audacity 3.7.6 - en to ro translation catalogue (4197 entries)

en: 
    
    	 and
ro: 
    
    	 și

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
ro: 
    
    Fișierele marcate ca LIPSĂ au fost mutate sau șterse și nu pot fi copiate.
    Restaurează-le în locația lor originală pentru a le putea copia în proiect.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
ro: 
    
    Folosește module doar din surse sigure

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
ro: 
       *   „%s” (deoarece scurtătura „%s” este folosită de „%s”)

en: 
    %s does not have write permissions.
ro: 
    %s nu are permisiuni de scriere.

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
ro: 
    * %s, deoarece ai asociat scurtătura %s la %s

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
ro: 
    Dosarul %s nu există. Îl creezi?

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
ro: 
    Următoarele comenzi nu sunt menționate în fișierul importat, dar vor avea scurtăturile eliminate deoarece există conflicte cu alte noi scurtături:

en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
ro:    Dorești să suprascrii proiectul:
    „%s”?
    
       Dacă alegi „Da”, proiectul
    „%s”
       va fi suprascris ireversibil.

en:  Active
ro:  Activ

en:  Clipped
ro:  A făcut clipping

en:  Monitoring
ro:  Monitorizare

en:  Mute On
ro:  pe mut

en:  Muted
ro:  pus pe mut

en:  Peak %.2f
ro:  Vârf %.2f

en:  Peak %2.f dB
ro:  Vârf %2.f dB

en:  Select On
ro:  pe selecție

en:  Selected
ro:  selectat

en:  Solo On
ro:  pe solo

en:  Soloed
ro:  solo

en:  Sync Locked
ro:  solidarizat

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
ro: „%s”
    nu este un fișier audio.
    Audacity nu poate deschide acest tip de fișier.

en: "%s" couldn't be found.
ro: „%s” nu a putut fi găsit.

en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ro: „%s” este un fișier audio Dolby Digital.
    Audacity nu poate deschide acest tip de fișier.
    Va trebui să-l convertești într-un format audio suportat, cum ar fi WAV sau AIFF.

en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
ro: „%s” este un fișier audio Musepack.
    Audacity nu poate deschide acest tip de fișier.
    Dacă crezi că acesta este un fișier mp3, redenumește-l cu extensia mp3
    și încearcă să-l imporți din nou. Altfel va trebui să-l convertești într-un format
    audio suportat, cum ar fi WAV sau AIFF.

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ro: „%s” este un fișier media RealPlayer.
    Audacity nu poate deschide acest format de fișier proprietar.
    Va trebui să îl convertești într-un format audio suportat, cum ar fi WAV sau AIFF.

en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ro: „%s” este un fișier audio Wavpack.
    Audacity nu poate deschide acest tip de fișier.
    Va trebui să-l convertești într-un format audio suportat, cum ar fi WAV sau AIFF.

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ro: „%s” este un fișier Windows Media Audio.
    Audacity nu poate deschide acest tip de fișier din cauza restricțiilor patentului.
    Va trebui să-l convertești într-un format audio suportat, cum ar fi WAV sau AIFF.

en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
ro: „%s” este un fișier bazat pe note muzicale, nu un fișier audio.
    Audacity nu poate deschide acest tip de fișier.
    Încearcă să-l convertești într-un format audio suportat, cum ar fi WAV sau AIFF
    și apoi să-l imporți, sau să-l înregistrezi direct în Audacity.

en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
ro: „%s” este un fișier tip listă de redare.
    Audacity nu poate deschide acest fișier deoarece acesta conține doar legături către alte fișiere.
    Ar trebui să îl poți deschide într-un editor de text și să descarci fișierele audio aferente.

en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
ro: „%s” este un fișier video.
    Audacity nu poate deschide acest tip de fișier.
    Va trebui să extragi partea audio într-un format audio suportat, cum ar fi WAV sau AIFF.

en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ro: „%s” este un fișier Advanced Audio Coding.
    Fără biblioteca opțională FFmpeg, Audacity nu poate deschide acest tip de fișier.
    Altfel, va trebui să îl convertești într-un format audio suportat, cum ar fi WAV sau AIFF.

en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ro: „%s” este un fișier audio OGG Speex.
    Audacity nu poate deschide acest tip de fișier.
    Va trebui să-l convertești într-un format audio suportat, cum ar fi WAV sau AIFF.

en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
ro: „%s” este o pistă de CD audio.
    Audacity nu poate deschide un CD audio direct.
    Extrage pistele de pe CD într-un format audio pe care
    Audacity să-l poată mai apoi importa, cum ar fi WAV sau AIFF.

en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
ro: „%s” este un fișier audio criptat.
    Aceste fișiere provin de regulă dintr-un magazin online de muzică.
    Audacity nu poate deschide acest fișier din cauza criptării.
    Încearcă să înregistrezi fișierul în Audacity sau scrie-l pe un CD audio după care
    extrage pista de pe CD într-un format audio suportat, cum ar fi WAV sau AIFF.

en: "%s" is not a valid file path.
ro: „%s” nu este o cale de fișier validă.

en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
ro: „%s” necesită una sau mai multe piste să fie selectate.

en: "%s", "%s", "%s"
ro: „%s”, „%s”, „%s”

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
ro: „Mută focalizarea pistei” c&iclează repetat printre piste

en: % of Original
ro: % din original

en: %.0f%% Left
ro: %.0f%% stânga

en: %.0f%% Right
ro: %.0f%% dreapta

en: %.1f secs
ro: %.1f sec

en: %.2f secs
ro: %.2f sec

en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
ro: %.4fs (%dHz) (%s) = %.3f

en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
ro: %.4fs (%dHz) (%s) = %f

en: %d Channels
ro: %d canale

en: %d Hz (%s) = %.1f dB
ro: %dHz (%s) = %.1fdB

en: %d Hz (%s) = %d dB
ro: %dHz (%s) = %ddB

en: %d Hz (custom)
ro: %d Hz (particularizat)

en: %d curves exported to %s
ro: %d curbe exportate la %s

en: %d hour | %d hours
ro[0]: %d oră
ro[1]: %d ore
ro[2]: %d de ore

en: %d minute | %d minutes
ro[0]: %d minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
ro: %s
    
    „%s” a fost anulată deoarece înregistrarea a fost oprită.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
ro: %s
    
    „%s” a fost anulată din cauza erorilor de mai sus.

en: %s
    
    Error exporting recording.
ro: %s
    
    Eroare la exportarea înregistrării.

en: %s
    
    Error saving recording.
ro: %s
    
    Eroare la salvarea înregistrării.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
ro: %s
    
    Pentru idei despre unități potrivite, apasă pe butonul de ajutor.

en: %s
    
    Recording exported: %s
ro: %s
    
    Înregistrarea exportată: %s

en: %s
    
    Recording saved: %s
ro: %s
    
    Înregistrarea salvată: %s

en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    As a result, some realtime effects may be missing.
    Please verify that everything works as intended before saving.
ro: %s
    Această caracteristică nu este suportată în versiunile Audacity mai vechi de 3.3.3.
    Aceste piste stereo au fost împărțite în piste mono.
    Prin urmare, unele efecte în timp real pot lipsi.
    Verifică dacă totul funcționează cum ar trebui înainte să salvezi.

en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    Please verify that everything works as intended before saving.
ro: %s
    Această funcție nu este suportată în versiuni de Audacity mai vechi de 3.3.3.
    Aceste piste stereo au fost divizate în piste mono.
    Verifică dacă totul funcționează cum ar trebui înainte să salvezi.

en: %s %d of %d
ro: %s %d din %d

en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
ro[0]: %s %s și %s %s, %d și %d din %d clip %s
ro[1]: %s %s și %s %s, %d și %d din %d clipuri %s
ro[2]: %s %s și %s %s, %d și %d din %d de clipuri %s

en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
ro[0]: %s %s, %d din %d clip %s
ro[1]: %s %s, %d din %d clipuri %s
ro[2]: %s %s, %d din %d de clipuri %s

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
ro: %s (incorporând %s, %s, %s, %s și  %s)

en: %s (missing)
ro: %s (lipsă)

en: %s - L
ro: %s - S

en: %s - R
ro: %s - D

en: %s GB
ro: %s GO

en: %s KB
ro: %s KO

en: %s MB
ro: %s MO

en: %s Paused.
ro: %s s-a pus pe pauză.

en: %s Team Members
ro: Membrii echipei %s

en: %s and %s.
ro: %s și %s.

en: %s bytes
ro: %s octeți

en: %s changed
ro: %s schimbat

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
ro: %s nu a putut fi găsit.
    
    A fost eliminat din lista fișierelor recente.

en: %s files
ro: Fișiere %s

en: %s in:
ro: %s în:

en: %s includes code from the following projects:
ro: %s include și cod din următoarele proiecte:

en: %s is already open in another window.
ro: %s este deja deschis în altă fereastră.

en: %s is not a parameter accepted by %s
ro: %s nu este un parametru acceptat de %s

en: %s plugin locations
ro: Locații plugin %s

en: %s software is copyright %s 1999-2024 %s Team.
ro: Programul software %s are copyright %s 1999-2024, echipa %s.

en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
ro: %s - programul software gratuit, cu sursă deschisă, multiplatformă pentru înregistrarea și editarea clipurilor audio.

en: %s to select or deselect track.
ro: %s pentru a selecta sau deselecta pista.

en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
ro: %s pentru a selecta sau deselecta pista. Trage în sus sau în jos pentru a schimba ordinea pistelor.

en: %s website:
ro: Sit web %s:

en: %s window
ro: Fereastră %s

en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
ro[0]: %s, %d din %d clip
ro[1]: %s, %d din %d clipuri
ro[2]: %s, %d din %d de clipuri

en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
ro[0]: %s, %d din %d clip %s
ro[1]: %s, %d din %d clipuri %s
ro[2]: %s, %d din %d de clipuri %s

en: %s, 32 bits
ro: %s, 32 debiți

en: %s, 64 bits
ro: %s, 64 de biți

en: %s, Nyquist plug-ins
ro: %s, plugin-uri Nyquist

en: %s, QA tester, documentation and support
ro: %s, tester QA, documentație și suport

en: %s, accessibility advisor
ro: %s, consilier de accesibilitate

en: %s, co-founder and developer
ro: %s, cofondator și dezvoltator

en: %s, composer
ro: %s, compozitor

en: %s, designer
ro: %s, proiectant

en: %s, developer
ro: %s, dezvoltator

en: %s, developer and support
ro: %s, dezvoltator și suport

en: %s, documentation and support
ro: %s, documentație și suport

en: %s, documentation and support, French
ro: %s, documentație și suport, franceză

en: %s, effects presets
ro: %s, presetări efecte

en: %s, graphic artist
ro: %s, artist grafic

en: %s, graphics
ro: %s, grafician

en: %s, quality assurance
ro: %s, control de calitate

en: %s, system administration
ro: %s, administrarea sistemului

en: %s, web developer
ro: %s, dezvoltator web

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
ro: %s: Nu s-au putut încărca setările de mai jos. Vor fi folosite setările implicite.
    
    %s

en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
ro: %s: este pentru un efect, generator sau analizor diferit.

en: %s: is not a valid presets file.
ro: %s: nu este un fișier de presetări valid.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
ro: %sSalvează copia proiectului „%s” ca...

en: %sSave Project "%s" As...
ro: %s Salvează Proiectul „%s” ca...

en: %sSave changes to %s?
ro: %s Salvezi modificările în %s?

en: &About
ro: &Despre

en: &About Audacity
ro: &Despre Audacity

en: &About Audacity...
ro: Despre &Audacity...

en: &Add
ro: &Adaugă

en: &Add new rule
ro: &Adaugă o nouă regulă

en: &After cut region:
ro: &După regiunea decupată:

en: &Algorithm:
ro: &Algoritm:

en: &Align End to End
ro: &Aliniază sfârșit la sfârșit

en: &Align Tracks
ro: &Aliniază pistele

en: &All
ro: To&t

en: &Always paste audio as new clips
ro: Lipește mereu &audio ca clip nou

en: &Amplification (dB):
ro: &Amplificare (dB):

en: &Amplitude (0-1):
ro: &Amplitudine (0-1):

en: &Analyze
ro: &Analiză

en: &Append Record
ro: Înregistrează în continu&are

en: &Apply
ro: &Aplică

en: &Apply Macro
ro: &Aplică macrocomandă

en: &Ask me each time
ro: Între&abă-mă mereu

en: &Attack Time:
ro: Timp de &atac:

en: &Audio Settings...
ro: Setări &audio...

en: &Audio Setup Toolbar
ro: Bară de unelte setări &audio

en: &Axis:
ro: Axa &X:

en: &Background:
ro: &Fundal:

en: &Backup Project...
ro: Realizează un &backup al proiectului...

en: &Beats
ro: Timpi

en: &Beep on completion of longer activities
ro: Fă un &bip la finalizarea activităților mai lungi

en: &Before cut region:
ro: Înainte de re&giunea decupată:

en: &Browse...
ro: &Răsfoiește...

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
ro: &Mărime tampon (de la 8 la %d eșantioane):

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
ro: &Mărime tampon (de la 8 la 1048576 eșantioane):

en: &Buffer length:
ro: Lungime &buffer:

en: &Cancel
ro: A&nulează

en: &Center
ro: &Centrează

en: &Check for Updates...
ro: &Caută actualizări...

en: &Clear
ro: &Curăță

en: &Clear Loop
ro: &Elimină bucla

en: &Close
ro: În&chide

en: &Close Project
ro: &Închide proiectul

en: &Collapse All Tracks
ro: &Restrânge toate pistele

en: &Command
ro: &Comandă

en: &Compact
ro: &Compactează

en: &Copy
ro: &Copiază

en: &Copy	Ctrl+C
ro: &Copiază	Ctrl+C

en: &Copy Label text
ro: &Copiază text etichetă

en: &Copy Names to Clipboard
ro: &Copiază numele în Clipboard

en: &Cursor to
ro: Mută &cursorul la

en: &Curves
ro: &Curbe

en: &Cut
ro: De&cupează

en: &Cut and leave gap
ro: De&cupează și lasă spațiu

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
ro: Bară de unelte Decupează/&Copiază/Lipește

en: &Dangerous Reset...
ro: Resetare &periculoasă...

en: &Decrease Gain on Focused Track
ro: Micșo&rează câștigul pistei curente

en: &Decrease Playback Speed
ro: Micșorează viteza &de redare

en: &Decrease Playback Volume
ro: &Redu volumul de redare

en: &Defaults
ro: &Implicite

en: &Delay time (seconds):
ro: Timp întârziere (secun&de):

en: &Delete
ro: Ș&terge

en: &Delete Key
ro: Ș&terge cheia

en: &Delete Label
ro: Șterge etic&heta

en: &Delete and leave gap
ro: Șterge și lasă spați&u

en: &Details
ro: &Detalii

en: &Device Toolbar
ro: Bară de unelte de &dispozitiv

en: &Device:
ro: &Dispozitiv:

en: &Diagnostics
ro: &Diagnostice

en: &Difference:
ro: &Diferență:

en: &Discard
ro: &Suprimă

en: &Discard Selected
ro: Re&nunță la cele selectate

en: &Dismiss
ro: R&espinge

en: &Do nothing
ro: &Face nimic

en: &Don't apply effects in batch mode
ro: &Nu aplica efecte în procesarea în lot

en: &Don't show again
ro: &Nu mai afișa din nou

en: &Don't show this again at start up
ro: Nu mai afișa &din nou la pornire

en: &Draw
ro: &Trasează

en: &Draw Tool
ro: Unealtă de &desenare

en: &Dry/Wet:
ro: Uscat/Ume&d:

en: &Duration:
ro: &Durată:

en: &EQ Type:
ro: Tip &EQ:

en: &Edit
ro: &Editează

en: &Edit Label...
ro: &Editează etichetă...

en: &Edit Parameters
ro: &Editare parametri

en: &Edit Toolbar
ro: Bară de unelte de &editare

en: &Edit...
ro: &Editează...

en: &Enable
ro: Activ&ează

en: &Envelope Tool
ro: Unealtă &plic

en: &Expand
ro: &Extinde

en: &Export
ro: &Exportă

en: &Export Audio...
ro: &Exportă audio...

en: &Export...
ro: &Exportă...

en: &Export:
ro: &Exportă:

en: &File
ro: &Fișier

en: &Files...
ro: &Fișiere...

en: &Filter Type:
ro: Tip &filtru:

en: &Find Notes
ro: &Găsește note

en: &Find...	Ctrl+F
ro: &Găsește...	Ctrl+F

en: &Fit to Width
ro: Potrivește la lățime

en: &Foreground:
ro: &Prim-plan:

en: &Free Space:
ro: &Spațiu liber:

en: &Frequency (Hz):
ro: &Frecvență (Hz):

en: &Frequency smoothing (bands):
ro: Netezire &frecvențe (benzi):

en: &Function:
ro: &Funcție:

en: &Gain (dB):
ro: &Câștig (dB):

en: &Generate
ro: &Generează

en: &Generate Support Data...
ro: &Generează date pentru suport...

en: &Get More...
ro: &Obține mai multe...

en: &Get Noise Profile
ro: Obține profil z&gomot

en: &Get more effects...
ro: &Obține mai multe efecte...

en: &Go	F5
ro: &Rulează	F5

en: &Go to
ro: &Mergi la

en: &Graphic
ro: &Grafic

en: &Grids
ro: Caroia&j

en: &Help
ro: &Ajutor

en: &Higher S-expr	F10
ro: S-expr de &mai sus	F10

en: &History
ro: &Istoric

en: &Host
ro: &Gazdă

en: &Host:
ro: &Gazdă:

en: &Hotkey:
ro: &Tastă rapidă:

en: &Import
ro: &Importă

en: &Import...
ro: &Importă...

en: &Import:
ro: &Importă:

en: &Increase Gain on Focused Track
ro: Mărește câșt&igul pistei curente

en: &Increase Playback Speed
ro: Mărește v&iteza de redare

en: &Increase Playback Volume
ro: &Mărește volumul de redare

en: &Insert
ro: &Inserează

en: &Invert
ro: &Inversează

en: &Isolate
ro: &Izolează

en: &Join
ro: &Unește

en: &Key
ro: după &tastă

en: &Label Track
ro: Pistă de etic&hete

en: &Labels
ro: E&tichete

en: &Labels...
ro: &Etichete...

en: &Language:
ro: &Limbă:

en: &Large Icons
ro: Pictograme ma&ri

en: &Latency compensation:
ro: Compensarea &latenței:

en: &Left
ro: &La stânga

en: &Left at Playback Position
ro: &La stânga de poziția de redare

en: &Length:
ro: &Lungime:

en: &Levels to discard
ro: Nive&luri de înlăturat

en: &Linear scale
ro: Scară &liniară

en: &Link Volume control to Tone controls
ro: &Leagă controlul de volum la controlul de ton

en: &Load
ro: În&carcă

en: &Load...
ro: Î&ncarcă...

en: &Location:
ro: &Locație:

en: &Looping
ro: &Redare în buclă

en: &MIDI Device Info...
ro: Informații dispozitiv &MIDI...

en: &Macro Manager
ro: Administrator &macrocomenzi

en: &Macro output:
ro: &Ieșire macro:

en: &Make-up gain (dB)
ro: Câștig de co&mpensare (dB)

en: &Make-up target (dB)
ro: Țintă de co&mpensare (dB)

en: &Manage History
ro: &Gestionează istoric

en: &Manage Plugins
ro: Ad&ministrează plugin-uri

en: &Matching Paren	F8
ro: &Paranteza potrivită	F8

en: &Measure selection
ro: &Măsoară selecția

en: &Metadata Editor
ro: Editor &metadate

en: &Micro-fades
ro: &Micro-atenuări

en: &Mono Track
ro: Pistă &mono

en: &Move Selection with Tracks
ro: &Mută selecția cu piste

en: &Multi Tool
ro: &Multi-unealtă

en: &Multi-view
ro: &Multi-vizualizare

en: &Mute All Tracks
ro: Pune toate pistele pe &mut

en: &Name
ro: după &nume

en: &New
ro: &Nou

en: &New Length:
ro: Lungimea &nouă:

en: &New Peak Amplitude (dB):
ro: Amplitudine vârf &nouă (dB):

en: &Next S-expr	F12
ro: S-expr &următoare	F12

en: &Next Tool
ro: Unealta &următoare

en: &Noise Floor:
ro: &Nivel zgomot:

en: &Noise reduction (dB):
ro: Reducere &zgomot (dB):

en: &Noise type:
ro: Tip &zgomot:

en: &None
ro: &Nimic

en: &Normalize
ro: &Normalizează

en: &Normalize peak amplitude to
ro: &Normalizează amplitudinea de vârf la

en: &Number of repeats to add:
ro: &Numărul de repetări de adăugat:

en: &Nyquist Workbench...
ro: Banc de lucru &Nyquist...

en: &Only match the loop tempo to the project tempo when the ruler displays "Beats and Measures"
ro: P&otrivi tempoul buclei cu tempoul proiectului doar când rigla afișează „Timpi și măsuri”

en: &Open...
ro: &Deschide...

en: &Optimize for Voice
ro: &Optimizează pentru voce

en: &Other...
ro: &Alta...

en: &Output gain (dB):
ro: &Câștig la ieșire (dB):

en: &Pan
ro: &Panoramează

en: &Parameters
ro: &Parametri

en: &Passband Ripple:
ro: Rip&ple trece-bandă:

en: &Paste
ro: Li&pește

en: &Paste	Ctrl+V
ro: &Lipește	Ctrl+V

en: &Pause
ro: &Pauză

en: &Pinned Recording/Playback head
ro: Ca&p de redare/înregistrare fixat

en: &Pitch and Speed...
ro: Înălțime și &viteză...

en: &Play-at-Speed
ro: &Redă la viteza

en: &Playback Device
ro: Dis&pozitiv de redare

en: &Playback Meter Toolbar
ro: Bară de unelte in&dicator redare

en: &Pre-delay (ms):
ro: &Pre-întârziere (ms):

en: &Preferences...
ro: &Preferințe...

en: &Preset:
ro: &Presetare:

en: &Preview
ro: &Previzualizează

en: &Previous S-expr	F11
ro: S-expr &anterioară	F11

en: &Previous Tool
ro: Unealta &anterioară

en: &Project
ro: &Proiect

en: &Project Sample Rate:
ro: Rata de eșantionare a &proiectului:

en: &Project Start
ro: Începutul &proiectului

en: &Quantize Notes
ro: &Discretizează notele

en: &Quick Help
ro: Ajutor &rapid

en: &Quit Audacity
ro: &Ieși din Audacity

en: &Range (dB):
ro: &Întindere (dB):

en: &Range...
ro: Inte&rval...

en: &Ratio:
ro: &Raport:

en: &Raw Data...
ro: Date b&rute...

en: &Record
ro: Înregist&rează

en: &Recording
ro: Înre&gistrare

en: &Recording Device
ro: Dispozitiv de în&registrare

en: &Recording Meter Toolbar
ro: Bară de unelte indicator în&registrare

en: &Recover Selected
ro: &Recuperează-le pe cele selectate

en: &Redo
ro: &Refacere

en: &Redo	Ctrl+Y
ro: &Refacere	Ctrl+Y

en: &Redo %s
ro: &Refă %s

en: &Release (ms)
ro: Elibe&rare (ms)

en: &Remember my choice and don't show again
ro: Ține minte alege&rea mea și nu mai afișa din nou

en: &Remind me later
ro: Amintește-mi mai tâ&rziu

en: &Remove
ro: &Elimină

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
ro: Elimină decalajul CC (cent&rează vertical pe 0,0)

en: &Remove temporary files after:
ro: &Elimină fișierele temporare după:

en: &Rename Clip...
ro: &Redenumește clip...

en: &Rename...
ro: &Redenumește...

en: &Repeat %s
ro: &Repetă %s

en: &Replot...
ro: &Retrasează...

en: &Resample...
ro: &Reeșantionează...

en: &Rescan
ro: &Rescanează

en: &Retry
ro: &Reîncearcă

en: &Right
ro: La d&reapta

en: &Right at Playback Position
ro: La d&reapta de poziția de redare

en: &Room Size (%):
ro: &Mărime cameră (%):

en: &Run Benchmark...
ro: &Rulează un test de performanță...

en: &Save
ro: &Salvează

en: &Save Project
ro: &Salvează proiectul

en: &Save to Cloud
ro: &Salvează în Cloud

en: &Save...
ro: &Salvează...

en: &Seconds
ro: Secunde

en: &Select
ro: &Selectează

en: &Select Curve:
ro: Ale&ge curba:

en: &Select all audio, if selection required
ro: &Selectează tot audio dacă este necesară o selecție

en: &Selection
ro: &Selecție

en: &Selection Tool
ro: Unealtă &selecție

en: &Selection Toolbar
ro: Bară de unelte de &selecție

en: &Semitones (half-steps):
ro: &Semitonuri:

en: &Sensitivity:
ro: &Sensibilitate:

en: &Set
ro: &Setează

en: &Set Loop to Selection
ro: &Setează bucla la selecție

en: &Settings
ro: S&etări

en: &Share Audio Toolbar
ro: Bară de unelte partajare audio

en: &Share to audio.com
ro: &Partajează pe audio.com

en: &Short period:
ro: Perioadă &scurtă:

en: &Show Clipping in Waveform
ro: &Afișează clipping în forma de undă

en: &Show:
ro: &Aifșează:

en: &Sign Out
ro: &Deconectare

en: &Size:
ro: &Mărime:

en: &Skip
ro: &Omite

en: &Skip effects scanning at startup
ro: &Omite scanarea efectelor la pornire

en: &Small Icons
ro: Pictograme mi&ci

en: &Snapping Toolbar
ro: Bară de unelte de &fixare

en: &Solo/Unsolo Focused Track
ro: Comută &solo pista curentă

en: &Spectrogram
ro: &Spectrogramă

en: &Speed Multiplier:
ro: Multiplicator &viteză:

en: &Stages:
ro: &Etape:

en: &Start threshold (samples):
ro: Prag de &start (eșantioane):

en: &Stereo Track
ro: Pistă &stereo

en: &Stop	F6
ro: &Oprește	F6

en: &Stretch Factor:
ro: Factor de întind&ere:

en: &Subtype:
ro: &Subtip:

en: &Threshold (dB)
ro: &Prag (dB)

en: &Threshold (lower is more sensitive):
ro: &Prag (mai mic este mai sensibil):

en: &Threshold:
ro: &Prag:

en: &Time Resolution (seconds):
ro: Rezoluție de &timp (sec):

en: &Time Toolbar
ro: Bară de unelte de &timp

en: &Time Track
ro: Pistă de &timp

en: &Timer Record...
ro: Înregistrare &temporizată...

en: &Toggle Focused Track
ro: Comu&tă pista focalizată

en: &Tone/silence ratio:
ro: Raport &ton/liniște:

en: &Toolbars
ro: B&are de unelte

en: &Top S-expr	F9
ro: &S-expr de sus	F9

en: &Total space used
ro: Spațiu &total utilizat

en: &Track
ro: Pis&tă

en: &Track Number
ro: Număr &pistă

en: &Tracks
ro: Pis&te

en: &Transport Toolbar
ro: Bară de unelte de &transport

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
ro: &Tratează mono ca dual-mono (recomandat)

en: &Treble (dB):
ro: Înal&te (dB):

en: &Tree
ro: &arborescent

en: &Try again
ro: Încearcă din &nou

en: &Type to create a label
ro: &Tastează pentru a crea o etichetă

en: &Type:
ro: &Tip:

en: &Typing Creates New Labels
ro: &Tastarea creează etichete noi

en: &Undo
ro: Re&venire

en: &Undo	Ctrl+Z
ro: &Revenire	Ctrl+Z

en: &Undo %s
ro: &Anulează %s

en: &Undo levels available
ro: Nivel&uri de revenire disponibile

en: &Unmute All Tracks
ro: Activează sunet&ul pe toate pistele

en: &Update Cloud Audio Preview
ro: Act&ualizează previzualizarea audio din Cloud

en: &Use Preferences
ro: Folosește p&referințele

en: &Use Preset
ro: F&olosește presetare

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
ro: &Folosește SSE/SSE2/.../AVX

en: &Use high quality stretching (slow)
ro: &Folosește întindere de calitate înaltă (lent)

en: &View
ro: &Vizualizează

en: &Volume (dB):
ro: &Volum (dB):

en: &Wave Color
ro: Culoare undă

en: &Waveform:
ro: Formă de &undă:

en: &Window types:
ro: Tipuri &ferestre:

en: &Zero padding factor:
ro: Factor de umplere cu &zero:

en: &Zoom
ro: Măreșt&e

en: &Zoom to Selection
ro: Mărește la selecție

en: &cents:
ro: &centisunete:

en: &speed %:
ro: % &viteză:

en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
ro: Efectele ';type tool' nu pot returna audio din Nyquist.

en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
ro: Efectele ';type tool' nu pot returna etichete din Nyquist.

en: 'Export' directory cannot be set.
ro: Dosarul pentru exportare nu poate fi setat.

en: 'Import' directory cannot be set.
ro: Dosarul pentru importare nu poate fi setat.

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
ro: Dosarul pentru ieșirea macocomenzilor nu poate fi setat.

en: 'Open' directory cannot be set.
ro: Dosarul pentru deschidere nu poate fi setat.

en: 'Save' directory cannot be set.
ro: Dosarul pentru salvare nu poate fi setat.

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
ro: Dosarul temporar nu poate fi setat.

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
ro: Dosarul pentru fișierele temporare nu poate fi setat.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
ro: „fără nume” mereu va rămâne ultimul din listă

en: 'unnamed' is special
ro: „fără nume” este special

en: (%) [-50 to 100]:
ro: (%) [-50 la 100]:

en: (&semitones) [-12 to 12]:
ro: (&semitonuri) [-12 la 12]:

en: (-100 to 0 dB):
ro: (de la -100 la 0 dB):

en: (-80 to -20 dB):
ro: (de la -80 la -20 dB):

en: (0 to 100):
ro: (de la 0 la 100):

en: (0 to 5):
ro: (de la 0 la 5):

en: (Built-in)
ro: (încorporat)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
ro: (C) 2009 Leland Lucius

en: (Esc to cancel)
ro: (Esc pentru a anula)

en: (Maximum 0dB)
ro: (Maxim 0dB)

en: (Not Used):
ro: (Nefolosit):

en: (Recovered)
ro: (Recuperat)

en: (Use context menu to change format.)
ro: (Folosește meniul contextual pentru a modifica formatul.)

en: (disabled)
ro: (dezactivat)

en: (external program)
ro: (program extern)

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
ro: (s&emitonuri) [-12 la 12]:

en: (snapping)
ro: (se fixează)

en: - END -
ro: - SFÂRȘIT -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
ro: -120 dB (limita aproximativă a auzului uman)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
ro: -145 dB (interval PCM de eșantioane de 24 de biți)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
ro: -36 dB (interval mic pentru editare de amplitudine înaltă)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
ro: -48 dB (interval PCM de eșantioane de 8 biți)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
ro: -60 dB (interval PCM de eșantioane de 10 biți)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
ro: -72 dB (interval PCM de eșantioane de 12 biți)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
ro: -84 dB (interval PCM de eșantioane de 14 biți)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
ro: -96 dB (interval PCM de eșantioane de 16 biți)

en: -Infinity
ro: -Infinit

en: 0 (fastest)
ro: 0 (cel mai rapid)

en: 0 means endless
ro: 0 înseamnă infinit

en: 010,01000>0100 Hz
ro: 010.01000<0100 Hz

en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
ro: 0100 h 060 m 060 s+<# eșantioane

en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
ro: 0100 h 060 m 060 s+<030 cadre| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
ro: 0100 h 060 m 060 s+<24 cadre

en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
ro: 0100 h 060 m 060 s+<25 cadre

en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
ro: 0100 h 060 m 060 s+<30 cadre|N

en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
ro: 0100 h 060 m 060 s+<75 cadre

en: 0100 h 060 m 060>0100 s
ro: 0100 h 060 m 060<0100 s

en: 0100 h 060 m 060>01000 s
ro: 0100 h 060 m 060<01000 s

en: 01000,01000 frames|24
ro: 01000.01000 cadre|24

en: 01000,01000 frames|25
ro: 01000.01000 cadre|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
ro: 01000.01000 cadre|29.97002997

en: 01000,01000 frames|75
ro: 01000.01000 cadre|75

en: 01000,01000 seconds
ro: 01000.01000 secunde

en: 01000,01000,01000 samples|#
ro: 01000.01000.01000 eșantioane|#

en: 01000,01000>01000 seconds
ro: 01000.01000<01000 secunde

en: 01000>01000 kHz|0.001
ro: 01000<01000 kHz|0.001

en: 099 days 024 h 060 m 060 s
ro: 099 zile 024 h 060 m 060 s

en: 1 (After Label)
ro: 1 (după etichetă)

en: 1 (Before Label)
ro: 1 (înainte de etichetă)

en: 1 (Mono)
ro: 1 (mono)

en: 1 (Mono) Recording Channel
ro: 1 canal de înregistrare (mono)

en: 1 - 1000 bars
ro: 1 - 1000 măsuri

en: 1 - 20 beats/measure
ro: 1 - 20 bătăi/măsură

en: 1 Channel (Mono)
ro: 1 canal (mono)

en: 1 channel (mono)
ro: 1 canal (mono)

en: 1/128 (triplets)
ro: 1/128 (triolete)

en: 1/16 (triplets)
ro: 1/16 (triolete)

en: 1/2 (triplets)
ro: 1/2 (triolete)

en: 1/32 (triplets)
ro: 1/32 (triolete)

en: 1/4 (triplets)
ro: 1/4 (triolete)

en: 1/64 (triplets)
ro: 1/64 (triolete)

en: 1/8 (triplets)
ro: 1/8 (triolete)

en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
ro: 1000 semitonuri <0100 centisunete|17.312340491

en: 100>01000 octaves|1.442695041
ro: 100<01000 octave|1.442695041

en: 100Hz Rumble
ro: Zumzet 100Hz

en: 100ths of Seconds
ro: 100 miimi de secundă

en: 10>01000 decades|0.434294482
ro: 10<01000 decade|0.434294482

en: 10ths of Seconds
ro: 10 miimi de secundă

en: 16 bit
ro: 16 biți

en: 16 bit DPCM
ro: DPCM pe 16 biți

en: 16-bit
ro: 16 biți

en: 16-bit PCM
ro: PCM pe 16 biți

en: 1st Experimental Command...
ro: Prima comandă experimentală...

en: 2 (After Label)
ro: 2 (după etichetă)

en: 2 (Before Label)
ro: 2 (înainte de etichetă)

en: 2 (Stereo)
ro: 2 (stereo)

en: 2 (Stereo) Recording Channels
ro: 2 canale de înregistrare (stereo)

en: 2 Channels (Stereo)
ro: 2 canale (stereo)

en: 2 channels (stereo)
ro: 2 canale (stereo)

en: 2-level
ro: 2 niveluri

en: 2048 (default)
ro: 2048 (implicit)

en: 20ths of Seconds
ro: 20 miimi de secundă

en: 220-260 kbps (Best Quality)
ro: 220-260 kbps (cea mai bună calitate)

en: 24 bit
ro: 24 de biți

en: 24-bit
ro: 24 de biți

en: 24-bit PCM
ro: PCM pe 24 de biți

en: 25th Anniversary Merchandise!
ro: Materiale promoționale pentru a 25-a aniversare!

en: 2nd Experimental Command
ro: A doua comandă experimentală

en: 2nd Harmonic (Octave)
ro: A 2-a armonică (octavă)

en: 2nd parameter to sqlite3_bind out of range
ro: Al doilea parametru al sqlite3_bind este în afara domeniului

en: 3 (After Label)
ro: 3 (după etichetă)

en: 3 (Before Label)
ro: 3 (înainte de etichetă)

en: 30 - 300 beats/minute
ro: 30 - 300 bătăi/minut

en: 32 bit float
ro: Zecimal pe 32 de biți

en: 32-bit float
ro: Zecimal pe 32 de biți

en: 32768 - most narrowband
ro: 32768 - cea mai îngustă bandă

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
ro: A 3-a armonică (cvintă perfectă)

en: 4 (default)
ro: 4 (implicit)

en: 4 Pixels per Sample
ro: 4 pixeli per eșantion

en: 4-level
ro: 4 niveluri

en: 45-85 kbps (Smaller files)
ro: 45-85 kbps (cele mai mici fișiere)

en: 500ths of Seconds
ro: 500 miimi de secundă

en: 50ths of Seconds
ro: 50 miimi de secundă

en: 5ths of Seconds
ro: 5 miimi de secundă

en: 64 bit float
ro: Zecimal pe 64 de biți

en: 8 (best)
ro: 8 (cel mai bun)

en: 8 - most wideband
ro: 8 - cea mai largă bandă

en: 8 bit DPCM
ro: DPCM pe 8 biți

en: 8-level
ro: 8 niveluri

en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
ro: <b>Decalaj CC:</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
ro: <b>Amplitudine vârf:</b> &nbsp;&nbsp;~a (liniar) &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
ro: <b>RMS</b> (neponderat): &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
ro: <b>Rata de eșantionare:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

en: <untitled>
ro: <fără titlu>

en: A
ro: la

en: A channel of a stereo track was missing.
ro: Un canal al unei piste stereo lipsea.

en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
ro: O eroare de I/E disc
    (Nu s-a putut lucra cu blockfile-urile)

en: A file named "%s" already exists. Replace?
ro: Un fișier denumit „%s” deja există. Îl înlocuiești?

en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
ro: Evenimentele se vor jurnaliza după ce Audacity este repornit.

en: A malloc() failed
ro: Un malloc() a eșuat

en: A table in the database is locked
ro: Un tabel în baza de date este blocat

en: A track has a corrupted sample sequence.
ro: O pistă conține o secvență de eșantioane coruptă.

en: A&ctual compression
ro: Compresia a&ctuală

en: A&lgorithm:
ro: A&lgoritm:

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
ro: Încearcă să foloseș&ti filtrul în dialogul de deschidere a fișierului mai întâi.

en: A&uto-scroll if head unpinned
ro: Derulează a&utomat dacă capul nu este fixat

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
ro: Ajustarea a&utomată a nivelului de înregistrare (pornit/oprit)

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
ro: Profil AAC
    Complexitate scăzută - implicit
    Majoritatea programelor de redare nu vor reda nimic altceva în afară de CS

en: AC3 Files (FFmpeg)
ro: Fișiere AC3 (FFmpeg)

en: AM Radio
ro: Radio AM

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
ro: Fișiere AMR (bandă îngustă) (FFmpeg)

en: AUP project files (*.aup)
ro: Fișiere proiect AUP (*.aup)

en: AUP3 project files
ro: Fișiere proiect AUP3

en: Abort due to constraint violation
ro: Renunțare din cauza violării de constrângeri

en: About
ro: Despre

en: About %s
ro: Despre %s

en: Abrupt
ro: Abruptă

en: Accept && continue
ro: Acceptă și continuă

en: Access permission denied
ro: Permisiune acces refuzată

en: Account
ro: Cont

en: Account linked successfully!
ro: Contul a fost asociat cu succes!

en: Acoustic
ro: Acustic

en: Acoustic Guitar
ro: Chitară acustică

en: Action
ro: Acțiune

en: Action after Timer Recording:
ro: Acțiune după înregistrarea temporizată:

en: Activation level (dB):
ro: Nivel activare (dB):

en: Actual Compression
ro: Compresie actuală

en: Actual Rate: %d
ro: Rata de biți actuală: %d

en: Ad&just Playback Speed...
ro: A&justează viteza de redare...

en: Ad&just Playback Volume...
ro: A&justează volumul de redare...

en: Add
ro: Adaugă

en: Add %s
ro: Adaugă %s

en: Add &New
ro: Adaugă o &nouă

en: Add Label Track
ro: Adaugă pistă de etichete

en: Add Label at &Playback Position
ro: Adaugă etichetă la &pozția de redare

en: Add Label at &Selection
ro: Adaugă etichetă la &selecție

en: Add Mono Track
ro: Adaugă pistă mono

en: Add Realtime Effects
ro: Adaugă efecte în timp real

en: Add Stereo Track
ro: Adaugă pistă stereo

en: Add effect
ro: Adaugă efect

en: Add new location
ro: Adaugă o nouă locație

en: Add to History
ro: Adaugă în istoric

en: Added %s to %s
ro: Adăugat %s la %s

en: Added label
ro: Etichetă adaugată

en: Adds ambience or a "hall effect"
ro: Adaugă ambianță sau un „efect de hol”

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
ro: Adaugă posibilitatea de a folosi efecte VST în Audacity.

