться аудио

en: &Share to audio.com
ru: &Поделиться на audio.com

en: &Short period:
ru: &Короткий период:

en: &Show Clipping in Waveform
ru: &Показывать клиппинг волноформы

en: &Show:
ru: &Показать:

en: &Sign Out
ru: &Выйти

en: &Size:
ru: &Размер:

en: &Skip
ru: &Пропустить

en: &Skip effects scanning at startup
ru: &Пропустить сканирование эффектов при запуске

en: &Small Icons
ru: &Мелкие значки

en: &Snapping Toolbar
ru: П&ривязка

en: &Solo/Unsolo Focused Track
ru: &Соло/сброс соло активного трека

en: &Spectrogram
ru: &Спектрограмма

en: &Speed Multiplier:
ru: &Множитель скорости:

en: &Stages:
ru: &Этапы:

en: &Start threshold (samples):
ru: Порог &начала (сэмплы):

en: &Stereo
ru: С&терео

en: &Stereo Track
ru: &Стереотрек

en: &Stop	F6
ru: &Стоп	F6

en: &Stretch Factor:
ru: Ко&эффициент растяжения:

en: &Subtype:
ru: С&уб-тип:

en: &Threshold (dB)
ru: Поро&г (дБ)

en: &Threshold (lower is more sensitive):
ru: &Порог (чем ниже, тем чувствительней):

en: &Threshold:
ru: &Порог:

en: &Time Resolution (seconds):
ru: Разре&шение времени (сек.):

en: &Time Toolbar
ru: Вре&мя

en: &Time Track
ru: Трек &времени

en: &Timer Record...
ru: Запись по &таймеру...

en: &Toggle Focused Track
ru: &Переключить трек с фокусом

en: &Tone/silence ratio:
ru: Отно&шение сигнал/тишина:

en: &Toolbars
ru: &Тулбары

en: &Top S-expr	F9
ru: &Наивысшее S-выраж	F9

en: &Total space used
ru: &Общее используемое пространство

en: &Track
ru: &Трек

en: &Track Number
ru:  &номер трека

en: &Tracks
ru: &Треки

en: &Transport Toolbar
ru: &Транспорт

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
ru: &Считать моно двойным моно (рекомендуется)

en: &Treble (dB):
ru: &ВЧ (дБ):

en: &Tree
ru: &Дерево

en: &Try again
ru: &Повторить попытку

en: &Type to create a label
ru: Ввод &текста для создания метки

en: &Type:
ru: &Тип:

en: &Typing Creates New Labels
ru: Набор &текста с клавиатуры создаёт новые метки

en: &Undo
ru: &Отменить

en: &Undo	Ctrl+Z
ru: &Отменить	Ctrl+Z

en: &Undo %s
ru: &Отменить %s

en: &Undo levels available
ru: &Доступные уровни отмены

en: &Unmute All Tracks
ru: О&звучить все треки

en: &Update Cloud Audio Preview
ru: О&бновить аудиопревью в облаке

en: &Use Preferences
ru: &Использовать настройки

en: &Use Preset
ru: &Использовать пресет

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
ru: Использовать SSE/SSE2/.../AVX

en: &Use high quality stretching (slow)
ru: И&спользовать качественное растяжение (медленно)

en: &View
ru: &Вид

en: &Volume (dB):
ru: &Громкость (дБ):

en: &Wave Color
ru: &Цвет волны

en: &Waveform:
ru: &Волноформа:

en: &Window types:
ru: Т&ип окна:

en: &Zero padding factor:
ru: &Фактор нуль-заполнения:

en: &Zoom
ru: &Зум

en: &Zoom to Selection
ru: До &выделения

en: &cents:
ru: &центы:

en: &speed %:
ru: &скорость %:

en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
ru: Эффекты ';type tool' не могут возвращать аудио из Найквиста.

en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
ru: Эффекты ';type tool' не могут возвращать метки из Найквиста.

en: 'Export' directory cannot be set.
ru: Не удалось задать каталог 'Экспорт'.

en: 'Import' directory cannot be set.
ru: Не удалось задать каталог 'Импорт'.

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
ru: Не удалось задать каталог 'Вывод макроса'

en: 'Open' directory cannot be set.
ru: Не удалось задать каталог 'Открыть'

en: 'Save' directory cannot be set.
ru: Не удалось задать каталог 'Сохранить'.

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
ru: Не удалось задать 'Временный каталог'.

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
ru: Не удалось задать каталог 'Временные файлы'

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
ru: 'без имени' всегда остаётся внизу списка

en: 'unnamed' is special
ru: У 'без имени' особая роль

en: (%) [-50 to 100]:
ru: (%) [-50 - 100]:

en: (&semitones) [-12 to 12]:
ru: (п&олутона) [-12 - 12]:

en: (-100 to 0 dB):
ru: (-100 - 0 дБ):

en: (-80 to -20 dB):
ru: (-80 - -20 дБ):

en: (0 to 100):
ru: (0 - 100 дБ):

en: (0 to 5):
ru: (0 - 5 дБ):

en: (Built-in)
ru: (встроена)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
ru: (C) 2009, Leland Lucius

en: (Esc to cancel)
ru: (ESC для отмены)

en: (Maximum 0dB)
ru: (Максимум 0дБ)

en: (Not Used):
ru: (не используется):

en: (Recovered)
ru: (Восстановлен)

en: (Use context menu to change format.)
ru: (Для изменения формата используйте контекстное меню.)

en: (disabled)
ru: (выключено)

en: (external program)
ru: (внешняя программа)

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
ru: (&полутона) [-12 - 12]:

en: (snapping)
ru: (привязка)

en: + dB
ru: + дБ

en: - END -
ru: - КОНЕЦ -

en: - dB
ru: - дБ

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
ru: -120 дБ (порог чувствительности уха человека)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
ru: -145 дБ (диапазон ИКМ сэмплов 24-бит)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
ru: -36 дБ (небольшой диапазон для правки высоких амплитуд)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
ru: -48 дБ (диапазон ИКМ сэмплов 8-бит)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
ru: -60 дБ (диапазон ИКМ сэмплов 10-бит)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
ru: -72 дБ (диапазон ИКМ сэмплов 12-бит)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
ru: -84 дБ (диапазон ИКМ сэмплов 14-бит)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
ru: -96 дБ (диапазон ИКМ сэмплов 16-бит)

en: -Infinity
ru: -Бесконечность

en: 0 (fastest)
ru: 0 (самый быстрый)

en: 0 means endless
ru: 0 - бесконечность

en: 010,01000>0100 Hz
ru: 010,01000>0100 Гц

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
ru: 0100 дней 024 ч 060 м 060 с

en: 0100 h 060 m 060 s
ru: 0100 ч 060 м 060 с

en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
ru: 0100 ч 060 м 060 с+># сэмплов

en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
ru: 0100 ч 060 м 060 с+>030 кадров| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
ru: 0100 ч 060 м 060 с+<24 кадра

en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
ru: 0100 ч 060 м 060 с+>25 кадров

en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
ru: 0100 ч 060 м 060 с+>30 кадров|N

en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
ru: 0100 ч 060 м 060 с+>75 кадров

en: 0100 h 060 m 060>0100 s
ru: 0100 ч 060 м 060.0100 с

en: 0100 h 060 m 060>01000 s
ru: 0100 ч 060 м 060>01000 с

en: 01000,01000 frames|24
ru: 01000,01000 кадров|24

en: 01000,01000 frames|25
ru: 01000,01000 кадры|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
ru: 01000,01000 кадры|29.97002997

en: 01000,01000 frames|75
ru: 01000,01000 кадры|75

en: 01000,01000 seconds
ru: 01000,01000 сек.

en: 01000,01000,01000 samples|#
ru: 01000,01000,01000 сэмплов|#

en: 01000,01000>01000 seconds
ru: 01000,01000>01000 сек.

en: 01000>01000 kHz|0.001
ru: 01000>01000 кГц|0.001

en: 099 days 024 h 060 m 060 s
ru: 099 дней 024 ч 060 м 060 с

en: 099 h 060 m 060 s
ru: 099 ч 060 м 060 с

en: 1 (After Label)
ru: 1 (после метки)

en: 1 (Before Label)
ru: 1 (до метки)

en: 1 (Mono)
ru: 1 (моно)

en: 1 (Mono) Recording Channel
ru: 1 канал записи (моно)

en: 1 - 1000 bars
ru: 1 - 1000 тактов

en: 1 - 20 beats/measure
ru: 1 - 20 ударов/такт

en: 1 Channel (Mono)
ru: 1 канал (моно)

en: 1 channel (mono)
ru: 1 каналl (mono)

en: 1/128
ru: к 1/128

en: 1/128 (triplets)
ru: к 1/128 (триолям)

en: 1/16
ru: к 1/16

en: 1/16 (triplets)
ru: к 1/16 (триолям)

en: 1/2
ru: к 1/2

en: 1/2 (triplets)
ru: к 1/2 (триолям)

en: 1/32
ru: к 1/32

en: 1/32 (triplets)
ru: к 1/32 (триолям)

en: 1/4
ru: к 1/4

en: 1/4 (triplets)
ru: к 1/4 (триолям)

en: 1/64
ru: к 1/64

en: 1/64 (triplets)
ru: к 1/64 (триолям)

en: 1/8
ru: к 1/8

en: 1/8 (triplets)
ru: к 1/8 (триолям)

en: 10 ms
ru: 10 мс

en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
ru: 1000 полутонов >0100 центов|17.312340491

en: 100>01000 octaves|1.442695041
ru: 100>01000 октав|1.442695041

en: 100Hz Rumble
ru: Фон 100 Гц

en: 100ths of Seconds
ru: 100-е доли секунды

en: 10>01000 decades|0.434294482
ru: 10>01000 декад|0.434294482

en: 10ths of Seconds
ru: 10-е доли секунды

en: 110-150 kbps
ru: 110-150 кб/с

en: 11025 Hz
ru: 11025 Гц

en: 12 bit DWVW
ru: DWVW 12-бит

en: 12 dB
ru: 12 дБ

en: 145-185 kbps
ru: 145-185 кб/с

en: 155-195 kbps
ru: 155-195 кб/с

en: 16 bit
ru: 16-бит

en: 16 bit DPCM
ru: DPCM 16-бит

en: 16 bit DWVW
ru: DWVW 16-бит

en: 16-bit
ru: 16-бит

en: 16-bit PCM
ru: 16-бит PCM

en: 16000 Hz
ru: 16000 Гц

en: 170-210 kbps
ru: 170-210 кб/с

en: 176400 Hz
ru: 176400 Гц

en: 192000 Hz
ru: 192000 Гц

en: 1st Experimental Command...
ru: 1-ая экспериментальная команда…

en: 2 (After Label)
ru: 2 (после метки)

en: 2 (Before Label)
ru: 2 (до метки)

en: 2 (Stereo)
ru: 2 (стерео)

en: 2 (Stereo) Recording Channels
ru: 2  канала записи (стерео)

en: 2 Channels (Stereo)
ru: 2 канала (стерео)

en: 2 channels (stereo)
ru: 2 канала (stereo)

en: 2-level
ru: 2-х уровневый

en: 2.5 ms
ru: 2.5 мс

en: 20 ms
ru: 20 мс

en: 200-250 kbps
ru: 200-250 кб/с

en: 2048 (default)
ru: 2048 (по-умолчанию)

en: 20ths of Seconds
ru: 20-е доли секунды

en: 220-260 kbps (Best Quality)
ru: %s кб/с (лучшее качество)

en: 22050 Hz
ru: 22050 Гц

en: 24 bit
ru: 24-бит

en: 24 bit DWVW
ru: DWVW 24-бит

en: 24 dB
ru: 24 дБ

en: 24-bit
ru: 24-бит

en: 24-bit PCM
ru: 24-бит PCM

en: 24kbs G723 ADPCM
ru: 24 кб/с G723 ADPCM

en: 25th Anniversary Merchandise!
ru: Акция к 25-летию!

en: 2nd Experimental Command
ru: 2-ая экспериментальная команда

en: 2nd Harmonic (Octave)
ru: 2-я гармоника (октава)

en: 2nd parameter to sqlite3_bind out of range
ru: Превышение допустимого диапазона во втором параметре sqlite3_bind

en: 3 (After Label)
ru: 3 (после метки)

en: 3 (Before Label)
ru: 3 (до метки)

en: 30 - 300 beats/minute
ru: 30 - 300 ударов/минуту

en: 32 bit float
ru: 32-бит с пл.точкой

en: 32-bit float
ru: 32-бит с пл.точкой

en: 32768 - most narrowband
ru: 32768 - самый узкополосный

en: 32kbs G721 ADPCM
ru: 32 кб/сек G721 ADPCM

en: 352800 Hz
ru: 352800 Гц

en: 36 dB
ru: 36 дБ

en: 384000 Hz
ru: 384000 Гц

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
ru: 3-я гармоника (чистая квинта)

en: 4 (default)
ru: 4 (по-умолчанию)

en: 4 Pixels per Sample
ru: 4 пикселя на сэмпл

en: 4-level
ru: 4-х уровневый

en: 40 ms
ru: 40 мс

en: 44100 Hz
ru: 44100 Гц

en: 45-85 kbps (Smaller files)
ru: 45-85 кб/с (файлы меньше)

en: 48 dB
ru: 48 дБ

en: 48000 Hz
ru: 48000 Гц

en: 5 ms
ru: 5 мс

en: 500ths of Seconds
ru: 500-е доли секунды

en: 50ths of Seconds
ru: 50-е доли секунды

en: 5ths of Seconds
ru: 5-е доли секунды

en: 6 dB
ru: 6 дБ

en: 60 ms
ru: 60 мс

en: 64 bit float
ru: 64-бит с пл.точкой

en: 65-105 kbps
ru: 65-105 кб/с

en: 8 (best)
ru: 8 (лучший)

en: 8 - most wideband
ru: 8 - самый широкополосный

en: 8 bit DPCM
ru: DPCM 8-бит

en: 8-level
ru: 8-ми уровневый

en: 80-120 kbps
ru: 80-120 кб/с

en: 8000 Hz
ru: 8000 Гц

en: 88200 Hz
ru: 88200 Гц

en: 95-135 kbps
ru:  95-135 кб/с

en: 96000 Hz
ru: 96000 Гц

en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
ru: <b>DC-смещение:</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
ru: <b>Пиковая амплитуда:</b> &nbsp;&nbsp;~a (линейная) &nbsp;&nbsp;~a дБ.

en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
ru: <b>RMS</b> (невзвешенное): &nbsp;&nbsp;~a дБ.

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
ru: <b>Частота дискретизации:</b> &nbsp;&nbsp;~a Гц.

en: <untitled>
ru: <без названия>

en: A channel of a stereo track was missing.
ru: Пропущен канал стереотрека

en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
ru: Ошибка ввода-вывода диска
    (невозможно работать с блок-файлами)

en: A file named "%s" already exists. Replace?
ru: Файл с именем '%s' уже существует. Заменить его?

en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
ru: Запись в журнал будет вестись после перезапуска Audacity.

en: A malloc() failed
ru: Ошибка malloc()

en: A table in the database is locked
ru: Таблица в базе данных блокирована

en: A track has a corrupted sample sequence.
ru: У трека повреждена последовательность сэмплов.

en: A&ctual compression
ru: &Фактическая компрессия

en: A&lgorithm:
ru: А&лгоритм:

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
ru: Ис&пользовать фильтр в диалоге открытия файла

en: A&uto-scroll if head unpinned
ru: А&втопрокрутка, если головка не фиксирована

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
ru: А&вторегулировка уровня записи (вкл/выкл)

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
ru: AAC-профиль
    Низкая сложность - по умолчанию
    Большинство плейеров требует именно такой параметр

en: AC3 Files (FFmpeg)
ru: AC3 (FFmpeg)

en: AM Radio
ru: AM радио

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
ru: AMR (узкополосные) (FFmpeg)

en: AUP project files (*.aup)
ru: Файлы проекта AUP (*.aup)

en: AUP3 project files
ru: Файлы проектов AUP3

en: Abort due to constraint violation
ru: Прерывание работы из-за превышения ограничений

en: About
ru: О программе

en: About %s
ru: &Об %s

en: Abrupt
ru: Резкое

en: Accept && continue
ru: Пр&инять и продолжить

en: Access permission denied
ru: Отказано в доступе

en: Account
ru: Аккаунт

en: Account linked successfully!
ru: Аккаунт успешно привязан!

en: Acoustic
ru: Акустический

en: Acoustic Guitar
ru: Акустик-гитара

en: Action
ru: Действие

en: Action after Timer Recording:
ru: Действие после записи по таймеру:

en: Activation level (dB):
ru: Уровень активации (дБ):

en: Actual Compression
ru: Фактическая компрессия

en: Actual Rate: %d
ru: Реальная частота: %d Гц

en: Ad&just Playback Speed...
ru: &Задать скорость проигрывания...

en: Ad&just Playback Volume...
ru: &Регулировка громкости проигрывания...

en: Add
ru: Добавить

en: Add %s
ru: Добавить %s

en: Add &New
ru: &Добавить новый

en: Add Label Track
ru: Добавить трек меток

en: Add Label at &Playback Position
ru: &Добавить метку в позицию проигрывания

en: Add Label at &Selection
ru: Доба&вить метку в выделение

en: Add Mono Track
ru: Добавить монотрек

en: Add Realtime Effects
ru: Добавить эффекты реального времени

en: Add Stereo Track
ru: Добавить стереотрек

en: Add effect
ru: Добавить эффект

en: Add new location
ru: Добавить новое расположение

en: Add to History
ru: Добавить в историю

en: Added %s to %s
ru: Добавлено %s в %s

en: Added label
ru: Метка добавлена

en: Adds ambience or a "hall effect"
ru: Создаёт эффект атмосферы (большого зала)

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
ru: Добавляет возможность использовать VST-эффекты в Audacity.

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
ru: Добавляет возможность применить VST-эффекты в Audacity.

en: Adj&ust Recording Volume...
ru: Р&егулировка громкости записи...

en: Adjust label interval to fit length
ru: Подогнать интервал между метками по длине

en: Adjust left trim by %.02f seconds
ru: Коррекция обрезки слева на %.02f сек.

en: Adjust right trim by %.02f seconds
ru: Коррекция обрезки справа на %.02f сек.

en: Adjustable Fade
ru: Регулируемый фейд

en: Adjusted Pan
ru: Баланс с коррекцией

en: Adjusted envelope.
ru: Огибающая с коррекцией.

en: Adjusted gain
ru: Усиление с коррекцией

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
ru: Регулирует уровень громкости определённых частот

en: Advanced Mixing Options
ru: Экстра-параметры микширования

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: After Recording completes:
ru: После завершения записи:

en: Album Title
ru: Название альбома

en: Algorithm
ru: FFT-фильт

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
ru: Алгоритм для этого аудио не эффективен. Ничего не изменено.

en: Align &Together
ru: &Все вместе

en: Align End
ru: Выровнять конец

en: Align End to End
ru: Выровнять по концам

en: Align MIDI to Audio
ru: Синхронизировать MIDI со звуком

en: Align Start
ru: Выровнять начало

en: Align Together
ru: Выровнять все вместе

en: Align/Move End
ru: Выровнять/переместить конец

en: Align/Move End to End
ru: Выровнять/переместить по концам

en: Align/Move Start
ru: Выровнять/переместить начало

en: Align/Move Together
ru: Выровнять/переместить все вместе

en: Aligned end to cursor/selection start
ru: Выровнен конец с курсорои/началом выделения

en: Aligned end to end
ru: Выровнен по концам

en: Aligned end to selection end
ru: Выровнен конец с концом выделения

en: Aligned start to cursor/selection start
ru: Выровнено начало с курсором/началом выделения

en: Aligned start to selection end
ru: Выровнено начало с концом выделения

en: Aligned start to zero
ru: Выровнено начало с нулём

en: Aligned together
ru: Выровнены все вместе

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
ru: Выровнен/перемещён конец с курсором/началом выделения

en: Aligned/Moved end to end
ru: Выровнен/перемещён по концам

en: Aligned/Moved end to selection end
ru: Выровнен/перемещён конец с концом выделения

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
ru: Выровнено/перемещено начало с курсором/началом выделения

en: Aligned/Moved start to selection end
ru: Выровнено/перемещёно начало с концом выделения

en: Aligned/Moved start to zero
ru: Выровнено/перемещено начало с нулём

en: Aligned/Moved together
ru: Выровнены/перемещены все вместе

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
ru: Выравнивание завершено: MIDI от %.2f до %.2f сек., Аудио от %.2f до %.2f сек.

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
ru: Ошибка выравнивания: входных данных слишком мало - MIDI от %.2f до %.2f сек., аудио от %.2f до %.2f сек.

en: All
ru: Все

en: All audio is muted.
ru: Все аудио заглушены.

en: All files
ru: Все файлы

en: All noise profile data must have the same sample rate.
ru: Все данные анализа шума должны иметь одну и ту же частоту дискретизации.

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
ru: Все сообщения анонимны. Смотрите %s, чтобы узнать больше.

en: All saved changes will now update to the cloud. You can manage this file from your uploaded projects page on audio.com
ru: Все сохранёные изменения будут обновлены по данным облака. Вы можете управлять этим файлом со страницы ваших загруженных проектов на audio.com

en: All selected audio is muted.
ru: Все выделенные аудио заглушены.

en: All supported
ru: Все поддерживаемые

en: All supported files
ru: Все поддерживаемые файлы

en: Allegro file
ru: Файл Allegro

en: Allegro files
ru: Allegro

en: Allo&w clipping
ru: &Разрешить клиппинг

en: Allow
ru: Разрешить

en: Allow duration to change
ru: Разрешить изменение длительности

en: Allow overwriting
ru: Разрешить перезапись

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
ru: Позволяет непрерывно изменять темп и/или высоту тона

en: Already have an account?
ru: Уже есть аккаунт?

en: Alternate Lines
ru: Чередующиеся линии

en: Alternating In / Out
ru: Чередование вход/выход

en: Alternating Out / In
ru: Чередование выход/вход

en: Always &ask
ru: &Всегда спрашивать

en: Always &match the loop tempo to the project tempo
ru: Всегда &согласовывать темп петли с темпом проекта

en: Always &save to cloud
ru: В&сегда сохранять в облаке

en: Always ask
ru: Всегда спрашивать

en: Always copy all files (safest)
ru: Всегда копировать все файлы (безопасно)

en: Always save to the co&mputer
ru: Всегда сохранять на ко&мпьютере

en: Always scrub un&pinned
ru: &Скраббинг всегда незакреплён

en: Ambience
ru: Большой зал

en: Amount (dB)
ru: Значение (дБ)

en: Amount of noise in mix (percent)
ru: Количество шума в миксе (проценты)

en: Amount to import:
ru: Количество для импорта:

en: Amplification dB
ru: Усиление дБ

en: Amplify
ru: Усиление сигнала

en: Amplitude (0 - 1)
ru: Амплитуда (0 - 1)

en: Amplitude End
ru: Конец диапазона амплитуды

en: Amplitude Start
ru: Начало диапазона амплитуды

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
ru: Амплитуда импульсов радара (проценты)

en: Amplitude of carrier wave (percent)
ru: Амплитуда несущей волны (проценты)

en: Amplitude of white noise (percent)
ru: Амплитуда белого шума (проценты)

en: An action on audio.com is required before you can continue. Once you are done with it, click Retry
ru: Прежде, чем продолжать, нужно действие на audio.com. После его завершения нажмите кнопку 'Повторить'

en: An action on audio.com is required before you can continue. You can cancel this operation.
ru: Для продолжения требуется действие на сайте audio.com. Эту операцию можно отменить.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
ru: Во время запуска произошла неустранимая ошибка

en: Analysis Time:
ru: Время анализа:

en: Analyze
ru: Анализ

en: Analyze Noise Level
ru: Анализ уровня шума

en: Analyzer
ru: Анализатор

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
ru: Анализ первого трека стереопары: %s

en: Analyzing imported audio
ru: Анализ импортированного аудио

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
ru: Анализ второго трека стереопары: %s

en: Analyzing: %s
ru: Анализ: %s

en: Anyone will be able to listen to this audio.
ru: Прослушать это аудио сможет каждый.

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
ru: Проверка обновлений приложения и отчёты об ошибках требуют доступа к сети. Эти возможности не являются обязательными.

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
ru: Проверка обновлений приложения требует доступа к сети. Чтобы защитить вашу безопасность, Audacity не хранит личную информацию.

en: App updates
ru: Обновления программы

en: App updates & usage info
ru: Обновления программы и инфо об использовании

en: Append Record
ru: Запись добавлением

en: Application
ru: Приложение

en: Applied Macro
ru: Применён макрос

en: Applied Macro '%s'
ru: Применён макрос '%s'

en: Applied effect to selection
ru: Применён эффект к выделению

en: Applied effect: %s
ru: Применён эффект: %s

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
ru: Применяет линейный фейд-подъём выделенного фрагмента

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
ru: Применяет линейный фейд-спад выделенного фрагмента

en: Applies to all tracks
ru: Применяются ко всем трекам

en: Apply %s
ru: Применить %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
ru: Применить %s с параметрами
    
    %s

en: Apply '%s'
ru: Применить '%s'

en: Apply Macro
ru: Применить макрос

en: Apply Macro to:
ru: Применить макрос к:

en: Apply Make-up Gain
ru: Применить усиление

en: Apply macro to files...
ru: Применить макрос к файлам...

en: Apply macro to project
ru: Применить макрос к проекту

en: Applying %s...
ru: Применение %s...

en: Applying '%s' to current project
ru: Применение '%s' к текущему проекту

en: Applying Nyquist Effect...
ru: Применяем эффект Найквиста...

en: Applying...
ru: Применение...

en: Are you sure you want to cancel?
ru: Вы действительно хотите отменить действие?

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ru: Вы действительно хотите удалить '%s'?

en: Are you sure you want to delete %s?
ru: Вы действительно хотите удалить %s?

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
ru: Вы уверены, что хотите отказаться от выбранных проектов?
    
    При выборе 'Да' выбранные проекты сразу удаляются навсегда.

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
ru: Вы действительно хотите восстановить исходный список жанров?

en: Are you sure you wish to cancel?
ru: Вы действительно хотите отменить?

en: Are you sure you wish to close?
ru: Вы действительно хотите закрыть?

en: Are you sure you wish to stop?
ru: Вы действительно хотите остановить?

en: Artificial
ru: Искусственный

en: Artist Name
ru: Исполнитель

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
ru: Некоторые эффекты Audio Unit при их обработке должны задерживать возврат данных в Audacity. Если не компенсировать эту задержку, вы заметите, что в аудиоданные вставляются небольшие фрагменты тишины. Включение этой опции позволит компенсировать задержку, но это работает не для всех эффектов Audio Unit.

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
ru: "tion, but it may not work for all LADSPA effects.

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
ru: Некоторые LV2-эффекты при их обработке должны задерживать возврат данных в Audacity. Если не компенсировать эту задержку, вы заметите, что в аудиоданные вставляются небольшие фрагменты тишины. Включение этой опции позволит компенсировать задержку, но это работает не для всех LV2-эффектов.

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
ru: Некоторые VST-эффекты при их обработке должны задерживать возврат данных в Audacity. Если не компенсировать эту задержку, вы заметите, что в аудиоданные вставляются небольшие фрагменты тишины. Включение этой опции позволит компенсировать задержку, но это работает не для всех VST-эффектов.

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
ru: Некоторые VST3-эффекты при их обработке должны задерживать возврат данных в Audacity. Если не компенсировать эту задержку, вы заметите, что в аудиоданные вставляются небольшие фрагменты тишины. Включение этой опции позволит компенсировать задержку, но это работает не для всех VST3-эффектов.

en: Ask me
ru: Спросить меня

en: Ask me each time.
    Show dialog each time audio is pasted.
ru: Спрашивать каждый раз.
    Показывать это окно при каждой вставке аудио.

en: At &Zero Crossings
ru: При пересечении &нуля

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
ru: Расчётное число треков, которые можно проиграть
    одновременно при 44100 Гц и %d-бит на сэмпл: %.1f

en: At:
ru: В:

en: Attac&k (ms)
ru: &Атака (мс)

en: Attac&k time (secs):
ru: Время &атаки (сек.):

en: Attack (ms)
ru: Атака (мс)

en: Attack Time
ru: Время атаки

en: Attack Time %.2f secs
ru: Время атаки %.2f сек.

en: Attack time
ru: Время атаки

en: Attempt to write a read-only database
ru: Попытка написать базу данных 'только для чтения'

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
ru: Попытка экспорта %d каналов, но для выбранного формата максимально возможное число каналов - %d

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
ru: Не удалось выполнить инициализацию следующей команды:
    
    %s
    
    Больше информации доступно в меню Справка > Диагностика > Показать журнал

en: Au&dio Device Info...
ru: Ин&формация об аудиоустройствах...

en: Audacity %s Toolbar
ru: Тулбар Audacity %s

en: Audacity &Support
ru: По&ддержка Audacity

en: Audacity 4 is here! Packed with hundreds of upgrades that make it faster and
    easier to use than ever.
ru: Audacity 4 уже здесь! Сотни улучшений делают его быстрее и
    проще в использовании, чем когда-либо.

en: Audacity Audio
ru: Аудио Audacity

en: Audacity Configuration Error
ru: Ошибка конфигурации Audacity

en: Audacity First Run
ru: Первый запуск Audacity

en: Audacity Log
ru: Журнал Audacity

en: Audacity Mixer%s
ru: Микшер Audacity%s

en: Audacity Module Loader
ru: Загрузчик модуля Audacity

en: Audacity Preferences
ru: Параметры Audacity

en: Audacity Project Files
ru: Файлы проектов Audacity

en: Audacity Startup Failure
ru: Сбой при запуске Audacity

en: Audacity Support Data
ru: Данные для тех.поддержки Audacity

en: Audacity Timer Record
ru: Запись по таймеру Audacity

en: Audacity Timer Record - Waiting
ru: Запись по таймеру Audacity - ожидание

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
ru: Таймер записи Audacity - ожидание запуска

en: Audacity Timer Record Progress
ru: Ход выполнения записи по таймеру

en: Audacity VST preset file
ru: Файл пресета VST Audacity

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
ru: Audacity пытается использовать FFmpeg для
    импорта аудиофайла, но эти библиотеки не найдены.
    
    Для импорта данных через FFmpeg перейдите в Правка > Настройки > Библиотеки
    и загрузите или укажите расположение библиотек FFmpeg.

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg library]] to your computer.
ru: Audacity может импортировать незащищённые файлы во многих других форматах (таких как M4A и WMA, сжатые файлы WAV с портативных рекордеров и аудио из видеофайлов), если установить дополнительную [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| библиотеку FFmpeg]] на свой компьютер.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
ru: Audacity не удалось найти каталог временных файлов.
    Задайте соответствующий каталог в диалоге настроек.

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
ru: Audacity не удалось найти безопасное место для хранения временных файлов.
    Требуется место, где программы автоочистки не удалят временные файлы.
    Укажите соответствующий каталог в диалоге настроек.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
ru: Audacity не удалось найти файл:
      %s.
    Тема не загружена.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
ru: Audacity не удалось найти файл:
      %s.
    Возможно, неправильный формат PNG.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
ru: Audacity не удалось открыть файл:
      %s
    для записи.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
ru: Audacity не смог прочесть свою исходную тему.
    Сообщите о возникшей проблеме разработчикам.

en: Audacity could not save file:
      %s
ru: Audacity не удалось сохранить файл:
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
ru: Audacity не удалось записать файл:
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
ru: Audacity не удалось записать данные изображения в файл:
      %s.

en: Audacity detected one or more files to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
ru: Audacity обнаружила, что один или несколько файлов имеют %s BPM.
    Включить просмотр музыки и задать темп проекта в %s?

en: Audacity detected this file to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
ru: Audacity обнаружила, что этот файл имеет %s BPM.
    Включить просмотр музыки и задать темп проекта в %s?

en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
ru: Audacity не распознала тип файла '%s'.
    
    %sДля несжатых файлов можно попробовать в меню: Файл > Импорт > Raw данных.

en: Audacity encountered an internal error.
ru: Произошла внутренняя ошибка Audacity.

en: Audacity encountered an unknown error.
ru: Произошла неизвестная ошибка Audacity.

en: Audacity failed to open a file in %s.
ru: Audacity не удалось открыть файл в %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
ru: Audacity не удалось прочесть данные из файла в %s.

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
ru: Audacity не удалось записать файл %s.
    Возможно, диск заполнен или недоступен для записи.
    Чтобы получить советы по освобождению места, нажмите кнопку справки.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
ru: Audacity не удалось выполнить запись в файл.
    Возможно, %s недоступен для записи, или диск полон.

en: Audacity had trouble connecting to the server.
ru: Audacity не удалось установить соединение с сервером.

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
ru: Программа уже обнаружила библиотеки FFMpeg автоматически.
    Вы действительно хотите выбрать их вручную?

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes.
ru: Audacity обнаружела %d несовместимых плагинов, которые не удалось загрузить. Эти приложения выключены, чтобы избежать зависания программы или её аварийного завершения.

