audacity 3.7.6 - en to ja translation catalogue (4318 entries)

en: 
    
    	 and
ja: 
    
    	 と

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
ja: 
    
    「行方不明」と表示されたファイルは移動または削除されており、コピーできません。
    プロジェクトにコピーできるようにするには、これらを元の場所に戻してください。

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
ja: 
    
    信頼できるソースのモジュールだけを使ってください

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
ja: 
       ・【%s】 ... ショートカット「%s」は【%s】に使われます

en: 
    %s does not have write permissions.
ja: 
    %s には書き込み権限がありません。

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
ja: 
       ・【%s】 ... ショートカット「%s」は【%s】に割り当てられています

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
ja: 
    ディレクトリ %s はありません。作成しますか?

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
ja: 
    インポートしたファイルには以降のコマンドは記載されていませんが、ほかの新しいショートカットと競合するため、これらのショートカットを消去しました。

en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
ja:    次のプロジェクトを上書きしてもよろしいですか?
    「%s」
    
       ［はい］を選ぶと、プロジェクト
    「%s」
       は上書きされ、元に戻せません。

en:  Active
ja:  アクティブ

en:  Clipped
ja:  クリッピング

en:  Monitoring
ja:  モニター

en:  Mute On
ja:  ミュート（オン）

en:  Muted
ja:  ミュート

en:  Peak %.2f
ja:  ピーク %.2f

en:  Peak %2.f dB
ja:  ピーク %2.f dB

en:  Select On
ja:  選択（オン）

en:  Selected
ja:  選択

en:  Solo On
ja:  ソロ（オン）

en:  Soloed
ja:  ソロ

en:  Sync Locked
ja:  同期ロック

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
ja: 「%s」はオーディオファイルではありません。
    この種のファイルを開くことはできません。

en: "%s" couldn't be found.
ja: 「%s」が見つかりません。

en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ja: 「%s」は Dolby Digital オーディオファイルです。
    この形式のファイルを開くことはできません。
    使用可能なオーディオファイル形式（WAV、AIFF など）に変換する必要があります。

en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
ja: 「%s」は Musepack オーディオファイルです。
    この形式のファイルを開くことはできません。
    これが MP3 ファイルであると考えられる場合は、「.mp3」で終わるよう
    ファイル名を書き換えてからインポートし直してください。
    うまくいかなければ、使用可能なオーディオファイル形式（WAV、AIFF など）に
    変換する必要があります。

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ja: 「%s」は RealPlayer メディアファイルです。
    このような独自形式のファイルを開くことはできません。
    使用可能なオーディオファイル形式（WAV、AIFF など）に変換する必要があります。

en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ja: 「%s」は Wavpack オーディオファイルです。
    この形式のファイルを開くことはできません。
    使用可能なオーディオファイル形式（WAV、AIFF など）に変換する必要があります。

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ja: 「%s」は Windows Media Audio ファイルです。
    特許上の制限により、この形式のファイルを開くことはできません。
    使用可能なオーディオファイル形式（WAV、AIFF など）に変換する必要があります。

en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
ja: 「%s」は音符に基づくファイルであり、オーディオファイルでありません。
    この形式のファイルを開くことはできません。
    WAV や AIFF などのオーディオファイルに変換してから、
    インポートするか録音してください。

en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
ja: 「%s」はプレイリストファイルです。
    ほかのファイルへのリンク情報のみのため、このファイルを開くことができません。
    テキストエディタで開いて、本来のオーディオファイルをダウンロードすることができます。

en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
ja: 「%s」は動画ファイルです。
    この形式のファイルを開くことはできません。
    使用可能なオーディオファイル形式（WAV、AIFF など）を抽出する必要があります。

en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ja: 「%s」は Advanced Audio Coding ファイルです。
    オプションの FFmpeg ライブラリがなければ、この形式のファイルを開くことはできません。
    もしくは使用可能なオーディオファイル形式（WAV、AIFF など）に変換する必要があります。

en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ja: 「%s」は Ogg Speex オーディオファイルです。
    この形式のファイルを開くことはできません。
    使用可能なオーディオファイル形式（WAV、AIFF など）に変換する必要があります。

en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
ja: 「%s」はオーディオ CD トラックです。
    オーディオ CD を直接開くことはできません。
    CD トラックをリッピング（抽出）して、インポート可能な
    WAV や AIFF などのオーディオ形式にしてください。

en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
ja: 「%s」は暗号化されたオーディオファイルです。
    これらは一般的にはオンライン音楽ショップからのものです。
    暗号化されているため、この形式のファイルを開くことはできません。
    録音するか、いったんオーディオ CD に焼いてから
    使用可能な WAV や AIFF などのオーディオファイル形式に変換してください。

en: "%s" is not a valid file path.
ja: 「%s」は適正なファイルパスではありません。

en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
ja: 「%s」を使うには 1 トラック以上選択する必要があります。

en: "%s", "%s", "%s"
ja: 「%s」、「%s」、「%s」

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
ja: 「トラックのフォーカスを移動」矢印キーでトラックを巡回して選択(&Y)

en: % of Original
ja: 原音の割合（%）

en: %.0f ms
ja: %.0f ミリ秒

en: %.0f%% Left
ja: %.0f%%左

en: %.0f%% Right
ja: %.0f%%右

en: %.1f secs
ja: %.1f 秒

en: %.2f secs
ja: %.2f 秒

en: %.3fx
ja: %.3f×

en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
ja: %.4f 秒（%d Hz）（%s）= %.3f

en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
ja: %.4f 秒（%d Hz）（%s）= %f

en: %0.f ms
ja: %0.f ミリ秒

en: %d %s %02d %02dh %02dm %02ds
ja: %3$02d年%2$s%1$d日 %4$02d時%5$02d分%6$02d秒

en: %d Channels
ja: %d チャンネル

en: %d Hz (%s) = %.1f dB
ja: %d Hz（%s）= %.1f dB

en: %d Hz (%s) = %d dB
ja: %d Hz（%s）= %d dB

en: %d Hz (custom)
ja: %d Hz（カスタム）

en: %d curves exported to %s
ja: %d 個の曲線を %s にエクスポートしました

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d 分

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
ja: %s
    
    録音が停止したため、「%s」をキャンセルしました。

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
ja: %s
    
    上記のエラーにより、「%s」をキャンセルしました。

en: %s
    
    Error exporting recording.
ja: %s
    
    録音のエクスポート時にエラーが起きました。

en: %s
    
    Error saving recording.
ja: %s
    
    録音ファイルの保存時にエラーが起きました。

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
ja: %s
    
    適切なドライブ選択について知るには、ヘルプボタンをクリックしてください。

en: %s
    
    Recording exported: %s
ja: %s
    
    録音をエクスポートしました: %s

en: %s
    
    Recording saved: %s
ja: %s
    
    録音を保存しました: %s

en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    As a result, some realtime effects may be missing.
    Please verify that everything works as intended before saving.
ja: %s
    この機能は Audacity 3.3.3 以前のバージョンではサポートされていません。
    これらのステレオトラックはモノラルトラックに分割されました。
    このため欠落するリアルタイムエフェクトがあるかもしれません。
    保存する前に、すべてが意図したとおり動作するかを確認してください。

en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    Please verify that everything works as intended before saving.
ja: %s
    この機能は Audacity の 3.3.3 以前のバージョンではサポートされていません。
    これらのステレオトラックはモノラルトラックに分割されました。
    保存する前に、すべてが意図したとおり動作することを確認してください。

en: %s %d of %d
ja: %1$s、%3$d個中%2$d個目

en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
ja[0]: %2$sの%1$sと%4$sの%3$s、%7$d個中%5$d個目と%6$d個目のクリップ、%8$s

en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
ja[0]: %2$sの%1$s、%4$d個中%3$d個目のクリップ、%5$s

en: %s (%s)
ja: %s（%s）

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
ja: %s（%s、%s、%s、%s、%s）

en: %s (missing)
ja: %s（未検出）

en: %s Paused.
ja: %s 一時停止中

en: %s Team Members
ja: %s チームメンバー

en: %s and %s.
ja: %s %s。

en: %s bytes
ja: %s バイト

en: %s changed
ja: %s は変更されました

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
ja: %s が見つかりません。
    
    最近使ったファイルの一覧から消去しました。

en: %s files
ja: %s ファイル

en: %s in:
ja: 「%s」まであと:

en: %s includes code from the following projects:
ja: %s は以下のプロジェクトのコードを含んでいます:

en: %s is already open in another window.
ja: %s はほかのウィンドウですでに開かれています。

en: %s is not a parameter accepted by %s
ja: %s は、%s に指定できるパラメーターではありません

en: %s plugin locations
ja: %s プラグインの場所

en: %s software is copyright %s 1999-2024 %s Team.
ja: %s ソフトウェア著作権保有 %s 1999～2024 %s チーム。

en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
ja: %s は、サウンドを録音・編集するための、無料でオープンソース、
    クロスプラットフォームのソフトウェアです。

en: %s to select or deselect track.
ja: %s してトラックを選択/選択解除します。

en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
ja: %s してトラックを選択/選択解除します。上下にドラッグしてトラックの順番を変更します。

en: %s website:
ja: %s ウェブサイト:

en: %s window
ja: %s

en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
ja[0]: %1$s、クリップ%3$d個中%2$d個目

en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
ja[0]: %1$s、%3$d個中%2$d個目のクリップ、%4$s

en: %s, %s
ja: %s、%s

en: %s, 32 bits
ja: %s、32 ビット

en: %s, 64 bits
ja: %s、64 ビット

en: %s, Nyquist plug-ins
ja: Nyquist プラグイン: %s

en: %s, QA tester, documentation and support
ja: 品質保証テスト、ドキュメンテーション、サポート: %s

en: %s, accessibility advisor
ja: アクセシビリティ・アドバイザー: %s

en: %s, co-founder and developer
ja: 共同創業、開発: %s

en: %s, composer
ja: コンポーザー: %s

en: %s, designer
ja: デザイン: %s

en: %s, developer
ja: 開発: %s

en: %s, developer and support
ja: 開発、サポート: %s

en: %s, documentation and support
ja: ドキュメンテーション、サポート: %s

en: %s, documentation and support, French
ja: 仏語ドキュメンテーション、仏語サポート: %s

en: %s, effects presets
ja: エフェクトプリセット: %s

en: %s, graphic artist
ja: グラフィックアーティスト: %s

en: %s, graphics
ja: グラフィック: %s

en: %s, quality assurance
ja: 品質保証: %s

en: %s, system administration
ja: システム管理: %s

en: %s, tester
ja: テスター: %s

en: %s, web developer
ja: ウェブ開発: %s

en: %s.
ja: %s中。

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
ja: %s: 次の設定を読み込めません。デフォルト設定を適用します。
    
    %s

en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
ja: 「%s」はほかのエフェクト、ジェネレーター、解析機能のファイルです。

en: %s: is not a valid presets file.
ja: 「%s」は適正なプリセットファイルではありません。

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
ja: %sプロジェクト「%s」のコピーに名前を付けて保存...

en: %sSave Project "%s" As...
ja: %sプロジェクトを「%s」として保存...

en: %sSave changes to %s?
ja: %s変更を %s に保存しますか?

en: &About
ja: Audacity について(&A)

en: &About Audacity
ja: Audacity について(&A)

en: &About Audacity...
ja: Audacity について(&A)...

en: &Add
ja: 追加(&A)

en: &Add new rule
ja: 新規ルールを追加(&A)

en: &After cut region:
ja: 切り取り範囲の後方(&A):

en: &Algorithm:
ja: アルゴリズム(&A):

en: &Align End to End
ja: 数珠つなぎに整列(&A)

en: &Align Tracks
ja: トラックの整列と移動(&A)

en: &All
ja: すべて(&A)

en: &Always paste audio as new clips
ja: 常に新規クリップとしてオーディオを貼り付け(&A)

en: &Amplification (dB):
ja: 増幅（dB）(&A):

en: &Amplitude (0-1):
ja: 振幅（0～1）(&A):

en: &Analyze
ja: 解析(&A)

en: &Append Record
ja: 追加録音(&A)

en: &Apply
ja: 適用(&A)

en: &Apply Macro
ja: マクロを適用(&A)

en: &Ask me each time
ja: 毎回確認(&A)

en: &Attack Time:
ja: アタックタイム(&A):

en: &Audio Settings...
ja: オーディオ環境設定(&A)...

en: &Audio Setup Toolbar
ja: オーディオ設定ツールバー(&A)

en: &Audio...
ja: オーディオをインポート(&A)...

en: &Axis:
ja: 軸(&A):

en: &Background:
ja: 背景音(&B):

en: &Backup Project...
ja: プロジェクトをバックアップ(&B)...

en: &Beats
ja: ビート(&B)

en: &Beep on completion of longer activities
ja: 長い処理が完了したときにビープを鳴らす(&B)

en: &Before cut region:
ja: 切り取り範囲の前方(&B):

en: &Browse...
ja: 参照(&B)...

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
ja: バッファーサイズ（8～%d サンプル）(&B):

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
ja: バッファーサイズ（8 ～ 1048576 サンプル）(&B):

en: &Buffer length:
ja: バッファーサイズ(&B):

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &Center
ja: 中央(&C)

en: &Check for Updates...
ja: 更新を確認(&C)...

en: &Clear
ja: 消去(&C)

en: &Clear Loop
ja: ループを解除(&C)

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: &Close Project
ja: プロジェクトを閉じる(&C)

en: &Collapse All Tracks
ja: すべてのトラックを縮小(&C)

en: &Command
ja: コマンド(&C)

en: &Compact
ja: 圧縮(&C)

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: &Copy	Ctrl+C
ja: コピー(&C)	Ctrl+C

en: &Copy Label text
ja: ラベル文字のコピー(&C)

en: &Copy Names to Clipboard
ja: 名前をクリップボードへコピー(&C)

en: &Cursor
ja: カーソル(&C)

en: &Cursor to
ja: カーソル移動(&C)

en: &Curves
ja: 曲線(&C)

en: &Cut
ja: 切り取り(&C)

en: &Cut and leave gap
ja: 切り取り（ギャップを残す）(&C)

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
ja: 切り取り/コピー/貼り付けツールバー(&C)

en: &Decrease Gain on Focused Track
ja: フォーカストラックのゲインを下げる(&D)

en: &Decrease Playback Speed
ja: 再生速度を下げる(&D)

en: &Decrease Playback Volume
ja: 再生音量を下げる(&D)

en: &Defaults
ja: デフォルト(&D)

en: &Delay time (seconds):
ja: ディレイ時間（秒）(&D):

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Delete Key
ja: Delete キー(&D)

en: &Delete Label
ja: ラベルを消去(&D)

en: &Delete and leave gap
ja: 削除（ギャップを残す）(&D)

en: &Details
ja: 詳細(&D)

en: &Device Toolbar
ja: デバイス ツールバー(&D)

en: &Device:
ja: デバイス(&D):

en: &Diagnostics
ja: 診断(&D)

en: &Difference:
ja: 差分(&D):

en: &Discard
ja: 破棄(&D)

en: &Discard Selected
ja: 選択項目を破棄(&D)

en: &Dismiss
ja: 閉じる(&D)

en: &Dither:
ja: ディザリング(&D):

en: &Do nothing
ja: 何もしない(&D)

en: &Don't apply effects in batch mode
ja: 自動実行モードでは、エフェクトを適用しない(&D)

en: &Don't show again
ja: 次回からは表示しない(&D)

en: &Don't show this again at start up
ja: 次回からは起動時に表示しない(&D)

en: &Draw
ja: 描画(&D)

en: &Draw Tool
ja: 描画ツール(&D)

en: &Dry/Wet:
ja: ドライ/ウェット(&D):

en: &Duration:
ja: 継続時間(&D):

en: &EQ Type:
ja: EQ の種類(&E):

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Edit Label...
ja: ラベルを編集(&E)...

en: &Edit Parameters
ja: パラメーターを編集(&E)

en: &Edit Toolbar
ja: 編集ツールバー(&E)

en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

en: &Enable
ja: 有効(&E)

en: &Envelope Tool
ja: エンベロープツール(&E)

en: &Expand
ja: 展開(&E)

en: &Export
ja: エクスポート(&E)

en: &Export Audio...
ja: オーディオをエクスポート(&E)...

en: &Export...
ja: エクスポート(&E)...

en: &Export:
ja: エクスポート(&E):

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Files...
ja: ファイル(&F)...

en: &Filter Type:
ja: フィルター形式(&F):

en: &Find Notes
ja: 音符を検出(&F)

en: &Find...	Ctrl+F
ja: 検索(&F)...	Ctrl+F

en: &Fit to Width
ja: 幅に合わせる(&F)

en: &Font...
ja: フォント(&F)...

en: &Foreground:
ja: 前景音(&F):

en: &Format
ja: 形式(&F)

en: &Format:
ja: 形式(&F):

en: &Free Space:
ja: 空き領域(&F):

en: &Frequency (Hz):
ja: 周波数（Hz）(&F):

en: &Frequency smoothing (bands):
ja: 周波数平滑化（バンド）(&F):

en: &Function:
ja: 関数(&F):

en: &Gain (dB):
ja: ゲイン（dB）(&G):

en: &Generate
ja: 生成(&G)

en: &Generate Support Data...
ja: サポートデータを生成(&G)...

en: &Get More...
ja: 更に取り込む(&G)...

en: &Get Noise Profile
ja: ノイズプロファイルを取得(&G)

en: &Get more effects...
ja: ほかのエフェクトを取得(&G)...

en: &Go	F5
ja: 実行(&G)	F5

en: &Go to
ja: Go to(&G)

en: &Graphic
ja: グラフィック(&G)

en: &Grids
ja: グリッド(&G)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Higher S-expr	F10
ja: Higher S-expr(&H)	F10

en: &History
ja: 操作履歴(&H)

en: &Host
ja: ホスト(&H)

en: &Host:
ja: ホスト(&H):

en: &Hotkey:
ja: ホットキー(&H):

en: &Import
ja: インポート(&I)

en: &Import...
ja: インポート(&I)...

en: &Import:
ja: インポート(&I):

en: &Increase Gain on Focused Track
ja: フォーカストラックのゲインを上げる(&I)

en: &Increase Playback Speed
ja: 再生速度を上げる(&I)

en: &Increase Playback Volume
ja: 再生音量を上げる(&I)

en: &Insert
ja: 挿入(&I)

en: &Invert
ja: 反転(&I)

en: &Isolate
ja: 分離(&I)

en: &Join
ja: 結合(&J)

en: &Key
ja: キー(&K)

en: &Label Track
ja: ラベルトラック(&L)

en: &Labels
ja: ラベル(&L)

en: &Labels...
ja: ラベルをインポート(&L)...

en: &Language:
ja: 言語(&L):

en: &Large Icons
ja: 大きなアイコン(&L)

en: &Latency compensation:
ja: レイテンシ補償(&L):

en: &Left
ja: 左(&L)

en: &Left at Playback Position
ja: 再生位置の左(&L)

en: &Length:
ja: 長さ(&L):

en: &Levels to discard
ja: 破棄するレベル(&L)

en: &Linear scale
ja: リニア(&L)

en: &Link Volume control to Tone controls
ja: 音量調整を音色調整とリンク(&L)

en: &Load
ja: 読み込み(&L)

en: &Load...
ja: 読み込み(&L)...

en: &Location:
ja: 場所(&L):

en: &Lookahead (ms)
ja: ルックアヘッド（ミリ秒）(&L)

en: &Looping
ja: ループ(&L)

en: &MIDI Device Info...
ja: MIDI デバイス情報(&M)...

en: &MIDI...
ja: MIDI をインポート(&M)...

en: &Macro Manager
ja: マクロマネージャー(&M)

en: &Macro output:
ja: マクロ出力(&M):

en: &Make-up gain (dB)
ja: メイクアップゲイン(&M)

en: &Make-up target (dB)
ja: メイクアップターゲット（dB）(&M)

en: &Manage History
ja: 操作履歴を管理(&M)

en: &Manage Plugins
ja: プラグインの管理(&M)

en: &Manual
ja: マニュアル(&M)

en: &Matching Paren	F8
ja: 括弧を整合(&M)	F8

en: &Measure selection
ja: 選択範囲を計測(&M)

en: &Metadata Editor
ja: メタデータエディタ(&M)

en: &Micro-fades
ja: 微小フェード(&M)

en: &Mixer
ja: ミキサー(&M)

en: &Mono Track
ja: モノラルトラック(&M)

en: &Move Selection with Tracks
ja: トラックと共に選択範囲を移動(&M)

en: &Multi Tool
ja: マルチツール(&M)

en: &Multi-view
ja: 同時表示(&M)

en: &Mute All Tracks
ja: すべてのトラックをミュート(&M)

en: &Name
ja: 名前(&N)

en: &New
ja: 新規(&N)

en: &New Length:
ja: 新規の長さ(&N):

en: &New Peak Amplitude (dB):
ja: 新規最大振幅（dB）(&N):

en: &Next S-expr	F12
ja: 次の S-expr(&N）	F12

en: &Next Tool
ja: 次のツール(&N)

en: &Noise Floor:
ja: ノイズフロア(&N):

en: &Noise reduction (dB):
ja: ノイズ低減（dB）(&N):

en: &Noise type:
ja: ノイズの種類(&N):

en: &None
ja: 選択を解除(&N)

en: &Normalize
ja: ノーマライズ対象(&N)

en: &Normalize peak amplitude to
ja: 最大振幅をノーマライズ(&N):

en: &Number of repeats to add:
ja: 繰り返し回数の追加(&N):

en: &Nyquist Workbench...
ja: Nyquist ワークベンチ(&N)...

en: &Only match the loop tempo to the project tempo when the ruler displays "Beats and Measures"
ja: ルーラ表示が「ビートと小節」の場合にのみ、ループのテンポをプロジェクトのテンポに一致させる(&O)

en: &Open...
ja: 開く(&O)...

en: &Optimize for Voice
ja: 声に最適化(&O)

en: &Other...
ja: そのほか(&O)...

en: &Output gain (dB):
ja: 出力ゲイン（dB）(&O):

en: &Pan
ja: パン(&P)

en: &Parameters
ja: パラメーター(&P)

en: &Passband Ripple:
ja: 通過域のリップル(&P):

en: &Paste
ja: 貼り付け(&P)

en: &Paste	Ctrl+V
ja: 貼り付け(&P)	Ctrl+V

en: &Pause
ja: 一時停止(&P)

en: &Pinned Recording/Playback head
ja: 録音/再生ヘッドをピン留め(&P)

en: &Pitch and Speed...
ja: ピッチと速度(&P)...

en: &Play-at-Speed
ja: 変速再生(&P)

en: &Playback Device
ja: 再生デバイス(&P)

en: &Playback Meter Toolbar
ja: 再生メーター ツールバー(&P)

en: &Pre-delay (ms):
ja: プリディレイ（ミリ秒）(&P):

en: &Preferences...
ja: 環境設定(&P)...

en: &Preset:
ja: プリセット(&P):

en: &Preview
ja: プレビュー(&P)

en: &Previous S-expr	F11
ja: 1 つ前の S-expr(&P)	F11

en: &Previous Tool
ja: 前のツール(&P)

en: &Project
ja: プロジェクト(&P)

en: &Project Sample Rate:
ja: プロジェクトのサンプリング周波数(&P):

en: &Project Start
ja: プロジェクトの最初へ(&P)

en: &Quantize Notes
ja: 音符をクォンタイズ(&Q)

en: &Quick Help
ja: 簡易ヘルプ(&Q)

en: &Quit Audacity
ja: Audacity を終了(&Q)

en: &Range (dB):
ja: レンジ（dB）(&R):

en: &Range...
ja: 範囲(&R)...

en: &Ratio:
ja: レシオ(&R):

en: &Raw Data...
ja: Raw データをインポート(&R)...

en: &Record
ja: 録音(&R)

en: &Recording
ja: 録音(&R)

en: &Recording Device
ja: 録音デバイス(&R)

en: &Recording Meter Toolbar
ja: 録音メーター ツールバー(&R)

en: &Recover Selected
ja: 選択項目を回復(&R)

en: &Redo
ja: やり直す(&R)

en: &Redo	Ctrl+Y
ja: やり直す(&R)	Ctrl+Y

en: &Redo %s
ja: %s をやり直す(&R)

en: &Release (ms)
ja: リリース（ミリ秒）(&R)

en: &Remember my choice and don't show again
ja: 選択を保存し、次回からは表示しない

en: &Remind me later
ja: あとで通知(&R)

en: &Remove
ja: 消去(&R)

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
ja: DC オフセットを消去（振幅の中央を 0.0）(&R)

en: &Remove temporary files after:
ja: 以降の一時ファイルを消去(&R):

en: &Rename Clip...
ja: クリップ名を変更(&R)...

en: &Rename...
ja: 名前を変更(&R)...

en: &Repeat %s
ja: %s を再適用(&R)

en: &Replot...
ja: 再描画(&R)...

en: &Resample...
ja: 再サンプリング(&R)...

en: &Rescan
ja: 再スキャン(&R)

en: &Retry
ja: 再試行(&R)

en: &Right
ja: 右(&R)

en: &Right at Playback Position
ja: 再生位置の右(&R)

en: &Room Size (%):
ja: ルームサイズ（%）(&R):

en: &Run Benchmark...
ja: ベンチマーク(&R)...

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: &Save Project
ja: プロジェクトを保存(&S)

en: &Save to Cloud
ja: クラウドに保存(&S)

en: &Save...
ja: 保存(&S)...

en: &Scrub
ja: スクラブ(&S)

en: &Seconds
ja: 秒(&S)

en: &Select
ja: 選択(&S)

en: &Select Curve:
ja: 曲線を選択(&S):

en: &Select all audio, if selection required
ja: すべてのオーディオを選択（選択が必要な場合）(&S)

en: &Selection
ja: 選択(&S)

en: &Selection Tool
ja: 選択ツール(&S)

en: &Selection Toolbar
ja: 選択ツールバー(&S)

en: &Semitones (half-steps):
ja: 音程（半音）(&S):

en: &Sensitivity:
ja: 感度(&S):

en: &Set
ja: 設定(&S)

en: &Set Loop to Selection
ja: 選択範囲をループ範囲に設定(&S)

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: &Share Audio Toolbar
ja: オーディオ共有ツールバー(&S)

en: &Share to audio.com
ja: audio.com で共有(&S)

en: &Short period:
ja: ステップ（短）(&S):

en: &Show Clipping in Waveform
ja: 波形にクリッピングを表示(&S)

en: &Show:
ja: 表示(&S)

en: &Sign Out
ja: サインアウト(&S)

en: &Size:
ja: サイズ(&S):

en: &Skip
ja: スキップ(&S)

en: &Skip effects scanning at startup
ja: 起動時にエフェクトのスキャンをスキップ(&S)

en: &Small Icons
ja: 小さなアイコン(&S)

en: &Snapping Toolbar
ja: スナップ ツールバー(&S)

en: &Solo/Unsolo Focused Track
ja: フォーカストラックをソロ/非ソロ(&S)

en: &Spectrogram
ja: スペクトログラム(&S)

en: &Speed Multiplier:
ja: 速度乗数(&S):

en: &Stages:
ja: ステージ(&S):

en: &Start threshold (samples):
ja: 開始しきい値（サンプル数）(&S):

en: &Stereo
ja: ステレオ(&S)

en: &Stereo Track
ja: ステレオトラック(&S)

en: &Stop	F6
ja: 停止(&S)	F6

en: &Stretch Factor:
ja: ストレッチ倍数(&S):

en: &Subtype:
ja: サブタイプ(&S):

en: &Threshold (dB)
ja: しきい値（dB）(&T)

en: &Threshold (lower is more sensitive):
ja: しきい値を選択（小さいほど高感度）(&T):

en: &Threshold:
ja: しきい値(&T):

en: &Time Resolution (seconds):
ja: 時間分解能（秒）(&T):

en: &Time Toolbar
ja: 時間ツールバー(&T)

en: &Time Track
ja: タイムトラック(&T)

en: &Timer Record...
ja: タイマー録音(&T)...

en: &Toggle Focused Track
ja: トラックのフォーカスを切り替え(&T)

en: &Tone/silence ratio:
ja: トーンと無音の比(&T):

en: &Toolbars
ja: ツールバー(&T)

en: &Top S-expr	F9
ja: Top S-expr(&T)	F9

en: &Total space used
ja: 総使用領域(&T)

en: &Track
ja: トラック(&T)

en: &Track Number
ja: トラック番号(&T)

en: &Tracks
ja: トラック(&T)

en: &Transport Toolbar
ja: 録音/再生ツールバー(&T)

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
ja: モノラルをデュアルモノラルとして扱う（推奨）(&T)

en: &Treble (dB):
ja: 高域（dB）(&T):

en: &Tree
ja: ツリー(&T)

en: &Try again
ja: 再試行(&T)

en: &Type to create a label
ja: タイピングしてラベル作成(&T)

en: &Type:
ja: 種類(&T)

en: &Typing Creates New Labels
ja: タイピングして新規ラベル(&T)

en: &Undo
ja: 元に戻す(&U)

en: &Undo	Ctrl+Z
ja: 元に戻す(&U)	Ctrl+Z

en: &Undo %s
ja: %s を元に戻す(&U)

en: &Undo levels available
ja: 元に戻せるレベル(&U)

en: &Unmute All Tracks
ja: すべてのトラックをミュート解除(&U)

en: &Update Cloud Audio Preview
ja: クラウドオーディオプレビューを更新(&U)

en: &Use Preferences
ja: 環境設定の値を使用(&U)

en: &Use Preset
ja: プリセットを使用(&U)

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
ja: SSE/SSE2/.../AVX を使う(&U)

en: &Use high quality stretching (slow)
ja: 高品質なストレッチを使用（低速）(&U)

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &Volume (dB):
ja: 音量（dB）(&V):

en: &Wave Color
ja: 波形カラー(&W)

en: &Waveform:
ja: 波形(&W):

en: &Window types:
ja: 窓関数の種類(&W):

en: &Zero padding factor:
ja: ゼロ埋め倍数(&Z):

en: &Zoom
ja: 拡大率(&Z)

en: &Zoom to Selection
ja: 選択範囲を拡大(&Z)

en: &cents:
ja: セント(&C):

en: &speed %:
ja: 速度 %(&S):

en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
ja: 「;type tool」エフェクトは Nyquist からオーディオを返せません。

en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
ja: 「;type tool」エフェクトは Nyquist からラベルを返せません。

en: 'Export' directory cannot be set.
ja: 「エクスポート」ディレクトリを設定できません。

en: 'Import' directory cannot be set.
ja: 「インポート」ディレクトリを設定できません。

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
ja: 「マクロ出力」のディレクトリを設定できません。

en: 'Open' directory cannot be set.
ja: 「開く」のディレクトリを設定できません。

en: 'Save' directory cannot be set.
ja: 「保存」のディレクトリを設定できません。

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
ja: 「一時ディレクトリ」を設定できません。

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
ja: 「一時ファイル」のディレクトリを設定できません。

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
ja: 「無題」の位置はリストの一番最後に固定されます

en: 'unnamed' is special
ja: 「無題」は特殊です

en: (%) [-50 to 100]:
ja: （%）[-50 ～ 100]:

en: (&semitones) [-12 to 12]:
ja: （半音）[-12 ～ 12](&S):

en: (-100 to 0 dB):
ja: （-100 ～ 0 dB）:

en: (-80 to -20 dB):
ja: （-80 ～ -20 dB）:

en: (0 to 100):
ja: （0 ～ 100）:

en: (0 to 5):
ja: （0 ～ 5）:

en: (Built-in)
ja: （内蔵）

en: (Esc to cancel)
ja: (Esc キーでキャンセル）

en: (Maximum 0dB)
ja: （最大 0 dB）

en: (Not Used):
ja: （不使用）:

en: (Recovered)
ja: （回復済）

en: (Use context menu to change format.)
ja: （形式を変更するにはコンテクストメニューを使ってください。）

en: (disabled)
ja: (無効)

en: (external program)
ja: （外部プログラム）

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
ja: （半音）[-12 ～ 12](&E):

en: (snapping)
ja: (スナップ中)

en: +/- 1
ja: -1 ～ +1

en: ,
ja: 、

en: - END -
ja: - 終了 -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
ja: -120 dB（おおむねヒトの可聴範囲の限界）

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
ja: -145 dB（24 ビットサンプリングの PCM レンジ）

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
ja: -36 dB（高増幅率編集向きの狭ダイナミックレンジ）

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
ja: -48 dB（8 ビットサンプリングの PCM レンジ）

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
ja: -60 dB（10 ビットサンプリングの PCM レンジ）

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
ja: -72 dB（12 ビットサンプリングの PCM レンジ）

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
ja: -84 dB（14 ビットサンプリングの PCM レンジ）

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
ja: -96 dB（16 ビットサンプリングの PCM レンジ）

en: -Infinity
ja: -∞

en: 0 (fastest)
ja: 0（最高速）

en: 0 means endless
ja: 0 はエンドレスの意味です

en: 010,01000>0100 Hz
ja: 010000>0100Hz

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
ja: 0100日024時間060分060秒

en: 0100 h 060 m 060 s
ja: 0100時間060分060秒

en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
ja: 0100時間060分060秒+>#サンプル

en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
ja: 0100時間060分060秒+>030フレーム| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
ja: 0100時間060分060秒+>24フレーム

en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
ja: 0100時間060分060秒+>25フレーム

en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
ja: 0100時間060分060秒+>30フレーム|N

en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
ja: 0100時間060分060秒+>75フレーム

en: 0100 h 060 m 060>0100 s
ja: 0100時間060分060>0100秒

en: 0100 h 060 m 060>01000 s
ja: 0100時間060分060>01000秒

en: 01000,01000 frames|24
ja: 0100万010000フレーム|24

en: 01000,01000 frames|25
ja: 0100万010000フレーム|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
ja: 0100万010000フレーム|29.97002997

en: 01000,01000 frames|75
ja: 0100万010000フレーム|75

en: 01000,01000 seconds
ja: 0100万010000秒

en: 01000,01000,01000 samples|#
ja: 010億010000万010000サンプル|#

en: 01000,01000>01000 seconds
ja: 01000,01000>01000 秒

en: 01000>01000 kHz|0.001
ja: 01000>01000kHz|0.001

en: 099 days 024 h 060 m 060 s
ja: 099日024時間060分060秒

en: 099 h 060 m 060 s
ja: 099時060分060秒

en: 1 (After Label)
ja: 1（ラベル末尾）

en: 1 (Before Label)
ja: 1（ラベルの頭）

en: 1 (Mono)
ja: 1（モノラル）

en: 1 (Mono) Recording Channel
ja: 1（モノラル）録音チャンネル

en: 1 - 1000 bars
ja: 1～1000 小節

en: 1 - 20 beats/measure
ja: 1～20 ビート/小節

en: 1 Channel (Mono)
ja: 1 チャンネル（モノラル）

en: 1 channel (mono)
ja: 1 チャンネル（モノラル）

en: 1/128 (triplets)
ja: 1/128（3連符）

en: 1/16 (triplets)
ja: 1/16（3連符）

en: 1/2 (triplets)
ja: 1/2（3連符）

en: 1/32 (triplets)
ja: 1/32（3連符）

en: 1/4 (triplets)
ja: 1/4（3連符）

en: 1/64 (triplets)
ja: 1/64（3連符）

en: 1/8 (triplets)
ja: 1/8（3連符）

en: 10 ms
ja: 10 ミリ秒

en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
ja: 1000半音>0100セント|17.312340491

en: 100>01000 octaves|1.442695041
ja: 100>01000オクターブ|1.442695041

en: 100Hz Rumble
ja: 100Hz ゴロゴロ音

en: 100ths of Seconds
ja: 1/100 秒

en: 10>01000 decades|0.434294482
ja: 10>01000ディケイド|0.434294482

en: 10ths of Seconds
ja: 1/10 秒

en: 110-150 kbps
ja: 110～150 kbps

en: 12 bit DWVW
ja: 12 ビット DWVW

en: 145-185 kbps
ja: 145～185 kbps

en: 155-195 kbps
ja: 155～195 kbps

en: 16 bit
ja: 16 ビット

en: 16 bit DPCM
ja: 16 ビット DPCM

en: 16 bit DWVW
ja: 16 ビット DWVW

en: 16-bit
ja: 16 ビット

en: 16-bit PCM
ja: 16 ビット PCM

en: 170-210 kbps
ja: 170～210 kbps

en: 18 - 116
ja: 18 ～ 116

en: 1st Experimental Command...
ja: 第 1 特殊コマンド...

en: 2 (After Label)
ja: 2（ラベル末尾）

en: 2 (Before Label)
ja: 2（ラベルの頭）

en: 2 (Stereo)
ja: 2（ステレオ）

en: 2 (Stereo) Recording Channels
ja: 2（ステレオ）録音チャンネル

en: 2 Channels (Stereo)
ja: 2 チャンネル（ステレオ）

en: 2 channels (stereo)
ja: 2 チャンネル（ステレオ）

en: 2-level
ja: 2-レベル

en: 2.5 ms
ja: 2.5 ミリ秒

en: 20 ms
ja: 20 ミリ秒

en: 200-250 kbps
ja: 200～250 kbps

en: 2048 (default)
ja: 2048（デフォルト）

en: 20ths of Seconds
ja: 1/20 秒

en: 220-260 kbps (Best Quality)
ja: 220～260 kbps（高品質）

en: 24 bit
ja: 24 ビット

en: 24 bit DWVW
ja: 24 ビット DWVW

en: 24-bit
ja: 24 ビット

en: 24-bit PCM
ja: 24 ビット PCM

en: 25th Anniversary Merchandise!
ja: 25周年記念商品!