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
ro: Adaugă posibilitatea de a folosi efecte VST3 în Audacity.

en: Adj&ust Recording Volume...
ro: Aj&ustează volumul de înregistrare...

en: Adjust label interval to fit length
ro: Ajustează intervalul etichetelor pentru a se potrivi la lungime

en: Adjust left trim by %.02f seconds
ro: Ajustează decuparea stângă cu %.02f secunde

en: Adjust right trim by %.02f seconds
ro: Ajustează decuparea dreaptă cu %.02f secunde

en: Adjustable Fade
ro: Atenuare ajustabilă

en: Adjusted Pan
ro: S-a ajustat panoramarea

en: Adjusted envelope.
ro: Plicul a fost ajustat.

en: Adjusted gain
ro: S-a ajustat câștigul

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
ro: Ajustează volumul unor anumite frecvențe

en: Advanced Mixing Options
ro: Opțiuni de mixaj avansate

en: Advanced Settings
ro: Setări avansate

en: After Recording completes:
ro: După încetarea înregistrării:

en: Album Title
ro: Titlu album

en: Algorithm
ro: Algoritm

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
ro: Algoritmul nu are efect pe acest audio. Nimic nu a fost schimbat.

en: Align &Together
ro: A&liniază împreună

en: Align End
ro: Aliniază sfârșitul

en: Align End to End
ro: Aliniază sfârșitul la final

en: Align MIDI to Audio
ro: Aliniază MIDI la audio

en: Align Start
ro: Aliniază începutul

en: Align Together
ro: Aliniază împreună

en: Align/Move End
ro: Aliniază/Mută sfârșitul

en: Align/Move End to End
ro: Aliniază/mută sfârșitul la final

en: Align/Move Start
ro: Aliniază/Mută începutul

en: Align/Move Together
ro: Aliniază/Mută împreună

en: Aligned end to cursor/selection start
ro: S-a aliniat sfârșitul la cursor/începutul selecției

en: Aligned end to end
ro: S-a aliniat sfârșitul la final

en: Aligned end to selection end
ro: S-a aliniat sfârșitul la finalul selecției

en: Aligned start to cursor/selection start
ro: S-a aliniat începutul la cursor/începutul selecției

en: Aligned start to selection end
ro: S-a aliniat începutul la sfârșitul selecției

en: Aligned start to zero
ro: S-a aliniat începutul la zero

en: Aligned together
ro: S-au aliniat împreună

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
ro: S-a aliniat/mutat sfârșitul la cursor/începutul selecției

en: Aligned/Moved end to end
ro: S-a aliniat/mutat sfârșitul la final

en: Aligned/Moved end to selection end
ro: S-a aliniat/mutat sfârșitul la finalul selecției

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
ro: S-a aliniat/mutat începutul la cursor/începutul selecției

en: Aligned/Moved start to selection end
ro: S-a aliniat/mutat începutul la sfârșitul selecției

en: Aligned/Moved start to zero
ro: S-a aliniat/mutat începutul la zero

en: Aligned/Moved together
ro: S-au aliniat/mutat împreună

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
ro: Alinierea s-a terminat: MIDI de la %.2f la %.2f s, audio de la %.2f la %.2f s.

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
ro: Eroare aliniere: intrarea este prea scurtă: MIDI de la %.2f la %.2f s, audio de la %.2f la %.2f s.

en: All
ro: Tot

en: All audio is muted.
ro: Întregul audio este pus pe mut.

en: All files
ro: Toate fișierele

en: All noise profile data must have the same sample rate.
ro: Toate datele ale profilului de zgomot trebuie să folosească aceeași rată de eșantionare.

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
ro: Toate rapoartele sunt anonime. Vezi %s pentru mai multe informații.

en: All saved changes will now update to the cloud. You can manage this file from your uploaded projects page on audio.com
ro: Toate modificările salvate se vor actualiza acum în Cloud. Poți administra acest fișier din pagina de proiecte încărcate pe audio.com

en: All selected audio is muted.
ro: Întregul audio selectat este pus pe mut.

en: All supported
ro: Toate suportate

en: All supported files
ro: Toate fișierele suportate

en: Allegro file
ro: Fișier Allegro

en: Allegro files
ro: Fișiere Allegro

en: Allo&w clipping
ro: &Permite cliiping

en: Allow
ro: Permite

en: Allow duration to change
ro: Permite duratei să se modifice

en: Allow overwriting
ro: Permite suprascrierea

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
ro: Permite modificări continue asupra tempoului și/sau înălțimii

en: Already have an account?
ro: Ai deja un cont?

en: Alternate Lines
ro: Alternează liniile

en: Alternating In / Out
ro: Alternând intrare / ieșire

en: Alternating Out / In
ro: Alternând ieșire / intrare

en: Always &ask
ro: Între&abă mereu

en: Always &match the loop tempo to the project tempo
ro: Potrivi &mereu tempoul buclei cu tempoul proiectului

en: Always &save to cloud
ro: &Salvează mereu în Cloud

en: Always ask
ro: Întreabă mereu

en: Always copy all files (safest)
ro: Copiază întotdeauna toate fișierele (cel mai sigur)

en: Always save to the co&mputer
ro: Salvează &mereu pe calculator

en: Always scrub un&pinned
ro: Fă Scrub mereu &pe cele nefixate

en: Ambience
ro: Ambianță

en: Amount (dB)
ro: Cantitate (dB)

en: Amount of noise in mix (percent)
ro: Cantitatea de zgomot în mixaj (procent)

en: Amount to import:
ro: Cantitate de importat:

en: Amplification dB
ro: dB Amplificare

en: Amplify
ro: Amplifică

en: Amplitude (0 - 1)
ro: Amplitudine (0 - 1)

en: Amplitude End
ro: Amplitudine la sfârșit

en: Amplitude Start
ro: Amplitudine la început

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
ro: Amplitudinea acelor de radar (procent)

en: Amplitude of carrier wave (percent)
ro: Amplitudinea undei purtătoare (procent)

en: Amplitude of white noise (percent)
ro: Amplitudinea zgomotului alb (procent)

en: An action on audio.com is required before you can continue. Once you are done with it, click Retry
ro: O acțiune pe Audio.com este necesară înainte de a putea continua. Imediat ce ai terminat, apasă pe Reîncearcă

en: An action on audio.com is required before you can continue. You can cancel this operation.
ro: Este necesară o acțiune pe audio.com înainte de a putea continua. Poți anula această operație.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
ro: O eroare iremediabilă a survenit la lansare

en: Analysis Time:
ro: Timp analiză:

en: Analyze
ro: Analizează

en: Analyze Noise Level
ro: Analizează nivelul de zgomot

en: Analyzer
ro: Analizor

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
ro: Se analizează prima pistă din perechea stereo: %s

en: Analyzing imported audio
ro: Se analizează audio importat

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
ro: Se analizează a doua pistă din perechea stereo: %s

en: Analyzing: %s
ro: Se analizează: %s

en: Anyone will be able to listen to this audio.
ro: Oricine va putea asculta acest audio.

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
ro: Verificarea pentru actualizări și raportarea erorilor necesită o conexiune la internet. Aceste funcții sunt opționale.

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
ro: Verificarea pentru actualizări necesită acces la internet. Pentru a-ți proteja confidențialitatea, Audacity nu stochează nicio informație personală.

en: App updates
ro: Actualizări aplicație

en: App updates & usage info
ro: Actualizări aplicație și informații utilizare

en: Append Record
ro: Înregistrează în continuare

en: Application
ro: Aplicație

en: Applied Macro
ro: Macrocomanda a fost aplicată

en: Applied Macro '%s'
ro: Macrocomanda „%s” a fost aplicată

en: Applied effect to selection
ro: S-a aplicat efectul pe selecție

en: Applied effect: %s
ro: Efect aplicat: %s

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
ro: Aplică un fade-in liniar audioului selectat

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
ro: Aplică un fade-out audioului selectat

en: Applies to all tracks
ro: Se aplică tuturor pistelor

en: Apply %s
ro: Aplică %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
ro: Aplică %s cu parametrii
    
    %s

en: Apply '%s'
ro: Aplică „%s”

en: Apply Macro
ro: Aplică macrocomandă

en: Apply Macro to:
ro: Aplică macrocomanda pe:

en: Apply Make-up Gain
ro: Aplică câștig de compensație

en: Apply macro to files...
ro: Aplică macrocomanda pe fișiere...

en: Apply macro to project
ro: Aplică macrocomanda pe proiect

en: Applying %s...
ro: Se aplică %s...

en: Applying '%s' to current project
ro: Se aplică „%s” pe proiectul curent

en: Applying Nyquist Effect...
ro: Se aplică efectul Nyquist...

en: Applying...
ro: Se aplică...

en: Are you sure you want to cancel?
ro: Ești sigur că dorești să anulezi?

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ro: Sigur dorești să ștergi „%s” ?

en: Are you sure you want to delete %s?
ro: Ești sigur că vrei să ștergi %s?

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
ro: Ești sigur că vrei să renunți la proiectele selectate?
    
    Alegând „Da”, proiectele selectate se vor șterge definitiv.

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
ro: Ești sigur că vrei să resetezi lista de genuri muzicale la implicit?

en: Are you sure you wish to cancel?
ro: Ești sigur că dorești să anulezi?

en: Are you sure you wish to close?
ro: Ești sigur că dorești să închizi?

en: Are you sure you wish to stop?
ro: Ești sigur că dorești să oprești?

en: Artist Name
ro: Nume artist

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
ro: Ca parte a procesării, unele efecte Audio Unit trebuie să întârzie întoarcerea sunetului în Audacity. Dacă nu se compensează pentru această întârziere, vei observa că se vor insera mici părți de liniște în audio. Activarea acestei opțiuni va asigura acea compensare necesară, dar ar putea să nu funcționeze pentru toate efectele Audio Unit.

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
ro: Ca parte a procesării lor, unele efecte LADSPA trebuie să întârzie întoarcerea semnalului audio în Audacity. Dacă nu se compensează pentru această întârziere, vei observa mici bucățele de liniște inserate în audio. Activând această opțiune se va activa compensarea, dar ar putea să nu funcționeze pentru toate efectele LADSPA.

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
ro: Ca parte a procesării lor, unele efecte LV2 trebuie să întârzie întoarcerea semnalului audio în Audacity. Dacă nu se compensează pentru această întârziere, vei observa mici bucățele de liniște inserate în audio. Activând această opțiune se va activa compensarea, dar ar putea să nu funcționeze pentru toate efectele LV2.

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
ro: Ca parte a procesării lor, unele efecte VST trebuie să întârzie întoarcerea semnalului audio în Audacity. Dacă nu se compensează pentru această întârziere, vei observa mici bucățele de liniște inserate în audio. Activând această opțiune se va activa compensarea, dar ar putea să nu funcționeze pentru toate efectele VST.

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
ro: Ca parte a procesării lor, unele efecte VST3 trebuie să întârzie întoarcerea semnalului audio în Audacity. Dacă nu se compensează pentru această întârziere, vei observa mici bucățele de liniște inserate în audio. Activând această opțiune se va activa compensarea, dar ar putea să nu funcționeze pentru toate efectele VST3.

en: Ask me
ro: Întreabă-mă

en: Ask me each time.
    Show dialog each time audio is pasted.
ro: Întreabă-mă de fiecare dată.
    Afișează dialogul de fiecare dată o bucată audio este lipită.

en: At &Zero Crossings
ro: La trecerile prin &zero

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
ro: La 44100 Hz, %d octeți per eșantion, numărul estimat de piste
    simultane care pot fi redate deodată este: %.1f

en: At:
ro: La:

en: Attac&k (ms)
ro: Ata&c (ms)

en: Attac&k time (secs):
ro: Timp de ata&c (sec):

en: Attack (ms)
ro: Atac (ms)

en: Attack Time
ro: Timp de atac

en: Attack Time %.2f secs
ro: Timp de atac %.2f sec

en: Attack time
ro: Timp de atac

en: Attempt to write a read-only database
ro: S-a încercat scrierea într-o bază de date cu acces doar la citire

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
ro: S-a încercat exportarea a %d canale, dar numărul maxim de canale pentru formatul de ieșire selectat este de %d

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
ro: Încercarea de a inițializa următoarea comandă a eșuat:
    
    %s
    
    Mai multe informații pot fi disponibile în „Ajutor > Diagnostic > Afișează jurnal”

en: Au&dio Device Info...
ro: Informații dispozitiv au&dio...

en: Audacity %s Toolbar
ro: Bară de unelte %s Audacity

en: Audacity &Support
ro: &Suport Audacity

en: Audacity 4 is here! Packed with hundreds of upgrades that make it faster and
    easier to use than ever.
ro: Audacity 4 este aici! Împreună cu sute de modificări care-l fac mai rapid și
    mai ușor de utilizat ca niciodată.

en: Audacity Audio
ro: Audio Audacity

en: Audacity Configuration Error
ro: Eroare de configurare Audacity

en: Audacity First Run
ro: Prima rulare a programului Audacity

en: Audacity Log
ro: Jurnal Audacity

en: Audacity Mixer%s
ro: Mixer Audacity %s

en: Audacity Module Loader
ro: Încărcător de module Audacity

en: Audacity Preferences
ro: Preferințe Audacity

en: Audacity Project Files
ro: Fișiere de proiect Audacity

en: Audacity Startup Failure
ro: Eroare la pornirea Audacity

en: Audacity Support Data
ro: Date suport Audacity

en: Audacity Timer Record
ro: Înregistrare temporizată Audacity

en: Audacity Timer Record - Waiting
ro: Înregistrare temporizată Audacity - în așteptare

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
ro: Înregistrare temporizată Audacity - Se așteaptă pornirea

en: Audacity Timer Record Progress
ro: Progres înregistrare temporizată Audacity

en: Audacity VST preset file
ro: Fișier presetare VST Audacity

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
ro: Audacity a încercat să folosească FFmpeg pentru a importa un fișier audio,
    dar bibliotecile nu au fost găsite.
    
    Pentru a folosi FFmpeg la import, mergi la Editare > Preferințe > Biblioteci
    pentru a descărca sau localiza bibliotecile FFmpeg.

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg library]] to your computer.
ro: Audacity poate importa fișiere neprotejate în multe alte formate (cum ar fi M4A și WMA, fișiere WAV comprimate din înregistratoarele portabile și audio din fișiere video) dacă descarci și instalezi [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg|biblioteca opțională FFmpeg]] pe calculatorul tău.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
ro: Audacity nu a putut găsi un loc unde să stocheze fișierele temporare.
    Introdu un dosar adecvat în fereastra de preferințe.

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
ro: Audacity nu a putut găsi un loc sigur în care să salveze fișierele temporare.
    Audacity are nevoie de un loc în care programele de curățare automată să nu îi șteargă fișierele temporare.
    Introdu un dosar adecvat în dialogul de preferințe.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
ro: Audacity nu a putut găsi fișierul:
      %s.
    Tema nu a fost încărcată.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
ro: Audacity nu a putut încărca fișierul:
      %s.
    Probabil format png greșit?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
ro: Audacity nu a putut deschide fișierul:
      %s
    pentru scriere.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
ro: Audacity nu-și poate citi propria temă implicită.
    Raportează această problemă.

en: Audacity could not save file:
      %s
ro: Audacity nu a putut salva fișierul:
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
ro: Audacity nu a putut scrie fișierul:
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
ro: Audacity nu a putut scrie imaginile în fișier:
      %s.

en: Audacity detected one or more files to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
ro: Audacity a detectat unul sau mai multe fișiere ca având %s bpm.
    Dorești să activezi vizualizarea muzicală și să setezi tempoul proiectului la %s?

en: Audacity detected this file to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
ro: Audacity a detectat acest fișier ca având %s bpm.
    Dorești să activezi vizualizarea muzicală și să setezi tempoul proiectului la %s?

en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
ro: Audacity nu recunoaște acest tip de fișier „%s”.
    
    %s Pentru fișiere necomprimate poți încerca și Fișier > Importă > Date brute.

en: Audacity encountered an internal error.
ro: Audacity a întâmpinat o eroare internă.

en: Audacity encountered an unknown error.
ro: Audacity a întâmpinat o eroare necunoscută.

en: Audacity failed to open a file in %s.
ro: Audacity a eșuat la deschiderea unui fișier în %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
ro: Audacity a eșuat la citirea dintr-un fișier în %s.

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
ro: Audacity a eșuat să scrie fișierul %s.
    Poate că discul este plin sau nu se poate scrie pe acesta.
    Pentru sfaturi despre eliberarea spațiului, apasă pe butonul de ajutor.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
ro: Audacity a eșuat să scrie într-un fișier.
    Poate %s nu are drepturi de scriere sau discul este plin.

en: Audacity had trouble connecting to the server.
ro: Audacity a întâmpinat probleme la conectarea la server.

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
ro: Audacity a detectat automat biblioteci FFmpeg valide.
    Vrei totuși să le localizezi manual?

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes.
ro: Audacity a detectat %d plugin(-uri) incompatibil(e) care nu au putut fi încărcate. Am dezactivat aceste plugin-uri pentru a evita blocajele sau crăparea aplicației.

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes. If you would still like to attempt to use these plugins, you can enable them using "Manage Plugins". Otherwise, select "Continue".
ro: Audacity a detectat %d plugin(-uri) incompatibil(e) care nu au putut fi încărcate. Am dezactivat aceste plugin-uri pentru a evita blocajele sau crăparea aplicației. Dacă totuși dorești să încerci să utilizezi aceste plugin-uri, le poți activa folosind managerul de plugin-uri. Altfel, selectează „Continuă”.

en: Audacity is already running
ro: Audacity rulează deja

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
ro: Audacity este pe cale de a se închide. Repornește Audacity pentru a folosi noul dosar pentru fișiere temporare.

en: Audacity is starting up...
ro: Audacity pornește...

en: Audacity is unable to connect to MuseHub.com. Please check your connection and try again.
ro: Audacity nu se poate conecta la MuseHub.com. Verifică conexiunea și încearcă din nou.

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
ro: Audacity are nevoie de fișierul %s pentru a crea MP3-uri.

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
ro: Audacity are nevoie de fișierul „%s” pentru a importa și exporta audio via FFmpeg.

en: Audacity no longer uses vst-bridge
ro: Audacity nu mai folosește vst-bridge

en: Audacity notifies you in-app when a new version is available to download.
ro: Audacity te va notifica în aplicație când o nouă versiune este disponibilă pentru descărcare.

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
ro: Fișierele de proiect Audacity (.aup3) nu sunt asociate
    curent cu Audacity.
    
    Le asociezi pentru a putea fi deschise la dublu-clic?

en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
ro: Audacity a recunoscut tipul fișierului „%s”.
    Importatorii care ar suporta un asemenea fișier ar fi:
    %s,
    dar niciunul dintre ei nu a înțeles formatul fișierului.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
ro: Audacity a scris cu succes un fișier în %s, dar a eșuat să-l redenumească în %s.

en: Audacity update
ro: Actualizare Audacity

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
ro: Audacity nu a putut bloca dosarul pentru fișiere temporare.
    Acest dosar poate fi în uz curent de către altă copie de Audacity.

en: Audi&o Clips
ro: Clipuri audi&o

en: Audible input &monitoring
ro: &Monitorizare intrare audibilă

en: Audio Device Info
ro: Informații dispozitiv audio

en: Audio File
ro: Fișier audio

en: Audio Host
ro: Gazdă audio

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
ro: Intrare audio: %d, ieșire audio: %d

en: Audio Position
ro: Poziție audio

en: Audio Settings
ro: Setări audio

en: Audio Setup
ro: Setări audio

en: Audio Track
ro: Pistă audio

en: Audio Unit Effect Options
ro: Opțiuni efect Audio Unit

en: Audio Unit Effects
ro: Efecte Audio Unit

en: Audio could not be analyzed. This may be due to a stretched or pitch-shifted clip.
    Try resetting any stretched clips, or mixing and rendering the tracks before analyzing
ro: Audio nu a putut fi analizat. Acest lucru poate fi din cauza unui clip întins sau deplasat în înălțime.
    Încearcă să resetezi orice clip întins sau să mixezi și să randezi pistele înainte de analiză

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
ro: Lățimea de bandă pentru tăiere audio (Hz)
    Opțională
    0 - automat

en: Audio data analysis:
ro: Analiză date audio:

en: Audio options
ro: Opțiuni audio

en: Audio playback and recording
ro: Redare și înregistrare audio

en: Audio selection required.
ro: O selecție audio este necesară.

en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
ro: Selecția audio este prea scurtă pentru a fi previzualizată.
    
    Încearcă să mărești selecția audio la cel puțin %.1f secunde
    sau să reduci rezoluția de timp la mai puțin de %.1f secunde.

en: Audio.com encountered an internal error.
ro: Audio.com a întâmpinat o eroare internă.

en: Augments loudness while minimizing distortion.
ro: Sporește volumul minimizând distorsiunile.

en: Author
ro: Autor

en: Authorization denied
ro: Autorizarea a fost respinsă

en: Auto Duck
ro: Ducking automat

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
ro: Ducking-ul automat necesită o pistă de control care trebuie plasată sub pistele selectate.

en: Auto-&fit track height
ro: Potrivește automat înălțimea pistei

en: Auto-select overtones (beta)
ro: Selectează automat frecvențele suprapuse (beta)

en: Automated Recording Level Adjustment
ro: Ajustarea automată a nivelului de înregistrare

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
ro: Ajustarea automată a nivelului de înregistrare a scăzut volumul la %f.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
ro: Ajustarea automată a nivelului de înregistrare a crescut volumul la %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
ro: Ajustarea automată a nivelului de înregistrare a fost oprită. %.2f pare un volum acceptabil.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
ro: Ajustarea automată a nivelului de înregistrare a fost oprită. Nu s-a putut optimiza mai mult. Este tot prea mare.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
ro: Ajustarea automată a nivelului de înregistrare a fost oprită. Nu s-a putut optimiza mai mult. Este tot prea mic.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
ro: Ajustarea automată a nivelului de înregistrare a fost oprită. Numărul total de analize a fost depășit fără să fie găsit un nivel de volum acceptabil. Este tot prea mare.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
ro: Ajustarea automată a nivelului de înregistrare a fost oprită. Numărul total de analize a fost depășit fără să fie găsit un nivel de volum acceptabil. Este tot prea mic.

en: Automatic
ro: Automati

en: Automatic Crash Recovery
ro: Recuperare automată după crăpare

en: Automatic Export
ro: Exportare automată

en: Automatic Export enabled:
ro: Exportarea automată activată:

en: Automatic Export path is invalid.
ro: Calea de exportare automată este invalidă.

en: Automatic Music Configuration
ro: Configurare automată muzică

en: Automatic Save
ro: Salvare automată

en: Automatic Save enabled:
ro: Salvarea automată activată:

en: Automatic Save path is invalid.
ro: Calea pentru salvarea automată este invalidă.

en: Automatic database backup failed.
ro: Crearea automată a unui backup al bazei de date a eșuat.

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
ro: Reduce automat lungimea pasajelor unde volumul este sub un nivel specificat

en: Available mixers:
ro: Mixere disponibile:

en: Available playback volumes:
ro: Volume de redare disponibile:

en: Available recording sources:
ro: Surse de înregistrare disponibile:

en: Average
ro: Medie

en: Average level
ro: Nivel mediu

en: A♭
ro: la♭

en: A♯
ro: la#

en: A♯/B♭
ro: la♯/si♭

en: B
ro: si

en: B&rowse...
ro: Ră&sfoiește...

en: Ba&ss (dB):
ro: Ba&s (dB):

en: Background
ro: Fundal

en: Background end time
ro: Timp de sfârșit fundal

en: Background higher than foreground
ro: Fundalul este mai intens ca prim-planul

en: Background level too high
ro: Nivelul din fundal este prea intens

en: Background not yet measured
ro: Fundalul nu a fost încă măsurat

en: Background start time
ro: Timp de început fundal

en: Backing up project
ro: Se face un backup al proiectului

en: Backwards
ro: Înapoi

en: Bad data size. Could not import audio
ro: Mărime greșită date. Nu se poate importa audio

en: Bad: chunk %lld sample %lld
ro: Greșit: bucata %lld eșantionul %lld

en: Bandwidth
ro: Lățime de bandă

en: Bar
ro: Măsură

en: Basic
ro: De bază

en: Bass
ro: Bași

en: Bass (dB):
ro: Bași (dB):

en: Bass Boost
ro: Amplificare joase

en: Bass Cut
ro: Reducere joase

en: Bass Guitar
ro: Chitară bas

en: Bass and Treble
ro: Bași și înalte

en: Batch
ro: Procesarea în lot

en: Batch Command
ro: Comandă Batch

en: Bathroom
ro: Baie

en: Beat Finder
ro: Detectare bătaie

en: Beat sound
ro: Sunet bătaie

en: Beats
ro: Timp

en: Beats and Measures
ro: Timpi și măsuri

en: Beats per bar
ro: Bătăi per măsură

en: Beats per minute
ro: Bătăi pe minut

en: Beats per minute, from
ro: Bătăi pe minut, din

en: Beats per minute, to
ro: Bătăi pe minut, în

en: Become a MuseHub partner
ro: Devino un partener MuseHub

en: Become a partner
ro: Devino un partener

en: Begin numbering from
ro: Începe numerotarea de la

en: Behaviors
ro: Comportamente

en: Benchmark completed successfully.
ro: Testul de performanță s-a finalizat cu succes.

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
ro: Timpi benchmark:
    Original: %s
    Segmentat implicit: %s
    Segmentat pe fire de execuție: %s
    SSE: %s
    SSE pe fire de execuție: %s

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
ro: Benjamin Schwartz și Steve Daulton

en: Best Quality (Slowest)
ro: Cea mai bună calitate (cel mai lent)

en: Big Cave
ro: Peșteră mare

en: Bindings
ro: Asocieri

en: Bit Depth
ro: Adâncime de biți

en: Bit Rate
ro: Rata de biți

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
ro: Rata de biți (biți/secundă) - influențează dimensiunea fișierului rezultat și calitatea
    Unele codec-uri pot accepta doar anumite valori (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automat
    Recomandat - 192000

en: Bit Rate Mode
ro: Mod rată de biți

en: Bit Rate:
ro: Rată de biți:

en: Bit Reservoir
ro: Rezervor de biți

en: Block size must be within 256 to 100000000
ro: Dimensiunea blocului trebuie să fie între 256 și 100000000

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
ro: Mărimea blocului trebuie să fie în intervalul 1 - 1024 KO.

en: Blues drive sustain
ro: Sustain Blues drive

en: Both Channels
ro: Ambele canale

en: Bouncing Ball
ro: Minge săltăreață

en: Boxes
ro: Cutii

en: Br&owse...
ro: Ră&sfoiește...

en: Brief
ro: Concis

en: Bro&wse...
ro: Ră&sfoiește...

en: Brow&se...
ro: Ră&sfoiește...

en: Browse...
ro: Navighează...

en: Brush Tool
ro: Pensulă

en: Brush radius
ro: Rază pensulă

en: Brush tool selection
ro: Selectare cu pensula

en: Buffer Size
ro: Mărime tampon

en: Buffer overflow in OGG packet
ro: Buffer-ul a dat pe afară în pachetul OGG

en: Build Information
ro: Informații despre build

en: Build type:
ro: Tip build:

en: Built-in
ro: Încorporat

en: Builtin Commands
ro: Comenzi încorporate

en: Builtin Effects
ro: Efecte încorporate

en: Burn to CD
ro: Scrie pe CD

en: Button
ro: Buton

en: By &Name
ro: După &nume

en: By &Start Time
ro: După timpul de &start

en: Byte order:
ro: Ordinea octeților:

en: B♭
ro: la♭

en: C
ro: do

en: C&ategory:
ro: C&ategorie:

en: C&ompress based on Peaks
ro: C&omprimă bazat pe vârfuri

en: C&ompress to:
ro: C&omprimă la:

en: C&ontinue
ro: C&ontinuă

en: C&urrent Length:
ro: Lungimea c&urentă:

en: C&ut and leave gap
ro: Dec&upează și lasă spațiu

en: C&utoff:
ro: &Tăiere:

en: CAF (Apple Core Audio File)
ro: CAF (Fișier Apple Core Audio)

en: CD frames
ro: Cadre CD

en: CDDA frames (75 fps)
ro: Cadre CDDA (75 fps)

en: CSV files
ro: Fișiere CSV

en: Cache folder:
ro: Dosar cache:

en: Calibration Complete
ro: Calibrarea s-a finalizat

en: Calibration Results
ro: Rezultate calibrare

en: Callback routine requested an abort
ro: Rutina callback a cerut o anulare

en: Can't delete 'unnamed'
ro: Nu se poate șterge „fără nume”

en: Can't delete track with active audio
ro: Nu se poate șterge pista cu audio activ

en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
ro: Nu s-a putut deschide codec-ul audio „%s” (0x%x)
    
    %s

en: Can't open project file
ro: Nu se poate deschide fișierul de proiect

en: Can't select precisely
ro: Nu se poate selecta precis

en: Cancel
ro: Renunță

en: Cancel Save
ro: Anulează salvarea

en: Cancel upload to Audio.com
ro: Anulează încărcarea pe audio.com

en: Cannot Export 'unnamed'
ro: Nu se poate exporta „fără nume”

en: Cannot be written to plug-ins folder:
ro: Nu se pot scrie în dosarul de plugin-uri:

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
ro: Nu se pot verifica ratele de eșantionare mutuale fără ambele dispozitive.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
ro: Nu se poate crea dosarul „%s”.
    Există deja un fișier cu același nume care nu este dosar

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
ro: Nu se poate exporta MP2 cu această rată de eșantionare și rată de biți

en: Cannot export audio in this format.
ro: Nu se poate exporta audio în acest format.

en: Cannot export audio to %s
ro: Nu se poate exporta audio către %s

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
ro: Nu se poate importa formatul AUP3. Folosește în loc Fișier > Deschide

en: Cannot proceed to export.
ro: Nu se poate trece la exportare.

en: Cannot proceed to upload.
ro: Nu se poate continua cu încărcarea pe server.

en: Cannot set the preference.
ro: Nu se poate seta preferința.

en: Category
ro: Categorie

en: Cathedral
ro: Catedrală

en: Center
ro: Centru

en: Center Frequency
ro: Centrează frecvența

en: Center frequency and Width
ro: Centrează frecvența și lățimea

en: Center frequency of noise (Hz)
ro: Frecvența centrală a zgomotului (Hz)

en: Centiseconds
ro: Centisecunde

en: Cepstrum
ro: Cepstru

en: Cha&nnels:
ro: Ca&nale:

en: Change &Playback Device...
ro: Schimbă dispozitivul de &redare...

en: Change &Recording Device...
ro: Schimbă dispozitivul de &înregistrare...

en: Change Audio &Host...
ro: Schimbă &gazda audio...

en: Change Gai&n on Focused Track...
ro: Schimbă câștigul pistei cure&nte...

en: Change P&an on Focused Track...
ro: Schimbă p&anoramarea pistei curente...

en: Change Pitch
ro: Modifică înălțimea sunetului

en: Change Recording Cha&nnels...
ro: Schimbă ca&nalele de înregistrare...

en: Change Speed Limits
ro: Schimbă limitele de viteză

en: Change Speed and Pitch
ro: Schimbă viteza și înălțimea

en: Change Tempo
ro: Modifică tempoul

en: Change effect order
ro: Schimbă ordinea efectului

en: Change realtime effect %s on %s
ro: Schimbă efectul în timp real %s pe %s

en: Change settings for realtime effect %s on %s
ro: Schimbă setarea pentru efectul în timp real %s pe %s

en: Change speed limit (%) to:
ro: Schimbă limita de viteză (%) la:

en: Changed '%s' to %s
ro: „%s” a fost schimbat în %s

en: Changed '%s' to %s Hz
ro: „%s” a fost schimbat în %s Hz

en: Changed Clip Speed to %.01f%%
ro: S-a modificat viteza clipului la %.01f%%

en: Changed Pitch
ro: Înălțimea a fost schimbată

en: Changed Pitch Shift
ro: Deplasarea înălțimii a fost schimbată

en: Changed Speed
ro: Viteza a fost schimbată

en: Changed Speed to %.01f%%
ro: S-a modificat viteza la %.01f%%

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
ro: Schimbă înălțimea unei piste fără să îi schime și tempoul

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
ro: Schimbă viteza unei piste, schimbându-i de asemenea și înălțimea

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
ro: Schimbă tempoul unei selecții fără să-i schimbi înălțimea

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
ro: Schimbările asupra dosarului temporar vor avea efect numai după ce repornești Audacity

en: Changes to these settings only take effect when restarting Audacity.
ro: Schimbările acestor setări vor intra în efect doar după repornirea Audacity.

en: Changing sample format
ro: Se schimbă formatul eșantioanelor

en: Channel layout for stereo
ro: Dispunere canale pentru stereo

en: Channel: %2d
ro: Canal: %2d

en: Channels
ro: Canale

en: Channels:
ro: Canale:

en: Chebyshev Type I
ro: Cebîșev Tip I

en: Chebyshev Type II
ro: Cebîșev Tip II

en: Check for Updates
ro: Verifică pentru actualizări

en: Checking file pointer leaks:
ro: Se verifică scăpările de pointeri la fișiere:

en: Checkpointing %s
ro: Se realizează punct de control %s

en: Checkpointing project
ro: Se realizează puncte de control ale proiectului

en: Chirp
ro: Ciripit

en: Choose Language for Audacity to use:
ro: Alege limba care să fie folosită de Audacity:

en: Choose a location
ro: Alege o locație

en: Choose a location to place the temporary directory
ro: Alege o locație pentru amplasarea dosarului temporar

en: Choose a location to save the exported files
ro: Alege o locație pentru salvarea fișierelor exportate

en: Choose an EQ curve file
ro: Alege un fișier de curbă EQ

en: Choose command
ro: Alege comanda

en: Church Hall
ro: Încăpere de biserică

en: Cl&ear
ro: Șt&erge

en: Classic
ro: Clasic

en: Classic Filters
ro: Filtre clasice

en: Cle&ar	Ctrl+L
ro: &Golește	Ctrl+L

en: Clean
ro: Curat

en: Cleaning up unused directories in project data
ro: Se curăță dosarele nefolosite din datele proiectului

en: Clear
ro: Golește

en: Clear Log
ro: Golește jurnalul

en: Clear Loop
ro: Elimină bucla

en: Clear selection
ro: Golește selecția

en: Clears the log contents.
ro: Golește conținutul jurnalului.

en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
ro: Clic și mută pentru Scrubbing. Clic și trage pentru Seeking.

en: Click Removal
ro: Eliminare clicuri

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
ro: Eliminarea clicurilor este concepută să elimine clicurile audibile din pistele audio

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
ro: Clic și trage pentru a ajusta lățimea de bandă a frecvenței.