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes. If you would still like to attempt to use these plugins, you can enable them using "Manage Plugins". Otherwise, select "Continue".
ru: Audacity обнаружела %d несовместимых плагинов, которые не удалось загрузить. Эти плагины выключены, чтобы избежать зависаний и аварийных завершений работы программы. Если вы всё же хотите сделать попытку загрузить эти плагины, то можете включить их с помощью пункта 'Управление плагинами'. Если не хотите загружать, нажмите кнопку 'Продолжить'.

en: Audacity is already running
ru: Audacity уже запущен

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
ru: Audacity готовится к завершению. Повторно запустите приложение для использования нового каталога временных файлов.

en: Audacity is starting up...
ru: Audacity запускается...

en: Audacity is unable to connect to MuseHub.com. Please check your connection and try again.
ru: Audacity не может подключиться к MuseHub.com. Проверьте соединение и повторите попытку.

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
ru: Audacity требуется файл %s для создания MP3.

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
ru: Audacity нужен файл %s для импорта и экспорта аудио с помощью FFmpeg.

en: Audacity no longer uses vst-bridge
ru: Audacity больше не использует vst-bridge

en: Audacity notifies you in-app when a new version is available to download.
ru: Audacity уведомит вас в программе о возможности получить новую версию.

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
ru: Файлы проектов Audacity (.aup3) сейчас не 
    ассоциированы с Audacity. 
    
    Ассоциировать их, чтобы они открывались дабл-кликом?

en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
ru: Audacity распознала тип файла '%s'.
    Средства импорта, которые могли бы поддерживать эти файлы:
    %s,
    но ни одно из них не может обработать файл этого формата.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
ru: Audacity успешно записала файл в %s, но не смогла переименовать его в %s.

en: Audacity update
ru: Обновление Audacity

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
ru: Audacity не удалось заблокировать каталог временных файлов.
    Возможно, он используется другой копией Audacity.

en: Audi&o Clips
ru: &Аудиоклипы

en: Audible input &monitoring
ru: Мониторинг слышимсти входного сигнала

en: Audio
ru: Аудио

en: Audio Device Info
ru: Информация об аудиоустройствах

en: Audio File
ru: Аудиофайл

en: Audio Host
ru: Метод вывода звука

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
ru: Вход аудио: %d, выход аудио: %d

en: Audio Position
ru: Позиция аудио

en: Audio Settings
ru: Аудио

en: Audio Setup
ru: Настройки аудио

en: Audio Track
ru: Аудиотрек

en: Audio Unit Effect Options
ru: Параметры эффектов Audio Unit

en: Audio Unit Effects
ru: Эффекты Audio Unit

en: Audio could not be analyzed. This may be due to a stretched or pitch-shifted clip.
    Try resetting any stretched clips, or mixing and rendering the tracks before analyzing
ru: Не удалось проанализировать аудио. Это может быть связано с растянутым или сдвинутым по высоте тона клипом.
    Попробуйте сбросить все растянутые клипы или смикшировать и рендерить треки перед анализом

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
ru: Полоса пропускания аудио (Гц)
    Необязательный параметр
    0 - автоматически

en: Audio data analysis:
ru: Анализ аудиоданных:

en: Audio options
ru: Параметры аудио

en: Audio playback and recording
ru: Проигрывание и запись аудио

en: Audio selection required.
ru: Необходимо выделить аудиоданные.

en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
ru: Выделенный для превью фрагмент слишком мал
    
    Попробуйте увеличить выделение хотя бы до %.1f сек.,
    или уменьшить 'Разрешение по времени' до менее %.1f сек.

en: Audio.com encountered an internal error.
ru: Произошла внутренняя ошибка audio.com.

en: Augments loudness while minimizing distortion.
ru: Увеличивает громкость, минимизируя искажения.

en: Author
ru: Автор

en: Authorization denied
ru: Отказано в авторизации

en: Auto
ru: Авто

en: Auto Duck
ru: Автоприглушение

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
ru: Эффекту автоприглушения нужен опорный трек, который должен находиться ниже выбранных треков.

en: Auto-&fit track height
ru: Автоподгонка &высоты трека

en: Auto-select overtones (beta)
ru: Автовыбор обертонов (бета)

en: Automated Recording Level Adjustment
ru: Авторегулировка уровня записи

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
ru: Авторегулировка уровня записи понизила громкость до %f.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
ru: Авторегулировка уровня записи увеличила громкость до %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
ru: Авторегулировка уровня записи остановлена. %.2f кажется приемлемой громкостью.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
ru: Авторегулировка уровня записи остановлена. Дальнейшая оптимизация уже невозможна. Уровень всё ещё слишком высок.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
ru: Авторегулировка уровня записи остановлена. Превышено количество точек анализа, но приемлемая громкость не найдена и остаётся слишком высокой.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
ru: Авторегулировка уровня записи остановлена. Превышено количество точек анализа, но приемлемая громкость не найдена и остаётся слишком низкой.

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Automatic Crash Recovery
ru: Автовосстановление после сбоя

en: Automatic Export
ru: Автоэкспорт

en: Automatic Export enabled:
ru: Автоэкспорт включён:

en: Automatic Export path is invalid.
ru: Путь автоэкспорта недействителен.

en: Automatic Music Configuration
ru: Автонастройка музыки

en: Automatic Save
ru: Автосохранение

en: Automatic Save enabled:
ru: Автосохранение включено:

en: Automatic Save path is invalid.
ru: Путь автосохранения недействителен.

en: Automatic database backup failed.
ru: Сбой автокопирования базы данных backup.

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
ru: Автоматически уменьшает длительность отрывков с громкостью ниже заданного уровня

en: Available mixers:
ru: Доступные микшеры:

en: Available playback volumes:
ru: Доступные каналы микшера:

en: Available recording sources:
ru: Доступные источники записи:

en: Average
ru: Средний

en: Average level
ru: Средний уровень

en: B&rowse...
ru: О&бзор

en: B-spline
ru: Би-сплайн

en: Ba&ss (dB):
ru: &НЧ (дБ):

en: Background
ru: Фон

en: Background end time
ru: Время завершения фона

en: Background higher than foreground
ru: Уровень заднего плана выше уровня переднего

en: Background level too high
ru: Уровень заднего плана слишком высок

en: Background not yet measured
ru: Уровень заднего плана ещё не измерен

en: Background start time
ru: Время начала фона

en: Backing up project
ru: Backup проекта

en: Backwards
ru: Назад

en: Bad data size. Could not import audio
ru: Неверный размер данных. Не удалось импортировать аудиоданные

en: Bad: chunk %lld sample %lld
ru: Плохо: фрагмент %lld, сэмпл %lld

en: Bandwidth
ru: Пропускная способность

en: Bar
ru: к такту

en: Bark
ru: Баркгаузена

en: Bartlett
ru: Бартлетта

en: Basic
ru: Основной

en: Bass
ru: НЧ

en: Bass (dB):
ru: НЧ (дБ):

en: Bass Boost
ru: Подъём НЧ

en: Bass Cut
ru: Срез НЧ

en: Bass Guitar
ru: Бас-гитара

en: Bass and Treble
ru: НЧ и ВЧ

en: Batch
ru: Пакет

en: Batch Command
ru: Команда пакетной обработки

en: Bathroom
ru: Ванная

en: Beat Booster
ru: Бит-бустер

en: Beat Finder
ru: Поиск долей

en: Beat sound
ru: Звук доли

en: Beats
ru: к долям

en: Beats and Measures
ru: Доли и такты

en: Beats per bar
ru: Ударов в такте

en: Beats per minute
ru: Ударов в минуту

en: Beats per minute, from
ru: Ударов в минуту, от

en: Beats per minute, to
ru: Ударов в минуту, до

en: Become a MuseHub partner
ru: Стать партнером MuseHub

en: Become a partner
ru: Стать партнером

en: Beefy Master
ru: Мастер - плотный

en: Begin numbering from
ru: Начать нумерацию с

en: Behaviors
ru: Поведение

en: Benchmark
ru: Тест производительности

en: Benchmark completed successfully.
ru: Тест завершён успешно.

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
ru: Контрольное время:
    Оригинал: %s
    Сегментировано по умолчанию: %s
    Поток по умолчанию: %s
    SSE: %s
    SSE поток: %s

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
ru: Benjamin Schwartz и Steve Daulton

en: Best Quality (Slowest)
ru: Наилучшее качество (медленно)

en: Big Cave
ru: Большая пещера

en: Bindings
ru: Привязки

en: Bit Depth
ru: Разрядность

en: Bit Rate
ru: Битрейт:

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
ru: Битрейт (бит/сек.) влияет на размер и качество полученного файла.
    В некоторых кодеках можно использовать только определённые значения (128k, 192k, 256k и т.д.)
    0 - автоматически
    Рекомендовано - 192000

en: Bit Rate Mode
ru: Режим битрейта:

en: Bit Rate:
ru: Битрейт:

en: Bit Reservoir
ru: Бит-буфер

en: Blackman
ru: Блэкмана

en: Blackman-Harris
ru: Блэкмана-Харриса

en: Block size must be within 256 to 100000000
ru: Размер блока должен быть от 256 до 100000000

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
ru: Размер блока должен находиться в диапазоне 1-1024 КБ.

en: Blues drive sustain
ru: Блюз драйв сустейн

en: Both Channels
ru: Оба канала

en: Bouncing Ball
ru: Пинбол

en: Boxes
ru: Боксы

en: Br&owse...
ru: Об&зор...

en: Brick Wall Master
ru: Мастер - кирпичная стена

en: Brief
ru: Краткий

en: Bro&wse...
ru: Обз&ор...

en: Brow&se...
ru: Обзо&р...

en: Browse...
ru: Обзор...

en: Brush Tool
ru: Инструмент 'Кисть'

en: Brush radius
ru: Радиус кисти

en: Brush tool selection
ru: Выделение инструментом 'Кисть'

en: Buffer Size
ru: Размер буфера

en: Buffer overflow in OGG packet
ru: Переполнение буфера в OGG-пакете

en: Build Information
ru: Информация о сборке

en: Build type:
ru: Тип сборки:

en: Built-in
ru: Встроен

en: Builtin Commands
ru: Встроенные команды

en: Builtin Effects
ru: Встроенные эффекты

en: Burn to CD
ru: Записать на CD

en: Butterworth
ru: Баттерворта

en: Button
ru: Кнопка

en: By &Name
ru: По и&мени

en: By &Start Time
ru: По времени &начала

en: Byte order:
ru: Порядок байтов:

en: C&ategory:
ru: К&атегория:

en: C&ompress based on Peaks
ru: С&жатие на основе пиковых значений

en: C&ompress to:
ru: С&жать до:

en: C&ontinue
ru: П&родолжить

en: C&urrent Length:
ru: Текущая &длина:

en: C&ut and leave gap
ru: Выре&зать и оставить место

en: C&utoff:
ru: &Срез:

en: CD frames
ru: к кадрам CD

en: CDDA frames (75 fps)
ru: Кадры CDDA (75 к/с)

en: CSV files
ru: CSV-файлы

en: Cache folder:
ru: Папка кэша:

en: Calibration Complete
ru: Калибровка завершена

en: Calibration Results
ru: Результаты калибровки

en: Callback routine requested an abort
ru: Подпрограмма обратного вызова запросила прерывание

en: Can't delete 'unnamed'
ru: Не удалось удалить кривую 'без имени'

en: Can't delete track with active audio
ru: Невозможно удалить играющий трек

en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
ru: Не удалось открыть аудиокодек '%s' (0x%x)
    
    %s

en: Can't open project file
ru: Невозможно открыть файл проекта

en: Can't select precisely
ru: Невозможно выбрать точно

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel Save
ru: Отменить сохранение

en: Cancel upload to Audio.com
ru: Отменить выгрузку на Audio.com

en: Cannot Export 'unnamed'
ru: Не удался экспорт 'без имени'

en: Cannot be written to plug-ins folder:
ru: Невозможно записать в папку плагинов:

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
ru: Нелзя проверить взаимные частоты дискретизации без обоих устройств.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
ru: Не удалось создать каталог '%s'. 
    Такой файл существует, но это не каталог

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
ru: Невозможен экспорт в MP2 с такими частотой дискретизации и битрейтом

en: Cannot export audio in this format.
ru: Экспорт аудиоданных в этот формат невозможен.

en: Cannot export audio to %s
ru: Невозможен экспорт данных в %s

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
ru: Невозможен импорт формата AUP3. Используйте Файл > Открыть

en: Cannot proceed to export.
ru: Невозможно продолжить экспорт.

en: Cannot proceed to upload.
ru: Не удаётся приступить к загрузке.

en: Cannot set the preference.
ru: Не удалось задать настройки.

en: Category
ru: Категория

en: Cathedral
ru: Собор

en: Center
ru: центр

en: Center Frequency
ru: Центральная частота

en: Center frequency and Width
ru: Центральная частота и ширина

en: Center frequency of noise (Hz)
ru: Центральная частота шума (Гц)

en: Centiseconds
ru: 1/100 секунды

en: Cepstrum
ru: Кепстр

en: Cha&nnels:
ru: Ка&налы:

en: Change &Playback Device...
ru: Изменить устройство &проигрывания...

en: Change &Recording Device...
ru: Изменить уст&ройство записи...

en: Change Audio &Host...
ru: Изменить метод выво&да звука...

en: Change Gai&n on Focused Track...
ru: Изменить &усиление активного трека...

en: Change P&an on Focused Track...
ru: Изменить &баланс активного трека...

en: Change Pitch
ru: Изменение высоты тона

en: Change Recording Cha&nnels...
ru: Изменить &каналы записи...

en: Change Speed Limits
ru: Изменить пределы скорости

en: Change Speed and Pitch
ru: Изменение скорости и высоты тона

en: Change Tempo
ru: Изменение темпа

en: Change effect order
ru: Изменить порядок эффектов

en: Change realtime effect %s on %s
ru: Сменить эффект реального времени %s на %s

en: Change settings for realtime effect %s on %s
ru: Сменить настройки эффекта реального времени %s на %s

en: Change speed limit (%) to:
ru: Изменить предел скорости (%) на:

en: Changed '%s' to %s
ru: '%s' изменено на %s

en: Changed '%s' to %s Hz
ru: '%s' изменена на %s Гц

en: Changed Clip Speed to %.01f%%
ru: Изменённая скорость клипа до %.01f%%

en: Changed Pitch
ru: Тон изменён

en: Changed Pitch Shift
ru: Изменённый сдвиг высоты тона

en: Changed Speed
ru: Скорость изменена

en: Changed Speed to %.01f%%
ru: Изменённая скорость до %.01f%%

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
ru: Изменяет высоту тона трека без изменения темпа

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
ru: Изменяет скорость и высоту тона трека

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
ru: Изменяет темп выделенного фрагмента без изменения высоты тона

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
ru: Изменения во временном каталоге вступят в силу только после перезапуска Audacity

en: Changes to these settings only take effect when restarting Audacity.
ru: Изменения в этих настройках вступают в силу только после перезапуска Audacity.

en: Changing sample format
ru: Изменение формата сэмплов

en: Channel layout for stereo
ru: Компоновка каналов для стерео

en: Channel: %2d
ru: Каналы: %2d

en: Channels
ru: Каналы

en: Channels:
ru: Каналы:

en: Chebyshev Type I
ru: Чебышёва тип I

en: Chebyshev Type II
ru: Чебышёва тип II

en: Check for Updates
ru: Проверить наличие обновлений

en: Checking file pointer leaks:
ru: Проверка утечек указателя файла:

en: Checkpointing %s
ru: Создание контрольной точки %s

en: Checkpointing project
ru: Создание контрольных точек проекта

en: Chirp
ru: ЛЧМ-сигнал

en: Choose Language for Audacity to use:
ru: Выберите язык интерфейса Audacity:

en: Choose a location
ru: Выберите папку сохранения файлов

en: Choose a location to place the temporary directory
ru: Выберите расположение каталога временных файлов

en: Choose a location to save the exported files
ru: Выберите каталог для экспорта файлов

en: Choose an EQ curve file
ru: Выберите файл кривой EQ

en: Choose command
ru: Выберите команду

en: Church Hall
ru: Зал храма

en: Cl&ear
ru: О&чистить

en: Classic
ru: Классическая

en: Classic Filters
ru: Классические фильтры

en: Cle&ar	Ctrl+L
ru: О&чистить	Ctrl+L

en: Clean
ru: Чистый

en: Cleaning up unused directories in project data
ru: Очистка неиспользуемых каталогов в данных проекта

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear Log
ru: Очистить журнал

en: Clear Loop
ru: Очистить петлю

en: Clear selection
ru: Очистить выделение

en: Clears the log contents.
ru: Очищает содержимое журнала

en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
ru: Щёлкните и перемещайте для скраббинга. Щёлкните и перетащите для поиска.

en: Click Removal
ru: Удаление щелчков

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
ru: 'Удаление щелчков' удаляет щелчки из аудиотреков

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
ru: Щёлкните и перетащите для изменения относительного размера стереотреков, дабл-клик, чтобы сделать их ширину одинаковой

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
ru: Щёлкните и перетащите, чтобы изменить размер подвидов, дабл-клик, чтобы разбить равномерно

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
ru: Щёлкните и перетащите для настройки. Дабл-клик для сброса

en: Click and drag to define a looping region.
ru: Щёлкните и перетащите, чтобы определить регион петли.

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
ru: Щёлкните и перетащите для правки огибающей амплитуды

en: Click and drag to edit the samples
ru: Щёлкните и перетащите для правки сэмплов

en: Click and drag to move a track in time
ru: Щёлкните и перетащите для перемещения трека во времени

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
ru: Щелчок и перетаскивание перемещают нижнюю частоту выделения.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
ru: Щелчок и перетаскивание перемещают центральную частоту выделения на пик спектра.

en: Click and drag to move center selection frequency.
ru: Щелчок и перетаскивание перемещают центральную частоту выделения.

en: Click and drag to move clip boundary in time
ru: Щёлкните и перетащите для перемещения границы клипа во времени

en: Click and drag to move left selection boundary.
ru: Щелчок и перетаскивание перемещают левый край выделения.

en: Click and drag to move right selection boundary.
ru: Щелчок и перетаскивание перемещают правый край выделения.

en: Click and drag to move top selection frequency.
ru: Щелчок и перетаскивание перемещают верхнюю частоту выделения.

en: Click and drag to rearrange sub-views
ru: Щёлкните и перетащите, чтобы реорганзовать подвиды

en: Click and drag to resize the track.
ru: Щёлкните и перетащите для изменения ширины трека.

en: Click and drag to resize toolbar
ru: Щёлкните и перетащите для изменения размера тулбара

en: Click and drag to select audio
ru: Щёлкните и перетащите для выделения аудио

en: Click and drag to select text
ru: Щёлкните и перетащите для выделения текста

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
ru: Щёлкните и перетащите для установки полосы частот.

en: Click and drag to stretch clip
ru: Щёлкните и перетащите для растяжения клипа

en: Click and drag to stretch selected region.
ru: Щёлкните и перетащите, чтобы растянуть выбранный регион.

en: Click and drag to warp playback time
ru: Щёлкните и перетащите для изменения времени проигрывания

en: Click or drag to begin Scrub
ru: Щёлкните или перетащите для старта скраббинга

en: Click or drag to begin Seek
ru: Щёлкните или перетащите для поиска

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
ru: Щелчок для зум +, Shift+щелчок для зум -

en: Click to change clip pitch, Cmd + click to reset.
ru: Щелчок изменяет тон клипа, Cmd+щелчок - сброс.

en: Click to change clip pitch, Ctrl + click to reset.
ru: Щелчок изменяет тон клипа, Ctrl+щелчок - сброс.

en: Click to change clip speed, Cmd + click to reset.
ru: Щелчок изменяет скорость клипа, Cmd+щелчок - сброс.

en: Click to change clip speed, Ctrl + click to reset.
ru: Щелчок изменяет скорость клипа, Ctrl+щелчок - сброс.

en: Click to edit label text
ru: Щёлкните для правки текста метки

en: Click to open clip context menu.
ru: Щелчок открывает контекст-меню.

en: Click to reset clip pitch.
ru: Щелчок для сброса тона.

en: Click to reset clip speed.
ru: Щелчок для сброса скорости клипа.

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
ru: Щелчок для зума + по вертикали, Shift+щелчок для зума -. Перетащить для определения региона зума.

en: Climax Impulser SFX
ru: SFX усиления кульминации

en: Clip Fix
ru: Устранение клиппинга

en: Clip Name Edit
ru: Правка имени клипа

en: Clip Pitch
ru: Тон клипа

en: Clip Speed
ru: Скорость клипа

en: Clip&board space used
ru: &Буфер обмена занимает

en: Clipping
ru: Клиппинг

en: Clipping level
ru: Уровень клиппинга

en: Clipping threshold
ru: Порог клиппинга

en: Clips
ru: Клипы

en: Clocks on the Tracks
ru: Время на треках

en: Close
ru: Закрыть

en: Close project immediately with no changes
ru: Немедленно закрыть проект не внося изменений

en: Close project immediately with no further changes
ru: Немедленно закрыть проект, не внося дальнейших изменений

en: Close sub-view
ru: Закрыть подвид

en: Cloud
ru: Облако

en: Cloud project conflict
ru: Конфликт облачных проектов

en: Cloud project incomplete
ru: Незавершенный проект в облаке

en: Cloud saved projects
ru: Проекты, сохранённые в облаке

en: Co&ntrast Result:
ru: Измеренный ко&нтраст:

en: Co&py
ru: Ко&пировать

en: Code has been modified. Are you sure?
ru: Код был изменён. Вы уверены?

en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
ru: Тег кодека (FOURCC)
    Необязательный параметр
    если значение не указано - автоматически

en: Codec:
ru: Кодек:

en: Codecs
ru: Кодеки

en: Collapse
ru: Свернуть

en: Color 0
ru: Цвет 0

en: Color 1
ru: Цвет 1

en: Color 2
ru: Цвет 2

en: Color 3
ru: Цвет 3

en: Color:
ru: Цвет:

en: Colors
ru: Цвет

en: Combine mono to stereo
ru: Стерео в моно

en: Combined Meter
ru: Комбинированный индикатор

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
ru: Объединяет сдвинутый по фазе сигнал с исходным сигналом

en: Command
ru: Команда

en: Command
ru: Команда

en: Command Output
ru: Вывод команды

en: Command failed to initialize
ru: Не удалось инициализировать команду

en: Command+Click
ru: Cmd+клик

en: Command:
ru: Команда:

en: Commands
ru: Команды

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comments
ru: Комментарии

en: Commit Id:
ru: Id агрегации:

en: Compact
ru: Компакт

en: Compact Project
ru: Компактный проект

en: Compacted project file
ru: Файл компакт-проекта

en: Compacting actually freed %s of disk space.
ru: При сжатии освобождено на диске %s.

en: Compacting project
ru: Сжатие проекта

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
ru: Уплотнение этого проекта приведёт к высвобождению места на диске извлечением неиспользованных байтов в файле.
    
    На диске свободно %s. В этом проекте используется %s.
    
    Если продолжить, будут удалены текущая история отмен/повторов, содержимое буфера обмена, и на диске появится ещё приблизительно %s свободного места.
    
    Хотите продолжить?

en: Compare Audio
ru: Сравнить аудио

en: Compare Audio...
ru: Сравнить аудио...

en: Compares a range on two tracks.
ru: Сравнивает диапазон двух треков.

en: Compiler:
ru: Компилятор:

en: Complete your Audacity cloud setup with audio.com
ru: Завершите настройку облака Audacity с помощью audio.com

en: Compress Excess Silence
ru: Сжать избыточную тишину

en: Compresses the dynamic range of audio
ru: Сжимает динамический диапазон аудио

en: Compression
ru: Компрессия

en: Compression curve
ru: Кривая компрессии

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
ru: Уровень сжатия
    Необходим для FLAC
    -1 - автоматически
    мин - 0 (быстро, большой конечный файл)
    макс - 10 (медленно, небольшой конечный файл)

en: Compression:
ru: Компрессия:

en: Compressor
ru: Компрессор

en: Configure
ru: Настроить

en: Configure Project from Music File
ru: Настройка проекта из музыкального файла

en: Configure custom FFmpeg options
ru: Открыть настраиваемые параметры FFmpeg

en: Configure custom mapping
ru: Настроить заданный маппинг

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Confirm Cancel
ru: Подтверждение отмены

en: Confirm Close
ru: Подтверждение закрытия

en: Confirm Deletion
ru: Подтверждение удаления

en: Confirm Overwrite
ru: Подтверждение перезаписи

en: Confirm Stop
ru: Подтверждение остановки

en: Connect dots
ru: Соединение точек

en: Connection error
ru: Ошибка соединения

en: Connection to project file is null
ru: Подключение к файлу проекта равно нулю

en: Constant
ru: Постоянный

en: Constant Gain
ru: Постоянное усиление

en: Constant Power 1
ru: Постоянная мощность 1

en: Constant Power 2
ru: Постоянная мощность 2

en: Constrained
ru: Ограничено

en: Continue
ru: Продолжить

en: Continue to export remaining files?
ru: Продолжить экспорт оставшихся файлов?

en: Continue with Facebook
ru: Продолжить в Facebook

en: Continue with Google
ru: Продолжить в Google

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
ru: Продолжить работу с исправленными в соответствии с журналом действий данными и выполнить поиск других ошибок. Проект будет сохранён в текущем состоянии, если не нажать кнопку 'Закрыть проект немедленно' в ответ на последующие уведомления об ошибках.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
ru: Продолжить без удаления; игнорировать дополнительные файлы этой сессии

en: Continuous scrolling
ru: Непрерывная прокрутка

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
ru: Анализ контраста (соответствие WCAG 2)

en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
ru: Анализатор контраста измеряет разность громкости RMS между двумя выделенными фрагментами аудиоданных.

en: Contrast...
ru: Контраста...

en: Contributors
ru: Свой вклад внесли

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
ru: Проект формата 1.0 преобразован в проект нового формата.
    Старый файл сохранён как '%s'

en: Converts stereo tracks to mono
ru: Преобразовывает стереотреки в моно

en: Copied labeled audio regions to clipboard
ru: Регионы аудио с метками в буфере обмена

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy All Files (Safer)
ru: Копировать все файлы (безопасно)

en: Copy Labeled Audio
ru: Копировать аудиоданные с метками

en: Copy Selected Files
ru: Копировать выбранные файлы

en: Copy to clipboard
ru: Копировать в буфер

en: Copying Project
ru: Копирование проекта

en: Copying audio data into project...
ru: Копирование аудиоданных в проект...

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
ru: Копирование этих файлов в проект приведёт к удалению этой зависимости.
    Это безопаснее, но требует больше места на диске.

en: Core Libraries
ru: Основные библиотеки

en: Cosine
ru: Синусоида

en: Cosine In
ru: Косинусный вход

en: Cosine Out
ru: Косинусный выход

en: Could not create directory:
      %s
ru: Не удалось создать каталог:
      %s

en: Could not determine language
ru: Невозможно определить язык

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
ru: Экспорт пресета '%s' неуспешен
    
    %s

en: Could not find any audio devices.
ru: Не удалось найти аудиоустройство.

en: Could not find component
ru: Не удалось найти компонент

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
ru: Импорт пресета '%s' неуспешен
    
    %s

en: Could not initialize MP3 encoding library!
ru: Не удалось инициализировать библиотеку кодека MP3!

en: Could not initialize component
ru: Невозможно инициализировать компонент

en: Could not load file: "%s"
ru: Не удалось загрузить файл: '%s'

en: Could not load the library
ru: Не удалось загрузить библиотеку

en: Could not open MP3 encoding library!
ru: Не удалось открыть библиотеку кодека MP3!

en: Could not open file
ru: Не удалось открыть файл

en: Could not open file %s.
ru: Не удалось открыть файл %s.

en: Could not open file %s: Filename too short.
ru: Не удалось открыть файл %s: имя файла слишком короткое.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
ru: Не удалось открыть файл %s: неверный тип файла

en: Could not open file: "%s"
ru: Не удалось открыть файл: '%s'

en: Could not open file: %s
ru: Не удалось открыть файл: %s

en: Could not parse XML
ru: Не удался парсинг XML

en: Could not shift between tracks
ru: Не удалось переключиться между треками

en: Could not write to %s.
ru: Audacity не удалась запись в %s.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
ru: Не удалось найти папку с данными проекта: '%s'

en: Couldn't import the project:
    
    %s
ru: Не удалось импортировать проект:
    
    %s

en: Couldn't instantiate effect
ru: Не удалось вызвать эффект

en: Couldn't open "%s"
ru: Не удалось открыть '%s'

en: Couldn't read from file: %s
ru: Не удалось прочесть из файла: %s

en: Couldn't save log to file: %s
ru: Не удалось сохранить журнал в файл: %s

en: Couldn't write to file: %s
ru: Не удалась запись в файл: %s

en: Cowbell
ru: Колокольчик

en: Create Correction(.wvc) File
ru: Создать файл коррекции(.wvc)

en: Create a free cloud storage account to access your projects and audio from any device
ru: Создайте бесплатный аккаунт облачного хранилища для доступа к вашим проектам и аудио с любого устройства.

en: Create cloud account
ru: Создать аккаунт в облаке

en: Create labels based on
ru: Создать метки на основе

en: Created
ru: Создан

en: Created new audio track
ru: Создан новый аудиотрек

en: Created new label track
ru: Создан новый трек меток

en: Created new project
ru: Создан новый проект

en: Created new stereo audio track
ru: Создан новый аудиотрек стерео

en: Created new time track
ru: Создан новый трек времени

en: Creates audio of zero amplitude
ru: Создаёт аудио нулевой амплитуды

en: Creates labels where clipping is detected
ru: Создаёт метку при фиксации клиппинга

en: Credits
ru: Благодарности

en: Cross&fade:
ru: Кро&ссфейд:

en: Cross-platform GUI library
ru: Библиотека построения GUI на разных платформах

en: Crossfade Clips
ru: Кроссфейд клипов

en: Crossfade Tracks
ru: Кроссфейд треков

en: Ctrl+Click
ru: Ctrl+клик

en: Cu&t
ru: Выре&зать

en: Cu&t	Ctrl+X
ru: Вырезат&ь	Ctrl+X

en: Cu&t Label text
ru: Выре&зать текст метки

en: Cuberoot Autocorrelation
ru: Среднеквадратичная автокорреляция

en: Cubic
ru: Кубический

en: Cubic Curve (odd harmonics)
ru: Кубическая кривая (нечётные гармоники)

en: Curren&t Selection
ru: Те&кущее выделение

en: Current Codec:
ru: Текущий кодек:

en: Current Format:
ru: Текущий формат:

en: Current Project
ru: Текущий проект

en: Current Settings
ru: Текущие настройки

en: Current difference
ru: Текущие различия

en: Current length of selection.
ru: Текущая длительность выделения.

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
ru: Текущая программа была изменена.
    Сбросить изменения?

en: Current selection length: %s
ru: Длина этого выделения: %s

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
ru: Длина выделения: дд:чч:мм:сс

en: Cursor &Left
ru: Курсор в&лево

en: Cursor &Right
ru: Курсор в&право

en: Cursor Long J&ump Left
ru: Длинный &переход курсора влево

en: Cursor Long Ju&mp Right
ru: Длинный пе&реход курсора вправо

en: Cursor Sh&ort Jump Left
ru: Короткий переход курсора в&лево

en: Cursor Shor&t Jump Right
ru: Короткий переход курсора в&право

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
ru: От курсора до с&ледующей границы клипа

en: Cursor to Next Clip Boundary
ru: Курсор на границу следующего клипа

en: Cursor to Prev Clip Boundary
ru: Курсор на границу предыдущего клипа

en: Cursor to Project End
ru: Курсор в конец проекта

en: Cursor to Project Start
ru: Курсор в начало проекта

en: Cursor to Selection End
ru: Курсор на конец выделения

en: Cursor to Selection Start
ru: Курсор к началу выделения

en: Cursor to Stored &Cursor Position
ru: Курсор в сохранённую поз&ицию курсора

en: Cursor to Track &End
ru: От &курсора до конца трека

en: Cursor to Track End
ru: Курсор на конец трека

en: Cursor to Track Start
ru: Курсор на начало трека

en: Cursor:
ru: Курсор:

en: Curve Name
ru: Имя кривой

en: Curve exists
ru: Такая кривая уже есть

en: Curves exported
ru: Кривые экспортированы

en: Custom
ru: Задать

en: Custom Curve
ru: Задать кривую

en: Custom FFmpeg Export
ru: Задать экспорт FFmpeg

en: Custom Sample Rate
ru: Частота дискретизации

en: Custom Track &Name
ru:  заданное &имя трека

en: Custom brush size
ru: Задать размер кисти

en: Custom curve
ru: Задать кривую

en: Custom mappin&g
ru: Заданный маппинг

en: Custom name text
ru:  Заданный текст имени

en: Cut
ru: Вырезать

en: Cut (%lld, %lld) failed.
ru: Вырезать (%lld, %lld) не удалось.

en: Cut Labeled Audio
ru: Вырезать аудиоданные с метками

en: Cut Preview
ru: Превью выреза

en: Cut by label
ru: Вырезать по метке

en: Cut by labels and leave gap
ru: Вырезать по меткам и оставить место

en: Cut labeled audio and leave gap
ru: Вырезать аудио с метками и оставить место

en: Cut labeled audio regions to clipboard
ru: Вырезать в буфер обмена регионы аудио с метками

en: Cut labeled audio regions to clipboard and leave gap
ru: Вырезать регионы аудио с метками в буфер обмена и оствить зазор

en: Cut to clipboard
ru: Вырезать в буфер обмена

en: Cut to clipboard and leave gap
ru: Вырезать в буфер обмена и оставить место

en: Cut to the clipboard
ru: Вырезать в буфер обмена

en: Cut/Copy/Paste
ru: Вырезать/Копировать/Вставить

en: Cut: %lld - %lld
ru: Вырезатьt: %lld - %lld

en: Cutoff
ru: Срез:

en: Cutoff (Hz)
ru: Срез (Гц)

en: Cutoff:
ru: Срез:

en: D&ecay factor:
ru: Ко&эффициент растяжения:

en: D&ecrease Recording Volume
ru: Гром&кость записи меньше

en: D&efault Sample Rate:
ru: Частота дискретизации по умолчанию:

en: D&elete...
ru: &Удалить...

en: D&iscard
ru: О&тбросить

en: DC blocking filter
ru: Фильтр блокировки DC

en: DTMF &sequence:
ru: DTMF-&последовательность:

en: DTMF Tones
ru: DTMF-сигнал

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
ru: Пустая последовательность DTMF.
    Проверьте ВСЕ настройки эффекта.

en: Da&mping (%):
ru: &Затухание (%):

en: Dance Vocal
ru: Танц-вокал

en: Dark
ru: Тёмная

en: Data folder:
ru: Папка данных:

en: Data gathered
ru: Данные собраны

en: Data type mismatch
ru: Несоответствие типов данных

en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
ru: Данные будут направлены на стандартный вход. '%f' будет заменено именем, указанным в окне экспорта.