en: 2nd Experimental Command
ja: 第 2 特殊コマンド

en: 2nd Harmonic (Octave)
ja: 2次高調波（オクターブ）

en: 2nd parameter to sqlite3_bind out of range
ja: sqlite3_bind の第2パラメータが範囲外です

en: 3 (After Label)
ja: 3（ラベル末尾）

en: 3 (Before Label)
ja: 3（ラベルの頭）

en: 30 - 300 beats/minute
ja: 30～300 ビート/分

en: 32 bit float
ja: 32 ビット浮動小数点数

en: 32-bit float
ja: 32 ビット浮動小数点数

en: 32768 - most narrowband
ja: 32768 - 最も狭いバンド幅

en: 33⅓
ja: 33 + 1/3

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
ja: 3次高調波（完全5度）

en: 4 (default)
ja: 4（デフォルト）

en: 4 Pixels per Sample
ja: サンプルあたり 4 ピクセル

en: 4-level
ja: 4-レベル

en: 40 ms
ja: 40 ミリ秒

en: 45-85 kbps (Smaller files)
ja: 45～85 kbps（ファイルサイズ小）

en: 5 ms
ja: 5 ミリ秒

en: 500ths of Seconds
ja: 1/500 秒

en: 50ths of Seconds
ja: 1/50 秒

en: 5ths of Seconds
ja: 1/5 秒

en: 60 ms
ja: 60 ミリ秒

en: 64 bit float
ja: 64 ビット浮動小数点数

en: 65-105 kbps
ja: 65～105 kbps

en: 8 (best)
ja: 8（最高品質）

en: 8 - most wideband
ja: 8 - 最も広いバンド幅

en: 8 bit DPCM
ja: 8 ビット DPCM

en: 8-level
ja: 8-レベル

en: 80-120 kbps
ja: 80～120 kbps

en: 95-135 kbps
ja: 95～135 kbps

en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
ja: <b>DC オフセット:</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
ja: <b>ピーク振幅:</b> &nbsp;&nbsp;~a（リニア）, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
ja: <b>RMS</b>（重みなし): &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
ja: <b>サンプリング周波数:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

en: <untitled>
ja: <無題>

en: A channel of a stereo track was missing.
ja: ステレオトラックの片チャンネルが欠落しています。

en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
ja: ストレージ I/O エラー
    （blockfiles を取り扱えません）

en: A file named "%s" already exists. Replace?
ja: ファイル名「%s」はすでに存在しています。置き換えますか?

en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
ja: Audacity の再起動後に実行記録を作成します。

en: A malloc() failed
ja: malloc() に失敗しました

en: A table in the database is locked
ja: データベースのテーブルがロックされています

en: A track has a corrupted sample sequence.
ja: トラックのサンプルシーケンスが破損しています。

en: A&ctual compression
ja: 実際の圧縮(&C)

en: A&lgorithm:
ja: アルゴリズム(&L):

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
ja: ファイルを開くダイアログでのフィルターを優先(&T)

en: A&uto-scroll if head unpinned
ja: ピン留めしない場合に自動スクロール(&U)

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
ja: 録音レベルを自動調整（オン/オフ）(&U)

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
ja: AAC プロファイル
    Low Complexity（LC、低複雑度）- デフォルト
    ほとんどのプレーヤーは、LC 以外のものを再生できません

en: AC3 Files (FFmpeg)
ja: AC3 ファイル（FFmpeg）

en: AIFF (Apple/SGI)
ja: AIFF（Apple/SGI）

en: AM Radio
ja: AM ラジオ

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
ja: AMR（狭帯域）ファイル（FFmpeg）

en: AU (Sun/NeXT)
ja: AU（Sun/NeXT）

en: AUP project files (*.aup)
ja: AUP プロジェクトファイル（*.aup）

en: AUP3 project files
ja: AUP3 プロジェクトファイル

en: AVR (Audio Visual Research)
ja: AVR（Audio Visual Research）

en: Abort due to constraint violation
ja: 誓約違反により中止されました

en: About
ja: エフェクトについて

en: About %s
ja: %s について

en: Abrupt
ja: 急

en: Accept && continue
ja: 承認して継続(&&)

en: Access permission denied
ja: アクセス許可が拒否されました

en: Account
ja: アカウント

en: Account linked successfully!
ja: アカウントがリンクされました!

en: Acoustic
ja: アコースティック

en: Acoustic Guitar
ja: アコースティックギター

en: Action
ja: アクション

en: Action after Timer Recording:
ja: タイマー録音後の動作:

en: Activation level (dB):
ja: 録音起動レベル（dB）:

en: Actual Compression
ja: 実際の圧縮

en: Actual Rate: %d
ja: 本来のサンプリング周波数: %d

en: Ad&just Playback Speed...
ja: 再生速度調整(&J)...

en: Ad&just Playback Volume...
ja: 再生音量を調整(&J)...

en: Add
ja: 追加

en: Add %s
ja: %s を追加

en: Add &New
ja: 新規追加(&N)

en: Add Label Track
ja: ラベルトラックを追加

en: Add Label at &Playback Position
ja: 再生位置にラベル付け(&P)

en: Add Label at &Selection
ja: 選択範囲にラベル付け(&S)

en: Add Mono Track
ja: モノラルトラックを追加

en: Add Realtime Effects
ja: リアルタイムエフェクトを登録

en: Add Stereo Track
ja: ステレオトラックを追加

en: Add effect
ja: エフェクト追加

en: Add new location
ja: 新しい場所を追加

en: Add to History
ja: 操作履歴に追加

en: Added %s to %s
ja: %s を %s に追加

en: Added label
ja: ラベルを追加しました

en: Adds ambience or a "hall effect"
ja: アンビエンスや「ホール効果」を加えます

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
ja: Audacity で VST エフェクトを使用可能にします。

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
ja: Audacity で VST3 エフェクトを使用可能にします。

en: Adj&ust Recording Volume...
ja: 録音音量を調整(&U)...

en: Adjust label interval to fit length
ja: 長さに合わせてラベルの間隔を調整

en: Adjust left trim by %.02f seconds
ja: 左トリミングを %.02f 秒単位で調整

en: Adjust right trim by %.02f seconds
ja: 右トリミングを %.02f 秒単位で調整

en: Adjustable Fade
ja: 高度なフェード

en: Adjusted Pan
ja: パン調整

en: Adjusted envelope.
ja: エンベロープを調整しました。

en: Adjusted gain
ja: ゲイン調整

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
ja: 特定の周波数の音量を調整します

en: Advanced Mixing Options
ja: 高度なミキシングオプション

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: After Recording completes:
ja: 録音完了後:

en: Album Title
ja: アルバム名

en: Algorithm
ja: アルゴリズム

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
ja: このオーディオには効果がありません。何も変更されません。

en: Align &Together
ja: 同じ開始点に整列(&T)

en: Align End
ja: 終了点を整列

en: Align End to End
ja: 数珠つなぎに整列

en: Align MIDI to Audio
ja: MIDI をオーディオと同期

en: Align Start
ja: 開始点を整列

en: Align Together
ja: 同じ開始点に整列

en: Align/Move End
ja: 終了点を整列/移動

en: Align/Move End to End
ja: 数珠つなぎに整列/移動

en: Align/Move Start
ja: 開始点を整列/移動

en: Align/Move Together
ja: 同じ開始点に整列/移動

en: Aligned end to cursor/selection start
ja: 終了点をカーソル/選択範囲の始点に移動

en: Aligned end to end
ja: 数珠つなぎに整列しました

en: Aligned end to selection end
ja: 終了点を選択範囲の終点に移動

en: Aligned start to cursor/selection start
ja: 開始点をカーソル/選択範囲の始点に移動

en: Aligned start to selection end
ja: 開始点を選択範囲の終点に移動

en: Aligned start to zero
ja: 開始点を 0 秒位置に移動

en: Aligned together
ja: 同じ開始点に整列しました

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
ja: 終了点をカーソル/選択範囲の始点に整列/移動しました

en: Aligned/Moved end to end
ja: 数珠つなぎに整列/移動しました

en: Aligned/Moved end to selection end
ja: 終了点を選択範囲の終点に整列/移動しました

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
ja: 開始点をカーソル/選択範囲の始点に整列/移動しました

en: Aligned/Moved start to selection end
ja: 開始点を選択範囲の終点に整列/移動しました

en: Aligned/Moved start to zero
ja: 開始点を 0 秒位置に整列/移動しました

en: Aligned/Moved together
ja: 同じ開始点に整列/移動しました

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
ja: 整列完了: MIDI %.2f から %.2f 秒、オーディオ %.2f から %.2f 秒。

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
ja: 整列エラー: 入力が短すぎます: MIDI %.2f から %.2f 秒、オーディオ %.2f から %.2f 秒。

en: All
ja: すべて

en: All audio is muted.
ja: すべてのオーディオはミュートされています。

en: All files
ja: すべてのファイル

en: All noise profile data must have the same sample rate.
ja: すべてのノイズプロファイルは同じサンプリング周波数である必要があります。

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
ja: レポートはすべて匿名です。詳細は %s を参照してください。

en: All saved changes will now update to the cloud. You can manage this file from your uploaded projects page on audio.com
ja: 保存したすべての変更はクラウドに更新されます。audio.com のアップロードプロジェクトページで、このファイルを管理することができます。

en: All selected audio is muted.
ja: すべての選択オーディオはミュートされています。

en: All supported
ja: すべてのサポートされたファイル

en: All supported files
ja: すべてのサポートされるファイル

en: Allegro file
ja: Allegro ファイル

en: Allegro files
ja: Allegro ファイル

en: Allo&w clipping
ja: クリッピングを許容(&W)

en: Allow
ja: 許可する

en: Allow duration to change
ja: デュレーションの変更を許可

en: Allow overwriting
ja: 上書きの許可

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
ja: テンポやピッチを連続的に変化させます

en: Already have an account?
ja: アカウントをお持ちですか?

en: Alternate Lines
ja: 交互の行に

en: Alternating In / Out
ja: イン/アウトで交互

en: Alternating Out / In
ja: アウト/インで交互

en: Always &ask
ja: 常に確認(&A)

en: Always &match the loop tempo to the project tempo
ja: ループのテンポをプロジェクトのテンポに常に一致させる(&M)

en: Always &save to cloud
ja: 常にクラウドへ保存(&S)

en: Always ask
ja: 常に確認

en: Always copy all files (safest)
ja: 常にすべてのファイルをコピー（最も安全）

en: Always save to the co&mputer
ja: 常にコンピューターへ保存(&M)

en: Always scrub un&pinned
ja: スクラブ時に（再生ヘッドの）ピン留めを無視(&P)

en: Ambience
ja: アンビエンス

en: Amount (dB)
ja: 度（dB）

en: Amount of noise in mix (percent)
ja: ノイズのミックス率（%）

en: Amount to import:
ja: インポート量:

en: Amplification dB
ja: 増幅 dB

en: Amplify
ja: 増幅

en: Amplitude (0 - 1)
ja: 振幅（0～1）

en: Amplitude End
ja: 終了振幅

en: Amplitude Start
ja: 開始振幅

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
ja: （キャリアとなる）パルス列の振幅（パーセント）

en: Amplitude of carrier wave (percent)
ja: キャリア波の振幅（パーセント）

en: Amplitude of white noise (percent)
ja: ホワイトノイズの振幅（パーセント）

en: An action on audio.com is required before you can continue. Once you are done with it, click Retry
ja: 続けるには audio.com での操作が必要です。完了したら［再試行］をクリックしてください

en: An action on audio.com is required before you can continue. You can cancel this operation.
ja: 続けるには audio.com での操作が必要です。この操作はキャンセルできます。

en: An unrecoverable error has occurred during startup
ja: 起動時に回復不能なエラーが起きました

en: Analysis Time:
ja: 解析時間:

en: Analyze
ja: 解析

en: Analyze Noise Level
ja: ノイズレベルを解析

en: Analyzer
ja: 解析

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
ja: ステレオペアのトラック 1 を解析中: %s

en: Analyzing imported audio
ja: インポートしたオーディオを解析

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
ja: ステレオペアのトラック 2 を解析中: %s

en: Analyzing: %s
ja: 解析中: %s

en: Anyone will be able to listen to this audio.
ja: このオーディオを誰でも聴くことができるようになります。

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
ja: 更新の確認と問題の報告にはネットワーク接続が必要です。これらの機能は任意です。

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
ja: アプリケーションの更新にはネットワーク接続が必要です。プライバシーを保護するために、Audacity はいかなる個人情報も保存しません。

en: App updates
ja: アプリケーションを更新

en: App updates & usage info
ja: アプリケーションの更新と使用情報

en: Append Record
ja: 追加録音

en: Application
ja: アプリケーション

en: Applied Macro
ja: マクロを適用しました

en: Applied Macro '%s'
ja: マクロ「%s」を適用しました

en: Applied effect to selection
ja: 選択範囲にエフェクトを適用しました

en: Applied effect: %s
ja: エフェクトの適用: %s

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
ja: 選択したオーディオにリニアフェードインを適用

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
ja: 選択したオーディオにリニアフェードアウトを適用

en: Applies to all tracks
ja: すべてのトラックに適用

en: Apply %s
ja: %s を適用

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
ja: %s はパラメーターを付けて適用してください。
    
    %s

en: Apply '%s'
ja: 「%s」を適用

en: Apply Macro
ja: マクロを適用

en: Apply Macro to:
ja: マクロ適用先:

en: Apply Make-up Gain
ja: メイクアップゲインを適用

en: Apply macro to files...
ja: マクロをファイルに適用...

en: Apply macro to project
ja: マクロをプロジェクトに適用

en: Applying %s...
ja: 「%s」を適用中...

en: Applying '%s' to current project
ja: 「%s」を現在のプロジェクトに適用中

en: Applying Nyquist Effect...
ja: Nyquist エフェクトを適用中...

en: Applying...
ja: 適用中...

en: Are you sure you want to cancel?
ja: キャンセルしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ja: 「%s」を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete %s?
ja: %s を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
ja: 選択したプロジェクトを破棄してもよろしいですか?
    
    ［はい］を選ぶと、すべてのプロジェクトがすぐに削除され、元に戻せません。

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
ja: ジャンルリストをデフォルト状態にリセットしてもよろしいですか?

en: Are you sure you wish to cancel?
ja: キャンセルしてもよろしいですか?

en: Are you sure you wish to close?
ja: 閉じてもよろしいですか?

en: Are you sure you wish to stop?
ja: 停止してもよろしいですか?

en: Artificial
ja: アーティフィシャル

en: Artist Name
ja: アーティスト名

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
ja: 処理の際に Audio Unit エフェクトの一部ではオーディオが遅延することがあります。これを補正しないと、オーディオに短い無音が挿入されます。このオプションを有効にすれば、これを補正することができますが、すべての Audio Unit エフェクトで有効とは限りません。

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
ja: 処理の際に LADSPA エフェクトの一部ではオーディオが遅延することがあります。これを補正しないと、オーディオに短い無音が挿入されます。このオプションを有効にすれば、これを補正することができますが、すべての LADSPA エフェクトで有効とは限りません。

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
ja: 処理の際に LV2 エフェクトの一部ではオーディオが遅延することがあります。これを補正しないと、オーディオに短い無音が挿入されます。このオプションを有効にすれば、これを補正することができますが、すべての LV2 エフェクトで有効とは限りません。

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
ja: VST エフェクトによっては、処理の過程でオーディオが遅延することがあります。
    この遅延を補償しないと、オーディオに短い無音が挿入されて聞こえます。
    このオプションを有効にすれば、遅延に対する補償が行われますが、すべての VST エフェクトで有効とは限りません。

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
ja: 処理の際に VST3 エフェクトの一部ではオーディオが遅延することがあります。これを補正しないと、オーディオに短い無音が挿入されてしまいます。このオプションを有効にすれば、これを補正することができますが、すべての VST3 エフェクトで有効とは限りません。

en: Ask me
ja: 確認する

en: Ask me each time.
    Show dialog each time audio is pasted.
ja: 毎回確認
    オーディオを貼り付ける場合に、毎回ダイアログを表示します。

en: At &Zero Crossings
ja: ゼロ交差へ(&Z)

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
ja: 44100 Hz、サンプルあたり %d バイトで、
    同時再生可能なトラック総数（推定）: %.1f

en: At:
ja: 開始点:

en: Attac&k (ms)
ja: アタック（ミリ秒）(&K)

en: Attac&k time (secs):
ja: アタック（秒）(&K):

en: Attack (ms)
ja: アタック（ミリ秒）

en: Attack Time
ja: アタックタイム

en: Attack Time %.2f secs
ja: アタックタイム %.2f 秒

en: Attack time
ja: アタックタイム

en: Attempt to write a read-only database
ja: 読み取り専用データベースへ書き込もうとしました

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
ja: %d チャンネルをエクスポートしようとしましたが、選択された出力形式では最大 %d チャンネルです

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
ja: 次のコマンドの初期化に失敗しました:
    
    %s
    
    詳細情報は、［ヘルプ］>［診断］>［ログを表示］をご覧ください。

en: Au&dio Device Info...
ja: オーディオデバイス情報(&D)...

en: Audacity %s Toolbar
ja: Audacity %sツールバー

en: Audacity &Support
ja: Audacity サポート(&S)

en: Audacity 4 is here! Packed with hundreds of upgrades that make it faster and
    easier to use than ever.
ja: Audacity 4 登場! 数百ものアップグレードを詰め込んで、これまで以上に高速で使いやすくなりました。

en: Audacity Audio
ja: Audacity オーディオ

en: Audacity Configuration Error
ja: Audacity 設定エラー

en: Audacity First Run
ja: Audacity の初回起動

en: Audacity Log
ja: Audacity ログ

en: Audacity Mixer%s
ja: Audacity ミキサー %s

en: Audacity Module Loader
ja: Audacity モジュールローダー

en: Audacity Preferences
ja: Audacity の環境設定

en: Audacity Project Files
ja: Audacity プロジェクトファイル

en: Audacity Startup Failure
ja: Audacity 起動エラー

en: Audacity Support Data
ja: Audacity サポートデータ

en: Audacity Timer Record
ja: Audacity タイマー録音

en: Audacity Timer Record - Waiting
ja: Audacity タイマー録音 - 待機中

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
ja: Audacity タイマー録音 - 開始待機中

en: Audacity Timer Record Progress
ja: Audacity タイマー録音進捗

en: Audacity VST preset file
ja: Audacity VST プリセットファイル

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
ja: FFmpeg によってオーディオをインポートしようとしましたが、
    必要なライブラリが見つかりません。
    
    FFmpeg によるインポートを使用するには、［編集］>［環境設定］>［ライブラリ］で
    FFmpeg ライブラリをダウンロードまたは指定してください。

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg library]] to your computer.
ja: オプションの[[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg｜FFmpeg ライブラリ]]をダウンロードしてインストールすれば、プロテクトされていないファイルを、ほかの形式（M4A や WMA、ポータブルレコーダーの圧縮 WAV ファイル、ビデオファイルのオーディオなど）のファイルにインポートできるようになります。

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
ja: 一時ファイルを保存する場所を見つけられませんでした。
    環境設定ダイアログで適切なディレクトリ名を入力してください。

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
ja: 一時ファイルを安全に保存できる場所を見つけられませんでした。
    自動クリーンアッププログラムに削除されない場所を、一時ファイルに割り当てる必要があります。
    環境設定ダイアログで適切なディレクトリ名を入力してください。

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
ja: ファイル %s が見つかりません。
    テーマは読み込まれていません。

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
ja: ファイル %s を読み込めません。
    正しくない png 形式ではありませんか?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
ja: 書き込み用ファイル %s を開くことができません。

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
ja: デフォルトのテーマを読み取ることができません。
    この問題を報告してください。

en: Audacity could not save file:
      %s
ja: ファイルに保存することができません:
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
ja: ファイル %s が書き込めません。

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
ja: イメージをファイル %s に書き込むことができません。

en: Audacity detected one or more files to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
ja: 1 つまたはそれ以上のファイルを %s bpm と判定しました。
    音楽表示を有効にして、プロジェクトのテンポを %s に設定してもよろしいですか?

en: Audacity detected this file to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
ja: このファイルを %s bpm と判定しました。
    音楽表示を有効にして、プロジェクトのテンポを %s に設定してもよろしいですか?

en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
ja: このファイル「%s」の形式を認識できません。
    
    %s 非圧縮ファイルの場合、［ファイル］>［インポート］>［Raw データをインポート］も試してください。

en: Audacity encountered an internal error.
ja: 内部エラーが発生しました。

en: Audacity encountered an unknown error.
ja: 未知のエラーが発生しました。

en: Audacity failed to open a file in %s.
ja: %s にあるファイルを開くことができません。

en: Audacity failed to read from a file in %s.
ja: %s にあるファイルを読むことができません。

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
ja: ファイル「%s」に書き込むことができませんでした。
    ストレージの空き容量が不足しているか、書き込み可能でないと思われます。
    空き容量を増やすヒントについては、ヘルプボタンをクリックしてください。

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
ja: ファイルへの書き込みに失敗しました。
    %s が書き込み可能でないか、ストレージに空きがありません。

en: Audacity had trouble connecting to the server.
ja: サーバーへの接続時に問題が発生しました。

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
ja: 有効な FFmpeg ライブラリを自動的に検出しました。
    それでも手動で指定しますか?

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes.
ja: 互換性が無く読み込みできないプラグインが %d 個見つかりました。停止やクラッシュを防ぐため、これらのプラグインを使用停止にしました。

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes. If you would still like to attempt to use these plugins, you can enable them using "Manage Plugins". Otherwise, select "Continue".
ja: 互換性が無く読み込みできないプラグインが %d 個見つかりました。停止やクラッシュを防ぐため、これらのプラグインを使用停止にしました。どうしても使用したい場合には、［プラグインを管理］でプラグインを有効にすることができます。そうでなければ［続ける］を選択してください。

en: Audacity is already running
ja: Audacity はすでに起動しています

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
ja: Audacity を終了します。Audacity の再起動後に新しい一時ディレクトリが使用できるようになります。

en: Audacity is starting up...
ja: Audacity は起動中です...

en: Audacity is unable to connect to MuseHub.com. Please check your connection and try again.
ja: MuseHub.com に接続できません。接続を確認してやり直してください。

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
ja: MP3 を作成するには、ファイル %s が必要です。

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
ja: FFmpeg を使ったオーディオのインポート/エクスポートには、ファイル「%s」が必要です。

en: Audacity no longer uses vst-bridge
ja: VST ブリッジはもう必要ありません

en: Audacity notifies you in-app when a new version is available to download.
ja: Audacity の新しいバージョンがダウンロード可能になれば、アプリ内で通知します。

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
ja: Audacity プロジェクト（.aup3）ファイルが
    Audacity に関連付けられていません。
    
    関連付けを行い、ダブルクリックして開けるようにしますか?

en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
ja: 「%s」のファイル形式に対応していると思われる
    インポート機能は
    %s
    と思われますが、正しく取り扱うことができませんでした。

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
ja: ファイルを %s に書き込むことができましたが、名前を %s に変更できません。

en: Audacity update
ja: Audacity を更新

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
ja: 一時ファイルのあるフォルダーをロックできませんでした。
    別に起動している Audacity がこのフォルダーを使用中のようです。

en: Audi&o Clips
ja: オーディオクリップ(&O)

en: Audible input &monitoring
ja: オーディオ入力をモニタリング(&M)

en: Audio
ja: オーディオ

en: Audio Device Info
ja: オーディオデバイス情報

en: Audio File
ja: オーディオファイル

en: Audio Host
ja: オーディオホスト

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
ja: オーディオ入力: %d、オーディオ出力: %d

en: Audio Position
ja: オーディオ位置

en: Audio Settings
ja: オーディオ設定

en: Audio Setup
ja: オーディオ設定

en: Audio Track
ja: オーディオトラック

en: Audio Unit Effect Options
ja: Audio Unit エフェクトオプション

en: Audio Unit Effects
ja: Audio Unit エフェクト

en: Audio could not be analyzed. This may be due to a stretched or pitch-shifted clip.
    Try resetting any stretched clips, or mixing and rendering the tracks before analyzing
ja: オーディオを解析できませんでした。ストレッチまたはピッチシフトしたクリップが原因と思われます。
    ストレッチクリップをリセットするか、解析前にトラックのミキシングとレンダリングを行ってください

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
ja: カットオフ周波数（Hz）
    オプション
    0 - 自動

en: Audio data analysis:
ja: オーディオデータ解析:

en: Audio options
ja: オーディオオプション

en: Audio playback and recording
ja: オーディオ再生と録音

en: Audio selection required.
ja: オーディオを選択する必要があります。

en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
ja: オーディオ選択範囲が短すぎてプレビューできません。
    
    オーディオ選択時間を %.1f 秒以上に増やすか、
    「時間分解能」を %.1f 秒未満にしてください。

en: Audio.com encountered an internal error.
ja: audio.com に内部エラーが発生しました。

en: Augments loudness while minimizing distortion.
ja: 歪みを最小限に抑えながらラウドネスを増強します。

en: Author
ja: 作者

en: Authorization denied
ja: 認証が拒否されました

en: Auto
ja: 自動

en: Auto Duck
ja: 自動ダッキング

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
ja: 自動ダッキングは、選択したトラックの下にコントロールトラックを必要とします。

en: Auto-&fit track height
ja: トラックの高さを自動調整(&F)

en: Auto-select overtones (beta)
ja: 倍音を自動選択（ベータ）

en: Automated Recording Level Adjustment
ja: 録音レベル自動調整

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
ja: 録音レベル自動調整機能により、音量を %f まで下げました。

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
ja: 録音レベル自動調整機能により、音量を %.2f まで上げました。

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
ja: 録音レベル自動調整機能は停止しました。%.2f が適切な音量と推定されます。

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
ja: 録音レベル自動調整機能は停止しました。音量が大きすぎるため、これ以上の調整はできません。

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
ja: 録音レベル自動調整機能は停止しました。音量が小さすぎるため、これ以上の調整はできません。

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
ja: 録音レベル自動調整機能は停止しました。解析を繰り返しましたが、適切な音量を見つけることができません。音量がまだ大きすぎます。

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
ja: 録音レベル自動調整機能は停止しました。解析を繰り返しましたが、適切な音量を見つけることができません。音量がまだ小さすぎます。

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic Crash Recovery
ja: クラッシュからの自動回復

en: Automatic Export
ja: 自動エクスポート

en: Automatic Export enabled:
ja: 自動エクスポートを使用:

en: Automatic Export path is invalid.
ja: 自動エクスポートパスが正しくありません。

en: Automatic Music Configuration
ja: 自動音楽設定

en: Automatic Save
ja: 自動保存

en: Automatic Save enabled:
ja: 自動保存を使用:

en: Automatic Save path is invalid.
ja: 自動保存パスが正しくありません。

en: Automatic database backup failed.
ja: データベースを自動バックアップできません。

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
ja: 音量が設定レベルより小さな部分の長さを自動的に切り詰めます

en: Available mixers:
ja: 使用可能なミキサー:

en: Available playback volumes:
ja: 使用可能な再生音量:

en: Available recording sources:
ja: 使用可能な録音ソース:

en: Average
ja: 平均

en: Average level
ja: 平均レベル

en: B&rowse...
ja: 参照(&R)...

en: B-spline
ja: B-スプライン

en: Ba&ss (dB):
ja: 低域（dB）(&S):

en: Background
ja: 背景音

en: Background end time
ja: 背景音の終了時間

en: Background higher than foreground
ja: 背景音が前景音よりも大きいです

en: Background level too high
ja: 背景音のレベルが小さすぎます

en: Background not yet measured
ja: 背景音未計測

en: Background start time
ja: 背景音の開始時間

en: Backing up project
ja: プロジェクトをバックアップ中

en: Backwards
ja: 後方へ

en: Bad data size. Could not import audio
ja: データサイズが正しくありません。オーディオをインポートできません

en: Bad: chunk %lld sample %lld
ja: 不適: 第 %lld チャンク、第 %lld サンプル

en: Bandwidth
ja: 帯域幅

en: Bar
ja: 小節

en: Bark
ja: バーク尺度

en: Bartlett
ja: バートレット窓

en: Basic
ja: 基本

en: Bass
ja: 低域

en: Bass (dB):
ja: 低域（dB）:

en: Bass Boost
ja: 低域ブースト

en: Bass Cut
ja: 低域カット

en: Bass Guitar
ja: ベースギター

en: Bass and Treble
ja: 低域・高域

en: Batch
ja: 自動実行

en: Batch Command
ja: 自動実行コマンド

en: Bathroom
ja: バスルーム

en: Beat Booster
ja: ビートブースター

en: Beat Finder
ja: ビートを検出

en: Beat sound
ja: ビートサウンド

en: Beats
ja: ビート

en: Beats and Measures
ja: ビートと小節

en: Beats per bar
ja: 小節あたりのビート数

en: Beats per minute
ja: 1 分間のビート数（BPM）

en: Beats per minute, from
ja: 1 分間のビート数（BPM）、変更前

en: Beats per minute, to
ja: 1 分間のビート数（BPM）、変更後

en: Become a MuseHub partner
ja: MuseHub パートナーになる

en: Become a partner
ja: パートナーになる

en: Beefy Master
ja: Beefy マスター

en: Begin numbering from
ja: 開始番号

en: Behaviors
ja: 動作

en: Benchmark
ja: ベンチマーク

en: Benchmark completed successfully.
ja: ベンチマークは正常に完了しました。

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
ja: ベンチマーク回数:
    オリジナル: %s
    デフォルトセグメント: %s
    デフォルトスレッド: %s
    SSE: %s
    SSE スレッド: %s

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
ja: Benjamin Schwartz、Steve Daulton

en: Best Quality (Slowest)
ja: 最高品質（最低速）

en: Big Cave
ja: 巨大洞窟

en: Big-endian
ja: ビッグエンディアン

en: Bindings
ja: 割り当て

en: Bit Depth
ja: ビット深度

en: Bit Rate
ja: ビットレート

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
ja: ビットレート（ビット/秒）- 生成されるファイルのファイルサイズと品質に影響
    コーデックによっては特定の値（128k、192k、256k など）のみ可能
    0 - 自動
    推奨 - 192000

en: Bit Rate Mode
ja: ビットレートモード

en: Bit Rate:
ja: ビットレート:

en: Bit Reservoir
ja: ビットリザーバ

en: Blackman
ja: ブラックマン窓

en: Blackman-Harris
ja: ブラックマン-ハリス窓

en: Block size must be within 256 to 100000000
ja: ブロックサイズの範囲は 256～100000000 です

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
ja: ブロックサイズは 1 ～ 1024 KB の範囲です。

en: Blues drive sustain
ja: ブルースドライブサステイン

en: Both Channels
ja: 両チャンネル

en: Bouncing Ball
ja: ボールバウンド（間隔が徐々に狭く）

en: Boxes
ja: ボックス

en: Br&owse...
ja: 参照(&O)...

en: Brick Wall Master
ja: Brick Wall マスター

en: Bro&wse...
ja: 参照(&W)...

en: Brow&se...
ja: 参照(&S)...

en: Browse...
ja: 参照...

en: Brush Tool
ja: ブラシツール

en: Brush radius
ja: ブラシ径

en: Brush tool selection
ja: ブラシツールの選択範囲

en: Buffer Size
ja: バッファーサイズ

en: Buffer overflow in OGG packet
ja: OGG パケットのバッファオーバーフロー

en: Build Information
ja: ビルド情報

en: Build type:
ja: ビルドの種類:

en: Built-in
ja: 内蔵エフェクト

en: Builtin Commands
ja: 内蔵コマンド

en: Builtin Effects
ja: 内蔵エフェクト

en: Burn to CD
ja: CD に焼く

en: Butterworth
ja: バターワース

en: Button
ja: ボタン

en: By &Name
ja: 名前(&N)

en: By &Start Time
ja: 開始時刻(&S)

en: Byte order:
ja: バイト順序:

en: C&ategory:
ja: カテゴリー(&A):

en: C&ompress based on Peaks
ja: ピークに基づく圧縮(&O)

en: C&ompress to:
ja: 圧縮(&O):

en: C&ontinue
ja: 続ける(&O)

en: C&urrent Length:
ja: 現在の長さ(&U):

en: C&ut and leave gap
ja: 切り取り（ギャップを残す）(&U)

en: C&utoff:
ja: カットオフ周波数(&U):

en: CAF (Apple Core Audio File)
ja: CAF（Apple Core Audio ファイル）

en: CD frames
ja: CD フレーム

en: CDDA frames (75 fps)
ja: CDDA フレーム（75 fps）

en: CSV files
ja: CSV ファイル

en: Cache folder:
ja: キャッシュフォルダー:

en: Calibration Complete
ja: 校正完了

en: Calibration Results
ja: 校正結果

en: Callback routine requested an abort
ja: コールバックルーチンが中止を要求しました

en: Can't delete 'unnamed'
ja: 「無題」は削除できません

en: Can't delete track with active audio
ja: アクティブなオーディオと一緒にトラックを削除できません

en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
ja: オーディオコーデック「%s」を開けません（0x%x）
    
    %s

en: Can't open project file
ja: プロジェクトファイルを開けません

en: Can't select precisely
ja: 正確に選択ができない

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Save
ja: 保存をキャンセル

en: Cancel upload to Audio.com
ja: audio.com へのアップロードをキャンセル

en: Cannot Export 'unnamed'
ja: 「無題」をエクスポートできません

en: Cannot be written to plug-ins folder:
ja: プラグインフォルダーに書き込めなかったファイル:

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
ja: 両デバイスがそろわないと、相互のサンプリング周波数を確認できません。

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
ja: 「%s」ディレクトリを作成できません。
    ディレクトリではなく、すでにファイルが存在しています

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
ja: このサンプリング周波数とビットレートでは MP2 ファイルにエクスポートできません

en: Cannot export audio in this format.
ja: この形式ではオーディオをエクスポートできません。

en: Cannot export audio to %s
ja: オーディオを %s にエクスポートできません

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
ja: AUP3 形式をインポートできません。  代わりに［ファイル］>［開く］を使用してください。

en: Cannot proceed to export.
ja: エクスポートを続行できません。

en: Cannot proceed to upload.
ja: アップロードを続行できません。

en: Cannot set the preference.
ja: 環境設定を設定できません。

en: Category
ja: カテゴリ

en: Cathedral
ja: 大聖堂

en: Center
ja: 中央

en: Center Frequency
ja: 中心周波数

en: Center frequency and Width
ja: 中心周波数と帯域幅

en: Center frequency of noise (Hz)
ja: ノイズの中央周波数（Hz）

en: Centiseconds
ja: センチ秒

en: Cepstrum
ja: ケプストラム

en: Cha&nnels:
ja: チャンネル(&N):

en: Change &Playback Device...
ja: 再生デバイスを変更(&P)...

en: Change &Recording Device...
ja: 録音デバイスを変更(&R)...

en: Change Audio &Host...
ja: オーディオホストを変更(&H)...

en: Change Gai&n on Focused Track...
ja: フォーカストラックのゲインを変更(&N)...

en: Change P&an on Focused Track...
ja: フォーカストラックのパンを変更(&A)...

en: Change Pitch
ja: ピッチを変更

en: Change Recording Cha&nnels...
ja: 録音チャンネルを変更(&N)...

en: Change Speed Limits
ja: 速度制限を変更

en: Change Speed and Pitch
ja: 速度とピッチを変更

en: Change Tempo
ja: テンポを変更

en: Change effect order
ja: エフェクトの順序を変更

en: Change realtime effect %s on %s
ja: リアルタイムエフェクト %s（%s）を変更

en: Change settings for realtime effect %s on %s
ja: リアルタイムエフェクト %s（%s 上）の設定を変更

en: Change speed limit (%) to:
ja: 速度制限（%）を変更:

en: Changed '%s' to %s
ja: 「%s」を %s に変更しました

en: Changed '%s' to %s Hz
ja: 「%s」を %s Hz に変更しました

en: Changed Clip Speed to %.01f%%
ja: クリップ速度を %.01f%% に変更しました

en: Changed Pitch
ja: 変更後のピッチ

en: Changed Pitch Shift
ja: ピッチシフトを変更

en: Changed Speed
ja: 変更後の速度

en: Changed Speed to %.01f%%
ja: 速度を %.01f%% に変更しました

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
ja: テンポを変えずにトラックのピッチを変更します

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
ja: トラックの再生速度を変更（ピッチも変化）します

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
ja: ピッチを変えずに選択範囲のテンポを変更します

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
ja: 一時ディレクトリの変更は Audacity を再起動するまで有効になりません

en: Changes to these settings only take effect when restarting Audacity.
ja: これらの設定変更は Audacity 再起動後に有効となります。

en: Changing sample format
ja: サンプル形式を変更しています

en: Channel layout for stereo
ja: ステレオチャンネルの記述順

en: Channel: %2d
ja: チャンネル: %2d

en: Channels
ja: チャンネル

en: Channels:
ja: チャンネル:

en: Chebyshev Type I
ja: チェビシェフ（タイプ 1）

en: Chebyshev Type II
ja: チェビシェフ（タイプ 2）

en: Check for Updates
ja: 更新を確認

en: Checking file pointer leaks:
ja: ファイルポインターのリークをチェック中:

en: Checkpointing %s
ja: 「%s」のチェックポイントを作成中

en: Checkpointing project
ja: プロジェクトのチェックポイントを作成中

en: Chirp
ja: チャープ

en: Choose Language for Audacity to use:
ja: Audacity で使用する言語を選択:

en: Choose a location
ja: 場所を選んでください

en: Choose a location to place the temporary directory
ja: 一時ディレクトリの設置場所を指定

en: Choose a location to save the exported files
ja: エクスポートするファイルの保存場所を選んでください

en: Choose an EQ curve file
ja: EQ 曲線の選択

en: Choose command
ja: コマンドを選択

en: Church Hall
ja: チャーチホール

en: Cl&ear
ja: 消去(&E)

en: Classic
ja: クラシック

en: Classic Filters
ja: クラシックフィルター

en: Cle&ar	Ctrl+L
ja: 消去(&A)	Ctrl+L

en: Clean
ja: クリーン

en: Cleaning up unused directories in project data
ja: プロジェクトデータ中の使われていないディレクトリをクリーンアップ中

en: Clear
ja: 消去

en: Clear Log
ja: ログを消去

en: Clear Loop
ja: ループを解除

en: Clear selection
ja: 選択範囲を消去

en: Clears the log contents.
ja: ログの内容を消去します。

en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
ja: クリック&移動してスクラブ、クリック&ドラッグしてシークします。

en: Click Removal
ja: クリックノイズを除去

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
ja: オーディオトラックのクリックノイズを消去します

