audacity 3.7.6 - en to id translation catalogue (4032 entries)

en: 
    
    	 and
id: 
    
    	 dan

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
id: 
    
    Berkas yang ditampilkan sebagai HILANG telah dipindah atau dihapus dan tidak dapat disalin.
    Kembalikan berkas tersebut ke lokasi semula agar dapat disalin ke proyek.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
id: 
    
    Hanya gunakan modul dari sumber terpercaya

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
id: 
       *   "%s" (karena pintasan '%s' digunakan oleh "%s")

en: 
    %s does not have write permissions.
id: 
    %s tidak memiliki izin menulis.

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
id: 
    * %s, karena Anda telah menetapkan pintasan %s ke %s

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
id: 
    Direktori %s belum ada. Buat dulu?

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
id: 
    Perintah berikut tidak disebutkan dalam berkas yang diimpor, tetapi pintasan mereka telah dihapus karena konflik dengan pintasan baru lainnya:

en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
id:    Apakah Anda ingin menimpa proyek:
    "%s"?
    
       Jika Anda memilih "Ya", proyek
    "%s"
       akan ditimpa secara permanen.

en:  Active
id:  Aktif

en:  Clipped
id:  Terklip

en:  Monitoring
id:  Pemantauan

en:  Mute On
id:  Senyap Aktif

en:  Muted
id:  Disenyapkan

en:  Peak %.2f
id:  Puncak %.2f

en:  Peak %2.f dB
id:  Puncak %2.f dB

en:  Select On
id:  Seleksi Aktif

en:  Selected
id:  Dipilih

en:  Solo On
id:  Solo Aktif

en:  Soloed
id:  Solo

en:  Sync Locked
id:  Sinkronisasi Terkunci

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
id: "%s" 
    bukan merupakan berkas audio. 
    Audacity tidak dapat membuka tipe berkas ini.

en: "%s" couldn't be found.
id: "%s" tidak dapat ditemukan.

en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah berkas audio Dolby Digital. 
    Audacity belum dapat membuka tipe berkas ini. 
    Anda perlu mengubahnya ke format audio yang didukung, seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah berkas audio Musepack. 
    Audacity tidak dapat membuka tipe berkas ini. 
    Jika Anda berpikir ini adalah berkas mp3, namai ulang ekstensi berkas Anda ke ".mp3" 
    dan coba impor lagi. Atau Anda perlu mengubahnya ke format audio yang didukung, 
    seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah berkas media RealPlayer. 
    Audacity tidak dapat membuka format propietari ini. 
    Anda perlu mengubahnya ke format audio yang didukung, seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah berkas audio Wavpack. 
    Audacity tidak dapat membuka tipe berkas ini. 
    Anda perlu mengubahnya ke format audio yang didukung, seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah berkas Windows Media Audio. 
    Audacity tidak dapat membuka tipe berkas ini karena restriksi paten. 
    Anda perlu mengubahnya ke format audio yang didukung, seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
id: "%s" adalah berkas berbasis nada, bukan berkas audio. 
    Audacity tidak dapat membuka tipe berkas ini. 
    Coba ubah ke format audio seperti WAV atau AIFF dan 
    kemudian imporkan, atau rekam ke dalam Audacity.

en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
id: "%s" adalah berkas daftar putar. 
    Audacity tidak dapat membuka berkas karena hanya memiliki tautan ke berkas lain. 
    Anda dapat membuka berkas ini pada editor teks dan mengunduh berkas audio yang asli.

en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah berkas video. 
    Audacity belum dapat membuka tipe berkas ini. 
    Anda perlu mengubahnya ke format audio yang didukung, seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah berkas Advanced Audio Coding. 
    Tanpa pustaka FFmpeg opsional, Audacity tidak dapat membuka tipe berkas ini. 
    Anda perlu mengubahnya ke format audio yang didukung, seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah berkas audio Ogg Speex. 
    Audacity belum dapat membuka tipe berkas ini. 
    Anda perlu mengubahnya ke format audio yang didukung, seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah trek CD audio. 
    Audacity tidak dapat membuka CD audio secara langsung. 
    Ekstrak (rip) trek CD ke format Audio yang 
    Audacity dapat impor, seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah berkas audio terenkripsi. 
    Ini biasanya berasal dari toko musik online. 
    Audacity tidak dapat membuka tipe berkas ini karena enkripsi. 
    Coba rekam berkas ke dalam Audacity, atau bakar ke CD audio kemudian 
    ekstrak trek CD ke format audio yang didukung seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is not a valid file path.
id: "%s" bukan merupakan jalur berkas yang valid.

en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
id: "%s" memerlukan satu trek atau lebih agar bisa diseleksi.

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
id: "Pindahkan fokus trek" me&mutar terus-menerus pada trek

en: % of Original
id: % dari Aslinya

en: %.0f%% Left
id: %.0f%% Kiri

en: %.0f%% Right
id: %.0f%% Kanan

en: %.1f secs
id: %.1f detik

en: %.2f secs
id: %.2f detik

en: %d %s %02d %02dh %02dm %02ds
id: %d %s %02d %02djam %02dmnt %02ddtk

en: %d Channels
id: %d Saluran

en: %d Hz (custom)
id: %d Hz (kustom)

en: %d curves exported to %s
id: kurva %d diekspor ke %s

en: %d hour | %d hours
id[0]: %d jam

en: %d minute | %d minutes
id[0]: %d menit

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
id: %s
    
    '%s' telah dibatalkan karena perekaman dihentikan.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
id: %s
    
    '%s' telah dibatalkan karena kesalahan yang disebutkan di atas.

en: %s
    
    Error exporting recording.
id: %s
    
    Kesalahan mengekspor rekaman.

en: %s
    
    Error saving recording.
id: %s
    
    Kesalahan menyimpan rekaman.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
id: %s
    
    Untuk tips tentang drive yang sesuai, klik tombol bantuan.

en: %s
    
    Recording exported: %s
id: %s
    
    Rekaman diekspor: %s

en: %s
    
    Recording saved: %s
id: %s
    
    Rekaman disimpan: %s

en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    As a result, some realtime effects may be missing.
    Please verify that everything works as intended before saving.
id: %s
    Fitur ini tidak didukung versi Audacity di atas 3.3.3.
    Trek stereo ini telah dipisah menjadi trek mono.
    Akibatnya, beberapa efek realtime mungkin hilang.
    Harap pastikan bahwa semuanya berfungsi sebagaimana mestinya sebelum menyimpan.

en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    Please verify that everything works as intended before saving.
id: %s
    Fitur ini tidak didukung di versi Audacity setelah 3.3.3.
    Trek stereo ini telah dipisah menjadi trek mono.
    Pastikan semuanya berfungsi dengan baik sebelum menyimpan.

en: %s %d of %d
id: %s %d dari %d

en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
id[0]: %s %s dan %s %s, %d dan %d dari %d klip %s

en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
id[0]: %s %s, %d dari %d klip %s

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
id: %s ( berkaitan dengan %s, %s, %s, %s dan %s)

en: %s (missing)
id: %s (tidak ada)

en: %s - L
id: %s - Kr

en: %s - R
id: %s - Kn

en: %s Paused.
id: %s Dijeda.

en: %s Team Members
id: Anggota Tim%s

en: %s and %s.
id: %s dan %s.

en: %s bytes
id: %s byte

en: %s changed
id: %s telah diubah

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
id: %s tidak dapat ditemukan.
    
    Item sudah dibuang dari daftar berkas terkini.

en: %s files
id: Berkas %s

en: %s in:
id: %s dalam:

en: %s includes code from the following projects:
id: %s menyertakan kode dari proyek berikut ini:

en: %s is already open in another window.
id: %s sudah dibuka di window yang lain.

en: %s is not a parameter accepted by %s
id: %s bukan parameter yang diterima oleh %s

en: %s plugin locations
id: %s lokasi plugin

en: %s software is copyright %s 1999-2024 %s Team.
id: Perangkat lunak %s adalah hak cipta %s 1999-2024 Tim %s.

en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
id: %s adalah software gratis, lintas platform untuk merekam dan mengedit suara.

en: %s to select or deselect track.
id: %s untuk memilih atau membatalkan pilihan trek.

en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
id: %s untuk memilih atau membatalkan pilihan trek. Seret ke atas atau ke bawah untuk mengubah urutan trek.

en: %s website:
id: situs web %s:

en: %s window
id: %s jendela

en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
id[0]: %s, %d dari klip %d

en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
id[0]: %s, %d dari %d klip %s

en: %s, Nyquist plug-ins
id: %s, plug-in Nyquist

en: %s, QA tester, documentation and support
id: %s, penguji QA, dokumentasi dan pendukungnya

en: %s, accessibility advisor
id: %s, penasihat aksebilitas

en: %s, co-founder and developer
id: %s, co-founder dan pengembang

en: %s, composer
id: %s, komposer

en: %s, designer
id: %s, desainer

en: %s, developer
id: %s, pengembang

en: %s, developer and support
id: %s, pengembang dan pendukungnya

en: %s, documentation and support
id: %s, dokumentasi dan pendukungnya

en: %s, documentation and support, French
id: %s, dokumentasi dan pendukungnya, Prancis

en: %s, effects presets
id: %s, preset efek

en: %s, graphic artist
id: %s, seniman grafis

en: %s, graphics
id: %s, grafik

en: %s, quality assurance
id: %s, penjaminan kualitas (QA)

en: %s, system administration
id: %s, administrasi sistem

en: %s, tester
id: %s, penguji

en: %s, web developer
id: %s, pengembang web

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
id: %s: Tidak dapat memuat pengaturan di bawah ini . Pengaturan default akan digunakan.
    
    %s

en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
id: %s: adalah untuk Efek, Generator atau Analyzer yang berbeda.

en: %s: is not a valid presets file.
id: %s: bukan berkas preset yang valid.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
id: %s Simpan Salinan Proyek "%s" Sebagai...

en: %sSave Project "%s" As...
id: %s Simpan Proyek "%s" Sebagai...

en: %sSave changes to %s?
id: %s Menyimpan perubahan ke %s?

en: &About
id: &Tentang

en: &About Audacity
id: &Tentang Audacity

en: &About Audacity...
id: &Tentang Audacity...

en: &Add
id: &Tambah

en: &Add new rule
id: &Tambahkan aturan baru

en: &After cut region:
id: &Setelah wilayah terpotong:

en: &Algorithm:
id: &Algoritma:

en: &Align End to End
id: &Selaraskan Ujung ke Ujung

en: &Align Tracks
id: &Selaraskan Trek

en: &All
id: Se&mua

en: &Always paste audio as new clips
id: &Selalu tempelkan audio sebagai klip baru

en: &Amplification (dB):
id: &Amplifikasi (dB):

en: &Amplitude (0-1):
id: &Amplitudo (0-1):

en: &Analyze
id: &Analisa

en: &Append Record
id: &Tambahkan Rekaman

en: &Apply
id: Ter&apkan

en: &Apply Macro
id: &Terapkan Makro

en: &Ask me each time
id: &Tanyakan saya setiap kali

en: &Attack Time:
id: Waktu &Serang:

en: &Audio Settings...
id: &Pengaturan Audio...

en: &Audio Setup Toolbar
id: &Toolbar Pengaturan Audio

en: &Axis:
id: &Aksis:

en: &Background:
id: &Latar Belakang:

en: &Backup Project...
id: Proyek &Cadangan...

en: &Beats
id: &Ketukan

en: &Beep on completion of longer activities
id: &Beep pada penyelesaian aktivitas lama

en: &Before cut region:
id: &Sebelum wilayah terpotong:

en: &Browse...
id: &Jelajah...

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
id: &Ukuran Buffer (8 hingga %d) sampel:

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
id: &Ukuran Buffer (8 hingga 1048576 sampel):

en: &Buffer length:
id: &Panjang buffer:

en: &Cancel
id: &Batal

en: &Center
id: &Tengah

en: &Check for Updates...
id: &Periksa Pembaruan...

en: &Clear
id: &Hapus

en: &Clear Loop
id: Hapus Pengulangan

en: &Close
id: &Tutup

en: &Close Project
id: &Tutup Proyek

en: &Collapse All Tracks
id: &Ciutkan Semua Trek

en: &Command
id: &Perintah

en: &Copy
id: &Salin

en: &Copy	Ctrl+C
id: &Salin	Ctrl+C

en: &Copy Label text
id: &Salin Teks Label

en: &Copy Names to Clipboard
id: &Salin nama ke Papan Klip

en: &Cursor
id: &Kursor

en: &Cursor to
id: &Kursor ke

en: &Curves
id: &Kurva

en: &Cut
id: &Potong

en: &Cut and leave gap
id: &Potong dan beri celah

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
id: &Toolbar Potong/Salin/Sisipkan

en: &Dangerous Reset...
id: &Reset Riskan...

en: &Decrease Gain on Focused Track
id: &Kurangi Gain pada Trek Terfokus

en: &Decrease Playback Speed
id: &Mengurangi Kecepatan Pemutaran

en: &Decrease Playback Volume
id: &Kurangi Volume Pemutaran

en: &Defaults
id: &Normal

en: &Delay time (seconds):
id: &Waktu tunda (detik):

en: &Delete
id: &Hapus

en: &Delete Key
id: Tombol &Hapus

en: &Delete Label
id: &Hapus Label

en: &Delete and leave gap
id: &Hapus dan beri celah

en: &Details
id: &Rincian

en: &Device Toolbar
id: Toolbar &Perangkat

en: &Device:
id: &Perangkat:

en: &Diagnostics
id: &Diagnostik

en: &Difference:
id: &Perbedaan:

en: &Discard
id: &Buang

en: &Discard Selected
id: &Buang yang dipilih

en: &Do nothing
id: %Tidak melakukan apa pun

en: &Don't apply effects in batch mode
id: &Jangan terapkan efek pada mode kumpulan

en: &Don't show again
id: &Jangan tampilkan lagi

en: &Don't show this again at start up
id: &Jangan tampilkan lagi waktu mulai

en: &Draw
id: &Gambar

en: &Draw Tool
id: &Alat Gambar

en: &Dry/Wet:
id: &Kering/Basah:

en: &Duration:
id: &Durasi:

en: &EQ Type:
id: Tipe &EQ:

en: &Edit Parameters
id: &Parameter Edit

en: &Edit Toolbar
id: Toolbar &Edit

en: &Enable
id: &Aktifkan

en: &Envelope Tool
id: &Alat Sarung Suara

en: &Expand
id: &Perluas

en: &Export
id: &Ekspor

en: &Export Audio...
id: &Ekspor Audio...

en: &Export...
id: &Ekspor...

en: &Export:
id: &Ekspor:

en: &File
id: &Berkas

en: &Files...
id: &Berkas...

en: &Filter Type:
id: &Jenis Filter:

en: &Find Notes
id: &Telusuri Nada

en: &Find...	Ctrl+F
id: &Telusuri...	Ctrl+F

en: &Fit to Width
id: &Sesuaikan dengan Lebar

en: &Foreground:
id: &Latar depan:

en: &Format
id: & Format

en: &Free Space:
id: &Ruang Bebas:

en: &Frequency (Hz):
id: &Frekuensi (Hz):

en: &Frequency smoothing (bands):
id: &Penghalusan frekuensi (band):

en: &Function:
id: &Fungsi:

en: &Gain (dB):
id: Pen&guatan (dB):

en: &Generate
id: &Buat

en: &Generate Support Data...
id: &Buat Data Dukungan...

en: &Get More...
id: &Dapatkan Lebih...

en: &Get Noise Profile
id: &Ambil Profil Derau

en: &Get more effects...
id: &Dapatkan lebih banyak efek...

en: &Go	F5
id: &Jalankan	F5

en: &Go to
id: &Pergi ke

en: &Graphic
id: &Grafis

en: &Grids
id: &Garis kisi

en: &Help
id: &Bantuan

en: &Higher S-expr	F10
id: &Lebih Tinggi S-expr	F10

en: &History
id: &Riwayat

en: &Hotkey:
id: &Tombol Pintasan:

en: &Import
id: &Impor

en: &Import...
id: &Impor...

en: &Import:
id: &Impor:

en: &Increase Gain on Focused Track
id: &Tingkatkan Gain pada Trek Terfokus

en: &Increase Playback Speed
id: &Tingkatkan Kecepatan Pemutaran

en: &Increase Playback Volume
id: &Tingkatkan Volume Pemutaran

en: &Insert
id: &Masukkan

en: &Invert
id: &Balikkan

en: &Isolate
id: &Isolasi

en: &Join
id: &Gabungkan

en: &Key
id: &Kunci

en: &Label Track
id: &Trek Label

en: &Labels
id: &Label

en: &Labels...
id: &Label...

en: &Language:
id: Ba&hasa:

en: &Large Icons
id: &Ikon besar

en: &Latency compensation:
id: &Kompensasi latensi:

en: &Left
id: &Kiri

en: &Left at Playback Position
id: &Di kiri Posisi Pemutaran

en: &Length:
id: &Panjang:

en: &Levels to discard
id: &Level yang akan dibuang

en: &Linear scale
id: &Skala linier

en: &Link Volume control to Tone controls
id: &Kaitkan kontrol Volume ke kontrol Nada

en: &Load
id: &Memuat

en: &Load...
id: &Ambil...

en: &Location:
id: &Lokasi:

en: &Lookahead (ms)
id: &Prediksi (ms)

en: &Looping
id: &Mengulangi

en: &MIDI Device Info...
id: Info Perangkat &MIDI...

en: &Macro Manager
id: &Pengelola Makro

en: &Macro output:
id: &Output makro:

en: &Manage History
id: Kelola Riwayat

en: &Manage Plugins
id: Kelola Plugin

en: &Measure selection
id: &Ukur seleksi

en: &Metadata Editor
id: &Editor Metadata

en: &Mono Track
id: Trek &Mono

en: &Move Selection with Tracks
id: &Pindah Seleksi dengan Trek

en: &Multi Tool
id: &Multi Alat

en: &Mute All Tracks
id: &Senyapkan Semua Trek

en: &Name
id: &Nama

en: &New
id: &Baru

en: &New Length:
id: &Panjang Baru:

en: &New Peak Amplitude (dB):
id: &Puncak Amplitudo Baru (dB):

en: &Next S-expr	F12
id: &Selanjutnya S-expr	F12

en: &Next Tool
id: &Alat Berikutnya

en: &Noise reduction (dB):
id: &Pengurangan derau (dB):

en: &Noise type:
id: &Tipe derau:

en: &None
id: &Tidak Sama Sekali

en: &Normalize
id: &Normalkan

en: &Normalize peak amplitude to
id: &Normalkan amplitudo puncak ke

en: &Number of repeats to add:
id: &Jumlah pengulangan yang akan ditambahkan:

en: &Only match the loop tempo to the project tempo when the ruler displays "Beats and Measures"
id: &Hanya cocokkan tempo pengulangan dengan tempo proyek saat penggaris menampilkan "Ketukan dan Irama"

en: &Open...
id: &Buka...

en: &Optimize for Voice
id: &Optimalkan untuk Suara

en: &Other...
id: &Lainnya...

en: &Output gain (dB):
id: &Gain output (dB):

en: &Pan
id: &Pergeseran

en: &Parameters
id: &Parameter

en: &Paste
id: &Sisipkan

en: &Paste	Ctrl+V
id: &Sisipkan	Ctrl+V

en: &Pause
id: &Jeda

en: &Pinned Recording/Playback head
id: &Penunjuk Perekaman/Pemutaran Tersemat

en: &Pitch and Speed...
id: &Pitch dan Kecepatan...

en: &Play-at-Speed
id: &Putar-pada-Kecepatan

en: &Playback Device
id: &Perangkat Pemutaran

en: &Playback Meter Toolbar
id: &Toolbar Pengukur Pemutaran

en: &Pre-delay (ms):
id: &Pra-tunda (ms):

en: &Preferences...
id: &Preferensi...

en: &Preview
id: &Pratinjau

en: &Previous S-expr	F11
id: &Sebelumnya S-expr	F11

en: &Previous Tool
id: &Alat Sebelumnya

en: &Project
id: &Proyek

en: &Project Sample Rate:
id: & Laju Sampel Proyek:

en: &Project Start
id: &Mulai Proyek

en: &Quantize Notes
id: Hit&ung Nada

en: &Quick Help
id: &Bantuan Cepat

en: &Quit Audacity
id: &Keluar dari Audacity

en: &Range (dB):
id: &Rentang (dB):

en: &Range...
id: &Rentang...

en: &Ratio:
id: &Rasio:

en: &Raw Data...
id: &Data Raw...

en: &Record
id: &Rekam

en: &Recording
id: &Merekam

en: &Recording Device
id: &Perangkat Perekaman

en: &Recording Meter Toolbar
id: &Toolbar Pengukur Perekaman

en: &Recover Selected
id: &Pulihkan yang dipilih

en: &Redo
id: &Ulang

en: &Redo	Ctrl+Y
id: &Ulangi	Ctrl+Y

en: &Redo %s
id: &Ulang %s

en: &Remember my choice and don't show again
id: &Ingat pilihan dan jangan tampilkan lagi

en: &Remove
id: &Buang

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
id: &Hapus offset DC (memusatkan pada 0,0 secara vertikal)

en: &Remove temporary files after:
id: &Hapus berkas sementara setelahnya:

en: &Rename Clip...
id: &Namai Ulang Klip...

en: &Rename...
id: &Namai ulang...

en: &Repeat %s
id: &Ulangi %s

en: &Replot...
id: &Plot Ulang...

en: &Resample...
id: &Sampel Ulang...

en: &Rescan
id: &Pindai ulang

en: &Retry
id: &Coba lagi

en: &Right
id: &Kanan

en: &Right at Playback Position
id: &Di Kanan Posisi Pemutaran

en: &Room Size (%):
id: &Ukuran Kamar (%):

en: &Run Benchmark...
id: &Jalankan Benchmark...

en: &Save
id: &Simpan

en: &Save Project
id: &Simpan Proyek

en: &Save to Cloud
id: &Simpan ke Awan

en: &Save...
id: &Simpan...

en: &Seconds
id: &Detik

en: &Select
id: &Pilih

en: &Select Curve:
id: &Pilih Kurva:

en: &Select all audio, if selection required
id: &Seleksi semua audio, jika diperlukan

en: &Selection
id: &Seleksi

en: &Selection Tool
id: &Alat Seleksi

en: &Selection Toolbar
id: Toolbar &Seleksi

en: &Semitones (half-steps):
id: &Seminada (setengah langkah):

en: &Sensitivity:
id: &Sensitivitas:

en: &Set
id: &Atur

en: &Set Loop to Selection
id: Atur Pengulangan ke Seleksi

en: &Settings
id: &Pengaturan

en: &Share Audio Toolbar
id: &Bagikan Toolbar Audio

en: &Share to audio.com
id: &Bagikan ke audio.com

en: &Short period:
id: Periode pen&dek:

en: &Show Clipping in Waveform
id: &Tampilkan Kliping dalam Waveform

en: &Show:
id: &Tampilkan:

en: &Sign Out
id: &Keluar

en: &Size:
id: &Ukuran:

en: &Skip
id: &Lewati

en: &Skip effects scanning at startup
id: &Lewati pemindaian efek saat memulai

en: &Small Icons
id: &Ikon kecil

en: &Snapping Toolbar
id: &Toolbar Penempel

en: &Solo/Unsolo Focused Track
id: &Solo/Non-solo Trek Terfokus

en: &Spectrogram
id: &Spektrogram

en: &Speed Multiplier:
id: &Pengganda Kecepatan:

en: &Stages:
id: &Tahapan:

en: &Start threshold (samples):
id: &Threshold awal (sampel):

en: &Stereo Track
id: Trek &Stereo

en: &Stop	F6
id: &Berhenti	F6

en: &Stretch Factor:
id: &Faktor Peregangan:

en: &Subtype:
id: &Subtipe:

en: &Threshold (lower is more sensitive):
id: &Threshold (lebih rendah lebih sensitif):

en: &Time Resolution (seconds):
id: &Resolusi Waktu (detik):

en: &Time Toolbar
id: Toolbar &Waktu

en: &Time Track
id: Trek &Waktu

en: &Timer Record...
id: &Pengatur Waktu Perekaman...

en: &Toggle Focused Track
id: &Toggle Trek Terfokus

en: &Tone/silence ratio:
id: &Rasio nada/hening:

en: &Toolbars
id: &Toolbar

en: &Top S-expr	F9
id: & Atas S-expr	F9

en: &Total space used
id: &Total ruang terpakai

en: &Track
id: &Trek

en: &Track Number
id: &Nomor Trek

en: &Tracks
id: &Trek

en: &Transport Toolbar
id: &Toolbar Kendali

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
id: &Perlakukan mono sebagai dual-mono (disarankan)

en: &Treble (dB):
id: &Trebel (dB):

en: &Tree
id: &Pohon

en: &Try again
id: &Coba lagi

en: &Type to create a label
id: &Ketik untuk membuat label

en: &Type:
id: &Tipe:

en: &Typing Creates New Labels
id: &Mengetik Membuat Label Baru

en: &Undo
id: &Urungkan

en: &Undo	Ctrl+Z
id: &Urungkan	Ctrl+Z

en: &Undo %s
id: &Urungkan %s

en: &Undo levels available
id: &Pengurungan bertingkat tersedia

en: &Unmute All Tracks
id: &Senyapkan Semua Trek

en: &Update Cloud Audio Preview
id: &Perbarui Pratinjau Audio Awan

en: &Use Preferences
id: &Preferensi Penggunaan

en: &Use Preset
id: &Gunakan Preset

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
id: &Gunakan SSE/SSE2/.../AVX

en: &Use high quality stretching (slow)
id: &Gunakan peregangan berkualitas tinggi (lambat)

en: &View
id: &Tampilan

en: &Wave Color
id: &Warna Waveform

en: &Window types:
id: &Jenis jendela:

en: &Zero padding factor:
id: & Faktor penyisipan nol:

en: &Zoom to Selection
id: Perbesar Ter&pilih

en: &cents:
id: &sen:

en: &speed %:
id: &kecepatan%

en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
id: efek ';type tool' tidak dapat mengembalikan audio dari Nyquist.

en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
id: efek ';type tool' tidak dapat mengembalikan label dari Nyquist.

en: 'Export' directory cannot be set.
id: direktori 'Ekspor' tidak dapat diatur.

en: 'Import' directory cannot be set.
id: direktori 'Impor' tidak dapat diatur.

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
id: direktori 'Output Makro' tidak dapat ditetapkan.

en: 'Open' directory cannot be set.
id: direktori 'Buka' tidak dapat diatur.

en: 'Save' directory cannot be set.
id: direktori 'Simpan' tidak dapat diatur.

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
id: 'Direktori Sementara' tidak dapat diatur.

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
id: direktori 'berkas sementara' tidak dapat diatur.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
id: selalu letakkan 'tak bernama' di dasar daftar

en: 'unnamed' is special
id: 'tak bernama' adalah istimewa

en: (%) [-50 to 100]:
id: (%) [-50 hingga 100]:

en: (&semitones) [-12 to 12]:
id: (&semitone) [-12 hingga 12]:

en: (-100 to 0 dB):
id: (-100 hingga 0 dB):

en: (-80 to -20 dB):
id: (-80 hingga -20 dB):

en: (0 to 100):
id: (0 hingga 100):

en: (0 to 5):
id: (0 hingga 5):

en: (C) 2009 by Leland Lucius
id: (C) 2009 dari Leland Lucius

en: (Esc to cancel)
id: (Esc untuk membatalkan)

en: (Maximum 0dB)
id: (Maksimum 0dB)

en: (Not Used):
id: (Tidak Digunakan):

en: (Recovered)
id: (Dipulihkan)

en: (Use context menu to change format.)
id: (Gunakan menu konteks untuk mengubah format.)

en: (disabled)
id: (nonaktif)

en: (external program)
id: (program eksternal)

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
id: (s&eminada) [-12 hingga 12]:

en: (snapping)
id: (Menempel)

en: - END -
id: - SELESAI -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
id: -120 dB (batas terbaik untuk pendengaran manusia)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
id: -145 dB (rentang PCM dari sampel 24 bit)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
id: -36 dB (rentang dangkal untuk mengedit amplitudo tinggi)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
id: -48 dB (rentang PCM dari sampel 8 bit)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
id: -60 dB (rentang PCM dari sampel 10 bit)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
id: -72 dB (rentang PCM dari sampel 12 bit)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
id: -84 dB (rentang PCM dari sampel 14 bit)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
id: -96 dB (rentang PCM dari sampel 16 bit)

en: -Infinity
id: -tak terhingga

en: 0 (fastest)
id: 0 (tercepat)

en: 0 means endless
id: 0 berarti tak hingga

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
id: 0100 hari 024 jam 060 mnt 060 dtk

en: 0100 h 060 m 060 s
id: 0100 jam 060 mnt 060 dtk

en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
id: 0100 jam 060 mnt 060 dtk+># sampel

en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
id: 0100 jam 060 mnt 060 dtk+>030 bingkai| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
id: 0100 jam 060 mnt 060 dtk+>24 bingkai

en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
id: 0100 jam 060 mnt 060 dtk+>25 bingkai

en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
id: 0100 jam 060 mnt 060 dtk+>30 bingkai|N

en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
id: 0100 jam 060 mnt 060 dtk+>75 bingkai

en: 0100 h 060 m 060>0100 s
id: 0100 j 060 m 060>0100 d

en: 0100 h 060 m 060>01000 s
id: 0100 jam 060 mnt 060>01000 dtk

en: 01000,01000 frames|24
id: 01000,01000 bingkai|24

en: 01000,01000 frames|25
id: 01000,01000 bingkai|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
id: 01000,01000 bingkai|29.97002997

en: 01000,01000 frames|75
id: 01000,01000 bingkai|75

en: 01000,01000 seconds
id: 01000,01000 detik

en: 01000,01000,01000 samples|#
id: 01000,01000,01000 sampel|#

en: 01000,01000>01000 seconds
id: 01000,01000>01000 detik

en: 01000>01000 kHz|0.001
id: centihertz

en: 099 days 024 h 060 m 060 s
id: 0100 hari 024 jam 060 mnt 060 dtk

en: 099 h 060 m 060 s
id: 0100 jam 060 mnt 060 dtk

en: 1 (After Label)
id: 1 (Setelah Label)

en: 1 (Before Label)
id: 1 (Sebelum Label)

en: 1 (Mono) Recording Channel
id: 1 (Mono) Saluran Perekaman

en: 1 - 1000 bars
id: 1 - 1000 birama

en: 1 - 20 beats/measure
id: 1 - 20 ketukan/irama

en: 1 Channel (Mono)
id: 1 Saluran (Mono)

en: 1 channel (mono)
id: 1 Saluran (Mono)

en: 1/128 (triplets)
id: 1/128 (triplet)

en: 1/16 (triplets)
id: 1/16 (triplet)

en: 1/2 (triplets)
id: 1/2 (triplet)

en: 1/32 (triplets)
id: 1/32 (triplet)

en: 1/4 (triplets)
id: 1/4 (triplet)

en: 1/64 (triplets)
id: 1/64 (triplet)

en: 1/8 (triplets)
id: 1/8 (triplet)

en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
id: 1000 seminada >0100 sen|17.312340491

en: 100>01000 octaves|1.442695041
id: 100>01000 oktaf|1.442695041

en: 100Hz Rumble
id: Gemuruh 100Hz

en: 100ths of Seconds
id: 1/100 Detik

en: 10>01000 decades|0.434294482
id: 10>01000 dekade|0,434294482

en: 10ths of Seconds
id: 1/10 Detik

en: 1st Experimental Command...
id: Perintah Eksperimental Pertama...

en: 2 (After Label)
id: 2 (Setelah Label)

en: 2 (Before Label)
id: 2 (Sebelum Label)

en: 2 (Stereo) Recording Channels
id: 2 (Stereo) Saluran Perekaman

en: 2 Channels (Stereo)
id: 2 Saluran (Stereo)

en: 2 channels (stereo)
id: 2 Saluran (Stereo)

en: 20ths of Seconds
id: 1/20 Detik

en: 220-260 kbps (Best Quality)
id: 220-260 kbps (Kualitas Terbaik)

en: 25th Anniversary Merchandise!
id: Merchandise Hari Jadi ke-25!

en: 2nd Experimental Command
id: Perintah Eksperimental Kedua...

en: 2nd Harmonic (Octave)
id: Harmonik ke-2 (Oktaf)

en: 2nd parameter to sqlite3_bind out of range
id: Paremeter kedua untuk sqlite3_bind berada di luar jangkauan

en: 3 (After Label)
id: 3 (Setelah Label)

en: 3 (Before Label)
id: 3 (Sebelum Label)

en: 30 - 300 beats/minute
id: 30 - 300 ketukan/menit

en: 32 bit float
id: 32-bit float

en: 32768 - most narrowband
id: 32768 - jangkauan terkecil

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
id: Harmonik ke-3 (Perfect Fifth)

en: 4 Pixels per Sample
id: 4 Piksel per Sampel

en: 45-85 kbps (Smaller files)
id: 45-85 kbps (Berkas yang lebih kecil)

en: 500ths of Seconds
id: 1/500 Detik

en: 50ths of Seconds
id: 1/50 Detik

en: 5ths of Seconds
id: 1/5 Detik

en: 64 bit float
id: 32-bit float

en: 8 (best)
id: 8 (terbaik)

en: 8 - most wideband
id: 8 - jangkauan terbesar

en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
id: <b>DC Offset:</b>&nbsp;&nbsp;~a

en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
id: <b>Amplitudo Puncak:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linier) &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
id: <b>RMS</b> (tidak tertimbang): &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
id: <b>Laju Sampel:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

en: <untitled>
id: <tanpa judul>

en: A channel of a stereo track was missing.
id: Sebuah saluran dari trek stereo tidak ada.

en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
id: Kesalahan I/O pada disk
    (Tidak dapat bekerja dengan blockberkas)

en: A file named "%s" already exists. Replace?
id: Berkas bernama "%s" sudah ada. Ganti?

en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
id: Jurnal akan direkam setelah Audacity dimulai ulang.

en: A malloc() failed
id: Malloc() gagal

en: A table in the database is locked
id: Sebuah tabel dalam database terkunci

en: A track has a corrupted sample sequence.
id: Sebuah trek memiliki sekuens sampel yang rusak (terkorupsi).

en: A&ctual compression
id: Kompresi A&ktual

en: A&lgorithm:
id: A&lgoritma:

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
id: C&oba gunakan filter dalam dialog OpenFile terlebih dahulu

en: A&uto-scroll if head unpinned
id: G&ulir otomatis jika penunjuk tidak tersemat

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
id: Penyesuaian Level Perekaman O&tomatis (nyala/mati)

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
id: Profil AAC
    Kompleksitas Rendah (LC) - default
    Kebanyakan pemutar tidak akan memutar selain LC

en: AC3 Files (FFmpeg)
id: Berkas AC3 (FFmpeg)

en: AM Radio
id: Radio AM

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
id: Berkas AMR (jangkuan sempit) (FFmpeg)

en: AUP project files (*.aup)
id: Proyek berkas AUP (*.aup)

en: AUP3 project files
id: Berkas proyek AUP3

en: Abort due to constraint violation
id: Batal karena pelanggaran batasan

en: About
id: Tentang

en: About %s
id: Tentang %s

en: Abrupt
id: Tiba-tiba

en: Accept && continue
id: Terima && lanjutkan

en: Access permission denied
id: Izin akses ditolak

en: Account
id: Akun

en: Account linked successfully!
id: Akun berhasil dihubungkan!

en: Acoustic
id: Akustik

en: Acoustic Guitar
id: Gitar Akustik

en: Action
id: Aksi

en: Action after Timer Recording:
id: Tindakan setelah Pengatur Waktu Perekaman:

en: Activation level (dB):
id: Level aktivasi (dB):

en: Actual Compression
id: Kompresi Aktual

en: Actual Rate: %d
id: Laju Asli: %d

en: Ad&just Playback Speed...
id: Se&suaikan Kecepatan Pemutaran...

en: Ad&just Playback Volume...
id: Se&suaikan Volume Pemutaran...

en: Add
id: Tambah

en: Add %s
id: Tambah %s

en: Add Label Track
id: Tambahkan Label Trek

en: Add Label at &Playback Position
id: Menambahkan Label pada &Posisi Pemutaran

en: Add Label at &Selection
id: Tambahkan Label pada &Seleksi

en: Add Mono Track
id: Tambahkan Trek Mono

en: Add Realtime Effects
id: Tambahkan Efek Realtime

en: Add Stereo Track
id: Tambahkan Trek Stereo

en: Add effect
id: Menambahkan efek

en: Add new location
id: Tambahkan lokasi baru

en: Add to History
id: Tambahkan ke Riwayat

en: Added %s to %s
id: Menambahkan %s ke %s

en: Added label
id: Label telah dibuat

en: Adds ambience or a "hall effect"
id: Tambahkan suasana atau "efek aula"

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
id: Tambahkan kemampuan untuk menggunakan efek VST di Audacity.