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
ru: Ошибка базы данных.  Извините, другой информации нет.

en: Database lock protocol error
ru: Ошибка протокола блокировки базы данных

en: De&faults
ru: &По умолчанию

en: De&lete
ru: Уда&лить

en: De&lete and leave gap
ru: Уда&лить и оставить место

en: De&lete selected rule
ru: &Удалить выбранное правило

en: De&vice
ru: У&стройство

en: De&vice:
ru: У&стройство:

en: Debu&g
ru: От&ладка

en: Debug Output:
ru: Вывод отладки:

en: Debug build (debug level %d)
ru: Сборка диагностики (уровень диагностики %d)

en: Decay (ms)
ru: Затухание (мс)

en: Decay (seconds)
ru: Задержка (секунд)

en: Decay factor:
ru: Коэффициент затухания:

en: Deciseconds
ru: 1/10 секунды

en: Deep Dive Master
ru: Мастер - глубокий дайвинг

en: Default &view mode:
ru: &Вид по умолчанию:

en: Default Sample &Format:
ru: &Формат сэмплов по умолчанию:

en: Default Waveform scale:
ru: Масштаб волноформы по умолчанию:

en: Default audio track &name:
ru: Имя &трека по умолчанию:

en: Default directories
ru: Каталоги по умолчанию

en: Default endianness
ru: По умолчанию

en: Default playback device number: %d
ru: Номер устройства проигрывания по умолчанию: %d

en: Default recording device number: %d
ru: Номер устройства записи по умолчанию: %d

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Degree of Levelling
ru: Степень выравнивания

en: Delay
ru: Задержка

en: Delay and Reverb
ru: Задержка и реверберация

en: Delay level per echo (dB)
ru: Уровень задержки эхо-сигнала (дБ)

en: Delay time (seconds)
ru: Время задержки (сек.)

en: Delay time (seconds):
ru: Время задержки (сек.):

en: Delay type
ru: Тип задержки

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete %d items?
ru: Удалить %d элементов?

en: Delete '%s'?
ru: Удалить %s?

en: Delete Fo&cused Track
ru: Удалить а&ктивный трек

en: Delete Key&2
ru: Клавиша Удалить&2

en: Delete Labeled Audio
ru: Удалить аудиоданные с метками

en: Delete Preset
ru: Удалить пресет

en: Delete Track
ru: Удалить трек

en: Delete by label
ru: Удалить по метке

en: Delete by labels and leave gap
ru: Удалить по меткам и оставить место

en: Delete orphan files (permanent immediately)
ru: Удалить бесхозные файлы (немедленно и безвозвратно)

en: Delete preset '%s'?
ru: Удалить пресет '%s'?

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
ru: Удалено %.2f сек. при t=%.2f

en: Deleted Label
ru: Метка удалена

en: Deleted labeled audio regions
ru: Удалённые регионы аудио с метками

en: Demo
ru: Демо

en: Dependency Check
ru: Проверка зависимостей

en: Dept&h (%):
ru: &Глубина (%):

en: Dept&h:
ru: &Глубина (%):

en: Depth in percent
ru: Глубина в процентах

en: Description: %s
ru: Описание: %s

en: Destination project could not be detached
ru: Нельзя отделить проект назначения

en: Detac&h at Silences
ru: Раз&делить по тишине

en: Detach
ru: Отсоединить

en: Detach Labeled Audio
ru: Отсоединить аудиоданные с метками

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
ru: Отсоединено %.2f сек. с момента t=%.2f

en: Detached labeled audio regions
ru: Отсоединены регионы аудио с метками

en: Details
ru: Подробно

en: Detect
ru: Обнаружить

en: Detect Silence
ru: Обнаружение тишины

en: Detect Upstream Dropouts
ru: Детекция потерь сигнала при записи

en: Detect dropouts
ru: Детектор потери сигнала

en: Device
ru: Устройство

en: Device ID: %d
ru: ID устройства: %d

en: Device info unavailable for: %d
ru: Недоступна информация об устройстве для: %d

en: Device information is not available.
ru: Информация об устройстве недоступна.

en: Device name: %s
ru: Имя устройства: %s

en: Dialog
ru: Диалог

en: Difference = %.2f RMS dB.
ru: Разница = %.2f RMS дБ.

en: Difference = infinite RMS dB.
ru: Разница = бесконечная RMS дБ.

en: Difference is indeterminate.
ru: Разница не определена.

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ru: Смена направления  -- взвешенное: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Directories
ru: Каталоги

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
ru: Каталог %s не подходит (есть риск его автоочитстки)

en: Directory %s is not writable
ru: У вас нет прав на запись в каталог %s

en: Directory Dialog
ru: Диалог каталога

en: Directory creation failed.
ru: Невозможно создать каталог.

en: Disable
ru: Выключить

en: Disable Silent Monitoring
ru: Выключить бесшумный мониторинг

en: Disable UUID
ru: Выключить UUID

en: Disabled
ru: Выключено

en: Disallow
ru: Запретить

en: Disallowed
ru: Запрещено

en: Discard and open latest version
ru: Отменить и открыть самую свежую версию

en: Discarding undo/redo history
ru: Отменить повтор/отменить историю

en: Discover what's new in our full feature breakdown.
ru: Узнайте в нашем полном обзоре функций, что нового.

en: Discrimination &method:
ru: &Метод подавления:

en: Disk # blocks:
ru: Блоков на диске:

en: Disk Block Size (KB):
ru: Размер блока на диске (КБ):

en: Disk Space
ru: Место на диске

en: Disk is full.
    %s
ru: Диск заполнен.
    %s

en: Disk space remaining for recording: %s
ru: Оставшееся дисковое пространство для записи %s

en: Display
ru: Отображение

en: Display &samples:
ru: Отображать &сэмплы:

en: Display:
ru: Отображение:

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
ru: Расстояние: (1 - 120, умолчание = 20)

en: Distinguished %s Team members, not currently active
ru: Уважаемые члены команды %s, которые неактивны

en: Distortion
ru: Дистошн

en: Distortion amount
ru: Степень искажения

en: Distortion and Modulation
ru: Дистошн и модуляция

en: Distortion type:
ru: Тип дистошн:

en: Dit&her:
ru: Ди&зеринг:

en: Do &nothing
ru: &Ничего не делать

en: Do Not Copy
ru: Не копировать

en: Do not show this warning again
ru: Больше это не показывать

en: Do nothing
ru: Ничего не делать

en: Do you have these problems?
ru: У вас эти проблемы?

en: Do you really want to delete selected rule?
ru: Вы действительно хотите удалить выбранное правило?

en: Do you still want to start Audacity?
ru: Всё равно запустить Audacity?

en: Do you want to save the changes?
ru: Сохранить изменения?

en: Does the demo action.
ru: Делает демо-действие.

en: Doing correctness check...
ru: Проверка правильности...

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
ru: Dominic Mazzoni, David R. Sky и Steve Daulton

en: Don't Link Stereo
ru: Не связывать

en: Don't ask me again
ru: Больше меня не спрашивать

en: Don't show this again
ru: Больше не показывать

en: Don't show this again at start up
ru: Больше это при запуске не показывать

en: Don't show this warning again
ru: Больше не показывать

en: Don't worry, your changes will be saved to a temporary location and will be synchronized to your cloud copy when your internet connection resumes.
ru: Не волнуйтесь: внесённые изменения будут сохранены в папке временных файлов Данные будут синхронизированы с копией в облаке после восстановления подключения к интернету.

en: Done
ru: Выполнено

en: Dow&nload
ru: За&грузить

en: Down Octa&ve
ru: Нижняя окта&ва

en: Download
ru: Загрузить

en: Downloaded audio file does not exist.
ru: Загруженный файл аудио не существует

en: Downloading %s
ru: Загрузка %s

en: Downloading audio
ru: Загрузка аудио

en: Dr&y Gain (dB):
ru: &Усиление без эффекта (дБ):

en: Drag
ru: Перетащить

en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
ru: Перетащите клипы, чтобы изменить их положение. Удерживайте Shift при перетаскивании, чтобы переместить все клипы одного трека.

en: Drag label boundary.
ru: Перетащите метку.

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
ru: Перетащите метку. Удерживайте Shift и перетащите, чтбы переместить все метки трека.

en: Drag one or more label boundaries.
ru: Перетащите одну или несколько меток.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
ru: Перетащите для поиска. Отпустите и перемещайте для скраббинга.

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
ru: Перетащите для поиска. Отпустите для его остановки.

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
ru: Перетащите для зума в регионе, ПКМ для зум -

en: Drag to specify a zoom region. Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
ru: Перетащите, чтобы задать регион зума. Щелчок ПКМ для меню. Ctrl+прокрутка для зума.

en: Drags mouse from one place to another.
ru: Перетаскивает курсор мыши из одного места в другое.

en: Draw Curves
ru: Отрисовка кривых

en: Draw Tool
ru: Отрисовка

en: Drip (long)
ru: Капли (длинные)

en: Drip (short)
ru: Капли (короткая)

en: Drive
ru: Драйв

en: Dropouts
ru: Потери данных

en: Drums Control
ru: Управление ударными

en: Dry Previe&w
ru: Превью &до применения

en: Dry Wet
ru: Исходный -эффект (эхо)

en: Duck &amount:
ru: &Значение приглушения:

en: Duplic&ate
ru: &Дублировать

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Duplicated
ru: Дублирован

en: Duration
ru: Длительность

en: Duration (60s max)
ru: Длительность (макс 60с)

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
ru: Длительность равна нулю. Записывать нечего.

en: Duration:
ru: Длительность:

en: Duty cycle:
ru: Цикл активности:

en: Dynamic Libraries
ru: Динамические библиотеки

en: Dynamically Linked Libraries
ru: Динамически связанные библиотеки

en: E&dit...
ru: &Изменить...

en: E&xpand Collapsed Tracks
ru: &Развернуть все треки

en: E&xport...
ru: &Экспорт...

en: E&xtended (with frequency ranges)
ru: Рас&ширенный (с частотным диапазоном)

en: E&xtra Menus
ru: &Экстра-меню

en: EQ and Filters
ru: EQ и фильтры

en: Echo
ru: Эхо

en: Echos a message.
ru: Повтор сообщения.

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
ru: Edgar-RFT и Steve Daulton

en: Edit
ru: Правка

en: Edit &Metadata...
ru: Правка &метаданных...

en: Edit Genres
ru: Правка жанров

en: Edit Labels
ru: Правка меток

en: Edit Metadata Tags
ru: Правка тегов метаданных

en: Edit Steps
ru: Этапы изменений

en: Edit, Preferences...
ru: Правка, Настройки...

en: Edited Envelope
ru: Редактируемая огибающая

en: Edited Label
ru: Редактируемая метка

en: Edited labels
ru: Изменённые метки

en: Editing a clip can &move other clips
ru: &Правка клипа может переместить другие клипы

en: Editing and greyed out Menus
ru: Правка и недоступные пункты меню

en: Effe&ct
ru: Эффек&ты

en: Effect
ru: Эффект

en: Effect %d
ru: Эффект %d

en: Effect Options
ru: Параметры эффектов

en: Effect Output
ru: Вывод эффекта

en: Effect Settings
ru: Настройки эффекта

en: Effect menu &organization:
ru: &Организация меню эффектов:

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
ru: Не удалось зарегистрировать эффект или команду в %s:
    %s

en: Effects
ru: Эффекты

en: Effects Preview
ru: Превью эффектов

en: Elapsed Time:
ru: Прошло времени:

en: Emeritus:
ru: Почётные члены:

en: Empty
ru: Пусто

en: Empty value
ru: Пустое значение

en: Ena&ble Spectral Selection
ru: Вклю&чить выбор спектра

en: Ena&ble spectral selection
ru: Вклю&чить выделение спектра

en: Enable
ru: Включить

en: Enable &Automatic Save?
ru: Включить &автосохранение?

en: Enable &Full Screen
ru: Во весь &экран

en: Enable &Looping
ru: Включить &петлю

en: Enable &compensation
ru: Включить &компенсацию

en: Enable &graphical interface
ru: &Включить графический интерфейс

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
ru: Включить авторегулировку уровня записи.

en: Enable Automatic &Export?
ru: Включить авто&экспорт?

en: Enable Silent Monitoring
ru: Включить бесшумный мониторинг

en: Enable audible input &monitoring
ru: Включить мониторинг слышимости входного сигнала

en: Enable cut &lines
ru: Включить &линии выреза

en: Enable new plug-ins
ru: Включить новые плагины

en: Enable smart selection
ru: Включить смарт-выделение

en: Enable sound a&ctivated recording
ru: Запись ак&тивацией звуком

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
ru: Перед применением эффектов 'Cпектра', включите в настройках трека 'Спектрограмма'.

en: Enabled
ru: Включено

en: Encoding
ru: Кодирование

en: Encoding:
ru: Кодирование:

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
ru: При декодировании файла WavPack произошло %d ошибок!

en: End
ru: Конец

en: End (or start)
ru: Конец (или начало)

en: End Date
ru: Дата завершения

en: End Date and Time
ru: Дата и время завершения

en: End Time
ru: Время окончания

en: End Time:
ru: Время окончания:

en: End to Cu&rsor/Selection Start
ru: &Конец с курсором/началом выделения

en: End to Selection En&d
ru: К&онец с концом выделения

en: End:
ru: Конец:

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ru: Уровень                -- взвешенный: %1.4f  со: (%1.4f)

en: Engine Breathing SFX
ru: SFX дыхания двигателя

en: Enhanced Autocorrelation
ru: Расширенная автокорреляция

en: Enter Nyquist Command:
ru: Введите команду Найквиста:

en: Enter name of new macro
ru: Введите имя нового макроса

en: Enter token to link your account
ru: Введите токен для привязки вашего аккаунта

en: Enter track name
ru: Введите имя трека

en: Entire &Project
ru: Весь &проект

en: Envelope
ru: Огибающая

en: Envelope Tool
ru: Огибающая

en: Envelopes
ru: Огибающие

en: Equalization
ru: Эквалайзер

en: Erased selected area
ru: Стёртая выделенная зона

en: Error
ru: Ошибка

en: Error %ld returned from MP3 encoder
ru: Ошибка %ld, возвращённая кодировщиком MP3

en: Error (file may not have been written): %s
ru: Ошибка (возможно, файл не записан): %s

en: Error Converting Legacy Project File
ru: Ошибка конвертации файла проекта

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
ru: Ошибка экспорта сочетаний клавиш

en: Error Importing
ru: Ошибка импорта

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
ru: Ошибка загрузки сочетаний клавиш

en: Error Initializing Audio
ru: Ошибка инициализации аудио

en: Error Initializing Midi
ru: Ошибка инициализации MIDI

en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
ru: Ошибка загрузки кривых EQ из файла:
    %s
    Сообщение об ошибке:
    %s

en: Error Loading Metadata
ru: Ошибка загрузки метаданных

en: Error Loading VST Presets
ru: Ошибка загрузки VST-пресетов

en: Error Locking Temporary Folder
ru: Ошибка блокировки каталога временных файлов

en: Error Opening File
ru: Ошибка открытия файла

en: Error Opening File or Project
ru: Ошибка открытия файла или проекта

en: Error Opening Project
ru: Ошибка открытия проекта

en: Error Saving Copy of Project
ru: Ошибка сохранения копии проекта

en: Error Saving Effect Presets
ru: Ошибка сохранения пресета эффектов

en: Error Saving Equalization Curves
ru: Ошибка сохранения кривых EQ

en: Error Saving FFmpeg Presets
ru: Ошибка при сохранении FFmpeg-пресетов

en: Error Saving Project
ru: Ошибка при сохранении проекта

en: Error Saving Tags File
ru: Ошибка сохранения тег-файла

en: Error Saving Timer Recording Project
ru: Ошибка при сохранении проекта записи по таймеру

en: Error Saving VST Presets
ru: Ошибка сохранения VST-пресета

en: Error Writing to File
ru: Ошибка записи в файл

en: Error details:
    %s
ru: Подробности об ошибке:
    %s

en: Error in Automatic Export
ru: Ошибка автоэкспорта

en: Error in Automatic Save
ru: Ошибка автосохранения

en: Error in Duration
ru: Ошибка длительности

en: Error opening file
ru: Ошибка открытия файла

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
ru: Ошибка открытия устройства записи.
    Код ошибки: %s

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
ru: Ошибка при открытии аудиоустройства.
    Попробуйте изменить аудиосистему, устройство записи и частоту дискретизации.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
ru: Ошибка при обработке% s
    
    Вставка тишины.

en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
ru: Ошибка при записи файла %s (диск заполнен?).
    Libsndfile сообщает '%s'

en: Error writing to file: "%s"
ru: Ошибка записи в файл: '%s'

en: Error.~%
ru: Ошибка.~%

en: Error.~%"~a" cannot be written.
ru: Ошибка.~%"~a" не удалось записать.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
ru: Ошибка.~%Кроссфейд клипов можно применить только к одному треку.

en: Error.~%Frequency set too high for selected track.
ru: Ошибка.~%Задана слишком высокая частота выбранного трека.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
ru: Ошибка.~%Неверный выбор.~%Пустое место в начале/конце выделения.

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
ru: Ошибка.~%Неверный выбор.~%Выбрано более 2 клипов аудио.

en: Error.~%No file selected.
ru: Ошибка.~%Файл не выбран.

en: Error.~%No modulation carrier.
ru: Ошибка.~%Нет несущей модуляции.

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
ru: Ошибка.~%Выберите 2 (или более) трека для кроссфейда.

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
ru: Ошибка.~%Частота дискретизации трека ниже 100 Гц не поддерживается.

en: Error.~%Unable to open file
ru: Ошибка.~%Не удалось открыть файл

en: Error.~%~
                                 Gate frequencies above: ~s kHz~%~
                                 is too high for selected track.~%~
                                 Set the control below ~a kHz.
ru: Ошибка.~%~
                                 Частоты шлюза выше: ~s кГц~%~
                                 слишком высоки для выбранного трека.~%~
                                 Задайте значение ниже ~a кГц.

en: Error.~%~
                                Insufficient audio selected.~%~
                                Make the selection longer than ~a ms.
ru: Ошибка.~%~
                                Недостаточно выбранных аудиоданных.~%~
                                Сделайте выделенее длиннее ~a мс.

en: Error: %s
ru: Ошибка: %s

en: Error: %s at line %lu
ru: Ошибка: %s в строке %lu

en: Error: No modules were found. This may indicate a faulty installation.
ru: Ошибка: модули не найдены. Это может указывать на ошибки установки.

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
ru: Ошибка: недостаточно места для создания меток.~%

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
ru: Ошибка:~%~
                  Файл должен содержать только текст в формате ASCII.~%~
                  (Недопустимый байт '~a ' на позиции: ~a)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
ru: Ошибка:~%~%Частота (~a Гц) слишком высока для частоты дискретизации трека.~%~%~
                       Частота дискретизации трека ~a Гц~%~
                       Должна быть ниже ~a Гц.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                   Track sample rate is ~a Hz.~%~
                   Frequency must be less than ~a Hz.
ru: Ошибка:~%~%Частота (~a Гц) слишком высока для частоты дискретизации трека.~%~%~
                       Частота дискретизации трека ~a Гц.~%~
                       Частота должна быть ниже ~a Гц.

en: Errors Only
ru: Только ошибки

en: Errors in %d/%lld chunks
ru: Ошибки в фрагментах %d/%lld

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
ru: Ошибка~%~
                           '~a' не удалось открыть.~%~
                           Убедитесь, что файл существует.

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
ru: Ошибка~%~
                  Данные должны быть числами в текстовом формате ASCII.~%~
                  '~a' не числовым значением.

en: Error~%~%
ru: Ошибка~%~%

en: Estimate
ru: Расчётное

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
ru: Оценка исходного тона: %s%d (%.3f Гц)

en: Even Harmonics
ru: Чётные гармоники

en: Excessive
ru: Избыточный

en: Excessive, 320 kbps
ru: Избыточный, 320 кб/с

en: Executables
ru: Исполняемые

en: Exit Audacity
ru: Закрыть Audacity

en: Expand
ru: Развернуть

en: Expand and Compress
ru: Расширить и сжать

en: Expanded Cut Line
ru: Расширенная линия выреза

en: Expected len %lld, track len %lld.
ru: Ожидаемая длина %lld, длина трека %lld.

en: Explore free plugins for sculpting your audio
ru: Изучите бесплатные плагины для улучшения аудио

en: Expo&rt Other
ru: Экспортировать &другое

en: Expo&rt Selected Audio...
ru: Экспо&рт выбранного аудио...

en: Exponential In
ru: Экспонентный вход

en: Exponential Out
ru: Экспонентный выход

en: Export
ru: Экспорт

en: Export &Labels...
ru: &Метки...

en: Export Audio
ru: Экспорт аудиоданных

en: Export Audio Unit Preset As %s:
ru: Экспорт пресета Audio Unit как %s:

en: Export Audio Unit Presets
ru: Экспорт пресетов Audio Unit

en: Export Audio...
ru: Экспорт аудио....

en: Export Benchmark Data as:
ru: Экспорт данных теста как:

en: Export Contrast Result As:
ru: Экспорт результата измерения контраста как:

en: Export EQ curves as...
ru: Экспорт кривых EQ как...

en: Export Effect Parameters
ru: Экспорт параметров эффекта

en: Export Keyboard Shortcuts As:
ru: Экспорт сочетаний клавиш как:

en: Export Labels As:
ru: Экспорт меток как:

en: Export MI&DI...
ru: MI&DI...

en: Export MIDI
ru: Экспорт MIDI

en: Export MIDI As:
ru: Экспорт MIDI как:

en: Export MP3s, WAVs, FLACs and other formats to your computer.
ru: Экспорт в MP3, WAV, FLAC и другие форматы на ваш компьютер.

en: Export Macro
ru: Экспорт макроса

en: Export Presets
ru: Экспорт пресетов

en: Export Project As:
ru: Экспорт проекта как:

en: Export Range:
ru: Диапазон экспорта:

en: Export Spectral Data As:
ru: Экспорт данных спектра в:

en: Export as &OGG
ru: В &OGG

en: Export as &WAV
ru: В &WAV

en: Export as FLAC
ru: Во FLAC

en: Export as MP&3
ru: В MP&3

en: Export behavior
ru: Поведение при экспорте

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
ru: После экспорта следующих %lld файлов экспорт был отменён.

en: Export completed with error.
ru: Попытка экспорта завершилась ошибкой.

en: Export current selection
ru: Экспорт текущего выделения.

en: Export data to
ru: Данные будут записаны в

en: Export entire project
ru: Экспорт всего проекта

en: Export error
ru: Ошибка экспорта

en: Export failed
ru: Экспорт не удался

en: Export multiple files
ru: Экспорт &нескольких файлов

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
ru: После экспорта следующих %lld файлов экспорт остановлен.

en: Export to &computer
ru: Экспорт на &компьютер

en: Export...
ru: Экспорт...

en: Export2
ru: Экспорт2

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
ru: Файлы экспорта Allegro (.gro) сохраняют время в:

en: Exported Label Style:
ru: Стиль экспортируемых меток:

en: Exported Tags
ru: Экспортированные теги

en: Exporting an Audio File
ru: Экспорт аудиофайла

en: Exporting selected audio as %s
ru: Экспорт выделенного аудио в %s

en: Exporting selected audio as Opus
ru: Экспорт выделенного аудио как Opus

en: Exporting selected audio as WavPack
ru: Экспорт выбранного аудио в WavPack

en: Exporting selected audio at %d Kbps
ru: Экспорт выделенного аудио с качеством %d кб/с

en: Exporting selected audio at %ld kbps
ru: Экспорт выделенного аудио с качеством %ld кб/с

en: Exporting selected audio with %s preset
ru: Экспорт выделенного аудио с пресетом %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
ru: Экспорт выделенного аудио с качеством VBR %s

en: Exporting the audio as %s
ru: Экспорт аудио в %s

en: Exporting the audio as FLAC
ru: Экспорт аудио во FLAC

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
ru: Экспорт аудио в Ogg Vorbis

en: Exporting the audio as Opus
ru: Экспорт аудио как Opus

en: Exporting the audio as WavPack
ru: Экспорт аудио в WavPack

en: Exporting the audio at %d Kbps
ru: Экспорт аудио с качеством %d кб/с

en: Exporting the audio at %ld kbps
ru: Экспорт аудио с качеством %ld кб/с

en: Exporting the audio using command-line encoder
ru: Экспорт аудиоданных через консольный кодировщик

en: Exporting the audio with %s preset
ru: Экспорт аудио с пресетом %s

en: Exporting the audio with VBR quality %s
ru: Экспорт аудио с качеством VBR %s

en: Exporting the selected audio as %s
ru: Экспорт выделенного аудио в %s

en: Exporting the selected audio as FLAC
ru: Экспорт выделенного аудио во FLAC

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
ru: Экспорт выделенного аудио в Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
ru: Экспорт выделенного аудио через консольный кодировщик

en: Exports to a file.
ru: Экспорт в файл.

en: Ext Import
ru: Импорт дополнительно

en: Ext&ra
ru: Экс&тра-меню

en: Extended Import
ru: Расширенный импорт

en: Extended libraries
ru: Дополнительные библиотеки

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
ru: Внешний модуль Audacity, предоставляющий среду создания новых эффектов.

en: Extreme
ru: Экстрим

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
ru: Поддержка значительного изменения темпа и высоты тона

en: Extreme, 220-260 kbps
ru: Экстрим, 220-260 кб/с

en: FAIL
ru: НЕУДАЧНО

en: FFT Find Notes
ru: Поиск нот FFT

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
ru: FFmpeg: ОШИБКА - не удалось добавить аудиопоток в выходной файл '%s'.

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
ru: FFmpeg: ОШИБКА - не удалось разместить буфер чтения данных аудио FIFO.

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
ru: FFmpeg: ОШИБКА - не удалось выделить контекст формата вывода.

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
ru: FFmpeg: ОШИБКА - не удалось задать описание формата для файла '%s'.

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
ru: FFmpeg: ОШИБКА - не удалось открыть выходной файл '%s' для записи. Код ошибки: %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
ru: FFmpeg: ОШИБКА - не удалось записать заголовки в выходной файл '%s'. Код ошибки: %d.

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
ru: FFmpeg: ОШИБКА - не удалось выделить байты для буфера сэмплов

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
ru: FFmpeg: ОШИБКА - не удалось определить размер буфера сэмплов

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
ru: FFmpeg: ОШИБКА - не удалось настроить аудиокадр

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
ru: FFmpeg: ОШИБКА - не удалось записать последний аудиокадр в файл вывода.

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
ru: FFmpeg: ОШИБКА - слишком много остаточных данных.

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
ru: FFmpeg: ОШИБКА - кодирование кадра завершилось с ошибкой

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
ru: FFmpeg: ОШИБКА - nAudioFrameSizeOut слишком велик.

en: FFmpeg Import/Export
ru: Импорт/экспорт FFmpeg

en: FFmpeg Import/Export Library
ru: Библиотека импорта/экспорта FFmpeg

en: FFmpeg Library Version:
ru: Версия библиотеки FFmpeg:

en: FFmpeg Library:
ru: Библиотека FFmpeg:

en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
ru: FFmpeg не может найти аудиокодек 0x%x.
    Возможно, поддержка этого кодека при компиляции была выключена.

en: FFmpeg library not found
ru: Библиотека FFmpeg не найдена

en: FFmpeg not found
ru: FFmpeg не найден

en: FFmpeg startup failed
ru: Не удалось запустить FFmpeg

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
ru: Ранее библиотека FFmpeg была указана в настройках и успешно загружена,
    но в этот раз загрузить её при запуске Audacity не удалось.
    
    Можно перейти в Настройки > Библиотеки и настроить её повторно.

en: FFmpeg-compatible files
ru: Совместимые с FFmpeg файлы

en: FLAC (FLAC Lossless Audio Codec)
ru: FLAC (FLAC, аудиокодек без потерь)

en: FLAC Files
ru: FLAC

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
ru: Не удалось инициализировать кодировщик FLAC
    Статус: %d

en: FLAC export couldn't open %s
ru: При экспорте во FLAC не удалось открыть %s

en: FLAC files
ru: FLAC

en: FLAC import and export
ru: Импорт/экспорт FLAC

en: FLAC options
ru: Параметры FLAC

en: Face name
ru: Гарнитура

en: Face size
ru: Кегль

en: Factory Defaults
ru: Заводские по умолчанию

en: Factory Presets
ru: Заводские пресеты

en: Fade Down
ru: Фейд-спад

en: Fade Ends
ru: Фейд в конце

en: Fade In
ru: Фейд-подъём

en: Fade Out
ru: Фейд-спад

en: Fade TYPE
ru: ТИП фейда

en: Fade Type
ru: Тип фейда

en: Fade Up
ru: Фейд-подъём

en: Fade direction
ru: Направление фейда

en: Fade-out type
ru: Тип фейд-спад

en: Fading
ru: Фейдинг

en: Failed
ru: Неудачно

en: Failed to attach to the Cloud project database
ru: Невозможно прикрепить данные к базе данных проекта в облаке

en: Failed to authorize account
ru: Не удалось авторизовать аккаунт

en: Failed to bind SQL parameter
ru: Не удалось привязать параметр SQL

en: Failed to calculate correct preskip
ru: Не удалось рассчитать правильный предпропуск

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
ru: Не удалось преобразовать пресет '%s' во внутренний формат

en: Failed to convert property list to XML data
ru: Не удалось преобразовать список свойств в XML-данные

en: Failed to create property list for "%s" preset
ru: Не удалось создать список свойств пресета '%s'

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
ru: Не удалось создать точку сохранения:
    
    %s

en: Failed to decode "%s" preset
ru: Не удалось декодировать пресет '%s'

en: Failed to decode Opus file: %s
ru: Не удалось декодировать файл Opus: %s

en: Failed to decompress the Cloud project block
ru: Не удалось распаковать блок проекта в облаке

en: Failed to deserialize the response
ru: Не удалось десериализовать ответ

en: Failed to discard connection
ru: Не удалось отменить соединение

en: Failed to download audio from cloud.
    %s
ru: Не удалось загрузить аудио из облака.
    %s

en: Failed to encode input buffer
ru: Не удалось закодировать буфер входных данных

en: Failed to encode preset from "%s"
ru: Не удалось закодировать пресет из '%s'

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
ru: Не удалось выполнить команду файла проекта:
    
    %s

en: Failed to find the codec
ru: Не удалось найти кодек

en: Failed to get audio list
ru: Не удалось получить список аудио

en: Failed to get projects list
ru: Не удалось получить список проектов

en: Failed to guess format
ru: Не удалось угадать формат

en: Failed to import project
ru: Не удалось импортировать проект

en: Failed to open %s
ru: Не удалось открыть %s.

en: Failed to open database file:
    
    %s
ru: Не удалось открыть файл базы данных:
    
    %s

en: Failed to open the file for upload: %s
ru: Не удалось открыть файл для загрузки: %s

en: Failed to open the project's database
ru: Не удалось открыть базу данных проекта

en: Failed to register:
    %s
ru: Не удалось зарегистрировать:
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
ru: Не удалось освободить точку сохранения:
    
    %s

en: Failed to remove %s
ru: Ошибка при удалении %s

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
ru: Не удалось удалить информацию автосохранения из файла проекта.

en: Failed to restore connection
ru: Не удалось восстановить соединение

en: Failed to retrieve preset content
ru: Не удалось прочесть содержание пресета

en: Failed to rollback transaction during import
ru: Не удалось откатить транзакцию во время импорта

en: Failed to save VST3 preset to file
ru: Не удалось сохранить VST3-пресет в файл

en: Failed to seek to position %lld in %s
ru: Не удалось найти позицию %lld в %s

en: Failed to set class info for "%s" preset
ru: Не удалось задать класс пресета '%s'

en: Failed to set page size for database %s
ru: Не удалось установить размер страницы для базы данных % s

en: Failed to set preset name
ru: Не удалось задать имя пресета

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
ru: Ошибка установки безопасного режима контрольной точки подключения к %s

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
ru: Не удалось установить безопасный режим основного подключения к %s

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
ru: Не удалось обновить файл проекта.
    Не выполнена следующая команда:
    
    %s

en: Failed to write XML preset to "%s"
ru: Не удалось записать XML-пресет в '%s'

en: Failed!
ru: Ошибка!

en: Failed.
ru: Ошибка.

en: Fat Vocals
ru: Жирный вокал

en: Features
ru: Функции

en: Feedbac&k (%):
ru: О&братная связь (%):

en: Feedback in percent
ru: Обратная связь в процентах

en: File
ru: Файл

en: File "%s" not found.
ru: Не найден файл '%s'.

en: File &Name:
ru: &Имя файла:

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
ru: Файл '%s' уже существует. Перезаписать его?

en: File Dialog
ru: Диалог файла

en: File Error
ru: Ошибка файла

en: File Format Support
ru: Поддержка форматов файлов

en: File Name:
ru: Имя файла:

en: File could not be loaded
ru: Не удалось загрузить файл

en: File could not be saved
ru: Не удалось сохранить файл

en: File extensions
ru: Расширение файла

en: File has changed the number of channels in the middle.
ru: Файл изменил количество каналов в середине.