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
ja: クリック&ドラッグして周波数帯域を調整します。

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
ja: クリック&ドラッグしてステレオトラックの相対サイズを変更、ダブルクリックして高さを揃える

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
ja: クリック&ドラッグしてサブ表示のサイズを調整、ダブルクリックして同じサイズに揃える

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
ja: クリック&ドラッグして調整、ダブルクリックしてリセット

en: Click and drag to define a looping region.
ja: クリック&ドラッグしてループ範囲を指定します。

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
ja: クリック&ドラッグして振幅エンベロープを編集

en: Click and drag to edit the samples
ja: クリック&ドラッグしてサンプルを編集

en: Click and drag to move a track in time
ja: クリック&ドラッグしてトラックを時間移動

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
ja: クリック&ドラッグして最低選択周波数を移動します。

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
ja: クリック&ドラッグして選択中心周波数をスペクトルのピークに移動します。

en: Click and drag to move center selection frequency.
ja: クリック&ドラッグして中心選択周波数を移動します。

en: Click and drag to move clip boundary in time
ja: クリック&ドラッグしてクリップの境界を合わせる

en: Click and drag to move left selection boundary.
ja: クリック&ドラッグして選択範囲の左端を移動します。

en: Click and drag to move right selection boundary.
ja: クリック&ドラッグして選択範囲の右端を移動します。

en: Click and drag to move top selection frequency.
ja: クリック&ドラッグして最高選択周波数を移動します。

en: Click and drag to rearrange sub-views
ja: クリック&ドラッグしてサブ表示を並べ替えます

en: Click and drag to resize the track.
ja: クリック&ドラッグしてトラックのサイズを変更。

en: Click and drag to resize toolbar
ja: クリック&ドラッグしてツールバーのサイズを変更

en: Click and drag to select audio
ja: クリック&ドラッグしてオーディオを選択

en: Click and drag to select text
ja: クリック&ドラッグしてテキストを選択

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
ja: クリック&ドラッグして周波数帯域を設定します。

en: Click and drag to stretch clip
ja: クリック&ドラッグしてクリップをストレッチ

en: Click and drag to stretch selected region.
ja: クリック&ドラッグして選択範囲をストレッチします。

en: Click and drag to warp playback time
ja: クリック&ドラッグして再生時間を移動

en: Click or drag to begin Scrub
ja: クリックまたはドラッグしてスクラブ開始

en: Click or drag to begin Seek
ja: クリックまたはドラッグしてシーク開始

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
ja: クリックして拡大、Shift+クリックして縮小

en: Click to change clip pitch, Cmd + click to reset.
ja: クリックしてピッチを変更、Cmd + クリックしてリセット。

en: Click to change clip pitch, Ctrl + click to reset.
ja: クリックしてピッチを変更、Ctri + クリックしてリセット。

en: Click to change clip speed, Cmd + click to reset.
ja: クリックして速度を変更、Cmd + クリックしてリセット。

en: Click to change clip speed, Ctrl + click to reset.
ja: クリックしてクリップ速度を変更、Ctrl + クリックしてリセット。

en: Click to edit label text
ja: クリックしてラベル文字を編集

en: Click to open clip context menu.
ja: クリックしてクリップのコンテキストメニューを開きます。

en: Click to reset clip pitch.
ja: クリックしてピッチをリセット。

en: Click to reset clip speed.
ja: クリックして速度をリセット。

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
ja: クリックして垂直方向を拡大、Shift+クリックして縮小、ドラッグして拡大範囲を指定します。

en: Clip Fix
ja: クリッピングを修復

en: Clip Name Edit
ja: クリップ名の編集

en: Clip Pitch
ja: クリップのピッチ

en: Clip Speed
ja: クリップの速度

en: Clip&board space used
ja: 使用クリップボード領域(&B)

en: Clipping
ja: クリッピング

en: Clipping level
ja: クリッピングレベル

en: Clipping threshold
ja: クリッピングしきい値

en: Clips
ja: クリップ

en: Clocks on the Tracks
ja: トラックに時計が飛び交う

en: Close
ja: 閉じる

en: Close project immediately with no changes
ja: 何も変更せずにプロジェクトをすぐに閉じる

en: Close project immediately with no further changes
ja: これ以上変更せずにプロジェクトをすぐに閉じる

en: Close sub-view
ja: サブ表示を閉じる

en: Cloud
ja: クラウド

en: Cloud project conflict
ja: クラウドプロジェクトと競合

en: Cloud project incomplete
ja: クラウドプロジェクトは未完成

en: Cloud saved projects
ja: クラウドに保存したプロジェクト

en: Co&ntrast Result:
ja: コントラスト結果(&N):

en: Co&py
ja: コピー(&P)

en: Code has been modified. Are you sure?
ja: コードは変更されています。よろしいですか?

en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
ja: コーデックタグ（FOURCC）
    オプション
    空 - 自動

en: Codec:
ja: コーデック:

en: Codecs
ja: コーデック

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: Color 0
ja: カラー 0

en: Color 1
ja: カラー 1

en: Color 2
ja: カラー 2

en: Color 3
ja: カラー 3

en: Color:
ja: カラー:

en: Colors
ja: カラー

en: Combine mono to stereo
ja: モノラルをステレオに統合

en: Combined Meter
ja: 統合メーター

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
ja: 元の信号に位相シフトした信号を組み合わせます

en: Command
ja: コマンド

en: Command
ja: コマンド

en: Command Output
ja: コマンド出力

en: Command failed to initialize
ja: コマンドの初期化に失敗しました

en: Command+Click
ja: Command+クリック

en: Command:
ja: コマンド:

en: Commands
ja: コマンド

en: Comment
ja: コメント

en: Comments
ja: コメント

en: Commit Id:
ja: コミット ID:

en: Compact
ja: 圧縮

en: Compact Project
ja: プロジェクト圧縮

en: Compacted project file
ja: プロジェクトファイルを圧縮しました

en: Compacting actually freed %s of disk space.
ja: 圧縮によりストレージ空き容量が %s 増えました。

en: Compacting project
ja: プロジェクトを圧縮

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
ja: このプロジェクトを圧縮することで、ファイル内の未使用バイトを削除し、ストレージの空き容量を増やします。
    
    ディスクの空き容量は %s で、このプロジェクトは現在 %s 使用しています。
    
    続行すると、現在の元に戻す/やり直す履歴とクリップボードの内容とを破棄し、約 %s のストレージ空き容量を増やします。
    
    続けますか?

en: Compare Audio
ja: オーディオ比較

en: Compare Audio...
ja: オーディオ比較...

en: Compares a range on two tracks.
ja: 2 トラック間のレンジを比較します。

en: Compiler:
ja: コンパイラ:

en: Complete your Audacity cloud setup with audio.com
ja: audio.com で Audacity クラウドの設定を完了する

en: Compress Excess Silence
ja: 余分な無音部を圧縮

en: Compresses the dynamic range of audio
ja: オーディオのダイナミックレンジを圧縮します

en: Compression
ja: 圧縮

en: Compression curve
ja: 圧縮曲線

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
ja: 圧縮レベル
    FLAC を必要とします
    -1 - 自動
    最小 - 0（高速エンコード、出力ファイル大）
    最大 - 10（低速エンコード、出力ファイル小）

en: Compression:
ja: 圧縮:

en: Compressor
ja: コンプレッサー

en: Configure
ja: 設定

en: Configure Project from Music File
ja: 音楽ファイルからプロジェクトを設定

en: Configure custom FFmpeg options
ja: カスタム FFmpeg オプションの設定

en: Configure custom mapping
ja: カスタムマッピングの設定

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm Cancel
ja: キャンセルを確認

en: Confirm Close
ja: 閉じるを確認

en: Confirm Deletion
ja: 削除の確認

en: Confirm Overwrite
ja: 削除の確認

en: Confirm Stop
ja: 停止を確認

en: Connect dots
ja: 折れ線グラフ

en: Connection error
ja: 接続エラー

en: Connection to project file is null
ja: プロジェクトファイルとの接続は null です

en: Constant
ja: 固定

en: Constant Gain
ja: 固定ゲイン

en: Constant Power 1
ja: 固定パワー 1

en: Constant Power 2
ja: 固定パワー 2

en: Constrained
ja: 制限つき

en: Continue
ja: 続ける

en: Continue to export remaining files?
ja: 残りのファイルのエクスポートを続けますか?

en: Continue with Facebook
ja: Facebook で続ける

en: Continue with Google
ja: Google で続ける

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
ja: ログに記録された修復を続行し、さらにエラーが無いかチェックを行います。以降のエラー警告で「プロジェクトをすぐに閉じる」を選択しない限り、プロジェクトは現在の状態に保たれます。

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
ja: 削除しないで続行（このセッションでは余計なファイルを無視）

en: Continuous scrolling
ja: 連続スクロール

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
ja: コントラスト解析（WCAG2 準拠）

en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
ja: コントラスト解析機能では、選択した 2 つのオーディオ間で RMS 音量の差を計測します。

en: Contrast...
ja: コントラスト...

en: Contributors
ja: 支援者

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
ja: バージョン 1.0 のプロジェクトファイルを新形式に変換しました。
    古いファイルは「%s」という名前で保存しました。

en: Converts stereo tracks to mono
ja: ステレオトラックをモノラルに変換

en: Copied labeled audio regions to clipboard
ja: ラベル付きオーディオ領域をクリップボードにコピーしました

en: Copy
ja: コピー

en: Copy All Files (Safer)
ja: すべてのファイルをコピー（比較的安全）

en: Copy Labeled Audio
ja: ラベル付きオーディオをコピー

en: Copy Selected Files
ja: 選択されたファイルをコピー

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードへコピー

en: Copying Project
ja: プロジェクトをコピー中

en: Copying audio data into project...
ja: オーディオデータをプロジェクトにコピー中...

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
ja: これらのファイルをプロジェクトにコピーすると依存性の問題を解決できます。
    安全ですが、より多くのストレージ領域を必要とします。

en: Core Libraries
ja: コアライブラリ

en: Cosine
ja: コサイン

en: Cosine In
ja: コサイン曲線イン

en: Cosine Out
ja: コサイン曲線アウト

en: Could not create directory:
      %s
ja: ディレクトリを作成することができません:
      %s

en: Could not determine language
ja: 言語を判定できません

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
ja: プリセット「%s」をエクスポートできません。
    
    %s

en: Could not find any audio devices.
ja: オーディオデバイスが見つかりません。

en: Could not find component
ja: コンポーネントが見つかりません

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
ja: プリセット「%s」をインポートできません。
    
    %s

en: Could not initialize MP3 encoding library!
ja: MP3 エンコーディングライブラリを初期化できません。

en: Could not initialize component
ja: コンポーネントを初期化できません

en: Could not load file: "%s"
ja: ファイルを読み込めません:「%s」

en: Could not load the library
ja: ライブラリを読み込めません

en: Could not open MP3 encoding library!
ja: MP3 エンコーディングライブラリを開けません。

en: Could not open file
ja: ファイルを開けません

en: Could not open file %s.
ja: ファイル %s が開けません。

en: Could not open file %s: Filename too short.
ja: ファイル %s が開けません: ファイル名が短すぎます。

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
ja: ファイル %s が開けません: ファイルの種類が不正確です。

en: Could not open file: "%s"
ja: ファイル「%s」を開くことができません。

en: Could not open file: %s
ja: ファイルを開けません: %s

en: Could not parse XML
ja: XML を解釈できません

en: Could not shift between tracks
ja: トラック間で移動できません

en: Could not write to %s.
ja: パスに書き込めませんでした: %s

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
ja: プロジェクトデータフォルダーが見つかりません:「%s」

en: Couldn't import the project:
    
    %s
ja: プロジェクトをインポートできません:
    
    %s

en: Couldn't instantiate effect
ja: エフェクトのインスタンスを生成できません

en: Couldn't open "%s"
ja: 「%s」を開けません

en: Couldn't read from file: %s
ja: ファイルを読み込むことができません: %s

en: Couldn't save log to file: %s
ja: ファイルにログを保存できません: %s

en: Couldn't write to file: %s
ja: ファイルに書き込むことができません: %s

en: Cowbell
ja: カウベル

en: Create Correction(.wvc) File
ja: コレクション（.wvc）ファイルを作成

en: Create a free cloud storage account to access your projects and audio from any device
ja: 無料のクラウドストレージアカウントを作成し、あらゆるデバイスからプロジェクトとオーディオにアクセス

en: Create cloud account
ja: クラウドアカウントを作成

en: Create labels based on
ja: ラベル生成基準

en: Created
ja: 作成日

en: Created new audio track
ja: 新規オーディオトラックを作成しました

en: Created new label track
ja: 新規ラベルトラックを作成しました

en: Created new project
ja: 新規プロジェクトを作成しました

en: Created new stereo audio track
ja: 新規ステレオオーディオトラックを作成しました

en: Created new time track
ja: 新規タイムトラックを作りました

en: Creates audio of zero amplitude
ja: 振幅ゼロのオーディオを作ります

en: Creates labels where clipping is detected
ja: クリッピングが検出された位置にラベルを生成

en: Credits
ja: クレジット

en: Cross&fade:
ja: クロスフェード(&F):

en: Cross-platform GUI library
ja: クロスプラットフォームの GUI ライブラリ

en: Crossfade Clips
ja: クロスフェード: クリップ

en: Crossfade Tracks
ja: クロスフェード: トラック

en: Ctrl+Click
ja: Ctrl+クリック

en: Cu&t
ja: 切り取り(&T)

en: Cu&t	Ctrl+X
ja: 切り取り(&T)	Ctrl+X

en: Cu&t Label text
ja: ラベル文字の切り取り(&T)

en: Cuberoot Autocorrelation
ja: 立方根自己相関

en: Cubic
ja: キュービック

en: Cubic Curve (odd harmonics)
ja: キュービックカーブ（奇数ハーモニクス）

en: Curren&t Selection
ja: 現在の選択範囲(&T)

en: Current Codec:
ja: 現在のコーデック:

en: Current Format:
ja: 現在の形式:

en: Current Project
ja: 現在のプロジェクト

en: Current Settings
ja: 現在の設定

en: Current difference
ja: 現在の差分

en: Current length of selection.
ja: 現在選択されている長さです。

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
ja: プログラムは変更されています。
    変更を破棄しますか?

en: Current selection length: %s
ja: 現在の選択範囲: %s

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
ja: 現在の選択範囲: dd:hh:mm:ss

en: Cursor &Left
ja: カーソルを左へ(&L)

en: Cursor &Right
ja: カーソルを右へ(&R)

en: Cursor Long J&ump Left
ja: カーソルを左へ大ジャンプ(&U)

en: Cursor Long Ju&mp Right
ja: カーソルを右へ大ジャンプ(&M)

en: Cursor Sh&ort Jump Left
ja: カーソルを左へジャンプ(&O)

en: Cursor Shor&t Jump Right
ja: カーソルを右へジャンプ(&T)

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
ja: カーソルから次のクリップ境界まで(&X)

en: Cursor to Next Clip Boundary
ja: カーソルを次のクリップ境界へ

en: Cursor to Prev Clip Boundary
ja: カーソルを前のクリップ境界へ

en: Cursor to Project End
ja: カーソルをプロジェクトの最後へ

en: Cursor to Project Start
ja: カーソルをプロジェクトの最初へ

en: Cursor to Selection End
ja: カーソルを選択範囲の最後へ

en: Cursor to Selection Start
ja: カーソルを選択範囲の最初へ

en: Cursor to Stored &Cursor Position
ja: 現在のカーソル位置から記憶位置まで(&C)

en: Cursor to Track &End
ja: カーソルから最後まで(&E)

en: Cursor to Track End
ja: カーソルをトラックの最後へ

en: Cursor to Track Start
ja: カーソルをトラックの最初へ

en: Cursor:
ja: カーソル:

en: Curve Name
ja: 曲線名

en: Curve exists
ja: 既存の曲線

en: Curves exported
ja: 曲線をエクスポートしました

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Curve
ja: カスタム曲線

en: Custom FFmpeg Export
ja: FFmpeg エクスポートをカスタマイズ

en: Custom Sample Rate
ja: カスタムサンプリング周波数

en: Custom Track &Name
ja: カスタムトラック名(&N)

en: Custom brush size
ja: カスタムブラシのサイズ

en: Custom curve
ja: カスタム曲線

en: Custom mappin&g
ja: カスタムマッピング(&G)

en: Custom name text
ja: カスタム名前テキスト

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cut (%lld, %lld) failed.
ja: 切り取り（%lld、%lld）に失敗しました。

en: Cut Labeled Audio
ja: ラベル付きオーディオを切り取り

en: Cut Preview
ja: 切り取りプレビュー

en: Cut and leave gap
ja: 切り取り（ギャップを残す）

en: Cut by label
ja: 切り取り（ラベル単位）

en: Cut by labels and leave gap
ja: 切り取り（ラベル単位・ギャップを残す）

en: Cut labeled audio and leave gap
ja: ラベル付きオーディオ領域をギャップを残して切り取る

en: Cut labeled audio regions to clipboard
ja: ラベル付きオーディオ領域をクリップボードに切り取りました

en: Cut labeled audio regions to clipboard and leave gap
ja: ラベル付きオーディオ領域をギャップを残してクリップボードに切り取る

en: Cut to clipboard
ja: 切り取ってクリップボードへ

en: Cut to clipboard and leave gap
ja: 切り取ってクリップボードへ（ギャップを残す）

en: Cut to the clipboard
ja: クリップボードに切り取りました

en: Cut/Copy/Paste
ja: 切り取り/コピー/貼り付け

en: Cut: %lld - %lld
ja: 切り取り: %lld - %lld

en: Cutoff
ja: カットオフ

en: Cutoff (Hz)
ja: カットオフ周波数（Hz）

en: Cutoff:
ja: カットオフ周波数:

en: D&ecay factor:
ja: 減衰倍数(&E):

en: D&ecrease Recording Volume
ja: 録音音量を下げる(&E)

en: D&efault Sample Rate:
ja: サンプリング周波数（デフォルト）(&E):

en: D&elete...
ja: 削除(&E)...

en: D&iscard
ja: 破棄(&I)

en: DC blocking filter
ja: DC ブロックフィルター

en: DTMF &sequence:
ja: DTMF シーケンス(&S):

en: DTMF Tones
ja: ダイヤル（DTMF）トーン

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
ja: DTMF シーケンスが空です。
    エフェクトのすべての設定を確認してください。

en: Da&mping (%):
ja: ダンピング（dB）(&M):

en: Dance Vocal
ja: ダンスボーカル

en: Dark
ja: ダーク

en: Data folder:
ja: データフォルダー:

en: Data gathered
ja: データ収集日時

en: Data type mismatch
ja: データ型が一致しません

en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
ja: データを標準入力にパイプします。「%f」はエクスポートウィンドウのファイル名を使います。

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
ja: データベースエラー。残念ながら、これ以上の詳細は不明です。

en: Database lock protocol error
ja: データベースのロックプロトコルエラーです

en: De&faults
ja: デフォルト(&F)

en: De&lete
ja: 削除(&L)

en: De&lete and leave gap
ja: 削除（ギャップを残す）(&L)

en: De&lete selected rule
ja: 選択したルールを削除(&L)

en: De&vice
ja: デバイス(&V)

en: De&vice:
ja: デバイス(&V):

en: Debu&g
ja: デバッグ(&G)

en: Debug Output:
ja: デバッグ出力:

en: Debug build (debug level %d)
ja: デバッグビルド（デバッグレベル %d）

en: Decay (ms)
ja: ディケイ（ミリ秒）

en: Decay (seconds)
ja: ディケイ（秒）

en: Decay factor:
ja: 減衰倍数:

en: Deciseconds
ja: デシ秒

en: Deep Dive Master
ja: Deep Dive マスター

en: Default &view mode:
ja: デフォルト表示モード(&V):

en: Default Sample &Format:
ja: サンプル形式（デフォルト）(&F):

en: Default Waveform scale:
ja: デフォルト波形スケール:

en: Default audio track &name:
ja: デフォルトのオーディオトラック名(&N):

en: Default directories
ja: デフォルトのディレクトリ

en: Default endianness
ja: デフォルトのエンディアン

en: Default playback device number: %d
ja: デフォルトの再生デバイス番号: %d

en: Default recording device number: %d
ja: デフォルトの録音デバイス番号: %d

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Degree of Levelling
ja: レベル度合い

en: Delay
ja: ディレイ

en: Delay and Reverb
ja: ディレイとリバーブ

en: Delay level per echo (dB)
ja: 繰り返しごとのディレイレベル（dB）

en: Delay time (seconds)
ja: ディレイ時間（秒）

en: Delay time (seconds):
ja: ディレイ時間（秒）:

en: Delay type
ja: ディレイの種類

en: Delete
ja: 削除

en: Delete %d items?
ja: %d 個のアイテムを削除しますか?

en: Delete '%s'?
ja: 「%s」を削除しますか?

en: Delete Fo&cused Track
ja: フォーカストラックを削除(&C)

en: Delete Key&2
ja: Delete キー 2(&2)

en: Delete Labeled Audio
ja: ラベル付きオーディオを削除

en: Delete Preset
ja: プリセットを消去

en: Delete Track
ja: トラックを削除

en: Delete by label
ja: 削除（ラベル単位）

en: Delete by labels and leave gap
ja: ギャップを残してラベル単位で削除

en: Delete orphan files (permanent immediately)
ja: 孤立ファイルを削除（今すぐ、元に戻せません）

en: Delete preset '%s'?
ja: プリセット「%s」を削除しますか?

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
ja: %2$.2f 秒地点で %1$.2f 秒削除しました

en: Deleted Label
ja: ラベルを消去しました

en: Deleted labeled audio regions
ja: ラベル付きオーディオ領域を削除しました

en: Dependency Check
ja: 依存性をチェック

en: Dept&h (%):
ja: 深度（%）(&H):

en: Dept&h:
ja: 深度(&H):

en: Depth in percent
ja: パーセント表記による深度

en: Description: %s
ja: 説明: %s

en: Destination project could not be detached
ja: コピー先プロジェクトを切り離すことができません

en: Detac&h at Silences
ja: 無音部分を除去して分割(&H)

en: Detach
ja: 無音部分を除去して分割

en: Detach Labeled Audio
ja: ラベル付きオーディオ領域を切り離す

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
ja: %2$.2f 秒地点で %1$.2f 秒の無音を除去して分割しました

en: Detached labeled audio regions
ja: ラベル付きオーディオ領域を切り離しました

en: Details
ja: 詳細

en: Detect
ja: 検出

en: Detect Silence
ja: 無音検出

en: Detect Upstream Dropouts
ja: ドロップアウトを検出

en: Detect dropouts
ja: ドロップアウトを検出

en: Device
ja: デバイス

en: Device ID: %d
ja: デバイス ID: %d

en: Device info unavailable for: %d
ja: デバイス情報を取得できません: %d

en: Device information is not available.
ja: 入力デバイスの情報がありません。

en: Device name: %s
ja: デバイス名: %s

en: Dialog
ja: ダイアログ

en: Difference = %.2f RMS dB.
ja: 差分 = %.2f RMS dB

en: Difference = infinite RMS dB.
ja: 差分 = ∞ RMS dB

en: Difference is indeterminate.
ja: 差分を確定できません。

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ja: 方向の変化  -- 平均: %1.4f  標準偏差:（%1.4f）

en: Directories
ja: ディレクトリ

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
ja: ディレクトリ %s は適切ではありません（クリーンアップされてしまう恐れがあります）

en: Directory %s is not writable
ja: ディレクトリ %s は書き込みできません

en: Directory Dialog
ja: ディレクトリダイアログ

en: Directory creation failed.
ja: ディレクト作成に失敗しました。

en: Disable
ja: 無効

en: Disable Silent Monitoring
ja: 無音モニタリングを無効化

en: Disable UUID
ja: UUID を無効化

en: Disabled
ja: 無効

en: Disallow
ja: 許可しない

en: Disallowed
ja: 許可されていません

en: Discard and open latest version
ja: 破棄して最新バージョンを開く

en: Discarding undo/redo history
ja: 元に戻す/やり直すの履歴を破棄

en: Discover what's new in our full feature breakdown.
ja: 新機能の詳細な解説で、最新情報を発見してください。

en: Discrimination &method:
ja: 判定法(&M):

en: Disk # blocks:
ja: ディスク # ブロック:

en: Disk Block Size (KB):
ja: ストレージブロックサイズ（KB）:

en: Disk Space
ja: ストレージ領域

en: Disk is full.
    %s
ja: ストレージが一杯です。
    %s

en: Disk space remaining for recording: %s
ja: 録音可能なストレージ空き容量: %s

en: Display
ja: 表示

en: Display &samples:
ja: サンプル単位表示(&S):

en: Display:
ja: 表示:

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
ja: 距離:（1～120、デフォルトは 20）

en: Distinguished %s Team members, not currently active
ja: 現在はその席を退いた、功績ある %s チームメンバー

en: Distortion
ja: ディストーション

en: Distortion amount
ja: ディストーション量

en: Distortion and Modulation
ja: ディストーションとモジュレーション

en: Distortion type:
ja: ディストーションの種類:

en: Dit&her:
ja: ディザリング(&H):

en: Do &nothing
ja: 何もしない(&N)

en: Do Not Copy
ja: コピーしない

en: Do not show this warning again
ja: この警告を次回からは表示しない

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Do you have these problems?
ja: こんな悩みはありませんか?

en: Do you really want to delete selected rule?
ja: 選択したルールを削除してもよろしいですか?

en: Do you still want to start Audacity?
ja: それでも Audacity を開始しますか?

en: Do you want to save the changes?
ja: 変更を保存しますか?

en: Doing correctness check...
ja: 精度チェック中...

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
ja: Dominic Mazzoni、David R. Sky および Steve Daulton

en: Don't Link Stereo
ja: ステレオをリンクしない

en: Don't ask me again
ja: 次回からは確認しない

en: Don't show this again
ja: 次回からは表示しない

en: Don't show this again at start up
ja: 次回からは起動時に表示しない

en: Don't show this warning again
ja: このメッセージを次回からは表示しない

en: Don't worry, your changes will be saved to a temporary location and will be synchronized to your cloud copy when your internet connection resumes.
ja: 変更点は一時的な場所に保存され、インターネット接続が再開したときにクラウドのコピーと同期されますので、安心してください。

en: Done
ja: 完了

en: Dow&nload
ja: ダウンロード(&N)

en: Down Octa&ve
ja: オクターブを下げる(&V)

en: Download
ja: ダウンロード

en: Downloaded audio file does not exist.
ja: ダウンロードされたオーディオファイルはありません。

en: Downloading %s
ja: %s をダウンロード中

en: Downloading audio
ja: オーディオをダウンロード中

en: Dr&y Gain (dB):
ja: ドライゲイン（dB）(&Y):

en: Drag
ja: ドラッグ

en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
ja: ドラッグしてクリップを移動させます。Shift+ドラッグして同じトラックのすべてのクリップを移動できます。

en: Drag label boundary.
ja: ラベル境界をドラッグします。

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
ja: ラベルをドラッグします。Shift+ドラッグして同じトラックのすべてのラベルを移動できます。

en: Drag one or more label boundaries.
ja: 1 個以上のラベル境界をドラッグします。

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
ja: ドラッグしてシーク、放して動かすとスクラブします。

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
ja: ドラッグしてシーク、放すとシークを停止します。

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
ja: ドラッグして範囲を拡大、右クリックして縮小

en: Drag to specify a zoom region. Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
ja: ドラッグして拡大領域を指定。右クリックしてメニュー表示。Ctrl+スクロールして拡大/縮小。

en: Drags mouse from one place to another.
ja: ある位置からほかの位置へマウスをドラッグします。

en: Draw Curves
ja: 曲線の描画

en: Draw Tool
ja: 描画ツール

en: Drip (long)
ja: しずく（長）

en: Drip (short)
ja: しずく（短）

en: Drive
ja: ドライブ

en: Dropouts
ja: ドロップアウト

en: Drums Control
ja: ドラム調整

en: Dry Previe&w
ja: ドライプレビュー(&W)

en: Dry Wet
ja: ドライ ウェット

en: Duck &amount:
ja: ダッキング量(&A):

en: Duplic&ate
ja: 複製(&A)

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicated
ja: 複製しました

en: Duration
ja: 継続時間

en: Duration (60s max)
ja: 継続時間（最大 60 秒）

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
ja: 録音時間がゼロです。何も録音されません。

en: Duration:
ja: 録音時間:

en: Duty cycle:
ja: デューティ比:

en: Dynamic Libraries
ja: 動的ライブラリ

en: Dynamically Linked Libraries
ja: 動的リンクライブラリ

en: E&dit...
ja: 編集(&D)...

en: E&xpand Collapsed Tracks
ja: すべてのトラックを展開(&X)

en: E&xport...
ja: エクスポート(&X)...

en: E&xtended (with frequency ranges)
ja: 拡張（周波数範囲付き）(&X)

en: E&xtra Menus
ja: 拡張メニュー(&X)

en: EQ and Filters
ja: イコライザーとフィルター

en: ERB
ja: ERB尺度

en: Echo
ja: エコー

en: Echos a message.
ja: テキストを表示します。

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
ja: Edgar-RFT と Steve Daulton

en: Edit
ja: 編集

en: Edit &Metadata...
ja: メタデータを編集(&M)...

en: Edit Genres
ja: ジャンルを編集

en: Edit Labels
ja: ラベルを編集

en: Edit Metadata Tags
ja: メタデータタグの編集

en: Edit Steps
ja: ステップを編集

en: Edit, Preferences...
ja: 編集、環境設定...

en: Edited Envelope
ja: エンベロープを編集しました

en: Edited Label
ja: ラベルを編集しました

en: Edited labels
ja: ラベルを編集しました

en: Editing a clip can &move other clips
ja: クリップ編集時に以降のクリップも移動させる(&M)

en: Editing and greyed out Menus
ja: 編集とグレイアウトされたメニュー

en: Effe&ct
ja: エフェクト(&C)

en: Effect
ja: エフェクト

en: Effect %d
ja: エフェクト %d

en: Effect Options
ja: エフェクトオプション

en: Effect Output
ja: エフェクト出力

en: Effect Settings
ja: エフェクト設定

en: Effect menu &organization:
ja: エフェクトメニューの構成(&O):

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
ja: %s のエフェクトまたはコマンドを登録できません:
    %s

en: Effects
ja: エフェクト

en: Effects Preview
ja: エフェクトプレビュー

en: Elapsed Time:
ja: 処理時間:

en: Email
ja: 電子メール

en: Emeritus:
ja: 名誉メンバー:

en: Empty
ja: 空

en: Empty value
ja: 空の値

en: Ena&ble Spectral Selection
ja: スペクトル選択を有効化(&B)

en: Ena&ble spectral selection
ja: スペクトル選択を有効化(&B)

en: Enable
ja: 有効

en: Enable &Automatic Save?
ja: 自動保存を使う(&A)

en: Enable &Full Screen
ja: フルスクリーンにする(&F)

en: Enable &Looping
ja: ループを有効化(&L)

en: Enable &compensation
ja: 補償を有効化(&C)

en: Enable &graphical interface
ja: グラフィカルインターフェイスを有効化(&G)

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
ja: 録音レベル自動調整機能を有効にする。

en: Enable Automatic &Export?
ja: 自動エクスポートを使う(&E)

en: Enable Silent Monitoring
ja: 無音モニタリングを有効化

en: Enable audible input &monitoring
ja: オーディオ入力のモニタリングを有効化(&M)

en: Enable cut &lines
ja: カットラインを表示（クリックして切り取り範囲を復活）(&L)

en: Enable new plug-ins
ja: 新規プラグインを有効化

en: Enable smart selection
ja: スマート選択を有効化

en: Enable sound a&ctivated recording
ja: サウンドによる録音起動を有効化(&C)

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
ja: 「スペクトル編集」系のエフェクトを適用するには、
    まずトラックのスペクトログラム表示を有効にしてください。

en: Enabled
ja: 有効

en: Encoding
ja: エンコーディング

en: Encoding:
ja: エンコーディング:

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
ja: WavPack ファイルのデコード中に %d 個のエラーが見つかりました!

en: End
ja: 終了

en: End (or start)
ja: 終了（または開始）

en: End Date
ja: 終了日

en: End Date and Time
ja: 終了日時

en: End Time
ja: 終了時刻

en: End Time:
ja: 終了時刻:

en: End to Cu&rsor/Selection Start
ja: 終了点をカーソル/選択範囲の始点に移動(&R)

en: End to Selection En&d
ja: 終了点を選択範囲の終点に移動(&D)

en: End:
ja: 終了:

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ja: エネルギー                 -- 平均: %1.4f  標準偏差:（%1.4f）

en: Enhanced Autocorrelation
ja: 強調自己相関

en: Enter Nyquist Command:
ja: Nyquist コマンドを入力:

en: Enter name of new macro
ja: 新規マクロ名を入力

en: Enter token to link your account
ja: アカウントとリンクするためのトークンを入力

en: Enter track name
ja: トラック名を入力

en: Entire &Project
ja: プロジェクト全体(&P)

en: Envelope
ja: エンベロープ

en: Envelope Tool
ja: エンベロープツール

en: Envelopes
ja: エンベロープ

en: Equalization
ja: イコライザー（EQ）

en: Erased selected area
ja: 選択範囲を消去

en: Error
ja: エラー

en: Error %ld returned from MP3 encoder
ja: MP3 エンコーダーにおいて、エラー %ld が返されました

en: Error (file may not have been written): %s
ja: エラー（ファイルが書き込まれなかったと思われます）: %s

en: Error Converting Legacy Project File
ja: 旧形式プロジェクトファイルの変換エラー

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカットのエクスポートエラー

en: Error Importing
ja: インポートエラー

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカットのインポートエラー

en: Error Initializing Audio
ja: オーディオ初期化エラー

en: Error Initializing Midi
ja: MIDI 初期化エラー

en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
ja: EQ 曲線ファイルの読み込みでエラーが起きました:
    %s
    エラーメッセージ:
    %s

en: Error Loading Metadata
ja: メタデータ読み込みエラー

en: Error Loading VST Presets
ja: VST プリセット読み込みエラー

en: Error Locking Temporary Folder
ja: 一時フォルダーのロックに失敗

en: Error Opening File
ja: ファイルオープンエラー

en: Error Opening File or Project
ja: ファイルまたはプロジェクトのオープンエラー

en: Error Opening Project
ja: プロジェクトオープンエラー

en: Error Saving Copy of Project
ja: コピープロジェクトの保存エラー

en: Error Saving Effect Presets
ja: エフェクトプリセットの保存エラー

en: Error Saving Equalization Curves
ja: EQ 曲線の保存エラー

en: Error Saving FFmpeg Presets
ja: FFmpeg プリセット保存エラー

en: Error Saving Project
ja: プロジェクト保存エラー

en: Error Saving Tags File
ja: タグファイル保存エラー

en: Error Saving Timer Recording Project
ja: プロジェクトのタイマー録音保存エラー

en: Error Saving VST Presets
ja: VST プリセット保存エラー

en: Error Writing to File
ja: ファイル書き込みエラー

en: Error details:
    %s
ja: エラーの詳細:
    %s

en: Error in Automatic Export
ja: 自動エクスポートエラー

en: Error in Automatic Save
ja: 自動保存エラー

en: Error in Duration
ja: 録音時間エラー

en: Error opening file
ja: ファイルオープンエラー

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
ja: 録音デバイスを開く際にエラーが起きました。
    エラーコード: %s

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
ja: サウンドデバイスを開く際にエラーが起きました。
    オーディオホスト、再生デバイス、プロジェクトのサンプリング周波数を変えてください。

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
ja: 「%s」の処理中にエラーが起きました
    
    無音を挿入します。

en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
ja: ファイル %s の書き込み中にエラーが起きました（ストレージ不足?）。
    Libsndfile メッセージ: %s

en: Error writing to file: "%s"
ja: ファイル「%s」を書き込み中にエラーが発生しました。

en: Error.~%
ja: エラー。~%

en: Error.~%"~a" cannot be written.
ja: エラー。~%「~a」に書き込めません。

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
ja: エラー。~%クロスフェードクリップは 1 トラックにだけ適用できます。

en: Error.~%Frequency set too high for selected track.
ja: エラー。~%選択トラックに設定した周波数が高すぎます。

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
ja: エラー。~%選択が正しくありません。~%開始点/終了点の選択範囲が空白です。

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
ja: エラー。~%選択が正しくありません。~% 2 つ以上のオーディオクリップが選択されています。

en: Error.~%No file selected.
ja: エラー。~%ファイルが選択されていません。

en: Error.~%No modulation carrier.
ja: エラー。~%変調キャリアがありません。

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
ja: エラー。~%クロスフェードするトラックを 2 つ以上選んでください。