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
id: Tambahkan kemampuan untuk menggunakan efek VST3 di Audacity.

en: Adj&ust Recording Volume...
id: Se&suaikan Volume Perekaman...

en: Adjust label interval to fit length
id: Sesuaikan interval label agar selaras dengan panjang

en: Adjust left trim by %.02f seconds
id: Sesuaikan guntingan kiri sebanyak %.02f detik

en: Adjust right trim by %.02f seconds
id: Sesuaikan guntingan kanan sebanyak %.02f detik

en: Adjustable Fade
id: Penyesuaian Pemudaran

en: Adjusted Pan
id: Pengubahan Pan

en: Adjusted envelope.
id: Sarung suara disesuaikan.

en: Adjusted gain
id: Kekuatan yang Diubah

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
id: Menyesuaikan level volume frekuensi tertentu

en: Advanced Mixing Options
id: Opsi Mixing Lanjut

en: Advanced Settings
id: Pengaturan Lanjutan

en: After Recording completes:
id: Setelah Perekaman selesai:

en: Album Title
id: Judul Album

en: Algorithm
id: Algoritma

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
id: Algoritma tidak efektif pada audio ini. Tidak ada perubahan.

en: Align &Together
id: Selaraskan &Bersama

en: Align End
id: Selaraskan Akhir

en: Align End to End
id: Selaraskan Akhir ke Akhir

en: Align MIDI to Audio
id: Selaraskan MIDI ke Audio

en: Align Start
id: Selaraskan Awal

en: Align Together
id: Selaraskan Bersama-sama

en: Align/Move End
id: Selaraskan/Pindahkan Akhir

en: Align/Move End to End
id: Selaraskan/Pindahkan Akhir ke Akhir

en: Align/Move Start
id: Selaraskan/Pindahkan Awal

en: Align/Move Together
id: Selaraskan/Pindahkan Bersama-sama

en: Aligned end to cursor/selection start
id: Akhir telah Diselaraskan ke kursor/awal seleksi

en: Aligned end to end
id: Akhir telah Diselaraskan ke akhir

en: Aligned end to selection end
id: Akhir telah Diselaraskan ke akhir seleksi

en: Aligned start to cursor/selection start
id: Awal telah Diselaraskan ke kursor/awal seleksi

en: Aligned start to selection end
id: Awal telah Diselaraskan ke akhir seleksi

en: Aligned start to zero
id: Awal telah Diselaraskan dengan nol

en: Aligned together
id: Diselaraskan bersama-sama

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
id: Akhir telah Diselaraskan/Dipindahkan ke kursor/awal seleksi

en: Aligned/Moved end to end
id: Akhir telah Diselaraskan/Dipindahkan ke akhir

en: Aligned/Moved end to selection end
id: Akhir telah Diselaraskan/Dipindahkan ke akhir seleksi

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
id: Awal telah Diselaraskan/Dipindahkan ke kursor/awal seleksi

en: Aligned/Moved start to selection end
id: Awal telah Diselaraskan/Dipindahkan ke akhir seleksi

en: Aligned/Moved start to zero
id: Awal telah Diselaraskan/Dipindahkan dari nol

en: Aligned/Moved together
id: Diselaraskan/Dipindahkan bersama-sama

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
id: Penyelarasan selesai: MIDI dari %.2f hingga %.2f detik, Audio dari %.2f hingga %.2f detik.

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
id: Kesalahan penyelarasan: input terlalu pendek: MIDI dari %.2f hingga %.2f detik, Audio dari %.2f hingga %.2f detik.

en: All
id: Semua

en: All audio is muted.
id: Semua audio disenyapkan.

en: All files
id: Semua Berkas

en: All noise profile data must have the same sample rate.
id: Semua data profil derau harus memiliki laju sampel yang sama.

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
id: Semua laporan bersifat anonim. Lihat %s untuk info lebih lanjut.

en: All saved changes will now update to the cloud. You can manage this file from your uploaded projects page on audio.com
id: Semua perubahan tersimpan kini akan diperbarui di awan. Anda dapat mengelola berkas ini di halaman proyek yang diunggah di audio.com

en: All selected audio is muted.
id: Semua audio yang dipilih disenyapkan.

en: All supported
id: Semua didukung

en: All supported files
id: Semua berkas yang didukung

en: Allegro file
id: Berkas Allegro

en: Allegro files
id: Berkas Allegro

en: Allo&w clipping
id: Izin&kan clipping

en: Allow
id: Izinkan

en: Allow duration to change
id: Izinkan durasi untuk berubah

en: Allow overwriting
id: Izinkan menimpa

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
id: Memungkinkan perubahan berkelanjutan pada tempo dan/atau nada

en: Already have an account?
id: Sudah memiliki akun?

en: Alternate Lines
id: Baris Alternatif

en: Alternating In / Out
id: Bolak-balik Masuk / Keluar

en: Alternating Out / In
id: Bolak-balik Keluar / Masuk

en: Always &ask
id: Selalu &tanya

en: Always &match the loop tempo to the project tempo
id: Selalu sesuaikan tempo pengulangan dengan tempo proyek

en: Always &save to cloud
id: Selalu &simpan ke awan

en: Always ask
id: Selalu Tanya

en: Always copy all files (safest)
id: Selalu salin semua berkas (paling aman)

en: Always save to the co&mputer
id: Selalu simpan ke ko&mputer

en: Always scrub un&pinned
id: Selalu scrub yang tak terse&mat

en: Ambience
id: Suasana

en: Amount (dB)
id: Jumlah (dB)

en: Amount of noise in mix (percent)
id: Jumlah derau dalam mix (persen)

en: Amount to import:
id: Besar yang diimpor:

en: Amplification dB
id: dB Amplifikasi

en: Amplify
id: Memperkuat

en: Amplitude (0 - 1)
id: Amplitudo (0 - 1)

en: Amplitude End
id: Akhir Amplitudo

en: Amplitude Start
id: Awal Amplitudo

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
id: Amplitudo Jarum Radar (persen)

en: Amplitude of carrier wave (percent)
id: Amplitudo gelombang pembawa (persen)

en: Amplitude of white noise (percent)
id: Amplitudo derau putih (persen)

en: An action on audio.com is required before you can continue. Once you are done with it, click Retry
id: Diperlukan tindakan di audio.com sebelum melanjutkan. Setelah Anda selesai melakukannya, klik Coba Lagi

en: An action on audio.com is required before you can continue. You can cancel this operation.
id: Diperlukan tindakan di audio.com sebelum melanjutkan. Anda bisa membatalkan operasi ini.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
id: Kesalahan yang tidak dapat dipulihkan terjadi selama pengaktifan

en: Analysis Time:
id: Waktu Analisis:

en: Analyze
id: Analisa

en: Analyze Noise Level
id: Menganalisis Level Derau

en: Analyzer
id: Penganalisa

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
id: Menganalisis trek pertama dari pasangan stereo: %s

en: Analyzing imported audio
id: Menganalisa audio yang diimpor

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
id: Menganalisis trek kedua dari pasangan stereo: %s

en: Analyzing: %s
id: Menganalisis: %s

en: Anyone will be able to listen to this audio.
id: Siapapun dapat mendengarkan audio ini.

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
id: Pemeriksaan pembaruan dan laporan kesalahan membutuhkan akses ke jaringan. Fitur ini opsional.

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
id: Pemeriksaan pembaruan aplikasi memerlukan akses jaringan. Untuk melindungi privasi Anda, Audacity tidak menyimpan informasi pribadi apa pun.

en: App updates
id: Pembaruan aplikasi

en: App updates & usage info
id: Pembaruan aplikasi & info penggunaan

en: Append Record
id: Tambahkan Rekaman

en: Application
id: Aplikasi

en: Applied Macro
id: Makro Diterapkan

en: Applied Macro '%s'
id: Menerapkan Makro '%s'

en: Applied effect to selection
id: Menerapkan efek pada seleksi

en: Applied effect: %s
id: Efek diterapkan: %s

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
id: Menerapkan berangsur-masuk linier ke audio yang dipilih

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
id: Menerapkan berangsur-keluar linier ke audio yang dipilih

en: Applies to all tracks
id: Terapkan ke semua trek

en: Apply %s
id: Mengaplikasikan %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
id: Terapkan %s dengan (beberapa) parameter
    
    %s

en: Apply '%s'
id: Terapkan '%s'

en: Apply Macro
id: Menerapkan Untaian

en: Apply Macro to:
id: Terapkan Makro ke:

en: Apply Make-up Gain
id: Menerapkan Make-up Gain

en: Apply macro to files...
id: Terapkan makro ke berkas...

en: Apply macro to project
id: Terapkan macro ke proyek

en: Applying %s...
id: Menerapkan %s...

en: Applying '%s' to current project
id: Menerapkan '%s' ke proyek saat ini

en: Applying Nyquist Effect...
id: Menerapkan Efek Nyquist...

en: Applying...
id: Menerapkan...

en: Are you sure you want to cancel?
id: Yakin ingin membatalkannya?

en: Are you sure you want to delete "%s"?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus "%s"?

en: Are you sure you want to delete %s?
id: Anda yakin mau menghapus %s?

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
id: Yakin akan membuang berkas yang dipilih?
    Memilih "Ya' akan segera menghapus proyek yang dipilih secara permanen.

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
id: Anda yakin ingin mengatur ulang daftar genre Anda?

en: Are you sure you wish to cancel?
id: Yakin ingin membatalkan?

en: Are you sure you wish to close?
id: Yakin ingin menutup?

en: Are you sure you wish to stop?
id: Yakin ingin menghentikan?

en: Artificial
id: Buatan

en: Artist Name
id: Nama Artis

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
id: Sebagai bagian dari pemrosesan mereka, beberapa efek Audio Unit harus menunda pengembalian audio ke Audacity. Ketika tidak mengkompensasi penundaan ini, Anda akan melihat bahwa keheningan kecil telah disisipkan ke dalam audio. Mengaktifkan opsi ini akan memberikan kompensasi tersebut, tetapi mungkin tidak berfungsi untuk semua efek Audio Unit.

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
id: Sebagai bagian dari pemrosesan mereka, beberapa efek LADSPA harus menunda pengembalian audio ke Audacity. Apabila tidak mengkompensasi penundaan ini, Anda akan melihat bahwa keheningan kecil telah disisipkan ke dalam audio. Mengaktifkan opsi ini akan memberikan kompensasi tersebut, tetapi mungkin tidak berfungsi untuk semua efek LADSPA.

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
id: Sebagai bagian dari pemrosesan mereka, beberapa efek LV2 harus menunda pengembalian audio ke Audacity. Apabila tidak mengkompensasi penundaan ini, Anda akan melihat bahwa keheningan kecil telah disisipkan ke dalam audio. Mengaktifkan pengaturan ini akan memberikan kompensasi tersebut, tetapi mungkin tidak berfungsi untuk semua efek LV2.

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
id: Sebagai bagian dari pemrosesan mereka, beberapa efek VST harus menunda pengembalian audio ke Audacity. Ketika tidak mengompensasi penundaan ini, Anda akan melihat bahwa keheningan kecil telah dimasukkan ke dalam audio. Mengaktifkan opsi ini akan memberikan kompensasi tersebut, tetapi mungkin tidak berfungsi untuk semua efek VST.

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
id: Sebagai bagian dari pemrosesan mereka, beberapa efek VST3 harus menunda pengembalian audio ke Audacity. Ketika tidak mengkompensasi penundaan ini, Anda akan melihat bahwa keheningan kecil telah disisipkan ke dalam audio. Mengaktifkan opsi ini akan memberikan kompensasi tersebut, tetapi mungkin tidak berfungsi untuk semua efek VST3.

en: Ask me
id: Tanya saya

en: Ask me each time.
    Show dialog each time audio is pasted.
id: Tanyakan saya setiap kali.
    Menampilkan dialog setiap kali audio disisipkan.

en: At &Zero Crossings
id: Di &Simpang-Nol

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
id: Pada 44100 Hz, %d bytes per sampel, jumlah estimasi trek yang
    dapat dimainkan secara bersamaan sekaligus: %.1f

en: At:
id: Di:

en: Attac&k time (secs):
id: Waktu Seran&g (detik):

en: Attack Time
id: Waktu Serang

en: Attack Time %.2f secs
id: Waktu Serang %.2f detik

en: Attack time
id: Waktu serang

en: Attempt to write a read-only database
id: Percobaan untuk menulis ke database read-only

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
id: Mencoba mengekspor %d saluran, tetapi jumlah maksimum saluran untuk format output yang dipilih adalah %d

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
id: Percobaan menginisialisasi perintah berikut ini gagal:
    
    %s
    
    Informasi lebih lanjut mungkin tersedia di 'Bantuan > Diagnostik > Tampilkan Log'

en: Au&dio Device Info...
id: Info Perangkat Au&dio...

en: Audacity %s Toolbar
id: Toolbar %s Audacity

en: Audacity &Support
id: &Dukungan Audacity

en: Audacity Configuration Error
id: Kesalahan konfigurasi Audacity

en: Audacity First Run
id: Pengoperasian Pertama Audacity

en: Audacity Log
id: Log Audacity

en: Audacity Mixer%s
id: Mixer Audacity%s

en: Audacity Module Loader
id: Pemuat Modul Audacity

en: Audacity Preferences
id: Pustaka Audacity

en: Audacity Project Files
id: Berkas Proyek Audacity

en: Audacity Startup Failure
id: Kegagalan Startup Audacity

en: Audacity Support Data
id: Data Dukungan Audacity

en: Audacity Timer Record
id: Pengatur Waktu Rekaman Audacity

en: Audacity Timer Record - Waiting
id: Pengatur Waktu Perekaman Audacity - Menunggu

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
id: Pengatur Waktu Rekaman Audacity - Menunggu untuk mulai

en: Audacity Timer Record Progress
id: Perkembangan Pengatur Waktu Perekaman Audacity

en: Audacity VST preset file
id: Berkas preset Audacity VST

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
id: Audacity mencoba menggunakan FFmpeg untuk mengimpor berkas audio,
    tetapi pustaka tidak ditemukan.
    
    Untuk menggunakan impor FFmpeg, silakan ke Edit > Pustaka > Pustaka
    untuk unduh atau temukan pustaka FFMpeg.

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg library]] to your computer.
id: Audacity dapat mengimpor berkas yang tidak diproteksi dalam banyak format lain (seperti M4A dan WMA, berkas WAV terkompresi dari perekam portabel, dan audio dari berkas video) jika Anda mengunduh dan memasang [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| Pustaka FFmpeg]] opsional ke komputer Anda.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
id: Audacity tidak dapat menemukan lokasi untuk berkas sementara.
    Tolong masukkan direktori yang sesuai ke dalam dialog pustaka.

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
id: Audacity tidak dapat menemukan lokasi aman untuk berkas sementara.
    Audacity membutuhkan tempat di mana program pembersih otomatis tidak akan menghapus berkas sementara.
    Silakan masukkan direktori yang sesuai ke dalam dialog preferensi.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
id: Audacity tidak dapat menemukan berkas:
      %s.
    Tema tidak diambil.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
id: Audacity tidak dapat mengambil berkas:
      %s.
    Format png yang buruk mungkin?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
id: Audacity tidak dapat membuka berkas:
      %s
    untuk ditulis.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
id: Audacity tidak dapat membaca tema default.
    Tolong segera laporkan masalah ini.

en: Audacity could not save file:
      %s
id: Audacity tidak dapat menyimpan berkas:
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
id: Audacity tidak dapat menulis berkas:
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
id: Audacity tidak dapat menulis gambar ke berkas:
      %s.

en: Audacity detected one or more files to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
id: Audacity mendeteksi satu atau beberapa berkas memiliki %s bpm.
    Apakah Anda ingin mengaktifkan tampilan musik dan mengatur tempo proyek ke %s?

en: Audacity detected this file to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
id: Audacity mendeteksi berkas ini memiliki %s bpm.
    Apakah Anda ingin mengaktifkan tampilan musik dan mengatur tempo proyek ke %s?

en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
id: Audacity tidak mengenali tipe berkas '%s'.
    \v
    %sUntuk berkas yang tidak terkompresi, coba Berkas > Impor > Data Raw.

en: Audacity encountered an internal error.
id: Audacity mengalami kesalahan internal.

en: Audacity encountered an unknown error.
id: Audacity mengalami kesalahan tidak diketahui.

en: Audacity failed to open a file in %s.
id: Audacity gagal membuka berkas di %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
id: Audacity gagal membaca dari berkas di %s.

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
id: Audacity gagal menulis berkas %s.
    Mungkin disk penuh atau tidak dapat ditulis.
    Untuk tips tentang mengosongkan ruang, klik tombol bantuan.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
id: Audacity gagal menulis ke berkas.
    Mungkin %s tidak dapat ditulis atau disk penuh.

en: Audacity had trouble connecting to the server.
id: Audacity mengalami masalah saat menyambung ke server.

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
id: Audacity secara otomatis mendeteksi pustaka FFmpeg yang valid.
    Apakah Anda tetap ingin menemukannya sendiri?

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes.
id: Audacity telah menemukan %d plugin yang tidak kompatibel dan tidak dapat dimuat. Kami telah menonaktifkan plugin ini untuk menghindari masalah berhenti atau crash.

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes. If you would still like to attempt to use these plugins, you can enable them using "Manage Plugins". Otherwise, select "Continue".
id: Audacity telah menemukan %d plugin yang tidak kompatibel dan tidak dapat dimuat. Kami telah menonaktifkan plugin ini untuk menghindari masalah berhenti atau crash. Jika Anda masih ingin mencoba menggunakan plugin ini, Anda dapat mengaktifkannya menggunakan "Kelola Plugin". Jika tidak, pilih "Lanjutkan".

en: Audacity is already running
id: Audacity sudah berjalan

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
id: Audacity akan keluar sekarang. Silakan aktifkan Audacity kembali untuk menggunakan direktori berkas sementara yang baru.

en: Audacity is starting up...
id: Audacity sedang memulai...

en: Audacity is unable to connect to MuseHub.com. Please check your connection and try again.
id: Audacity tidak dapat terhubung ke MuseHub.com. Periksa koneksi Anda dan coba lagi.

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
id: Audacity memerlukan berkas %s untuk membuat MP3.

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
id: Audacity memerlukan berkas %s untuk mengekspor dan mengimpor melalui FFmpeg..

en: Audacity no longer uses vst-bridge
id: Audacity tidak lagi menggunakan vst-bridge

en: Audacity notifies you in-app when a new version is available to download.
id: Ketika versi baru tersedia untuk diunduh, Audacity akan memberi tahu Anda intra-aplikasi.

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
id: Berkas proyek Audacity (.AUP) saat ini tidak
    terkait dengan Audacity.
    
    Ingin mengaitkan, sehingga dapat dibuka dengan klik dua kali?

en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
id: Audacity mendeteksi tipe berkas '%s'.
    Pengimpor yang mendukung berkas ini adalah:
    %s,
    tapi tidak ada yang mengenali format ini.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
id: Audacity sukses menulis berkas di %s namun gagal menamai ulang sebagai %s.

en: Audacity update
id: Pembaruan Audacity

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
id: Audacity tidak dapat mengunci direktori berkas sementara.
    Folder ini mungkin digunakan oleh program Audacity yang lain.

en: Audi&o Clips
id: Klip Audi&o

en: Audible input &monitoring
id: &Pemantauan input yang terdengar

en: Audio Device Info
id: Info Perangkat Audio

en: Audio File
id: Berkas audio

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
id: Audio Masuk: %d, Audio Keluar: %d

en: Audio Position
id: Posisi Audio

en: Audio Settings
id: Pengaturan Audio

en: Audio Setup
id: Pengtrn. Audio

en: Audio Track
id: Trek Audio

en: Audio Unit
id: Unit Audio

en: Audio Unit Effect Options
id: Opsi Efek Unit Audio

en: Audio Unit Effects
id: Efek Unit Audio

en: Audio could not be analyzed. This may be due to a stretched or pitch-shifted clip.
    Try resetting any stretched clips, or mixing and rendering the tracks before analyzing
id: Audio tidak dapat dianalisis. Hal ini mungkin disebabkan oleh klip yang diregangkan atau diubah pitch-nya.
    Coba atur ulang klip yang regang, atau mix dan render trek sebelum menganalisis

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
id: Bandwidth audio cutoff (Hz)
    Opsi
    0 - otomatis

en: Audio data analysis:
id: Analisis data audio:

en: Audio options
id: Opsi audio

en: Audio playback and recording
id: Pemutar dan Perekam Audio

en: Audio selection required.
id: Diperlukan seleksi audio.

en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
id: Seleksi audio terlalu pendek untuk dipratinjau.
    
    Coba pilih audio hingga setidaknya %.1f detik lebih lama,
    atau kurangi 'Resolusi Waktu' menjadi kurang dari %.1f detik.

en: Audio.com encountered an internal error.
id: Audio.com mengalami kesalahan internal.

en: Augments loudness while minimizing distortion.
id: Menambah kenyaringan selagi meminimalkan distorsi.

en: Authorization denied
id: Izin ditolak

en: Auto
id: Otomatis

en: Auto Duck
id: Benam Otomatis

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
id: Benam Otomatis membutuhkan trek pengendali yang harus ditempatkan di bawah trek terpilih.

en: Auto-&fit track height
id: Sesuaikan-&otomatis tinggi trek

en: Auto-select overtones (beta)
id: Seleksi-otomatis overtone (beta)

en: Automated Recording Level Adjustment
id: Penyesuaian Tingkat Perekaman Otomatis

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
id: Perubahan Level Perekam Otomatis menurunkan volume ke %f.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
id: Perubahan Level Perekam Otomatis menaikkan volume ke %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
id: Perubahan Level Perekam Otomatis dihentikan. %.2f sepertinya volume yang dapat diterima.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
id: Perubahan Level Perekam Otomatis dihentikan. Pengoptimalan lebih lanjut tak memungkinkan. Masih terlalu tinggi.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
id: Perubahan Level Perekam Otomatis dihentikan. Pengoptimalan lebih lanjut tak memungkinkan. Masih terlalu tinggi. Masih terlalu rendah.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
id: Perubahan Level Perekam Otomatis dihentikan. Jumlah total analisis telah terlampau tanpa menemukan volume yang dapat diterima. Masih terlalu tinggi.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
id: Perubahan Level Perekam Otomatis dihentikan. Jumlah total analisis telah terlampau tanpa menemukan volume yang dapat diterima. Masih terlalu rendah.

en: Automatic
id: Otomatis

en: Automatic Crash Recovery
id: Pemulihan Crash Otomatis

en: Automatic Export
id: Ekspor Otomatis

en: Automatic Export enabled:
id: Ekspor Otomatis diaktifkan:

en: Automatic Export path is invalid.
id: Jalur Ekspor Otomatis tidak valid.

en: Automatic Music Configuration
id: Konfigurasi Musik Otomatis

en: Automatic Save
id: Simpan Otomatis

en: Automatic Save enabled:
id: Simpan Otomatis diaktifkan:

en: Automatic Save path is invalid.
id: Jalur Simpan Otomatis tidak valid.

en: Automatic database backup failed.
id: Pencadangan database otomatis gagal.

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
id: Secara otomatis mengurangi panjang bagian yang volumenya di bawah level tertentu

en: Available mixers:
id: Mixer yang tersedia:

en: Available playback volumes:
id: Sumber pemutaran yang tersedia:

en: Available recording sources:
id: Sumber perekam yang tersedia:

en: Average
id: Rata-rata

en: Average level
id: Level rata-rata

en: B&rowse...
id: J&elajahi...

en: Background
id: Latar Belakang

en: Background end time
id: Waktu akhir latar belakang

en: Background higher than foreground
id: Latar belakang lebih tinggi daripada latar depan

en: Background level too high
id: Level latar belakang terlalu tinggi

en: Background not yet measured
id: Latar belakang belum diukur

en: Background start time
id: Waktu mulai latar belakang

en: Backing up project
id: Mencadangkan proyek

en: Backwards
id: Mundur

en: Bad data size. Could not import audio
id: Ukuran data buruk. Tidak dapat mengimpor audio

en: Bad: chunk %lld sample %lld
id: Bad: potongan %lld sampel %lld

en: Bar
id: Birama

en: Basic
id: Dasar

en: Bass Boost
id: Penguat Bass

en: Bass Cut
id: Pengurang Bass

en: Bass Guitar
id: Gitar Bass

en: Bass and Treble
id: Bass dan Trebel

en: Batch
id: Kumpulan

en: Batch Command
id: Sekumpulan Perintah

en: Bathroom
id: Kamar Mandi

en: Beat Finder
id: Pencari Ketukan

en: Beat sound
id: Suara ketukan

en: Beats
id: Ketukan

en: Beats and Measures
id: Ketukan dan Irama

en: Beats per bar
id: Ketukan per birama

en: Beats per minute
id: Ketukan per menit

en: Beats per minute, from
id: Ketukan per menit, dari

en: Beats per minute, to
id: Ketukan per menit, ke

en: Become a MuseHub partner
id: Menjadi mitra MuseHub

en: Become a partner
id: Menjadi mitra

en: Begin numbering from
id: Mulai penomoran dari

en: Behaviors
id: Kelakuan

en: Benchmark completed successfully.
id: Benchmark berhasil dengan sukses.

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
id: Waktu benchmark:
    Asli: %s
    Default Tersegmentasi: %s
    Default Berulir: %s
    SSE: %s
    SSE Berulir: %s

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
id: Benjamin Schwartz dan Steve Daulton

en: Best Quality (Slowest)
id: Kualitas Terbaik (Paling Lambat)

en: Big-endian
id: Endian-besar

en: Bindings
id: Ikatan

en: Bit Rate
id: Bit Laju

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
id: Bit Laju (bit/detik) - menunjukkan hasil pada ukuran berkas dan kualitas
    Beberapa codec mungkin hanya menunjukkan nilai spesifik (128k, 192k, 256k, dll)
    0 - otomatis
    Direkomendasikan - 192000

en: Bit Rate Mode
id: Mode Bit Laju

en: Bit Rate:
id: Bit Laju:

en: Bit Reservoir
id: Reservoir Bit

en: Block size must be within 256 to 100000000
id: Ukuran blok harus berukuran 256 hingga 100000000

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
id: Ukuran block harus berada dalam rentang 1 - 1024 KB.

en: Blues drive sustain
id: Blues drive berkelanjutan

en: Both Channels
id: Kedua Saluran

en: Bouncing Ball
id: Bola Memantul

en: Boxes
id: Kotak

en: Br&owse...
id: J&elajahi...

en: Brief
id: Ringkasan

en: Bro&wse...
id: &Ramban...

en: Brow&se...
id: J&elajahi...

en: Browse...
id: Jelajah...

en: Brush Tool
id: Alat Kuas

en: Brush radius
id: Jari-jari Kuas

en: Brush tool selection
id: Seleksi alat kuas

en: Buffer Size
id: Ukuran Buffer

en: Buffer overflow in OGG packet
id: Buffer melebihi batas di paket OGG

en: Build Information
id: Informasi Build

en: Build type:
id: Tipe build:

en: Builtin Commands
id: Perintah Bawaan

en: Builtin Effects
id: Efek Built-in

en: Burn to CD
id: Bakar ke CD

en: Button
id: Tombol

en: By &Name
id: Berdasarkan &Nama

en: By &Start Time
id: Berdasarkan &Waktu Mulai

en: Byte order:
id: Persebaran byte:

en: C&ategory:
id: K&ategori:

en: C&ompress based on Peaks
id: Kompres berdasarkan Puncak

en: C&ompress to:
id: K&ompres ke:

en: C&ontinue
id: L&anjutkan

en: C&urrent Length:
id: P&anjang Saat Ini:

en: C&ut and leave gap
id: P&otong dan beri celah

en: CAF (Apple Core Audio File)
id: CAF (Berkas Audio Apple Core)

en: CD frames
id: Bingkai CD

en: CDDA frames (75 fps)
id: Bingkai CCDA (75 bpd)

en: CSV files
id: Berkas CSV

en: Cache folder:
id: Folder cache:

en: Calibration Complete
id: Kalibrasi Selesai

en: Calibration Results
id: Hasil Kalibrasi

en: Callback routine requested an abort
id: Callback routine meminta untuk dibatalkan

en: Can't delete 'unnamed'
id: Tidak dapat menghapus 'tak bernama'

en: Can't delete track with active audio
id: Tidak dapat menghapus trek yang sedang aktif

en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
id: Tidak dapat membuka audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s

en: Can't open project file
id: Tidak dapat membuka berkas proyek

en: Can't select precisely
id: Tidak dapat menyeleksi dengan tepat

en: Cancel
id: Batal

en: Cancel Save
id: Batalkan Penyimpanan

en: Cancel upload to Audio.com
id: Membatalkan unggahan ke Audio.com

en: Cannot Export 'unnamed'
id: Tidak dapat mengekspor 'tak bernama'

en: Cannot be written to plug-ins folder:
id: Tidak dapat ditulis ke folder plug-in:

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
id: Tidak dapat memeriksa mutual sample laju tanpa kedua perangkat.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
id: Tidak dapat membuat direktori '%s'.
    Sudah ada berkas yang bukan merupakan direktori

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
id: Tidak dapat mengekspor MP2 dengan laju sampel dan bit laju ini

en: Cannot export audio in this format.
id: Tidak dapat mengekspor audio pada format ini.

en: Cannot export audio to %s
id: Tidak dapat mengekspor audio ke %s

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
id: Tidak dapat mengimpor format AUP3.  Gunakan Berkas > Buka sebagai gantinya

en: Cannot proceed to export.
id: Tidak dapat melanjutkan ke ekspor.

en: Cannot proceed to upload.
id: Tidak dapat melanjutkan proses upload.

en: Cannot set the preference.
id: TIdak bisa menyetel ppustaka.

en: Category
id: Kategori

en: Cathedral
id: Katedral

en: Center
id: Tengah

en: Center Frequency
id: Frekuensi Tengah

en: Center frequency and Width
id: Pusatkan frekuensi dan Lebar

en: Center frequency of noise (Hz)
id: Frekuensi tengah derau (Hz)

en: Centiseconds
id: Sentidetik

en: Cepstrum
id: Kepstrum

en: Cha&nnels:
id: Sa&luran:

en: Change &Playback Device...
id: Ubah &Perangkat Pemutaran...

en: Change &Recording Device...
id: Mengubah Perangkat &Perekaman...

en: Change Audio &Host...
id: Ubah Audio & Host...

en: Change Gai&n on Focused Track...
id: Ubah Gai&n pada Trek Terfokus...

en: Change P&an on Focused Track...
id: Ubah P&ergeseran pada Trek Terfokus...

en: Change Pitch
id: Ubah Pitch

en: Change Recording Cha&nnels...
id: Ubah Sal&uran Perekaman...

en: Change Speed Limits
id: Mengubah Batas Kecepatan

en: Change Speed and Pitch
id: Ubah Kecepatan dan Pitch

en: Change Tempo
id: Mengubah Tempo

en: Change effect order
id: Mengubah urutan efek

en: Change realtime effect %s on %s
id: Ubah efek realtime %s ke %s

en: Change settings for realtime effect %s on %s
id: Mengubah pengaturan untuk efek realtime %s pada %s

en: Change speed limit (%) to:
id: Mengubah batas kecepatan (%) ke:

en: Changed '%s' to %s
id: Diubah '%s' ke %s

en: Changed '%s' to %s Hz
id: Diubah '%s' ke %s Hz

en: Changed Clip Speed to %.01f%%
id: Ubah Kecepatan Klip ke %.01f%%

en: Changed Pitch
id: Pitch Berubah

en: Changed Pitch Shift
id: Pergeseran Pitch yang Diubah

en: Changed Speed
id: Kecepatan Berubah

en: Changed Speed to %.01f%%
id: Ubah Kecepatan ke %.01f%%

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
id: Mengubah pitch lagu tanpa mengubah temponya

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
id: Mengubah kecepatan trek, juga ubah pitch-nya

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
id: Mengubah tempo seleksi tanpa mengubah pitch

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
id: Pengubahan direktori temporer tidak berefek sampai Audacity dihidupkan ulang

en: Changes to these settings only take effect when restarting Audacity.
id: Perubahan pada pengaturan ini hanya berlaku saat memulai ulang Audacity.

en: Changing sample format
id: Mengubah format sampel

en: Channel layout for stereo
id: Tata letak saluran untuk stereo

en: Channels
id: Saluran

en: Channels:
id: Saluran:

en: Chebyshev Type I
id: Chebyshev Tipe I

en: Chebyshev Type II
id: Chebyshev Tipe II

en: Check for Updates
id: Periksa Pembaruan

en: Checking file pointer leaks:
id: Mengecek kebocoran penunjuk berkas:

en: Checkpointing %s
id: Memeriksa %s

en: Checkpointing project
id: Proyek pemeriksaan

en: Chirp
id: Kicau

en: Choose Language for Audacity to use:
id: Pilih Bahasa untuk digunakan pada Audacity:

en: Choose a location
id: Pilih lokasi

en: Choose a location to place the temporary directory
id: Pilih lokasi untuk meletakkan direktori sementara

en: Choose a location to save the exported files
id: Pilih lokasi untuk menyimpan hasil ekspor

en: Choose an EQ curve file
id: Memilih berkas kurva EQ

en: Choose command
id: Pilih perintah

en: Church Hall
id: Aula Gereja

en: Cl&ear
id: Hap&us

en: Classic
id: Klasik

en: Classic Filters
id: Filter Klasik

en: Cle&ar	Ctrl+L
id: Hap&us	Ctrl+L

en: Clean
id: Kosongkan

en: Cleaning up unused directories in project data
id: Membersihkan direktori tak terpakai dalam data proyek

en: Clear
id: Hapus

en: Clear Log
id: Hapus Log

en: Clear Loop
id: Hapus Pengulangan

en: Clear selection
id: Hapus seleksi

en: Clears the log contents.
id: Menghapus isi log.

en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
id: Klik dan pindah untuk Scrub. Klik dan seret untuk Cari.

en: Click Removal
id: Penghapus Klik

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
id: Penghapus Klik dirancang untuk menghapus suara klik pada trek audio

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
id: Klik dan seret untuk menyesuaikan bandwidth frekuensi.

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
id: Klik dan seret untuk menyesuaikan ukuran relatif trek stereo, klik dua kali untuk menyamakan ketinggian

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
id: Klik dan seret untuk menyesuaikan ukuran sub-tampilan, klik dua kali untuk memisahkan secara merata

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
id: Klik dan seret untuk menyesuaikan, klik dua kali untuk mengatur ulang

en: Click and drag to define a looping region.
id: Klik dan seret untuk menentukan area pengulangan.