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
ro: Clic și trage pentru a ajusta dimensiunea relativă a pistelor stereo. Dublu-clic pentru a face înălțimile egale

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
ro: Clic și trage pentru a ajusta dimensiunile sub-vizualizărilor, dublu-clic pentru a împărți în mod egal

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
ro: Clic și trage pentru a ajusta, dublu-clic pentru a reseta

en: Click and drag to define a looping region.
ro: Clic și trage pentru a defini o regiune de redare în buclă.

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
ro: Clic și trage pentru a edita plicul amplitudinii

en: Click and drag to edit the samples
ro: Clic și trage pentru a edita eșantioanele

en: Click and drag to move a track in time
ro: Clic și trage pentru a muta o pistă în timp

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
ro: Clic și trage pentru a muta frecvența de selecție inferioară.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
ro: Clic și trage pentru a muta frecvența de selecție centrală la un vârf spectral.

en: Click and drag to move center selection frequency.
ro: Clic și trage pentru a muta frecvența de selecție centrală.

en: Click and drag to move clip boundary in time
ro: Clic și trage pentru a muta limita clipului în timp

en: Click and drag to move left selection boundary.
ro: Clic și trage pentru a modifica limita stângă a selecției.

en: Click and drag to move right selection boundary.
ro: Clic și trage pentru a modifica limita dreaptă a selecției.

en: Click and drag to move top selection frequency.
ro: Clic și trage pentru a muta frecvența de selecție superioară.

en: Click and drag to rearrange sub-views
ro: Clic și trage pentru a rearanja sub-vizualizările

en: Click and drag to resize the track.
ro: Clic și trage pentru a redimensiona pista.

en: Click and drag to resize toolbar
ro: Clic și trage pentru a redimensiona bara de unelte

en: Click and drag to select audio
ro: Clic și trage pentru a selecta audio

en: Click and drag to select text
ro: Clic și trage pentru a selecta text

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
ro: Clic și trage pentru a seta lățimea de bandă a frecvenței.

en: Click and drag to stretch clip
ro: Clic și trage pentru a întinde clipul

en: Click and drag to stretch selected region.
ro: Clic și trage pentru a întinde regiunea selectată.

en: Click and drag to warp playback time
ro: Clic și trage pentru a deforma timpul de redare

en: Click or drag to begin Scrub
ro: Clic și trage pentru a începe Scrubbing

en: Click or drag to begin Seek
ro: Clic sau trage pentru a începe Seeking

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
ro: Click pentru mărire, Shift-click pentru micșorare

en: Click to change clip pitch, Cmd + click to reset.
ro: Clic pentru a schimba înălțimea clipului, Cmd + clic pentru a o reseta.

en: Click to change clip pitch, Ctrl + click to reset.
ro: Clic pentru a schimba înălțimea clipului, Ctrl + clic pentru a o reseta.

en: Click to change clip speed, Cmd + click to reset.
ro: Clic pentru a schimba viteza clipului, Cmd + clic pentru a o reseta.

en: Click to change clip speed, Ctrl + click to reset.
ro: Clic pentru a schimba viteza clipului, Ctrl + clic pentru a o reseta.

en: Click to edit label text
ro: Clic pentru a edita textul etichetei

en: Click to open clip context menu.
ro: Clic pentru a deschide meniul contextual al clipului.

en: Click to reset clip pitch.
ro: Clic pentru a reseta înălțimea clipului.

en: Click to reset clip speed.
ro: Clic pentru a reseta viteza clipului.

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
ro: Clic pentru a mări vertical. Shift-clic pentru a micșora. Trage pentru a specifica o regiune de mărire.

en: Clip Fix
ro: Reparație clip

en: Clip Name Edit
ro: Editare nume clip

en: Clip Pitch
ro: Înălțime clip

en: Clip Speed
ro: Viteză clip

en: Clip&board space used
ro: Spațiu utilizat din Clip&board

en: Clipping level
ro: Nivel clipping

en: Clipping threshold
ro: Prag clipping

en: Clips
ro: Clipuri

en: Clocks on the Tracks
ro: Ceasuri pe piste

en: Close
ro: Închide

en: Close project immediately with no changes
ro: Închide proiectul imediat fără nicio modificare

en: Close project immediately with no further changes
ro: Închide proiectul imediat fără a face nicio schimbare

en: Close sub-view
ro: Închide sub-vizualizare

en: Cloud project conflict
ro: Conflict proiect Cloud

en: Cloud project incomplete
ro: Proiect Cloud incomplet

en: Cloud saved projects
ro: Proiecte salvate în Cloud

en: Co&ntrast Result:
ro: Rezultat co&ntrast:

en: Co&py
ro: Co&piază

en: Code has been modified. Are you sure?
ro: Codul a fost modificat. Ești sigur?

en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
ro: Etichetă codec (FOURCC)
    Opțional
    gol - automat

en: Codecs
ro: Codec-uri

en: Collapse
ro: Restrânge

en: Color 0
ro: Culoare 0

en: Color 1
ro: Culoare 1

en: Color 2
ro: Culoare 2

en: Color 3
ro: Culoare 3

en: Color:
ro: Culoare:

en: Colors
ro: Culori

en: Combine mono to stereo
ro: Combină mono la stereo

en: Combined Meter
ro: Indicator combinat

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
ro: Combină semnalele deplasate în fază cu semnalul original

en: Command
ro: Comandă

en: Command
ro: Comandă

en: Command Output
ro: Ieșire comandă

en: Command failed to initialize
ro: Comanda nu s-a putut inițializa

en: Command+Click
ro: Command+Clic

en: Command:
ro: Comandă:

en: Commands
ro: Comenzi

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comments
ro: Comentarii

en: Commit Id:
ro: ID commit:

en: Compact
ro: Compactează

en: Compact Project
ro: Compactează proiectul

en: Compacted project file
ro: Fișierul de proiect a fost compactat

en: Compacting actually freed %s of disk space.
ro: Compactarea chiar a eliberat %s din spațiu pe disc.

en: Compacting project
ro: Se compactează proiectul

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
ro: Compactarea acestui proiect va elibera spațiu pe disc prin ștergerea octeților nefolosiți din fișier.
    
    Există %s de spațiu liber și acest proiect folosește curent %s.
    
    Dacă continui, istoricul de revenire și conținutul din Clipboard vor fi curățate și vei recupera aproximativ %s de spațiu pe disc.
    
    Dorești să continui?

en: Compare Audio
ro: Compară audio

en: Compare Audio...
ro: Compară audio...

en: Compares a range on two tracks.
ro: Compară un interval pe două piste.

en: Compiler:
ro: Compilator:

en: Complete your Audacity cloud setup with audio.com
ro: Finalizează configurarea Cloud-ului în Audacity cu audio.com

en: Compress Excess Silence
ro: Comprimă liniștea în exces

en: Compresses the dynamic range of audio
ro: Comprimă spectrul dinamic al audioului

en: Compression
ro: Compresie

en: Compression curve
ro: Curba de compresie

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
ro: Nivel compresie
    Necesar pentru FLAC
    -1 - automat
    minim - 0 (codificare rapidă, fișier de ieșire mare)
    maxim - 10 (codificare lentă, fișier de ieșire mic)

en: Compression:
ro: Compresie:

en: Compressor
ro: Compresor

en: Configure
ro: Configurează

en: Configure Project from Music File
ro: Configurează proiect din fișier de muzică

en: Configure custom FFmpeg options
ro: Configurează opțiuni FFmpeg personalizate

en: Configure custom mapping
ro: Configurează asocierea personalizată

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Confirm Cancel
ro: Confirmă anularea

en: Confirm Close
ro: Confirmă închiderea

en: Confirm Deletion
ro: Confirmă ștergerea

en: Confirm Overwrite
ro: Confirmă suprascriere

en: Confirm Stop
ro: Confirmă oprirea

en: Connect dots
ro: Conectează punctele

en: Connection error
ro: Eroare de conexiune

en: Connection to project file is null
ro: Conexiunea cu fișierul de proiect este nulă

en: Constant
ro: Constantă

en: Constant Gain
ro: Câștig constant

en: Constant Power 1
ro: Putere constantă 1

en: Constant Power 2
ro: Putere constantă 2

en: Constrained
ro: Constrâns

en: Continue
ro: Continuă

en: Continue to export remaining files?
ro: Continui să exporți fișierele rămase?

en: Continue with Facebook
ro: Continuă cu Facebook

en: Continue with Google
ro: Continuă cu Google

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
ro: Continuă cu reparațiile indicate în jurnal și verifică pentru mai multe erori. Acest lucru va salva proiectul în starea lui curentă dacă nu alegi „Închide proiectul imediat” la următoarele mesaje de eroare.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
ro: Continuă fără să le ștergi; ignoră fișierele extra în această sesiune

en: Continuous scrolling
ro: Derulare continuă

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
ro: Analiză de contrast (conform cu WCAG 2)

en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
ro: Analizator de contrast, pentru măsurarea diferenței RMS de volum dintre două secțiuni audio.

en: Contributors
ro: Contribuitori

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
ro: Un proiect 1.0 a fost convertit în formatul nou.
    Fișierul vechi a fost salvat ca „%s”

en: Converts stereo tracks to mono
ro: Convertește pistele stereo la mono

en: Copied labeled audio regions to clipboard
ro: S-au copiat regiunile audio etichetate în clipboard

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy All Files (Safer)
ro: Copiază toate fișierele (mai sigur)

en: Copy Labeled Audio
ro: Copiază audio etichetat

en: Copy Selected Files
ro: Copiază fișierele selectate

en: Copy to clipboard
ro: Copiază în clipboard

en: Copying Project
ro: Se copiază proiectul

en: Copying audio data into project...
ro: Se copiază datele audio în proiect...

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
ro: Prin copierea acestor fișiere în proiect se va elimina această dependență.
    Acest lucru este mai sigur, dar necesită mai mult spațiu pe disc.

en: Core Libraries
ro: Biblioteci principale

en: Cosine
ro: Cosinus

en: Cosine In
ro: Intrare cosinus

en: Cosine Out
ro: Ieșire cosinus

en: Could not create directory:
      %s
ro: Nu s-a putut crea dosarul:
      %s

en: Could not determine language
ro: Nu s-a putut determina limbajul

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
ro: Nu s-a putut exporta presetarea „%s”
    
    %s

en: Could not find any audio devices.
ro: Nu s-a putut găsi niciun dispozitiv audio.

en: Could not find component
ro: Nu s-a putut găsi componenta

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
ro: Nu s-a putut importa presetarea „%s”
    
    %s

en: Could not initialize MP3 encoding library!
ro: Nu s-a putut inițializa biblioteca de codare MP3!

en: Could not initialize component
ro: Nu s-a putut inițializa componenta

en: Could not load file: "%s"
ro: Nu s-a putut încărca fișierul: „%s”

en: Could not load the library
ro: Nu s-a putut încărca biblioteca

en: Could not open MP3 encoding library!
ro: Nu s-a putut deschide biblioteca de codare MP3!

en: Could not open file
ro: Nu s-a putut deschide fișierul

en: Could not open file %s.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul %s.

en: Could not open file %s: Filename too short.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul %s: Nume de fișier prea scurt.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul %s: Tip de fișier incorect.

en: Could not open file: "%s"
ro: Nu s-a putut deschide fișierul: „%s”

en: Could not open file: %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul: %s

en: Could not parse XML
ro: Nu s-a putut parcurge XML

en: Could not shift between tracks
ro: Nu s-a putut deplasa între piste

en: Could not write to %s.
ro: Nu s-a putut scrie în %s.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
ro: Nu s-a putut găsi dosarul cu datele proiectului: „%s”

en: Couldn't import the project:
    
    %s
ro: Nu s-a putut importa proiectul:
    
    %s

en: Couldn't instantiate effect
ro: Nu s-a putut instanția efectul

en: Couldn't open "%s"
ro: Nu s-a putut deschide „%s”

en: Couldn't read from file: %s
ro: Nu s-a putut citi din fișier: %s

en: Couldn't save log to file: %s
ro: Nu s-a putut salva jurnalul în fișier: %s

en: Couldn't write to file: %s
ro: Nu s-a putut scrie în fișier: %s

en: Create Correction(.wvc) File
ro: Crează fișier de corecție (.wvc)

en: Create a free cloud storage account to access your projects and audio from any device
ro: Crează un cont de stocare în cloud gratuit pentru a-ți accesa proiectele și fișierele audio de pe orice dispozitiv

en: Create cloud account
ro: Creează un cont în Cloud

en: Create labels based on
ro: Creează etichete bazat pe

en: Created
ro: Creat

en: Created new audio track
ro: A fost creată o nouă pistă audio

en: Created new label track
ro: A fost creată o nouă pistă de etichete

en: Created new project
ro: A fost creat un nou proiect

en: Created new stereo audio track
ro: A fost creată o nouă pistă audio stereo

en: Created new time track
ro: A fost creată o nouă pistă de timp

en: Creates audio of zero amplitude
ro: Creează audio cu amplitudine zero

en: Creates labels where clipping is detected
ro: Creează etichete acolo unde se detectează clipping

en: Credits
ro: Atribuții

en: Cross-platform GUI library
ro: Bibliotecă GUI multiplatformă

en: Crossfade Clips
ro: Aplică crossfade pe clipuri

en: Crossfade Tracks
ro: Aplică crossfade pe piste

en: Ctrl+Click
ro: Ctrl+Clic

en: Cu&t
ro: Decupea&ză

en: Cu&t	Ctrl+X
ro: &Decupează	Ctrl+X

en: Cu&t Label text
ro: Decupează &text etichetă

en: Cuberoot Autocorrelation
ro: Autocorelare rădăcină cubică

en: Cubic Curve (odd harmonics)
ro: Curbă cubică (armonice impare)

en: Curren&t Selection
ro: Selecția curen&tă

en: Current Codec:
ro: Codec curent:

en: Current Format:
ro: Format curent:

en: Current Project
ro: Protectul curent

en: Current Settings
ro: Setări curente

en: Current difference
ro: Diferența curentă

en: Current length of selection.
ro: Lungimea curentă a selecției.

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
ro: Programul curent a fost modificat.
    Renunți la modificări?

en: Current selection length: %s
ro: Lungimea selecției curente: %s

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
ro: Lungimea selecției curente: dd:hh:mm:ss

en: Cursor &Left
ro: Cursor &la stânga

en: Cursor &Right
ro: Cursor la d&reapta

en: Cursor Long J&ump Left
ro: Salt lung c&ursor la stânga

en: Cursor Long Ju&mp Right
ro: Salt lu&ng cursor la dreapta

en: Cursor Sh&ort Jump Left
ro: Salt scurt curs&or la stânga

en: Cursor Shor&t Jump Right
ro: Salt scur&t cursor la dreapta

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
ro: De la cursor la limita de clip &următoare

en: Cursor to Next Clip Boundary
ro: De la cursor la limita de clip următoare

en: Cursor to Prev Clip Boundary
ro: De la cursor la limita de clip precedentă

en: Cursor to Project End
ro: Mută cursorul la sfârșitul proiectului

en: Cursor to Project Start
ro: Mută cursorul la începutul proiectului

en: Cursor to Selection End
ro: Mută cursorul la sfârșitul selecției

en: Cursor to Selection Start
ro: Mută cursorul la începutul selecției

en: Cursor to Stored &Cursor Position
ro: &Cursorul la poziția memorată a cursorului

en: Cursor to Track &End
ro: Cursorul la sfârșitul pist&ei

en: Cursor to Track End
ro: Mută cursorul la sfârșitul pistei

en: Cursor to Track Start
ro: Mută cursorul la începutul pistei

en: Curve Name
ro: Nume curbă

en: Curve exists
ro: Curba există

en: Curves exported
ro: Curbele au fost exportate

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom Curve
ro: Curbă personalizată

en: Custom FFmpeg Export
ro: Exportare personalizată FFmpeg

en: Custom Sample Rate
ro: Rată de eșantionare personalizată

en: Custom Track &Name
ro: &Nume pistă personalizat

en: Custom brush size
ro: Mărime personalizată pensulă

en: Custom curve
ro: Curbă personalizată

en: Custom mappin&g
ro: &Asociere personalizată

en: Custom name text
ro: Nume pistă personalizat

en: Cut
ro: Decupează

en: Cut (%lld, %lld) failed.
ro: Tăierea (%lld, %lld) a eșuat.

en: Cut Labeled Audio
ro: Decupează audio etichetat

en: Cut Preview
ro: Previzualizarea decupării

en: Cut and leave gap
ro: Decupează și lasă spațiu

en: Cut by label
ro: Decupează după etichetă

en: Cut by labels and leave gap
ro: Decupează după etichete și lasă spațiu

en: Cut labeled audio and leave gap
ro: Decupează audio etichetat și lasă spațiu

en: Cut labeled audio regions to clipboard
ro: S-au decupat regiunile audio etichetate în clipboard

en: Cut labeled audio regions to clipboard and leave gap
ro: S-au decupat regiunile audio etichetate în clipboard și s-a lăsat spațiu

en: Cut to clipboard
ro: Decupează în clipboard

en: Cut to clipboard and leave gap
ro: Decupează în clipboard și lasă un spațiu

en: Cut to the clipboard
ro: Decupează și copiază în clipboard

en: Cut/Copy/Paste
ro: Decupează/Copiază/Lipește

en: Cut: %lld - %lld
ro: Decupare %lld - %lld

en: Cutoff
ro: Tăiere

en: Cutoff (Hz)
ro: Tăiere (Hz)

en: Cutoff:
ro: Tăiere:

en: C♯
ro: do♯

en: C♯/D♭
ro: do♯/re♭

en: D
ro: re

en: D&ecay factor:
ro: Factor d&ecădere:

en: D&ecrease Recording Volume
ro: Red&u volumul de înregistrare

en: D&efault Sample Rate:
ro: Rata de &eșantionare implicită:

en: D&elete...
ro: Șt&erge...

en: D&iscard
ro: Înlătură

en: DC blocking filter
ro: Filtru blocare CC

en: DTMF &sequence:
ro: &Secvență DTMF:

en: DTMF Tones
ro: Tonuri DTMF

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
ro: Secvența DTMF este goală.
    Verifică TOATE setările pentru acest efect.

en: Da&mping (%):
ro: A&mortizare (%):

en: Dance Vocal
ro: Vocal de dans

en: Dark
ro: Întunecat

en: Data folder:
ro: Dosar date:

en: Data gathered
ro: Date colectate

en: Data type mismatch
ro: Nepotrivire a tipului de date

en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
ro: Datele vor fi trimise la intrarea standard. „%f” folosește numele fișierului în fereastra de export.

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
ro: Eroare bază de date. Scuze, dar nu avem mai multe detalii.

en: Database lock protocol error
ro: Eroare la protocolul de blocare al bazei de date

en: De&faults
ro: &Implicite

en: De&lete
ro: Ș&terge

en: De&lete and leave gap
ro: Șterge și &lasă spațiu

en: De&lete selected rule
ro: Șterge regu&la selectată

en: De&vice
ro: Dispoziti&v

en: De&vice:
ro: Dispoziti&v:

en: Debu&g
ro: &Depanare

en: Debug Output:
ro: Ieșire depanare:

en: Debug build (debug level %d)
ro: Build de depanare (nivel depanare %d)

en: Decay (ms)
ro: Decădere (ms)

en: Decay (seconds)
ro: Decădere (secunde)

en: Decay factor:
ro: Factor decădere:

en: Deciseconds
ro: Decisecunde

en: Default &view mode:
ro: Modul implicit de &vizualizare:

en: Default Sample &Format:
ro: &Formatul implicit al eșantionării:

en: Default Waveform scale:
ro: Scara implicită a formei de undă:

en: Default audio track &name:
ro: &Nume implicit pistă audio:

en: Default directories
ro: Dosare implicite

en: Default endianness
ro: Endianess implicit

en: Default playback device number: %d
ro: Număr dispozitiv de redare implicit: %d

en: Default recording device number: %d
ro: Număr dispozitiv de înregistrare implicit: %d

en: Defaults
ro: Implicite

en: Degree of Levelling
ro: Grad de nivelare

en: Delay
ro: Întârziere

en: Delay and Reverb
ro: Întârziere și reverberație

en: Delay level per echo (dB)
ro: Nivel întârziere per ecou (dB)

en: Delay time (seconds)
ro: Timp întârziere (secunde)

en: Delay time (seconds):
ro: Timp de întârziere (secunde):

en: Delay type
ro: Tip întârziere

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete %d items?
ro: Ștergi %d elemente?

en: Delete '%s'?
ro: Ștergi „%s”?

en: Delete Fo&cused Track
ro: Șterge pista curentă

en: Delete Key&2
ro: Șterge cheia&2

en: Delete Labeled Audio
ro: Șterge audio etichetat

en: Delete Preset
ro: Șterge presetare

en: Delete Track
ro: Șterge pista

en: Delete by label
ro: Șterge după etichetă

en: Delete by labels and leave gap
ro: Șterge după etichete și lasă spațiu

en: Delete orphan files (permanent immediately)
ro: Șterge fișierele orfane (permanent imediat)

en: Delete preset '%s'?
ro: Ștergi presetarea „%s”?

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
ro: Au fost șterse %.2f secunde la t=%.2f

en: Deleted Label
ro: Eticheta a fost ștearsă

en: Deleted labeled audio regions
ro: S-au șters regiunile audio etichetate

en: Dependency Check
ro: Verificarea dependințelor

en: Dept&h (%):
ro: Adâncim&e (%):

en: Dept&h:
ro: A&dâncime:

en: Depth in percent
ro: Adâncime în procente

en: Description: %s
ro: Descriere: %s

en: Destination project could not be detached
ro: Proiectul destinație nu a putut fi detașat

en: Detac&h at Silences
ro: &Detașează în locurile de liniște

en: Detach
ro: Detașează

en: Detach Labeled Audio
ro: Detașează audio etichetat

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
ro: S-au detașat %.2f secunde la t=%.2f

en: Detached labeled audio regions
ro: S-au detașat regiunile audio etichetate

en: Details
ro: Detalii

en: Detect
ro: Detectează

en: Detect Silence
ro: Detectează liniștea

en: Detect Upstream Dropouts
ro: Detectează pierderile din amonte

en: Detect dropouts
ro: Detectează pierderi

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Device ID: %d
ro: ID dispozitiv: %d

en: Device info unavailable for: %d
ro: Informații dispozitiv indisponibile pentru: %d

en: Device information is not available.
ro: Informațiile despre dispozitiv nu sunt disponibile.

en: Device name: %s
ro: Nume dispozitiv: %s

en: Difference = %.2f RMS dB.
ro: Diferența = %.2f dB RMS.

en: Difference = infinite RMS dB.
ro: Diferența = infinit dB RMS.

en: Difference is indeterminate.
ro: Diferența este nedeterminată.

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ro: Schimbări de direcție  -- medie: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Directories
ro: Dosare

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
ro: Dosarul %s nu este potrivit (există riscul de a fi curățat)

en: Directory %s is not writable
ro: Nu se poate scrie în dosarul %s

en: Directory Dialog
ro: Dialog dosar

en: Directory creation failed.
ro: Crearea dosarului a eșuat.

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Disable Silent Monitoring
ro: Dezactivează monitorizarea silențioasă

en: Disable UUID
ro: Dezactivează UUID

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disallow
ro: Nu permite

en: Disallowed
ro: Nepermis

en: Discard and open latest version
ro: Înlătură și deschide ultima versiune

en: Discarding undo/redo history
ro: Se curăță istoricul de revenire/refacere

en: Discover what's new in our full feature breakdown.
ro: Descoperă ce este nou în defalcarea noastră pe componente.

en: Discrimination &method:
ro: &Metodă de discriminare:

en: Disk # blocks:
ro: Blocuri discul #:

en: Disk Block Size (KB):
ro: Mărime bloc disc (KO):

en: Disk Space
ro: Spațiu pe disc

en: Disk is full.
    %s
ro: Discul este plin.
    %s

en: Disk space remaining for recording: %s
ro: Spațiu pe disc rămas pentru înregistrare: %s

en: Display
ro: Afișează

en: Display &samples:
ro: &Eșantioane afișate:

en: Display:
ro: Afișare:

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
ro: Distanță: (1 - 120, implicit 20)

en: Distinguished %s Team members, not currently active
ro: Membrii distinși ai echipei %s, curent inactivi

en: Distortion
ro: Distorsiune

en: Distortion amount
ro: Cantitate distorsiune

en: Distortion and Modulation
ro: Distorsiune și modulație

en: Distortion type:
ro: Tipul distorsiunii:

en: Do &nothing
ro: Nu face &nimic

en: Do Not Copy
ro: Nu copia

en: Do not show this warning again
ro: Nu mai arăta din nou acest avertisment

en: Do nothing
ro: Nu face nimic

en: Do you have these problems?
ro: Ai aceste probleme?

en: Do you really want to delete selected rule?
ro: Chiar vrei să ștergi regula selectată?

en: Do you still want to start Audacity?
ro: Dorești totuși să pornești Audacity?

en: Do you want to save the changes?
ro: Dorești să salvezi modificările?

en: Does the demo action.
ro: Face acțiunea demonstrativă.

en: Doing correctness check...
ro: Se fac verificări de corectitudine...

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
ro: Dominic Mazzoni, David R. Sky și Steve Daulton

en: Don't Link Stereo
ro: Nu lega stereo

en: Don't ask me again
ro: Nu mai întreba

en: Don't show this again
ro: Nu mai afișa asta din nou

en: Don't show this again at start up
ro: Nu mai arăta din nou la pornire

en: Don't show this warning again
ro: Nu mai arăta acest avertisment

en: Don't worry, your changes will be saved to a temporary location and will be synchronized to your cloud copy when your internet connection resumes.
ro: Nu-ți face probleme, modificările tale vor fi salvate într-o locație temporară și vor fi sincronizate cu copia ta din Cloud când conexiunea la internet va reveni.

en: Done
ro: Terminat

en: Dow&nload
ro: &Descarcă

en: Down Octa&ve
ro: Mai jos o octa&vă

en: Download
ro: Descarcă

en: Downloaded audio file does not exist.
ro: Fișierul audio descărcat nu există.

en: Downloading %s
ro: Se descarcă %s

en: Downloading audio
ro: Se descarcă audio

en: Dr&y Gain (dB):
ro: Câști&g uscat (dB):

en: Drag
ro: Trage

en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
ro: Trage clipurile pentru a le repoziționa. Ține apăsat Shift și trage pentru a muta toate clipurile de pe aceeași pistă.

en: Drag label boundary.
ro: Trage marginea etichetei.

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
ro: Trage eticheta. Ține apăsat Shift și trage pentru a muta toate etichetele din aceeași pistă.

en: Drag one or more label boundaries.
ro: Trage una sau mai multe margini de etichete.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
ro: Trage pentru Seeking. Eliberează și mută pentru Scrubbing.

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
ro: Trage pentru Seeking. Eliberează pentru a opri Seeking.

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
ro: Trage pentru a mări o zonă, clic-dreapta pentru a o micșora

en: Drag to specify a zoom region. Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
ro: Trage pentru a specifica o regiune de mărire. Click-dreapta pentru meniu. Ctrl+scroll pentru a mări.

en: Drags mouse from one place to another.
ro: Trage mausul dintr-un loc în altul.

en: Draw Curves
ro: Trasează curbe

en: Draw Tool
ro: Instrument desenare

en: Drip (long)
ro: Pic (lung)

en: Drip (short)
ro: Pic (scurt)

en: Dropouts
ro: Pierderi

en: Dry Previe&w
ro: &Previzualizare curată

en: Dry Wet
ro: Uscat Umed

en: Duck &amount:
ro: C&antitate ducking:

en: Duplic&ate
ro: &Duplică

en: Duplicate
ro: Duplică

en: Duplicated
ro: Duplicat

en: Duration
ro: Durată

en: Duration (60s max)
ro: Durată (max 60s)

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
ro: Durata este zero. Nimic nu va fi înregistrat.

en: Duration:
ro: Durată:

en: Duty cycle:
ro: Factor de umplere:

en: Dynamic Libraries
ro: Biblioteci dinamice

en: Dynamically Linked Libraries
ro: Biblioteci legate dinamic

en: D♭
ro: re♭

en: D♯
ro: re♯

en: D♯/E♭
ro: re♯/mi♭

en: E
ro: mi

en: E&dit...
ro: E&ditează...

en: E&xpand Collapsed Tracks
ro: E&xtinde pistele restrânse

en: E&xport...
ro: E&xportă...

en: E&xtended (with frequency ranges)
ro: E&xtins (cu intervale de frecvență)

en: E&xtra Menus
ro: Meniuri e&xtra

en: EQ and Filters
ro: EQ și filtre

en: Echo
ro: Ecou

en: Echos a message.
ro: Afișează înapoi un mesaj.

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
ro: Edgar-RFT și Steve Daulton

en: Edit
ro: Editează

en: Edit &Metadata...
ro: Editează &metadatele...

en: Edit Genres
ro: Editează genuri muzicale

en: Edit Labels
ro: Editează etichetele

en: Edit Metadata Tags
ro: Editare etichete metadate

en: Edit Steps
ro: Editează pașii

en: Edit, Preferences...
ro: Editare, Preferințe...

en: Edited Envelope
ro: Plic editat

en: Edited Label
ro: Etichetă editată

en: Edited labels
ro: Etichetele au fost editate

en: Editing a clip can &move other clips
ro: Editarea unui clip poate &muta alte clipuri

en: Editing and greyed out Menus
ro: Editarea și meniurile indisponibile

en: Effe&ct
ro: Efe&cte

en: Effect
ro: Efect

en: Effect %d
ro: Efectul %d

en: Effect Options
ro: Opțluni efect

en: Effect Output
ro: Ieșire efect

en: Effect Settings
ro: Setări efect

en: Effect menu &organization:
ro: &Organizarea meniului de efecte:

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
ro: Efectul sau comanda de la %s a eșuat să fie înregistrată:
    %s

en: Effects
ro: Efecte

en: Effects Preview
ro: Previzualizarea efectelor

en: Elapsed Time:
ro: Timp scurs:

en: Email
ro: E-mail

en: Emeritus:
ro: Emeriți:

en: Empty
ro: Gol

en: Empty value
ro: Valoare goală

en: Ena&ble Spectral Selection
ro: Activează selecția spe&ctrală

en: Ena&ble spectral selection
ro: Acti&vează selecția spectrală

en: Enable
ro: Activează

en: Enable &Automatic Save?
ro: &Activezi salvarea automată?

en: Enable &Full Screen
ro: Activează &ecran întreg

en: Enable &Looping
ro: Activează &redare în buclă

en: Enable &compensation
ro: Activează &compensarea

en: Enable &graphical interface
ro: Activează interfața &grafică

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
ro: Activează ajustarea automată a nivelului de înregistrare.

en: Enable Automatic &Export?
ro: Activezi &exportarea automată?

en: Enable Silent Monitoring
ro: Activează monitorizarea silențioasă

en: Enable audible input &monitoring
ro: Activează &monitorizarea intrării cu sunet

en: Enable cut &lines
ro: Activează &liniile de decupare

en: Enable new plug-ins
ro: Activează noile plugin-uri

en: Enable smart selection
ro: Activează selecția inteligentă

en: Enable sound a&ctivated recording
ro: Activează înregistrarea a&ctivată la sunet

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
ro: Activează vizualizarea spectrogramei pistei
    înainte de a aplica efectele spectrale.

en: Enabled
ro: Activat

en: Encoding
ro: Codare

en: Encoding:
ro: Codare:

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
ro: Au fost întâmpinate %d erori la decodificarea fișierului WavPack!

en: End
ro: Sfârșit

en: End (or start)
ro: Sfârșit (sau început)

en: End Date
ro: Data de încetare

en: End Date and Time
ro: Data și ora de încetare

en: End Time
ro: Timpul de sfârșit

en: End Time:
ro: Timp sfârșit:

en: End to Cu&rsor/Selection Start
ro: Sfârșit la cu&rsor/începutul selecției

en: End to Selection En&d
ro: Sfârși&t la finalul selecției

en: End:
ro: Sfârșit:

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ro: Energie                  -- medie: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Enhanced Autocorrelation
ro: Autocorelare îmbunătățită

en: Enter Nyquist Command:
ro: Introdu comanda Nyquist:

en: Enter name of new macro
ro: Introdu numele macrocomenzii noi

en: Enter token to link your account
ro: Introdu jetonul pentru a-ți asocia contul

en: Enter track name
ro: Introdu numele pistei

en: Entire &Project
ro: Întregul &proiect

en: Envelope
ro: Plic

en: Envelope Tool
ro: Instrument plic ADSR

en: Envelopes
ro: Plicuri

en: Equalization
ro: Egalizare

en: Erased selected area
ro: Zona selectată a fost ștearsă

en: Error
ro: Eroare

en: Error %ld returned from MP3 encoder
ro: Codorul MP3 a returnat eroarea %ld

en: Error (file may not have been written): %s
ro: Eroare (este posibil ca fișierul să nu fi fost scris): %s

en: Error Converting Legacy Project File
ro: Eroare la conversia fișierului de proiect învechit

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
ro: Eroare la exportarea scurtăturilor de tastatură

en: Error Importing
ro: Eroare la import

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
ro: Eroare la importarea scurtăturilor de tastatură

en: Error Initializing Audio
ro: Eroare la inițializarea audio

en: Error Initializing Midi
ro: Eroare la inițializarea MIDI

en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
ro: Eroare la încărcarea curbelor EQ din fișierul:
    %s
    Mesajul de eroare spune:
    %s

en: Error Loading Metadata
ro: Eroare la încărcarea metadatelor

en: Error Loading VST Presets
ro: Eroare la încărcarea presetărilor VST

en: Error Locking Temporary Folder
ro: Eroare la blocarea dosarului temporare

en: Error Opening File
ro: Eroare la deschiderea fișierului

en: Error Opening File or Project
ro: Eroare la deschiderea fișierului sau a proiectului

en: Error Opening Project
ro: Eroare la deschiderea proiectului

en: Error Saving Copy of Project
ro: Eroare la salvarea copiei proiectului

en: Error Saving Effect Presets
ro: Eroare la salvarea presetărilor de efecte

en: Error Saving Equalization Curves
ro: Eroare la salvarea curbelor de egalizare

en: Error Saving FFmpeg Presets
ro: Eroare la salvarea presetărilor FFmpeg

en: Error Saving Project
ro: Eroare la salvarea proiectului

en: Error Saving Tags File
ro: Eroare la salvarea fișierului de etichete

en: Error Saving Timer Recording Project
ro: Eroare la salvarea proiectului de înregistrare temporizată

en: Error Saving VST Presets
ro: Eroare la salvarea presetărilor VST

en: Error Writing to File
ro: Eroare la scrierea în fișier

en: Error details:
    %s
ro: Detalii eroare:
    %s

en: Error in Automatic Export
ro: Eroare în exportarea automată

en: Error in Automatic Save
ro: Eroare la salvarea automată

en: Error in Duration
ro: Eroare la durată

en: Error opening file
ro: Eroare la deschiderea fișierului

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
ro: Eroare la deschiderea dispozitivului de înregistrare.
    Cod eroare: %s

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
ro: Eroare la deschiderea dispozitivului de sunet.
    Încearcă să schimbi gazda audio, dispozitivul de redare și rata de eșantionare a proiectului.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
ro: Eroare în timpul procesării %s
    
    Se va insera liniște.

en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
ro: Eroare la scrierea fișierului %s (disc plin?).
    Libsndfile spune „%s”

en: Error writing to file: "%s"
ro: Eroare la scrierea fișierului: „%s”

en: Error.~%
ro: Eroare.~%

en: Error.~%"~a" cannot be written.
ro: Eroare.~%"~a" nu poate fi scris.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
ro: Eroare.~%Crossfade pe clipuri se poate aplica pe o singură pistă.

en: Error.~%Frequency set too high for selected track.
ro: Eroare.~%Frecvența este setată prea sus pentru pista selectată.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
ro: Eroare.~%Selecție invalidă.~%Spațiu liber la începutul/sfârșitul selecției.

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
ro: Eroare.~%Selecție invalidă.~%Mai mult de 2 clipuri audio selectate.

en: Error.~%No file selected.
ro: Eroare.~%Niciun fișier selectat.

en: Error.~%No modulation carrier.
ro: Eroare.~%Nicio frecvență modulatorie.

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
ro: Eroare.~%Selectează 2 (sau mai multe) piste pentru a aplica crossfade.