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
ja: エラー。~%トラックにおける 100 Hz 未満のサンプリング周波数はサポートされません。

en: Error.~%Unable to open file
ja: エラー。~%ファイルを開けません

en: Error.~%~
                                 Gate frequencies above: ~s kHz~%~
                                 is too high for selected track.~%~
                                 Set the control below ~a kHz.
ja: エラー。~%~
                                 「処理周波数の下限:（ ~s kHz）」が~%~
                                 選択したトラックに対して高すぎます。~%~
                                 ~a kHz 以下に設定してください。

en: Error.~%~
                                Insufficient audio selected.~%~
                                Make the selection longer than ~a ms.
ja: エラー。~%~
                                選択範囲が短かすぎます。~%~
                                ~a ミリ秒より長く選択してください。

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Error: %s at line %lu
ja: エラー: %s（%lu 行目）

en: Error: No modules were found. This may indicate a faulty installation.
ja: エラー: モジュールが見つかりません。正しくインストールされていないと思われます。

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
ja: エラー: ラベルを作成するための十分な空きがありません。~%

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
ja: エラー:~%~
    ファイルはプレーン ASCII テキストだけで書かれている必要があります。~%~
    （不正なバイト値「~a」がバイト番号 ~a に見つかりました）~%~
    ※訳註:~%~
    「サンプルデータをエクスポート」機能でエクスポートしたファイルの場合、日本語ヘッダーがエラーの原因となります。~%~
    Audacity の言語設定を変更してエクスポートしても、ヘッダー自体を行頭セミコロンでコメントアウトしないと別のエラーが出てしまいます。~%~
    ほかにも色々と制限があるので、詳細はマニュアルの「Tools > Sample Data Import > Obtaining suitable data」を参照してください（英語）。

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
ja: エラー:~%~%周波数（~a Hz）がトラックのサンプリング周波数に対して高すぎます。~%~%~
                     トラックのサンプリング周波数は ~a Hz です。~%~
                     周波数を ~a Hz 未満にする必要があります。

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                   Track sample rate is ~a Hz.~%~
                   Frequency must be less than ~a Hz.
ja: エラー:~%~%周波数（~a Hz）がトラックのサンプリング周波数に対して高すぎます。~%~%~
                   トラックのサンプリング周波数は ~a Hz です。~%~
                   周波数指定を ~a Hz 未満に設定する必要があります。

en: Errors Only
ja: エラー時のみ

en: Errors in %d/%lld chunks
ja: %2$lld 個中 %1$d 個のチャンクがエラー

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
ja: エラー~%~
    「~a」を開けません。~%~
    ファイルが存在するかどうか確認してください。

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
ja: エラー:~%~
    データはプレーン ASCII テキストによる数値で表す必要があります。~%~
    「~a」は数値ではありません。~%~%~
    ※訳註:~%~
    「サンプルデータをエクスポート」機能でエクスポートしたファイルの場合、日本語ヘッダーがエラーの原因となります。~%~
    Audacity の言語設定を変更してエクスポートしても、ヘッダー自体を行頭セミコロンでコメントアウトしないと別のエラーが出てしまいます。~%~
    ほかにも色々と制限があるので、詳細はマニュアルの「Tools > Sample Data Import > Obtaining suitable data」を参照してください（英語）。

en: Error~%~%
ja: エラー~%~%

en: Estimate
ja: 評価

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
ja: 開始ピッチの見積もり値: %s%d（%.3f Hz）

en: Even Harmonics
ja: 偶数ハーモニクス

en: Excessive
ja: 過度

en: Excessive, 320 kbps
ja: 過度、320 kbps

en: Executables
ja: 実行ファイル

en: Exit Audacity
ja: Audacity を終了

en: Expand
ja: 展開

en: Expand and Compress
ja: エクスパンダー/コンプレッサー

en: Expanded Cut Line
ja: カットラインを展開しました

en: Expected len %lld, track len %lld.
ja: 期待される長さは %lld、トラック長は %lld です。

en: Explore free plugins for sculpting your audio
ja: オーディオを加工する無料プラグインを探索

en: Expo&rt Other
ja: ほかをエクスポート(&R)

en: Expo&rt Selected Audio...
ja: 選択したオーディオをエクスポート(&R)...

en: Exponential In
ja: 指数的イン

en: Exponential Out
ja: 指数的アウト

en: Export
ja: エクスポート

en: Export &Labels...
ja: ラベルをエクスポート(&L)...

en: Export Audio
ja: オーディオをエクスポート

en: Export Audio Unit Preset As %s:
ja: Audio Unit プリセットをエクスポート %s:

en: Export Audio Unit Presets
ja: Audio Unit プリセットをエクスポート

en: Export Audio...
ja: オーディオをエクスポート...

en: Export Benchmark Data as:
ja: ベンチマークデータをエクスポート:

en: Export Contrast Result As:
ja: コントラスト結果をエクスポート:

en: Export EQ curves as...
ja: EQ 曲線を別名でエクスポート...

en: Export Effect Parameters
ja: エフェクトパラメーターをエクスポート

en: Export Keyboard Shortcuts As:
ja: キーボードショートカットをエクスポート:

en: Export Labels As:
ja: ラベルをエクスポート:

en: Export MI&DI...
ja: MIDI をエクスポート(&D)...

en: Export MIDI
ja: MIDI をエクスポート

en: Export MIDI As:
ja: MIDI をエクスポート:

en: Export MP3s, WAVs, FLACs and other formats to your computer.
ja: MP3、WAV、FLAC そのほかの形式で自分のコンピューターにエクスポートします。

en: Export Macro
ja: マクロをエクスポート

en: Export Presets
ja: プリセットをエクスポート

en: Export Project As:
ja: プロジェクトのエクスポート先:

en: Export Range:
ja: エクスポート範囲:

en: Export Spectral Data As:
ja: スペクトルデータをエクスポート:

en: Export as &OGG
ja: OGG としてエクスポート(&O)

en: Export as &WAV
ja: WAV としてエクスポート(&W)

en: Export as FLAC
ja: FLAC としてエクスポート

en: Export as MP&3
ja: MP3 としてエクスポート(&3)

en: Export behavior
ja: エクスポート動作

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
ja: 次の %lld ファイルをエクスポート後、エクスポートをキャンセルしました。

en: Export completed with error.
ja: エラーによりエクスポートが終了しました。

en: Export current selection
ja: 選択範囲をエクスポート

en: Export data to
ja: データエクスポート先

en: Export entire project
ja: プロジェクト全体をエクスポート

en: Export error
ja: エクスポートエラー

en: Export failed
ja: エクスポートに失敗

en: Export multiple files
ja: 複数ファイルをエクスポート

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
ja: 次の %lld ファイルをエクスポート後、停止しました。

en: Export to &computer
ja: コンピューターにエクスポート(&C)

en: Export...
ja: エクスポート...

en: Export2
ja: エクスポート2

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
ja: Allegro（.gro）ファイルの時間基準:

en: Exported Label Style:
ja: エクスポートラベル形式:

en: Exported Tags
ja: タグをエクスポートしました

en: Exporting an Audio File
ja: オーディオファイルのエクスポート

en: Exporting selected audio as %s
ja: 選択したオーディオを %s としてエクスポート中

en: Exporting selected audio as Opus
ja: 選択したオーディオを Opus としてエクスポート中

en: Exporting selected audio as WavPack
ja: 選択したオーディオを WavPack としてエクスポート中

en: Exporting selected audio at %d Kbps
ja: 選択したオーディオを %d Kbps でエクスポート中

en: Exporting selected audio at %ld kbps
ja: 選択したオーディオを %ld kbps でエクスポート中

en: Exporting selected audio with %s preset
ja: 選択したオーディオをプリセット「%s」でエクスポート中

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
ja: 選択したオーディオを VBR 品質 %s でエクスポート中

en: Exporting the audio as %s
ja: オーディオを %s としてエクスポート

en: Exporting the audio as FLAC
ja: オーディオを FLAC ファイルにエクスポート中

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
ja: オーディオを Ogg Vorbis ファイルにエクスポート中

en: Exporting the audio as Opus
ja: オーディオを Opus としてエクスポート中

en: Exporting the audio as WavPack
ja: オーディオを WavPack としてエクスポート中

en: Exporting the audio at %d Kbps
ja: オーディオを %d Kbps でエクスポート中

en: Exporting the audio at %ld kbps
ja: オーディオを %ld kbps でエクスポート中

en: Exporting the audio using command-line encoder
ja: オーディオをコマンドラインエンコーダーを使ってエクスポート中

en: Exporting the audio with %s preset
ja: オーディオをプリセット「%s」でエクスポート中

en: Exporting the audio with VBR quality %s
ja: オーディオを VBR 品質 %s でエクスポート中

en: Exporting the selected audio as %s
ja: 選択したオーディオを %s としてエクスポート中

en: Exporting the selected audio as FLAC
ja: 選択したオーディオを FLAC ファイルにエクスポート中

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
ja: 選択したオーディオを Ogg Vorbis ファイルにエクスポート中

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
ja: 選択したオーディオをコマンドラインエンコーダーを使ってエクスポート中

en: Exports to a file.
ja: ファイルにエクスポートします。

en: Ext Import
ja: 拡張インポート

en: Ext&ra
ja: 拡張(&R)

en: Extended Import
ja: 拡張インポート

en: Extended libraries
ja: 拡張ライブラリ

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
ja: エフェクト作成簡易 IDE を使用可能にする外部 Audacity モジュールです。

en: Extreme
ja: 極上

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
ja: 激しいピッチとテンポ変化のサポート

en: Extreme, 220-260 kbps
ja: 極上、220～260 kbps

en: FAIL
ja: 失敗

en: FFT Find Notes
ja: FFT による音符検出

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
ja: FFmpeg : エラー - 出力ファイル「%s」にオーディオストリームを追加できません。

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
ja: FFmpeg : エラー - オーディオ FIFO からの読み込みバッファーを確保できません。

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
ja: FFmpeg : エラー - 出力形式コンテキストを割り当てられません。

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
ja: FFmpeg : エラー - ファイル「%s」の形式記述を決定できません。

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
ja: FFmpeg : エラー - 書き込む出力ファイル「%s」を開けません。エラーコード %d。

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
ja: FFmpeg : エラー - 出力ファイル「%s」にヘッダーを書き込めません。エラーコード %d。

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
ja: FFmpeg : エラー - サンプルバッファー用のバイトを確保できません

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
ja: FFmpeg : エラー - サンプルバッファーサイズを取得できません

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
ja: FFmpeg : エラー - オーディオフレームを設定できません

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
ja: FFmpeg : エラー - 出力ファイルにオーディオフレームを書き込めません。

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
ja: FFmpeg : エラー - 残りのデータが多すぎます。

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
ja: FFmpeg : エラー - フレームのエンコードに失敗しました

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
ja: FFmpeg : エラー - nAudioFrameSizeOut が大きすぎます。

en: FFmpeg Import/Export
ja: FFmpeg によるインポート/エクスポート

en: FFmpeg Import/Export Library
ja: FFmpeg インポート/エクスポートライブラリ

en: FFmpeg Library Version:
ja: FFmpeg ライブラリバージョン:

en: FFmpeg Library:
ja: FFmpeg ライブラリ:

en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
ja: FFmpeg はオーディオコーデック 0x%x を見つけられません。
    このコーデックはおそらくコンパイルされていません。

en: FFmpeg library not found
ja: FFmpeg ライブラリが見つかりません

en: FFmpeg not found
ja: FFmpeg が見つかりません

en: FFmpeg startup failed
ja: FFmpeg を起動できません

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
ja: 前回は FFmpeg が設定済みで、正常に読み込まれていましたが、
    今回の Audacity 起動時に読み込みできませんでした。
    
    ［環境設定］>［ライブラリ］で再設定してください。

en: FFmpeg-compatible files
ja: FFmpeg 互換ファイル

en: FLAC (FLAC Lossless Audio Codec)
ja: FLAC（FLAC 可逆圧縮オーディオコーデック）

en: FLAC Files
ja: FLAC ファイル

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
ja: FLAC エンコーダーが初期化に失敗しました
    ステータス: %d

en: FLAC export couldn't open %s
ja: FLAC エクスポートが %s を開けません

en: FLAC files
ja: FLAC ファイル

en: FLAC import and export
ja: FLAC のインポートとエクスポート

en: FLAC options
ja: FLAC オプション

en: Face name
ja: フォント名

en: Face size
ja: フォントサイズ

en: Factory Defaults
ja: ファクトリーデフォルト設定

en: Factory Presets
ja: ファクトリープリセット

en: Fade Down
ja: フェードアウト

en: Fade Ends
ja: 両端フェード

en: Fade In
ja: フェードイン

en: Fade Out
ja: フェードアウト

en: Fade TYPE
ja: フェードの種類

en: Fade Type
ja: フェードの種類

en: Fade Up
ja: フェードイン

en: Fade direction
ja: フェード方向

en: Fade-out type
ja: フェードアウトの種類

en: Fading
ja: フェード

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed to attach to the Cloud project database
ja: クラウドプロジェクトのデータベースに接続できません

en: Failed to authorize account
ja: アカウント認証に失敗しました

en: Failed to bind SQL parameter
ja: SQL パラメーターのバインドに失敗しました

en: Failed to calculate correct preskip
ja: 正しい preskip 値を計算できませんでした

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
ja: プリセット「%s」を内部形式に変換できません

en: Failed to convert property list to XML data
ja: プロパティリストから XML データへの変換に失敗しました

en: Failed to create property list for "%s" preset
ja: プリセット「%s」のプロパティリストを作成できません

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
ja: セーブポイントを作成できませんでした:
    
    %s

en: Failed to decode "%s" preset
ja: プリセット「%s」をデコードできません

en: Failed to decode Opus file: %s
ja: Opus ファイル「%s」のデコードに失敗

en: Failed to decompress the Cloud project block
ja: クラウドプロジェクトのブロックを展開できません

en: Failed to deserialize the response
ja: 反応の非直列化に失敗

en: Failed to discard connection
ja: 接続を破棄することができません

en: Failed to download audio from cloud.
    %s
ja: クラウドからオーディオをダウンロードできません。
    「%s」

en: Failed to encode input buffer
ja: 入力バッファのエンコードに失敗しました

en: Failed to encode preset from "%s"
ja: 「%s」からのプリセットのエンコードに失敗しました

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
ja: プロジェクトファイルコマンドを実行できません:
    
    %s

en: Failed to find the codec
ja: コーデックが見つかりません

en: Failed to get audio list
ja: オーディオリストの読み込みに失敗

en: Failed to get projects list
ja: プロジェクトリストの読み込みに失敗しました

en: Failed to guess format
ja: 形式を検出できません

en: Failed to import project
ja: プロジェクトのインポートに失敗しました

en: Failed to open %s
ja: %s を開くことに失敗しました

en: Failed to open database file:
    
    %s
ja: データベースファイルを開けません:
    
    %s

en: Failed to open the file for upload: %s
ja: アップロードするファイルを開くことができません: %s

en: Failed to open the project's database
ja: プロジェクトのデータベースを開けませんでした

en: Failed to register:
    %s
ja: 登録失敗:
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
ja: セーブポイントを解放できませんでした:
    
    %s

en: Failed to remove %s
ja: %s を消去できません

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
ja: プロジェクトファイルから自動保存情報を消去できませんでした。

en: Failed to restore connection
ja: 接続を復旧することができません

en: Failed to retrieve preset content
ja: プリセットの内容の取得に失敗しました

en: Failed to rollback transaction during import
ja: インポート時のロールバック処理に失敗しました

en: Failed to save VST3 preset to file
ja: VST3 プリセットをファイルに保存できません

en: Failed to seek to position %lld in %s
ja: 「%2$s」内の位置 %1$lld へのシークに失敗しました

en: Failed to set class info for "%s" preset
ja: プリセット「%s」のためのクラス情報の設定に失敗しました

en: Failed to set page size for database %s
ja: データベース「%s」のページサイズを設定できませんでした

en: Failed to set preset name
ja: プリセット名の設定に失敗しました

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
ja: 「%s」へのチェックポイント接続に対してセーフモードを設定できませんでした

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
ja: 「%s」への主接続に対してセーフモードを設定できませんでした

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
ja: プロジェクトファイルの更新に失敗しました。
    失敗したコマンドは次の通りです:
    
    %s

en: Failed to write XML preset to "%s"
ja: XML プリセットの「%s」への書き込みに失敗しました

en: Failed!
ja: 失敗しました!

en: Failed.
ja: 失敗しました。

en: Fat Vocals
ja: ファットボーカル

en: Features
ja: 機能

en: Feedbac&k (%):
ja: フィードバック（%）(&K):

en: Feedback in percent
ja: パーセント表記によるフィードバック

en: File
ja: ファイル

en: File "%s" not found.
ja: ファイル「%s」が見つかりません。

en: File &Name:
ja: ファイル名(&N):

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
ja: ファイル「%s」はすでに存在します。上書きしてもよろしいですか?

en: File Dialog
ja: ファイルダイアログ

en: File Error
ja: ファイルエラー

en: File Format Support
ja: サポートするファイル形式

en: File Name:
ja: ファイル名:

en: File could not be loaded
ja: ファイルを読み込めません

en: File could not be saved
ja: ファイルを保存できません

en: File extensions
ja: ファイルの拡張子

en: File has changed the number of channels in the middle.
ja: 中央のチャンネル数が変更されました。

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
ja: ファイルが不正か、または破損しています:
    %s

en: File name prefix:
ja: ファイル名プレフィックス:

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: File opened that is not a database file
ja: データベースファイルではありません

en: File type:
ja: ファイルの種類:

en: Filename = %s.
ja: ファイル名 = %s

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
ja: すでにインストールされていたファイル~%（「上書きの許可」が無効です）:

en: Files are saved on your device.
    Note: To export MP3 and WAV files, use File > Export Audio instead.
ja: ファイルはこのデバイスに保存されます。
    注: MP3 と WAV ファイルをエクスポートするには、［ファイル］>［オーディオをエクスポート］を使用してください。

en: Files copied to plug-ins folder:
ja: プラグインフォルダーにコピーされたファイル:

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
ja: 表示データの欠落を無音で埋める（このセッションのみ）

en: Film frames (24 fps)
ja: フィルムフレーム（24 fps）

en: Filter Curve EQ
ja: EQ フィルター曲線

en: Filter type
ja: フィルターの種類

en: Final Pitch Shift
ja: ピッチシフト終了値

en: Final Tempo Change (%)
ja: テンポ変更の最終値（%）

en: Finalizing upload...
ja: アップロードを完了中...

en: Find
ja: 検索

en: Find Clipping
ja: クリッピングを検出

en: Find dialog
ja: ダイアログを検索

en: Find path to command
ja: コマンドのパスの選択

en: Find text
ja: テキスト検索

en: First Track:
ja: 最初のトラック:

en: Fit project to width
ja: プロジェクトをウィンドウに合わせる

en: Fit selection to width
ja: 選択範囲をウィンドウに合わせる

en: Fit to &Height
ja: 高さに合わせる(&H)

en: Fit to Width
ja: ウィンドウ幅に合わせる

en: Fix
ja: 解決策

en: Fixed
ja: 解決済み

en: Fla&tten
ja: 平坦化(&T)

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
ja: オーディオサンプルの上下を逆にして、極性（位相）を反転

en: Fo&lder:
ja: フォルダー(&L):

en: Foc&us
ja: フォーカス(&U)

en: Focused
ja: フォーカス

en: For comments in a macro.
ja: マクロ内にコメントを書くことができます。

en: Force Final Alignment
ja: 最終整列に強制

en: Foreground
ja: 前景音

en: Foreground end time
ja: 前景音の終了時間

en: Foreground level too high
ja: 前景音のレベルが大きすぎます

en: Foreground not yet measured
ja: 前景音未計測

en: Foreground start time
ja: 前景音の開始時間

en: Forgot your password?
ja: パスワードを消去しますか?

en: Format %s is not compatible with codec %s.
ja: 形式 %s は、コーデック %s と互換性がありません。

en: Format Change
ja: 形式を変更

en: Format:
ja: 形式:

en: Formats
ja: 形式

en: Forwards
ja: 前方へ

en: Frame Duration
ja: フレーム長

en: Frame Period
ja: フレーム周期

en: Frame Period:
ja: フレーム周期:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
ja: フレームサイズ
    オプション
    0 - デフォルト
    最小 - 16
    最大 - 65535

en: Frame:
ja: フレーム:

en: Frequencies
ja: 周波数

en: Frequency
ja: 周波数

en: Frequency (Hz)
ja: 周波数（Hz）

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
ja: 周波数（Hz）	レベル（dB）

en: Frequency Analysis
ja: 周波数解析

en: Frequency Hertz End
ja: 終了周波数

en: Frequency Hertz Start
ja: 開始周波数

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
ja: 周波数は 0.1 Hz 以上である必要があります。

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
ja: （キャリアとなる）パルス列の周波数（Hz）

en: Frequency smoothing
ja: 周波数平滑化

en: From Internet
ja: インターネットから

en: From X:
ja: 出発 X:

en: From Y:
ja: 出発 Y:

en: From rpm
ja: 変更前回転数

en: Full
ja: 完全

en: Full search
ja: 全探索

en: Full-wave Rectifier
ja: 全波レクチファイアー

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
ja: 全波レクチファイアー（DC ブロック）

en: Fullband
ja: 全帯域

en: Fuzz Box
ja: ファズボックス

en: GNU General Public License v2.0 or later
ja: GNU General Public License v2.0（またはそれ以降）

en: GPL License
ja: GPL ライセンス

en: GSM 6.10 requires mono
ja: GSM 6.10 はモノラルのみです

[ctx: GUI]
en: Interface
ja: インターフェイス

en: Gain
ja: ゲイン

en: Gain (dB)
ja: ゲイン（dB）

en: Gate
ja: ゲート

en: Gate frequencies above (kHz)
ja: 処理周波数の下限（kHz）

en: Gate threshold (dB)
ja: ゲートしきい値（dB）

en: Gated Expansion Distortion
ja: ゲートエクスパンションディストーション

en: Gaussian(a=2.5)
ja: ガウス窓（a=2.5）

en: Gaussian(a=3.5)
ja: ガウス窓（a=3.5）

en: Gaussian(a=4.5)
ja: ガウス窓（a=4.5）

en: General
ja: 一般的

en: General Options
ja: 一般オプション

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
ja: 4 種類の中から 1 つを選んで、一定周波数の音を生成

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
ja: 4 種類の中から 1 つを選んで、上昇音や下降音を生成

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
ja: 電話機のキーパッドで発するようなダイヤル（DTMF）トーンを発生します

en: Generates one of three different types of noise
ja: 3 種類の異なるノイズを生成

en: Generating audio preview...
ja: オーディオプレビューを生成中...

en: Generator
ja: ジェネレーター

en: Generic
ja: 一般

en: Generic Track
ja: 一般トラック

en: Generic error
ja: 一般エラー

en: Genre
ja: ジャンル

en: Genres
ja: ジャンル

en: Gentle
ja: 穏やか

en: Get Effects
ja: エフェクトを取得

en: Get Info
ja: 情報を取得

en: Get Info...
ja: 情報の取得...

en: Get Preference
ja: 環境設定を取得

en: Get Preference...
ja: 環境設定を取得...

en: Get Track Info
ja: トラック情報を取得

en: Get it on MuseHub
ja: MuseHub から入手

en: Get more effects...
ja: ほかのエフェクトを取得...

en: Get our free OpenVino AI tools
ja: 無料の OpenVino AI ツールを入手

en: Gets information in JSON format.
ja: JSON 形式で情報を取得します。

en: Gets the value of a single preference.
ja: 単一の環境設定値を取得します。

en: Gets track values as JSON.
ja: トラックの値を JSON として取得します。

en: Gives help on a command.
ja: コマンドのヘルプを取得します。

en: Global settings
ja: グローバル設定

en: Glue Compressor
ja: グルーコンプレッサー

en: Go to higher S-expr
ja: 上位の S-expr へ

en: Go to matching paren
ja: 対応する括弧へ

en: Go to next S-expr
ja: 次の S-expr へ

en: Go to previous S-expr
ja: 前の S-expr へ

en: Go to top S-expr
ja: S-expr の先頭へ

en: Grabber
ja: グラバー

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Gradual
ja: 緩やか

en: Graphic EQ
ja: グラフィック EQ

en: Graphical Mode
ja: グラフィカルモード

en: Group by category
ja: カテゴリでグループ化

en: Group by publisher
ja: 発行元でグループ化

en: Group by type
ja: 種類でグループ化

en: Group by type and publisher
ja: 種類と発行元でグループ化

en: HTK (HMM Tool Kit)
ja: HTK（HMM ツールキット）

en: HTML file
ja: HTML ファイル

en: HTML files
ja: HTML ファイル

en: Half Wave
ja: 半波

en: Half-wave Rectifier
ja: 半波レクチファイアー

en: HalfWave
ja: 半波

en: Hamming
ja: ハミング窓

en: Handle 'audacity://' url
ja: 「audacity://」 URL を使用する

en: Handy Presets (override controls)
ja: お手軽プリセット（優先制御）

en: Hann
ja: ハン窓

en: Hard Clip
ja: ハードクリッピング

en: Hard Clipping
ja: クリッピング（ハード）

en: Hard Limit
ja: ハードリミッティング

en: Hard Limiter 1413
ja: ハードリミッター1413

en: Hard Overdrive
ja: オーバードライブ（ハード）

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
ja: ハードクリップ -12dB、80% メイクアップゲイン

en: Hardness
ja: ハードネス

en: Harmonic brightness
ja: ハーモニックブライトネス

en: Harvey Lubin (logo)
ja: Harvey Lubin（logo）

en: Header
ja: ヘッダー

en: Hear &other tracks during recording
ja: ほかのトラックを再生しながら録音(&O)

en: Hear &other tracks while recording (overdub)
ja: ほかのトラックを再生しながら録音（オーバーダビング）(&O)

en: Heavy Overdrive
ja: オーバードライブ（ヘビー）

en: Height:
ja: 高さ:

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help on the Internet
ja: インターネット上のヘルプ

en: Help...
ja: ヘルプ...

en: High &boost (dB/dec):
ja: 高域ブースト（dB/dec）(&B):

en: High Contrast
ja: 高コントラスト

en: High Frequency
ja: 高域周波数

en: High Playback Latency: %g
ja: 再生レイテンシ大: %g

en: High Quality
ja: 高品質

en: High Quality (Slow)
ja: 高品質（低速）

en: High Quality Pitch Change
ja: 高品質なピッチ変更

en: High Quality Tempo Change
ja: 高品質なテンポ変更

en: High Recording Latency: %g
ja: 録音レイテンシ大: %g

en: High-Pass Filter
ja: ハイパスフィルター

en: High-quality Conversion
ja: 高品質変換

en: High-quality Pitch Shift
ja: 高品質ピッチシフト

en: High-shelf
ja: ハイシェルビング

en: High:
ja: 高:

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
ja: リフレッシュレートを高くするほど、メーターの表示頻度が増します。
    低速なコンピューターでは、レートを毎秒 30 回以下に設定することで、
    メーター表示負荷によるオーディオ品質への悪影響を避けることができます。

en: Highpass
ja: ハイパス

en: History
ja: 操作履歴

en: Hold (ms)
ja: ホールド（ミリ秒）

en: Horizontal
ja: 水平

en: Horizontal Scrollbar
ja: 水平スクロールバー

en: Host name: %s
ja: ホスト名: %s

en: How would you like to export?
ja: どのようにエクスポートしますか?

en: How would you like to paste your audio?
ja: オーディオをどの方法で貼り付けますか?

en: How would you like to save?
ja: どのように保存しますか?

en: Hybrid Mode
ja: ハイブリッドモード

en: I&mport...
ja: インポート(&M)...

en: I&ncrease Recording Volume
ja: 録音音量を上げる(&N)

en: I&nput
ja: 入力(&N)

en: I&nterpolation:
ja: 補間(&N):

en: I/O error occurred
ja: I/O エラーが発生しました

en: ID3 tag support
ja: ID3 タグのサポート

en: IFF (Amiga IFF/SVX8/SV16)
ja: IFF（Amiga IFF/SVX8/SV16）

en: IMPORT EXPORT
ja: インポート エクスポート

en: IO error reading from file
ja: ファイル読み込み中の IO エラー

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
ja: ISO 639 3 文字言語コード
    オプション
    空 - 自動

en: Id:
ja: ID:

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
ja: 続行すると、プロジェクトはストレージに保存されません。それでも続行しますか?

en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
ja: 更新の自動確認についての環境設定を変更したい場合は、%s から行うことができます。

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
ja: 最初と最後の無音部分を無視

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
ja: 不正な Nyquist プラグインヘッダー

en: Import
ja: インポート

en: Import / Export
ja: インポート/エクスポート

en: Import Audio Unit Preset As %s:
ja: Audio Unit プリセットを %s としてインポート:

en: Import Audio Unit Presets
ja: Audio Unit プリセットをインポート

en: Import Effect Parameters
ja: エフェクトパラメーターをインポート

en: Import Labels
ja: ラベルをインポート

en: Import MIDI
ja: MIDI をインポート

en: Import Macro
ja: マクロをインポート

en: Import Presets
ja: プリセットをインポート

en: Import Project
ja: プロジェクトをインポート

en: Import Raw
ja: Raw をインポート

en: Import Raw Data
ja: Raw データをインポート

en: Import...
ja: インポート...

en: Import2
ja: インポート2

en: Imported '%s'
ja: 「%s」をインポートしました

en: Imported MIDI from '%s'
ja: 「%s」から MIDI をインポートしました

en: Imported labels from '%s'
ja: 「%s」からラベルをインポートしました

en: Importer order
ja: インポート順

en: Importing %s
ja: %s をインポート中

en: Importing %s...
ja: %s をインポート中...

en: Importing WebVTT files is not currently supported.
ja: WebVTT ファイルのインポートは、現時点ではサポートしていません。

en: Importing files
ja: ファイルをインポート中

en: Imports from a file.
ja: ファイルからインポートします。

en: In All &Sync-Locked Tracks
ja: 同期ロックしたすべてのトラック(&S)

en: In All &Tracks
ja: すべてのトラック(&T)

en: Include audio before first label
ja: 最初のラベル以前のオーディオデータを含む

en: Include header information
ja: ヘッダー情報を含める

en: Incompatible format and codec
ja: 形式とコーデックとの互換性無し

en: Incompatible plugin(s) found
ja: 互換性がないプラグインが見つかりました

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
ja: 選択したオーディオの音量を増加または減少します

en: Index (text files only)
ja: インデックス（テキストファイルのみ）

en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
ja: インデックス[%02x] コーデック[%s]、言語[%s]、ビットレート[%s]、チャンネル[%d]、デュレーション[%d]

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
ja: インデックス[%02x］バージョン[%d]、チャンネル[%d]、サンプリング周波数[%ld]

en: Individual Theme Files
ja: 個別テーマファイル

en: Infinite dB difference
ja: 無限の dB 差

en: Infinity
ja: ∞

en: Info
ja: 情報

en: Initial Pitch Shift
ja: ピッチシフト初期値

en: Initial Tempo Change (%)
ja: テンポ変更の初期値（%）

en: Inner &fade up length:
ja: 内側フェードアップ時間(&F):

en: Inner fade d&own length:
ja: 内側フェードダウン時間(&O):

en: Input
ja: 入力

en: Input Gain (dB)
    Right channel
ja: 入力ゲイン（dB）
    右チャンネル

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
ja: 入力ゲイン（dB）
    モノラルまたは左

en: Insertion failed because the drive is full
ja: ストレージが一杯のため挿入できません

en: Inspecting project file data
ja: プロジェクトファイルを精査しています

en: Install Audacity 4
ja: Audacity 4 をインストール

en: Installation Prefix:
ja: インストールプレフィックス:

en: Installation does not affect Audacity 3, so your existing setup remains untouched.
ja: インストールしても Audacity 3 には影響しません。既存の環境はそのまま残ります。

en: Instruction Set
ja: インストラクションセット

en: Instrument %i
ja: 楽器 %i

en: Insufficient Disk Space
ja: ストレージ領域の不足

en: Internal Error
ja: 内部エラー

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
ja: Internal error at %s line %d.
    Audacity チーム（https://forum.audacityteam.org/）に報告してください。

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
ja: Internal error in %s at %s line %d.
    Audacity チーム（https://forum.audacityteam.org/）に報告してください。

en: Internal error in importer...tag not recognized
ja: インポート機能の内部エラー... タグを認識できません

en: Internal error reported by alignment process.
ja: 整列処理中に内部エラーが起きました。

en: Internal logic error in SQLite
ja: SQLite の内部論理エラー

en: Internal logic fault
ja: 内部処理エラー

en: Interpolation type
ja: 補間タイプ

en: Invalid Limits
ja: 無効な制限

en: Invalid Response: %s
ja: 無効な応答です: %s

en: Invalid Vorbis bitstream header
ja: 無効な Vorbis ビットストリームヘッダーです

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
ja: オーディオが正しく選択されていません。
    オーディオが選択されているかを確認してください。

en: Invalid data handling
ja: 不正データの扱い

en: Invalid duration in LOF file.
ja: LOF ファイル中のデュレーションは無効です。

en: Invalid project 'h' attribute.
ja: プロジェクトの「h」属性が正しくありません。

en: Invalid project 'rate' attribute.
ja: プロジェクトの「rate」属性が正しくありません。

en: Invalid project 'sel0' attribute.
ja: プロジェクトの「sel0」属性が正しくありません。

en: Invalid project 'sel1' attribute.
ja: プロジェクトの「sel1」属性が正しくありません。

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
ja: プロジェクトの「selHigh」属性が正しくありません。

en: Invalid project 'selLow' attribute.
ja: プロジェクトの「selLow」属性が正しくありません。

en: Invalid project 'vpos' attribute.
ja: プロジェクトの「vpos」属性が正しくありません。

en: Invalid project 'zoom' attribute.
ja: プロジェクトの「zoom」属性が正しくありません。

en: Invalid sample rate
ja: 無効なサンプリング周波数です

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
ja: シーケンスの「maxsamples」属性が正しくありません。

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
ja: シーケンスの「numsamples」属性が正しくありません。

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
ja: シーケンスの「sampleformat」属性が正しくありません。

en: Invalid track offset in LOF file.
ja: LOF ファイル中のトラックオフセットは無効です。

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
ja: パラメーター「%s」の値が正しくありません。%s であるべきです

en: Invalid window offset in LOF file.
ja: LOF ファイル中のウィンドウオフセットは無効です。

en: Inverse Sawtooth
ja: 逆のこぎり波

en: Invert
ja: インバート（位相を反転）

en: Join
ja: 結合

en: Join Clips
ja: クリップを結合

en: Join Labeled Audio
ja: ラベル付きオーディオを結合

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
ja: %2$.2f 秒地点で %1$.2f 秒結合しました

en: Joined labeled audio (points or regions)
ja: ラベル付きオーディオ（ポイントまたは領域）を結合しました

en: Journal recording failed
ja: 実行記録の作成に失敗しました

en: Keep currently open version
ja: 現在開いているバージョンを残す

en: Keep tracks synchronized (Sync-&Lock)
ja: トラックの同期を維持（同期ロック）(&L)

en: Key Bindings
ja: キー割り当て

en: Key Config
ja: キーコンフィグ

en: Keyboard preferences currently unavailable.
ja: キーボードの環境設定は現在できません。

en: Kick Drums
ja: キックドラム

en: Knee &width (dB)
ja: ニー幅（dB）(&W)

en: L Channel First
ja: 左チャンネルを最初に

en: L&ink audio.com account...
ja: audio.com アカウントにリンク(&I)...

en: L&ogarithmic scale
ja: 対数(&O)

en: L-R on Same Line
ja: 左右を同じ行に

en: LADSPA Effect Options
ja: LADSPA エフェクトオプション

en: LADSPA Effects
ja: LADSPA エフェクト

en: LAME MP3 Export Library
ja: LAME MP3 エクスポートライブラリ

en: LFO Freq&uency (Hz):
ja: LFO 周波数（Hz）(&U):

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
ja: LFO 初期位相（角度）(&R):

en: LFO frequency in hertz
ja: LFO 周波数（Hz）

en: LFO start phase in degrees
ja: LFO 初期位相（角度)

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
ja: LPC 係数の精度
    オプション
    0 - デフォルト
    最小 - 1
    最大 - 15

en: LV2 Effect Settings
ja: LV2 エフェクト設定

en: LV2 Effects
ja: LV2 エフェクト

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
ja: LV2 エフェクトには、パラメーター設定用のグラフィカルインターフェイスを備えている場合があります。
    一方で、テキストだけの基本的なものも使用可能です。
    エフェクトを閉じて、開き直せば変更が適用されます。

en: La&beled Audio
ja: ラベル付きオーディオ(&B)

en: Label
ja: ラベル

en: Label &Editor
ja: ラベルエディタ(&E)

en: Label Copy
ja: ラベルでコピー

en: Label Edit
ja: ラベルを編集

en: Label Index
ja: ラベル番号

en: Label Interval
ja: ラベルの間隔

en: Label Join
ja: ラベルで結合

en: Label Silence
ja: ラベルで無音化

en: Label Sounds
ja: サウンドから自動ラベル付け

en: Label Split
ja: ラベルで分割

en: Label Track
ja: ラベルトラック

en: Label Track Font
ja: ラベルトラックのフォント

en: Label interval (seconds)
ja: ラベルの間隔（秒）

en: Label text
ja: ラベル文字

en: Label type
ja: ラベル配置形式

en: Labelling regions between sounds requires~%~
                     at least two sounds.~%~
                     Only one sound detected.
ja: サウンド間にラベル領域を作成するには、~%~
                     サウンドが 2 か所以上必要です。~%~
                     サウンドが 1 か所しか検出されません。

en: Labels
ja: ラベル

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
ja: 遅延（秒）	周波数（Hz）	レベル

en: Language "%s" is unknown
ja: 「%s」は不明な言語です

en: Language:
ja: 言語:

en: Large Room
ja: ラージルーム

en: Latency
ja: レイテンシ

en: Latency Compensation
ja: レイテンシ補償

en: Le&vel (dB):
ja: レベル（dB）(&V):

en: Lead Vocals
ja: リードボーカル

en: Learn more
ja: さらに詳しく

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
ja: 前回使用したディレクトリを使う場合には、空欄にしてください。
    指定した場合は、そのディレクトリを常にこの処理に使用します。

en: Left (dB)
ja: 左（dB）

en: Left (linear)
ja: 左（リニア）

en: Left Channel.~%~%
ja: 左チャンネル:~%~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
ja: 左右のチャンネルを交互の行に記録。~%

en: Left channel first then right channel.~%
ja: 左チャンネルの次に右チャンネルを記録。~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
ja: 左チャンネル→右チャンネルの順で同じ行に併記。~%