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
id: Klik dan dorong untuk mengedit penyarungan amplitudo

en: Click and drag to edit the samples
id: Kik dan dorong untuk mengedit sampel

en: Click and drag to move a track in time
id: Klik dan seret untuk memindahkan trek ke waktu tertentu

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
id: Klik dan seret untuk memindahkan frekuensi bawah seleksi.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
id: Klik dan seret untuk memindahkan frekuensi tengah seleksi ke puncak spektral.

en: Click and drag to move center selection frequency.
id: Klik dan seret untuk memindahkan frekuensi tengah seleksi.

en: Click and drag to move clip boundary in time
id: Klik dan seret untuk memindahkan batas klip pada waktunya

en: Click and drag to move left selection boundary.
id: Klik dan dorong untuk memindahkan batasan kiri seleksi.

en: Click and drag to move right selection boundary.
id: Klik dan dorong untuk memindahkan batasan kanan seleksi.

en: Click and drag to move top selection frequency.
id: Klik dan seret untuk memindahkan frekuensi atas seleksi.

en: Click and drag to rearrange sub-views
id: Klik dan seret untuk mengatur ulang sub-view

en: Click and drag to resize the track.
id: Klik dan dorong untuk mengubah ukuran trek.

en: Click and drag to resize toolbar
id: Klik dan seret untuk mengubah ukuran Toolbar

en: Click and drag to select audio
id: Klik dan dorong untuk memilih audio

en: Click and drag to select text
id: Klik dan seret untuk menyeleksi teks

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
id: Klik dan seret untuk mengatur bandwidth frekuensi.

en: Click and drag to stretch clip
id: Klik dan seret untuk meregangkan klip

en: Click and drag to stretch selected region.
id: Klik dan seret untuk meregangkan wilayah yang dipilih.

en: Click and drag to warp playback time
id: Klik dan seret untuk membelokkan waktu pemutaran

en: Click or drag to begin Scrub
id: Klik atau seret untuk memulai Scrub

en: Click or drag to begin Seek
id: Kik atau seret untuk mulai Cari

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
id: Klik untuk memperbesar, Shift+ Klik untuk memperkecil

en: Click to change clip pitch, Cmd + click to reset.
id: Klik untuk mengubah pitch klip, Cmd + klik untuk mengatur ulang.

en: Click to change clip pitch, Ctrl + click to reset.
id: Klik untuk mengubah pitch klip, Ctrl + klik untuk mengatur ulang.

en: Click to change clip speed, Cmd + click to reset.
id: Klik untuk mengubah kecepatan klip, Cmd + klik untuk mengatur ulang.

en: Click to change clip speed, Ctrl + click to reset.
id: Klik untuk mengubah kecepatan klip, Ctrl + klik untuk mengatur ulang.

en: Click to edit label text
id: Klik untuk mengedit teks label

en: Click to open clip context menu.
id: Klik untuk membuka menu konteks klip.

en: Click to reset clip pitch.
id: Klik untuk mengatur ulang pitch klip.

en: Click to reset clip speed.
id: Klik untuk mengatur ulang kecepatan klip.

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
id: Klik untuk perbesar vertikal. Shift-klik untuk memperkecil. Seret untuk menentukan wilayah zoom.

en: Climax Impulser SFX
id: SFX Climax Impulser

en: Clip Fix
id: Perbaikan Klip

en: Clip Name Edit
id: Edit Nama Klip

en: Clip Pitch
id: Pitch Klip

en: Clip Speed
id: Kecepatan Klip

en: Clip&board space used
id: Ruang Clip&board digunakan

en: Clipping level
id: Level kliping

en: Clipping threshold
id: Threshold kliping

en: Clips
id: Klip

en: Clocks on the Tracks
id: Jam di Trek

en: Close
id: Tutup

en: Close project immediately with no changes
id: Tutup proyek secepatnya tanpa perubahan

en: Close project immediately with no further changes
id: Tutup proyek secepatnya tanpa perubahan

en: Close sub-view
id: Tutup sub-view

en: Cloud
id: Awan

en: Cloud project conflict
id: Konflik proyek Awan

en: Cloud project incomplete
id: Proyek Awan tidak lengkap

en: Cloud saved projects
id: Proyek yang disimpan di Awan

en: Co&ntrast Result:
id: Hasil Ko&ntras:

en: Co&py
id: &Salin

en: Code has been modified. Are you sure?
id: Kode telah dimodifikasi. Anda yakin?

en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
id: Tag codec (FOURCC)
    Opsi
    kosong - otomatis

en: Codecs
id: Codec

en: Collapse
id: Ciutkan

en: Color 0
id: Warna 0

en: Color 1
id: Warna 1

en: Color 2
id: Warna 2

en: Color 3
id: Warna 3

en: Color:
id: Warna:

en: Colors
id: Warna

en: Combine mono to stereo
id: Menggabungkan mono ke stereo

en: Combined Meter
id: Pengukur Gabungan

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
id: Menggabungkan sinyal yang bergeser fasenya dengan sinyal asli

en: Command
id: Perintah

en: Command
id: Perintah

en: Command Output
id: Output Perintah

en: Command failed to initialize
id: Perintah gagal diinisialisasi

en: Command+Click
id: Perintah+Klik

en: Command:
id: Perintah:

en: Commands
id: Perintah

en: Comment
id: Komentar

en: Comments
id: Komentar

en: Commit Id:
id: ID Commit:

en: Compact Project
id: Proyek Padat

en: Compacted project file
id: Berkas proyek yang dipadatkan

en: Compacting actually freed %s of disk space.
id: Memadatkan %s ruang disk yang sungguh kosong.

en: Compacting project
id: Mengkompres proyek

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
id: Memadatkan proyek ini akan mengosongkan ruang disk dengan menghapus byte yang tidak terpakai di dalam berkas.
    
    Terdapat %s ruang disk kosong dan proyek ini sedang menggunakan %s.
    
    Jika Anda melanjutkan, Riwayat Urungkan/Ulangi dan konten papan klip saat ini akan dibuang dan Anda akan memulihkan sekitar %s ruang disk.
    
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Compare Audio
id: Bandingkan Audio

en: Compare Audio...
id: Bandingkan Audio...

en: Compares a range on two tracks.
id: Membandingkan rentang pada dua trek.

en: Compiler:
id: Kompilator:

en: Complete your Audacity cloud setup with audio.com
id: Selesaikan pengaturan cloud Audacity Anda dengan audio.com

en: Compress Excess Silence
id: Kompres Keheningan yang Berlebihan

en: Compresses the dynamic range of audio
id: Mengompresi rentang dinamis audio

en: Compression
id: Kompresi

en: Compression curve
id: Kurva kompresi

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
id: Level kompresi
    Diperlukan untuk FLAC
    -1 - otomatis
    min - 0 (encoding cepat, berkas output besar)
    maks - 10 (encoding lambat, berkas output kecil)

en: Compression:
id: Kompresi:

en: Compressor
id: Kompresor

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Configure Project from Music File
id: Konfigurasi Proyek dari Berkas Musik

en: Configure custom FFmpeg options
id: Mengonfigurasi opsi FFmpeg kustom

en: Configure custom mapping
id: Mengonfigurasi pemetaan kustom

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Confirm Cancel
id: Konfirmasi Pembatalan

en: Confirm Close
id: Konfirmasi Menutup

en: Confirm Deletion
id: Konfirmasi Penghapusan

en: Confirm Overwrite
id: Konfirmasi Penibanan

en: Confirm Stop
id: Konfirmasi Berhenti

en: Connect dots
id: Titik Berhubungan

en: Connection error
id: Kesalahan sambungan

en: Connection to project file is null
id: Koneksi ke berkas proyek adalah null

en: Constant
id: Konstan

en: Constant Gain
id: Gain Konstan

en: Constant Power 1
id: Kekuatan Konstan 1

en: Constant Power 2
id: Kekuatan Konstan 2

en: Constrained
id: Terkendala

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Continue to export remaining files?
id: Lanjut mengekspor berkas yang tersisa?

en: Continue with Facebook
id: Lanjutkan dengan Facebook

en: Continue with Google
id: Lanjutkan dengan Google

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
id: Lanjutkan dengan perbaikan tercatat dalam log, dan periksa kesalahan lainnya. Ini akan menyimpan proyek dalam kondisi saat ini, kecuali jika Anda "Tutup proyek segera" pada peringatan kesalahan lebih lanjut.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
id: Lanjutkan tanpa menghapus; abaikan berkas tambahan pada sesi ini

en: Continuous scrolling
id: Gulir terus-menerus

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
id: Analisis Kontras (Permasalahan WCAG 2)

en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
id: Penganalisa Kontras, untuk mengukur perbedaan volume RMS antara dua pilihan audio.

en: Contrast...
id: Kontras...

en: Contributors
id: Kontributor

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
id: Mengubah berkas proyek 1.0 ke format baru.
    Berkas lama telah disimpan sebagai '%s'

en: Converts stereo tracks to mono
id: Mengonversi trek stereo ke mono

en: Copied labeled audio regions to clipboard
id: Menyalin wilayah audio berlabel ke papan klip

en: Copy
id: Salin

en: Copy All Files (Safer)
id: Salin Semua Audio (Lebih Aman)

en: Copy Labeled Audio
id: Salin Audio Berlabel

en: Copy Selected Files
id: Salin berkas Terpilih

en: Copy to clipboard
id: Salin ke Papan Klip

en: Copying Project
id: Menyalin Proyek

en: Copying audio data into project...
id: Menyalin data audio ke proyek...

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
id: Menyalin berkas-berkas ini ke dalam proyek dapat menghapus ketergantungan ini.
    Ini membutuhkan ruang lebih banyak, tetapi lebih aman.

en: Core Libraries
id: Pustaka Utama

en: Cosine
id: Kosinus

en: Cosine In
id: Cosinus ke Dalam

en: Cosine Out
id: Cosinus ke Luar

en: Could not create directory:
      %s
id: Tidak dapat membuat direktori:
      %s

en: Could not determine language
id: Tidak dapat menentukan bahasa

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
id: Tidak dapat mengekspor preset "%s"
    
    %s

en: Could not find any audio devices.
id: Tidak dapat menemukan perangkat audio apa pun.

en: Could not find component
id: Tidak dapat menemukan komponen

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
id: Tidak dapat mengimpor preset "%s"
    
    %s

en: Could not initialize MP3 encoding library!
id: Tidak dapat menginisialisasi pustaka encoding MP3!

en: Could not initialize component
id: Tidak dapat menginisialisasi komponen

en: Could not load file: "%s"
id: Tidak dapat mengambil berkas: "%s"

en: Could not load the library
id: Tidak dapat membuka pustaka

en: Could not open MP3 encoding library!
id: Tidak dapat membuka pustaka encoding MP3!

en: Could not open file
id: Tidak dapat membuka berkas

en: Could not open file %s.
id: Tidak dapat membuka berkas %s.

en: Could not open file %s: Filename too short.
id: Tidak dapat membuka berkas %s: Nama berkas terlalu pendek.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
id: Tidak dapat membuka berkas %s: Tipe berkas tidak tepat.

en: Could not open file: "%s"
id: Tidak dapat membuka berkas:"%s"

en: Could not open file: %s
id: Tidak dapat membuka berkas: %s

en: Could not parse XML
id: Tidak dapat mengurai XML

en: Could not shift between tracks
id: Tidak dapat berpindah antar trek

en: Could not write to %s.
id: Tidak dapat menulis berkas ke %s.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
id: Tidak dapat menemukan folder data proyek: "%s"

en: Couldn't import the project:
    
    %s
id: Tidak dapat mengimpor proyek:
    
    %s

en: Couldn't instantiate effect
id: Tidak dapat menimbulkan efek

en: Couldn't open "%s"
id: Tidak dapat membuka "%s"

en: Couldn't read from file: %s
id: Tidak dapat membaca dari berkas: %s

en: Couldn't save log to file: %s
id: Tidak dapat menyimpan berkas log: %s

en: Couldn't write to file: %s
id: Tidak dapat menulis ke berkas: %s

en: Create Correction(.wvc) File
id: Buat berkas Koreksi (.wvc)

en: Create a free cloud storage account to access your projects and audio from any device
id: Buat Akun Awan baru dan akses proyek dan audio Anda dari perangkat apa pun

en: Create cloud account
id: Buat akun awan

en: Create labels based on
id: Membuat label berdasarkan

en: Created new audio track
id: Trek audio baru telah dibuat

en: Created new label track
id: Trek label baru telah dibuat

en: Created new project
id: Membuat proyek baru

en: Created new stereo audio track
id: Trek stereo baru telah dibuat

en: Created new time track
id: Trek waktu baru telah dibuar

en: Creates audio of zero amplitude
id: Membuat audio dengan amplitudo nol

en: Creates labels where clipping is detected
id: Membuat label di mana kliping terdeteksi

en: Credits
id: Kredit

en: Cross-platform GUI library
id: Pustaka GUI lintas platform

en: Crossfade Clips
id: Klip Crossfade

en: Crossfade Tracks
id: Trek Crossfade

en: Ctrl+Click
id: Ctrl+Klik

en: Cu&t
id: &Potong

en: Cu&t	Ctrl+X
id: Poto&ng	Ctrl+X

en: Cu&t Label text
id: Poto&ng Tek Label

en: Cuberoot Autocorrelation
id: Autokoreksi Cuberoot

en: Cubic
id: Kubik

en: Cubic Curve (odd harmonics)
id: Kurva Kubik (harmonik ganjil)

en: Curren&t Selection
id: Seleksi Saat In&i

en: Current Codec:
id: Codec Saat Ini:

en: Current Format:
id: Format Saat Ini:

en: Current Project
id: Proyek Saat Ini

en: Current Settings
id: Pengaturan Saat Ini

en: Current difference
id: Perbedaan yang ada

en: Current length of selection.
id: Panjang seleksi saat ini.

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
id: Program saat ini telah dimodifikasi.
    Membuang perubahan?

en: Current selection length: %s
id: Panjang seleksi saat ini: %s

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
id: Panjang seleksi saat ini: hh:jj:mm:dd

en: Cursor &Left
id: Kursor &Kiri

en: Cursor &Right
id: Kursor & Kanan

en: Cursor Long J&ump Left
id: Kursor Lompat P&anjang ke Kiri

en: Cursor Long Ju&mp Right
id: Kursor Lompat Pa&njang ke Kanan

en: Cursor Sh&ort Jump Left
id: Kursor Lompat Pe&ndek ke Kiri

en: Cursor Shor&t Jump Right
id: Kursor Lompat Pend&ek ke Kanan

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
id: Kursor ke Batas Klip be&rikutnya

en: Cursor to Next Clip Boundary
id: Kursor ke Batas Klip Berikutnya

en: Cursor to Prev Clip Boundary
id: Kursor ke Batas Klip Sblmnya

en: Cursor to Project End
id: Kursor ke Akhir Proyek

en: Cursor to Project Start
id: Kursor ke Awal Proyek

en: Cursor to Selection End
id: Kursor ke Akhir Seleksi

en: Cursor to Selection Start
id: Kursor ke Awal Seleksi

en: Cursor to Stored &Cursor Position
id: Kursor ke Posisi Tersimpan & Kursor

en: Cursor to Track &End
id: &Kursor ke akhir trek

en: Cursor to Track End
id: Kursor ke Akhir Trek

en: Cursor to Track Start
id: Kursor ke Awal Trek

en: Cursor:
id: Kursor:

en: Curve Name
id: Nama Kurva

en: Curve exists
id: Kurva ada

en: Curves exported
id: Kurva diekspor

en: Custom
id: Kustom

en: Custom Curve
id: Kurva Kustom

en: Custom FFmpeg Export
id: Pengeksporan FFmpeg Kustom

en: Custom Sample Rate
id: Laju Sampel Kustom

en: Custom Track &Name
id: Kustom &Nama Trek

en: Custom brush size
id: Ukuran kuas kustom

en: Custom curve
id: Kurva kustom

en: Custom mappin&g
id: Pemetaa&n kustom

en: Custom name text
id: Teks nama kustom

en: Cut
id: Potong

en: Cut (%lld, %lld) failed.
id: Memotong (%lld, %lld) gagal.

en: Cut Labeled Audio
id: Potong Audio Berlabel

en: Cut Preview
id: Pratinjau Potongan

en: Cut and leave gap
id: Potong dan beri celah

en: Cut by label
id: Potong berdasarkan label

en: Cut by labels and leave gap
id: Potong berdasarkan label dan beri celah

en: Cut labeled audio and leave gap
id: Potong audio berlabel dan beri celah

en: Cut labeled audio regions to clipboard
id: Memotong wilayah audio berlabel ke papan klip

en: Cut labeled audio regions to clipboard and leave gap
id: Potong area audio berlabel ke clipboard dan beri celah

en: Cut to clipboard
id: Potong ke Papan Klip

en: Cut to clipboard and leave gap
id: Potong ke papan klip dan beri celah

en: Cut to the clipboard
id: Potong ke Papan Klip

en: Cut/Copy/Paste
id: Potong/Salin/Sisipkan

en: Cut: %lld - %lld
id: Memotong: %lld - %lld

en: D&ecay factor:
id: Faktor D&ecay:

en: D&ecrease Recording Volume
id: K&urangi Volume Perekaman

en: D&efault Sample Rate:
id: &Laju Sampel Default:

en: D&elete...
id: H&apus...

en: D&iscard
id: B&uang

en: DC blocking filter
id: Filter pemblokiran DC

en: DTMF &sequence:
id: DTMF &sekuens:

en: DTMF Tones
id: Nada DTMF

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
id: Sekuens DTMF kosong.
    Centang SEMUA pengaturan untuk efek ini.

en: Dark
id: Gelap

en: Data folder:
id: Folder data:

en: Data gathered
id: Data Terkumpul

en: Data type mismatch
id: Tipe data tidak cocok

en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
id: Data akan distAndarkan. "%f" menguunakan nama berkas pada jendela ekspor.

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
id: Database kesalahan.  Maaf, kami tidak memiliki rincian lebih lanjut.

en: Database lock protocol error
id: Protokol mengunci database kesalahan

en: David R.Sky
id: David R. Sky

en: De&faults
id: De&fault

en: De&lete
id: Ha&pus

en: De&lete and leave gap
id: Ha&pus dan beri celah

en: De&lete selected rule
id: Ha&pus aturan terpilih

en: De&vice
id: Pe&rangkat

en: De&vice:
id: Pe&rangkat:

en: Debug Output:
id: Output Debug:

en: Debug build (debug level %d)
id: Build debug (level debug %d)

en: Decay (ms)
id: Luruh (ms)

en: Decay (seconds)
id: Luruh (detik)

en: Decay factor:
id: Faktor luruh:

en: Deciseconds
id: Desidetik

en: Default &view mode:
id: Mode &Tampilan Default:

en: Default Sample &Format:
id: &Format Sampel Default:

en: Default Waveform scale:
id: Skala Waveform Default:

en: Default audio track &name:
id: &Nama trek audio default:

en: Default directories
id: Direktori default

en: Default endianness
id: Endian default

en: Default playback device number: %d
id: Nomor perangkat pemutaran default: %d

en: Default recording device number: %d
id: Nomor perangkat perekam default: %d

en: Degree of Levelling
id: Derajat Levelling

en: Delay
id: Tunda

en: Delay and Reverb
id: Tunda and Gema

en: Delay level per echo (dB)
id: Level tunda per gema (dB)

en: Delay time (seconds)
id: Waktu tunda (detik):

en: Delay time (seconds):
id: Waktu tunda (detik):

en: Delay type
id: Tipe Tunda

en: Delete
id: Hapus

en: Delete %d items?
id: Menghapus item %d?

en: Delete '%s'?
id: Menghapus '%s'?

en: Delete Fo&cused Track
id: Menghapus Trek Terfo&kus

en: Delete Key&2
id: Tombol Hapus&2

en: Delete Labeled Audio
id: Menghapus Audio Berlabel

en: Delete Preset
id: Hapus Preset

en: Delete Track
id: Hapus Trek

en: Delete by label
id: Hapus berdasarkan label

en: Delete by labels and leave gap
id: Hapus berdasarkan label dan beri celah

en: Delete orphan files (permanent immediately)
id: Menghapus berkas yatim (segera permanen)

en: Delete preset '%s'?
id: Hapus preset '%s'?

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
id: Terhapus %.2f detik pada t=%.2f

en: Deleted Label
id: Label yang Dihapus

en: Deleted labeled audio regions
id: Menghapus wilayah audio berlabel

en: Dependency Check
id: Cek Ketergantungan

en: Dept&h (%):
id: Kedala&man (%):

en: Dept&h:
id: Kedala&man:

en: Depth in percent
id: Kedalaman dalam persen

en: Description: %s
id: Deskripsi: %s

en: Destination project could not be detached
id: Proyek tujuan tidak dapat dilepaskan

en: Detac&h at Silences
id: Lepaska&n saat Hening

en: Detach
id: Lepas

en: Detach Labeled Audio
id: Lepaskan Audio Berlabel

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
id: Terlepas %.2f detik pada t=%.2f

en: Detached labeled audio regions
id: Melepaskan wilayah audio berlabel

en: Details
id: Rincian

en: Detect
id: Mendeteksi

en: Detect Silence
id: Mendeteksi Keheningan

en: Detect Upstream Dropouts
id: Deteksi Sinyal Hilang di Hulu

en: Detect dropouts
id: Mendeteksi suara yang hilang

en: Device
id: Perangkat

en: Device ID: %d
id: ID Perangkat: %d

en: Device info unavailable for: %d
id: Info perangkat tidak tersedia untuk: %d

en: Device information is not available.
id: Informasi perangkat tidak tersedia.

en: Device name: %s
id: Nama Perangkat: %s

en: Difference = %.2f RMS dB.
id: Perbedaan = %.2f RMS dB.

en: Difference = infinite RMS dB.
id: Selisih = RMS dB yang tak terhingga.

en: Difference is indeterminate.
id: Perbedaan tidak dapat ditentukan.

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
id: Pengubahan Arah        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Directories
id: Direktori

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
id: Direktori %s tidak cocok (berisiko dibersihkan)

en: Directory %s is not writable
id: Direktori %s tidak dapat ditulis

en: Directory Dialog
id: Dialog Direktori

en: Directory creation failed.
id: Pembuatan direktori gagal.

en: Disable
id: Nonaktifan

en: Disable Silent Monitoring
id: Nonaktifkan Pemantauan Senyap

en: Disable UUID
id: Nonaktifkan UUID

en: Disabled
id: Nonaktif

en: Disallow
id: Larang

en: Disallowed
id: Tidak Diperbolehkan

en: Discard and open latest version
id: Buang dan buka versi terbaru

en: Discarding undo/redo history
id: Membuang riwayat urungkan/ulangi

en: Discrimination &method:
id: &Metode diskriminasi:

en: Disk # blocks:
id: Disk # block:

en: Disk Block Size (KB):
id: Ukuran Block Disk (KB):

en: Disk Space
id: Ruang Disk

en: Disk is full.
    %s
id: Disk penuh.
    %s

en: Disk space remaining for recording: %s
id: Ruang disk yang tersisa untuk merekam: %s

en: Display
id: Tampilan

en: Display &samples:
id: Tampilkan &sampel:

en: Display:
id: Tampilan:

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
id: Jarak: (1 sampai 120, default = 20)

en: Distinguished %s Team members, not currently active
id: Anggota tim %s yang terhormat, sedang tidak aktif

en: Distortion
id: Distorsi

en: Distortion amount
id: Jumlah distorsi

en: Distortion and Modulation
id: Distorsi dan Modulasi

en: Distortion type:
id: Tipe distorsi:

en: Do &nothing
id: Tidak melakukan apa pun

en: Do Not Copy
id: Jangan salin

en: Do not show this warning again
id: Jangan tampilkan peringatan ini lagi

en: Do nothing
id: Tidak melakukan apa pun

en: Do you have these problems?
id: Apakah Anda memiliki masalah ini?

en: Do you really want to delete selected rule?
id: Yakin ingin menghapus aturan yang dipilih?

en: Do you still want to start Audacity?
id: Tetap ingin menjalankan Audacity?

en: Do you want to save the changes?
id: Simpan perubahan?

en: Does the demo action.
id: Melakukan aksi demo.

en: Doing correctness check...
id: Mengecek ketepatan...

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
id: Dominic Mazzoni, David R. Sky dan Steve Daulton

en: Don't Link Stereo
id: Jangan Tautkan Stereo

en: Don't ask me again
id: Jangan tanya lagi

en: Don't show this again
id: Jangan tampilkan lagi

en: Don't show this again at start up
id: Jangan tampilkan lagi waktu mulai

en: Don't show this warning again
id: Jangan perlihatkan peringatan lagi

en: Don't worry, your changes will be saved to a temporary location and will be synchronized to your cloud copy when your internet connection resumes.
id: Jangan khawatir, perubahan Anda akan disimpan sementara dan akan disinkronkan dengan salinan di Awan saat koneksi internet Anda kembali.

en: Done
id: Selesai

en: Dow&nload
id: U&nduh

en: Down Octa&ve
id: Okt&af Turun

en: Download
id: Unduh

en: Downloading %s
id: Mengunduh %s

en: Dr&y Gain (dB):
id: Gain Kerin&g (dB):

en: Drag
id: Seret

en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
id: Seret klip untuk mengubah posisinya. Tahan Shift dan seret untuk memindahkan semua klip pada trek yang sama.

en: Drag label boundary.
id: Seret batas label.

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
id: Seret label. Tahan shift dan seret untuk memindahkan semua label pada trek yang sama.

en: Drag one or more label boundaries.
id: Seret satu atau beberapa batas label.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
id: Seret untuk Cari. Lepas dan pindah untuk Scrub.

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
id: Seret untuk Cari. Lepas untuk berhenti mencari.

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
id: Dorong untuk Zoom pada wilayah, Klik kanan untuk perkecil

en: Drag to specify a zoom region. Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
id: Seret untuk menentukan wilayah zoom. Klik kanan untuk menu. Ctrl+gulir untuk memperbesar.

en: Drags mouse from one place to another.
id: Seret mouse dari satu tempat ke tempat lain.

en: Draw Curves
id: Gambar Kurva

en: Draw Tool
id: Alat Menggambar

en: Drip (long)
id: Tetesan (panjang)

en: Drip (short)
id: Tetesan (pendek)

en: Drums Control
id: Kontrol Drum

en: Dry Wet
id: Kering Basah

en: Duck &amount:
id: &Jumlah terbenam:

en: Duplic&ate
id: &Gandakan

en: Duplicate
id: Duplikatkan

en: Duplicated
id: Terduplikat

en: Duration
id: Durasi

en: Duration (60s max)
id: Durasi (maksimal 60 detik)

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
id: Durasinya nol. Tidak ada yang akan direkam.

en: Duration:
id: Durasi:

en: Duty cycle:
id: Siklus tugas:

en: Dynamically Linked Libraries
id: Dynamic Linked Libraries (DLL)

en: E&xpand Collapsed Tracks
id: P&erluas Trek Terciut

en: E&xport...
id: E&kspor...

en: E&xtended (with frequency ranges)
id: P&erpanjangan (rentang frekuensi)

en: E&xtra Menus
id: Menu E&kstra

en: EQ and Filters
id: EQ dan Filter

en: Echo
id: Gema

en: Echos a message.
id: Menggemakan pesan.

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
id: Edgar-RFT dan Steve Daulton

en: Edit &Metadata...
id: Edit & Metadata...

en: Edit Genres
id: Edit Genre

en: Edit Labels
id: Edit Label

en: Edit Metadata Tags
id: Edit Tag Metadata

en: Edit Steps
id: Langkah Pengeditan

en: Edit, Preferences...
id: Edit, Preferensi...

en: Edited Envelope
id: Sarung Suara Ter-edit

en: Edited Label
id: Label yang Diedit

en: Edited labels
id: Label yang diedit

en: Editing a clip can &move other clips
id: Mengedit klip dapat &memindahkan klip lainnya

en: Editing and greyed out Menus
id: Mengedit dan mengabu-abukan Menu

en: Effe&ct
id: E&fek

en: Effect
id: Efek

en: Effect %d
id: Efek %d

en: Effect Options
id: Opsi Efek

en: Effect Output
id: Output Efek

en: Effect Settings
id: Pengaturan Efek

en: Effect menu &organization:
id: &Organisasi menu efek:

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
id: Efek atau Perintah pada %s gagal melakukan registrasi:
    %s

en: Effects
id: Efek

en: Effects Preview
id: Pratinjau Efek

en: Elapsed Time:
id: Waktu Berjalan:

en: Empty
id: Kosong

en: Empty value
id: Nilai kosong

en: Ena&ble Spectral Selection
id: Akti&fkan Seleksi Spektral

en: Ena&ble spectral selection
id: Akti&fkan seleksi spektral

en: Enable
id: Aktifkan

en: Enable &Automatic Save?
id: Aktifkan &Simpan Otomatis?

en: Enable &Full Screen
id: Aktifkan &Layar Penuh

en: Enable &Looping
id: Aktifkan &Pengulangan

en: Enable &compensation
id: Aktifkan &kompensasi

en: Enable &graphical interface
id: Aktifkan antarmuka &grafis

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
id: Aktifkan Penyesuaian Level Perekaman Otomatis.

en: Enable Automatic &Export?
id: Aktifkan &Ekspor Otomatis?

en: Enable Silent Monitoring
id: Mengaktifkan Pemantauan Senyap

en: Enable audible input &monitoring
id: Aktifkan &pemantauan input yang terdengar

en: Enable cut &lines
id: Aktifkan &garis potong

en: Enable new plug-ins
id: Aktifkan plug-in baru

en: Enable smart selection
id: Aktifkan seleksi cerdas

en: Enable sound a&ctivated recording
id: Aktifkan Perekaman Teraktivasi Suara

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
id: Mengaktifkan tampilan spektogram trek sebelum
    menerapkan efek 'Spektral'.

en: Enabled
id: Aktif

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
id: Mengalami %d kesalahan saat memecahkan kode berkas WavPack!

en: End
id: Akhir

en: End (or start)
id: Akhir (atau mulai)

en: End Date
id: Tanggal Selesai

en: End Date and Time
id: Tanggal dan Waktu Selesai

en: End Time
id: Waktu Selesai

en: End Time:
id: Waktu Akhir:

en: End to Cu&rsor/Selection Start
id: Akhir ke Ku&rsor/Seleksi Mulai

en: End to Selection En&d
id: Akhir ke Seleksi Akhi&r

en: End:
id: Berakhir:

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
id: Energi                  -- arti: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Engine Breathing SFX
id: SFX Engine Breathing

en: Enhanced Autocorrelation
id: Autokoreksi Level Tinggi

en: Enter Nyquist Command:
id: Masukkan Perintah Nyquist:

en: Enter name of new macro
id: Masukkan nama makro baru

en: Enter token to link your account
id: Masukkan token untuk menghubungkan akun

en: Enter track name
id: Masukkan nama trek

en: Entire &Project
id: Seluruh &Proyek

en: Envelope
id: Sarung Suara

en: Envelope Tool
id: Alat Sarung Suara

en: Envelopes
id: Sarung Suara

en: Equalization
id: Ekualisasi

en: Erased selected area
id: Menghapus area yang dipilih

en: Error
id: Kesalahan

en: Error %ld returned from MP3 encoder
id: Kesalahan %ld ditolak dari encoder MP3

en: Error (file may not have been written): %s
id: Kesalahan (berkas mungkin belum ditulis): %s

en: Error Converting Legacy Project File
id: Kesalahan saat Mengubah Berkas Proyek Terdahulu

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
id: Kesalahan Mengekspor Pintasan Papan Ketik

en: Error Importing
id: Kesalahan Mengimpor

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
id: Kesalahan Mengimpor Pintasan Papan Ketik

en: Error Initializing Audio
id: Kesalahan Menginisialisasi Audio

en: Error Initializing Midi
id: Kesalahan Menginisialisasi Midi

en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
id: Kesalahan Memuat Kurva EQ dari berkas:
    %s
    Pesan kesalahan mengatakan:
    %s

en: Error Loading Metadata
id: Kesalahan Memuat Metadata

en: Error Loading VST Presets
id: Kesalahan memuat Preset VST

en: Error Locking Temporary Folder
id: Kesalahan Mengunci Folder Sementara

en: Error Opening File
id: Kesalahan dalam membuka berkas

en: Error Opening File or Project
id: Kesalahan Membuka Berkas atau Proyek

en: Error Opening Project
id: Kesalahan Membuka Proyek

en: Error Saving Copy of Project
id: Kesalahan Menyimpan Salinan Proyek

en: Error Saving Effect Presets
id: Kesalahan Meyimpan Preset Efek

en: Error Saving Equalization Curves
id: Kesalahan Menyimpan Kurva Ekualisasi

en: Error Saving FFmpeg Presets
id: Kesalahan Meyimpan Preset FFmpreg

en: Error Saving Project
id: Kesalahan Meyimpan Proyek

en: Error Saving Tags File
id: Kesalahan Menyimpan Berkas Tag

en: Error Saving Timer Recording Project
id: Kesalahan Menyimpan Proyek Pengatur Waktu Perekaman

en: Error Saving VST Presets
id: Kesalahan Meyimpan Preset VST

en: Error Writing to File
id: Kesalahan Menulis ke berkas

en: Error details:
    %s
id: Rincian kesalahan:
    %s

en: Error in Automatic Export
id: Kesalahan pada Ekspor Otomatis

en: Error in Automatic Save
id: Kesalahan pada Penyimpanan Otomatis

en: Error in Duration
id: Kesalahan dalam Durasi

en: Error opening file
id: Kesalahan dalam mebuka berkas

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
id: Kesalahan ketika membuka perangkat suara.
    Code Kesalahan: %s

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
id: Kesalahan ketika membuka perangkat suara.
    Coba ganti host audio, perangkat pemutaran, dan dan laju sampel proyek.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
id: Kesalahan saat memproses %s
    
    Menyisipkan keheningan.

en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
id: Kesalahan ketika menulis berkas %s (disk penuh?). 
    Libsndberkas berkata "%s"

en: Error writing to file: "%s"
id: Kesalahan menulis ke berkas: "%s"

en: Error.~%
id: Kesalahan.~%

en: Error.~%"~a" cannot be written.
id: Kesalahan.~%"~a" tidak dapat ditulis.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
id: Kesalahan.~%Klip Crossfade hanya dapat diterapkan ke satu trek.

en: Error.~%Frequency set too high for selected track.
id: Kesalahan.~%Frekuensi yang ditetapkan terlalu tinggi untuk trek terpilih.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
id: Kesalahan.~%Pilihan tidak valid.~%E ruang kosong di awal/akhir pilihan.

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
id: Kesalahan.~%Pilihan tidak valid.~%Lebih dari 2 klip audio dipilih.

en: Error.~%No file selected.
id: Kesalahan.~% Tidak ada berkas yang dipilih.

en: Error.~%No modulation carrier.
id: Kesalahan.~% Tidak ada pembawa modulasi.

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
id: Kesalahan.~% Pilih 2 (atau lebih) trek untuk melakukan crossfade.

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
id: Kesalahan.~% Laju sampel trek di bawah 100 Hz tidak didukung.

en: Error.~%Unable to open file
id: Kesalahan.~% Tidak dapat membuka berkas

en: Error.~%~
                                 Gate frequencies above: ~s kHz~%~
                                 is too high for selected track.~%~
                                 Set the control below ~a kHz.
id: Kesalahan.~%~
                                 Frekuensi gate di atas: ~s kHz ~%~
                                 terlalu tinggi untuk trek yang dipilih.~%~
                                 Atur kontrol di bawah ~a kHz.

en: Error.~%~
                                Insufficient audio selected.~%~
                                Make the selection longer than ~a ms.
id: Kesalahan.~%~
                                Audio yang dipilih tidak mencukupi.~%~
                                Membuat pilihan lebih lama dari ~a ms.

en: Error: %s
id: Kesalahan: %s

en: Error: %s at line %lu
id: Kesalahan: %s pada garis %lu

en: Error: No modules were found. This may indicate a faulty installation.
id: Kesalahan: Tidak ada modul ditemukan. Hal ini dapat mengindikasikan kesalahan pemasangan.

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
id: Kesalahan: Ruang tidak cukup untuk membuat label.~%

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
id: Kesalahan:~%~
                  Berkas harus hanya berisi teks ASCII biasa.~%~
                  (Byte tidak valid '~a' pada byte ke: ~a)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
id: Kesalahan:~%~%F frekuensi (~a Hz) terlalu tinggi untuk laju sampel trek.~%~%~
                     laju sampel trek adalah ~a Hz~%~
                     Frekuensi harus kurang dari ~a Hz.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                   Track sample rate is ~a Hz.~%~
                   Frequency must be less than ~a Hz.
id: Kesalahan:~%~%F frekuensi (~a Hz) terlalu tinggi untuk laju sampel trek.~%~%~
                   Laju sampel trek adalah ~a Hz.~%~
                   Frekuensi harus kurang dari ~a Hz.

en: Errors Only
id: Hanya Kesalahan

en: Errors in %d/%lld chunks
id: Kesalahan di %d/%lld potongan

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
id: Error~%~
                            '~a' tidak dapat dibuka.~%~
                            Periksa apakah berkas tersebut ada.

