audacity 3.7.6 - en to fr translation catalogue (4155 entries)

en: 
    
    	 and
fr: 
    
    	 et

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
fr: 
    
    Les fichiers marqués MANQUANT ont été effacés ou déplacés et ne peuvent être copiés.
    Restaurez-les à leur emplacement original pour pouvoir les copier dans le projet.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
fr: 
    
    N’utilisez que les modules provenant de sources fiables

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
fr: 
       *   "%s"  (car le raccourci '%s' est utilisé par "%s")

en: 
    %s does not have write permissions.
fr: 
    Le répertoire %s n’est pas accessible en écriture.

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
fr: 
    * %s, parce que vous avez attribué le raccourci %s à %s

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
fr: 
    Le répertoire %s n’existe pas. Le créer ?

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
fr: 
    Les commandes suivantes ne sont pas mentionnées dans le fichier importé, mais leurs raccourcis sont supprimés en raison du conflit avec d’autres nouveaux raccourcis :

en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
fr:    Souhaitez-vous écraser le projet :
    "%s"?
    
       Si vous sélectionnez "Oui", le projet
    "%s"
       sera écrasé de manière irréversible.

en:  Active
fr:  Actif

en:  Clipped
fr:  Saturé

en:  Mute On
fr:  Mute activé

en:  Muted
fr:  Mis en Mute

en:  Peak %.2f
fr:  Crête %.2f

en:  Peak %2.f dB
fr:  Crête %2.f dB

en:  Select On
fr:  Sélection activée

en:  Selected
fr:  Sélectionné

en:  Solo On
fr:  Solo activé

en:  Soloed
fr:  Mis en Solo

en:  Sync Locked
fr:  Verrouillage de synchronisation

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
fr: "%s" 
    n’est pas un fichier audio. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier.

en: "%s" couldn't be found.
fr: Fichier "%s" non trouvé.

en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier audio Dolby Digital. 
    Pour le moment, Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier. 
    Vous devez le convertir dans un format audio compatible, tel le WAV ou l’AIFF.

en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier audio Musepack. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier. 
    Si vous pensez qu’il peut s’agir d’un fichier MP3, renommez-le avec l’extension ".mp3" 
    et essayez de l’importer à nouveau. Sinon, vous devez le convertir dans un format audio 
    compatible, tel le WAV ou l’AIFF.

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier média RealPlayer. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce format propriétaire. 
    Vous devez le convertir dans un format audio compatible, tel le WAV ou l’AIFF.

en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier audio Wavpack. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier. 
    Vous devez le convertir dans un format audio compatible, tel le WAV ou l’AIFF.

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier Windows Media Audio. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier pour des raisons de licence. 
    Vous devez le convertir dans un format audio compatible, comme WAV ou AIFF.

en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
fr: "%s" est un fichier de notes, pas un fichier audio. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier. 
    Essayez de le convertir dans un format audio, tel le WAV ou l’AIFF,
    puis de l’importer, ou de l’enregistrer avec Audacity.

en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
fr: "%s" est une liste de lecture. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce fichier car il contient seulement des liens vers d’autres fichiers. 
    Vous pouvez l’ouvrir avec un traitement de texte et télécharger les fichiers audio correspondants.

en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier vidéo. 
    Pour le moment, Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier. 
    Vous devez en extraire l’audio dans un format compatible, tel le WAV ou l’AIFF.

en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier Advanced Audio Coding.
    Sans la bibliothéque optionnelle FFmpeg, Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier.
    Autrement, vous devez le convertir dans un format audio compatible, tel le WAV ou l’AIFF.

en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier audio Ogg Speex. 
    Pour le moment, Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier. 
    Vous devez le convertir dans un format audio compatible, tel le WAV ou l’AIFF.

en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est une piste audio CD. 
    Audacity ne peut pas ouvrir audio CD directement. 
    Extraire (ripper) les pistes CD dans un format audio
    qu’Audacity peut importer, comme le WAV ou l’AIFF.

en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier audio crypté, de ceux distribués par les boutiques de musique en ligne. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier à cause de son cryptage. 
    Essayez d’enregistrer ce fichier avec Audacity, ou de le graver sur un CD audio, puis d’extraire 
    les pistes de CD dans un format audio compatible, comme le WAV ou l’AIFF.

en: "%s" is not a valid file path.
fr: "%s" n’est pas un chemin de fichier valide.

en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
fr: "%s" nécessite qu’une ou plusieurs pistes soit sélectionnée.

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
fr: "Déplacer le focus de piste" parcourt les pistes en boucle

en: % of Original
fr: % de l’originel

en: %.0f%% Left
fr: %.0f%% Gauche

en: %.0f%% Right
fr: %.0f%% Droite

en: %d Channels
fr: %d Canaux

en: %d Hz (custom)
fr: %d Hz (personnalisé)

en: %d curves exported to %s
fr: %d courbes exportées sous %s

en: %d hour | %d hours
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures
fr[2]: %d heures

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
fr: %s
    
    '%s' a été annulé puisque l’enregistrement a été arrêté.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
fr: %s
    
    '%s' a été annulé à cause d’une ou plusieurs erreur(s) notée(s) ci-dessous.

en: %s
    
    Error exporting recording.
fr: %s
    
    Erreur lors de l’exportation de l’enregistrement.

en: %s
    
    Error saving recording.
fr: %s
    
    Erreur lors de la sauvegarde de l’enregistrement.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
fr: %s
    
    Pour obtenir des conseils sur les lecteurs appropriés, cliquez sur le bouton d’aide.

en: %s
    
    Recording exported: %s
fr: %s
    
    Enregistrement exporté : %s

en: %s
    
    Recording saved: %s
fr: %s
    
    Enregistrement sauvegardé : %s

en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    As a result, some realtime effects may be missing.
    Please verify that everything works as intended before saving.
fr: %s
    Cette fonction n'est pas prise en charge dans les versions d'Audacity postérieures à la version 3.3.3.
    Ces pistes stéréo ont été divisées en pistes mono.
    En conséquence, certains effets en temps réel pourraient être manquants.
    Veuillez vérifier que tout fonctionne comme prévu avant d'enregistrer.

en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    Please verify that everything works as intended before saving.
fr: %s
    Cette fonction n'est pas prise en charge dans les versions d'Audacity
    postérieures à la version 3.3.3.
    Ces pistes stéréo ont été divisées en pistes mono.
    Veuillez vérifier que tout fonctionne comme prévu avant de d'enregistrer.

en: %s %d of %d
fr: %s %d de %d

en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
fr[0]: %s %s et %s %s, %d et %d de %d clip %s
fr[1]: %s %s et %s %s, %d et %d de %d clips %s
fr[2]: %s %s et %s %s, %d et %d de %d clips %s

en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
fr[0]: %s %s, %d de %d clip %s
fr[1]: %s %s, %d de %d clips %s
fr[2]: %s %s, %d de %d clips %s

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
fr: %s (incorporant %s, %s, %s, %s et %s)

en: %s (missing)
fr: %s (manquant)

en: %s - L
fr: %s - G

en: %s - R
fr: %s - D

en: %s Paused.
fr: %s en pause.

en: %s Team Members
fr: Développeurs de l’équipe d’%s

en: %s and %s.
fr: %s et %s.

en: %s bytes
fr: %s octets

en: %s changed
fr: %s modifié

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
fr: %s est introuvable.
    
    Il a été retiré de la liste des fichiers récents.

en: %s files
fr: Fichiers %s

en: %s in:
fr: %s dans :

en: %s includes code from the following projects:
fr: %s inclut du code des projets suivants :

en: %s is already open in another window.
fr: %s est déjà ouvert dans une autre fenêtre.

en: %s is not a parameter accepted by %s
fr: %s n’est pas un paramètre accepté par %s

en: %s plugin locations
fr: Emplacement des greffons %s

en: %s software is copyright %s 1999-2024 %s Team.
fr: le logiciel %s est protégé par copyright %s 1999-2024 - Équipe %s.

en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
fr: %s est un logiciel gratuit, open source, multi-plateformes pour l’enregistrement et l’édition sonore.

en: %s to select or deselect track.
fr: %s pour sélectionner ou désélectionner une piste.

en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
fr: %s pour sélectionner ou désélectionner une piste. Glisser vers le haut ou le bas pour modifier l’ordre des pistes.

en: %s website:
fr: Site internet d’%s :

en: %s window
fr: Fenêtre %s

en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
fr[0]: %s, %d de %d clip
fr[1]: %s, %d de %d clips
fr[2]: %s, %d de %d clips

en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
fr[0]: %s, %d de %d clip %s
fr[1]: %s, %d de %d clips %s
fr[2]: %s, %d de %d clips %s

en: %s, Nyquist plug-ins
fr: %s, greffons Nyquist

en: %s, QA tester, documentation and support
fr: %s, testeur assurance qualité, documentation et support

en: %s, accessibility advisor
fr: %s, conseiller accessibilité

en: %s, co-founder and developer
fr: %s, co-fondateur et développeur

en: %s, composer
fr: %s, compositeur

en: %s, designer
fr: %s, concepteur

en: %s, developer
fr: %s, développeur

en: %s, developer and support
fr: %s, développeur et support

en: %s, documentation and support
fr: %s, documentation et support

en: %s, documentation and support, French
fr: %s, documentation et support, Français

en: %s, effects presets
fr: %s, presets effets

en: %s, graphic artist
fr: %s, artiste graphique

en: %s, graphics
fr: %s, graphiques

en: %s, quality assurance
fr: %s, assurance qualité

en: %s, system administration
fr: %s, administration système

en: %s, tester
fr: %s, testeur

en: %s, web developer
fr: %s, développeur web

en: %s:
fr: %s :

en: %s: %s
fr: %s : %s

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
fr: %s : n’a pas pu charger les paramètres ci-dessous. Les paramètres par défaut seront utilisés.
    
    %s

en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
fr: %s : est pour un différent effet, générateur, ou analyseur.

en: %s: is not a valid presets file.
fr: %s : n’est pas un chemin de fichier valide.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
fr: %sEnregistrer une copie du projet "%s" sous…

en: %sSave Project "%s" As...
fr: %sEnregister le projet "%s" sous…

en: %sSave changes to %s?
fr: %sEnregistrer les modifications dans %s ?

en: &About
fr: À propos (&a)

en: &About Audacity
fr: À propos d’&Audacity

en: &About Audacity...
fr: À propos d’&Audacity...

en: &Add
fr: &Ajouter

en: &Add new rule
fr: &Ajouter nouvelle règle

en: &After cut region:
fr: &Après la coupe d’une région :

en: &Algorithm:
fr: &Algorithme :

en: &Align End to End
fr: &Aligner bout à bout

en: &Align Tracks
fr: &Aligner les pistes

en: &All
fr: &Tout

en: &Always paste audio as new clips
fr: Toujours coller l'&audio en tant que nouveaux clips

en: &Amplification (dB):
fr: &Amplification (dB) :

en: &Amplitude (0-1):
fr: &Amplitude (0-1) :

en: &Analyze
fr: Anal&yse

en: &Append Record
fr: Poursuite de l’en&registrement

en: &Apply
fr: &Appliquer

en: &Apply Macro
fr: &Appliquer la macro

en: &Ask me each time
fr: Me le dem&ander à chaque fois

en: &Attack Time:
fr: Temps d’&attaque :

en: &Audio Settings...
fr: &Paramètres &audio…

en: &Audio Setup Toolbar
fr: Barre d'outils de configuration &Audio

en: &Audio...
fr: &Audio…

en: &Axis:
fr: &Axe :

en: &Background:
fr: &Arrière-plan :

en: &Backup Project...
fr: Sauve&garder le projet…

en: &Beats
fr: Pulsations (&b)

en: &Beep on completion of longer activities
fr: &Bip à l’achèvement des travaux de longue durée

en: &Before cut region:
fr: Avant la coupe d’une région (&b) :

en: &Browse...
fr: &Parcourir…

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
fr: Taille du tampon (8 à %d) échantillons (&b) :

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
fr: Taille du tampon (8 à 1048576 échantillons) (&b) :

en: &Buffer length:
fr: Taille du tampon (&b) :

en: &Cancel
fr: &Annuler

en: &Center
fr: &Centré

en: &Check for Updates...
fr: Re&chercher les mises à jour...

en: &Clear
fr: Effa&cer

en: &Clear Loop
fr: Effacer la bou&cle de lecture

en: &Close
fr: F&ermer

en: &Close Project
fr: &Fermer le projet

en: &Collapse All Tracks
fr: &Réduire toutes les pistes

en: &Command
fr: &Commande

en: &Compact
fr: &Compacter

en: &Copy
fr: &Copier

en: &Copy	Ctrl+C
fr: Co&pier	Ctrl+C

en: &Copy Label text
fr: &Copier le texte de marqueur

en: &Copy Names to Clipboard
fr: &Copier les noms vers le presse-papier

en: &Cursor
fr: Petit saut de &curseur à gauche

en: &Cursor to
fr: Petit saut de &curseur à

en: &Curves
fr: &Courbes

en: &Cut
fr: Couper et &raccorder

en: &Cut and leave gap
fr: &Couper et garder l'espace

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
fr: Barre d'outils &Couper / Copier / Coller

en: &Dangerous Reset...
fr: Réinitialisation &dangereuse…

en: &Decrease Gain on Focused Track
fr: &Diminuer le gain sur la piste visée

en: &Decrease Playback Speed
fr: Ré&duire la vitesse de lecture

en: &Decrease Playback Volume
fr: Ré&duire le volume de lecture

en: &Defaults
fr: &Défauts

en: &Delay time (seconds):
fr: Durée du &délai (secondes) :

en: &Delete
fr: &Effacer

en: &Delete Key
fr: Touche &de suppression

en: &Delete Label
fr: &Supprimer le marqueur

en: &Delete and leave gap
fr: Supprimer et garder l'espace

en: &Details
fr: &Détails

en: &Device Toolbar
fr: Barre d'outils des &Périphériques

en: &Device:
fr: Périphérique (&d) :

en: &Difference:
fr: &Différence :

en: &Discard
fr: Abandonner (&s)

en: &Discard Selected
fr: Aban&donner les sélectionnés

en: &Dismiss
fr: &Refuser

en: &Dither:
fr: &Dither :

en: &Do nothing
fr: Ne rie&n faire

en: &Don't apply effects in batch mode
fr: &N’appliquer aucun effet en mode de traitement par lot

en: &Don't show again
fr: Ne plus afficher

en: &Don't show this again at start up
fr: Ne plus afficher au &démarrage

en: &Draw
fr: &Dessiner

en: &Draw Tool
fr: Outil de &dessin

en: &Dry/Wet:
fr: Original / Traité (&d) :

en: &Duration:
fr: &Durée :

en: &EQ Type:
fr: Type d’&EQ :

en: &Edit
fr: É&dition

en: &Edit Label...
fr: Édit&er le marqueur…

en: &Edit Parameters
fr: Paramètr&es d’édition

en: &Edit Toolbar
fr: Barr&e d'outils d’Édition

en: &Edit...
fr: Édit&er…

en: &Enable
fr: Activ&é

en: &Envelope Tool
fr: Outil d’&enveloppe

en: &Expand
fr: Ét&endre

en: &Export
fr: &Exporter

en: &Export Audio...
fr: &Exporter l’audio…

en: &Export...
fr: &Exporter…

en: &Export:
fr: &Exporter :

en: &File
fr: &Fichier

en: &Files...
fr: &Fichiers…

en: &Filter Type:
fr: Type de &filtre :

en: &Find Notes
fr: Trouver les notes

en: &Find...	Ctrl+F
fr: Trouver…	Ctrl+F

en: &Fit to Width
fr: S’adapter à la largeur (&f)

en: &Font...
fr: &Police…

en: &Foreground:
fr: &Avant-plan :

en: &Format:
fr: &Format :

en: &Free Space:
fr: Espace libre : (&f)

en: &Frequency (Hz):
fr: &Fréquence (Hz) :

en: &Frequency smoothing (bands):
fr: Adoucissement de &fréquence (bandes) :

en: &Function:
fr: &Fonction :

en: &Gain (dB):
fr: &Gain (dB) :

en: &Generate
fr: &Générer

en: &Generate Support Data...
fr: &Générer les données de support…

en: &Get More...
fr: En savoir plus… (&g)

en: &Get Noise Profile
fr: Prendre le profil du bruit

en: &Get more effects...
fr: Obtenir davantage d'effets…

en: &Go	F5
fr: Aller (&g)	F5

en: &Go to
fr: Aller à

en: &Graphic
fr: &Graphique

en: &Grids
fr: &Grilles

en: &Help
fr: A&ide

en: &Higher S-expr	F10
fr: S-expr plus &haut	F10

en: &History
fr: &Historique

en: &Host
fr: &Hôte

en: &Host:
fr: &Hôte :

en: &Hotkey:
fr: &Raccourci clavier :

en: &Import
fr: &Importer

en: &Import...
fr: &Importer…

en: &Import:
fr: &Importer :

en: &Increase Gain on Focused Track
fr: Augmenter le ga&in sur la piste visée

en: &Increase Playback Speed
fr: Augmenter la v&itesse de lecture

en: &Increase Playback Volume
fr: Augmenter le volume de lecture (&i)

en: &Insert
fr: &Insérer

en: &Invert
fr: &Inverser

en: &Isolate
fr: &Isoler

en: &Join
fr: &Raccorder

en: &Key
fr: &Touches

en: &Label Track
fr: Piste d'é&tiquettes

en: &Labels
fr: Éti&quettes

en: &Labels...
fr: Éti&quettes...

en: &Language:
fr: &Langue :

en: &Large Icons
fr: Icônes &larges

en: &Latency compensation:
fr: Compensation de &latence :

en: &Left
fr: Gauche (&l)

en: &Left at Playback Position
fr: De la limite &gauche de la sélection au point de lecture

en: &Length:
fr: Durée (&l) :

en: &Levels to discard
fr: &Niveaux à abandonner

en: &Linear scale
fr: Échelle &linéaire

en: &Link Volume control to Tone controls
fr: &Lier le contrôle de volume aux contrôles de tonalité

en: &Load
fr: Charger (&l)

en: &Load...
fr: &Charger…

en: &Location:
fr: Emp&lacement :

en: &Looping
fr: Lecture en bouc&le

en: &MIDI Device Info...
fr: Informations sur les périphériques &MIDI…

en: &MIDI...
fr: &MIDI…

en: &Macro Manager
fr: Gestion de &macro

en: &Macro output:
fr: Sortie &macro :

en: &Make-up gain (dB)
fr: &Gain (dB)

en: &Make-up target (dB)
fr: G&ain cible (dB)

en: &Manage History
fr: &Gérer l’historique

en: &Manage Plugins
fr: &Gestion des greffons

en: &Manual
fr: &Manuel

en: &Matching Paren	F8
fr: Parenthèse correspondante (&m)	F8

en: &Measure selection
fr: Sélection de la &Mesure

en: &Metadata Editor
fr: Éditeur de &métadonnées

en: &Micro-fades
fr: &Micro-fondus

en: &Mixer
fr: &Mélangeur

en: &Mono Track
fr: Piste &Mono

en: &Move Selection with Tracks
fr: Déplacer la sélectio&n avec les pistes

en: &Multi Tool
fr: &Multi-outils

en: &Multi-view
fr: &Multi-vue

en: &Mute All Tracks
fr: Activer le &Mute de toutes les pistes

en: &Name
fr: &Nom

en: &New
fr: &Nouveau

en: &New Length:
fr: &Nouvelle longeur :

en: &New Peak Amplitude (dB):
fr: &Nouvelle amplitude crête (dB) :

en: &Next S-expr	F12
fr: S-expr suiva&nt	F12

en: &Next Tool
fr: Outil suiva&nt

en: &Noise Floor:
fr: &Niveau de bruit :

en: &Noise reduction (dB):
fr: Réductio&n de bruit (dB) :

en: &Noise type:
fr: Type de bruit (&n) :

en: &None
fr: Rie&n

en: &Normalize
fr: &Normaliser

en: &Normalize peak amplitude to
fr: &Normaliser l’amplitude crête à

en: &Number of repeats to add:
fr: &Nombre de répétitions à ajouter :

en: &Nyquist Workbench...
fr: Panoplie &Nyquist…

en: &Only match the loop tempo to the project tempo when the ruler displays "Beats and Measures"
fr: Faire c&orrespondre le tempo de la boucle au tempo du projet uniquement lorsque la règle affiche "Battements et mesures"

en: &Open...
fr: &Ouvrir…

en: &Optimize for Voice
fr: Optimiser pour la Voix

en: &Other...
fr: A&utres…

en: &Output gain (dB):
fr: Gain de s&ortie (dB) :

en: &Pan
fr: &Panoramique

en: &Parameters
fr: &Paramètres

en: &Passband Ripple:
fr: Ondulation de bande &passante :

en: &Paste
fr: Co&ller

en: &Paste	Ctrl+V
fr: Co&ller	Ctrl+V

en: &Pinned Recording/Playback head
fr: Tête de lecture/enregistrement é&pinglée

en: &Pitch and Speed...
fr: Hauteur et Vitesse... (&p)

en: &Play-at-Speed
fr: Lecture-à-la-vitesse (&p)

en: &Playback Device
fr: &Périphérique de lecture

en: &Playback Meter Toolbar
fr: Barre d'outils du VU-mètre de lecture (&p)

en: &Pre-delay (ms):
fr: &Pré-délai (ms) :

en: &Preferences...
fr: &Préférences…

en: &Preset:
fr: &Préréglages :

en: &Preview
fr: &Pré-écoute

en: &Previous S-expr	F11
fr: S-expr &précédent	F11

en: &Previous Tool
fr: Outil &précédent

en: &Project
fr: &Projet

en: &Project Sample Rate:
fr: Taux d’échantillonnage du &Projet :

en: &Project Start
fr: Début du &projet

en: &Quantize Notes
fr: &Quantifier les notes

en: &Quick Help
fr: A&ide rapide

en: &Quit Audacity
fr: &Quitter Audacity

en: &Range (dB):
fr: &Plage (dB) :

en: &Range...
fr: &Plage…

en: &Ratio:
fr: &Ratio :

en: &Raw Data...
fr: Données b&rutes...

en: &Record
fr: En&registrement

en: &Recording
fr: En&registrement

en: &Recording Device
fr: Pé&riphérique d’enregistrement

en: &Recording Meter Toolbar
fr: Barre d'outils du VU-mètre d’enregist&rement

en: &Recover Selected
fr: &Récupérer les sélectionnés

en: &Redo
fr: &Rétablir

en: &Redo	Ctrl+Y
fr: &Rétablir	Ctrl+Y

en: &Redo %s
fr: &Rétablir %s

en: &Remember my choice and don't show again
fr: &Se souvenir de mon choix et ne plus afficher

en: &Remind me later
fr: &Rappelez le moi plus tard

en: &Remove
fr: &Retirer

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
fr: Supp&rimer le décalage DC (centrer sur 0.0 verticalement)

en: &Remove temporary files after:
fr: &Supprimer les fichiers temporaires après :

en: &Rename Clip...
fr: &Renommer le clip…

en: &Rename...
fr: &Renommer…

en: &Repeat %s
fr: &Répéter %s

en: &Replot...
fr: &Retracer…

en: &Resample...
fr: &Rééchantillonner…

en: &Rescan
fr: &Rescanner

en: &Retry
fr: &Réessayer

en: &Right
fr: D&roit

en: &Right at Playback Position
fr: De la limite d&roite de la sélection au point de lecture

en: &Room Size (%):
fr: G&randeur de la pièce (%) :

en: &Run Benchmark...
fr: &Lancer le test de performance…

en: &Save
fr: Enregi&strer

en: &Save Project
fr: Enregi&strer le projet

en: &Save to Cloud
fr: Enregi&strer dans le Cloud

en: &Save...
fr: Enregi&strer…

en: &Scrub
fr: Repérer (&s)

en: &Seconds
fr: &Secondes

en: &Select
fr: &Sélectionner

en: &Select Curve:
fr: &Sélectionner la courbe :

en: &Select all audio, if selection required
fr: &Sélectionner tout l’audio, si une sélection est nécessaire

en: &Selection
fr: &Sélection

en: &Selection Tool
fr: Outil de &sélection

en: &Selection Toolbar
fr: Barre d'outils de &Sélection

en: &Semitones (half-steps):
fr: Demi-ton&s (demi-pas) :

en: &Sensitivity:
fr: &Sensibilité :

en: &Set
fr: &Attribuer

en: &Set Loop to Selection
fr: Définir la lecture en boucle sur la &sélection

en: &Settings
fr: &Réglages

en: &Share Audio Toolbar
fr: Barre d’outils &Partager l'audio

en: &Share to audio.com
fr: Partager &sur audio.com

en: &Short period:
fr: Cour&t :

en: &Show Clipping in Waveform
fr: Montrer la &saturation dans la forme d'onde

en: &Show:
fr: &Afficher :

en: &Sign Out
fr: &Se déconnecter

en: &Size:
fr: &Taille :

en: &Skip
fr: Pa&sser

en: &Skip effects scanning at startup
fr: Pa&sser le scan des effets au démarrage

en: &Small Icons
fr: Petit&s icônes

en: &Snapping Toolbar
fr: Barre d'outil&s Ancrage

en: &Solo/Unsolo Focused Track
fr: Activer / Désactiver le &Solo de la piste qui a le focus

en: &Spectrogram
fr: &Spectrogramme

en: &Speed Multiplier:
fr: Multiplicateur de vite&sse :

en: &Stages:
fr: Pha&ses :

en: &Start threshold (samples):
fr: &Seuil de départ (échantillons) :

en: &Stereo
fr: &Stéréo

en: &Stereo Track
fr: Piste &Stéréo

en: &Stop	F6
fr: &Arrêt	F6

en: &Stretch Factor:
fr: Facteur d’étirement (&s) :

en: &Subtype:
fr: &Sous-type :

en: &Threshold (dB)
fr: &Seuil (dB)

en: &Threshold (lower is more sensitive):
fr: Seuil de déclenchemen&t (une valeur plus faible est plus sensible) :

en: &Threshold:
fr: Seuil (&t) :

en: &Time Resolution (seconds):
fr: Résolution &temporelle (secondes) :

en: &Time Toolbar
fr: Barre d'outils de &Temps

en: &Time Track
fr: Piste de &tempo

en: &Timer Record...
fr: Enregis&trement programmé…

en: &Toggle Focused Track
fr: Bascule de visée de pis&te

en: &Tone/silence ratio:
fr: Ratio &Ton / Silence :

en: &Toolbars
fr: Barres d’ou&tils

en: &Top S-expr	F9
fr: S-expr du hau&t	F9

en: &Total space used
fr: &Total de l’espace utilisé

en: &Track
fr: &Pistes

en: &Track Number
fr: Numéro de pis&te

en: &Tracks
fr: &Pistes

en: &Transport Toolbar
fr: Barre d'outils de &Transport

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
fr: &Traiter le mono comme du double mono (recommandé)

en: &Treble (dB):
fr: &Aiguë (dB) :

en: &Tree
fr: &Arborescence

en: &Try again
fr: Essayer à nouveau (&T)

en: &Type to create a label
fr: &Taper pour créer un marqueur

en: &Type:
fr: &Type :

en: &Typing Creates New Labels
fr: &Taper pour créer un nouveau marqueur

en: &Undo
fr: Ann&uler

en: &Undo	Ctrl+Z
fr: &Annuler	Ctrl+Z

en: &Undo %s
fr: &Annuler %s

en: &Undo levels available
fr: Niveaux d’ann&ulations disponibles

en: &Unmute All Tracks
fr: Désactiver le Mute de to&utes les pistes

en: &Update Cloud Audio Preview
fr: Mettre à jo&ur l'aperçu audio dans le cloud

en: &Use Preferences
fr: &Utiliser les préférences

en: &Use Preset
fr: &Utiliser un préréglage

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
fr: &Utiliser SSE/SSE2/…/AVX

en: &Use high quality stretching (slow)
fr: &Utilise un étirement de haute-qualité (lent)

en: &View
fr: &Affichage

en: &Volume (dB):
fr: &Aiguë (dB) :

en: &Wave Color
fr: Couleur d’onde (&w)

en: &Waveform:
fr: Forme d’onde (&w) :

en: &Window types:
fr: Types de fenêtre (&w)

en: &Zero padding factor:
fr: Facteur d’amortissement &zéro :

en: &Zoom to Selection
fr: &Zoom sur la sélection

en: &cents:
fr: &cents :

en: &speed %:
fr: vite&sse % :

en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
fr: effets de ';type tool' ne peuvent pas retourner de l’audio depuis Nyquist.

en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
fr: Effets ';type tool' ne peuvent pas retourner des étiquettes depuis Nyquist.

en: 'Export' directory cannot be set.
fr: Le répertoire d’'export' ne peut pas être paramétré.

en: 'Import' directory cannot be set.
fr: Le répertoire d’'import' ne peut pas être paramétré.

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
fr: Le répertoire de 'macro de sortie' ne peut pas être paramétré.

en: 'Open' directory cannot be set.
fr: Le répertoire 'ouvert' ne peut pas être paramétré.

en: 'Save' directory cannot be set.
fr: Le répertoire 'enregistrement' ne peut pas être paramétré.

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
fr: Le 'répertoire temporaire' ne peut pas être paramétré.

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
fr: Le répertoire des 'fichiers temporaireq' ne peut pas être paramétré.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
fr: 'sans nom' reste toujours en queue de liste

en: 'unnamed' is special
fr: 'sans nom' est spécial

en: (%) [-50 to 100]:
fr: (%) [-50 à 100] :

en: (%d): %s
fr: (%d) : %s

en: (&semitones) [-12 to 12]:
fr: (demi-ton&s) [-12 à 12] :

en: (-100 to 0 dB):
fr: (-100 à 0dB) :

en: (-80 to -20 dB):
fr: (-80 à -20dB) :

en: (0 to 100):
fr: (0 à 100) :

en: (0 to 5):
fr: (0 à 5) :

en: (Built-in)
fr: (Intégré)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
fr: (C) 2009 par Leland Lucius

en: (Esc to cancel)
fr: (Échap pour annuler)

en: (Not Used):
fr: (non-utilisé) :

en: (Recovered)
fr: (Récupéré)

en: (Use context menu to change format.)
fr: (Utiliser le menu contextuel pour modifier le format.)

en: (disabled)
fr: (désactivé)

en: (external program)
fr: (programme externe)

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
fr: (d&emi-tons) [-12 à 12] :

en: (snapping)
fr: (ancrer à)

en: - END -
fr: - FIN -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
fr: -120 dB (limite approximative de l’audition humaine)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
fr: -145 dB (amplitude PCM en échantillonnage 24 bits)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
fr: -36 dB (pour édition de grande amplitude)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
fr: -48 dB (amplitude PCM en échantillonnage 8 bits)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
fr: -60 dB (amplitude PCM en échantillonnage 10 bits)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
fr: -72 dB (amplitude PCM en échantillonnage 12 bits)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
fr: -84 dB (amplitude PCM en échantillonnage 14 bits)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
fr: -96 dB (amplitude PCM en échantillonnage 16 bits)

en: -Infinity
fr: -Infini

en: ...
fr: …

en: 0 (fastest)
fr: 0 (plus rapide)

en: 0 means endless
fr: 0 pour illimité

en: 010,01000>0100 Hz
fr: 010,01000<0100 Hz

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
fr: 0100 jours 024 h 060 m 060 s

en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
fr: 0100 h 060 m 060 s+># échantillons

en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
fr: 0100 h 060 m 060 s+>030 images| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
fr: 0100 h 060 m 060 s+>24 images

en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
fr: 0100 h 060 m 060 s+>25 images

en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
fr: 0100 h 060 m 060 s+>30 images|N

en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
fr: 0100 h 060 m 060 s+>75 images

en: 01000,01000 frames|24
fr: 01000,01000 images|24

en: 01000,01000 frames|25
fr: 01000,01000 images|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
fr: 01000,01000 images|29,97002997

en: 01000,01000 frames|75
fr: 01000,01000 images|75

en: 01000,01000 seconds
fr: 01000,01000 secondes

en: 01000,01000,01000 samples|#
fr: 01000,01000,01000 échantillons|#

en: 01000,01000>01000 seconds
fr: 01000,01000>010000 secondes

en: 01000>01000 kHz|0.001
fr: 01000<01000 kHz|0.001

en: 099 days 024 h 060 m 060 s
fr: 099 jours 024 h 060 m 060 s

en: 1 (After Label)
fr: 1 (après le marqueur)

en: 1 (Before Label)
fr: 1 (avant le marqueur)

en: 1 (Mono) Recording Channel
fr: 1 canal d’enregistrement (mono)

en: 1 - 1000 bars
fr: 1 - 1000 mesures

en: 1 - 20 beats/measure
fr: 1 - 20 pulsations/minute

en: 1 Channel (Mono)
fr: 1 Canal (Mono)

en: 1 channel (mono)
fr: 1 canal (mono)

en: 1/128 (triplets)
fr: 1/128 (triolets)

en: 1/16 (triplets)
fr: 1/16 (triolets)

en: 1/2 (triplets)
fr: 1/2 (triolets)

en: 1/32 (triplets)
fr: 1/32 (triolets)

en: 1/4 (triplets)
fr: 1/4 (triolets)

en: 1/64 (triplets)
fr: 1/64 (triolets)

en: 1/8 (triplets)
fr: 1/8 (triolets)

en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
fr: 1000 demi-tons >0100 cents|17,312340491

en: 100>01000 octaves|1.442695041
fr: 100<01000 octaves|1,442695041

en: 100Hz Rumble
fr: 100Hz Grondement

en: 100ths of Seconds
fr: 100ièmes de secondes

en: 10>01000 decades|0.434294482
fr: 10<01000 décades|0,434294482

en: 10ths of Seconds
fr: 10ièmes de secondes

en: 16 bit
fr: 16 bits

en: 16-bit
fr: 16 bits

en: 16-bit PCM
fr: 16 bits PCM

en: 1st Experimental Command...
fr: Première commande expérimentale…

en: 2 (After Label)
fr: 2 (après le marqueur)

en: 2 (Before Label)
fr: 2 (avant le marqueur)

en: 2 (Stereo)
fr: 2 (Stéréo)

en: 2 (Stereo) Recording Channels
fr: 2 canaux d’enregistrement (stéréo)

en: 2 Channels (Stereo)
fr: 2 Canaux (Stéréo)

en: 2 channels (stereo)
fr: 2 canaux (stéréo)

en: 2-level
fr: Niveau 2

en: 2.5 ms
fr: 2,5 ms

en: 2048 (default)
fr: 2048 (défaut)

en: 20ths of Seconds
fr: 20ièmes de secondes

en: 220-260 kbps (Best Quality)
fr: 220-260 kbps (meilleure qualité)

en: 24 bit
fr: 24 bits

en: 24-bit
fr: 24 bits

en: 24-bit PCM
fr: 24 bits PCM

en: 25th Anniversary Merchandise!
fr: Produits dérivés pour le 25ème anniversaire !

en: 2nd Experimental Command
fr: Seconde commande expérimentale

en: 2nd Harmonic (Octave)
fr: 2nde harmonique (Octave)

en: 2nd parameter to sqlite3_bind out of range
fr: 2ème paramètre de sqlite3_bind hors limites

en: 3 (After Label)
fr: 3 (après le marqueur)

en: 3 (Before Label)
fr: 3 (avant le marqueur)

en: 30 - 300 beats/minute
fr: 30 - 300 pulsations/minute

en: 32 bit float
fr: 32 bits flottant

en: 32-bit float
fr: 32 bits flottant

en: 32768 - most narrowband
fr: 32768 - bande la plus étroite

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
fr: 3ème harmonique (Quinte juste)

en: 4 (default)
fr: 4 (par défaut)

en: 4 Pixels per Sample
fr: 4 pixels par échantillon

en: 4-level
fr: Niveau 4

en: 45-85 kbps (Smaller files)
fr: 45-85 kbps (petits fichiers)

en: 500ths of Seconds
fr: 500ièmes de secondes

en: 50ths of Seconds
fr: 50ièmes de secondes

en: 5ths of Seconds
fr: 5ièmes de secondes

en: 64 bit float
fr: 64 bits flottant

en: 8 (best)
fr: 8 (meilleur)

en: 8 - most wideband
fr: 8 - bande plus large

en: 8-level
fr: Niveau 8

en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
fr: <b>Décalage continu :</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
fr: <b>Amplitude de crête :</b> &nbsp;&nbsp;~a (linéaire) &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
fr: <b>RMS</b> (non-pesé) : &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
fr: <b>Taux d’échantillonnage :</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

en: <untitled>
fr: <sans titre>

en: A
fr: La

en: A channel of a stereo track was missing.
fr: Un canal d'une piste stéréo était manquant.

en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
fr: Une erreur d’E/S de disque
    (Impossible de travailler avec les blockfiles)

en: A file named "%s" already exists. Replace?
fr: Un fichier nommé "%s" existe déjà. Le remplacer ?

en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
fr: Un journal sera enregistré après le redémarrage d'Audacity.

en: A malloc() failed
fr: Un malloc() a échoué

en: A table in the database is locked
fr: Une table dans la base de données est verrouillée

en: A track has a corrupted sample sequence.
fr: Une piste a une séquence d'échantillons corrompue.

en: A&ctual compression
fr: Compression a&ctuelle

en: A&lgorithm:
fr: A&lgorithme :

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
fr: &Tenter d’utiliser d’abord le filtre dans la boîte de dialogue OuvrirFichier

en: A&uto-scroll if head unpinned
fr: Défilement-automatique si la tête est désépinglée

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
fr: Ajustement a&utomatique du niveau d’enregistrement (marche/arrêt)

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
fr: Profil AAC
    Basse complexité - par défaut
    La plupart des lecteurs n’acceptent rien d’autre que LC

en: AC3 Files (FFmpeg)
fr: Fichiers AC3 (FFmpeg)

en: AIFF (Apple/SGI)
fr: AIFF (Apple / SGI)

en: AM Radio
fr: Radio AM

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
fr: Fichiers AMR (Bande étroite) (FFmpeg)

en: AU (Sun/NeXT)
fr: AU (Sun / NeXT)

en: AUP project files (*.aup)
fr: Fichiers de projet AUP (*.aup)

en: AUP3 project files
fr: Fichiers de projet AUP3

en: Abort due to constraint violation
fr: Abandon en raison d'une violation de contrainte

en: About
fr: À propos

en: About %s
fr: À propos d’%s

en: Abrupt
fr: Abrupte

en: Accept && continue
fr: Accepter && continuer

en: Access permission denied
fr: Autorisation d'accès refusée

en: Account
fr: Compte

en: Account linked successfully!
fr: Compte lié avec succès !

en: Action after Timer Recording:
fr: Action après l’enregistrement programmé :

en: Activation level (dB):
fr: Niveau d’activation (dB) :

en: Actual Compression
fr: Compression actuelle

en: Actual Rate: %d
fr: Taux actuel : %d

en: Ad&just Playback Speed...
fr: A&juster la vitesse de lecture…

en: Ad&just Playback Volume...
fr: A&juster le volume de lecture…

en: Add
fr: Ajouter

en: Add %s
fr: Ajouter %s

en: Add &New
fr: Ajouter &nouvelle

en: Add Label Track
fr: Ajouter une piste d'étiquettes

en: Add Label at &Playback Position
fr: Placer un marqueur à la &position de lecture

en: Add Label at &Selection
fr: Placer un marqueur à la &sélection

en: Add Mono Track
fr: Ajouter une piste mono

en: Add Realtime Effects
fr: Ajouter les effets temps réel

en: Add Stereo Track
fr: Ajouter une piste stéréo

en: Add effect
fr: Ajouter un effet

en: Add new location
fr: Ajouter un nouvel emplacement

en: Add to History
fr: Ajoute à l’historique

en: Added %s to %s
fr: Ajouté %s à %s

en: Added label
fr: Étiquette ajoutée

en: Adds ambience or a "hall effect"
fr: Ajoute une ambiance ou un "effet hall"

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
fr: Ajoute la possibilité d’utiliser des effets VST dans Audacity.