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
ja: 左クリックして展開、右クリックして消去

en: Left-Click/Left-Drag
ja: 左クリック/左ドラッグ

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
ja: 左: ~a（リニア）、~a dB | 右: ~a（リニア）、~a dB。

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
ja: 左: ~a（リニア）, ~a dB | 右: ~a（リニア）, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
ja: 左=拡大、右=縮小、中央=通常

en: Legacy
ja: レガシー

en: Legacy Compressor
ja: レガシーコンプレッサー

en: Legacy Limiter
ja: レガシーリミッター

en: Length
ja: 長さ

en: Length (seconds)
ja: 長さ（秒）

en: Length and Center of Selection
ja: 選択範囲の長さと中点

en: Length and End of Selection
ja: 選択範囲の長さと終了点

en: Length in seconds from %s, to
ja: 長さ（秒）、%s からの変更後

en: Length of &Filter:
ja: フィルター長(&F):

en: Length of Filter
ja: フィルター長

en: Length of label region (seconds)
ja: ラベル領域の長さ（秒）

en: Less than 1 minute
ja: 1 分未満

en: Level
ja: レベル

en: Level reduction (dB)
ja: レベル低減量（dB）

en: Leveller
ja: レベラー

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
ja: レベラー（よりヘビー）-70dB ノイズフロア

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
ja: レベラー（最高にヘビー）-70dB ノイズフロア

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
ja: レベラー（ヘビー）-70dB ノイズフロア

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
ja: レベラー（ライト）-70dB ノイズフロア

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
ja: レベラー（モデレート）-70dB ノイズフロア

en: Levelling fine adjustment
ja: レベル微調整

en: Li&near Frequency Scale
ja: リニア周波数軸(&N)

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: Library
ja: ライブラリ

en: Library used incorrectly
ja: ライブラリが正しく使用されていません

en: Light
ja: ライト

en: Light Crunch Overdrive
ja: オーバードライブ（ライトクランチ）

en: Limit output to first
ja: 処理サンプル数の上限

en: Limit to (dB)
ja: リミットレベル（dB）

en: Limiter
ja: リミッター

en: Linear
ja: リニア

en: Linear (amp)
ja: リニア（振幅）

en: Linear (dB)
ja: リニア（dB）

en: Linear Frequency Scale
ja: リニア周波数軸

en: Linear In
ja: 線型イン

en: Linear Out
ja: 線型アウト

en: Linear frequency
ja: リニア周波数軸

en: Link Stereo Tracks
ja: ステレオトラックをリンク

en: Link account
ja: リンクアカウント

en: Lisp file
ja: Lisp ファイル

en: Lisp scripts
ja: Lisp スクリプト

en: List of Files in basic text format
ja: 基本的なテキスト形式によるファイルリスト

en: Little-endian
ja: リトルエンディアン

en: Lo&ng period:
ja: ステップ（長）(&N):

en: Load Files
ja: ファイルを読み込む

en: Load Metadata As:
ja: メタデータを読み込む:

en: Load Nyquist script
ja: Nyquist スクリプトを読み込む

en: Load Preset
ja: プリセットを読み込む

en: Load Theme Cache
ja: テーマキャッシュを読み込む

en: Load VST Preset:
ja: VST プリセットを読み込む:

en: Load VST3 preset:
ja: VST3 プリセットを読み込む:

en: Load latest
ja: 最新版を読み込む

en: Loaded %d keyboard shortcuts
ja: %d 個のキーボードショートカットを読み込みました

en: Loading Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカットを読み込む

en: Loading audio list...
ja: オーディオリストを読み込み中...

en: Loading projects list...
ja: プロジェクトリストを読み込み中...

en: Loading...
ja: 読み込み...

en: Loca&te...
ja: 場所を指定(&T)...

en: Local
ja: ローカル

en: Local project data was removed before the sync has completed
ja: 同期が完了する前にローカルプロジェクトのデータが削除されました

en: Locate FFmpeg
ja: FFmpeg の場所を指定

en: Locate LAME
ja: LAME の場所を指定

en: Location of %s:
ja: %s の場所:

en: Location of '%s':
ja: 「%s」の場所:

en: Log frequency
ja: 対数周波数軸

en: Log in to audio.com to proceed.
ja: 続行するには audio.com にログインしてください。

en: Log search
ja: 対数探索

en: Logarithmic
ja: 対数

en: Logarithmic &Interpolation
ja: 対数補間(&I)

en: Logarithmic (dB)
ja: 対数（dB）

en: Logarithmic In
ja: 対数的イン

en: Logarithmic Out
ja: 対数的アウト

en: Long Message
ja: メッセージ出力

en: Long Seek Le&ft During Playback
ja: 再生中に左へ大シーク(&F)

en: Long Seek Rig&ht During Playback
ja: 再生中に右へ大シーク(&H)

en: Loudness LUFS
ja: ラウドネス LUFS

en: Loudness Normalization
ja: ラウドネスノーマライズ

en: Low Delay
ja: 低遅延

en: Low Frequency
ja: 低域周波数

en: Low Playback Latency: %g
ja: 再生レイテンシ小: %g

en: Low Quality (Fast)
ja: 低品質（最速）

en: Low Quality (Fastest)
ja: 低品質（最高速）

en: Low Recording Latency: %g
ja: 録音レイテンシ小: %g

en: Low and High Frequencies
ja: 周波数の低域と高域

en: Low rolloff for speech
ja: スピーチ用低ロールオフ

en: Low-Pass Filter
ja: ローパスフィルター

en: Low-quality Pitch Shift
ja: 低品質ピッチシフト

en: Low-shelf
ja: ローシェルビング

en: Low:
ja: 低:

en: Lower Speed Limit
ja: 速度下限

en: Lower Time Signature
ja: 拍子記号の下（音価）

en: Lower Time Signature Changed
ja: 拍子記号の下（音価）を変更

en: Lowpass
ja: ローパス

en: M&ono
ja: モノラル(&O)

en: M&ultiple Files
ja: 複数ファイル(&U)

en: M&ute/Unmute
ja: ミュート/ミュート解除(&U)

en: M&ute/Unmute Focused Track
ja: フォーカストラックをミュート/ミュート解除(&M)

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
ja: M4A（AAC）ファイル（FFmpeg）

en: MAT4 (GNU Octave 2.0 / Matlab 4.2)
ja: MAT4（GNU Octave 2.0 / Matlab 4.2）

en: MAT5 (GNU Octave 2.1 / Matlab 5.0)
ja: MAT5（GNU Octave 2.1 / Matlab 5.0）

[ctx: MIDI]
en: Interface
ja: インターフェイス

en: MIDI Device Info
ja: MIDI デバイス情報

en: MIDI Devices
ja: MIDI デバイス

en: MIDI Synth L&atency (ms):
ja: MIDI シンセサイザーのレイテンシ（ミリ秒）(&A):

en: MIDI and Allegro files
ja: MIDI および Allegro ファイル

en: MIDI file
ja: MIDI ファイル

en: MIDI files
ja: MIDI ファイル

en: MIDI pitch of strong beat
ja: 強ビートの MIDI ピッチ

en: MIDI pitch of weak beat
ja: 弱ビートの MIDI ピッチ

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
ja: MIDI トラックをオフセットすることはできません、オーディオファイルのみ可能です。

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
ja: プロジェクトファイルに MIDI トラックが見つかりましたが、
    Audacity のこのビルドには MIDI サポートが含まれていません。
    トラックをバイパスします。

en: MISSING %s
ja: 行方不明 %s

en: MP2 Files
ja: MP2 ファイル

en: MP2 export
ja: MP2 のエクスポート

en: MP3 Conversion
ja: MP3 変換

en: MP3 Export
ja: MP3 エクスポート

en: MP3 Files
ja: MP3 ファイル

en: MP3 Import
ja: MP3 インポート

en: MP3 Library Version:
ja: MP3 ライブラリバージョン:

en: MP3 export library not found
ja: MP3 エクスポートライブラリが見つかりません

en: MP3 files
ja: MP3 ファイル

en: MPC (Akai MPC 2k)
ja: MPC（Akai MPC 2k）

en: MPEG container options
ja: MPEG コンテナのオプション

en: Ma&ke Stereo Track
ja: ステレオトラックを作成(&K)

en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
ja: 圧縮後のメイクアップゲインを 0 dB(&K)

en: Ma&x Frequency (Hz):
ja: 最高周波数（Hz）(&X):

en: Ma&ximum pause:
ja: 最大一時停止時間(&X):

en: Macro
ja: マクロ

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
ja: マクロ「%s」はすでに存在します。上書きしますか?

en: Macros Palette
ja: マクロパレット

en: Made '%s' a stereo track
ja: ステレオトラック「%s」が作られました

en: Main
ja: メイン

en: Make It Right Master
ja: Make It Right マスター

en: Make Stereo
ja: ステレオの作製

en: Make-up Gain
ja: メイクアップゲイン

en: Malformed number
ja: 不正な形式の数字

en: Manage Curves
ja: 曲線の管理

en: Manage Curves List
ja: 曲線リストの管理

en: Manage Macros
ja: マクロの管理

en: Manage Plugins
ja: プラグインの管理

en: Manage presets and options
ja: プリセットおよびオプションの管理

en: Master
ja: マスター

en: Master Effects
ja: マスターエフェクト

en: Master Limiter
ja: マスターリミッター

en: Match
ja: 一致

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
ja: 最大スパイク幅（大きいほど高感度）(&S)

en: Max Spike Width
ja: 最大スパイク幅

en: Max Zoom
ja: 最大

en: Max dB
ja: 最大 dB

en: Max. Number of Notes (1..128):
ja: 最大ノート番号（1～128):

en: Max. PdO
ja: 最大 PdO

en: Max. PtO
ja: 最大 PtO

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
ja: 最大分割次数
    オプション
    -1 - デフォルト
    最小 - 0
    最大 - 8

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
ja: 最大予測次数
    オプション
    -1 - デフォルト
    最小 - 0
    最大 - 32（LPC あり）または 4（LPC なし）

en: Maximum
ja: 最大

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
ja: 複数ストリームの最大ビットレート
    オプション
    0 - デフォルト

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
ja: 最高周波数は 100 Hz 以上である必要があります

en: Maximum leading silence
ja: 開始側に確保する最長無音部

en: Maximum trailing silence
ja: 終了側に確保する最長無音部

en: Mea&sure selection
ja: 計測を選択(&S)

en: Measured background level
ja: 計測された背景音レベル

en: Measured foreground level
ja: 計測された前景音レベル

en: Measurement scale
ja: 計測スケール

en: Media read error
ja: メディアの読み込みエラー

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
ja: 窓関数あたり 4 ステップを越える場合は Median は適用されません。

en: Medium
ja: 控えめ

en: Medium Overdrive
ja: オーバードライブ（ミディアム）

en: Medium Quality
ja: 中品質

en: Medium Room
ja: ミディアムルーム

en: Medium, 145-185 kbps
ja: 控えめ、145～185 kbps

en: Mediumband
ja: 中帯域

en: Mel
ja: メル尺度

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu Command (No Parameters)
ja: メニューコマンド（パラメーター無し）

en: Menu Command (With Parameters)
ja: メニューコマンド（パラメーター有り）

en: Menus
ja: メニュー

en: Message
ja: メッセージ

en: Message on completion
ja: 完了時のメッセージ

en: Message...
ja: メッセージ...

en: Metadata Tags
ja: メタデータタグ

en: Meter
ja: メーター

en: Meter Style
ja: メーターのスタイル

en: Meter Type
ja: メーターの種類

en: Meter dB &range:
ja: メーター dB 表示範囲(&R):

en: Meter refresh rate per second [1-100]
ja: メーターの 1 秒あたりのリフレッシュレート [1～100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
ja: メーターの 1 秒あたりのリフレッシュレート [1～100]:

en: Meter-Play
ja: 再生メーター

en: Meter-Record
ja: 録音メーター

en: Metronome Tick
ja: メトロノーム

en: Mi&n Frequency (Hz):
ja: 最低周波数（Hz）(&N):

en: Mi&x
ja: ミックス(&X)

en: Mi&x and Render
ja: ミックスしてレンダリング(&X)

en: Mi&xer
ja: ミキサー(&X)

en: Mid-fade Adjust (%)
ja: フェード曲線調整（%）

en: Midi IO
ja: MIDI 入出力

en: MilliSeconds
ja: ミリ秒

en: Milliseconds
ja: ミリ秒

en: Mime-types
ja: Mime タイプ

en: Min dB
ja: 最小 dB

en: Min. PdO
ja: 最小 PdO

en: Min. PtO
ja: 最小 PtO

en: Minimal
ja: 最低限

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
ja: 最小分割次数
    オプション
    -1 - デフォルト
    最小 - 0
    最大 - 8

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
ja: 最小予測次数
    オプション
    -1 - デフォルト
    最小 - 0
    最大 - 32（LPC あり）または 4（LPC なし）

en: Minimum Amplitude (dB):
ja: 最小振幅（dB）:

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
ja: 阻止帯域の最小減衰量（dB）(&T)

en: Minimum S&topband Attenuation:
ja: 阻止帯域の最小減衰量(&T):

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
ja: 最低周波数は 0 Hz 以上である必要があります

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
ja: 最小周波数は最大周波数より小さいことが必要です

en: Minimum label interval
ja: 最短ラベル間隔

en: Minimum number of digits in label
ja: ラベル番号の最小桁数

en: Minimum silence duration
ja: 無音部の最短継続時間

en: Minutes
ja: 分

en: Minutes and Seconds
ja: 分と秒

en: Mismatched Sampling Rates
ja: サンプリング周波数が不一致

en: Mismatched quotes in
    %s
ja: 引用符の不整合:
    %s

en: Missing
ja: 行方不明

en: Missing Plugins
ja: 見つからないプラグイン

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
ja: エイリアスファイル「%s」が見つかりません
    
    代わりに無音を挿入します。

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
ja: pcmaliasblockfile の「aliaslen」属性が見つからないか、正しくありません。

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
ja: pcmaliasblockfile の「aliasstart」属性が見つからないか、正しくありません。

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
ja: silentblockfile の「len」属性が見つからないか、正しくありません。

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
ja: simpleblockfile の「len」属性が見つからないか、正しくありません。

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
ja: プロジェクトファイル「%s」が見つかりません
    
    代わりに無音を挿入します。

en: Mix
ja: ミックス

en: Mix Stereo Down to &Mono
ja: ステレオをモノラルへミックスダウン(&M)

en: Mix and Render
ja: ミックスとレンダリング

en: Mix and Render to Ne&w Track
ja: ミックスして新規トラックにレンダリング(&W)

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
ja: %d トラックを新規の 1 モノラルトラックにミックスしてレンダリングしました

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
ja: %d トラックを新規の 1 ステレオトラックにミックスしてレンダリングしました

en: Mixer Panel
ja: ミキサーパネル

en: Mixing and rendering tracks
ja: トラックのミックスとレンダリング

en: Mixing down to mono
ja: モノラルにミックスダウン

en: Mode:
ja: モード:

en: Modern
ja: モダン

en: Modern Vocal
ja: モダンボーカル

en: Modified
ja: 変更しました

en: Modified Clip Name
ja: クリップ名を変更しました

en: Modified Label
ja: ラベルを変更しました

en: Module
ja: モジュール

en: Module "%s" found.
ja: モジュール「%s」が見つかりました。

en: Module Unsuitable
ja: モジュールが適合しません

en: Modules
ja: モジュール

en: Modules are optional components of Audacity that enable some functionality, such as importing and exporting. 
    It is generally not necessary to change these settings.
ja: モジュールはオプションのコンポーネントで、インポートやエクスポートのようないくつかの機能を可能にします。
    通常これらの設定を変更する必要はありません。

en: More information about this error may be available %s.
ja: エラーの詳細については %s を参照してください。

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
ja: ほとんどの VST エフェクトは、パラメーター設定用のグラフィカルインターフェイスを備えています。
    一方で、テキストだけの基本的なものも使用可能です。
    エフェクトを閉じて、開き直せば変更が適用されます。

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
ja: VST3 エフェクトのほとんどは、パラメータを設定するためのグラフィカルなインターフェースを備えています。テキストのみで設定する方法も使用可能です。 エフェクトを閉じて、開き直せば変更が適用されます。

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
ja: ツールバー‐トラック間でフォーカスを戻す(&B)

en: Move &Down
ja: 下へ(&D)

en: Move &Up
ja: 上へ(&U)

en: Move &filter down
ja: フィルターを下へ(&F)

en: Move Backward Through Active Windows
ja: アクティブウィンドウ間でフォーカスを戻す

en: Move Clip
ja: クリップを移動

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
ja: ツールバー‐トラック間でフォーカスを進める(&O)

en: Move Focus to &First Track
ja: フォーカスを最初のトラックに移動(&F)

en: Move Focus to &Last Track
ja: フォーカスを最後のトラックに移動(&L)

en: Move Focus to &Next Track
ja: フォーカスを次のトラックに移動(&N)

en: Move Focus to &Previous Track
ja: フォーカスを前のトラックに移動(&P)

en: Move Focus to N&ext and Select
ja: フォーカスを次のトラックに移動して選択(&E)

en: Move Focus to P&revious and Select
ja: フォーカスを前のトラックに移動して選択(&R)

en: Move Focused Track Do&wn
ja: フォーカストラックを下へ移動(&W)

en: Move Focused Track U&p
ja: フォーカストラックを上へ移動(&U)

en: Move Focused Track to &Bottom
ja: フォーカストラックを最下段へ移動(&B)

en: Move Focused Track to T&op
ja: フォーカストラックを最上段へ移動(&O)

en: Move Forward Through Active Windows
ja: アクティブウィンドウ間でフォーカスを進める

en: Move Mouse...
ja: マウス操作...

en: Move Sele&ction and Tracks
ja: トラックと選択範囲を移動(&C)

en: Move Track
ja: トラックの移動

en: Move Track &Down
ja: トラックを下へ移動(&D)

en: Move Track &Up
ja: トラックを上へ移動(&U)

en: Move Track Down
ja: トラックを下へ移動

en: Move Track Up
ja: トラックを上へ移動

en: Move Track to &Bottom
ja: トラックを最下段へ移動(&B)

en: Move Track to &Top
ja: トラックを最上段へ移動(&T)

en: Move Track to Bottom
ja: トラックを最下段へ移動

en: Move Track to Top
ja: トラックを最上段へ移動

en: Move audio clips
ja: オーディオクリップを移動

en: Move f&ilter up
ja: フィルターを上へ(&I)

en: Move mouse pointer to Scrub
ja: マウスポインターを動かしてスクラブ

en: Move mouse pointer to Seek
ja: マウスポインターを動かしてシーク

en: Move rule &down
ja: ルールを下へ(&D)

en: Move rule &up
ja: ルールを上へ(&U)

en: Move to Ne&xt Label
ja: 次のラベルに移動(&X)

en: Move to Pre&vious Label
ja: 前のラベルに移動(&V)

en: Move to Scrub
ja: 移動してスクラブ

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
ja: 移動してスクラブ、ドラッグしてシークします。

en: Move to Seek
ja: 移動してシーク

en: Moved %s down in %s
ja: %s（ %s ）を下に移動

en: Moved %s up in %s
ja: %s（ %s ）を上に移動

en: Moved '%s' Down
ja: 「%s」を下へ移動しました

en: Moved '%s' Up
ja: 「%s」を上へ移動しました

en: Moved '%s' down
ja: 「%s」を下に移動

en: Moved '%s' to Bottom
ja: 「%s」を最下段へ移動しました

en: Moved '%s' to Top
ja: 「%s」を最上段へ移動しました

en: Moved '%s' up
ja: 「%s」を上に移動

en: Moved Samples
ja: サンプルを移動しました

en: Moved clips to another track
ja: クリップを別のトラックに移動しました

en: Moved clips to the left
ja: クリップを左に移動

en: Moved clips to the right
ja: クリップを右に移動

en: Moved pan slider
ja: 移動されたパンスライダー

en: Moved velocity slider
ja: 移動されたベロシティスライダー

en: Moved volume slider
ja: 移動された音量スライダー

en: Multi-Tool
ja: マルチツール

en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
ja: マルチツールモード: %s でマウスとキーボードの環境設定を開きます。

en: Multi-track
ja: マルチトラック

en: Music Import
ja: 音楽インポート

en: Music Imports
ja: 音楽のインポート

en: Music Information Retrieval
ja: 音楽情報検索

en: Musical Instrument
ja: 楽器

en: Mut&e Tracks
ja: トラックをミュート(&E)

en: Mute
ja: ミュート

en: Mute/Unmute Track
ja: トラックをミュート/ミュート解除

en: Mux Rate:
ja: Mux レート:

en: N&ext Clip
ja: 次のクリップ(&E)

en: N&ormalize stereo channels independently
ja: ステレオチャンネルごとにノーマライズ(&O)

en: NTSC frames
ja: NTSC フレーム

en: NTSC frames (29.97 fps)
ja: NTSC フレーム（29.97 fps）

en: NTSC frames (30 fps)
ja: NTSC フレーム（30 fps）

en: Name
ja: 名前

en: Name Change
ja: 名前の変更

en: Name files:
ja: ファイルの命名:

en: Name is the same as the original one
ja: 元の名前と同じです

en: Name must not be blank
ja: 名前は空白にできません

en: Name newly recorded tracks
ja: 新規録音トラックの名前

en: Name of new macro
ja: 新規マクロ名

en: Name:
ja: 名前:

en: Name: %s
ja: 名前: %s

en: Names may not contain '%c' and '%c'
ja: 名前は「%c」や「%c」を含んではいけません

en: Narrowband
ja: 狭帯域

en: Native Audacity
ja: 元祖 Audacity

en: Ne&xt Clip Boundary
ja: 次のクリップ境界へ(&X)

en: Need an account?
ja: アカウントを作成しますか?

en: Never copy any files
ja: どのファイルもコピーしない

en: Never use comma as decimal point
ja: カンマを小数点に使用しない

en: New
ja: 新規

en: New Label Track
ja: 新規ラベルトラック

en: New Plugins
ja: 新規プラグイン

en: New Track
ja: 新規トラック

en: New label
ja: 新規ラベル

en: New sample rate (Hz):
ja: 新規サンプリング周波数（Hz）:

en: New script
ja: 新規スクリプト

en: New selection length: %s
ja: 新規の選択範囲: %s

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
ja: 新規選択範囲: dd:hh:mm:ss

en: New...
ja: 新規...

en: Next
ja: 次へ

en: Next &Higher Peak Frequency
ja: 次の高域ピーク周波数(&H)

en: Next &Lower Peak Frequency
ja: 次の低域ピーク周波数(&L)

en: Next slide
ja: 次のスライド

en: No
ja: いいえ

en: No Audio Selected
ja: オーディオが選択されていません

en: No Effect
ja: エフェクトなし

en: No Local Help
ja: ローカルヘルプがありません

en: No MIDI interfaces
ja: MIDI インターフェイスがありません

en: No MIDI playback device found for '%s'.
ja: MIDI 再生デバイス「%s」が見つかりません。

en: No MIDI recording device found for '%s'.
ja: MIDI 録音デバイス「%s」が見つかりません。

en: No Updates Available
ja: 更新はありません

en: No audio interfaces
ja: オーディオインターフェイスがありません

en: No background measured
ja: 背景音は計測されませんでした

en: No choice made
ja: 選択しない

en: No compatible FFmpeg library was found
ja: 互換性のある FFmpeg ライブラリが見つかりません

en: No curves exported
ja: 曲線はエクスポートされませんでした

en: No devices found
ja: デバイスが見つかりません

en: No devices found
ja: デバイスが見つかりません

en: No endianness
ja: エンディアン無し

en: No error
ja: エラーなし

en: No foreground measured
ja: 前景音は計測されませんでした

en: No format specific options
ja: この形式にはオプションはありません

en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
ja: Audacity の再起動後は実行記録を作成しません。

en: No labels to export.
ja: エクスポートするトラックラベルはありません。

en: No macro selected
ja: マクロが選択されていません

en: No matches found
ja: 見つかりません

en: No playback device found for '%s'.
ja: 再生デバイス「%s」が見つかりません。

en: No presets to export
ja: エクスポートするプリセットがありません

en: No projects selected
ja: プロジェクトが選択されていません

en: No quick, easily fixed problems were found
ja: すぐに簡単に解決できるような問題は見つかりません

en: No recording device found for '%s'.
ja: 録音デバイス「%s」が見つかりません。

en: No revision identifier was provided
ja: リビジョン識別子が提供されていません

en: No sounds found.~%~
                     Try lowering 'Threshold level (dB)'.
ja: サウンドが検出されません。~%~
                     「しきい値（dB）」を小さくしてください。

en: No thanks
ja: いいえ、結構です

en: No version of this project has been fully uploaded to audio.com. It cannot be loaded.
ja: このプロジェクトは audio.com に完全にアップロードされていません。ダウンロードできません。

en: Noise
ja: ノイズ

en: Noise Click
ja: ノイズクリック

en: Noise Floor
ja: ノイズフロア

en: Noise Floor %d dB
ja: ノイズフロア %d dB

en: Noise Gate
ja: ノイズゲート

en: Noise Reduction
ja: ノイズを低減

en: Noise Removal and Repair
ja: ノイズ除去と修復

en: Noise reduction
ja: ノイズ低減

en: Noise:
ja: ノイズ:

en: None
ja: 無し

en: None - Text Only
ja: なし - 文字のみ

en: None Selected
ja: 選択していません

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
ja: テーマの構成ファイルが %s の中に見つかりません。

en: Normal Quality
ja: 標準品質

en: Normalize
ja: ノーマライズ

en: Normalize &stereo channels independently
ja: ステレオチャンネルごとに独立してノーマライズ(&S)

en: Normalizing Loudness...
ja: ラウドネスをノーマライズ中...

en: Normalizing without removing DC offset...
ja: ノーマライズ（DC オフセット除去なし）...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
ja: サポートされている MP3 エンコーディングライブラリではありません。

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
ja: コーデックはすべての形式と互換であるとは限りません。また、コーデックによっては使用できないオプションの組み合わせがあります。

en: Not an Ogg Vorbis file
ja: Ogg Vorbis ファイルではありません

en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
ja: オーサライズされていません
    （blockfiles を取り扱えません）

en: Not doing anything...
ja: 処理なし...

en: Not enough data selected.
ja: 選択したデータ量が不十分です。

en: Not enough space
ja: 空き領域がありません

en: Not found or cannot be read:
ja: 見つからなかったか読み込めなかったファイル:

en: Not in range %d to %d
ja: %d～%d の範囲外

en: Not used
ja: 使用されていません

en: Notch Filter
ja: ノッチフィルター

en: Note Track
ja: ノートトラック

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
ja: ヒント: Cmd+Q で終了。ほかのキーはすべて有効です。

en: Nothing to do
ja: 何もすることがない

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
ja: 測定対象がありません。
    トラックの対象部分を選択してください。

en: Nothing to redo
ja: やり直すものはありません

en: Nothing to undo
ja: 元に戻すものはありません

en: Num
ja: 番号

en: Number and Interval
ja: 数とインターバル

en: Number of Channels:
ja: チャンネル数:

en: Number of Edits:
ja: 編集回数:

en: Number of Labels
ja: ラベルの数

en: Number of bars
ja: 小節数

en: Number of consecutive analysis:
ja: 解析連続回数:

en: Number of echoes
ja: 繰り返し回数

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
ja: 編集回数は 1 ～ 10000 の範囲です。

en: Number of labels
ja: ラベルの数

en: Number of repeats
ja: リピート回数

en: Number of vocoder bands
ja: ボコーダーバンドの数

en: Numbering after File name prefix
ja: ファイル名プレフィックスに続けて番号を付加

en: Numbering before Label/Track Name
ja: ラベル/トラック名の頭に番号付加

en: Nyquist Effect Workbench
ja: Nyquist エフェクトワークベンチ

en: Nyquist Effect Workbench -
ja: Nyquist エフェクトワークベンチ -

en: Nyquist Effects
ja: Nyquist エフェクト

en: Nyquist Plugin Installer
ja: Nyquist プラグインをインストール

en: Nyquist Prompt
ja: Nyquist プロンプト

en: Nyquist Worker
ja: Nyquist ワーカー

en: Nyquist returned a list.
ja: Nyquist はリストを返しました。

en: Nyquist returned an empty array.
ja: Nyquist は空の配列を返しました。

en: Nyquist returned nil audio.
ja: Nyquist は nil オーディオを返しました。

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
ja: Nyquist は 1 オーディオチャンネルを配列として返しました。

en: Nyquist returned the value: %d
ja: Nyquist 返り値: %d

en: Nyquist returned the value: %f
ja: Nyquist 返り値: %f

en: Nyquist returned too many audio channels.
ja: Nyquist が返すオーディオチャンネルが多すぎます。

en: Nyquist scripts
ja: Nyquist スクリプト

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
ja: Nyquist スクリプト（*.ny）|*.ny|Lisp スクリプト（*.lsp）|*.lsp|すべてのファイル|*

en: O&pen:
ja: 開く(&P):

en: O&rder:
ja: 次数(&R):

en: O&utput
ja: 出力(&U)

en: OGG (OGG Container format)
ja: OGG（OGG コンテナ形式）

en: Off
ja: オフ

en: Ogg Vorbis Files
ja: Ogg Vorbis ファイル

en: Ogg Vorbis Import and Export
ja: Ogg Vorbis のインポートとエクスポート

en: Ogg Vorbis files
ja: Ogg Vorbis ファイル

en: Old Sensitivity
ja: 旧式感度

en: On
ja: オン

en: On your computer
ja: 自分のコンピューター

en: Once you have made storage space available on audio.com, click Retry.
ja: audio.com のストレージスペースが使用可能になったら、［再試行］をクリックしてください。

en: One column per channel.~%
ja: 1 列につき 1 チャンネル。~%

en: One or more saved labels could not be read.
ja: 保存した 1 個以上のラベルが読み込めません。

en: One row per channel.~%
ja: 1 行につき 1 チャンネル。~%

en: Only avformat.dll
ja: avformat.dll のみ

en: Only lame_enc.dll
ja: lame_enc.dll のみ

en: Only libavformat.dylib
ja: libavformat.dylib のみ

en: Only libavformat.so
ja: libavformat.so のみ

en: Only libmp3lame.dylib
ja: libmp3lame.dylib のみ

en: Only libmp3lame.so
ja: libmp3lame.so のみ

en: Only libmp3lame.so.0
ja: libmp3lame.so.0 のみ

en: Only libmp3lame64bit.dylib
ja: libmp3lame64bit.dylib のみ

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
ja: あなたとリンクを共有する人だけがこのオーディオを聴くことができるようになります。

en: Oops! It looks like there was an issue with your input.
    Please ensure your email is correct and that your password is at least 8 characters long
ja: おっと! 入力に問題があるようです。
    メールアドレスが正しいか、パスワードが 8 文字以上であることを確認してください。

en: Op&en Menu on Focused Track...
ja: フォーカストラックのメニューを開く(&E)...

en: Open
ja: 開く

en: Open &From Cloud
ja: クラウドから開く(&F)

en: Open &Recent...
ja: 最近使った項目を開く(&R)...

en: Open Cloud &Audio File...
ja: クラウドオーディオファイルを開く...(&A)

en: Open Cloud &Project...
ja: クラウドプロジェクトを開く... (&P)

en: Open Plugin &Manager
ja: プラグインマネージャーを開く(&M)

en: Open Project...
ja: プロジェクトを開く...

en: Open Project2
ja: プロジェクト2を開く

en: Open Recent
ja: 最近使った項目を開く

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
ja: キーボードショートカットを変更するには新規プロジェクトを開いてください。

en: Open cloud audio file
ja: クラウドオーディオファイルを開く

en: Open custom FFmpeg format options
ja: カスタム FFmpeg 形式オプションを開く

en: Open from Cloud
ja: クラウドから開く

en: Open from audio.com
ja: audio.com から開く

en: Open local project
ja: ローカルプロジェクトを開く

en: Open menu...
ja: メニューを開く...

en: Open new version
ja: 新規バージョンを開く

en: Open script
ja: スクリプトを開く

en: Opened: %d
ja: オープン状況: %d

en: Opening Audacity Project
ja: Audacity プロジェクトファイルを開く

en: Opens a project.
ja: プロジェクトを開きます。

en: Operation terminated
ja: 動作が停止しました

en: Operation was canceled by user
ja: ユーザーにより操作がキャンセルされました

en: Optimize for
ja: 最適化用途

en: Optional header text
ja: ヘッダー追記文

en: Options
ja: オプション

en: Options...
ja: オプション...