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
ru: Файл может быть недействительным или повреждён: 
    %s

en: File name prefix:
ru: Префикс имени файла:

en: File not found
ru: Файл не найден

en: File opened that is not a database file
ru: Открыт файл, не являющийся файлом базы данных

en: File type:
ru: Тип файла:

en: Filename = %s.
ru: Имя файла = %s.

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
ru: Уже установленные файлы ('Разрешить перезапись' выключено):

en: Files are saved on your device.
    Note: To export MP3 and WAV files, use File > Export Audio instead.
ru: Файлы хранятся на вашем устройстве.
    Примечание: для экспорта в файлы MP3 и WAV, используйте Файл > Экспорт аудио.

en: Files copied to plug-ins folder:
ru: Файлы, скопированные в папку плагинов:

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
ru: Заполнить отсутствующие данные отображения тишиной (только в этой сессии)

en: Film frames (24 fps)
ru: Кинокадры (24 к/с)

en: Filter Curve EQ
ru: АЧХ EQ

en: Filter type
ru: Тип фильтра

en: Final Pitch Shift
ru: Итоговое смещение тона

en: Final Tempo Change (%)
ru: Итоговое изменение темпа (%)

en: Finalizing upload...
ru: Завершение выгрузки…

en: Find
ru: Найти

en: Find Clipping
ru: Поиск клиппинга

en: Find dialog
ru: Окно поиска

en: Find path to command
ru: Найти путь к команде

en: Find text
ru: Найти текст

en: First Track:
ru: Первый трек:

en: Fit project to width
ru: Вписать проект по ширине

en: Fit selection to width
ru: Вписать выделение по ширине

en: Fit to &Height
ru: Вписать по &высоте

en: Fit to Width
ru: Вписать по ширине

en: Fix
ru: Исправить

en: Fixed
ru: Исправлено

en: Fla&tten
ru: С&бросить

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
ru: Отражает сэмплы аудио вертикально, изменяя их полярность

en: Fo&lder:
ru: &Папка:

en: Foc&us
ru: Фо&кус

en: Focused
ru: Активен

en: For comments in a macro.
ru: Для комментариев в макросе

en: Force Final Alignment
ru: Обязательное окончательное выравнивание

en: Foreground
ru: Передний план

en: Foreground end time
ru: Время завершения переднего плана

en: Foreground level too high
ru: Уровень переднего плана слишком высок

en: Foreground not yet measured
ru: Уровень переднего плана ещё не измерен

en: Foreground start time
ru: Время начала переднего плана

en: Forgot your password?
ru: Забыли пароль?

en: Format %s is not compatible with codec %s.
ru: Формат %s несовместим с кодеком %s.

en: Format Change
ru: Изменить формат

en: Format:
ru: Формат:

en: Formats
ru: Форматы

en: Forwards
ru: Вперёд

en: Frame Duration
ru: Длина кадра:

en: Frame Period
ru: Период кадра

en: Frame Period:
ru: Период кадра:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
ru: Размер кадра
    Необязательный параметр
    0 - по умолчанию
    min - 16
    max - 65535

en: Frame:
ru: Кадр:

en: Frequencies
ru: Частоты

en: Frequency
ru: Скорость

en: Frequency (Hz)
ru: Частота (Гц)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
ru: Частота (Гц)	Уровень (дБ)

en: Frequency Analysis
ru: Частотный анализ

en: Frequency Hertz End
ru: Конец диапазона (Гц)

en: Frequency Hertz Start
ru: Начало диапазона (Гц)

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
ru: Частота должна быть не ниже 0.1 Гц.

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
ru: Частота импульсов радара (Гц)

en: Frequency smoothing
ru: Сглаживание частоты

en: From Internet
ru: Из интернета

en: From X:
ru: От X:

en: From Y:
ru: От Y:

en: From rpm
ru: От об/мин

en: Full
ru: Полный

en: Full search
ru: Полный поиск

en: Full-wave Rectifier
ru: Двухполупериодный выпрямитель

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
ru: Двухполупериодный выпрямитель (блок DC)

en: Fullband
ru: Полная полоса

en: Fuzz Box
ru: Фаз-бокс

en: GNU General Public License v2.0 or later
ru: GNU General Public License v2.0 или новее

en: GPL License
ru: Лицензия GPL

en: GSM 6.10 requires mono
ru: GSM 6.10 требуется моно

[ctx: GUI]
en: Interface
ru: Интерфейс

en: Gain
ru: Усиление

en: Gain (dB)
ru: Усиление (дБ)

en: Gate
ru: Шлюз

en: Gate frequencies above (kHz)
ru: Частоты шлюза выше (кГц)

en: Gate threshold (dB)
ru: Порог шлюза (дБ)

en: Gated Expansion Distortion
ru: Дистошн шлюзовым расширением

en: Gaussian(a=2.5)
ru: Гаусса(a=2.5)

en: Gaussian(a=3.5)
ru: Гаусса(a=3.5)

en: Gaussian(a=4.5)
ru: Гаусса(a=4.5)

en: General
ru: Общее

en: General Options
ru: Общие параметры

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
ru: Создаёт тон постоянной частоты одного из четырёх типов

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
ru: Создаёт восходящий или нисходящий тон одного из четырёх типов

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
ru: Генерирует двухтональные многочастотные (DTMF) сигналы клавиатуры телефонов

en: Generates one of three different types of noise
ru: Генерирует один из трёх видов шума

en: Generating audio preview...
ru: Создание аудиопревью...

en: Generator
ru: Генератор

en: Generic
ru: Типовой

en: Generic Track
ru: Общий трек

en: Generic error
ru: Общая ошибка

en: Genre
ru: Жанр

en: Genres
ru: Жанры

en: Gentle
ru: Нежный

en: Get Effects
ru: Получить эффекты

en: Get Info
ru: Информация

en: Get Info...
ru: Получить информацию...

en: Get Preference
ru: Получить настройку

en: Get Preference...
ru: Получить настройку...

en: Get Track Info
ru: Свойства трека

en: Get it on MuseHub
ru: Получить на MuseHub

en: Get more effects...
ru: Ещё эффекты...

en: Get our free OpenVino AI tools
ru: Получите наши бесплатные инструменты ИИ OpenVino

en: Gets information in JSON format.
ru: Получает информацию в формате JSON.

en: Gets the value of a single preference.
ru: Получает значение отдельной настройки.

en: Gets track values as JSON.
ru: Получает значения в формате JSON.

en: Gives help on a command.
ru: Предоставляет справку о команде.

en: Global settings
ru: Общие настройки

en: Glue Compressor
ru: Glue-компрессор

en: Go to higher S-expr
ru: Перейти к верхнему S-выражению

en: Go to matching paren
ru: Перейти к парной скобке

en: Go to next S-expr
ru: Перейти к следующему S-выражению

en: Go to previous S-expr
ru: Перейти к предыдущему S-выражению

en: Go to top S-expr
ru: Перейти к самому высокому S-выражению

en: Grabber
ru: Граббер

en: Gradient
ru: Градиент

en: Gradual
ru: Плавное

en: Graphic EQ
ru: Графический EQ

en: Graphical Mode
ru: Графический режим

en: Great Body SFX
ru: SFX очень насыщеный

en: Great Impact SFX
ru: SFX резкий удар

en: Great Tail SFX
ru: SFX большой хвост

en: Group by category
ru: группировать по категориям

en: Group by publisher
ru: группировать по издателю

en: Group by type
ru: группировать по типу

en: Group by type and publisher
ru: группировать по типу и издателю

en: HTML file
ru: HTML-файл

en: HTML files
ru: HTML-файлы

en: Half Wave
ru: Полуволна

en: Half-wave Rectifier
ru: Однополупериодный выпрямитель

en: HalfWave
ru: Полуволна

en: Hamming
ru: Хамминга

en: Handle 'audacity://' url
ru: Обработка URL-адресов 'audacity://'

en: Handy Presets (override controls)
ru: Удобные пресеты (переопределение управления)

en: Hann
ru: Ханна

en: Hard Clip
ru: Жёсткий клиппинг

en: Hard Clipping
ru: Жёсткий клиппинг

en: Hard Limit
ru: Жёсткое ограничение

en: Hard Limiter 1413
ru: Жёсткий ограничитель 1413

en: Hard Overdrive
ru: Жёсткий овердрайв

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
ru: Жёсткий клиппинг -12 дБ, компенсация усиления 80%

en: Hardness
ru: Жёсткость

en: Harmonic brightness
ru: Гармоничная яркость

en: Harvey Lubin (logo)
ru: Harvey Lubin (логотип)

en: Header
ru: Заголовок

en: Hear &other tracks during recording
ru: Играть &другие треки во время записи (наложение)

en: Hear &other tracks while recording (overdub)
ru: Слышать &другие треки во время записи (наложение)

en: Heavy Overdrive
ru: Жёсткий овердрайв

en: Height:
ru: Высота:

en: Help
ru: Справка

en: Help on the Internet
ru: Справка в интернете

en: Help...
ru: Справка...

en: High &boost (dB/dec):
ru: &Подъём ВЧ (дБ/дек):

en: High Contrast
ru: Высокий контраст

en: High Frequency
ru: ВЧ

en: High Playback Latency: %g
ru: Высокая латентность проигрывания: %g

en: High Quality
ru: Высокое качество

en: High Quality (Slow)
ru: Высокое качество (медленно)

en: High Quality Pitch Change
ru: Изменение высоты тона высокого качества

en: High Quality Tempo Change
ru: Изменение темпа высокого качества

en: High Recording Latency: %g
ru: Высокая латентность записи: %g

en: High-Pass Filter
ru: ФВЧ

en: High-quality Conversion
ru: Преобразование высокого качества

en: High-quality Pitch Shift
ru: Изменение высоты тона (высокое качество)

en: High-shelf
ru: Верхняя полка

en: High:
ru: ВЧ:

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
ru: Более высокие частоты повышают частоту обновления индикатора.
    Частота обновления 30 раз/в сек. и менее предотвратит
    влияние индикатора на качество звука медленных компьютеров.

en: Highpass
ru: ФВЧ

en: History
ru: История операций

en: Hold (ms)
ru: Приостановка (мс)

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Horizontal Scrollbar
ru: Горизонтальный скроллбар

en: Host name: %s
ru: Имя узла: %s

en: How would you like to export?
ru: Как экспортировать?

en: How would you like to paste your audio?
ru: Каким способом вставить аудио?

en: How would you like to save?
ru: Как сохранить?

en: Hybrid Mode
ru: Гибридный режим

en: Hz
ru: Гц

en: I&mport...
ru: И&мпорт...

en: I&ncrease Recording Volume
ru: Гр&ом&кость записи больше

en: I&nput
ru: В&ход

en: I&nterpolation:
ru: И&нтерполяция:

en: I/O error occurred
ru: Произошла ошибка ввода/вывода

en: ID3 tag support
ru: Поддержка ID3-тегов

en: IMPORT EXPORT
ru: ИМПОРТ ЭКСПОРТ

en: IO error reading from file
ru: Ошибка ввода/вывода при чтении из файла

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
ru: Трёхбуквенный код языка ISO 639
    Необязательный параметр
    если пусто - автоматически

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
ru: Если продолжить, ваш проект не будет сохранён на диск. Всё равно продолжить?

en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
ru: Если хотите изменить настройки автопроверки обновлений, то можете найти их на странице %s.

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
ru: Игнорировать тишину в начале и конце

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
ru: Дефектный заголовок плагина Найквиста

en: Import
ru: Импорт

en: Import / Export
ru: Импорт/экспорт

en: Import Audio Unit Preset As %s:
ru: Импорт пресетов Audio Unit как %s:

en: Import Audio Unit Presets
ru: Импорт пресетов Audio Unit

en: Import Effect Parameters
ru: Импорт параметров эффекта

en: Import Labels
ru: Импорт меток

en: Import MIDI
ru: Импорт MIDI

en: Import Macro
ru: Импорт макроса

en: Import Presets
ru: Импорт пресетов

en: Import Project
ru: Импорт проекта

en: Import Raw
ru: Импорт Raw

en: Import Raw Data
ru: Импорт Raw-данных

en: Import...
ru: Импорт...

en: Import2
ru: Импорт2

en: Imported '%s'
ru: Импортирован файл '%s'

en: Imported MIDI from '%s'
ru: MIDI импортирован из '%s'

en: Imported labels from '%s'
ru: Импортированные метки из '%s'

en: Importer order
ru: Порядок импорта

en: Importing %s
ru: Импорт %s

en: Importing %s...
ru: Импорт %s...

en: Importing WebVTT files is not currently supported.
ru: Импорт файлов WebVTT в настоящее время не поддерживается.

en: Importing files
ru: Импорт файлов

en: Imports from a file.
ru: Импорт из файла.

en: In All &Sync-Locked Tracks
ru: Во в&сех треках с синхр-блоком

en: In All &Tracks
ru: Во &всех треках

en: Include audio before first label
ru: Включая звук перед первой меткой

en: Include header information
ru: Включить информацию заголовка

en: Incompatible format and codec
ru: Несовместимые формат и кодек

en: Incompatible plugin(s) found
ru: Найдены несовместимые плагины

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
ru: Увеличивает или уменьшает громкость выделенного аудио

en: Index (text files only)
ru: Индекс (только текстовые файлы)

en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
ru: Индекс[%02x] Кодек[%s], Язык[%s], Битрейт[%s], Каналы[%d], Длина[%d]

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
ru: Индекс[%02x] версия[%d], каналы[%d], частота[%ld]

en: Individual Theme Files
ru: Отдельные файлы темы

en: Infinite dB difference
ru: Бесконечная разница дБ

en: Infinity
ru: Бесконечность

en: Info
ru: Информация

en: Initial Pitch Shift
ru: Начальное смещение тона

en: Initial Tempo Change (%)
ru: Начальное изменение темпа (%)

en: Inner &fade up length:
ru: &Длина внутреннего фейда-подъём:

en: Inner fade d&own length:
ru: Длина внутреннего &фейда-спад:

en: Input
ru: Вход

en: Input Gain (dB)
    Right channel
ru: Входное усиление (дБ)
    правый канал

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
ru: Входное усиление (дБ)
    моно/левый

en: Insertion failed because the drive is full
ru: Не удалось вставить из-за переполнения диска

en: Inspecting project file data
ru: Выполняется проверка данных проекта

en: Install Audacity 4
ru: Установить Audacity 4

en: Installation Prefix:
ru: Префикс установки:

en: Installation does not affect Audacity 3, so your existing setup remains untouched.
ru: Установка не повлияет на Audacity 3 и ваши текущие настройки останутся нетронутыми.

en: Instruction Set
ru: Набор инструкций

en: Instrument %i
ru: Инструмент %i

en: Insufficient Disk Space
ru: Мало места на диске

en: Internal Error
ru: Внутренняя ошибка

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
ru: Внутренняя ошибка в %s, строка %d.
    Сообщите команде разработчиков Audacity по адресу https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
ru: Внутренняя ошибка в %s, %s, строка %d.
    Сообщите команде разработчиков Audacity по адресу https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error in importer...tag not recognized
ru: Внутренняя ошибк импортёра ...тег не распознан

en: Internal error reported by alignment process.
ru: Процесс выравнивания сообщил о внутренней ошибке.

en: Internal logic error in SQLite
ru: Ошибка внутренней логики в SQLite

en: Internal logic fault
ru: Внутренняя логическая ошибка

en: Interpolation type
ru: Тип интерполяции

en: Invalid Limits
ru: Некорректные пределы

en: Invalid Response: %s
ru: Некорректный ответ: %s

en: Invalid Vorbis bitstream header
ru: Ошибочный заголовок потока Vorbis

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
ru: Выбраны недопустимые данные.
    Убедитесь, что выбраны аудиоданные.

en: Invalid data handling
ru: Некорректная обработка данных

en: Invalid duration in LOF file.
ru: Недопустимая длина в LOF-файле.

en: Invalid project 'h' attribute.
ru: Недопустимый атрибут проекта 'h'.

en: Invalid project 'rate' attribute.
ru: Некорректный атрибут 'rate' проекта

en: Invalid project 'sel0' attribute.
ru: Недопустимый атрибут проекта 'sel0'.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
ru: Недопустимый атрибут проекта 'sel1'.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
ru: Недопустимый атрибут проекта 'selHigh'.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
ru: Недопустимый атрибут проекта 'selLow'.

en: Invalid project 'vpos' attribute.
ru: Недопустимый атрибут проекта 'vpos'.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
ru: Недопустимый атрибут проекта 'zoom'.

en: Invalid sample rate
ru: Неверная частота дискретизации

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
ru: Недопустимый атрибут последовательности 'maxsamples'.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
ru: Недопустимый атрибут последовательности 'numsamples'.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
ru: Недопустимый атрибут последовательности 'sampleformat'.

en: Invalid track offset in LOF file.
ru: Недопустимое смещение трека в LOF-файле.

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
ru: Недопустимое значение параметра '%s': должно быть %s

en: Invalid window offset in LOF file.
ru: Недопустимое смещение окна в LOF-файле.

en: Inverse Sawtooth
ru: Инверсная пилообразная

en: Invert
ru: Инвертирование

en: Join
ru: Соединить

en: Join Clips
ru: Соединить клипы

en: Join Labeled Audio
ru: Соединить аудиоданные с метками

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
ru: Соединено %.2f сек. с момента t=%.2f

en: Joined labeled audio (points or regions)
ru: Аудиоданные с метками соединены (по точкам/регионам)

en: Journal recording failed
ru: Не удалось выполнить запись в журнал

en: Keep currently open version
ru: Сохранить текущую открытую версию

en: Keep tracks synchronized (Sync-&Lock)
ru: &Сохранять синхронизаацию треков (синхр-блок)

en: Key Bindings
ru: Привязка к клавишам

en: Key Config
ru: Привязка клавиш

en: Keyboard preferences currently unavailable.
ru: Настройки клавиатуры в настоящее время недоступны.

en: Kick Drums
ru: Бас-барабаны

en: Knee &width (dB)
ru: &Ширина колена (дБ)

en: L
ru: Л

en: L Channel First
ru: Левый канал первый

en: L&ink audio.com account...
ru: П&ривязать аккаунт audio.com...

en: L&ogarithmic scale
ru: Л&огарифмическая шкала

en: L-R on Same Line
ru: Л-П на одной линии

en: LADSPA Effect Options
ru: Параметры LADSPA-эффекта

en: LADSPA Effects
ru: LADSPA-эффекты

en: LAME MP3 Export Library
ru: Библиотека экспорта LAME MP3

en: LFO Freq&uency (Hz):
ru: Час&тота LFO (Гц):

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
ru: Начальная &фаза LFO (градусы):

en: LFO frequency in hertz
ru: Частота LFO в герцах

en: LFO start phase in degrees
ru: Начальная фаза LFO в градусах

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
ru: Точность коэффициентов LPC
    Необязательный параметр
    0 - по умолчанию
    min - 1
    max - 15

en: LV2 Effect Settings
ru: Установки LV2-эффекта

en: LV2 Effects
ru: LV2-эффекты

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
ru: LV2-эффекты могут иметь графический интерфейс для установки значений параметров. Также доступен простой текстовый вариант. Повторно откройте эффект, чтобы изменение вступило в силу.

en: La&beled Audio
ru: Ауди&о с метками

en: Label
ru: Метка

en: Label &Editor
ru: Редактор &меток

en: Label Copy
ru: Метка Копировать

en: Label Edit
ru: Правка метки

en: Label Index
ru: Индекс метки

en: Label Interval
ru: Интервал между метками

en: Label Join
ru: Метка Соединить

en: Label Silence
ru: Метка Тишина

en: Label Sounds
ru: Метки звука

en: Label Split
ru: Метка Разделить

en: Label Track
ru: Трек меток

en: Label Track Font
ru: Шрифт трека меток

en: Label interval (seconds)
ru: Интервал между метками (сек.)

en: Label text
ru: Текст метки

en: Label type
ru: Тип метки

en: Labelling regions between sounds requires~%~
                     at least two sounds.~%~
                     Only one sound detected.
ru: Маркировка регионов между звуками требует~%~
                     минимум два звука.~%~
                     Обнаружен только один.

en: Labels
ru: Метки

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
ru: Задержка (сек)	Частота (Гц)	Уровень

en: Language "%s" is unknown
ru: Язык '%s' не определён

en: Language:
ru: Язык:

en: Large Room
ru: Большой зал

en: Latency
ru: Задержка

en: Latency Compensation
ru: Компенсация задержки

en: Le&vel (dB):
ru: Уро&вень (дБ):

en: Lead Vocals
ru: Ведущий вокал

en: Learn more
ru: Получить ещё

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
ru: Не заполняйте поле, тобы перейти в каталог, использованный для этой операции.
    Заполните поле, чтобы всегда переходить в этот каталог для этой операции.

en: Left (dB)
ru: Левый (дБ)

en: Left (linear)
ru: Левый (линейная)

en: Left Channel.~%~%
ru: Левый канал.~%~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
ru: Левый/правый каналы в чередующихся строках.~%

en: Left channel first then right channel.~%
ru: Сначала левый, затем правый канал.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
ru: Левый, затем правый канал на той же строке.~%

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
ru: Щелчок ЛКМ - развернуть, щелчок ПКМ - удалить.

en: Left-Click/Left-Drag
ru: Щелчок ЛКМ/перетаскивание влево

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
ru: Левый: ~a лин, ~a дБ | правый: ~a лин, ~a дБ.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
ru: Левый:~a лин, ~a дБ | правый: ~a линейная, &nbsp;&nbsp;~a дБ.

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
ru: ЛКМ=зум +, ПКМ=зум -, СКМ=нормальный

en: Legacy
ru: Традиционные

en: Legacy Compressor
ru: Традиционный компрессор

en: Legacy Limiter
ru: Традиционный ограничитель

en: Length
ru: Длина

en: Length (seconds)
ru: Длина (секунд):

en: Length and Center of Selection
ru: Длина и середина выделения

en: Length and End of Selection
ru: Длина и конец выделения

en: Length in seconds from %s, to
ru: Длина в секундах от %s, до

en: Length of &Filter:
ru: &Размер FFT:

en: Length of Filter
ru: Размер FFT

en: Length of label region (seconds)
ru: Длина создаваемых меток (сек.)

en: Less than 1 minute
ru: Менее 1 минуты

en: Level
ru: Уровень

en: Level reduction (dB)
ru: Снижение уровня (дБ):

en: Leveller
ru: Выравниватель

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
ru: Выравниватель, сильнее, уровень шума -70 дБ

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
ru: Выравниватель, очень сильный, уровень шума -70 дБ

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
ru: Выравниватель, сильный, уровень шума -70 дБ

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
ru: Выравниватель, лёгкий, уровень шума -70 дБ

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
ru: Выравниватель, средний, уровень шума -70 дБ

en: Levelling fine adjustment
ru: Точная регулировка уровня

en: Li&near Frequency Scale
ru: &Линейная шкала частот

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Library
ru: Библиотека

en: Library used incorrectly
ru: Неправильное использование библиотеки

en: Light
ru: Светлая

en: Light Crunch Overdrive
ru: Лёгкий кранч-овердрайв

en: Limit output to first
ru: Ограничить вывод первым

en: Limit to (dB)
ru: Ограничение до (дБ)

en: Limiter
ru: Ограничитель

en: Line Time
ru: Интервал линейности

en: Line Time:
ru: Интервал линейности:

en: Linear
ru: Линейная

en: Linear (amp)
ru: Линейная (amp)

en: Linear (dB)
ru: Линейная (дБ)

en: Linear Frequency Scale
ru: Линейная шкала частот

en: Linear In
ru: Линейный вход

en: Linear Out
ru: Линейный выход

en: Linear frequency
ru: Частоты линейная

en: Link Stereo Tracks
ru: Связать стереотреки

en: Link account
ru: Привязать аккаунт

en: Lisp file
ru: LISP-файл

en: Lisp scripts
ru: Скрипты Lisp

en: List of Files in basic text format
ru: Список файлов в обычном текстовом формате

en: Lo&ng period:
ru: &Длинный период:

en: Load Files
ru: Загрузить файлы

en: Load Metadata As:
ru: Загрузить метаданные из:

en: Load Nyquist script
ru: Загрузить скрипт Найквиста

en: Load Preset
ru: Загрузить пресет

en: Load Theme Cache
ru: Загрузить кэш темы

en: Load VST Preset:
ru: Загрузить пресет VST:

en: Load VST3 preset:
ru: Загрузить VST3 пресет

en: Load latest
ru: Скачать самую свежую

en: Loaded %d keyboard shortcuts
ru: Загружено сочетаний клавиш %d

en: Loading Keyboard Shortcuts
ru: Загрузка сочетаний клавиш

en: Loading audio list...
ru: Загрузка списка аудио

en: Loading projects list...
ru: Загрузка списка проектов...

en: Loading...
ru: Загрузка

en: Loca&te...
ru: Н&айти...

en: Local
ru: Локальный

en: Local project data was removed before the sync has completed
ru: Данные локального проекта были удалены до завершения синхронизации.

en: Locate FFmpeg
ru: Найти FFmpeg

en: Locate LAME
ru: Найти LAME

en: Location of %s:
ru: Размещение %s:

en: Location of '%s':
ru: Размещение '%s':

en: Log frequency
ru: Частоты логарифмическая

en: Log in to audio.com to proceed.
ru: Войдите в систему audio.com, чтобы продолжить.

en: Log search
ru: Поиск в журнале

en: Logarithmic
ru: Логарифмическая

en: Logarithmic &Interpolation
ru: Логарифмическая &интерполяция

en: Logarithmic (dB)
ru: Логарифмическая (дБ)

en: Logarithmic In
ru: Логарифмический вход

en: Logarithmic Out
ru: Логарифмический выход

en: Long Message
ru: Длинное сообщение

en: Long Seek Le&ft During Playback
ru: &Длинный поиск &влево

en: Long Seek Rig&ht During Playback
ru: Д&линный поиск вп&раво

en: Loudness LUFS
ru: Громкость LUFS

en: Loudness Normalization
ru: Нормализация громкости

en: Low Delay
ru: Небольшая задержка

en: Low Frequency
ru: НЧ

en: Low Playback Latency: %g
ru: Низкая латентность проигрывания: %g

en: Low Quality (Fast)
ru: Низкое качество (быстро)

en: Low Quality (Fastest)
ru: Низкое качество (быстро)

en: Low Recording Latency: %g
ru: Низкая латентность записи: %g

en: Low and High Frequencies
ru: НЧ и ВЧ

en: Low rolloff for speech
ru: Спад НЧ для речи

en: Low-Pass Filter
ru: ФНЧ

en: Low-quality Pitch Shift
ru: Изменение высоты тона (низкое качество)

en: Low-shelf
ru: Нижняя полка

en: Low:
ru: НЧ:

en: Lower Speed Limit
ru: Нижний предел скорости

en: Lower Time Signature
ru: Нижний тактовый размер

en: Lower Time Signature Changed
ru: Нижний тактовый размер изменён

en: Lowpass
ru: ФНЧ

en: M&ono
ru: М&оно

en: M&ultiple Files
ru: Н&есколько файлов

en: M&ute/Unmute
ru: &Глушить/озвучить

en: M&ute/Unmute Focused Track
ru: Глуши&ить/озвучиь активный трек

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
ru: M4A (AAC) (FFmpeg)

[ctx: MIDI]
en: Interface
ru: Интерфейс

en: MIDI Device Info
ru: Информация о MIDI-устройствах

en: MIDI Devices
ru: Устройства MIDI

en: MIDI Synth L&atency (ms):
ru: Задер&жка Midi-синтезатора (мс):

en: MIDI and Allegro files
ru: MIDI и Allegro

en: MIDI file
ru: Файл MIDI

en: MIDI files
ru: MIDI

en: MIDI pitch of strong beat
ru: MIDI-тон сильной доли

en: MIDI pitch of weak beat
ru: MIDI-тон слабой доли

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
ru: MIDI-треки нельзя смещать по отдельности, можно только аудиофайлы.

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
ru: В файле проекта обнаружены MIDI-треки, но в этой сборке Audacity поддержка MIDI не предусмотрена. Пропускаем трек.

en: MISSING %s
ru: ОТСУТСТВУЮТ %s

en: MP2 Files
ru: MP2

en: MP2 export
ru: Экспорт MP2

en: MP3 Conversion
ru: Преобразование MP3

en: MP3 Export
ru: Экспорт MP3

en: MP3 Files
ru: MP3

en: MP3 Import
ru: Импорт MP3

en: MP3 Library Version:
ru: Версия библиотеки MP3:

en: MP3 export library not found
ru: Библиотека экспорта MP3 не найдена

en: MP3 files
ru: MP3

en: MPEG container options
ru: Параметры контейнера MPEG

en: Ma&ke Stereo Track
ru: Соз&дать стереотрек

en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
ru: К&омпенсация усиление к 0 дБ после сжатия

en: Ma&x Frequency (Hz):
ru: Ма&ксимальная частота (Гц):

en: Ma&ximum pause:
ru: Максимальная &пауза:

en: Macro
ru: Макрос

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
ru: Макрос %s уже существует. Заменить его?

en: Macros Palette
ru: Панель макросов

en: Made '%s' a stereo track
ru: Сделан '%s' стереотреком.

en: Main
ru: Основной

en: Make It Right Master
ru: Мастер - сделать правильный

en: Make Stereo
ru: Создать стереотрек

en: Make-up Gain
ru: Компенсация усиления

en: Malformed number
ru: Неправильное число

en: Manage Curves
ru: Менеджер кривых

en: Manage Curves List
ru: Менеджер списка кривых

en: Manage Macros
ru: Менеджер макросов

en: Manage Plugins
ru: Плагин-менеджер

en: Manage presets and options
ru: Менеджер пресетов и параметров

en: Master
ru: Мастер

en: Master Effects
ru: Мастер-эффекты

en: Master Limiter
ru: Мастер-ограничитель

en: Match
ru: Совпадение

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
ru: Ма&ксимальная ширина пика (чем больше, тем чувствительней)

en: Max Spike Width
ru: Максимальная ширина пика

en: Max Zoom
ru: Максимальный масштаб

en: Max dB
ru: Макс. дБ

en: Max. Number of Notes (1..128):
ru: Максимально нот (1..128):

en: Max. PdO
ru: Макс. PdO

en: Max. PtO
ru: Макс. PtO

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
ru: Максимальный порядок раздела
    Необязательный параметр
    -1 - по умолчанию
    min - 0
    max - 8

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
ru: Максимальный порядок прогнозирования
    Необязательный параметр
    -1 - по умолчанию
    min - 0
    max - 32 (с LPC) или 4 (без LPC)

en: Maximum
ru: Максимум

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
ru: Максимальный битрейт мультиплекс-потока
    Необязательный параметр
    0 - по умолчанию

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
ru: Максимальная частота должна быть 100 Гц и выше

en: Maximum leading silence
ru: Максимальная начальная тишина

en: Maximum trailing silence
ru: Максимальная завершающая тишина

en: Mea&sure selection
ru: Из&мерить выделение

en: Measured background level
ru: Измеренный уровень заднего плана

en: Measured foreground level
ru: Измеренный уровень переднего плана

en: Measurement scale
ru: Шкала измерения

en: Media read error
ru: Ошибка чтения данных

en: Median
ru: Среднее

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
ru: Метод среднего значения не осуществим для четырёх шагов и более.

en: Medium
ru: Средний

en: Medium Overdrive
ru: Средний овердрайв

en: Medium Quality
ru: Среднее качество

en: Medium Room
ru: Средний зал

en: Medium, 145-185 kbps
ru: Средний, 145-185 кб/с

en: Mediumband
ru: Средняя полоса

en: Mel
ru: Мелвина

en: Menu
ru: Меню

en: Menu Command (No Parameters)
ru: Команда меню (без параметров)

en: Menu Command (With Parameters)
ru: Команда меню (с параметрами)

en: Menus
ru: Меню

en: Message
ru: Сообщение

en: Message on completion
ru: Сообщение по завершении

en: Message...
ru: Сообщение...

en: Metadata Tags
ru: Теги метаданных

en: Meter
ru: Индикатор

en: Meter Style
ru: Стиль индикатора

en: Meter Type
ru: Тип индикации

en: Meter dB &range:
ru: &Диапазон индикатора (дБ):

en: Meter refresh rate per second [1-100]
ru: Частота обновления индикатора раз/в сек. [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
ru: Частота обновления индикатора раз/в сек. [1-100]:

en: Meter-Play
ru: Индикатор проигрывания

en: Meter-Record
ru: Индикатор записи

en: Metronome Tick
ru: Тиканье метронома

en: Mi&n Frequency (Hz):
ru: Ми&нимальная частота (Гц):

en: Mi&x
ru: &Микшировать

en: Mi&x and Render
ru: С&вести и обработать

en: Mi&xer
ru: &Микшер

en: Mid-fade Adjust (%)
ru: Регулировка середины фейда (%)

en: Midi IO
ru: Midi ВхВых

en: MilliSeconds
ru: миллисек.

en: Milliseconds
ru: Миллисекунды

en: Mime-types
ru: Типы MIME

en: Min dB
ru: Мин. дБ

en: Min. PdO
ru: Мин. PdO

en: Min. PtO
ru: Мин. PtO

en: Minimal
ru: Минимальное

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
ru: Минимальный порядок разделения
    Необязательный параметр
    -1 - по умолчанию
    min - 0
    max - 8

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
ru: Минимальный порядок прогнозирования
    Необязательный параметр
    -1 - по умолчанию
    min - 0
    max - 32 (с LPC) или 4 (без LPC)

en: Minimum Amplitude (dB):
ru: Минимальная амплитуда (дБ)

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
ru: Минимальн&ое ослабление полосы затухания (дБ)

en: Minimum S&topband Attenuation:
ru: Минимальн&ое ослабление полосы затухания:

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
ru: Минимальная частота не должна быть меньше 0 Гц

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
ru: Минимальная частота должна быть меньше максимальной

en: Minimum label interval
ru: Мин. интервал между метками

en: Minimum number of digits in label
ru: Минимальное количество цифр в метке

en: Minimum silence duration
ru: Минимальная длина тишины

en: Minutes
ru: Минуты

en: Minutes and Seconds
ru: Минуты и секунды

en: Mismatched Sampling Rates
ru: Несовпадающие частоты дискретизации

en: Mismatched quotes in
    %s
ru: Несоответствие кавычек в
    %s

en: Missing
ru: Отсутствует

en: Missing Plugins
ru: Отсутствующие плагины

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
ru: Отсутствует файл псевдонима %s
    
    Вместо этого - тишина.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
ru: Атрибут 'aliaslen' файла pcmaliasblockfile отсутствует или недействителен.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
ru: Атрибут 'aliasstart' файла pcmaliasblockfile отсутствует или недействителен.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
ru: Атрибут 'len' файла silentblockfile отсутствует или недействителен.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
ru: Атрибут 'len' файла simpleblockfile отсутствует или недействителен.