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
fr: Ajoute la possibilité d’utiliser des effets VST3 dans Audacity.

en: Adj&ust Recording Volume...
fr: Aj&uster le volume d’enregistrement…

en: Adjust label interval to fit length
fr: Ajuste l’intervalle de marqueur pour correspondre à la longueur

en: Adjust left trim by %.02f seconds
fr: Ajuster le décalage gauche de %.02f secondes

en: Adjust right trim by %.02f seconds
fr: Ajuster le décalage droit de %.02f secondes

en: Adjustable Fade
fr: Fondu ajustable

en: Adjusted Pan
fr: Panoramique ajusté

en: Adjusted envelope.
fr: Enveloppe ajustée.

en: Adjusted gain
fr: Gain ajusté

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
fr: Ajuste les niveaux de volume de fréquences particulières

en: Advanced Mixing Options
fr: Options de mixage avancées

en: Advanced Settings
fr: Paramètres avancés

en: After Recording completes:
fr: Après que l’enregistrement soit effectué :

en: Album Title
fr: Titre de l’album

en: Algorithm
fr: Algorithmique

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
fr: L'algorithme n'a pas fonctionné sur cet enregistrement audio. Aucune modification.

en: Align &Together
fr: Aligner ensemble

en: Align End
fr: Aligner la fin

en: Align End to End
fr: Aligner bout à bout

en: Align MIDI to Audio
fr: Aligner le MIDI avec l’audio

en: Align Start
fr: Alignement de début

en: Align Together
fr: Aligner ensemble

en: Align/Move End
fr: Aligner/déplacer la fin

en: Align/Move End to End
fr: Aligner/déplacer bout à bout

en: Align/Move Start
fr: Aligner/déplacer le départ

en: Align/Move Together
fr: Aligner/déplacer ensemble

en: Aligned end to cursor/selection start
fr: Fin alignée au début de curseur/sélection

en: Aligned end to end
fr: Aligné bout à bout

en: Aligned end to selection end
fr: Fin alignée à la fin de la sélection

en: Aligned start to cursor/selection start
fr: Début aligné au début du curseur/sélection

en: Aligned start to selection end
fr: Début aligné à la fin de la sélection

en: Aligned start to zero
fr: Départ aligné à zéro

en: Aligned together
fr: Aligné ensemble

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
fr: Fin alignée/déplacée au début du curseur/sélection

en: Aligned/Moved end to end
fr: Aligné/déplacé bout à bout

en: Aligned/Moved end to selection end
fr: Fin alignée/déplacée à la fin de la sélection

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
fr: Début aligné/déplacé au début du curseur/sélection

en: Aligned/Moved start to selection end
fr: Début aligné/déplacé à la fin de la sélection

en: Aligned/Moved start to zero
fr: Aligné/déplacé le départ à zéro

en: Aligned/Moved together
fr: Aligné/déplacé ensemble

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
fr: Alignement achevé : MIDI de %.2f à %.2f secs, audio de %.2f à %.2f secs.

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
fr: Erreur d’alignement : entrée trop courte : MIDI de %.2f à %.2f secs, audio de %.2f à %.2f secs.

en: All
fr: Tout

en: All audio is muted.
fr: Tout l’audio est mis en mute.

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: All noise profile data must have the same sample rate.
fr: Toutes les données de profil de bruit doivent avoir le même taux d’échantillonnage.

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
fr: Tous les rapports sont anonymes. Voir %s pour davantage d'informations.

en: All saved changes will now update to the cloud. You can manage this file from your uploaded projects page on audio.com
fr: Toutes les modifications enregistrées seront désormais mises à jour dans le cloud. Vous pouvez gérer ce fichier à partir de votre page de projets téléchargés sur audio.com

en: All selected audio is muted.
fr: Toute la sélection audio est mise en mute.

en: All supported
fr: Tous les supportés

en: All supported files
fr: Tous les fichiers pris en charge

en: Allegro file
fr: Fichier Allegro

en: Allegro files
fr: Fichiers Allegro

en: Allo&w clipping
fr: Autoriser la saturation (&w)

en: Allow
fr: Permettre

en: Allow duration to change
fr: Permet la modification de durée

en: Allow overwriting
fr: Autoriser l’écrasement

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
fr: Permet des changements continus du tempo et/ou de la hauteur

en: Already have an account?
fr: Avez-vous déjà un compte ?

en: Alternate Lines
fr: Lignes alternées

en: Alternating In / Out
fr: Alternance entrée / sortie

en: Alternating Out / In
fr: Alternance sortie / entrée

en: Always &ask
fr: Toujours dem&ander

en: Always &match the loop tempo to the project tempo
fr: Toujours faire correspondre le te&mpo de la boucle au tempo du projet

en: Always &save to cloud
fr: Toujours enregi&strer dans le cloud

en: Always ask
fr: Toujours demander

en: Always copy all files (safest)
fr: Toujours copier tous les fichiers (le plus sûr)

en: Always save to the co&mputer
fr: Toujours enregistrer sur l'ordinateur

en: Always scrub un&pinned
fr: Toujours repérer non fixé

en: Amount (dB)
fr: Quantité (dB)

en: Amount of noise in mix (percent)
fr: Quantité de bruit dans le mix (pourcentage)

en: Amount to import:
fr: Portion à importer :

en: Amplify
fr: Amplification

en: Amplitude End
fr: Amplitude de fin

en: Amplitude Start
fr: Amplitude de début

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
fr: Amplitude des aiguilles de radar (pourcent)

en: Amplitude of carrier wave (percent)
fr: Amplitude de l'ondre porteuse (pourcent)

en: Amplitude of white noise (percent)
fr: Amplitude du bruit blanc (pourcent)

en: An action on audio.com is required before you can continue. Once you are done with it, click Retry
fr: Une action sur audio.com est nécessaire avant de pouvoir continuer. Une fois que vous avez terminé, cliquez sur Réessayer

en: An action on audio.com is required before you can continue. You can cancel this operation.
fr: Une action sur audio.com est requise avant de pouvoir continuer. Vous pouvez annuler cette opération.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
fr: Une erreur irrécupérable s’est produite au démarrage

en: Analysis Time:
fr: Durée d’analyse :

en: Analyze
fr: Analyse

en: Analyze Noise Level
fr: Analyser le niveau de bruit

en: Analyzer
fr: Analyseur

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
fr: Analyse de la première piste d’une paire stéréo : %s

en: Analyzing imported audio
fr: Analyse de l'audio importé

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
fr: Analyse de la seconde piste d’une paire stéréo : %s

en: Analyzing: %s
fr: Analyse : %s

en: Anyone will be able to listen to this audio.
fr: Tout le monde pourra écouter cet audio.

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
fr: La vérification des mises à jour de l'application et les rapports d'erreurs nécessitent un accès réseau. Ces fonctionnalités sont facultatives.

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
fr: La vérification de la mise à jour de l'application nécessite un accès au réseau. Afin de protéger votre vie privée, Audacity ne stocke aucune information personnelle.

en: App updates
fr: Mises à jour de l'application

en: App updates & usage info
fr: Mises à jour de l'application et informations d'utilisation

en: Append Record
fr: Poursuite de l’enregistrement

en: Applied Macro
fr: Macro appliquée

en: Applied Macro '%s'
fr: Macro appliquée '%s'

en: Applied effect to selection
fr: Effet appliqué à la sélection

en: Applied effect: %s
fr: Effet appliqué : %s

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
fr: Applique un fondu linéaire en ouverture à l’audio sélectionné

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
fr: Applique un fondu  linéaire en fermeture à l’audio sélectionné

en: Applies to all tracks
fr: S'applique à toutes les pistes

en: Apply %s
fr: Appliquer %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
fr: Appliquer %s avec le(s) paramètre(s)
    
    %s

en: Apply '%s'
fr: Appliquer '%s'

en: Apply Macro
fr: Appliquer une macro

en: Apply Macro to:
fr: Appliquer la macro à :

en: Apply Make-up Gain
fr: Appliquer un gain d’entrée

en: Apply macro to files...
fr: Appliquer une macro aux fichiers...

en: Apply macro to project
fr: Appliquer une macro au projet

en: Applying %s...
fr: Application de %s...

en: Applying '%s' to current project
fr: Application de '%s' au projet courant

en: Applying Nyquist Effect...
fr: Application d’effet Nyquist…

en: Applying...
fr: Application...

en: Are you sure you want to cancel?
fr: Voulez-vous vraiment annuler ?

en: Are you sure you want to delete "%s"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer "%s" ?

en: Are you sure you want to delete %s?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer %s ?

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
fr: Voulez-vous vraiment abandonner tous les projets sélectionnés ?
    
    Choisir "Oui" efface définitivement et immédiatement les projets sélectionnés.

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser la liste de genre à la valeur par défaut ?

en: Are you sure you wish to cancel?
fr: Voulez-vous vraiment annuler ?

en: Are you sure you wish to close?
fr: Voulez-vous vraiment fermer ?

en: Are you sure you wish to stop?
fr: Voulez-vous vraiment arrêter ?

en: Artist Name
fr: Nom de l’artiste

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
fr: Dans le cadre de leur traitement, certains effets Audio Unit doivent retarder le retour audio à Audacity. Lorsque vous ne compensez pas ce retard, vous remarquerez que de petits silences ont été insérés dans l’audio. En activant cette option, vous obtiendrez cette compensation, mais il se peut qu’elle ne fonctionne pas pour tous les effets Audio Unit.

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
fr: Dans le cadre de leur traitement, certains effets LADSPA doivent retarder le retour audio à Audacity. Lorsque vous ne compensez pas ce retard, vous remarquerez que de petits silences ont été insérés dans l’audio. En activant cette option, vous obtiendrez cette compensation, mais il se peut qu’elle ne fonctionne pas pour tous les effets LADSPA.

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
fr: Dans le cadre de leur traitement, certains effets LV2 doivent retarder le retour audio à Audacity. Lorsque vous ne compensez pas ce retard, vous remarquerez que de petits silences ont été insérés dans l’audio. En activant cette option, vous obtiendrez cette compensation, mais il se peut qu’elle ne fonctionne pas pour tous les effets LV2.

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
fr: Dans le cadre de leur traitement, certains effets VST doivent retarder le retour audio à Audacity. Lorsque vous ne compensez pas ce retard, vous remarquerez que de petits silences ont été insérés dans l’audio. En activant cette option, vous obtiendrez cette compensation, mais il se peut qu’elle ne fonctionne pas pour tous les effets VST.

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
fr: Dans le cadre de leur traitement, certains effets VST3 doivent retarder le retour audio à Audacity. Lorsque vous ne compensez pas ce retard, vous remarquerez que de petits silences ont été insérés dans l’audio. Activer cette option fournira cette compensation, mais il se peut qu’elle ne fonctionne pas pour tous les effets VST3.

en: Ask me
fr: Me demander

en: Ask me each time.
    Show dialog each time audio is pasted.
fr: Demandez moi à chaque fois.
    Afficher la boite de dialogue chaque fois que de l'audio est collée.

en: At &Zero Crossings
fr: Rechercher les croisements avec le &zéro

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
fr: À 44100 Hz, %d-bits par échantillon, le nombre estimé de pistes
     simultanées pouvant être lues en même temps : %.1f

en: At:
fr: À :

en: Attac&k (ms)
fr: Attaque (ms)

en: Attac&k time (secs):
fr: Durée d’attaque (secs) (&k) :

en: Attack (ms)
fr: Attaque (ms)

en: Attack Time
fr: Temps d’attaque

en: Attack Time %.2f secs
fr: Temps d’attaque %.2f secs

en: Attack time
fr: Durée d’attaque

en: Attempt to write a read-only database
fr: Tentative d'écriture dans une base de données en lecture seule

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
fr: Tentative d’exporter %d canaux, mais le maximum de canaux est de %d pour le format de sortie sélectionné

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
fr: La tentative d’initialisation de la commande suivante a échouée :
    
    %s
    
    Davantage d’information pourrait être disponible dans 'Aide > Diagnostic > Afficher le journal'

en: Au&dio Device Info...
fr: Informations sur les périphériques au&dio…

en: Audacity %s Toolbar
fr: Barre d’outils %s d’Audacity

en: Audacity &Support
fr: &Support Audacity

en: Audacity 4 is here! Packed with hundreds of upgrades that make it faster and
    easier to use than ever.
fr: Audacity 4 est arrivé ! Doté de centaines d'améliorations qui le rendent plus rapide
    et plus facile à utiliser que jamais.

en: Audacity Audio
fr: Audio Audacity

en: Audacity Configuration Error
fr: Erreur de configuration d’Audacity

en: Audacity First Run
fr: Premier démarrage d’Audacity

en: Audacity Log
fr: Journal d’Audacity

en: Audacity Mixer%s
fr: Mélangeur%s d’Audacity

en: Audacity Module Loader
fr: Chargeur de module d’Audacity

en: Audacity Preferences
fr: Préférences d’Audacity

en: Audacity Project Files
fr: Fichiers Projet Audacity

en: Audacity Startup Failure
fr: Échec du démarrage d’Audacity

en: Audacity Support Data
fr: Données de support Audacity

en: Audacity Timer Record
fr: Enregistrement programmé d’Audacity

en: Audacity Timer Record - Waiting
fr: Enregistrement programmé d’Audacity - en attente

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
fr: Enregistrement programmé d’Audacity - en attente de démarrage

en: Audacity Timer Record Progress
fr: Progression de l’enregistrement programmé d’Audacity

en: Audacity VST preset file
fr: Fichier de préréglage VST Audacity

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
fr: Audacity a besoin de la bibliothèque FFmpeg pour importer un fichier audio,
    mais il ne peut la trouver.
    Si vous voulez utiliser la fonction d’importation FFmpeg, allez dans Édition->Préférences->Bibliothèques
    pour télécharger les bibliothèques FFmpeg ou indiquer leur emplacement .

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg library]] to your computer.
fr: Audacity peut importer des fichiers non-protégés dans de nombreux autres formats (par exemple, M4A et WMA, les fichiers WAV compressés d’enregistreurs portatifs et l’audio des fichiers vidéo) si vous téléchargez et installez la [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| bibliothèque FFmpeg]] optionnelle sur votre ordinateur.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
fr: Audacity n’a pas pu trouver de place pour stocker les fichiers temporaires.
    Veuillez entrer un répertoire approprié dans la boîte de dialogue des préférences.

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
fr: Audacity n’a pas pu trouver de place sûre pour stocker les fichiers temporaires.
    Audacity nécessite un endroit où les programmes de nettoyage automatique n’effaceront pas les fichiers temporaires.
    Veuillez entrer un répertoire approprié dans la boîte de dialogue des préférences.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
fr: Audacity ne peut trouver le fichier :
      %s.
    Le thème n’est pas chargé.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
fr: Audacity ne peut charger le fichier :
      %s.
    Peut-être un mauvais format png ?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
fr: Audacity ne peut ouvrir le fichier :
      %s
    en écriture.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
fr: Audacity ne peut lire son thème par défaut.
    Merci de rapporter le problème.

en: Audacity could not save file:
      %s
fr: Audacity n'a pas pu enregistrer le fichier :
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
fr: Audacity ne parvient pas à écrire le fichier :
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
fr: Audacity n’arrive pas à écrire les images dans le fichier :
      %s.

en: Audacity detected one or more files to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
fr: Audacity a détecté un ou plusieurs fichiers d'être à %s bpm.
    Voulez-vous activer la vue musicale et définir le tempo du projet à %s ?

en: Audacity detected this file to be %s bpm.
    Would you like to enable music view and set the project tempo to %s?
fr: Audacity a détecté que ce fichier est à %s bpm.
    Voulez-vous activer la vue musicale et définir le tempo du projet à %s ?

en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
fr: Audacity n’a pas reconnu le type de ce fichier '%s'.
    
    %sPour les fichiers non-compressés, essayez Fichier > Importer > Données brutes.

en: Audacity encountered an internal error.
fr: Audacity a rencontré une erreur interne.

en: Audacity encountered an unknown error.
fr: Audacity a rencontré une erreur inconnue.

en: Audacity failed to open a file in %s.
fr: Audacity a échoué à ouvrir un fichier dans %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
fr: Audacity a échoué à lire un fichier dans %s.

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
fr: Audacity a échoué à écrire dans un fichier %s.
    Peut être que le disque est plein ou qu’il est protégé en écriture.
    Pour obtenir des conseils sur la manière de libérer de l’espace,
    cliquez sur le bouton d’aide.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
fr: Audacity a échoué à écrire dans un fichier.
    Peut être que %s est protégé en écriture, ou que le disque est plein.

en: Audacity had trouble connecting to the server.
fr: Audacity a des difficultés à se connecter au serveur.

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
fr: Audacity a détecté automatiquement des bibliothèques FFmpeg valides.
    Voulez-vous toujours les localiser manuellement ?

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes.
fr: Audacity a trouvé %d greffons incompatibles qui ne peuvent pas être chargés. Nous les avons désactivés pour éviter les blocages ou les plantages.

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes. If you would still like to attempt to use these plugins, you can enable them using "Manage Plugins". Otherwise, select "Continue".
fr: Audacity a trouvé %d greffons incompatibles qui ne peuvent pas être chargés. Nous les avons désactivés pour éviter les blocages ou les plantages. Si vous souhaitez toujours essayer d'utiliser ces greffons, vous pouvez les activer en utilisant "Gérer les greffons". Sinon, selectionner "Continuer".

en: Audacity is already running
fr: Audacity est déjà lancé

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
fr: Audacity va maintenant se fermer. Veuillez relancer Audacity pour utiliser le nouveau répertoire temporaire.

en: Audacity is starting up...
fr: Audacity démarre…

en: Audacity is unable to connect to MuseHub.com. Please check your connection and try again.
fr: Audacity ne parvient pas à se connecter à MuseHub.com. Veuillez vérifier votre connexion et réessayer.

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
fr: Audacity requiert le fichier %s pour pouvoir créer des MP3.

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
fr: Audacity nécessite le fichier '%s' pour importer et exporter de l’audio via FFmpeg.

en: Audacity no longer uses vst-bridge
fr: Audacity n’utilise plus le pont-vst

en: Audacity notifies you in-app when a new version is available to download.
fr: Audacity vous avertit dans l'application lorsqu'une nouvelle version est disponible au téléchargement.

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
fr: Les fichiers de projet Audacity(.aup3) ne sont actuellement pas
    associés avec Audacity. 
    
    Voulez-vous les y associer afin de pouvoir les ouvrir d’un double-clic ?

en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
fr: Audacity a reconnu le type du fichier '%s'.
    Les importateurs supposés supporter de tels fichiers sont :
    %s,
    mais aucun n’a compris ce format de fichier.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
fr: Audacity a réussi à écrire un fichier dans %s mais a échoué à le renommer en %s.

en: Audacity update
fr: Mise à jour Audacity

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
fr: Audacity n’a pas pu verrouiller le répertoire de fichiers temporaires.
    Ce répertoire est peut être déjà utilisé par une autre session d’Audacity.

en: Audi&o Clips
fr: Clips audi&o

en: Audible input &monitoring
fr: Surveillance de l'entrée sonore

en: Audio Device Info
fr: Info de périphérique audio

en: Audio File
fr: Fichier audio

en: Audio Host
fr: Hôte audio

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
fr: Entrée audio : %d, sortie audio : %d

en: Audio Position
fr: Position audio

en: Audio Settings
fr: Réglages de l'audio

en: Audio Setup
fr: Config. Audio

en: Audio Track
fr: Piste audio

en: Audio Unit Effect Options
fr: Options d’effet Audio Unit

en: Audio Unit Effects
fr: Effets Audio Unit

en: Audio could not be analyzed. This may be due to a stretched or pitch-shifted clip.
    Try resetting any stretched clips, or mixing and rendering the tracks before analyzing
fr: Impossible d'analyser l'audio. Cela peut être dû à un clip étiré ou décalé.
    Essayez de réinitialiser les clips étirés ou de mixer et de restituer les pistes avant de procéder à l'analyse

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
fr: Largeur de bande du cutoff audio (Hz)
    Optionnel
    0 - automatique

en: Audio data analysis:
fr: Analyse de données audio :

en: Audio options
fr: Options audio

en: Audio playback and recording
fr: Lecture et enregistrement audio

en: Audio selection required.
fr: Sélection audio nécessaire.

en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
fr: La sélection audio est trop courte pour la pré-écouter.
    
    Essayez d’augmenter la sélection audio pour au moins %.1f secondes,
    ou de réduire la 'résolution temporelle' à moins de %.1f secondes.

en: Audio.com encountered an internal error.
fr: Audio.com a rencontré une erreur interne.

en: Augments loudness while minimizing distortion.
fr: Augmente le niveau sonore tout en minimisant la distorsion.

en: Author
fr: Auteur

en: Authorization denied
fr: Autorisation refusée

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
fr: Auto Duck nécessite une piste de contrôle placée sous la (les) piste(s) sélectionnée(s).

en: Auto-&fit track height
fr: Adaptation-automatique de la hauteur de la piste (&f)

en: Auto-select overtones (beta)
fr: Sélection automatique des harmoniques (bêta)

en: Automated Recording Level Adjustment
fr: Ajustement automatique du niveau d’enregistrement

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
fr: L’ajustement automatique du niveau d’enregistrement a réduit le volume à %f.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
fr: L’ajustement automatique du niveau d’enregistrement a augmenté le volume à %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
fr: Arrêt de l’ajustement automatique du niveau d’enregistrement. %.2f semble être un volume acceptable.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
fr: Arrêt de l’ajustement automatique du niveau d’enregistrement. Impossible de l’optimiser davantage. Toujours trop haut.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
fr: Arrêt de l’ajustement automatique du niveau d’enregistrement. Impossible de l’optimiser davantage. Toujours trop bas.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
fr: Arrêt de l’ajustement automatique du niveau d’enregistrement. Le nombre total d’analyses a été dépassé sans pouvoir trouver un volume acceptable. Toujours trop haut.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
fr: Arrêt de l’ajustement automatique du niveau d’enregistrement. Le nombre total d’analyses a été dépassé sans pouvoir trouver un volume acceptable. Toujours trop bas.

en: Automatic
fr: Automatique

en: Automatic Crash Recovery
fr: Récupération automatique de plantage

en: Automatic Export
fr: Export automatique

en: Automatic Export enabled:
fr: Export automatique activé :

en: Automatic Export path is invalid.
fr: Le chemin d’export automatique est invalide.

en: Automatic Music Configuration
fr: Configuration automatique de la musique

en: Automatic Save
fr: Enregistrement automatique

en: Automatic Save enabled:
fr: Enregistrement automatique activé :

en: Automatic Save path is invalid.
fr: Le chemin d'enregistrement automatique est invalide.

en: Automatic database backup failed.
fr: Échec de la sauvegarde automatique de la base de données.

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
fr: Réduit automatiquement la longueur des passages où le volume est plus faible qu’un niveau spécifié

en: Available mixers:
fr: Mélangeurs disponibles :

en: Available playback volumes:
fr: Volumes de lecture disponibles :

en: Available recording sources:
fr: Sources d’enregistrement disponibles :

en: Average
fr: Moyenne

en: Average level
fr: Niveau moyen

en: A♭
fr: La♭

en: A♯
fr: La♯

en: A♯/B♭
fr: La♯ / Si♭

en: B
fr: Si

en: B&rowse...
fr: Pa&rcourir…

en: Ba&ss (dB):
fr: Ba&sse (dB) :

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background end time
fr: Chrono de fin d’arrière-plan

en: Background higher than foreground
fr: Arrière-plan plus haut que l’avant-plan

en: Background level too high
fr: Niveau d’arrière-plan trop haut

en: Background not yet measured
fr: Arrière-plan pas encore mesuré

en: Background start time
fr: Chrono de début d’arrière-plan

en: Backing up project
fr: Sauvegarde du projet

en: Backwards
fr: En arrière

en: Bad data size. Could not import audio
fr: Taille des données incorrectes. Impossible d’importer l’audio

en: Bad: chunk %lld sample %lld
fr: Mauvaise : partie %lld échantillon %lld

en: Bandwidth
fr: Bande passante

en: Bar
fr: Mesure

en: Basic
fr: Basique

en: Bass
fr: Grave

en: Bass (dB):
fr: Basse (dB) :

en: Bass Boost
fr: Basse amplifiée

en: Bass Cut
fr: Coupure basse

en: Bass and Treble
fr: Basses et Aigus

en: Batch
fr: Traitement par lot

en: Batch Command
fr: Commande par lot

en: Bathroom
fr: Salle de bain

en: Beat Finder
fr: Trouveur de pulsation

en: Beat sound
fr: Son de pulsation

en: Beats
fr: Battements

en: Beats and Measures
fr: Battements et mesures

en: Beats per bar
fr: Pulsations par mesure

en: Beats per minute
fr: Pulsations par minute

en: Beats per minute, from
fr: Pulsations par minute, depuis

en: Beats per minute, to
fr: Pulsations par minute, pour

en: Become a MuseHub partner
fr: Devenez partenaire de MuseHub

en: Become a partner
fr: Devenir partenaire

en: Begin numbering from
fr: Démarrer le numérotage à partir de

en: Behaviors
fr: Comportements

en: Benchmark
fr: Test de performance

en: Benchmark completed successfully.
fr: Test de performance terminé avec succès.

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
fr: Temps de test de performance :
    Originel : %s
    Ségmenté par défaut : %s
    Default Threaded : %s
    SSE : %s
    SSE Threaded : %s

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
fr: Benjamin Schwartz et Steve Daulton

en: Best Quality (Slowest)
fr: Meilleure qualité (le plus lent)

en: Big-endian
fr: Mode "Gros-boutiste"

en: Bindings
fr: Combinaisons de touches

en: Bit Depth
fr: Profondeur binaire

en: Bit Rate
fr: Débit binaire

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
fr: Le Bit Rate (bits / seconde) - influence la taille et la qualité du fichier obtenu
    Certains codecs n’acceptent que des valeurs spécifiques (128k, 192k, 256k etc.)
    0 - automatique
    Recommandé - 192000

en: Bit Rate Mode
fr: Mode de débit binaire

en: Bit Rate:
fr: Bit Rate :

en: Block size must be within 256 to 100000000
fr: La taille du bloc doit être comprise entre 256 et 100000000

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
fr: La taille de bloc devrait être comprise dans la plage 1 - 1024 Ko.

en: Blues drive sustain
fr: Soutien Blues Drive

en: Both Channels
fr: Les deux Canaux

en: Bouncing Ball
fr: Balle rebondissante

en: Boxes
fr: Boîtes

en: Br&owse...
fr: Parc&ourir…

en: Brief
fr: Bref

en: Bro&wse...
fr: Parcourir… (&w)

en: Brow&se...
fr: Parcourir… (&s)

en: Browse...
fr: Parcourir…

en: Brush Tool
fr: Outil brosse

en: Brush radius
fr: Rayon de la brosse

en: Brush tool selection
fr: Sélection de l'outil brosse

en: Buffer Size
fr: Taille du tampon

en: Buffer overflow in OGG packet
fr: Débordement de mémoire tampon dans un paquet OGG

en: Build Information
fr: Informations de version

en: Build type:
fr: Type de version :

en: Built-in
fr: Intégré

en: Builtin Commands
fr: Commandes embarquées

en: Builtin Effects
fr: Effets intégrés

en: Burn to CD
fr: Graver sur un CD

en: Button
fr: Bouton

en: By &Name
fr: Par &nom

en: By &Start Time
fr: Par heure de début (&s)

en: Byte order:
fr: Ordre des bits :

en: B♭
fr: Si♭

en: C
fr: Do

en: C&ategory:
fr: C&ategorie :

en: C&ompress based on Peaks
fr: C&ompression basée sur les pics

en: C&ompress to:
fr: C&ompresser à :

en: C&ontinue
fr: C&ontinuer

en: C&urrent Length:
fr: Longueur act&uelle :

en: C&ut and leave gap
fr: Co&uper et garder l'espace

en: C&utoff:
fr: Co&upure :

en: CAF (Apple Core Audio File)
fr: CAF (Fichier Apple Core Audio)

en: CD frames
fr: Images CD

en: CDDA frames (75 fps)
fr: Images CDDA (75 i/s)

en: CSV files
fr: Fichiers CSV

en: Cache folder:
fr: Répertoire de cache :

en: Calibration Complete
fr: Calibration complétée

en: Calibration Results
fr: Résultats de la calibration

en: Callback routine requested an abort
fr: La routine de rappel a demandé un abandon

en: Can't delete 'unnamed'
fr: Impossible d’effacer 'sans nom'

en: Can't delete track with active audio
fr: Impossible d’effacer les pistes avec de l’audio active

en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
fr: Ne peut ouvrir le codec audio "%s" (0x%x)
    
    %s

en: Can't open project file
fr: Impossible d’ouvrir le fichier projet

en: Can't select precisely
fr: Impossible de choisir avec précision

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Save
fr: Annuler Enregistrer

en: Cancel upload to Audio.com
fr: Annuler le téléchargement sur Audio.com

en: Cannot Export 'unnamed'
fr: Impossible d’exporter 'sans nom'

en: Cannot be written to plug-ins folder:
fr: Ne peut pas être écrit dans le dossier des greffons :

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
fr: Impossible de vérifier les taux d’échantillonnage mutuels sans les deux périphériques.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
fr: Impossible de créer le répertoire '%s'. 
    Un fichier n’étant pas un répertoire existe déjà

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
fr: Impossible d’exporter en MP2 à ce taux d’échantillonnage et ce bitrate

en: Cannot export audio in this format.
fr: Impossible d’exporter l’audio dans ce format.

en: Cannot export audio to %s
fr: Impossible d’exporter l’audio vers %s

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
fr: Impossible d’importer le format AUP3.  Utiliser Fichier > Ouvrir à la place

en: Cannot proceed to export.
fr: Impossible de procéder à l'export.

en: Cannot proceed to upload.
fr: Impossible de procéder au téléversement.

en: Cannot set the preference.
fr: Impossible de paramétrer les préférences.

en: Category
fr: Catégorie

en: Cathedral
fr: Cathédrale

en: Center
fr: Centré

en: Center Frequency
fr: Fréquence centrale

en: Center frequency and Width
fr: Fréquence centrale et largeur

en: Center frequency of noise (Hz)
fr: Centre la fréquence de bruit (Hz)

en: Centiseconds
fr: Centisecondes

en: Cepstrum
fr: Cepstre

en: Cha&nnels:
fr: Ca&naux :

en: Change &Playback Device...
fr: Changer le &périphérique de lecture…

en: Change &Recording Device...
fr: Changer le périphérique d’en&registrement…

en: Change Audio &Host...
fr: Changer l’&hôte audio…

en: Change Gai&n on Focused Track...
fr: Changer le gai&n sur la piste visée…

en: Change P&an on Focused Track...
fr: Changer le p&anoramique sur la piste visée…

en: Change Pitch
fr: Changer la hauteur

en: Change Recording Cha&nnels...
fr: Changer les ca&naux d’enregistrement…

en: Change Speed Limits
fr: Modifier les limites de vitesse

en: Change Speed and Pitch
fr: Changer la vitesse et la hauteur

en: Change Tempo
fr: Changer le tempo

en: Change effect order
fr: Changer l'ordre des effets

en: Change realtime effect %s on %s
fr: Modifier l'effet en temps réel %s sur %s

en: Change settings for realtime effect %s on %s
fr: Modifier les paramètres d'effet en temps réel %s sur %s

en: Change speed limit (%) to:
fr: Modifier la limite de vitesse (%) à :

en: Changed '%s' to %s
fr: '%s' modifié en %s

en: Changed '%s' to %s Hz
fr: '%s' modifié en %s Hz

en: Changed Clip Speed to %.01f%%
fr: Modification de la vitesse du clip à %.01f%%

en: Changed Pitch
fr: Hauteur modifiée

en: Changed Pitch Shift
fr: Décalage de hauteur modifié

en: Changed Speed
fr: Vitesse modifiée

en: Changed Speed to %.01f%%
fr: Changer la vitesse pour %.01f%%

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
fr: Modifie la hauteur d’une piste sans changer son tempo

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
fr: Modifie la vitesse d’une piste, en modifiant aussi sa hauteur

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
fr: Modifie le tempo d’une sélection sans modifier sa tonalité

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
fr: Les changements de dossier temporaire ne prendront effet qu’après avoir redémarré Audacity

en: Changes to these settings only take effect when restarting Audacity.
fr: Les modifications apportées à ces paramètres ne prennent effet qu’au redémarrage d’Audacity.

en: Changing sample format
fr: Modification du taux d’échantillonnage

en: Channel layout for stereo
fr: Disposition de canaux pour la stéréo

en: Channel: %2d
fr: Canal : %2d

en: Channels
fr: Canaux

en: Channels:
fr: Canaux :

en: Check for Updates
fr: Rechercher les mises à jour

en: Checking file pointer leaks:
fr: Vérification des fuites de pointeur de fichier :

en: Checkpointing %s
fr: Pointage de contrôle %s

en: Checkpointing project
fr: Point-de-contrôler le projet

en: Chirp
fr: Gazouilli

en: Choose Language for Audacity to use:
fr: Choisir la langue qu’Audacity utilisera :

en: Choose a location
fr: Choisir un emplacement

en: Choose a location to place the temporary directory
fr: Choisir un emplacement pour placer le répertoire temporaire

en: Choose a location to save the exported files
fr: Choisir un emplacement pour enregistrer les fichiers exportés

en: Choose an EQ curve file
fr: Choisir un fichier de courbe d’égalisation

en: Choose command
fr: Choisir une commande

en: Church Hall
fr: Hall d’église

en: Cl&ear
fr: &Effacer

en: Classic
fr: Classique

en: Classic Filters
fr: Filtres classiques

en: Cle&ar	Ctrl+L
fr: Eff&acer	Ctrl+L

en: Cleaning up unused directories in project data
fr: Nettoyage des répertoires inutilisés de données du projet

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear Log
fr: Effacer le journal

en: Clear Loop
fr: Effacer la boucle

en: Clear selection
fr: Effacer la sélection

en: Clears the log contents.
fr: Efface le contenu du journal.

en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
fr: Cliquez et déplacez pour repérer. Cliquez et glissez / tirez pour rechercher à vitesse normale.

en: Click Removal
fr: Suppression des clics

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
fr: Click Removal est conçu pour supprimer les clics sur des pistes audio

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
fr: Cliquer et glisser pour ajuster la bande passante.