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
ro: Eroare.~%Ratele de eșantionare ale pistei mai mici de 100Hz nu sunt suportate.

en: Error.~%Unable to open file
ro: Eroare.~%Nu s-a putut deschide fișierul

en: Error.~%~
                                 Gate frequencies above: ~s kHz~%~
                                 is too high for selected track.~%~
                                 Set the control below ~a kHz.
ro: Eroare.~%~
                                 Frecvențele poartă peste: ~s kHz~%~
                                 sunt prea înalte pentru pista selectată.~%~
                                 Setează controlul sub ~a kHz.

en: Error.~%~
                                Insufficient audio selected.~%~
                                Make the selection longer than ~a ms.
ro: Eroare.~%~
                                Audio insuficient selectat.~%~
                                Fă o selecție mai lungă de ~a ms.

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Error: %s at line %lu
ro: Eroare: %s la linia %lu

en: Error: No modules were found. This may indicate a faulty installation.
ro: Eroare: Niciun modul nu a fost găsit. Acest lucru poate indica o instalare coruptă.

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
ro: Eroare: Nu este spațiu suficient pentru a crea etichetele.~%

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
ro: Eroare:~%~
                  Fișierul trebuie să conțină numai text ASCII simplu.~%~
                  (octet invalid '~a' la octetul numărul: ~a)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
ro: Eroare:~%~%Frecvența (~a Hz) este prea înaltă pentru rata de eșantionare a pistei.~%~%~
                     Rata de eșantionare a pistei este ~a Hz~%~
                     Frecvența trebuie să fie mai mică de ~a Hz.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                   Track sample rate is ~a Hz.~%~
                   Frequency must be less than ~a Hz.
ro: Eroare:~%~%Frecvența (~a Hz) este prea mare pentru rata de eșantionare a pistei.~%~%~
                   Rata de eșantionare a pistei este ~a Hz.~%~
                   Frecvența trebuie să fie mai mică decât ~a Hz.

en: Errors Only
ro: Doar erori

en: Errors in %d/%lld chunks
ro: Erori în %d/%lld bucăți

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
ro: Eroare~%~
                            '~a' nu a putut fi deschis.~%~
                            Verifică dacă fișierul există.

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
ro: Eroare~%~
                  Datele trebuie să fie numere în text ASCII simplu.~%~
                  '~a' nu este o valoare numerică.

en: Error~%~%
ro: Eroare~%~%

en: Estimate
ro: Estimat

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
ro: Înălțimea estimată de început: %s %d (%.3f Hz)

en: Even Harmonics
ro: Armonice pare

en: Excessive
ro: Excesiv

en: Excessive, 320 kbps
ro: Excesiv, 320 kbps

en: Executables
ro: Executabile

en: Exit Audacity
ro: Închide Audacity

en: Expand
ro: Expandează

en: Expand and Compress
ro: Expandează și comprimă

en: Expanded Cut Line
ro: Linie de decupare expandată

en: Expected len %lld, track len %lld.
ro: Se așteaptă lungimea %lld, lungime pistă %lld.

en: Explore free plugins for sculpting your audio
ro: Explorează plugin-uri gratuite pentru modelarea audioului tău

en: Expo&rt Other
ro: Expo&rtă altele

en: Expo&rt Selected Audio...
ro: Expo&rtă audio selectat...

en: Exponential In
ro: Intrare exponențială

en: Exponential Out
ro: Ieșire exponențială

en: Export &Labels...
ro: Exportă etichete&le...

en: Export Audio
ro: Export audio

en: Export Audio Unit Preset As %s:
ro: Exportă presetarea Audio Unit ca %s:

en: Export Audio Unit Presets
ro: Exportă presetările Audio Unit

en: Export Audio...
ro: Exportă audio...

en: Export Benchmark Data as:
ro: Exportă date benchmark ca:

en: Export Contrast Result As:
ro: Exportă rezultatul de contrast ca:

en: Export EQ curves as...
ro: Exportă curbele EQ ca...

en: Export Effect Parameters
ro: Exportă parametrii efectului

en: Export Keyboard Shortcuts As:
ro: Exportă scurtăturile de tastatură ca:

en: Export Labels As:
ro: Exportă etichetele ca:

en: Export MI&DI...
ro: Exportă MI&DI...

en: Export MIDI
ro: Exportă MIDI

en: Export MIDI As:
ro: Exportă MIDI ca:

en: Export MP3s, WAVs, FLACs and other formats to your computer.
ro: Exportă MP3, WAV, FLAC sau alt format pe calculatorul meu.

en: Export Macro
ro: Exportă macrocomandă

en: Export Presets
ro: Exportă presetări

en: Export Project As:
ro: Exportă proiectul ca:

en: Export Range:
ro: Interval export:

en: Export Spectral Data As:
ro: Exportă datele spectrale ca:

en: Export as &OGG
ro: Exportă ca &OGG

en: Export as &WAV
ro: Exportă ca &WAV

en: Export as FLAC
ro: Exportă ca FLAC

en: Export as MP&3
ro: Exportă ca MP&3

en: Export behavior
ro: Comportament la export

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
ro: Exportarea a fost anulată după exportarea următoarelor %lld fișiere.

en: Export completed with error.
ro: Exportarea s-a terminat cu eroare.

en: Export current selection
ro: Exportă selecția curentă

en: Export data to
ro: Exportă datele la

en: Export entire project
ro: Exportă întreg proiectul

en: Export error
ro: Eroare la export

en: Export failed
ro: Export eșuat

en: Export multiple files
ro: Exportă fișiere multiple

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
ro: Exportarea a fost oprită după exportarea următoarelor %lld fișiere.

en: Export to &computer
ro: Exportă pe &calculator

en: Export...
ro: Exportă...

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
ro: Fișierele Allegro (.gro) exportate salvează timpul ca:

en: Exported Label Style:
ro: Stil etichetă exportată:

en: Exported Tags
ro: Etichete exportate

en: Exporting an Audio File
ro: Exportarea unui fișier audio

en: Exporting selected audio as %s
ro: Se exportă audio selectat ca %s

en: Exporting selected audio as Opus
ro: Se exportă audio selectat ca Opus

en: Exporting selected audio as WavPack
ro: Se exportă audio selectat ca WavPack

en: Exporting selected audio at %d Kbps
ro: Se exportă audio selectat la %d kbps

en: Exporting selected audio at %ld kbps
ro: Se exportă audio selectat la %ld kbps

en: Exporting selected audio with %s preset
ro: Se exportă audio selectat cu presetarea %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
ro: Se exportă audio selectat cu calitatea VBR %s

en: Exporting the audio as %s
ro: Se exportă audio ca %s

en: Exporting the audio as FLAC
ro: Se exportă audio ca FLAC

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
ro: Se exportă audio ca OGG Vorbis

en: Exporting the audio as Opus
ro: Se exportă audio ca Opus

en: Exporting the audio as WavPack
ro: Se exportă audio ca WavPack

en: Exporting the audio at %d Kbps
ro: Se exportă audio la %d kbps

en: Exporting the audio at %ld kbps
ro: Se exportă audio la %ld kbps

en: Exporting the audio using command-line encoder
ro: Se exportă audio folosind codificator în linie de comandă

en: Exporting the audio with %s preset
ro: Se exportă audio cu presetarea %s

en: Exporting the audio with VBR quality %s
ro: Se exportă audio cu calitatea VBR %s

en: Exporting the selected audio as %s
ro: Se exportă audio selectat ca %s

en: Exporting the selected audio as FLAC
ro: Se exportă audio selectat ca FLAC

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
ro: Se exportă audio selectat ca OGG Vorbis

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
ro: Se exportă audio selectat folosind un codor în linie de comandă

en: Exports to a file.
ro: Exportă într-un fișier.

en: Ext Import
ro: Import ext

en: Extended Import
ro: Import extins

en: Extended libraries
ro: Biblioteci extinse

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
ro: Modul extern Audacity care oferă un IDE simplu pentru scrierea efectelor.

en: Extreme
ro: Extremă

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
ro: Suport modificare extremă înălțime și tempo

en: Extreme, 220-260 kbps
ro: Extremă, 220-260 kbps

en: E♭
ro: mi♭

en: F
ro: fa

en: FAIL
ro: EȘUAT

en: FFT Find Notes
ro: Găsește note FFT

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
ro: FFmpeg: EROARE - Nu s-a putut adăuga fluxul audio în fișierul de ieșire „%s”.

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
ro: FFmpeg: EROARE - Nu s-a putut aloca buffer-ul pentru a citi din audio FIFO.

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
ro: FFmpeg: EROARE - Nu s-a putut aloca contextul formatului de ieșire.

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
ro: FFmpeg: EROARE - Nu s-a putut determina descrierea formatului pentru fișierul „%s”.

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
ro: FFmpeg: EROARE - Nu s-a putut deschide fișierul de ieșire „%s” pentru scriere. Codul de eroare este %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
ro: FFmpeg: EROARE - Nu s-au putut scrie antetele în fișierul de ieșire „%s”. Codul de eroare este %d.

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
ro: FFmpeg: EROARE - Nu s-au putut aloca octeți pentru buffer-ul de eșantioane

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
ro: FFmpeg: EROARE - Nu s-a putut obține dimensiunea buffer-ului de eșantioane

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
ro: FFmpeg: EROARE - Nu s-a putut configura cadrul audio

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
ro: FFmpeg: EROARE - Nu s-a putut scrie cadrul audio în fișierul de ieșire.

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
ro: FFmpeg: EROARE - Prea multe date rămase.

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
ro: FFmpeg: EROARE - a eșuat codarea cadrului

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
ro: FFmpeg: EROARE - nAudioFrameSizeOut este prea mare.

en: FFmpeg Import/Export
ro: Import/export FFmpeg

en: FFmpeg Import/Export Library
ro: Bibliotecă import/export FFmpeg

en: FFmpeg Library Version:
ro: Versiune bibliotecă FFmpeg:

en: FFmpeg Library:
ro: Bibliotecă FFmpeg:

en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
ro: FFmpeg nu poate găsi codecul audio 0x%x.
    Probabil suportul pentru acest codec nu a fost compilat.

en: FFmpeg library not found
ro: Biblioteca FFmpeg nu a fost găsită

en: FFmpeg not found
ro: FFmpeg nu a fost găsit

en: FFmpeg startup failed
ro: Pornirea FFmpeg a eșuat

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
ro: FFmpeg a fost configurat în Preferințe și încărcat cu succes mai înainte,
    dar de această dată Audacity nu a putut să-l încarce la pornire.
    
    Ai putea încerca să mergi la Preferințe > Biblioteci și să îl reconfigurezi.

en: FFmpeg-compatible files
ro: Fișiere compatibile FFmpeg

en: FLAC (FLAC Lossless Audio Codec)
ro: FLAC (Codec FLAC fără pierderi)

en: FLAC Files
ro: Fișiere FLAC

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
ro: Codorul FLAC nu s-a putut inițializa.
    Stare: %d

en: FLAC export couldn't open %s
ro: Exportarea FLAC nu a putut deschide %s

en: FLAC files
ro: Fișiere FLAC

en: FLAC import and export
ro: Import și export FLAC

en: FLAC options
ro: Opțiuni FLAC

en: Face name
ro: Nume font

en: Face size
ro: Mărime font

en: Factory Defaults
ro: Implicite fabrică

en: Factory Presets
ro: Presetări din fabrică

en: Fade Ends
ro: Sfârșit atenuare

en: Fade In
ro: Fade in

en: Fade Out
ro: Fade out

en: Fade TYPE
ro: TIP atenuare

en: Fade Type
ro: Tip atenuare

en: Fade direction
ro: Direcție atenuare

en: Fade-out type
ro: Tip fade-out

en: Fading
ro: Atenuare

en: Failed
ro: Eșuat

en: Failed to attach to the Cloud project database
ro: A eșuat atașarea la baza de date a proiectului din Cloud

en: Failed to authorize account
ro: A eșuat autorizarea contului

en: Failed to bind SQL parameter
ro: A eșuat atașarea parametrului SQL

en: Failed to calculate correct preskip
ro: A eșuat calcularea preskip-ului corect

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
ro: A eșuat conversia presetării „%s” la formatul intern

en: Failed to convert property list to XML data
ro: A eșuat conversia listei de proprietăți în date XML

en: Failed to create property list for "%s" preset
ro: A eșuat crearea listei de proprietăți pentru presetarea „%s”

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
ro: A eșuat crearea unui punct de salvare:
    
    %s

en: Failed to decode "%s" preset
ro: A eșuat decodarea presetării „%s”

en: Failed to decode Opus file: %s
ro: A eșuat decodarea fișierului Opus: %s

en: Failed to decompress the Cloud project block
ro: A eșuat decompresia blocului proiectului din Cloud

en: Failed to deserialize the response
ro: A eșuat deserializarea răspunsului

en: Failed to discard connection
ro: A eșuat renunțarea la conexiune

en: Failed to download audio from cloud.
    %s
ro: A eșuat descărcarea audioului din cloud.
    %s

en: Failed to encode input buffer
ro: A eșuat codarea buffer-ului de intrare

en: Failed to encode preset from "%s"
ro: A eșuat codarea unei presetări din „%s”

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
ro: A eșuat executarea unei comenzi din fișierul de proiect:
    
    %s

en: Failed to find the codec
ro: A eșuat găsirea codec-ului

en: Failed to get audio list
ro: A eșuat obținerea listei de audio

en: Failed to get projects list
ro: A eșuat preluarea listei de proiecte

en: Failed to guess format
ro: A eșuat ghicirea formatului

en: Failed to import project
ro: A eșuat importarea proiectului

en: Failed to open %s
ro: A eșuat deschiderea %s

en: Failed to open database file:
    
    %s
ro: A eșuat deschiderea fișierului bazei de date:
    
    %s

en: Failed to open the file for upload: %s
ro: A eșuat deschiderea fișierului pentru încărcarea pe server: %s

en: Failed to open the project's database
ro: A eșuat deschiderea bazei de date a proiectului

en: Failed to register:
    %s
ro: A eșuat înregistrarea:
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
ro: A eșuat eliberarea unui punct de salvare:
    
    %s

en: Failed to remove %s
ro: A eșuat eliminarea %s

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
ro: A eșuat eliminarea informației de auto-salvare din fișierul proiectului.

en: Failed to restore connection
ro: A eșuat restabilirea conexiunii

en: Failed to retrieve preset content
ro: A eșuat preluarea conținutului presetării

en: Failed to rollback transaction during import
ro: A eșuat inversarea tranzacției din timpul importului

en: Failed to save VST3 preset to file
ro: A eșuat salvarea presetărilor VST3 în fișier

en: Failed to seek to position %lld in %s
ro: A eșuat saltul la poziția %lld în %s

en: Failed to set class info for "%s" preset
ro: A eșuat setarea informațiilor de clasă pentru presetarea „%s”

en: Failed to set page size for database %s
ro: A eșuat setarea mărimii paginii pentru baza de date %s

en: Failed to set preset name
ro: A eșuat setarea numelui pentru presetare

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
ro: A eșuat setarea unui mod sigur al conexiunii al punctului de control la %s

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
ro: A eșuat setarea unui mod sigur al conexiunii primare la %s

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
ro: A eșuat actualizarea fișierului de proiect.
    Următoarea comandă a eșuat:
    
    %s

en: Failed to write XML preset to "%s"
ro: A eșuat scrierea presetării XML în „%s”

en: Failed!
ro: Eșuat!

en: Failed.
ro: Eșuat.

en: Features
ro: Caracteristici

en: Feedbac&k (%):
ro: Rea&cție (%):

en: Feedback in percent
ro: Reacția în procente

en: File
ro: Fișier

en: File "%s" not found.
ro: Fișierul „%s” nu a fost găsit.

en: File &Name:
ro: &Nume fișier:

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
ro: Fișierul „%s” există deja, sigur vrei să îl suprascrii?

en: File Dialog
ro: Dialog fișier

en: File Error
ro: Eroare fișier

en: File Format Support
ro: Suport formate fișiere

en: File Name:
ro: Nume fișier:

en: File could not be loaded
ro: Fișierul nu a putut fi încărcat

en: File could not be saved
ro: Fișierul nu a putut fi salvat

en: File extensions
ro: Extensii de fișiere

en: File has changed the number of channels in the middle.
ro: Fișierul a schimbat numărul de canale în mijloc.

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
ro: Fișierul poate fi invalid sau corupt:
    %s

en: File name prefix:
ro: Prefix nume fișier:

en: File not found
ro: Fișierul nu a fost găsit

en: File opened that is not a database file
ro: Fișierul care a fost deschis nu este un fișier bază de date

en: File type:
ro: Tip fișier:

en: Filename = %s.
ro: Nume fișier = %s.

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
ro: Fișierele deja instalate („Permite suprascrierea” dezactivată):

en: Files are saved on your device.
    Note: To export MP3 and WAV files, use File > Export Audio instead.
ro: Fișierele sunt salvate pe dispozitivul tău.
    Notă: Pentru a exporta fișiere MP3 și WAV folosește în loc Fișier > Export audio.

en: Files copied to plug-ins folder:
ro: Fișierele copiate în dosarul de plugin-uri:

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
ro: Umple cu liniște pentru datele de afișare lipsă (doar în această sesiune)

en: Film frames (24 fps)
ro: Cadre film (24 fps)

en: Filter Curve EQ
ro: Curbă filtru EQ

en: Filter type
ro: Tip filtru

en: Final Pitch Shift
ro: Deplasare înălțime finală

en: Final Tempo Change (%)
ro: Schimbare de tempo finală (%)

en: Finalizing upload...
ro: Se finalizează încărcarea pe server...

en: Find
ro: Găsește

en: Find Clipping
ro: Găsește clipping

en: Find dialog
ro: Găsește dialog

en: Find path to command
ro: Găsește calea către comandă

en: Find text
ro: Găsește text

en: First Track:
ro: Prima pistă:

en: Fit project to width
ro: Potrivește proiectul la lățime

en: Fit selection to width
ro: Potrivește selecția la lățime

en: Fit to &Height
ro: Potrivește la înălțime

en: Fit to Width
ro: Potrivește la lățime

en: Fix
ro: Repară

en: Fixed
ro: Reparat

en: Fla&tten
ro: Apla&tizează

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
ro: Inversează eșantioanele audio, schimbându-le polaritatea

en: Fo&lder:
ro: Do&sar:

en: Foc&us
ro: M&ută atenția

en: Focused
ro: În focus

en: For comments in a macro.
ro: Pentru comentarii dintr-o macrocomandă.

en: Force Final Alignment
ro: Forțează alinierea finală

en: Foreground
ro: Prim-plan

en: Foreground end time
ro: Timp de sfârșit prim-plan

en: Foreground level too high
ro: Nivelul din prim-plan este prea intens

en: Foreground not yet measured
ro: Prim-planul nu a fost încă măsurat

en: Foreground start time
ro: Timp de început prim-plan

en: Forgot your password?
ro: Ți-ai uitat parola?

en: Format %s is not compatible with codec %s.
ro: Formatul %s nu este compatibil cu codec-ul %s.

en: Format Change
ro: Schimbare de format

en: Formats
ro: Formate

en: Forwards
ro: Înainte

en: Frame Duration
ro: Durată cadru

en: Frame Period
ro: Perioadă cadru

en: Frame Period:
ro: Perioadă cadru:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
ro: Mărime cadru
    Opțional
    0 - implicit
    minim - 16
    maxim - 65535

en: Frame:
ro: Cadru:

en: Frequencies
ro: Frecvențe

en: Frequency
ro: Frecvență

en: Frequency (Hz)
ro: Frecvență (Hz)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
ro: Frecvență (Hz)	Nivel (dB)

en: Frequency Analysis
ro: Analiză frecvențe

en: Frequency Hertz End
ro: Frecvență la sfârșit (Hz)

en: Frequency Hertz Start
ro: Frecvență la început (Hz)

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
ro: Frecvența trebuie să fie cel puțin 0,1 Hz.

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
ro: Frecvența acelor de radar (Hz)

en: Frequency smoothing
ro: Netezire frecvențe

en: From Internet
ro: Pe internet

en: From X:
ro: De la X:

en: From Y:
ro: De la Y:

en: From rpm
ro: Din RPM

en: Full
ro: Completă

en: Full search
ro: Căutare completă

en: Full-wave Rectifier
ro: Punte redresoare undă completă

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
ro: Punte redresoare undă completă (cu eliminare CC)

en: Fullband
ro: Bandă întreagă

en: Fuzz Box
ro: Cutie Fuzz

en: F♯
ro: fa♯

en: F♯/G♭
ro: fa♯/sol♭

en: G
ro: sol

en: GNU General Public License v2.0
ro: Licență Publică Generală GNU v2.0

en: GNU General Public License v2.0 or later
ro: Licența publică generală GNU v2.0 sau mai nouă

en: GPL License
ro: Licență GPL

en: GSM 6.10 requires mono
ro: GSM 6.10 necesită mono

[ctx: GUI]
en: Interface
ro: Interfață

en: Gain
ro: Câștig

en: Gain (dB)
ro: Câștig (dB)

en: Gate
ro: Poartă

en: Gate frequencies above (kHz)
ro: Frecvențele poartă peste (kHz)

en: Gate threshold (dB)
ro: Prag poartă (dB)

en: Gated Expansion Distortion
ro: Distorsiune cu expansiune cu porți

en: Gaussian(a=2.5)
ro: Gausiană (a=2.5)

en: Gaussian(a=3.5)
ro: Gausiană (a=3.5)

en: Gaussian(a=4.5)
ro: Gausiană (a=4.5)

en: General Options
ro: Opțiuni generale

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
ro: Generează un ton de frecvență constantă de unul din patru tipuri

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
ro: Generează un ton ascendent sau descendent de unul din patru tipuri

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
ro: Generează tonuri DTMF (ton dual multi-frecvență), ca cele produse de tastele unui telefon

en: Generates one of three different types of noise
ro: Generează unul din trei tipuri diferite de zgomot

en: Generating audio preview...
ro: Se generează o previzualizare audio...

en: Generic
ro: Generică

en: Generic Track
ro: Pistă generică

en: Generic error
ro: Eroare generică

en: Genre
ro: Gen muzical

en: Genres
ro: Genuri muzicale

en: Gentle
ro: Blând

en: Get Effects
ro: Obține efecte

en: Get Info
ro: Obține informații

en: Get Info...
ro: Obține informații...

en: Get Preference
ro: Obține preferință

en: Get Preference...
ro: Obține preferință...

en: Get Track Info
ro: Obține informații pistă

en: Get it on MuseHub
ro: Obține-l pe MuseHub

en: Get more effects...
ro: Obține mai multe efecte...

en: Get our free OpenVino AI tools
ro: Obține uneltele noastre cu IA gratuite OpenVino

en: Gets information in JSON format.
ro: Obține informații în format JSON.

en: Gets the value of a single preference.
ro: Obține valoarea unei singure preferințe.

en: Gets track values as JSON.
ro: Obține valorile pistei ca JSON.

en: Gives help on a command.
ro: Oferă ajutor despre o comandă.

en: Global settings
ro: Setări globale

en: Go to higher S-expr
ro: Mergi la S-expresia de mai sus

en: Go to matching paren
ro: Mergi la paranteza corespondentă

en: Go to next S-expr
ro: Mergi la S-expresia următoare

en: Go to previous S-expr
ro: Mergi la S-expresia anterioară

en: Go to top S-expr
ro: Mergi la S-expresia superioară

en: Grabber
ro: Apucător

en: Gradual
ro: Graduală

en: Graphic EQ
ro: EQ grafic

en: Graphical Mode
ro: Mod grafic

en: Group by category
ro: Grupează după categorie

en: Group by publisher
ro: Grupează după editor

en: Group by type
ro: Grupează după tip

en: Group by type and publisher
ro: Grupează după tip și editor

en: G♭
ro: sol♭

en: G♯
ro: sol♯

en: G♯/A♭
ro: sol♯/la♭

en: HTML file
ro: Fișier HTML

en: HTML files
ro: Fișiere HTML

en: Half Wave
ro: Jumătate de und

en: Half-wave Rectifier
ro: Punte redresoare jumătate de undă

en: HalfWave
ro: Jumătate de undă

en: Handle 'audacity://' url
ro: Tratează URL 'audacity://'

en: Handy Presets (override controls)
ro: Presetări utile (ocolește controalele)

en: Hard Clip
ro: Clipping hard

en: Hard Clipping
ro: Clipping dur

en: Hard Limit
ro: Limită hard

en: Hard Limiter 1413
ro: Limitator dur 1413

en: Hard Overdrive
ro: Overdrive dur

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
ro: Clip dur -12dB, cîștig de recuperare 80%

en: Hardness
ro: Tărie

en: Harmonic brightness
ro: Strălucire armonică

en: Header
ro: Antet

en: Hear &other tracks during recording
ro: Redă celelalte &piste în timpul înregistrării

en: Hear &other tracks while recording (overdub)
ro: Ascultă alte piste în timpul înregistrării (&overdub)

en: Heavy Overdrive
ro: Overdrive puternic

en: Height:
ro: Înălțime:

en: Help
ro: Ajutor

en: Help on the Internet
ro: Ajutor pe internet

en: Help...
ro: Ajutor...

en: High &boost (dB/dec):
ro: Am&plificare înalte (dB/dec):

en: High Contrast
ro: Contrast înalt

en: High Frequency
ro: Frecvență înaltă

en: High Playback Latency: %g
ro: Latență redare crescută: %g

en: High Quality
ro: Calitate înaltă

en: High Quality (Slow)
ro: Calitate înaltă (lent)

en: High Quality Pitch Change
ro: Schimbare de înălțime la calitate înaltă

en: High Quality Tempo Change
ro: Schimbare de tempo la calitate înaltă

en: High Recording Latency: %g
ro: Latență înregistrare crescută: %g

en: High-Pass Filter
ro: Filtru trece-sus

en: High-quality Conversion
ro: Coversie la calitate înaltă

en: High-quality Pitch Shift
ro: Deplasare înălțime la calitate înaltă

en: High-shelf
ro: Treaptă superioară

en: High:
ro: Înalte:

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
ro: Ratele de reîmprospătare mai mari vor face ca indicatorul să
    afișeze schimbări mai frecvent. O rată de 30 pe secundă sau
    mai puțin ar trebui să prevină indicatorul să afecteze calitatea
    audio pe mașinile mai lente.

en: Highpass
ro: Trece-sus

en: History
ro: Istoric

en: Hold (ms)
ro: Menține (ms)

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Horizontal Scrollbar
ro: Bară de derulare orizontală

en: Host name: %s
ro: Nume gazdă: %s

en: How would you like to export?
ro: Unde dorești să exporți?

en: How would you like to paste your audio?
ro: Cum ai dori să îți lipești audio?

en: How would you like to save?
ro: Unde dorești să salvezi?

en: Hybrid Mode
ro: Mod hibrid

en: I&mport...
ro: I&mportă...

en: I&ncrease Recording Volume
ro: Mă&rește volumul de înregistrare

en: I&nput
ro: I&ntrare

en: I&nterpolation:
ro: I&nterpolare:

en: I/O error occurred
ro: A apărut o eroare I/E

en: ID3 tag support
ro: Suport etichetă ID3

en: IO error reading from file
ro: Eroare I/E la citirea din fișier

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
ro: Cod lingvistic de 3 litere ISO 639 
    Opțional
    gol - automat

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
ro: Dacă continui, proiectul nu va fi salvat pe disc. Este asta ceea ce îți dorești?

en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
ro: Dacă dorești să schimbi preferințele tale privind actualizările automate, le poți găsi în %s.

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
ro: Ignoră liniștea la începuturi și sfârșituri

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
ro: Antet plugin Nyquist malformat

en: Import
ro: Importă

en: Import Audio Unit Preset As %s:
ro: Importă presetare Audio Unit ca %s:

en: Import Audio Unit Presets
ro: Importă presetări Audio Unit

en: Import Effect Parameters
ro: Importă parametrii efectului

en: Import Labels
ro: Importă etichete

en: Import MIDI
ro: Importă MIDI

en: Import Macro
ro: Importă macrocomandă

en: Import Presets
ro: Importă presetări

en: Import Project
ro: Importă proiect

en: Import Raw
ro: Importă brut

en: Import Raw Data
ro: Importă date brute

en: Import...
ro: Importă...

en: Imported '%s'
ro: S-a Importat „%s”

en: Imported MIDI from '%s'
ro: MIDI importat de la „%s”

en: Imported labels from '%s'
ro: S-au importat etichete de la „%s”

en: Importer order
ro: Ordinea la import

en: Importing %s
ro: Se importă %s

en: Importing %s...
ro: Se importă %s...

en: Importing WebVTT files is not currently supported.
ro: Importarea fișierelor WebVTT nu este suportată momentan.

en: Importing files
ro: Se importă fișierele

en: Imports from a file.
ro: Importă dintr-un fișier.

en: In All &Sync-Locked Tracks
ro: În toate pistele &solidare

en: In All &Tracks
ro: În toate pis&tele

en: Include audio before first label
ro: Include și audioul precedent primei etichete

en: Include header information
ro: Include informațiile de antet

en: Incompatible format and codec
ro: Format și codec incompatibile

en: Incompatible plugin(s) found
ro: Au fost găsite plugin-uri incompatibile

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
ro: Crește sau micșorează volumul audioului selectat

en: Index (text files only)
ro: Index (doar fișierele text)

en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
ro: Index[%02x] Codec[%s], Limbă[%s], Rată de biți[%s], Canale[%d], Durată[%d]

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
ro: Index[%02x] Versiune[%d], Canale[%d], Rată[%ld]

en: Individual Theme Files
ro: Fișiere tematice individuale

en: Infinite dB difference
ro: Diferență dB infinită

en: Infinity
ro: Infinit

en: Info
ro: Informații

en: Initial Pitch Shift
ro: Deplasare înălțime inițială

en: Initial Tempo Change (%)
ro: Schimbare de tempo inițială (%)

en: Inner &fade up length:
ro: Lungime &fade up interior:

en: Inner fade d&own length:
ro: Lungime fade d&own interior:

en: Input
ro: Intrare

en: Input Gain (dB)
    Right channel
ro: Câștig intrare (dB)
    Canalul drept

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
ro: Câștig intrare (dB)
    mono/stânga

en: Insertion failed because the drive is full
ro: Inserarea a eșuat deoarece discul este plin

en: Inspecting project file data
ro: Se inspectează datele fișierului proiect

en: Install Audacity 4
ro: Instalează Audacity 4

en: Installation Prefix:
ro: Prefix instalare:

en: Installation does not affect Audacity 3, so your existing setup remains untouched.
ro: Instalarea nu va afecta Audacity 3, configurația existentă va rămâne neatinsă.

en: Instruction Set
ro: Set de instrucțiuni

en: Insufficient Disk Space
ro: Spațiu pe disc insuficient

en: Internal Error
ro: Eroare internă

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
ro: Eroare internă la %s linia %d.
    Informează echipa Audacity la https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
ro: Eroare internă în %s la %s linia %d.
    Informează echipa Audacity la https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error in importer...tag not recognized
ro: Eroare internă în importator...etichetă nerecunoscută

en: Internal error reported by alignment process.
ro: Eroare internă raportată de procesul de aliniere.

en: Internal logic error in SQLite
ro: Eroare internă de logică în SQLite

en: Internal logic fault
ro: Greșeală de logică internă

en: Interpolation type
ro: Tip interpolare

en: Invalid Limits
ro: Limite invalide

en: Invalid Response: %s
ro: Răspuns invalid: %s

en: Invalid Vorbis bitstream header
ro: Antet flux de biți Vorbis invalid

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
ro: Selecție audio invalidă.
    Asigură-te că ai selectat audio.

en: Invalid data handling
ro: Mânuire date invalidă

en: Invalid duration in LOF file.
ro: Durată invalidă în fișierul LOF.

en: Invalid project 'h' attribute.
ro: Atribut proiect „h” invalid.

en: Invalid project 'rate' attribute.
ro: Atribut proiect „rate” invalid.

en: Invalid project 'sel0' attribute.
ro: Atribut proiect „sel0” invalid.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
ro: Atribut proiect „sel1” invalid.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
ro: Atribut proiect „selHigh” invalid.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
ro: Atribut proiect „selLow” invalid.

en: Invalid project 'vpos' attribute.
ro: Atribut proiect „vpos” invalid.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
ro: Atribut proiect „zoom” invalid.

en: Invalid sample rate
ro: Rată de eșantionare invalidă

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
ro: Atribut secvență 'maxsamples' invalid.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
ro: Atribut secvență 'numsamples' invalid.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
ro: Atribut secvență 'sampleformat' invalid.

en: Invalid track offset in LOF file.
ro: Decalaj pistă invalid în fișierul LOF.