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
ja: Opus（OggOpus）ファイル（FFmpeg）

en: Opus Files
ja: Opus ファイル

en: Opus Import and Export
ja: Opus インポートとエクスポート

en: Opus files
ja: Opus ファイル

en: Or use email and password
ja: または電子メールとパスワードを使用

en: Orientation
ja: 方向

en: Other uncompressed files
ja: そのほかの非圧縮ファイル

en: Other...
ja: そのほか...

en: Out of memory!
ja: メモリが足りません!

en: Outer fade &down length:
ja: 外側フェードダウン時間(&D):

en: Outer fade &up length:
ja: 外側フェードアップ時間(&U):

en: Output
ja: 出力

en: Output Channels: %2d
ja: 出力チャンネル: %2d

en: Output choice
ja: 出力を選択

en: Output gain (dB)
ja: 出力ゲイン（dB）

en: Output level
ja: 出力レベル

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
ja: 全体の品質、コーデックごとに異なる
    vorbis を必要とします
    0 - 自動
    -1 - オフ（ビットレートが代わりに使用される）

en: Overwrite Project Warning
ja: プロジェクトの上書き警告

en: Overwrite existing curve '%s'?
ja: 既存の曲線「%s」を上書きしますか?

en: Overwrite existing files
ja: 既存のファイルを上書き

en: Overwrite preset '%s'?
ja: 既存のファイル「%s」を上書きしますか?

en: Overwrite the plug-in file %s?
ja: プラグインファイル %s を上書きしますか?

en: PAF (Ensoniq PARIS)
ja: PAF（Ensoniq PARIS）

en: PAL frames (25 fps)
ja: PAL フレーム（25 fps）

en: PVF (Portable Voice Format)
ja: PVF（Portable Voice Format）

en: Packet Size:
ja: パケットサイズ:

en: Packet size
    Optional
    0 - default
ja: パケットサイズ
    オプション
    0 - デフォルト

en: Page %d of %d
ja: ページ %d（全 %d ページ）

en: Palette...
ja: パレット...

en: Pan
ja: パン

en: Pan &Left on Focused Track
ja: フォーカストラックを左へパン(&L)

en: Pan &Right on Focused Track
ja: フォーカストラックを右へパン(&R)

en: Pan Center
ja: 中央にパン

en: Pan Left
ja: 左にパン

en: Pan Right
ja: 右にパン

en: Pan Track
ja: トラックをパン振り

en: Pan:
ja: パン:

en: Panel
ja: パネル

en: Panned audio track(s)
ja: オーディオトラックをパン振りしました

en: Parameter 1
ja: パラメーター 1

en: Parameter 2
ja: パラメーター 2

en: Parameter controls
ja: パラメーター制御

en: Parameters
ja: パラメーター

en: Passband Ripple (dB)
ja: 通過域のリップル（dB）

en: Passed correctness check!
ja: 精度チェック合格。

en: Password
ja: パスワード

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste Te&xt to New Label
ja: 新規ラベルにテキストを貼り付け(&X)

en: Paste Text to New Label
ja: 新規ラベルにテキストを貼り付け

en: Paste audio
ja: オーディオを貼り付け

en: Paste audio from other Audacity project as
ja: ほかの Audacity プロジェクトからのオーディオ貼り付け

en: Paste clip
ja: クリップを貼り付け

en: Paste from clipboard
ja: クリップボードから貼り付け

en: Paste: %lld
ja: 貼り付け: %lld

en: Pasted audio
ja: オーディオの貼り付け

en: Pasted from the clipboard
ja: クリップボードから貼り付けました

en: Pasted text from the clipboard
ja: クリップボードからテキストを貼り付けました

en: Pasting clip contents, please wait
ja: クリップ内容を貼り付けます。お待ちください

en: Path
ja: パス

en: Paulstretch
ja: Paul ストレッチ

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
ja: Paul ストレッチは、極端なタイムストレッチや「停滞的」エフェクトです

en: Pause
ja: 一時停止

en: PdO Method:
ja: PdO 法:

en: Peak amplitude dB
ja: 最大振幅 dB

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%~
                   Suggested Threshold Setting ~a dB.
ja: 最初の ~a 秒間におけるピークは ~a dB~%~
                   推奨されるしきい値は ~a dB です。

en: Peak level
ja: ピークレベル

en: Peak:
ja: ピーク:

en: Percent C&hange:
ja: 変更率（%）(&H):

en: Percent Change
ja: 変更率（%）

en: Percussion Limiter
ja: パーカッションリミッター

en: Performing %d edits...
ja: %d 回の編集を適用中...

en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
ja: アナログフィルターをエミュレートする IIR フィルタを実行

en: Period
ja: 周期

en: Phaser
ja: フェイザー

en: Piano
ja: ピアノ

en: Ping (long)
ja: 電子音（長）

en: Ping (short)
ja: 電子音（短）

en: Pinned &head position
ja: ヘッドのピン留め位置(&H)

en: Pitch
ja: ピッチ

en: Pitch &Down
ja: ピッチを下げる(&D)

en: Pitch &Up
ja: ピッチを上げる(&U)

en: Pitch (EAC)
ja: ピッチ（EAC）

en: Pitch Shift
ja: ピッチシフト

en: Pitch and Speed
ja: ピッチと速度

en: Pitch and Speed...
ja: ピッチと速度を変更...

en: Pitch and Tempo
ja: ピッチとテンポ

en: Pitch and Tempo Change support
ja: ピッチとテンポ変化のサポート

en: Pitch change effect
ja: ピッチ変更効果

en: Pitch change per echo (semitones)
ja: 繰り返しごとのピッチ変更（半音）

en: Pitch/Tempo
ja: ピッチ/テンポ

en: Pl&ay Once
ja: 一度だけ再生(&A)

en: Pl&ay/Stop
ja: 再生/停止(&A)

en: Pl&aying
ja: 再生(&A)

en: Pla&y-at-Speed Toolbar
ja: 変速再生ツールバー(&Y)

en: Play
ja: 再生

en: Play &Before Selection Start
ja: 選択範囲開始点の直前を再生(&B)

en: Play &Once/Stop
ja: 一度だけ再生/停止(&O)

en: Play &One Second
ja: 1 秒だけ再生(&O)

en: Play Af&ter Selection Start
ja: 選択範囲開始点の直後を再生(&T)

en: Play Aft&er Selection End
ja: 選択範囲終了点の直後を再生(&E)

en: Play Be&fore Selection End
ja: 選択範囲終了点の直前を再生(&F)

en: Play Before a&nd After Selection Start
ja: 選択範囲開始点の直前から直後までを再生(&N)

en: Play Before an&d After Selection End
ja: 選択範囲終了点の直前から直後までを再生(&D)

en: Play C&ut Preview
ja: 切り取りプレビューを再生(&U)

en: Play C&ut Preview-at-Speed
ja: 切り取りプレビューを変速再生(&U)

en: Play Once
ja: 一度だけ再生

en: Play at selected speed
ja: 選択した速度で再生

en: Play to &Selection
ja: 選択範囲まで再生(&S)

en: Play-at-Speed
ja: 変速再生

en: Play-at-Speed &Once
ja: 一度だけ変速再生(&O)

en: Play-at-Speed Once
ja: 一度だけ変速再生

en: Play/Stop and &Set Cursor
ja: 再生/停止してカーソルを再配置(&S)

en: Playable Track
ja: プレイアブルトラック

en: Playback
ja: 再生

en: Playback Device
ja: 再生デバイス

en: Playback Level
ja: 再生レベル

en: Playback Meter
ja: 再生メーター

en: Playback Meter Options
ja: 再生メーターオプション

en: Playback Speed
ja: 再生速度

en: Playback channels: %d
ja: 再生チャンネル数: %d

en: Playing
ja: 再生

en: Playing Audio
ja: オーディオ再生

en: Playing at Speed
ja: 可変速再生

en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
ja: ディレクトリが存在すること、必要な権限を有すること、ドライブに空き容量があることを確認してください。

en: Please choose an existing file.
ja: 既存のファイルを選択してください。

en: Please save and close the current project first.
ja: 先に現在のプロジェクトを保存し閉じてください。

en: Please select a Note Track.
ja: ノートトラックを選択してください。

en: Please select a time within a clip.
ja: クリップ内の時間を選択してください。

en: Please select an audio track.
ja: オーディオトラックを選択してください。

en: Please select at least %d channels.
ja: %d チャンネル以上選択してください。

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
ja: オーディオトラックと MIDI トラックを 1 つ以上選択してください。

en: Please select codec before saving a profile
ja: 設定を保存する前にコーデックを選んでください

en: Please select format before saving a profile
ja: 設定を保存する前に形式を選んでください

en: Please select in a mono track.
ja: モノラルトラックを選択してください。

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
ja: 1 ステレオトラックか、2 モノラルトラックを選択してください。

en: Please select only one Note Track at a time.
ja: 一度に 1 ノートトラックだけを選択してください。

en: Please wait...
ja: お待ちください...

en: Plot Spectrum...
ja: スペクトル表示...

en: Pluck
ja: プラック

en: Pluck MIDI pitch
ja: プラック MIDI ピッチ

en: Plug-in
ja: プラグイン

en: Plug-in already exists
ja: プラグインがすでに存在します

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
ja: プラグインファイルは使用中です。上書きできません

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
ja: %s プラグイングループを、以前に定義したグループとマージしました。

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
ja: %s プラグイン項目は、以前に定義した項目と競合しているため、破棄しました。

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
ja: %s にあるプラグイン項目は配置が競合しています

en: Plug-in support
ja: プラグインのサポート

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
ja: プラグインをインストールしました。~%（「プラグインマネージャー」から有効にしてください）:

en: Plug-ins updated:
ja: 更新されたプラグイン:

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin Error
ja: プラグインエラー

en: Plugin Manager
ja: プラグインマネージャー

en: Plugin Settings
ja: プラグインの設定

en: Podcast/Radio
ja: ポッドキャスト/ラジオ

en: Point after sound
ja: 有音部の終了点に配置

en: Point before sound
ja: 有音部の開始点に配置

en: Position
ja: 位置

en: Power
ja: 強さ

en: Power Vocals
ja: パワーボーカル

en: Pre&ferences
ja: 環境設定(&F)

en: Pre&vious Clip Boundary
ja: 前のクリップ境界へ(&V)

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
ja: 前のクリップ境界からカーソルまで(&V)

en: Pre-processing
ja: 前処理:

en: Pre-ro&ll:
ja: プリロール(&L):

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
ja: 予測次数の方式
    推定 - 高速・低圧縮
    ログ探索 - 低速・高圧縮
    全探索 - デフォルト

en: Preferences
ja: 環境設定

en: Preferences > Application
ja: ［環境設定］>［アプリケーション］

en: Preferences > Directories
ja: ［環境設定］>［ディレクトリ］

en: Preferences for Application
ja: アプリケーションの環境設定

en: Preferences for Batch
ja: 自動実行の環境設定

en: Preferences for Cloud
ja: クラウド環境設定

en: Preferences for Directories
ja: ディレクトリの環境設定

en: Preferences for Effects
ja: エフェクトの環境設定

en: Preferences for ExtImport
ja: 拡張インポートの環境設定

en: Preferences for GUI
ja: GUI の環境設定

en: Preferences for ImportExport
ja: インポートとエクスポートの環境設定

en: Preferences for KeyConfig
ja: キーボードの環境設定

en: Preferences for Library
ja: ライブラリの環境設定

en: Preferences for MidiIO
ja: MIDI 入出力の環境設定

en: Preferences for Module
ja: モジュールの環境設定

en: Preferences for Playback
ja: 再生の環境設定

en: Preferences for Quality
ja: 品質の環境設定

en: Preferences for Recording
ja: 録音の環境設定

en: Preferences for Spectrum
ja: スペクトログラムの環境設定

en: Preferences for Theme
ja: テーマの環境設定

en: Preferences for Tracks
ja: トラックの環境設定

en: Preferences for TracksBehaviors
ja: トラック動作の環境設定

en: Preferences for Waveforms
ja: 波形の環境設定

en: Preferences:
ja: 環境設定:

en: Preparing audio...
ja: オーディオを準備中...

en: Preparing preview
ja: プレビューを準備中

en: Preparing...
ja: 準備中...

en: Preset
ja: プリセット

en: Preset '%s' does not exist.
ja: プリセット「%s」は存在しません。

en: Preset 1:
ja: プリセット 1:

en: Preset 2:
ja: プリセット 2:

en: Preset already exists.
    
    Replace?
ja: プリセットがすでに存在します。
    
    置き換えますか?

en: Preset name:
ja: プリセット名:

en: Preset:
ja: プリセット:

en: Presets
ja: プリセット

en: Presets && settings
ja: ユーザー設定

en: Press
ja: 押す

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
ja: F2 を押すか、ダブルクリックしてセル内容を編集します。

en: Prev
ja: 前へ

en: Preview effect
ja: エフェクトのプレビュー

en: Preview not available
ja: プレビューは使用できません

en: Previewing
ja: プレビュー

en: Previews can be updated only for Cloud projects
ja: プレビューはクラウドプロジェクトに対してのみ更新できます

en: Previo&us Clip
ja: 前のクリップ(&U)

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous slide
ja: 前のスライド

en: Primary shared object files
ja: メイン共有オブジェクトファイル

en: Private
ja: 非公開

en: Problem details
ja: 問題の詳細

en: Processing complete.
ja: 処理完了。

en: Processing first track of stereo pair: %s
ja: ステレオペアのトラック 1 を処理中: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
ja: ステレオペアのトラック 2 を処理中: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
ja: ステレオチャンネルを個別に処理中: %s

en: Processing...   %i%%
ja: 処理中...   %i%%

en: Processing...   0%%
ja: 処理中...   0%%

en: Processing: %s
ja: 処理中: %s

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
ja: <a href="~a">Audacity</a> 用「<span>サンプルデータをエクスポート</span>」によって制作。作者: Steve Daulton

en: Profile:
ja: プロファイル:

en: Program
ja: プログラム

en: Program build date:
ja: プログラムのビルド日:

en: Program name appears to be missing.
ja: プログラム名がありません。

en: Progress
ja: 進行

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project Dependencies
ja: プロジェクトの依存性

en: Project Depends on Other Audio Files
ja: プロジェクトはほかのオーディオファイルに依存

en: Project E&nd
ja: プロジェクトの最後へ(&N)

en: Project End
ja: プロジェクトの最後

en: Project Name
ja: プロジェクト名

en: Project Recovered
ja: プロジェクトを復元しました

en: Project Start
ja: プロジェクトの最初

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
ja: プロジェクトチェックで、自動復旧中にファイルの不整合が見つかりました。
    
    詳細情報は、［ヘルプ］>［診断］>［ログを表示］をご覧ください。

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
ja: フォルダー「%s」をプロジェクトチェックしたところ、
    エイリアス（.auf）blockfile が %lld 個欠落していました。
    プロジェクト中にある元のオーディオから
    これらのファイルを復元することができます。

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
ja: フォルダー「%s」のプロジェクトチェックで、行方不明のオーディオデータ
    blockfile（.au）が %lld 個見つかりません。
    バグやシステムクラッシュ、あるいは誤って削除してしまったことが
    原因と思われます。これらの失われたデータを
    自動的に復旧することはできません。
    
    次にあげる 1 番目か 2 番目の方法を選べば、それらのファイルを
    探し出して元の場所に復元することができます。
    
    2 番目の方法では波形が無音を示さないことに注意して
    ください。

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
ja: フォルダー「%s」のプロジェクトをチェックしたところ、
    外部オーディオファイル（「エイリアスファイル」）の欠落が
    %lld 個見つかりました。これらのファイルを自動的に
    復旧することはできません。
    
    次の 1 番目か 2 番目の方法で、欠落ファイルを見つけ出し
    元の場所に保存することができます。
    
    ただし、2 番目の方法では、波形が無音を示さない
    可能性があります。
    
    3 番目の方法を選べば、今後生じるエラーで
    「プロジェクトをすぐに閉じる」操作をしない限り、
    プロジェクトを現状のまま保存します。

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
ja: フォルダー「%s」のプロジェクトチェックで、
    %d 個の孤立ブロックファイルが見つかりました。これらのファイルは
    このプロジェクトでは使われていませんが、ほかのプロジェクトのものである
    可能性があります。これらはサイズも小さく無害です。

en: Project check read faulty Sequence tags.
ja: プロジェクトチェックで、タグシーケンスに問題が見つかりました。

en: Project contains unsaved changes. There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Discarding changes will open the latest version instead.
ja: プロジェクトには保存されていない変更が含まれています。この Audacity プロジェクトの新しいバージョンが audio.com  にあります。変更を破棄すると、代わりに最新版を開きます。

en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
ja: プロジェクトがビジー状態です
    （blockfiles を取り扱えません）

en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
ja: プロジェクトが破損しています
    （blockfiles を取り扱えません）

en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
ja: プロジェクトが読み取り専用ディレクトリに置かれています
    （処理に必要な一時ファイルを作成できません）

en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
ja: プロジェクトがロックされています
    （blockfiles を取り扱えません）

en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
ja: プロジェクトは読み取り専用です
    （blockfiles を取り扱えません）

en: Project is syncing with audio.com. Do you want to stop the sync process?
ja: プロジェクトを audio.com と同期しています。同期プロセスを停止しますか?

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
ja: プロジェクトが FAT 形式のドライブに置かれています。
    開くためには、ほかのドライブにコピーしてください。

en: Project update required
ja: プロジェクトのアップデートが必要です

en: Project version conflict detected
ja: プロジェクトのバージョンの競合を検出

en: Project was closed before snapshot was created
ja: スナップショット作成前にプロジェクトが閉じられました

en: Project was recovered
ja: プロジェクトを回復しました

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
ja: プロジェクトを FAT ドライブに保存することはできません。

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
ja: 続けるには FFmpeg を正しく設定する必要があります。
    [環境設定］>［ライブラリ］にて設定できます。

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
ja: Audio Unit エフェクトを Audacity で使用可能にする

en: Provides LADSPA Effects
ja: LADSPA エフェクトを提供

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
ja: LV2 エフェクトを Audacity で使用可能にする

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
ja: Nyquist エフェクトを Audacity で使用可能にする

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
ja: Vamp エフェクトを Audacity で使用可能にする

en: Provides builtin commands to Audacity
ja: 内蔵コマンドを Audacity で使用可能にする

en: Provides builtin effects to Audacity
ja: 内蔵エフェクトを Audacity で使用可能にする

en: Public
ja: 公開

en: Punch and Rol&l Record
ja: パンチ&ロール録音(&L)

en: Punch and Roll Recording
ja: パンチ&ロール録音

en: Q (higher value reduces width)
ja: Q（大きいほど幅が狭くなります）

en: Quality
ja: 品質

en: Quality (kbps)
ja: 品質（kbps）

en: Quality:
ja: 品質:

en: Quick Fixes
ja: 一時的な解決策

en: Quick-Play disabled
ja: 簡易再生が無効です

en: Quick-Play enabled
ja: 簡易再生が有効です

en: R&egion
ja: 範囲選択(&E)

en: R&elease Time:
ja: リリースタイム(&E):

en: R&elease time (secs):
ja: リリースタイム（秒）(&E):

en: R&emove Special
ja: 特殊な消去(&E)

en: R&escan Audio Devices
ja: オーディオデバイス情報を再スキャン(&E)

en: R&eset
ja: リセット(&E)

en: RAW (header-less)
ja: RAW（ヘッダーなし）

en: RF64 (RIFF 64)
ja: RF64（RIFF 64）

en: RMS = %s.
ja: RMS = %s

en: RMS level
ja: RMS レベル

en: Random Seed:
ja: ランダムシード:

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
ja: 1970 年代ギターサウンドのような急激な音質変化です

en: Rat&e
ja: サンプリング周波数(&E)

en: Rate Change
ja: サンプリング周波数の変更

en: Rate:
ja: サンプリング周波数:

en: Rati&o:
ja: 比率(&O):

en: Ratio
ja: レシオ

en: Ratio %.0f to 1
ja: レシオ %.0f 〜 1

en: Ratio %.1f to 1
ja: レシオ %.1f 〜 1

en: Re&duce
ja: 低減(&D)

en: Re&name Track...
ja: トラック名を変更(&N)...

en: Re&store
ja: 復旧(&S)

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
ja: 選択範囲にラベルがスナップしている場合はラベルを保持(&T)

en: Read as Zero
ja: 0 として読み取る

en: Reading data again...
ja: データを再度読み込み中...

en: Real-time Conversion
ja: リアルタイム変換

en: Realtime Effects
ja: リアルタイムエフェクト

en: Realtime effect o&rganization:
ja: リアルタイムエフェクトの構成(&R):

en: Realtime effects
ja: リアルタイムエフェクト

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
ja: リアルタイムエフェクトは非破壊で、
    いつでも変更することができます。

en: Realtime effects for %s
ja: %s のリアルタイムエフェクト

en: Rearrange sub-views
ja: サブ表示を並べ替え

en: Reassignment
ja: 再代入

en: Received %d while opening devices
ja: デバイスを開く際にエラー %d が起きました

en: Recent &Files
ja: 最近使ったファイル(&F)

en: Record
ja: 録音

en: Record &New Track
ja: 新規トラック録音(&N)

en: Record Meter
ja: 録音メーター

en: Record New Track
ja: 新規トラックに録音

en: Record on a new track
ja: 新規トラックに録音

en: Record/Playhead
ja: 録音/再生ヘッド

en: Recorded Audio
ja: 録音されたオーディオ

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
ja: ラベル位置で録音したオーディオが失われました。次の原因が考えられます:
    
    ・ほかのアプリケーションによる負荷（プロセッサー時間の競合）が生じている
    
    ・低速な外付けストレージデバイスにプロジェクトを直接保存しようとしている

en: Recording
ja: 録音

en: Recording &Channels
ja: 録音チャンネル(&C)

en: Recording - Choosing the Recording Device
ja: 録音 - 録音デバイスの選択

en: Recording - Choosing the Recording Source
ja: 録音 - 録音ソースの選択

en: Recording - Setting the Recording Level
ja: 録音 - 録音レベルの設定

en: Recording Audio
ja: オーディオ録音

en: Recording Channels
ja: 録音チャンネル

en: Recording Device
ja: 録音デバイス

en: Recording Exported:
ja: 録音をエクスポートしました:

en: Recording Level
ja: 録音レベル

en: Recording Meter
ja: 録音メーター

en: Recording Meter Options
ja: 録音メーターオプション

en: Recording Saved:
ja: 録音を保存しました:

en: Recording channels: %d
ja: 録音チャンネル数: %d

en: Recording duration:
ja: 録音継続時間:

en: Recording end:
ja: 録音終了:

en: Recording start:
ja: 録音開始:

en: Recording stops and starts
ja: 録音が勝手に始まる/止まる

en: Recording volume is emulated
ja: 録音音量はエミュレートされています

en: Recording volume is native
ja: 録音音量はネイティブです

en: Recording will commence in:
ja: 録音開始まであと:

en: Recover
ja: 回復

en: Recoverable &projects
ja: 回復可能なプロジェクト(&P)

en: Rectangle
ja: 矩形ディザ

en: Rectangular
ja: 矩形窓

en: Rectifier Distortion
ja: レクチファイアー

en: Redo
ja: やり直す

en: Redo previous change
ja: 直前の変更をやり直す

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
ja: ピークを修復するための振幅の低減（dB）

en: Reduces "dynamic range", or differences between loud and quiet parts.
ja: 「ダイナミックレンジ」（大音量と小音量間の差）を低減します。

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
ja: 指定された「コントロール」トラックが特定のレベルに達したら、1 つまたは複数トラックのレベルを低減（ダッキング）します

en: Refresh Rate
ja: リフレッシュレート

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
ja: エイリアス要約ファイルを生成しなおす（安全かつ推奨）

en: Region around sounds
ja: 有音部の継続範囲に配置

en: Region between sounds
ja: 有音部間に配置

en: Regular
ja: 通常

en: Regular Interval Labels
ja: 等間隔ラベル

en: Relative To:
ja: 相対位置:

en: Release Time
ja: リリースタイム

en: Release Time %.1f secs
ja: リリースタイム %.1f 秒

en: Release build (debug level %d)
ja: リリースビルド（デバッグレベル %d）

en: Release time
ja: リリースタイム

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Remaining Time:
ja: 残り時間:

en: Remember my choice and don't ask again
ja: 選択を記憶し、次回からは確認しない

en: Remind me later
ja: あとで通知

en: Remo&ve
ja: 消去(&V)

en: Remo&ve Tracks
ja: トラックを消去(&V)

en: Remove
ja: 消去

en: Remove %s
ja: %s を消去

en: Remove Track
ja: トラックを消去

en: Removed %s from %s
ja: 「%s」を「%s」から消去

en: Removed Cut Line
ja: カットラインを消去しました

en: Removed audio track(s)
ja: 消去したオーディオトラック

en: Removed track '%s'.
ja: トラック「%s」を消去しました。

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
ja: テープノイズやハムなどのバックグランドノイズを消去

en: Removing DC offset and Normalizing...
ja: DC オフセット除去とノーマライズ...

en: Removing DC offset...
ja: DC オフセットを除去...

en: Removing Dependencies
ja: 依存関係を削除中

en: Rename '%s'
ja: 「%s」の名前を変更

en: Rename '%s' to...
ja: 「%s」の名前を変更...

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
ja: 新しい曲線を保存するには、名前を「無題」から変更してください。
    [OK］で変更を保存、［キャンセル］で取り消します。

en: Rename Clip...
ja: クリップ名を変更...

en: Rename...
ja: 名前を変更...

en: Renamed '%s' to '%s'
ja: 「%s」から「%s」へ名前を変更

en: Render
ja: レンダリング

en: Render Pitch and &Speed
ja: ピッチと速度をレンダリング(&S)

en: Render Pitch and Speed
ja: ピッチと速度をレンダリング

en: Rendered all audio in track '%s'
ja: トラック「%s」にあるすべてのオーディオをレンダリングしました

en: Rendered time-stretched audio
ja: タイムストレッチしたオーディオをレンダリングしました

en: Rendering Clip
ja: クリップをレンダリング

en: Rendering Control-Track Time-Stretched Audio
ja: コントロールトラックのタイムストレッチオーディオをレンダリング

en: Repair
ja: 修復

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
ja: 修復エフェクトは、選択範囲外のオーディオデータを使って修復を行います。
    
    少なくともどちらか一方にオーディオが含まれるよう範囲を選択してください。
    
    周囲のオーディオデータが多いほど、より高品質に修復します。

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Repeat %s
ja: %s を再適用

en: Repeat Last Analyzer
ja: 前回の解析を再適用

en: Repeat Last Effect
ja: 前回のエフェクトを再適用

en: Repeat Last Generator
ja: 前回のジェネレーターを再適用

en: Repeat Last Tool
ja: 前回のツールを再適用

en: Repeat processing
ja: リピート処理

en: Repeats the selected audio again and again
ja: 選択したオーディオを何度も繰り返します

en: Repeats the selection the specified number of times
ja: 指定された回数だけ選択範囲を繰り返します

en: Replace %s
ja: %s を置換

en: Replace effect
ja: エフェクトを置換

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
ja: 欠落したオーディオを無音に置き換える（今すぐ、元に戻せません）

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
ja: 欠落したオーディオを無音に置き換える（今すぐ、元に戻せません）

en: Replace preset '%s'?
ja: プリセット %s を置き換えますか?

en: Replaced %s with %s
ja: %s を %s で置換

en: Report generated to:
ja: 次の場所にレポートを作成:

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
ja: 要求された曲線が見つかりません。「無題」を使ってください

en: Requested value exceeds memory capacity.
ja: 指定された値はメモリの許容範囲外です。

en: Resample
ja: 再サンプリング

en: Resample Track
ja: トラックを再サンプリング

en: Resampled audio track(s)
ja: オーディオトラックを再サンプリングしました

en: Resampling failed.
ja: 再サンプリングに失敗しました。

en: Resampling track %d
ja: %d トラック目をを再サンプリング中

en: Rese&t...
ja: リセット(&T)...

en: Reset
ja: リセット

en: Reset &Configuration
ja: 環境設定をリセット(&C)

en: Reset Clip Pitch
ja: クリップのピッチをリセット

en: Reset Clip Speed
ja: クリップ速度をリセット

en: Reset Genres
ja: ジャンルをリセット

en: Reset Toolb&ars
ja: ツールバーをリセット(&A)

en: Reset Zoom
ja: 拡大/縮小をリセット

en: Resid&ue
ja: 残差(&U)

en: Residual level
ja: 残留レベル

en: Resize:
ja: サイズ変更:

en: Reso&nance:
ja: レゾナンス(&N):

en: Resonance
ja: レゾナンス

en: Resonant Noise
ja: 共振ノイズ

en: Restart system
ja: システムを再起動

en: Restore Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Result
ja: 結果

en: Results
ja: 結果

en: Retrieve Selectio&n
ja: 記憶した選択範囲を再現(&N)

en: Retry
ja: 再試行

en: Rever&berance (%):
ja: 残響（%）(&B):

en: Reverb
ja: リバーブ

en: Reverse
ja: リバース（逆方向）

en: Reverse Bouncing Ball
ja: 逆ボールバウンド（間隔が徐々に広く）

en: Reverses the selected audio
ja: 選択したオーディオを逆方向に反転

en: Rhythm Track
ja: リズムトラック

en: Rhythm track duration
ja: リズムトラックの継続時間

en: Right (dB)
ja: 右（dB）

en: Right (linear)
ja: 右（リニア）

en: Right Only
ja: 右チャンネルのみ

en: Right-click for menu.
ja: 右クリックしてメニューを表示します。

en: Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
ja: 右クリックしてメニュー表示。Ctrl + スクロールで拡大/縮小。

en: Risset Drum
ja: Risset ドラム

en: Roll-off (dB per octave)
ja: 減衰傾度（オクターブあたり）

en: Rounded In
ja: 丸形イン

en: Rounded Out
ja: 丸形アウト

en: Rule deletion confirmation
ja: ルール削除の確認

en: Rules to choose import filters
ja: インポートフィルターの選択ルール

en: Run
ja: 実行

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
ja: 複数の Audacity を同時に実行させると、データの喪失や、
    システムクラッシュを引き起こす恐れがあります。

en: S&ave/Manage Curves...
ja: 曲線を保存/管理(&A)...

en: S&ave:
ja: 保存(&A):

en: S&cale:
ja: スケール(&C):

en: S&hare Audio...
ja: オーディオ共有(&H)...

en: S&how 'How would you like to export?' dialog
ja: 「どのようにエクスポートしますか?」ダイアログを表示(&H)

en: S&ort Tracks
ja: トラックを並べ替え(&O)

en: S&pectral
ja: スペクトル選択(&P)

en: S&pectrogram Settings...
ja: スペクトログラム設定(&P)...

en: S&tandard
ja: 標準(&T)

en: S&teps per window:
ja: 窓あたりのステップ数(&T):

en: S&tore Selection
ja: 選択範囲を記憶(&T)

en: S&witch view to Beats and Measures and align with musical grid
ja: ビートと小節表示に変更して、音楽グリッドに整列(&W)

en: S-Curve Down
ja: S 字曲線フェードアウト

en: S-Curve In
ja: S 字曲線イン

en: S-Curve Out
ja: S 字曲線アウト

en: S-Curve Up
ja: S 字曲線フェードイン

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
ja: SBSMS タイム/ピッチストレッチ

en: SD2 (Sound Designer II)
ja: SD2（Sound Designer II）

en: SDS (Midi Sample Dump Standard)
ja: SDS（MIDI サンプルダンプスタンダード）

en: SF (Berkeley/IRCAM/CARL)
ja: SF（Berkeley/IRCAM/CARL）

en: SFX Limiter
ja: SFX リミッター

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
ja: SQLite ライブラリの初期化に失敗しました。  続行できません。

en: SQLite3 error
ja: SQLite3 エラー

en: Same name
ja: 同名

en: Sample #
ja: サンプル #

en: Sample &Rate
ja: サンプリング周波数(&R)

en: Sample Count
ja: サンプル数

en: Sample Data Export
ja: サンプルデータをエクスポート

en: Sample Data Import
ja: サンプルデータをインポート

en: Sample Edit
ja: サンプルの編集

en: Sample Rate Con&verter:
ja: サンプリング周波数変換(&V):

en: Sample Rate Conver&ter:
ja: サンプリング周波数変換(&T):

en: Sample Rate used when recording new tracks, mixing down tracks and for playback in this project.
ja: 新規トラックの録音やトラックのミックスダウン、再生時に使用するサンプリング周波数です。

en: Sample Rate:
ja: サンプリング周波数:

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
ja: サンプリング周波数: ~a Hz。サンプル値スケール: ~a。~%~a~%~a

en: Sample Rates
ja: サンプリング周波数

en: Sample Track
ja: サンプリングトラック

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
ja: サンプリング周波数（Hz）
    0 - サンプリング周波数を変更しない

en: Sample rate conversion
ja: サンプリング周波数変換

en: Sample rate:
ja: サンプリング周波数:

en: Samples
ja: サンプル

en: Save
ja: 保存

en: Save %s
ja: %s を保存

en: Save &To Cloud...
ja: クラウドに保存(&T)...

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Save Copy
ja: コピーを保存

en: Save Files
ja: ファイルを保存

en: Save Log
ja: ログを保存

en: Save Metadata As:
ja: メタデータを保存:

en: Save Nyquist script
ja: Nyquist スクリプトを保存

en: Save Preset
ja: プリセットを保存

en: Save Preset...
ja: プリセットを保存...

en: Save Project &As...
ja: プロジェクトに名前を付けて保存(&A)...

en: Save Project As:
ja: プロジェクト保存先:

en: Save Project...
ja: プロジェクトを保存...

en: Save Project2
ja: プロジェクト2を保存

en: Save Theme Cache
ja: テーマキャッシュを保存

en: Save Timer Recording As
ja: タイマー録音を保存

en: Save VST Preset As:
ja: 別名で VST プリセットを保存:

en: Save VST3 Preset As:
ja: 別名で VST3 プリセットを保存:

en: Save Without Copying
ja: コピーしないで保存

en: Save behavior
ja: 保存動作

en: Save file as
ja: 名前を付けて保存

en: Save log to:
ja: ログ保存先:

en: Save project before closing?
ja: 閉じる前にプロジェクトを保存しますか?

en: Save script
ja: スクリプトを保存

en: Save script as...
ja: スクリプトに名前を付けて保存...

en: Save this project
ja: このプロジェクトを保存

en: Save to &computer
ja: コンピューターに保存(&C)

en: Save to Cloud
ja: クラウドに保存

en: Save to audio.com
ja: audio.com に保存

en: Save to computer
ja: コンピューターに保存

en: Save to computer...
ja: コンピューターに保存...

en: Save to the Cloud (free)
ja: クラウドに保存（無料）

en: Saved %s
ja: %s を保存しました

en: Saves a copy of current project.
ja: 現在のプロジェクトのコピーを保存します。

en: Saves a project.
ja: プロジェクトを保存します。

en: Saves the log contents.
ja: ログの内容を保存します。

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
ja: 既存のプロジェクトをコピーして上書き保存してはいけません。
    別のファイル名でやり直してください。

en: Saving an Audacity Project
ja: Audacity プロジェクトファイルの保存

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
ja: 個別テーマファイルの保存と読み込みでは、画像ごとに別々のファイルを使いますが、
    それ以外は同じ考え方です。

en: Saving project
ja: プロジェクトを保存中

en: Sawtooth
ja: のこぎり波

en: Scale
ja: スケール

en: Scale:
ja: スケール:

en: Scheduled to stop at:
ja: 録音停止予定:

en: Script
ja: スクリプト

en: Script was not saved.
ja: Nyquist スクリプトは保存されていません。

en: Script&ables I
ja: スクリプト用機能Ⅰ(&A)

en: Scripta&bles II
ja: スクリプト用機能Ⅱ(&B)

en: Scroll
ja: スクロール

en: Scroll view to playhead
ja: 再生ヘッドをスクロール表示

en: Scru&bbing
ja: スクラビング(&B)

en: Scrub &Ruler
ja: スクラブルーラー(&R)

en: Scrub Bac&kwards
ja: 後方へスクラブ(&K)

en: Scrub For&wards
ja: 前方へスクラブ(&W)

en: Scrubbing
ja: スクラビング

en: Searc&h:
ja: 検索(&H):

en: Search:
ja: 検索:

en: Searching for plugins
ja: プラグインを検索中

en: Seconds
ja: 秒

en: Seconds && samples
ja: 秒とサンプリング

en: See %s for more info.
ja: 詳細については、%sをご覧ください。

en: See&k
ja: シーク(&K)

en: Seek Time when playing
ja: 再生中のシーク時間（矢印キー、シフト+矢印キー）

en: Seeking
ja: シーク

en: Select
ja: 選択

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
ja: Audio Unit が提供するグラフィカルインターフェイスを使用するには、「完全」を選んでください。
    システムのインターフェイスを使用するには、「一般」を選んでください。
    テキスト型インターフェイスにするには「基本」を選んでください。
    エフェクトを閉じて、開き直せば変更が適用されます。

en: Select &Font...
ja: フォント(&F)...

en: Select &interface
ja: インターフェイスを選択(&I)

en: Select A&ll	Ctrl+A
ja: すべてを選択(&L)	Ctrl+A

en: Select All
ja: すべてを選択

en: Select Audio Host
ja: オーディオホストを選択

en: Select Command
ja: コマンドを選択

en: Select Cursor to Stored
ja: 現在のカーソル位置から記憶したカーソル位置までを選択

en: Select Cursor to Track End
ja: カーソルからトラックの最後までを選択

en: Select Curve
ja: 曲線を選択

en: Select Frequencies
ja: 周波数選択

en: Select Frequencies...
ja: 周波数選択...

en: Select Function
ja: 機能選択

en: Select Macro
ja: マクロを選択

en: Select Next Clip
ja: 次のクリップを選択

en: Select None
ja: 選択無し

en: Select Playback Device
ja: 再生デバイスを選択

en: Select Preset
ja: プリセットを選んでください

en: Select Previous Clip
ja: 前のクリップを選択

en: Select Recording Channels
ja: 録音チャンネルを選択

en: Select Recording Device
ja: 録音デバイスを選択

en: Select Sync-Locked
ja: 同期ロックしたトラックを選択

en: Select Time
ja: 時間選択

en: Select Time...
ja: 時間選択...

en: Select Track Start to Cursor
ja: トラックの先頭からカーソルまでを選択

en: Select Track Start to End
ja: トラックの最初から最後までを選択

en: Select Tracks
ja: トラック選択

en: Select Tracks...
ja: トラック選択...

en: Select Zero Crossing
ja: ゼロ交差を選択

en: Select a MIDI file
ja: MIDI ファイルを選択

en: Select a directory
ja: ディレクトリの選択

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
ja: フィルター対象を判断するため、ノイズのみの区間（数秒間）を選択してから、
    ［ノイズプロファイルを取得］をクリックしてください:

en: Select a file
ja: ファイルを選択

en: Select a text file containing labels
ja: ラベルを含むテキストファイルを選択

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
ja: 処理したいオーディオをすべて選択し、低減の程度を選択、最後に［OK］をクリックして
    ノイズを低減します。

en: Select all text
ja: すべてのテキストを選択

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
ja: Audacty のキーボードショートカットが定義されている XML ファイルを選択...

en: Select file
ja: ファイルを選択

en: Select file(s) for batch processing...
ja: 自動実行処理を行うファイルを選択...

en: Select file(s) to install
ja: インストールするファイルを選択 (複数可)

en: Select one or more files
ja: 1 個以上のファイルを選択してください

en: Select stream(s) to import
ja: インポートするストリームを選択

en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
ja: %s に使用するオーディオを選択して（例えば Cmd+A ですべてを選択）やり直してください。

en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
ja: %s に使用するオーディオを選択して（例えば Ctrl+A ですべてを選択）やり直してください。

en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
ja: ［%s］に用いるオーディオを選択してください。
    
    1. オーディオのノイズにあたる部分を選択し、［%s］を実行して、
    ノイズプロファイルを取得します。
    
    2. ノイズプロファイルが取得できたら、処理するオーディオを選択し、
    ［%s］を実行してオーディオを変更します。

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
ja: 基本周波数を選択し
    マウスを離してください

en: Select to End
ja: 最後まで選択

en: Select to Start
ja: 最初まで選択

en: Select xml file to export presets into
ja: プリセットをエクスポートする XML ファイルを選択

en: Select xml file with presets to import
ja: インポートするプリセットの XML ファイルを選択

en: Select...
ja: 選択...

en: Selected
ja: 選択

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
ja: 選択している MIDI 再生デバイス: %d - %s

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
ja: 選択している MIDI 録音デバイス: %d - %s

en: Selected area using Brush Tool
ja: ブラシツールを使って選択した範囲

en: Selected audio only.
    Only the selected portion of the source clip will be pasted.
ja: 選択したオーディオのみ
    ソースクリップの選択部分だけが貼り付けられます。

en: Selected noise profile is too short.
ja: 選択されたノイズプロファイルは短すぎます。

en: Selected playback device: %d - %s
ja: 選択した再生デバイス: %d - %s

en: Selected recording device: %d - %s
ja: 選択した録音デバイス: %d - %s

en: Selection
ja: 選択範囲

en: Selection Contract L&eft
ja: 選択範囲を左側に短縮(&E)

en: Selection Contract R&ight
ja: 選択範囲を右側に短縮(&I)

en: Selection En&d
ja: 選択範囲の最後へ(&D)

en: Selection End
ja: 選択範囲の最後

en: Selection Extend &Left
ja: 選択範囲の左側を拡大(&L)

en: Selection Extend &Right
ja: 選択範囲の右側を拡大(&R)

en: Selection Length
ja: 選択した長さ

en: Selection Sta&rt
ja: 選択範囲の最初へ(&R)

en: Selection Star&t
ja: 選択範囲の最初へ(&T)

en: Selection Start
ja: 選択範囲の最初

en: Selection Tool
ja: 選択ツール

en: Selection Toolbar Setup
ja: 選択ツールバーの設定

en: Selection is too small to use voice key.
ja: ボイスキーを使うには選択範囲が小さすぎます。

en: Selection must be larger than %d samples.
ja: 選択範囲は %d サンプル以上である必要があります。

en: Selection to &Start
ja: トラックの初めまで選択(&S)

en: Selection to En&d
ja: トラックの終わりまで選択(&D)