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
fr: Cliquer et faire glisser pour ajuster la taille relative des pistes stéréo, double-cliquer pour égaliser les hauteurs

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
fr: Cliquer et glisser pour ajuster la taille des vues secondaires, double-cliquer pour diviser en deux parties égales

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
fr: Cliquer et glisser pour ajuster, double-clic pour réinitialiser

en: Click and drag to define a looping region.
fr: Cliquer et glisser pour définir la région de lecture en boucle.

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
fr: Cliquer et glisser pour modifier l’enveloppe d’amplitude

en: Click and drag to edit the samples
fr: Cliquer et glisser pour modifier les échantillons

en: Click and drag to move a track in time
fr: Cliquer et glisser pour glisser temporellement une piste

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
fr: Cliquer et glisser pour déplacer la fréquence basse de sélection.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
fr: Cliquer et glisser pour déplacer la fréquence centrale vers un pic spectral.

en: Click and drag to move center selection frequency.
fr: Cliquer et glisser pour déplacer la fréquence centrale de sélection.

en: Click and drag to move clip boundary in time
fr: Cliquer et glisser pour déplacer les limites du clip dans le temps

en: Click and drag to move left selection boundary.
fr: Cliquer et glisser pour déplacer à gauche les limites de la sélection.

en: Click and drag to move right selection boundary.
fr: Cliquer et glisser pour déplacer à droite les limites de la sélection.

en: Click and drag to move top selection frequency.
fr: Cliquer et glisser pour déplacer la fréquence haute de sélection.

en: Click and drag to rearrange sub-views
fr: Cliquer et glisser pour réarranger les vues secondaires

en: Click and drag to resize the track.
fr: Cliquer et glisser pour redimensionner la piste.

en: Click and drag to resize toolbar
fr: Cliquer et glisser pour redimensionner la barre d’outils

en: Click and drag to select audio
fr: Cliquer et glisser pour sélectionner l’audio

en: Click and drag to select text
fr: Cliquer et glisser pour sélectionner le texte

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
fr: Cliquer et glisser pour paramétrer la largeur de bande fréquentielle.

en: Click and drag to stretch clip
fr: Cliquer et glisser pour étirer le clip

en: Click and drag to stretch selected region.
fr: Cliquer et glisser pour étirer la région sélectionnée.

en: Click and drag to warp playback time
fr: Cliquer et glisser pour définir la période de lecture

en: Click or drag to begin Scrub
fr: Cliquer ou glisser pour démarrer le repérage

en: Click or drag to begin Seek
fr: Cliquer ou glisser pour démarrer la recherche

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
fr: Cliquer pour zoom avant, Maj + clic pour zoom arrière

en: Click to change clip pitch, Cmd + click to reset.
fr: Cliquer pour modifier la hauteur du clip, Cmd + clic pour réinitialiser.

en: Click to change clip pitch, Ctrl + click to reset.
fr: Cliquer pour modifier la hauteur du clip, Ctrl + clic pour réinitialiser.

en: Click to change clip speed, Cmd + click to reset.
fr: Cliquer pour modifier la vitesse du clip, Cmd + clic pour réinitialiser.

en: Click to change clip speed, Ctrl + click to reset.
fr: Cliquer pour modifier la vitesse du clip, Ctrl + clic pour réinitialiser.

en: Click to edit label text
fr: Cliquer pour éditer le texte du marqueur

en: Click to open clip context menu.
fr: Cliquez pour ouvrir le menu contextuel du clip.

en: Click to reset clip pitch.
fr: Cliquez pour réinitialiser la hauteur du clip.

en: Click to reset clip speed.
fr: Cliquer pour réinitialiser la vitesse du clip.

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
fr: Cliquer pour zoom vertical. Maj + clic pour zoom arrière. Glisser pour zoomer sur une région.

en: Clip Fix
fr: Correction de clip

en: Clip Name Edit
fr: Édition du nom du clip

en: Clip Pitch
fr: Hauteur du clip

en: Clip Speed
fr: Vitesse du clip

en: Clip&board space used
fr: Espace utilisé du presse-papier (&b)

en: Clipping
fr: Saturation

en: Clipping level
fr: Niveau de saturation

en: Clipping threshold
fr: Seuil de déclenchement de saturation

en: Clocks on the Tracks
fr: Horloges sur les pistes

en: Close
fr: Fermer

en: Close project immediately with no changes
fr: Fermer immédiatement le projet sans modification

en: Close project immediately with no further changes
fr: Fermer immédiatement le projet sans modification supplémentaire

en: Close sub-view
fr: Fermer les vues secondaires

en: Cloud project conflict
fr: Conflit de projet Cloud

en: Cloud project incomplete
fr: Projet Cloud incomplet

en: Cloud saved projects
fr: Projets enregistrés dans le cloud

en: Co&ntrast Result:
fr: Résultat du co&ntraste :

en: Co&py
fr: Co&pier

en: Code has been modified. Are you sure?
fr: Le code a été modifié. Êtes-vous sûr(e) ?

en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
fr: Balise de codec (FOURCC)
    Optionnel
    vide - automatique

en: Codec:
fr: Codec :

en: Collapse
fr: Réduire

en: Color 0
fr: Couleur 0

en: Color 1
fr: Couleur 1

en: Color 2
fr: Couleur 2

en: Color 3
fr: Couleur 3

en: Color:
fr: Couleur :

en: Colors
fr: Couleurs

en: Combine mono to stereo
fr: Combiner mono vers stéréo

en: Combined Meter
fr: VU-mètre combiné

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
fr: Combiner les signaux à phase décalée avec le signal originel

en: Command
fr: Commande

en: Command
fr: Commande

en: Command Output
fr: Sortie de la commande

en: Command failed to initialize
fr: Échec de l’initialisation de la commande

en: Command+Click
fr: Commande+clic

en: Command:
fr: Commande :

en: Commands
fr: Commandes

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comments
fr: Commentaires

en: Commit Id:
fr: Identifiant de commit :

en: Compact
fr: Compacter

en: Compact Project
fr: Compacter le projet

en: Compacted project file
fr: Fichier projet compacté

en: Compacting actually freed %s of disk space.
fr: Le compactage a permis de libérer %s d’espace disque.

en: Compacting project
fr: Compactage du projet

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
fr: Le compactage de ce projet permettra de libérer de l’espace disque en supprimant les octets inutilisés dans le fichier.
    
    Il existe %s d’espace disque libre et ce projet utilise actuellement %s.
    
    Si vous continuez, l’historique d’annulation/rétablissement et le contenu du presse-papiers seront abandonnés et vous récupérerez environ %s d’espace disque.
    
    Souhaitez-vous continuer ?

en: Compare Audio
fr: Comparer l’audio

en: Compare Audio...
fr: Comparer l’audio…

en: Compares a range on two tracks.
fr: Compare une plage sur deux pistes.

en: Compiler:
fr: Compilateur :

en: Complete your Audacity cloud setup with audio.com
fr: Finalisez votre configuration cloud Audacity avec audio.com

en: Compress Excess Silence
fr: Compresser le silence excédant

en: Compresses the dynamic range of audio
fr: Compresse la plage dynamique de l’audio

en: Compression curve
fr: Courbe de compression

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
fr: Niveau de compression
    Requis pour FLAC
    -1 - automatique
    min - 0 (Encodage rapide, fichier de sortie important)
    max - 10 (Encodage lent, fichier de sortie réduit)

en: Compression:
fr: Compression :

en: Compressor
fr: Compresseur

en: Configure
fr: Configurer

en: Configure Project from Music File
fr: Configurer un projet à partir d'un fichier musical

en: Configure custom FFmpeg options
fr: Configurer les options FFmpeg personnalisées

en: Configure custom mapping
fr: Configurer une cartographie personnalisée

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm Cancel
fr: Confirmer l’annulation

en: Confirm Close
fr: Confirmer la fermeture

en: Confirm Deletion
fr: Confirmer la suppression

en: Confirm Overwrite
fr: Confirmer l’écrasement

en: Confirm Stop
fr: Confirmer l’arrêt

en: Connect dots
fr: Connecter les points

en: Connection error
fr: Erreur de connexion

en: Connection to project file is null
fr: La connexion au fichier de projet est nulle

en: Constant Gain
fr: Gain constant

en: Constant Power 1
fr: Puissance de 1 constante

en: Constant Power 2
fr: Puissance de 2 constante

en: Constrained
fr: Contraint

en: Continue
fr: Continuer

en: Continue to export remaining files?
fr: Continuer d’exporter les fichiers restants ?

en: Continue with Facebook
fr: Continuer avec Facebook

en: Continue with Google
fr: Continuer avec Google

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
fr: Continuer avec les réparations rapportées dans le journal, et rechercher d’autres erreurs. Ceci enregistrera le projet dans son état actuel, à moins de "Fermer le projet immédiatement" lors de prochaines alertes d’erreur.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
fr: Continuer sans effacer ; ignorer les fichiers supplémentaires pour cette session

en: Continuous scrolling
fr: Défilement continu

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
fr: Analyse de contraste (conformité WCAG 2)

en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
fr: Analyseur de contraste, pour mesurer les différences de volume RMS entre deux sélections d’audio.

en: Contrast...
fr: Contraste…

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
fr: Conversion d’un projet version 1.0 au nouveau format.
    L’ancien fichier a été enregistré sous '%s'

en: Converts stereo tracks to mono
fr: Convertit des pistes stéréo en mono

en: Copied labeled audio regions to clipboard
fr: Régions de l’audio étiqueté copiées vers le presse-papier

en: Copy
fr: Copier

en: Copy All Files (Safer)
fr: Copier tous les fichiers (plus sûr)

en: Copy Labeled Audio
fr: Copier l’audio étiqueté

en: Copy Selected Files
fr: Copier les fichiers sélectionnés

en: Copy to clipboard
fr: Copier vers le presse-papier

en: Copying Project
fr: Copie du projet

en: Copying audio data into project...
fr: Copie de données audio dans le projet…

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
fr: Copier ces fichiers dans votre projet retirera cette dépendance. 
    Ceci est plus sûr, mais nécessite davantage d’espace disque.

en: Core Libraries
fr: Bibliothèques centrales

en: Cosine
fr: Cosinus

en: Cosine In
fr: Entrée cosinus

en: Cosine Out
fr: Sortie cosinus

en: Could not create directory:
      %s
fr: Impossible de créer le répertoire :
      %s

en: Could not determine language
fr: Impossible de déterminer la langue

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
fr: Impossible d'exporter le préréglage "%s"
    
    %s

en: Could not find any audio devices.
fr: Impossible de trouver un périphérique audio.

en: Could not find component
fr: Impossible de trouver le composant

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
fr: Impossible d'importer le préréglage "%s"
    
    %s

en: Could not initialize MP3 encoding library!
fr: Impossible d’initialiser la bibliothèque d’encodage MP3 !

en: Could not initialize component
fr: Impossible d’initialiser le composant

en: Could not load file: "%s"
fr: Impossible de charger le fichier : "%s"

en: Could not load the library
fr: Impossible de charger la bibliothèque

en: Could not open MP3 encoding library!
fr: Impossible d’ouvrir la bibliothèque d’encodage MP3 !

en: Could not open file
fr: Impossible d’ouvrir le fichier

en: Could not open file %s.
fr: Impossible d’ouvrir le fichier %s.

en: Could not open file %s: Filename too short.
fr: Impossible d’ouvrir le fichier %s : nom de fichier trop court.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
fr: Impossible d’ouvrir le fichier %s : type de fichier incorrect.

en: Could not open file: "%s"
fr: Impossible d’ouvrir le fichier : "%s"

en: Could not open file: %s
fr: Impossible d’ouvrir le fichier : %s

en: Could not parse XML
fr: Impossible d’analyser le XML

en: Could not shift between tracks
fr: Impossible de basculer d’une piste à l’autre

en: Could not write to %s.
fr: Impossible d’écrire sur %s.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
fr: Impossible de trouver le répertoire de données du projet : "%s"

en: Couldn't import the project:
    
    %s
fr: Impossible d’importer le projet :
    
    %s

en: Couldn't instantiate effect
fr: N’a pas pu instancier l’effet

en: Couldn't open "%s"
fr: Impossible d’ouvrir : "%s"

en: Couldn't read from file: %s
fr: Impossible de lire depuis le fichier : %s

en: Couldn't save log to file: %s
fr: Impossible d'enregistrer le journal dans le fichier : %s

en: Couldn't write to file: %s
fr: Impossible d'écrire le fichier : %s

en: Cowbell
fr: Cloche de vache

en: Create Correction(.wvc) File
fr: Créer un fichier de correction (.wvc)

en: Create a free cloud storage account to access your projects and audio from any device
fr: Créez un compte cloud storage gratuit et accédez à vos projets et à votre audio depuis n'importe quel appareil

en: Create cloud account
fr: Créer un compte cloud

en: Create labels based on
fr: Créez des marqueurs basées sur

en: Created
fr: Créé

en: Created new audio track
fr: Nouvelle piste audio créée

en: Created new label track
fr: Nouvelle piste d'étiquettes créée

en: Created new project
fr: Nouveau projet créé

en: Created new stereo audio track
fr: Nouvelle piste audio stéréo créée

en: Created new time track
fr: Nouvelle piste de tempo créée

en: Creates audio of zero amplitude
fr: Crée de l’audio d’amplitude zéro

en: Creates labels where clipping is detected
fr: Crée des étiquettes là où la saturation est détectée

en: Credits
fr: Crédits

en: Cross&fade:
fr: &Fondu-enchaîné :

en: Cross-platform GUI library
fr: Bibliothèque graphique multi-plateforme

en: Crossfade Clips
fr: Clips de fondu-enchaîné

en: Crossfade Tracks
fr: Fondu-enchaîné de pistes

en: Ctrl+Click
fr: Ctrl+clic

en: Cu&t
fr: Couper et &raccorder

en: Cu&t	Ctrl+X
fr: &Couper	Ctrl+X

en: Cu&t Label text
fr: Couper le &texte de marqueur

en: Cuberoot Autocorrelation
fr: Autocorrélation racine cubique

en: Cubic
fr: Cubique

en: Cubic Curve (odd harmonics)
fr: Courbe cubique (harmoniques impairs)

en: Curren&t Selection
fr: Sélection ac&tuelle

en: Current Codec:
fr: Codec actuel :

en: Current Format:
fr: Format actuel :

en: Current Project
fr: Projet actuel

en: Current Settings
fr: Paramètres actuels

en: Current difference
fr: Différence actuelle

en: Current length of selection.
fr: Longueur actuelle de la sélection.

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
fr: Le programme actuel a été modifié.
    Abandonner les changements ?

en: Current selection length: %s
fr: Longueur de la sélection actuelle : %s

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
fr: Longueur de la sélection actuelle : jj:hh:mm:ss

en: Cursor &Left
fr: Petit saut de curseur à gauche (&l)

en: Cursor &Right
fr: Petit saut de curseur à dr&oite

en: Cursor Long J&ump Left
fr: Grand saut de c&urseur à gauche

en: Cursor Long Ju&mp Right
fr: Grand saut de curseur à droite (&m)

en: Cursor Sh&ort Jump Left
fr: Petit saut de curseur à gauche (&o)

en: Cursor Shor&t Jump Right
fr: Petit saut de curseur à droi&te

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
fr: Curseur à la prochaine limite du clip (&x)

en: Cursor to Next Clip Boundary
fr: Curseur à la limite du clip suivant

en: Cursor to Prev Clip Boundary
fr: Curseur à la limite du clip précédent

en: Cursor to Project End
fr: Du curseur jusqu’à la fin de la piste

en: Cursor to Project Start
fr: Début du projet

en: Cursor to Selection End
fr: Commencer à la fin de la sélection

en: Cursor to Selection Start
fr: Terminer au curseur / début de la sélection

en: Cursor to Stored &Cursor Position
fr: Curseur à la position stockée du &curseur

en: Cursor to Track &End
fr: Du curseur jusqu’à la fin de la pist&e

en: Cursor to Track End
fr: Du curseur jusqu’à la fin de la piste

en: Cursor to Track Start
fr: Du curseur jusqu’à la fin de la piste

en: Cursor:
fr: Petit saut de curseur à gauche :

en: Curve Name
fr: Nom de la courbe

en: Curve exists
fr: La courbe existe

en: Curves exported
fr: Courbes exportées

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom Curve
fr: Courbe personnalisée

en: Custom FFmpeg Export
fr: Personnaliser l’export FFmpeg

en: Custom Sample Rate
fr: Taux d'échantillonnage personnalisé

en: Custom Track &Name
fr: &Nom de la piste personnalisée

en: Custom brush size
fr: Taille de bosse personnalisée

en: Custom curve
fr: Courbe personnalisée

en: Custom mappin&g
fr: Cartog&raphie personnalisée

en: Custom name text
fr: Texte du nom personnalisé

en: Cut
fr: Couper et raccorder

en: Cut (%lld, %lld) failed.
fr: Couper (%lld, %lld) échoué.

en: Cut Labeled Audio
fr: Couper l’audio étiqueté

en: Cut Preview
fr: Aperçu de la coupe

en: Cut and leave gap
fr: Couper et garder l'espace

en: Cut by label
fr: Couper par étiquette

en: Cut by labels and leave gap
fr: Couper par étiquettes et garder l'espace

en: Cut labeled audio and leave gap
fr: Coupez l'audio étiqueté et garder l'espace

en: Cut labeled audio regions to clipboard
fr: Couper les régions audio étiquetées vers le presse-papier

en: Cut labeled audio regions to clipboard and leave gap
fr: Coupez les régions audio étiquetées dans le presse-papiers et garder l'espace

en: Cut to clipboard
fr: Couper vers le presse-papier

en: Cut to clipboard and leave gap
fr: Couper dans le presse-papiers et garder l'espace

en: Cut to the clipboard
fr: Couper vers le presse-papier

en: Cut/Copy/Paste
fr: Couper / Copier / Coller

en: Cut: %lld - %lld
fr: Couper : %lld - %lld

en: Cutoff
fr: Coupure

en: Cutoff (Hz)
fr: Coupure (Hz)

en: Cutoff:
fr: Cutoff :

en: C♯
fr: Do♯

en: C♯/D♭
fr: Do♯ / Ré♭

en: D
fr: Ré

en: D&ecay factor:
fr: Fact&eur de déclin :

en: D&ecrease Recording Volume
fr: Réduir&e le volume d’enregistrement

en: D&efault Sample Rate:
fr: Taux d’échantillonnag&e par défaut :

en: D&elete...
fr: &Effacer…

en: D&iscard
fr: Abandonner (&i)

en: DC blocking filter
fr: Filtre de blocage CC

en: DTMF &sequence:
fr: &Séquence DTMF :

en: DTMF Tones
fr: Tons DTMF

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
fr: Séquence DTMF vide.
    Vérifiez TOUS les paramètres pour cet effet.

en: Da&mping (%):
fr: A&mortissement (%) :

en: Dark
fr: Sombre

en: Data folder:
fr: Répertoire de données :

en: Data gathered
fr: Données réunies le

en: Data type mismatch
fr: Incompatibilité de type de données

en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
fr: Les données seront dirigées vers l’entrée standard. "%f" utilise le nom de fichier dans la fenêtre d’exportation.

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
fr: Erreur de base de données.  Désolé, mais nous n’avons pas plus de détails.

en: Database lock protocol error
fr: Erreur de protocole de verrouillage de la base de données

en: De&faults
fr: Réglages par dé&faut

en: De&lete
fr: &Supprimer

en: De&lete and leave gap
fr: Supprimer et garder l'espace

en: De&lete selected rule
fr: Supprimer &la règle sélectionnée

en: De&vice
fr: Périphérique (&v)

en: De&vice:
fr: Périphérique (&v) :

en: Debu&g
fr: Débo&guer

en: Debug Output:
fr: Sortie de débogage :

en: Debug build (debug level %d)
fr: Version de débogage (niveau de débogage %d)

en: Decay (ms)
fr: Déclin (ms)

en: Decay (seconds)
fr: Déclin (secondes)

en: Decay factor:
fr: Facteur de déclin :

en: Deciseconds
fr: Décisecondes

en: Default &view mode:
fr: Mode d’affichage par défaut (&v) :

en: Default Sample &Format:
fr: &Format d’échantillonnage par défaut :

en: Default Waveform scale:
fr: Échelle de forme d’onde par défaut :

en: Default audio track &name:
fr: &Nom des pistes audio par défaut :

en: Default directories
fr: Répertoires par défaut

en: Default endianness
fr: "Boutisme" par défaut

en: Default playback device number: %d
fr: Numéro de périphérique de lecture par défaut : %d

en: Default recording device number: %d
fr: Numéro de périphérique d’enregistrement par défaut : %d

en: Defaults
fr: Défauts

en: Degree of Levelling
fr: Degré de nivelement

en: Delay
fr: Délai

en: Delay and Reverb
fr: Délai et réverb

en: Delay level per echo (dB)
fr: Niveau de délai par écho (dB)

en: Delay time (seconds)
fr: Durée du délai (secondes)

en: Delay time (seconds):
fr: Durée du délai (secondes) :

en: Delay type
fr: Type de délai

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete %d items?
fr: Effacer les éléments %d ?

en: Delete '%s'?
fr: Effacer '%s' ?

en: Delete Fo&cused Track
fr: Supprimer la piste qui a le fo&cus

en: Delete Key&2
fr: Touche de suppression&2

en: Delete Labeled Audio
fr: Supprimer l’audio étiqueté

en: Delete Preset
fr: Supprimer le préréglage

en: Delete Track
fr: Supprimer la piste

en: Delete by label
fr: Supprimer par étiquette

en: Delete by labels and leave gap
fr: Supprimer par étiquettes et garder l'espace

en: Delete orphan files (permanent immediately)
fr: Effacer les fichiers orphelins (immédiatement permanent)

en: Delete preset '%s'?
fr: Supprimer le préréglage '%s' ?

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
fr: Effacé de %.2f secondes à t=%.2f

en: Deleted Label
fr: Marqueur supprimé

en: Deleted labeled audio regions
fr: Régions audio étiquetées supprimées

en: Demo
fr: Démo

en: Dependency Check
fr: Vérification des dépendances

en: Dept&h (%):
fr: Profondeur (%) (&h) :

en: Dept&h:
fr: Profondeur (&h) :

en: Depth in percent
fr: Profondeur en pourcentage

en: Description: %s
fr: Description : %s

en: Destination project could not be detached
fr: Le projet de destination n’a pas pu être détaché

en: Detac&h at Silences
fr: Détac&her aux silences

en: Detach
fr: Détacher

en: Detach Labeled Audio
fr: Détacher les pistes audio marquées

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
fr: Détaché de %.2f secondes à t=%.2f

en: Detached labeled audio regions
fr: Régions audio marquées détachées

en: Details
fr: Détails

en: Detect
fr: Détecter

en: Detect Silence
fr: Détecter le silence

en: Detect Upstream Dropouts
fr: Détecter les désynchronisations amonts

en: Detect dropouts
fr: Détecter les désynchronisations

en: Device
fr: Périphérique

en: Device ID: %d
fr: ID de périphérique : %d

en: Device info unavailable for: %d
fr: Informations de périphérique non disponible pour : %d

en: Device information is not available.
fr: Information de périphérique non disponible.

en: Device name: %s
fr: Nom de périphérique : %s

en: Dialog
fr: Dialogue

en: Difference = %.2f RMS dB.
fr: Différence = %.2f RMS dB.

en: Difference = infinite RMS dB.
fr: Différence = dB RMS infinie.

en: Difference is indeterminate.
fr: La différence est indéterminée.

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
fr: Changements de direction  -- signifie : %1.4f  sd : (%1.4f)

en: Directories
fr: Répertoires

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
fr: Le répertoire %s n’est pas approprié (risque d’être vidé)

en: Directory %s is not writable
fr: Le répertoire %s est protégé en écriture

en: Directory Dialog
fr: Dialogue de répertoire

en: Directory creation failed.
fr: Échec de la création du répertoire.

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable Silent Monitoring
fr: Désactiver le monitoring silencieux

en: Disable UUID
fr: Désactiver l'UUID

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disallow
fr: Interdire

en: Disallowed
fr: Interdit

en: Discard and open latest version
fr: Supprimer et ouvrir la dernière version

en: Discarding undo/redo history
fr: Effacer l’historique Annuler / Rétablir

en: Discover what's new in our full feature breakdown.
fr: Découvrez les nouveautés dans notre liste complète des fonctionnalités.

en: Discrimination &method:
fr: &Méthode de discrimination :

en: Disk # blocks:
fr: Disque # blocs :

en: Disk Block Size (KB):
fr: Taille de bloc de disque (Ko) :

en: Disk Space
fr: Espace disque

en: Disk is full.
    %s
fr: Le disque est plein.
    %s

en: Disk space remaining for recording: %s
fr: Espace disque disponible pour enregistrement : %s

en: Display
fr: Affichage

en: Display &samples:
fr: Afficher les échantillon&s :

en: Display:
fr: Affichage :

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
fr: Distance : (1 à 120, défaut = 20)

en: Distinguished %s Team members, not currently active
fr: Membres éminents de l'équipe d'%s, actuellement inactifs

en: Distortion
fr: Distorsion

en: Distortion amount
fr: Quantité de distorsion

en: Distortion and Modulation
fr: Distorsion et modulation

en: Distortion type:
fr: Type de distorsion :

en: Dit&her:
fr: Dit&her :

en: Do &nothing
fr: Ne rie&n faire

en: Do Not Copy
fr: Ne pas copier

en: Do not show this warning again
fr: Ne plus montrer cet avertissement

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Do you have these problems?
fr: Avez-vous ces problèmes ?

en: Do you really want to delete selected rule?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la règle sélectionnée ?

en: Do you still want to start Audacity?
fr: Voulez-vous toujours démarrer Audacity ?

en: Do you want to save the changes?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications ?

en: Does the demo action.
fr: Effectue l’action de démonstration.

en: Doing correctness check...
fr: Vérification de justesse…

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
fr: Dominic Mazzoni, David R. Sky et Steve Daulton

en: Don't Link Stereo
fr: Ne pas joindre la stéréo

en: Don't ask me again
fr: Ne plus me le demander

en: Don't show this again
fr: Ne plus afficher

en: Don't show this again at start up
fr: Ne plus afficher au démarrage

en: Don't show this warning again
fr: Ne plus afficher cet avertissement

en: Don't worry, your changes will be saved to a temporary location and will be synchronized to your cloud copy when your internet connection resumes.
fr: Ne vous inquiétez pas, vos modifications seront enregistrées dans un emplacement temporaire et seront synchronisées avec votre copie cloud lorsque votre connexion Internet reprendra.

en: Done
fr: Terminé

en: Dow&nload
fr: Téléchargeme&nt

en: Down Octa&ve
fr: Octave &inférieure

en: Download
fr: Téléchargement

en: Downloaded audio file does not exist.
fr: Le fichier audio téléchargé n'existe pas.

en: Downloading %s
fr: Téléchargement %s

en: Downloading audio
fr: Téléchargement de l'audio

en: Drag
fr: Glisser

en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
fr: Faites glisser les clips pour les repositionner. Maintenez la touche Maj enfoncée et faites glisser pour déplacer tous les clips sur la même piste.

en: Drag label boundary.
fr: Glisser une bordure du marqueur.

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
fr: Faites glisser l'étiquette. Maintenez la touche Maj enfoncée et faites glisser pour déplacer toutes les étiquettes sur la même piste.

en: Drag one or more label boundaries.
fr: Glisser une ou plusieurs bordures du marqueur.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
fr: Tirez pour rechercher. Relâcher et déplacer pour repérer.

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
fr: Cliquez-tirez pour la recherche. Relâchez pour arrêter de rechercher.

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
fr: Glisser pour zoomer dans une zone, clic-droit pour zoomer arrière

en: Drag to specify a zoom region. Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
fr: Faites glisser pour spécifier une zone de zoom. Cliquez avec le bouton droit pour accéder au menu. Ctrl+défilement pour zoomer.

en: Drags mouse from one place to another.
fr: Glisse la souris d’un endroit à un autre.

en: Draw Curves
fr: Dessiner les courbes

en: Draw Tool
fr: Outil de retouche

en: Drip (long)
fr: Goutte (long)

en: Drip (short)
fr: Goutte (court)

en: Dropouts
fr: Désynchros

en: Dry Previe&w
fr: Pré-écoute originel (&w)

en: Dry Wet
fr: Original Traité

en: Duck &amount:
fr: Mont&ant de Duck :

en: Duplic&ate
fr: Dupli&quer

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicated
fr: Dupliqué

en: Duration
fr: Durée

en: Duration (60s max)
fr: Durée (60s max)

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
fr: La durée est à zéro. Rien ne sera enregistré.

en: Duration:
fr: Durée :

en: Duty cycle:
fr: Cycle d’activité :

en: Dynamic Libraries
fr: Bibliothèques dynamiques

en: Dynamically Linked Libraries
fr: Bibliothèques à liens dynamiques

en: D♭
fr: Ré♭

en: D♯
fr: Ré♯

en: D♯/E♭
fr: Ré♯ / Mi♭

en: E
fr: Mi

en: E&dit...
fr: É&diter…

en: E&xpand Collapsed Tracks
fr: Res&taurer les pistes réduites

en: E&xport...
fr: E&xporter…

en: E&xtended (with frequency ranges)
fr: Étendue (avec plages de fréquences) (&x)

en: E&xtra Menus
fr: Menus supplémentaires (&x)

en: EQ and Filters
fr: Égalisation et filtres

en: Echo
fr: Écho

en: Echos a message.
fr: Affiche un message.