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
ro: Valoare invalidă pentru parametrul „%s”: ar trebui să fie %s

en: Invalid window offset in LOF file.
ro: Decalaj fereastră invalid în fișierul LOF.

en: Inverse Sawtooth
ro: Dinte de fierăstrău invers

en: Invert
ro: Inversează

en: Join
ro: Unește

en: Join Clips
ro: Unește clipurile

en: Join Labeled Audio
ro: Unește audio etichetat

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
ro: S-au unit %.2f secunde la t=%.2f

en: Joined labeled audio (points or regions)
ro: S-a unit audio etichetat (puncte sau regiuni)

en: Journal recording failed
ro: Înregistrarea în jurnal a eșuat

en: Keep currently open version
ro: Păstrează versiunea deschisă curent

en: Keep tracks synchronized (Sync-&Lock)
ro: Menține pistele sincronizate (&solidare)

en: Key Bindings
ro: Asocieri tastă

en: Key Config
ro: Configurări taste

en: Keyboard preferences currently unavailable.
ro: Preferințele de tastatură sunt indisponibile momentan.

en: Knee &width (dB)
ro: Lățime ge&nunchi (dB)

en: L
ro: S

en: L Channel First
ro: Canalul stâng primul

en: L&ink audio.com account...
ro: L&eagă cont audio.com...

en: L&ogarithmic scale
ro: Scară l&ogaritmică

en: L-R on Same Line
ro: S-D pe aceeași linie

en: LADSPA Effect Options
ro: Opțiuni efect LADSPA

en: LADSPA Effects
ro: Efecte LADSPA

en: LAME MP3 Export Library
ro: Biblioteca de export MP3 LAME

en: LFO Freq&uency (Hz):
ro: Frec&vență LFO (Hz):

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
ro: Fază sta&rt LFO (gr.):

en: LFO frequency in hertz
ro: Frecvență LFO în herți

en: LFO start phase in degrees
ro: Fază start LFO în grade

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
ro: Precizie coeficienți LPC
    Opțional
    0 - implicit
    minim - 1
    maxim - 15

en: LV2 Effect Settings
ro: Setări efect LV2

en: LV2 Effects
ro: Efecte LV2

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
ro: Efectele LV2 pot avea o interfață grafică pentru setarea valorilor parametrilor. O metodă bazată pe text este de asemenea disponibilă. Deschide din nou efectul pentru ca aceasta să se aplice.

en: La&beled Audio
ro: Audio etic&hetat

en: Label
ro: Etichetă

en: Label &Editor
ro: &Editor etichete

en: Label Copy
ro: Copiază eticheta

en: Label Edit
ro: Editare etichetă

en: Label Index
ro: Index etichetă

en: Label Interval
ro: Interval etichetare

en: Label Join
ro: Unire etichete

en: Label Silence
ro: Etichetează liniștea

en: Label Sounds
ro: Etichetează sunetele

en: Label Split
ro: Divide eticheta

en: Label Track
ro: Pistă de etichete

en: Label Track Font
ro: Font pistă etichete

en: Label interval (seconds)
ro: Interval etichetare (secunde)

en: Label text
ro: Text etichetă

en: Label type
ro: Tip etichetă

en: Labelling regions between sounds requires~%~
                     at least two sounds.~%~
                     Only one sound detected.
ro: Etichetarea regiunilor dintre sunete necesită~%~
                     cel puțin două sunete.~%~
                     Doar un singur sunet a fost detectat.

en: Labels
ro: Etichete

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
ro: Întârziere (secunde)	Frecvență (Hz)	Nivel

en: Language "%s" is unknown
ro: Limba „%s” este necunoscută

en: Language:
ro: Limbă:

en: Large Room
ro: Cameră mare

en: Latency
ro: Latență

en: Latency Compensation
ro: Compensarea latenței

en: Le&vel (dB):
ro: Ni&vel (dB):

en: Learn more
ro: Află mai multe

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
ro: Lasă un câmp liber pentru a merge în ultimul dosar folosit pentru acea operație.
    Completează un câmp pentru a merge mereu în acel dosar pentru acea operație.

en: Left (dB)
ro: Stânga (dB)

en: Left (linear)
ro: Stânga (liniar)

en: Left Channel.~%~%
ro: Canalul stâng.~%~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
ro: Canalul stâng și drept pe linii diferite.~%

en: Left channel first then right channel.~%
ro: Canalul stâng mai întâi, apoi canalul drept.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
ro: Canalul stâng, apoi canalul drept pe aceeași linie.~%

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
ro: Clic-stânga pentru a expanda, clic-dreapta pentru a elimina

en: Left-Click/Left-Drag
ro: Clic-stânga/Trage-stânga

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
ro: Stânga: ~a lin, ~a dB | Dreapta: ~a lin, ~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
ro: Stânga: ~a lin, ~a dB | Dreapta: ~a liniar, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
ro: Stânga=mărește, dreapta=micșorează, mijloc=normal

en: Legacy
ro: Învechite

en: Legacy Compressor
ro: Compresor învechit

en: Legacy Limiter
ro: Limitator învechit

en: Length
ro: Lungime

en: Length (seconds)
ro: Lungime (secunde)

en: Length and Center of Selection
ro: Lungimea și mijlocul selecției

en: Length and End of Selection
ro: Lungimea și sfârșitul selecției

en: Length in seconds from %s, to
ro: Lungimea în secunde din %s, în

en: Length of &Filter:
ro: Lungimea &filtrului:

en: Length of Filter
ro: Lungimea filtrului

en: Length of label region (seconds)
ro: Lungime regiune etichetă (secunde)

en: Less than 1 minute
ro: Mai puțin de 1 minut

en: Level
ro: Nivel

en: Level reduction (dB)
ro: Reducere nivel (dB)

en: Leveller
ro: Nivelator

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
ro: Nivelator, mai puternic, nivel de zgomot -70dB

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
ro: Nivelator, cel mai puternic, nivel de zgomot -70dB

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
ro: Nivelator, puternic, nivel de zgomot -70dB

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
ro: Nivelator, ușor, nivel de zgomot -70dB

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
ro: Nivelator, moderat, nivel de zgomot -70dB

en: Levelling fine adjustment
ro: Ajustare fină nivelare

en: Li&near Frequency Scale
ro: Scară de frecvențe li&niară

en: Libraries
ro: Biblioteci

en: Library
ro: Bibliotecă

en: Library used incorrectly
ro: Biblioteca a fost folosită incorect

en: Light
ro: Luminos

en: Light Crunch Overdrive
ro: Overdrive de biserică ușor

en: Limit output to first
ro: Limitează ieșirea la primul

en: Limit to (dB)
ro: Limitează la (dB)

en: Limiter
ro: Limitator

en: Line Time
ro: Durată linie

en: Line Time:
ro: Durată linie:

en: Linear
ro: Liniară

en: Linear (amp)
ro: Liniar (ampl.)

en: Linear (dB)
ro: Liniar (dB)

en: Linear Frequency Scale
ro: Scară de frecvențe liniară

en: Linear In
ro: Intrare lineară

en: Linear Out
ro: Ieșire lineară

en: Linear frequency
ro: Frecvență (liniar)

en: Link Stereo Tracks
ro: Leagă pistele stereo

en: Link account
ro: Asociază cont

en: Lisp file
ro: Fișier Lisp

en: Lisp scripts
ro: Scripturi Lisp

en: List of Files in basic text format
ro: Listă de fișiere în format text de bază

en: Lo&ng period:
ro: Perioadă lu&ngă:

en: Load Files
ro: Încarcă fișiere

en: Load Metadata As:
ro: Încarcă metadatele ca:

en: Load Nyquist script
ro: Încarcă script Nyquist

en: Load Preset
ro: Încarcă presetare

en: Load Theme Cache
ro: Încarcă cache-ul temei

en: Load VST Preset:
ro: Încarcă presetare VST:

en: Load VST3 preset:
ro: Încarcă presetare VST3:

en: Load latest
ro: Încarcă ultima

en: Loaded %d keyboard shortcuts
ro: S-au încărcat %d scurtături de tastatură

en: Loading Keyboard Shortcuts
ro: Se încarcă scurtăturile de tastatură

en: Loading audio list...
ro: Se încarcă lista de audio...

en: Loading projects list...
ro: Se încarcă lista de proiecte...

en: Loading...
ro: Se încarcă...

en: Loca&te...
ro: Localizea&ză...

en: Local project data was removed before the sync has completed
ro: Datele locale ale proiectului au fost șterse înainte ca sincronizarea să se fi finalizat

en: Locate FFmpeg
ro: Localizează FFmpeg

en: Locate LAME
ro: Localizează LAME

en: Location of %s:
ro: Locația %s:

en: Location of '%s':
ro: Locația „%s”:

en: Log frequency
ro: Frecvență (logaritmic)

en: Log in to audio.com to proceed.
ro: Conectează-te la audio.com pentru a continua.

en: Log search
ro: Căutare jurnal

en: Logarithmic
ro: Logaritmică

en: Logarithmic &Interpolation
ro: &Interpolare logaritmică

en: Logarithmic (dB)
ro: Logaritmic (dB)

en: Logarithmic In
ro: Intrare logaritmică

en: Logarithmic Out
ro: Ieșire logaritmică

en: Long Message
ro: Mesaj lung

en: Long Seek Le&ft During Playback
ro: Seeking lung la stân&ga în timpul redării

en: Long Seek Rig&ht During Playback
ro: Seeking scurt la drea&pta în timpul redării

en: Loudness LUFS
ro: LUFS volum

en: Loudness Normalization
ro: Normalizarea volumului

en: Low Delay
ro: Întârziere mică

en: Low Frequency
ro: Frecvență joasă

en: Low Playback Latency: %g
ro: Latență redare scăzută: %g

en: Low Quality (Fast)
ro: Calitate slabă (rapid)

en: Low Quality (Fastest)
ro: Calitate scăzută (cel mai rapid)

en: Low Recording Latency: %g
ro: Latență înregistrare scăzută: %g

en: Low and High Frequencies
ro: Frecvențe joase și înalte

en: Low rolloff for speech
ro: Rolloff scăzut pentru vorbire

en: Low-Pass Filter
ro: Filtru trece-jos

en: Low-quality Pitch Shift
ro: Deplasare înălțime la calitate slabă

en: Low-shelf
ro: Treaptă inferioară

en: Low:
ro: Joase:

en: Lower Speed Limit
ro: Limita de viteză inferioară

en: Lower Time Signature
ro: Metru măsură inferior

en: Lower Time Signature Changed
ro: Metru măsură inferior a fost schimbat

en: Lowpass
ro: Trece-jos

en: M&ultiple Files
ro: Fișiere m&ultiple

en: M&ute/Unmute
ro: Comută m&ut

en: M&ute/Unmute Focused Track
ro: Comută mut pista curentă

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
ro: Fișiere M4A (AAC) (FFmpeg)

[ctx: MIDI]
en: Interface
ro: Interfață

en: MIDI Device Info
ro: Informații dispozitiv MIDI

en: MIDI Devices
ro: Dispozitive MIDI

en: MIDI Synth L&atency (ms):
ro: L&atență sintetizator MIDI (ms):

en: MIDI and Allegro files
ro: Fișiere MIDI și Allegro

en: MIDI file
ro: Fișier MIDI

en: MIDI files
ro: Fișiere MIDI

en: MIDI pitch of strong beat
ro: Înălțime MIDI timp accentuat

en: MIDI pitch of weak beat
ro: Înălțime MIDI timp neaccentuat

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
ro: Pistele MIDI nu se pot decala individual, doar fișierele audio se pot.

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
ro: Au fost găsite piste MIDI în fișierul de proiect, dar această variantă de Audacity nu include suport pentru MIDI. Se vor omite aceste piste.

en: MISSING %s
ro: LIPSĂ %s

en: MP2 Files
ro: Fișiere MP2

en: MP2 export
ro: Export MP2

en: MP3 Conversion
ro: Coversie MP3

en: MP3 Export
ro: Export MP3

en: MP3 Files
ro: Fișiere MP3

en: MP3 Import
ro: Import MP3

en: MP3 Library Version:
ro: Versiune bibliotecă MP3:

en: MP3 export library not found
ro: Biblioteca de export MP3 nu a fost găsită

en: MP3 files
ro: Fișiere MP3

en: MPEG container options
ro: Opțiuni container MPEG

en: Ma&ke Stereo Track
ro: &Transformă pistă în stereo

en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
ro: Câștig de recuperare pentru 0 dB după compresie

en: Ma&x Frequency (Hz):
ro: Frecvență ma&ximă (Hz):

en: Ma&ximum pause:
ro: Pauză ma&ximă:

en: Macro
ro: Macrocomandă

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
ro: Macrocomanda %s deja există. Dorești să-l înlocuiești?

en: Macros Palette
ro: Paletă macrocomenzi

en: Made '%s' a stereo track
ro: „%s” a fost făcută pistă stereo

en: Main
ro: Principal

en: Make Stereo
ro: Transformă în stereo

en: Make-up Gain
ro: Câștig de compensare

en: Malformed number
ro: Număr malformat

en: Manage Curves
ro: Administrează cube

en: Manage Curves List
ro: Administrează lista de curbe

en: Manage Macros
ro: Administrează macrocomenzi

en: Manage Plugins
ro: Administrează plugin-uri

en: Manage presets and options
ro: Administrează presetările și opțiunile

en: Master
ro: Principal

en: Master Effects
ro: Efecte principale

en: Master Limiter
ro: Limitator principal

en: Match
ro: Potrivește

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
ro: Lățime maximă vârf (mai mare este mai &sensibilă):

en: Max Spike Width
ro: Lățime maximă vârf

en: Max Zoom
ro: Mărire maximă

en: Max dB
ro: dB max

en: Max. Number of Notes (1..128):
ro: Numărul maxim de note (1..128):

en: Max. PdO
ro: PdO maxim

en: Max. PtO
ro: PtO max

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
ro: Ordin partiție maxim
    Opțional
    -1 - implicit
    min - 0
    max - 8

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
ro: Ordine predicție maximă
    Opțional
    -1 - implicit
    minim - 0
    maxim - 32 (cu LPC) sau 4 (fără LPC)

en: Maximum
ro: Maxim

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
ro: Rata de biți maximă a fluxului multiplexat
    Opțional
    0 - implicit

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
ro: Frecvența maximă trebuie să fie 100 Hz sau peste

en: Maximum leading silence
ro: Liniștea maximă de dinainte

en: Maximum trailing silence
ro: Liniștea maximă de după

en: Mea&sure selection
ro: Mă&soară selecția

en: Measured background level
ro: Nivel măsurat fundal

en: Measured foreground level
ro: Nivel măsurat prim-plan

en: Measurement scale
ro: Scară măsurare

en: Media read error
ro: Eroare citire media

en: Median
ro: Mediană

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
ro: Metoda mediană nu este implementată pentru mai mult de patru pași per fereastră.

en: Medium
ro: Medie

en: Medium Overdrive
ro: Overdrive mediu

en: Medium Quality
ro: Calitate medie

en: Medium Room
ro: Cameră medie

en: Medium, 145-185 kbps
ro: Medie, 145-185 kbps

en: Mediumband
ro: Bandă medie

en: Menu
ro: Meniu

en: Menu Command (No Parameters)
ro: Comandă meniu (fără parametri)

en: Menu Command (With Parameters)
ro: Comandă meniu (cu parametri)

en: Menus
ro: Meniuri

en: Message
ro: Mesaj

en: Message on completion
ro: Mesaj la finalizare

en: Message...
ro: Mesaj...

en: Metadata Tags
ro: Etichete metadate

en: Meter
ro: Indicator

en: Meter Style
ro: Stil indicator

en: Meter Type
ro: Tip indicator

en: Meter dB &range:
ro: Inte&rval indicator dB:

en: Meter refresh rate per second [1-100]
ro: Rata de reîmprospătare a indicatorului [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
ro: Rata de reîmprospătare a indicatorului [1-100]:

en: Meter-Play
ro: Indicator-redare

en: Meter-Record
ro: Indicator-înregistrare

en: Metronome Tick
ro: Bătaie metronom

en: Mi&n Frequency (Hz):
ro: Frecvență mi&nimă (Hz):

en: Mi&x
ro: Mi&xează

en: Mi&x and Render
ro: Mi&xează și randează

en: Mid-fade Adjust (%)
ro: Ajustare mijloc atenuare (%)

en: Midi IO
ro: I/E MIDI

en: MilliSeconds
ro: Milisecunde

en: Milliseconds
ro: Milisecunde

en: Mime-types
ro: Tipuri MIME

en: Min dB
ro: dB min

en: Min. PdO
ro: PdO minim

en: Min. PtO
ro: PtO min

en: Minimal
ro: Minim

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
ro: Ordin partiție minim
    Opțional
    -1 - implicit
    min - 0
    max - 8

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
ro: Ordine predicție minimă
    Opțional
    -1 - implicit
    minim - 0
    maxim - 32 (cu LPC) sau 4 (fără LPC)

en: Minimum Amplitude (dB):
ro: Amplitudine minimă (dB):

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
ro: A&tenuare minimă oprește-bandă (dB)

en: Minimum S&topband Attenuation:
ro: A&tenuare minimă oprește-bandă:

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
ro: Frecvența minimă trebuie să fie cel puțin 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
ro: Frecvența minimă trebuie să fie mai mică decât frecvența maximă

en: Minimum label interval
ro: Intervalul minim de etichetare

en: Minimum number of digits in label
ro: Numărul minim de cifre în etichetă

en: Minimum silence duration
ro: Durata minimă a liniștii

en: Minutes
ro: Minute

en: Minutes and Seconds
ro: Minute și secunde

en: Mismatched Sampling Rates
ro: Rate de eșantionare nepotrivite

en: Mismatched quotes in
    %s
ro: Ghilimea fără pereche în
    %s

en: Missing
ro: Lipsă

en: Missing Plugins
ro: Plugin-uri lipsă

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
ro: Lipsește fișierul alias %s
    
    Se va insera liniște în loc.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
ro: Atribut pcmaliasblockfile „aliaslen” lipsă sau invalid.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
ro: Atribut pcmaliasblockfile „aliasstart” lipsă sau invalid.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
ro: Atribut silentblockfile „len” lipsă sau invalid.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
ro: Atribut simpleblockfile „len” lipsă sau invalid.

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
ro: Lipsește fișierul %s din proiect
    
    Se va insera liniște în loc.

en: Mix
ro: Mixează

en: Mix Stereo Down to &Mono
ro: Mixează stereo la &mono

en: Mix and Render
ro: Mixează și randează

en: Mix and Render to Ne&w Track
ro: Mixează și randează într-o nouă &pistă

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
ro: S-au mixat și randat %d piste într-o pistă mono nouă

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
ro: S-au mixat și randat %d piste într-o pistă stereo nouă

en: Mixer Panel
ro: Panou mixer

en: Mixing and rendering tracks
ro: Mixare și randare piste

en: Mixing down to mono
ro: Se mixează la mono

en: Mode:
ro: Mod:

en: Modern Vocal
ro: Vocal modern

en: Modified
ro: Modificat

en: Modified Clip Name
ro: Numele clipului modificat

en: Modified Label
ro: Eticheta a fost modificată

en: Module
ro: Modul

en: Module "%s" found.
ro: Modulul „%s” a fost găsit.

en: Module Unsuitable
ro: Modul nepotrivit

en: Modules
ro: Module

en: Modules are optional components of Audacity that enable some functionality, such as importing and exporting. 
    It is generally not necessary to change these settings.
ro: Modulele sunt componente opționale ale Audacity care permit anumite funcționalități suplimentare cum ar fi importul și exportul.
    În general nu este necesar să schimbi aceste setări.

en: More information about this error may be available %s.
ro: Mai multe informații despre această eroare pot fi disponibile la %s.

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
ro: Majoritatea efectelor VST au o interfață grafică pentru setarea valorilor parametrilor. O metodă bazată pe text este de asemenea disponibilă. Deschide din nou efectul pentru ca aceasta să se aplice.

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
ro: Majoritatea efectelor VST3 au o interfață grafică pentru setarea valorilor parametrilor. O metodă bazată pe text este de asemenea disponibilă. Deschide din nou efectul pentru ca aceasta să se aplice.

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
ro: Mută &înapoi din barele de unelte în piste

en: Move &Down
ro: Mută mai j&os

en: Move &Up
ro: Mută mai s&us

en: Move &filter down
ro: Mută &filtrul în jos

en: Move Backward Through Active Windows
ro: Mută înapoi prin ferestrele active

en: Move Clip
ro: Mută clip

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
ro: Mut&ă înainte din barele de unelte în piste

en: Move Focus to &First Track
ro: Mută-ți atenția la prima pis&tă

en: Move Focus to &Last Track
ro: Mută-ți atenția la u&ltima pistă

en: Move Focus to &Next Track
ro: Mută-ți ate&nția la pista următoare

en: Move Focus to &Previous Track
ro: Mută-ți atenția la &pista anterioară

en: Move Focus to N&ext and Select
ro: Mută-ți atenția la următoar&ea și selectează

en: Move Focus to P&revious and Select
ro: Mută-ți atenția la ante&rioara și selectează

en: Move Focused Track Do&wn
ro: Mută în jos pista c&urentă

en: Move Focused Track U&p
ro: Mută în sus &pista curentă

en: Move Focused Track to &Bottom
ro: Mută &jos pista curentă

en: Move Focused Track to T&op
ro: Mută sus pi&sta curentă

en: Move Forward Through Active Windows
ro: Mută înainte prin ferestrele active

en: Move Mouse...
ro: Mută mausul...

en: Move Sele&ction and Tracks
ro: Mută sele&cția și pistele

en: Move Track
ro: Mută pista

en: Move Track &Down
ro: Mută pista mai &jos

en: Move Track &Up
ro: Mută pista mai s&us

en: Move Track Down
ro: Mută pista în jos

en: Move Track Up
ro: Mută pista în sus

en: Move Track to &Bottom
ro: Mută pista la sfârșit

en: Move Track to &Top
ro: Mută pista la început

en: Move Track to Bottom
ro: Mută pista jos

en: Move Track to Top
ro: Mută pista sus

en: Move audio clips
ro: Mută clipurile audio

en: Move f&ilter up
ro: Mută f&iltrul în sus

en: Move mouse pointer to Scrub
ro: Mută cursorul mausului pentru Scrubbing

en: Move mouse pointer to Seek
ro: Mută cursorul mausului pentru Seek

en: Move rule &down
ro: Mută regula în &jos

en: Move rule &up
ro: Mută regula în s&us

en: Move to Ne&xt Label
ro: Mută la eticheta ur&mătoare

en: Move to Pre&vious Label
ro: M&ută la eticheta anterioară

en: Move to Scrub
ro: Mută pentru Scrubing

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
ro: Mută pentru Scrubbing. Trage pentru Seeking.

en: Move to Seek
ro: Mută pentru Seeking

en: Moved %s down in %s
ro: Deplasat %s în jos în %s

en: Moved %s up in %s
ro: Deplasat %s în sus în %s

en: Moved '%s' Down
ro: Mută „%s” în jos

en: Moved '%s' Up
ro: Mută „%s” în sus

en: Moved '%s' down
ro: „%s” a fost mutat în jos

en: Moved '%s' to Bottom
ro: A fost mutată „%s” jos

en: Moved '%s' to Top
ro: A fost mutată „%s” sus

en: Moved '%s' up
ro: „%s” a fost mutat în sus

en: Moved Samples
ro: Eșantioanele au fost mutate

en: Moved clips to another track
ro: S-au mutat clipurile pe o altă pistă

en: Moved clips to the left
ro: Clipurile au fost mutate la stânga

en: Moved clips to the right
ro: Clipurile au fost mutate la dreapta

en: Moved pan slider
ro: Glisorul de panoramare a fost mișcat

en: Moved velocity slider
ro: Glisorul de nuanță a fost mișcat

en: Moved volume slider
ro: A fost mutat glisorul de volum

en: Multi-Tool
ro: Multi-unealtă

en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
ro: Mod multi-instrument: %s petntru preferințe maus și tastatură.

en: Multi-track
ro: Multi-pistă

en: Music Import
ro: Importare muzică

en: Music Imports
ro: Importări muzică

en: Music Information Retrieval
ro: Preluare informații muzică

en: Musical Instrument
ro: Instrument muzical

en: Mut&e Tracks
ro: Pun&e pe mut pistele

en: Mute
ro: Mut

en: Mute/Unmute Track
ro: Comută punere mut pistă

en: Mux Rate:
ro: Rată multiplexor:

en: N&ext Clip
ro: Clipul ur&mător

en: N&ormalize stereo channels independently
ro: N&ormalizează canalele stereo independent

en: NTSC frames
ro: Cadre NTSC

en: NTSC frames (29.97 fps)
ro: Cadre NTSC (29.97 fps)

en: NTSC frames (30 fps)
ro: Cadre NTSC (30 fps)

en: Name
ro: Nume

en: Name Change
ro: Schimbare de nume

en: Name files:
ro: Numește fișierele:

en: Name is the same as the original one
ro: Numele este identic cu cel original

en: Name must not be blank
ro: Numele nu trebuie să fie gol

en: Name newly recorded tracks
ro: Denumește noile piste înregistrate

en: Name of new macro
ro: Numele macrocomenzii noi

en: Name:
ro: Nume:

en: Name: %s
ro: Nume: %s

en: Names may not contain '%c' and '%c'
ro: Numele nu pot conține „%c” și „%c”

en: Narrowband
ro: Bandă îngustă

en: Native Audacity
ro: Nativ Audacity

en: Ne&xt Clip Boundary
ro: Limita de clip urmă&toare

en: Need an account?
ro: Ai nevoie de un cont?

en: Never copy any files
ro: Nu copia niciodată niciun fișier

en: Never use comma as decimal point
ro: Nu folosi niciodată virgula ca separator zecimal

en: New
ro: Nou

en: New Label Track
ro: Pistă de etichete nouă

en: New Plugins
ro: Plugin-uri noi

en: New Track
ro: Pistă nouă

en: New label
ro: Etichetă nouă

en: New sample rate (Hz):
ro: Rată de eșantionare nouă (Hz):

en: New script
ro: Script nou

en: New selection length: %s
ro: Lungimea noii selecții: %s

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
ro: Lungimea noii selecții: dd:hh:mm:ss

en: New...
ro: Nou...

en: Next
ro: Următor

en: Next &Higher Peak Frequency
ro: Următoul &vârf superior de frecvență

en: Next &Lower Peak Frequency
ro: Următorul vârf &inferior de frecvență

en: Next slide
ro: Diapozitivul următor

en: No
ro: Nu

en: No Audio Selected
ro: Nu ai selectat audio

en: No Effect
ro: Niciun efect

en: No Local Help
ro: Nu există ajutor local

en: No MIDI interfaces
ro: Nu există interfețe MIDI

en: No MIDI playback device found for '%s'.
ro: Nu s-a găsit niciun dispozitiv de redare MIDI pentru „%s”.

en: No MIDI recording device found for '%s'.
ro: Nu s-a găsit niciun dispozitiv de înregistrare MIDI pentru „%s”.

en: No Updates Available
ro: Nicio actualizare disponibilă

en: No audio interfaces
ro: Nu există interfețe audio

en: No background measured
ro: Nu s-a măsurat fundalul

en: No choice made
ro: Nu s-a făcut nicio alegere

en: No compatible FFmpeg library was found
ro: Nu a fost găsită o bibliotecă compatibilă FFmpeg

en: No curves exported
ro: Nicio curbă nu a fost exportată

en: No devices found
ro: Nu s-au găsit dispozitive

en: No devices found
ro: Nu s-au găsit dispozitive

en: No endianness
ro: Fără endianess

en: No error
ro: Nicio eroare

en: No foreground measured
ro: Nu s-a măsurat prim-planul

en: No format specific options
ro: Fără opțiuni specifice formatului

en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
ro: Niciun eveniment nu se va jurnaliza după ce Audacity va fi repornit.

en: No labels to export.
ro: Nicio etichetă de exportat.

en: No macro selected
ro: Nicio macrocomandă selectată

en: No matches found
ro: Nicio potrivire nu a fost găsită

en: No playback device found for '%s'.
ro: Niciun dispozitiv de redare găsit pentru „%s”.

en: No presets to export
ro: Nicio presetare de exportat

en: No projects selected
ro: Niciun proiect selectat

en: No quick, easily fixed problems were found
ro: Nicio problemă care se poate repara ușor sau rapid nu a fost găsită

en: No recording device found for '%s'.
ro: Niciun dispozitiv de înregistrare găsit pentru „%s”.

en: No revision identifier was provided
ro: Niciun identificator de revizie nu a fost furnizat

en: No sounds found.~%~
                     Try lowering 'Threshold level (dB)'.
ro: Nu s-au găsit sunete.~%~
                     Încearcă să micșorezi „Nivel prag (dB)”.

en: No thanks
ro: Nu, mulțumesc

en: No version of this project has been fully uploaded to audio.com. It cannot be loaded.
ro: Nicio versiune a acestui proiect nu a fost încărcată complet pe audio.com. Nu poate fi încărcată în Audacity.

en: Noise
ro: Zgomot

en: Noise Click
ro: Clic de zgomot

en: Noise Floor
ro: Podea zgomot

en: Noise Floor %d dB
ro: Nivel zgomot %d dB

en: Noise Gate
ro: Poarta de zgomot

en: Noise Reduction
ro: Reducere zgomot

en: Noise Removal and Repair
ro: Eliminare zgomot și reparație

en: Noise reduction
ro: Reducere zgomot

en: Noise:
ro: Zgomot:

en: None
ro: Nimic

en: None - Text Only
ro: Niciunul - doar text

en: None Selected
ro: Niciuna selectată

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
ro: Niciunul dintre fișierele așteptate ale componentelor
     temei nu a fost găsit în:
      %s.

en: Normal Quality
ro: Calitate normală

en: Normalize
ro: Normalizează

en: Normalize &stereo channels independently
ro: Normalizează canalele &stereo independent

en: Normalizing Loudness...
ro: Se normalizează volumul...

en: Normalizing without removing DC offset...
ro: Se normalizează fără să se elimine decalajul CC...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
ro: Bibliotecă de codare MP3 invalidă sau nesuportată!

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
ro: Nu toate formatele și codec-urile sunt compatibile. Nici toate combinațiile de opțiuni nu sunt compatibile cu toate codec-urile.

en: Not an Ogg Vorbis file
ro: Nu este un fișier OGG Vorbis

en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
ro: Neautorizat
    (Nu s-a putut lucra cu blockfile-urile)

en: Not doing anything...
ro: Nu se face nimic...

en: Not enough data selected.
ro: Nu sunt selectate suficiente date.

en: Not enough space
ro: Spațiu insuficient

en: Not found or cannot be read:
ro: Nu a fost găsit sau nu poate fi citit:

en: Not in range %d to %d
ro: Nu este în intervalul %d - %d

en: Not used
ro: Nefolosit

en: Notch Filter
ro: Filtru oprește-bandă

en: Note Track
ro: Pistă de note

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
ro: Notă: Prin apăsarea Cmd+Q se va anula. Orice alte taste sunt valide.

en: Nothing to do
ro: Nimic de făcut

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
ro: Nimic de măsurat.
    Selectează o secțiune dintr-o pistă.

en: Nothing to redo
ro: Nu există nimic de refăcut

en: Nothing to undo
ro: Nu există nimic de anulat

en: Num
ro: Nr

en: Number and Interval
ro: Număr și interval

en: Number of Channels:
ro: Numărul de canale:

en: Number of Edits:
ro: Număr de editări:

en: Number of Labels
ro: Numărul de etichete

en: Number of bars
ro: Număr de măsuri

en: Number of consecutive analysis:
ro: Numărul de analize consecutive:

en: Number of echoes
ro: Număr de ecouri

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
ro: Numărul de editări trebuie să fie în intervalul 1 - 10000.

en: Number of labels
ro: Numărul de etichete

en: Number of repeats
ro: Numărul de repetări

en: Number of vocoder bands
ro: Numărul de benzi de vocoder

en: Numbering after File name prefix
ro: Numerotat, cu prefix specificat

en: Numbering before Label/Track Name
ro: Numerotat, înainte de numele etichetei/pistei

en: Nyquist Effect Workbench
ro: Banc de lucru efecte Nyquist

en: Nyquist Effect Workbench -
ro: Banc de lucru efecte Nyquist -

en: Nyquist Effects
ro: Efecte Nyquist

en: Nyquist Plugin Installer
ro: Instalator plugin Nyquist

en: Nyquist Prompt
ro: Comandă Nyquist

en: Nyquist Worker
ro: Lucrător Nyquist

en: Nyquist returned a list.
ro: Nyquist a returnat o listă.

en: Nyquist returned an empty array.
ro: Nyquist a întors un vector gol.

en: Nyquist returned nil audio.
ro: Nyquist a întors audio nul.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
ro: Nyquist a întors un canal audio ca vector.

en: Nyquist returned the value: %d
ro: Nyquist a întors valoarea: %d

en: Nyquist returned the value: %f
ro: Nyquist a întors valoarea: %f

en: Nyquist returned too many audio channels.
ro: Nyquist a întors prea multe canale audio.

en: Nyquist scripts
ro: Scripturi Nyquist

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
ro: Scripturi Nyquist (*.ny)|*.ny|Scripturi Lisp (*.lsp)|*.lsp|Toate fișierele|*

en: O&pen:
ro: &Deschide:

en: O&rder:
ro: &Grad:

en: O&utput
ro: I&eșire

en: OGG (OGG Container format)
ro: OGG (format container OGG)

en: Off
ro: Oprit

en: Ogg Vorbis Files
ro: Fișiere OGG Vorbis

en: Ogg Vorbis Import and Export
ro: Import și export OGG Vorbis

en: Ogg Vorbis files
ro: Fișiere OGG Vorbis

en: Old
ro: Vechi

en: Old Sensitivity
ro: Sensibilitatea veche

en: On
ro: Activat

en: On your computer
ro: Pe calculatorul meu

en: Once you have made storage space available on audio.com, click Retry.
ro: Deîndată ce ai făcut rost de spațiu de stocare disponibil pe audio.com, apară pe Reîncearcă.

en: One column per channel.~%
ro: O coloană per canal.~%

en: One or more saved labels could not be read.
ro: Una sau mai multe etichete salvate nu au putut fi citite.

en: One row per channel.~%
ro: Un rând per canal.~%

en: Only avformat.dll
ro: Doar avformat.dll

en: Only lame_enc.dll
ro: Doar lame_enc.dll

en: Only libavformat.dylib
ro: Doar libavformat.dylib

en: Only libavformat.so
ro: Doar libavformat.so

en: Only libmp3lame.dylib
ro: Doar libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so
ro: Doar libmp3lame.so

en: Only libmp3lame.so.0
ro: Doar libmp3lame.so.0

en: Only libmp3lame64bit.dylib
ro: Doar libmp3lame64bit.dylib

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
ro: Doar tu și persoanele către care vei partaja legătura vor putea asculta acest audio.

en: Oops! It looks like there was an issue with your input.
    Please ensure your email is correct and that your password is at least 8 characters long
ro: Ups! Se pare că a fost o problemă cu datele introduse.
    Asigură-te că email-ul tău este corect și că parola are cel puțin 8 caractere lungime

en: Op&en Menu on Focused Track...
ro: Deschide m&eniul pistei curente...

en: Open
ro: Deschide

en: Open &From Cloud
ro: Deschid&e din cloud

en: Open &Recent...
ro: Deschide &recent...

en: Open Cloud &Audio File...
ro: Deschide fișier &audio din cloud...

en: Open Cloud &Project...
ro: Deschide &proiect din cloud...

en: Open Plugin &Manager
ro: Deschide managerul de plugin-uri

en: Open Project...
ro: Deschide proiect...

en: Open Project2
ro: Deschide Proiect2

en: Open Recent
ro: Deschide fișier recent

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
ro: Deschide un nou proiect pentru a modifica scurtăturile de tastatură.

en: Open cloud audio file
ro: Deschide fișier audio din cloud

en: Open custom FFmpeg format options
ro: Deschide opțiuni personalizate de format FFmpeg

en: Open from Cloud
ro: Deschide din Cloud

en: Open from audio.com
ro: Deschide de pe audio.com

en: Open local project
ro: Deschide proiectul local

en: Open menu...
ro: Deschide meniu...

en: Open new version
ro: Deschide noua versiune

en: Open script
ro: Deschide script

en: Opened: %d
ro: S-a deschis: %d

en: Opening Audacity Project
ro: Se deschide proiectul Audacity

en: Opens a project.
ro: Deschide un proiect.

en: Operation terminated
ro: Operația a fost întreruptă

en: Operation was canceled by user
ro: Operația a fost anulată de utilizator

en: Optimize for
ro: Optimizează pentru

en: Optional header text
ro: Text antet opțional

en: Options
ro: Opțiuni

en: Options...
ro: Opțiuni...

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
ro: Fișiere Opus (OggOpus) (FFmpeg)

en: Opus Files
ro: Fișiere Opus

en: Opus Import and Export
ro: Import și export Opus

en: Opus files
ro: Fișiere Opus

en: Or use email and password
ro: Sau folosește e-mail și parolă

en: Orientation
ro: Orientare

en: Other uncompressed files
ro: Alte fișiere necomprimate

en: Other...
ro: Altele...

en: Out of memory!
ro: Rămas fără memorie!

en: Outer fade &down length:
ro: Lungime fade &down exterior:

en: Outer fade &up length:
ro: Lungime fade &up exterior:

en: Output
ro: Ieșire

en: Output Channels: %2d
ro: Canale ieșire: %2d

en: Output choice
ro: Alegere ieșire

en: Output gain (dB)
ro: Câștig la ieșire (dB)

en: Output level
ro: Nivel ieșire

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
ro: Calitatea generală, folosită diferit de diverse codec-uri
    Necesar pentru vorbis
    0 - automat
    -1 - fără (folosește în schimb rata de biți)

en: Overwrite Project Warning
ro: Atenționare suprascriere proiect

en: Overwrite existing curve '%s'?
ro: Suprascrii curba existentă „%s”?

en: Overwrite existing files
ro: Suprascrie fișierele existente

en: Overwrite preset '%s'?
ro: Suprascrii presetarea „%s”?

en: Overwrite the plug-in file %s?
ro: Suprascrii fișierul plugin %s?

en: PAL frames (25 fps)
ro: Cadre PAL (25 fps)

en: PVF (Portable Voice Format)
ro: PVF (format portabil voce)

en: Packet Size:
ro: Mărime pachet:

en: Packet size
    Optional
    0 - default
ro: Mărime pachet
    Opțional
    0 - implicit

en: Page %d of %d
ro: Pagina %d din %d

en: Palette...
ro: Palete...

en: Pan
ro: Panoramare

en: Pan &Left on Focused Track
ro: Panoramează &la stânga pista curentă

en: Pan &Right on Focused Track
ro: Panoramează la d&reapta pista curentă

en: Pan Center
ro: Panoramează la centru

en: Pan Left
ro: Panoramează la stânga

en: Pan Right
ro: Panoramează la dreapta

en: Pan Track
ro: Panoramează pista

en: Pan:
ro: Panoramare:

en: Panel
ro: Panou

en: Panned audio track(s)
ro: Au fost panoramate pistele audio

en: Parameter 1
ro: Parametru 1

en: Parameter 2
ro: Parametru 2

en: Parameter controls
ro: Controale parametri

en: Parameters
ro: Parametri

en: Passband Ripple (dB)
ro: Ripple trece-bandă (dB)

en: Passed correctness check!
ro: A trecut testul de corectitudine!

en: Password
ro: Parolă

en: Paste
ro: Lipește

en: Paste Te&xt to New Label
ro: Lipește te&xtul într-o nouă etichetă

en: Paste Text to New Label
ro: Lipește textul într-o etichetă nouă

en: Paste audio
ro: Lipește audio

en: Paste audio from other Audacity project as
ro: Lipsește audio dintr-un alt proiect Audacity ca

en: Paste clip
ro: Lipește clipul

en: Paste from clipboard
ro: Lipește din clipboard

en: Paste: %lld
ro: Lipire: %lld

en: Pasted audio
ro: Audio lipit

en: Pasted from the clipboard
ro: Lipit din clipboard

en: Pasted text from the clipboard
ro: S-a lipit textul din clipboard

en: Pasting clip contents, please wait
ro: Se lipește conținutul clipului, așteaptă

en: Path
ro: Cale

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
ro: Paulstretch este doar pentru un efect de întindere în timp sau „stază” extrem

en: Pause
ro: Pauză

en: PdO Method:
ro: Metodă PdO:

en: Peak amplitude dB
ro: dB amplitudine vârf

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%~
                   Suggested Threshold Setting ~a dB.
ro: Vârf bazat pe primele ~a secunde ~a dB~%~
                   Setare prag sugerată ~a dB.

en: Peak level
ro: Nivel vârf

en: Peak:
ro: Vârf:

en: Percent C&hange:
ro: Procent sc&himbare:

en: Percent Change
ro: Procent schimbare

en: Percussion Limiter
ro: Limitator percuție

en: Performing %d edits...
ro: Se efectuează %d (de) editări...

en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
ro: Execută un filtru IIR care emulează filtrele analogice

en: Period
ro: Perioadă

en: Piano
ro: Pian

en: Ping (long)
ro: Ding (lung)

en: Ping (short)
ro: Ding (scurt)

en: Pinned &head position
ro: Poziția fixată a &capului

en: Pitch
ro: Înălțime

en: Pitch &Down
ro: Înălțime în &jos

en: Pitch &Up
ro: Înălțime în &sus

en: Pitch (EAC)
ro: Înălțime sunet (EAC)

en: Pitch Shift
ro: Modificare înălțime

en: Pitch and Speed
ro: Înălțime și viteză

en: Pitch and Speed...
ro: Înălțime și viteză...

en: Pitch and Tempo
ro: Înălțime și tempo

en: Pitch and Tempo Change support
ro: Suport modificare înălțime și tempo

en: Pitch change effect
ro: Efect schimbare înălțime

en: Pitch change per echo (semitones)
ro: Schimbare înălțime per ecou (semitonuri)

en: Pitch/Tempo
ro: Înălțime/tempo

en: Pl&ay Once
ro: Redă o d&ată

en: Pl&ay/Stop
ro: Red&ă/Oprește

en: Pl&aying
ro: &Redare

en: Pla&y-at-Speed Toolbar
ro: Bară de unelte de control &viteză

en: Play
ro: Redă

en: Play &Before Selection Start
ro: Redă înainte &de începutul selecției

en: Play &Once/Stop
ro: Redă &o dată/Oprește

en: Play &One Second
ro: Redă &o secundă

en: Play Af&ter Selection Start
ro: Redă după începu&tul selecției

en: Play Aft&er Selection End
ro: Redă după sfârșitul s&elecției

en: Play Be&fore Selection End
ro: Redă înainte de s&fârșitul selecției

en: Play Before a&nd After Selection Start
ro: Redă înainte și după î&nceputul selecției

en: Play Before an&d After Selection End
ro: Redă înainte și &după sfârșitul selecției

en: Play C&ut Preview
ro: Redă limitele regi&unii

en: Play C&ut Preview-at-Speed
ro: Redă limitele regi&unii la viteza

en: Play Once
ro: Redă o dată

en: Play at selected speed
ro: Redă la viteza selectată

en: Play it Loud
ro: Cântă tare

en: Play to &Selection
ro: Redă până la &selecție

en: Play-at-Speed
ro: Redă la viteza

en: Play-at-Speed &Once
ro: Redă la viteza (&o dată)

en: Play-at-Speed Once
ro: Redă la viteza (o dată)

en: Play/Stop and &Set Cursor
ro: Redă/Oprește și potrivește cursorul

en: Playable Track
ro: Pistă audibilă

en: Playback
ro: Redare

en: Playback Device
ro: Dispozitiv de redare

en: Playback Level
ro: Nivel redare

en: Playback Meter
ro: Indicator nivel redare

en: Playback Meter Options
ro: Opțiuni indicator nivel redare

en: Playback Speed
ro: Viteza de redare

en: Playback channels: %d
ro: Canale redare: %d

en: Playing
ro: Se redă

en: Playing Audio
ro: Se redă audio

en: Playing at Speed
ro: Se redă la viteza

en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
ro: Verifică dacă dosarul există, are permisiunile necesare și că discul nu este plin.

en: Please choose an existing file.
ro: Alege un fișier existent.

en: Please save and close the current project first.
ro: Salvează și închide proiectul curent mai întâi.

en: Please select a Note Track.
ro: Selectează o pistă de note.

en: Please select a time within a clip.
ro: Selectează un timp dintr-un clip.

en: Please select an audio track.
ro: Selectează o pistă audio.

en: Please select at least %d channels.
ro: Selectează cel puțin %d canale.