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
id: Error~%~
                  Data harus berupa angka dalam teks ASCII biasa.~%~
                  '~a' bukan merupakan nilai numerik.

en: Estimate
id: Estimasi

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
id: Perkiraan Pitch Awal: %s %d (%.3f Hz)

en: Even Harmonics
id: Harmonik Genap

en: Excessive
id: Berlebihan

en: Excessive, 320 kbps
id: Berlebihan, 320 kbps

en: Executables
id: Executable

en: Exit Audacity
id: Keluar dari Audacity

en: Expand
id: Sebar

en: Expand and Compress
id: Perluas dan Kompres

en: Expanded Cut Line
id: Garis Potong yng Tersebar

en: Expected len %lld, track len %lld.
id: Panjang yang diharapkan %lld, panjang trek %lld.

en: Expo&rt Other
id: Ekspo&r Lainnya

en: Expo&rt Selected Audio...
id: Ekspo&r Audio Terpilih...

en: Exponential In
id: Eksponensial Masuk

en: Exponential Out
id: Eksponensial Keluar

en: Export
id: Ekspor

en: Export &Labels...
id: Ekspor &Label...

en: Export Audio
id: Ekspor Audio

en: Export Audio Unit Preset As %s:
id: Ekspor Unit Audio Preset Sebagai %s:

en: Export Audio Unit Presets
id: Ekspor Preset Unit Audio

en: Export Audio...
id: Ekspor Audio...

en: Export Benchmark Data as:
id: Ekspor Data Benchmark sebagai:

en: Export Contrast Result As:
id: Mengekspor Hasil Kontras Sebagai:

en: Export EQ curves as...
id: Ekspor kurva EQ sebagai...

en: Export Effect Parameters
id: Parameter Efek Ekspor

en: Export Keyboard Shortcuts As:
id: Ekspor Jalan Pintas Papan Ketik Sebagai:

en: Export Labels As:
id: Ekspor Label Sebagai:

en: Export MI&DI...
id: Ekspor MI&DI...

en: Export MIDI
id: Ekspor MIDI

en: Export MIDI As:
id: Ekspor MIDI Sebagai:

en: Export MP3s, WAVs, FLACs and other formats to your computer.
id: Ekspor MP3, WAV, FLAC dan format lain ke komputer Anda.

en: Export Macro
id: Ekspor Makro

en: Export Presets
id: Ekspor Preset

en: Export Project As:
id: Proyek Ekspor Sebagai:

en: Export Range:
id: Rentang Ekspor:

en: Export Spectral Data As:
id: Ekspor Data Spektral Sebagai:

en: Export as &OGG
id: Ekspor sebagai &OGG

en: Export as &WAV
id: Ekspor sebagai &WAV

en: Export as FLAC
id: Ekspor sebagai FLAC

en: Export as MP&3
id: Ekspor sebagai MP&3

en: Export behavior
id: Ekspor perilaku

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
id: Ekspor dibatalkan setelah mengekspor %lld berkas.

en: Export completed with error.
id: Ekspor telah selesai dengan kesalahan.

en: Export current selection
id: Ekspor seleksi saat ini

en: Export data to
id: Ekspor data ke

en: Export entire project
id: Ekspor seluruh proyek

en: Export error
id: Ekspor kesalahan

en: Export failed
id: Ekspor gagal

en: Export multiple files
id: Mengekspor beberapa berkas

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
id: Ekspor dihentikan setelah mengekspor %lld berkas.

en: Export to &computer
id: Ekspor ke &komputer

en: Export...
id: Ekspor...

en: Export2
id: Ekspor2

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
id: Berkas Allegro (.gro) yang diekspor menghemat waktu sebagai:

en: Exported Label Style:
id: Style Label Terekspor:

en: Exported Tags
id: Tag yang Diekspor

en: Exporting an Audio File
id: Mengekspor Berkas Audio

en: Exporting selected audio as %s
id: Mengekspor audio terpilih sebagai %s

en: Exporting selected audio as Opus
id: Mengekspor audio terpilih sebagai Opus

en: Exporting selected audio as WavPack
id: Mengekspor audio terpilih sebagai WavPack

en: Exporting selected audio at %d Kbps
id: Mengekspor audio terpilih pada %d Kbps

en: Exporting selected audio at %ld kbps
id: Mengekspor audio terpilih pada %ld kbps

en: Exporting selected audio with %s preset
id: Mengekspor audio terpilih dengan %s preset

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
id: Mengekspor audio terpilih dengan kualitas VBR %s

en: Exporting the audio as %s
id: Mengekspor audio sebagai %s

en: Exporting the audio as FLAC
id: Mengekspor audio ke FLAC

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
id: Mengekspor audio sebagai Ogg Vorbis

en: Exporting the audio as Opus
id: Mengekspor audio sebagai Opus

en: Exporting the audio as WavPack
id: Mengekspor audio sebagai WavPack

en: Exporting the audio at %d Kbps
id: Mengekspor audio pada %d Kbps

en: Exporting the audio at %ld kbps
id: Mengekspor audio terpilih pada %ld kbps

en: Exporting the audio using command-line encoder
id: Mengekspor audio menggunakan command-line encoder

en: Exporting the audio with %s preset
id: Mengekspor audio dengan %s preset

en: Exporting the audio with VBR quality %s
id: Mengekspor audio dengan kualitas VBR %s

en: Exporting the selected audio as %s
id: Mengekspor audio terpilih sebagai %s

en: Exporting the selected audio as FLAC
id: Mengekspor audio yang dipilih ke FLAC

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
id: Mengekspor audio terpilih sebagai Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
id: Mengekspor audio terpilih dengan encoder baris perintah

en: Exports to a file.
id: Ekspor ke berkas.

en: Ext Import
id: Impor Ekstensi

en: Ext&ra
id: Eks&tra

en: Extended Import
id: Impor Lanjutan

en: Extended libraries
id: Perpanjangan Pustaka

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
id: Modul Audacity eksternal yang menyediakan IDE sederhana untuk menulis efek.

en: Extreme
id: Ekstrim

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
id: Dukungan Perubahan Pitch dan Tempo Ekstrem

en: Extreme, 220-260 kbps
id: Ekstrim, 220-260 kbps

en: FAIL
id: GAGAL

en: FFT Find Notes
id: Penelusuran Nada FFT

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
id: FFmpeg : KESALAHAN - Tidak dapat menambahkan audio stream ke berkas output "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
id: FFmpeg : KESALAHAN - Tidak dapat mengalokasikan buffer untuk dibaca dari audio FIFO.

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
id: FFmpeg : KESALAHAN - Tidak dapat membuat konteks format output.

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
id: FFmpeg : KESALAHAN - Tidak dapat menentukan deskripsi format untuk berkas "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
id: FFmpeg : KESALAHAN - Tidak dapat membuka berkas output "%s" untuk ditulis. Kode kesalahan %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
id: FFmpeg : KESALAHAN - Tidak dapat menulis header ke berkas output "%s". Kode kesalahan %d.

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
id: FFmpeg : KESALAHAN - Tidak dapat mengalokasikan bytes untuk buffer sampel

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
id: FFmpeg : KESALAHAN - Tidak bisa mendapatkan ukuran buffer sampel

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
id: FFmpeg : KESALAHAN - Tidak dapat mengatur audio frame

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
id: FFmpeg : KESALAHAN - Tidak dapat menulis audio frame ke berkas output.

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
id: FFmpeg : KESALAHAN - Terlalu banyak data tersisa.

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
id: FFmpeg : KESALAHAN - encoding frame gagal

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
id: FFmpeg : KESALAHAN - nAudioFrameSizeOut terlalu besar.

en: FFmpeg Import/Export
id: Impor/Ekspor FFmpeg

en: FFmpeg Import/Export Library
id: Pustaka Impor/Ekspor FFmpeg

en: FFmpeg Library Version:
id: Versi Pustaka FFmpeg:

en: FFmpeg Library:
id: Pustaka FFmpeg:

en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
id: FFmpeg tidak dapat menemukan codec audio 0x%x.
    Pendukung codec ini mungkin belum dibuat.

en: FFmpeg library not found
id: Pustaka FFmpeg tidak ditemukan

en: FFmpeg not found
id: FFmpeg tidak ditemukan

en: FFmpeg startup failed
id: Pengaktifan FFmpeg gagal

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
id: FFmpeg terkonfigurasi di Pustaka dan berhasil dimuat sebelumnya
    tetapi kali ini Audacity gagal memuatnya saat startup.
    
    Coba kembali ke Pustaka > Pustaka dan konfigurasi ulang.

en: FFmpeg-compatible files
id: Berkas yang kompatibel dengan FFmpeg

en: FLAC (FLAC Lossless Audio Codec)
id: FLAC (Codec Audio FLAC Lossless)

en: FLAC Files
id: Berkas FLAC

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
id: Encoder FLAC gagal menginisialisasi
    Status: %d

en: FLAC export couldn't open %s
id: Ekspor FLAC tidak dapat membuka %s

en: FLAC files
id: Berkas FLAC

en: FLAC import and export
id: Impor dan Ekspor FLAC

en: FLAC options
id: Opsi FLAC

en: Face name
id: Nama depan

en: Face size
id: Ukuran depan

en: Factory Defaults
id: Default Pabrik

en: Factory Presets
id: Preset Pabrik

en: Fade Down
id: Berangsur Turun

en: Fade Ends
id: Berangsur Akhir

en: Fade In
id: Berangsur Masuk

en: Fade Out
id: Berangsur Keluar

en: Fade TYPE
id: TIPE Angsuran

en: Fade Type
id: Tipe Angsuran

en: Fade Up
id: Berangsur Naik

en: Fade direction
id: Arah Berangsur

en: Fade-out type
id: Jenis Berangsur-Keluar

en: Failed
id: Gagal

en: Failed to attach to the Cloud project database
id: Gagal melampirkan ke database proyek Awan

en: Failed to authorize account
id: Gagal mengotorisasi akun

en: Failed to bind SQL parameter
id: Gagal mengikat ke parameter SQL

en: Failed to calculate correct preskip
id: Gagal menghitung preskip yang benar

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
id: Gagal mengonversi preset "%s" ke format internal

en: Failed to convert property list to XML data
id: Gagal mengonversi daftar properti ke data XML

en: Failed to create property list for "%s" preset
id: Gagal membuat daftar properti untuk preset "%s"

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
id: Gagal membuat savepoint:
    
    %s

en: Failed to decode "%s" preset
id: Gagal mendekode preset "%s"

en: Failed to decode Opus file: %s
id: Gagal memecahkan kode berkas Opus: %s

en: Failed to decompress the Cloud project block
id: Gagal mendekompresi blok proyek Awan

en: Failed to deserialize the response
id: Gagal mendeserialisasi respons

en: Failed to discard connection
id: Gagal membuang koneksi

en: Failed to encode input buffer
id: Gagal meng-encode buffer input

en: Failed to encode preset from "%s"
id: Gagal melakukan encoding preset dari "%s"

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
id: Gagal menjalankan perintah berkas proyek:
    \v
    \v%s

en: Failed to find the codec
id: Gagal menemukan codec

en: Failed to get projects list
id: Gagal mendapatkan daftar proyek

en: Failed to guess format
id: Gagal menebak format

en: Failed to import project
id: Gagal mengimpor proyek

en: Failed to open %s
id: Gagal membuka %s

en: Failed to open database file:
    
    %s
id: Gagal membuka database berkas:
    \v
    %s

en: Failed to open the file for upload: %s
id: Gagal membuka berkas untuk diunggah: %s

en: Failed to open the project's database
id: Gagal membuka database milik proyek

en: Failed to register:
    %s
id: Gagal melakukan registrasi:
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
id: Gagal melepaskan savepoint:
    
    %s

en: Failed to remove %s
id: Gagal membuang %s

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
id: Gagal membuang informasi autosave dari berkas proyek.

en: Failed to restore connection
id: Gagal memulihkan koneksi

en: Failed to retrieve preset content
id: Gagal mengambil konten preset

en: Failed to rollback transaction during import
id: Gagal membatalkan transaksi selama impor

en: Failed to save VST3 preset to file
id: Gagal menyimpat preset VST3 ke berkas

en: Failed to seek to position %lld in %s
id: Gagal mencari posisi %lld di %s

en: Failed to set class info for "%s" preset
id: Gagal mengatur info kelas untuk preset "%s"

en: Failed to set page size for database %s
id: Gagal mengatur ukuran halaman untuk database %s

en: Failed to set preset name
id: Gagal menyetel nama preset

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
id: Gagal mengatur mode aman pada koneksi pos pemeriksaan ke %s

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
id: Gagal mengatur mode aman pada sambungan utama ke %s

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
id: Gagal memperbarui berkas proyek.
    Perintah berikut ini gagal:
    
    %s

en: Failed to write XML preset to "%s"
id: Gagal menulis preset XML ke "%s"

en: Failed!
id: Gagal!

en: Failed.
id: Gagal.

en: Features
id: Fitur

en: Feedbac&k (%):
id: Umpan Bali&k (%):

en: Feedback in percent
id: Timbal Balik dalam persen

en: File
id: Berkas

en: File "%s" not found.
id: Berkas "%s" tidak ditemukan.

en: File &Name:
id: &Nama Berkas:

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
id: Berkas '%s' sudah ada, Yakin ingin menimpanya?

en: File Dialog
id: Dialog Berkas

en: File Error
id: Kesalahan Berkas

en: File Format Support
id: Dukungan Format Berkas

en: File Name:
id: Nama Berkas:

en: File could not be loaded
id: Berkas tidak dapat dimuat

en: File could not be saved
id: Berkas tidak dapat disimpan

en: File extensions
id: Ekstensi berkas

en: File has changed the number of channels in the middle.
id: Berkas telah mengubah jumlah saluran di tengah proses.

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
id: Berkas mungkin tidak ada atau terhapus: 
    %s

en: File name prefix:
id: Awalan naman berkas:

en: File not found
id: Berkas tidak ditemukan

en: File opened that is not a database file
id: Yang dibuka bukanlah berkas database

en: File type:
id: Tipe berkas:

en: Filename = %s.
id: Nama Berkas = %s.

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
id: FIle telah terpasang ('Izinkan Menimpa' dinonaktifkan)

en: Files are saved on your device.
    Note: To export MP3 and WAV files, use File > Export Audio instead.
id: File disimpan di perangkat Anda.
    Catatan: Untuk mengekspor Berkas MP3 dan WAV, gunakan File > Ekspor Audio.

en: Files copied to plug-ins folder:
id: Berkas disalin ke folder plug-in:

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
id: Isi keheningan untuk data tampilan yang hilang (sesi ini saja)

en: Film frames (24 fps)
id: Bingkai PAL (25 bpd)

en: Filter Curve EQ
id: Kurva Filter EQ

en: Filter type
id: Tipe filter

en: Final Pitch Shift
id: Pergeseran Pitch Akhir

en: Final Tempo Change (%)
id: Perubahan Tempo Final (%)

en: Finalizing upload...
id: Menyelesaikan unggahan...

en: Find
id: Temukan

en: Find Clipping
id: Menemukan Clipping

en: Find dialog
id: Temukan dialog

en: Find path to command
id: Temukan jalur ke perintah

en: Find text
id: Temukan teks

en: First Track:
id: Trek Pertama:

en: Fit project to width
id: Sesuaikan proyek dengan lebar

en: Fit selection to width
id: Sesuaikan seleksi dengan lebar

en: Fit to &Height
id: Sesuaikan dengan &Tinggi

en: Fit to Width
id: Sesuaikan dengan Lebar

en: Fix
id: Perbaiki

en: Fixed
id: Tetap

en: Fla&tten
id: Ra&takan

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
id: Membalikkan sampel audio secara terbalik, membalikkan polaritasnya

en: Foc&us
id: Fok&us

en: Focused
id: Terfokus

en: For comments in a macro.
id: Untuk komentar dalam makro.

en: Force Final Alignment
id: Paksa Penyelarasan Akhir

en: Foreground
id: Latar Depan

en: Foreground end time
id: Waktu selesai latar depan

en: Foreground level too high
id: Level latar depan terlalu tinggi

en: Foreground not yet measured
id: Latar depan belum diukur

en: Foreground start time
id: Waktu mulai latar depan

en: Forgot your password?
id: Lupa kata sandi Anda?

en: Format %s is not compatible with codec %s.
id: Format %s tidak kompatibel dengan codec %s.

en: Format Change
id: Perubahan Format

en: Formats
id: Format

en: Forwards
id: Maju

en: Frame Duration
id: Durasi Bingkai

en: Frame Period
id: Periode Bingkai

en: Frame Period:
id: Periode Bingkai:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
id: Ukuran bingkai
    Opsi
    0 - default
    min - 16
    maks - 65535

en: Frame:
id: Bingkai:

en: Frequencies
id: Frekuensi

en: Frequency
id: Frekuensi

en: Frequency (Hz)
id: Frekuensi (Hz)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
id: Level (dB)	Frekuensi (Hz)

en: Frequency Analysis
id: Analisis Frekuensi

en: Frequency Hertz End
id: Akhir Hertz Frekuensi

en: Frequency Hertz Start
id: Awal Hertz Frekuensi

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
id: Frekuensi minimal harus 0,1 Hz.

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
id: Frekuensi Jarum Radar (Hz)

en: Frequency smoothing
id: Penghalusan frekuensi

en: From Internet
id: Dari Internet

en: From X:
id: Dari X:

en: From Y:
id: Dari Y:

en: From rpm
id: Dari rpm

en: Full
id: Penuh

en: Full search
id: Penelusuran Penuh

en: Full-wave Rectifier
id: Penyearah Gelombang Penuh

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
id: Penyearah Gelombang Penuh (DC diblokir)

en: Fuzz Box
id: Kotak Fuzz

en: GNU General Public License v2.0
id: Lisensi Publik Umum GNU v2.0

en: GNU General Public License v2.0 or later
id: Lisensi Publik Umum GNU v2.0 atau yang lebih baru

en: GPL License
id: Lisensi GPL

en: GSM 6.10 requires mono
id: GSM 6.10 membutuhkan mono

[ctx: GUI]
en: Interface
id: Antar Muka

en: Gate frequencies above (kHz)
id: Frekuensi gate di atas (kHz)

en: General
id: Umum

en: General Options
id: Opsi General

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
id: Menghasilkan nada frekuensi konstan dari salah satu dari empat jenis

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
id: Menghasilkan nada naik atau turun dari salah satu dari empat jenis

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
id: Menghasilkan nada dual-tone multi-frekuensi (DTMF) seperti yang dihasilkan oleh tombol pada telepon

en: Generates one of three different types of noise
id: Menghasilkan salah satu dari tiga jenis derau yang berbeda

en: Generating audio preview...
id: Membuat pratinjau audio...

en: Generic
id: Generik

en: Generic Track
id: Trek Umum

en: Generic error
id: Kesalahan umum

en: Genres
id: Genre

en: Get Effects
id: Dapatkan Efek

en: Get Info
id: Dapatkan Info

en: Get Info...
id: Dapatkan Info...

en: Get Preference
id: Dapatkan Preferensi

en: Get Preference...
id: Dapatkan Preferensi...

en: Get Track Info
id: Dapatkan Info Trek

en: Get it on MuseHub
id: Dapatkan di MuseHub

en: Get more effects...
id: Dapatkan lebih banyak efek...

en: Gets information in JSON format.
id: Mendapatkan informasi dalam format JSON.

en: Gets the value of a single preference.
id: Mendapatkan nilai dari preferensi tunggal.

en: Gets track values as JSON.
id: Mendapatkan nilai trek sebagai JSON.

en: Gives help on a command.
id: Memberikan bantuan sesuai perintah.

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Glue Compressor
id: Kompresor Perekat

en: Go to higher S-expr
id: Pergi ke atas S-expr

en: Go to matching paren
id: Pergi ke matching paren

en: Go to next S-expr
id: Pergi ke S-expr selanjutnya

en: Go to previous S-expr
id: Pergi ke S-expr sebelumnya

en: Go to top S-expr
id: Pergi ke atas S-expr

en: Grabber
id: Pendorong

en: Gradient
id: Gradien

en: Gradual
id: Bertahap

en: Graphic EQ
id: Grafik EQ

en: Graphical Mode
id: Mode Grafis

en: Great Body SFX
id: SFX Great Body

en: Great Impact SFX
id: SFX Great Impact

en: Great Tail SFX
id: SFX Great Tail

en: Group by category
id: Kelompokkan berdasarkan kategori

en: Group by publisher
id: Kelompokkan berdasarkan penerbit

en: Group by type
id: Kelompokkan berdasarkan jenis

en: Group by type and publisher
id: Kelompokkan berdasarkan tipe dan penerbit

en: HTML file
id: Berkas HTML

en: HTML files
id: Berkas HTML

en: Half Wave
id: Setengah Gelombang

en: Half-wave Rectifier
id: Penyearah Setengah Gelombang

en: Handy Presets (override controls)
id: Preset Praktis (kontrol untuk menimpa)

en: Hard Clip
id: Klip Keras

en: Hard Limit
id: Batasan Keras

en: Hard Limiter 1413
id: Pembatas Keras 1413

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
id: Klip keras -12dB, gain riasan 80

en: Hardness
id: Kekerasan

en: Harmonic brightness
id: Kecerahan harmonik

en: Hear &other tracks during recording
id: Dengarkan trek &lain selama perekaman

en: Hear &other tracks while recording (overdub)
id: Dengarkan trek &lain saat merekam (overdub)

en: Heavy Overdrive
id: Overdrive Berat

en: Height:
id: Tinggi:

en: Help
id: Bantuan

en: Help on the Internet
id: Bantuan di Internet

en: Help...
id: Bantuan...

en: High &boost (dB/dec):
id: Tinggi &peningkatan (dB/des):

en: High Contrast
id: Kontras Tinggi

en: High Frequency
id: Frekuensi Tinggi

en: High Playback Latency: %g
id: Latensi Pemutaran Tinggi: %g

en: High Quality
id: Kualitas Tinggi

en: High Quality (Slow)
id: Kualitas Tinggi (Lambat)

en: High Quality Pitch Change
id: Perubahan Pitch Berkualitas Tinggi

en: High Quality Tempo Change
id: Perubahan Tempo Berkualitas Tinggi

en: High Recording Latency: %g
id: Latensi Rekaman Tinggi: %g

en: High-Pass Filter
id: Filter High-Pass

en: High-quality Conversion
id: Konversi Berkualitas Tinggi

en: High-quality Pitch Shift
id: Pergeseran Pitch Kualitas Tinggi

en: High:
id: Tinggi:

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
id: Kecepatan Refresh yang tinggi membuat meteran manampilkan perubahan
    lebih sering. Kecepatan 30 per detik atau lebih rendah dapat mencegah
    meteran mempengaruhi kualitas audio pada mesin yang lebih lambat.

en: Highpass
id: Batas Atas

en: History
id: Riwayat

en: Hold (ms)
id: Tahan (ms)

en: Horizontal Scrollbar
id: Bilah Gulir Horisontal

en: Host name: %s
id: Nama host: %s

en: How would you like to export?
id: Bagaimana cara Anda ingin mengekspor?

en: How would you like to paste your audio?
id: Bagaimana Anda ingin menyisipkan audio ini?

en: How would you like to save?
id: Bagaimana cara Anda ingin menyimpan?

en: Hybrid Mode
id: Mode Hibrid

en: I&mport...
id: I&mpor...

en: I&ncrease Recording Volume
id: T&ingkatkan Volume Perekaman

en: I&nterpolation:
id: Interpolasi:

en: I/O error occurred
id: Terjadi kesalahan I/O

en: ID3 tag support
id: Dukungan Tag ID3

en: IMPORT EXPORT
id: IMPOR EKSPOR

en: IO error reading from file
id: Kesalahan pembacaan IO dari berkas

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
id: Tiga karakter kode bahasa berdasarkan ISO 639
    Opsi
    kosong - otomatis

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
id: Proyek tidak akan tersimpan apabila Anda melanjutkan ini. Yakin?

en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
id: Jika Anda ingin mengubah preferensi untuk pemeriksaan pembaruan otomatis, Anda dapat menemukannya di %s.

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
id: Abaikan Keheningan di Awal dan Akhir

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
id: Header plug-in Nyquist berbentuk-buruk

en: Import
id: Impor

en: Import / Export
id: Impor / Ekspor

en: Import Audio Unit Preset As %s:
id: Impor Unit Audio Preset Sebagai %s:

en: Import Audio Unit Presets
id: Impor Preset Unit Audio

en: Import Effect Parameters
id: Parameter Efek Impor

en: Import Labels
id: Impor label

en: Import MIDI
id: Impor MIDI

en: Import Macro
id: Impor Makro

en: Import Presets
id: Impor Preset

en: Import Project
id: Impor Proyek

en: Import Raw
id: Impor Raw

en: Import Raw Data
id: Impor Data Raw

en: Import...
id: Impor...

en: Import2
id: Impor2

en: Imported '%s'
id: Terimpor '%s'

en: Imported MIDI from '%s'
id: MIDI diimpor dari '%s'

en: Imported labels from '%s'
id: Diimpor label dari '%s'

en: Importer order
id: Urutan importir

en: Importing %s
id: Mengimpor %s

en: Importing %s...
id: Mengimpor %s...

en: Importing WebVTT files is not currently supported.
id: Mengimpor berkas WebVTT saat ini masih belum didukung.

en: Importing files
id: Mengimpor berkas

en: Imports from a file.
id: Impor dari berkas.

en: In All &Sync-Locked Tracks
id: Di Semua Trek &Sinkronisasi-Terkunci

en: In All &Tracks
id: Dalam Semua &Trek

en: Include audio before first label
id: Termasuk audio sebelum label pertama

en: Include header information
id: Sertakan informasi header

en: Incompatible format and codec
id: Format dan codec tidak kompatibel

en: Incompatible plugin(s) found
id: Plugin yang tidak kompatibel ditemukan

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
id: Menambah atau mengurangi volume audio yang telah Anda pilih

en: Index (text files only)
id: Indeks (hanya berkas teks)

en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
id: Indeks[%02x] Codec[%s], Bahasa[%s], Bitlaju[%s], Saluran[%d], Durasi[%d]

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
id: Indeks[%02x] Versi[%d], Saluran[%d], Laju[%ld]

en: Individual Theme Files
id: Berkas Tema Individual

en: Infinite dB difference
id: Perbedaan dB tak terhingga

en: Infinity
id: Tak hingga

en: Initial Pitch Shift
id: Pergeseran Pitch Awal

en: Initial Tempo Change (%)
id: Perubahan Tempo Inisial (%)

en: Inner &fade up length:
id: Panjang dalam &angsuran naik:

en: Inner fade d&own length:
id: Panjang dalam angsuran t&urun:

en: Input Gain (dB)
    Right channel
id: Input Gain (dB)
    Saluran Kanan

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
id: Input Gain (dB)
    mono/Kiri

en: Insertion failed because the drive is full
id: Drive penuh, gagal menyisipkan

en: Inspecting project file data
id: Memeriksa data berkas proyek

en: Installation Prefix:
id: Prefiks Pemasangan:

en: Instruction Set
id: Set Instruksi

en: Instrument %i
id: Instrumen %i

en: Insufficient Disk Space
id: Ruang Disk Tidak Memadai

en: Internal Error
id: Kesalahan Internal

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
id: Kesalahan internal pada %s baris %d.
    Harap lapor ke tim Audacity di https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
id: Kesalahan internal di %s pada %s baris %d.
    Harap lapor ke tim Audacity di https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error in importer...tag not recognized
id: Kesalahan internal pada impor...tag tidak terdeteksi

en: Internal error reported by alignment process.
id: Laporan kesalahan internal oleh proses penyelarasan.

en: Internal logic error in SQLite
id: Kesalahan logika internal pada SQLite

en: Internal logic fault
id: Kesalahan logika internal

en: Interpolation type
id: Tipe interpolasi

en: Invalid Limits
id: Batas Tidak Valid

en: Invalid Response: %s
id: Respons Tidak Valid: %s

en: Invalid Vorbis bitstream header
id: Vorbis bitstream header tidak valid

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
id: Pilihan audio tidak valid.
    Pastikan bahwa audio telah diseleksi.

en: Invalid data handling
id: Penanganan data tidak valid

en: Invalid duration in LOF file.
id: Durasi berkas LOF tidak valid.

en: Invalid project 'h' attribute.
id: Atribut 'h' proyek tidak valid.

en: Invalid project 'rate' attribute.
id: Atribut 'rate' proyek tidak valid.

en: Invalid project 'sel0' attribute.
id: Atribut 'sel0' proyek tidak valid.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
id: Atribut 'sel1' proyek tidak valid.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
id: Atribut 'selHigh' proyek tidak valid.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
id: Atribut 'selLow' proyek tidak valid.

en: Invalid project 'vpos' attribute.
id: Atribut 'vpos' proyek tidak valid.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
id: Atribut 'zoom' proyek tidak valid.

en: Invalid sample rate
id: Laju sampel tidak valid

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
id: Atribut 'maxsamples' sekuens tidak valid.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
id: Atribut 'numsamples' sekuens tidak valid.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
id: Atribut 'sampleformat' sekuens tidak valid.

en: Invalid track offset in LOF file.
id: Trek offset pada berkas LOF tidak valid.

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
id: Nilai tidak valid untuk parameter '%s': seharusnya %s

en: Invalid window offset in LOF file.
id: Jendela offset pada berkas LOF tidak valid.

en: Inverse Sawtooth
id: Inversi Gerigi

en: Invert
id: Balikkan

en: Join
id: Pasangkan

en: Join Clips
id: Gabungkan Klip

en: Join Labeled Audio
id: Gabung Audio Berlabel

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
id: Bergabung %.2f detik pada t=%.2f

en: Joined labeled audio (points or regions)
id: Audio berlabel digabungkan (titik atau wilayah)

en: Journal recording failed
id: Gagal merekam jurnal

en: Keep currently open version
id: Pertahankan versi yang kini terbuka

en: Keep tracks synchronized (Sync-&Lock)
id: Menyinkronkan trek (Sinkronisasi & Kunci)

en: Key Bindings
id: Pengikatan Papan Ketik

en: Key Config
id: Konfigurasi Kunci

en: Keyboard preferences currently unavailable.
id: Pustaka Papan Ketik sudah tidak ada.

en: Knee &width (dB)
id: &Lebar siku (dB)

en: L
id: Kr

en: L Channel First
id: Saluran Kr Dahulu

en: L&ink audio.com account...
id: H&ubungkan akun audio.com...

en: L&ogarithmic scale
id: Skala L&ogaritmik

en: L-R on Same Line
id: Kr-Kn pada Baris yang Sama

en: LADSPA Effect Options
id: Opsi Efek LADSPA

en: LADSPA Effects
id: Efek LADSPA

en: LAME MP3 Export Library
id: Pustaka Pengeksporan MP3 LAME

en: LFO Freq&uency (Hz):
id: Frek&uensi LFO (Hz):

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
id: Fase Mu&lai LFO (derajat):

en: LFO frequency in hertz
id: Frekuensi LFO dalam Hertz

en: LFO start phase in degrees
id: Fase Awal LFO dalam derajat

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
id: Presisi koefisien LPC
    Opsi
    0 - default
    min - 1
    maks - 15

en: LV2 Effect Settings
id: Pengaturan Efek LV2

en: LV2 Effects
id: Efek LV2

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
id: Efek LV2 dapat memiliki antarmuka grafis untuk menetapkan nilai parameter. Metode dasar hanya-teks, juga tersedia.  Buka kembali efek agar hal ini dapat diterapkan.

en: La&beled Audio
id: Audio Ber&label

en: Label &Editor
id: &Editor Label

en: Label Copy
id: Salinan Label

en: Label Index
id: Indeks Label

en: Label Interval
id: Interval Label

en: Label Join
id: Label Gabungkan

en: Label Silence
id: Label Hening

en: Label Sounds
id: Label Suara

en: Label Split
id: Pisahkan Label

en: Label Track
id: Label Trek

en: Label Track Font
id: Font Label Trek

en: Label interval (seconds)
id: Interval label (detik)

en: Label type
id: Tipe label

en: Labelling regions between sounds requires~%~
                     at least two sounds.~%~
                     Only one sound detected.
id: Melabeli wilayah di antara suara membutuhkan ~%~
                     setidaknya dua suara.~%~
                     Hanya satu suara yang terdeteksi.

en: Labels
id: Label

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
id: Level	Jeda (detik)	Frekuensi (Hz)

en: Language "%s" is unknown
id: Bahasa "%s" tidak diketahui

en: Language:
id: Bahasa:

en: Large Room
id: Kamar Besar

en: Latency
id: Laten

en: Latency Compensation
id: Kompensasi Latensi

en: Learn more
id: Pelajari lebih lanjut

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
id: Biarkan kolom kosong untuk membuka direktori terakhir yang digunakan untuk operasi tersebut.
    Isi kolom untuk selalu membuka direktori tersebut untuk operasi tersebut.

en: Left (dB)
id: Kiri (dB)

en: Left (linear)
id: Kiri (linier)

en: Left Channel.~%~%
id: Saluran Kiri.~%~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
id: Saluran kiri dan kanan pada baris alternatif.~%

en: Left channel first then right channel.~%
id: Saluran kiri dahulu kemudian saluran kanan.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
id: Saluran kiri lalu saluran kanan pada baris yang sama.~%

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
id: Klik-Kiri untuk memperluas, Klik-Kanan untuk menghapus

en: Left-Click/Left-Drag
id: Klik-Kiri/Seret Kiri

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
id: Kiri: ~a lin, ~a dB | Kanan: ~a lin, ~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
id: Kiri: ~a lin, ~a dB | Kanan: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
id: Kiri=Perbesar, Kanan=Perkecil, Tengah=Normal

en: Legacy
id: Terdahulu

en: Legacy Compressor
id: Kompresor Terdahulu

en: Legacy Limiter
id: Pembatas Terdahulu

en: Length
id: Panjang

en: Length (seconds)
id: Panjang (detik)

en: Length and Center of Selection
id: Panjang dan Pusat dari Seleksi

en: Length and End of Selection
id: Panjang dan Akhir dari Seleksi

en: Length in seconds from %s, to
id: Panjang dalam detik dari %s, ke

en: Length of &Filter:
id: Panjang &Filter:

en: Length of Filter
id: Panjang Filter

en: Length of label region (seconds)
id: Panjang wilayah label (detik)

en: Less than 1 minute
id: Kurang dari 1 menit

en: Level reduction (dB)
id: Pengurangan level (dB)

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
id: Leveller, Lebih Berat, -70dB noise floor

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
id: Leveller, Terberat, -70dB noise floor

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
id: Leveller, Berat, -70dB noise floor

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
id: Leveller, Ringan, -70dB noise floor

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
id: Leveller, Sedang, -70dB noise floor

en: Levelling fine adjustment
id: Penyesuaian halus leveling

en: Li&near Frequency Scale
id: Sk&ala Frekuensi Linier

en: Libraries
id: Pustaka

en: Library
id: Pustaka

en: Library used incorrectly
id: Penyalahgunaan pustaka

en: Light
id: Terang

en: Light Crunch Overdrive
id: Overdrive Crunch Ringan

en: Limit output to first
id: Hanya tampilkan output dari bagian awal

en: Limit to (dB)
id: Batasi hingga (dB)

en: Limiter
id: Pembatas

en: Line Time
id: Masa Lini

en: Line Time:
id: Masa Lini:

en: Linear
id: Linier

en: Linear Frequency Scale
id: Skala Frekuensi Linier

en: Linear In
id: Linier Dalam

en: Linear Out
id: Linier Luar

en: Linear frequency
id: Frekuensi linier

en: Link Stereo Tracks
id: Tautkan Trek Stereo

en: Link account
id: Hubungkan akun

en: Lisp file
id: Berkas Lisp

en: Lisp scripts
id: Skrip Lisp

en: List of Files in basic text format
id: Daftar berkas dalam format teks biasa

en: Little-endian
id: Endian-kecil

en: Lo&ng period:
id: Periode pan&jang:

en: Load Files
id: Ambil Berkas

en: Load Metadata As:
id: Ambil Metadata Sebagai:

en: Load Nyquist script
id: Muat skrip Nyquist

en: Load Preset
id: Memuat Preset

en: Load Theme Cache
id: Ambil Cache Tema

en: Load VST Preset:
id: Memuat Preset VST:

en: Load VST3 preset:
id: Memuat preset VST3:

en: Load latest
id: Memuat terbaru

en: Loaded %d keyboard shortcuts
id: Diambil %d jalan pintas papan ketik

en: Loading Keyboard Shortcuts
id: Memuat Pintasan Papan Ketik

en: Loading projects list...
id: Memuat daftar proyek...

en: Loading...
id: Memuat...

en: Loca&te...
id: Temu&kan...

en: Local
id: Lokal

en: Local project data was removed before the sync has completed
id: Data proyek lokal dihapus sebelum sinkronisasi selesai

en: Locate FFmpeg
id: Temukan FFmpeg

en: Locate LAME
id: Temukan LAME

en: Location of %s:
id: Lokasi %s:

en: Location of '%s':
id: Lokasi '%s':

en: Log frequency
id: Frekuensi logaritma

en: Log in to audio.com to proceed.
id: Login ke audio.com untuk melanjutkan.

en: Log search
id: Penelusuran Log

en: Logarithmic
id: Logaritmik

en: Logarithmic &Interpolation
id: Logaritmik &Interpolasi

en: Logarithmic (dB)
id: Logaritmik (dB)

en: Logarithmic In
id: Logaritmik Masuk

en: Logarithmic Out
id: Logaritmik Ke Luar

en: Long Message
id: Pesan Panjang

en: Long Seek Le&ft During Playback
id: Penelusuran Panjang ke Ki&ri Selama Pemutaran

en: Long Seek Rig&ht During Playback
id: Penelusuran Panjang ke Ka&nan Selama Pemutaran

en: Loudness LUFS
id: Kenyaringan LUFS

en: Loudness Normalization
id: Normalisasi Kenyaringan

en: Low Delay
id: Penundaan Rendah

en: Low Frequency
id: Frekuensi Rendah

en: Low Playback Latency: %g
id: Latensi Pemutaran Rendah %g

en: Low Quality (Fast)
id: Kualitas Rendah (Cepat)

en: Low Quality (Fastest)
id: Kualitas Rendah (Tercepat)

en: Low Recording Latency: %g
id: Latensi Rekaman Rendah: %g

en: Low and High Frequencies
id: Frekuensi Rendah dan Tinggi

en: Low rolloff for speech
id: Pemotongan frekuensi rendah untuk ucapan

en: Low-Pass Filter
id: Filter Low-Pass

en: Low-quality Pitch Shift
id: Pergeseran Pitch Kualitas Rendah

en: Low:
id: Rendah:

en: Lower Speed Limit
id: Batas Kecepatan Bawah

en: Lower Time Signature
id: Tanda BIrama Atas

en: Lower Time Signature Changed
id: Tanda Birama Bawah DIubah

en: Lowpass
id: Batas Bawah

en: M&ultiple Files
id: B&eberapa Berkas

en: M&ute/Unmute
id: Se&nyapkan/Bunyikan

en: M&ute/Unmute Focused Track
id: Senyapkan/Bunyikan Trek Terfokus

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
id: Berkas M4A (AAC) (FFmpeg)

[ctx: MIDI]
en: Interface
id: Antar Muka

en: MIDI Device Info
id: Info Perangkat MIDI

en: MIDI Devices
id: Perangkat MIDI

en: MIDI Synth L&atency (ms):
id: L&atensi MIDI Synth (ms):

en: MIDI and Allegro files
id: Berkas MIDI dan Allegro

en: MIDI file
id: Berkas MIDI

en: MIDI files
id: Berkas MIDI

en: MIDI pitch of strong beat
id: Pitch MIDI dengan ketukan kuat

en: MIDI pitch of weak beat
id: Pitch MIDI dengan ketukan lemah

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
id: Trek MIDI tidak dapat diseimbangkan satu per satu, hanya berkas audio yang bisa.