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
fr: Edgar-RFT et Steve Daulton

en: Edit
fr: Édition

en: Edit &Metadata...
fr: Modifier les &métadonnées…

en: Edit Genres
fr: Éditer les genres

en: Edit Labels
fr: Éditer les étiquettes

en: Edit Metadata Tags
fr: Modifier les balises de métadonnées

en: Edit Steps
fr: Éditer les étapes

en: Edit, Preferences...
fr: Édition, Préférences…

en: Edited Envelope
fr: Enveloppe éditée

en: Edited Label
fr: Étiquette éditée

en: Edited labels
fr: Marqueurs édités

en: Editing a clip can &move other clips
fr: L’&édition d’un clip peut déplacer les autres clips

en: Editing and greyed out Menus
fr: Édition et menus grisés

en: Effe&ct
fr: &Effets

en: Effect
fr: Effet

en: Effect %d
fr: Effet %d

en: Effect Options
fr: Options d’effet

en: Effect Output
fr: Sortie d’effet

en: Effect Settings
fr: Réglages de l’effet

en: Effect menu &organization:
fr: &Organisation du menu effet :

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
fr: Échec de l’initialisation de l’effet ou de la commande à %s :
    %s

en: Effects
fr: Effets

en: Effects Preview
fr: Aperçu des effets

en: Elapsed Time:
fr: Temps écoulé :

en: Email
fr: E-mail

en: Emeritus:
fr: Émérites :

en: Empty
fr: Vide

en: Empty value
fr: Valeur vide

en: Ena&ble Spectral Selection
fr: Activer la sélection spectrale (&b)

en: Ena&ble spectral selection
fr: Activer la sélection spectrale (&b)

en: Enable
fr: Activer

en: Enable &Automatic Save?
fr: Activer l'enregistrement &Automatique ?

en: Enable &Full Screen
fr: Activer le Plein écran

en: Enable &Looping
fr: Activer la lecture en bouc&le

en: Enable &compensation
fr: Activer la &compensation

en: Enable &graphical interface
fr: Activer l’interface &graphique

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
fr: Activer l’ajustement automatique du niveau d’enregistrement.

en: Enable Automatic &Export?
fr: Activer l’&export automatique ?

en: Enable Silent Monitoring
fr: Activer le monitoring silencieux

en: Enable audible input &monitoring
fr: Activation la surveillance de l'entrée sonore

en: Enable cut &lines
fr: Autoriser les &lignes de coupe

en: Enable new plug-ins
fr: Activer les nouveaux greffons

en: Enable smart selection
fr: Activer la sélection intelligente

en: Enable sound a&ctivated recording
fr: Activation de l'enregistrement a&ctivé par le son

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
fr: Activez l’affichage du spectrogramme de la piste avant d’appliquer les effets 'spectraux'.

en: Enabled
fr: Activé

en: Encoding
fr: Encodage

en: Encoding:
fr: Encodage :

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
fr: %d erreurs rencontrées lors du décodage du fichier WavPack !

en: End
fr: Fin

en: End (or start)
fr: Fin (ou début)

en: End Date
fr: Date de fin

en: End Date and Time
fr: Date et heure de fin

en: End Time
fr: Heure de fin

en: End Time:
fr: Heure de fin :

en: End to Cu&rsor/Selection Start
fr: Terminer au cu&rseur / Début de la sélection

en: End to Selection En&d
fr: Terminer à la fin &de la sélection

en: End:
fr: Fin :

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
fr: Énergie                  -- signifie : %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Enhanced Autocorrelation
fr: Autocorrélation améliorée

en: Enter Nyquist Command:
fr: Entrer une commande Nyquist :

en: Enter name of new macro
fr: Entrer le nom de la nouvelle macro

en: Enter token to link your account
fr: Entrez le jeton pour lier votre compte

en: Enter track name
fr: Entrer le nom de la piste

en: Entire &Project
fr: &Projet entier

en: Envelope
fr: Outil de niveau (enveloppe)

en: Envelope Tool
fr: Outil de niveau (enveloppe)

en: Envelopes
fr: Outils de niveau (enveloppes)

en: Equalization
fr: Égalisation

en: Erased selected area
fr: Supprimer la zone sélectionnée

en: Error
fr: Erreur

en: Error %ld returned from MP3 encoder
fr: Erreur %ld retournée depuis l’encodeur MP3

en: Error (file may not have been written): %s
fr: Erreur (le fichier pourrait ne pas avoir été écrit) : %s

en: Error Converting Legacy Project File
fr: Erreur de conversion d’un ancien fichier Projet

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
fr: Erreur à l’exportation des raccourcis clavier

en: Error Importing
fr: Erreur d’importation

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
fr: Erreur au chargement des raccourcis clavier

en: Error Initializing Audio
fr: Erreur de l’initialisation de l’audio

en: Error Initializing Midi
fr: Erreur d’initialisation MIDI

en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
fr: Erreur de chargement des courbes EQ à partir du fichier :
    %s
    Message d’erreur :
    %s

en: Error Loading Metadata
fr: Erreur de chargement des métadonnées

en: Error Loading VST Presets
fr: Erreur lors du chargement des préréglages VST

en: Error Locking Temporary Folder
fr: Erreur de verrouillage du répertoire temporaire

en: Error Opening File
fr: Erreur d’ouverture de fichier

en: Error Opening File or Project
fr: Erreur d’ouverture du fichier ou du projet

en: Error Opening Project
fr: Erreur d’ouverture du projet

en: Error Saving Copy of Project
fr: Erreur lors de l'enregistrement d’une copie du projet

en: Error Saving Effect Presets
fr: Erreur lors de l'enregistrement des préréglages de l’effet

en: Error Saving Equalization Curves
fr: Erreur pendant l'enregistrement des courbes d’égalisation

en: Error Saving FFmpeg Presets
fr: Erreur lors de l'enregistrement des préréglages FFmpeg

en: Error Saving Project
fr: Erreur d'enregistrement du projet

en: Error Saving Tags File
fr: Erreur d'enregistrement du fichier de balises

en: Error Saving Timer Recording Project
fr: Erreur lors de l'enregistrement du projet d’enregistrement programmé

en: Error Saving VST Presets
fr: Erreur lors de l'enregistrement des préréglages VST

en: Error Writing to File
fr: Erreur lors de l’écriture du fichier

en: Error details:
    %s
fr: Détails de l'erreur :
    %s

en: Error in Automatic Export
fr: Erreur dans l’export automatique

en: Error in Automatic Save
fr: Erreur dans l'enregistrement automatique

en: Error in Duration
fr: Erreur de durée

en: Error opening file
fr: Erreur d’ouverture de fichier

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
fr: Erreur lors de l’ouverture du périphérique d’enregistrement.
    Code d’erreur : %s

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
fr: Erreur lors de l’ouverture du périphérique audio.
    Essayez de changer l’hôte audio, le périphérique de lecture, et le taux d’échantillonnage du projet.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
fr: Erreur lors du traitement de %s
    
    Insertion d’un silence.

en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
fr: Erreur d’écriture du fichier %s (disque plein ?).
    Information Libsndfile "%s"

en: Error writing to file: "%s"
fr: Erreur lors de l’écriture du fichier : "%s"

en: Error.~%
fr: Erreur.~%

en: Error.~%"~a" cannot be written.
fr: Erreur.~%"~a" ne peut pas être écrit.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
fr: Erreur.~%Les clips de fondu-enchaîné peuvent seulement être appliqués à une piste.

en: Error.~%Frequency set too high for selected track.
fr: Erreur.~%La fréquence est paramétrée trop haut pour la piste sélectionnée.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
fr: Erreur.~%Sélection invalide.~%Espace vide au début/fin de la sélection.

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
fr: Erreur.~%Sélection invalide.~%Plus de 2 clips audio clips sélectionnés.

en: Error.~%No file selected.
fr: Erreur.~%Aucun fichier sélectionné.

en: Error.~%No modulation carrier.
fr: Erreur.~%Pas de porteuse de modulation.

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
fr: Erreur.~%Sélectionnez 2 (ou davantage) pistes pour faire les fondu-enchaînés.

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
fr: Erreur.~%Une fréquence d’échantillonnage de piste inférieure à 100 Hz n’est pas prise en charge.

en: Error.~%Unable to open file
fr: Erreur.~%Impossible d’ouvrir le fichier

en: Error.~%~
                                 Gate frequencies above: ~s kHz~%~
                                 is too high for selected track.~%~
                                 Set the control below ~a kHz.
fr: Erreur.~%~
                                 Les fréquences de la porte (gate) au dessus de : ~s kHz~%~
                                 sont trop élevées pour la piste sélectionnée.~%~
                                 Régler le contrôle en dessous de ~a kHz.

en: Error.~%~
                                Insufficient audio selected.~%~
                                Make the selection longer than ~a ms.
fr: Erreur.~%~
                                Insuffisance de l’audio sélectionné.~%~
                                Faites une sélection plus longue que ~a ms.

en: Error: %s
fr: Erreur : %s

en: Error: %s at line %lu
fr: Erreur : %s à la ligne %lu

en: Error: No modules were found. This may indicate a faulty installation.
fr: Erreur : Aucun module n'a été trouvé. Cela peut indiquer une erreur d'installation.

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
fr: Erreur : l'espace est insuffisant pour créer des libellés.~%

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
fr: Erreur :~%~
                  Le fichier doit contenir uniquement du texte ASCII plein.~%~
                  (Octet invalide '~a' au numéro d’octet : ~a)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
fr: Erreur :~%~%La fréquence (~a Hz) est trop haute pour le taux d’échantillonnage de la piste.~%~%~
                     Le taux d’échantillonnage de la piste est de ~a Hz~%~
                     La fréquence doit être en dessous de ~a Hz.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                   Track sample rate is ~a Hz.~%~
                   Frequency must be less than ~a Hz.
fr: Erreur :~%~%La fréquence (~a Hz) est trop haute pour le taux d’échantillonnage de la piste.~%~%~
                     Le taux d’échantillonnage de la piste est de ~a Hz.~%~
                     La fréquence doit être en dessous de ~a Hz.

en: Errors Only
fr: Erreurs seulement

en: Errors in %d/%lld chunks
fr: Erreurs dans %d/%lld parties

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
fr: Erreur~%~
                            '~a' n’a pas pu être ouvert.~%~
                            Vérifiez que ce fichier existe.

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
fr: Erreur~%~
                  Les données doivent être des nombres en texte ASCII plein.~%~
                  '~a' n’est pas une valeur numérique.

en: Error~%~%
fr: Erreur~%~%

en: Estimate
fr: Estimer

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
fr: Début estimé de la hauteur de lecture (Pitch) : %s%d (%.3f Hz)

en: Even Harmonics
fr: Harmoniques paires

en: Excessive
fr: Excessif

en: Excessive, 320 kbps
fr: Excessif, 320 kbps

en: Executables
fr: Exécutables

en: Exit Audacity
fr: Quitter Audacity

en: Expand
fr: Étendre

en: Expand and Compress
fr: Étendre et compresser

en: Expanded Cut Line
fr: Étendre la ligne de coupe

en: Expected len %lld, track len %lld.
fr: Attendu len %lld, piste len %lld.

en: Explore free plugins for sculpting your audio
fr: Découvrez les plugins gratuits pour sculpter votre audio

en: Expo&rt Other
fr: Expo&rter Autre

en: Expo&rt Selected Audio...
fr: Expo&rter l’audio sélectionné…

en: Exponential In
fr: Entrée exponentielle

en: Exponential Out
fr: Sortie exponentielle

en: Export
fr: Exporter

en: Export &Labels...
fr: Exporter les étiq&uettes...

en: Export Audio
fr: Exporter l’audio

en: Export Audio Unit Preset As %s:
fr: Exporter un préréglage Audio Unit en tant que %s :

en: Export Audio Unit Presets
fr: Exporter les préréglages Audio Unit

en: Export Audio...
fr: Exporter l’audio…

en: Export Benchmark Data as:
fr: Exporter les données du test de performance sous :

en: Export Contrast Result As:
fr: Exporter le résultat du contraste sous :

en: Export EQ curves as...
fr: Exporter les courbes d’égalisation sous…

en: Export Effect Parameters
fr: Exporter les paramètres de l’effet

en: Export Keyboard Shortcuts As:
fr: Exporter les raccourcis clavier sous :

en: Export Labels As:
fr: Exporter les étiquettes sous :

en: Export MI&DI...
fr: Exporter en MI&DI…

en: Export MIDI
fr: Exporter MIDI

en: Export MIDI As:
fr: Exporter MIDI sous :

en: Export MP3s, WAVs, FLACs and other formats to your computer.
fr: Exportez des fichiers MP3, WAV, FLAC et d'autres formats vers votre ordinateur.

en: Export Macro
fr: Exporter la macro

en: Export Presets
fr: Exporter les préréglages

en: Export Project As:
fr: Exporter le projet sous :

en: Export Range:
fr: Intervales d'export :

en: Export Spectral Data As:
fr: Exporter les données spectrales sous :

en: Export as &OGG
fr: Exporter en &OGG

en: Export as &WAV
fr: Exporter en &WAV

en: Export as FLAC
fr: Exporter en FLAC

en: Export as MP&3
fr: Exporter en MP&3

en: Export behavior
fr: Action à l'exportation

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
fr: Export annulé après l’exportation des %lld fichier(s) suivant(s).

en: Export completed with error.
fr: Exportation terminée avec erreur.

en: Export current selection
fr: Export de la sélection actuelle

en: Export data to
fr: Exporter les données vers

en: Export entire project
fr: Exporter le projet entier

en: Export error
fr: Erreur d'exportation

en: Export failed
fr: L'exportation a échoué

en: Export multiple files
fr: Export de fichiers multiples

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
fr: Export arrêté après l’exportation des %lld fichier(s) suivant(s).

en: Export to &computer
fr: Exporter vers l'&ordinateur

en: Export...
fr: Exporter…

en: Export2
fr: Exporter2

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
fr: Temps d’enregistrement des fichiers Allegro exportés (.gro) :

en: Exported Label Style:
fr: Style de l'étiquette exportée :

en: Exported Tags
fr: Balises exportées

en: Exporting an Audio File
fr: Exporter un fichier audio

en: Exporting selected audio as %s
fr: Exporter la sélection audio sous %s

en: Exporting selected audio as Opus
fr: Exporter la sélection audio en tant qu'Opus

en: Exporting selected audio as WavPack
fr: Exporter la sélection audio en tant que WavPack

en: Exporting selected audio at %d Kbps
fr: Exportation de la sélection audio à %d kbps

en: Exporting selected audio at %ld kbps
fr: Exportation de l’audio sélectionnée à %ld kbps

en: Exporting selected audio with %s preset
fr: Exportation de la sélection audio avec le préréglage %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
fr: Exportation de la sélection audio avec la qualité VBR %s

en: Exporting the audio as %s
fr: Exporter l’audio sous %s

en: Exporting the audio as FLAC
fr: Exportation de l’audio en FLAC

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
fr: Exportation de l’audio en Ogg Vorbis

en: Exporting the audio as Opus
fr: Exporter l’audio en tant qu'Opus

en: Exporting the audio as WavPack
fr: Exporter l’audio en tant que WavPack

en: Exporting the audio at %d Kbps
fr: Exportation de l’audio à %d kbps

en: Exporting the audio at %ld kbps
fr: Exportation de l’audio à %ld kbps

en: Exporting the audio using command-line encoder
fr: Exportation de l’audio en utilisant un encodeur en ligne de commande

en: Exporting the audio with %s preset
fr: Exportation de l’audio avec le préréglage %s

en: Exporting the audio with VBR quality %s
fr: Exportation de l’audio avec la qualité VBR %s

en: Exporting the selected audio as %s
fr: Exportation de la sélection audio sous %s

en: Exporting the selected audio as FLAC
fr: Exportation de la sélection audio en FLAC

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
fr: Exportation de la sélection audio en Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
fr: Exportation de la sélection audio en utilisant un encodeur en ligne de commande

en: Exports to a file.
fr: Exporte vers un fichier.

en: Ext Import
fr: Import ext

en: Extended Import
fr: Import étendu

en: Extended libraries
fr: Bibliothèques étendues

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
fr: Module Audacity externe qui fournit un IDE simple pour l’écriture d’effets.

en: Extreme
fr: Extrême

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
fr: Support du changement extrême de hauteur et de tempo

en: Extreme, 220-260 kbps
fr: Extrême, 220-260 kbps

en: E♭
fr: Mi♭

en: F
fr: Fa

en: FAIL
fr: ÉCHEC

en: FFT Find Notes
fr: Trouver les notes FFT

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
fr: FFmpeg : ERREUR - Ne peut ajouter de flux audio au fichier de sortie "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
fr: FFmpeg : ERREUR - Ne peux allouer de tampon pour y lire into depuis le FIFO audio.

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
fr: FFmpeg : ERREUR - Ne peut allouer de contexte de format de sortie.

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
fr: FFmpeg : ERREUR - Ne peut déterminer la description du format pour le fichier "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
fr: FFmpeg : ERREUR - Ne peut ouvrir le fichier "%s" pour écrire. Le code d’erreur est %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
fr: FFmpeg : ERREUR - Ne peut pas écrire les entêtes dans le fichier de sortie "%s". Le code d’erreur est %d.

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
fr: FFmpeg : ERREUR - Ne peut allouer des octets pour le tampon d’échantillons

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
fr: FFmpeg : ERREUR - Ne peut pas obtenir la taille de tampon d’échantillon

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
fr: FFmpeg : - ERREUR - Impossible de configurer la trame audio

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
fr: FFmpeg : ERREUR - Ne peut écrire la trame audio dans le fichier de sortie.

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
fr: FFmpeg : ERREUR - Trop de données restantes.

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
fr: FFmpeg : ERREUR - la trame d’encodage a échouée

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
fr: FFmpeg : ERREUR - nAudioFrameSizeOut trop large.

en: FFmpeg Import/Export
fr: Import et Export FFmpeg

en: FFmpeg Import/Export Library
fr: Bibliothèque d’import / export FFmpeg

en: FFmpeg Library Version:
fr: Version de la bibliothèque FFmpeg :

en: FFmpeg Library:
fr: Bibliothèque FFmpeg :

en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
fr: FFmpeg ne peut pas trouver le codec audio 0x%x.
    Le support de ce codec n’est probablement pas compilé.

en: FFmpeg library not found
fr: La bibliothèque FFmpeg est absente

en: FFmpeg not found
fr: FFmpeg absent

en: FFmpeg startup failed
fr: Échec du démarrage de FFmpeg

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
fr: FFmpeg a été configuré dans les préférences et précédemment chargé avec 
    succès, mais cette fois, Audacity a échoué à le charger au démarrage. 
    
    Vous pourriez vouloir retourner dans Préférences > Bibliothèques et le re-
    configurer.

en: FFmpeg-compatible files
fr: Fichiers compatibles - FFmpeg

en: FLAC Files
fr: Fichiers FLAC

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
fr: L’encodeur FLAC n’a pas pu s’initialiser
    Statut : %d

en: FLAC export couldn't open %s
fr: L’export FLAC ne peut ouvrir %s

en: FLAC files
fr: Fichiers FLAC

en: FLAC import and export
fr: Import et Export FLAC

en: FLAC options
fr: Options FLAC

en: Face name
fr: Nom de la police

en: Face size
fr: Taille de police

en: Factory Defaults
fr: Paramètres d’usine

en: Factory Presets
fr: Préréglages d’usine

en: Fade Down
fr: Fondu en fermeture

en: Fade Ends
fr: Fins de fondu

en: Fade In
fr: Fondu en ouverture

en: Fade Out
fr: Fondu en fermeture

en: Fade TYPE
fr: TYPE de fondu

en: Fade Type
fr: Type de fondu

en: Fade Up
fr: Fondu en ouverture

en: Fade direction
fr: Direction de fondu

en: Fade-out type
fr: Filtre de fondu en fermeture

en: Fading
fr: Fondu

en: Failed
fr: Échec

en: Failed to attach to the Cloud project database
fr: Échec de la connexion à la base de données du projet Cloud

en: Failed to authorize account
fr: Impossible d'autoriser le compte

en: Failed to bind SQL parameter
fr: Échec de la liaison du paramètre SQL

en: Failed to calculate correct preskip
fr: Impossible de calculer le preskip correct

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
fr: Échec de la conversion du préréglage "%s" en un format interne

en: Failed to convert property list to XML data
fr: Échec de la conversion des propriétés en données XML

en: Failed to create property list for "%s" preset
fr: Échec de la création d’une liste de propriétés pour le préréglage "%s"

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
fr: Échec à la création du point de sauvegarde :
    
    %s

en: Failed to decode "%s" preset
fr: Échec du décodage du préréglage "%s"

en: Failed to decode Opus file: %s
fr: Échec du décodage du fichier Opus : %s

en: Failed to decompress the Cloud project block
fr: Impossible de décompresser le bloc de projet Cloud

en: Failed to deserialize the response
fr: Échec de la désérialisation de la réponse

en: Failed to discard connection
fr: Échec de la déconnexion

en: Failed to download audio from cloud.
    %s
fr: Échec du téléchargement de l'audio du cloud.
    %s

en: Failed to encode input buffer
fr: Échec de l'encodage du tampon d'entrée

en: Failed to encode preset from "%s"
fr: Échec de l'encodage du préréglage à partir de "%s"

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
fr: Impossible d’exécuter une commande de fichier de projet :
    %s

en: Failed to find the codec
fr: Impossible de trouver le codec

en: Failed to get audio list
fr: Impossible d'obtenir la liste audio

en: Failed to get projects list
fr: Impossible d'obtenir la liste des projets

en: Failed to guess format
fr: Impossible de reconnaître le format

en: Failed to import project
fr: Impossible d’importer un projet

en: Failed to open %s
fr: Échec à l’ouverture %s

en: Failed to open database file:
    
    %s
fr: Impossible d’ouvrir le fichier de la base de données :
    
    %s

en: Failed to open the file for upload: %s
fr: Impossible d’ouvrir le fichier pour téléversement : %s

en: Failed to open the project's database
fr: Impossible d’ouvrir la base de données du projet

en: Failed to register:
    %s
fr: Échec de l’initialisation :
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
fr: Échec à la relâche du point de sauvegarde :
    
    %s

en: Failed to remove %s
fr: Impossible de retirer %s

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
fr: Impossible de supprimer les informations d'enregistrement automatique du fichier de projet.

en: Failed to restore connection
fr: Échec du rétablisssement de la connexion

en: Failed to retrieve preset content
fr: Impossible de récupérer le contenu du préréglage

en: Failed to rollback transaction during import
fr: Échec de la transaction de rétractation pendant l’importation

en: Failed to save VST3 preset to file
fr: Impossible d'enregistrer le préréglage VST3 dans le fichier

en: Failed to seek to position %lld in %s
fr: Échec lors de la recherche de la position en %lld en %s

en: Failed to set class info for "%s" preset
fr: Impossible de définir les informations de classe pour le préréglage "%s"

en: Failed to set page size for database %s
fr: Impossible de paramétrer la taille de page pour la base de données %s

en: Failed to set preset name
fr: Impossible de définir le nom du préréglage

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
fr: Échec de la mise en place du mode sans échec sur la connexion du point de contrôle à %s

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
fr: Échec de la mise en place du mode sans échec sur la connexion primaire à %s

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
fr: Échec de la mise à jour du fichier du projet.
    La commande suivante a échoué :
    
    %s

en: Failed to write XML preset to "%s"
fr: Échec de l’écriture du préréglage XML à "%s"

en: Failed!
fr: Echec !

en: Failed.
fr: Échoué.

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feedbac&k (%):
fr: Retour (%) (&k) :

en: Feedback in percent
fr: Retour en pourcentage

en: File
fr: Fichier

en: File "%s" not found.
fr: Fichier "%s"» non trouvé.

en: File &Name:
fr: &Nom de fichier :

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
fr: Le fichier '%s' existe déjà, voulez-vous vraiment l’écraser ?

en: File Dialog
fr: Dialogue de fichier

en: File Error
fr: Erreur de fichier

en: File Format Support
fr: Support de format de fichier

en: File Name:
fr: Nom de fichier :

en: File could not be loaded
fr: Le fichier n’a pas pu être chargé

en: File could not be saved
fr: Le fichier n’a pas pu être sauvegardé

en: File extensions
fr: Extensions de fichier

en: File has changed the number of channels in the middle.
fr: Le fichier a modifié le nombre de canaux au milieu.

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
fr: Le fichier est peut-être invalide ou corrompu : 
    %s

en: File name prefix:
fr: Préfixe de nom de fichier :

en: File not found
fr: Fichier introuvable

en: File opened that is not a database file
fr: Le fichier ouvert n'est pas un fichier de base de données

en: File type:
fr: Type de filtre :

en: Filename = %s.
fr: Nom de fichier = %s.

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
fr: Fichiers déjà installés ('Autoriser l’écrasement' désactivé) :

en: Files are saved on your device.
    Note: To export MP3 and WAV files, use File > Export Audio instead.
fr: Les fichiers sont enregistrés sur votre appareil.
    Remarque : Pour exporter des fichiers MP3 et WAV, utilisez plutôt Fichier > Exporter l'audio.

en: Files copied to plug-ins folder:
fr: Fichiers copiés dans le répertoire de greffons :

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
fr: Remplir de silence les données d’affichage manquantes (cette session seulement)

en: Film frames (24 fps)
fr: Images film (24 i/s)

en: Filter Curve EQ
fr: Courbe de filtrage EQ

en: Filter type
fr: Type de filtre

en: Final Pitch Shift
fr: Ajustement de hauteur final

en: Final Tempo Change (%)
fr: Changement final du tempo (%)

en: Finalizing upload...
fr: Finalisation du téléversement…

en: Find
fr: Chercher

en: Find Clipping
fr: Marquer la saturation

en: Find dialog
fr: Dialogue de recherche

en: Find path to command
fr: Chercher le chemin de la commande

en: Find text
fr: Chercher du texte

en: First Track:
fr: Première piste :

en: Fit project to width
fr: Ajuster le projet à la largeur

en: Fit selection to width
fr: Ajuster la sélection à la largeur

en: Fit to &Height
fr: S’adapter à la &hauteur

en: Fit to Width
fr: S’adapter à la largeur

en: Fix
fr: Correction

en: Fixed
fr: Corrigé

en: Fla&tten
fr: Apla&tir

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
fr: Retourne les échantillons audio tête-bêche, renversant leur polarité

en: Fo&lder:
fr: &Dossier :

en: Focused
fr: Focalisé

en: For comments in a macro.
fr: Pour des commentaires dans une macro.

en: Force Final Alignment
fr: Forcer l’alignement final

en: Foreground
fr: Avant-plan

en: Foreground end time
fr: Chrono de fin d’avant-plan

en: Foreground level too high
fr: Niveau d’avant-plan trop haut

en: Foreground not yet measured
fr: Avant-plan pas encore mesuré

en: Foreground start time
fr: Chrono de début d’avant-plan

en: Forgot your password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Format %s is not compatible with codec %s.
fr: Le format %s n’est pas compatible avec le codec %s.

en: Format Change
fr: Modification du format

en: Format:
fr: Format :

en: Forwards
fr: En avant

en: Frame Duration
fr: Durée de la trame

en: Frame Period
fr: Période de trame

en: Frame Period:
fr: Période de trame :

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
fr: Taille de la Frame
    Optionnel
    0 - par défaut
    min - 16
    max - 65535

en: Frame:
fr: Frame :

en: Frequencies
fr: Fréquences

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Frequency (Hz)
fr: Fréquence (Hz)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
fr: Fréquence (Hz)	Niveau (dB)

en: Frequency Analysis
fr: Analyse de fréquence

en: Frequency Hertz End
fr: Fréquence Hertz de fin

en: Frequency Hertz Start
fr: Fréquence Hertz de début

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
fr: La fréquence doit être au moins de à 0,1 Hz.

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
fr: Fréquence des aiguilles de radar (Hz)

en: Frequency smoothing
fr: Lissage de fréquence

en: From Internet
fr: Depuis internet

en: From X:
fr: Depuis X :

en: From Y:
fr: Depuis Y :

en: From rpm
fr: Depuis rpm

en: Full
fr: Complet

en: Full search
fr: Recherche complète

en: Full-wave Rectifier
fr: Rectifieur d’onde complète

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
fr: Rectifieur d’onde complète (CC bloqué)

en: Fullband
fr: Bande complète

en: Fuzz Box
fr: Effet fuzz

en: F♯
fr: Fa♯

en: F♯/G♭
fr: Fa♯ / Sol♭

en: G
fr: Sol

en: GNU General Public License v2.0
fr: Licence publique générale GNU v2.0

en: GNU General Public License v2.0 or later
fr: Licence publique générale GNU v2.0 ou ultérieure

en: GPL License
fr: Licence GPL

en: GSM 6.10 requires mono
fr: GSM 6.10 nécessite mono

en: GUI
fr: IGU

en: Gate frequencies above (kHz)
fr: Fréquence de porte au dessus.

en: Gate threshold (dB)
fr: Seuil de filtrage (dB)

en: Gated Expansion Distortion
fr: Distorsion par extension puis effet Gate

en: Gaussian(a=2.5)
fr: Gaussien(a=2.5)

en: Gaussian(a=3.5)
fr: Gaussien(a=3.5)

en: Gaussian(a=4.5)
fr: Gaussien(a=4.5)

en: General
fr: Général

en: General Options
fr: Options générales

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
fr: Génère une tonalité à fréquence constante d’un des quatre types

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
fr: Génère une tonalité montante ou descendante d’un des quatre types

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
fr: Génère des tonalités multi-fréquentielle à tonalité-double (DTMF) comme celles produites par les touches de téléphones

en: Generates one of three different types of noise
fr: Génère l’un des trois différents types de bruit

en: Generating audio preview...
fr: Génération de l'aperçu audio...

en: Generator
fr: Générateur

en: Generic
fr: Générique

en: Generic Track
fr: Piste générique

en: Generic error
fr: Erreur générique

en: Get Effects
fr: Obtenez des Effets

en: Get Info
fr: Obtenir des infos

en: Get Info...
fr: En savoir plus…

en: Get Preference
fr: Obtenir les préférences

en: Get Preference...
fr: Obtenir les préférences…

en: Get Track Info
fr: Obtenir des infos de la piste

en: Get it on MuseHub
fr: Téléchargez-les sur MuseHub

en: Get more effects...
fr: Obtenir davantage d'effets…

en: Get our free OpenVino AI tools
fr: Téléchargez nos outils IA OpenVino gratuits

en: Gets information in JSON format.
fr: Obtient des informations en format JSON.

en: Gets the value of a single preference.
fr: Obtiens la valeur d’une préférence unique.

en: Gets track values as JSON.
fr: Obtient les valeurs de piste en tant que JSON.

en: Gives help on a command.
fr: Fournit de l'aide sur une commande.

en: Global settings
fr: Réglages globaux

en: Go to higher S-expr
fr: Aller au S-expr du dessus

en: Go to matching paren
fr: Aller à la parenthèse correspondante

en: Go to next S-expr
fr: Aller au S-expr suivant

en: Go to previous S-expr
fr: Aller au S-expr précédent

en: Go to top S-expr
fr: Aller au S-expr du haut

en: Grabber
fr: Lecture glissante

en: Gradient
fr: Rampe

en: Gradual
fr: Graduel

en: Graphic EQ
fr: Égaliseur graphique

en: Graphical Mode
fr: Mode graphique

en: Group by category
fr: Groupé par catégorie

en: Group by publisher
fr: Groupé par éditeur

en: Group by type
fr: Groupé par type

en: Group by type and publisher
fr: Groupé par type et éditeur

en: G♭
fr: Sol♭

en: G♯
fr: Sol♯

en: G♯/A♭
fr: Sol♯ / La♭

en: HTML file
fr: Fichier HTML

en: HTML files
fr: Fichiers HTML

en: Half Wave
fr: Demi onde

en: Half-wave Rectifier
fr: Rectifieur de demi-onde

en: HalfWave
fr: Demi onde

en: Handle 'audacity://' url
fr: Gérer les url 'audacity://'

en: Handy Presets (override controls)
fr: Préréglages pratiques (écrase les contrôles)

en: Hard Clip
fr: Clip dur

en: Hard Clipping
fr: Saturation dure

en: Hard Limit
fr: Limite dure

en: Hard Limiter 1413
fr: Limiteur dur 1413

en: Hard Overdrive
fr: Overdrive dur

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
fr: Saturation dure -12dB, gain d’entrée de 80%

en: Hardness
fr: Dureté

en: Harmonic brightness
fr: Brillance de l’harmonique

en: Header
fr: Entête

en: Hear &other tracks during recording
fr: Éc&outer d'autres pistes pendant l’enregistrement

en: Hear &other tracks while recording (overdub)
fr: Écouter d'autres pistes pendant l’enregistrement (overdub)

en: Heavy Overdrive
fr: Overdrive lourd

en: Height:
fr: Hauteur :

en: Help
fr: Aide

en: Help on the Internet
fr: Aide sur Internet

en: Help...
fr: Aide…

en: High &boost (dB/dec):
fr: &Réhausser haut (dB/dec) :

en: High Contrast
fr: Contraste élevé

en: High Frequency
fr: Haute fréquence

en: High Playback Latency: %g
fr: Latence de lecture élevée : %g

en: High Quality
fr: Haute qualité

en: High Quality (Slow)
fr: Haute qualité (lent)

en: High Quality Pitch Change
fr: Modificateur de hauteur haute-qualité

en: High Quality Tempo Change
fr: Changement de tempo haute-qualité

en: High Recording Latency: %g
fr: Latence d’enregistrement élevée : %g

en: High-Pass Filter
fr: Filtre passe-haut

en: High-quality Conversion
fr: Conversion de haute qualité

en: High-quality Pitch Shift
fr: Décalage de hauteur de haute-qualité

en: High:
fr: Haut :

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
fr: Une fréquence de rafraîchissement élevée du VU-mètre affiche
    des changements plus rapides. Une fréquence inférieure
    à 30 par seconde évite d’affecter la qualité audio des machines plus lentes.

en: Highpass
fr: Passe-haut

en: History
fr: Historique

en: Hold (ms)
fr: Maintien (ms)

en: Horizontal Scrollbar
fr: Barre de déplacement horizontal

en: Host name: %s
fr: Nom d’hôte : %s

en: How would you like to export?
fr: Comment souhaitez-vous exporter ?

en: How would you like to paste your audio?
fr: De quelle manière voulez-vous coller votre audio ?

en: How would you like to save?
fr: Où souhaitez-vous enregistrer ?

en: Hybrid Mode
fr: Mode hybride

en: I&mport...
fr: I&mporter…

en: I&ncrease Recording Volume
fr: Augme&nter le volume d’enregistrement

en: I&nput
fr: E&ntrée

en: I&nterpolation:
fr: I&nterpolation :

en: I/O error occurred
fr: Une erreur d'E/S s'est produite

en: ID3 tag support
fr: Support des balises ID3

en: IFF (Amiga IFF/SVX8/SV16)
fr: IFF (Amiga IFF / SVX8 / SV16)

en: IO error reading from file
fr: Erreur IO lors de l’écriture du fichier

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
fr: Code de langue ISO 639 à 3 lettres
    Optionnel
    vide - automatique

en: Id:
fr: Id :

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
fr: Si vous continuez, votre projet ne sera pas enregistré sur le disque. Est-ce ce que vous voulez ?

en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
fr: Si vous souhaitez modifier vos préférences pour la vérification automatique des mises à jour, vous pouvez le trouver dans %s.

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
fr: Ignorer les silences de début et de fin

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
fr: Entête de greffon Nyquist mal formée

en: Import
fr: Importer

en: Import Audio Unit Preset As %s:
fr: Importer un préréglage Audio Unit en tant que %s :

en: Import Audio Unit Presets
fr: Importer des préréglages Audio Unit

en: Import Effect Parameters
fr: Importer les paramètres de l’effet

en: Import Labels
fr: Importer les étiquettes

en: Import MIDI
fr: Importer MIDI

en: Import Macro
fr: Importer une macro

en: Import Presets
fr: Importer les préréglages

en: Import Project
fr: Importer le projet

en: Import Raw
fr: Importer des données brutes

en: Import Raw Data
fr: Importer des données brutes

en: Import...
fr: Importer...

en: Import2
fr: Importer2

en: Imported '%s'
fr: '%s' importé

en: Imported MIDI from '%s'
fr: Midi importé depuis '%s'

en: Imported labels from '%s'
fr: Étiquettes importées depuis '%s'

en: Importer order
fr: Importer un ordre

en: Importing %s
fr: Importation de %s

en: Importing %s...
fr: Importation de %s...

en: Importing WebVTT files is not currently supported.
fr: L'importation de fichiers WebVTT n'est actuellement pas prise en charge.

en: Importing files
fr: Importation des fichiers

en: Imports from a file.
fr: Importe depuis un fichier.

en: In All &Sync-Locked Tracks
fr: Dans toutes les pistes verrouillées-&synchro

en: In All &Tracks
fr: Dans &toutes les pistes

en: Include audio before first label
fr: Inclure l’audio avant la première étiquette

en: Include header information
fr: Inclut les entêtes d’informations

en: Incompatible format and codec
fr: Format et codec incompatibles

en: Incompatible plugin(s) found
fr: Greffon(s) incompatible(s) trouvé(s)

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
fr: Augmente ou réduit le volume de l’audio que vous avez sélectionné

en: Index (text files only)
fr: Index (fichiers texte uniquement)

en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
fr: Index[%02x] Codec[%s], Langue[%s], Débit binaire[%s], Canaux[%d], Durée[%d]

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
fr: Index[%02x] Version[%d], Canaux[%d], Durée[%ld]

en: Individual Theme Files
fr: Fichiers de thème individuels

en: Infinite dB difference
fr: Différence de dB infinie

en: Infinity
fr: Infini

en: Initial Pitch Shift
fr: Ajustement de hauteur initial

en: Initial Tempo Change (%)
fr: Changement initial du tempo (%)

en: Inner &fade up length:
fr: Longueur de &fondu interne à l’ouverture :

en: Inner fade d&own length:
fr: Longueur de f&ondu interne à la fermeture :

en: Input
fr: Entrée

en: Input Gain (dB)
    Right channel
fr: Gain d’entrée (dB)
    canal de droite

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
fr: Gain d’entrée (dB)
    mono/gauche

en: Insertion failed because the drive is full
fr: L'insertion a échoué car le lecteur est plein

en: Inspecting project file data
fr: Inspection des données du fichier-projet

en: Install Audacity 4
fr: Installer Audacity 4

en: Installation Prefix:
fr: Préfixe d’intallation :

en: Installation does not affect Audacity 3, so your existing setup remains untouched.
fr: L'installation n'affecte pas Audacity 3, votre configuration actuelle reste inchangée.

en: Instruction Set
fr: Jeu d’instructions

en: Insufficient Disk Space
fr: Espace disque insuffisant

en: Internal Error
fr: Erreur interne

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
fr: Erreur interne à %s ligne %d.
    Veuillez en informer l’équipe d’Audacity à https://forum.audacityteam.org/ (en anglais).