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
ro: Selectează cel puțin o pistă audio și o pistă MIDI.

en: Please select codec before saving a profile
ro: Alege un codec înainte de a salva un profil

en: Please select format before saving a profile
ro: Alege un format înainte de a salva un profil

en: Please select in a mono track.
ro: Selectează într-o pistă mono.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
ro: Selectează într-o pistă stereo sau în două piste mono.

en: Please select only one Note Track at a time.
ro: Selectează doar o singură pistă de note deodată.

en: Please wait...
ro: Așteaptă...

en: Plot Spectrum...
ro: Trasează spectru...

en: Pluck
ro: Ciupire

en: Pluck MIDI pitch
ro: Ciupește înălțimea MIDI

en: Plug-in already exists
ro: Plugin-ul deja există

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
ro: Fișierul plugin este în uz. A eșuat suprascrierea

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
ro: Grupul de plugin-uri de la %s a fost contopit cu un grup definit anterior

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
ro: Elementul de plugin de la %s este în conflict cu un element definit anterior așa că a fost înlăturat

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
ro: Elementele de plugin de la %s menționează amplasări conflictuale

en: Plug-in support
ro: Suport plugin-uri

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
ro: Plugin-uri instalate.~%(Folosește Managerul de plugin-uri pentru a activa efectele):

en: Plug-ins updated:
ro: Plugin-uri actualizate:

en: Plugin Error
ro: Eroare plugin

en: Plugin Manager
ro: Manager plugin-uri

en: Plugin Settings
ro: Setări plugin-uri

en: Point after sound
ro: Punct după sunet

en: Point before sound
ro: Punct înaintea sunetului

en: Position
ro: Poziție

en: Power
ro: Activare

en: Pre&ferences
ro: Pre&ferințe

en: Pre&vious Clip Boundary
ro: Limita de clip pr&ecedentă

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
ro: De la limita de clip &precedentă la cursor

en: Pre-processing
ro: Se pre-procesează

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
ro: Metodă ordine predicție
    Estimat - cea mai rapidă, compresie scăzută
    Căutare jurnal - cea mai lentă, compresia cea mai bună
    Căutare completă - implicit

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Preferences > Application
ro: Preferințe > Aplicație

en: Preferences > Directories
ro: Preferințe > Dosare

en: Preferences for Application
ro: Preferințele aplicației

en: Preferences for Batch
ro: Preferințe pentru procesarea în lot

en: Preferences for Cloud
ro: Preferințe pentru Cloud

en: Preferences for Directories
ro: Preferințe pentru dosare

en: Preferences for Effects
ro: Preferințe pentru efecte

en: Preferences for ExtImport
ro: Preferințe pentru import extins

en: Preferences for GUI
ro: Preferințe pentru GUI

en: Preferences for ImportExport
ro: Preferințe pentru ImportExport

en: Preferences for KeyConfig
ro: Preferințe pentru KeyConfig

en: Preferences for Library
ro: Preferințe pentru bibliotecă

en: Preferences for MidiIO
ro: Preferințe pentru MidiIO

en: Preferences for Module
ro: Preferințe pentru modul

en: Preferences for Playback
ro: Preferințe pentru redare

en: Preferences for Quality
ro: Preferințe pentru calitate

en: Preferences for Recording
ro: Preferințe pentru înregistrare

en: Preferences for Spectrum
ro: Preferințe spectru

en: Preferences for Theme
ro: Preferințe pentru temă

en: Preferences for Tracks
ro: Preferințe pentru piste

en: Preferences for TracksBehaviors
ro: Preferințe pentru comportamentele pistelor

en: Preferences for Waveforms
ro: Preferințe pentru formele de undă

en: Preferences:
ro: Preferințe:

en: Preparing audio...
ro: Se pregătește audio...

en: Preparing preview
ro: Se pregătește previzualizarea

en: Preparing...
ro: În pregătire...

en: Preset
ro: Presetare

en: Preset '%s' does not exist.
ro: Presetarea „%s” nu există.

en: Preset 1:
ro: Presetarea 1:

en: Preset 2:
ro: Presetarea 2:

en: Preset already exists.
    
    Replace?
ro: Presetarea deja există.
    
    O înlocuiești?

en: Preset name:
ro: Nume presetare:

en: Preset:
ro: Presetare:

en: Presets
ro: Presetări

en: Presets && settings
ro: Presetări și setări

en: Presmooth Time
ro: Durată pre-netezire

en: Presmooth Time:
ro: Durată pre-netezire:

en: Press
ro: Apasă

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
ro: Apasă F2 sau fă dublu clic pentru a edita conținutul celulei.

en: Prev
ro: Anterior

en: Preview effect
ro: Previzualizează efect

en: Preview not available
ro: Previzualizare indisponibilă

en: Previewing
ro: Se previzualizează

en: Previews can be updated only for Cloud projects
ro: Previzualizările pot fi actualizate doar pentru proiectele din Cloud

en: Previo&us Clip
ro: Clipul p&recedent

en: Previous
ro: Anterior

en: Previous slide
ro: Diapozitivul anterior

en: Primary shared object files
ro: Fișiere obiect primare partajate

en: Private
ro: Privat

en: Problem details
ro: Detalii problemă

en: Processing complete.
ro: Procesare terminată.

en: Processing first track of stereo pair: %s
ro: Se procesează prima pistă din perechea stereo: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
ro: Se procesează a doua pistă din perechea stereo: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
ro: Se procesează canalele stereo independent: %s

en: Processing...   %i%%
ro: Se procesează...   %i%%

en: Processing...   0%%
ro: Se procesează...   0%%

en: Processing: %s
ro: Se procesează: %s

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
ro: Produs cu <span>Export date mostră</span> pentru
    <a href="~a">Audacity</a> de Steve
    Daulton

en: Profile:
ro: Profil:

en: Program build date:
ro: Data construirii programului:

en: Program name appears to be missing.
ro: Se pare că numele programului lipsește.

en: Progress
ro: Progres

en: Project
ro: Proiect

en: Project Dependencies
ro: Dependințele proiectului

en: Project Depends on Other Audio Files
ro: Proiectul depinde de alte fișiere audio

en: Project E&nd
ro: Sfârșitul proie&ctului

en: Project End
ro: Sfârșit proiect

en: Project Name
ro: Nume proiect

en: Project Recovered
ro: Proiectul a fost recuperat

en: Project Start
ro: Început proiect

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
ro: Verificarea proiectului a găsit fișiere inconsistente în timpul recuperării automate.
    
    Alege „Ajutor > Diagnostice > Afișează jurnal...” pentru a vedea detaliie.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
ro: Verificarea proiectului asupra dosarului „%s”
    a detectat %lld blockfile-uri cu alias-uri lipsă (.auf).
    Audacity poate regenera complet aceste fișiere
    din audioul prezent în proiect.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
ro: Verificarea proiectului asupra dosarului „%s”
    a detectat %lld fișiere bloc de date audio (.au) lipsă,
    probabil din cauza unui bug, crăpări ale sistemului sau
    ștergeri accidentale. Este peste putință ca Audacity să
    recupereze aceste fișiere lipsă automat.
    
    Dacă alegi prima sau a doua opțiune de mai jos, poți
    încerca să găsești și să restaurezi fișierele lipsă în
    locația lor anterioară.
    
    Ia aminte că pentru a doua opțiune, forma de undă ar
    putea să nu afișeze liniște.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
ro: Verificarea proiectului asupra dosarului „%s”
    a detectat %lld fișiere audio externe lipsă (fișiere alias).
    Este peste putință ca Audacity să recupereze aceste
    fișiere lipsă automat.
    
    Dacă alegi prima sau a doua opțiune de mai jos, poți
    încerca să găsești și să restaurezi fișierele lipsă în
    locația lor anterioară.
    
    Ia aminte că pentru a doua opțiune, forma de undă ar
    putea să nu afișeze liniște.
    
    Dacă alegi a treia opțiune, aceasta va salva proiectul
    în starea sa curentă, doar dacă nu alegi „Închide
    proiectul imediat” la mesajele de eroare următoare.

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
ro: Verificarea proiectului asupra dosarului „%s” a găsit
    %d fișiere bloc orfane. Aceste fișiere sunt nefolosite
    de acest proiect, dar ar putea să aparțină de alte
    proiecte. Ele nu fac niciun rău și sunt mici.

en: Project check read faulty Sequence tags.
ro: Verificarea proiectului a găsit etichete de secvență eronate.

en: Project contains unsaved changes. There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Discarding changes will open the latest version instead.
ro: Proiectul conține modificări nesalvate. Există o versiune mai nouă a acestui proiect Audacity pe Audio.com. Renunțarea la modificări va deschide ultima versiune în loc.

en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
ro: Proiectul este ocupat
    (Nu s-a putut lucra cu blockfile-urile)

en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
ro: Proiectul este corupt
    (Nu s-a putut lucra cu blockfile-urile)

en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
ro: Proiectul este într-un dosar cu acces doar la citire
    (Nu s-au putut crea fișierele temporare necesare)

en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
ro: Proiectul este blocat
    (Nu s-a putut lucra cu blockfile-urile)

en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
ro: Proiectul este doar în citire
    (Nu s-a putut lucra cu blockfile-urile)

en: Project is syncing with audio.com. Do you want to stop the sync process?
ro: Proiectul se sincronizează cu audio.com. Dorești să oprești procesul de sincronizare?

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
ro: Proiectul se află pe un disc formatat FAT.
    Copiază-l pe un alt disc pentru a-l deschide.

en: Project update required
ro: Este necesară actualizarea proiectului

en: Project version conflict detected
ro: A fost detectat un conflict cu versiunea proiectului

en: Project was closed before snapshot was created
ro: Proiectul a fost închis înainte de a crea captura

en: Project was recovered
ro: Proiectul a fost recuperat

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
ro: Proiectele nu pot fi salvate pe unități FAT.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
ro: Configurarea corectă a FFmpeg este necesară pentru a continua.
    Îl poți configura din Preferințe > Biblioteci.

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
ro: Oferă suport de efecte Audio Unit în Audacity

en: Provides LADSPA Effects
ro: Oferă efecte LADSPA

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
ro: Oferă suport de efecte LV2 în Audacity

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
ro: Oferă suport de efecte Nyquist în Audacity

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
ro: Oferă suport de efecte Vamp în Audacity

en: Provides builtin commands to Audacity
ro: Oferă comenzi încorporate în Audacity

en: Provides builtin effects to Audacity
ro: Oferă efecte încorporate în Audacity

en: Punch and Rol&l Record
ro: Înregistrare Punch and Rol&l

en: Punch and Roll Recording
ro: Înregistrare Punch and Roll

en: Q (higher value reduces width)
ro: Q (o valoare mai mare reduce lățimea)

en: Quality
ro: Calitate

en: Quality (kbps)
ro: Calitate (kbps)

en: Quality:
ro: Calitate:

en: Quick Fixes
ro: Reparații rapide

en: Quick-Play disabled
ro: Redare-rapidă dezactivată

en: Quick-Play enabled
ro: Redare-rapidă activată

en: R
ro: D

en: R&egion
ro: R&egiune

en: R&elease Time:
ro: Timp de pi&eire:

en: R&elease time (secs):
ro: Timp de pi&eire (sec):

en: R&emove Special
ro: &Elimină special

en: R&escan Audio Devices
ro: &Rescanează dispozitive audio

en: R&eset
ro: R&esetează

en: RAW (header-less)
ro: RAW (fără antet)

en: RMS dB
ro: dB RMS

en: RMS level
ro: Nivel RMS

en: Random Seed:
ro: Seed aleator:

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
ro: Variații rapide de ton calitative, ca acel sunet de chitară popular în anii 1970

en: Rat&e
ro: &Rată de eșantionare

en: Rate Change
ro: Schimbare de rată

en: Rate:
ro: Rată:

en: Rati&o:
ro: Rap&ort:

en: Ratio
ro: Raport

en: Ratio %.0f to 1
ro: Raport %.0f la 1

en: Ratio %.1f to 1
ro: Raport %.1f la 1

en: Re&duce
ro: Re&du

en: Re&name Track...
ro: Rede&numește pista...

en: Re&store
ro: Re&staurează

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
ro: Reține e&tichetele dacă selecția se fixează la o etichetă

en: Read as Zero
ro: Citește ca zero

en: Reading data again...
ro: Se citesc din nou datele...

en: Real-time Conversion
ro: Conversie în timp real

en: Realtime Effects
ro: Efecte în timp real

en: Realtime effect o&rganization:
ro: O&rganizarea efectelor în timp real:

en: Realtime effects
ro: Efecte în timp real

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
ro: Efectele în timp real sunt non-distructive și pot fi schimbate în orice moment.

en: Realtime effects for %s
ro: Efecte în timp real pentru %s

en: Rearrange sub-views
ro: Rearanjează sub-vizualizări

en: Reassignment
ro: Reatribuire

en: Received %d while opening devices
ro: S-a primit %d la deschiderea dispozitivelor

en: Recent &Files
ro: &Fișiere recente

en: Record
ro: Înregistrează

en: Record &New Track
ro: Înregistrează o &nouă pistă

en: Record Meter
ro: Indicator nivel înregistrare

en: Record New Track
ro: Înregistrează o nouă pistă

en: Record on a new track
ro: Înregistrează pe o nouă pistă

en: Record/Playhead
ro: Capul de redare/înregistrare

en: Recorded Audio
ro: Sunete înregistrate

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
ro: Sunetul înregistrat a fost pierdut în locațiile etichetate. Cauze posibile:
    
    Alte aplicații concurează cu Audacity pentru timp pe procesor.
    
    Salvezi direct pe un mediu de stocare extern lent.

en: Recorded_Audio
ro: Audio_înregistrat

en: Recording
ro: Se înregistrează

en: Recording &Channels
ro: &Canale de înregistrare

en: Recording - Choosing the Recording Device
ro: Înregistrare - Alegerea unui dispozitiv de înregistrare

en: Recording - Choosing the Recording Source
ro: Înregistrare - Alegerea unei surse de înregistrare

en: Recording - Setting the Recording Level
ro: Înregistrare - Reglarea nivelului de înregistrare

en: Recording Audio
ro: Se înregistrează audio

en: Recording Channels
ro: Canale de înregistrare

en: Recording Device
ro: Dispozitiv de înregistrare

en: Recording Exported:
ro: Înregistrare exportată:

en: Recording Level
ro: Nivel înregistrare

en: Recording Meter
ro: Indicator nivel înregistrare

en: Recording Meter Options
ro: Opțiuni indicator nivel înregistrare

en: Recording Saved:
ro: Înregistrare salvată:

en: Recording channels: %d
ro: Canale înregistrare: %d

en: Recording duration:
ro: Durată înregistrare:

en: Recording end:
ro: Încetarea înregistrării:

en: Recording start:
ro: Începerea înregistrării:

en: Recording stops and starts
ro: Înregistrarea se oprește și pornește

en: Recording volume is emulated
ro: Volumul de înregistrare este emulat

en: Recording volume is native
ro: Volumul de înregistrare este nativ

en: Recording will commence in:
ro: Înregistrarea va începe în:

en: Recover
ro: Recuperează

en: Recoverable &projects
ro: &Proiecte recuperabile

en: Rectangle
ro: Dreptunghi

en: Rectangular
ro: Dreptunghiulară

en: Rectifier Distortion
ro: Distorsiune redresor

en: Redo
ro: Refacere

en: Redo previous change
ro: Refă modificarea anterioară

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
ro: Reduce amplitudinea pentru a permite restaurarea vârfurilor (dB)

en: Reduces "dynamic range", or differences between loud and quiet parts.
ro: Reduce „intervalul dinamic” sau diferențele dintre părțile tari și încete.

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
ro: Ducking reduce volumul unei sau mai multor piste atunci când volumul unei piste de control specificate atinge un anumit nivel

en: Refresh Rate
ro: Rată de reîmprospătare

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
ro: Regenerează fișierele alias de rezumat (sigur și recomandat)

en: Region around sounds
ro: Regiunea din jurul sunetelor

en: Region between sounds
ro: Regiunea dintre sunete

en: Regular
ro: Normal

en: Regular Interval Labels
ro: Etichete la interval regulat

en: Relative To:
ro: Relativ la:

en: Release Time
ro: Timp de pieire

en: Release Time %.1f secs
ro: Timp de pieire %.1f sec

en: Release build (debug level %d)
ro: Build release (nivel depanare %d)

en: Release time
ro: Timp de pieire

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Remaining Time:
ro: Timp rămas:

en: Remember my choice and don't ask again
ro: Ține minte alegerea mea și nu mă mai întreba

en: Remind me later
ro: Amintește-mi mai târziu

en: Remo&ve
ro: E&limină

en: Remo&ve Tracks
ro: Elimină &pistele selectate

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove %s
ro: Elimină %s

en: Remove Track
ro: Elimină pista

en: Removed %s from %s
ro: Eliminat %s din %s

en: Removed Cut Line
ro: Linie de decupare eliminată

en: Removed audio track(s)
ro: S-au eliminat pistele audio

en: Removed track '%s'.
ro: A fost eliminată pista „%s”.

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
ro: Elimină zgomotele de fundal cum ar fi ventilatoare, fâsâitul benzii sau zumzetele

en: Removing DC offset and Normalizing...
ro: Se elimină decalajul CC și se normalizează...

en: Removing DC offset...
ro: Se elimină decalajul CC...

en: Removing Dependencies
ro: Se elimină dependințele

en: Rename '%s'
ro: Redenumește „%s”

en: Rename '%s' to...
ro: Redenumește „%s” la...

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
ro: Redenumește „fără nume” pentru a salva o nouă intrare.
    „OK” salvează toate modificările, „Anulează” nu.

en: Rename Clip...
ro: Redenumește clipul...

en: Rename...
ro: Redenumește...

en: Renamed '%s' to '%s'
ro: „%s” a fost redenumit în „%s”

en: Render
ro: Randează

en: Render Pitch and &Speed
ro: Ran&dează înălțime și viteză

en: Render Pitch and Speed
ro: Randează înălțime și viteză

en: Rendered all audio in track '%s'
ro: S-a randat tot audio din pista „%s”

en: Rendered time-stretched audio
ro: S-a randat audio întins în timp

en: Rendering Clip
ro: Se randează clipul

en: Rendering Control-Track Time-Stretched Audio
ro: Se randează audio întins în timp cu pista de control

en: Repair
ro: Repară

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
ro: Repararea funcționează utilizând date audio din afara regiunii selectate.
    
    Selectează o regiune care are audio adiacent în cel puțin unul din capetele sale.
    
    Cu cât mai mult audio adiacent, cu atât mai bun va fi rezultatul.

en: Repeat
ro: Repetă

en: Repeat %s
ro: Repetă %s

en: Repeat Last Analyzer
ro: Repetă ultimul analizor

en: Repeat Last Effect
ro: Repetă ultimul efect

en: Repeat Last Generator
ro: Repetă ultimul generator

en: Repeat Last Tool
ro: Repetă ultima unealtă

en: Repeat processing
ro: Procesarea repetiției

en: Repeats the selected audio again and again
ro: Repetă bucata audio selectată din nou și din nou

en: Repeats the selection the specified number of times
ro: Repetă selecția de numărul de ori specificat

en: Replace %s
ro: Înlocuiește %s

en: Replace effect
ro: Înlocuiește efectul

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
ro: Înlocuiește audio lipsă cu liniște (permanent imediat)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
ro: Înlocuiește audio lipsă cu liniște (permanent și imediat).

en: Replace preset '%s'?
ro: Înlocuiești presetarea „%s”?

en: Replaced %s with %s
ro: Înlocuit %s cu %s

en: Report generated to:
ro: Raportul a fost generat în:

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
ro: Curba cerută nu a fost găsită, se folosește „fără nume”

en: Requested value exceeds memory capacity.
ro: Valoarea cerută depășește capacitatea memoriei.

en: Resample
ro: Reeșantionează

en: Resample Track
ro: Reeșantionează pista

en: Resampled audio track(s)
ro: S-au reeșantionat pistele audio

en: Resampling failed.
ro: Reeșantionarea a eșuat.

en: Resampling track %d
ro: Se reeșantionează pista %d

en: Rese&t...
ro: Rese&tează...

en: Reset
ro: Resetează

en: Reset &Configuration
ro: Resetează &configurația

en: Reset Clip Pitch
ro: Resetează înălțimea clipului

en: Reset Clip Speed
ro: Resetează viteza clipului

en: Reset Genres
ro: Resetează genuri muzicale

en: Reset Toolb&ars
ro: Resetează b&arele de unelte

en: Reset Zoom
ro: Resetează mărire

en: Resid&ue
ro: Rezid&uu

en: Residual level
ro: Nivel rezidual

en: Resize:
ro: Redimensionează:

en: Reso&nance:
ro: Re&zonanță:

en: Resonance
ro: Rezonanță

en: Resonant Noise
ro: Zgomot rezonant

en: Restart system
ro: Repornește sistemul

en: Restore Defaults
ro: Restaurează implicitele

en: Result
ro: Rezultat

en: Results
ro: Rezultate

en: Retrieve Selectio&n
ro: Rec&uperează selecția

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Rever&berance (%):
ro: Rever&beranță (%):

en: Reverb
ro: Reverberație

en: Reverse
ro: Inversează

en: Reverse Bouncing Ball
ro: Minge săltăreață inversată

en: Reverses the selected audio
ro: Inversează audio selectat

en: Rhythm Track
ro: Pistă de ritm

en: Rhythm track duration
ro: Durată pistă ritm

en: Right (dB)
ro: Dreapta (dB)

en: Right (linear)
ro: Dreapta (liniar)

en: Right Only
ro: Doar dreapta

en: Right-click for menu.
ro: Clic-dreapta pentru meniu.

en: Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
ro: Clic-dreapta pentru meniu. Ctrl+derulare pentru mărire.

en: Risset Drum
ro: Tobă Risset

en: Roll-off (dB per octave)
ro: Roll-off (dB per octavă)

en: Rounded In
ro: Intrare rotunjită

en: Rounded Out
ro: Ieșire rotunjită

en: Rule deletion confirmation
ro: Confirmare ștergere regulă

en: Rules to choose import filters
ro: Reguli de alegere a filtrelor de import

en: Run
ro: Rulează

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
ro: Rularea a două copii de Audacity simultan poate cauza pierderi
    de date sau crăparea sistemului.

en: S&ave/Manage Curves...
ro: S&alvează/Administrează curbe...

en: S&ave:
ro: &Salvează:

en: S&cale:
ro: S&cară:

en: S&hare Audio...
ro: Parta&jează audio...

en: S&how 'How would you like to export?' dialog
ro: Afișează dialogul „Cum ai dori să exporți?”

en: S&ort Tracks
ro: &Ordonează pistele

en: S&pectrogram Settings...
ro: Setări s&pectrogramă...

en: S&teps per window:
ro: Pași per fereas&tră:

en: S&tore Selection
ro: S&tochează selecția

en: S&witch view to Beats and Measures and align with musical grid
ro: Comută vi&zualizarea la timpi și măsuri și aliniază cu grila muzicală

en: S-Curve Down
ro: Curbă-S în jos

en: S-Curve In
ro: Intrare curbă-s

en: S-Curve Out
ro: Ieșire curbă-s

en: S-Curve Up
ro: Curbă-S în sus

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
ro: Întindere în timp / înălțime SBSMS

en: SFX Limiter
ro: Limitator SFX

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
ro: Biblioteca SQLite nu a putut fi inițializată. Audacity nu poate continua.

en: SQLite3 error
ro: Eroare SQLite3

en: Same name
ro: Același nume

en: Sample #
ro: Eșantion #

en: Sample &Rate
ro: &Rata de eșantionare

en: Sample Count
ro: Număr de eșantioane

en: Sample Data Export
ro: Exportă mostră date

en: Sample Data Import
ro: Importă date eșantioane

en: Sample Edit
ro: Editare eșantion

en: Sample Rate Con&verter:
ro: Con&vertor al ratei de eșantionare:

en: Sample Rate Conver&ter:
ro: Conver&tor al ratei de eșantionare:

en: Sample Rate used when recording new tracks, mixing down tracks and for playback in this project.
ro: Rata de eșantionare folosită la înregistrarea pistelor noi, realizarea mixului final și pentru redarea acestui proiect.

en: Sample Rate:
ro: Rată de eșantionare:

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
ro: Rata de eșantionare: ~a Hz.  Valori eșantion pe scara ~a.~%~a~%~a

en: Sample Rates
ro: Rate de eșantionare

en: Sample Track
ro: Pistă eșantion

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
ro: Rata de eșantionare (Hz)
    0 - nu schimba rata de eșantionare

en: Sample rate conversion
ro: Conversie rată de eșantionare

en: Sample rate:
ro: Rată de eșantionare:

en: Samples
ro: Eșantioane

en: Save
ro: Salvează

en: Save %s
ro: Salvează %s

en: Save &To Cloud...
ro: Salvea&ză în Cloud...

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Save Copy
ro: Salvează o copie

en: Save Files
ro: Salvează fișierele

en: Save Log
ro: Salvează jurnalul

en: Save Metadata As:
ro: Salvează metadatele ca:

en: Save Nyquist script
ro: Salvează script Nyquist

en: Save Preset
ro: Salvează presetare

en: Save Preset...
ro: Salvează presetare...

en: Save Project &As...
ro: Salvează proiectul c&a...

en: Save Project As:
ro: Salvează proiectul ca:

en: Save Project...
ro: Salvează proiectul...

en: Save Project2
ro: Salvează proiectul2

en: Save Theme Cache
ro: Salvează cache-ul temei

en: Save Timer Recording As
ro: Salvează înregistrarea temporizată ca

en: Save VST Preset As:
ro: Salvează presetare VST ca:

en: Save VST3 Preset As:
ro: Salvează presetare VST3 ca:

en: Save Without Copying
ro: Salvează fără copiere

en: Save behavior
ro: Comportament la salvare

en: Save file as
ro: Salvează fișierul ca

en: Save log to:
ro: Salvează jurnalul în:

en: Save project before closing?
ro: Salvezi proiectul înainte de a închide?

en: Save script
ro: Salvează script

en: Save script as...
ro: Salvează script ca...

en: Save this project
ro: Salvează acest proiect

en: Save to &computer
ro: Salvează pe &calculator

en: Save to Cloud
ro: Salvează în Cloud

en: Save to audio.com
ro: Salvează pe audio.com

en: Save to computer
ro: Salvează pe calculator

en: Save to computer...
ro: Salvează pe calculator...

en: Save to the Cloud (free)
ro: Salvează în Cloud (gratuit)

en: Saved %s
ro: Salvat %s

en: Saves a copy of current project.
ro: Salvează o copie a proiectului curent.

en: Saves a project.
ro: Salvează un proiect.

en: Saves the log contents.
ro: Salvează conținutul jurnalului.

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
ro: Salvarea unei copii nu trebuie să suprascrie un proiect salvat existent.
    Încearcă din nou și alege un nume original.

en: Saving an Audacity Project
ro: Salvarea unui proiect Audacity

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
ro: Salvarea și încărcarea fișierelor tematice individuale folosește câte un fișier separat
    per imagine, dar este în principiu aceeași idee.

en: Saving project
ro: Se salvează proiectul

en: Sawtooth
ro: Dinte de fierăstrău

en: Scale
ro: Scară

en: Scale:
ro: Scară:

en: Scheduled to stop at:
ro: Încetare planificată la:

en: Script was not saved.
ro: Scriptul nu a fost salvat.

en: Script&ables I
ro: Script&abile I

en: Scripta&bles II
ro: Scripta&bile II

en: Scroll
ro: Derulare

en: Scroll view to playhead
ro: Derulează fereastra la capul de redare

en: Scrub &Ruler
ro: &Riglă Scrubbing

en: Scrub Bac&kwards
ro: Scrubbing înapo&i

en: Scrub For&wards
ro: Scrubbing î&nainte

en: Searc&h:
ro: &Caută:

en: Search:
ro: Caută:

en: Searching for plugins
ro: Se caută plugin-uri

en: Second greatest
ro: Al doilea cel mai mare

en: Seconds
ro: Secunde

en: Seconds && samples
ro: Secunde și eșantioane

en: See %s for more info.
ro: Vezi %s pentru mai multe informații.

en: Seek Time when playing
ro: Timpul de Seek la redare

en: Select
ro: Selectează

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
ro: Selectează „Complet” pentru a folosi interfața grafică dacă este asigurată de Audio Unit. Selectează „Generic” pentru a folosi interfața generică asigurată de sistem. Selectează „De bază” pentru o interfață de bază doar text. Redeschide efectul pentru ca modificarea să aibe efect.

en: Select &Font...
ro: Selectează &Font...

en: Select &interface
ro: Alege &interfața

en: Select A&ll	Ctrl+A
ro: Se&lectează tot	Ctrl+A

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select Audio Host
ro: Selectează gazda audio

en: Select Command
ro: Selectați comanda

en: Select Cursor to Stored
ro: Selectează cursorul la cel memorat

en: Select Cursor to Track End
ro: Selectează cursorul la sfârșitul pistei

en: Select Curve
ro: Alege curba

en: Select Frequencies
ro: Selectează frecvențele

en: Select Frequencies...
ro: Selectează frecvențe...

en: Select Function
ro: Selectează funcția

en: Select Macro
ro: Selectează macrocomandă

en: Select Next Clip
ro: Selectează clipul următor

en: Select None
ro: Nu selecta nimic

en: Select Playback Device
ro: Selectează dispozitivul de redare

en: Select Preset
ro: Alege presetare

en: Select Previous Clip
ro: Selectează clipul precedent

en: Select Recording Channels
ro: Selectează canalele de înregistrare

en: Select Recording Device
ro: Selectează dispozitivul de înregistrare

en: Select Sync-Locked
ro: Selectează solidare

en: Select Time
ro: Selectează timpul

en: Select Time...
ro: Selectează timp...

en: Select Track Start to Cursor
ro: Selectează începutul pistei la cursor

en: Select Track Start to End
ro: Selectează începutul pistei la sfârșit

en: Select Tracks
ro: Selectează pistele

en: Select Tracks...
ro: Selectează piste...

en: Select Zero Crossing
ro: Selectează trecerea prin zero

en: Select a MIDI file
ro: Alege un fișier MIDI

en: Select a directory
ro: Alege un dosar

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
ro: Selectează câteva secunde de zgomot pur pentru ca Audacity să știe
    ce să filtreze, apoi apasă pe Obține profil zgomot:

en: Select a file
ro: Selectează un fișier

en: Select a text file containing labels
ro: Salvează un fișier text conținând etichetele

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
ro: Selectează intervalul audio pe care îl vrei filtrat, alege cât de mult zgomot
    dorești să fie filtrat și apoi apasă OK să reduci zgomotul.

en: Select all text
ro: Selectează tot textul

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
ro: Selectează un fișier XML care conține scurtăturile de tastatură Audacity...

en: Select file
ro: Selectează fișier

en: Select file(s) for batch processing...
ro: Selectează fișierele pentru procesare batch...

en: Select file(s) to install
ro: Selectează fișierele de instalat

en: Select one or more files
ro: Selectează unul sau mai multe fișiere

en: Select stream(s) to import
ro: Selectează fluxurile pentru import

en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
ro: Selectează audio pentru a fi folosit de „%s” și apoi încearcă din nou.
    Sfat: Poți folosi Cmd+A pentru a selecta tot.

en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
ro: Selectează audio pentru a fi folosit de „%s” și apoi încearcă din nou.
    Sfat: Poți folosi Ctrl+A pentru a selecta tot.

en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
ro: Selectează audio pentru a fi folosit de %s.
    
    1. Selectează porțiunea audio care reprezintă zgomotul și folosește %s pentru a obține „profilul de zgomot”.
    
    2. După ce ai obținut profilul de zgomot, selectează porțiunea audio pe care dorești
    să o modifici și folosește %s pentru a o modifica.

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
ro: Selectează frecvența fundamentală
    și eliberează mausul

en: Select to End
ro: Selectează până la final

en: Select to Start
ro: Selectează până la început

en: Select xml file to export presets into
ro: Alege un fișier xml în care să exporți presetările

en: Select xml file with presets to import
ro: Alege un fișier xml cu presetări pentru import

en: Select...
ro: Selectează...

en: Selected
ro: Selectat

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
ro: Dispozitivul de redare MIDI selectat: %d - %s

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
ro: Dispozitivul de înregistrare MIDI selectat: %d - %s

en: Selected area using Brush Tool
ro: A fost selectată o zonă folosind pensula

en: Selected audio only.
    Only the selected portion of the source clip will be pasted.
ro: Doar audio selectat.
    Doar porțiunea selectată din clipul sursă va fi lipită.

en: Selected noise profile is too short.
ro: Profilul de zgomot selectat este prea scurt.

en: Selected playback device: %d - %s
ro: Dispozitivul de redare selectat: %d - %s

en: Selected recording device: %d - %s
ro: Dispozitivul de înregistrare selectat: %d - %s

en: Selection
ro: Selecție

en: Selection Contract L&eft
ro: R&estrânge selecția la stânga

en: Selection Contract R&ight
ro: Restrânge selecț&ia la dreapta

en: Selection En&d
ro: Sfârșitu&l selecției

en: Selection End
ro: Sfârșit selecție

en: Selection Extend &Left
ro: Extinde selecția &la stânga

en: Selection Extend &Right
ro: Extinde selecția la d&reapta

en: Selection Length
ro: Lungimea selecției

en: Selection Sta&rt
ro: Înce&putul selecției

en: Selection Star&t
ro: Începu&tul selecției

en: Selection Start
ro: Început selecție

en: Selection Tool
ro: Instrument selecție

en: Selection Toolbar Setup
ro: Setări bară de unelte de selecție

en: Selection is too small to use voice key.
ro: Selecția este prea scurtă pentru a folosi indexul vocii.

en: Selection must be larger than %d samples.
ro: Selecția trebuie să fie mai mare de %d eșantioane.

en: Selection to &Start
ro: &Selecția la început

en: Selection to En&d
ro: Selecția la sfârși&t

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
ro: Selecția este prea scurtă.~%Trebuie să fie mai lungă de 2 eșantioane.

en: Selects Audio.
ro: Selectează audio.

en: Selects a frequency range.
ro: Selectează un interval de frecvențe.

en: Selects a range of tracks.
ro: Selectează un interval de piste.

en: Selects a time range.
ro: Selectează un interval de timp.

en: Semitones (half-steps)
ro: Semitonuri

en: Sensiti&vity (dB):
ro: Sensi&bilitate (dB):

en: Sensitivity
ro: Sensibilitate

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
ro: Secvența are un fișier bloc care depășește maximul de %s eșantioane per bloc.
    Se va trunchia la lungimea maximă.

en: Set
ro: Setează

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
ro: Setează „Număr de măsuri” la zero pentru a activa „Durată pistă ritm”.