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
id: Trek MIDI ditemukan dalam berkas proyek, tetapi versi Audacity ini tidak mendukung MIDI, mengabaikan trek.

en: MISSING %s
id: HILANG %s

en: MP2 Files
id: Berkas MP2

en: MP2 export
id: Ekspor MP2

en: MP3 Conversion
id: Konversi MP3

en: MP3 Export
id: Ekspor MP3

en: MP3 Files
id: Berkas MP3

en: MP3 Import
id: Impor MP3

en: MP3 Library Version:
id: Versi Pustaka MP3:

en: MP3 export library not found
id: Pustaka Ekspor MP3 tidak ditemukan

en: MP3 files
id: Berkas MP3

en: MPEG container options
id: Opsi kontainer MPEG

en: Ma&ke Stereo Track
id: Bu&at Trek Stereo

en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
id: Gain Ma&ke-up untuk 0 dB setelah pengompresan

en: Ma&x Frequency (Hz):
id: Frekuensi Ma&ks (Hz):

en: Ma&ximum pause:
id: Jeda ma&ksimum:

en: Macro
id: Makro

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
id: Makro %s sudah ada. Ingin menggantikannya?

en: Macros Palette
id: Palet Makro

en: Made '%s' a stereo track
id: Dibuat '%s' trek stereo

en: Main
id: Utama

en: Make Stereo
id: Buat Stereo

en: Malformed number
id: Nomor yang cacat

en: Manage Curves
id: Mengelola Kurva

en: Manage Curves List
id: Mengelola Daftar Kurva

en: Manage Macros
id: Kelola Makro

en: Manage Plugins
id: Kelola Plugin

en: Manage presets and options
id: Mengelola preset dan opsi

en: Master Effects
id: Efek Utama

en: Match
id: Cocokkan

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
id: Lebar Maks &Lonjakan (lebih tinggi lebih sensitif):

en: Max Spike Width
id: Lebar Lonjakan Maks

en: Max Zoom
id: Zoom Maks

en: Max dB
id: dB Maks

en: Max. Number of Notes (1..128):
id: Jumlah Nada Maksimum (1..128):

en: Max. PdO
id: PdO Maks.

en: Max. PtO
id: PtO Maks.

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
id: Pembagian persebaran maksimall
    Opsi
    -1 - default
    min - 0
    maks - 8

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
id: Prediksi persebaran maksimal
    Opsi
    -1 - default
    min - 0
    maks - 32 (dengan LPC) atau 4 (tanpa LPC)

en: Maximum
id: Maksimum

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
id: Bit laju maksimum stream rumit
    Opsi
    0 - default

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
id: Frekuensi maksimum harus 100 Hz atau lebih tinggi

en: Maximum leading silence
id: Keheningan terdepan maksimal

en: Maximum trailing silence
id: Keheningan tertinggal maksimal

en: Mea&sure selection
id: U&kur seleksi

en: Measured background level
id: Level latar belakang yang diukur

en: Measured foreground level
id: Level latar depan yang terhitung

en: Measurement scale
id: Skala pengukuran

en: Media read error
id: Pembaca media kesalahan

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
id: Metode median tidak diimplementasikan untuk lebih dari empat langkah per jendela.

en: Medium
id: Sedang

en: Medium Quality
id: Kualitas Sedang

en: Medium Room
id: Kamar Sedang

en: Medium, 145-185 kbps
id: Sedang, 145-185 kbps

en: Menu Command (No Parameters)
id: Menu Perintah (Tanpa Parameter)

en: Menu Command (With Parameters)
id: Menu Perintah (Dengan Parameter)

en: Menus
id: Menu

en: Message
id: Pesan

en: Message on completion
id: Pesan saat selesai

en: Message...
id: Pesan...

en: Metadata Tags
id: Tag Metadata

en: Meter
id: Pengukur

en: Meter Style
id: Gaya Pengukur

en: Meter Type
id: Tipe Pengukur

en: Meter dB &range:
id: &Rentang Meteran dB:

en: Meter refresh rate per second [1-100]
id: Kecepatan refresh meter per detik [1-100]:

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
id: Kecepatan refresh meter per detik [1-100]:

en: Meter-Play
id: Meter Memainkan

en: Meter-Record
id: Meter Rekaman

en: Metronome Tick
id: Detak Metronom

en: Mi&n Frequency (Hz):
id: Frekuensi Mi&n (Hz):

en: Mi&x and Render
id: Mi&x dan Render

en: Mid-fade Adjust (%)
id: Penyesuaian Tengah-Pengangsuran (%)

en: MilliSeconds
id: Milidetik

en: Milliseconds
id: Milidetik

en: Mime-types
id: Tipe-Mime

en: Min dB
id: dB Min

en: Min. PdO
id: PdO Min.

en: Min. PtO
id: PtO Min.

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
id: Pembagian persebaran minimal
    Opsi
    -1 - default
    min - 0
    maks - 8

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
id: Prediksi persebaran minimal
    Opsi
    -1 - default
    min - 0
    maks - 32 (dengan LPC) atau 4 (tanpa LPC)

en: Minimum Amplitude (dB):
id: Amplitudo Minimum (dB):

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
id: Reduksi S&topband Minimum:

en: Minimum S&topband Attenuation:
id: Reduksi S&topband Minimum:

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
id: Frekuensi minimum harus lebih atau sama dengan 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
id: Frekuensi minimum harus lebih kecil dari frekuensi maksimum

en: Minimum label interval
id: Interval label minimum

en: Minimum number of digits in label
id: Jumlah digit minimum dalam label

en: Minimum silence duration
id: Durasi hening minimum

en: Minutes
id: Menit

en: Minutes and Seconds
id: Menit dan detik

en: Mismatched Sampling Rates
id: Sampling Laju Tidak Cocok

en: Mismatched quotes in
    %s
id: Kutipan tidak cocok di
    %s

en: Missing
id: Hilang

en: Missing Plugins
id: Plugin Hilang

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
id: Berkas alias %s tidak ditemukan.
    Digantikan dengan keheningan.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
id: Atribut 'aliaslen' pada pcmalliasblockberkas hilang atau tidak valid.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
id: Atribut 'aliasstart' pada pcmalliasblockberkas hilang atau tidak valid.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
id: Atribut 'len' pada silentblockberkas hilang atau tidak valid.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
id: Atribut 'len' pada simpleblockberkas hilang atau tidak valid.

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
id: Berkas proyek %s tidak ditemukan.
    Digantikan dengan keheningan.

en: Mix Stereo Down to &Mono
id: Mix Stereo Turun ke &Mono

en: Mix and Render
id: Mix dan Render

en: Mix and Render to Ne&w Track
id: Mix dan Render ke Trek Ba&ru

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
id: %d trek telah di-mix dan di-render ke dalam satu trek mono

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
id: %d trek telah di-mix dan di-render ke dalam satu trek stereo

en: Mixer Panel
id: Panel Mixer

en: Mixing and rendering tracks
id: Mixing dan Rendering Trek

en: Mixing down to mono
id: Mixing ke mono

en: Modified
id: Dimodifikasi

en: Modified Clip Name
id: Nama Klip yang Dimodifikasi

en: Modified Label
id: Label yang Telah Diubah

en: Module
id: Modul

en: Module "%s" found.
id: Modul "%s" ditemukan.

en: Module Unsuitable
id: Modul tidak sesuai

en: Modules
id: Modul

en: Modules are optional components of Audacity that enable some functionality, such as importing and exporting. 
    It is generally not necessary to change these settings.
id: Modul adalah komponen opsional Audacity yang memungkinkan beberapa fungsi, seperti mengimpor dan mengekspor.
    Umumnya tidak perlu mengubah pengaturan ini.

en: More information about this error may be available %s.
id: Informasi lebih lanjut tentang kesalahan ini mungkin tersedia %s.

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
id: Sebagian besar efek VST memiliki antarmuka grafis untuk menetapkan nilai parameter. Metode dasar hanya-teks juga tersedia.  Buka kembali efek agar hal ini dapat diterapkan.

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
id: Sebagian besar efek VST3 memiliki antarmuka grafis untuk menetapkan nilai parameter. Metode hanya-teks juga tersedia.  Buka kembali efek agar hal ini dapat diterapkan.

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
id: Bergerak &Mundur dari Toolbar ke Trek

en: Move &Down
id: Pindak ke &Bawah

en: Move &Up
id: Pindah ke &Atas

en: Move &filter down
id: Pindahkan  f&ilter ke bawah

en: Move Backward Through Active Windows
id: Bergerak Mundur Melalui Jendela Aktif

en: Move Clip
id: Pindahkan Klip

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
id: Bergerak &Maju dari Toolbar ke Trek

en: Move Focus to &First Track
id: Pindahkan Fokus ke Trek &Pertama

en: Move Focus to &Last Track
id: Pindahkan Fokus ke Trek &Terakhir

en: Move Focus to &Next Track
id: Pindahkan Fokus ke Trek &Berikutnya

en: Move Focus to &Previous Track
id: Pindahkan Fokus ke Trek &Sebelumnya

en: Move Focus to N&ext and Select
id: Pindahkan Fokus ke S&elanjutnya dan Pilih

en: Move Focus to P&revious and Select
id: Pindahkan Fokus ke S&ebelumnya dan Pilih

en: Move Focused Track Do&wn
id: Pindahkan Trek Terfokus ke Ba&wah

en: Move Focused Track U&p
id: Pindahkan Trek Terfokus ke A&tas

en: Move Focused Track to &Bottom
id: Pindahkan Trek Terfokus ke Da&sar

en: Move Focused Track to T&op
id: Pindahkan Trek Terfokus ke Pu&ncak

en: Move Forward Through Active Windows
id: Bergerak Maju Melalui Jendela Aktif

en: Move Mouse...
id: Pindahkan Mouse...

en: Move Sele&ction and Tracks
id: Pindah Sele&ksi dan Trek

en: Move Track
id: Pindahkan Trek

en: Move Track &Down
id: Pindahkan Trek &Bawah

en: Move Track &Up
id: Pindahkan Trek &Naik

en: Move Track Down
id: Pindahkan Trek ke bawah

en: Move Track Up
id: Pindahkan Trek ke Atas

en: Move Track to &Bottom
id: Pindahkan Trek ke &Dasar

en: Move Track to &Top
id: Pindahkan Trek ke &Puncak

en: Move Track to Bottom
id: Pindahkan Trek ke Dasar

en: Move Track to Top
id: Pindahkan Trek ke Puncak

en: Move audio clips
id: Memindahkan klip audio

en: Move f&ilter up
id: Pindahkan f&ilter ke atas

en: Move mouse pointer to Scrub
id: Pindahkan penunjuk mouse ke Scrub

en: Move mouse pointer to Seek
id: Pindahkan penunjuk mouse ke Cari

en: Move rule &down
id: Pindahkan aturan ke &bawah

en: Move rule &up
id: Pindahkan aturan ke &atas

en: Move to Ne&xt Label
id: Pindah ke Label Se&lanjutnya

en: Move to Pre&vious Label
id: Pindah ke Label Se&belumnya

en: Move to Scrub
id: Pindahkan untuk Scrub

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
id: Pindahkan untuk Scrub. Seret untuk Cari.

en: Move to Seek
id: Pindahkan untuk Cari

en: Moved %s down in %s
id: Memindahkan %s ke bawah di %s

en: Moved %s up in %s
id: Memindahkan %s ke atas di %s

en: Moved '%s' Down
id: Memindahkan '%s' ke bawah

en: Moved '%s' Up
id: Memindahkan '%s' ke atas

en: Moved '%s' down
id: Memindahkan '%s' ke bawah

en: Moved '%s' to Bottom
id: Memindahkan '%s' ke Dasar

en: Moved '%s' to Top
id: Memindahkan '%s' ke Puncak

en: Moved '%s' up
id: Memindahkan '%s' ke atas

en: Moved Samples
id: Sampel yang Dipindahkan

en: Moved clips to another track
id: Memindahkan klip ke trek lain

en: Moved clips to the left
id: Memindahkan klip ke kiri

en: Moved clips to the right
id: Memindahkan klip ke kanan

en: Moved pan slider
id: Slider geser dipindahkan

en: Moved velocity slider
id: Slider velositas dipindahkan

en: Moved volume slider
id: Slider volume dipindahkan

en: Multi-Tool
id: Multi-Alat

en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
id: Mode Multi-Alat: %s untuk Preferensi Mouse dan Papan Ketik.

en: Multi-track
id: Multi-trek

en: Music Import
id: Impor Musik

en: Music Imports
id: Impor Musik

en: Music Information Retrieval
id: Penelusuran Informasi Musik

en: Musical Instrument
id: Instrumen Musikal

en: Mut&e Tracks
id: Se&nyapkan Trek

en: Mute
id: Senyap

en: Mute/Unmute Track
id: Senyapkan/Bunyikan Trek

en: Mux Rate:
id: Tingkat Mux:

en: N&ext Clip
id: Klip b&erikutnya

en: N&ormalize stereo channels independently
id: N&ormalkan saluran stereo secara mandiri

en: NTSC frames
id: Bingkai NTSC

en: NTSC frames (29.97 fps)
id: Bingkai NTSC (29.97 bpd)

en: NTSC frames (30 fps)
id: Bingkai NTSC (30 bpd)

en: Name
id: Nama

en: Name Change
id: Ubah Nama

en: Name files:
id: Nama berkas:

en: Name is the same as the original one
id: Nama sama dengan yang asli

en: Name must not be blank
id: Nama tidak boleh kosong

en: Name newly recorded tracks
id: Beri nama trek yang baru direkam

en: Name of new macro
id: Nama makro baru

en: Name:
id: Nama:

en: Name: %s
id: Nama: %s

en: Names may not contain '%c' and '%c'
id: Nama tidak mungkin mengandung '%c' and '%c'

en: Native Audacity
id: Bawaan Audacity

en: Ne&xt Clip Boundary
id: Batas Klip Berikutnya

en: Need an account?
id: Butuh akun?

en: Never copy any files
id: Jangan menyalin berkas apapun

en: Never use comma as decimal point
id: Jangan pernah menggunakan koma sebagai titik desimal

en: New
id: Baru

en: New Label Track
id: Buat Trek Label

en: New Plugins
id: Plugin Baru

en: New Track
id: Trek Baru

en: New label
id: Label baru

en: New sample rate (Hz):
id: New sample laju (Hz):

en: New script
id: Skrip baru

en: New selection length: %s
id: Panjang seleksi baru: %s

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
id: Panjang seleksi baru: hh:jj:mm:dd

en: New...
id: Baru...

en: Next
id: Lanjut

en: Next &Higher Peak Frequency
id: Frekuensi Puncak Lebih &Tinggi Berikutnya

en: Next &Lower Peak Frequency
id: Frekuensi Puncak Lebih &Rendah Berikutnya

en: Next slide
id: Slide berikutnya

en: No
id: Tidak

en: No Audio Selected
id: Tidak ada audio yang dipilih

en: No Effect
id: Tidak Ada Efek

en: No Local Help
id: Tidak Ada Bantuan Lokal

en: No MIDI interfaces
id: Tidak ada pengolah MIDI

en: No MIDI playback device found for '%s'.
id: Perangkat pemutaran MIDI untuk '%s' tidak ditemukan.

en: No MIDI recording device found for '%s'.
id: Perangkat perekam MIDI untuk '%s' tidak ditemukan.

en: No Updates Available
id: Tidak Ada Pembaruan Tersedia

en: No audio interfaces
id: Tidak ada pengolah audio

en: No background measured
id: Tidak ada latar belakang yang diukur

en: No choice made
id: Tidak ada pilihan dibuat

en: No compatible FFmpeg library was found
id: Tidak ditemukan pustaka FFmpeg yang kompatibel

en: No curves exported
id: Tidak ada kurva diekspor

en: No devices found
id: Tidak ada perangkat

en: No devices found
id: Tidak ada perangkat ditemukan

en: No endianness
id: Tidak ada endianitas

en: No error
id: Tidak ada kesalahan

en: No foreground measured
id: Tidak ada latar depan yang diukur

en: No format specific options
id: Tidak ada opsi khusus format

en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
id: Tidak ada jurnal yang akan direkam setelah Audacity dimulai ulang.

en: No labels to export.
id: Tidak ada label untuk diekspor.

en: No macro selected
id: Tidak ada makro yang dipilih

en: No matches found
id: Tidak ada item yang sesuai

en: No playback device found for '%s'.
id: Tidak ditemukan perangkat pemutaran untuk '%s'.

en: No presets to export
id: Tidak ada preset untuk diekspor

en: No projects selected
id: Tidak ada proyek terpilih

en: No quick, easily fixed problems were found
id: Masalah yang cepat dan mudah diperbaiki tidak ditemukan

en: No recording device found for '%s'.
id: Tidak ditemukan perangkat perekam untuk '%s'.

en: No revision identifier was provided
id: ID revisi tidak tersedia

en: No sounds found.~%~
                     Try lowering 'Threshold level (dB)'.
id: Tidak ada suara yang ditemukan.~%~
                     Coba turunkan 'Level threshold (dB)'.

en: No version of this project has been fully uploaded to audio.com. It cannot be loaded.
id: Tidak ada versi dari proyek ini yang telah diunggah sepenuhnya ke audio.com. Tidak dapat dimuat.

en: Noise
id: Derau

en: Noise Click
id: Derau Klik

en: Noise Reduction
id: Reduksi Derau

en: Noise Removal and Repair
id: Penghapusdan Perbaikan Derau

en: Noise reduction
id: Pengurangan derau

en: Noise:
id: Derau:

en: None
id: Tidak Ada

en: None - Text Only
id: Tidak Ada - Hanya Teks

en: None Selected
id: Tidak ada yang dipilih

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
id: Tidak ada satu pun berkas komponen tema yang diharapkan
    dapat ditemukan di:
    %s.

en: Normal Quality
id: Kualitas Normal

en: Normalize
id: Menormalkan

en: Normalize &stereo channels independently
id: Menormalkan saluran &stereo secara mandiri

en: Normalizing Loudness...
id: Menormalkan Kenyaringan...

en: Normalizing without removing DC offset...
id: Normalisasi tanpa menghapus offset DC...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
id: Pustaka encoding MP3 tidak valid atau didukung!

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
id: Tidak semua format dan codec kompatibel satu sama lain. Selain itu, tidak semua kombinasi opsi kompatibel dengan semua codec.

en: Not an Ogg Vorbis file
id: Bukan berkas Ogg Vorbis

en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
id: Tidak diizinkan
    (Tidak dapat bekerja dengan blockberkas)

en: Not doing anything...
id: Tidak melakukan apa-apa...

en: Not enough data selected.
id: Data yang dipilih tidak cukup.

en: Not enough space
id: Tidak cukup ruang

en: Not found or cannot be read:
id: Tidak ditemukan atau tidak dapat terbaca:

en: Not in range %d to %d
id: Tidak dalam rentang %d hingga %d

en: Not used
id: Tidak digunakan

en: Notch Filter
id: Filter Notch

en: Note Track
id: Trek Nada

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
id: Catatan: Menekan Cmd+Q akan keluar dari aplikasi. Tombol lainnya valid.

en: Nothing to do
id: Tidak ada yang dapat dilakukan

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
id: Tidak ada yang bisa diukur.
    Pilih bagian dari trek.

en: Nothing to redo
id: Tidak ada yang dapat diulangi

en: Nothing to undo
id: Tidak ada yang dapat dirungkan

en: Number and Interval
id: Angka dan Interval

en: Number of Channels:
id: Jumlah Saluran:

en: Number of Edits:
id: Jumlah Pengeditan:

en: Number of Labels
id: Jumlah Label

en: Number of bars
id: Jumlah birama

en: Number of consecutive analysis:
id: Angka analisis:

en: Number of echoes
id: Jumlah gema

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
id: Jumlah pengeditan harus berada dalam rentang 1 - 10000.

en: Number of labels
id: Jumlah label

en: Number of repeats
id: Jumlah pengulangan

en: Number of vocoder bands
id: Jumlah pita vocoder

en: Numbering after File name prefix
id: Penomoran setelah awalan nama berkas

en: Numbering before Label/Track Name
id: Penomoran sebelum Nama Trek/Label

en: Nyquist Effect Workbench
id: Workbench Efek Nyquist

en: Nyquist Effect Workbench -
id: Workbench Efek Nyquist -

en: Nyquist Effects
id: Efek Nyquist

en: Nyquist Plugin Installer
id: Pemasang Plugin Nyquist

en: Nyquist Prompt
id: Prompt Nyquist

en: Nyquist Worker
id: Pemroses Nyquist

en: Nyquist returned a list.
id: Nyquist menghasilkan sebuah daftar.

en: Nyquist returned an empty array.
id: Nyquist menghasilkan sebuah array kosong.

en: Nyquist returned nil audio.
id: Nyquist menghasilkan audio nihil.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
id: Nyquist menghasilkan satu saluran audio sebagai array.

en: Nyquist returned the value: %d
id: Nyquist menghasilkan nilai: %d

en: Nyquist returned the value: %f
id: Nyquist menghasilkan nilai: %f

en: Nyquist returned too many audio channels.
id: Nyquist terlalu banyak membuat audio.

en: Nyquist scripts
id: Skrip Nyquist

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
id: Skrip Nyquist (*.ny)|*.ny|Skrip Lisp (*.lsp)|*.lsp|Semua berkas|*

en: O&pen:
id: B&uka:

en: O&rder:
id: T&ingkat:

en: O&utput
id: O&output

en: OGG (OGG Container format)
id: OGG (Format kontainer OGG)

en: Off
id: Mati

en: Ogg Vorbis Files
id: Berkas Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Import and Export
id: Impor dan Ekspor Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
id: Berkas Ogg Vorbis

en: Old
id: Lama

en: Old Sensitivity
id: Sensitivitas Lama

en: On
id: Nyala

en: On your computer
id: Di komputer Anda

en: Once you have made storage space available on audio.com, click Retry.
id: Setelah Anda menyediakan ruang penyimpanan di audio.com, klik Coba Lagi.

en: One column per channel.~%
id: Satu kolom per saluran ~%

en: One or more saved labels could not be read.
id: Satu atau lebih label tersimpan tidak dapat dibaca.

en: One row per channel.~%
id: Satu baris per saluran ~%

en: Only avformat.dll
id: Hanya avformat.dll

en: Only lame_enc.dll
id: Hanya lame_enc.dll

en: Only libavformat.dylib
id: Hanya libavformat.dylib

en: Only libavformat.so
id: Hanya libavformat.so

en: Only libmp3lame.dylib
id: Hanya libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so
id: Hanya libmp3lame.so

en: Only libmp3lame.so.0
id: Hanya libmp3lame.so.0

en: Only libmp3lame64bit.dylib
id: Hanya libmp3lame64bit.dylib

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
id: Hanya Anda dan orang yang Anda bagikan tautan yang dapat mendengarkan audio ini.

en: Oops! It looks like there was an issue with your input.
    Please ensure your email is correct and that your password is at least 8 characters long
id: Ups! Sepertinya ada masalah dengan input Anda.
    Pastikan email Anda benar dan kata sandi Anda setidaknya terdiri dari 8 karakter

en: Op&en Menu on Focused Track...
id: Bu&ka Menu pada Trek Terfokus...

en: Open
id: Buka

en: Open &Recent...
id: Buka yang &Sebelumnya...

en: Open Plugin &Manager
id: Buka Plugin &Pengelola

en: Open Project...
id: Buka Proyek...

en: Open Project2
id: Buka Proyek2

en: Open Recent
id: Buka yang Sebelumnya

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
id: Buka Proyek Baru untuk memodifikasi pintasan papan ketik.

en: Open custom FFmpeg format options
id: Buka opsi format FFmpeg kustom

en: Open from Cloud
id: Buka dari Awan

en: Open from audio.com
id: Buka dari audio.com

en: Open local project
id: Buka proyek lokal

en: Open menu...
id: Buka menu...

en: Open new version
id: Buka versi baru

en: Open script
id: Buka skrip

en: Opened: %d
id: Terbuka: %d

en: Opening Audacity Project
id: Membuka Proyek Audacity

en: Opens a project.
id: Membuka sebuah proyek.

en: Operation terminated
id: Operasi dihentikan

en: Operation was canceled by user
id: Operasi dibatalkan oleh pengguna

en: Optimize for
id: Optimasi untuk

en: Optional header text
id: Teks header opsional

en: Options
id: Opsi

en: Options...
id: Opsi...

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
id: Berkas Opus (OggOpus) (FFmpeg)

en: Opus Files
id: Berkas Opus

en: Opus Import and Export
id: Impor dan Ekspor Opus

en: Opus files
id: Berkas Opus

en: Or use email and password
id: Atau gunakan email dan kata sandi

en: Orientation
id: Orientasi

en: Other uncompressed files
id: Berkas tidak terkompres lainnya

en: Other...
id: Lainnya...

en: Out of memory!
id: Kehabisan memori!

en: Outer fade &down length:
id: Panjang luar angsuran &turun:

en: Outer fade &up length:
id: Panjang luar angsuran &naik:

en: Output Channels: %2d
id: Channel Output: %2d

en: Output choice
id: Pilihan output

en: Output gain (dB)
id: Gain output (dB)

en: Output level
id: Level output

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
id: Kualitas keseluruhan, igunakan secara berbeda oleh codec yang berbeda
    Diperlukan untuk Vorbis
    0 - otomatis
    -1 - mati (gunakan bitlaju)

en: Overwrite Project Warning
id: Menimpa berkas yang sudah ada

en: Overwrite existing curve '%s'?
id: Menimpa kurva yang sudah ada '%s'?

en: Overwrite existing files
id: Meniban berkas yang sudah ada

en: Overwrite preset '%s'?
id: Timpa preset '%s'?

en: Overwrite the plug-in file %s?
id: Timpa berkas plug-in %s?

en: PAL frames (25 fps)
id: Bingkai PAL (25 bpd)

en: PVF (Portable Voice Format)
id: PVF (Format Suara Portabel)

en: Packet Size:
id: Ukuran Paket:

en: Packet size
    Optional
    0 - default
id: Ukuran paket
    Opsi
    0 - De&fault

en: Page %d of %d
id: Halaman %d dari %d

en: Palette...
id: Palet...

en: Pan
id: Pergeseran

en: Pan &Left on Focused Track
id: Geser &Kiri pada Trek Terfokus

en: Pan &Right on Focused Track
id: Geser &Kanan pada Trek Terfokus

en: Pan Center
id: Geser Tengah

en: Pan Left
id: Geser Kiri

en: Pan Right
id: Geser Kanan

en: Pan Track
id: Geser Trek

en: Pan:
id: Pergeseran:

en: Panned audio track(s)
id: Trek audio tergeser (panning)

en: Parameter controls
id: Kontrol parameter

en: Parameters
id: Parameter

en: Passed correctness check!
id: Lulus dari cek ketepatan!

en: Password
id: Kata Sandi

en: Paste
id: Sisipkan

en: Paste Te&xt to New Label
id: Sisipkan Tek&s ke Label Baru

en: Paste Text to New Label
id: Sisipkan Teks ke Label Baru

en: Paste audio
id: Sisipkan audio

en: Paste audio from other Audacity project as
id: Sisipkan audio dari proyek Audacity lain sebagai

en: Paste clip
id: Tempelkan klip

en: Paste from clipboard
id: Sisipkan dari papan klip

en: Paste: %lld
id: Sisipkan: %lld

en: Pasted audio
id: Audio yang ditempelkan

en: Pasted from the clipboard
id: Disisipkan dari papan klip

en: Pasted text from the clipboard
id: Teks ditempel dari papan klip

en: Pasting clip contents, please wait
id: Menempelkan konten klip, harap tunggu

en: Path
id: Jalur

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
id: Paulstretch hanya untuk peregangan waktu yang ekstrem atau efek "stasis"

en: Pause
id: Jeda

en: PdO Method:
id: Metode PdO:

en: Peak amplitude dB
id: Amplitudo puncak dB

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%~
                   Suggested Threshold Setting ~a dB.
id: Puncak berdasarkan ~satu detik pertama ~a dB~%~
                   Pengaturan Threshold yang Disarankan ~a dB.

en: Peak level
id: Level puncak

en: Peak:
id: Puncak:

en: Percent C&hange:
id: Persentase P&erubahan:

en: Percent Change
id: Persentase Perubahan

en: Percussion Limiter
id: Pembatas Perkusi

en: Performing %d edits...
id: Melakukan %d pengeditan...

en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
id: Melakukan pemfilteran IIR yang mengemulasi filter analog

en: Period
id: Periode

en: Ping (long)
id: Ping (panjang)

en: Ping (short)
id: Ping (pendek)

en: Pinned &head position
id: Posisi &penunjuk tersemat

en: Pitch &Down
id: Pitch &Turun

en: Pitch &Up
id: Pitch &Naik

en: Pitch Shift
id: Pergeseran Pitch

en: Pitch and Speed
id: Pitch dan Kecepatan

en: Pitch and Speed...
id: Pitch dan Kecepatan...

en: Pitch and Tempo
id: Pitch dan Tempo

en: Pitch and Tempo Change support
id: Dukungan Perubahan Pitch dan Tempo

en: Pitch change effect
id: Efek perubahan pitch

en: Pitch change per echo (semitones)
id: Perubahan pitch per gema (seminada)

en: Pl&ay Once
id: Pu&tar Sekali

en: Pl&ay/Stop
id: Pu&tar/Berenti

en: Pl&aying
id: Me&mutar

en: Pla&y-at-Speed Toolbar
id: Toolbar Pu&tar-pada-Kecepatan

en: Play
id: Putar

en: Play &Before Selection Start
id: Putar &Sebelum Seleksi Dimulai

en: Play &Once/Stop
id: Putar &Sekali/Berhenti

en: Play &One Second
id: Putar &Satu Detik

en: Play Af&ter Selection Start
id: Putar Se&sudah Seleksi Dimulai

en: Play Aft&er Selection End
id: Putar Ses&udah Seleksi Berakhir

en: Play Be&fore Selection End
id: Putar Se&belum Seleksi Berakhir

en: Play Before a&nd After Selection Start
id: Putar Sebelum d&an Sesudah Seleksi Dimulai

en: Play Before an&d After Selection End
id: Putar Sebelum da&n Sesudah Seleksi Berakhir

en: Play C&ut Preview
id: Putar Pratinjau P&otong

en: Play C&ut Preview-at-Speed
id: Putar Potongan Pratinjau-pada-Kecepatan

en: Play Once
id: Putar Sekali

en: Play at selected speed
id: Putar pada kecepatan terpilih

en: Play to &Selection
id: Putar ke &Seleksi

en: Play-at-Speed
id: Putar-pada-Kecepatan

en: Play-at-Speed &Once
id: Putar-pada-Kecepatan &Sekali

en: Play-at-Speed Once
id: Putar-pada-Kecepatan Sekali

en: Play/Stop and &Set Cursor
id: Putar/Berhenti dan &Atur Kursor

en: Playable Track
id: Trek yang Dapat Diputar

en: Playback
id: Pemutaran

en: Playback Device
id: Perangkat Pemutaran

en: Playback Level
id: Level Pemutaran

en: Playback Meter
id: Pengukur Pemutaran

en: Playback Meter Options
id: Opsi Pengukur Pemutaran

en: Playback Speed
id: Kecepatan Pemutaran

en: Playback channels: %d
id: Saluran pemutaran: %d

en: Playing
id: Memutar

en: Playing Audio
id: Memutar Audio

en: Playing at Speed
id: Memutar pada Kecepatan

en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
id: Periksa apakah direktori tersebut ada, memiliki izin yang diperlukan, dan drive tidak penuh.

en: Please choose an existing file.
id: Harap pilih berkas yang ada.

en: Please save and close the current project first.
id: Mohon simpan dan tutup proyek yang ada dahulu.

en: Please select a Note Track.
id: Silakan pilih Trek Nada.

en: Please select a time within a clip.
id: Harap seleksi waktu dalam sebuah klip.

en: Please select an audio track.
id: Pilih trek audio.

en: Please select at least %d channels.
id: Harap setidaknya seleksi %d saluran.