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
fr: Erreur interne dans %s à %s ligne %d.
    Veuillez en informer l’équipe d’Audacity à https://forum.audacityteam.org/ (en anglais).

en: Internal error in importer...tag not recognized
fr: Erreur interne dans l’importateur…balise non reconnue

en: Internal error reported by alignment process.
fr: Erreur interne rapportée par le processus d’alignement.

en: Internal logic error in SQLite
fr: Erreur de logique interne dans SQLite

en: Internal logic fault
fr: Erreur de logique interne

en: Interpolation type
fr: Type d’interpolation

en: Invalid Limits
fr: Limites invalides

en: Invalid Response: %s
fr: Réponse non valide : %s

en: Invalid Vorbis bitstream header
fr: Entête Vorbis bitstream invalide

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
fr: Sélection audio invalide.
    Veuillez vous assurez que l’audio est sélectionné.

en: Invalid data handling
fr: Gestion de données invalide

en: Invalid duration in LOF file.
fr: Durée invalide dans le fichier LOF.

en: Invalid project 'h' attribute.
fr: Attribut 'h' du projet invalide.

en: Invalid project 'rate' attribute.
fr: Attribut 'taux' de projet non valide.

en: Invalid project 'sel0' attribute.
fr: Attribut 'sel0' du projet invalide.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
fr: Attribut 'sel1' du projet invalide.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
fr: Attribut 'selHigh' du projet invalide.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
fr: Attribut 'selLow' du projet invalide.

en: Invalid project 'vpos' attribute.
fr: Attribut 'vpos' du projet invalide.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
fr: Attribut 'zoom' du projet invalide.

en: Invalid sample rate
fr: Taux d’échantillonnage invalide

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
fr: Attribut 'maxsamples' de la séquence n'est pas valide.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
fr: Attribut 'numsamples' de la séquence n'est pas valide.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
fr: Attribut 'sampleformat' de la séquence n'est pas valide.

en: Invalid track offset in LOF file.
fr: Décalage de piste invalide dans le fichier LOF.

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
fr: Valeur invalide pour le paramètre '%s' : devrait être %s

en: Invalid window offset in LOF file.
fr: Décalage de fenêtre invalide dans le fichier LOF.

en: Inverse Sawtooth
fr: Dent de scie inversée

en: Invert
fr: Inverser

en: Join
fr: Raccorder

en: Join Clips
fr: Raccorder les clips

en: Join Labeled Audio
fr: Raccorder l’audio étiqueté

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
fr: Groupé de %.2f secondes à t=%.2f

en: Joined labeled audio (points or regions)
fr: Audio étiqueté raccordé (points ou régions)

en: Journal recording failed
fr: Échec du journal d'enregistrement

en: Keep currently open version
fr: Conserver la version actuellement ouverte

en: Keep tracks synchronized (Sync-&Lock)
fr: Conserver les pistes synchronisées (Sync-&Lock)

en: Key Bindings
fr: Définition des raccourcis clavier

en: Key Config
fr: Configuration clavier

en: Keyboard preferences currently unavailable.
fr: Les préférences de clavier ne sont pas disponibles pour l’instant.

en: Knee &width (dB)
fr: Largeur du Knee (dB)

en: L
fr: G

en: L Channel First
fr: Canal G en premier

en: L&ink audio.com account...
fr: Ass&ocier le compte audio.com...

en: L&ogarithmic scale
fr: Échelle l&ogarithmique

en: L-R on Same Line
fr: G-D sur la même ligne

en: LADSPA Effect Options
fr: Options d’effet LADSPA

en: LADSPA Effects
fr: Effets LADSPA

en: LAME MP3 Export Library
fr: Bibliothèque d’export MP3 LAME

en: LFO Freq&uency (Hz):
fr: Fréq&uence du LFO (Hz) :

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
fr: Phase de dépa&rt LFO (deg.) :

en: LFO frequency in hertz
fr: Fréquence du LFO en hertz

en: LFO start phase in degrees
fr: Phase de départ LFO en degrés

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
fr: Précision des coefficients LPC
    Optionnel
    0 - défaut
    min - 1
    max - 15

en: LV2 Effect Settings
fr: Paramètres d’effet LV2

en: LV2 Effects
fr: Effets LV2

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
fr: Les effets LV2 peuvent avoir une interface graphique pour régler les valeurs de paramètres. Une méthode de base en mode texte uniquement est également disponible.  Réouvrir l’effet pour que cela soit pris en compte.

en: La&beled Audio
fr: Audio éti&queté

en: Label
fr: Étiquette

en: Label &Editor
fr: Édition de marqu&eur

en: Label Copy
fr: Marquer la copie

en: Label Edit
fr: Édition de marqueur

en: Label Index
fr: Index des étiquettes

en: Label Interval
fr: Intervalle de marqueur

en: Label Join
fr: Marquer la jointure

en: Label Silence
fr: Marqueur Silence

en: Label Sounds
fr: Marquer les sons

en: Label Split
fr: Marquer la séparation

en: Label Track
fr: Piste d'étiquettes

en: Label Track Font
fr: Police de la piste d'étiquettes

en: Label interval (seconds)
fr: Intervalle de marqueur (secondes)

en: Label text
fr: Texte de marqueur

en: Label type
fr: Type d'étiquette

en: Labelling regions between sounds requires~%~
                     at least two sounds.~%~
                     Only one sound detected.
fr: L'étiquetage des régions entre les sons nécessite~%~
                     au moins deux sons.~%~
                     Un seul son détecté.

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
fr: Décalage (secondes)	Fréquence (Hz)	Niveau

en: Language "%s" is unknown
fr: La langue "%s" est inconnue

en: Language:
fr: Langue :

en: Large Room
fr: Large espace

en: Latency
fr: Latence

en: Latency Compensation
fr: Compensation de latence

en: Le&vel (dB):
fr: &Volume (dB) :

en: Learn more
fr: En apprendre davantage

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
fr: Laissez un champ vide pour aller au dernier répertoire utilisé pour cette opération.
    Remplissez un champ pour toujours aller dans ce répertoire pour cette opération.

en: Left (dB)
fr: Gauche (dB)

en: Left (linear)
fr: Gauche (linéaire)

en: Left Channel.~%~%
fr: Canal gauche.~%~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
fr: Canaux gauche et droit sur des lignes alternées.~%

en: Left channel first then right channel.~%
fr: Canal gauche en premier puis canal droit.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
fr: Canal gauche puis canal droit sur la même ligne.~%

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
fr: Clic-gauche pour étendre, clic-droit pour supprimer

en: Left-Click/Left-Drag
fr: Clic-gauche/déplacé-gauche

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
fr: Gauche : ~a lin, ~a dB | Droite : ~a lin, ~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
fr: Gauche : ~a lin, ~a dB | Droite : ~a linéaire, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
fr: Gauche=zoom avant, Droit=zoom arrière, Milieu=normal

en: Legacy
fr: Classique

en: Legacy Compressor
fr: Compresseur classique

en: Legacy Limiter
fr: Limiteur classique

en: Length
fr: Durée

en: Length (seconds)
fr: Longueur (secondes)

en: Length and Center of Selection
fr: Durée et centre de la sélection

en: Length and End of Selection
fr: Durée et fin de la sélection

en: Length in seconds from %s, to
fr: Longueur en secondes depuis %s, jusqu’à

en: Length of &Filter:
fr: Longueur du &filtre :

en: Length of Filter
fr: Longueur du filtre

en: Length of label region (seconds)
fr: Longueur de la région de marqueur (secondes)

en: Less than 1 minute
fr: Moins d’1 minute

en: Level
fr: Volume

en: Level reduction (dB)
fr: Réduction de niveau (dB)

en: Leveller
fr: Niveleur

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
fr: Niveleur, plus lourd, bruit plancher à -70dB

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
fr: Niveleur, encore plus lourd, bruit plancher à -70dB

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
fr: Niveleur, lourd, bruit plancher à -70dB

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
fr: Niveleur, léger, bruit plancher à -70dB

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
fr: Niveleur, modéré, bruit plancher à -70dB

en: Levelling fine adjustment
fr: Ajustement fin du niveau

en: Li&near Frequency Scale
fr: Échelle de fréquence li&néaire

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Library used incorrectly
fr: Bibliothèque utilisée de manière incorrecte

en: Light
fr: Clair

en: Light Crunch Overdrive
fr: Overdrive à craquement léger

en: Limit output to first
fr: Limiter la sortie au premier

en: Limit to (dB)
fr: Limiter à (dB)

en: Limiter
fr: Limiteur

en: Line Time
fr: Durée de ligne

en: Line Time:
fr: Ligne temporelle :

en: Linear
fr: Linéaire

en: Linear (amp)
fr: Linéaire (amp)

en: Linear (dB)
fr: Linéaire (dB)

en: Linear Frequency Scale
fr: Échelle linéaire de fréquence

en: Linear In
fr: Entrée linéaire

en: Linear Out
fr: Sortie linéaire

en: Linear frequency
fr: Fréquence linéaire

en: Link Stereo Tracks
fr: Joindre les pistes stéréo

en: Link account
fr: Compte lié

en: Lisp file
fr: Fichier Lisp

en: Lisp scripts
fr: Scripts Lisp

en: List of Files in basic text format
fr: Liste des fichiers en format texte

en: Little-endian
fr: Mode "petit-boutiste"

en: Lo&ng period:
fr: Lo&ng :

en: Load Files
fr: Charger les fichiers

en: Load Metadata As:
fr: Charger les métadonnées comme :

en: Load Nyquist script
fr: Charger un script Nyquist

en: Load Preset
fr: Charger un préréglage

en: Load Theme Cache
fr: Charger le thème

en: Load VST Preset:
fr: Charger le préréglage VST :

en: Load VST3 preset:
fr: Charger le préréglage VST3 :

en: Load latest
fr: Charger la dernière version

en: Loaded %d keyboard shortcuts
fr: Chargement des %d raccourcis clavier

en: Loading Keyboard Shortcuts
fr: Chargement des raccourcis clavier

en: Loading audio list...
fr: Chargement de la liste audio...

en: Loading projects list...
fr: Chargement de la liste des projets...

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Loca&te...
fr: Locali&ser…

en: Local project data was removed before the sync has completed
fr: Les données du projet local ont été supprimées avant la fin de la synchronisation

en: Locate FFmpeg
fr: Localiser FFmpeg

en: Locate LAME
fr: Localiser LAME

en: Location of %s:
fr: Localisation de %s :

en: Location of '%s':
fr: Localisation de '%s' :

en: Log frequency
fr: Fréquence logarithmique

en: Log in to audio.com to proceed.
fr: Connectez-vous à audio.com pour continuer.

en: Log search
fr: Recherche Log

en: Logarithmic
fr: Logarithmique

en: Logarithmic &Interpolation
fr: &Interpolation logarithmique

en: Logarithmic (dB)
fr: Logarithmique (dB)

en: Logarithmic In
fr: Entrée logarithmique

en: Logarithmic Out
fr: Sortie logarithmique

en: Long Message
fr: Message long

en: Long Seek Le&ft During Playback
fr: Long saut à gauche durant la lecture (&f)

en: Long Seek Rig&ht During Playback
fr: Long saut à droite durant la lecture (&h)

en: Loudness LUFS
fr: Niveau sonore LUFS

en: Loudness Normalization
fr: Normalisation du niveau sonore

en: Low Delay
fr: Délai faible

en: Low Frequency
fr: Basse fréquence

en: Low Playback Latency: %g
fr: Latence de lecture faible : %g

en: Low Quality (Fast)
fr: Basse qualité (rapide)

en: Low Quality (Fastest)
fr: Basse qualité (le plus rapide)

en: Low Recording Latency: %g
fr: Latence d’enregistrement faible : %g

en: Low and High Frequencies
fr: Basses et hautes fréquences

en: Low rolloff for speech
fr: Rolloff bas pour la parole

en: Low-Pass Filter
fr: Filtre passe-bas

en: Low-quality Pitch Shift
fr: Décalage de hauteur de basse-qualité

en: Low:
fr: Bas :

en: Lower Speed Limit
fr: Limite de vitesse inférieure

en: Lower Time Signature
fr: Indication de mesure chiffre inférieur

en: Lower Time Signature Changed
fr: Indication de mesure chiffre inférieur modifié

en: Lowpass
fr: Passe-bas

en: M&ultiple Files
fr: Fichiers m&ultiple

en: M&ute/Unmute
fr: Activer / Désactiver le M&ute

en: M&ute/Unmute Focused Track
fr: Activer / Désactiver le Mute de la piste qui a le focus

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
fr: Fichiers M4A (AAC) (FFmpeg)

en: MIDI Device Info
fr: Infos de périphérique MIDI

en: MIDI Devices
fr: Périphériques MIDI

en: MIDI Synth L&atency (ms):
fr: L&atence de synthétiseur MIDI (ms) :

en: MIDI and Allegro files
fr: Fichiers MIDI et Allegro

en: MIDI file
fr: Fichier MIDI

en: MIDI files
fr: Fichiers MIDI

en: MIDI pitch of strong beat
fr: Hauteur MIDI de la pulsation forte

en: MIDI pitch of weak beat
fr: Hauteur MIDI de la pulsation faible

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
fr: Les pistes MIDI ne peuvent être compensées individuellement, seules les pistes audio le peuvent.

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
fr: Les pistes MIDI trouvées dans le fichier du projet, mais cette construction d’Audacity n’inclut pas la prise en charge du MIDI, court-circuitage de la piste.

en: MISSING %s
fr: %s MANQUANT

en: MP2 Files
fr: Fichiers MP2

en: MP2 export
fr: Export MP2

en: MP3 Conversion
fr: Conversion MP3

en: MP3 Export
fr: Export MP3

en: MP3 Files
fr: Fichiers MP3

en: MP3 Import
fr: Import MP3

en: MP3 Library Version:
fr: Version de la bibliothèque MP3 :

en: MP3 export library not found
fr: Bibliothèque d’exportation MP3 non trouvée

en: MP3 files
fr: Fichiers MP3

en: MPEG container options
fr: Options de conteneur MPEG

en: Ma&ke Stereo Track
fr: &Joindre en piste stéréo

en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
fr: Compenser le gain à 0 dB après compression (&k)

en: Ma&x Frequency (Hz):
fr: Fréquence ma&ximum (Hz) :

en: Ma&ximum pause:
fr: Pause ma&ximale :

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
fr: La macro %s existe déjà. Souhaitez-vous le remplacer ?

en: Macros Palette
fr: Palette de macros

en: Made '%s' a stereo track
fr: '%s' transformé en piste stéréo

en: Main
fr: Principal

en: Make Stereo
fr: Rendre stéréo

en: Make-up Gain
fr: Gain appliqué en entrée

en: Malformed number
fr: Nombre mal formé

en: Manage Curves
fr: Gérer les courbes

en: Manage Curves List
fr: Organiser la liste des courbes

en: Manage Macros
fr: Gérer les macros

en: Manage Plugins
fr: Gestion des greffons

en: Manage presets and options
fr: Gestion des préréglages et des options

en: Master Effects
fr: Effets maîtres

en: Match
fr: Correspondance

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
fr: Largeur de pic maximum (une valeur plus élevée est plus &sensible) :

en: Max Spike Width
fr: Largeur de pic maximum

en: Max Zoom
fr: Zoom max

en: Max. Number of Notes (1..128):
fr: Nombre maximal de notes (1..128) :

en: Max. PdO
fr: PdO max.

en: Max. PtO
fr: PtO max.

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
fr: Ordre de partition maximal
    Optionnel
    -1 - défaut
    min - 0
    max - 8

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
fr: Ordre de prédiction maximal
    Optionnel
    -1 - défaut
    min - 0
    max - 32 (avec LPC) ou 4 (sans LPC)

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
fr: Bit Rate maximum de flux multiplexé
    Optionnel
    0 - défaut

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
fr: La fréquence maximum doit être de 100 Hz ou plus

en: Maximum leading silence
fr: Silence de début maximal

en: Maximum trailing silence
fr: Silence de fin maximal

en: Mea&sure selection
fr: Sélection de la Me&sure

en: Measured background level
fr: Niveau d’arrière-plan mesuré

en: Measured foreground level
fr: Niveau mesuré d’avant-plan

en: Measurement scale
fr: Échelle de mesure

en: Media read error
fr: Erreur de lecture du média

en: Median
fr: Médian

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
fr: La méthode médiane n’est pas disponible pour plus de quatre étapes par fenêtre.

en: Medium
fr: Moyen

en: Medium Overdrive
fr: Overdrive moyen

en: Medium Quality
fr: Qualité moyenne

en: Medium Room
fr: Espace moyen

en: Medium, 145-185 kbps
fr: Moyen, 145-185 kbps

en: Mediumband
fr: Bande moyenne

en: Menu Command (No Parameters)
fr: Menu de commandes (sans paramètres)

en: Menu Command (With Parameters)
fr: Menu de commandes (avec paramètres)

en: Message on completion
fr: Message à la fin

en: Message...
fr: Message…

en: Metadata Tags
fr: Balises de métadonnées

en: Meter
fr: VU-mètre

en: Meter Style
fr: Style du VU-mètre

en: Meter Type
fr: Type du VU-mètre

en: Meter dB &range:
fr: Plage en dB du VU-mèt&re :

en: Meter refresh rate per second [1-100]
fr: Taux de rafraîchissement du VU-mètre par seconde [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
fr: Fréquence de rafraîchissement du VU-mètre par seconde [1-100] :

en: Meter-Play
fr: VU-mètre de lecture

en: Meter-Record
fr: VU-mètre d’enregistrement

en: Metronome Tick
fr: Tic de métronome

en: Mi&n Frequency (Hz):
fr: Fréquence mi&nimum (Hz) :

en: Mi&x and Render
fr: Mi&xage et Rendu

en: Mi&xer
fr: Mélangeur

en: Mid-fade Adjust (%)
fr: Ajustement fondu-milieu (%)

en: Midi IO
fr: ES MIDI

en: MilliSeconds
fr: MilliSecondes

en: Milliseconds
fr: Millisecondes

en: Mime-types
fr: Types Mime

en: Min. PdO
fr: PdO min.

en: Min. PtO
fr: PtO min.

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
fr: Ordre de partition minimal
    Optionnel
    -1 - défaut
    min - 0
    max - 8

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
fr: Ordre de prédiction minimal
    Optionnel
    -1 - défaut
    min - 0
    max - 32 (avec LPC) ou 4 (sans LPC)

en: Minimum Amplitude (dB):
fr: Amplitude Minimale (dB) :

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
fr: Atténua&tion coupe-bande minimum (dB)

en: Minimum S&topband Attenuation:
fr: Atténuation minimum de la bande d’affaiblissemen&t :

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
fr: La fréquence minimum doit être supérieure à 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
fr: La fréquence minimale doit être inférieure à la fréquence maximale

en: Minimum label interval
fr: Intervalle minimum entre étiquettes

en: Minimum number of digits in label
fr: Nombre minimum de chiffre dans le marqueur

en: Minimum silence duration
fr: Durée minimum du silence

en: Minutes and Seconds
fr: Minutes et Secondes

en: Mismatched Sampling Rates
fr: Taux d’échantillonnage inadéquat

en: Mismatched quotes in
    %s
fr: Guillemets non-correspondants dans 
    %s

en: Missing
fr: Manquants

en: Missing Plugins
fr: Greffons manquants

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
fr: Fichier alias manquant %s
    
    Insertion d’un silence à la place.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
fr: Attribut 'aliaslen' de pcmaliasblockfile manquant ou invalide.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
fr: Attribut 'aliasstart' de pcmaliasblockfile manquant ou invalide.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
fr: Attribut 'len' de silentblockfile manquant ou invalide.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
fr: Attribut 'len' de simpleblockfile manquant ou invalide.

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
fr: Fichier de projet manquant %s
    
    Insertion d’un silence à la place.

en: Mix
fr: Mixer

en: Mix Stereo Down to &Mono
fr: Mix stéréo vers &mono

en: Mix and Render
fr: Mixage et Rendu

en: Mix and Render to Ne&w Track
fr: Mix et rendu vers une nouvelle piste (&w)

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
fr: Mixer et rendre les pistes %d en une nouvelle piste mono

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
fr: Mixer et rendre les pistes %d en une nouvelle piste stéréo

en: Mixer Panel
fr: Panneau du mélangeur

en: Mixing and rendering tracks
fr: Mixer et rendre les pistes

en: Mixing down to mono
fr: Réduction mono

en: Mode:
fr: Mode :

en: Modern
fr: Moderne

en: Modified
fr: Modifié

en: Modified Clip Name
fr: Nom du clip modifié

en: Modified Label
fr: Marqueur modifié

en: Module "%s" found.
fr: Module « %s » trouvé.

en: Module Unsuitable
fr: Module inadapté

en: Modules are optional components of Audacity that enable some functionality, such as importing and exporting. 
    It is generally not necessary to change these settings.
fr: Les modules sont des composants optionnels d'Audacity qui permettent certaines fonctionnalités, telles que l'importation et l'exportation.
    Il n'est généralement pas nécessaire de modifier ces paramètres.

en: More information about this error may be available %s.
fr: Davantage d'informations à propos de cette erreur pourrait être disponible %s.

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
fr: La plupart des effets VST ont un mode d’interface graphique pour régler les valeurs des paramètres. Une méthode de base en mode texte uniquement est également disponible.  Réouvrir l’effet pour que cela soit pris en compte.

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
fr: La plupart des effets VST3 ont une interface graphique pour régler les valeurs des paramètres. Une méthode de base en mode texte uniquement est également disponible.  Réouvrir l’effet pour que cela soit pris en compte.

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
fr: Déplacement arrière entre &barre d’outils et pistes

en: Move &Down
fr: &Descendre

en: Move &Up
fr: &Monter

en: Move &filter down
fr: Descendre le &filtre

en: Move Backward Through Active Windows
fr: Mettre en arrière de la fenêtre active

en: Move Clip
fr: Déplacer le clip

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
fr: Déplacement avant entre barre d’&outils et pistes

en: Move Focus to &First Track
fr: Déplacer le &focus vers la première piste

en: Move Focus to &Last Track
fr: Déplacer le focus vers &la dernière piste

en: Move Focus to &Next Track
fr: Déplacer le focus vers la piste suiva&nte

en: Move Focus to &Previous Track
fr: Déplacer le focus vers la piste &précédente

en: Move Focus to N&ext and Select
fr: Déplacer la visée à la suivant&e et la sélectionner

en: Move Focus to P&revious and Select
fr: Déplacer la visée à la p&récédente et la sélectionner

en: Move Focused Track Do&wn
fr: Déplacer la piste qui à le focus vers le bas (&w)

en: Move Focused Track U&p
fr: Déplacer la piste qui a le focus vers le ha&ut

en: Move Focused Track to &Bottom
fr: Déplacer la piste qui a le focus tout en &bas

en: Move Focused Track to T&op
fr: Déplacer la piste qui a le focus t&out en haut

en: Move Forward Through Active Windows
fr: Mettre en avant de la fenêtre active

en: Move Mouse...
fr: Déplacer la souris…

en: Move Sele&ction and Tracks
fr: Descendre la séle&ction et les pistes

en: Move Track
fr: Déplacer la piste

en: Move Track &Down
fr: Déplacer la piste vers le b&as

en: Move Track &Up
fr: Déplacer la piste vers le ha&ut

en: Move Track Down
fr: Déplacer la piste vers le bas

en: Move Track Up
fr: Déplacer la piste vers le haut

en: Move Track to &Bottom
fr: Déplacer la piste tout en &bas

en: Move Track to &Top
fr: Déplacer la piste tout en hau&t

en: Move Track to Bottom
fr: Déplacer la piste tout en bas

en: Move Track to Top
fr: Déplacer la piste tout en haut

en: Move audio clips
fr: Déplacer les clips audio

en: Move f&ilter up
fr: Monter le f&iltre

en: Move mouse pointer to Scrub
fr: Déplacer le pointeur de la souris pour repérer

en: Move mouse pointer to Seek
fr: Déplacer le pointeur de souris vers la recherche

en: Move rule &down
fr: &Descendre la règle

en: Move rule &up
fr: Remonter la règle

en: Move to Ne&xt Label
fr: Aller au marqueur &suivant

en: Move to Pre&vious Label
fr: Aller au marqueur &précédent

en: Move to Scrub
fr: Déplacer pour repérer

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
fr: Déplacez pour repérer. Tirez pour rechercher.

en: Move to Seek
fr: Déplacer vers la recherche

en: Moved %s down in %s
fr: %s déplacé vers le bas dans %s

en: Moved %s up in %s
fr: %s déplacé vers le haut dans %s

en: Moved '%s' Down
fr: '%s' déplacé vers le bas

en: Moved '%s' Up
fr: '%s' déplacé vers le haut

en: Moved '%s' down
fr: '%s' déplacé vers le haut

en: Moved '%s' to Bottom
fr: '%s' déplacé tout en bas

en: Moved '%s' to Top
fr: '%s' déplacé tout en haut

en: Moved '%s' up
fr: '%s' déplacé vers le haut

en: Moved Samples
fr: Échantillons déplacés

en: Moved clips to another track
fr: Clips déplacés vers une autre piste

en: Moved clips to the left
fr: Clips déplacés vers la gauche

en: Moved clips to the right
fr: Clips déplacés vers la droite

en: Moved pan slider
fr: Curseur de panoramique déplacé

en: Moved velocity slider
fr: Curseur de vitesse déplacé

en: Moved volume slider
fr: Curseur de volume déplacé

en: Multi-Tool
fr: Multi-outil

en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
fr: Mode multi-outils : %s pour les préférences de clavier et souris.

en: Multi-track
fr: Multi-piste

en: Music Import
fr: Importation de musique

en: Music Imports
fr: Importations de musique

en: Music Information Retrieval
fr: Recherche d'informations musicales

en: Musical Instrument
fr: Instrument de musique

en: Mut&e Tracks
fr: Activer le Mut&e de la piste

en: Mute/Unmute Track
fr: Activer / Désactiver le Mute de la piste

en: Mux Rate:
fr: Taux de Mux :

en: N&ext Clip
fr: Clip suivant (&e)

en: N&ormalize stereo channels independently
fr: N&ormaliser les canaux stéréo indépendamment

en: NTSC frames
fr: Images NTSC

en: NTSC frames (29.97 fps)
fr: Images NTSC (29,97 i/s)

en: NTSC frames (30 fps)
fr: Images NTSC (30 i/s)

en: Name
fr: Nom

en: Name Change
fr: Changement de nom

en: Name files:
fr: Renommer le fichier :

en: Name is the same as the original one
fr: Le nom est le même que celui de l’original

en: Name must not be blank
fr: Le nom ne doit pas rester vierge

en: Name newly recorded tracks
fr: Nommer les pistes nouvellement enregistrées

en: Name of new macro
fr: Nom de la nouvelle macro

en: Name:
fr: Nom :

en: Name: %s
fr: Nom : %s

en: Names may not contain '%c' and '%c'
fr: Les noms ne doivent pas contenir '%c' et '%c'

en: Narrowband
fr: Bande étroite

en: Native Audacity
fr: Audacity natif

en: Ne&xt Clip Boundary
fr: Délimitati&ons du clip suivant

en: Need an account?
fr: Besoin d'un compte ?

en: Never copy any files
fr: Ne jamais copier de fichier

en: Never use comma as decimal point
fr: Ne jamais utiliser la virgule comme point décimal

en: New
fr: Nouveau

en: New Label Track
fr: Nouvelle piste d'étiquettes

en: New Plugins
fr: Nouveaux greffons

en: New Track
fr: Nouvelle piste

en: New label
fr: Nouveau marqueur

en: New sample rate (Hz):
fr: Nouveau taux d’échantillonnage (Hz) :

en: New script
fr: Nouveau script

en: New selection length: %s
fr: Longueur de la nouvelle sélection : %s

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
fr: Longeur de la nouvelle sélection : jj:hh:mm:ss

en: New...
fr: Nouveau…

en: Next
fr: Outil suivant

en: Next &Higher Peak Frequency
fr: Prochain pic plus &haut de fréquence

en: Next &Lower Peak Frequency
fr: Prochain pic p&lus bas de fréquence

en: Next slide
fr: Annonce suivante

en: No
fr: Non

en: No Audio Selected
fr: Pas d’audio sélectionné

en: No Effect
fr: Pas d'effet

en: No Local Help
fr: Aide locale manquante

en: No MIDI interfaces
fr: Pas d’interface MIDI

en: No MIDI playback device found for '%s'.
fr: Aucun périphérique de lecture MIDI trouvé pour '%s'.

en: No MIDI recording device found for '%s'.
fr: Aucun périphérique d’enregistrement MIDI trouvé pour '%s'.

en: No Updates Available
fr: Aucune mise à jour disponible

en: No audio interfaces
fr: Pas d’interface audio

en: No background measured
fr: Pas d’arrière-plan mesuré

en: No choice made
fr: Aucun choix n'a été fait

en: No compatible FFmpeg library was found
fr: Aucune bibliothèque FFmpeg compatible n’a été trouvée

en: No curves exported
fr: Aucune courbe exportée

en: No devices found
fr: Aucun périphérique trouvé

en: No devices found
fr: Aucun périphérique trouvé

en: No endianness
fr: Pas de "boutisme"

en: No error
fr: Aucune erreur

en: No foreground measured
fr: Pas d’avant-plan mesuré

en: No format specific options
fr: Pas d’option spécifique du format

en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
fr: Aucun journal ne sera enregistré après le redémarrage d'Audacity.

en: No labels to export.
fr: Aucune étiquette à exporter.

en: No macro selected
fr: Aucune macro sélectionnée

en: No matches found
fr: Aucune correspondance trouvée

en: No playback device found for '%s'.
fr: Aucun périphérique de lecture trouvé pour '%s'.

en: No presets to export
fr: Aucun préréglage à exporter

en: No projects selected
fr: Pas de projet sélectionné

en: No quick, easily fixed problems were found
fr: Aucun problème facile et rapide à corriger n’a été trouvé

en: No recording device found for '%s'.
fr: Aucun périphérique d’enregistrement trouvé pour '%s'.

en: No revision identifier was provided
fr: Aucun identifiant de révision n’a été fourni

en: No sounds found.~%~
                     Try lowering 'Threshold level (dB)'.
fr: Aucun son trouvé.~%~
                     Essayez de réduire le 'niveau de seuil (dB)'.

en: No thanks
fr: Non merci

en: No version of this project has been fully uploaded to audio.com. It cannot be loaded.
fr: Aucune version de ce projet n'a été entièrement téléchargée sur audio.com. Elle ne peut pas être chargée.

en: Noise
fr: Bruit

en: Noise Click
fr: Clic de bruit

en: Noise Floor
fr: Niveau de bruit

en: Noise Floor %d dB
fr: Niveau de bruit %d dB

en: Noise Reduction
fr: Réduction de bruit

en: Noise Removal and Repair
fr: Réduction du bruit et réparation

en: Noise reduction
fr: Réduction de bruit

en: Noise:
fr: Bruit :

en: None
fr: Aucun

en: None - Text Only
fr: Aucun - texte uniquement

en: None Selected
fr: Aucune sélection

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
fr: Aucun des fichiers composant le thème attendu
    n’a été trouvé dans :
      %s.

en: Normal Quality
fr: Qualité normale

en: Normalize
fr: Normaliser

en: Normalize &stereo channels independently
fr: Normaliser les canaux &stéréo indépendamment

en: Normalizing Loudness...
fr: Normalisation du niveau sonore…

en: Normalizing without removing DC offset...
fr: Normalisation sans suppression de décalage CC…

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
fr: La bibliothèque d’encodage MP3 n’est pas valide ou pas supportée !