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
ja: 選択範囲が短すぎます。2 サンプルより多く選択する必要があります。

en: Selects Audio.
ja: オーディオを選択します。

en: Selects a frequency range.
ja: 周波数範囲を選択します。

en: Selects a range of tracks.
ja: トラック範囲を選択します。

en: Selects a time range.
ja: 時間範囲を選択します。

en: Semitones (half-steps)
ja: 音程（半音）

en: Sensiti&vity (dB):
ja: 感度（dB）(&V):

en: Sensitivity
ja: 感度

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
ja: シーケンスのブロックファイルが、ブロックあたりの最大サンプル数 %s を
    超えています。最大長に切り捨てます。

en: Set
ja: 設定

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
ja: 「小節数」を 0 にすると、「リズムトラックの継続時間」が有効になります。

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
ja: 左側に選択範囲を設定（または拡大）(&F)

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
ja: 右側に選択範囲を設定（または拡大）(&H)

en: Set Clip
ja: クリップ設定

en: Set Clip...
ja: クリップ設定...

en: Set De&fault
ja: デフォルトに設定(&F)

en: Set Display
ja: 表示設定

en: Set Envelope
ja: エンベロープ設定

en: Set Envelope...
ja: エンベロープ設定...

en: Set Interpolation
ja: 補間の設定

en: Set Label
ja: ラベル設定

en: Set Label...
ja: ラベル設定...

en: Set Left Selection Boundary
ja: 左側の選択境界を設定

en: Set Loop &In
ja: ループの始まりを設定(&I)

en: Set Loop &Out
ja: ループの終わりを設定(&O)

en: Set Loop To Selection
ja: 選択範囲にループを設定

en: Set Preference
ja: 環境設定を設定

en: Set Preference...
ja: 環境設定を設定...

en: Set Project
ja: プロジェクト設定

en: Set Project...
ja: プロジェクト設定...

en: Set Range
ja: 範囲をセット

en: Set Rate
ja: サンプリング周波数設定

en: Set Right Selection Boundary
ja: 右側の選択境界を設定

en: Set Selection Left at Play Position
ja: 再生位置より左を選択範囲に設定

en: Set Selection Right at Play Position
ja: 再生位置より右を選択範囲に設定

en: Set Track
ja: トラックの設定

en: Set Track Audio
ja: トラックオーディオ設定

en: Set Track Audio...
ja: トラックオーディオを設定...

en: Set Track Name
ja: トラック名を設定

en: Set Track Status
ja: トラックステータスの設定

en: Set Track Status...
ja: トラックステータスを設定...

en: Set Track Visuals
ja: トラック表示設定

en: Set Track Visuals...
ja: トラック表示設定...

en: Set Track...
ja: トラックの設定...

en: Set Wave Clip Name
ja: 波形クリップ名を設定

en: Set either 'Number of bars' or~%~
                        'Rhythm track duration' to greater than zero.
ja: 「小節数」か「リズムトラックの継続時間」のどちらかを~%~
                        0 以上に設定してください。

en: Set range to '%ld' - '%ld'
ja: 範囲を「%ld」～「%ld」に設定

en: Set sound activation le&vel...
ja: 録音起動サウンドレベルを設定(&V)...

en: Set time track display to linear
ja: タイムトラックをリニアにセット

en: Set time track display to logarithmic
ja: タイムトラックを対数にセット

en: Set time track interpolation to linear
ja: タイムトラックの補間をリニアにセット

en: Set time track interpolation to logarithmic
ja: タイムトラックの補間を対数にセット

en: Sets an envelope point position.
ja: エンベロープポイントの位置を設定します。

en: Sets the loudness of one or more tracks
ja: 1 トラック以上に対してラウドネスを設定

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
ja: 1 トラック以上に対してピーク振幅を設定

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
ja: 1 トラック以上に対して最大振幅値を設定

en: Sets the value of a single preference.
ja: 単一の環境設定値を設定します。

en: Sets various values for a clip.
ja: クリップの様々な値を設定します。

en: Sets various values for a label.
ja: ラベルに様々な値を設定します。

en: Sets various values for a project.
ja: プロジェクトの様々な値を設定します。

en: Sets various values for a track.
ja: トラックの様々な値を設定します。

en: Setting a loop region also makes an audio selection
ja: ループ範囲設定時にオーディオも選択

en: Settings folder:
ja: 設定フォルダー:

en: Shaped
ja: シェープドディザ

en: Share Audio
ja: オーディオ共有

en: Share to audio.com
ja: audio.com で共有

en: Shelf Filter
ja: シェルビングフィルター

en: Shift-Left-Click
ja: Shift+左クリック

en: Shift-Right-Click
ja: Shift+右クリック

en: Sho&w RMS in Waveform
ja: 波形にRMSを表示(&W)

en: Short Seek &Left During Playback
ja: 再生中に左へシーク(&L)

en: Short Seek &Right During Playback
ja: 再生中に右へシーク(&R)

en: Short cut
ja: ショートカット

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Shortcuts have been removed
ja: ショートカットは消去されています

en: Show
ja: 表示

en: Show &Log...
ja: ログを表示(&L)...

en: Show &Output
ja: 出力を表示(&O)

en: Show 'How to Get &Help' at launch
ja: 起動時に「ヘルプ情報の入手方法」を表示(&H)

en: Show All Codecs
ja: すべてのコーデックを表示

en: Show All Formats
ja: すべての形式を表示

en: Show Log for Details
ja: ログの詳細を見る

en: Show S&cript
ja: スクリプトを表示(&C)

en: Show a grid along the &Y-axis
ja: グリッドを Y 軸に沿って表示(&Y)

en: Show actual compression
ja: 実際の圧縮を表示

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
ja: 代用スタイルを表示（Mac vs PC）(&S)

en: Show detailed info about each block file
ja: 各ブロックファイルの詳細情報を表示

en: Show detailed info about each editing operation
ja: 各編集処理の詳細情報を表示

en: Show e&xtra menus
ja: [拡張］メニューを表示(&X)

en: Show g&rid lines
ja: グリッド線表示(&R)

en: Show grid lines
ja: グリッド線表示

en: Show input
ja: 入力を表示

en: Show messages
ja: メッセージを表示

en: Show output
ja: 出力を表示

en: Show target compression
ja: 目標圧縮を表示

en: Shrin&k
ja: 畳む(&K)

en: Shutdown system
ja: システムをシャットダウン

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ja: 符号の変化       -- 平均: %1.4f  標準偏差:（%1.4f）

en: Sign in
ja: サインイン

en: Sign in here
ja: ここにサインイン

en: Sign in to cloud
ja: クラウドにサインイン

en: Sign in to save to the cloud
ja: サインインしてクラウドに保存

en: Sign-in and get the token
ja: サインインしてトークンを取得

en: Signal Level Meter
ja: 信号レベルメーター

en: Signed 16 bit PCM
ja: 符号付き 16 ビット PCM

en: Signed 24 bit PCM
ja: 符号付き 24 ビット PCM

en: Signed 32 bit PCM
ja: 符号付き 32 ビット PCM

en: Signed 8 bit PCM
ja: 符号付き 8 ビット PCM

en: Silence &Audio
ja: 無音化(&A)

en: Silence Audi&o
ja: オーディオを無音化(&O)

en: Silence Labeled Audio
ja: ラベル付きオーディオを無音化

en: Silence Threshold
ja: 無音のしきい値

en: Silence Threshold:
ja: 無音しきい値:

en: Silence audio selection
ja: 選択部分を無音化

en: Silence before first beat
ja: 最初のビートの頭に無音を挿入

en: Silence duration:
ja: 無音継続時間:

en: Silenced labeled audio regions
ja: ラベル付きオーディオ領域を無音化しました

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
ja: 選択トラックを %2$.2f 秒地点で %1$.2f 秒間無音化しました

en: Simple
ja: シンプル

en: Simple tone control effect
ja: 簡易な音色調整エフェクトです

en: Simulate Recording Errors
ja: 録音エラーをシミュレーション

en: Sine
ja: サイン波

en: Sk&ip to
ja: 移動(&I)

en: Skip to End
ja: 最後に移動

en: Skip to Selection End
ja: 選択範囲の最後へ移動

en: Skip to Selection Start
ja: 選択範囲の最初へ移動

en: Skip to Start
ja: 最初に移動

en: Slide %d of %d, %s, %s. %s
ja: スライド %d（%d 中）、%s、%s. %s

en: Slide %d of %d, %s. %s
ja: スライド %d（%d 中）、%s. %s

en: Sliding Stretch
ja: スライディングストレッチ

en: Small Room Bright
ja: スモールルーム（ブライト）

en: Small Room Dark
ja: スモールルーム（ダーク）

en: Smart clip.
    The entire source clip will be pasted into your project, allowing you to access
    trimmed audio data anytime.
ja: スマートクリップ
    ソースクリップ全体がプロジェクトに貼り付けられ、トリミングしたオーディオデータに
    いつでもアクセスできます。

en: Smoothing
ja: 平滑化

en: Snap
ja: スナップ

en: Snap to combo box
ja: コンボボックスにスナップ

en: Snap-To &Nearest
ja: スナップ: 最近傍(&N)

en: Snap-To &Off
ja: スナップ: しない(&O)

en: Snap-To &Prior
ja: スナップ: 直前(&P)

en: Snapping
ja: スナップ中

en: Soft Clip
ja: ソフトクリッピング

en: Soft Clipping
ja: クリッピング（ソフト）

en: Soft Limit
ja: ソフトリミッティング

en: Soft Overdrive
ja: オーバードライブ（ソフト）

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
ja: ソフトクリップ -12dB、80% メイクアップゲイン

en: Solo
ja: ソロ

en: Solo &Button:
ja: ソロボタン(&B):

en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
ja: 権限に何らかの問題が生じています
    （blockfiles を取り扱えません）

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
ja:   %s
    にある必要なファイルのうち、すでに存在するものが
    あります。上書きしますか?

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
ja: 次の %lld ファイルのエクスポート後、重大な問題が起きました。

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
ja: 次の %lld ファイルのエクスポート後、問題が起きました。

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
ja: Vamp プラグインの初期化に失敗しました。

en: Sorry, but it seems the email or password you entered is incorrect.
    Please double-check your credentials and try again!
ja: 申し訳ありませんが、入力されたメールアドレスまたはパスワードが正しくありません。
    認証情報を再確認して、もう一度お試しください!

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
ja: Vamp プラグインの読み込みに失敗しました。

en: Sort by Name
ja: 名前順で並べ替え

en: Sort by Time
ja: 時間順で並べ替え

en: Sort by effect name
ja: エフェクト名順に整列

en: Sort by publisher and effect name
ja: 作成元とエフェクト名順に整列

en: Sort by type and effect name
ja: 種類とエフェクト名順に整列

en: Sound ##1
ja: サウンド ##1

en: Sound Activated Record
ja: サウンドによる録音起動

en: Sound Activated Recording
ja: サウンドによる録音起動

en: Sound card mixer support
ja: サウンドカードミキサーのサポート

en: Sp&lit
ja: 分割(&L)

en: Spaces detected
ja: 空白を検出しました

en: Spe&ctral Selection Toolbar
ja: スペクトル選択ツールバー(&C)

en: Special
ja: 特殊

en: Special thanks:
ja: スペシャルサンクス:

en: Specify New Filename:
ja: 新規ファイル名を指定してください:

en: Spectra&l Selection Panel
ja: スペクトル選択パネル(&L)

en: Spectral Brush
ja: スペクトルブラシ

en: Spectral Data Control Panel
ja: スペクトルデータ コントロールパネル

en: Spectral Delete
ja: スペクトル削除

en: Spectral Edit Multi Tool
ja: スペクトル編集マルチツール

en: Spectral Edit Parametric EQ
ja: スペクトル編集パラメトリック EQ

en: Spectral Edit Shelves
ja: スペクトル編集シェルビング

en: Spectral Select
ja: スペクトル選択

en: Spectral Selection
ja: スペクトル選択

en: Spectral Tools
ja: スペクトルツール

en: Spectrogram
ja: スペクトログラム

en: Spectrogram Settings
ja: スペクトログラム設定

en: Spectrograms
ja: スペクトログラム

en: Spectrum
ja: スペクトル

en: Speech
ja: スピーチ

en: Spl&it Stereo Track
ja: ステレオトラックを分割(&I)

en: Spli&t
ja: 分割(&T)

en: Split
ja: 分割

en: Split &Horizontally
ja: 水平方向に分割(&H)

en: Split &Vertically
ja: 垂直方向に分割(&V)

en: Split Clip
ja: クリップを分割

en: Split Delete
ja: 分割削除

en: Split Delete Labeled Audio
ja: ラベル付きオーディオを削除し分割

en: Split Deleted labeled audio regions
ja: ラベル付きオーディオ領域を削除して分割しました

en: Split Labeled Audio
ja: ラベル付きオーディオを分割

en: Split Ne&w
ja: 分割して新規トラック(&W)

en: Split New
ja: 分割して新規

en: Split Stereo to Mo&no
ja: ステレオからモノラルに分割(&N)

en: Split Stereo to Mono '%s'
ja: 「%s」をステレオからモノラルに分割

en: Split files based on:
ja: ファイル分割基準:

en: Split labeled audio (points or regions)
ja: ラベル付きオーディオ（ポイントまたは領域）を分割しました

en: Split stereo track '%s'
ja: ステレオトラック「%s」を分割

en: Split to Mono
ja: モノラルに分割

en: Split to new track
ja: 新規トラックに分割

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
ja: %2$.2f 秒地点で %1$.2f 秒分割削除しました

en: Square
ja: 矩形波

en: Square, no alias
ja: 矩形波、エイリアス成分なし

en: St&op threshold (samples):
ja: 停止しきい値（サンプル数）(&O):

en: Stages
ja: ステージ

en: Standard
ja: 標準

en: Standard Audio Unit preset file
ja: 標準 Audio Unit プリセットファイル

en: Standard Autocorrelation
ja: 標準自己相関

en: Standard VST bank file
ja: 標準 VST バンクファイル

en: Standard VST program file
ja: 標準 VST プログラムファイル

en: Standard Vinyl rpm:
ja: 標準レコード回転数:

en: Standard, 170-210 kbps
ja: 標準、170～210 kbps

en: Start
ja: 開始

en: Start (or end)
ja: 開始（または終了）

en: Start Date
ja: 開始日

en: Start Date and Time
ja: 開始日時

en: Start Time
ja: 開始時刻

en: Start Time:
ja: 開始時刻:

en: Start and End of Selection
ja: 選択範囲の開始点と終了点

en: Start and Length of Selection
ja: 選択範囲の開始点と長さ

en: Start offset:
ja: オフセットの開始:

en: Start script
ja: スクリプトを開始

en: Start time offset
ja: 開始時間オフセット

en: Start to &Cursor/Selection Start
ja: 開始点をカーソル/選択範囲の始点に移動(&C)

en: Start to &Zero
ja: 開始点を 0 秒位置に移動(&Z)

en: Start to Selection &End
ja: 開始点を選択範囲の終点に移動(&E)

en: Start/End as
ja: 開始/終了値の単位

en: Start:
ja: 新規開始点:

en: Starting phase (degrees)
ja: LFO 初期位相（度）

en: State folder:
ja: 状態フォルダー:

en: Stem plot
ja: 棒グラフ

en: Step 1
ja: ステップ 1

en: Step 2
ja: ステップ 2

en: Steps per block are too few for the window types.
ja: この窓関数にはブロックあたりのステップ数が少なすぎます。

en: Steps per block cannot exceed the window size.
ja: ブロックあたりのステップ数は窓関数のサイズ以下にしてください。

en: Stereo Linking
ja: ステレオリンク

en: Stereo To Mono
ja: ステレオからモノラルへ

en: Stereo Wid&th (%):
ja: ステレオ幅（%）(&T):

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
ja: Steve Daulton, Bill Wharrie

en: Sto&p
ja: 停止(&P)

en: Stop
ja: 停止

en: Stop script
ja: スクリプトを停止

en: Stop the Audio First
ja: 最初にオーディオを停止

en: Stopped
ja: 停止

en: Store Cursor Pos&ition
ja: カーソル位置を記憶(&I)

en: Stream is active ... unable to gather information.
ja: ストリームがアクティブです。情報を収集できません。

en: Stretch
ja: ストレッチ

en: Stretch Note Track
ja: ノートトラックをストレッチ

en: String or BLOB exceeds size limit
ja: 文字列または BLOB がサイズ制限を超過しました

en: Strings
ja: ストリングス

en: Studio Fade Out
ja: スタジオフェードアウト

en: SubCategories: %s
ja: サブカテゴリ: %s

en: SubRip text file
ja: SubRip テキストファイル

en: Success
ja: 成功

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
ja: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7: 不合格

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
ja: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7: 合格

en: Success!
ja: 成功しました!

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
ja: 完了。~%ファイルが書き込まれました:~%~s~%

en: Successfully exported the following %lld file(s).
ja: 次の %lld ファイルのエクスポートに成功しました。

en: Super Wideband
ja: 超広帯域

en: Support for Other Formats
ja: サポートされるほかの形式

en: Supported Capture Rates:
ja: 対応キャプチャサンプリング周波数:

en: Supported Playback Rates:
ja: 対応再生サンプリング周波数:

en: Supported Rates:
ja: 対応サンプリング周波数:

en: Supported label file
ja: 対応ラベルファイル

en: Supports input: %d
ja: 対応入力数: %d

en: Supports output: %d
ja: 対応出力数: %d

en: Swap Channels
ja: チャンネルをスワップ

en: Swap Stereo &Channels
ja: ステレオチャンネルの左右をスワップ(&C)

en: Swapped Channels in '%s'
ja: 「%s」の左右チャンネルをスワップしました

en: Swing amount
ja: スウィング量

en: Sync MIDI with Audio
ja: MIDI をオーディオに同期

en: Sync failed
ja: 同期に失敗

en: Sync-Lock Tracks
ja: トラックを同期ロック

en: Synchronize MIDI with Audio
ja: MIDI をオーディオと同期

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
ja: MIDI をオーディオと同期中

en: Synchronizing project
ja: プロジェクトを同期

en: Syncing
ja: 同期中

en: Syncing to audio.com... (%d%%)
ja: audio.com に同期中...（%d%%）

en: Syncing your project
ja: プロジェクトを同期

en: System
ja: システム言語

en: System &Date
ja: システム年月日(&D)

en: System T&ime
ja: システム時刻(&I)

en: T&ools
ja: ツール(&O)

en: T&ools Toolbar
ja: ツール ツールバー(&O)

en: T&rack Size
ja: トラックのサイズ(&R)

en: T&ransport
ja: 録音と再生(&R)

en: TEST FAILED!!!
ja: ※※※ テスト失敗 ※※※

en: Tag
ja: タグ

en: Tag:
ja: タグ:

en: Tags
ja: タグ

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
ja: Tango Icon Gallery（toolbar icons）

en: Tar&get compression
ja: 目標圧縮(&G)

en: Target Compression
ja: 目標圧縮

en: Target Peak:
ja: ピークのターゲット:

en: Telephone
ja: 電話

en: Temp Directory Update
ja: 一時ディレクトリを更新

en: Template
ja: 雛形

en: Tempo
ja: テンポ

en: Tempo (bpm)
ja: テンポ（BPM)

en: Tempo Changed
ja: テンポを変更

en: Temporary Cloud files directory
ja: 一時クラウドファイルのディレクトリ

en: Temporary files directory
ja: 一時ファイルのディレクトリ

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
ja: 一時ファイルのディレクトリに FAT ドライブを指定できません。

en: Test Data Size (MB):
ja: テストデータサイズ（MB）:

en: Test Mode
ja: テストモード

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
ja: テストデータサイズは 1 ～ 2000 MB の範囲です。

en: Text file
ja: テキストファイル

en: Text files
ja: テキストファイル

en: Text:
ja: テキスト:

en: Th&eme:
ja: テーマ(&E):

en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
ja: 選択範囲に対して「時間分解能」が長すぎます。
    
    オーディオ選択時間を %.1f 秒以上に増やすか、
    「時間分解能」を %.1f 秒未満にしてください。

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
ja: Audacity IPC サーバーの初期化に失敗しました。
    
    このエラーはリソースが不足している際に起こりやすく、
    コンピューターを再起動すると解決する場合があります。

en: The Audacity Team
ja: Audacity チーム

en: The Build
ja: ビルド

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
ja: MIDI シンセサイザーのレイテンシは整数である必要があります

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
ja: マニュアルがインストールされていません。<br>[[*URL*|オンライン]] で閲覧するか、[[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html|マニュアルをダウンロード]] してください。<br><br>マニュアルを常にオンラインで閲覧するには、<br>インターフェイス環境設定の「マニュアルの場所」を<br>「インターネットから」に変更してください。

en: The Repair effect cannot be applied within stretched or shrunk clips
ja: 修復エフェクトは、ストレッチを行ったクリップ内では使用できません。

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
ja: 修復エフェクトは、損傷したオーディオデータの非常に短い範囲 (128 サンプルまで) に対して使います。
    
    拡大して、修復する短い範囲を選択してください。

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
ja: アクティブなプロジェクトにはすでにタイムトラックが存在します。インポートしようとしているプロジェクトにも時間トラックがあったため、バイパスしました。

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
ja: バッファーサイズは、エフェクトに繰り返し渡されるサンプル数を制御します。
    値が小さいと処理が遅くなり、エフェクトによっては、8192 サンプル以下でないと
    正常に動作しないものもあります。しかし、ほとんどのエフェクトは大きなバッファーを
    受け入れることができ、そのように設定することで処理時間を大幅に短縮できます。

en: The codec reported a generic error (EPERM)
ja: コーデックが一般エラーを報知しました（EPERM）

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
ja: コーデックが正しくないパラメーターを報知しました（EINVAL）

en: The content you are trying to paste will span across more tracks than you currently have available. Add more tracks and try again.
ja: 貼り付けようとしているコンテンツは、現在使用可能なトラック数を超えています。トラックを追加して、もう一度試してください。

en: The database disk image is malformed
ja: データベースのディスクイメージが不正です

en: The database file is locked
ja: データベースファイルがロックされています

en: The database schema changed
ja: データベースのスキーマが変更されました

en: The entered value is invalid
ja: 入力された値は不適切です

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
ja: ファイル内のショートカット「%s」と「%s」が重複していて正しくありません。
    インポートは行われていません。

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
ja: 次のコマンドのショートカットを消去しました。
    このバージョンでは該当コマンドのデフォルトショートカットが新設または変更されており、それが過去にほかのコマンドに割り当てたショートカットと競合してしまうためです。

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. 
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
ja: 次の設定ファイルにアクセスできません:
    
    	%s
    
    これには多くの原因が考えられますが、最も可能性が高いのは、ストレージが一杯になっているか、ファイルへの書き込み権限がないことです。
    
    問題を解決してから［再試行］をクリックして続行してください。
    
    ［Audacity を終了］を選択した場合は、プロジェクトは未保存の状態で残り、次回開くときに回復対象になります。

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
ja: 次のプロジェクトは、Audacity を前回使用した時に適切に保存されなかったため、自動回復を行いました。
    
    変更されたデータをストレージへ確実に書き込むよう、プロジェクトを保存してください。

en: The frequency gain cannot be negative
ja: 周波数ゲインには負数は指定できません

en: The frequency gain must be an integer
ja: 周波数ゲインは整数である必要があります

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
ja: 周波数利得は 60dB/dec 以下にしてください

en: The full smart clip is %s. Larger sizes will take longer to paste.
ja: スマートクリップ全体で %s あります。サイズが大きい場合は、貼り付けに時間がかかります。

en: The gain must be an integer
ja: ゲインは整数である必要があります

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
ja: そのショートカット「%s」は、すでに次の操作へ割り当てられています:
    
    	%s
    
    割り当てを次に変更しますか?
    
    	%s
    
    そうでない場合は、［キャンセル］をクリックしてください。

en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
ja: 選択した言語 %s（%s）は、システム言語 %s（%s）と異なります。

en: The large file support is disabled
ja: 大容量ファイルがサポートされていません

en: The latest version of this project was not fully uploaded to audio.com. You can load the last complete version instead.
ja: このプロジェクトの audio.com にある最新版は、完全にアップロードされたものではありません。最新の完全バージョンを代わりに読み取ることができます。

en: The maximum frequency must be an integer
ja: 最高周波数は整数である必要があります

en: The maximum number of notes must be an integer
ja: 音符の最大数は整数である必要があります

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
ja: 最大ノート番号は 1～128 の範囲内である必要があります

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
ja: 最低振幅（dB）は整数である必要があります

en: The minimum frequency must be an integer
ja: 最低周波数は整数である必要があります

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
ja: モジュール「%s」はバージョン文字列を提供していません。
    
    このモジュールは読み込みません。

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
ja: モジュール「%s」は、必要な機能を一切提供していません。
    
    このモジュールは読み込みません。

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
ja: モジュール「%s」を初期化できませんでした。
    
    このモジュールは読み込みません。

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
ja: モジュール「%s」は、Audacity バージョン「%s」用です。
    
    このモジュールを読み込みません。

en: The name %s is a registered trademark.
ja: %s の名称は登録商標です。

en: The project could not be found.
ja: プロジェクトは見つかりませんでした。

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
ja: プロジェクトのサイズが、FAT32 形式のファイルシステムにおける上限の 4 GB を超えています。

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
ja: プロジェクトを開くことができません。
    ストレージデバイスの空き容量が不足していると思われます。
    
    %s

en: The project is too large to upload. Please save it to your computer instead.
ja: このプロジェクトは大き過ぎるためアップロードできません。代わりにコンピューターに保存してください。

en: The project may sound different than intended. %s
ja: プロジェクトの意図と異なるサウンドになる可能性があります。 %s

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
ja: プロジェクトのサンプリング周波数（%d）とビットレート（%d kbps）の組み合わせは、
    MP3 ファイル形式ではサポートされていません。

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
ja: プロジェクトのサンプリング周波数（%d）とビットレート（%d kbps）の組み合わせは
    現在のファイル形式ではサポートされていません。

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
ja: プロジェクトのサンプリング周波数（%d）は、
    MP3 ファイル形式ではサポートされていません。

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
ja: プロジェクトのサンプリング周波数（%d）は現在の出力ファイル形式では
    サポートされていません。

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
ja: プロジェクトのサイズが、保存先ストレージの空き容量を上回りました。
    
    空き容量により余裕がある、ほかのストレージを選択してください。

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
ja: 指定されたファイル名は、ほかのプロジェクトを上書きする恐れがあるため、プロジェクトは保存されませんでした。
    ファイル名を変更してやり直してください。

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
ja: 選択されたプロジェクトがほかのウィンドウで開かれているため、プロジェクトは保存されませんでした。
    ファイル名を変更してやり直してください。

en: The project will sync in background while you work. You can check the sync status on the bottom right corner of Audacity at any time
ja: プロジェクトは作業中にバックグラウンドで同期されます。同期状態は Audacity の右下隅で常に確認することができます

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
ja: プロジェクトのデータベースを開き直すことができません。ストレージデバイスの空き容量が不足していると思われます。

en: The range must be a positive integer
ja: レンジは正の整数である必要があります

en: The range must be at least 1 dB
ja: レンジは 1 dB 以上必要です

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
ja: ノイズプロファイルのサンプリング周波数は、処理するサウンドと一致している必要があります。

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
ja: 指定されたファイル名は、ほかのプロジェクトを上書きする恐れがあるため、
    タイマー録音で使用することはできません。
    ファイル名を変更してやり直してください。

en: The server responded with something Audacity could not understand.
ja: サーバーが理解できない応答を返しました。

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
ja: 指定されたファイル名は Unicode 文字セットを使っているため変換できません。

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
ja: ほかの Audacity が実行中であることを、システムが検知しました。

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
ja: 一時ファイルディレクトリに FAT 形式のドライブが指定されています。
    デフォルトの場所にリセットします。

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
ja: 録音するには、すべての選択トラックが同一のサンプリング周波数である必要があります

en: The tracks you are attempting to merge to stereo contain clips at
    different positions, or otherwise mismatching clips. Merging them
    will render the tracks.
    
    This causes any realtime effects to be applied to the waveform and
    hidden data to be removed. Additionally, the entire track will
    become one large clip.
    
    Do you wish to continue?
ja: ステレオにマージしようとしているトラックには、位置が異なるクリップや
    不一致のクリップが含まれています。マージするとトラックをレンダリング
    します。
    
    このため、リアルタイムエフェクトを波形に適用し、隠れたデータは消去
    します。さらにトラック全体は 1 つの大きなクリップとなります。
    
    続行してもよろしいですか?

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
ja: テーマは実験的な機能です。
    
    試すには、［テーマキャッシュを保存］をクリックして、ImageCacheVxx.png ファイルを探し、
    Gimp などの画像エディタを使って画像やカラーなどを修正してください。
    
    [テーマキャッシュを読み込む］をクリックすると、画像やカラーが Audacity に反映します。

en: Theme
ja: テーマ

en: Theme Cache - Images && Color
ja: テーマキャッシュ - 画像とカラー

en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
ja: テーマを C 言語コードとして次に書き込みました:
      %s/*%s。

en: Themes written to:
      %s/*/%s.
ja: テーマ書き込み先:
      %s/*/%s。

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
ja: テーマの書き込み先:
      %s/*/Components/。

en: There are no label tracks to export.
ja: エクスポートするトラックラベルはありません。

en: There are not enough tracks selected to accommodate your copied content. Select additional tracks and try again.
ja: コピーしたコンテンツを収容できるだけのトラック数を選択していません。トラックを追加選択して、やり直してください。

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
ja: 空白、改行、タブまたはラインフィードなどのスペース文字が、項目のいずれかに含まれています。パターンマッチングに失敗する可能性がありますので、意図的に使用したのでない限り、スペース文字を取り除くことを推奨します。スペースを自動的に取り除きますか?

en: There is not enough room available to expand the cut line
ja: カットラインを延長するのに十分な空きスペースがありません

en: There is not enough room available to generate the audio
ja: オーディオを生成する十分な空き容量がありません

en: There is not enough room available to paste the selection
ja: 選択範囲を貼り付けるのに十分な空きスペースがありません

en: There is not enough space to expand the clip to its original speed.
ja: オリジナルの速度にクリップを伸長するための十分な空き領域がありません。

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
ja: %s ドライブのストレージ空き容量が残りわずかです。
    環境設定から、もっと余裕のある一時ディレクトリの場所を
    選択してください。

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
ja: 最後の操作で問題が起こりました。これがバグであると
    考えられる場合は、どこで起こったかを正確に報告してください。

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
ja: MIDI I/O レイヤーの初期化にエラーが起きました。

en: There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Saving this project will replace it as the newest version instead.
ja: Audacity プロジェクトの新しいバージョンが audio.com にあります。保存を行うと、このプロジェクトが最新バージョンとして置き換わります。

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
ja: Audacity %s で保存されたファイルです。
    使用中の Audacity は %s です。このファイルを開くには、新しいバージョンにアップグレードしてください。

en: This is not an Audacity project file
ja: これは Audacity プロジェクトファイルではありません

en: This may take several seconds
ja: 処理完了までしばらくお待ちください

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
ja: このパラメーターファイルは %s から保存されました。続けますか?

en: This plugin could not be loaded.
    It may have been deleted.
ja: このプラグインを読み込むことができません。
    削除された可能性があります。

en: This project contained stereo tracks with different sample formats in channels.
ja: このプロジェクトには、チャンネルごとに異なるサンプリング形式のステレオトラックが含まれていました。

en: This project contained stereo tracks with different sample rates per channel.
ja: このプロジェクトには、チャンネルごとに異なるサンプリング周波数のステレオトラックが含まれていました。

en: This project contained stereo tracks with non-aligned content.
ja: このプロジェクトには、揃っていない内容のステレオトラックが含まれていました。

en: This project contains some realtime effect plugins that cannot be found on this system.
ja: システムに無いリアルタイムエフェクトプラグインが、このプロジェクトで使われています。

en: This project is no longer saved to the Cloud
ja: このプロジェクトはクラウドに保存されません

en: This project was created using an older Audacity version. Once saved, the project can only be opened with Audacity version %s or newer.
ja: このプロジェクトは旧バージョンの Audacity で作成されたものです。保存すると、このプロジェクトを開くには Audacity バージョン %s 以降が必要になります。

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
ja: このファイルは、より新しいバージョンの Audacity で作成されました。
    
    開くためには、Audacity をアップグレードしてください。

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
ja: このプロジェクトは Audacity を最後に使ったときに適切に保存されていません。
    
    直近のスナップショットまで復元しましたが、内容を保護するために
    必ず保存してください。

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
ja: このプロジェクトは Audacity を最後に使ったときに適切に保存されていません。
    
    直近のスナップショットまで復元しました。

en: This project was removed from audio.com and therefore cannot be saved at this time.
ja: このプロジェクトは audio.com から消去されたため、現時点では保存することができません。

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
ja: このプロジェクトは Audacity バージョン 1.0 以下で保存されています。
    ファイル形式の違いにより、このプロジェクトをインポートできません。
    
    v3.0.0 より古い Audacity を使用してプロジェクトをアップグレードすれば、
    この Audacity でもインポートできる可能性があります。

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
ja: この復元ファイルは Audacity 2.3.0 以前で保存されたものです。
    プロジェクトを復元するには、そのバージョンの Audacity を用いる必要があります。

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
ja: このバージョンの Audacity は、バージョン %ld の Nyquist プラグインを使用することはできません

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
ja: このバージョンの Audacity は、%s サポート機能とともにコンパイルされていません。

en: Threshold
ja: しきい値

en: Threshold %d dB
ja: しきい値 %d dB

en: Threshold Percentage
ja: しきい値（%）

en: Threshold controls
ja: しきい値制御

en: Threshold level (dB)
ja: しきい値のレベル（dB）

en: Threshold measurement
ja: しきい値の取得方法

en: Threshold of Clipping (%)
ja: クリッピングしきい値（%）

en: Threshold:
ja: しきい値:

en: Throw Error
ja: エラーを表示

en: Tim&eline
ja: タイムライン(&E)

en: Time
ja: 時間

en: Time Indexed
ja: 時間

en: Time Shift &Left
ja: 左にずらす(&L)

en: Time Shift &Right
ja: 右にずらす(&R)

en: Time Signature
ja: 拍子記号

en: Time Signature Toolbar
ja: 拍子記号ツールバー

en: Time Track
ja: タイムトラック

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ja: 終了時刻 = %2d 時 %2d 分 %.2f 秒。

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
ja: トラックまたはクリップを左に %.02f 秒移動しました

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
ja: トラックまたはクリップを右に %.02f 秒移動しました

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ja: 開始時刻 = %2d 時 %2d 分 %.2f 秒。

en: Time to check all data (2): %ld ms
ja: すべてのデータのチェックに要した時間（2）: %ld ミリ秒

en: Time to check all data: %ld ms
ja: すべてのデータチェックに要した時間: %ld ミリ秒

en: Time to perform %d edits: %ld ms
ja: %d 回の編集に要した時間: %ld ミリ秒

en: Time:
ja: 時間:

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Timeline Options
ja: タイムラインのオプション

en: Timeline actions disabled during recording
ja: 録音中にタイムライン操作はできません

en: Timer Recording
ja: タイマー録音

en: Timer Recording Disk Space Warning
ja: タイマー録音のストレージ空き容量警告

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
ja: タイマー録音は、未保存の変更がある状態では使えません。
    
    このプロジェクトを保存するか閉じるかして、やり直してください。

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
ja: タイマー録音は、複数のプロジェクトが開かれた状態では使えません。
    
    ほかのプロジェクトを閉じてやり直してください。

en: Timer Recording completed.
ja: タイマー録音が完了しました。

en: Timer Recording stopped.
ja: タイマー録音は停止しました。

en: Times 2
ja: 2 倍

en: Title
ja: タイトル

en: To X:
ja: 到着 X:

en: To Y:
ja: 到着 Y:

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
ja: イコライザーを適用するには、すべての選択トラックが同一のサンプリング周波数である必要があります。

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
ja: フィルターを適用するには、選択したすべてのトラックが同一サンプリング周波数である必要があります。

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
ja: スペクトログラムの設定を変更するには、
    まず再生や録音を停止してください。

en: To find %s, click here -->
ja: %s を見つけるには、こちらをクリック -->

en: To find '%s', click here -->
ja: 「%s」を見つけるには、こちらをクリック -->

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
ja: FFmpeg の無料コピーを入手するには、こちらをクリック -->

en: To get a free copy of LAME, click here -->
ja: LAME の無料コピーを入手するには、こちらをクリック -->

en: To help us understand how often people use Audacity, we generate a random ID (UUID) for each installation. This helps us improve features and plan for future updates. This ID does not contain any personally identifiable information.
ja: Audacity の使用頻度を調べるために、インストール時にランダムな ID (UUID) を生成します。機能の改善や、将来の更新計画を立てるためにこれを役立てます。この ID には個人を特定できる情報は含まれていません。

en: To plot the spectrum, all selected tracks must have the same sample rate.
ja: スペクトルをプロットするには、選択したすべてのトラックが同じサンプリング周波数でなければなりません。

en: To rpm
ja: 変更後回転数

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
ja: 「スペクトル編集」系エフェクトを使用する場合は、
    トラックのスペクトログラム設定から［スペクトル選択］を有効化し、
    エフェクトを適用する周波数帯を選択してください。