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
id: Harap setidaknya seleksi satu trek audio dan satu trek MIDI.

en: Please select codec before saving a profile
id: Silakan pilih codec sebelium menyimpan profil

en: Please select format before saving a profile
id: Silakan pilih format sebelium menyimpan profil

en: Please select in a mono track.
id: Harap seleksi dalam trek mono.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
id: Harap seleksi dalam trek stereo atau dua trek mono.

en: Please select only one Note Track at a time.
id: Pilihlah hanya satu Trek Nada dalam satu waktu.

en: Please wait...
id: Mohon tunggu...

en: Plot Spectrum...
id: Spektrum Plot...

en: Pluck
id: Petikan

en: Pluck MIDI pitch
id: Pitch MIDI Petikan

en: Plug-in already exists
id: Plug-in sudah tersedia

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
id: Berkas plug-in sedang digunakan. Gagal menimpa

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
id: Grup plug-in di %s telah digabungkan dengan grup yang telah ditentukan sebelumnya

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
id: Item plug-in di %s bertentangan dengan item yang telah ditentukan sebelumnya dan dibuang

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
id: Item plug-in di %s menunjukan penempatan yang bertentangan

en: Plug-in support
id: Dukungan Plug-in

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
id: Plug-in terpasang.~% (Gunakan Pengelola Plug-in untuk mengaktifkan efek):

en: Plug-ins updated:
id: Plug-in diperbarui:

en: Plugin Error
id: Kesalahan Plugin

en: Plugin Manager
id: Pengelola Plugin

en: Plugin Settings
id: Pengaturan Plugin

en: Point after sound
id: Titik setelah suara

en: Point before sound
id: Titik sebelum suara

en: Position
id: Posisi

en: Power
id: Daya

en: Pre&ferences
id: Pre&ferensi

en: Pre&vious Clip Boundary
id: Batas Klip Se&belumnya

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
id: Batas Klip Sebelum Sebelumnya ke Kursor

en: Pre-processing
id: Pra-pemrosesan

en: Pre-ro&ll:
id: Pra-ro&ll:

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
id: Metode Urutan Produksi
    Mapan - tercepat, kompresi lebih rendah
    Penelusuran Log - paling lambat, kompresi lebih tinggi
    Penelusuran Penuh - default

en: Preferences
id: Preferensi

en: Preferences > Application
id: Preferensi > Aplikasi

en: Preferences > Directories
id: Preferensi > Direktori

en: Preferences for Application
id: Preferensi untuk Aplikasi

en: Preferences for Batch
id: Preferensi untuk Kumpulan

en: Preferences for Cloud
id: Pustaka untuk Awan

en: Preferences for Directories
id: Preferensi untuk Direktori

en: Preferences for Effects
id: Preferensi untuk Efek

en: Preferences for ExtImport
id: Preferensi untuk ImporEkst

en: Preferences for GUI
id: Preferensi untuk GUI

en: Preferences for ImportExport
id: Preferensi untuk Ekspor-Impor

en: Preferences for KeyConfig
id: Preferensi untuk KeyConfig

en: Preferences for Library
id: Preferensi untuk Pustaka

en: Preferences for MidiIO
id: Preferensi untuk MidiIO

en: Preferences for Module
id: Preferensi untuk Modul

en: Preferences for Playback
id: Preferensi untuk Pemutaran

en: Preferences for Quality
id: Preferensi untuk Kualitas

en: Preferences for Recording
id: Preferensi untuk Perekaman

en: Preferences for Spectrum
id: Preferensi untuk Spektrum

en: Preferences for Theme
id: Preferensi untuk Tema

en: Preferences for Tracks
id: Preferensi untuk Trek

en: Preferences for TracksBehaviors
id: Preferensi untuk PerilakuTrek

en: Preferences for Waveforms
id: Preferensi untuk Waveform (jamak)

en: Preferences:
id: Preferensi:

en: Preparing audio...
id: Menyiapkan audio...

en: Preparing preview
id: Meyiapkan pratinjau

en: Preparing...
id: Meyiapkan...

en: Preset '%s' does not exist.
id: Preset '%s' tidak ada.

en: Preset already exists.
    
    Replace?
id: Preset sudah ada.
    
    Ganti?

en: Preset name:
id: Nama preset:

en: Presets
id: Preset

en: Presets && settings
id: Preset && pengaturan

en: Presmooth Time
id: Masa Presmooth

en: Presmooth Time:
id: Masa Presmooth:

en: Press
id: Tekan

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
id: Tekan F2 atau klik dua kali untuk mengedit konten sel.

en: Prev
id: Balik

en: Preview effect
id: Pratinjau efek

en: Preview not available
id: Pratinjau tidak tersedia

en: Previewing
id: Melakukan Pratinjau

en: Previews can be updated only for Cloud projects
id: Pratinjau hanya bisa diperbarui untuk proyek Awan

en: Previo&us Clip
id: Klip Sebelum&nya

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Previous slide
id: Slide sebelumnya

en: Primary shared object files
id: Berkas objek primer utama

en: Private
id: Pribadi

en: Problem details
id: Rincian masalah

en: Processing complete.
id: Pemrosesan selesai.

en: Processing first track of stereo pair: %s
id: Memproses trek pertama dari pasangan stereo: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
id: Memproses trek kedua dari pasangan stereo: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
id: Memproses saluran stereo secara mandiri: %s

en: Processing...   %i%%
id: Memproses...   %i%%

en: Processing...   0%%
id: Memproses...   0%%

en: Processing: %s
id: Memproses: %s

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
id: Diproduksi dengan <span>Sampel Ekspor Data</span> untuk
    <a href="~a">Audacity</a> oleh Steve
    Daulton

en: Profile:
id: Profil:

en: Program build date:
id: Tanggal build program:

en: Program name appears to be missing.
id: Nama program tampaknya tidak ada.

en: Progress
id: Kemajuan

en: Project
id: Proyek

en: Project Dependencies
id: Ketergantungan Proyek

en: Project Depends on Other Audio Files
id: Proyek Membutuhkan Berkas Audio Lainnya

en: Project E&nd
id: Proyek S&elesai

en: Project End
id: Akhiri Proyek

en: Project Name
id: Nama Proyek

en: Project Recovered
id: Proyek Dikembalikan

en: Project Start
id: Mulai Proyek

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
id: Pemeriksaan proyek menemukan inkonsistensi berkas selama pemulihan otomatis.
    
    Pilih 'Help (Bantuan) > Diagnostics (Diagnostik) > Show Log (Tampilkan Log...)' untuk melihat rincian.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
id: Pemeriksaan proyek folder "%s"
    mendeteksi %lld blockberkas alias (.auf) yang hilang.
    Audacity dapat sepenuhnya membuat ulang berkas-berkas ini
    dari audio di dalam proyek saat ini.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
id: Pemeriksaan proyek folder "%s"
    mendeteksi %lld data audio (.au) blockfile(s) yang hilang,
    mungkin karena bug, kerusakan sistem, atau penghapusan yang
    tidak disengaja. Tidak ada cara bagi Audacity untuk memulihkan
    berkas yang hilang ini secara otomatis.
    
    Jika Anda memilih opsi pertama atau kedua di bawah ini,
    anda dapat mencoba menelusur dan mengembalikan berkas yang hilang
    ke lokasi sebelumnya.
    
    Perhatikan bahwa untuk opsi kedua, bentuk gelombang
    mungkin tidak menunjukkan keheningan.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
id: Pemeriksaan proyek folder "%s"
    mendeteksi %lld berkas audio eksternal yang hilang
    ('berkas dengan nama alias'). Tidak ada cara bagi Audacity
    untuk memulihkan berkas-berkas ini secara otomatis.
    
    Jika Anda memilih opsi pertama atau kedua di bawah ini,
    Anda dapat mencoba menelusur dan mengembalikan berkas yang hilang
    ke lokasi sebelumnya.
    
    Perhatikan bahwa untuk opsi kedua, bentuk gelombang
    mungkin tidak menunjukkan keheningan.
    
    Jika Anda memilih opsi ketiga, ini akan menyimpan
    proyek dalam kondisi saat ini, kecuali jika Anda "Tutup
    proyek dengan segera" pada peringatan kesalahan lebih lanjut.

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
id: Pemeriksaan proyek folder "%s"
    menemukan %d berkas blok yatim. Berkas-berkas ini adalah
    tidak digunakan oleh proyek ini, tetapi mungkin milik proyek lain.
    Berkas-berkas ini tidak membahayakan dan berukuran kecil.

en: Project check read faulty Sequence tags.
id: Pemeriksaan proyek membaca tag Sekuens yang salah.

en: Project contains unsaved changes. There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Discarding changes will open the latest version instead.
id: Proyek berisi perubahan yang belum disimpan. Ada versi yang lebih baru dari proyek Audacity ini di Audio.com. Membuang perubahan akan membuka versi terbaru.

en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
id: Proyek sibuk
    (Tidak dapat bekerja dengan blockberkas)

en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
id: Proyek rusak (terkorupsi)
    (Tidak dapat bekerja dengan blockberkas)

en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
id: Proyek berada di direktori read-only
    (Tidak dapat membuat berkas sementara yang diperlukan}

en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
id: Proyek terkunci
    (Tidak dapat bekerja dengan blockberkas)

en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
id: Proyek adalah read-only
    (Tidak dapat bekerja dengan blockberkas)

en: Project is syncing with audio.com. Do you want to stop the sync process?
id: Sedang menyinkronkan proyek dengan audio.com. Hentikan proses sinkroniasi?

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
id: Proyek berada di drive yang diformat FAT.
    Salin ke drive lain untuk membukanya.

en: Project update required
id: Diperlukan pembaruan proyek

en: Project version conflict detected
id: Konflik versi proyek terdeteksi

en: Project was closed before snapshot was created
id: Proyek ditutup sebelum snapshot dibuat

en: Project was recovered
id: Proyek telah dikembalikan

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
id: Proyek tidak dapat disimpan ke drive FAT.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
id: FFMpeg yang dikonfigurasi dengan benar diperlukan untuk melanjutkan.
    Anda dapat mengaturnya di Pustaka > Pustaka.

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
id: Berikan dukungan Efek Unit Audio ke Audacity

en: Provides LADSPA Effects
id: Berikan Efek LADSPA

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
id: Berikan dukungan efek LV2 ke Audacity

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
id: Memberikan dukungan Efek Nyquist untuk Audacity

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
id: Menyediakan dukungan Efek Vamp untuk Audacity

en: Provides builtin commands to Audacity
id: Menyediakan perintah bawaan untuk Audacity

en: Provides builtin effects to Audacity
id: Berikan efek built-in ke Audacity

en: Public
id: Publik

en: Punch and Rol&l Record
id: Rekaman Punch dan Rol&l

en: Punch and Roll Recording
id: Perekaman Punch and Roll

en: Q (higher value reduces width)
id: Q (nilai yang lebih tinggi mengurangi lebar)

en: Quality
id: Kualitas

en: Quality (kbps)
id: Kualitas (kbps)

en: Quality:
id: Kualitas:

en: Quick Fixes
id: Perbaikan Cepat

en: Quick-Play disabled
id: Putar-Cepat nonaktif

en: Quick-Play enabled
id: Putar-Cepat aktif

en: R
id: Kn

en: R&egion
id: &Wilayah

en: R&elease Time:
id: Waktu P&elepasan:

en: R&elease time (secs):
id: Waktu p&elepasan (detik):

en: R&emove Special
id: Buang Spesial

en: R&escan Audio Devices
id: S&can Ulang Perangkat Audio

en: RMS level
id: Level RMS

en: Random Seed:
id: Seed Acak:

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
id: Variasi kualitas nada yang cepat, seperti suara gitar yang begitu populer pada tahun 1970-an

en: Rate Change
id: Perubahan Laju

en: Rate:
id: Laju:

en: Rati&o:
id: Rasi&o:

en: Ratio
id: Rasio

en: Ratio %.0f to 1
id: Rasio: %.0f banding 1

en: Ratio %.1f to 1
id: Rasio %.1f banding 1

en: Re&duce
id: Pe&ngurangan

en: Re&name Track...
id: Na&mai Ulang Trek...

en: Re&store
id: Pu&lihkan

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
id: Pe&rtahankan label jika seleksi menempel ke label

en: Read as Zero
id: Baca sebagai Nol

en: Reading data again...
id: Membaca data lagi...

en: Real-time Conversion
id: Konversi Real-time

en: Realtime Effects
id: Efek Realtime

en: Realtime effect o&rganization:
id: O&rganisasi efek realtime:

en: Realtime effects
id: Efek realtime

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
id: Efek realtime tidak merusak dan dapat diubah kapan saja.

en: Realtime effects for %s
id: Efek realtime untuk %s

en: Rearrange sub-views
id: Atur ulang sub-view

en: Reassignment
id: Tugaskan Kembali

en: Received %d while opening devices
id: Menerima %d saat membuka perangkat

en: Recent &Files
id: &Berkas Sebelumnya

en: Record
id: Rekam

en: Record &New Track
id: Rekam &Trek Baru

en: Record Meter
id: Pengukur Rekaman

en: Record New Track
id: Rekam Lagu Baru

en: Record on a new track
id: Rekam di trek baru

en: Record/Playhead
id: Rekaman/Playhead

en: Recorded Audio
id: Rekaman Audio

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
id: Audio yang direkam hilang di lokasi yang ditandai. Kemungkinan penyebab:
    
    Aplikasi lain bekerja bersamaan dengan Audacity sehingga mengganggu waktu proses
    
    Anda langsung menyimpan ke perangkat penyimpanan eksternal yang lambat

en: Recorded_Audio
id: Audio_Terekam

en: Recording
id: Merekam

en: Recording &Channels
id: Saluran &Rekaman

en: Recording - Choosing the Recording Device
id: Merekam - Memilih Perangkat Perekam

en: Recording - Choosing the Recording Source
id: Merekam - Memilih Sumber Perekam

en: Recording - Setting the Recording Level
id: Merekam - Mengatur Level Perekam

en: Recording Audio
id: Merekam Audio

en: Recording Channels
id: Saluran Perekam

en: Recording Device
id: Perangkat Perekam

en: Recording Exported:
id: Rekaman Diekspor:

en: Recording Level
id: Level Perekaman

en: Recording Meter
id: Pengukur Perekaman

en: Recording Meter Options
id: Opsi Pengukur Perekaman

en: Recording Saved:
id: Rekaman Tersimpan:

en: Recording channels: %d
id: Saluran rekaman: %d

en: Recording duration:
id: Durasi perekaman:

en: Recording end:
id: Akhir perekaman:

en: Recording start:
id: Awal perekaman:

en: Recording stops and starts
id: Perekaman berhenti dan mulai

en: Recording volume is emulated
id: Volume perekam adalah hasil emulasi

en: Recording volume is native
id: Volume perekam adalah asli

en: Recording will commence in:
id: Perekaman akan dimulai pada:

en: Recover
id: Kembalikan

en: Recoverable &projects
id: Proyek yang dapat &dipulihkan

en: Rectangle
id: Persegi

en: Rectangular
id: Persegi

en: Rectifier Distortion
id: Distorsi Penyearah

en: Redo
id: Ulangi

en: Redo previous change
id: Ulangi perubahan sebelumnya

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
id: Kurangi amplitudo untuk memungkinkan puncak yang dipulihkan (dB)

en: Reduces "dynamic range", or differences between loud and quiet parts.
id: Mengurangi "rentang dinamis", atau perbedaan antara bagian nyaring dan sunyi.

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
id: Mengurangi (membenamkan) volume satu atau beberapa trek setiap kali volume trek "kontrol" yang ditentukan mencapai level tertentu

en: Refresh Rate
id: Kecepatan Refresh

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
id: Buat ulang berkas ringkasan alias (aman dan direkomendasikan)

en: Region around sounds
id: Wilayah di sekitar suara

en: Region between sounds
id: Wilayah di antara suara

en: Regular
id: Biasa

en: Regular Interval Labels
id: Label Interval Reguler

en: Relative To:
id: Relatif Terhadap:

en: Release Time
id: Waktu Pelepasan

en: Release Time %.1f secs
id: Waktu Pelepasan %.1f detik

en: Release build (debug level %d)
id: Build release (level debug  %d)

en: Release time
id: Waktu pelepasan

en: Reload
id: Muat ulang

en: Remaining Time:
id: Waktu Tersisa:

en: Remember my choice and don't ask again
id: Ingat pilihan dan jangan tanyakan lagi

en: Remo&ve
id: Bua&ng

en: Remo&ve Tracks
id: &Buang Trek

en: Remove
id: Hapus

en: Remove %s
id: Buang %s

en: Remove Track
id: Buang Trek

en: Removed %s from %s
id: Membuang %s dari %s

en: Removed Cut Line
id: Garis Pemisah yang Dibuang

en: Removed audio track(s)
id: Trek audio dibuang

en: Removed track '%s'.
id: Trek '%s' telah dihapus.

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
id: Menghapus derau latar belakang seperti kipas angin, suara tape, atau dengungan

en: Removing DC offset and Normalizing...
id: Menghapus offset DC dan Menormalisasi...

en: Removing DC offset...
id: Membuang offset DC...

en: Removing Dependencies
id: Menghapus Ketergantungan

en: Rename '%s'
id: Namai Ulang '%s'

en: Rename '%s' to...
id: Namai ulang '%s' menjadi...

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
id: Namai ulang 'tak bernama' untuk menyimpan entri baru.
    'OK' akan menyimpan semua perubahan, 'Batal' tidak.

en: Rename Clip...
id: Namai Ulang Klip...

en: Rename...
id: Namai Ulang...

en: Renamed '%s' to '%s'
id: Mengubah nama '%s' ke '%s'

en: Render Pitch and &Speed
id: Render Pitch dan &Kecepatan

en: Render Pitch and Speed
id: Render Pitch dan Kecepatan

en: Rendered all audio in track '%s'
id: Semua audio di trek '%s' telah di-render

en: Rendered time-stretched audio
id: Audio waktu-direntangkan telah di-render

en: Rendering Clip
id: Rendering Klip

en: Rendering Control-Track Time-Stretched Audio
id: Me-render Audio Trek-Kontrol Waktu-Direntangkan

en: Repair
id: Perbaiki

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
id: Perbaikan bekerja dengan menggunakan data audio di luar wilayah yang diseleksi.
    
    Silakan pilih wilayah yang mempinyai sentuhan audio sedikitnya satu sisi ini.
    
    Audio lebih mengelegar, lebih baik performanya.

en: Repeat
id: Ulang

en: Repeat %s
id: Ulangi %s

en: Repeat Last Analyzer
id: Ulangi Penganalisa Terakhir

en: Repeat Last Effect
id: Ulangi Efek Terakhir

en: Repeat Last Generator
id: Ulangi Generator Terakhir

en: Repeat Last Tool
id: Ulangi Tool Terakhir

en: Repeat processing
id: Ulangi pemrosesan

en: Repeats the selected audio again and again
id: Mengulangi audio yang diseleksi lagi dan lagi

en: Repeats the selection the specified number of times
id: Ulangi seleksi beberapa kali dalam jumlah tertentu

en: Replace %s
id: Ganti %s

en: Replace effect
id: Ganti efek

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
id: Ganti audio yang hilang dengan keheningan (langsung permanen)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
id: Ganti audio yang hilang dengan keheningan (langsung permanen).

en: Replace preset '%s'?
id: Ganti preset '%s'?

en: Replaced %s with %s
id: Mengganti %s dengan %s

en: Report generated to:
id: Laporan dibuat untuk:

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
id: Kurva yang diminta tidak ditemukan, menggunakan 'tak bernama'

en: Requested value exceeds memory capacity.
id: Nilai yang diminta melebihi kapasitas memori.

en: Resample
id: Sampel Ulang

en: Resample Track
id: Menyempel Ulang Trek

en: Resampled audio track(s)
id: Trek audio telah disampel ulang

en: Resampling failed.
id: Gagal menyampel ulang.

en: Resampling track %d
id: Menyampel ulang trek %d

en: Rese&t...
id: A&tur ulang...

en: Reset
id: Atur Ulang

en: Reset &Configuration
id: Atur Ulang &Konfigurasi

en: Reset Clip Pitch
id: Setel Ulang Pitch Klip

en: Reset Clip Speed
id: Atur Ulang Kecepatan Klip

en: Reset Genres
id: Atur Ulang Genre

en: Reset Toolb&ars
id: Atur Ulang Toolb&ar

en: Reset Zoom
id: Atur Ulang Zoom

en: Resid&ue
id: Resid&u

en: Residual level
id: Level residu

en: Resize:
id: Ubah Ukuran:

en: Reso&nance:
id: Reso&nansi:

en: Resonance
id: Resonansi

en: Resonant Noise
id: Resonansi Derau

en: Restart system
id: Mulai ulang sistem

en: Restore Defaults
id: Pulihkan Default

en: Result
id: Hasil

en: Results
id: Hasil

en: Retrieve Selectio&n
id: Kembalikan Seleks&i

en: Retry
id: Coba lagi

en: Rever&berance (%):
id: Tingkat Gema (%):

en: Reverb
id: Gema

en: Reverse
id: Tukar Balik

en: Reverse Bouncing Ball
id: Bola Memantul Terbalik

en: Reverses the selected audio
id: Membalikkan audio yang dipilih

en: Rhythm Track
id: Trek Ritme

en: Rhythm track duration
id: Durasi trek ritme

en: Right (dB)
id: Kanan (dB)

en: Right (linear)
id: Kanan (linier)

en: Right Only
id: Hanya Kanan

en: Right-click for menu.
id: Klik kanan untuk menu.

en: Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
id: Klik kanan untuk menu. Ctrl+gulir untuk memperbesar.

en: Risset Drum
id: Drum Risset

en: Roll-off (dB per octave)
id: Roll-off (dB per oktaf)

en: Rounded In
id: Dibulatkan ke Dalam

en: Rounded Out
id: Dibulatkan ke Luar

en: Rule deletion confirmation
id: Konfirmasi penghapusan aturan

en: Rules to choose import filters
id: Aturan untuk memilih filter impor

en: Run
id: Jalankan

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
id: Menjalankan dua salinan Audacity secara bersamaan dapat menyebabkan
    hilangnya data atau mengalami crash pada sistem.

en: S&ave/Manage Curves...
id: &Simpan/Atur Kurva...

en: S&ave:
id: S&impan:

en: S&cale:
id: S&kala:

en: S&hare Audio...
id: B&agikan Audio...

en: S&how 'How would you like to export?' dialog
id: T&unjukkan dialog 'Bagaimana cara Anda ingin mengekspor?'

en: S&ort Tracks
id: S&ortir Trek

en: S&pectral
id: S&pektral

en: S&pectrogram Settings...
id: Pengaturan S&pectogram...

en: S&tandard
id: S&tandar

en: S&teps per window:
id: L&angkah per jendela:

en: S&tore Selection
id: S&impan Seleksi

en: S&witch view to Beats and Measures and align with musical grid
id: B&eralih tampilan ke Ketukan dan Irama dan sejajarkan dengan kisi musik

en: S-Curve Down
id: Kurva-S ke Bawah

en: S-Curve In
id: Kurva-S ke Dalam

en: S-Curve Out
id: Kurva-S ke Luar

en: S-Curve Up
id: Kurva-S ke Atas

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
id: Waktu SBSMS / Peregangan Pitch

en: SDS (Midi Sample Dump Standard)
id: SDS (Midi Sample Dump StAndard)

en: SFX Limiter
id: Pembatas SFX

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
id: Pustaka SQLite gagal diinisialisasi.  Audacity tidak bisa dilanjutkan.

en: SQLite3 error
id: SQLite3 kesalahan

en: Same name
id: Nama sama

en: Sample #
id: Sampel #

en: Sample &Rate
id: &Laju Sampel

en: Sample Count
id: Jumlah Sampel

en: Sample Data Export
id: Contoh Ekspor Data

en: Sample Data Import
id: Impor Data Sampel

en: Sample Edit
id: Sampel Edit

en: Sample Rate Con&verter:
id: Pengkon&versi Laju Sampel:

en: Sample Rate Conver&ter:
id: Pen&gkonversi Laju Sampel:

en: Sample Rate used when recording new tracks, mixing down tracks and for playback in this project.
id: Laju Sampel digunakan ketika merekam trek baru, mixing trek dan untuk pemutaran dalam proyek ini.

en: Sample Rate:
id: Laju Sampel:

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
id: Laju Sampel: ~a Hz.  Nilai sampel pada skala ~a. ~%~a~%~a

en: Sample Rates
id: Laju Sampel

en: Sample Track
id: Trek Sampel

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
id: Laju sampel (Hz)
    0 - jangan ubah laju sampel

en: Sample rate conversion
id: Konversi sample laju

en: Sample rate:
id: Laju sampel:

en: Samples
id: Sampel

en: Save
id: Simpan

en: Save %s
id: Simpan %s

en: Save &To Cloud...
id: Simpan &ke Awan...

en: Save As
id: Simpan Sebagai

en: Save Copy
id: Simpan Salinan

en: Save Files
id: Simpan Berkas

en: Save Log
id: Simpan Log

en: Save Metadata As:
id: Simpan Metadata Sebagai:

en: Save Nyquist script
id: Simpan skrip Nyquist

en: Save Preset
id: Simpan Preset

en: Save Preset...
id: Simpan Preset...

en: Save Project &As...
id: Simpan &Proyek Sebagai...

en: Save Project As:
id: Simpan Proyek Sebagai:

en: Save Project...
id: Simpan Proyek...

en: Save Project2
id: Simpan Proyek2

en: Save Theme Cache
id: Simpan Cache Tema

en: Save Timer Recording As
id: Simpan Pengatur Waktu Perekaman Sebagai

en: Save VST Preset As:
id: Simpan VST Preset Sebagai:

en: Save VST3 Preset As:
id: Simpan Preset VST3 Sebagai:

en: Save Without Copying
id: Simpan Tanpa Menyalin

en: Save behavior
id: Simpan perilaku

en: Save file as
id: Simpan berkas sebagai

en: Save log to:
id: Simpan log ke:

en: Save project before closing?
id: Simpan proyek sebelum ditutup?

en: Save script
id: Simpan skrip

en: Save script as...
id: Simpan skrip sebagai...

en: Save this project
id: Simpan proyek ini

en: Save to &computer
id: Simpan ke &komputer

en: Save to Cloud
id: Simpan ke Awan

en: Save to audio.com
id: Simpan ke audio.com

en: Save to computer
id: Simpan ke komputer

en: Save to computer...
id: Simpan ke komputer...

en: Save to the Cloud (free)
id: Simpan ke Awan (gratis)

en: Saved %s
id: Tersimpan %s

en: Saves a copy of current project.
id: Menyimpan salinan proyek saat ini.

en: Saves a project.
id: Menyimpan proyek.

en: Saves the log contents.
id: Menyimpan isi log.

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
id: Menyimpan salinan tidak boleh menimpa proyek yang sudah tersimpan.
    Coba lagi dan pilih nama asli.

en: Saving an Audacity Project
id: Menyimpan Proyek Audacity

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
id: Menyimpan atau mengambil berkas tema sendiri menggunakan berkas terpisah untuk setiap
    gambar, tapi tetap berhubungan.

en: Saving project
id: Menyimpan proyek

en: Sawtooth
id: Gerigi

en: Scale
id: Skala

en: Scale:
id: Skala:

en: Scheduled to stop at:
id: Dijadwalkan untuk berhenti di:

en: Script
id: Skrip

en: Script was not saved.
id: Skrip belum disimpan.

en: Scripta&bles II
id: Script&ables II

en: Scroll
id: Gulir

en: Scroll view to playhead
id: Gulir tampilan ke playhead

en: Scrub &Ruler
id: &Penggaris Scrub

en: Scrub Bac&kwards
id: Scrub Mun&dur

en: Scrub For&wards
id: Scrub Ma&ju

en: Searc&h:
id: Car&i:

en: Search:
id: Telusuri:

en: Searching for plugins
id: Menelusur plugin

en: Second greatest
id: Terbesar kedua

en: Seconds
id: Detik

en: Seconds && samples
id: Detik && sampel

en: See %s for more info.
id: Lihat %s untuk informasi lebih lanjut.

en: See&k
id: Car&i

en: Seek Time when playing
id: Cari Waktu saat memutarkan

en: Seeking
id: Mencari

en: Select
id: Pilih

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
id: Pilih "Penuh" untuk menggunakan antarmuka grafis jika disediakan oleh Unit Audio. Pilih "Generik" untuk menggunakan antarmuka generik yang disediakan sistem. Pilih "Basic" untuk antarmuka dasar hanya-teks. Buka kembali efek untuk penerapan.

en: Select &Font...
id: Pilih &Font...

en: Select &interface
id: Pilih & antarmuka

en: Select A&ll	Ctrl+A
id: Pilih Semu&a	Ctrl+A

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Select Audio Host
id: Pilih Host Audio

en: Select Command
id: Pilih Perintah

en: Select Cursor to Stored
id: Pilih Kursor untuk Disimpan

en: Select Cursor to Track End
id: Pilih Kursor ke Akhir Trek

en: Select Curve
id: Pilih Kurva

en: Select Frequencies
id: Memilih Frekuensi

en: Select Frequencies...
id: Pilih Frekuensi...

en: Select Function
id: Pilih Fungsi

en: Select Macro
id: Pilih Makro

en: Select Next Clip
id: Pilih Klip Berikutnya

en: Select None
id: Pilih Tidak Ada

en: Select Playback Device
id: Pilih Perangkat Pemutaran

en: Select Preset
id: Pilih Preset

en: Select Previous Clip
id: Pilih Klip Sebelumnya

en: Select Recording Channels
id: Memilih Saluran Perekaman

en: Select Recording Device
id: Pilih Perangkat Perekaman

en: Select Sync-Locked
id: Seleksi Sinkronisasi Terkunci

en: Select Time
id: Pilih Waktu

en: Select Time...
id: Pilih Waktu...

en: Select Track Start to Cursor
id: Pilih Awal Trek ke Kursor

en: Select Track Start to End
id: Pilih Awal Trek hingga Akhir

en: Select Tracks
id: Pilih Trek

en: Select Tracks...
id: Pilih Trek...

en: Select Zero Crossing
id: Seleksi Simpang-Nol

en: Select a MIDI file
id: Pilih berkas MIDI

en: Select a directory
id: Pilih direktori

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
id: Seleksi beberapa detik derau agar Audacity tahu apa yang harus dibuang,
    kemudian klik Ambil Profil Derau:

en: Select a file
id: Pilih berkas

en: Select a text file containing labels
id: Pilih berkas teks yang berisi label

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
id: Pilih semua audio yang ingin difilter, pilih berapa banyak derau
    yang ingin disaring, lalu klik 'OK' untuk menguranginya.

en: Select all text
id: Pilih semua teks

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
id: Pilih berkas XML yang mengandung jalan pintas papan ketik Audacity...

en: Select file
id: Pilih berkas

en: Select file(s) for batch processing...
id: Pilih (beberapa) berkas untuk pemrosesan kumpulan...

en: Select file(s) to install
id: Pilih berkas(s) yang akan dipasang

en: Select one or more files
id: Pilih satu berkas atau lebih

en: Select stream(s) to import
id: Pilih stream untuk diimpor

en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
id: Pilih audio untuk %s gunakan (contoh, Cmd + A untuk Pilih Semua) kemudian coba lagi.

en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
id: Pilih audio untuk %s gunakan (contoh, Ctrl + A untuk Pilih Semua) kemudian coba lagi.

en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
id: Pilih audio untuk %s gunakan.
    
    1. Pilih audio yang menunjukkan derau dan gunakan %s untuk mendapatkan 'profil derau'.
    
    2. Setelah Anda mendapatkan profil derau, pilih audio yang ingin Anda ganti
    dan gunakan %s untuk mengganti audio.

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
id: Seleksi frekuensi fundamental
    dan lepaskan mouse

en: Select to End
id: Seleksi sampai Akhir

en: Select to Start
id: Seleksi sampai Awal

en: Select xml file to export presets into
id: Pilih berkas XML untuk mengekspor preset

en: Select xml file with presets to import
id: Pilih berkas xml dengan preset untuk diimpor

en: Select...
id: Pilih...

en: Selected
id: Dipilih

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
id: Perangkat pemutaran MIDI pilihan: %d - %s

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
id: Perangkat perekam MIDI pilihan: %d - %s

en: Selected area using Brush Tool
id: Area yang dipilih menggunakan Alat Kuas

en: Selected audio only.
    Only the selected portion of the source clip will be pasted.
id: Hanya audio terpilih.
    Hanya bagian terpilih dari klip sumber yang akan disisipkan.

en: Selected noise profile is too short.
id: Profil derau yang dipilih terlalu pendek.

en: Selected playback device: %d - %s
id: Perangkat pemutaran yang dipilih: %d - %s

en: Selected recording device: %d - %s
id: Perangkat rekaman terpilih: %d - %s

en: Selection
id: Seleksi

en: Selection Contract L&eft
id: Persempit Seleksi &Kiri

en: Selection Contract R&ight
id: Persempit Seleksi Ka&nan

en: Selection En&d
id: Akh&ir Seleksi

en: Selection End
id: Akhiri Seleksi

en: Selection Extend &Left
id: Perluas Seleksi ke &Kiri

en: Selection Extend &Right
id: Perluas Seleksi ke &Kanan

en: Selection Length
id: Panjang Seleksi

en: Selection Sta&rt
id: Awal Selek&si

en: Selection Star&t
id: Awal Seleks&i

en: Selection Start
id: Mulai Seleksi

en: Selection Tool
id: Alat Seleksi

en: Selection Toolbar Setup
id: Pengaturan Toolbar Seleksi

en: Selection is too small to use voice key.
id: Seleksi terlalu kecil untuk menggunakan kunci suara.

en: Selection must be larger than %d samples.
id: Seleksi harus lebih besar dari %d sampel.

en: Selection to &Start
id: Seleksi ke &Awal

en: Selection to En&d
id: Seleksi ke Akhi&r

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
id: Seleksi terlalu pendek.~% Harus lebih dari 2 sampel.

en: Selects Audio.
id: Memilih Audio.

en: Selects a frequency range.
id: Memilih rentang frekuensi.

en: Selects a range of tracks.
id: Memilih berbagai trek.

en: Selects a time range.
id: Memilih rentang waktu.

en: Semitones (half-steps)
id: Seminada (setengah langkah)

en: Sensiti&vity (dB):
id: Sensiti&vitas (dB):

en: Sensitivity
id: Senstivitas

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
id: Sekuens memiliki berkas blok yang melebihi maksimum %s sampel per blok.
    Memotong hingga batas maksimum sekian.

en: Set
id: Atur

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
id: Atur 'Jumlah birama' ke nol untuk mengaktifkan 'Durasi trek irama'.