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
ru: Отсутствует файл проекта% s
    
    Вместо этого - тишина.

en: Mix
ru: Микс

en: Mix Stereo Down to &Mono
ru: Стерео в &моно

en: Mix and Render
ru: Микс и рендер

en: Mix and Render to Ne&w Track
ru: Свести и обработать в &новый трек

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
ru: %d треков обработано и преобразовано в один новый монотрек

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
ru: %d треков обработано и преобразовано в один новый стереотрек

en: Mixer Panel
ru: Панель микшера

en: Mixing and rendering tracks
ru: Микширование и рендеринг треков

en: Mixing down to mono
ru: Сведении в моно

en: Mode:
ru: Режим:

en: Modern
ru: Модерн

en: Modern Punch
ru: Модерн-удар

en: Modern Punch 2
ru: Модерн-удар 2

en: Modern Vocal
ru: Модерн-вокал

en: Modified
ru: Изменено

en: Modified Clip Name
ru: Изменённое имя клипа

en: Modified Label
ru: Изменённая метка

en: Module
ru: Модуль

en: Module "%s" found.
ru: Найден модуль '%s'.

en: Module Unsuitable
ru: Неподходящий модуль

en: Modules
ru: Модули

en: Modules are optional components of Audacity that enable some functionality, such as importing and exporting. 
    It is generally not necessary to change these settings.
ru: Модули - это необязательными компонентами Audacity, которые позволяют использовать некоторые функциональные возможности, включая импорт и экспорт. 
    Как правило, нет необходимости изменять эти настройки.

en: More information about this error may be available %s.
ru: Подробно об этой ошибке можно узнать на %s.

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
ru: Для установки значений параметров большинство VST-эффектов имеют графический интерфейс. Также доступен основной текстовый метод. Для применения изменений следует повторно открыть окно эффекта.

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
ru: Большинство эффектов vst3 для установки значений параметров предусмотрен графический интерфейс. Также можно воспользоваться обычным текстовым методом. Для применение изменений следует закрыть и повторно открыть окно эффекта.

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
ru: Перейти &назад от тулбаров к трекам

en: Move &Down
ru: Переместить в&низ

en: Move &Up
ru: Переместить &вверх

en: Move &filter down
ru: Ф&ильтр ниже

en: Move Backward Through Active Windows
ru: Перемещаться назад по активным окнам

en: Move Clip
ru: Переместить клип

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
ru: Перейти &вперёд от тулбаров к трекам

en: Move Focus to &First Track
ru: Переместить фокус на &первый трек

en: Move Focus to &Last Track
ru: Переместить фокус на п&оследний трек

en: Move Focus to &Next Track
ru: Переместить фокус на &следующий трек

en: Move Focus to &Previous Track
ru: Переместить фокус на пр&едыдущий трек

en: Move Focus to N&ext and Select
ru: Переместить фокус на след&ующий трек и выделить

en: Move Focus to P&revious and Select
ru: Переместить фокус на пред&ыдущий трек и выделить

en: Move Focused Track Do&wn
ru: Переместить активный трек &ниже

en: Move Focused Track U&p
ru: Переместить активный трек &выше

en: Move Focused Track to &Bottom
ru: Переместить активный трек в кон&ец

en: Move Focused Track to T&op
ru: Переместить активный трек в &начало

en: Move Forward Through Active Windows
ru: Перемещаться вперёд по активным окнам

en: Move Mouse...
ru: Переместить мышь...

en: Move Sele&ction and Tracks
ru: Переместить вы&деление и треки

en: Move Track
ru: Переместить трек

en: Move Track &Down
ru: Переместить трек &ниже

en: Move Track &Up
ru: Переместить трек &выше

en: Move Track Down
ru: Переместить трек ниже

en: Move Track Up
ru: Переместить трек выше

en: Move Track to &Bottom
ru: Переместить трек в ко&нец

en: Move Track to &Top
ru: Переместить трек в на&чало

en: Move Track to Bottom
ru: Переместить трек в конец

en: Move Track to Top
ru: Переместить трек в начало

en: Move audio clips
ru: Переместить аудиоклипы

en: Move f&ilter up
ru: &Фильтр выше

en: Move mouse pointer to Scrub
ru: Переместить указатель мыши для скраба

en: Move mouse pointer to Seek
ru: Переместить указатель мыши для поиска

en: Move rule &down
ru: Пр&авило ниже

en: Move rule &up
ru: &Правило выше

en: Move to Ne&xt Label
ru: Переме&стить к следующей метке

en: Move to Pre&vious Label
ru: &Переместить к предыдущей метке

en: Move to Scrub
ru: Перемещайте для скраббинга

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
ru: Перемещайте для скраббинга. Перетащите для поиска.

en: Move to Seek
ru: Перемещайте для поиска

en: Moved %s down in %s
ru: Перемещено %s вниз до %s

en: Moved %s up in %s
ru: Перемещено %s вверх до %s

en: Moved '%s' Down
ru: '%s' перемещён ниже

en: Moved '%s' Up
ru: '%s' перемещён выше

en: Moved '%s' down
ru: Перемещено '%s' вниз

en: Moved '%s' to Bottom
ru: '%s' перемещён в конец

en: Moved '%s' to Top
ru: '%s' перемещён в начало

en: Moved '%s' up
ru: Перемещён '%s' вверх

en: Moved Samples
ru: Перемещённые сэмплы

en: Moved clips to another track
ru: Клипы перемещёны на другой трек

en: Moved clips to the left
ru: Клипы сдвинутые влево

en: Moved clips to the right
ru: Клипы сдвинутые вправо

en: Moved pan slider
ru: Слайдер баланса смещён

en: Moved velocity slider
ru: Слайдер силы нажатия смещён

en: Moved volume slider
ru: Слайдер громкости смещён

en: Multi-Tool
ru: Мульти-инструмент

en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
ru: Режим мульти-инструмент: %s для настройки мыши и клавиатуры.

en: Multi-track
ru: Нескольких треков

en: Music Import
ru: Импорт музыки

en: Music Imports
ru: Импорт музыки

en: Music Information Retrieval
ru: Поиск музыкальной информации

en: Musical Instrument
ru: Музыкальный инструмент

en: Mut&e Tracks
ru: Глу&шить треки

en: Mute
ru: Глушить

en: Mute/Unmute Track
ru: Глушить/озвучить трек

en: Mux Rate:
ru: Скорость многозадачности:

en: N&ext Clip
ru: С&ледующий клип

en: N&ormalize stereo channels independently
ru: Нормализовать &стереоканалы раздельно

en: NTSC frames
ru: Кадры NTSC

en: NTSC frames (29.97 fps)
ru: Кадры NTSC (29.97 к/с)

en: NTSC frames (30 fps)
ru: Кадры NTSC (30 к/с)

en: Name
ru: Имя

en: Name Change
ru: Изменение имени

en: Name files:
ru: Имена файлов:

en: Name is the same as the original one
ru: Новое имя совпадает с прежним

en: Name must not be blank
ru: Поле имени должно быть заполнено

en: Name newly recorded tracks
ru: Формат имени новых записанных треков

en: Name of new macro
ru: Имя нового макроса

en: Name:
ru: Имя:

en: Name: %s
ru: Имя: %s

en: Names may not contain '%c' and '%c'
ru: Имена не должны содержать '%c' и '%c'

en: Narrowband
ru: Узкая полоса

en: Native Audacity
ru: Оригинал Audacity

en: Ne&xt Clip Boundary
ru: Границу с&ледующего клипа

en: Need an account?
ru: Нужен аккаунт?

en: Never copy any files
ru: Не копировать ни одного файла

en: Never use comma as decimal point
ru: Не использовать запятую как десятичную точку

en: New
ru: Новый

en: New Label Track
ru: Новый трек меток

en: New Plugins
ru: Новые плагины

en: New Track
ru: Новый трек

en: New label
ru: Новая метка

en: New sample rate (Hz):
ru: Новая частота дискретизации (Гц):

en: New script
ru: Новый скрипт

en: New selection length: %s
ru: Новая длина выделения: %s

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
ru: Новая длина выделения: дд:чч:мм:сс

en: New...
ru: Новая...

en: Next
ru: Далее

en: Next &Higher Peak Frequency
ru: Следующая более &высокая пиковая частота

en: Next &Lower Peak Frequency
ru: Следующая более &низкая пиковая частота

en: Next slide
ru: Следуюжий слайд

en: No
ru: Нет

en: No Audio Selected
ru: Нет выделенных аудиоданных

en: No Effect
ru: Эффекта нет

en: No Local Help
ru: Локальная справка отсутствует

en: No MIDI interfaces
ru: Нет устройств MIDI

en: No MIDI playback device found for '%s'.
ru: Не найдено устройство проигрывания MIDI для '%s'.

en: No MIDI recording device found for '%s'.
ru: Не найдено устройство записи MIDI для '%s'.

en: No Updates Available
ru: Нет доступных обновлений

en: No audio interfaces
ru: Нет аудиоинтерфейсов

en: No background measured
ru: Нет измеренного заднего плана

en: No choice made
ru: Выбор не сделан

en: No compatible FFmpeg library was found
ru: Совместимая библиотека FFmpeg не найдена

en: No curves exported
ru: Кривые не экспортированы

en: No devices found
ru: Устройства не обнаружены

en: No devices found
ru: Устройства не найдены

en: No endianness
ru: Без перестановки

en: No error
ru: Без ошибок

en: No foreground measured
ru: Нет измеренного переднего плана

en: No format specific options
ru: Нет специфичных для формата параметров

en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
ru: После перезапуска Audacity запись в журнал вестись не будет.

en: No labels to export.
ru: Нет меток для экспорта.

en: No macro selected
ru: Нет выбранных макросов

en: No matches found
ru: Совпадений нет

en: No playback device found for '%s'.
ru: Не найдено устройство проигрывания '%s'.

en: No presets to export
ru: Нет пресетов для экспорта

en: No projects selected
ru: Нет выбранных проектов

en: No quick, easily fixed problems were found
ru: Не найдено простых и быстро устранимых проблем

en: No recording device found for '%s'.
ru: Не найдено устройство записи для '%s'.

en: No revision identifier was provided
ru: Не предоставлен идентификатор ревизии

en: No sounds found.~%~
                     Try lowering 'Threshold level (dB)'.
ru: Звуки не найдены.~%~
              Попробуйте меньший 'Пороговый уровень (дБ)'.

en: No thanks
ru: Нет, спасибо

en: No version of this project has been fully uploaded to audio.com. It cannot be loaded.
ru: На audio.com не загружено полностью ни одной версии этого проекта. Это занрузить нельзя.

en: Noise
ru: Шум

en: Noise Click
ru: Треск

en: Noise Floor
ru: Уровень шума

en: Noise Floor %d dB
ru: Уровень шума %d дБ

en: Noise Gate
ru: Чистка трека

en: Noise Reduction
ru: Подавление шума

en: Noise Removal and Repair
ru: Удаление шума и восстановление

en: Noise reduction
ru: Подавление шума

en: Noise:
ru: Шум:

en: None
ru: Нет

en: None - Text Only
ru: Нет - только текст

en: None Selected
ru: Ничего не выбрано

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
ru: Ни одного из ожидаемых компонентов темы
    не было найдено в:
      %s.

en: Normal Quality
ru: Нормальное качество

en: Normalize
ru: Нормализация

en: Normalize &stereo channels independently
ru: Нормализовать &стереоканалы раздельно

en: Normalizing Loudness...
ru: Нормализация громкости...

en: Normalizing without removing DC offset...
ru: Нормализация без удаления DC-смещения...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
ru: Нерабочая или неподдерживаемая библиотека кодека MP3!

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
ru: Не все форматы и кодеки совместимы. Также не все комбинации опций совместимы со всеми кодеками.

en: Not an Ogg Vorbis file
ru: Это не файл Ogg Vorbis

en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
ru: Не разрешено
    (невозможно работать с блок-файлами)

en: Not doing anything...
ru: Ничего не делать...

en: Not enough data selected.
ru: Выбрано недостаточно данных.

en: Not enough space
ru: Недостаточно места

en: Not found or cannot be read:
ru: Не найден или его нельзя прочесть:

en: Not in range %d to %d
ru: Не в диапазоне от %d до %d

en: Not used
ru: Не используется

en: Notch Filter
ru: Режекторный фильтр

en: Note Track
ru: Трек нот

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
ru: Прим.: нажатие  Cmd+Q завершит работу. Все остальные клавиши действительны.

en: Nothing to do
ru: Нечего делать

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
ru: Нечего измерять.
    Выделите часть любого трека.

en: Nothing to redo
ru: Повторить нечего

en: Nothing to undo
ru: Отменить нечего

en: Num
ru: №

en: Number and Interval
ru: Номер и интервал

en: Number of Channels:
ru: Количество каналов:

en: Number of Edits:
ru: Количество изменений:

en: Number of Labels
ru: Количество меток

en: Number of bars
ru: Количество тактов

en: Number of consecutive analysis:
ru: Число последовательных анализов:

en: Number of echoes
ru: Количество эхо-сигналов

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
ru: Количество правок должно быть в диапазоне 1 - 10000.

en: Number of labels
ru: Количество меток

en: Number of repeats
ru: Количество повторений

en: Number of vocoder bands
ru: Количество полос вокодера

en: Numbering after File name prefix
ru: Нумерация после префикса имени файла

en: Numbering before Label/Track Name
ru: Нумерация перед меткой/именем трека

en: Nyquist
ru: Найквиста

en: Nyquist Effect Workbench
ru: Редактор эффектов Найквиста

en: Nyquist Effect Workbench -
ru: Редактор эффектов Найквиста -

en: Nyquist Effects
ru: Эффекты Найквиста

en: Nyquist Plugin Installer
ru: Установщик плагинов Найквиста

en: Nyquist Prompt
ru: Запрос в Найквист

en: Nyquist Worker
ru: Панель Найквиста

en: Nyquist returned a list.
ru: Найквист вернул список.

en: Nyquist returned an empty array.
ru: Найквист вернул пустой массив.

en: Nyquist returned nil audio.
ru: Найквист не вернул аудиоданные.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
ru: Найквист вернул один аудиоканал в виде массива.

en: Nyquist returned the value: %d
ru: Найквист вернул значение: %d

en: Nyquist returned the value: %f
ru: Найквист вернул значение: %f

en: Nyquist returned too many audio channels.
ru: Найквист вернул слишком много аудиоканалов.

en: Nyquist scripts
ru: Скрипты Найквиста

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
ru: Скрипты Найквиста (*.ny)|*.ny|Скрипты Lisp (*.lsp)|*.lsp|Все файлы|*

en: O&pen:
ru: О&ткрыть:

en: O&rder:
ru: &Порядок:

en: O&utput
ru: В&ывод

en: OGG (OGG Container format)
ru: OGG (OGG-контейнер)

en: Off
ru: Выкл

en: Ogg Vorbis Files
ru: Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Import and Export
ru: Импорт/экспорт Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
ru: Ogg Vorbis

en: Old
ru: Старый

en: Old Sensitivity
ru: Старая чувствительность

en: On
ru: Вкл

en: On your computer
ru: На вашем компьютере

en: Once you have made storage space available on audio.com, click Retry.
ru: После полученияя места сохранения на audio.com, нажмите 'Повторить'.

en: One column per channel.~%
ru: Одна колонка в канале.~%

en: One or more saved labels could not be read.
ru: Не удалось прочесть одну или несколько сохранённых меток.

en: One row per channel.~%
ru: Одна строка в канале.~%

en: Only avformat.dll
ru: Только avformat.dll

en: Only lame_enc.dll
ru: Только lame_enc.dll

en: Only libavformat.dylib
ru: Только libavformat.dylib

en: Only libavformat.so
ru: Только libavformat.so

en: Only libmp3lame.dylib
ru: Только libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so
ru: Только libmp3lame.so

en: Only libmp3lame.so.0
ru: Только libmp3lame.so.0

en: Only libmp3lame64bit.dylib
ru: Только libmp3lame64bit.dylib

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
ru: Прослушать это аудио смогут только те, с кем вы поделились ссылкой.

en: Oops! It looks like there was an issue with your input.
    Please ensure your email is correct and that your password is at least 8 characters long
ru: Ой! Похоже, что при вводе данных возникла проблема.
    Убедитесь, что ваш email указан правильно, а длина пароля не менее 8 символов

en: Op&en Menu on Focused Track...
ru: От&крыть меню активного трека...

en: Open
ru: Открыть

en: Open &From Cloud
ru: Открыть &из облака

en: Open &Recent...
ru: Открыть &недавние...

en: Open Cloud &Audio File...
ru: Открыть ф&айл аудио из облака...

en: Open Cloud &Project...
ru: Открыть &проект из облака...

en: Open Plugin &Manager
ru: Открыть Плагин-менеджер

en: Open Project...
ru: Открыть проект...

en: Open Project2
ru: Открыть проект2

en: Open Recent
ru: Открыть недавние

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
ru: Открыть новый проект для изменения сочетаний клавиш.

en: Open cloud audio file
ru: Открыть файл аудио из облака

en: Open custom FFmpeg format options
ru: Открыть собственные настройки формата FFmpeg

en: Open from Cloud
ru: Открыть из облака

en: Open from audio.com
ru: Открыть из audio.com

en: Open local project
ru: Открыть локальный проект

en: Open menu...
ru: Открыть меню...

en: Open new version
ru: Открыть новую версию

en: Open script
ru: Открыть скрипт

en: Opened: %d
ru: Открыт: %d

en: Opening Audacity Project
ru: Открытие проекта Audacity

en: Opens a project.
ru: Открывает проект.

en: Operation terminated
ru: Операция прекращена

en: Operation was canceled by user
ru: Операция была отменена пользователем

en: Optimize for
ru: Оптимизация

en: Optional header text
ru: Необязательный текст заголовка

en: Options
ru: Параметры

en: Options...
ru: Параметры...

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
ru: Opus (OggOpus) (FFmpeg)

en: Opus Files
ru: Opus

en: Opus Import and Export
ru: Импорт/экспорт Opus

en: Opus files
ru: Opus

en: Or use email and password
ru: Или использовать email и пароль

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Other uncompressed files
ru: Прочие несжатые файлы

en: Other...
ru: Другой...

en: Out of memory!
ru: Недостаточно памяти!

en: Outer fade &down length:
ru: Длина вне&шнего фейда-спад:

en: Outer fade &up length:
ru: Дли&на внешнего фейда-подъём:

en: Output
ru: Вывод

en: Output Channels: %2d
ru: Каналы выхода: %2d

en: Output choice
ru: Выбор выхода

en: Output gain (dB)
ru: Выходное усиление (дБ)

en: Output level
ru: Уровень выхода

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
ru: Общее качество по-разному используется разными кодеками
    Требуется для vorbis
    0 - автоматически
    -1 - выкл. (использовать битрейт)

en: Overwrite Project Warning
ru: Предупреждение о перезаписи проекта

en: Overwrite existing curve '%s'?
ru: Перезаписать существующую кривую '%s'?

en: Overwrite existing files
ru: Перезаписать существующие файлы

en: Overwrite preset '%s'?
ru: Перезаписать пресет '%s'?

en: Overwrite the plug-in file %s?
ru: Перезаписать файл плагина %s?

en: PAL frames (25 fps)
ru: Кадры PAL (25 к/с)

en: Packet Size:
ru: Размер пакета:

en: Packet size
    Optional
    0 - default
ru: Размер пакета
    Необязательный параметр
    0 - по умолчанию

en: Page %d of %d
ru: Страница %d из %d

en: Palette...
ru: Панель макросов...

en: Pan
ru: Баланс

en: Pan &Left on Focused Track
ru: Баланс активного трека в&лево

en: Pan &Right on Focused Track
ru: Баланс активного трека в&право

en: Pan Center
ru: Баланс по центру

en: Pan Left
ru: Баланс влево

en: Pan Right
ru: Баланс вправо

en: Pan Track
ru: Баланс трека

en: Pan:
ru: Баланс:

en: Panel
ru: Панель

en: Panned audio track(s)
ru: Изменён баланс треков

en: Parameter 1
ru: Параметр 1

en: Parameter 2
ru: Параметр 2

en: Parameter controls
ru: Регуляторы параметров

en: Parameters
ru: Параметры

en: Passband Ripple (dB)
ru: Неравномерность полосы пропускания (дБ)

en: Passed correctness check!
ru: Проверка пройдена!

en: Password
ru: Пароль

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste Te&xt to New Label
ru: Добавить метку с именем из буфера обмена

en: Paste Text to New Label
ru: Вставить текст в новую метку

en: Paste audio
ru: Вставить аудио

en: Paste audio from other Audacity project as
ru: Вставить аудио из другого проекта Audacity, как

en: Paste clip
ru: Вставить клип

en: Paste from clipboard
ru: Вставить из буфера обмена

en: Paste: %lld
ru: Вставить: %lld

en: Pasted audio
ru: Вставленное аудио

en: Pasted from the clipboard
ru: Вставка из буфера обмена

en: Pasted text from the clipboard
ru: Текст из буфера обмена

en: Pasting clip contents, please wait
ru: Вставка содержимого клипа, немного подождите

en: Path
ru: Путь

en: Paulstretch
ru: PaulStretch

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
ru: PaulStretch работает только с эффектами экстремального растяжения времени или 'остановки'

en: Pause
ru: Пауза

en: PdO Method:
ru: Метод PdO:

en: Peak amplitude dB
ru: Пик амплитуды дБ

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%~
                   Suggested Threshold Setting ~a dB.
ru: Пик на основе первых ~a секунд ~a дБ~%~
                          Рекомендуемый порог ~a дБ.

en: Peak level
ru: Пиковый уровень

en: Peak:
ru: Пик:

en: Percent C&hange:
ru: &Процент изменения:

en: Percent Change
ru: Процент изменения

en: Percussion Limiter
ru: Ограничитель перкуссии

en: Performing %d edits...
ru: Обработка %d изменений...

en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
ru: Выполняет IIR-фильтрацию, имитирующую аналоговые фильтры

en: Period
ru: Период (1/частота)

en: Phaser
ru: Фэйзер

en: Piano
ru: Пианино

en: Ping (long)
ru: Звонок (длинный)

en: Ping (short)
ru: Звонок (короткий)

en: Pinned &head position
ru: &Позиция фиксированной головки

en: Pitch
ru: Высота тона

en: Pitch &Down
ru: Высота тона &ниже

en: Pitch &Up
ru: Высота тона &выше

en: Pitch (EAC)
ru: Высота тона (EAC)

en: Pitch Shift
ru: Сдвиг высоты тона

en: Pitch and Speed
ru: Тон и скорость

en: Pitch and Speed...
ru: Высота тона и скорость...

en: Pitch and Tempo
ru: Высота тона и темп

en: Pitch and Tempo Change support
ru: Поддержка изменения темпа и высоты тона

en: Pitch change effect
ru: Эффект изменения высоты тона

en: Pitch change per echo (semitones)
ru: Изменение высоты тона эхо-сигнала (полутона)

en: Pitch/Tempo
ru: Высота тона/Темп

en: Pl&ay Once
ru: &Играть один раз

en: Pl&ay/Stop
ru: &Играть/остановить

en: Pl&aying
ru: Пр&оигрывание

en: Pla&y-at-Speed Toolbar
ru: &Играть на скорости

en: Play
ru: Играть

en: Play &Before Selection Start
ru: Иг&рать до начала выделения

en: Play &Once/Stop
ru: Играть один &раз/остановить

en: Play &One Second
ru: &Играть одну секунду

en: Play Af&ter Selection Start
ru: Игр&ать от начала выделения

en: Play Aft&er Selection End
ru: Играт&ь после конца выделения

en: Play Be&fore Selection End
ru: Игра&ть до конца выделения

en: Play Before a&nd After Selection Start
ru: Играть &до и после начала выделения

en: Play Before an&d After Selection End
ru: Играть д&о и после конца выделения

en: Play C&ut Preview
ru: Играть выре&занное

en: Play C&ut Preview-at-Speed
ru: Играть превью выре&за

en: Play Once
ru: Играть один раз

en: Play at selected speed
ru: Играть с выбранной скоростью

en: Play it Loud
ru: Играть громко

en: Play to &Selection
ru: И&грать до выделения

en: Play-at-Speed
ru: Играть на скорости

en: Play-at-Speed &Once
ru: Иг&рать один раз

en: Play-at-Speed Once
ru: Играть один раз

en: Play/Stop and &Set Cursor
ru: И&грать/остановить и установить курсор

en: Playable Track
ru: Воспроизводимый трек

en: Playback
ru: Проигрывание

en: Playback Device
ru: Устройство проигрывания

en: Playback Level
ru: Уровень проигрывания

en: Playback Meter
ru: Индикатор проигрывания

en: Playback Meter Options
ru: Настройка индикатора проигрывания

en: Playback Speed
ru: Скорость проигрывания

en: Playback channels: %d
ru: Каналы проигрывания: %d

en: Playing
ru: Проигрывание

en: Playing Audio
ru: Проигрывание аудио

en: Playing at Speed
ru: Проигрывание на скорости

en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
ru: Проверьте, существует ли каталог, имеете ли вы к нему надлежащие права доступа, и не переполнен ли диск с данными.

en: Please choose an existing file.
ru: Выберите существующий файл.

en: Please save and close the current project first.
ru: Сначала сохраните и закройте текущий проект.

en: Please select a Note Track.
ru: Выберите трек нот

en: Please select a time within a clip.
ru: Выберите время внутри клипа.

en: Please select an audio track.
ru: Выберите аудиотрек.

en: Please select at least %d channels.
ru: Выберите не менее %d каналов.

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
ru: Выберите хотя бы один трек аудио и один трек MIDI.

en: Please select codec before saving a profile
ru: Выберите кодек перед сохранением профиля

en: Please select format before saving a profile
ru: Выберите формат перед сохранением профиля

en: Please select in a mono track.
ru: Выберите в монотреке.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
ru: Выберите в стереотреке или двух монотреках.

en: Please select only one Note Track at a time.
ru: Выберите за один раз только один трек нот.

en: Please wait...
ru: Немного подождите...

en: Plot Spectrum...
ru: Графика спектра...

en: Pluck
ru: Пиццикато

en: Pluck MIDI pitch
ru: MIDI-тон пиццикато

en: Plug-in
ru: Плагин

en: Plug-in already exists
ru: Плагин уже существует

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
ru: Файл плагина используется. Перзаписать не удалось

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
ru: Группа плагинов в %s была объединена с ранее определённой группой

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
ru: Элемент плагинов в %s конфликтует с ранее определённым элементом и был отклонён

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
ru: Элементы плагинов в %s указывают конфликтующие места размещения

en: Plug-in support
ru: Поддержка плагинов

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
ru: Плагины установлены.~%(для включения эффектов используйте плагин-менеджер):

en: Plug-ins updated:
ru: Обновлённые плагины:

en: Plugin
ru: Плагин

en: Plugin Error
ru: Ошибка плагина

en: Plugin Manager
ru: Плагин-менеджер

en: Plugin Settings
ru: Установки плагина

en: Podcast/Radio
ru: Подкаст/радио

en: Point after sound
ru: Точка после звука

en: Point before sound
ru: Точка перед звуком

en: Position
ru: Позиция

en: Power
ru: Значение

en: Power Vocals
ru: Мощный вокал

en: Pre&ferences
ru: &Настройки

en: Pre&vious Clip Boundary
ru: Границу п&редыдущего клипа

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
ru: От п&редыдущей границы клипа до курсора

en: Pre-processing
ru: Пре-обработка

en: Pre-ro&ll:
ru: &Преролл:

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
ru: Метод прогноза уровня сигнала
    Оценочный - самый быстрый, низкая компрессия
    Поиск в журнале - самый медленный, лучшая компрессия
    Полный поиск - по умолчанию

en: Preferences
ru: Настройки

en: Preferences > Application
ru: Настройки > Приложение

en: Preferences > Directories
ru: Настройки > Каталоги

en: Preferences for Application
ru: Настройки для приложения

en: Preferences for Batch
ru: Настройки пакета

en: Preferences for Cloud
ru: Настройки для облака

en: Preferences for Directories
ru: Настройки каталогов

en: Preferences for Effects
ru: Настройки эффектов

en: Preferences for ExtImport
ru: Настройки ExtImport

en: Preferences for GUI
ru: Настройка интерфейса

en: Preferences for ImportExport
ru: Настройка импорта/экспорта

en: Preferences for KeyConfig
ru: Настройки клавиатурных комбинаций

en: Preferences for Library
ru: Настройки библиотеки

en: Preferences for MidiIO
ru: Настройки MidiIO

en: Preferences for Module
ru: Настройки модуля

en: Preferences for Playback
ru: Настройки проигрывания

en: Preferences for Quality
ru: Настройки качества

en: Preferences for Recording
ru: Настройки записи

en: Preferences for Spectrum
ru: Настройки спектра

en: Preferences for Theme
ru: Настройки темы

en: Preferences for Tracks
ru: Настройки треков

en: Preferences for TracksBehaviors
ru: Настройка поведения треков

en: Preferences for Waveforms
ru: Настройки волноформы

en: Preferences:
ru: Настройки:

en: Preparing audio...
ru: Поготовка аудио…

en: Preparing preview
ru: Подготовка превью

en: Preparing...
ru: Подготовка...

en: Preset
ru: Пресет

en: Preset '%s' does not exist.
ru: Пресет '%s' не существует.

en: Preset 1:
ru: Пресет 1:

en: Preset 2:
ru: Пресет 2:

en: Preset already exists.
    
    Replace?
ru: Пресет уже существует.
    
    Перезаписать?

en: Preset name:
ru: Имя пресета:

en: Preset:
ru: Пресет:

en: Presets
ru: Пресеты

en: Presets && settings
ru: Пресеты &и настройки

en: Presmooth Time
ru: Интервал предварительного сглаживания

en: Presmooth Time:
ru: Интервал предсглаживания

en: Press
ru: Нажать

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
ru: Нажмите F2 или дважды щёлкните для правки содержимого ячейки.

en: Prev
ru: Назад

en: Preview effect
ru: Превью эффекта

en: Preview not available
ru: Превью недоступно

en: Previewing
ru: Превью

en: Previews can be updated only for Cloud projects
ru: Превью можно обновить только для проектов в облаке

en: Previo&us Clip
ru: П&редыдущий клип

en: Previous
ru: Предыдущее

en: Previous slide
ru: Предыдущий слайд

en: Primary shared object files
ru: Первичные файлы общих объектов

en: Private
ru: Личное

en: Problem details
ru: Детали проблемы

en: Processing complete.
ru: Обработка завершена.

en: Processing first track of stereo pair: %s
ru: Обработка первого трека стереопары: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
ru: Обработка второго трека стереопары: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
ru: Раздельная обработка стереоканалов: %s

en: Processing...   %i%%
ru: Обработка...   %i%%

en: Processing...   0%%
ru: Обработка...   0%%

en: Processing: %s
ru: Обработка: %s

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
ru: Создано с помощью приложения <span>Экспорт данных сэмплов</span> для
    <a href="~a">Audacity</a>, автор — Steve
    Daulton

en: Profile:
ru: Профиль:

en: Program
ru: Программа

en: Program build date:
ru: Дата сборки:

en: Program name appears to be missing.
ru: Отсутствует имя программы.

en: Progress
ru: Выполнение

en: Project
ru: Проект

en: Project Dependencies
ru: Зависимости проекта

en: Project Depends on Other Audio Files
ru: Проект зависит от других аудиофайлов

en: Project E&nd
ru: &Конец проекта

en: Project End
ru: Конец проекта

en: Project Name
ru: Имя проекта

en: Project Recovered
ru: Проект восстановлен

en: Project Start
ru: Начало проекта

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
ru: При проверке проекта в ходе автовосстановления выявлены неточности.
    