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
ro: Setează (sau ex&tinde) selecția la stânga

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
ro: Setează (sau e&xtinde) selecția la dreapta

en: Set Clip
ro: Setează clip

en: Set Clip...
ro: Setează clip...

en: Set De&fault
ro: Stabilește ca &implicit

en: Set Display
ro: Setează afișare

en: Set Envelope
ro: Setează plic

en: Set Envelope...
ro: Setează plic...

en: Set Interpolation
ro: Setează interpolare

en: Set Label
ro: Setează etichetă

en: Set Label...
ro: Setează etichetă...

en: Set Left Selection Boundary
ro: Stabilește limita de selecție din stânga

en: Set Loop &In
ro: Setează începutul bucle&i

en: Set Loop &Out
ro: Setează sfârșitul b&uclei

en: Set Loop To Selection
ro: Setează bucla la selecție

en: Set Preference
ro: Setează preferință

en: Set Preference...
ro: Setează preferință...

en: Set Project
ro: Setează proiect

en: Set Project...
ro: Setează proiect...

en: Set Range
ro: Setează interval

en: Set Rate
ro: Stabilește rata

en: Set Right Selection Boundary
ro: Stabilește limita de selecție din dreapta

en: Set Selection Left at Play Position
ro: Setează selecția la stânga de poziția de redare

en: Set Selection Right at Play Position
ro: Setează selecția la dreapta de poziția de redare

en: Set Track
ro: Setează pista

en: Set Track Audio
ro: Setează audio pistă

en: Set Track Audio...
ro: Setează audio pistă...

en: Set Track Name
ro: Setează numele pistei

en: Set Track Status
ro: Setează stare pistă

en: Set Track Status...
ro: Setează stare pistă...

en: Set Track Visuals
ro: Setează vizualizări pistă

en: Set Track Visuals...
ro: Setează vizualizare pistă...

en: Set Track...
ro: Setează pistă...

en: Set Wave Clip Name
ro: Setează numele clipului formei de undă

en: Set either 'Number of bars' or~%~
                        'Rhythm track duration' to greater than zero.
ro: Setează ori „Numărul de măsuri”, ori~%~
                        „Durata pistei de ritm” la ceva mai mare ca zero.

en: Set range to '%ld' - '%ld'
ro: Setează interval la %ld - %ld

en: Set sound activation le&vel...
ro: Setează ni&vel sunet activare...

en: Set time track display to linear
ro: Setează afișarea pistei de timp la liniară

en: Set time track display to logarithmic
ro: Setează afișarea pistei de timp la logaritmică

en: Set time track interpolation to linear
ro: Setează interpolarea pistei de timp la liniară

en: Set time track interpolation to logarithmic
ro: Setează interpolarea pistei de timp la logaritmică

en: Sets an envelope point position.
ro: Setează o poziție a unui punct al plicului.

en: Sets the loudness of one or more tracks
ro: Setează volumul uneia sau mai multor piste

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
ro: Setează amplitudinea de vârf a uneia sau mai multor piste

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
ro: Setează amplitudinea de vârf a uneia sau mai multor piste

en: Sets the value of a single preference.
ro: Setează valoarea unei singure preferințe.

en: Sets various values for a clip.
ro: Setează valori diverse pentru un clip.

en: Sets various values for a label.
ro: Setează valori diverse pentru o etichetă.

en: Sets various values for a project.
ro: Setează diverse valori pentru un proiect.

en: Sets various values for a track.
ro: Setează valori diverse pentru o pistă.

en: Setting a loop region also makes an audio selection
ro: Setarea unei regiuni de redare în buclă realizează de asemenea o selecție audio

en: Settings folder:
ro: Dosar setări:

en: Shaped
ro: Profilat

en: Share Audio
ro: Partajează

en: Share to audio.com
ro: Partajează pe audio.com

en: Shelf Filter
ro: Filtru treaptă

en: Shift-Left-Click
ro: Shift + clic stânga

en: Shift-Right-Click
ro: Shift-clic-dreapta

en: Sho&w RMS in Waveform
ro: Afișează RMS în forma de &undă

en: Short Seek &Left During Playback
ro: Seeking scurt &la stânga în timpul redării

en: Short Seek &Right During Playback
ro: Seeking scurt la d&reapta în timpul redării

en: Short cut
ro: Scurtătură

en: Shortcuts
ro: Scurtături

en: Shortcuts have been removed
ro: Scurtăturile au fost eliminate

en: Show
ro: Afișează

en: Show &Log...
ro: Afișează &Jurnal...

en: Show &Output
ro: Afișează &ieșirea

en: Show 'How to Get &Help' at launch
ro: Afișează „Cum să obții a&jutor” la lansare

en: Show All Codecs
ro: Arată toate codec-urile

en: Show All Formats
ro: Arată toate formatele

en: Show Log for Details
ro: Afișează jurnalul pentru detalii

en: Show S&cript
ro: Afișează s&criptul

en: Show a grid along the &Y-axis
ro: Afișează un caroiaj de-a lungul axei &Y

en: Show actual compression
ro: Arată compresia actuală

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
ro: Afișează &stiluri alternative (Mac vs PC)

en: Show detailed info about each block file
ro: Arată informații detaliate despre fiecare fișier bloc

en: Show detailed info about each editing operation
ro: Arată informații detaliate despre fiecare operație de editare

en: Show e&xtra menus
ro: Afișează meniuri e&xtra

en: Show g&rid lines
ro: Afișează ca&roiajul

en: Show grid lines
ro: Afișează caroiajul

en: Show input
ro: Arată intrarea

en: Show messages
ro: Afișează mesajele

en: Show output
ro: Afișează ieșirea

en: Show target compression
ro: Arată compresia țintă

en: Shrin&k
ro: Mi&cșorează

en: Shutdown system
ro: Închide sistemul

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ro: Schimbări de semn    -- medie: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Sign in
ro: Conectare

en: Sign in here
ro: Conectează-te aici

en: Sign in to cloud
ro: Conectează-te la Cloud

en: Sign in to save to the cloud
ro: Conectează-te pentru a salva în Cloud

en: Sign-in and get the token
ro: Autentifică-te și obține jetonul

en: Signal Level Meter
ro: Ceas nivel semnal

en: Signed 16 bit PCM
ro: PCM pe 16 biți cu semn

en: Signed 24 bit PCM
ro: PCM pe 24 de biți cu semn

en: Signed 32 bit PCM
ro: PCM pe 32 de biți cu semn

en: Signed 8 bit PCM
ro: PCM pe 8 biți cu semn

en: Silence &Audio
ro: Suprimă &audio

en: Silence Audi&o
ro: Suprimă audi&o

en: Silence Labeled Audio
ro: Pune pe mut audio etichetat

en: Silence Threshold
ro: Prag liniște

en: Silence Threshold:
ro: Prag liniște:

en: Silence audio selection
ro: Suprimă audi&o selectat

en: Silence before first beat
ro: Suprimă audio înaintea primului timp

en: Silence duration:
ro: Durată liniște:

en: Silenced labeled audio regions
ro: S-au pus pe mut regiunile audio etichetate

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
ro: S-a transformat în liniște audio pentru %.2f secunde la %.2f

en: Simple
ro: Simplu

en: Simple tone control effect
ro: Efect simplu de control al tonului

en: Simplified
ro: Simplificat

en: Simulate Recording Errors
ro: Simulează erori de înregistrare

en: Sine
ro: Sinusoidală

en: Sk&ip to
ro: Om&ite până la

en: Skip to End
ro: Sari la sfârșit

en: Skip to Selection End
ro: Omite până la sfârșitul selecției

en: Skip to Selection Start
ro: Omite până la începutul selecției

en: Skip to Start
ro: Sari la început

en: Slide %d of %d, %s, %s. %s
ro: Diapozitivul %d din %d, %s, %s. %s

en: Slide %d of %d, %s. %s
ro: Diapozitivul %d din %d, %s. %s

en: Small Room Bright
ro: Cameră mică luminoasă

en: Small Room Dark
ro: Cameră mică întunecată

en: Smart clip.
    The entire source clip will be pasted into your project, allowing you to access
    trimmed audio data anytime.
ro: Clip inteligent.
    Întregul clip sursă va fi lipit în proiectul tău, permițându-ți să accesezi datele
    audio decupate oricând.

en: Smooth Time
ro: Durată netezire

en: Smooth Time:
ro: Durată netezire:

en: Smoothing
ro: Netezire

en: Snap
ro: Fixează la

en: Snap to combo box
ro: Fixează la caseta de selecție

en: Snap-To &Nearest
ro: Fixează-la cel &mai apropiat

en: Snap-To &Off
ro: Fixează-la &oprit

en: Snap-To &Prior
ro: Fixează-la a&nterior

en: Snapping
ro: Fixare

en: Soft Clip
ro: Clipping soft

en: Soft Clipping
ro: Clipping moale

en: Soft Limit
ro: Limită soft

en: Soft Overdrive
ro: Overdrive moale

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
ro: Clip moale -12dB, cîștig de recuperare 80%

en: Solo &Button:
ro: &Buton solo:

en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
ro: Unele erori de permisiuni
    (Nu s-a putut lucra cu blockfile-urile)

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
ro: Unele dintre fișierele necesare din:
      %s
    există deja. Le suprascrii?

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
ro: Ceva a mers foarte prost după exportarea următoarelor %lld fișiere.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
ro: Ceva nu a mers bine după exportarea următoarelor %lld fișiere.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
ro: Scuze, plugin-ul Vamp nu s-a putut inițializa.

en: Sorry, but it seems the email or password you entered is incorrect.
    Please double-check your credentials and try again!
ro: Ne pare rău, dar se pare că email-ul sau parola pe care le-ai introdus nu sunt corecte.
    Verifică credențialele și încearcă din nou!

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
ro: Scuze, nu s-a putut încărca plugin-ul Vamp.

en: Sort by Name
ro: Ordonează după nume

en: Sort by Time
ro: Ordonează după timp

en: Sort by effect name
ro: Sortează după numele efectului

en: Sort by publisher and effect name
ro: Sortează după editor și numele efectului

en: Sort by type and effect name
ro: Sortează după tip și numele efectului

en: Sound ##1
ro: Sunet ##1

en: Sound Activated Record
ro: Înregistrare activată de sunet

en: Sound Activated Recording
ro: Înregistrare activată de sunet

en: Sound card mixer support
ro: Suport mixer placă de sunet

en: Sp&lit
ro: &Divide

en: Spaces detected
ro: Spații detectate

en: Spe&ctral Selection Toolbar
ro: Bară de unelte de selecție s&pectrală

en: Special
ro: Speciale

en: Special thanks:
ro: Mulțumiri speciale:

en: Specify New Filename:
ro: Specifică un nou nume de fișier:

en: Spectra&l Selection Panel
ro: Panou selecție spectra&lă

en: Spectral Brush
ro: Pensulă spectrală

en: Spectral Data Control Panel
ro: Panou de control date spectrale

en: Spectral Delete
ro: Ștergere spectrală

en: Spectral Edit Multi Tool
ro: Multi-unealtă de editare spectrală

en: Spectral Edit Parametric EQ
ro: Egalizator parametric editare spectrală

en: Spectral Edit Shelves
ro: Trepte de editare spectrală

en: Spectral Select
ro: Selecție spectrală

en: Spectral Selection
ro: Selecție spectrală

en: Spectral Tools
ro: Unelte spectrale

en: Spectrogram
ro: Spectrogramă

en: Spectrogram Settings
ro: Setări spectrogramă

en: Spectrograms
ro: Spectrograme

en: Spectrum
ro: Spectru

en: Speech
ro: Vorbire

en: Spl&it Stereo Track
ro: Împarte p&ista panoramată stereo

en: Spli&t
ro: Di&vide

en: Split
ro: Divide

en: Split &Horizontally
ro: Divide &orizontal

en: Split &Vertically
ro: Divide &vertical

en: Split Clip
ro: Divide clipul

en: Split Delete
ro: Divide și șterge

en: Split Delete Labeled Audio
ro: Divide și șterge audio etichetat

en: Split Deleted labeled audio regions
ro: S-a divizat și șters audio etichetat

en: Split Labeled Audio
ro: Divide audio etichetat

en: Split Ne&w
ro: Divide în pistă no&uă

en: Split New
ro: Divide nou

en: Split Stereo to Mo&no
ro: Împarte stereo în 2 piste mo&no

en: Split Stereo to Mono '%s'
ro: „%s” s-a împărțit stereo în mono

en: Split files based on:
ro: Împarte fișierele pe bază de:

en: Split labeled audio (points or regions)
ro: S-a divizat audio etichetat (puncte sau regiuni)

en: Split stereo track '%s'
ro: S-a împărțit pista stereo „%s”

en: Split to Mono
ro: Împarte în mono

en: Split to new track
ro: Divide într-o nouă pistă

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
ro: S-au divizat și șters %.2f secunde la t=%.2f

en: Square
ro: Dreptunghiulară

en: Square, no alias
ro: Dreptunghiulară, fără aliasing

en: St&op threshold (samples):
ro: Prag de st&op (eșantioane):

en: Stages
ro: Etape

en: Standard Audio Unit preset file
ro: Fișier presetări standard Audio Unit

en: Standard Autocorrelation
ro: Autocorelare standard

en: Standard VST bank file
ro: Fișier banc VST standard

en: Standard VST program file
ro: Fișier program VST standard

en: Standard Vinyl rpm:
ro: RPM standard disc vinil:

en: Start
ro: Început

en: Start (or end)
ro: Început (sau sfârșit)

en: Start Date
ro: Data de începere

en: Start Date and Time
ro: Data și ora de începere

en: Start Time
ro: Timpul de început

en: Start Time:
ro: Timp început:

en: Start and End of Selection
ro: Începutul și sfârșitul selecției

en: Start and Length of Selection
ro: Începutul și lungimea selecției

en: Start offset:
ro: Decalaj început:

en: Start script
ro: Pornește script

en: Start time offset
ro: Decalaj timp start

en: Start to &Cursor/Selection Start
ro: Început la &cursor/începutul selecției

en: Start to &Zero
ro: Început la &zero

en: Start to Selection &End
ro: Început la sfârșitul s&elecției

en: Start/End as
ro: Începe/Sfârșește ca

en: Start:
ro: Început:

en: Starting phase (degrees)
ro: Faza de început (grade)

en: State folder:
ro: Dosar stare:

en: Stem plot
ro: Trasare cu codițe

en: Step 1
ro: Pasul 1

en: Step 2
ro: Pasul 2

en: Steps per block are too few for the window types.
ro: Numărul de pași per bloc este prea mic pentru tipurile de ferestre.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
ro: Numărul de pași per bloc nu poate depăși dimensiunea ferestrei.

en: Stereo Linking
ro: Legătură stereo

en: Stereo To Mono
ro: Stereo la mono

en: Stereo Wid&th (%):
ro: Lățime s&tereo (%):

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
ro: Steve Daulton și Bill Wharrie

en: Sto&p
ro: O&prește

en: Stop script
ro: Oprește script

en: Stop the Audio First
ro: Oprește audio mai întâi

en: Stopped
ro: Oprit

en: Store Cursor Pos&ition
ro: Memorează poz&iția cursorului

en: Stream is active ... unable to gather information.
ro: Fluxul este activ ... nu s-au putut culege informații.

en: Stretch
ro: Întinsă

en: Stretch Note Track
ro: Întinde pista de note

en: String or BLOB exceeds size limit
ro: Șirul sau BLOB-ul depășește limita de dimensiune

en: Strings
ro: Coarde

en: Studio Fade Out
ro: Fade out studio

en: SubCategories: %s
ro: Subcategorii: %s

en: SubRip text file
ro: Fișier text SubRip

en: Success
ro: Succes

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
ro: Criteriu de succes 1.4.7 al WCAG 2.0: Nu a trecut

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
ro: Criteriu de succes 1.4.7 al WCAG 2.0: Trecut

en: Success!
ro: Succes!

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
ro: Succes.~%Fișierele au fost scrise la:~%~s~%

en: Successfully exported the following %lld file(s).
ro: S-au exportat cu succes următoarele %lld fișiere.

en: Super Wideband
ro: Bandă super largă

en: Support for Other Formats
ro: Suport pentru alte formate

en: Supported Capture Rates:
ro: Rate de captură suportate:

en: Supported Playback Rates:
ro: Rate de redare suportate:

en: Supported Rates:
ro: Rate suportate:

en: Supported label file
ro: Fișier etichete suportat

en: Supports input: %d
ro: Suportă intrarea: %d

en: Supports output: %d
ro: Suportă ieșirea: %d

en: Swap Channels
ro: Interschimbă canalele

en: Swap Stereo &Channels
ro: Interschimbă &canalele stereo

en: Swapped Channels in '%s'
ro: S-au interschimbat canalele în „%s”

en: Swing amount
ro: Cantitate swing

en: Sync MIDI with Audio
ro: Sincronizează MIDI cu audio

en: Sync failed
ro: Sincronizarea a eșuat

en: Sync-Lock Tracks
ro: Piste solidare

en: Synchronize MIDI with Audio
ro: Sincronizează MIDI cu audio

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
ro: Se sincronizează MIDI cu pistele audio

en: Synchronizing project
ro: Se sincronizează proiectul

en: Syncing
ro: Se sincronizează

en: Syncing to audio.com... (%d%%)
ro: Sincronizare la audio.com... (%d%%)

en: Syncing your project
ro: Se sincronizează proiectul

en: System
ro: Sistem

en: System &Date
ro: &Data sistemului

en: System T&ime
ro: T&impul sistemului

en: T&ools
ro: &Unelte

en: T&ools Toolbar
ro: Bară de u&nelte cu instrumente

en: T&rack Size
ro: Mă&rime pistă

en: TEST FAILED!!!
ro: TESTUL A EȘUAT!!!

en: Tag
ro: Etichetă

en: Tag:
ro: Etichetă:

en: Tags
ro: Etichete

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
ro: Galerie pictograme tango (pictograme bară de unelte)

en: Tar&get compression
ro: Compre&sia țintă

en: Target Compression
ro: Compresie țintă

en: Target Peak:
ro: Vârful țintă:

en: Telephone
ro: Telefon

en: Temp Directory Update
ro: Actualizare dosar temporar

en: Template
ro: Șablon

en: Tempo Changed
ro: Tempoul a fost schimbat

en: Temporary Cloud files directory
ro: Dosarul pentru fișiere temporare din Cloud

en: Temporary files directory
ro: Dosar fișiere temporare

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
ro: Dosarul de fișiere temporare nu poate fi pe o unitate FAT.

en: Test Data Size (MB):
ro: Mărime date test (MO):

en: Test Mode
ro: Mod de test

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
ro: Mărimea datelor de test trebuie să fie în intervalul 1 - 2000 MB.

en: Text file
ro: Fișier text

en: Text files
ro: Fișiere text

en: Th&eme:
ro: T&emă:

en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
ro: Rezoluția de timp este prea lungă pentru selecție.
    
    Încearcă să mărești selecția audio la cel puțin %.1f secunde
    sau să reduci rezoluția de timp la mai puțin de %.1f secunde.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
ro: Server-ul IPC nu s-a putut inițializa.
    
    Acest lucru poate fi cauzat de lipsa de resurse.
    O repornire a mașinii poate fi necesară.

en: The Audacity Team
ro: Echipa Audacity

en: The Build
ro: Build-ul

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
ro: Latența sintetizatorului MIDI trebuie să fie un număr întreg

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
ro: Se pare că manualul nu este instalat. [[*URL*|Vezi manualul online]] sau [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html|descarcă manualul]]. <br> <br> Pentru a vizualiza mereu manualul online, schimbă în Preferințe interfață „Locația manualului” la „Pe internet”.

en: The Repair effect cannot be applied within stretched or shrunk clips
ro: Efectul de reparare nu poate fi aplicat pe clipuri întinse sau comprimate

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
ro: Efectul de reparare este conceput să fie utilizat pe secțiuni foarte scurte de audio deteriorat (de până la 128 de eșantioane).
    
    Mărește și selectează o mică parte dintr-o secundă pentru a o repara.

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
ro: Proiectul activ deja conține o pistă de timp și încă una a fost întâlnită în proiectul care este importat. Se va omite pista de timp importată.

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
ro: Mărimea buffer-ului controlează numărul de eșantioane trimise către efect la fiecare iterație. Valori mai mici vor face procesarea mai lentă și unele efecte necesită 8192 de eșantioane sau mai puțin pentru a funcționa corect. Totuși, majoritatea efectelor pot accepta buffer-e mai mari, astfel reducând considerabil timpul de procesare.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
ro: Codec-ul a raportat o eroare generică (EPERM)

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
ro: Codec-ul a raportat un parametru invalid (EINVAL)

en: The content you are trying to paste will span across more tracks than you currently have available. Add more tracks and try again.
ro: Conținutul pe care încerci să-l lipești se va întinde pe mai multe piste decât ai disponibile curent. Adaugă mai multe piste și încearcă din nou.

en: The database disk image is malformed
ro: Imaginea bazei de date de pe disc este malformată

en: The database file is locked
ro: Fișierul bazei de date este blocat

en: The database schema changed
ro: Schema bazei de date a fost schimbată

en: The entered value is invalid
ro: Valoarea introdusă este invalidă

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
ro: Fișierul cu scurtăturilr conține duplicate ilegale pentru „%s” și „%s”.
    Nimic nu a fost importat.

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
ro: Următoarele comenzi au avut scurtăturile eliminate deoarece scurtătura lor implicită este nouă sau schimbată și este aceeași scurtătură pe care ai asociat-o unei alte comenzi.

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. 
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
ro: Următorul fișier de configurare nu a putut fi accesat:
    
    	%s
    
    Acest lucru se poate întâmpla din mai multe motive, dar cel mai provavil discul este plin sau nu ai drepturi de scriere pe acel fișier. 
    
    Poți încerca să corectezi problema și apoi să apeși pe „Reîncearcă” pentru a continua.
    
    Dacă alegi „Ieși din Audacity”, proiectul tău poate fi lăsat într-o stare nesalvată care poate fi recuperată data viitoare când îl vei deschide.

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
ro: Următoarele proiecte nu au fost salvate corect ultima dată când a fost rulat Audacity și pot fi recuperate automat.
    
    După recuperare, salvează proiectele pentru a te asigura că modificările sunt scrise pe disc.

en: The frequency gain cannot be negative
ro: Câștigul de frecvență nu poate fi negativ

en: The frequency gain must be an integer
ro: Câștigul în frecvență trebuie să fie un număr întreg

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
ro: Câștigul de frecvență nu poate fi mai mare de 60 dB/dec

en: The full smart clip is %s. Larger sizes will take longer to paste.
ro: Întregul clip inteligent este %s. Dimensiunile mai mari vor dura mai mult să se lipească.

en: The gain must be an integer
ro: Câștigul trebuie să fie număr întreg

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
ro: Scurtătura de tastatură „%s” este deja asociată la:
    
    	%s
    
    
    Apasă OK pentru a asocia în loc scurtătura la
    
    	%s
    
    Altfel, apasă Anulare.

en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
ro: Limba pe care ai ales-o, %s (%s), nu este aceeași cu limba sistemului, %s (%s).

en: The large file support is disabled
ro: Suportul pentru fișiere mari este dezactivat

en: The latest version of this project was not fully uploaded to audio.com. You can load the last complete version instead.
ro: Cea mai recentă versiune a acestui proiect nu a fost încărcată complet pe audio.com. Poți încărca în Audacity doar ultima versiune completă.

en: The maximum frequency must be an integer
ro: Frecvența maximă trebuie să fie un număr întreg

en: The maximum number of notes must be an integer
ro: Numărul maxim de note trebuie să fie un număr întreg

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
ro: Numărul maxim de note trebuie să fie între 1 și 128

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
ro: Amplitudinea minimă (dB) trebuie să fie un număr întreg

en: The minimum frequency must be an integer
ro: Frecvența minimă trebuie să fie un număr întreg

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
ro: Modulul „%s” nu oferă o informație de versiune.
    
    Acesta nu va fi încărcat.

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
ro: Modulul „%s” nu oferă niciuna dintre funcțiile necesare.
    
    Acesta nu va fi încărcat.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
ro: Modulul „%s” nu a reușit să se inițializeze.
    
    Acesta nu va fi încărcat.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
ro: Modulul „%s” este potrivit cu versiunea Audacity „%s”.
    
    Acesta nu va fi încărcat.

en: The name %s is a registered trademark.
ro: Numele %s este o marcă înregistrată.

en: The project could not be found.
ro: Proiectul nu a putut fi găsit.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
ro: Proiectul depășește dimensiunea maximă de 4GO a fișierului suportat de sistemul de fișiere FAT32.

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
ro: Proiectul nu s-a putut deschide, posibil din cauza spațiului
    limitat de pe dispozitivul de stocare.
    
    %s

en: The project is too large to upload. Please save it to your computer instead.
ro: Proiectul este prea mare pentru a fi încărcat pe server. Salvează-l pe calculatorul local.

en: The project may sound different than intended. %s
ro: Proiectul poate suna diferit decât a fost conceput. %s

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
ro: Combinația de rată de eșantionare (%d) și rată de biți (%d kbps) ale proiectului
    nu este suportată de formatul fișierului MP3.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
ro: Combinația ratei de eșantionare (%d) și ratei de biți (%d) ale proiectului nu
    este suportată de formatul fișierului de ieșire curent.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
ro: Rata de eșantionare a proiectului (%d) nu este suportată de
    formatul fișierului MP3.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
ro: Rata de eșantionare a proiectului (%d) nu este suportată de formatul
    fișierului de ieșire curent.

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
ro: Dimensiunea proiectului depășește spațiul liber disponibil pe discul țintă.
    
    Alege un alt disc cu mai mult spațiu liber.

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
ro: Proiectul nu a fost salvat deoarece numele fișierului dat ar suprascrie un alt proiect.
    Încearcă din nou și alege un nume original.

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
ro: Proiectul nu a fost salvat deoarece proiectul selectat este deschis într-o altă fereastră.
    Încearcă din nou și alege un nume original.

en: The project will sync in background while you work. You can check the sync status on the bottom right corner of Audacity at any time
ro: Proiectul se va sincroniza în fundal, în timp ce lucrezi. Poți verifica starea sincronizării în colțul din dreapta jos al Audacity în orice moment

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
ro: Baza de date a proiectului nu s-a putut redeschide, posibil din cauza spațiului limitat de pe dispozitivul de stocare.

en: The range must be a positive integer
ro: Intervalul trebuie să fie un întreg pozitiv

en: The range must be at least 1 dB
ro: Intervalul trebuie să fie de cel puțin 1 dB

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
ro: Rata de eșantionare a profilului de zgomot trebuie să se potrivească cu cea a sunetului de urmează a fi procesat.

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
ro: Numele de fișier selectat nu poate fi utilizat
    pentru înregistrarea temporizată deoarece va suprascrie un alt proiect.
    Încearcă din nou și selectează un nume original.

en: The server responded with something Audacity could not understand.
ro: Server-ul a răspuns cu ceva ce Audacity nu a putut înțelege.

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
ro: Numele specificat de fișier nu a putut fi convertit din cauza folosirii caracterelor Unicode.

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
ro: Sistemul a detectat că o altă copie de Audacity rulează.

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
ro: Dosarul pentru fișiere temporare este pe un disc formatat FAT.
    Se resetează la locația implicită.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
ro: Pistele selectate pentru înregistrare trebuie să aibă toate aceeași rată de eșantionare

en: The tracks you are attempting to merge to stereo contain clips at
    different positions, or otherwise mismatching clips. Merging them
    will render the tracks.
    
    This causes any realtime effects to be applied to the waveform and
    hidden data to be removed. Additionally, the entire track will
    become one large clip.
    
    Do you wish to continue?
ro: Pistele pe care încerci să le contopești într-una stereo conțin clipuri la
    poziții diferite, altfel spus clipuri care nu se potrivesc. Prin contopirea
    lor se vor randa pistele.
    
    Aceasta are ca efect aplicarea oricăror efecte în timp real pe forma de
    undă și datele ascunse să fie eliminate. În plus, întreaga pistă va deveni
    un singur mare clip.
    
    Dorești să continui?

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
ro: Aplicarea temelor este o funcție experimentală.
    
    Pentru a o încerca, apasă pe „Salvează cache temă”, apoi găsește și modifică imaginile și culorile în
    ImageCacheVxx.png folosind un editor de imagini cum ar fi GIMP.
    
    Apasă apoi pe „Încarcă cache temă” pentru a încărca imaginile și culorile modificate înapoi în Audacity.

en: Theme
ro: Temă

en: Theme Cache - Images && Color
ro: Cache temă - Imagini && culori

en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
ro: Temele ca cod C au fost scrise în:
      %s/*%s.

en: Themes written to:
      %s/*/%s.
ro: Temele au fost scrise la:
      %s/*/%s.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
ro: Temele au fost scrise în:
      %s/*/Components/.

en: There are no label tracks to export.
ro: Nu există nicio pistă de etichete de exportat.

en: There are not enough tracks selected to accommodate your copied content. Select additional tracks and try again.
ro: Nu sunt suficiente piste selectate pentru a acomoda conținutul copiat. Selectează piste adiționale și încearcă din nou.

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
ro: Există caractere de spațiere (spațiu, linie nouă, tab) într-unul dintre elemente. Este posibil ca acestea să strice potrivirea șablonului. Dacă nu știi ce faci, este recomandat să elimini spațiile. Vrei ca Audacity să elimine aceste spații pentru tine?

en: There is not enough room available to expand the cut line
ro: Nu există suficient loc disponibil pentru a expanda linia de decupare

en: There is not enough room available to generate the audio
ro: Nu este suficient loc disponibil să generezi audio

en: There is not enough room available to paste the selection
ro: Nu este suficient loc disponibil pentru a lipi selecția

en: There is not enough space to expand the clip to its original speed.
ro: Nu este suficient spațiu pentru a expanda clipul la viteza lui originală.

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
ro: Mai este foarte puțin spațiu liber pe %s
    Alege un dosar temporar cu mai mult spațiu din
    Preferințe dosare.

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
ro: A apărut o problemă cu ultima ta acțiune. Dacă consideri că
    este un bug, spune-ne exact cum s-a întâmplat.

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
ro: A apărut o eroare la inițializarea stratului de I/E MIDI.

en: There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Saving this project will replace it as the newest version instead.
ro: Există o versiune mai nouă a acestui proiect Audacity pe Audio.com. Prin salvarea acestui proiect vei înlocui versiunea mai nouă cu versiunea curentă.

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
ro: Fișierul a fost salvat folosind Audacity %s.
    În prezent folosești Audacity %s. Pentru a putea deschide acest fișier este posibil să fie necesar să actualizezi la o versiune mai nouă.

en: This is not an Audacity project file
ro: Acesta nu este un fișier de proiect Audacity

en: This may take several seconds
ro: Acest lucru poate dura câteva secunde

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
ro: Fișierul de parametri a fost salvat din %s. Continui?

en: This plugin could not be loaded.
    It may have been deleted.
ro: Acest plugin nu a putut fi încărcat.
    Este posibil să fi fost șters.

en: This project contained stereo tracks with different sample formats in channels.
ro: Acest proiect conținea piste stereo cu formate de eșantioane diferite între canale.

en: This project contained stereo tracks with different sample rates per channel.
ro: Acest proiect conținea piste stereo cu rate de eșantionare diferite între canale.

en: This project contained stereo tracks with non-aligned content.
ro: Acest proiect conținea piste stereo cu conținut nealiniat.

en: This project contains some realtime effect plugins that cannot be found on this system.
ro: Acest proiect conține anumite efecte în timp real care nu se găsesc pe acest sistem.

en: This project is no longer saved to the Cloud
ro: Acest proiect nu mai este salvat în Cloud

en: This project was created using an older Audacity version. Once saved, the project can only be opened with Audacity version %s or newer.
ro: Acest proiect a fost creat într-o versiune mai veche de Audacity. Când va fi salvat, va putea fi deschis doar cu versiunea de Audacity %s sau mai nouă.

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
ro: Acest proiect a fost creat într-o versiune mai nouă de Audacity.
    
    Va trebuie să actualizezi această versiune pentru a-l putea deschide.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
ro: Acest proiect nu a fost salvat corect ultima dată când a rulat Audacity.
    
    A fost recuperat la ultimul instantaneu disponibil, dar va trebui să-l
    salvezi pentru a-i păstra conținutul.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
ro: Acest proiect nu a fost salvat corect ultima dată când a rulat Audacity.
    
    A fost recuperat la ultimul instantaneu disponibil.

en: This project was removed from audio.com and therefore cannot be saved at this time.
ro: Acest proiect a fost eliminat de pe Audio.com și prin urmare nu poate fi salvat la momentul de față.

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
ro: Acest proiect a fost salvat în Audacity versiunea 1.0 sau mai vechi. Formatul a
    fost schimbat și această versiune de Audacity nu mai poate importa proiectul.
    
    Folosește o versiune de Audacity mai veche de 3.0.0 să convertești proiectul
    și apoi îl vei putea importa în versiunea curentă de Audacity.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
ro: Acest fișier de recuperare a fost salvat în Audacity 2.3.0 sau mai vechi.
    Va trebui să rulezi acea versiune de Audacity pentru a putea recupera proiectul.

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
ro: Această versiune de Audacity nu suportă plugin-ul Nyquist versiunea %ld

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
ro: Aceasră versiune Audacity nu a fost compilată cu suport pentru %s.

en: Threshold
ro: Prag

en: Threshold %d dB
ro: Prag %d dB

en: Threshold Percentage
ro: Procent prag

en: Threshold controls
ro: Controale prag

en: Threshold level (dB)
ro: Nivel prag (dB)

en: Threshold measurement
ro: Măsurare prag

en: Threshold of Clipping (%)
ro: Prag pentru clipping (%)

en: Threshold:
ro: Prag:

en: Throw Error
ro: Aruncă eroare

en: Tim&eline
ro: Cronologi&e

en: Time
ro: Timp

en: Time Indexed
ro: Indexat după timp

en: Time Shift &Left
ro: Deplasează timpul la &stânga

en: Time Shift &Right
ro: Deplasează timpul la &dreapta

en: Time Signature
ro: Metru măsură

en: Time Signature Toolbar
ro: Bară de unelte metru măsură

en: Time Track
ro: Pistă de timp

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ro: Timp de sfârșit = %2d ore, %2d minute, %.2f secunde.

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
ro: Pistele/clipurile s-au deplasat în timp la stânga cu %.02f secunde

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
ro: Pistele/clipurile s-au deplasat în timp la dreapta cu %.02f secunde

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ro: Timp de început = %2d ore, %2d minute, %.2f secunde.

en: Time to check all data (2): %ld ms
ro: Timpul pentru verificarea tuturor datelor (2): %ld ms

en: Time to check all data: %ld ms
ro: Timpul pentru verificarea tuturor datelor: %ld ms

en: Time to perform %d edits: %ld ms
ro: Timpul pentru a efectua %d (de) editări: %ld ms

en: Time:
ro: Timp:

en: Timeline
ro: Cronologie

en: Timeline Options
ro: Opțiuni cronologie

en: Timeline actions disabled during recording
ro: Acțiuni cronologie dezactivate în timpul înregistrării

en: Timer Recording
ro: Înregistrare temporizată

en: Timer Recording Disk Space Warning
ro: Avertizare spațiu disc înregistrare temporizată

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
ro: Înregistrarea temporizată nu poate fi folosită cât timp ai modificări nesalvate.
    
    Salvează sau închide acest proiect și reîncearcă.

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
ro: Înregistrarea temporizată nu poate fi folosită cu mai mult de un proiect deschis.
    
    Închide orice alt proiect adițional și reîncearcă.

en: Timer Recording completed.
ro: Înregistrarea temporizată a fost finalizată.

en: Timer Recording stopped.
ro: Înregistrarea temporizată a fost oprită.

en: Times 2
ro: De 2 ori

en: Title
ro: Titlu

en: To X:
ro: La X:

en: To Y:
ro: La Y:

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
ro: Pentru a aplica egalizarea, toate pistele selectate trebuie să aibe aceași rată de eșantionare.

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
ro: Pentru a aplica un filtru, toate pistele selectate trebuie să aibă aceeași rată de eșantionare.

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
ro: Pentru a schimba setările spectrogramei, oprește
    mai întîi orice redare sau înregistrare.

en: To find %s, click here -->
ro: Pentru a găsi %s, apasă aici -->

en: To find '%s', click here -->
ro: Pentru a găsi „%s”, fă clic aici -->

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
ro: Pentru a obține o copie gratuită a FFmpeg, fă clic aici -->

en: To get a free copy of LAME, click here -->
ro: Pentru a obține o copie gratuită de LAME, apasă aici -->

en: To help us understand how often people use Audacity, we generate a random ID (UUID) for each installation. This helps us improve features and plan for future updates. This ID does not contain any personally identifiable information.
ro: Pentru a ne ajuta să înțelegem cât de des folosesc oamenii Audacity, generăm un identificator aleator anonim (UUID) pentru fiecare instalare. Acesta ne ajută să îmbunătățim funcțiile existente și să ne planificăm următoarele actualizări. Identificatorul nu conține nicio informație personală.

en: To plot the spectrum, all selected tracks must have the same sample rate.
ro: Pentru a trasa spectrul, toate pistele selectate trebuie să aibă aceeași rată de eșantionare.

en: To rpm
ro: În RPM

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
ro: Pentru a folosi efectele spectrale, activează selecția spectrală
    din setările de spectrogramă ale pistei și selectează
    intervalul de frecvențe pe care va opera efectul.