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
id: Atur (atau Perluas) Seleksi Ki&ri

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
id: Atur (atau Perluas) Seleksi Kan&an

en: Set Clip
id: Atur Klip

en: Set Clip...
id: Atur Klip...

en: Set De&fault
id: Atur De&fault

en: Set Display
id: Atur Tampilan

en: Set Envelope
id: Atur Sarung Suara

en: Set Envelope...
id: Atur Sarung Suara...

en: Set Interpolation
id: Tetapkan Interpolasi

en: Set Label
id: Atur Label

en: Set Label...
id: Atur Label...

en: Set Left Selection Boundary
id: Atur Batas Kiri Seleksi

en: Set Loop &In
id: Atur Pengulangan di &Awal

en: Set Loop &Out
id: Atur Pengulangan di &Akhir

en: Set Loop To Selection
id: Atur Pengulangan ke Seleksi

en: Set Preference
id: Atur Preferensi

en: Set Preference...
id: Atur Preferensi...

en: Set Project
id: Atur Proyek

en: Set Project...
id: Atur Proyek...

en: Set Range
id: Atur Rentang

en: Set Rate
id: Atur Laju

en: Set Right Selection Boundary
id: Atur Batas Kanan Seleksi

en: Set Selection Left at Play Position
id: Atur Seleksi Kiri pada Posisi Putar

en: Set Selection Right at Play Position
id: Atur Seleksi Kanan pada Posisi Putar

en: Set Track
id: Atur Trek

en: Set Track Audio
id: Mengatur Trek Audio

en: Set Track Audio...
id: Atur Audio Trek...

en: Set Track Name
id: Mengatur Nama Trek

en: Set Track Status
id: Atur Status Trek

en: Set Track Status...
id: Atur Status Trek...

en: Set Track Visuals
id: Atur Visual Trek

en: Set Track Visuals...
id: Atur Visual Trek...

en: Set Track...
id: Atur Trek...

en: Set Wave Clip Name
id: Atur Nama Klip Gelombang

en: Set either 'Number of bars' or~%~
                        'Rhythm track duration' to greater than zero.
id: Tetapkan 'Jumlah birama' atau ~%~
                        'Durasi trek ritme' ke lebih besar dari nol.

en: Set range to '%ld' - '%ld'
id: Atur rentang ke '%ld' - '%ld'

en: Set sound activation le&vel...
id: Mengatur le&vel aktivasi suara...

en: Set time track display to linear
id: Mengatur tampilan trek waktu ke linier

en: Set time track display to logarithmic
id: Mengatur tampilan trek waktu ke logaritmik

en: Set time track interpolation to linear
id: Mengatur interpolasi trek waktu ke linier

en: Set time track interpolation to logarithmic
id: Mengatur interpolasi trek waktu ke logaritmik

en: Sets an envelope point position.
id: Menetapkan posisi titik sarung suara.

en: Sets the loudness of one or more tracks
id: Mengatur kenyaringan satu atau beberapa trek

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
id: Mengatur amplitudo puncak dari satu trek atau lebih

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
id: Mengatur amplitudo puncak dari satu trek atau lebih

en: Sets the value of a single preference.
id: Menetapkan nilai dari preferensi tunggal.

en: Sets various values for a clip.
id: Menetapkan berbagai nilai untuk klip.

en: Sets various values for a label.
id: Menetapkan berbagai nilai untuk label.

en: Sets various values for a project.
id: Menetapkan berbagai nilai untuk sebuah proyek.

en: Sets various values for a track.
id: Menetapkan berbagai nilai untuk trek.

en: Setting a loop region also makes an audio selection
id: Mengatur area pengulangan serta membuat seleksi audio

en: Settings folder:
id: Folder pengaturan:

en: Shaped
id: Berbentuk

en: Share Audio
id: Bagikan Audio

en: Share to audio.com
id: Bagikan ke audio.com

en: Shelf Filter
id: Filter Shelf

en: Shift-Left-Click
id: Klik Kiri dengan Shift

en: Shift-Right-Click
id: Shift-Klik Kanan-Klik

en: Sho&w RMS in Waveform
id: Tampilk&an RMS dalam Waveform

en: Short Seek &Left During Playback
id: Penelusuran Pendek ke &Kiri Selama Pemutaran

en: Short Seek &Right During Playback
id: Penelusuran Pendek ke &Kanan Selama Pemutaran

en: Short cut
id: Jalan pintas

en: Shortcuts
id: Pintasan

en: Shortcuts have been removed
id: Pintasan telah dihapus

en: Show
id: Tampilkan

en: Show &Log...
id: Tampilkan &Log...

en: Show &Output
id: Tampilkan &Output

en: Show 'How to Get &Help' at launch
id: Tampilkan 'Cara Mendapatkan &Bantuan' saat peluncuran

en: Show All Codecs
id: Tampilkan Semua Codec

en: Show All Formats
id: Tampilkan Semua Format

en: Show Log for Details
id: Tampilkan Log untuk Rincian

en: Show S&cript
id: Tampilkan S&krip

en: Show a grid along the &Y-axis
id: Lihat batas sepanjang sumbu &Y

en: Show actual compression
id: Tampilkan kompresi aktual

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
id: Tampilkan &gaya alternatif (Mac vs PC)

en: Show detailed info about each block file
id: Tampilkan info rinci tentang tiap block berkas

en: Show detailed info about each editing operation
id: Tampilkan info rinci tentang tiap operasi edit

en: Show e&xtra menus
id: Tampilkan menu e&kstra

en: Show g&rid lines
id: Menampilkan garis k&isi

en: Show grid lines
id: Tampilkan garis kisi

en: Show input
id: Tampilkan input

en: Show messages
id: Tampilkan pesan

en: Show output
id: Tampilkan output

en: Show target compression
id: Tampilkan kompresi target

en: Shrin&k
id: Susutka&n

en: Shutdown system
id: Matikan sistem

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
id: Pengubahan TAnda        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Sign in
id: Masuk

en: Sign in here
id: Masuk di sini

en: Sign in to cloud
id: Masuk ke awan

en: Sign in to save to the cloud
id: Masuk untuk menyimpan ke awan

en: Sign-in and get the token
id: Masuk dan dapatkan token

en: Signal Level Meter
id: Pengukur Level Signal

en: Signed 16 bit PCM
id: 16-bit PCM dengan tAnda

en: Signed 24 bit PCM
id: 24-bit PCM dengan tAnda

en: Signed 32 bit PCM
id: 32 bit PCM dengan tAnda

en: Signed 8 bit PCM
id: 8 bit PCM dengan tAnda

en: Silence &Audio
id: Heningkan &Audio

en: Silence Audi&o
id: Heningkan Audi&o

en: Silence Labeled Audio
id: Audio Berlabel Hening

en: Silence Threshold
id: Threshold Keheningan

en: Silence Threshold:
id: Threshold Keheningan:

en: Silence audio selection
id: Heningkan audio yang diseleksi

en: Silence before first beat
id: Hening sebelum ketukan pertama

en: Silence duration:
id: Durasi hening:

en: Silenced labeled audio regions
id: Wilayah audio berlabel dibungkam

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
id: Telah didiamkan trek terpilih pada %.2f seconds at %.2f

en: Simple
id: Simpel

en: Simple tone control effect
id: Efek kontrol nada sederhana

en: Simplified
id: Disederhanakan

en: Simulate Recording Errors
id: Mensimulasikan Kesalahan Perekaman

en: Sine
id: Silau

en: Sk&ip to
id: Lonc&at ke

en: Skip to End
id: Loncat ke Akhir

en: Skip to Selection End
id: Loncat ke Akhir Seleksi

en: Skip to Selection Start
id: Loncat ke Awal Seleksi

en: Skip to Start
id: Loncat ke Awal

en: Slide %d of %d, %s, %s. %s
id: Slide %d dari %d, %s, %s. %s

en: Slide %d of %d, %s. %s
id: Slide %d dari %d, %s. %s

en: Sliding Stretch
id: Pergeseran Rentang

en: Smack Explosion SFX
id: SFX Smack Explosion

en: Small Room Bright
id: Kamar Kecil Cerah

en: Small Room Dark
id: Kamar Kecil Gelap

en: Smart clip.
    The entire source clip will be pasted into your project, allowing you to access
    trimmed audio data anytime.
id: Klip Pintar.
    Seluruh klip sumber akan disisipkan ke proyek Anda, mengizinkan Anda
    untuk mengakses data audio terpotong kapan pun.

en: Smooth Time
id: Masa Lancar

en: Smooth Time:
id: Masa Lancar:

en: Smoothing
id: Penghalusan

en: Snap
id: Tempel

en: Snap to combo box
id: Tempel ke combo box

en: Snap-To &Nearest
id: Tempel-ke &Terdekat

en: Snap-To &Off
id: Tempel-ke &Mati

en: Snap-To &Prior
id: Tempel-Ke &Terdahulu

en: Snapping
id: Menempel

en: Soft Clip
id: Klip Lunak

en: Soft Limit
id: Batasan Lunak

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
id: Klip lunak -12dB, gain riasan 80

en: Solo &Button:
id: Tombol &Solo:

en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
id: Ada masalah izin tertentu
    (Tidak dapat bekerja dengan blockberkas)

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
id: Semua berkas yang diperlukan di:
      %s
    sudah tersedia. Timpa?

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
id: Ada sesuatu yang fatal setelah mengekspor %lld berkas.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
id: Ada sesuatu yang salah setelah mengekspor %lld berkas.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
id: Maaf, Plug-in Vamp gagal diinstall.

en: Sorry, but it seems the email or password you entered is incorrect.
    Please double-check your credentials and try again!
id: Maaf, tampaknya email atau kata sandi yang Anda masukkan salah.
    Silakan periksa kembali informasi akses Anda dan coba lagi!

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
id: Maaf, gagal mengambil Plug-in Vamp.

en: Sort by Name
id: Urutkan berdasarkan Nama

en: Sort by Time
id: Urutkan berdasarkan Waktu

en: Sort by effect name
id: Urutkan berdasarkan nama efek

en: Sort by publisher and effect name
id: Urutkan berdasarkan penerbit dan nama efek

en: Sort by type and effect name
id: Urutkan menurut tipe dan nama efek

en: Sound ##1
id: Suara ##1

en: Sound Activated Record
id: Rekam dengan Suara Diaktifkan

en: Sound Activated Recording
id: Perekaman yang Diaktifkan dengan Suara

en: Sound card mixer support
id: Dukungan sound card mixer

en: Sp&lit
id: &Pisahkan

en: Spaces detected
id: Ruang terdeteksi

en: Spe&ctral Selection Toolbar
id: Toolbar Seleksi Spe&ktral

en: Special
id: Spesial

en: Special thanks:
id: Terima kasih untuk:

en: Specify New Filename:
id: Tentukan Nama Berkas Baru:

en: Spectra&l Selection Panel
id: Panel Seleksi Spektra&l

en: Spectral Brush
id: Kuas Spektral

en: Spectral Data Control Panel
id: Panel Kontrol Data Spektral

en: Spectral Delete
id: Hapus Spektral

en: Spectral Edit Multi Tool
id: Multi-Alat Edit Spektral

en: Spectral Edit Parametric EQ
id: Edit Spektral EQ Parametrik

en: Spectral Edit Shelves
id: Rak Edit Spektral

en: Spectral Select
id: Pilih Spektral

en: Spectral Selection
id: Seleksi Spektral

en: Spectral Tools
id: Alat Spektral

en: Spectrogram
id: Spektrogram

en: Spectrogram Settings
id: Pengaturan Spektrogram

en: Spectrograms
id: Spektrogram

en: Spectrum
id: Spektrum

en: Speech
id: Ucapan

en: Spl&it Stereo Track
id: Pi&sahkan Trek Stereo

en: Spli&t
id: Pi&sah

en: Split
id: Pisahkan

en: Split &Horizontally
id: Pisahkan &Horizontal

en: Split &Vertically
id: Pisahkan &Vertikal

en: Split Clip
id: Pisahkan Klip

en: Split Delete
id: Pisah Hapuskan

en: Split Delete Labeled Audio
id: Pisah Hapuskan Audio Berlabel

en: Split Deleted labeled audio regions
id: Wilayah audio berlabel telah dipisah hapus

en: Split Labeled Audio
id: Pisah Audio Berlabel

en: Split Ne&w
id: Pisah ke Ba&ru

en: Split New
id: Pisah ke Baru

en: Split Stereo to Mo&no
id: Pisahkan Stereo ke Mo&no

en: Split Stereo to Mono '%s'
id: Pisahkan Stereo ke Mono '%s'

en: Split files based on:
id: Pisahkan berkas berdasarkan:

en: Split labeled audio (points or regions)
id: Pisah audio berlabel (titik atau wilayah)

en: Split stereo track '%s'
id: Pisahkan Trek Stereo '%s'

en: Split to Mono
id: Pisahkan ke Mono

en: Split to new track
id: Pisahkan ke trek baru

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
id: Pisah-hapuskan %.2f detik pada t=%.2f

en: Square
id: Kotak

en: Square, no alias
id: Persegi, tanpa samaran

en: St&op threshold (samples):
id: Threshold He&nti (sampel):

en: Stages
id: Tahapan

en: Standard
id: StAndar

en: Standard Audio Unit preset file
id: Berkas preset Unit Audio Standar

en: Standard Autocorrelation
id: Autokoreksi Standar

en: Standard VST bank file
id: Berkas bank VST standar

en: Standard VST program file
id: Berkas program VST standar

en: Standard Vinyl rpm:
id: RPM Vinyl Standar:

en: Standard, 170-210 kbps
id: StAndar, 170-210 kbps

en: Start
id: Awal

en: Start (or end)
id: Mulai (atau akhir)

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: Start Date and Time
id: Tanggal dan Waktu Mulai

en: Start Time
id: Waktu Mulai

en: Start Time:
id: Waktu Mulai:

en: Start and End of Selection
id: Awal dan Akhir Seleksi

en: Start and Length of Selection
id: Awal dan Panjang dari Seleksi

en: Start offset:
id: Awal penyeimbangan:

en: Start script
id: Mulai skrip

en: Start time offset
id: Offset waktu mulai

en: Start to &Cursor/Selection Start
id: Awal ke &Kursor/Seleksi Mulai

en: Start to &Zero
id: Awal ke &Nol

en: Start to Selection &End
id: Awal ke Seleksi &Berakhir

en: Start/End as
id: Mulai/Akhir sebagai

en: Start:
id: Mulai:

en: Starting phase (degrees)
id: Fase awal (derajat)

en: State folder:
id: Folder status:

en: Stem plot
id: Plot batang

en: Step 1
id: Langkah 1

en: Step 2
id: Langkah 2

en: Steps per block are too few for the window types.
id: Langkah per blok terlalu sedikit untuk jenis jendela.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
id: Langkah per blok tidak boleh melebihi ukuran jendela.

en: Stereo Linking
id: Tautan Stereo

en: Stereo To Mono
id: Stereo Ke Mono

en: Stereo Wid&th (%):
id: Leb&ar Stereo (%):

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
id: Steve Daulton dan Bill Wharrie

en: Stop
id: Berhenti

en: Stop script
id: Hentikan skrip

en: Stop the Audio First
id: Hentikan Audio Terlebih Dahulu

en: Stopped
id: Dihentikan

en: Store Cursor Pos&ition
id: Simpan Pos&isi Kursor

en: Stream is active ... unable to gather information.
id: Stream aktif ... tidak dapat mengumpulkan informasi.

en: Stretch
id: Meregang

en: Stretch Note Track
id: Regangkan Trek Nada

en: String or BLOB exceeds size limit
id: String atau BLOB telah melebihi batas ukuran yang diizinkan

en: Strings
id: String

en: Studio Fade Out
id: Studio Berangsur Keluar

en: SubCategories: %s
id: SubKategori: %s

en: SubRip text file
id: Berkas teks SubRip

en: Success
id: Sukses

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
id: Kesuksesan Kriteria 1.4.7 dari WCAG 2.0: Gagal

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
id: Kesuksesan Kriteria 1.4.7 dari WCAG 2.0: Berhasil

en: Success!
id: Sukses!

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
id: Sukses.~%Berkas ditulis menjadi:~%~s~%

en: Successfully exported the following %lld file(s).
id: Telah terekspor %lld berkas.

en: Support for Other Formats
id: Dukungan untuk Format Lain

en: Supported Capture Rates:
id: Laju Penangkapan yang Didukung:

en: Supported Playback Rates:
id: Laju Pemutaran yang Didukung:

en: Supported Rates:
id: Kecepatan yang didukung:

en: Supported label file
id: Berkas label yang didukung

en: Supports input: %d
id: Dukungan input: %d

en: Supports output: %d
id: Dukungan output: %d

en: Swap Channels
id: Tukar Saluran

en: Swap Stereo &Channels
id: Tukar Stereo &Saluran

en: Swapped Channels in '%s'
id: Menukarkan Saluran di '%s'

en: Swing amount
id: Jumlah ayunan

en: Sync MIDI with Audio
id: Sinkronisasi MIDI dengan Audio

en: Sync failed
id: Gagal menyinkronkan

en: Sync-Lock Tracks
id: Trek Sinkronisasi-Kunci

en: Synchronize MIDI with Audio
id: Sinkronkan MIDI dengan Audio

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
id: Menyinkronkan MIDI dan Trek Audio

en: Synchronizing project
id: Menyinkronkan proyek

en: Syncing
id: Menyingkronkan

en: Syncing to audio.com... (%d%%)
id: Menyinkronkan ke audio.com... (%d%%)

en: Syncing your project
id: Menyinkronkan proyek Anda

en: System
id: Sistem

en: System &Date
id: &Tanggal Sistem

en: System T&ime
id: W&aktu Sistem

en: T&ools
id: A&lat

en: T&ools Toolbar
id: Toolbar Per&alatan

en: T&rack Size
id: Ukuran T&rek

en: T&ransport
id: K&endali

en: TEST FAILED!!!
id: TES GAGAL!!!

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
id: Galeri Ikon Tango (ikon toolbar)

en: Tar&get compression
id: Kompresi tar&get

en: Target Compression
id: Kompresi Target

en: Target Peak:
id: Target Pik:

en: Telephone
id: Telepon

en: Temp Directory Update
id: Pembaruan Direktori Sementara

en: Template
id: Sketsa

en: Tempo Changed
id: Tempo Berubah

en: Temporary Cloud files directory
id: Direktori berkas Awan sementara

en: Temporary files directory
id: Direktori berkas sementara

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
id: Direktori berkas sementara tidak bisa di drive FAT.

en: Test Data Size (MB):
id: Ukuran Data Tes (MB):

en: Test Mode
id: Mode Percobaan

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
id: Ukuran data tes harus berada dalam rentang 1 - 2000 MB.

en: Text file
id: Berkas teks

en: Text files
id: Berkas teks

en: Text:
id: Teks:

en: Th&eme:
id: Te&ma:

en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
id: 'Resolusi Waktu' terlalu panjang untuk penyeleksian.
    
    Coba pilih audio hingga setidaknya %.1f detik lebih lama,
    atau kurangi 'Resolusi Waktu' menjadi kurang dari %.1f detik.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
id: Server IPC Audacity gagal diinisiasi.
    
    Kemungkinan disebabkan oleh kekurangan sumber.
    dan mungkin memerlukan reboot.

en: The Audacity Team
id: Tim Audacity

en: The Build
id: Build

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
id: Latensi MIDI Synth harus berupa bilangan bulat

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
id: Nampaknya Manual belum terpasang. Silakan [[*URL*|lihat Manual secara online]] atau [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download Manual]].<br><br>Untuk selalu melihat Manual secara online, ubah "Lokasi Manual" dalam Pustaka Antarmuka menjadi "Dari Internet".

en: The Repair effect cannot be applied within stretched or shrunk clips
id: Efek Perbaikan tidak dapat diterapkan dalam klip yang diregangkan atau diperkecil

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
id: Efek perbaikan hanya digunakan pada sesi sangat pendek pada audio yang hancur (lebih dari 128 sampel).
    
    Perbesar dan pilih fraksi kecil untuk memperbaikinya.

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
id: Proyek aktif sudah memiliki trek waktu, mengabaikan trek waktu lainnya yang ditemukan dalam proyek terimpor.

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
id: Ukuran buffer mengontrol jumlah sampel yang dikirim ke efek pada setiap iterasi. Nilai yang lebih kecil akan menyebabkan pemrosesan lebih lambat dan beberapa efek memerlukan 8192 sampel atau kurang agar dapat bekerja dengan baik. Meski demikian, sebagian besar efek dapat menerima buffer yang besar dan menggunakannya akan sangat mengurangi waktu pemrosesan.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
id: Codec melaporkan kesalahan umum (EPERM)

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
id: Codec melaporkan invalid parameter (EINVAL)

en: The content you are trying to paste will span across more tracks than you currently have available. Add more tracks and try again.
id: Konten yang Anda coba tempelkan akan menjangkau lebih banyak trek daripada yang Anda miliki saat ini. Tambahkan lebih banyak trek dan coba lagi.

en: The database disk image is malformed
id: Disk image milik database telah rusak

en: The database file is locked
id: Berkas database terkunci

en: The database schema changed
id: Skema database telah berubah

en: The entered value is invalid
id: Nilai yang Anda masukkan tidak valid

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
id: Berkas dengan pintasan berisi duplikat pintasan ilegal untuk "%s" dan "%s".
    Tidak ada yang diimpor.

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
id: Perintah pintasan berikut telah dihapus, karena pintasan default mereka telah diperbarui atau diubah, dan ini adalah pintasan yang Anda gunakan untuk perintah lain.

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. 
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
id: Konfigurasi berikut tidak dapat diakses.
    
    	%s
    
    Dapat disebabkan oleh berbagai hal, kemungkinan besar penyimpanan penuh atau Anda tidak memiliki izin mengubah berkas.

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
id: Beberapa proyek berikut tidak disimpan dengan benar saat Audacity terakhir dijalankan.
    
    Simpan proyek setelah pemulihan selesai, untuk memastikan perubahan telah dicatat dalam disk.

en: The frequency gain cannot be negative
id: Gain frekuensi tidak boleh negatif

en: The frequency gain must be an integer
id: Gain frekuensi harus berupa angka

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
id: Gain frekuensi tidak lebih dari 60 dB/dec

en: The full smart clip is %s. Larger sizes will take longer to paste.
id: Klip pintar penuh berukuran %s. Ukuran lebih besar akan lebih lama disisipkan.

en: The gain must be an integer
id: Gain harus berupa angka

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
id: Pintasan papan ketik '%s' sudah ditetapkan:
    
    	%s
    
    
    Klik OK untuk menetapkan pintasan ke
    
    	%s
    
    sebagai gantinya. Jika tidak, klik Batal.

en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
id: Bahasa yang Anda gunakan, %s (%s), tidak sama dengan bahasa sistem, %s (%s).

en: The large file support is disabled
id: Dukungan berkas besar tidak aktif

en: The latest version of this project was not fully uploaded to audio.com. You can load the last complete version instead.
id: Versi terbaru dari proyek ini tidak sepenuhnya diunggah ke audio.com. Anda dapat memuat versi terakhir yang lengkap sebagai gantinya.

en: The maximum frequency must be an integer
id: Frekuensi maksimum harus berupa angka

en: The maximum number of notes must be an integer
id: Jumlah Nada Maksimum harus berupa angka

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
id: Jumlah Nada Maksimum harus berupa angka dan di antara 1..128

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
id: Amplitudo minimal (dB) harus berupa integer

en: The minimum frequency must be an integer
id: Frekuensi minmum harus berupa angka

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
id: Modul "%s" tidak menyediakan string versi.
    
    Modul ini tidak akan dimuat.

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
id: Modul "%s" tidak menyediakan fungsi apa pun yang diperlukan.
    
    Modul ini tidak akan dimuat.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
id: Modul "%s" gagal diinisialisasi.
    
    Modul ini tidak akan dimuat.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
id: Modul "%s" cocok dengan versi Audacity %s.
    \v
    Modul ini tidak akan dimuat.

en: The name %s is a registered trademark.
id: Nama %s adalah merek dagang terdaftar.

en: The project could not be found.
id: Proyek tidak ditemukan.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
id: Proyek ini melebihi ukuran maksimum 4GB ketika menulis ke sistem berkas berformat FAT32.

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
id: Gagal membuka proyek, mungkin karena keterbatasan ruang
    pada perangkat penyimpanan.
    
    %s

en: The project is too large to upload. Please save it to your computer instead.
id: Proyek terlalu besar untuk diunggah. Silakan simpan di komputer Anda.

en: The project may sound different than intended. %s
id: Proyek ini mungkin terdengar berbeda dari yang dimaksudkan. %s

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
id: Kombinasi laju sampel proyek (%d) dan bit laju (%d kbps) tidak
    didukung oleh format berkas MP3.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
id: Kombinasi laju sampel proyek (%d) dan bit laju (%d kbps) tidak
    didukung oleh format berkas output saat ini.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
id: Laju Sampel proyek (%d) tidak mendukung 
    format berkas MP3.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
id: Laju sampel proyek (%d) tidak didukung oleh berkas format
    output saat ini.

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
id: Ukuran proyek melebihi ruang kosong yang tersedia pada disk target.
    
    Pilih disk lain yang memiliki lebih banyak ruang kosong.

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
id: Proyek ini tidak disimpan karena nama berkas yang ada akan menimpa proyek lainnya.
    Silakan coba lagi dan pilih nama yang aslinya.

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
id: Proyek ini tidak disimpan karena nama berkas yang ada akan menimpa proyek lainnya.
    Silakan coba lagi dan beri nama baru.

en: The project will sync in background while you work. You can check the sync status on the bottom right corner of Audacity at any time
id: Proyek akan disinkronkan di latar belakang sementara Anda bekerja. Anda dapat memeriksa status sinkronisasi di sudut kanan bawah Audacity kapan saja

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
id: Gagal membuka kembali database proyek, mungkin karena keterbatasan ruang pada perangkat penyimpanan.

en: The range must be a positive integer
id: Jarak harus berupa angka positif

en: The range must be at least 1 dB
id: Jarak minimal harus 1 dB

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
id: Laju sampel profil derau harus sesuai dengan suara yang akan diproses.

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
id: Nama berkas yang dipilih tidak dapat digunakan
    untuk Pengatur Waktu Perekaman karena akan menimpa proyek lain.
    Silakan coba lagi dan gunakan nama orisinal.

en: The server responded with something Audacity could not understand.
id: Server merespons dengan hal yang tidak dapat dipahami Audacity.

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
id: Nama berkas yang dipilih tidak dapat diubah karena penggunaan karakter Unicode.

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
id: Sistem telah mendeteksi bahwa salinan lain dari Audacity sedang berjalan.

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
id: "Direktori berkas sementara berada di drive yang diformat FAT.
    Mengatur ulang ke lokasi default.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
id: Seluruh trek yang dipilih untuk perekaman harus memiliki sampling laju yang sama

en: The tracks you are attempting to merge to stereo contain clips at
    different positions, or otherwise mismatching clips. Merging them
    will render the tracks.
    
    This causes any realtime effects to be applied to the waveform and
    hidden data to be removed. Additionally, the entire track will
    become one large clip.
    
    Do you wish to continue?
id: Trek yang Anda coba gabungkan ke stereo berisi klip di
    posisi yang berbeda, atau klip yang tidak cocok. Menggabungkannya
    akan me-render trek tersebut.
    
    Hal ini menyebabkan efek realtime diterapkan ke bentuk gelombang dan
    data tersembunyi akan dihapus. Selain itu, seluruh trek akan
    menjadi satu klip besar.
    
    Lelanjutkan?

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
id: Temabilitas adalah fitur eksperimental.
    
    Untuk mencobanya, klik "Simpan Cache Tema" kemudian telusur dan modifikasi gambar dan warna di
    ImageCacheVxx.png menggunakan editor gambar seperti Gimp.
    
    Klik "Muat Cache Tema" untuk memuat gambar dan warna yang telah diubah kembali ke Audacity.

en: Theme
id: Tema

en: Theme Cache - Images && Color
id: Cache Tema - Gambar && Warna

en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
id: Tema sebagai code Cee ditulis ke:
      %s/*%s.

en: Themes written to:
      %s/*/%s.
id: Tema ditulis ke:
      %s/*/%s.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
id: Tema ditulis ke:
      %s/*/Components/.

en: There are no label tracks to export.
id: Tidak ada trek label untuk diekspor.

en: There are not enough tracks selected to accommodate your copied content. Select additional tracks and try again.
id: Trek yang diseleksi tidak cukup untuk menampung konten tersalin. Lebarkan seleksi trek dan coba lagi.

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
id: Terdapat karakter spasi (spasi, baris baru, tab, atau linefeed) di salah satu item. Karakter-karakter tersebut cenderung merusak pencocokan pola. Kecuali jika Anda tahu apa yang Anda lakukan, disarankan untuk menggunting spasi. Apakah Anda ingin Audacity menggunting spasi untuk Anda?

en: There is not enough room available to expand the cut line
id: Tidak ada cukup ruang untuk memperluas garis potong

en: There is not enough room available to generate the audio
id: Tidak ada ruang cukup untuk membuat audio

en: There is not enough room available to paste the selection
id: Tidak ada cukup ruang untuk menyisipkan hasil seleksi

en: There is not enough space to expand the clip to its original speed.
id: Tidak ada cukup ruang untuk memanjangkan klip ke kecepatan aslinya.

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
id: Ruang disk yang tersisa pada %s tinggal sedikit.
    Mohon pilih lokasi direktori sementara yang lebih besar di
    Pustaka Direktori.

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
id: Ada masalah dengan perintah terakhir Anda. Jika Anda
    pikir itu adalah bug, silakan beritahu kami apa yang terjadi.

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
id: Ada kesalahan dalam menginisialisasi layer i/o midi.

en: There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Saving this project will replace it as the newest version instead.
id: Ada versi terbaru dari proyek Audacity ini di Audio.com. Menyimpan proyek ini akan menggantikannya sebagai versi terbaru.

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
id: Berkas ini disimpan dengan Audacity %s.
    Anda menggunakan Audacity %s. Anda mungkin perlu mengupgrade
    ke versi yang lebih baru untuk membuka berkas ini.

en: This is not an Audacity project file
id: Ini bukan berkas proyek Audacity

en: This may take several seconds
id: Ini mungkin memerlukan waktu beberapa detik

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
id: Berkas parameter ini disimpan dari %s. Lanjutkan?

en: This plugin could not be loaded.
    It may have been deleted.
id: Plugin ini tidak dapat dimuat.
    Plugin ini mungkin telah dihapus.

en: This project contained stereo tracks with different sample formats in channels.
id: Proyek ini berisi trek stereo dengan format sampel yang berbeda dalam saluran.

en: This project contained stereo tracks with different sample rates per channel.
id: Proyek ini berisi trek stereo dengan laju sampel yang berbeda per saluran.

en: This project contained stereo tracks with non-aligned content.
id: Proyek ini berisi trek stereo dengan konten yang tidak selaras.

en: This project contains some realtime effect plugins that cannot be found on this system.
id: Proyek ini berisi beberapa plugin efek realtime yang tidak dapat ditemukan pada sistem ini.

en: This project is no longer saved to the Cloud
id: Proyek ini tidak lagi disimpan di Awan

en: This project was created using an older Audacity version. Once saved, the project can only be opened with Audacity version %s or newer.
id: Proyek ini dibuat menggunakan versi Audacity yang lebih lama. Setelah disimpan, proyek hanya dapat dibuka dengan Audacity versi %s atau yang lebih baru.

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
id: Proyek ini dibuat dengan versi Audacity yang lebih baru.
    \v
    Anda perlu melakukan upgrade untuk membukanya.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
id: Proyek ini tidak tersimpan dengan benar saat terakhir kali Audacity dijalankan.
    
    Proyek ini telah dipulihkan ke snapshot terakhir, namun Anda harus menyimpannya
    untuk mempertahankan isinya.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
id: Proyek ini tidak tersimpan dengan benar saat terakhir kali Audacity dijalankan.
    
    Proyek ini telah dipulihkan ke snapshot terakhir.

en: This project was removed from audio.com and therefore cannot be saved at this time.
id: Proyek telah dihapus dari audio.com sehingga tidak dapat disimpan saat ini.

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
id: Proyek ini disimpan dengan Audacity versi 1.0 atau sebelumnya. Formatnya telah
    berubah dan versi Audacity ini tidak dapat mengimpor proyek tersebut.
    
    Upgrade proyek menggunakan versi Audacity sebelum v3.0.0, lalu
    impor dengan versi Audacity ini.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
id: Berkas pemulihan ini disimpan oleh Audacity 2.3.0 atau sebelumnya.
    Anda perlu menjalankan versi Audacity tersebut untuk memulihkan proyek.

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
id: Versi Audacity ini tidak mendukung versi plug-in Nyquist %ld

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
id: Versi Audacity ini tidak di-compile dengan dukungan %s.

en: Threshold Percentage
id: Persentase Threshold

en: Threshold controls
id: Kontrol threshold

en: Threshold level (dB)
id: Level threshold (dB)

en: Threshold measurement
id: Pengukuran threshold

en: Threshold of Clipping (%)
id: Threshold Clipping (%)

en: Throw Error
id: Kesalahan Lemparan

en: Tim&eline
id: Li&ni Masa

en: Time
id: Waktu

en: Time Indexed
id: Waktu Terindeks

en: Time Shift &Left
id: Pergeseran Waktu &Kiri

en: Time Shift &Right
id: Pergeseran Waktu & Kanan

en: Time Signature
id: Tanda Birama

en: Time Signature Toolbar
id: Toolbar Tanda Birama

en: Time Track
id: Trek Waktu

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
id: Waktu selesai = %2d jam, %2d menit, %.2f detik.

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
id: Menggeser waktu trek/klip ke kiri %.02f detik

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
id: Menggeser waktu trek/klip ke kanan %.02f detik

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
id: Waktu dimulai = %2d jam, %2d menit, %.2f detik.

en: Time to check all data (2): %ld ms
id: Waktu untuk mengecek semua data (2): %ld ms

en: Time to check all data: %ld ms
id: Waktu untuk mengecek semua data: %ld ms

en: Time to perform %d edits: %ld ms
id: Waktu untuk melakukan %d pengeditan: %ld ms

en: Time:
id: Waktu:

en: Timeline
id: Lini Masa

en: Timeline Options
id: Opsi Lini Masa

en: Timeline actions disabled during recording
id: Tindakan lini masa nonaktif selama perekaman

en: Timer Recording
id: Pengatur Waktu Perekaman

en: Timer Recording Disk Space Warning
id: Peringatan Ruang Disk Pengatur Waktu Perekaman

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
id: Pengatur Waktu Perekaman tidak dapat digunakan apabila Anda memiliki perubahan yang belum disimpan.
    
    Simpan atau tutup proyek ini dan coba lagi.

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
id: Pengatur Waktu Perekaman tidak dapat digunakan dengan lebih dari satu proyek terbuka.
    
    Harap tutup semua proyek tambahan dan coba lagi.

en: Timer Recording completed.
id: Pengatur Waktu Perekaman selesai.

en: Timer Recording stopped.
id: Pengatur Waktu Perekaman berhenti.

en: Times 2
id: Kali 2

en: To X:
id: Ke X:

en: To Y:
id: Ke Y:

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
id: Untuk menerapkan Ekualisasi, semua trek yang dipilih harus memiliki laju sampel yang sama.

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
id: Untuk menerapkan filter, semua trek terpilih harus memiliki laju sampel yang sama.

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
id: Untuk mengubah Pengaturan Spektrogram, hentikan
     pemutaran atau perekaman apa pun terlebih dahulu.

en: To find %s, click here -->
id: Untuk menemukan %s, click di sini -->

en: To find '%s', click here -->
id: Untuk menemukan '%s', klik di sini -->

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
id: Untuk mendapatkan salinan FFmpeg gratis, klik di sini -->

en: To get a free copy of LAME, click here -->
id: Untuk mendapatkan salinan LAME gratis, klik di sini -->

en: To help us understand how often people use Audacity, we generate a random ID (UUID) for each installation. This helps us improve features and plan for future updates. This ID does not contain any personally identifiable information.
id: Untuk membantu kami memahami seberapa sering orang menggunakan Audacity, kami membuat ID acak (UUID) untuk setiap instalasi. Hal ini membantu kami meningkatkan fitur dan merencanakan pembaruan di masa mendatang. ID ini tidak mengandung informasi yang dapat diidentifikasi secara pribadi.

en: To plot the spectrum, all selected tracks must have the same sample rate.
id: Untuk memplot spektrum, semua trek yang dipilih harus mempunyai laju sampel yang sama.

en: To rpm
id: Ke rpm

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
id: Untuk menggunakan 'Efek spektral', aktifkan 'Seleksi Spektral'
    dalam pengaturan trek Spectrogram dan seleksi
    rentang frekuensi untuk efek yang akan diterapkan.

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
id: Untuk emnggunakan Gambar, perbesar sampai Anda melihat sampel berdiri sendiri.

en: To&ggle Spectral Selection
id: Ber&alih ke Pemilihan Spektral

en: Toggle Focuse&d Track
id: Toggle Trek Terfok&us

en: Tone
id: Nada

en: Tone &High (%):
id: Nada &Tinggi (%):

en: Tone &Low (%):
id: Nada &Rendah (%):

en: Tone controls
id: Kontrol nada

en: Tone duration:
id: Durasi nada:

en: Too Few Compatible Tracks Selected
id: Terlalu Sedikit Trek Kompatibel yang Dipilih

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
id: Terlalu sedikit trek yang dipilih untuk direkam pada sample laju ini.
    (Audacity memerlukan dua saluran pada sample laju yang sama untuk
    setiap trek stereo)

en: Too many decimal digits
id: Terlalu banyak digit desimal

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
id: Terlalu banyak keheningan terdeteksi.~% Hanya 10.000 label pertama yang ditambahkan.