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
ja: 描画を行うには個々のサンプルが見えるまで拡大してください。

en: To&ggle Spectral Selection
ja: スペクトル選択を切り替え(&G)

en: Toggle Focuse&d Track
ja: トラックのフォーカスを切り替え(&D)

en: Token
ja: トークン

en: Tone
ja: トーン

en: Tone &High (%):
ja: トーン High（%）(&H):

en: Tone &Low (%):
ja: トーン Low（%）(&L):

en: Tone controls
ja: 音色調整

en: Tone duration:
ja: トーン継続時間:

en: Too Few Compatible Tracks Selected
ja: 適合するトラック数が足りません

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
ja: このサンプリング周波数で録音するには、選択したトラック数が少なすぎます。
    （ステレオトラック 1 つにつき、同一のサンプリング周波数を持つチャンネルが
     2 つ必要）

en: Too many decimal digits
ja: 桁数が多すぎます

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
ja: 検出された無音部が多すぎます。~%最初の 10000 件だけにラベルを付加します。

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
ja: 大量のオーディオが選択されました。オーディオの最初の %.1f 秒だけを解析します。

en: Tool
ja: ツール

en: ToolDock
ja: ツールドック

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Tools
ja: ツール

en: Top
ja: 最上位へ

en: Total orphan blocks deleted %d
ja: 孤立ブロックの削除総数: %d 個

en: Tr&uncate to:
ja: 切り詰め(&U):

en: Tra&nsport
ja: 録音と再生(&N)

en: Track
ja: トラック

en: Track # blocks: %ld
ja: トラック # ブロック: %ld

en: Track %d
ja: トラック %d

en: Track &End
ja: トラックの最後へ(&E)

en: Track &Start
ja: トラックの最初へ(&S)

en: Track &Start to Cursor
ja: 先頭からカーソルまで(&S)

en: Track 0
ja: トラック 0

en: Track 1
ja: トラック 1

en: Track Count:
ja: トラックカウント:

en: Track Number
ja: トラック番号

en: Track Panel
ja: トラックパネル

en: Track Remove
ja: トラックを消去

en: Track Start to En&d
ja: トラックの最初から最後まで(&D)

en: Track Title
ja: トラック名

en: Track sample rate is too low for this effect.
ja: トラックのサンプリング周波数が低すぎるため、このエフェクトを使うことができません。

en: TrackView
ja: トラックビュー

en: Tracks
ja: トラック

en: Tracks Behaviors
ja: トラック動作

en: Tracks sorted by name
ja: トラックを名前で並び替えました

en: Tracks sorted by time
ja: トラックを時間で並び替えました

en: Translators
ja: 翻訳者

en: Transport
ja: 録音/再生

en: Transport &Options
ja: 録音/再生オプション(&O)

en: Treat missing audio as silence (this session only)
ja: 欠落したオーディオを無音として扱う（このセッションのみ）

en: Treble
ja: 高域

en: Treble Boost
ja: 高域ブースト

en: Treble Cut
ja: 高域カット

en: Tremolo
ja: トレモロ

en: Tri&m Audio
ja: オーディオをトリミング(&M)

en: Trial %d
ja: 第 %d 試行

en: Trial %d
    Failed on Paste.
ja: 第 %d 試行
    貼り付けに失敗しました。

en: Triangle
ja: 三角

en: Trim Audio
ja: オーディオをトリミング

en: Trim audio outside selection
ja: 選択部分以外のオーディオをトリミング

en: Trim blank space before first clip
ja: 最初のクリップ以前の空白をトリミング

en: Trim by %.02fs
ja: %.02f トリミング

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
ja: 選択オーディオトラックを %.2f 秒から %.2f 秒までトリミングしました

en: Triplets
ja: 3連符

en: Trunc&ate tracks independently
ja: トラックごとに独立して切り詰め(&A)

en: Truncate Detected Silence
ja: 無音部を切り捨てる

en: Truncate Silence
ja: 無音を切り詰める

en: Try again
ja: 再試行

en: Try and load this module?
ja: このモジュールを読み込んで試しますか?

en: Try installing FFmpeg.
ja: FFmpeg をインストールしてください。

en: Turn off dropout detection
ja: ドロップアウトを検出をしない

en: Type
ja: 種類

en: Type:
ja: 種類:

en: Type: %s
ja: 種類: %s

en: Types:
ja: 種類:

en: U&nmute Tracks
ja: トラックをミュート解除(&N)

en: U-Law
ja: μ-Law

en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
ja: プレビューできません。
    
    現在のオーディオ選択において、「時間分解能」の
    最大値は %.1f 秒です。

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
ja: ロックセマフォ（lock semaphore）を取得できません。
    
    このエラーはリソースが不足している際に起こりやすく、
    コンピューターを再起動すると解決する場合があります。

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
ja: セマフォを取得できません。
    
    このエラーはリソースが不足している際に起こりやすく、
    コンピューターを再起動すると解決する場合があります。

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
ja: サーバーセマフォ（server semaphore）を取得できません。
    
    このエラーはリソースが不足している際に起こりやすく、
    コンピューターを再起動すると解決する場合があります。

en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
ja: 「insert」関数を追加できません（blockids を検証できません）

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
ja: プリセットファイルを読み込むためのメモリ割り当てができません。

en: Unable to apply VST3 preset file %s
ja: VST3 プリセットファイル %s を適用できません

en: Unable to attach destination database
ja: コピー先データベースに接続できません

en: Unable to bind to blob
ja: blob にバインドできません

en: Unable to create Opus encoder
ja: Opus エンコーダを作成できません

en: Unable to create destination folder
ja: 保存先フォルダーを作成できません

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
ja: セマフォを作成できません。
    
    このエラーはリソースが不足している際に起こりやすく、
    コンピューターを再起動すると解決する場合があります。

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
ja: 共有メモリセグメントを作成できません。
    
    エラーコード=%d : 「%s」。

en: Unable to create target file for writing
ja: 書き込むためのファイルを作成できません

en: Unable to determine
ja: 判定できません

en: Unable to export - problem creating stream
ja: エクスポート不能 - ストリーム作成に問題

en: Unable to export - problem initialising
ja: エクスポート不能 - 初期化に問題

en: Unable to export - problem with file
ja: エクスポート不能 - ファイルに問題

en: Unable to export - problem with packets
ja: エクスポート不能 - パケットに問題

en: Unable to export - rate or quality problem
ja: エクスポート不能 - ビットレートまたは品質に問題

en: Unable to export.
    Error %s
ja: エクスポートできません。
    エラー %s

en: Unable to get lookahead
ja: 先読みを取得できません

en: Unable to initialize MP3 stream
ja: MP3 ストリームを初期化できません

en: Unable to initialize the project file
ja: プロジェクトファイルを初期化できません

en: Unable to load presets file.
ja: プリセットファイルを読み込めません。

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
ja: モジュール「%s」を読み込めません。
    
    エラー: %s

en: Unable to locate "%s" in your path.
ja: 「%s」をパスに配置できません。

en: Unable to open Portmixer
ja: ポートミキサーを開けません

en: Unable to open genre file.
ja: ジャンルファイルを開けません。

en: Unable to open target file for writing
ja: 書き込むためのファイルを開けません

en: Unable to open the database file
ja: データベースファイルを開けません

en: Unable to parse project information.
ja: プロジェクト情報を解釈できません。

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
ja: waveblock の「start」属性を解釈できません

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
ja: プロジェクトファイルコマンドを準備できません:
    
    %s

en: Unable to read %lld samples from %s
ja: 「%2$s」から %1$lld 個のサンプルを読み取れません

en: Unable to read presets file.
ja: プリセットファイルを読み込むことができません。

en: Unable to read the preset from "%s"
ja: 「%s」からプリセットファイルを読み込めません

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
ja: 自動保存情報を消去できません。
    ストレージデバイスの空き容量が不足していると思われます。
    
    %s

en: Unable to save %s
ja: 「%s」を保存できません

en: Unable to save genre file.
ja: ジャンルファイルに保存できません。

en: Unable to set CVBR mode
ja: CVBR モードを設定できません

en: Unable to set VBR mode
ja: VBR モードを設定できません

en: Unable to set bandwidth
ja: バンド幅を設定できません

en: Unable to set bitrate
ja: ビットレートを設定できません

en: Unable to set complexity
ja: 複雑度を設定できません

en: Unable to store preset in config file
ja: プリセットを設定ファイルに記録できません

en: Unable to switch to fast journaling mode
ja: Fast Journaling モードへ切り替えができません

en: Unable to work with the blockfiles
ja: blockfiles を取り扱えません

en: Unable to write OGG page
ja: OGG ページを書き込めません

en: Unable to write OGG page header
ja: OGG ページヘッダーを書き込めません

en: Unable to write files to directory: %s.
ja: ファイルを次のディレクトリに書き込めません: %s。

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo last change
ja: 直前の変更を元に戻す

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown built-in command name
ja: 不明な内蔵コマンド名

en: Unknown built-in effect name
ja: 不明な内蔵エフェクト名

en: Unknown error
ja: 不明なエラー（Unknown error）

en: Unknown format
ja: 不明な形式

en: Unlisted
ja: 掲載しない

en: Unnamed
ja: 無題

en: Unrecognized file extension.
ja: 識別できないファイル拡張子です。

en: Unsigned 8 bit PCM
ja: 符号無し 8 ビット PCM

en: Unspecified channel order
ja: チャンネル順未指定

en: Unsuitable
ja: 不適合

en: Unsupported file type:
ja: 未対応のファイル形式:

en: Unsupported sample rate
ja: 未対応のサンプリング周波数

en: Untitled
ja: 無題

en: Unused filters:
ja: 未使用フィルター:

en: Up
ja: 上へ

en: Up &Octave
ja: オクターブを上げる(&O)

en: Update notifications
ja: 更新の通知

en: Upload error
ja: アップロードエラー

en: Uploading audio...
ja: オーディオをアップロード中...

en: Uploads an uncompressed audio file and generates a shareable link. This link allows others to download the file in either .wav or .mp3 format.
ja: 非圧縮オーディオファイルをアップロードし、共有リンクを作成します。
    このリンクから、ほかの人が WAV または MP3 形式のファイルをダウンロードできます。

en: Upper Speed Limit
ja: 速度上限

en: Upper Speed Limit must be greater than the Lower Speed Limit
ja: 速度上限は速度下限より大きい必要があります

en: Upper Threshold
ja: しきい値の上限

en: Upper Time Signature
ja: 拍子記号の上（拍数）

en: Upper Time Signature Changed
ja: 拍子記号の上（拍数）を変更

en: Usage info
ja: 使用情報

en: Use &half-wave display when collapsed
ja: 折りたたみ時に半波表示を使用(&H)

en: Use &hardware to play other tracks
ja: ほかのトラックの再生にハードウェアを使用(&H)

en: Use Defaults
ja: デフォルトを使用

en: Use LPC
ja: LPC を使用する

en: Use Spectral Prefs
ja: スペクトル環境設定を使用

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
ja: 矢印キー（編集後は Enter キー）を使ってフィールド内を移動します。

en: Use dialog for the &name of a new label
ja: 新規ラベルの入力にダイアログを使用(&N)

en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
ja: 右横書き言語（右から読む言語）でも左横書きレイアウトを使用

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
ja: 複数のプロジェクトを同時に開いて作業するには、今実行している Audacity で
    [新規］または［開く］コマンドを実行してください。

en: Used Space
ja: 使用領域

en: Used if 'Number of bars' = 0
ja: 「小節数」が 0 の場合に有効

en: User Interface
ja: ユーザーインターフェイス

en: User Presets
ja: ユーザープリセット

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
ja: %lld 個のチャンクにそれぞれ %lld 個のサンプル、合計 %.1f MB のデータを使用します。

en: Using Label/Track Name
ja: ラベル/トラック名の使用

en: Using:
ja: 使用中:

en: Using: PortMidi
ja: 使用中: PortMidi

en: VBR Mode
ja: VBR モード

en: VO Limiter
ja: VO リミッター

en: VOC (Creative Labs)
ja: VOC（Creative Labs）

en: VST Effect Options
ja: VST エフェクトオプション

en: VST Effects
ja: VST エフェクト

en: VST preset files
ja: VST プリセットファイル

en: VST3 Effects
ja: VST3 エフェクト

en: VST3 module error: %s
ja: VST3 モジュールエラー: %s

en: VST3 preset file
ja: VST3 プリセットファイル

en: VZoom Bottom:
ja: 垂直拡大下限:

en: VZoom Top:
ja: 垂直拡大上限:

en: VZoom:
ja: 垂直拡大:

en: Validation error
ja: 検証エラー

en: Value
ja: 値

en: Value (dB)
ja: 値（dB）

en: Value (linear)
ja: 値（リニア）

en: Value Error
ja: 値エラー

en: Value must not be greater than %s
ja: 値は %s より大きくてはいけません

en: Value must not be less than %s
ja: 値は %s より小さくてはいけません

en: Value not in range: %s to %s
ja: 値が範囲外です: %s ～ %s

en: Value overflow
ja: 値のオーバーフロー

en: Value range:
    %s to %s
ja: 値の範囲:
    %s ～ %s

en: Value:
ja: 値:

en: Valve Overdrive
ja: バルブオーバードライブ

en: Vamp Effects
ja: Vamp エフェクト

en: Variable
ja: 可変

en: Vbr Mode
ja: VBR モード

en: Velocity
ja: ベロシティ

en: Vendor: %s
ja: ベンダー: %s

en: Version
ja: バージョン

en: Version: %s
ja: バージョン: %s

en: Vertical
ja: 垂直

en: Vertical Scrollbar
ja: 垂直スクロールバー

en: Very High Quality (Slowest)
ja: 最高品質（最低速）

en: Video frames
ja: ビデオフレーム

en: Video: how we're redesigning Audacity for the future
ja: 動画：未来を見据えた Audacity のデザイン刷新

en: View by key
ja: キーごとに表示

en: View by name
ja: 名前ごとに表示

en: View by tree
ja: ツリー形式表示

en: View by:
ja: 表示:

en: View free plugins
ja: 無料のプラグインを表示

en: View in audio.com
ja: audio.com で表示

en: View privacy policy
ja: プライバシーポリシーを表示

en: View tutorials
ja: チュートリアルを表示

en: Visit audio.com
ja: audio.com に接続

en: Visit now
ja: 今すぐ接続

en: Visit our forum
ja: フォーラムにアクセス

en: Visit our new Audacity merch store
ja: 新しい Audacity 販売ストアに接続

en: Vocal Control
ja: ボーカル調整

en: Vocal I
ja: ボーカルI

en: Vocal II
ja: ボーカルII

en: Vocal Reduction and Isolation
ja: ボーカルの低減と分離

en: Vocal Remover
ja: ボーカルを消去

en: Vocal Touch-Up
ja: ボーカル修復

en: Vocoder
ja: ボコーダー

en: Voice Memos Balancer
ja: 音声メモバランス調整

en: Voice Tail
ja: ボイステール

en: Volume
ja: 音量

en: Volume
ja: 音量

en: Volume and Compression
ja: 音量と圧縮

en: Volume:
ja: 音量:

en: Vorbis version mismatch
ja: Vorbis バージョンが一致しません

en: W64 (SoundFoundry WAVE 64)
ja: W64（SoundFoundry WAVE 64）

en: WAV (Microsoft)
ja: WAV（Microsoft）

en: WAV (NIST Sphere)
ja: WAV（NIST SPHERE）

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
ja: WAV、AIFF、そのほかの非圧縮形式

en: WAVEX (Microsoft)
ja: WAVEX（Microsoft）

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
ja: WAVEX と GSM 6.10 形式とは互換性がありません

en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
ja: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 コントラスト結果

en: WCAG2 Fail
ja: WCAG2 不合格

en: WCAG2 Pass
ja: WCAG2 合格

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
ja: WMA（バージョン 2）ファイル（FFmpeg）

en: WVE (Psion Series 3)
ja: WVE（Psion シリーズ 3）

en: Wa&veform
ja: 波形(&V)

en: Wah Frequency Offse&t (%):
ja: ワウ周波数オフセット（%）(&T):

en: Wah frequency offset in percent
ja: ワウ周波数オフセット（%）

en: Wahwah
ja: ワウ（Wahwah）

en: Waiting for audio.com
ja: audio.com の応答を待っています

en: Waiting for space to free up
ja: スペースが空くのを待っています

en: Waiting to start recording at:
ja: 録音開始予定:

en: Walkie-talkie
ja: トランシーバー

en: Warning
ja: 警告

en: Warning - Backup File Detected
ja: 警告 - バックアップファイルを検出しました

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
ja: 警告 - エイリアス要約ファイルが見つかりません

en: Warning - Missing Aliased File(s)
ja: 警告 - エイリアスファイルが見つかりません

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
ja: 警告 - オーディオデータブロックファイルが見つかりません

en: Warning - Orphan Block File(s)
ja: 警告 - 孤立ブロックファイル

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
ja: 警告 - タグシーケンスに問題があります

en: Warning - Truncating Overlong Block File
ja: 警告 - 超過ブロックファイルを切り捨てます

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
ja: 警告。~%コピーに失敗したファイルがあります:~%

en: Warning: No repeats.
ja: 警告: 繰り返しがありません。

en: Warning: Overlapping region labels.~%
ja: 警告: 領域ラベルが重なっています。~%

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
ja: 警告: 自動復旧に問題が起きました

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
ja: 警告: プロファイリングにおけるウィンドウ形式が同じではありません。

en: Warnings only
ja: 警告のみ

en: Watch video
ja: 動画を視聴

en: WavPack Files
ja: WavPack ファイル

en: WavPack files
ja: WavPack ファイル

en: Wave Track
ja: 波形トラック

en: WaveColor Change
ja: 波形カラーを変更

en: Waveform
ja: 波形

en: Waveform dB &range:
ja: 波形 dB 表示範囲(&R):

en: Waveform type
ja: 波形の種類

en: Waveforms
ja: 波形

en: Wavelet (1/6 Octave Hann)
ja: ウェーブレット（1/6 オクターブ ハン窓）

en: Waveshaping distortion effect
ja: ウェーブシェイパー式のディストーションエフェクトです

en: We are unable to prepare this file for uploading.
ja: このファイルをアップロードするための準備ができません。

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
ja: ファイルをアップロードできません。audio.com アカウントにリンクしていることを確認してから、再度アップロードしてください。

en: We encountered an issue syncing your file
ja: ファイルの同期で問題が発生しました

en: We were unable to link your account. Please try again.
ja: アカウントをリンクできません。やり直してください。

en: WebVTT file
ja: WebVTT ファイル

en: Website and Graphics
ja: ウェブサイトとグラフィック

en: Welch
ja: ウェルチ窓

en: Welcome to Audacity version %s
ja: Audacity バージョン %s へようこそ

en: Welcome to Audacity!
ja: Audacity へようこそ!

en: Welcome!
ja: ようこそ!

en: Wet &Gain (dB):
ja: ウェットゲイン（dB）(&G):

en: Wet O&nly
ja: ウェットのみ(&N)

en: Wet level
ja: ウェットレベル

en: Wet level (percent)
ja: ウェットレベル（%）

en: When importing a music loop into an empty project, Audacity will:
ja: 音楽ループを空のプロジェクトにインポートする場合の Audacity の動作：

en: When importing a music loop into an existing (non-empty) project, Audacity will:
ja: 音楽ループを既存の（空でない）プロジェクトにインポートする場合の Audacity の動作：

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
ja: 別々に独立して切り詰めを行う場合、選択できるオーディオトラックは、トラックの同期ロックグループごとに 1 つです。

en: Whenever a project depends on other files:
ja: プロジェクトが別のファイルに依存する場合:

en: Where is %s?
ja: %s はどこにありますか?

en: Where is '%s'?
ja: 「%s」はどこにありますか?

en: Wideband
ja: 広帯域

en: Width of noise band (Hz)
ja: ノイズ帯域幅（Hz）

en: Width:
ja: 幅:

en: Window &size:
ja: 窓関数のサイズ(&S)

en: Window &type:
ja: 窓関数の種類(&T):

en: Window Name:
ja: ウィンドウ名:

en: Window Size
ja: 窓関数のサイズ

en: Window Size:
ja: 窓関数のサイズ:

en: Window si&ze:
ja: 窓関数のサイズ(&Z):

en: With:
ja: 付加する文字:

en: Within:
ja: 以内:

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
ja: この問題を解決するために、レポートを送信しますか?

en: Writable Sample Track
ja: 書き込み可能なサンプリングトラック

en: Write Journal
ja: 実行記録を作成

en: XI (FastTracker 2)
ja: XI（FastTracker 2）

en: XML data is empty after conversion
ja: 変換の結果、XML データは空です

en: XML files
ja: XML ファイル

en: Year
ja: 年

en: Yes
ja: はい

en: You are attempting to open a new active version of this project when there is already one open. Please select which version you wish to remain open.
ja: すでに開かれているこのプロジェクトのアクティブバージョンを新規に開こうとしています。開いて残したいバージョンを選択してください。

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
ja: lame_enc.dll v%d.%d とリンクしようとしています。このバージョンは Audacity %d.%d.%d との互換性がありません。
    「LAME for Audacity」の最新版をダウンロードしてください。

en: You are not authorized to access this project.
ja: このプロジェクトにアクセスする権限がありません。

en: You are not signed in
ja: サインインしていません

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
ja: 自動作成されたバックアップファイルを開こうとしています。
    これは深刻なデータ喪失を引き起こす可能性があります。
    
    本来の Audacity プロジェクトファイルを開いてください。

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
ja: インポートについて [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]]（MIDI ファイル）やトラックについて [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]]（オーディオ CD）のヘルプもあわせてお読みください。

en: You can also save this project locally to avoid losing changes.
ja: 変更を失わないように、このプロジェクトをローカルに保存することもできます。

en: You can change the directory in %s.
ja: ディレクトリ設定は、%s から変更することができます。

en: You can disable this anytime in %s.
ja: いつでも %s からこれを無効化できます。

en: You can either save it to the Cloud as a new project, or save it to your computer.
ja: 新規プロジェクトとしてクラウドに保存するか、コンピューターに保存することができます。

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
ja: 録音や再生が停止しているときのみ、この作業は可能です。
    （一時停止状態でも不可。）

en: You can only measure one track at a time.
ja: 一度に 1 トラックのみ測定できます。

en: You can reach millions of music creators by publishing your apps, effects and sounds on MuseHub. If you're a developer and interested in publishing your products on MuseHub, you can apply today.
ja: MuseHub でアプリやエフェクト、サウンドを公開することで、何百万人もの音楽クリエイターに届けられます。MuseHub での製品公開に興味のある開発者の方は、今すぐ申し込んでください。

en: You can turn this off anytime in %s.
ja: いつでも %s からこれを停止できます。

en: You can't delete a preset without name
ja: 無題のプリセットを削除することはできません

en: You can't save a preset without a name
ja: 無題のプリセットを保存することはできません

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
ja: 「無題」曲線は特殊であり、削除できません。

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
ja: 「無題」曲線は削除できません。

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
ja: 「無題」曲線は特殊なため、エクスポートできません。

en: You don't have access to this project.
ja: このプロジェクトにアクセスできません。

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
ja: 4 GB を超える WAV ファイルまたは AIFF ファイルをエクスポートしようとしています。
    Audacity では処理できません。エクスポートを打ち切りました。

en: You have canceled this upload to audio.com
ja: audio.com へのアップロードをキャンセルしました

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
ja: 識別できない拡張子のファイル名を選びました。
    続行してもよろしいですか?

en: You may need to remove older projects to make space available. For more options, visit audio.com
ja: 空きスペースを確保するために、古いプロジェクトを消去する必要があります。ほかのオプションについては、audio.com に接続してください。

en: You may not assign a key to this entry
ja: このエントリーにキーを割り当てることはできません

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
ja: このタイマー録音を完了するには、現在の設定ではストレージの空き容量が足りません。
    
    続行しますか?
    
    予約されている録音時間:   %s
    ストレージ録音可能時間:   %s

en: You may resample to one of the rates below.
ja: 次のいずれかのサンプリング周波数で再サンプリングしてください。

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
ja: この操作を適用するオーディオを最初に選択してください。
    （そのほかのトラックには使用できません）

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
ja: この操作を適用するステレオオーディオを最初に選択してください。
    （モノラルには使用できません。）

en: You must select a binding before assigning a shortcut
ja: ショートカットの割り当て対象となる操作を選んでください

en: You must specify a name
ja: 名前を指定してください

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
ja: ステップ 1 および 2 に同じ窓関数のサイズを指定してください。

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
ja: オーディオを含まないトラックが選択されました。自動ダッキングはオーディオトラックのみを処理します。

en: You tried to access a project that has expired.
ja: 有効期限が切れたプロジェクトにアクセスしようとしています。

en: You will not be able to play midi.
ja: MIDI を再生できません。

en: You will not be able to play or record audio.
ja: オーディオ再生や録音を行うことができません。

en: Your batch command of %s was not recognized.
ja: 自動実行コマンド %s は認識されません。

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
ja: このコードは SAL に似ていますがリターン文がありません。SAL であれば
    	return *track* * 0.1
    のようなリターン文、あるいは LISP であれば
    	(mult *track* 0.1)
    のように括弧で始まる文を使用してください。

en: Your project is backed up privately on audio.com. You can access your work from any device and collaborate on your project with others. Cloud saving is free for a limited number of projects.
ja: プロジェクトは audio.com に非公開でバックアップされます。どのデバイスからでも自分の作品にアクセスしたり、プロジェクトの共同作業を行ったりできます。無料でクラウドに保存できるプロジェクト数には制限があります。

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
ja: このプロジェクトは自己完結しています。外部オーディオファイルとの依存関係はありません。
    
    古い Audacity プロジェクトの一部には自己完結していないものがあり、
    その場合は、依存する外部ファイルを正しく配置する必要があります。
    新規プロジェクトは自己完結形式で作成されるため、危険性が低くなります。

en: Your project storage limit has been reached.
ja: プロジェクトがストレージの上限に達しました。

en: Zero-crossing search regions intersect stretched clip(s).
ja: ゼロ交差の検索領域にストレッチしたクリップが含まれています。

en: Zoom
ja: 拡大/縮小

en: Zoom &In
ja: 拡大(&I)

en: Zoom &Normal
ja: 元の縮尺に戻す(&N)

en: Zoom &Out
ja: 縮小(&O)

en: Zoom &Toggle
ja: 拡大を切り替え(&T)

en: Zoom Default
ja: デフォルト倍率

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Zoom Reset
ja: 拡大/縮小をリセット

en: Zoom Toggle
ja: 拡大/縮小の切り替え

en: Zoom to Fit
ja: 拡大/縮小して合わせる

en: Zoom to Selection
ja: 選択範囲を拡大

en: [Project %02i]
ja: ［プロジェクト %02i］

en: [Project %02i] Audacity "%s"
ja: ［プロジェクト %02i］Audacity "%s"

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
ja: [警告: Nyquist が正しくない UTF-8 文字列を返したので、ここでは Latin-1 に変換しました。]

[ctx: about dialog]
en: Legal
ja: 法的要件

[ctx: about dialog]
en: PRIVACY POLICY
ja: プライバシーポリシー

[ctx: application preferences]
en: &Check for updates
ja: 更新を確認(&C)

[ctx: application preferences]
en: &Usage info (UUID)
ja: 使用情報（UUID）(&U)

en: audio or project file name
ja: オーディオまたはプロジェクトのファイル名

en: audio sample value analysis
ja: オーディオサンプル値解析

en: awaiting playback
ja: 再生待ち

en: bar
ja: 小節

en: bar:beat
ja: 小節:ビート

en: bar:beat:tick
ja: 小節:ビート:ティック

en: beat
ja: ビート

en: buffer too small
ja: バッファが小さすぎます

en: bytes
ja: バイト

en: centihertz
ja: センチヘルツ

en: centiseconds
ja: センチ秒

[ctx: change pitch]
en: &from
ja: 変更前(&F)

[ctx: change pitch]
en: &to
ja: → 変更後(&T)

[ctx: change pitch]
en: from
ja: 変更前

[ctx: change pitch]
en: to
ja: → 変更後

[ctx: change speed]
en: &from
ja: 変更前(&F)

[ctx: change speed]
en: &to
ja: → 変更後(&T)

[ctx: change speed]
en: from
ja: 変更前

[ctx: change speed]
en: to
ja: → 変更後

[ctx: change tempo]
en: &from
ja: 変更前(&F)

[ctx: change tempo]
en: &to
ja: → 変更後(&T)

[ctx: change tempo]
en: from
ja: 変更前

[ctx: change tempo]
en: t&o
ja: → 変更後(&O)

[ctx: clip name template]
en: %s.%d
ja: %s.%i

en: clip not moved
ja: クリップは移動していません

[ctx: cloud sync]
en: Error importing cloud audio
ja: クラウドオーディオのインポートエラー

[ctx: command]
en: Silence
ja: 無音化

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
ja: 送信しない(&D)

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
ja: 送信(&S)

en: dB Gain
ja: ゲイン（dB）

en: dB Limit
ja: dB リミット

en: days
ja: 日

en: db
ja: dB

en: dd:hh:mm:ss
ja: 日:時:分:秒

en: decades
ja: ディケイド

[ctx: device]
en: Interface
ja: インターフェイス

en: display Audacity version
ja: Audacity のバージョンを表示

[ctx: dither]
en: Triangle
ja: 三角ディザ

en: end
ja: 終わり

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
ja: エラー: ファイル「%s」がヘッダーで指定されていますが、プラグインパスに見つかりません。

en: f&rom
ja: 変更前(&R)

en: film frames (24 fps)
ja: フィルムフレーム（24 fps）

[ctx: find clipping]
en: %lld of %lld
ja: %lld（ %lld 中）

en: from (Hz)
ja: 変更前（Hz）

en: from Octave
ja: 変更前オクターブ

[ctx: generator]
en: Silence
ja: 無音

en: here
ja: ここ

en: hertz
ja: ヘルツ

en: hh:mm:ss
ja: 時:分:秒

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
ja: 時:分:秒 + CDDA フレーム（75 fps）

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
ja: 時:分:秒 + NTSC ドロップフレーム

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
ja: 時:分:秒 + NTSC ノンドロップフレーム

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
ja: 時:分:秒 + PAL フレーム（25 fps）

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
ja: 時:分:秒 + フィルムフレーム（24 fps）

en: hh:mm:ss + hundredths
ja: 時:分:秒 + 1/100 秒

en: hh:mm:ss + milliseconds
ja: 時:分:秒 + ミリ秒

en: hh:mm:ss + samples
ja: 時:分:秒 + サンプル

en: hundredths of cents
ja: 百分の一セント

en: indeterminate
ja: 確定できません

en: internal error
ja: 内部エラー

en: invalid argument
ja: 無効なサンプリング周波数

en: invalid header
ja: 無効なヘッダー

en: invalid packet
ja: 無効なパケット

en: invalid state
ja: 無効な状態

en: invalid stream structure
ja: 無効なストリーム構造

en: invalid timestamp
ja: 無効なタイムスタンプ

en: less than 1 minute
ja: 1 分未満

en: linear
ja: リニア

en: memory allocation has failed
ja: メモリの割り当てに失敗しました

en: milliseconds
ja: ミリ秒

en: milliseconds (time of one analysis)
ja: ミリ秒（解析一回あたり）

en: n/a
ja: 使用不可

en: no error
ja: エラーなし

en: no label track
ja: ラベルトラックがありません

en: no label track at or below focused track
ja: フォーカストラックやその下のトラックに、ラベルトラックがありません

en: no labels in label track
ja: ラベルトラックにラベルがありません

[ctx: noise]
en: Brownian
ja: ブラウニアンノイズ

[ctx: noise]
en: Pink
ja: ピンクノイズ

[ctx: noise]
en: White
ja: ホワイトノイズ

en: not an Opus file
ja: Opus ファイルではありません

en: not implemented
ja: 未実装

en: not pressed
ja: 押されていない

en: nyx_error returned from %s.
ja: %s から nyx_error が返されました。

en: octaves
ja: オクターブ

en: one hour ago | %d hours ago
ja[0]: %d 時間前

en: one minute ago | %d minutes ago
ja[0]: %d 分前

en: one minutes ago | %d minutes ago
ja[0]: %d 分前

en: our Privacy Policy
ja: プライバシーポリシー

en: perceived loudness
ja: 知覚的ラウドネス

en: plug-in
ja: プラグイン

[ctx: plug-ins]
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
ja[0]: プラグインを有効にしますか?

en: point labels
ja: ポイントラベル

[ctx: preference]
en: Recording
ja: 録音

en: pressed
ja: 押されている

en: region labels
ja: 領域ラベル

en: replay a journal file
ja: ジャーナルファイルを再実行

en: run self diagnostics
ja: 自己診断を実行

en: s
ja: 秒

en: sample data
ja: サンプルデータ

en: samples
ja: サンプル

en: se&mitones:
ja: 半音(&M):

en: seconds
ja: 秒

en: seconds + milliseconds
ja: 秒 + ミリ秒

en: semitones + cents
ja: 半音 + セント

en: set max disk block size in bytes
ja: ストレージの最大ブロックサイズを設定（バイト）

[ctx: spectrum prefs]
en: Color (Roseus)
ja: カラー（ローズ）

[ctx: spectrum prefs]
en: Color (classic)
ja: カラー（クラシック）

[ctx: spectrum prefs]
en: Grayscale
ja: グレースケール

[ctx: spectrum prefs]
en: Inverse grayscale
ja: 反転グレースケール

[ctx: spectrum prefs]
en: Sche&me:
ja: カラー(&M):

en: start
ja: 始め

en: stream is not seekable
ja: ストリームはシークできません

en: t&o
ja: → 変更後(&O)

en: this help message
ja: このヘルプメッセージ

en: thousandths of decades
ja: 千分の一ディケイド

en: thousandths of octaves
ja: 千分の一オクターブ

en: to (Hz)
ja: 変更後（Hz）

en: to Octave
ja: 変更後オクターブ

en: unavailable - above location doesn't exist
ja: 使用できません - この場所は存在しません

en: unnamed
ja: 無題

en: unsupported version
ja: 未対応バージョン

en: untitled
ja: 無題

[ctx: update dialog]
en: &Install update
ja: 更新をインストール(&I)

[ctx: update dialog]
en: &Skip
ja: スキップ(&S)

[ctx: update dialog]
en: Audacity %s is available!
ja: Audacity %s を入手できます!

[ctx: update dialog]
en: Can't download cloud audio
ja: クラウドオーディオをダウンロードできません

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
ja: Audacity のダウンロードリンクを開けません。

[ctx: update dialog]
en: Changelog
ja: 更新履歴

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
ja: 更新確認エラー

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
ja: 更新ダウンロードエラー

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
ja: GitHub でもっと見る

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
ja: Audacity の更新サーバーに接続できません。

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
ja: Audacity を更新

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
ja: 更新データが破損しています。

[ctx: waveform]
en: Triangle
ja: 三角波

en: zero
ja: ゼロ

en: ~%~%Right Channel.~%~%
ja: ~%~%右チャンネル~%~%

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
ja: ~a   ~a~%~aサンプリング周波数: ~a Hz。サンプル値スケール: ~a。~%~
                         処理長さ: ~a サンプル、~a 秒。~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
ja: ~a   ~a~%~aサンプリング周波数: ~a Hz。~%処理長さ: ~a サンプル、~a 秒。~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
ja: ~a（リニア）, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: ~a linear, ~a dB.
ja: ~a（リニア）、~a dB。

en: ~a samples.
ja: ~a サンプル.

en: ~a seconds.
ja: ~a 秒.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
ja: ~a帯域幅がゼロです（選択周波数が上下ともに ~a Hz）。~%~
    周波数帯域を選択してください。

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
ja: ~a帯域幅がゼロです（選択周波数が上下ともに ~a Hz）。~%~
    周波数帯域を選択してください。

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
ja: ~a中央周波数は 0Hz より大きい必要があります。

en: ~aData written to:~%~a
ja: ~aデータをエクスポートしました:~%~a

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
ja: ~aトラックのサンプリング周波数より高い周波数が選択されています。~%~
    現在のトラックでは、高域周波数の設定が ~a Hzを超えてはいけません

en: ~aHigh frequency is undefined.
ja: ~a高域周波数が未定義です。

en: ~aLow frequency is undefined.
ja: ~a低域周波数が未定義です。

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
ja: ~aノッチフィルターのパラメーターを適用できません。~%~
    低域周波数を高くするか、フィルタリングする「帯域幅」を~%~
    狭くしてください。

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
ja: ~aパーセント値に 1000% を超える数値を指定できません。

en: ~aPercentage values cannot be negative.
ja: ~aパーセント値に負の数値を指定できません。

en: ~aPlease select frequencies.
ja: ~a周波数を選択してください。

en: ~aRegion length = ~a seconds.
ja: ~a領域の長さ = ~a 秒。

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                          Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                          -6 dB halves the amplitude.
ja: ~adB 値に +100 dB を超える数値は指定できません。~%~%~
                                     ヒント: 6 dB で振幅が倍に、~%~
                                     -6 dB で振幅が半分になります。

en: ~ah ~am
ja: ~a 時間 ~a 分

en: ~ah ~am ~as
ja: ~a 時間 ~a 分 ~a 秒

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
ja: ~a~%サンプリング周波数: ~a Hz。サンプル値スケール: ~a。~a。~%~
    ~a処理長さ: ~a サンプル、~a 秒。~%ピーク振幅: ~a（リニア）、~a dB。重みなしRMS: ~a dB。~%~
    DC オフセット: ~a~a

en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
ja: ~a~a ~a を ~a 秒間隔で生成。~%