    Подробней узнайте, выбрав в меню Справка > Диагностика > Показать журнал...

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
ru: При проверке папки проекта '%s' 
    обнаружено %lld отсутствующих блокфайлов-псевдонимов (.auf). 
    Audacity может полностью восстановить эти файлы 
    на основе текщих аудиоданных проекта.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
ru: При проверке папки проекта '%s' 
    не были выявлены блок-файлы (.au) аудиоданных (%lld). 
    Возможно, из-за ошибки, сбоя системы или случайного  
    удаления. У Audacity нет возможности 
    восстановить эти файлы автоматически. 
    
    Если выбрать первый или второй из приведённых ниже вариантов, 
    можно попытаться найти и восстановить недостающие файлы 
    в их прежнем расположении. 
    
    Обратите внимание, что при втором варианте волноформа 
    может не показать тишину.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
ru: Проверка папки проекта '%s' выявила 
    отсутствие внешних (%lld) аудиофайлов (файлов-псевдонимов). 
    Audacity не может восстановить эти файлы автоматически. 
    
    Если ниже выбрать первый или второй вариант, 
    можно попытаться найти и восстановить отсутствующие файлы 
    в их прежнем расположении. 
    
    Обратите внимание, что при втором варианте волноформа 
    может не показывать тишину. 
    
    Если выбрать третий вариант, то это сохранит 
    проект в его текущем состоянии, даже если при дальнейших 
    уведомлениях об ошибках выберите 'Немедленно закрыть проект'.

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
ru: При проверке папки проекта '%s' 
    обнаружены несвязанные блок-файлы (%d). 
    Эти файлы не используются в данном проекте. 
    Они небольшие и безвредные.

en: Project check read faulty Sequence tags.
ru: Проверкой проекта обнаружены проблемы с тегом <sequence>.

en: Project contains unsaved changes. There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Discarding changes will open the latest version instead.
ru: В проекте содержатся несохранённые данные. На audio.com обнаружена более новая версия этого проекта Audacity. В результате отбраковки будет открыта эта самая свежая версия

en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
ru: Проект занят
    (Невозможно работать с блок-файлами)

en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
ru: Проект повреждён
    (невозможно работать с блок-файлами)

en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
ru: Проект в каталоге тоько чтение
    (Невозможно создать требуемые временные файлы)

en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
ru: Проект заблокирован
    (невозможно работать с блок-файлами)

en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
ru: Проект только чтение
    (невозможно работать с блок-файлами)

en: Project is syncing with audio.com. Do you want to stop the sync process?
ru: Проект синхронизируется с audio.com. Прекратить процесс синхронизации?

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
ru: Проект находится на диске, отформатированном в FAT.
    Чтобы открыть, скопируйте его на другой диск.

en: Project update required
ru: Требуется обновление проекта

en: Project version conflict detected
ru: Выявлен конфликт версий проекта

en: Project was closed before snapshot was created
ru: Проект был закрыт до завершения создания снимка

en: Project was recovered
ru: Проект был восстановлен

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
ru: Проекты нельзя сохранять на диски FAT.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
ru: Необходимо правильно настроить FFmpeg.
    Сделайте это в диалоге Настройки -> Библиотеки.

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
ru: Обеспечивает поддержку эффектов Audio Unit для Audacity

en: Provides LADSPA Effects
ru: Обеспечивает LADSPA-эффекты

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
ru: Обеспечивает для Audacity поддержку LV2-эффектов

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
ru: Обеспечивает поддержку для Audacity эффектов Найквиста

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
ru: Обеспечивает поддержку Vamp-эффектов для Audacity

en: Provides builtin commands to Audacity
ru: Обеспечивает для Audacity встроенные команды

en: Provides builtin effects to Audacity
ru: Обеспечивает для Audacity  встроенные эффекты

en: Public
ru: Общедоступный

en: Punch and Rol&l Record
ru: За&пись с перезаписью

en: Punch and Roll Recording
ru: Запись с перезаписью

en: Q (higher value reduces width)
ru: Q (больше значение - меньше ширина)

en: Quality
ru: Качество

en: Quality (kbps)
ru: Качество (кб/c)

en: Quality:
ru: Качество:

en: Quick Fixes
ru: Исправить быстро

en: Quick-Play disabled
ru: Быстрое проигрывание выключено

en: Quick-Play enabled
ru: Быстрое проигрывание включено

en: R
ru: П

en: R&egion
ru: &Область

en: R&elease Time:
ru: Время с&пада

en: R&elease time (secs):
ru: Время &затухания (сек.)

en: R&emove Special
ru: Специальное у&даление

en: R&escan Audio Devices
ru: Повторный пои&ск аудиоустройств

en: R&eset
ru: &Сброс

en: RAW (header-less)
ru: RAW (без заголовка)

en: RMS dB
ru: RMS дБ.

en: RMS level
ru: RMS-уровень

en: Random Seed:
ru: Случайное число:

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
ru: Быстрое изменение качества звука, как популярный в 1970-х гитарный эффект

en: Rat&e
ru: &Частота дискретизации

en: Rate Change
ru: Изменить частоту

en: Rate:
ru: Частота:

en: Rati&o:
ru: &Коэффициент:

en: Ratio
ru: Пропорции

en: Ratio %.0f to 1
ru: Пропорции %.0f к 1

en: Ratio %.1f to 1
ru: Пропорции %.1f к 1

en: Re&duce
ru: У&меньшить

en: Re&name Track...
ru: &Переименовать трек...

en: Re&store
ru: Во&сстановить

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
ru: Со&хранять метки, если выделение привязано к метке

en: Read as Zero
ru: Прочесть как нуль

en: Reading data again...
ru: Повторить чтение данных...

en: Real-time Conversion
ru: Преобразование в реальном времени

en: Realtime Effects
ru: Эффекты реального времени

en: Realtime effect o&rganization:
ru: О&рганизация эффектов реального времени:

en: Realtime effects
ru: Эффекты реального времени

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
ru: Эффекты реального времени неразрушаемы и их можно изменить в любое время.

en: Realtime effects for %s
ru: Эффекты реального времени для %s

en: Rearrange sub-views
ru: Реорганизовать подвиды

en: Reassignment
ru: Переназначение

en: Received %d while opening devices
ru: При открытии устройств получено %d

en: Recent &Files
ru: &Недавние файлы

en: Record
ru: Записать

en: Record &New Track
ru: Записать &новый трек

en: Record Meter
ru: Индикатор записи

en: Record New Track
ru: Записать новый трек

en: Record on a new track
ru: Записать на новый трек

en: Record/Playhead
ru: Запись/указатель проигрывания

en: Recorded Audio
ru: Записанный звук

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
ru: Записанные данные были потеряны в отмеченных местах. Возможные причины:
    
    Другие приложения конкурируют с Audacity за процессорное время
    
    Сохраняются данные прямо на медленное внешнее запоминающее устройство

en: Recorded_Audio
ru:  записанное_аудио

en: Recording
ru: Запись

en: Recording &Channels
ru: Каналы &записи

en: Recording - Choosing the Recording Device
ru: Запись - выбор устройства записи

en: Recording - Choosing the Recording Source
ru: Запись - выбор источника записи

en: Recording - Setting the Recording Level
ru: Запись - установка уровня записи

en: Recording Audio
ru: Запись аудио

en: Recording Channels
ru: Каналы записи

en: Recording Device
ru: Устройство записи

en: Recording Exported:
ru: Запись экспортирована:

en: Recording Level
ru: Уровень записи

en: Recording Meter
ru: Индикатор записи

en: Recording Meter Options
ru: Настройка индикатора записи

en: Recording Saved:
ru: Сохранённая запись:

en: Recording channels: %d
ru: Каналы записи: %d

en: Recording duration:
ru: Длина записи:

en: Recording end:
ru: Конец записи:

en: Recording start:
ru: Начало записи:

en: Recording stops and starts
ru: Запись останавливается и запускается

en: Recording volume is emulated
ru: Громкость записи эмулирована

en: Recording volume is native
ru: Громкость записи естественная

en: Recording will commence in:
ru: Запись начнётся в:

en: Recover
ru: Восстановить

en: Recoverable &projects
ru: Восстановимые &проекты

en: Rectangle
ru: Прямоугольный

en: Rectangular
ru: Прямоугольное

en: Rectifier Distortion
ru: Диодный исказитель

en: Redo
ru: Вернуть

en: Redo previous change
ru: Повторить последние изменения

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
ru: Уменьшить амплитуду для восстановления пиков (дБ)

en: Reduces "dynamic range", or differences between loud and quiet parts.
ru: Сужает динамический диапазон или разницу между громкими и тихими частями.

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
ru: Уменьшает (приглушает) громкость одного или нескольких треков, когда громкость заданного опорного трека достигает конкретного уровня

en: Refresh Rate
ru: Частота обновления

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
ru: Восстановить файлы сводки псевдонимов (безопасно и рекомендовано)

en: Region around sounds
ru: Регион вокруг звука

en: Region between sounds
ru: Регион между звуками

en: Regular
ru: Обычная

en: Regular Interval Labels
ru: Регулярный интервал меток

en: Relative To:
ru: Относительно:

en: Release Time
ru: Время спада

en: Release Time %.1f secs
ru: Время спада %.1f сек.

en: Release build (debug level %d)
ru: Сборка релиза (уровень диагностики %d)

en: Release time
ru: Время затухания

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Remaining Time:
ru: Осталось времени:

en: Remember my choice and don't ask again
ru: Запомнить мой выбор и больше не спрашивать

en: Remind me later
ru: Напомнить мне позже

en: Remo&ve
ru: Удали&ть

en: Remo&ve Tracks
ru: &Удалить

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove %s
ru: Удалить %s

en: Remove Track
ru: Удалить трек

en: Removed %s from %s
ru: Удалено %s из %s

en: Removed Cut Line
ru: Удалена линия выреза

en: Removed audio track(s)
ru: Удалённые аудиотреки

en: Removed track '%s'.
ru: Удалённый трек '%s'.

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
ru: Удаляет фоновый шум (шум ветра, помехи магнитной ленты, фон и т.п.)

en: Removing DC offset and Normalizing...
ru: Удаление смещения по оси амплитуды и нормализация...

en: Removing DC offset...
ru: Удаление DC-смещения...

en: Removing Dependencies
ru: Удаление зависимостей

en: Rename '%s'
ru: Переименовать '%s'

en: Rename '%s' to...
ru: Переименовать '%s' на...

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
ru: Переименуйте 'без имени' для сохранения новой записи.
    'OK' сохранит все изменения, 'Отмена' - нет.

en: Rename Clip...
ru: Переименовать клип...

en: Rename...
ru: Переименовать...

en: Renamed '%s' to '%s'
ru: Имя '%s' изменено на '%s'

en: Render
ru: Обработать

en: Render Pitch and &Speed
ru: Рендер высоты тона и &скорости

en: Render Pitch and Speed
ru: Рендер высоты тона и скорости

en: Rendered all audio in track '%s'
ru: Обработано всё аудио в треке '%s'

en: Rendered time-stretched audio
ru: Растянутые по времени аудиоданные с рендерингом

en: Rendering Clip
ru: Рендеринг клипа

en: Rendering Control-Track Time-Stretched Audio
ru: Рендеринг аудио с растянутым по времени опорным треком

en: Repair
ru: Исправление

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
ru: Исправление работает, используя аудиоданные за пределами выбранного региона.
    
    Выберите область, которая имеет смежный аудио хотя бы с одной стороны.
    
    Чем больше окружающего аудио, тем лучше это работает.

en: Repeat
ru: Повторение

en: Repeat %s
ru: Повторить %s

en: Repeat Last Analyzer
ru: Повторить последний анализатор

en: Repeat Last Effect
ru: Повторить последний эффект

en: Repeat Last Generator
ru: Повторить последний генератор

en: Repeat Last Tool
ru: Повторить последний инструмент

en: Repeat processing
ru: Повторная обработка

en: Repeats the selected audio again and again
ru: Циклично повторяет выделенные аудиоданные

en: Repeats the selection the specified number of times
ru: Повторяет выделенную область указанное количество раз

en: Replace %s
ru: Заменить %s

en: Replace effect
ru: Заменить эффект

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
ru: Заменить отсутствующие данные тишиной (немедленно и безвозвратно)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
ru: Заменить отсутствующие данные тишиной (насовсем).

en: Replace preset '%s'?
ru: Заменить пресет '%s'?

en: Replaced %s with %s
ru: Заменено %s на %s

en: Report generated to:
ru: Отчёт подготовлен:

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
ru: Запрашиваемая кривая не найдена, используется 'без имени'

en: Requested value exceeds memory capacity.
ru: Указанное значение превышает объём доступной памяти.

en: Resample
ru: Изменить частоту дискретизации

en: Resample Track
ru: Изменить частоту дискретизации трека

en: Resampled audio track(s)
ru: Аудиотреки с передискретизацией

en: Resampling failed.
ru: Не удалось изменить частоту дискретизации.

en: Resampling track %d
ru: Передискретизация трека %d

en: Rese&t...
ru: &Сброс...

en: Reset
ru: Сброс

en: Reset &Configuration
ru: Сброс &настроек

en: Reset Clip Pitch
ru: Сброс тона клипа

en: Reset Clip Speed
ru: Сброс скорости клипа

en: Reset Genres
ru: Сброс жанров

en: Reset Toolb&ars
ru: С&бросить тулбары

en: Reset Zoom
ru: Сброс зума

en: Resid&ue
ru: Ос&таток

en: Residual level
ru: Остаточный уровень

en: Resize:
ru: Изменить размер:

en: Reso&nance:
ru: Резо&нанс (кГц):

en: Resonance
ru: Резонанс в кГц

en: Resonant Noise
ru: Резонансный шум

en: Restart system
ru: Перезагрузить систему

en: Restore Defaults
ru: Сброс в умолчание

en: Result
ru: Результат

en: Results
ru: Результаты

en: Retrieve Selectio&n
ru: Восстановить &выделение

en: Retry
ru: Повторить

en: Rever&berance (%):
ru: Ревер&берация (%):

en: Reverb
ru: Реверберация

en: Reverse
ru: Реверс

en: Reverse Bouncing Ball
ru: Пинбол-реверс

en: Reverses the selected audio
ru: Реверсирует выбранное аудио

en: Rhythm Track
ru: Ритм-трек

en: Rhythm track duration
ru: Длительность ритм-трека

en: Right (dB)
ru: Правый (дБ)

en: Right (linear)
ru: Правый (линейная)

en: Right Only
ru: Только правый

en: Right-click for menu.
ru: Откройте меню щелчком ПКМ.

en: Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
ru: Правый щелчок для меню. Ctrl+прокрутка для зума.

en: Risset Drum
ru: Барабан Риссета

en: Roll-off (dB per octave)
ru: Крутизна (дБ/октаву)

en: Rounded In
ru: Округлённый вход

en: Rounded Out
ru: Округлённый выход

en: Rule deletion confirmation
ru: Подтверждение удаления правила

en: Rules to choose import filters
ru: Правила выбора фильтров импорта

en: Run
ru: Пуск

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
ru: Запуск двух копий Audacity одновременно может привести
    к потере данных или сбою системы.

en: S&ave/Manage Curves...
ru: &Менеджер кривых......

en: S&ave:
ru: &Сохранить:

en: S&cale:
ru: &Шкала:

en: S&hare Audio...
ru: Поделиться &аудио...

en: S&how 'How would you like to export?' dialog
ru: &Показать окно 'Как экспортировать?'

en: S&ort Tracks
ru: С&ортировать

en: S&pectral
ru: С&пектр

en: S&pectrogram Settings...
ru: Нас&тройки спектрограммы...

en: S&tandard
ru: С&тандартный

en: S&teps per window:
ru: &Шагов на окно:

en: S&tore Selection
ru: &Сохранить выделение

en: S&witch view to Beats and Measures and align with musical grid
ru: &Переключать режим просмотра на 'Доли и такты' и выравнивать по музыкальной сетке.

en: S-Curve Down
ru: S-кривая вниз

en: S-Curve In
ru: S-кривая вход

en: S-Curve Out
ru: S-кривая выход

en: S-Curve Up
ru: S-кривая вверх

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
ru: SBSMS время / растяжение тона

en: SFX Limiter
ru: SFX-ограничитель

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
ru: Не удалось инициализировать библиотеку SQLite. Audacity не может продолжить.

en: SQLite3 error
ru: Ошибка SQLite3

en: Same name
ru: Имя то же

en: Sample #
ru: Сэмпл №

en: Sample &Rate
ru: &Частота дискретизации:

en: Sample Count
ru: Счётчик сэмплов

en: Sample Data Export
ru: Экспорт данных сэмпла

en: Sample Data Import
ru: Импорт данных сэмплов

en: Sample Edit
ru: Правка сэмпла

en: Sample Rate Con&verter:
ru: Кон&вертер частоты дискретизации:

en: Sample Rate Conver&ter:
ru: Конв&ертер частоты дискретизации:

en: Sample Rate used when recording new tracks, mixing down tracks and for playback in this project.
ru: Частота дискретизации, используемая при записи новых треков, их микшировании и проигрывании в этом проекте.

en: Sample Rate:
ru: Частота дискретизации:

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
ru: Частота дискретизации: ~a Гц. Значения сэмплов на шкале ~a.~%~a~%~a

en: Sample Rates
ru: Частоты дискретизации

en: Sample Track
ru: Сэмпл трека

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
ru: Частота дискретизации (Гц)
    0 - не изменять частоту дискретизации

en: Sample rate conversion
ru: Преобразование частоты дискретизации

en: Sample rate:
ru: Частота дискретизации:

en: Samples
ru: Сэмплы

en: Save
ru: Сохранить

en: Save %s
ru: Сохранить %s

en: Save &To Cloud...
ru: Сохранить &в облаке...

en: Save As
ru: Сохранить как

en: Save Copy
ru: Сохранить копию

en: Save Files
ru: Сохранить файлы

en: Save Log
ru: Сохранить журнал

en: Save Metadata As:
ru: Сохранить метаданные как:

en: Save Nyquist script
ru: Сохранить скрипт Найквиста

en: Save Preset
ru: Сохранить пресет

en: Save Preset...
ru: Сохранить пресет...

en: Save Project &As...
ru: Сохранить проект &как...

en: Save Project As:
ru: Сохранить проект как:

en: Save Project...
ru: Сохранить проект...

en: Save Project2
ru: Сохранить проект2

en: Save Theme Cache
ru: Сохранить кэш темы

en: Save Timer Recording As
ru: Действие после записи по таймеру

en: Save VST Preset As:
ru: Сохранить пресет VST как:

en: Save VST3 Preset As:
ru: Сохранить VST3 пресет как:

en: Save Without Copying
ru: Сохранить без копирования

en: Save behavior
ru: Поведение при сохранении

en: Save file as
ru: Сохранить файл как

en: Save log to:
ru: Сохранять журнал в файл:

en: Save project before closing?
ru: Сохранить проект перед закрытием?

en: Save script
ru: Сохранить скрипт

en: Save script as...
ru: Сохранить скрипт как…

en: Save this project
ru: Сохранить этот проект

en: Save to &computer
ru: Сохранить на &компьютере

en: Save to Cloud
ru: Сохранить в облаке

en: Save to audio.com
ru: Сохранить на audio.com

en: Save to computer
ru: Сохранить на компьютере

en: Save to computer...
ru: Сохранить на компьютере...

en: Save to the Cloud (free)
ru: Сохранить в облаке (бесплатно)

en: Saved %s
ru: Сохранён %s

en: Saves a copy of current project.
ru: Сохраняет копию текущео проекта.

en: Saves a project.
ru: Сохраняет проект.

en: Saves the log contents.
ru: Сохраняет содержимое журнала.

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
ru: Сохранение копии не должно перезаписывать существующий сохранённый проект.
    Повторите попытку и выберите оригинальное имя.

en: Saving an Audacity Project
ru: Сохранение проекта Audacity

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
ru: Сохранение и загрузка отдельных файлов темы использует отдельный файл для каждого изображения.
    В остальном различий нет.

en: Saving project
ru: Сохранение проекта

en: Sawtooth
ru: Пилообразная

en: Scale
ru: Масштаб

en: Scale:
ru: Шкала:

en: Scheduled to stop at:
ru: Запланирована остановка на:

en: Script
ru: Скрипт

en: Script was not saved.
ru: Скрипт не сохранён.

en: Script&ables I
ru: Скр&ипты I

en: Scripta&bles II
ru: Скри&пты II

en: Scroll
ru: Прокрутка

en: Scroll view to playhead
ru: Прокрутка к указателю проигрывания

en: Scru&bbing
ru: Скра&ббинг

en: Scrub &Ruler
ru: Скраб-&линейка

en: Scrub Bac&kwards
ru: Скраб &назад

en: Scrub For&wards
ru: Скраб &вперёд

en: Scrubbing
ru: Скраббинг

en: Searc&h:
ru: На&йти:

en: Search:
ru: Поиск:

en: Searching for plugins
ru: Поиск плагинов

en: Second greatest
ru: Второй по величине

en: Seconds
ru: Секунды

en: Seconds && samples
ru: к секундам &и сэмплам

en: See %s for more info.
ru: Смотрите %s, чтобы узнать больше.

en: See&k
ru: &Поиск при проигрывании

en: Seek Time when playing
ru: Интервал поиска при проигрывании

en: Seeking
ru: Поиск

en: Select
ru: Выбрать

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
ru: Выберите 'Полный', чтобы использовать графический интерфейс, если таковой предоставляется Audio Unit. Выберите 'по умолчанию', чтобы использовать интерфейс, предоставляеый системой. Выберите 'Основной', для базового текстового интерфейса. Чтобы внесённые изменения вступили в силу, следует повторно открыть окно эффекта.

en: Select &Font...
ru: Выбрать &шрифт...

en: Select &interface
ru: В&ыберите интерфейс

en: Select A&ll	Ctrl+A
ru: В&ыбрать всё	Ctrl+A

en: Select All
ru: Выбрать всё

en: Select Audio Host
ru: Выбрать метод вывода звука

en: Select Command
ru: Выбрать команду

en: Select Cursor to Stored
ru: Выбрать курсор для сохранения

en: Select Cursor to Track End
ru: Выделить от курсора до конца трека

en: Select Curve
ru: Выбрать кривую

en: Select Frequencies
ru: Выбрать частоты

en: Select Frequencies...
ru: Выделить частоты...

en: Select Function
ru: Выбрать функцию

en: Select Macro
ru: Выбрать макрос

en: Select Next Clip
ru: Выбрать следующий клип

en: Select None
ru: Сброс выделения

en: Select Playback Device
ru: Выбрать устойство проигрывания

en: Select Preset
ru: Выбрать пресет

en: Select Previous Clip
ru: Выбрать предыдущий клип

en: Select Recording Channels
ru: Выбрать каналы записи

en: Select Recording Device
ru: Выбрать устройство записи

en: Select Sync-Locked
ru: Выбрать с синхр-блоком

en: Select Time
ru: Выбрать время

en: Select Time...
ru: Выделить время...

en: Select Track Start to Cursor
ru: Выделить от начала трека до курсора

en: Select Track Start to End
ru: Выделить от начала до конца трека

en: Select Tracks
ru: Выбрать треки

en: Select Tracks...
ru: Выделить треки...

en: Select Zero Crossing
ru: Выбрать пересечение нуля

en: Select a MIDI file
ru: Выбрать файл MIDI

en: Select a directory
ru: Выбрать каталог

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
ru: Выделите несколько секунд только шума, чтобы программа знала
    что фильтровать, и щёлкните 'Получить профиль шума':

en: Select a file
ru: Выберите файл

en: Select a text file containing labels
ru: Выберите текстовый файл с метками

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
ru: Выделите всё аудио, к которому хотите применить фильтр, укажите
    сколько шума отфильтровать и для его уменьшения щёлкните ОК

en: Select all text
ru: Выбрать весь текст

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
ru: Выберите XML-файл сочетаний клавиш Audacity...

en: Select file
ru: Выберите файл

en: Select file(s) for batch processing...
ru: Выберите файлы для пакетной обработки...

en: Select file(s) to install
ru: Выберите файлы для установки

en: Select one or more files
ru: Выберите один или несколько файлов

en: Select stream(s) to import
ru: Выберите потоки для импорта

en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
ru: Чтобы использовать '%s', выделите аудиоданные (Cmd+A  выделяет всё) и повторите попытку.

en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
ru: Чтобы использовать '%s', выделите аудиоданные (Ctrl+A выделяет всё) и повторите попытку.

en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
ru: Выберите аудиоданные, к которым будет применён эффект '%s'.
    
    1. Выделите фрагмент только с шумом, и с помощью %s дполучите профиль шума.
    
    2. После создания профиля шума выберите аудио, которое нужно изменить,
    и используйте %s, чтобы изменить это аудио.

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
ru: Выберите базовую частоту
    и отпустите кнопку мыши

en: Select to End
ru: Выделить до конца

en: Select to Start
ru: Выделить до начала

en: Select xml file to export presets into
ru: Выберите XML-файл для экспорта в него пресетов

en: Select xml file with presets to import
ru: Выберите XML-файл с пресетами для импорта

en: Select...
ru: Выбрать...

en: Selected
ru: Выбран

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
ru: Выбрано устройство проигрывания MIDI: %d - %s

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
ru: Выбрано устройство записи MIDI: %d - %s

en: Selected area using Brush Tool
ru: Зона, выделенная инструментом 'Кисть'

en: Selected audio only.
    Only the selected portion of the source clip will be pasted.
ru: Только выбранные аудиоданные.
    Будет вставлена только выбранная часть исходного клипа.

en: Selected noise profile is too short.
ru: Выбранных для анализа шума данных слишком мало.

en: Selected playback device: %d - %s
ru: Выбрано устройство записи: %d - %s

en: Selected recording device: %d - %s
ru: Выбрано устройство записи: %d - %s

en: Selection
ru: Выделение

en: Selection Contract L&eft
ru: Уменьшить выделение с&лева

en: Selection Contract R&ight
ru: Уменьшить выделение с&права

en: Selection En&d
ru: &Конец выделения

en: Selection End
ru: Конец выделения

en: Selection Extend &Left
ru: Расширить выделение в&лево

en: Selection Extend &Right
ru: Расширить выделение в&право

en: Selection Length
ru: Длина выделения

en: Selection Sta&rt
ru: &Начало выделения

en: Selection Star&t
ru: Начало &выделения

en: Selection Start
ru: Начало выделения

en: Selection Tool
ru: Выделение

en: Selection Toolbar Setup
ru: Настройка тулбара выделения

en: Selection is too small to use voice key.
ru: Выделение слишком мало для использования индекса голоса.

en: Selection must be larger than %d samples.
ru: Выделение должно быть больше %d сэмплов.

en: Selection to &Start
ru: &Начало выделения

en: Selection to En&d
ru: &Конец выделения

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
ru: Выделение слишком короткое.~%Оно должно иметь более 2-х сэмплов.

en: Selects Audio.
ru: Выделяет аудиоданные.

en: Selects a frequency range.
ru: Выделяет частотный диапазон.

en: Selects a range of tracks.
ru: Выделяет диапазон треков.

en: Selects a time range.
ru: Выделяет диапазон времени.

en: Semitones (half-steps)
ru: Полутона

en: Sensiti&vity (dB):
ru: Ч&увствительность (дБ):

en: Sensitivity
ru: Чувствительность

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
ru: В последовательности есть блок-файл превышающий максимум в %s сэмплов на блок.
    Он будет усечён до максимально допустимой длины.

en: Set
ru: Задать

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
ru: Чтобы включить 'Длительность ритм-трека', задайте 'Количество тактов' нуль.

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
ru: Задать (или расширить) &левую границу выделения

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
ru: Задать (или расширить) &правую границу выделения

en: Set Clip
ru: Задать клип

en: Set Clip...
ru: Задать клип...

en: Set De&fault
ru: Задать как умол&чание

en: Set Display
ru: Задать отображение

en: Set Envelope
ru: Задать огибающую

en: Set Envelope...
ru: Задать огибающую...

en: Set Interpolation
ru: Задать интерполяцию

en: Set Label
ru: Задать метку

en: Set Label...
ru: Задать метку...

en: Set Left Selection Boundary
ru: Задать левую границу выделения

en: Set Loop &In
ru: Задать &начало петли

en: Set Loop &Out
ru: Задать &конец петли

en: Set Loop To Selection
ru: Петля по выделению

en: Set Preference
ru: Задать настройку

en: Set Preference...
ru: Задать настройку...

en: Set Project
ru: Задать проект

en: Set Project...
ru: Задать проект...

en: Set Range
ru: Задать диапазон

en: Set Rate
ru: Задать частоту

en: Set Right Selection Boundary
ru: Задать правую границу выделения

en: Set Selection Left at Play Position
ru: Задать границу выделения слева от позиции проигрывания

en: Set Selection Right at Play Position
ru: Задать границу выделения справа от позиции проигрывания

en: Set Track
ru: Задать трек

en: Set Track Audio
ru: Задать аудиотрек

en: Set Track Audio...
ru: Задать аудиотрек...

en: Set Track Name
ru: Задать имя трека

en: Set Track Status
ru: Задать статус трека

en: Set Track Status...
ru: Задать статус трека...

en: Set Track Visuals
ru: Задать визуальные эффекты трека

en: Set Track Visuals...
ru: Задать визуализацию трека...

en: Set Track...
ru: Задать трек...

en: Set Wave Clip Name
ru: Задать имя клипа волноформы

en: Set either 'Number of bars' or~%~
                        'Rhythm track duration' to greater than zero.
ru: Задайте или 'Количество тактов' или~%~
                        'Длительность ритм-трека' больше нуля.

en: Set range to '%ld' - '%ld'
ru: Задать диапазон '%ld' - '%ld'

en: Set sound activation le&vel...
ru: Задать уро&вень активации звуком...

en: Set time track display to linear
ru: Линейная шкала трека времени

en: Set time track display to logarithmic
ru: Логарифмическая шкала трека времени

en: Set time track interpolation to linear
ru: Линейная интерполяция трека времени

en: Set time track interpolation to logarithmic
ru: Логарифмическая интерполяция трека времени

en: Sets an envelope point position.
ru: Задаёт положение точки огибающей.

en: Sets the loudness of one or more tracks
ru: Задаёт пиковую амплитуду громкости одному или нескольким трекам

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
ru: Задаёт пиковую амплитуду одного или нескольких треков

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
ru: Задаёт пик амплитуды одного или нескольких треков

en: Sets the value of a single preference.
ru: Задаёт значение отдельной настройки.

en: Sets various values for a clip.
ru: Задаёт для клипа различные значения.

en: Sets various values for a label.
ru: Задаёт различные значения для метки.

en: Sets various values for a project.
ru: Задаёт различные значения для проекта.

en: Sets various values for a track.
ru: Задаёт различные значения для трека.

en: Setting a loop region also makes an audio selection
ru: Настройка региона петли позволяет выбрать и звук

en: Settings folder:
ru: Папка настроек:

en: Shaped
ru: Нойз-шейпинг

en: Share Audio
ru: Поделиться аудио

en: Share to audio.com
ru: Поделиться на audio.com

en: Shelf Filter
ru: Полочный фильтр

en: Shift-Left-Click
ru: Shift+щелчок ЛКМ

en: Shift-Right-Click
ru: Shift+щелчок ПКМ

en: Sho&w RMS in Waveform
ru: &Показывать RMS волноформы

en: Short Seek &Left During Playback
ru: &Короткий поиск влево

en: Short Seek &Right During Playback
ru: К&ороткий поиск вправо

en: Short cut
ru: Сокращение

en: Shortcuts
ru: Сочетания клавиш

en: Shortcuts have been removed
ru: Сочетания клавиш были удалены

en: Show
ru: Показать

en: Show &Log...
ru: Показать &журнал...

en: Show &Output
ru: Показать &вывод

en: Show 'How to Get &Help' at launch
ru: Показывать при запуске диалог 'Как получить &справку'

en: Show All Codecs
ru: Показать все кодеки

en: Show All Formats
ru: Показать все форматы

en: Show Log for Details
ru: Показывать журнал сообщений

en: Show S&cript
ru: Показать с&крипт

en: Show a grid along the &Y-axis
ru: &Показывать сетку вдоль оси Y

en: Show actual compression
ru: Показать фактическую компрессию

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
ru: Пока&зать альтернативный стиль (Mac или PC)

en: Show detailed info about each block file
ru: Показать подробную информацию каждого блок-файла

en: Show detailed info about each editing operation
ru: Показать подробную информацию о каждой операции редактирования

en: Show e&xtra menus
ru: Показывать &экстра-меню

en: Show g&rid lines
ru: Показать &сетку

en: Show grid lines
ru: Показать сетку

en: Show input
ru: Показать вход

en: Show messages
ru: Показывать сообщения

en: Show output
ru: Показать выход

en: Show target compression
ru: Показать целевую компрессию

en: Shrin&k
ru: С&ократить

en: Shutdown system
ru: Выключить компьютер

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ru: Смена знака        -- взвешенное: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Sign in
ru: Войти

en: Sign in here
ru: Войти здесь

en: Sign in to cloud
ru: Войти в облако

en: Sign in to save to the cloud
ru: Войти и сохранить в облаке

en: Sign-in and get the token
ru: Войти и получить токен

en: Signal Level Meter
ru: Индикатор уровня сигнала

en: Signed 16 bit PCM
ru: Подписанный ИКМ 16-бит

en: Signed 24 bit PCM
ru: Подписанный ИКМ 24-бита

en: Signed 32 bit PCM
ru: Подписанный ИКМ 32-бит

en: Signed 8 bit PCM
ru: Подписанный ИКМ 8-бит

en: Silence &Audio
ru: Заполнить &тишиной

en: Silence Audi&o
ru: Заполнить ти&шиной

en: Silence Labeled Audio
ru: Заполнить тишиной аудиоданные с метками

en: Silence Threshold
ru: Порог тишины

en: Silence Threshold:
ru: Порог тишины:

en: Silence audio selection
ru: Заполнить выделение тишиной

en: Silence before first beat
ru: Тишина перед первой долей

en: Silence duration:
ru: Длительность тишины:

en: Silenced labeled audio regions
ru: Заполненные тишиной регионы аудио с метками

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
ru: В выбранных треках записано %.2F сек. тишины с %.2f

en: Simple
ru: Простая

en: Simple tone control effect
ru: Простой эффект тон-контроля

en: Simplified
ru: Упрощённый

en: Simulate Recording Errors
ru: Имитация ошибок записи

en: Sine
ru: Синусоидальная

en: Sk&ip to
ru: &Перейти на

en: Skip to End
ru: Перейти на конец трека

en: Skip to Selection End
ru: Перейти на конец выделения

en: Skip to Selection Start
ru: Перейти на начало выделения

en: Skip to Start
ru: Перейти на начало трека

en: Slide %d of %d, %s, %s. %s
ru: Слайд %d из %d, %s, %s. %s

en: Slide %d of %d, %s. %s
ru: Слайд %d из %d, %s. %s

en: Sliding Stretch
ru: Плавное растяжение

en: Smack Explosion SFX
ru: SFX шок-взрыв

en: Small Room Bright
ru: Малый зал, яркий звук

en: Small Room Dark
ru: Малый зал, тусклый звук

en: Smart clip.
    The entire source clip will be pasted into your project, allowing you to access
    trimmed audio data anytime.
ru: Адаптивный клип.
    В проект будет вставлен весь исходный клип, который предоставит
    доступ к обрезанным аудиоданным в любой момент времени.

en: Smooth Time
ru: Интервал сглаживания

en: Smooth Time:
ru: Интервал сглаживания:

en: Smoothing
ru: Сглаживание

en: Snap
ru: Привязать:

en: Snap to combo box
ru: Привязать к полю со списком

en: Snap-To &Nearest
ru: Привязать к &ближайшему

en: Snap-To &Off
ru: Выключить &привязку

en: Snap-To &Prior
ru: Привязать к &предыдущему

en: Snapping
ru: Привязка

en: Soft Clip
ru: Мягкий клиппинг

en: Soft Clipping
ru: Мягкий клиппинг

en: Soft Limit
ru: Мягкое ограничение

en: Soft Overdrive
ru: Мягкий овердрайв

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
ru: Мягкий клиппинг -12 дБ, компенсация усиления 80%

en: Solo
ru: Соло

en: Solo &Button:
ru: Кнопка &Соло:

en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
ru: Проблемы с разрешениями
    (невозможно работать с блок-файлами)

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
ru: Некоторые требуемые файлы в:
      %s
    уже присутствуют. Перезаписать?