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
fr: Tous les formats et codecs ne sont pas compatibles. Certaines combinaisons d’option ne sont pas non plus compatibles avec tous les codecs.

en: Not an Ogg Vorbis file
fr: N’est pas un fichier Ogg Vorbis

en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
fr: Non autorisé
    (Impossible de travailler avec les blockfiles)

en: Not doing anything...
fr: Ne rien faire...

en: Not enough data selected.
fr: Pas assez de données sélectionnées.

en: Not enough space
fr: Pas assez d'espace

en: Not found or cannot be read:
fr: Introuvable ou ne peut pas être lu :

en: Not in range %d to %d
fr: Pas dans l’intervalle %d à %d

en: Not used
fr: Non utilisé

en: Notch Filter
fr: Filtre coupe-bande

en: Note Track
fr: Piste de note

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
fr: Note : pressez Cmd+Q pour quitter. Toutes les autres touches sont valides.

en: Nothing to do
fr: Rien à faire

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
fr: Rien à mesurer.
    Sélectionnez une portion de piste.

en: Nothing to redo
fr: Rien à rétablir

en: Nothing to undo
fr: Rien à annuler

en: Num
fr: N°

en: Number and Interval
fr: Nombre et intervalle

en: Number of Channels:
fr: Nombre de canaux :

en: Number of Edits:
fr: Nombre d’éditions :

en: Number of Labels
fr: Nombre de marqueurs

en: Number of bars
fr: Nombre de mesures

en: Number of consecutive analysis:
fr: Nombre d’analyses consécutives :

en: Number of echoes
fr: Nombre d’échos

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
fr: Le nombre maximal d’édition devrait être dans la plage 1 - 10000.

en: Number of labels
fr: Nombre de marqueurs

en: Number of repeats
fr: Nombre de répétitions

en: Number of vocoder bands
fr: Nombre de bandes de vocodeurs

en: Numbering after File name prefix
fr: Numérotation après le préfixe de nom de fichier

en: Numbering before Label/Track Name
fr: Numérotation avant le nom d'étiquette / le nom de piste

en: Nyquist Effect Workbench
fr: Panoplie d’effet Nyquist

en: Nyquist Effect Workbench -
fr: Panoplie d’effet Nyquist -

en: Nyquist Effects
fr: Effets Nyquist

en: Nyquist Plugin Installer
fr: Installateur de greffon Nyquist

en: Nyquist Prompt
fr: Console Nyquist

en: Nyquist Worker
fr: Console Nyquist

en: Nyquist returned a list.
fr: Nyquist a retourné une liste.

en: Nyquist returned an empty array.
fr: Nyquist a retourné un tableau vide.

en: Nyquist returned nil audio.
fr: Nyquist n’a pas retourné d’audio.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
fr: Nyquist a retourné un canal audio comme tableau.

en: Nyquist returned the value: %d
fr: Nyquist a retourné la valeur : %d

en: Nyquist returned the value: %f
fr: Nyquist a retourné la valeur : %f

en: Nyquist returned too many audio channels.
fr: Nyquist a retourné trop de canaux audio.

en: Nyquist scripts
fr: Scripts Nyquist

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
fr: Scripts Nyquist (*.ny)|*.ny|scripts Lisp (*.lsp)|*.lsp|Tous les fichiers|*

en: O&pen:
fr: O&uvrir :

en: O&rder:
fr: O&rdre :

en: O&utput
fr: S&ortie

en: Off
fr: Éteint

en: Ogg Vorbis Files
fr: Fichiers Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Import and Export
fr: Import et Export Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
fr: Fichiers Ogg Vorbis

en: Old
fr: Vieux

en: Old Sensitivity
fr: Sensibilité ancienne

en: On
fr: Actif

en: On your computer
fr: Sur votre ordinateur

en: Once you have made storage space available on audio.com, click Retry.
fr: Une fois que vous avez rendu l'espace de stockage disponible sur audio.com, cliquez sur Réessayer.

en: One column per channel.~%
fr: Une colonne par canal.~%

en: One or more saved labels could not be read.
fr: Une ou plusieurs étiquettes enregistrés n'ont pas pu être lues.

en: One row per channel.~%
fr: Une ligne par canal.~%

en: Only avformat.dll
fr: Seulement avformat.dll

en: Only lame_enc.dll
fr: Seulement lame_enc.dll

en: Only libavformat.dylib
fr: Seulement libavformat.dylib

en: Only libavformat.so
fr: Seulement libavformat.so

en: Only libmp3lame.dylib
fr: Seulement libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so
fr: Uniquement libmp3lame.so

en: Only libmp3lame.so.0
fr: Seulement libmp3lame.so.0

en: Only libmp3lame64bit.dylib
fr: Seulement libmp3lame64bit.dylib

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
fr: Seuls vous et les personnes avec lesquelles vous partagez un lien pourrez écouter cet audio.

en: Oops! It looks like there was an issue with your input.
    Please ensure your email is correct and that your password is at least 8 characters long
fr: Oups ! Il semble qu'il y ait eu un problème avec votre saisie.
    Veuillez vous assurer que votre adresse e-mail est correcte et que votre mot de passe comporte au moins 8 caractères

en: Op&en Menu on Focused Track...
fr: Ouvrir le me&nu sur la piste visée…

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open &From Cloud
fr: Ouvrir depuis le &Cloud

en: Open &Recent...
fr: Ouvrir un fichier &récent…

en: Open Cloud &Audio File...
fr: Ouvrir un fichier &Audio du cloud...

en: Open Cloud &Project...
fr: Ouvrir un &Projet du cloud...

en: Open Plugin &Manager
fr: Ouvrir le gestionnaire de greffons

en: Open Project...
fr: Ouvrir un projet…

en: Open Project2
fr: Ouvre projet2

en: Open Recent
fr: Ouvrir les fichiers récents

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
fr: Ouvrir un nouveau projet pour modifier les raccourcis clavier.

en: Open cloud audio file
fr: Ouvrir un fichier audio du cloud

en: Open custom FFmpeg format options
fr: Ouvrir les options personnalisées du format FFmpeg

en: Open from Cloud
fr: Ouvrir depuis le Cloud

en: Open from audio.com
fr: Ouvrir depuis audio.com

en: Open local project
fr: Ouvrir un projet local

en: Open menu...
fr: Ouvrir le menu…

en: Open new version
fr: Ouvrir une nouvelle version

en: Open script
fr: Ouvrir un script

en: Opened: %d
fr: Ouvert : %d

en: Opening Audacity Project
fr: Ouverture d’un Projet Audacity

en: Opens a project.
fr: Ouvre un projet.

en: Operation terminated
fr: Opération terminée

en: Operation was canceled by user
fr: L'opération a été annulée par l'utilisateur

en: Optimize for
fr: Optimisé pour

en: Optional header text
fr: Entête de texte optionnelle

en: Options...
fr: Options…

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
fr: Fichiers Opus (OggOpus) (FFmpeg)

en: Opus Files
fr: Fichiers Opus

en: Opus Import and Export
fr: Import et Export Opus

en: Opus files
fr: Fichiers Opus

en: Or use email and password
fr: Ou utilisez votre e-mail et mot de passe

en: Other uncompressed files
fr: Autres formats non-compressés

en: Other...
fr: Autre…

en: Out of memory!
fr: Mémoire disponible insuffisante !

en: Outer fade &down length:
fr: Longueur de fon&du externe à la fermeture :

en: Outer fade &up length:
fr: Longueur de fond&u externe à l’ouverture :

en: Output
fr: Sortie

en: Output Channels: %2d
fr: Canaux de sortie : %2d

en: Output choice
fr: Choix de sortie

en: Output gain (dB)
fr: Gain de sortie (dB)

en: Output level
fr: Niveau de sortie

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
fr: Qualité générale, utilisée différemment selon les codecs
    Requis pour vorbis
    0 - automatique
    -1 - Arrêté (utilise le Bit Rate)

en: Overwrite Project Warning
fr: Attenton à l’écrasement du projet

en: Overwrite existing curve '%s'?
fr: Écraser la courbe '%s' existante ?

en: Overwrite existing files
fr: Écraser les fichiers existants

en: Overwrite preset '%s'?
fr: Écraser le préréglage '%s' ?

en: Overwrite the plug-in file %s?
fr: Écraser le fichier du greffon %s ?

en: PAL frames (25 fps)
fr: Images PAL (25 i/s)

en: Packet Size:
fr: Taille de paquet :

en: Packet size
    Optional
    0 - default
fr: Taille de paquet
    Optionnel
    0 - par défaut

en: Page %d of %d
fr: Page %d de %d

en: Palette...
fr: Palette…

en: Pan
fr: Panoramique

en: Pan &Left on Focused Track
fr: Panoramique à gauche sur &la piste visée

en: Pan &Right on Focused Track
fr: Panoramique à d&roite sur la piste visée

en: Pan Center
fr: Pan centré

en: Pan Left
fr: Pan gauche

en: Pan Right
fr: Pan droit

en: Pan Track
fr: Panoramiser la piste

en: Pan:
fr: Pan :

en: Panel
fr: Panneau

en: Panned audio track(s)
fr: Piste(s) audio panoramisée(s)

en: Parameter 1
fr: Paramètre 1

en: Parameter 2
fr: Paramètre 2

en: Parameter controls
fr: Contrôles de paramètre

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Passband Ripple (dB)
fr: Ondulation de bande &passante (dB)

en: Passed correctness check!
fr: Vérification de justesse réussie !

en: Password
fr: Mot de passe

en: Paste
fr: Coller

en: Paste Te&xt to New Label
fr: Coller le te&xte dans un nouveau marqueur

en: Paste Text to New Label
fr: Coller le texte dans la nouvelle étiquette

en: Paste audio
fr: Coller l’audio

en: Paste audio from other Audacity project as
fr: Coller l'audio d'un autre projet Audacity en tant que

en: Paste clip
fr: Coller le clip

en: Paste from clipboard
fr: Coller depuis le presse-papier

en: Paste: %lld
fr: Coller : %lld

en: Pasted audio
fr: Audio collé

en: Pasted from the clipboard
fr: Collé depuis le presse-papier

en: Pasted text from the clipboard
fr: Texte collé depuis le presse-papier

en: Pasting clip contents, please wait
fr: Collage du contenu du clip, veuillez patienter

en: Path
fr: Chemin

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
fr: Paulstretch ne s’utilise que pour un étirement temporel extrême ou pour un effet de "stase"

en: PdO Method:
fr: Méthode PdO :

en: Peak amplitude dB
fr: Amplitude crête dB

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%~
                   Suggested Threshold Setting ~a dB.
fr: Pic basé sur les premières ~a secondes ~a dB~%~
                   Réglage de seuil suggéré ~a dB.

en: Peak level
fr: Niveau de pic

en: Peak:
fr: Pic :

en: Percent C&hange:
fr: Pourcentage de modification (&h) :

en: Percent Change
fr: Pourcentage de modification

en: Percussion Limiter
fr: Limiteur de percussion

en: Performing %d edits...
fr: Traitement de %d éditions…

en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
fr: Réalise un filtrage RII (IIR en anglais) qui simule des filtres analogiques

en: Period
fr: Période

en: Ping (short)
fr: Ping (court)

en: Pinned &head position
fr: Position de tête épinglée (&h)

en: Pitch
fr: Hauteur

en: Pitch &Down
fr: &Diminuer la hauteur

en: Pitch &Up
fr: A&ugmenter la hauteur

en: Pitch (EAC)
fr: Hauteur (EAC)

en: Pitch Shift
fr: Décalage de hauteur

en: Pitch and Speed
fr: Hauteur et Vitesse

en: Pitch and Speed...
fr: Hauteur et Vitesse...

en: Pitch and Tempo
fr: Hauteur et tempo

en: Pitch and Tempo Change support
fr: Support du changement de hauteur et de tempo

en: Pitch change effect
fr: Effet de changement de hauteur

en: Pitch change per echo (semitones)
fr: Modification de hauteur par écho (demi-tons)

en: Pitch/Tempo
fr: Hauteur/tempo

en: Pl&ay Once
fr: &Jouer une fois

en: Pl&ay/Stop
fr: Lecture/&arrêt

en: Pl&aying
fr: En lecture (&a)

en: Pla&y-at-Speed Toolbar
fr: Barre d'outils de Lecture-à-la-vitesse (&y)

en: Play
fr: Lecture

en: Play &Before Selection Start
fr: Lire avant le dé&but de la sélection

en: Play &Once/Stop
fr: Jouer une f&ois/&arrêt

en: Play &One Second
fr: Lire une sec&onde

en: Play Af&ter Selection Start
fr: Lire après le début de la sélec&tion

en: Play Aft&er Selection End
fr: Lire après la fin de la sél&ection

en: Play Be&fore Selection End
fr: Lire avant la &fin de la sélection

en: Play Before a&nd After Selection Start
fr: Lire ava&nt et après le début de la sélection

en: Play Before an&d After Selection End
fr: Lire avant et après la fin &de la sélection

en: Play C&ut Preview
fr: Prélecture de la co&upe

en: Play C&ut Preview-at-Speed
fr: Prélecture-à-la-vitesse de la co&upe

en: Play Once
fr: Lire une f&ois

en: Play at selected speed
fr: Lire à la vitesse sélectionnée

en: Play to &Selection
fr: Lire jusqu’à la &sélection

en: Play-at-Speed
fr: Lecture-à-la-vitesse

en: Play-at-Speed &Once
fr: Lecture-à-la-vitesse une f&ois

en: Play-at-Speed Once
fr: Lecture-à-la-vitesse une fois

en: Play/Stop and &Set Cursor
fr: Lecture/arrêt et po&sitionnement du curseur

en: Playable Track
fr: Piste lisible

en: Playback
fr: Lecture

en: Playback Device
fr: Périphérique de lecture

en: Playback Level
fr: Niveau de lecture

en: Playback Meter
fr: VU-mètre de lecture

en: Playback Meter Options
fr: Options du VU-mètre de lecture

en: Playback Speed
fr: Vitesse de lecture

en: Playback channels: %d
fr: Canaux de lecture : %d

en: Playing
fr: En lecture

en: Playing Audio
fr: Lecture audio

en: Playing at Speed
fr: Lecture à vitesse variable

en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
fr: Veuillez vérifier que le répertoire existe, dispose des autorisations nécessaires et que le lecteur n'est pas plein.

en: Please choose an existing file.
fr: Veuillez choisir un fichier existant.

en: Please save and close the current project first.
fr: Veuillez d’abord enregistrer et fermer le projet actuel.

en: Please select a Note Track.
fr: Veuillez sélectionner une piste de note.

en: Please select a time within a clip.
fr: Veuillez sélectionner un temps compris dans un clip.

en: Please select an audio track.
fr: Veuillez sélectionner une piste audio.

en: Please select at least %d channels.
fr: Veuillez sélectionner au moins %d canaux.

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
fr: Veuillez sélectionner au moins une piste audio et une piste MIDI.

en: Please select codec before saving a profile
fr: Veuillez sélectionner le codec avant d'enregistrer un profil

en: Please select format before saving a profile
fr: Veuillez sélectionner le format avant de d'enregistrer un profil

en: Please select in a mono track.
fr: Veuillez sélectionner une piste mono.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
fr: Veuillez sélectionner une piste stéréo ou deux pistes mono.

en: Please select only one Note Track at a time.
fr: Veuillez ne sélectionner qu’une seule note à la fois.

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Plot Spectrum...
fr: Tracer le spectre…

en: Pluck MIDI pitch
fr: Hauteur MIDI pluck

en: Plug-in
fr: Greffon

en: Plug-in already exists
fr: Le greffon existe déjà

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
fr: Le fichier greffon est en utilisation. Échec de l’écrasement

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
fr: Le groupe de greffons à %s a été fusionné avec un groupe précédemment défini

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
fr: L’élément de greffon à %s est en conflit avec un élément précédemment défini et a été supprimé

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
fr: Les éléments du greffon à %s spécifient des emplacements contradictoires

en: Plug-in support
fr: Support de greffon

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
fr: Greffons installés.~%(Utilisez le gestionnaire de greffon pour activer les effets) :

en: Plug-ins updated:
fr: Greffons mise à jour :

en: Plugin
fr: Greffon

en: Plugin Error
fr: Erreur de greffon

en: Plugin Manager
fr: Gestionnaire de greffon

en: Plugin Settings
fr: Réglages du greffon

en: Podcast/Radio
fr: Podcast / Radio

en: Point after sound
fr: Point après le son

en: Point before sound
fr: Point avant le son

en: Power
fr: Puissance

en: Pre&ferences
fr: Pré&férences

en: Pre&vious Clip Boundary
fr: Délimitati&ons du clip précédent

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
fr: Limite précédente du clip au curseur (&v)

en: Pre-processing
fr: Pré-traitement

en: Pre-ro&ll:
fr: Pré-&lancement :

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
fr: Méthode d’ordre de prédiction
    Estimer - plus rapide, faible compression
    Recherche log - plus lent, meilleure compression
    Recherche complète - par défaut

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preferences > Application
fr: Préférences > Application

en: Preferences > Directories
fr: Préférences > Répertoires

en: Preferences for Application
fr: Préférences pour l'application

en: Preferences for Batch
fr: Préférences pour le traitement par lot

en: Preferences for Cloud
fr: Préférences pour le Cloud

en: Preferences for Directories
fr: Préférences pour les répertoires

en: Preferences for Effects
fr: Préférences pour les effets

en: Preferences for ExtImport
fr: Préférences pour ExtImport

en: Preferences for GUI
fr: Préférences pour l’IGU

en: Preferences for ImportExport
fr: Préférences pour ImportExport

en: Preferences for KeyConfig
fr: Préférences pour KeyConfig

en: Preferences for Library
fr: Préférences des bibliothèques

en: Preferences for MidiIO
fr: Préférences pour MIDI ES

en: Preferences for Module
fr: Préférences pour le module

en: Preferences for Playback
fr: Préférences pour la lecture

en: Preferences for Quality
fr: Préférences pour la qualité

en: Preferences for Recording
fr: Préférences pour l’enregistrement

en: Preferences for Spectrum
fr: Préférences pour les spectres

en: Preferences for Theme
fr: Préférences pour les thèmes

en: Preferences for Tracks
fr: Préférences pour les pistes

en: Preferences for TracksBehaviors
fr: Préférences pour les comportements de pistes

en: Preferences for Waveforms
fr: Préférences des formes d’onde

en: Preferences:
fr: Préférences :

en: Preparing audio...
fr: Préparation de l'audio…

en: Preparing preview
fr: Préparation de la prélecture

en: Preparing...
fr: Préparation…

en: Preset
fr: Préréglage

en: Preset '%s' does not exist.
fr: Le préréglage '%s' n’existe pas.

en: Preset 1:
fr: Préréglage 1 :

en: Preset 2:
fr: Préréglage 2 :

en: Preset already exists.
    
    Replace?
fr: Le préréglage existe déjà.
    
    Le remplacer ?

en: Preset name:
fr: Nom du préréglage :

en: Preset:
fr: Préréglage :

en: Presets
fr: Préréglages

en: Presets && settings
fr: Préréglages et paramètres

en: Presmooth Time
fr: Durée de prélissage

en: Presmooth Time:
fr: Durée de prélissage :

en: Press
fr: Presser

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
fr: Appuyer sur F2 ou double-cliquer pour éditer le contenu des cellules.

en: Prev
fr: Précédent

en: Preview effect
fr: Aperçu de l’effet

en: Preview not available
fr: La prévisualisation n’est pas disponible

en: Previewing
fr: Prélecture

en: Previews can be updated only for Cloud projects
fr: Les aperçus ne peuvent être mis à jour que pour les projets Cloud

en: Previo&us Clip
fr: Clip précédent (&u)

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous slide
fr: Annonce précédente

en: Primary shared object files
fr: Fichiers primaires d’objets partagés

en: Private
fr: Privé

en: Problem details
fr: Détails du problème

en: Processing complete.
fr: Traitement terminé.

en: Processing first track of stereo pair: %s
fr: Traitement de la première piste d’une paire stéréo : %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
fr: Traitement de la seconde piste d’une paire stéréo : %s

en: Processing stereo channels independently: %s
fr: Traiter indépendamment les canaux stéréo : %s

en: Processing...   %i%%
fr: Traitement…   %i%%

en: Processing...   0%%
fr: Traitement…   0%%

en: Processing: %s
fr: Traitement : %s

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
fr: Produit avec <span>Sample Data Export</span> pour
    <a href="~a">Audacity</a> par Steve
    Daulton

en: Profile:
fr: Profil :

en: Program
fr: Programme

en: Program build date:
fr: Date de compilation du programme :

en: Program name appears to be missing.
fr: Le nom du programme semble être manquant.

en: Progress
fr: Progression

en: Project
fr: Projet

en: Project Dependencies
fr: Fichiers associés au projet

en: Project Depends on Other Audio Files
fr: Le projet dépend d’autres fichiers audio

en: Project E&nd
fr: Fi&n du projet

en: Project End
fr: Fin du projet

en: Project Name
fr: Nom du Projet

en: Project Recovered
fr: Projet récupéré

en: Project Start
fr: Début du projet

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
fr: Le vérificateur de projet a trouvé des incohérences de fichier pendant la récupération automatique.
    
    Sélectionnez 'Aide > Diagnostic > Afficher le journal…' pour voir les détails.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
fr: La vérification du projet du dossier "%s" 
    a détecté %lld fichier(s)-bloc (.auf) alias manquant(s). 
    Audacity peut régénérer complètement ces fichiers 
    à partir de l’audio actuellement dans le projet.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
fr: La vérification du projet du dossier "%s" 
    a détecté %lld fichier(s)-bloc (.au) de données audio manquantes. 
    probablement à cause d’un bug, d’un plantage du système, ou d’un 
    effacement accidentel. Audacity ne peut pas récupérer 
    ces fichiers manquants automatiquement. 
    
    Si vous choisissez la première ou la deuxième option ci-dessous, 
    vous pouvez essayer de trouver et restaurer les fichiers manquants 
    à leurs emplacements précédents. 
    
    Notez que pour la deuxième option, la forme d’onde 
    pourrait ne pas afficher de silence.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
fr: La vérification du projet du dossier "%s" 
    a détecté qu’il manque %lld fichier(s) audio externe(s) 
    ('fichiers alias'). Audacity ne peut pas 
    récupérer ces fichiers automatiquement. 
    
    Si vous choisissez la première ou le deuxième option ci-dessous, 
    vous pouvez essayer de trouver et restaurer les fichiers manquants 
    à leurs emplacements précédents. 
    
    Notez que pour la deuxième option, la forme d’onde 
    pourrait ne pas afficher de silence. 
    
    Si vous choisissez la troisième option, ceci enregistrera le 
    projet dans son état actuel, à moins d’utiliser "Fermer le projet immédiatement" lors de prochaines alertes d’erreur.

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
fr: La vérification de projet du dossier "%s" 
    indique %d bloc(s) de fichier orphelin(s). Ces fichiers sont inutilisés 
    dans ce projet, mais peuvent appartenir à d’autres projets. 
    Ils ne sont pas dommageables et sont petits.

en: Project check read faulty Sequence tags.
fr: La vérification du projet a lu des balises de séquence incorrectes.

en: Project contains unsaved changes. There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Discarding changes will open the latest version instead.
fr: Le projet contient des modifications non enregistrées. Il existe une version plus récente de ce projet Audacity sur Audio.com. Si vous annulez les modifications, la dernière version s'ouvrira à la place.

en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
fr: Le projet est occupé
    (Impossible de travailler avec les blockfiles)

en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
fr: Le projet est corrompu
    (Impossible de travailler avec les blockfiles)

en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
fr: Le projet est dans un répertoire en lecture seule
    (Impossible de créer les fichiers temporaires requis)

en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
fr: Le projet est verrouillé
    (Impossible de travailler avec les blockfiles)

en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
fr: Le projet est en lecture seule
    (Impossible de travailler avec les blockfiles)

en: Project is syncing with audio.com. Do you want to stop the sync process?
fr: Le projet est en cours de synchronisation avec audio.com. Voulez-vous arrêter le processus de synchronisation ?

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
fr: Le projet réside sur un disque formaté en FAT.
    Copiez-le sur un autre lecteur pour l’ouvrir.

en: Project update required
fr: Mise à jour du projet nécessaire

en: Project version conflict detected
fr: Conflit de version de projet détecté

en: Project was closed before snapshot was created
fr: Le projet a été fermé avant la création du snapshot

en: Project was recovered
fr: Le projet a été récupéré

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
fr: Les projets ne peuvent pas être enregistrés sur des lecteurs FAT.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
fr: Il est nécessaire de configurer correctement FFmpeg.
    Vous pouvez le configurer dans Préférences > Bibliothèques.

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
fr: Fournit la prise en charge des effets Audio Unit à Audacity

en: Provides LADSPA Effects
fr: Fournit des effets LADSPA

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
fr: Fournit la prise en charge des effets LV2 à Audacity

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
fr: Fournit la prise en charge des effets Nyquist à Audacity

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
fr: Fournit le support des effets Vamp à Audacity

en: Provides builtin commands to Audacity
fr: Fournit des commandes intégrées à Audacity

en: Provides builtin effects to Audacity
fr: Fournit des effets intégrés à Audacity

en: Public
fr: Publique

en: Punch and Rol&l Record
fr: Enregistrement Punch and Rol&l

en: Punch and Roll Recording
fr: Enregistrement Punch and Roll

en: Q (higher value reduces width)
fr: Q (une valeur plus haute réduit la largeur)

en: Quality
fr: Qualité

en: Quality (kbps)
fr: Qualité (kbps)

en: Quality:
fr: Qualité :

en: Quick Fixes
fr: Corrections rapides

en: Quick-Play disabled
fr: Lecture-rapide désactivée

en: Quick-Play enabled
fr: Lecture-rapide activée

en: R
fr: D

en: R&egion
fr: Ré&gion

en: R&elease Time:
fr: T&emps de relâche :

en: R&elease time (secs):
fr: Durée de r&elâche (secs) :

en: R&emove Special
fr: Suppr&ession spéciale

en: R&escan Audio Devices
fr: Re&scanner les périphériques audio

en: R&eset
fr: Réinitialis&er

en: RMS level
fr: Niveau RMS

en: Random Seed:
fr: Graine aléatoire :

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
fr: Variations de tonalité rapide, comme ce son de guitare si populaire dans les années 1970

en: Rat&e
fr: Taux (&e)

en: Rate Change
fr: Changement de taux

en: Rate:
fr: Taux :

en: Rati&o:
fr: Rati&o :

en: Ratio %.0f to 1
fr: Ratio %.0f à 1

en: Ratio %.1f to 1
fr: Ratio %.1f à 1

en: Re&duce
fr: Ré&duire

en: Re&name Track...
fr: Renommer la piste...

en: Re&store
fr: Re&staurer

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
fr: Conserver les marqueurs si la sélec&tion s’aligne sur un marqueur

en: Read as Zero
fr: Lire en tant que zéro

en: Reading data again...
fr: Relecture des données…

en: Real-time Conversion
fr: Conversion en temps réel

en: Realtime Effects
fr: Effets temps réel

en: Realtime effect o&rganization:
fr: O&rganisation d'effet temps-réel :

en: Realtime effects
fr: Effets temps réel

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
fr: Les effets temps réel ne sont pas destructifs et peuvent être modifiés à tout moment.

en: Realtime effects for %s
fr: Effets temps réel pour %s

en: Rearrange sub-views
fr: Réorganiser les vues secondaires

en: Reassignment
fr: Réassignement

en: Received %d while opening devices
fr: Reçu %d lors de l’ouverture des périphériques

en: Recent &Files
fr: &Fichiers récents

en: Record
fr: Enregistrement

en: Record &New Track
fr: Enregistrer une &nouvelle piste

en: Record Meter
fr: VU-mètre d’enregistrement

en: Record New Track
fr: Enregistre une nouvelle piste

en: Record on a new track
fr: Enregistrer sur une nouvelle piste

en: Record/Playhead
fr: Tête d'enregistrement / lecture

en: Recorded Audio
fr: Audio enregistré

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
fr: L’audio enregistré a été perdu aux emplacements marqués.
    Causes possibles :
    
    D’autres applications sont en compétition avec Audacity en ce qui concerne le temps-processeur
    
    Vous êtes en train d'enregistrer directement vers un périphérique de stockage externe lent

en: Recorded_Audio
fr: Audio_enregistré

en: Recording
fr: Enregistrement

en: Recording &Channels
fr: &Canaux d’enregistrement

en: Recording - Choosing the Recording Device
fr: Enregistrement - Choisir le périphérique d’enregistrement

en: Recording - Choosing the Recording Source
fr: Enregistrement - Choisir la source d’enregistrement

en: Recording - Setting the Recording Level
fr: Enregistrement - Choisir le niveau d’enregistrement

en: Recording Audio
fr: Enregistrement audio

en: Recording Channels
fr: Canaux d’enregistrement

en: Recording Device
fr: Périphérique d’enregistrement

en: Recording Exported:
fr: Enregistrement exporté :

en: Recording Level
fr: Niveau d’enregistrement

en: Recording Meter
fr: VU-mètre d’enregistrement

en: Recording Meter Options
fr: Options du VU-mètre d’enregistrement

en: Recording Saved:
fr: Enregistrement sauvegardé :

en: Recording channels: %d
fr: Canaux d’enregistrement : %d

en: Recording duration:
fr: Durée d’enregistrement :

en: Recording end:
fr: Fin de l’enregistrement :

en: Recording start:
fr: Début de l’enregistrement :

en: Recording stops and starts
fr: Débuts et fins d’enregistrement

en: Recording volume is emulated
fr: Le volume d’enregistrement est émulé

en: Recording volume is native
fr: Le volume d’enregistrement est natif

en: Recording will commence in:
fr: L’enregistrement commencera dans :

en: Recover
fr: Récupérer

en: Recoverable &projects
fr: &Projets récupérables

en: Rectangle
fr: Rectangulaire

en: Rectangular
fr: Rectangulaire

en: Rectifier Distortion
fr: Rectifieur de distorsion

en: Redo
fr: Rétablir

en: Redo previous change
fr: Rétablir la dernière modification

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
fr: Réduire l’amplitude pour permettre la restauration des pics (dB)

en: Reduces "dynamic range", or differences between loud and quiet parts.
fr: Réduit la « plage dynamique », ou les différences entre les parties fortes et faibles.

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
fr: Réduit (duck) le volume d’une ou plusieurs piste(s) lorsque le volume d’une piste de "contrôle" spécifiée atteint un niveau particulier

en: Refresh Rate
fr: Taux de rafraîchissement

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
fr: Recréer les fichiers alias de sommaire (sûr et recommandé)

en: Region around sounds
fr: Région autour des sons

en: Region between sounds
fr: Région entre des sons

en: Regular
fr: Régulier

en: Regular Interval Labels
fr: Marqueurs d’intervalles réguliers

en: Relative To:
fr: Relatif à :

en: Release Time
fr: Temps de relâche

en: Release Time %.1f secs
fr: Temps de relâche de %.1f secs

en: Release build (debug level %d)
fr: Version de publication (niveau de débogage %d)

en: Release time
fr: Durée de relâche

en: Reload
fr: Recharger

en: Remaining Time:
fr: Temps restant :

en: Remember my choice and don't ask again
fr: Se souvenir de mon choix et ne plus me demander

en: Remind me later
fr: Rappelez le moi plus tard

en: Remo&ve
fr: Retirer (&v)

en: Remo&ve Tracks
fr: Sup&primer la (les) piste(s)

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove %s
fr: Retirer %s

en: Remove Track
fr: Supprimer la piste

en: Removed %s from %s
fr: Retirés %s de %s

en: Removed Cut Line
fr: Supprimer la ligne de coupe

en: Removed audio track(s)
fr: Piste(s) audio supprimée(s)

en: Removed track '%s'.
fr: Piste '%s' retirée.

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
fr: Supprimer le bruit de fond comme les ventilateurs, les bruits de bande, ou les ronflements

en: Removing DC offset and Normalizing...
fr: Suppression du décalage CC et normalisation…

en: Removing DC offset...
fr: Suppression du décalage CC…

en: Removing Dependencies
fr: Suppression des fichiers associés

en: Rename '%s'
fr: Renommer '%s'

en: Rename '%s' to...
fr: Renommer '%s' en…

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
fr: Renommer 'sans nom' pour enregistrer une nouvelle entrée.
    'OK' enregistre toutes les modifications, 'Annuler' ne les enregistre pas.

en: Rename Clip...
fr: Renommer le clip…

en: Rename...
fr: Renommer…

en: Renamed '%s' to '%s'
fr: '%s' renommé en '%s'

en: Render
fr: Rendu

en: Render Pitch and &Speed
fr: Rendu de la Hauteur et de la Vitesse (&s)

en: Render Pitch and Speed
fr: Rendu de la Hauteur et de la Vitesse

en: Rendered all audio in track '%s'
fr: Toute l’audio de la piste '%s' rendue

en: Rendered time-stretched audio
fr: Rendu audio étiré temporellement

en: Rendering Control-Track Time-Stretched Audio
fr: Contrôle du rendu-Temps de piste-Audio étirée

en: Repair
fr: Réparer

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
fr: Réparation utilise des données audio situées hors de la sélection.
    
    Sélectionnez une région avec de l’audio touchant au moins un de ses côtés.
    
    Plus il y a d’audio alentour, meilleur est le résultat.

en: Repeat
fr: Répéter

en: Repeat %s
fr: Répéter %s

en: Repeat Last Analyzer
fr: Répéter le dernier analyseur

en: Repeat Last Effect
fr: Répéter le dernier effet

en: Repeat Last Generator
fr: Répéter le dernier générateur

en: Repeat Last Tool
fr: Répéter le dernier outil

en: Repeat processing
fr: Répéter le traitement

en: Repeats the selected audio again and again
fr: Répète l’audio sélectionné encore et encore

en: Repeats the selection the specified number of times
fr: Répète la sélection du nombre de fois spécifié

en: Replace %s
fr: Remplacer %s

en: Replace effect
fr: Remplacer l'effet

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
fr: Remplacer l’audio manquant par du silence (permanent immédiatement)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
fr: Remplacer l’audio manquant par du silence (permanent immédiatement).

en: Replace preset '%s'?
fr: Remplacer le préréglage '%s' ?

en: Replaced %s with %s
fr: Remplacer %s avec %s

en: Report generated to:
fr: Rapport généré pour :

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
fr: Courbe demandée introuvable, utilisation de 'sans nom'

en: Requested value exceeds memory capacity.
fr: La valeur demandée excède la capacité mémoire.

en: Resample
fr: Rééchantillonner

en: Resample Track
fr: Rééchantillonner la piste

en: Resampled audio track(s)
fr: Piste(s) audio rééchantillonnée(s)

en: Resampling failed.
fr: Échec du ré-échantillonnage.

en: Resampling track %d
fr: Rééchantillonnage de la piste %d

en: Rese&t...
fr: Réini&tialiser…

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset &Configuration
fr: Réinitialiser la &configuration

en: Reset Clip Pitch
fr: Réinitialiser la hauteur du clip

en: Reset Clip Speed
fr: Réinitialiser la vitesse du clip

en: Reset Genres
fr: Réinitialiser les genres

en: Reset Toolb&ars
fr: Réinitialiser les b&arres d’outils

en: Reset Zoom
fr: Réinitialiser le Zoom

en: Resid&ue
fr: Résid&u

en: Residual level
fr: Niveau résiduel

en: Resize:
fr: Redimensionner :

en: Reso&nance:
fr: Réso&nnance :

en: Resonance
fr: Résonnance

en: Resonant Noise
fr: Bruit de résonnance

en: Restart system
fr: Redémarrer le système

en: Restore Defaults
fr: Restaurer les réglages par défaut

en: Result
fr: Résultat

en: Results
fr: Résultats

en: Retrieve Selectio&n
fr: Récupérer la sélectio&n

en: Retry
fr: Réessayer

en: Rever&berance (%):
fr: Réver&bération (%) :

en: Reverb
fr: Réverbération

en: Reverse
fr: Inverser sens

en: Reverse Bouncing Ball
fr: Balle rebondissante inversée

en: Reverses the selected audio
fr: Renverse l’audio sélectionné

en: Rhythm Track
fr: Piste de rythme

en: Rhythm track duration
fr: Durée de la piste de rythme

en: Right (dB)
fr: Droit (dB)

en: Right (linear)
fr: Droit (linéaire)

en: Right Only
fr: Droit uniquement

en: Right-click for menu.
fr: Clic-droit pour le menu.

en: Right-click for menu. Ctrl+scroll to zoom.
fr: Clic droit pour accéder au menu. Ctrl+défilement pour zoomer.

en: Risset Drum
fr: Batterie Risset

en: Roll-off (dB per octave)
fr: Roll-off (dB par octave)

en: Rounded In
fr: Entrée arrondie

en: Rounded Out
fr: Sortie arrondie

en: Rule deletion confirmation
fr: Confirmation de suppression de règle

en: Rules to choose import filters
fr: Règles de choix des filtres d’importation

en: Run
fr: Lancer

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
fr: L’ouverture simultanée de deux sessions d’Audacity
    peut entraîner des pertes de données ou un plantage du système.

en: S&ave/Manage Curves...
fr: S&auvegarder/gérer les courbes…

en: S&ave:
fr: S&auvegarder :

en: S&cale:
fr: É&chelle :

en: S&hare Audio...
fr: Partager l'audio...

en: S&how 'How would you like to export?' dialog
fr: Affic&her la boîte de dialogue 'Comment souhaitez-vous exporter ?'

en: S&ort Tracks
fr: &Trier les pistes

en: S&pectrogram Settings...
fr: &Paramètres du spectrogramme…

en: S&teps per window:
fr: É&tapes par fenêtre :

en: S&tore Selection
fr: Stocker la &sélection

en: S&witch view to Beats and Measures and align with musical grid
fr: Basculer la vue vers les Temps et Mesures et l'aligner sur la grille musicale

en: S-Curve Down
fr: Courbe-S vers le bas

en: S-Curve In
fr: Entrée en courbe-S

en: S-Curve Out
fr: Sortie en courbe-S

en: S-Curve Up
fr: Courbe-S vers le haut

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
fr: Temps SBMS / étirement de hauteur

en: SF (Berkeley/IRCAM/CARL)
fr: SF (Berkeley / IRCAM / CARL)

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
fr: Échec de l’initialisation de la bibliothèque SQLite.  Audacity ne peut pas continuer.

en: SQLite3 error
fr: Erreur SQLite3

en: Same name
fr: Même nom

en: Sample #
fr: Échantillon #

en: Sample &Rate
fr: &Taux d’échantillonnage

en: Sample Count
fr: Compteur d’échantillon

en: Sample Data Export
fr: Export de donnée d’échantillon

en: Sample Data Import
fr: Importation de données d’échantillon

en: Sample Edit
fr: Édition d’échantillon

en: Sample Rate Con&verter:
fr: Con&vertisseur de taux d’échantillonnage :

en: Sample Rate Conver&ter:
fr: Conver&tisseur de taux d’échantillonnage :

en: Sample Rate used when recording new tracks, mixing down tracks and for playback in this project.
fr: Taux d'échantillonnage utilisé lors de l'enregistrement de nouvelles pistes, du mixage des pistes et de la lecture de ce projet.

en: Sample Rate:
fr: Taux d’échantillonnage :

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
fr: Taux d’échantillonnage : ~a Hz.  Valeurs d’échantillon sur l’échelle ~a.~%~a~%~a

en: Sample Rates
fr: Taux d’échantillonnage

en: Sample Track
fr: Piste d'échantillon

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
fr: Taux d’échantillonnage (Hz)
    0 - ne change pas le taux d’échantillonnage

en: Sample rate conversion
fr: Conversion de taux d’échantillonnage

en: Sample rate:
fr: Taux d’échantillonnage :

en: Samples
fr: Échantillons

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save %s
fr: Enregistrer %s

en: Save &To Cloud...
fr: Enregis&trer dans le cloud...