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
ro: Pentru a folosi desenarea, mărește mai mult până când poți vedea eșantioanele individuale.

en: To&ggle Spectral Selection
ro: &Comută selecția spectrală

en: Toggle Focuse&d Track
ro: Co&mută pista focalizată

en: Token
ro: Jeton

en: Tone
ro: Ton

en: Tone &High (%):
ro: T&on înalte (%):

en: Tone &Low (%):
ro: Ton &joase (%):

en: Tone controls
ro: Controale ton

en: Tone duration:
ro: Durată ton:

en: Too Few Compatible Tracks Selected
ro: Prea puține piste compatibile selectate

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
ro: Sunt selectate prea puține piste pentru a înregistra la rata aceasta de eșantionare.
    (Audacity are nevoie de două canale la aceeași rată de eșantionare pentru fiecare
    pistă stereo)

en: Too many decimal digits
ro: Prea multe zecimale

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
ro: Prea multe momente de liniște detectate.~%Doar primele 10000 de etichete au fost adăugate.

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
ro: Prea mult audio a fost selectat. Doar primele %.1f secunde vor fi analizate.

en: Tool
ro: Unealtă

en: ToolDock
ro: Doc unelte

en: Toolbar
ro: Bară de unelte

en: Tools
ro: Instrumente

en: Top
ro: Superior

en: Total orphan blocks deleted %d
ro: Blocuri orfane șterse în total: %d

en: Tr&uncate to:
ro: Tr&unchiază la:

en: Track
ro: Pistă

en: Track # blocks: %ld
ro: Blocuri pista #: %ld

en: Track %d
ro: Pista %d

en: Track &End
ro: Sfârșitul pist&ei

en: Track &Start
ro: Începutul pi&stei

en: Track &Start to Cursor
ro: Începutul pistei la cur&sor

en: Track 0
ro: Pista 0

en: Track 1
ro: Pista 1

en: Track Count:
ro: Număr piste:

en: Track Number
ro: Număr pistă

en: Track Panel
ro: Panou pistă

en: Track Remove
ro: Eliminare pistă

en: Track Start to En&d
ro: Începutul &pistei la sfârșit

en: Track Title
ro: Titlu pistă

en: Track sample rate is too low for this effect.
ro: Rata de eșantionare a pistei este prea scăzută pentru acest efect.

en: TrackView
ro: Vedere pistă

en: Tracks
ro: Piste

en: Tracks Behaviors
ro: Comportamentele pistelor

en: Tracks sorted by name
ro: Piste ordonate după nume

en: Tracks sorted by time
ro: Piste ordonate după timp

en: Translators
ro: Traducători

en: Transport &Options
ro: &Opțiuni transport

en: Treat missing audio as silence (this session only)
ro: Tratează audio lipsă ca liniște (doar în această sesiune)

en: Treble
ro: Înalte

en: Treble Boost
ro: Amplificare înalte

en: Treble Cut
ro: Reducere înalte

en: Tri&m Audio
ro: Șterg&e audio în afara selecției

en: Trial %d
ro: Încercarea %d

en: Trial %d
    Failed on Paste.
ro: Încercarea %d
    A eșuat la Lipire.

en: Triangle
ro: Triunghiulară

en: Trim Audio
ro: Șterge audio în afara selecției

en: Trim audio outside selection
ro: Suprimă audio în afara selecției

en: Trim blank space before first clip
ro: Suprimă spațiul liber precedent primului clip

en: Trim by %.02fs
ro: Scurtează cu %.02fs

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
ro: Păstrează audio de la %.2f secunde la %.2f secunde din pistele audio selectate

en: Triplets
ro: Triolete

en: Trunc&ate tracks independently
ro: Trunchi&ază pistele independent

en: Truncate Detected Silence
ro: Trunchiază liniștea detectată

en: Truncate Silence
ro: Trunchiază liniștea

en: Try again
ro: Încearcă din nou

en: Try and load this module?
ro: Încercți să încarci acest modul?

en: Try installing FFmpeg.
ro: Încearcă să instalezi FFmpeg

en: Turn off dropout detection
ro: Dezactivevază detectarea pierderilor

en: Type
ro: Tip

en: Type:
ro: Tip:

en: Type: %s
ro: Tip: %s

en: Types:
ro: Tipuri:

en: U&nmute Tracks
ro: Scoate de pe mut pi&stele

en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
ro: Nu se poate previzualiza.
    
    Pentru selecția audio curentă, rezoluția maximă
    de timp este %.1f secunde.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
ro: Nu s-au putut zăvorî semaforul.
    
    Acest lucru se datorează cel mai probabil unei lipse de
    resurse. O repornire este posibil să fie necesară.

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
ro: Nu s-au putut lua semafoarele.
    
    Acest lucru se datorează cel mai probabil unei lipse de
    resurse. O repornire este posibil să fie necesară.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
ro: Nu s-au putut lua semaforul pe server.
    
    Acest lucru se datorează cel mai probabil unei lipse de
    resurse. O repornire este posibil să fie necesară.

en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
ro: Nu s-a putut adăuga funcția „inset” (nu se pot verifica blockids)

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
ro: Nu s-a putut aloca memorie la încărcarea fișierului de presetări.

en: Unable to apply VST3 preset file %s
ro: Nu s-a putut aplica fișierul de presetări VST3 %s

en: Unable to attach destination database
ro: Nu s-a putut atașa baza de date destinație

en: Unable to bind to blob
ro: Nu s-a putut lega la blob

en: Unable to create Opus encoder
ro: Nu s-a putut crea codorul Opus

en: Unable to create destination folder
ro: Nu s-a putut crea dosarul destinație

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
ro: Nu s-au putut crea semafoarele.
    
    Acest lucru se datorează cel mai probabil unei lipse de
    resurse. O repornire este posibil să fie necesară.

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
ro: Nu s-a putut crea segmentul de memorie partajată.
    
    cod eroare=%d : "%s".

en: Unable to create target file for writing
ro: Nu s-a putut crea fișierul țintă pentru scriere

en: Unable to determine
ro: Nu s-a putut determina

en: Unable to export - problem creating stream
ro: Nu se poate exporta - problemă la crearea fluxului

en: Unable to export - problem initialising
ro: Nu se poate exporta - problemă la inițializare

en: Unable to export - problem with file
ro: Nu se poate exporta - problemă cu fișierul

en: Unable to export - problem with packets
ro: Nu se poate exporta - problemă cu pachetele

en: Unable to export - rate or quality problem
ro: Nu se poate exporta - problemă la rată sau calitate

en: Unable to export.
    Error %s
ro: Nu se poate exporta.
    Eroare %s

en: Unable to get lookahead
ro: Nu s-a putut obține lookahead-ul

en: Unable to initialize MP3 stream
ro: Nu s-a putut inițializa fluxul MP3

en: Unable to initialize the project file
ro: Nu s-a putut inițializa fișierul de proiect

en: Unable to load presets file.
ro: Nu s-a putut încărca fișierul de setări predefinite.

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
ro: Nu s-a putut încărca modulul „%s”.
    
    Eroare: %s

en: Unable to locate "%s" in your path.
ro: Nu s-a putut găsi „%s” în calea dată.

en: Unable to open Portmixer
ro: Nu s-a putut deschide Portmixer

en: Unable to open genre file.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de genuri muzicale.

en: Unable to open target file for writing
ro: Fișierul țintă nu a putut fi deschis pentru scriere

en: Unable to open the database file
ro: Nu s-a putut deschide fișierul bazei de date

en: Unable to parse project information.
ro: Nu s-au putut parcurge informațiile de proiect.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
ro: Nu s-a putut parcurge atributul „start” al waveblock

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
ro: Nu s-a putut pregăti comanda de fișier proiect:
    
    %s

en: Unable to read %lld samples from %s
ro: Nu s-au putut citi %lld eșantioane din %s

en: Unable to read presets file.
ro: Nu s-a putut citi fișierul de setări predefinite.

en: Unable to read the preset from "%s"
ro: Nu s-a putut citi presetarea din „%s”

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
ro: Nu s-a putut elimina informația de autosalvare, posibil din cauza spațiului
    limitat pe unitatea de stocare.
    
    %s

en: Unable to save %s
ro: Nu s-a putut salva %s

en: Unable to save genre file.
ro: Nu s-a putut salva fișierul de genuri muzicale.

en: Unable to set CVBR mode
ro: Nu s-a putut seta modul CVBR

en: Unable to set VBR mode
ro: Nu s-a putut seta modul VBR

en: Unable to set bandwidth
ro: Nu s-a putut seta lățimea de bandă

en: Unable to set bitrate
ro: Nu s-a putut seta rata de biți

en: Unable to set complexity
ro: Nu s-a putut seta complexitatea

en: Unable to store preset in config file
ro: Nu s-a putut stoca presetarea în fișierul de configurație

en: Unable to switch to fast journaling mode
ro: Nu s-a putut comuta la modul de jurnalizare rapid

en: Unable to work with the blockfiles
ro: Nu s-a putut lucra cu blockfile-urile

en: Unable to write OGG page
ro: Nu s-a putut scrie pagina OGG

en: Unable to write OGG page header
ro: Nu s-a putut scrie antetul paginii OGG

en: Unable to write files to directory: %s.
ro: Nu s-au putut scrie fișierele în dosarul: %s.

en: Uncategorized
ro: Neclasificat

en: Undo
ro: Revenire

en: Undo last change
ro: Anulează ultima modificare

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown built-in command name
ro: Nume necunoscut comandă încorporată

en: Unknown built-in effect name
ro: Nume de efect încorporat necunoscut

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown format
ro: Format necunoscut

en: Unlisted
ro: Nelistat

en: Unnamed
ro: Fără nume

en: Unrecognized file extension.
ro: Extensie fișier nerecunoscută.

en: Unsigned 8 bit PCM
ro: PCM pe 8 biți fără semn

en: Unspecified channel order
ro: Ordine canale nespecificată

en: Unsuitable
ro: Nepotrivit

en: Unsupported file type:
ro: Tip de fișier nesuportat:

en: Unsupported sample rate
ro: Rată de eșantionare nesuportată

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Unused filters:
ro: Filtre neutilizate:

en: Up
ro: Sus

en: Up &Octave
ro: Mai sus o &octavă

en: Update notifications
ro: Notificare actualizare

en: Upload error
ro: Eroare la încărcarea pe server

en: Uploading audio...
ro: Se încarcă audio pe server...

en: Uploads an uncompressed audio file and generates a shareable link. This link allows others to download the file in either .wav or .mp3 format.
ro: Încarcă pe server un fișier audio necomprimat și generează o legătură partajabilă. Aceasă legătură permite altora să descarce fișierul într-un format precum .wav sau .mp3.

en: Upper Speed Limit
ro: Limita de viteză superioară

en: Upper Speed Limit must be greater than the Lower Speed Limit
ro: Limita de viteză superioară trebuie să fie mai mare decât limita de viteză inferioară

en: Upper Threshold
ro: Prag superior

en: Upper Time Signature
ro: Metru măsură superior

en: Upper Time Signature Changed
ro: Metru măsură superior a fost schimbat

en: Usage info
ro: Informații utilizare

en: Use &half-wave display when collapsed
ro: Folosește afișare de &jumătate de undă când este restrâns

en: Use &hardware to play other tracks
ro: Folosește &hardware pentru a reda alte piste

en: Use Defaults
ro: Folosește implicitele

en: Use LPC
ro: Folosește LPC

en: Use Spectral Prefs
ro: Folosește preferințe spectrale

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
ro: Folosiți tastele săgeți (sau tasta ENTER după editare) pentru a naviga între câmpuri.

en: Use dialog for the &name of a new label
ro: Folosește dialogul pentru &numele etichetei noi

en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
ro: Folosește predominant aspecte LTR pentru limbile RTL

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
ro: Folosește comenzile Nou sau Deschide în instanța curentă de Audacity
    pentru a deschide mai multe proiecte simultan.

en: Used Space
ro: Spațiu utilizat

en: Used if 'Number of bars' = 0
ro: Folosit dacă „Număr de măsuri” = 0

en: User Interface
ro: Interfața cu utilizatorul

en: User Presets
ro: Presetări utilizator

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
ro: Se folosesc %lld bucăți de %lld eșantioane fiecare, pentru un total de %.1f MO.

en: Using Label/Track Name
ro: Pe baza etichetei/numelui pistei

en: Using:
ro: Folosind:

en: Using: PortMidi
ro: Se folosește: PortMidi

en: VBR Mode
ro: Mod VBR

en: VO Limiter
ro: Limitator VO

en: VST Effect Options
ro: Opțiuni efect VST

en: VST Effects
ro: Efecte VST

en: VST preset files
ro: Fișiere presetări VST

en: VST3 Effects
ro: Efecte VST3

en: VST3 module error: %s
ro: Eroare modul VST3: %s

en: VST3 preset file
ro: Fișier presetare VST3

en: VZoom Bottom:
ro: Mărire V jos:

en: VZoom Top:
ro: Mărire V sus:

en: VZoom:
ro: Mărire V:

en: Validation error
ro: Eroare de validare

en: Value
ro: Valoare

en: Value (dB)
ro: Valoare (dB)

en: Value (linear)
ro: Valoare (liniar)

en: Value Error
ro: Eroare valoare

en: Value must not be greater than %s
ro: Valoarea nu trebuie să fie mai mare de %s

en: Value must not be less than %s
ro: Valoarea nu trebuie să fie mai mică de %s

en: Value not in range: %s to %s
ro: Valoarea nu este în intervalul: %s - %s

en: Value overflow
ro: Valoarea a dat pe afară

en: Value range:
    %s to %s
ro: Interval valoare:
    de la %s la %s

en: Value:
ro: Valoare:

en: Valve Overdrive
ro: Overdrive cu tuburi

en: Vamp Effects
ro: Efecte Vamp

en: Variable
ro: Variabilă

en: Vbr Mode
ro: Mod VBR

en: Velocity
ro: Nuanță

en: Vendor: %s
ro: Vânzător: %s

en: Version
ro: Versiune

en: Version: %s
ro: Versiune: %s

en: Vertical Scrollbar
ro: Bară de derulare verticală

en: Very High Quality (Slowest)
ro: Calitate foarte înaltă (cel mai lent)

en: Video frames
ro: Cadre video

en: Video: how we're redesigning Audacity for the future
ro: Video: Cum reproiectăm Audacity pentru viitor

en: View by key
ro: Listează după tastă

en: View by name
ro: Listează după nume

en: View by tree
ro: Listează arborescent

en: View by:
ro: Vezi după:

en: View free plugins
ro: Vezi plugin-urile gratuite

en: View in audio.com
ro: Vezi pe audio.com

en: View privacy policy
ro: Vezi politica de confidențialitate

en: View tutorials
ro: Vezi tutorialele

en: Visit audio.com
ro: Vizitează audio.com

en: Visit now
ro: Vizitează acum

en: Visit our forum
ro: Vizitează forumul nostru

en: Visit our new Audacity merch store
ro: Vizitează noul nostru magazin de materiale promoționale Audacity

en: Vocal Reduction and Isolation
ro: Reducere voce și izolare

en: Vocal Remover
ro: Eliminare voce

en: Voice Tail
ro: Coadă de voce

en: Volume
ro: Volum

en: Volume
ro: Volum

en: Volume and Compression
ro: Amplitudine și compresie

en: Volume:
ro: Volum:

en: Vorbis version mismatch
ro: Nepotrivire versiune Vorbis

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
ro: WAV, AIFF și alte tipuri necomprimate

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
ro: Formatele WAVEX și GSM 6.10 nu sunt compatibile

en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
ro: Criteriu de succes 1.4.7 pentru rezultate de contrast WCAG 2.0

en: WCAG2 Fail
ro: Nu trece WCAG2

en: WCAG2 Pass
ro: Trece WCAG2

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
ro: Fișiere WMA (versiunea 2) (FFmpeg)

en: Wa&veform
ro: Formă de &undă

en: Wah Frequency Offse&t (%):
ro: Decala&j frecvență Wah (%):

en: Wah frequency offset in percent
ro: Decalaj frecvență Wah în procente

en: Waiting for audio.com
ro: Se așteptă după audio.com

en: Waiting for space to free up
ro: Se așteaptă după spațiu eliberat

en: Waiting to start recording at:
ro: Se așteaptă începerea înregistrării la:

en: Warning
ro: Avertisment

en: Warning - Backup File Detected
ro: Atenție - fișier backup detectat

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
ro: Atenție - Fișier(e) alias rezumat lipsă

en: Warning - Missing Aliased File(s)
ro: Atenție - Fișier(e) alias lipsă

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
ro: Atenție - Fișiere bloc date audio lipsă

en: Warning - Orphan Block File(s)
ro: Atenție - Fișiere bloc orfane

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
ro: Atenție - Probleme la citirea etichetelor de secvență

en: Warning - Truncating Overlong Block File
ro: Atenție - Trunchiere fișier bloc prea lung

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
ro: Atenție.~%A eșuat copierea unor fișiere:~%

en: Warning: No repeats.
ro: Atenție: Nu există repetiții.

en: Warning: Overlapping region labels.~%
ro: Atenție: Etichete de regiune suprapuse.~%

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
ro: Atenție: Probleme cu recuperarea automată

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
ro: Atenție: Tipurile de ferestre nu sunt la fel ca și la profilare.

en: Warnings only
ro: Doar atenționări

en: Watch video
ro: Urmărește video

en: WavPack Files
ro: Fișiere WavPack

en: WavPack files
ro: Fișiere WavPack

en: Wave Track
ro: Pistă undă

en: WaveColor Change
ro: Schimbare culoare undă

en: Waveform
ro: Formă de undă

en: Waveform dB &range:
ro: Întinde&re formă de undă (dB):

en: Waveform type
ro: Tip formă de undă

en: Waveforms
ro: Forme de undă

en: Wavelet (1/6 Octave Hann)
ro: Wavelet (1/6 octavă Hann)

en: Waveshaping distortion effect
ro: Efect distorsiune Waveshaping

en: We are unable to prepare this file for uploading.
ro: Nu putem să pregătim acest fișier pentru încărcarea pe server.

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
ro: Nu putem încărca acest fișier pe server. Încearcă din nou și asigură-te că ți-ai asociat contul Audio.com înainte de a încărca.

en: We encountered an issue syncing your file
ro: A intervenit o problemă în sincronizarea fișierului tău

en: We were unable to link your account. Please try again.
ro: Nu am putut să îți asociem contul. Încearcă din nou.

en: WebVTT file
ro: FIșier WebVTT

en: Website and Graphics
ro: Site web și grafice

en: Welcome to Audacity version %s
ro: Bun venit la Audacity versiunea %s

en: Welcome to Audacity!
ro: Bun venit la Audacity!

en: Welcome!
ro: Bun venit!

en: Wet &Gain (dB):
ro: Câștig &umed (dB):

en: Wet O&nly
ro: Doar u&med

en: Wet level
ro: Nivel umed

en: Wet level (percent)
ro: Nivel umed (procent)

en: When importing a music loop into an empty project, Audacity will:
ro: La importarea unei bucle muzicale într-un proiect gol, Audacity va:

en: When importing a music loop into an existing (non-empty) project, Audacity will:
ro: La importarea unei bucle muzicale într-un proiect existent (non-gol), Audacity va:

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
ro: Când se trunchiază independent, se poate selecta doar o singură pistă audio din fiecare grup de piste solidare.

en: Whenever a project depends on other files:
ro: Atunci când un proiect depinde de alte fișiere:

en: Where is %s?
ro: Unde se află %s?

en: Where is '%s'?
ro: Unde se află „%s” ?

en: Wideband
ro: Bandă largă

en: Width of noise band (Hz)
ro: Lățimea benzii de zgomot (Hz)

en: Width:
ro: Lățime:

en: Window &size:
ro: Mărime ferea&stră:

en: Window &type:
ro: &Tip fereastră:

en: Window Name:
ro: Nume fereastră:

en: Window Size
ro: Mărime fereastră

en: Window Size:
ro: Mărime fereastră:

en: Window si&ze:
ro: Mă&rime fereastră:

en: With:
ro: Cu:

en: Within:
ro: În:

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
ro: Ai dori să trimiți un raport pentru a ne ajuta să reparăm această problemă?

en: Writable Sample Track
ro: Pistă eșantion inscriptibilă

en: Write Journal
ro: Scrie în jurnal

en: XML data is empty after conversion
ro: Datele XML sunt goale după conversie

en: XML files
ro: Fișiere XML

en: Year
ro: An

en: Yes
ro: Da

en: You are attempting to open a new active version of this project when there is already one open. Please select which version you wish to remain open.
ro: Încerci să deschizi o nouă versiune activă a acestui proiect când deja ai una deschisă. Alege ce versiune dorești să rămână deschisă.

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
ro: Ai făcut legătura cu lame_enc.dll v%d.%d. Această versiune nu este compatibilă cu Audacity %d.%d.%d.
    Descarcă ultima versiune de „LAME pentru Audacity”.

en: You are not authorized to access this project.
ro: Nu ești autorizat să accesezi acest proiect.

en: You are not signed in
ro: Nu ești conectat

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
ro: Încerci să deschizi un fișier de backup creat automat.
    Acest lucru poate rezulta în pierderi de date semnificative.
    
    Deschide fișierul actual de proiect Audacity în schimb.

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
ro: Poți de asemenea să citești ajutorul nostru despre importarea [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|fișierelor MIDI]] și piste de pe  [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd|CD-uri audio]].

en: You can also save this project locally to avoid losing changes.
ro: Poți de asemenea să salvezi acest proiect local pentru a evita pierderea de date.

en: You can change the directory in %s.
ro: Poți schimba dosarul din %s.

en: You can disable this anytime in %s.
ro: Poți dezactiva asta oricând din %s.

en: You can either save it to the Cloud as a new project, or save it to your computer.
ro: Poți să-l salvezi în Cloud ca un proiect nou sau să-l salvezi local pe calculatorul tău.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
ro: Poți face acest lucru doar când redarea și înregistrarea
    sunt oprite. (Pauza nu este suficientă.)

en: You can only measure one track at a time.
ro: Poți să măsori doar câte o pistă deodată.

en: You can reach millions of music creators by publishing your apps, effects and sounds on MuseHub. If you're a developer and interested in publishing your products on MuseHub, you can apply today.
ro: Poți ajunge la milioane de creatori de muzică prin publicarea aplicațiilor, efectelor și sunetelor tale pe MuseHub. Dacă ești un dezvoltator și ești interesat să îți publici produsele pe MuseHub, poți aplica chiar de astăzi.

en: You can turn this off anytime in %s.
ro: Poți opri asta oricând din %s.

en: You can't delete a preset without name
ro: Nu poți șterge o presetare fără un nume

en: You can't save a preset without a name
ro: Nu poți salva o presetare fără un nume

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
ro: Nu poți șterge curba „fără nume”, ea este specială.

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
ro: Nu poți șterge curba „fără nume”.

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
ro: Nu se poate exporta curba „fără nume”, ea este specială.

en: You don't have access to this project.
ro: Nu ai acces la acest proiect.

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
ro: Ai încercat să exporți un fișier WAV sau AIFF care ar urma să fie mai mare de 4GB.
    Audacity nu poate face acest lucru. Exportarea a fost abandomantă.

en: You have canceled this upload to audio.com
ro: Ai anulat această încărcare pe audio.com

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
ro: Ai selectat un fișier cu o extensie nerecunoscută.
    Dorești să continui?

en: You may need to remove older projects to make space available. For more options, visit audio.com
ro: Ar putea trebui să ștergi proiecte mai vechi pentru a face rost de spațiu liber. Pentru mai multe opțiuni, vizitează Audio.com

en: You may not assign a key to this entry
ro: Nu poți asocia o tastă acestei intrări

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
ro: S-ar putea să nu ai destul spațiu liber pe disc pentru a finaliza această înregistrare temporizată bazat pe setările curente.
    
    Dorești să continui?
    
    Durata înregistrării planificate:  %s
    Durata de înregistrare rămasă pe disc:  %s

en: You may resample to one of the rates below.
ro: Poți reeșantiona într-una din ratele de mai jos.

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
ro: Mai întâi trebuie să selectezi un fragment audio pentru a efectua
    această acțiune. Selectarea altor tipuri de piste nu va funcționa.

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
ro: Mai întâi trebuie să selectezi un fragment audio stereo pentru a
    efectua această acțiune. Nu o poți aplica pe audio mono.

en: You must select a binding before assigning a shortcut
ro: Trebuie să selectezi o asociere înainte să asignezi o scurtătură

en: You must specify a name
ro: Trebuie să specifici un nume

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
ro: Trebuie să specifici aceeași dimensiune de fereastră pentru pașii 1 și 2.

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
ro: Ai selectat o pistă care nu conține audio. Ducking-ul automat poate procesa doar piste audio.

en: You tried to access a project that has expired.
ro: Ai încercat să accesezi un proiect care a expirat.

en: You will not be able to play midi.
ro: Nu vei putea reda MIDI.

en: You will not be able to play or record audio.
ro: Nu vei putea asculta sau înregistra audio.

en: Your batch command of %s was not recognized.
ro: Comanda batch de %s nu a fost recunoscută.

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
ro: Codul tău arată ca sintaxa SAL, dar lipsește instrucțiunea „return”.
    Pentru SAL, folosește o instrucțiune return cum ar fi:
    	return *track* * 0.1
    sau pentru LISP, începe cu o paranteză deschisă cum ar fi:
    	(mult *track* 0.1)
    .

en: Your project is backed up privately on audio.com. You can access your work from any device and collaborate on your project with others. Cloud saving is free for a limited number of projects.
ro: Proiectul tău este salvat privat pe audio.com. Îți poți accesa munca de pe orice dispozitiv și să colaborezi împreună cu alții. Salvarea în Cloud este gratuită pentru un număr limitat de proiecte.

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
ro: Proiectul tău este de sine stătător. Acesta nu depinde de niciun fișier audio extern.
    
    Unele proiecte Audacity mai vechi pot să nu fie de sine stătătoare și
    este necesară grijă să menții dependințele externe în locul potrivit.
    Noile proiecte sunt de sine stătătoare și sunt mai puțin riscante.

en: Your project storage limit has been reached.
ro: Limita de stocarea a proiectului a fost atinsă.

en: Zero-crossing search regions intersect stretched clip(s).
ro: Regiunile de căutare a trecerilor prin zero se intersectează cu clipurile întinse.

en: Zoom
ro: Mărește

en: Zoom &In
ro: Măreșt&e

en: Zoom &Normal
ro: Zoom &normal

en: Zoom &Out
ro: Micș&orează

en: Zoom &Toggle
ro: &Comută mărirea

en: Zoom Default
ro: Mărire implicită

en: Zoom In
ro: Mărește

en: Zoom Out
ro: Micșorează

en: Zoom Reset
ro: Resetează mărime

en: Zoom Toggle
ro: Comută mărire

en: Zoom to Fit
ro: Mărește pentru potrivire

en: Zoom to Selection
ro: Mărește la selecție

en: [Project %02i]
ro: [Proiect %02i]

en: [Project %02i] Audacity "%s"
ro: [Proiect %02i] Audacity „%s”

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
ro: [Atenție: Nyquist a întors un șir UTF-8 invalid, convertit aici ca Latin-1]

[ctx: about dialog]
en: PRIVACY POLICY
ro: POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE

[ctx: application preferences]
en: &Check for updates
ro: Verifi&că pentru actualizări

[ctx: application preferences]
en: &Usage info (UUID)
ro: Informații &utilizare (UUID)

en: audio or project file name
ro: numele de fișier audio sau al proiectului

en: audio sample value analysis
ro: analiză valoare eșantion audio

en: awaiting playback
ro: se așteaptă redarea

en: bar
ro: măsură

en: bar:beat
ro: măsură:timp

en: bar:beat:tick
ro: măsură:timp:16me

en: beat
ro: timp

en: buffer too small
ro: zonă tampon prea mică

en: bytes
ro: octeți

en: centihertz
ro: centiherți

en: centiseconds
ro: centisecunde

[ctx: change pitch]
en: &from
ro: &de la

[ctx: change pitch]
en: &to
ro: &la

[ctx: change pitch]
en: from
ro: de la

[ctx: change pitch]
en: to
ro: la

[ctx: change speed]
en: &from
ro: &din

[ctx: change speed]
en: &to
ro: î&n

[ctx: change speed]
en: from
ro: din

[ctx: change speed]
en: to
ro: în

[ctx: change tempo]
en: &from
ro: &din

[ctx: change tempo]
en: &to
ro: î&n

[ctx: change tempo]
en: from
ro: din

[ctx: change tempo]
en: t&o
ro: î&n

en: clip not moved
ro: clipul nu a fost mutat

[ctx: cloud sync]
en: Error importing cloud audio
ro: Eroare la importarea audioului din cloud

[ctx: command]
en: Silence
ro: Suprimă audio

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
ro: &Nu trimite

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
ro: &Trimite

en: dB Gain
ro: Câștig dB

en: dB Limit
ro: Limită dB

en: days
ro: zile

en: decades
ro: decade

[ctx: device]
en: Interface
ro: Interfață

en: display Audacity version
ro: afișează versiunea de Audacity

[ctx: dither]
en: Triangle
ro: Triunghiular

en: end
ro: sfârșit

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
ro: eroare: Fișierul „%s” este specificat în antet, dar nu a fost găsit în calea plugin-ului.

en: f&rom
ro: d&e la

en: film frames (24 fps)
ro: cadre film (24 fps)

[ctx: find clipping]
en: %lld of %lld
ro: %lld din %lld

en: from (Hz)
ro: de la (Hz)

en: from Octave
ro: de la octava

[ctx: generator]
en: Silence
ro: Liniște

en: here
ro: aici

en: hertz
ro: herți

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
ro: hh:mm:ss + cadre CDDA (75 fps)

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
ro: hh:mm:ss + cadre drop NTSC

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
ro: hh:mm:ss + cadre non-drop NTSC

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
ro: hh:mm:ss + cadre PAL (25 fps)

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
ro: hh:mm:ss + cadre film (24 fps)

en: hh:mm:ss + hundredths
ro: hh:mm:ss + sutimi

en: hh:mm:ss + milliseconds
ro: hh:mm:ss + milisecunde

en: hh:mm:ss + samples
ro: hh:mm:ss + eșantioane

en: hundredths of cents
ro: sutimi de centisunete

en: indeterminate
ro: nedeterminat

en: internal error
ro: eroare internă

en: invalid argument
ro: argument invalid

en: invalid header
ro: antet invalid

en: invalid packet
ro: pachet invalid

en: invalid state
ro: stare invalidă

en: invalid stream structure
ro: structură flux invalidă

en: invalid timestamp
ro: stampilă de timp invalidă

en: labels.txt
ro: etichete.txt

en: less than 1 minute
ro: mai puțin de 1 minut

en: linear
ro: liniar

en: memory allocation has failed
ro: alocarea memoriei a eșuat

en: milliseconds
ro: milisecunde

en: milliseconds (time of one analysis)
ro: milisecunde (timpul unei analize)

en: n/a
ro: n/e

en: no error
ro: nicio eroare

en: no label track
ro: nicio pistă cu etichete

en: no label track at or below focused track
ro: nicio pistă cu etichete la sau dedesubtul pistei curente

en: no labels in label track
ro: nicio etichetă în pista de etichete

[ctx: noise]
en: Brownian
ro: Maro

[ctx: noise]
en: Pink
ro: Roz

[ctx: noise]
en: White
ro: Alb

en: not an Opus file
ro: nu este un fișier Opus

en: not implemented
ro: nu este implementat

en: not pressed
ro: nu este apăsat

en: nyx_error returned from %s.
ro: %s a returnat nyx_error.

en: octaves
ro: octave

en: one hour ago | %d hours ago
ro[0]: acum 1 oră
ro[1]: acum %d ore
ro[2]: acum %d de ore

en: one minute ago | %d minutes ago
ro[0]: acum un minut
ro[1]: acum %d minute
ro[2]: acum %d de minute

en: one minutes ago | %d minutes ago
ro[0]: acum 1 minut
ro[1]: acum %d minute
ro[2]: acum %d de minute

en: our Privacy Policy
ro: politica noastră de confidențialitate

en: perceived loudness
ro: volum perceput

[ctx: plug-ins]
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
ro[0]: Activezi acest plugin?
ro[1]: Activezi aceste plugin-uri?
ro[2]: Activezi aceste plugin-uri?

en: point labels
ro: etichete punctuale

[ctx: preference]
en: Recording
ro: Înregistrare

en: pressed
ro: apăsat

en: region labels
ro: etichete de regiune

en: replay a journal file
ro: redă un fișier jurnal

en: run self diagnostics
ro: rulează autodiagnosticarea

en: sample data
ro: date eșantioane

en: samples
ro: eșantioane

en: se&mitones:
ro: se&mitonuri:

en: seconds
ro: secunde

en: seconds + milliseconds
ro: secunde + milisecunde

en: semitones + cents
ro: semitonuri + centisunete

en: set max disk block size in bytes
ro: setează dimensiunea maximă a blocului discului în octeți

[ctx: spectrum prefs]
en: Color (Roseus)
ro: Colorată (Roseus)

[ctx: spectrum prefs]
en: Color (classic)
ro: Colorată (classic)

[ctx: spectrum prefs]
en: Grayscale
ro: Tonuri de gri

[ctx: spectrum prefs]
en: Inverse grayscale
ro: Tonuri de gri inversat

[ctx: spectrum prefs]
en: Sche&me:
ro: Sche&mă de culoare:

en: spectrum.txt
ro: spectru.txt

en: start
ro: început

en: stream is not seekable
ro: fluxul nu permite salturile aleatoare

en: t&o
ro: l&a

en: this help message
ro: acest mesaj de ajutor

en: thousandths of decades
ro: miimi de decade

en: thousandths of octaves
ro: miimi de octave

en: to (Hz)
ro: la (Hz)

en: to Octave
ro: la octava

en: unavailable - above location doesn't exist
ro: indisponibil - locația de mai sus nu există

en: unnamed
ro: fără nume

en: unsupported version
ro: versiune nesuportată

en: untitled
ro: fără titlu

[ctx: update dialog]
en: &Install update
ro: &Instalează actualizarea

[ctx: update dialog]
en: &Skip
ro: &Omite

[ctx: update dialog]
en: Audacity %s is available!
ro: Audacity %s este disponibil!

[ctx: update dialog]
en: Can't download cloud audio
ro: Nu se poate descărca audioul din cloud

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
ro: Nu se poate deschide legătura de descărcare Audacity.

[ctx: update dialog]
en: Changelog
ro: Noutăți

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
ro: Eroare la verificarea pentru actualizări

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
ro: Eroare la descărcarea actualizării

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
ro: Citește mai multe pe GitHub

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
ro: Nu s-a putut conecta la server-ul de actualizări Audacity.

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
ro: Actualizează Audacity

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
ro: Datele pentru actualizare au fost corupte.

[ctx: waveform]
en: Triangle
ro: Triunghiulară

en: ~%~%Right Channel.~%~%
ro: ~%~%Canalul drept.~%~%

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
ro: ~a   ~a~%~aRata de eșantionare: ~a Hz. Valori eșantion pe scara ~a.~%~
                         Lungime procesată: ~a eșantioane ~a secunde.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
ro: ~a   ~a~%~aRata de eșantionare: ~a Hz.~%Lungimea procesată: ~a eșantioane ~a secunde.~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
ro: ~a liniar, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: ~a linear, ~a dB.
ro: ~a liniar, ~a dB.

en: ~a samples.
ro: ~a eșantioane.

en: ~a seconds.
ro: ~a secunde.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
ro: ~aLățimea de bandă este zero (frecvența superioară~%~
                            și cea inferioară sunt ambele ~a Hz).~%~
                            Alege un interval de frecvențe.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
ro: ~aLățimea de bandă este zero (frecvența superioară~%~
                           și cea inferioară sunt ambele ~a Hz).~%~
                           Alege un interval de frecvențe.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
ro: ~aFrecvența centrală trebuie să fie mai mare de 0 Hz.

en: ~aData written to:~%~a
ro: ~aDatele au fost scrise la:~%~a

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
ro: ~aFrecvența selectată este prea mare pentru rata de eșantionare a pistei.~%~
                            Pentru pista curentă, frecvența superioară nu poate~%~
                            fi mai mare de ~a Hz

en: ~aHigh frequency is undefined.
ro: ~aFrecvența înaltă este nedefinită.

en: ~aLow frequency is undefined.
ro: ~aFrecvența joasă este nedefinită.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
ro: ~aParametrii filtrului oprește-bandă nu pot fi aplicați.~%~
                          Încearcă să crești limita frecvenței inferioare~%~
                          sau să reduci lățimea filtrului.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
ro: ~aValorile procentuale nu pot fi mai mari de 1000 %.

en: ~aPercentage values cannot be negative.
ro: ~aValorile procentuale nu pot fi negative.

en: ~aPlease select frequencies.
ro: ~aAlege frecvențele.

en: ~aRegion length = ~a seconds.
ro: ~aLungime regiune = ~a secunde.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                          Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                          -6 dB halves the amplitude.
ro: ~avalorile dB nu pot fi mai mari de +100 dB.~%~%~
                                          Indiciu: 6 dB dublează amplitudinea~%~
                                          -6 dB înjumătățește amplitudinea.

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
ro: ~a~%Rata de eșantionare: ~a Hz. Valoare eșantion pe scara ~a. ~a.~%~aLungime procesată: ~a ~
                      eșantioane, ~a secunde.~%Amplitudine vârf: ~a (liniar) ~a dB.  RMS neponderat: ~a dB.~%~
                      Offset DC: ~a~a

en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
ro: ~a~a ~a la intervale de ~a secunde.~%