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
ru: После экспорта следующих %lld файлов что-то пошло совсем не так.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
ru: После экспорта следующих %lld файлов что-то пошло не так.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
ru: Не удалось инициализировать плагин VAMP.

en: Sorry, but it seems the email or password you entered is incorrect.
    Please double-check your credentials and try again!
ru: Извините, похоже, вы ввели неверный email или пароль.
    Перепроверьте свои учётные данные и повторите попытку!

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
ru: Не удалось загрузить плагин VAMP.

en: Sort by Name
ru: Сортировать по имени

en: Sort by Time
ru: Сортировать по времени

en: Sort by effect name
ru: по имени эффекта

en: Sort by publisher and effect name
ru: по издателю и имени эффекта

en: Sort by type and effect name
ru: по типу и имени эффекта

en: Sound ##1
ru: Звук ##1

en: Sound Activated Record
ru: Запись активацией звуком

en: Sound Activated Recording
ru: Запись активацией звуком

en: Sound card mixer support
ru: Поддержка микшера звуковой карты

en: Sp&lit
ru: Раз&бить на аудиоклипы

en: Spaces detected
ru: Обнаружены пробелы

en: Spe&ctral Selection Toolbar
ru: Выд&еление спектра

en: Special
ru: Специальные

en: Special thanks:
ru: Особая благодарность:

en: Specify New Filename:
ru: Укажите новое имя файла:

en: Spectra&l Selection Panel
ru: &Панель выбора спектра

en: Spectral Brush
ru: Кисть Спектр

en: Spectral Data Control Panel
ru: Контроллер данных спектра

en: Spectral Delete
ru: Спектральное удаление

en: Spectral Edit Multi Tool
ru: Мульти-инструмент спектра

en: Spectral Edit Parametric EQ
ru: Правка спектра параметрического EQ

en: Spectral Edit Shelves
ru: Полосовые фильтры спектра

en: Spectral Select
ru: Выбор спектра

en: Spectral Selection
ru: Выделение спектра

en: Spectral Tools
ru: Инструменты спектра

en: Spectrogram
ru: Спектрограмма

en: Spectrogram Settings
ru: Настройки спектрограммы

en: Spectrograms
ru: Спектрограммы

en: Spectrum
ru: Спектр

en: Speech
ru: Голосовое уведомление

en: Spl&it Stereo Track
ru: Раздел&ить стереотрек

en: Spli&t
ru: &Разделить

en: Split
ru: Разделить

en: Split &Horizontally
ru: Разделить &горизонтально

en: Split &Vertically
ru: Разделить &вертикально

en: Split Clip
ru: Разделить клип

en: Split Delete
ru: Удалить и разделиь

en: Split Delete Labeled Audio
ru: Удалить и разделить аудиоданные с метками

en: Split Deleted labeled audio regions
ru: Удалить и разделить регионы аудио с метками

en: Split Labeled Audio
ru: Разделить аудиоданные с метками

en: Split Ne&w
ru: Разбить, создав &новый трек

en: Split New
ru: Разделить на новый трек

en: Split Stereo to Mo&no
ru: Разделить стереотрек в мo&но

en: Split Stereo to Mono '%s'
ru: Разделить стерео на моно '%s'

en: Split files based on:
ru: Разделение файлов по принципу:

en: Split labeled audio (points or regions)
ru: Разделить аудиоданные с метками (по точкам/регионам)

en: Split stereo track '%s'
ru: Разделить стереотрек '%s'

en: Split to Mono
ru: Разделить на моно

en: Split to new track
ru: Разделить на новый трек

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
ru: Удалено с разделением %.2f сек. при t=%.2f

en: Square
ru: Меандр

en: Square, no alias
ru: Меандр, без сглаживания

en: St&op threshold (samples):
ru: Порог &остановки  (сэмплы):

en: Stages
ru: Этапы

en: Standard
ru: Стандарт

en: Standard Audio Unit preset file
ru: Файл стандартного пресета Audio Unit

en: Standard Autocorrelation
ru: Стандартная автокорреляция

en: Standard VST bank file
ru: Стандартный файл банка VST

en: Standard VST program file
ru: Стандартный файл программы VST

en: Standard Vinyl rpm:
ru: Стандартное значение об/мин пластинок:

en: Standard, 170-210 kbps
ru: Стандарт, 170-210 кб/с

en: Start
ru: Начало

en: Start (or end)
ru: Начало (или конец)

en: Start Date
ru: Дата начала

en: Start Date and Time
ru: Дата и время начала

en: Start Time
ru: Время начала

en: Start Time:
ru: Время начала:

en: Start and End of Selection
ru: Начало и конец выделения

en: Start and Length of Selection
ru: Начало и длина выделения

en: Start offset:
ru: Начальное смещение:

en: Start script
ru: Пуск скрипта

en: Start time offset
ru: Смещение времени начала

en: Start to &Cursor/Selection Start
ru: Н&ачало с курсором/началом выделения

en: Start to &Zero
ru: На&чало с нулём

en: Start to Selection &End
ru: &Начало с концом выделения

en: Start/End as
ru: Начало/конец как

en: Start:
ru: Начало:

en: Starting phase (degrees)
ru: Начальная фаза (градусы)

en: State folder:
ru: Папка состояния:

en: Stem plot
ru: Стем-график

en: Step 1
ru: Этап 1

en: Step 2
ru: Этап 2

en: Steps per block are too few for the window types.
ru: Количество шагов на блок для типов окон слишком мало.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
ru: Количество шагов на блок не может превышать размер окна.

en: Stereo Linking
ru: Связывание стерео

en: Stereo To Mono
ru: Стерео в моно

en: Stereo Wid&th (%):
ru: Ш&ирина стерео (%):

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
ru: Steve Daulton и Bill Wharrie

en: Sto&p
ru: О&становить

en: Stop
ru: Стоп

en: Stop script
ru: Остановить скрипт

en: Stop the Audio First
ru: Сначала остановите проигрывание

en: Stopped
ru: Остановлено

en: Store Cursor Pos&ition
ru: Сохран&ить пози&цию курсора

en: Stream is active ... unable to gather information.
ru: Поток активен ... невозможно собрать данные.

en: Stretch
ru: Растянуть

en: Stretch Note Track
ru: Растянуть трек нот

en: String or BLOB exceeds size limit
ru: Превышение ограничения на размер строки или двоичного объекта

en: Strings
ru: Смычковые

en: Studio Fade Out
ru: Студийный фейд-спад

en: SubCategories: %s
ru: Подкатегории: %s

en: SubRip text file
ru: SubRip

en: Success
ru: Успешно

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
ru: Критерии успешности 1.4.7 по WCAG 2.0: неуспешно

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
ru: Критерии успешности 1.4.7 по WCAG 2.0: успешно

en: Success!
ru: Успешно!

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
ru: Успешно.~%Файлы записаны в:~%~s~%

en: Successfully exported the following %lld file(s).
ru: Экспорт следующих %lld файлов успешен.

en: Super Wideband
ru: Сверхширокая полоса

en: Support for Other Formats
ru: Поддержка других форматов

en: Supported Capture Rates:
ru: Поддерживаемые скорости захвата:

en: Supported Playback Rates:
ru: Поддерживаемые скорости проигрывания:

en: Supported Rates:
ru: Поддерживаемые частоты:

en: Supported label file
ru: Поддерживаемый файл метки

en: Supports input: %d
ru: Поддерживаемый вход: %d

en: Supports output: %d
ru: Поддерживаемый выход: %d

en: Swap Channels
ru: Поменять местами каналы

en: Swap Stereo &Channels
ru: По&менять местами стереоканалы

en: Swapped Channels in '%s'
ru: Поменялись местами каналы в '%s'

en: Swing amount
ru: Величина колебания

en: Sync MIDI with Audio
ru: Синхронизация MIDI с аудио

en: Sync failed
ru: Попытка синхронизации не удалась

en: Sync-Lock Tracks
ru: Синхр-блок треков

en: Synchronize MIDI with Audio
ru: Синхронизация MIDI с аудио

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
ru: Синхронизация MIDI и аудиотреков

en: Synchronizing project
ru: Синхронизация проекта

en: Syncing
ru: Синхронизация

en: Syncing to audio.com... (%d%%)
ru: Синхронизация с audio.com... (%d%%)

en: Syncing your project
ru: Синхронизация вашего проекта

en: System
ru: Системы

en: System &Date
ru:  &системную дату

en: System T&ime
ru:  системное &время

en: T&ools
ru: И&нструменты

en: T&ools Toolbar
ru: Ин&струменты

en: T&rack Size
ru: Ра&змер трека

en: T&ransport
ru: &Транспорт

en: TEST FAILED!!!
ru: ТЕСТ НЕ ПРОШЁЛ!!!

en: Tag
ru: Тег

en: Tag:
ru: Тег:

en: Tags
ru: Теги

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
ru: Галерея значков Tango (для тулбаров)

en: Tar&get compression
ru: &Целевая компрессия

en: Target Compression
ru: Целевая компрессия

en: Target Peak:
ru: Целевой пик:

en: Telephone
ru: Телефон

en: Temp Directory Update
ru: Обновление каталога 'Temp'

en: Template
ru: Шаблон

en: Tempo
ru: Темп

en: Tempo (bpm)
ru: Темп (BPM)

en: Tempo Changed
ru: Темп изменён

en: Temporary Cloud files directory
ru: Каталог временных файлов облака

en: Temporary files directory
ru: Каталог временных файлов

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
ru: Каталог временных файлов не может храниться на диске FAT.

en: Test Data Size (MB):
ru: Размер данных теста (МБ):

en: Test Mode
ru: Тест-режим

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
ru: Размер данных теста должен быть в диапазоне 1-2000 МБ.

en: Text file
ru: Текст-файл

en: Text files
ru: Текст

en: Text:
ru: Текст:

en: Th&eme:
ru: Те&ма:

en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
ru: Для текущего выделения 'Разрешение по времени' слишком велико.
    
    Попробуйте увеличить выделение хотя бы до %.1f сек.,
    или уменьшить 'Разрешение по времени' до менее %.1f сек.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
ru: Не удалось инициализировать сервер Audacity IPC.
    
    Вероятно, это связано с нехваткой ресурсов
    и может потребоваться перезагрузка системы.

en: The Audacity Team
ru: Команда Audacity

en: The Build
ru: Сборка

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
ru: Задержка Midi-синтезатора должна быть целым числом

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
ru: Похоже, не установлено руководство пользователя. Пожалуйста, [[*URL*|просмотрите его онлайн]] или [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| скачайте]].<br><br>Чтобы всегда прсматривать его онлайн, измените 'Размещение учебника' в настройках интерфейса на 'В интернете'.

en: The Repair effect cannot be applied within stretched or shrunk clips
ru: Исправление нельзя применить к растянутым или сжатым клипам

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
ru: Исправление применяется на очень коротких участках повреждённого аудио (до 128 сэмплов).
    
    Увеличьте масштаб и выберите для исправления отрезок в долю секунды.

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
ru: Активный проект уже имеет трек времени, и он был обнаружен в импортируемом проекте. Не импортируем трек времени.

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
ru: Размер буфера определяет количеством фрагментов, которые будут отправлены к эффекту при каждой итерации. Меньшие значения замедлят обработку, а некоторые эффекты требуют отправки не более 8192 фрагментов для надлежащей работы. Впрочем, большинство эффектов способны обрабатывать большие буферы данных, а использование таких буферов значительно уменьшает время, необходимое для обработки данных.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
ru: Кодек сообщил об общей ошибке (EPERM)

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
ru: Кодек сообщил о неверном параметре (EINVAL)

en: The content you are trying to paste will span across more tracks than you currently have available. Add more tracks and try again.
ru: Данные, которые вы пытаетесь вставить, распространяются на большее количество треков, чем сейчас доступно. Добавьте треки и повторите попытку.

en: The database disk image is malformed
ru: Ошибка форматирования образа диска базы данных

en: The database file is locked
ru: Файл базы данных блокирован

en: The database schema changed
ru: Изменена схема базы данных

en: The entered value is invalid
ru: Введённое значение недопустимо

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
ru: Файл настроек сочетаний клавиш содержит недопустимые дубликаты сочетаний для '%s' и '%s'.
    Ничего не импортировано.

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
ru: У следующих команд были удалены сочетания клавиш, поскольку их сочетание по умолчанию является новым или изменённым, и такое же сочетание клавиш вы назначили другой команде.

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. 
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
ru: Не удалось получить доступ к этому файлу настроек:
    
    	%s
    
    Причин может быть много, но вероятнее всего переполнение диска или недостаточно доступа к записи в файл.
    
    Можете попытаться устранить причину ошибки и нажать кнопку 'Повторить', чтобы продолжить работу программы.
    
    Если нажмёте кнопку 'Выйти из Audacity', ваш проект может остаться в несохранённом состоянии — программа попытается его восстановить во время следующего запуска.

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
ru: Указанные ниже проекты не были сохранены должным образом во время последнего сеанса работы с Audacity. Их можно восстановить в автоматическом режиме.
    
    После восстановления сохраните объекты, чтобы обеспечить запись внесённых изменений на диск.

en: The frequency gain cannot be negative
ru: Прирост частоты не может быть отрицательным

en: The frequency gain must be an integer
ru: Прирост частоты должен быть целым числом

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
ru: Коэффициент усиления по частоте не должен превышать 60 дБ/дек

en: The full smart clip is %s. Larger sizes will take longer to paste.
ru: Размер полного оптимизированного клипа равен %s. Вставка данных больших размеров займёт больше времени.

en: The gain must be an integer
ru: Коэффициент усиления должен быть целым числом

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
ru: Сочетание клавиш '%s' уже назначено для:
    
    	%s
    
    Щёлкните ОК, чтобы назначить сочетание
    
    	%s
    
    вместо прежнего. Или щёлкните Отмена.

en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
ru: Выбранный вами язык %s (%s) отличается от языка системы, %s (%s).

en: The large file support is disabled
ru: Выключена поддержка больших файлов

en: The latest version of this project was not fully uploaded to audio.com. You can load the last complete version instead.
ru: Самая свежая версия этого проекта не была полностью загружена на audio.com. Вместо этого вы можете загрузить свежую полную версию.

en: The maximum frequency must be an integer
ru: Максимальная частота должна быть целым числом

en: The maximum number of notes must be an integer
ru: Максимальное количество нот должно быть целым числом

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
ru: Максимальное количество нот должно быть в диапазоне 1..128

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
ru: Минимальная амплитуда (дБ) должна быть целым числом

en: The minimum frequency must be an integer
ru: Минимальная частота должна быть целым числом

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
ru: Модуль '%s' не предоставляет строку версии.
    
    Он не будет загружен.

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
ru: Модуль '%s' не предоставляет ни одной из требуемых функций.
    
    Он не будет загружен.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
ru: Модуль '%s' не смог инициализирваться.
    
    Он не будет загружен

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
ru: Модуль '%s' соответствует версии Audacity '%s'.
    
    Он не будет загружен

en: The name %s is a registered trademark.
ru: Имя %s является зарегистрированной торговой маркой.

en: The project could not be found.
ru: Не удалось найти проект.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
ru: Превышен максимальный размер файла проекта в 4 ГБ при записи на форматированную в FAT32 файловую систему.

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
ru: Не удалось открыть проект, возможно, из-за недостатка
    места на устройстве хранения данных.
    
    %s

en: The project is too large to upload. Please save it to your computer instead.
ru: Проект слишком велик для выгрузки. Сохраните его на вашем компьютере.

en: The project may sound different than intended. %s
ru: Проект может звучать иначе, чем предполагалось. %so

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
ru: Комбинация частоты дискретизации проекта (%d) и битрейта (%d кб/с)
    форматом MP3 не поддерживается.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
ru: Комбинация частоты дискретизации проекта (%d) и битрейта (%d кб/с)
    не поддерживается текущим форматом файла вывода.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
ru: Частота дискретизации проекта (%d)
    форматом MP3 не поддерживается.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
ru: Частота дискретизации проекта (%d) текущим форматом
    файла вывода не поддерживается.

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
ru: Размер проекта превышает доступное свободное пространство целевого диска.
    
    Выберите другой диск, на котором больше свободного места.

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
ru: Проект не был сохранён, поскольку сохранение с указанным именем привело бы к перезаписи другого проекта.
    Повторите попытку и выберите оригинальное имя.

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
ru: Проект не будет сохранён - выбранный проект открыт в другом окне.
    Повторите попытку и выберите оригинальное имя.

en: The project will sync in background while you work. You can check the sync status on the bottom right corner of Audacity at any time
ru: Синхронизация вашего проекта будет выполнена в фоновом режиме, во время работы. Отследить состояние синхронизации можно в любое время в правом нижнем углу окна Audacity

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
ru: Не удалось повторно открыть базу данных проекта, вероятно, из-за недостатка места на устройстве хранения данных.

en: The range must be a positive integer
ru: Диапазон должен быть положительным целым числом

en: The range must be at least 1 dB
ru: Диапазон должен быть не менее 1 дБ

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
ru: Частоты дискретизации профиля шума и  звука для обработки должны совпадать.

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
ru: Выбранное имя файле нельзя использовать для Таймера записи,
    так как оно заменит файл другого проекта.
    Повторите снова, выбрав уникальное имя.

en: The server responded with something Audacity could not understand.
ru: Audacity не удалось понять ответ сервера.

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
ru: Указанное имя файла преобразовать нельзя из-за использования символов Unicode.

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
ru: Система обнаружила другую запущенную копию Audacity.

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
ru: Каталог временных файлов находится на диске в формате FAT.
    Сброс в местоположение по умолчанию.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
ru: Все треки, выбранные для записи, должны иметь одну частоту дискретизации.

en: The tracks you are attempting to merge to stereo contain clips at
    different positions, or otherwise mismatching clips. Merging them
    will render the tracks.
    
    This causes any realtime effects to be applied to the waveform and
    hidden data to be removed. Additionally, the entire track will
    become one large clip.
    
    Do you wish to continue?
ru: Треки, которые вы пытаетесь объединить в стерео, содержат клипы в
    различных позициях или иным образом несовпадащие друг с другом.
    Объединение приведёт к рендеру треков.
    
    В результате к волноформе будут применены все эффекты реального
    времени, а скрытые данные эффектов будут удалены. Кроме того, весь
    трек превратится в один большой клип.
    
    Хотите продолжить?

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
ru: Дизайн темы - экспериментальная функция.
    
    Чтобы её попробовать, щёлкните 'Сохранить кэш темы', затем найдите и измените рисунки и цвет в
    ImageCacheVxx.png с помощью редактора изображений (например, Gimp).
    
    Щёлкните кнопку 'Загрузить кэш темы', чтобы загрузить изменённые рисунки и цвета в Audacity.

en: Theme
ru: Тема

en: Theme Cache - Images && Color
ru: Кэш темы - р&исунки и цвет

en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
ru: Темы в виде Cee-кода записаны в:
      %s/*%s.

en: Themes written to:
      %s/*/%s.
ru: Темы, написанные для:
      %s/*/%s.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
ru: Темы записаны в:
      %s/*/Компоненты/.

en: There are no label tracks to export.
ru: Нет треков меток для экспорта.

en: There are not enough tracks selected to accommodate your copied content. Select additional tracks and try again.
ru: Выбрано меньше треков, чем необходимо для размещения скопированных данных. Выберите дополнительные треки и повторите попытку.

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
ru: В одном из элементов обнаружены символы пробелов (обычные, разрыва строки, табуляции). Их использование может помешать поиску соответствий. Если эти символы не были добавлены специально, рекомендуем их вырезать. Вырезать пробелы?

en: There is not enough room available to expand the cut line
ru: Недостаточно места для расширения линии выреза

en: There is not enough room available to generate the audio
ru: Недостаточно места для создания аудиоданных

en: There is not enough room available to paste the selection
ru: Недостаточно места для вставки выделения

en: There is not enough space to expand the clip to its original speed.
ru: Недостаточно места для расширения клипа до исходной скорости.

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
ru: На %s осталось очень мало свободного места
    Выберите в настройках каталогов временный каталог на диске
    с достаточным свободным местом.

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
ru: Возникла проблема с последним действием. Если думаете,
    что это ошибка, сообщите нам, где именно она произошла.

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
ru: Ошибка инициализации слоя входа/вывода MIDI.

en: There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Saving this project will replace it as the newest version instead.
ru: На audio.com обнаружена более новая версия этого проекта Audacity. При сохранении этого проекта его данные заменят эту более новую версию.

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
ru: Этот файл был сохранён с использованием Audacity %s.
    Вы используете Audacity %s. Чтобы открыть этот файл, надо обновить версию программы.

en: This is not an Audacity project file
ru: Это не файл проекта Audacit

en: This may take several seconds
ru: Это может занять несколько секунд

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
ru: Этот файл параметров был сохранён из %s. Продолжить?

en: This plugin could not be loaded.
    It may have been deleted.
ru: Не удалось загрузить этот плагин.
    Возможно, он был удалён.

en: This project contained stereo tracks with different sample formats in channels.
ru: Этот проект содержит стереотреки с разными форматами дискретизаци в каналах.

en: This project contained stereo tracks with different sample rates per channel.
ru: В этом проекте содержатся стереотреки с разными частотами дискретизации в каналах.

en: This project contained stereo tracks with non-aligned content.
ru: Этот проект содержит стереотреки с невыравненными данными.

en: This project contains some realtime effect plugins that cannot be found on this system.
ru: В этом проекте содержатся плагины эффектов реального времени, которые не удалось найти в этой системе.

en: This project is no longer saved to the Cloud
ru: Этот проект больше в облаке не сохраняется

en: This project was created using an older Audacity version. Once saved, the project can only be opened with Audacity version %s or newer.
ru: Этот проект был создан с помощью устаревшей версии Audacity. После сохранения этого проекта, его можно открыть только с помощью Audacity версии %s или более поздней.

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
ru: Этот проект был создан в более новой версии Audacity:
    
    Чтобы его открыть, необходимо установить новую версию программы.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
ru: При последнем запуске Audacity этот проект был сохранён некорректно.
    
    Он был восстановлен до последнего снимка, но его надо сохранить,
    чтобы не потерять содержимое.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
ru: При последнем запуске Audacity этот проект был сохранён некорректно.
    
    Он был восстановлен до последнего снимка.

en: This project was removed from audio.com and therefore cannot be saved at this time.
ru: Этот проект не удалён с audio.com, поэтому его сейчас сохранить нельзя.

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
ru: Этот проект был сохранён Audacity версии 1.0 или более ранней. Формат
    изменён - эта версия Audacity не может импортировать проект.
    
    Используйте версию Audacity до v3.0.0 для обновления проекта, а затем
    можно будет импортировать его с помощью этой версии Audacity.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
ru: Этот файл был сохранён в Audacity 2.3.0 или в ещё более старой версии.
    Чтобы восстановить проект, откройте проект в соответствующей версии Audacity.

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
ru: Эта версия Audacity не поддерживает плагин Найквиста версии %ld

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
ru: Эта версия Audacity была скомпилирована без поддержки %s.

en: Threshold
ru: Порог

en: Threshold %d dB
ru: Порог %d дБ

en: Threshold Percentage
ru: Порог в процентах

en: Threshold controls
ru: Пороговые значения

en: Threshold level (dB)
ru: Пороговый уровень (дБ)

en: Threshold measurement
ru: Измерение порогового значения

en: Threshold of Clipping (%)
ru: Порог клиппинга (%)

en: Threshold:
ru: Порог:

en: Throw Error
ru: Сообщить об ошибке

en: Tim&eline
ru: &Шкала времени

en: Time
ru: Время

en: Time Indexed
ru: Индексированное время

en: Time Shift &Left
ru: С&двиг по времени влево

en: Time Shift &Right
ru: Сд&виг по времени вправо

en: Time Signature
ru: Тактовый размер

en: Time Signature Toolbar
ru: Тактовый размер

en: Time Track
ru: Трек времени

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ru: Время завершения = %2d часов, %2d минут, %.2f секунд.

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
ru: Треки/клипы сдвинуты влево на %.02f сек.

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
ru: Треки/клипы сдвинуты вправо на %.02f сек.

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ru: Время начала = %2d часов, %2d минут, %.2f секунд.

en: Time to check all data (2): %ld ms
ru: Время проверки всех данных (2): %ld мс

en: Time to check all data: %ld ms
ru: Время проверки всех данных: %ld мс

en: Time to perform %d edits: %ld ms
ru: Время выполнения %d операций редактирования: %ld мс

en: Time:
ru: Время:

en: Timeline
ru: Шкала времени

en: Timeline Options
ru: Параметры шкалы времени

en: Timeline actions disabled during recording
ru: Во время записи действия со шкалой времени выключены

en: Timer Recording
ru: Запись по таймеру

en: Timer Recording Disk Space Warning
ru: Предупреждение о нехватке места на диске для записи по таймеру

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
ru: Запись по таймеру не может использоваться при несохранённых изменениях.
    
    Сохраните или закройте этот проект и повторите попытку.

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
ru: Запись по таймеру не может работать при нескольких открытых проектах.
    
    Закройте все остальные проекты и повторите попытку.

en: Timer Recording completed.
ru: Запись по таймеру выполнена.

en: Timer Recording stopped.
ru: Таймер записи остановлен.

en: Times 2
ru: Время 2

en: Title
ru: Название

en: To X:
ru: До X:

en: To Y:
ru: До Y:

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
ru: Для применения EQ все выбранные треки должны иметь одну частоту дискретизации.

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
ru: Применение фильтра требует одну частоту дискретизаци у всех выбранных треков.

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
ru: Для изменения настроек спектрограммы сначала
    остановите проигрывание или запись.

en: To find %s, click here -->
ru: Чтобы найти %s, щёлкните здесь -->

en: To find '%s', click here -->
ru: Чтобы найти '%s', щёлкните здесь -->

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
ru: Чтобы получить бесплатную копию FFmpeg, щёлкните здесь -->

en: To get a free copy of LAME, click here -->
ru: Чтобы бесплатно скачать LAME, щёлкните тут -->

en: To help us understand how often people use Audacity, we generate a random ID (UUID) for each installation. This helps us improve features and plan for future updates. This ID does not contain any personally identifiable information.
ru: Чтобы помочь нам понять, как часто люди используют Audacity, мы генерируем случаййный ID (UUID) для каждой установки. Это помогает нам улучшать функции и планировать будущие обновления. Этот ID не содержит персонально идентифицируемой информации.

en: To plot the spectrum, all selected tracks must have the same sample rate.
ru: При отрисовке спектрограммы все выбранные треки должны иметь одинаковую частоту дискретизации.

en: To rpm
ru: До об/мин

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
ru: Чтобы использовать 'Эффекты спектра', включите в настройках
    спектрограммы 'Выбор спектра' и выделите
    диапазон частот, в котором будет работать эффект.

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
ru: Для отрисовке увеличьте масштаб до отдельных сэмплов.

en: To&ggle Spectral Selection
ru: Вкл/выкл вы&деление спектра

en: Toggle Focuse&d Track
ru: Перекл&ючить трек с фокусом

en: Token
ru: Токен

en: Tone
ru: Тон

en: Tone &High (%):
ru: &Высокий тон (%):

en: Tone &Low (%):
ru: &Низкий тон (%):

en: Tone controls
ru: Регуляторы тонов

en: Tone duration:
ru: Длительность сигнала:

en: Too Few Compatible Tracks Selected
ru: Выбрано слишком мало совместимых треков

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
ru: Слишком мало треков выбрано для записи с этой частотой дискретизации.
    (Audacity требует наличия двух каналов с одной частотой дискретизации для
    каждого стереотрека)

en: Too many decimal digits
ru: Слишком много десятичных цифр

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
ru: Выявлено слишком много фрагментов тишины.~%Добавлены только первые 10000 меток.

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
ru: Выделен слишком большой фрагмент аудио. Будет сделан анализ только первых %.1f сек.

en: Tool
ru: Инструмент

en: ToolDock
ru: Док инструментов

en: Toolbar
ru: Тулбар

en: Tools
ru: Инструменты

en: Top
ru: Наверх

en: Total orphan blocks deleted %d
ru: Всего удалено несвязанных блоков %d

en: Tr&uncate to:
ru: &Усечь до:

en: Tra&nsport
ru: Тра&нспорт

en: Track
ru: Трек

en: Track # blocks: %ld
ru: Блоков трека: %ld

en: Track %d
ru: Трек %d

en: Track &End
ru: &Конец трека

en: Track &Start
ru: &Начало трека

en: Track &Start to Cursor
ru: От &начала трека до курсора

en: Track 0
ru: Трек 0

en: Track 1
ru: Трек 1

en: Track Count:
ru: Количество треков:

en: Track Number
ru: Номер трека

en: Track Panel
ru: Трек-панель

en: Track Remove
ru: Удалить трек

en: Track Start to En&d
ru: От на&чала до конца трека

en: Track Title
ru: Название трека

en: Track sample rate is too low for this effect.
ru: Частота дискретизации трека для этого эффекта слишком мала.

en: TrackView
ru: ВидТрека

en: Tracks
ru: Треки

en: Tracks Behaviors
ru: Поведение треков

en: Tracks sorted by name
ru: Треки отсортированы по имени

en: Tracks sorted by time
ru: Треки отсортированы по времени

en: Translators
ru: Переводчики

en: Transport
ru: Транспорт

en: Transport &Options
ru: &Опции транспорта

en: Treat missing audio as silence (this session only)
ru: Заменять отсутствующие данные тишиной (только в этой сессии)

en: Treble
ru: ВЧ

en: Treble Boost
ru: Подъём ВЧ

en: Treble Cut
ru: Срез ВЧ

en: Tremolo
ru: Тремоло

en: Tri&m Audio
ru: Обреза&ть аудио

en: Trial %d
ru: Попытка %d

en: Trial %d
    Failed on Paste.
ru: Попытка %d
    Ошибка при вставке.

en: Triangle
ru: Треугольная

en: Trim Audio
ru: Обрезать аудио

en: Trim audio outside selection
ru: Отрезать аудио вне выделения

en: Trim blank space before first clip
ru: Обрезать пустое пространство перед первым клипом

en: Trim by %.02fs
ru: Обрезать на %.02fs

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
ru: Обрезать выделенные треки с %.2f сек. до %.2f сек.

en: Triplets
ru: Триоли

en: Trunc&ate tracks independently
ru: &Усечь треки по отдельности

en: Truncate Detected Silence
ru: Усечь найденную тишину

en: Truncate Silence
ru: Усечение тишины

en: Try again
ru: Повторить попытку

en: Try and load this module?
ru: Попробовать загрузить этот модуль?

en: Try installing FFmpeg.
ru: Попробуйте установить FFmpeg.

en: Turn off dropout detection
ru: Исключить обнаружение потери данных

en: Type
ru: Тип

en: Type:
ru: Тип:

en: Type: %s
ru: Тип: %s

en: Types:
ru: Типы:

en: U&nmute Tracks
ru: Озву&чить треки

en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
ru: Превью невозможно.
    