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: Save Copy
fr: Enregistrer une copie

en: Save Files
fr: Enregistrer les fichiers

en: Save Log
fr: Enregistrer le journal

en: Save Metadata As:
fr: Enregistrer les métadonnées sous :

en: Save Nyquist script
fr: Enregistrer le script Nyquist

en: Save Preset
fr: Enregistrer le préréglage

en: Save Preset...
fr: Enregistrer le préréglage…

en: Save Project &As...
fr: Enregistrer le projet sous…

en: Save Project As:
fr: Enregistrer le projet sous :

en: Save Project...
fr: Enregistrer le projet…

en: Save Project2
fr: Enregistrer projet2

en: Save Theme Cache
fr: Enregistrer le Cache du Thème

en: Save Timer Recording As
fr: Sauver l’enregistrement programmé sous

en: Save VST Preset As:
fr: Enregistrer le préréglage VST sous :

en: Save VST3 Preset As:
fr: Enregistrer le préréglage VST3 sous :

en: Save Without Copying
fr: Enregistrer sans copier

en: Save behavior
fr: Action à l'enregistrement

en: Save file as
fr: Enregistrer le fichier sous

en: Save log to:
fr: Enregistrer le journal dans :

en: Save project before closing?
fr: Enregistrer le projet avant de fermer ?

en: Save script
fr: Enregistrer le script

en: Save script as...
fr: Enregistrer le script sous…

en: Save this project
fr: Enregistrer ce projet

en: Save to &computer
fr: Enregistrer sur l'&ordinateur

en: Save to Cloud
fr: Enregistrer dans le Cloud

en: Save to audio.com
fr: Enregistrer sur audio.com

en: Save to computer
fr: Enregistrer sur l'ordinateur

en: Save to computer...
fr: Enregistrer sur l'ordinateur...

en: Save to the Cloud (free)
fr: Enregistrer dans le Cloud (gratuit)

en: Saved %s
fr: %s enregistré

en: Saves a copy of current project.
fr: Enregistre une copie du projet courant.

en: Saves a project.
fr: Enregistre un projet.

en: Saves the log contents.
fr: Enregistre le contenu du journal.

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
fr: Enregistrer une copie ne doit pas écraser un projet enregistré existant.
    Veuillez recommencer et sélectionner un nom original.

en: Saving an Audacity Project
fr: Enregistrer un projet Audacity

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
fr: Enregistrer et charger des fichiers de thèmes indépendants utilise un fichier séparé pour chaque image,
    mais d’autre part reste dans la même logique.

en: Saving project
fr: Enregistrement du projet

en: Sawtooth
fr: Dent de scie

en: Scale
fr: Échelle

en: Scale:
fr: Échelle :

en: Scheduled to stop at:
fr: Programmé pour s’arrêter à :

en: Script was not saved.
fr: Le script n'a pas été enregistré.

en: Scroll
fr: Défilement

en: Scroll view to playhead
fr: Faire défiler jusqu'à la tête de lecture

en: Scru&bbing
fr: Frottement (&b)

en: Scrub &Ruler
fr: &Règle du repérage

en: Scrub Bac&kwards
fr: Repérer vers l'arrière (&k)

en: Scrub For&wards
fr: Repérer vers l'avant (&w)

en: Scrubbing
fr: Repérage

en: Searc&h:
fr: Rec&hercher :

en: Search:
fr: Rechercher :

en: Searching for plugins
fr: Rechercher les greffons

en: Second greatest
fr: Second meilleur

en: Seconds
fr: Secondes

en: Seconds && samples
fr: Secondes et échantillons

en: See %s for more info.
fr: Voir %s pour plus d'info.

en: See&k
fr: Chercher (&k)

en: Seek Time when playing
fr: Saut de lecture

en: Seeking
fr: En recherche

en: Select
fr: Sélection

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
fr: Sélectionner "Complet" pour utiliser l’interface graphique si elle est fournie par l’Audio Unit. Sélectionnez "Générique" pour utiliser l’interface générique fournie par le système. Sélectionnez "Basique" pour utiliser l’interface de base en mode texte uniquement. Réouvrez l’effet pour que cela soit pris en compte.

en: Select &Font...
fr: &Police…

en: Select &interface
fr: Sélectionner une &interface

en: Select A&ll	Ctrl+A
fr: Sé&lectionner Tout	Ctrl+A

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select Audio Host
fr: Sélectionner l’hôte audio

en: Select Command
fr: Sélectionner une commande

en: Select Cursor to Stored
fr: Sélection du curseur jusqu’au stockage

en: Select Cursor to Track End
fr: Du curseur jusqu’à la fin de la piste

en: Select Curve
fr: Sélectionner la courbe

en: Select Frequencies
fr: FSélectionner les fréquences

en: Select Frequencies...
fr: Sélectionner les fréquences…

en: Select Function
fr: Sélectionner la fonction

en: Select Macro
fr: Sélectionner une macro

en: Select Next Clip
fr: Clip suivant

en: Select None
fr: Ne rien sélectionner

en: Select Playback Device
fr: Sélectionner le périphérique de lecture

en: Select Preset
fr: Sélectionner un préréglage

en: Select Previous Clip
fr: Sélectionner le clip précédent

en: Select Recording Channels
fr: Sélectionner les canaux d’enregistrement

en: Select Recording Device
fr: Sélectionner le périphérique d’enregistrement

en: Select Sync-Locked
fr: Sélectionner les verrouillées-synchro

en: Select Time
fr: Sélectionner le temps

en: Select Time...
fr: Sélectionner le temps…

en: Select Track Start to Cursor
fr: Du début de la piste jusqu’au curseur

en: Select Track Start to End
fr: Sélection du début jusqu’à la fin

en: Select Tracks
fr: Sélectionner les pistes

en: Select Tracks...
fr: Sélectionner les pistes…

en: Select Zero Crossing
fr: Sélectionner les croisements avec le zéro

en: Select a MIDI file
fr: Choisir un fichier MIDI

en: Select a directory
fr: Sélectionner un répertoire

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
fr: Choisir quelques secondes de bruit seul
    afin qu’Audacity sache ce qu’il doit filtrer.
    Cliquer ensuite sur Prendre le profil du bruit :

en: Select a file
fr: Choisir un fichier

en: Select a text file containing labels
fr: Sélectionner un fichier texte contenant les étiquettes

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
fr: Sélectionnez toute l’audio devant être filtrée, choisissez la quantité de
    bruit que vous souhaitez retirer, et cliquez sur 'OK' pour réduire le bruit.

en: Select all text
fr: Sélectionner tout le texte

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
fr: Choisir un fichier XML contenant les raccourcis clavier d’Audacity…

en: Select file
fr: Sélection d’un fichier

en: Select file(s) for batch processing...
fr: Sélectionner le(s) fichier(s) pour le traitement par lot…

en: Select file(s) to install
fr: Sélectionner un(des) fichier(s) à installer

en: Select one or more files
fr: Choisir un ou plusieurs fichiers

en: Select stream(s) to import
fr: Sélectionner le(s) flux à importer

en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
fr: Sélectionnez l’audio que %s va utiliser (Cmd + A pour tout sélectionner, par exemple) puis réessayez.

en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
fr: Sélectionnez l’audio que %s va utiliser (Ctrl + A pour tout sélectionner par exemple) puis réessayer.

en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
fr: Sélectionnez l audio à utiliser avec %s.
    
    1. Sélectionnez l’audio qui représente le bruit et utiliser %s pour obtenir votre 'profil de bruit'.
    
    2. Lorsque vous aurez votre profil de bruit, sélectionnez l’audio que
    vous voulez modifier et utiliser %s pour modifier l’audio.

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
fr: Sélectionnez la fréquence fondamentale
    et relâchez la souris

en: Select to End
fr: Sélection jusqu’à la fin

en: Select to Start
fr: Sélection jusqu’au début

en: Select xml file to export presets into
fr: Sélectionnez le fichier XML dans lequel exporter les préréglages

en: Select xml file with presets to import
fr: Sélectionnez un fichier XML contenant les préréglages à importer

en: Select...
fr: Sélectionner...

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
fr: Périphérique de lecture MIDI sélectionné : %d - %s

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
fr: Périphérique d’enregistrement MIDI sélectionné : %d - %s

en: Selected area using Brush Tool
fr: Zone sélectionnée à l'aide de l'outil Pinceau

en: Selected audio only.
    Only the selected portion of the source clip will be pasted.
fr: Audio sélectionné uniquement.
    Seule la partie sélectionnée du clip source sera collée.

en: Selected noise profile is too short.
fr: Le profil de bruit sélectionné est trop court.

en: Selected playback device: %d - %s
fr: Périphérique de lecture sélectionné : %d - %s

en: Selected recording device: %d - %s
fr: Périphérique d’enregistrement sélectionné : %d - %s

en: Selection
fr: Sélection

en: Selection Contract L&eft
fr: Contracter la sélection à gauch&e

en: Selection Contract R&ight
fr: Contracter la sélection à dro&ite

en: Selection En&d
fr: Fin &de la sélection

en: Selection End
fr: Fin de la sélection

en: Selection Extend &Left
fr: Étendre la sé&lection à gauche

en: Selection Extend &Right
fr: Étendre la sélection à d&roite

en: Selection Length
fr: Longueur de la sélection

en: Selection Sta&rt
fr: Début de la sélection (&r)

en: Selection Star&t
fr: Débu&t de la sélection

en: Selection Start
fr: Début de la sélection

en: Selection Tool
fr: Outil de sélection

en: Selection Toolbar Setup
fr: Configuration de la barre d'outils de Sélection

en: Selection is too small to use voice key.
fr: La sélection est trop petite pour pouvoir utiliser Voice Key.

en: Selection must be larger than %d samples.
fr: La sélection doit être plus large que %d échantillons.

en: Selection to &Start
fr: Début de la &sélection

en: Selection to En&d
fr: Fin de la sél&ection

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
fr: Sélection trop courte.~% Elle doit faire plus de 2 échantillons.

en: Selects Audio.
fr: Sélectionne l’audio.

en: Selects a frequency range.
fr: Sélectionne une plage de fréquence.

en: Selects a range of tracks.
fr: Sélectionner une plage de pistes.

en: Selects a time range.
fr: Sélectionner une plage de temps.

en: Semitones (half-steps)
fr: Demi-tons

en: Sensiti&vity (dB):
fr: Sensibilité (dB) (&v) :

en: Sensitivity
fr: Sensibilité

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
fr: La séquence a un fichier de bloc excédant un maximum de %s échantillons par bloc.
    Tronquage à cette longueur maximum.

en: Set
fr: Attribuer

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
fr: Paramètre le 'nombre de mesures' à zéro pour activer la 'durée de la piste de rythme'.

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
fr: Dé&finir (ou étendre) la sélection gauche

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
fr: Définir (ou étendre) la sélection d&roite

en: Set Clip
fr: Paramètre le clip

en: Set Clip...
fr: Paramétrer le clip…

en: Set De&fault
fr: Réglages par dé&faut

en: Set Display
fr: Définir affichage

en: Set Envelope
fr: Paramètre l’enveloppe

en: Set Envelope...
fr: Paramétrer l’enveloppe…

en: Set Interpolation
fr: Définir l’interpolation

en: Set Label
fr: Définir l'étiquette

en: Set Label...
fr: Définir l'étiquette...

en: Set Left Selection Boundary
fr: Définir la limite gauche de sélection

en: Set Loop &In
fr: Définir le début de lecture en boucle

en: Set Loop &Out
fr: Définir la fin de lecture en boucle

en: Set Loop To Selection
fr: Définir la lecture en boucle sur la sélection

en: Set Preference
fr: Paramétrer les préférences

en: Set Preference...
fr: Paramétrer les préférences…

en: Set Project
fr: Paramètre le projet

en: Set Project...
fr: Paramétrer le projet…

en: Set Range
fr: Régler l’étendue

en: Set Rate
fr: Fréquence d’échantillonnage

en: Set Right Selection Boundary
fr: Définir la limite droite de sélection

en: Set Selection Left at Play Position
fr: De la limite gauche de la sélection au point de lecture

en: Set Selection Right at Play Position
fr: De la limite droite de la sélection au point de lecture

en: Set Track
fr: Paramétrer la piste

en: Set Track Audio
fr: Paramètre la piste audio

en: Set Track Audio...
fr: Paramétrer l’audio de la piste…

en: Set Track Name
fr: Paramétrer le nom de la piste

en: Set Track Status
fr: Paramètre le statut de la piste

en: Set Track Status...
fr: Paramétrer le statut de la piste…

en: Set Track Visuals
fr: Paramètre les visuels de la piste

en: Set Track Visuals...
fr: Paramétrer les visuels de piste…

en: Set Track...
fr: Paramétrer la piste…

en: Set Wave Clip Name
fr: Paramétrer le nom du clip Wave

en: Set either 'Number of bars' or~%~
                        'Rhythm track duration' to greater than zero.
fr: Paramétrer soit le 'nombre de mesures' soit~%~
                        la 'durée de la piste de rythme' à plus que zéro.

en: Set range to '%ld' - '%ld'
fr: Paramètre la plage pour '%ld' - '%ld'

en: Set sound activation le&vel...
fr: Définir le ni&veau d'activation sonore...

en: Set time track display to linear
fr: Afficher le temps de la piste linéaire

en: Set time track display to logarithmic
fr: Afficher le temps de la piste logarithmique

en: Set time track interpolation to linear
fr: Interpolation linéaire du temps de la piste

en: Set time track interpolation to logarithmic
fr: Interpolation logarithmique du temps de la piste

en: Sets an envelope point position.
fr: Paramètre une position du point d’enveloppe.

en: Sets the loudness of one or more tracks
fr: Paramètre le niveau sonore d’une ou plusieurs pistes

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
fr: Règle l’amplitude de crête d’une ou plusieurs piste(s)

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
fr: Paramètre l’amplitude de crête d’une ou plusieurs pistes

en: Sets the value of a single preference.
fr: Paramètre la valeur d’une préférence unique.

en: Sets various values for a clip.
fr: Paramètre différentes valeurs pour un clip.

en: Sets various values for a label.
fr: Définir différentes valeurs pour une étiquette.

en: Sets various values for a project.
fr: Paramètre différentes valeurs pour un projet.

en: Sets various values for a track.
fr: Paramètre différentes valeurs pour une piste.

en: Setting a loop region also makes an audio selection
fr: Définir une région de lecture en boucle effectue également une sélection audio

en: Settings folder:
fr: Répertoire de paramètres :

en: Shaped
fr: Onde

en: Share Audio
fr: Partager l’Audio

en: Share to audio.com
fr: Partager sur audio.com

en: Shelf Filter
fr: Filtre coupe-bande

en: Shift-Left-Click
fr: Maj + clic-gauche

en: Shift-Right-Click
fr: Maj + clic-droit

en: Sho&w RMS in Waveform
fr: Afficher RMS dans la forme d'onde

en: Short Seek &Left During Playback
fr: Court saut à gauche durant la &lecture

en: Short Seek &Right During Playback
fr: Court saut à d&roite durant la lecture

en: Short cut
fr: Raccourci

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Shortcuts have been removed
fr: Les raccourcis ont été supprimés

en: Show
fr: Affichage

en: Show &Log...
fr: Afficher le journal des &bogues…

en: Show &Output
fr: Montrer la s&ortie

en: Show 'How to Get &Help' at launch
fr: Affic&her 'Comment obtenir de l’aide' au démarrage

en: Show All Codecs
fr: Afficher tous les Codecs

en: Show All Formats
fr: Afficher tous les Formats

en: Show Log for Details
fr: Afficher le journal pour les détails

en: Show S&cript
fr: Montrer le s&cript

en: Show a grid along the &Y-axis
fr: Afficher une grille le long de l’axe &Y

en: Show actual compression
fr: Afficher la compression actuelle

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
fr: Affiche un st&yle alternatif (Mac vs PC)

en: Show detailed info about each block file
fr: Affiche de l’information détaillée à propos de chaque fichier de bloc

en: Show detailed info about each editing operation
fr: Affiche des informations détaillées à propos de chaque opération d’édition

en: Show e&xtra menus
fr: Afficher les menus supplémentaires (&x)

en: Show g&rid lines
fr: Afficher les lignes de g&rille

en: Show grid lines
fr: Afficher les lignes de grille

en: Show input
fr: Afficher l'entrée

en: Show messages
fr: Afficher les messages

en: Show output
fr: Montrer la sortie

en: Show target compression
fr: Afficher la compression cible

en: Shrin&k
fr: Rétrécir

en: Shutdown system
fr: Éteindre le système

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
fr: Changements de signe        -- signifie : %1.4f  sd : (%1.4f)

en: Sign in
fr: Se connecter

en: Sign in here
fr: Connectez-vous ici

en: Sign in to cloud
fr: Connectez-vous au cloud

en: Sign in to save to the cloud
fr: Connectez-vous pour enregistrer dans le cloud

en: Sign-in and get the token
fr: Connectez-vous et obtenez le jeton

en: Signal Level Meter
fr: VU-mètre du signal

en: Signed 16 bit PCM
fr: 16 bits PCM signé

en: Signed 24 bit PCM
fr: 24 bits PCM signé

en: Signed 32 bit PCM
fr: 32 bits PCM signé

en: Signed 8 bit PCM
fr: 8 bits PCM signé

en: Silence &Audio
fr: Silence &audio

en: Silence Audi&o
fr: Silence audi&o

en: Silence Labeled Audio
fr: Remplacer l’audio étiqueté par du silence

en: Silence Threshold
fr: Seuil de silence

en: Silence Threshold:
fr: Seuil de silence :

en: Silence audio selection
fr: Remplacer l’audio sélectionné par du silence

en: Silence before first beat
fr: Silence avant la première pulsation

en: Silence duration:
fr: Durée du silence :

en: Silenced labeled audio regions
fr: Régions audio étiquetées muettes

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
fr: Pistes sélectionnées rendues muettes de %.2f secondes à %.2f

en: Simple tone control effect
fr: Effet de contrôle de tonalité simple

en: Simplified
fr: Simplifié

en: Simulate Recording Errors
fr: Simuler des erreurs d’enregistrement

en: Sine
fr: Sinusoïde

en: Sk&ip to
fr: Saut vers (&i)

en: Skip to End
fr: Saut à la fin

en: Skip to Selection End
fr: Commencer à la fin de la sélection

en: Skip to Selection Start
fr: Début de la sélection

en: Skip to Start
fr: Saut au début

en: Slide %d of %d, %s, %s. %s
fr: Annonce %d de %d, %s, %s. %s

en: Slide %d of %d, %s. %s
fr: Annonce %d de %d, %s. %s

en: Sliding Stretch
fr: Étirement glissant

en: Small Room Bright
fr: Petit espace clair

en: Small Room Dark
fr: Petit espace sombre

en: Smart clip.
    The entire source clip will be pasted into your project, allowing you to access
    trimmed audio data anytime.
fr: Clip intelligent.
    L'intégralité du clip source sera collée dans votre projet, ce qui vous permettra d'accéder à tout moment aux données audio coupées.

en: Smooth Time
fr: Durée de lissage

en: Smooth Time:
fr: Durée de lissage :

en: Smoothing
fr: Lissage

en: Snap
fr: Ancrer

en: Snap to combo box
fr: Aligner sur la zone de liste déroulante

en: Snap-To &Nearest
fr: Alig&ner au plus proche

en: Snap-To &Off
fr: Passer en sélecti&on libre

en: Snap-To &Prior
fr: Aligner au &précédent

en: Snapping
fr: Ancrer à

en: Soft Clip
fr: Clip doux

en: Soft Clipping
fr: Saturation molle

en: Soft Limit
fr: Limite douce

en: Soft Overdrive
fr: Overdrive mou

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
fr: Saturation molle -12dB, gain d’entrée de 80%

en: Solo &Button:
fr: &Bouton Solo :

en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
fr: Problèmes de permissions
    (Impossible de travailler avec les blockfiles)

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
fr: Certains fichiers requis dans :
      %s
    étaient déjà présents. Les écraser ?

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
fr: Quelque chose n’a vraiment pas été après l’exportation des %lld fichier(s) suivants.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
fr: Quelque chose n’a pas été après l’exportation des %lld fichier(s) suivants.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
fr: Désolé, le greffon Vamp n’a pas pu être initialisé.

en: Sorry, but it seems the email or password you entered is incorrect.
    Please double-check your credentials and try again!
fr: Désolé, mais il semble que l'e-mail ou le mot de passe que vous avez saisi soit incorrect.
    Vérifiez vos identifiants et réessayez !

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
fr: Désolé, échec de chargement du greffon Vamp.

en: Sort by Name
fr: Trier par nom

en: Sort by Time
fr: Trier par temps

en: Sort by effect name
fr: Trié par nom d’effet

en: Sort by publisher and effect name
fr: Trié par éditeur et nom d’effet

en: Sort by type and effect name
fr: Trié par type et nom d’effet

en: Sound ##1
fr: Son ##1

en: Sound Activated Record
fr: Enregistrement activé par le son

en: Sound Activated Recording
fr: Enregistrement activé par le son

en: Sound card mixer support
fr: Support du mélangeur de carte son

en: Sp&lit
fr: Scin&der

en: Spaces detected
fr: Espaces détectés

en: Spe&ctral Selection Toolbar
fr: Barre d'outils de sélection Spe&ctrale

en: Special
fr: Spécial

en: Special thanks:
fr: Remerciements particuliers :

en: Specify New Filename:
fr: Spécifier un nouveau nom de fichier :

en: Spectra&l Selection Panel
fr: Panneau de sélection spectra&le

en: Spectral Brush
fr: Brosse spectrale

en: Spectral Data Control Panel
fr: Panneau de configuration des données spectrales

en: Spectral Delete
fr: Effacement spectral

en: Spectral Edit Multi Tool
fr: Multi-outils d’édition spectrale

en: Spectral Edit Parametric EQ
fr: Égalisation paramétrique d’édition spectrale

en: Spectral Edit Shelves
fr: Étages d’édition spectrale

en: Spectral Select
fr: Sélection spectrale

en: Spectral Selection
fr: Sélection spectrale

en: Spectral Tools
fr: Outils spectraux

en: Spectrogram
fr: Spectrogramme

en: Spectrogram Settings
fr: Paramètres de spectrogramme

en: Spectrograms
fr: Spectrogrammes

en: Spectrum
fr: Spectre

en: Speech
fr: Discours

en: Spl&it Stereo Track
fr: Sc&inder la piste stéréo

en: Spli&t
fr: Scin&der

en: Split
fr: Séparer

en: Split &Horizontally
fr: &Horizontal

en: Split &Vertically
fr: &Vertical

en: Split Clip
fr: Diviser le clip

en: Split Delete
fr: Supprimer et raccorder

en: Split Delete Labeled Audio
fr: Diviser et supprimer l'audio étiqueté

en: Split Deleted labeled audio regions
fr: Régions audio étiquetées divisées et supprimées

en: Split Labeled Audio
fr: Diviser l’audio étiqueté

en: Split Ne&w
fr: Scinder dans une &nouvelle piste

en: Split New
fr: Scinder dans une nouvelle piste

en: Split Stereo to Mo&no
fr: Séparer la stéréo vers des mo&no

en: Split Stereo to Mono '%s'
fr: Séparer stéréo vers mono '%s'

en: Split files based on:
fr: Séparer en fichier selon :

en: Split labeled audio (points or regions)
fr: Diviser l’audio étiqueté (points ou régions)

en: Split stereo track '%s'
fr: Séparer la piste stéréo '%s'

en: Split to Mono
fr: Séparer vers mono

en: Split to new track
fr: Séparer vers une nouvelle piste

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
fr: Audio supprimé de %.2f secondes à t=%.2f

en: Square
fr: Carrée

en: Square, no alias
fr: Carrée, lissée

en: St&op threshold (samples):
fr: &Seuil d’arrêt (échantill&ons) :

en: Stages
fr: Phases

en: Standard Audio Unit preset file
fr: Fichier de préréglage Audio Unit standard

en: Standard Autocorrelation
fr: Autocorrélation standard

en: Standard VST bank file
fr: Fichier de banque VST standard

en: Standard VST program file
fr: Fichier de programme VST standard

en: Standard Vinyl rpm:
fr: Tours/min. des disques vinyle :

en: Standard, 170-210 kbps
fr: Standard, 170-220 kbps

en: Start
fr: Début

en: Start (or end)
fr: Début (ou fin)

en: Start Date
fr: Date de début

en: Start Date and Time
fr: Date et heure de début

en: Start Time
fr: Heure de démarrage

en: Start Time:
fr: Heure de démarrage :

en: Start and End of Selection
fr: Début et fin de la sélection

en: Start and Length of Selection
fr: Début et durée de la sélection

en: Start offset:
fr: Décalage de début :

en: Start script
fr: Démarrer le script

en: Start time offset
fr: Décalage de début

en: Start to &Cursor/Selection Start
fr: Commencer au &curseur / Début de la sélection

en: Start to &Zero
fr: Commencer à &zéro

en: Start to Selection &End
fr: Comm&encer à la fin de la sélection

en: Start/End as
fr: Début/fin comme

en: Start:
fr: Début :

en: Starting phase (degrees)
fr: Phase de départ (degrés)

en: State folder:
fr: Répertoire d'état :

en: Stem plot
fr: Trace souche

en: Step 1
fr: Étape 1

en: Step 2
fr: Étape 2

en: Steps per block are too few for the window types.
fr: Les étapes par bloc sont trop peu nombreuses pour les types de fenêtre.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
fr: Les étapes par bloc ne peuvent pas excéder la taille de la fenêtre.

en: Stereo Linking
fr: Liaison stéréo

en: Stereo To Mono
fr: Stéréo Vers Mono

en: Stereo Wid&th (%):
fr: Largeur s&téréo (%) :

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
fr: Steve Daulton et Bill Wharrie

en: Sto&p
fr: &Arrêt

en: Stop
fr: Arrêt

en: Stop script
fr: Arrêter le script

en: Stop the Audio First
fr: Commencez par arrêter l’audio

en: Stopped
fr: Arrêté

en: Store Cursor Pos&ition
fr: Stocke la pos&ition du curseur

en: Stream is active ... unable to gather information.
fr: Le flux est actif... impossible de recueillir des informations.

en: Stretch
fr: Étirer

en: Stretch Note Track
fr: Étirer la piste de note

en: String or BLOB exceeds size limit
fr: La chaîne ou le BLOB dépasse la limite de taille

en: Studio Fade Out
fr: Fondu en fermeture du studio

en: SubCategories: %s
fr: Sous-catégories : %s

en: SubRip text file
fr: Fichier texte SubRip

en: Success
fr: Succès

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
fr: Critère de succès 1.4.7 de WCAG 2.0 : échec

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
fr: Critère de succès 1.4.7 de WCAG 2.0 : réussi

en: Success!
fr: Réussi !

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
fr: Succès.~%Fichiers écrits à :~%~s~%

en: Successfully exported the following %lld file(s).
fr: Les %lld fichier(s) suivants ont été exporté avec succès.

en: Super Wideband
fr: Bande super large

en: Support for Other Formats
fr: Support pour d’autres formats

en: Supported Capture Rates:
fr: Taux de capture pris en charge :

en: Supported Playback Rates:
fr: Taux de lecture pris en charge :

en: Supported Rates:
fr: Taux supportés :

en: Supported label file
fr: Fichier d'étiquettes pris en charge

en: Supports input: %d
fr: Prise en charge de l'entrée : %d

en: Supports output: %d
fr: Prise en charge de la sortie : %d

en: Swap Channels
fr: Inverser les Canaux

en: Swap Stereo &Channels
fr: Permuter les &canaux stéréo

en: Swapped Channels in '%s'
fr: Canaux permutés en '%s'

en: Swing amount
fr: Quantité de swing

en: Sync MIDI with Audio
fr: Synchroniser le MIDI avec l’audio

en: Sync failed
fr: La synchronisation a échoué

en: Sync-Lock Tracks
fr: Pistes synchrones

en: Synchronize MIDI with Audio
fr: Synchroniser le MIDI avec l’audio

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
fr: Synchronisation pistes MIDI et audio

en: Synchronizing project
fr: Synchronisation du projet

en: Syncing
fr: Synchronisation

en: Syncing to audio.com... (%d%%)
fr: Synchronisation avec audio.com... (%d%%)

en: Syncing your project
fr: Synchronisation de votre projet

en: System
fr: Système

en: System &Date
fr: &Date du système

en: System T&ime
fr: Heure du système (&i)

en: T&ools
fr: &Outils

en: T&ools Toolbar
fr: Barre d'outils des &Outils

en: T&rack Size
fr: Taille de la piste (&r)

en: TEST FAILED!!!
fr: TEST ÉCHOUÉ !!!

en: Tag
fr: Balise

en: Tag:
fr: Balise :

en: Tags
fr: Balises

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
fr: Galerie d’icône Tango (icônes de barre d’outils)

en: Tar&get compression
fr: Compression cible

en: Target Compression
fr: Compression cible

en: Target Peak:
fr: Pic cible :

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Temp Directory Update
fr: Mise à jour du répertoire temporaire

en: Template
fr: Modèle

en: Tempo Changed
fr: Tempo modifié

en: Temporary Cloud files directory
fr: Répertoire de fichiers Cloud temporaires

en: Temporary files directory
fr: Répertoire des fichiers temporaires

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
fr: Le dossier des fichiers temporaires ne peut pas se trouver sur un lecteur FAT.

en: Test Data Size (MB):
fr: Taille de donnée de test (Mo) :

en: Test Mode
fr: Mode test

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
fr: La taille des données de test devrait être dans la plage 1 - 2000 Mo.

en: Text file
fr: Fichier texte

en: Text files
fr: Fichiers texte

en: Text:
fr: Texte :

en: Th&eme:
fr: Thèm&e :

en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
fr: La 'résolution temporelle' est trop longue pour la sélection.
    
    Essayez d’augmenter la sélection audio pour au moins %.1f secondes,
    ou de réduire la 'résolution temporelle' à moins de %.1f secondes.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
fr: Le serveur IPC Audacity n’a pas réussi à s’initialiser.
    
    Cela est probablement dû à un manque de ressources
    et un redémarrage peut être nécessaire.

en: The Audacity Team
fr: L’équipe d’Audacity

en: The Build
fr: Version

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
fr: La latence de synthétiseur MIDI doit être un nombre entier

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
fr: Le manuel ne semble pas être installé. Veuillez [[*URL*|consulter le manuel en ligne]] ou [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| téléchargez le manuel]].<br><br>Pour voir le manuel toujours en ligne, modifier "Localisation du manuel" dans les préférences de l’interface dans "Depuis l’internet".

en: The Repair effect cannot be applied within stretched or shrunk clips
fr: L'effet de réparation ne peut pas être appliqué à des clips étirés ou rétrécis

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
fr: L’effet de réparation est destiné à être utilisé avec de très courtes sections d’audio endommagées (jusqu’à 128 échantillons).
    
    Zoomez et sélectionnez une courte fraction de seconde à réparer.

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
fr: Le projet actif a déjà une piste temporelle et une a été rencontré dans le projet en cours d’importation, court-circuitage de la piste temporelle importée.

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
fr: La taille du tampon contrôle le nombre d’échantillons envoyés à l’effet à chaque itération. Des valeurs plus petites entraîneront un traitement plus lent et certains effets nécessitent 8192 échantillons ou moins pour fonctionner correctement. Cependant, la plupart des effets peuvent accepter des tampons de grande taille et les utiliser réduira considérablement le temps de traitement.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
fr: Le codec a signalé une erreur générique (EPERM)

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
fr: Le codec a signalé un paramètre invalide (EINVAL)

en: The content you are trying to paste will span across more tracks than you currently have available. Add more tracks and try again.
fr: Le contenu que vous essayez de coller s'étend sur plus de pistes que celles dont vous disposez actuellement. Ajoutez des pistes et réessayez.

en: The database disk image is malformed
fr: L'image du disque de la base de données est malformée

en: The database file is locked
fr: Le fichier de base de données est verrouillé

en: The database schema changed
fr: Le schéma de la base de données a changé

en: The entered value is invalid
fr: La valeur entrée est invalide

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
fr: Le fichier avec les raccourcis contient des doublons de raccourcis illégaux pour "%s" et "%s".
    Rien n’est importé.

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
fr: Les commandes suivantes ont vu leurs raccourcis supprimés, car leur raccourci par défaut est nouveau ou modifié, et est le même que celui que vous avez attribué à une autre commande.

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. 
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
fr: Le fichier de configuration suivant n’a pas pu être consulté :
    
    	%s
    
    Cela peut être dû à de nombreuses raisons, mais les plus probables sont que le disque est plein ou que vous n’avez pas les droits d’écriture sur le fichier.
    
    Vous pouvez essayer de corriger le problème et cliquer ensuite sur "Réessayer" pour continuer.
    
    Si vous choisissez de "Quitter Audacity", votre projet pourrait être laissé dans un état non enregistré qui sera récupéré la prochaine fois que vous l’ouvrirez.

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
fr: Les projets suivants n’ont pas été enregistrés correctement lors de la dernière exécution d’Audacity et peuvent être récupérés automatiquement.
    
    Après la récupération, enregistrez les projets pour vous assurer que les modifications sont bien écrites sur le disque.

en: The frequency gain cannot be negative
fr: Le gain de fréquence ne peut être négatif

en: The frequency gain must be an integer
fr: Le gain de fréquence doit être un nombre entier

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
fr: Le gain en fréquence ne doit pas être supérieur à 60 dB/dec

en: The full smart clip is %s. Larger sizes will take longer to paste.
fr: Le clip intelligent complet est %s. Les tailles plus grandes prendront plus de temps à coller.

en: The gain must be an integer
fr: Le gain doit être un nombre entier

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
fr: Le raccourci clavier '%s' est déjà assigné à :
    
    	%s
    
    
    Cliquez sur OK pour assigner le raccourci à
    
    	%s
    
    à la place. Sinon, cliquez sur Annuler.

en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
fr: La langue choisie, %s (%s), n’est pas la même que celle du système, %s (%s).

en: The large file support is disabled
fr: La prise en charge des fichiers volumineux est désactivée

en: The latest version of this project was not fully uploaded to audio.com. You can load the last complete version instead.
fr: La dernière version de ce projet n'a pas été entièrement téléchargée sur audio.com. Vous pouvez télécharger la dernière version complète à la place.

en: The maximum frequency must be an integer
fr: La fréquence maximale doit être un nombre entier

en: The maximum number of notes must be an integer
fr: Le nombre maximum de notes doit être un nombre entier

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
fr: Le nombre maximal de notes doit être compris entre 1 et 128

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
fr: L’amplitude minimale (dB) doit être un nombre entier

en: The minimum frequency must be an integer
fr: La fréquence minimale doit être un nombre entier

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
fr: Le module "%s" ne fournit pas de chaîne de version.
    
    Il ne sera pas chargé.

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
fr: Le module "%s" ne fournit aucune des fonctions nécessaires.
    
    Il ne sera pas chargé.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
fr: Le module "%s" a échoué à s’initialiser.
    
    Il ne sera pas chargé.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
fr: Le module "%s" correspond à la version "%s" d’Audacity.
    
    Il ne sera pas chargé.

en: The name %s is a registered trademark.
fr: Le nom %s est une marque déposée.

en: The project could not be found.
fr: Le projet n'a pas pu être trouvé.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
fr: Le projet dépasse la taille maximale de 4 Go lors de l’écriture sur un système de fichiers au format FAT32.

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
fr: Échec de l’ouverture du projet, peut-être en raison d’un espace
     limité sur le périphérique de stockage.
    