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
id: Terlalu banyak audio dipilih. Hanya %.1f detik pertama audio yang akan dianalisis.

en: Tool
id: Alat

en: ToolDock
id: Alat Dock

en: Tools
id: Alat

en: Top
id: Atas

en: Total orphan blocks deleted %d
id: Total blok yatim terhapus %d

en: Tr&uncate to:
id: Pa&ngkas ke:

en: Tra&nsport
id: Ke&ndali

en: Track
id: Trek

en: Track # blocks: %ld
id: Trek # block: %ld

en: Track %d
id: Trek %d

en: Track &End
id: &Akhir Trek

en: Track &Start
id: &Awal Trek

en: Track &Start to Cursor
id: &Awal Trek ke Kursor

en: Track 0
id: Trek 0

en: Track 1
id: Trek 1

en: Track Count:
id: Hitungan Trek:

en: Track Number
id: Nomor Trek

en: Track Panel
id: Panel Trek

en: Track Remove
id: Hapus Trek

en: Track Start to En&d
id: Awal Trek hingga Akh&ir

en: Track Title
id: Judul Trek

en: Track sample rate is too low for this effect.
id: Laju sampel trek terlalu rendah untuk efek ini.

en: TrackView
id: TampilanTrek

en: Tracks
id: Trek

en: Tracks Behaviors
id: Perilaku Trek

en: Tracks sorted by name
id: Trek diurut bedasarkan nama

en: Tracks sorted by time
id: Trek diurut bedasarkan waktu

en: Translators
id: Penerjemah

en: Transport
id: Kendali

en: Transport &Options
id: &Opsi Kendali

en: Treat missing audio as silence (this session only)
id: Perlakukan audio yang hilang sebagai keheningan (sesi ini saja)

en: Treble
id: Trebel

en: Treble Boost
id: Penguat Trebel

en: Treble Cut
id: Pengurang Trebel

en: Tri&m Audio
id: Guntin&g Audio

en: Trial %d
id: Uji Coba %d

en: Trial %d
    Failed on Paste.
id: Uji coba %d
    \vGagal saat menyisipkan.

en: Triangle
id: Segitiga

en: Trim Audio
id: Gunting Audio

en: Trim audio outside selection
id: Gunting audio di luar seleksi

en: Trim blank space before first clip
id: Gunting ruang kosong sebelum klip pertama

en: Trim by %.02fs
id: Gunting sebanyak %.02fs

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
id: Menggunting trek audio yang dipilih dari %.2f detik menjadi %.2f detik

en: Triplets
id: Triplet

en: Trunc&ate tracks independently
id: Pang&kas trek secara mandiri

en: Truncate Detected Silence
id: Pangkas Keheningan yang Terdeteksi

en: Truncate Silence
id: Pangkas Keheningan

en: Try again
id: Coba lagi

en: Try and load this module?
id: Coba dan muat modul ini?

en: Try installing FFmpeg.
id: Coba instal FFmpeg.

en: Turn off dropout detection
id: Matikan deteksi dropout

en: Type
id: Tipe

en: Type:
id: Tipe:

en: Type: %s
id: Tipe: %s

en: Types:
id: Jenis:

en: U&nmute Tracks
id: Bu&nyikan Trek

en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
id: Tidak dapat melakukan pratinjau.
    
    Untuk seleksi audio saat ini,
    'Resolusi Waktu' maksimum adalah %.1f detik.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
id: Tidak dapat mengakuisisi penguncian semaphore.
    
    Kemungkinan disebabkan oleh kekurangan sumber.
    dan mungkin memerlukan reboot.

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
id: Tidak dapat mengakuisisi semaphores.
    
    Kemungkinan disebabkan oleh kekurangan sumber.
    dan mungkin memerlukan reboot.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
id: Tidak dapat mengakuisisi server semaphore.
    
    Kemungkinan disebabkan oleh kekurangan sumber.
    dan mungkin memerlukan reboot.

en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
id: Tidak dapat menambah fungsi 'inset' (tidak bisa memverifikasi blockids)

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
id: Tidak dapat mengalokasikan memori saat menuat berkas preset.

en: Unable to apply VST3 preset file %s
id: Tidak dapat menerapkan berkas preset VST3 %s

en: Unable to attach destination database
id: Tidak dapat melampirkan database tujuan

en: Unable to bind to blob
id: Tidak dapat mengikat ke BLOB

en: Unable to create Opus encoder
id: Tidak dapat membuat encoder Opus

en: Unable to create destination folder
id: Tidak dapat membuat folder tujuan

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
id: Tidak dapat membuat semaphores.
    
    Kemungkinan disebabkan oleh kekurangan sumber.
    dan mungkin memerlukan reboot.

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
id: Tidak dapat membuat segmen memori bersama.
    
    kode kesalahan=%d : "%s".

en: Unable to create target file for writing
id: Tidak dapat membuat berkas target untuk ditulis

en: Unable to determine
id: Tidak dapat menentukan

en: Unable to export - problem creating stream
id: Tidak dapat mengekspor - masalah saat membuat stream

en: Unable to export - problem initialising
id: Tidak dapat mengekspor - masalah inisialisasi

en: Unable to export - problem with file
id: Tidak dapat mengekspor - masalah dengan berkas

en: Unable to export - problem with packets
id: Tidak dapat mengekspor - masalah dengan paket

en: Unable to export - rate or quality problem
id: Tidak dapat mengekspor - masalah laju atau kualitas

en: Unable to export.
    Error %s
id: Tidak dapat mengekspor.
    Kesalahan %s

en: Unable to get lookahead
id: Tidak dapat melakukan lookahead

en: Unable to initialize MP3 stream
id: Tidak dapat menginisialisasi strim MP3

en: Unable to initialize the project file
id: Tidak dapat menginisialisasi berkas proyek

en: Unable to load presets file.
id: Tidak dapat memuat berkas preset.

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
id: Tidak dapat membuka modul "%s".
    
    Kesalahan: %s

en: Unable to locate "%s" in your path.
id: Tidak dapat menemukan "%s" di jalur Anda.

en: Unable to open Portmixer
id: Tidak dapat membuka Portmixer

en: Unable to open genre file.
id: Tidak dapat membuka berkas genre.

en: Unable to open target file for writing
id: Tidak dapat membuka berkas target untuk ditulis

en: Unable to open the database file
id: Tidak dapat membuka berkas database

en: Unable to parse project information.
id: Tidak dapat mengurai informasi proyek.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
id: Tidak dapat mengurai atribut 'start' pada waveblock

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
id: Tidak dapat menyiapkan perintah berkas proyek:
    
    %s

en: Unable to read %lld samples from %s
id: Tidak dapat membaca sampel %lld dari %s

en: Unable to read presets file.
id: Tidak dapat membaca berkas preset.

en: Unable to read the preset from "%s"
id: Tidak dapat membaca preset dari "%s"

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
id: Tidak dapat menghapus informasi autosave, mungkin karena keterbatasan ruang
    pada perangkat penyimpanan.
    
    %s

en: Unable to save %s
id: Tidak dapat menyimpan %s

en: Unable to save genre file.
id: Tidak dapat menyimpan berkas genre.

en: Unable to set CVBR mode
id: Tidak dapat mengatur mode CVBR

en: Unable to set VBR mode
id: Tidak dapat mengatur mode VBR

en: Unable to set bandwidth
id: Tidak dapat mengatur bandwith

en: Unable to set bitrate
id: Tidak dapat mengatur bitlaju

en: Unable to set complexity
id: Tidak dapat mengatur kompleksitas

en: Unable to store preset in config file
id: Tidak dapat menyimpan preset dalam berkas konfigurasi

en: Unable to switch to fast journaling mode
id: Tidak dapat beralih ke mode jurnal cepat

en: Unable to work with the blockfiles
id: Tidak dapat bekerja dengan blockberkas

en: Unable to write OGG page
id: Tidak dapat menulis halaman OGG

en: Unable to write OGG page header
id: Tidak dapat menulis header halaman OGG

en: Unable to write files to directory: %s.
id: Tidak dapat menulis berkas ke direktori: %s.

en: Uncategorized
id: Tidak berkategori

en: Undo
id: Urungkan

en: Undo last change
id: Urungkan perubahan terakhir

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Unknown built-in command name
id: Nama perintah bawaan tidak diketahui

en: Unknown built-in effect name
id: Nama efek built-in tidak diketahui

en: Unknown error
id: Kesalahan tidak diketahui

en: Unknown format
id: Format tidak diketahui

en: Unlisted
id: Tidak Publik

en: Unnamed
id: Tak Bernama

en: Unrecognized file extension.
id: Ekstensi berkas tidak dikenali.

en: Unsigned 8 bit PCM
id: 8 bit PCM tanpa tAnda

en: Unspecified channel order
id: Urutan saluran tidak ditentukan

en: Unsuitable
id: Tidak sesuai

en: Unsupported file type:
id: Tipe berkas tidak didukung:

en: Unsupported sample rate
id: Laju sampel tidak didukung

en: Untitled
id: Tidak berjudul

en: Unused filters:
id: Filter yang tidak digunakan:

en: Up
id: Naik

en: Up &Octave
id: &Oktaf Naik

en: Update notifications
id: Perbarui pemberitahuan

en: Upload error
id: Unggahan kesalahan

en: Uploading audio...
id: Mengunggah audio...

en: Uploads an uncompressed audio file and generates a shareable link. This link allows others to download the file in either .wav or .mp3 format.
id: Unggah berkas audio tidak terkompresi dan buat tautan yang bisa dibagikan. Tautan ini memungkinkan orang lain mengunduh berkas dalam format .wav atau .mp3.

en: Upper Speed Limit
id: Batas Kecepatan Atas

en: Upper Speed Limit must be greater than the Lower Speed Limit
id: Batas Kecepatan Atas harus lebih besar dari Batas Kecepatan Bawah

en: Upper Threshold
id: Threshold Atas

en: Upper Time Signature
id: Tanda Birama Atas

en: Upper Time Signature Changed
id: Tanda Birama Atas Diubah

en: Usage info
id: Info penggunaan

en: Use &half-wave display when collapsed
id: Gunakan tampilan &separuh-gelombang saat diciutkan

en: Use &hardware to play other tracks
id: Gunakan &perangkat keras untuk memutar trek lain

en: Use Defaults
id: Gunakan Default

en: Use LPC
id: Gunakan LPC

en: Use Spectral Prefs
id: Gunakan Preferensi Spektral

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
id: Gunakan tombol panah (atau tombol Enter setelah mengedit) untuk menavigasi bidang.

en: Use dialog for the &name of a new label
id: Gunakan dialog untuk &nama label baru

en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
id: Gunakan sebagian besar tata letak Kiri-ke-Kanan dalam bahasa Kanan-ke-Kiri (RTL)

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
id: Gunakan perintah Baru atau Buka pada Audacity
    yang sedang berjalan untuk membuka beberapa proyek sekaligus.

en: Used Space
id: Ruang Terpakai

en: Used if 'Number of bars' = 0
id: Digunakan jika 'Jumlah birama' = 0

en: User Interface
id: Antarmuka Pengguna

en: User Presets
id: Preset Pengguna

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
id: Menggunakan %lld potong dari %lld tiap sampel, dengan total %.1f MB.

en: Using Label/Track Name
id: Menggunakan Nama Label/Trek

en: Using:
id: Menggunakan:

en: Using: PortMidi
id: Menggunakan: PortMidi

en: VBR Mode
id: Mode VBR

en: VO Limiter
id: Pembatas VO

en: VST Effect Options
id: Opsi Efek VST

en: VST Effects
id: Efek VST

en: VST preset files
id: Berkas preset VST

en: VST3 Effects
id: Efek VST3

en: VST3 module error: %s
id: modul VST3 kesalahan: %s

en: VST3 preset file
id: Berkas preset VST3

en: VZoom Bottom:
id: VZoom Bawah:

en: VZoom Top:
id: VZoom Atas:

en: Validation error
id: Kesalahan validasi

en: Value
id: Nilai

en: Value (dB)
id: Nilai (dB)

en: Value (linear)
id: Nilai (linier)

en: Value Error
id: Nilai Kesalahan

en: Value must not be greater than %s
id: Nilai tidak boleh lebih besar dari %s

en: Value must not be less than %s
id: Nilai tidak boleh kurang dari %s

en: Value not in range: %s to %s
id: Nilai tidak berada dalam rentang: %s hingga %s

en: Value overflow
id: Nilai berlimpah

en: Value range:
    %s to %s
id: Rentang nilai:
    %s hingga %s

en: Value:
id: Nilai:

en: Vamp Effects
id: Efek Vamp

en: Variable
id: Variabel

en: Vbr Mode
id: Mode Vbr

en: Velocity
id: Velositas

en: Version
id: Versi

en: Version: %s
id: Versi: %s

en: Vertical
id: Vertikal

en: Vertical Scrollbar
id: Bilah Gulir Vertikal

en: Very High Quality (Slowest)
id: Kualitas Terbaik (Paling Lambat)

en: Video frames
id: Bingkai video

en: View by key
id: Berdasarkan kunci

en: View by name
id: Berdasarkan nama

en: View by tree
id: Berdasarkan pohon hirarki

en: View by:
id: Tampil berdasarkan:

en: View in audio.com
id: Lihat di audio.com

en: View privacy policy
id: Lihat kebijakan privasi

en: View tutorials
id: Lihat tutorial

en: Visit audio.com
id: Kunjungi audio.com

en: Visit now
id: Kunjungi sekarang

en: Visit our forum
id: Kunjungi forum kami

en: Visit our new Audacity merch store
id: Kunjungi toko merchandise Audacity baru kami

en: Vocal Control
id: Kontrol Vokal

en: Vocal I
id: Vokal I

en: Vocal II
id: Vokal II

en: Vocal Reduction and Isolation
id: Reduksi dan Isolasi Vokal

en: Vocal Remover
id: Penghapus Vokal

en: Voice Memos Balancer
id: Penyeimbang Memo Suara

en: Volume and Compression
id: Volume dan Kompresi

en: Vorbis version mismatch
id: Versi Vorbis tidak cocok

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
id: WAV, AIFF, dan tipe tidak terkompres lainnya

en: WAVEX (Microsoft)
id: WAV (Microsoft)

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
id: Format WAVEX dan GSM 6.10 tidak kompatibel

en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
id: Hasil Kontras Kriteria Sukses WCAG 2.0 1.4.7

en: WCAG2 Fail
id: WCAG2 Gagal

en: WCAG2 Pass
id: WCAG2 Lolos

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
id: Berkas WMA (v2) (FFmpeg)

en: Wah Frequency Offse&t (%):
id: Frekuensi Wah Offse&t (%):

en: Wah frequency offset in percent
id: Frekuensi Offset Wah dalam persen

en: Waiting for audio.com
id: Menunggu audio.com

en: Waiting for space to free up
id: Menunggu ruang untuk kosong

en: Waiting to start recording at:
id: Menunggu mulai perekaman pada:

en: Warning
id: Perhatian

en: Warning - Backup File Detected
id: Peringatan - Berkas Cadangan Terdeteksi

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
id: Peringatan - Berkas(s) Ringkasan Alias Hilang

en: Warning - Missing Aliased File(s)
id: Peringatan - Berkas(s) Alias Hilang

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
id: Peringatan - Berkas Blok Data Audio Hilang

en: Warning - Orphan Block File(s)
id: Peringatan - Berkas Blok Yatim

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
id: Peringatan - Masalah Membaca Tag Sekuens

en: Warning - Truncating Overlong Block File
id: Peringatan - Memotong Berkas Blok yang Terlalu Panjang

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
id: Peringatan.~%Gagal menyalin beberapa berkas:~%

en: Warning: No repeats.
id: Peringatan: Tidak ada pengulangan.

en: Warning: Overlapping region labels.~%
id: Peringatan: Label wilayah tumpang tindih.~%

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
id: Peringatan: Masalah pada Pemulihan Otomatis

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
id: Peringatan: tipe jendela tidak sama seperti untuk pembuatan profil.

en: Warnings only
id: Hanya peringatan

en: Watch video
id: Tonton video

en: WavPack Files
id: Berkas WavPack

en: WavPack files
id: Berkas WavPack

en: Wave Track
id: Trek Gelombang

en: WaveColor Change
id: Perubahan Warna Gelombang

en: Waveform dB &range:
id: &Rentang Waveform dB:

en: Waveform type
id: Tipe Waveform

en: Waveforms
id: Waveform (jamak)

en: Waveshaping distortion effect
id: Efek distorsi pembentukan gelombang

en: We are unable to prepare this file for uploading.
id: Tidak dapat menyiapkan berkas ini untuk diunggah.

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
id: Tidak dapat mengunggah berkas ini. Silakan coba lagi dan pastikan untuk menghubungkan akun audio.com sebelum mengunggah.

en: We encountered an issue syncing your file
id: Terdapat masalah saat menyinkronkan berkas Anda

en: We were unable to link your account. Please try again.
id: Tidak dapat menghubungkan akun. Silakan coba lagi.

en: WebVTT file
id: Berkas SubRip

en: Website and Graphics
id: Situs Web dan Grafik

en: Welcome to Audacity version %s
id: Selamat datang di Audacity versi %s

en: Welcome to Audacity!
id: Selamat datang di Audacity!

en: Welcome!
id: Selamat Datang!

en: Wet &Gain (dB):
id: &Gain Basah (dB):

en: Wet O&nly
id: H&anya Basah

en: Wet level
id: Level basah

en: Wet level (percent)
id: Level basah (persen)

en: When importing a music loop into an empty project, Audacity will:
id: Saat mengimpor pengulangan musik ke dalam proyek kosong, Audacity akan:

en: When importing a music loop into an existing (non-empty) project, Audacity will:
id: Saat mengimpor pengulangan musik ke dalam proyek yang sudah ada (tidak kosong), Audacity akan:

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
id: Ketika memotong secara mandiri, hanya ada satu trek audio yang dipilih di setiap Grup Trek Sinkronisasi-Terkunci.

en: Whenever a project depends on other files:
id: Ketika proyek bergantung pada berkas lainnya:

en: Where is %s?
id: Dimana %s?

en: Where is '%s'?
id: Dimana '%s'?

en: Width of noise band (Hz)
id: Lebar pita derau (Hz)

en: Width:
id: Lebar:

en: Window &size:
id: &Ukuran jendela:

en: Window &type:
id: &Jenis jendela:

en: Window Name:
id: Nama Jendela:

en: Window Size
id: Ukuran Jendela

en: Window Size:
id: Ukuran Jendela:

en: Window si&ze:
id: Uk&uran jendela:

en: With:
id: Dengan:

en: Within:
id: Dengan:

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
id: Kirimkan laporan untuk membantu kami memperbaiki masalah ini?

en: Writable Sample Track
id: Trek Sampel yang Dapat Ditulis

en: Write Journal
id: Tulis Jurnal

en: XML data is empty after conversion
id: Data XML kosong setelah dikonversi

en: XML files
id: Berkas XML

en: Year
id: Tahun

en: Yes
id: Ya

en: You are attempting to open a new active version of this project when there is already one open. Please select which version you wish to remain open.
id: Anda mencoba membuka versi aktif baru dari proyek ini ketika sudah ada yang terbuka. Pilih versi mana yang ingin Anda tetap buka.

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
id: Anda menghubungkan ke lame_enc.dll v%d.%d. Versi ini tidak kompatibel dengan Audacity %d.%d.%d.
    Silakan unduh versi terbaru dari 'LAME untuk Audacity'.

en: You are not authorized to access this project.
id: Anda tidak memiliki izin untuk mengakses proyek ini.

en: You are not signed in
id: Anda belum masuk

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
id: Anda mencoba membuka berkas backup yang dibuat otomatis.
    Melakukannya memungkinkan beberapa data hilang.
    
    Silakan buka berkas proyek Audacity yang sesungguhnya.

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
id: Anda juga dapat membaca bantuan dari kami untuk mengimpor [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|berkas MIDI]] dan trek dari [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_berkass.html#fromcd| audio CD]].

en: You can also save this project locally to avoid losing changes.
id: Anda juga bisa menyimpan proyek ini secara lokal untuk menghindari kehilangan perubahan.

en: You can change the directory in %s.
id: Anda dapat mengubah direktori di %s.

en: You can disable this anytime in %s.
id: Anda dapat menonaktifkan ini kapan saja di %s.

en: You can either save it to the Cloud as a new project, or save it to your computer.
id: Anda bisa menyimpannya di Awan sebagai proyek baru, atau simpan ke komputer.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
id: Anda hanya dapat melakukannya ketika pemutaran dan perekaman
     berhenti. [Jeda saja tidak berpengaruh.]

en: You can only measure one track at a time.
id: Anda hanya dapat mengukur satu trek dalam satu waktu.

en: You can reach millions of music creators by publishing your apps, effects and sounds on MuseHub. If you're a developer and interested in publishing your products on MuseHub, you can apply today.
id: Anda dapat menjangkau jutaan kreator musik dengan mempublikasikan aplikasi, efek, dan suara Anda di MuseHub. Jika Anda seorang pengembang dan tertarik untuk menerbitkan produk Anda di MuseHub, Anda bisa mendaftar hari ini.

en: You can turn this off anytime in %s.
id: Anda dapat mematikannya kapan saja di %s.

en: You can't delete a preset without name
id: Anda tidak dapat menghapus preset tanpa nama

en: You can't save a preset without a name
id: Anda tidak dapat menyimpan preset tanpa nama

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
id: Anda tidak dapat menghapus kurva 'tak bernama', kurva ini istimewa.

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
id: Kurva 'tak bernama' tidak dapat Anda hapus.

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
id: Anda tidak dapat mengekspor kurva 'tak bernama', kurva ini istimewa.

en: You don't have access to this project.
id: Anda tidak memiliki akses untuk mengakses proyek ini.

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
id: Percobaan mengekspor berkas WAV atau AIFF yang berukuran lebih besar dari 4GB.
    Audacity tidak dapat melakukan ini, Ekspor dibatalkan.

en: You have canceled this upload to audio.com
id: Anda telah membatalkan pengunggahan ini ke audio.com

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
id: Anda memilih nama berkas yang ekstensinya tidak dapat dibaca.
     Lanjutkan?

en: You may need to remove older projects to make space available. For more options, visit audio.com
id: Anda mungkin perlu menghapus proyek lama untuk menyediakan ruang. Untuk opsi lainnya, kunjungi audio.com

en: You may not assign a key to this entry
id: Anda tidak dapat menetapkan kunci untuk entri ini

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
id: Berdasarkan pengaturan Anda saat ini, Anda mungkin tidak memiliki ruang disk kosong yang cukup untuk menyelesaikan Pengatur Waktu Perekaman ini.
    
    Apakah Anda ingin melanjutkan?
    
    Durasi perekaman yang direncanakan:   %s
    Waktu perekaman yang tersisa pada disk:   %s

en: You may resample to one of the rates below.
id: Anda harus menyampel ulang ke salah satu laju di bawah ini.

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
id: Pilih beberapa audio stereo terlebih dahulu untuk melakukan tindakan ini. 
    [TJenis trek lain tidak akan bekerja]

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
id: Pilih beberapa audio stereo terlebih dahulu
    untuk melakukan tindakan ini. [Tidak dapat digunakan dengan Mono.]

en: You must select a binding before assigning a shortcut
id: Anda harus memilih pengikatan sebelum menetapkan pintasan

en: You must specify a name
id: Anda harus menentukan nama

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
id: Anda harus menentukan ukuran jendela yang sama untuk langkah 1 dan 2.

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
id: Anda memilih trek yang tidak ada suaranya. BenamOtomatis hanya dapat memproses trek beraudio.

en: You tried to access a project that has expired.
id: Anda mencoba untuk mengakses proyek kadaluarsa.

en: You will not be able to play midi.
id: Anda tidak akan dapat memainkan midi.

en: You will not be able to play or record audio.
id: Anda tidak akan dapat memainkan ataupun merekam audio.

en: Your batch command of %s was not recognized.
id: Sekumpulan perintah %s Anda tidak dapat dibaca.

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
id: Kode Anda terlihat seperti sintaks SAL, tetapi tidak ada pernyataan 'kembali'.
    Untuk SAL, gunakan pernyataan kembali seperti:
    	kembali *trek* * 0.1
    atau untuk LISP, mulailah dengan tanda kurung terbuka seperti:
    	(mult * trek * 0.1)
     .

en: Your project is backed up privately on audio.com. You can access your work from any device and collaborate on your project with others. Cloud saving is free for a limited number of projects.
id: Proyek Anda dicadangkan secara pribadi di audio.com. Anda dapat mengakses pekerjaan Anda dari perangkat apa pun dan berkolaborasi dalam proyek Anda dengan orang lain. Penyimpanan awan gratis untuk jumlah proyek terbatas.

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
id: Proyek Anda merupakan berkas mandiri; tidak bergantung pada berkas audio eksternal.
    
    Beberapa berkas proyek Audacity lama mungkin bukan berkas mandiri, dan 
    bergantung pada berkas eksternal yang harus berada pada lokasi penyimpanan yang tepat.
    Proyek baru akan berjenis berkas mandiri dan berisiko rendah.

en: Your project storage limit has been reached.
id: Batas penyimpanan proyek sudah dicapai.

en: Zero-crossing search regions intersect stretched clip(s).
id: Daerah penelusuran simpang-nol berpotongan dengan klip yang diregangkan.

en: Zoom &In
id: Per&besar

en: Zoom &Normal
id: &Normal

en: Zoom &Out
id: Per&kecil

en: Zoom &Toggle
id: &Toggle Zoom

en: Zoom In
id: Perbesar

en: Zoom Out
id: Perkecil

en: Zoom Reset
id: Atur Ulang Zoom

en: Zoom Toggle
id: &Toggle Zoom

en: Zoom to Fit
id: Zoom untuk Sesuaikan

en: Zoom to Selection
id: Zoom ke Seleksi

en: [Project %02i]
id: [Proyek %02i]

en: [Project %02i] Audacity "%s"
id: [Proyek %02i] Audacity "%s"

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
id: [Peringatan: Nyquist mengembalikan string UTF-8 yang tidak valid, dikonversi di sini sebagai Latin-1]

[ctx: about dialog]
en: Legal
id: Informasi Hukum

[ctx: about dialog]
en: PRIVACY POLICY
id: KEBIJAKAN PRIVASI

[ctx: application preferences]
en: &Check for updates
id: &Periksa pembaruan

[ctx: application preferences]
en: &Usage info (UUID)
id: Info &penggunaan (UUID)

en: audio or project file name
id: nama berkas audio atau proyek

en: audio sample value analysis
id: analisis nilai sampel audio

en: awaiting playback
id: menunggu pemutaran

en: bar
id: birama

en: bar:beat
id: birama:ketukan

en: bar:beat:tick
id: birama:ketukan:detak

en: beat
id: ketukan

en: buffer too small
id: buffer terlalu kecil

en: bytes
id: byte

en: centihertz
id: sentihertz

en: centiseconds
id: sentidetik

[ctx: change pitch]
en: &from
id: &dari

[ctx: change pitch]
en: &to
id: &ke

[ctx: change pitch]
en: from
id: dari

[ctx: change pitch]
en: to
id: ke

[ctx: change speed]
en: &from
id: &dari

[ctx: change speed]
en: &to
id: &ke

[ctx: change speed]
en: from
id: dari

[ctx: change speed]
en: to
id: ke

[ctx: change tempo]
en: &from
id: &dari

[ctx: change tempo]
en: &to
id: &ke

[ctx: change tempo]
en: from
id: dari

[ctx: change tempo]
en: t&o
id: k&e

en: clip not moved
id: klip tidak dipindahkan

[ctx: command]
en: Silence
id: Heningkan

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
id: &Jangan kirim

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
id: &Kirim

en: dB Gain
id: gain dB

en: dB Limit
id: batas dB

en: days
id: hari

en: dd:hh:mm:ss
id: hh:jj:mm:dd

en: decades
id: dekade

[ctx: device]
en: Interface
id: Antar Muka

en: display Audacity version
id: tampilkan versi Audacity

[ctx: dither]
en: Triangle
id: Segitiga

en: end
id: akhir

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
id: kesalahan: Berkas "%s" ditentukan di header tetapi tidak ditemukan di jalur plug-in.

en: f&rom
id: d&ari

en: film frames (24 fps)
id: bingkai PAL (25 bpd)

[ctx: find clipping]
en: %lld of %lld
id: %lld dari %lld

en: from (Hz)
id: dari (Hz)

en: from Octave
id: dari Oktaf

[ctx: generator]
en: Silence
id: Keheningan

en: here
id: di sini

en: hh:mm:ss
id: jj:mm:dd

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
id: jj:mm:dd: + Bingkai CDDA (75 bpd)

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
id: jj:mm:dd: + Bingkai NTSC dengan drop

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
id: jj:mm:dd: + Bingkai NTSC non-drop

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
id: jj:mm:dd: + Bingkai PAL (25 bpd)

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
id: jj:mm:dd: + Bingkai film (24 bpd)

en: hh:mm:ss + hundredths
id: jj:mm:dd + seperseratus

en: hh:mm:ss + milliseconds
id: jj:mm:dd: + milidetik

en: hh:mm:ss + samples
id: jj:mm:dd: + sampel

en: hundredths of cents
id: ratusan sen

en: indeterminate
id: tidak terdeterminasi

en: internal error
id: kesalahan internal

en: invalid argument
id: argumen tidak valid

en: invalid header
id: header tidak valid

en: invalid packet
id: paket tidak valid

en: invalid state
id: status tidak valid

en: invalid stream structure
id: struktur stream tidak valid

en: invalid timestamp
id: stempel waktu tidak valid

en: k
id: rb

en: labels.txt
id: label.txt

en: less than 1 minute
id: kurang dari 1 menit

en: linear
id: linier

en: memory allocation has failed
id: gagal mengalokasikan memori

en: milliseconds
id: milidetik

en: milliseconds (time of one analysis)
id: milidetik (waku satu analisis)

en: no error
id: tidak ada kesalahan

en: no label track
id: tidak ada label trek

en: no label track at or below focused track
id: tidak ada label trek pada atau di bawah trek terfokus

en: no labels in label track
id: tidak ada label di trek label

[ctx: noise]
en: White
id: Putih

en: not an Opus file
id: bukan berkas Opus

en: not implemented
id: tidak terimplementasi

en: not pressed
id: tidak ditekan

en: nyx_error returned from %s.
id: nyx_error dikembalikan dari %s.

en: octaves
id: oktaf

en: one hour ago | %d hours ago
id[0]: %d jam yang lalu

en: one minutes ago | %d minutes ago
id[0]: %d menit yang lalu

en: our Privacy Policy
id: Kebijakan Privasi kami

en: perceived loudness
id: kenyaringan terasa

[ctx: plug-ins]
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
id[0]: Aktifkan plug-in ini?

en: point labels
id: label titik

[ctx: preference]
en: Recording
id: Merekam

en: pressed
id: ditekan

en: region labels
id: label wilayah

en: replay a journal file
id: mainkan kembali berkas jurnal

en: run self diagnostics
id: jalankan diagnosa otomatis

en: sample data
id: data sampel

en: samples
id: sampel

en: se&mitones:
id: se&minada:

en: seconds
id: detik

en: seconds + milliseconds
id: detik + milidetik

en: semitones + cents
id: seminada + sen

en: set max disk block size in bytes
id: atur ukuran maksimum disk block dalam bytes

[ctx: spectrum prefs]
en: Color (Roseus)
id: Warna (Roseus)

[ctx: spectrum prefs]
en: Color (classic)
id: Warna (klasik)

[ctx: spectrum prefs]
en: Grayscale
id: Skala Kelabu

[ctx: spectrum prefs]
en: Inverse grayscale
id: Skala Kelabu Terbalik

[ctx: spectrum prefs]
en: Sche&me:
id: Ske&ma:

en: spectrum.txt
id: spektrum.txt

en: start
id: mulai

en: stream is not seekable
id: stream tidak dapat dicari

en: t&o
id: k&e

en: this help message
id: ini pesan bantuan

en: thousandths of decades
id: ribuan dekade

en: thousandths of octaves
id: ribuan oktaf

en: to (Hz)
id: ke (Hz)

en: to Octave
id: ke Oktaf

en: unavailable - above location doesn't exist
id: tidak dibolehkan - lokasi di atas tidak ada

en: unnamed
id: tak bernama

en: unsupported version
id: versi tidak didukung

en: untitled
id: tak berjudul

[ctx: update dialog]
en: &Install update
id: &Pasang pembaruan

[ctx: update dialog]
en: &Skip
id: &Lewati

[ctx: update dialog]
en: Audacity %s is available!
id: Audacity %s tersedia!

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
id: Tidak dapat membuka tautan unduhan Audacity.

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
id: Gagal memeriksa pembaruan

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
id: Kesalahan mengunduh update

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
id: Baca lebih lanjut di GitHub

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
id: Tidak dapat terhubung ke server pembaruan Audacity.

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
id: Perbarui Audacity

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
id: Data pembaruan rusak.

[ctx: waveform]
en: Triangle
id: Segitiga

en: zero
id: nol

en: ~%~%Right Channel.~%~%
id: ~%~%Saluran Kanan.~%~%

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
id: ~a ~a~%~aLaju Sampel: ~a Hz. Nilai sampel pada skala ~a.~%~
                         Panjang terproses: ~a sampel ~a detik.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
id: ~a   ~a~%~aLaju Sampel: ~a Hz.~%Panjang terproses: ~a sampel ~a detik.~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
id: ~a linier, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: ~a linear, ~a dB.
id: ~a linier, ~a dB.

en: ~a samples.
id: ~a sampel.

en: ~a seconds.
id: ~a detik.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
id: ~aBandwidth adalah nol (frekuensi~%~
                             atas dan bawah adalah ~a Hz).~%~
                             Pilih rentang frekuensi.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
id: ~aBandwidth adalah nol (frekuensi~%~
                           atas dan bawah adalah ~a Hz).~%~
                           Pilih rentang frekuensi.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
id: ~aFrekuensi tengah harus di atas 0 Hz.

en: ~aData written to:~%~a
id: ~aData ditulis ke:~%~a

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
id: ~aFrekuensi yang diseleksi terlalu tinggi untuk laju sampel trek.~%~
                            Untuk trek saat ini, pengaturan frekuensi tinggi tidak dapat ~%~
                            lebih besar dari ~a Hz

en: ~aHigh frequency is undefined.
id: ~aFrekuensi tinggi tidak terdefinisi.

en: ~aLow frequency is undefined.
id: ~aFrekuensi rendah tidak terdefinisi.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
id: ~Parameter filter notch tidak dapat diterapkan.~%~
                          Coba tingkatkan batas frekuensi rendah~%~
                          atau kurangi 'Lebar' filter.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
id: ~aNilai persentase tidak boleh lebih dari 1000%.

en: ~aPercentage values cannot be negative.
id: ~aNilai persentase tidak boleh negatif.

en: ~aPlease select frequencies.
id: ~aSilakan pilih frekuensi.

en: ~aRegion length = ~a seconds.
id: ~Panjang wilayah = ~a detik.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                          Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                          -6 dB halves the amplitude.
id: nilai ~adB tidak boleh lebih dari +100 dB.~%~%~
                                          Petunjuk: 6 dB menggandakan amplitudo ~%~%~
                                          -6 dB membagi dua amplitudo.

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
id: ~a~%Laju Sampel: ~a Hz. Nilai sampel pada skala ~a. ~a.~%~aPanjang yang diproses: ~a ~
                      sampel, ~a detik.~% Amplitudo puncak: ~a (linier) ~a dB.  RMS tidak tertimbang: ~a dB.~%~
                      Offset DC: ~a~a

en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
id: ~a~a ~a dengan interval ~a detik.~%