    Для текущего выделения максимальное
    'Разрешение по времени' %.1f сек.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
ru: Не удалось заблокировать семафор.
    
    Вероятно, это связано с нехваткой ресурсов
    и может потребоваться перезагрузка системы.

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
ru: Невозможно получить семафоры.
    
    Вероятно, это связано с нехваткой ресурсов
    и может потребоваться перезагрузка системы.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
ru: Невозможно получить семафор сервера.
    
    Вероятно, это связано с нехваткой ресурсов
    и может потребоваться перезагрузка системы.

en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
ru: Невозможно добавить функцию 'Вставить' (не удаётся проверить ID блоков)

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
ru: Невозможно выделить память при загрузке файла пресетов.

en: Unable to apply VST3 preset file %s
ru: Не удалось применить файл VST3-пресета %s

en: Unable to attach destination database
ru: Невозможно подключить целевую базу данных

en: Unable to bind to blob
ru: Невозможно привязаться к бинарным данным

en: Unable to create Opus encoder
ru: Не удалось создать кодировщик Opus

en: Unable to create destination folder
ru: Не удалось создать целевую папку

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
ru: Невозможно создать семафоры.
    
    Вероятно, это связано с нехваткой ресурсов
    и может потребоваться перезагрузка системы.

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
ru: Не удаётся создать сегмент общей памяти.
    
    код ошибки=%d : "%s".

en: Unable to create target file for writing
ru: Невозможно создать целевой файл записи

en: Unable to determine
ru: Невозможно определить

en: Unable to export - problem creating stream
ru: Экспорт невозможен - проблема создания потока

en: Unable to export - problem initialising
ru: Экспорт невозможен - проблема инициализации

en: Unable to export - problem with file
ru: Экспорт невозможен - проблема с файлом

en: Unable to export - problem with packets
ru: Экспорт невозможен - проблема с пакетами

en: Unable to export - rate or quality problem
ru: Экспорт невозможен - проблема со скоростью или качеством

en: Unable to export.
    Error %s
ru: Экспорт не удался.
    Ошибка %s

en: Unable to get lookahead
ru: Не удалось получить упреждающие данные

en: Unable to initialize MP3 stream
ru: Невозможно инициализировать MP3-поток

en: Unable to initialize the project file
ru: Невозможно инициализировать файл проекта

en: Unable to load presets file.
ru: Невозможно загрузить файл пресетов.

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
ru: Не удаётся загрузить модуль '%s'.
    
    Ошибка: %s

en: Unable to locate "%s" in your path.
ru: В вашем пути запуска нет команды '%s'.

en: Unable to open Portmixer
ru: Невозможно открыть Portmixer

en: Unable to open genre file.
ru: Невозможно открыть файл с жанрами.

en: Unable to open target file for writing
ru: Невозможно открыть конечный файл для записи

en: Unable to open the database file
ru: Не удалось открыть файл базы данных

en: Unable to parse project information.
ru: Невозможty анализ информацию о проекте.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
ru: Невозможен парсинг атрибута 'start' волноблока

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
ru: Не удалось подготовить команду файла проекта:
    
    %s

en: Unable to read %lld samples from %s
ru: Не удалось прочесть сэмплы %lld из %s.

en: Unable to read presets file.
ru: Невозможно прочесть файл пресетов.

en: Unable to read the preset from "%s"
ru: Не удалось прочесть пресет из %s.

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
ru: Невозможно удалить данные автосохранения, возможно, из-за нехватки
    места на устройстве хранения данных.
    
    %s

en: Unable to save %s
ru: Не удалось сохранить %s

en: Unable to save genre file.
ru: Невозможно сохранить файл с жанрами.

en: Unable to set CVBR mode
ru: Не удалось задать режим CVBR

en: Unable to set VBR mode
ru: Не удалось задать режим VBR

en: Unable to set bandwidth
ru: Не удалось задать пропускную способность

en: Unable to set bitrate
ru: Не удалось задать битрейт

en: Unable to set complexity
ru: Не удалось задать сложность

en: Unable to store preset in config file
ru: Невозможно сохранить пресет в файл настроек

en: Unable to switch to fast journaling mode
ru: Невозможно переключиться в режим быстрого журнала

en: Unable to work with the blockfiles
ru: Невозможно работать с блок-файлами

en: Unable to write OGG page
ru: Не удалось записать страницу OGG

en: Unable to write OGG page header
ru: Не удалось написать заголовок страницы OGG

en: Unable to write files to directory: %s.
ru: Не удалось записать файлы в каталог: %s.

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Undo
ru: Отменить

en: Undo last change
ru: Отменить последние изменения

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown built-in command name
ru: Неизвестное встроенное имя команды

en: Unknown built-in effect name
ru: Неизвестное имя встроенного эффекта

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown format
ru: Неизвестный формат

en: Unlisted
ru: Вне списка

en: Unnamed
ru: Без имени

en: Unrecognized file extension.
ru: Неапознанное расширение файла.

en: Unsigned 8 bit PCM
ru: ИКМ 8-бит без подписи

en: Unspecified channel order
ru: Порядок каналов не указан

en: Unsuitable
ru: Неподходящий

en: Unsupported file type:
ru: Неподдерживаемый тип файла:

en: Unsupported sample rate
ru: Неподдерживаемая частота дискретизации

en: Untitled
ru: Без названия

en: Unused filters:
ru: Неиспользуемые фильтры:

en: Up
ru: Вверх

en: Up &Octave
ru: Верхняя &октава

en: Update notifications
ru: Уведомления об обновлениях

en: Upload error
ru: Ошибка при выгрузке

en: Uploading audio...
ru: Выгрузка аудио…

en: Uploads an uncompressed audio file and generates a shareable link. This link allows others to download the file in either .wav or .mp3 format.
ru: Загружает несжатый аудиофайл и создаёт ссылку подходящую для совместного использования. С помощью этой ссылки другие пользователи смогут получить файл в формате .wav или .mp3.

en: Upper Speed Limit
ru: Верхний предел скорости

en: Upper Speed Limit must be greater than the Lower Speed Limit
ru: Верхний предел скорости должен превышать нижний предел

en: Upper Threshold
ru: Верхний порог

en: Upper Time Signature
ru: Верхний тактовый размер

en: Upper Time Signature Changed
ru: Верхнийй тактовый размер изменён

en: Usage info
ru: Инфо использования

en: Use &half-wave display when collapsed
ru: Отображать полу&волну при сворачивании

en: Use &hardware to play other tracks
ru: Использовать &оборудование для проигрывания других треков

en: Use Defaults
ru: Использовать умолчания

en: Use LPC
ru: Использовать LPC

en: Use Spectral Prefs
ru: Использовать настройки спектра

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
ru: Переключить поля клавишами со стрелками (или нажав Enter после правки).

en: Use dialog for the &name of a new label
ru: Окно д&иалога имени новой метки

en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
ru: В языках с письмом справа налево использовать макет слева направо

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
ru: Чтобы одновременно открыть несколько проектов, воспользуйтесь
    командами 'Новый проект' или 'Открыть' в уже запущенной копии Audacity.

en: Used Space
ru: Используемое пространство

en: Used if 'Number of bars' = 0
ru: Используется, если количество тактов = 0

en: User Interface
ru: Интерфейс пользователя

en: User Presets
ru: Пресеты пользователя

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
ru: Использовано %lld фрагментов по %lld сэмплов каждый, всего %.1f МБ.

en: Using Label/Track Name
ru: Используется метка/имя трека

en: Using:
ru: Используется:

en: Using: PortMidi
ru: Используется: PortMidi

en: VBR Mode
ru: Режим VBR

en: VO Limiter
ru: VO-ограничитель

en: VST Effect Options
ru: Параметры VST-эффектов

en: VST Effects
ru: VST-эффекты

en: VST preset files
ru: Файлы пресетов VST:

en: VST3 Effects
ru: Эффекты VST3

en: VST3 module error: %s
ru: Ошибка модуля VST3: %s

en: VST3 preset file
ru: Файл VST3 пресета

en: VZoom Bottom:
ru: Верт.Зум внизу:

en: VZoom Top:
ru: Верт.Зум вверху:

en: VZoom:
ru: Верт.Зум:

en: Validation error
ru: Ошибка проверки

en: Value
ru: Значение

en: Value (dB)
ru: Значение (дБ)

en: Value (linear)
ru: Значение (линейная)

en: Value Error
ru: Ошибка значения

en: Value must not be greater than %s
ru: Значение не должно быть более %s

en: Value must not be less than %s
ru: Значение не должно быть менее %s

en: Value not in range: %s to %s
ru: Диапазон значений: от %s до %s

en: Value overflow
ru: Переполнение значения

en: Value range:
    %s to %s
ru: Диапазон значений:
    от %s до %s

en: Value:
ru: Значение:

en: Valve Overdrive
ru: Ламповый овердрайв

en: Vamp Effects
ru: Vamp-эффекты

en: Variable
ru: Переменный

en: Vbr Mode
ru: Режим Vbr:

en: Velocity
ru: Сила нажатия

en: Vendor: %s
ru: Производитель: %s

en: Version
ru: Версия

en: Version: %s
ru: Версия: %s

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Vertical Scrollbar
ru: Вертикальный скроллбар

en: Very High Quality (Slowest)
ru: Очень высокое качество (медленно)

en: Video frames
ru: к кадрам видео

en: Video: how we're redesigning Audacity for the future
ru: Видео: как мы перерабатываем Audacity для будущего

en: View by key
ru: Просмотр по клавишам

en: View by name
ru: Просмотр по имени

en: View by tree
ru: В виде дерева

en: View by:
ru: Вид:

en: View free plugins
ru: Посмотреть бесплатные плагины

en: View in audio.com
ru: Посмотреть на audio.com

en: View privacy policy
ru: Посмотреть правила безопасности

en: View tutorials
ru: Посмотреть учебники

en: Visit audio.com
ru: Посетить audio.com

en: Visit now
ru: Посетить нас

en: Visit our forum
ru: Посетить наш форум

en: Visit our new Audacity merch store
ru: Посетить наш новый магазин продуктов Audacity

en: Vocal Control
ru: Управление вокалом

en: Vocal I
ru: Вокал 1

en: Vocal II
ru: Вокал 2

en: Vocal Reduction and Isolation
ru: Снижение и изоляция вокала

en: Vocal Remover
ru: Удаление вокала

en: Vocal Touch-Up
ru: Подстройка вокала

en: Vocoder
ru: Вокодер

en: Voice Memos Balancer
ru: Балансер Voice Memos

en: Voice Tail
ru: Хвост голоса

en: Volume
ru: Громкость

en: Volume
ru: Громкость

en: Volume and Compression
ru: Громкость и компрессия

en: Volume:
ru: Громкость:

en: Vorbis version mismatch
ru: Несоответствие версий Vorbis

en: WAV (NIST Sphere)
ru: WAV (NIST Sphere

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
ru: WAV, AIFF и другие типы несжатых данных

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
ru: Форматы WAVEX и GSM 6.10 несовместимы

en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
ru: Критерии успеха WCAG 2.0 1.4.7 Результаты контраста

en: WCAG2 Fail
ru: Тест WCAG2 не пройден

en: WCAG2 Pass
ru: Тест WCAG2 пройден

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
ru: WMA версии 2 (FFmpeg)

en: Wa&veform
ru: Волно&форма

en: Wah Frequency Offse&t (%):
ru: Смещение частоты вау-э&ффекта (%):

en: Wah frequency offset in percent
ru: Смещение частоты вау-эффекта в процентах

en: Wahwah
ru: Вау-вау

en: Waiting for audio.com
ru: В ожидании audio.com

en: Waiting for space to free up
ru: Ожидание свободного места

en: Waiting to start recording at:
ru: Ожидание начала записи по адресу:

en: Walkie-talkie
ru: Воки-токи

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning - Backup File Detected
ru: Внимание - обнаружен файл резервной копии

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
ru: Внимание - отсутствуют файлы сводки псевдонимов

en: Warning - Missing Aliased File(s)
ru: Внимание - отсутствуют файлы-псевдонимы

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
ru: Внимание - отсутствуют блок-файлы аудиоданных

en: Warning - Orphan Block File(s)
ru: Внимание - бесхозные блокфайлы

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
ru: Внимание - проблемы чтения тегов последовательности

en: Warning - Truncating Overlong Block File
ru: Внимание - усечение слишком длинного блок-файла

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
ru: Внимание.~%Не удалось скопировать некоторые файлы:~%

en: Warning: No repeats.
ru: Внимание: повторов нет.

en: Warning: Overlapping region labels.~%
ru: Внимание: метки перекрывающих регионов.~%

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
ru: Внимание: проблемы автовосстановления

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
ru: Внимание: типы окон отличаются от окон для профилирования.

en: Warnings only
ru: Только предупреждения

en: Watch video
ru: Показать видео

en: WavPack Files
ru: WavPack

en: WavPack files
ru: WavPack

en: Wave Track
ru: Волнотрек

en: WaveColor Change
ru: Изменение цвета волны

en: Waveform
ru: Волноформа

en: Waveform dB &range:
ru: Диапазон &волноформы дБ:

en: Waveform type
ru: Тип волноформы

en: Waveforms
ru: Волноформы

en: Wavelet (1/6 Octave Hann)
ru: Вейвлет (1/6 октавы Ханна)

en: Waveshaping distortion effect
ru: Эффект волноформы дистошн

en: We are unable to prepare this file for uploading.
ru: Программе не удалось приготовить этот файл к выгрузке.

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
ru: Не удалось загрузить этот файл. Повторите попытку и убедитесь в привязки вашего аккаунта audio.com перед выгрузкой данных.

en: We encountered an issue syncing your file
ru: Возникли проблемы с синхронизацией вашего файла

en: We were unable to link your account. Please try again.
ru: Нам не удалось привязать ваш аккаунт. Поовторите попытку.

en: WebVTT file
ru: WebVTT

en: Website and Graphics
ru: Веб-сайт и графика

en: Welch
ru: Уэлча

en: Welcome to Audacity version %s
ru: Добро пожаловать в Audacity версии %s

en: Welcome to Audacity!
ru: Добро пожаловать в Audacity!

en: Welcome!
ru: Добро пожаловать!

en: Wet &Gain (dB):
ru: &Усиление с эффектом (дБ):

en: Wet O&nly
ru: &Только с эффектом

en: Wet level
ru: Исходный уровень

en: Wet level (percent)
ru: Исходный уровень (%)

en: When importing a music loop into an empty project, Audacity will:
ru: При импорте петли музыки в пустой проект Audacity будет:

en: When importing a music loop into an existing (non-empty) project, Audacity will:
ru: При импорте петли музыки в существующий проект Audacity будет:

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
ru: Если усечение будет производиться отдельно, в каждой группе может быть только один выбранный трек каждой группы треков с синхр-блоком.

en: Whenever a project depends on other files:
ru: Всякий раз, когда проект зависит от других файлов:

en: Where is %s?
ru: Где находится %s?

en: Where is '%s'?
ru: Где находится '%s'?

en: Wideband
ru: Широкая полоса

en: Width of noise band (Hz)
ru: Ширина полосы шума (Гц)

en: Width:
ru: Ширина:

en: Window &size:
ru: Размер &окна:

en: Window &type:
ru: &Тип окна:

en: Window Name:
ru: Имя окна:

en: Window Size
ru: Размер окна

en: Window Size:
ru: Размер окна:

en: Window si&ze:
ru: Размер &окна:

en: With:
ru: Включает:

en: Within:
ru: В границах:

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
ru: Хотите отправить нам отчёт, чтобы помочь решить проблему?

en: Writable Sample Track
ru: Записываемый сэмпл трека

en: Write Journal
ru: Записывать журнал

en: XML data is empty after conversion
ru: После преобразования XML-данные остаются пусты

en: XML files
ru: XML

en: Year
ru: Год

en: Yes
ru: Да

en: You are attempting to open a new active version of this project when there is already one open. Please select which version you wish to remain open.
ru: Вы пытаетесь открыть новую активную версию этого проекта, имея открытой другую версию этого проекта. Выберите версию, которую хотите иметь открытой

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
ru: Вы ссылаетесь на lame_enc.dll v%d.%d. Эта версия несовместима с Audacity %d.%d.%d.
    Скачайте последнюю версию библиотеки 'LAME для Audacity'.

en: You are not authorized to access this project.
ru: Вам не разрешён доступ к этому проекту.

en: You are not signed in
ru: Вы не вошли в систему

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
ru: Вы пытаетесь открыть автоматически созданный файл
    резервной копии. Это может привести к потере данных.
    
    Откройте реальный файл проекта Аudacity.

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
ru: Также можно ознакомиться с нашей справкой по импорту [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI файлов]] и треков из [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| аудио CD]].

en: You can also save this project locally to avoid losing changes.
ru: Можно сохранить этот проект локально, чтобы не потерять изменения.

en: You can change the directory in %s.
ru: Вы можете изменить каталог в %s.

en: You can disable this anytime in %s.
ru: Вы сможете выключить это в любое время в %s.

en: You can either save it to the Cloud as a new project, or save it to your computer.
ru: Можно сохранить его в облаке как новый проект или сохранить на своём компьютере.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
ru: Это можно делать только когда проигрывание
    или запись остановлены. (Паузы недостаточно.)

en: You can only measure one track at a time.
ru: Можно измерять треки только по отдельности.

en: You can reach millions of music creators by publishing your apps, effects and sounds on MuseHub. If you're a developer and interested in publishing your products on MuseHub, you can apply today.
ru: Вы можете стать частью сообщества миллионов создателей музыки, обнародовав ваши приложения, эффекты и аудиоданные на MuseHub. Если вы разработчик и заинтересованы в публикации ваших продуктов в MuseHub, можете подать заявку уже сегодня.

en: You can turn this off anytime in %s.
ru: Вы сможете отключить это в любое время в %s.

en: You can't delete a preset without name
ru: Нельзя удалить пресет без имени

en: You can't save a preset without a name
ru: Нельзя сохранить пресет без имени

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
ru: Нельзя удалить кривую 'без имени', она особенная.

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
ru: Нельзя удалить кривую 'без имени'.

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
ru: Экспорт кривой 'без имени' невозможен, она особенная.

en: You don't have access to this project.
ru: У вас нет доступа к этому проекту.

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
ru: Попытка экспорта файла WAV или AIFF размером более 4 ГБ.
    Audacity не может этого сделать, экспорт был прекращён.

en: You have canceled this upload to audio.com
ru: Вы отменили эту выгрузку данных на audio.com

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
ru: Выбрано имя файла с неизвестным расширением.
    Продолжить?

en: You may need to remove older projects to make space available. For more options, visit audio.com
ru: Возможно, следует удалить устаревшие проекты для освобождения места. Варианты действий приведены на audio.com

en: You may not assign a key to this entry
ru: Нельзя назначить клавишу для этого пункта

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
ru: При использовании текущих параметров в вашей системе может не хватить свободного места на диске для завершения этого действия записи по таймеру.
    
    Хотите продолжить?
    
    Планируемая длительность записи:   %s
    Длиительность записи, которая может быть сохранена:   %s

en: You may resample to one of the rates below.
ru: Можно сменить частоту дискретизации на одну из нижеперечисленных.

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
ru: Для этого действия сначала надо выделить аудиоданные.
    (Выбор других видов треков работать не будет.)

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
ru: Для этого действия сначала надо выбрать фрагмент аудио в формате стерео.
    (К моно применить нельзя.)

en: You must select a binding before assigning a shortcut
ru: До назначения сочетания клавиш надо выбрать привязку

en: You must specify a name
ru: Надо задать имя

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
ru: Надо указать одинаковый размер окна для шагов 1 и 2.

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
ru: Выбран трек без аудиоданных. Автоприглушение может обрабатывать только аудиотреки.

en: You tried to access a project that has expired.
ru: Вы пытались получить доступ к проекту, срок действия которого исчерпан.

en: You will not be able to play midi.
ru: Вы не сможете проиграть MIDI.

en: You will not be able to play or record audio.
ru: Вы не сможете проиграть или записать звук.

en: Your batch command of %s was not recognized.
ru: Пакетная команда %s не распознана.

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
ru: Ваш код выглядит по синтаксису как SAL, но оператор 'return' отсутствует.
    В SAL используйте оператор 'return':
    	return *track* * 0.1
    а в LISP начните с открытой скобки, например:
    	(mult *track* 0.1)
     .

en: Your project is backed up privately on audio.com. You can access your work from any device and collaborate on your project with others. Cloud saving is free for a limited number of projects.
ru: Резервные конфиденциальные копии вашего проекта хранятся на audio.com. Вы можете получить доступ к вашей работе с любого устройства и сотрудничать над вашим проектом с другими пользователями. Сохранение в облаке ограниченного количества проектов бесплатно.

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
ru: Ваш проект автономен. Он не зависит от внешних аудиофайлов.
    
    Некоторые проекты, созданные в более ранних версиях Audacity,
    зависят от внешних аудиофайлов, которые нельзя перемещать.
    Новые проекты будут автономными, что снижает риск потери данных.

en: Your project storage limit has been reached.
ru: Достигнуто ограничение объёма хранения данных вашего проекта.

en: Zero-crossing search regions intersect stretched clip(s).
ru: Регионы поиска, пересекающие ноль, пересекают растянутые клипы.

en: Zoom
ru: Зум

en: Zoom &In
ru: &Зум +

en: Zoom &Normal
ru: Зум &нормальный

en: Zoom &Out
ru: Зу&м -

en: Zoom &Toggle
ru: &Переключить

en: Zoom Default
ru: Масштаб по умолчанию

en: Zoom In
ru: Зум +

en: Zoom Out
ru: Зум -

en: Zoom Reset
ru: Сброс зума

en: Zoom Toggle
ru: Переключение зума

en: Zoom to Fit
ru: Вписать в окно

en: Zoom to Selection
ru: Зум до выделения

en: [Project %02i]
ru: [Проект %02i]

en: [Project %02i] Audacity "%s"
ru: [Проект %02i] Audacity '%s'

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
ru: [Внимание: Найквист вернул недопустимую строку UTF-8, преобразованную здесь в кодировку Latin-1]

[ctx: about dialog]
en: Legal
ru: Юридические сведения

[ctx: about dialog]
en: PRIVACY POLICY
ru: ПОЛИТИКА КОНФИДЕНЦИАЛЬНОСТИ

[ctx: application preferences]
en: &Check for updates
ru: П&роверять обновления

[ctx: application preferences]
en: &Usage info (UUID)
ru: &Инфо об использовании (UUID)

en: audio or project file name
ru: имя файла аудио или проекта

en: audio sample value analysis
ru: анализ выборки аудиоданных

en: awaiting playback
ru: ожидание проигрывания

en: bar
ru: такт

en: bar:beat
ru: такт:доля

en: bar:beat:tick
ru: такт:доля:тик

en: beat
ru: доля

en: buffer too small
ru: буфер слишком мал

en: bytes
ru: байт

en: centihertz
ru: сантигерц

en: centiseconds
ru: сантисек.

[ctx: change pitch]
en: &from
ru: &от

[ctx: change pitch]
en: &to
ru: &до

[ctx: change pitch]
en: from
ru: от

[ctx: change pitch]
en: to
ru: до

[ctx: change speed]
en: &from
ru: &от

[ctx: change speed]
en: &to
ru: &до

[ctx: change speed]
en: from
ru: от

[ctx: change speed]
en: to
ru: до

[ctx: change tempo]
en: &from
ru: &от

[ctx: change tempo]
en: &to
ru: &до

[ctx: change tempo]
en: from
ru: от

[ctx: change tempo]
en: t&o
ru: д&о

en: clip not moved
ru: клип не перемещён

[ctx: cloud sync]
en: Error importing cloud audio
ru: Ошибка импорта аудио из облака

[ctx: command]
en: Silence
ru: Тишина

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
ru: &Не отправлять

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
ru: &Отправить

en: dB
ru: дБ

en: dB Gain
ru: Усиление дБ

en: dB Limit
ru: Предел

en: days
ru: дней

en: db
ru: дБ

en: dd:hh:mm:ss
ru: дд:чч:мм:сс

en: decades
ru: декады

[ctx: device]
en: Interface
ru: Интерфейс

en: display Audacity version
ru: отобразить версию Audacity

[ctx: dither]
en: Triangle
ru: Треугольный

en: end
ru: конец

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
ru: ошибка: файл '%s' указан в заголовке, но не найден в каталогах плагинов.

en: f&rom
ru: о&т

en: film frames (24 fps)
ru: кинокадры (24 к/с)

[ctx: find clipping]
en: %lld of %lld
ru: %lld из %lld

en: from (Hz)
ru: от (Гц)

en: from Octave
ru: от октавы

[ctx: generator]
en: Silence
ru: Фрагмент тишины

en: here
ru: здесь

en: hertz
ru: герцы

en: hh:mm:ss
ru: чч:мм:сс

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
ru: чч:мм:сс + кадры CDDA (75 к/с)

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
ru: чч:мм:сс + пропущенные кадры NTSC

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
ru: чч:мм:сс + непропущенные кадры NTSC

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
ru: чч:мм:сс + кадры PAL (24 к/с)

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
ru: чч:мм:сс + кинокадры (24 к/с)

en: hh:mm:ss + hundredths
ru: чч:мм:сс + сотые

en: hh:mm:ss + milliseconds
ru: чч:мм:сс + миллисек.

en: hh:mm:ss + samples
ru: чч:мм:сс + сэмплы

en: hundredths of cents
ru: сотые цента

en: indeterminate
ru: не определено

en: internal error
ru: вутренняя ошибка

en: invalid argument
ru: некоректный аргумент

en: invalid header
ru: некоректный заголовок

en: invalid packet
ru: некоректный пакет

en: invalid state
ru: некорректное состояние

en: invalid stream structure
ru: некорректная структура потока

en: invalid timestamp
ru: некорректная отметка времени

en: kHz
ru: кГц

en: labels.txt
ru: метки.txt

en: less than 1 minute
ru: менее 1 минуты

en: linear
ru: линейная

en: memory allocation has failed
ru: не удалось выделить память

en: milliseconds
ru: миллисек.

en: milliseconds (time of one analysis)
ru: мсек. (время одного анализа)

en: n/a
ru: н/д

en: no error
ru: ошибок нет

en: no label track
ru: нет трека меток

en: no label track at or below focused track
ru: нет трека меток на активном треке или под ним

en: no labels in label track
ru: нет меток в треке меток

[ctx: noise]
en: Brownian
ru: Коричневый

[ctx: noise]
en: Pink
ru: Розовый

[ctx: noise]
en: White
ru: Белый

en: not an Opus file
ru: Opus (OggOpus) файлы (FFmpeg)

en: not implemented
ru: не реализовано

en: not pressed
ru: не нажата

en: nyx_error returned from %s.
ru: nyx_error возвращена из %s.

en: octaves
ru: октавы

en: one hour ago | %d hours ago
ru[0]: %d час назад
ru[1]: %d часа назад
ru[2]: %d часов назад

en: one minute ago | %d minutes ago
ru[0]: %d минута назад
ru[1]: %d минуты назад
ru[2]: %d минут назад

en: one minutes ago | %d minutes ago
ru[0]: %d минута назад
ru[1]: %d минуты назад
ru[2]: %d минут назад

en: our Privacy Policy
ru: наши Правила безопасности

en: perceived loudness
ru: слышимую громкость

en: plug-in
ru: плагин

[ctx: plug-ins]
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
ru[0]: Включить этот плагин?
ru[1]: Включить этот плагины?
ru[2]: Включить эти плагины?

en: point labels
ru: точечные метки

[ctx: preference]
en: Recording
ru: Запись

en: pressed
ru: нажата

en: region labels
ru: метки регионов

en: replay a journal file
ru: повторно воспроизвести файл журнала

en: run self diagnostics
ru: запустить самодиагностику

en: s
ru: с

en: sample data
ru: данные сэмпла

en: samples
ru: сэмплы

en: se&mitones:
ru: &полутона:

en: seconds
ru: сек.

en: seconds + milliseconds
ru: сек. + миллисек.

en: semitones + cents
ru: полутона + центы

en: set max disk block size in bytes
ru: задайте максимальный размер блока на диске в байтах

[ctx: spectrum prefs]
en: Color (Roseus)
ru: Цвет (розовый)

[ctx: spectrum prefs]
en: Color (classic)
ru: Цвет (классика)

[ctx: spectrum prefs]
en: Grayscale
ru: Оттенки серого

[ctx: spectrum prefs]
en: Inverse grayscale
ru: Инверсия оттенков серого

[ctx: spectrum prefs]
en: Sche&me:
ru: Те&ма:

en: spectrum.txt
ru: спектр.txt

en: start
ru: начало

en: stream is not seekable
ru: позиционирование в потоке невозможно

en: t&o
ru: д&о

en: this help message
ru: это сообщение справки

en: thousandths of decades
ru: тысячные декады

en: thousandths of octaves
ru: тысячные октавы

en: to (Hz)
ru: до (Гц)

en: to Octave
ru: до октавы

en: unavailable - above location doesn't exist
ru: недоступно - расположение выше не существует

en: unnamed
ru: без имени

en: unsupported version
ru: неподдерживаемая версия

en: untitled
ru: без названия

[ctx: update dialog]
en: &Install update
ru: &Установить обновления

[ctx: update dialog]
en: &Skip
ru: &Пропустить

[ctx: update dialog]
en: Audacity %s is available!
ru: Доступно Audacity %s!

[ctx: update dialog]
en: Can't download cloud audio
ru: Не удалось загрузить аудио из облака

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
ru: Не удаётся открыть ссылку для загрузки Audacity.

[ctx: update dialog]
en: Changelog
ru: Журнал изменений

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
ru: Ошибка проверки обновлений

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
ru: Ошибка получения обновления

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
ru: Узнать больше на GitHub

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
ru: Невозможно подключиться к серверу обновлений Audacity.

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
ru: Обновить  Audacity

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
ru: Данные обновления повреждены.

[ctx: waveform]
en: Triangle
ru: Треугольная

en: zero
ru: нуль

en: ~%~%Right Channel.~%~%
ru: ~%~%Правый канал.~%~%

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
ru: ~a   ~a~%~aЧастота дискретизации: ~a Гц. Значение сэмпла на шкале ~a.~%~
                         Длина обработки: ~a сэмплов ~a сек.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
ru: ~a   ~a~%~aЧастота дискретизации: ~a Гц.~%Длина обработки: ~a сэмплов ~a сек.~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
ru: ~a линейная, &nbsp;&nbsp;~a дБ.

en: ~a linear, ~a dB.
ru: ~a линейная, ~a дБ.

en: ~a samples.
ru: ~a сэмплов.

en: ~a seconds.
ru: ~a секунд.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
ru: ~aПолоса пропускания равна нулю (и верхняя и нижняя~%~
                             частоты равны ~a Гц).~%~
                             Выберите диапазон частот.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
ru: ~aПолоса пропускания равна нулю (и верхняя и нижняя~%~
                           частоты обе равны ~a Гц).~%~
                           Выберите диапазон частот.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
ru: ~aЦентральная частота должна быть больше 0 Гц.

en: ~aData written to:~%~a
ru: ~aДанные записаны в:~%~a

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
ru: ~aВыбранная частота слишком высока для частоты дискретизации трека.~%~
                            Для текущего трека верхняя частота не должна~%~
                            превышать ~a Гц

en: ~aHigh frequency is undefined.
ru: ~aВерхняя частота не определена.

en: ~aLow frequency is undefined.
ru: ~aНижняя частота не определена.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
ru: ~aНельзя применить параметры режекторного фильтра.~%~
                          Попробуйте увеличить граничную низкую частоту~%~
                          или уменьшить значение фильтра 'Ширина'.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
ru: ~aЗначение процентов не может превышать 1000 %.

en: ~aPercentage values cannot be negative.
ru: ~aЗначение процентов не может быть отрицательным.

en: ~aPlease select frequencies.
ru: ~aВыберите частоты.

en: ~aRegion length = ~a seconds.
ru: ~aДлина региона = ~a сек.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                          Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                          -6 dB halves the amplitude.
ru: ~aЗначения в дБ не могут превышать +100 дБ.~%~%~
                                     Прим.: 6 дБ - двойная амплитуда~%~
                                     -6 дБ - половина амплитуды.

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
ru: ~a~%Частота дискретизации: ~a Гц. Значение сэмпла на шкале ~a. ~a.~%~aДлина обработки: "~a ~
                     сэмплов, ~a сек.~%Пиковая амплитуда: ~a (линейная) ~a дБ.  Невзвешанная RMS: ~a дБ.~%~
                     DC-смещение: ~a~a

en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
ru: ~a~a ~a с интервалом ~a сек.~%"