    %s

en: The project is too large to upload. Please save it to your computer instead.
fr: Le projet est trop volumineux pour être téléchargé. Veuillez l'enregistrer sur votre ordinateur.

en: The project may sound different than intended. %s
fr: Le projet peut sembler différent de ce qui était prévu. %s

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
fr: La combinaison du taux d’échantillonnage (%d) et du bitrate (%d kbps) du projet n’est pas
    pris en charge par le format de fichier MP3.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
fr: La combinaison du taux d’échantillonnage (%d) et du bitrate (%d kbps) du projet
    n’est pas pris en charge par le format de fichier de sortie actuel.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
fr: Le taux d’échantillonnage du projet (%d) n’est pas pris en charge
    par le format de fichier MP3.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
fr: Le taux d’échantillonnage du projet (%d) n’est pas pris en charge
    par le format de fichier de sortie actuel.

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
fr: La taille du projet dépasse l’espace libre disponible sur le disque cible.
    
    Veuillez sélectionner un autre disque avec plus d’espace libre.

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
fr: Le projet n’a pas été enregistré parce que le nom donné aurait écrasé un autre projet.
    Recommencez avec un nom diffèrent.

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
fr: Le projet n’a pas été enregistré parce que le projet sélectionné est
    ouvert dans une autre fenêtre.
    Veuillez recommencer et choisissez un nom diffèrent.

en: The project will sync in background while you work. You can check the sync status on the bottom right corner of Audacity at any time
fr: Le projet se synchronisera en arrière-plan pendant que vous travaillez. Vous pouvez vérifier l'état de synchronisation dans le coin inférieur droit d'Audacity à tout moment

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
fr: Échec de la réouverture de la base de données du projet, peut-être en raison d’un espace limité sur le périphérique de stockage.

en: The range must be a positive integer
fr: L’étendue doit être un nombre entier positif

en: The range must be at least 1 dB
fr: L’étendue doit être d’au moins 1 dB

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
fr: Le taux d’échantillonnage du profil de bruit doit correspondre au son qui doit être traité.

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
fr: Le nom de fichier sélectionné n’a pas pu être utilisé
    pour l’enregistrement programmé parce qu’il aurait écrasé un autre projet.
    Veuillez réessayer en sélectionnant un nom unique.

en: The server responded with something Audacity could not understand.
fr: Le serveur a répondu avec quelque chose qu'Audacity ne peut pas comprendre.

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
fr: Le nom de fichier spécifié ne peut être converti à cause de l’utilisation de caractères Unicode.

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
fr: Le système a détecté qu’une autre session d’Audacity était lancée.

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
fr: Le dossier des fichiers temporaires se trouve sur un disque formaté en FAT.
    Réparamétrage de l’emplacement par défaut.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
fr: Les pistes sélectionnées pour l'enregistrement doivent toutes avoir le même taux d'échantillonnage

en: The tracks you are attempting to merge to stereo contain clips at
    different positions, or otherwise mismatching clips. Merging them
    will render the tracks.
    
    This causes any realtime effects to be applied to the waveform and
    hidden data to be removed. Additionally, the entire track will
    become one large clip.
    
    Do you wish to continue?
fr: Les pistes que vous tentez de fusionner en stéréo contiennent des clips
    à des positions différentes, ou des clips qui ne correspondent pas.
    Les fusionner effectuera un rendu des pistes.
    
    Ce engendrera que tout effet en temps réel sera alors appliqué à la
    forme d'onde et les données cachées seront supprimées. En outre, la
    piste entière deviendra un seul grand clip.
    Souhaitez-vous continuer ?

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
fr: Les thèmes sont une fonction expérimentale.
    
    Pour les essayer, cliquer sur "Enregistrer le cache du thème" puis trouver et modifier les images et couleurs
    dans ImageCacheVxx.png avec un logiciel de retouche d’image tel Gimp.
    
    Cliquer sur "Charger le cache du thème" pour recharger dans Audacity les images et couleurs modifiées.

en: Theme
fr: Thème

en: Theme Cache - Images && Color
fr: Thème - Images && Couleur

en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
fr: Thème en code C écrit dans :
      %s/*%s.

en: Themes written to:
      %s/*/%s.
fr: Thème écrit dans :
      %s/*/%s.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
fr: Thèmes écrits dans :
      %s/*/Components/.

en: There are no label tracks to export.
fr: Il n’y a pas de piste d'étiquettes à exporter.

en: There are not enough tracks selected to accommodate your copied content. Select additional tracks and try again.
fr: Il n'y a pas assez de pistes sélectionnées pour accueillir votre contenu copié. Sélectionnez des pistes supplémentaires et réessayez.

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
fr: Il y a des caractères d’espacement (espaces, tabulations ou passage à la ligne) dans un des éléments. Ils sont susceptibles de ne pas respecter la mise en forme attendue. Sauf si vous savez ce que vous faites, il est recommandé de supprimer les espaces. Souhaitez-vous qu’Audacity les supprime pour vous ?

en: There is not enough room available to expand the cut line
fr: Pas assez de place pour étendre la ligne de coupe

en: There is not enough room available to generate the audio
fr: Il n’y a pas assez de place pour pouvoir générer l’audio

en: There is not enough room available to paste the selection
fr: Il n’y a pas assez de place pour pouvoir coller la sélection

en: There is not enough space to expand the clip to its original speed.
fr: Il n'y a pas assez d'espace pour étendre le clip à sa vitesse d'origine.

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
fr: Il ne reste que très peu d’espace-disque libre sur %s
    Veuillez sélectionner un répertoire temporaire plus grand dans les préférences de répertoires.

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
fr: Il y a eu un problème lors de votre dernière action. Si vous pensez
    que c’est un bug, merci de décrire ce qui l’a produit.

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
fr: Erreur à l’initialisation des E/S MIDI.

en: There's a newer version of this Audacity project on Audio.com. Saving this project will replace it as the newest version instead.
fr: Il existe une version plus récente de ce projet Audacity sur Audio.com. L'enregistrement de ce projet le remplacera en tant que version la plus récente.

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
fr: Ce fichier a été enregistré avec Audacity %s.
    Vous utilisez Audacity %s. Vous devez mettre à jour votre version pour ouvrir ce fichier.

en: This is not an Audacity project file
fr: Ceci n’est pas un fichier de projet Audacity

en: This may take several seconds
fr: Cela peut prendre plusieurs secondes

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
fr: Ce fichier de paramètre a été enregistré à partir de %s. Continuer ?

en: This plugin could not be loaded.
    It may have been deleted.
fr: Ce greffon n'a pas pu être chargé.
    Il pourrait avoir été effacé.

en: This project contained stereo tracks with different sample formats in channels.
fr: Ce projet contenait des pistes stéréo avec différents taux d'échantillonnage des canaux.

en: This project contained stereo tracks with different sample rates per channel.
fr: Ce projet contenait des pistes stéréo avec différents taux  d'échantillonnage par canal.

en: This project contained stereo tracks with non-aligned content.
fr: Ce projet contenait des pistes stéréo dont le contenu n'était pas aligné.

en: This project contains some realtime effect plugins that cannot be found on this system.
fr: Ce projet contient des greffons d'effets en temps réel qui ne peuvent pas être trouvés sur ce système.

en: This project is no longer saved to the Cloud
fr: Ce projet n'est plus enregistré dans le Cloud

en: This project was created using an older Audacity version. Once saved, the project can only be opened with Audacity version %s or newer.
fr: Ce projet a été créé avec une ancienne version d'Audacity. Une fois enregistré, le projet ne peut être ouvert qu'avec la version Audacity %s ou plus récente.

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
fr: Ce projet a été créé avec une version plus récente d’Audacity.
    
    Vous devrez mettre à jour pour l’ouvrir.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
fr: Ce projet n’a pas été correctement enregistré la dernière fois qu’Audacity a fonctionné.
    
    Il a été récupéré du dernier instantané, mais vous
    devez l'enregistrer pour préserver son contenu.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
fr: Ce projet n’a pas été enregistré correctement lors de la dernière exécution d’Audacity.
    
    Il a été récupéré au dernier cliché.

en: This project was removed from audio.com and therefore cannot be saved at this time.
fr: Ce projet a été supprimé d'audio.com et ne peut donc pas être enregistré pour le moment.

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
fr: Ce projet a été enregistré par Audacity version 1.0 ou antérieure. Le format
    a changé et cette version d’Audacity ne peut pas importer le projet. 
    Utilisez une version d’Audacity antérieure à la v3.0.0 pour mettre à jour le
    projet et vous pourrez ensuite l’importer avec cette version d’Audacity.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
fr: Ce fichier de récupération a été enregistré par Audacity 2.3.0 ou antérieur.
    Vous devez utiliser cette version d’Audacity pour récupérer le projet.

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
fr: Cette version d’Audacity ne prend pas en charge la version %ld du greffon Nyquist

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
fr: Cette version d’Audacity n’a pas été compilée avec le support de %s.

en: Threshold
fr: Seuil

en: Threshold %d dB
fr: Seuil %d dB

en: Threshold Percentage
fr: Pourcentage du seuil de déclenchement

en: Threshold controls
fr: Contrôles de seuil de déclenchement

en: Threshold level (dB)
fr: Seuil de déclenchement (dB)

en: Threshold measurement
fr: Mesure de déclenchement

en: Threshold of Clipping (%)
fr: Seuil de déclenchement du clipping (%)

en: Threshold:
fr: Seuil :

en: Throw Error
fr: Jeté d’erreur

en: Time
fr: Temps

en: Time Indexed
fr: Temps indexé

en: Time Shift &Left
fr: Glissement tempore&l gauche

en: Time Shift &Right
fr: Glissement tempo&rel gauche

en: Time Signature
fr: Indication de mesure

en: Time Signature Toolbar
fr: Barre d'outils d'Indication de mesure

en: Time Track
fr: Piste de tempo

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
fr: Chrono de fin = %2d heure(s), %2d minute(s), %.2f secondes.

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
fr: Pistes/clips temporellement décalés à gauche de %.02f secondes

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
fr: Pistes/clips temporellement décalés à droite de %.02f secondes

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
fr: Chrono de début = %2d heure(s), %2d minute(s), %.2f secondes.

en: Time to check all data (2): %ld ms
fr: Durée pour la vérification de toutes les données (2) : %ld ms

en: Time to check all data: %ld ms
fr: Durée pour la vérification de toutes les données : %ld ms

en: Time to perform %d edits: %ld ms
fr: Durée pour réaliser %d éditions : %ld ms

en: Time:
fr: Temps :

en: Timeline Options
fr: Options de la Timeline

en: Timeline actions disabled during recording
fr: Actions de la Timeline désactivées pendant l’enregistrement

en: Timer Recording
fr: Enregistrement programmé

en: Timer Recording Disk Space Warning
fr: Avertissement de l’espace disque de l’enregistrement programmé

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
fr: L’enregistrement programmé ne peut pas être utilisé si vous avez des modifications non-enregistrées.
    
    Veuillez enregistrer ou fermer ce projet et réessayer.

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
fr: L’enregistrement programmé ne peut pas être utilisé avec plus d’un projet ouvert.
    
    Veuillez fermer tout projet additionnel et réessayer.

en: Timer Recording completed.
fr: Enregistrement programmé terminé.

en: Timer Recording stopped.
fr: Enregistrement programmé arrêté.

en: Times 2
fr: Temps 2

en: Title
fr: Titre

en: To X:
fr: Vers X :

en: To Y:
fr: Vers Y :

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
fr: Pour appliquer l’Égalisation, toutes les pistes doivent avoir le même taux d’échantillonnage.

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
fr: Pour appliquer un filtre, toutes les pistes sélectionnées doivent avoir le même taux d’échantillonnage.

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
fr: Pour modifier les paramètres de spectrogramme, arrêtez déjà
     toute lecture ou enregistrement.

en: To find %s, click here -->
fr: Pour trouver %s, cliquer ici -->

en: To find '%s', click here -->
fr: Pour trouver '%s', cliquer ici -->

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
fr: Pour obtenir une copie gratuite de FFmpeg, cliquer ici -->

en: To get a free copy of LAME, click here -->
fr: Pour obtenir une copie gratuite de LAME, cliquer ici -->

en: To help us understand how often people use Audacity, we generate a random ID (UUID) for each installation. This helps us improve features and plan for future updates. This ID does not contain any personally identifiable information.
fr: Pour nous aider à connaitre la fréquence à laquelle vous  utilisez Audacity, nous générons un identifiant aléatoire (UUID) pour chaque installation. Cela nous aide à améliorer les fonctionnalités et à planifier les futures mises à jour. Cet identifiant ne contient aucune information personnelle identifiable.

en: To plot the spectrum, all selected tracks must have the same sample rate.
fr: Pour tracer le spectre, toutes les pistes sélectionnées doivent avoir le même taux d’échantillonnage.

en: To rpm
fr: Vers rpm

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
fr: Pour utiliser les 'Effets spectraux', activez la 'Sélection spectrale'
    dans les paramètres du Spectrogramme de piste et sélectionnez la
    plage de fréquences sur laquelle l'effet doit agir.

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
fr: Pour utiliser Retouche, zoomer jusqu’à distinguer chaque échantillon.

en: To&ggle Spectral Selection
fr: Basculer la sélection spectrale (&g)

en: Toggle Focuse&d Track
fr: Bascule &de visée de piste

en: Token
fr: Jeton

en: Tone
fr: Tonalité

en: Tone &High (%):
fr: Tons aigus (%) :

en: Tone &Low (%):
fr: Tons graves (%) :

en: Tone controls
fr: Contrôles de tonalité

en: Tone duration:
fr: Durée de son :

en: Too Few Compatible Tracks Selected
fr: Trop peu de pistes compatibles sélectionnées

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
fr: Trop peu de pistes sont sélectionnées pour l’enregistrement à
    ce taux d’échantillonnage. (Audacity nécessite deux canaux au
    même taux d’échantillonnage pour chaque piste stéréo)

en: Too many decimal digits
fr: Trop de décimales

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
fr: Trop de silences détectés.~%Seules les 10000 premières étiquettes sont ajoutées.

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
fr: Trop d’audio a été sélectionné. Seules les %.1f premières secondes d’audio seront analysées.

en: Tool
fr: Outil

en: ToolDock
fr: Verrouillage d’outil

en: Toolbar
fr: Barre d’outils

en: Tools
fr: Outils

en: Top
fr: Tout en haut

en: Total orphan blocks deleted %d
fr: Total des blocs orphelins effacés %d

en: Tr&uncate to:
fr: Tronquer à (&u) :

en: Track
fr: Piste

en: Track # blocks: %ld
fr: Piste # blocs : %ld

en: Track %d
fr: Piste %d

en: Track &End
fr: Fin de la pist&e

en: Track &Start
fr: Début de la pi&ste

en: Track &Start to Cursor
fr: Du début de la pi&ste jusqu’au curseur

en: Track 0
fr: Piste 0

en: Track 1
fr: Piste 1

en: Track Count:
fr: Comptage de piste :

en: Track Number
fr: Numéro de piste

en: Track Panel
fr: Panneau de piste

en: Track Remove
fr: Supprimer la piste

en: Track Start to En&d
fr: Du &début de la piste jusqu’à la fin

en: Track Title
fr: Titre de la piste

en: Track sample rate is too low for this effect.
fr: Le taux d’échantillonnage de la piste est trop bas pour cet effet.

en: TrackView
fr: Vue de piste

en: Tracks
fr: Pistes

en: Tracks Behaviors
fr: Comportements des pistes

en: Tracks sorted by name
fr: Pistes triées par nom

en: Tracks sorted by time
fr: Pistes triées par chrono

en: Translators
fr: Traducteurs

en: Transport &Options
fr: &Options de transport

en: Treat missing audio as silence (this session only)
fr: Remplacer l’audio manquant par du silence (cette session seulement)

en: Treble
fr: Aiguë

en: Treble Boost
fr: Accentuation des aigüs

en: Treble Cut
fr: Coupure des aigüs

en: Tremolo
fr: Trémolo

en: Tri&m Audio
fr: Rog&nage audio

en: Trial %d
fr: Essai %d

en: Trial %d
    Failed on Paste.
fr: Essai %d
    Échec lors du coller.

en: Trim Audio
fr: Rognage audio

en: Trim audio outside selection
fr: Rogner l’audio autour de la sélection

en: Trim blank space before first clip
fr: Découper l'espace vide avant le premier clip

en: Trim by %.02fs
fr: Déplacé de %.02f

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
fr: Rogner la piste audio sélectionné de %.2f secondes à %.2f secondes

en: Triplets
fr: Triolets

en: Trunc&ate tracks independently
fr: Tronquer les pistes indépend&amment

en: Truncate Detected Silence
fr: Tronquer le silence détecté

en: Truncate Silence
fr: Tronquer le silence

en: Try again
fr: Essayer à nouveau

en: Try and load this module?
fr: Essayer et charger ce module ?

en: Try installing FFmpeg.
fr: Essayez d’installer FFmpeg.

en: Turn off dropout detection
fr: Désactiver la détection de désynchronisation

en: Type:
fr: Type :

en: Type: %s
fr: Type : %s

en: Types:
fr: Types :

en: U&nmute Tracks
fr: Désactiver le Mute de la piste

en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
fr: Impossible de pré-écouter.
    
    Pour la sélection audio courante, la
    'résolution temporelle' maximum est de %.1f secondes.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
fr: Impossible d’acquérir un sémaphore de verrouillage.
    
    Cela est probablement dû à un manque de ressources
    et un redémarrage peut être nécessaire.

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
fr: Impossible d’acquérir des sémaphores.
    
    Cela est probablement dû à un manque de ressources
    et un redémarrage peut être nécessaire.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
fr: Impossible d’acquérir un sémaphore de serveur.
    
    Cela est probablement dû à un manque de ressources
    et un redémarrage peut être nécessaire.

en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
fr: Impossible d’ajouter la fonction 'inset' (ne peut pas vérifier les blockids)

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
fr: Impossible d’allouer de la mémoire lors du chargement du fichier de préréglages.

en: Unable to apply VST3 preset file %s
fr: Impossible d'appliquer le fichier de préréglage VST3 %s

en: Unable to attach destination database
fr: Impossible d’attacher la base de données de destination

en: Unable to bind to blob
fr: Impossible de se lier au blob

en: Unable to create Opus encoder
fr: Impossible de créer un encodeur Opus

en: Unable to create destination folder
fr: Impossible de créer le dossier de destination

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
fr: Impossible de créer des sémaphores.
    
    Cela est probablement dû à un manque de ressources
    et un redémarrage peut être nécessaire.

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
fr: Impossible de créer un segment de mémoire partagé.
    
    code d'erreur=%d : "%s".

en: Unable to create target file for writing
fr: Impossible de créer le fichier cible pour écriture

en: Unable to determine
fr: Impossible à déterminer

en: Unable to export - problem creating stream
fr: Impossible d’exporter - problème de création du flux

en: Unable to export - problem initialising
fr: Impossible d’exporter - problème d’initialisation

en: Unable to export - problem with file
fr: Incapable d’exporter - problème avec le fichier

en: Unable to export - problem with packets
fr: Impossible d’exporter - problème avec les paquets

en: Unable to export - rate or quality problem
fr: Impossible d’exporter - problème de taux ou de qualité

en: Unable to export.
    Error %s
fr: Impossible d’exporter.
    Erreur %s

en: Unable to get lookahead
fr: Impossible d'obtenir l'anticipation

en: Unable to initialize MP3 stream
fr: Impossible d’initialiser le flux MP3

en: Unable to initialize the project file
fr: Impossible d’initialiser le fichier de projet

en: Unable to load presets file.
fr: Impossible de charger le fichier de préréglages.

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
fr: Impossible de charger le module "%s".
    
    Erreur : %s

en: Unable to locate "%s" in your path.
fr: Impossible de trouver "%s" dans votre chemin.

en: Unable to open Portmixer
fr: Impossible d’ouvrir Portmixer

en: Unable to open genre file.
fr: Impossible d’ouvrir le fichier de genre.

en: Unable to open target file for writing
fr: Impossible d’ouvrir le fichier cible en écriture

en: Unable to open the database file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de base de données

en: Unable to parse project information.
fr: Impossible d’analyser les informations du projet.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
fr: Impossible d’analyser l’attribut 'start' du bloc d’onde

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
fr: Impossible de préparer la commande du fichier de projet :
    
    %s

en: Unable to read %lld samples from %s
fr: Impossible de lire les échantillons %lld depuis %s

en: Unable to read presets file.
fr: Impossible de lire le fichier de préréglages.

en: Unable to read the preset from "%s"
fr: Impossible de lire le préréglage depuis "%s"

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
fr: Impossible de supprimer les informations d'enregistrement automatique,
    probablement en raison d'un espace limité
    sur le périphérique de stockage.
    
    %s

en: Unable to save %s
fr: Impossible d'enregistrer %s

en: Unable to save genre file.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier de genre.

en: Unable to set CVBR mode
fr: Impossible de paramétrer le mode CVBR

en: Unable to set VBR mode
fr: Impossible de paramétrer le mode VBR

en: Unable to set bandwidth
fr: Impossible de paramétrer la bande passante

en: Unable to set bitrate
fr: Impossible de paramétrer le bitrate

en: Unable to set complexity
fr: Impossible de paramétrer la complexité

en: Unable to store preset in config file
fr: Impossible de stocker le préréglage dans un fichier de configuration

en: Unable to switch to fast journaling mode
fr: Impossible de passer en mode journalisation rapide

en: Unable to work with the blockfiles
fr: Impossible de travailler avec les blockfiles

en: Unable to write OGG page
fr: Impossible d'écrire la page OGG

en: Unable to write OGG page header
fr: Impossible d'écrire l'entête de page OGG

en: Unable to write files to directory: %s.
fr: Impossible d'écrire les fichiers dans le dossier : %s.

en: Uncategorized
fr: Non-catégorisé

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo last change
fr: Annuler la dernière modification

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown built-in command name
fr: Nom de commande intégrée inconnu

en: Unknown built-in effect name
fr: Nom d’effet intégré inconnu

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown format
fr: Format inconnu

en: Unlisted
fr: Non répertorié

en: Unnamed
fr: Sans nom

en: Unrecognized file extension.
fr: Extension de fichier inconnue.

en: Unsigned 8 bit PCM
fr: 8 bit PCM non-signé

en: Unspecified channel order
fr: Ordre de canaux non-spécifié

en: Unsuitable
fr: Inadapté

en: Unsupported file type:
fr: Type de fichier non-supportés :

en: Unsupported sample rate
fr: Taux d'échantillonnage non-supporté

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Unused filters:
fr: Filtres inutilisés :

en: Up
fr: Haut

en: Up &Octave
fr: Octave &supérieure

en: Update notifications
fr: Notifications des mises à jour

en: Upload error
fr: Erreur de téléversement

en: Uploading audio...
fr: Téléversement de l'audio…

en: Uploads an uncompressed audio file and generates a shareable link. This link allows others to download the file in either .wav or .mp3 format.
fr: Télécharge un fichier audio non compressé et génère un lien partageable. Ce lien permet à d'autres personnes de télécharger le fichier au format .wav ou .mp3.

en: Upper Speed Limit
fr: Limite de vitesse supérieure

en: Upper Speed Limit must be greater than the Lower Speed Limit
fr: La limite de vitesse supérieure doit être supérieure à la limite de vitesse inférieure

en: Upper Threshold
fr: Seuil de déclenchement plus haut

en: Upper Time Signature
fr: Indication de mesure chiffre supérieur

en: Upper Time Signature Changed
fr: Indication de mesure chiffre supérieur modifié

en: Usage info
fr: Informations d'utilisation

en: Use &half-wave display when collapsed
fr: Utiliser un affichage de demi-onde lorsque réduit

en: Use &hardware to play other tracks
fr: Utiliser le matériel pour jouer les autres pistes (&h)

en: Use Defaults
fr: Utiliser les réglages par défaut

en: Use LPC
fr: Utiliser LPC

en: Use Spectral Prefs
fr: Utiliser les préfs spectrale

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
fr: Utiliser les touches fléchées (ou la touche ENTRÉE après modification) pour naviguer dans les champs.

en: Use dialog for the &name of a new label
fr: Utiliser un dialogue pour &nommer un nouveau marqueur

en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
fr: Utiliser principalement des affichages gauche-vers-droite dans les langues RTL

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
fr: À partir de la session actuellement lancée d’Audacity, utilisez Nouveau ou
    Ouvrir pour démarrer plusieurs projets simultanément.

en: Used Space
fr: Espace utilisé

en: Used if 'Number of bars' = 0
fr: Utilisé si 'Nombre de mesures' = 0

en: User Interface
fr: Interface utilisateur

en: User Presets
fr: Préréglages utilisateur

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
fr: Utilisation de %lld parties de %lld échantillons chaque fois, pour un total de %.1f Mo.

en: Using Label/Track Name
fr: Utilisation du nom de l'étiquette / de la piste

en: Using:
fr: Utilisation :

en: Using: PortMidi
fr: Utilisation de PortMidi

en: VBR Mode
fr: Mode VBR

en: VST Effect Options
fr: Options de l’effet VST

en: VST Effects
fr: Effets VST

en: VST preset files
fr: Fichier de préréglage VST

en: VST3 Effects
fr: Effets VST3

en: VST3 module error: %s
fr: Erreur du module VST3 : %s

en: VST3 preset file
fr: Fichier de préréglage VST3

en: VZoom Bottom:
fr: VZoom bas :

en: VZoom Top:
fr: VZoom haut :

en: VZoom:
fr: VZoom :

en: Validation error
fr: Erreur de validation

en: Value
fr: Valeur

en: Value (dB)
fr: Valeur (dB) :

en: Value (linear)
fr: Valeur (linéaire)

en: Value Error
fr: Erreur de valeur

en: Value must not be greater than %s
fr: La valeur ne doit pas être supérieure à %s

en: Value must not be less than %s
fr: La valeur ne doit pas être moindre que %s

en: Value not in range: %s to %s
fr: Valeur pas dans l’intervalle : %s à %s

en: Value overflow
fr: Dépassement de valeur

en: Value range:
    %s to %s
fr: Plage de valeur :
    %s à %s

en: Value:
fr: Valeur :

en: Valve Overdrive
fr: Overdrive à lampe

en: Vamp Effects
fr: Effets Vamp

en: Vbr Mode
fr: Mode vbr

en: Velocity
fr: Vélocité

en: Vendor: %s
fr: Vendeur : %s

en: Version: %s
fr: Version : %s

en: Vertical Scrollbar
fr: Barre de déplacement vertical

en: Very High Quality (Slowest)
fr: Très haute qualité (le plus lent)

en: Video frames
fr: Images vidéo

en: Video: how we're redesigning Audacity for the future
fr: Vidéo : Comment nous repensons Audacity pour l’avenir

en: View by key
fr: Visualiser par touches

en: View by name
fr: Visualiser par nom

en: View by tree
fr: Visualiser en arborescence

en: View by:
fr: Visualiser par :

en: View free plugins
fr: Afficher les plugins gratuits

en: View in audio.com
fr: Afficher sur audio.com

en: View privacy policy
fr: Voir la politique de confidentialité

en: View tutorials
fr: Voir les tutoriels

en: Visit audio.com
fr: Visitez audio.com

en: Visit now
fr: Visitez maintenant

en: Visit our forum
fr: Visitez notre forum

en: Visit our new Audacity merch store
fr: Visitez notre nouvelle boutique de produits dérivés Audacity

en: Vocal I
fr: Voix I

en: Vocal II
fr: Voix II

en: Vocal Reduction and Isolation
fr: Réduction et isolation vocale

en: Vocal Remover
fr: Suppresseur de voix

en: Vocoder
fr: Vocodeur

en: Volume and Compression
fr: Volume et compression

en: Volume:
fr: Volume :

en: Vorbis version mismatch
fr: Mauvaise version de Vorbis

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
fr: WAV, AIFF, et autres formats non-compressés

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
fr: Les formats WAVEX et GSM 6.10 ne sont pas compatibles

en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
fr: Résultats de contraste WCAG 2.0 Critère de succès 1.4.7

en: WCAG2 Fail
fr: Échec WCAG2

en: WCAG2 Pass
fr: Passage WCAG2

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
fr: Fichiers WMA (Version 2) (FFmpeg)

en: Wa&veform
fr: Forme d’o&nde

en: Wah Frequency Offse&t (%):
fr: Décalage de fréquence Wah (%) (&t) :

en: Wah frequency offset in percent
fr: Décalage de fréquence Wah en pourcentage

en: Waiting for audio.com
fr: En attente de audio.com

en: Waiting for space to free up
fr: En attente de libération d'espace

en: Waiting to start recording at:
fr: En attente de démarrage d’enregistrement à :

en: Walkie-talkie
fr: Talkie-walkie

en: Warning
fr: Attention

en: Warning - Backup File Detected
fr: Attention - Fichier de sauvegarde détecté

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
fr: Attention - Fichier(s)-alias de sommaire manquant(s)

en: Warning - Missing Aliased File(s)
fr: Attention - Fichier(s) alias manquant(s)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
fr: Attention - Bloc(s) de fichier de données audio manquantes

en: Warning - Orphan Block File(s)
fr: Attention - Bloc(s) de fichier orphelin(s)

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
fr: Attention - problème de lecture des balises de séquence

en: Warning - Truncating Overlong Block File
fr: Attention - Tronquage un fichier de bloc top long

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
fr: Attention.~%Échec de la copie de certains fichiers :~%

en: Warning: No repeats.
fr: Attention : pas de répétition.

en: Warning: Overlapping region labels.~%
fr: Attention : marqueurs de région se chevauchant.~%

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
fr: Attention : problèmes lors de la récupération automatique

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
fr: Attention : les types de fenêtre ne sont pas les mêmes que pour le profilage.

en: Warnings only
fr: Avertissements seulement

en: Watch video
fr: Regarder la vidéo

en: WavPack Files
fr: Fichiers WavPack

en: WavPack files
fr: Fichier WavPack

en: Wave Track
fr: Piste wave

en: WaveColor Change
fr: Changement de couleur d’onde

en: Waveform
fr: Forme d’onde

en: Waveform dB &range:
fr: Échelle de la fo&rme d’onde en dB :

en: Waveform type
fr: Type de forme d’onde

en: Waveforms
fr: Formes d’onde

en: Waveshaping distortion effect
fr: Effet de distorsion waveshapping

en: We are unable to prepare this file for uploading.
fr: Nous ne pouvons pas préparer ce fichier pour téléversement.

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
fr: Nous ne pouvons pas télécharger ce fichier. Veuillez réessayer et assurez-vous de vous connecter à votre compte audio.com avant de le télécharger.

en: We encountered an issue syncing your file
fr: Nous avons rencontré un problème lors de la synchronisation de votre fichier

en: We were unable to link your account. Please try again.
fr: Nous n'avons pas pu lier votre compte. Veuillez réessayer.

en: WebVTT file
fr: Fichier WebVTT

en: Website and Graphics
fr: Site web et graphiques

en: Welcome to Audacity version %s
fr: Bienvenue dans Audacity version %s

en: Welcome to Audacity!
fr: Bienvenue dans Audacity !

en: Welcome!
fr: Bienvenue !

en: Wet &Gain (dB):
fr: Wet &Gain (dB) :

en: Wet O&nly
fr: Wet u&niquement

en: Wet level
fr: Niveau traité

en: Wet level (percent)
fr: Niveau traité (pourcent)

en: When importing a music loop into an empty project, Audacity will:
fr: Lors de l'importation d'une boucle musicale dans un projet vide, Audacity appliquera :

en: When importing a music loop into an existing (non-empty) project, Audacity will:
fr: Lors de l'importation d'une boucle musicale dans un projet existant (non vide), Audacity appliquera :

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
fr: Lorsque tronqué indépendamment, il pourrait n’y avoir qu’une seule piste d’audio sélectionné dans chaque groupe de pistes synchro-verrouillées.

en: Whenever a project depends on other files:
fr: À chaque fois qu’un projet dépend d’autres fichiers :

en: Where is %s?
fr: Où se trouve %s ?

en: Where is '%s'?
fr: Où se trouve '%s' ?

en: Wideband
fr: Bande large

en: Width of noise band (Hz)
fr: Largeur de la bande de bruit (Hz)

en: Width:
fr: Largeur :

en: Window &size:
fr: Taille de fenêtre (&s) :

en: Window &type:
fr: &Type de fenêtre :

en: Window Name:
fr: Nom de fenêtre :

en: Window Size
fr: Définition d’affichage

en: Window Size:
fr: Taille de fenêtre :

en: Window si&ze:
fr: Taille de la fenêtre (&z) :

en: With:
fr: Inclure :

en: Within:
fr: Compris dans :

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
fr: Souhaitez-vous envoyer un rapport pour nous aider à résoudre ce problème ?

en: Writable Sample Track
fr: Piste d'échantillon inscriptible

en: Write Journal
fr: Écrire un journal

en: X:
fr: X :

en: XML data is empty after conversion
fr: Les données XML sont vides après la conversion

en: XML files
fr: Fichiers XML

en: Y:
fr: Y :

en: Year
fr: Année

en: Yes
fr: Oui

en: You are attempting to open a new active version of this project when there is already one open. Please select which version you wish to remain open.
fr: Vous essayez d'ouvrir une nouvelle version de ce projet alors qu'il en existe une déjà ouverte. Veuillez sélectionner la version que vous souhaitez conserver ouverte.

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
fr: Vous liez vers lame_enc.dll v%d.%d. Cette version n’est pas compatible avec Audacity %d.%d.%d.
    Veuillez télécharger la dernière version 'LAME pour Audacity'.

en: You are not authorized to access this project.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à ce projet.

en: You are not signed in
fr: Vous n'êtes pas connecté

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
fr: Vous essayez d’ouvrir un fichier de sauvegarde créé automatiquement.
    Le faire peut causer ddes pertes sévères de données.
    
    Ouvrez plutôt le projet Audacity actuel.

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
fr: Vous pouvez également lire notre aide sur l’importation de [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#midi|fichiers MIDI]] et des pistes des [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| CD audio]].

en: You can also save this project locally to avoid losing changes.
fr: Vous pouvez également enregistrer ce projet localement pour éviter de perdre les modifications.

en: You can change the directory in %s.
fr: Vous pouvez modifier le répertoire dans %s.

en: You can disable this anytime in %s.
fr: Vous pouvez le désactiver à tout moment dans %s.

en: You can either save it to the Cloud as a new project, or save it to your computer.
fr: Vous pouvez soit l'enregistrer dans le Cloud en tant que nouveau projet, soit l'enregistrer sur votre ordinateur.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
fr: Vous ne pouvez faire ceci que lorsque la lecture et l’enregistrement
    sont arrêtés. (Il ne suffit pas de mettre en pause.)

en: You can only measure one track at a time.
fr: Il n’est possible de mesurer qu’une seule piste à la fois.

en: You can reach millions of music creators by publishing your apps, effects and sounds on MuseHub. If you're a developer and interested in publishing your products on MuseHub, you can apply today.
fr: Vous pouvez rejoindre des millions de créateurs de musique en publiant vos applications, effets et sons sur MuseHub. Si vous êtes un développeur et que vous souhaitez publier vos produits sur MuseHub, vous pouvez postuler aujourd'hui.

en: You can turn this off anytime in %s.
fr: Vous pouvez désactiver cette option à tout moment dans %s.

en: You can't delete a preset without name
fr: Vous ne pouvez supprimer un préréglage sans nom

en: You can't save a preset without a name
fr: Vous ne pouvez pas enregistrer un préréglage sans lui donner un nom

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
fr: Vous ne pouvez effacer la courbe 'sans nom', car elle est spéciale.

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
fr: Vous ne pouvez effacer la courbe 'sans nom'.

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
fr: Vous ne pouvez exporter la courbe 'sans nom', car elle est spéciale.

en: You don't have access to this project.
fr: Vous n'avez pas accès à ce projet.

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
fr: Vous avez tenté d’exporter un fichier WAV ou AIFF de plus de 4 Go.
    Audacity ne peut pas faire cela, l’exportation a été abandonnée.

en: You have canceled this upload to audio.com
fr: Vous avez annulé ce téléchargement sur audio.com

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
fr: Vous avez sélectionné un nom de fichier comportant une extension inconnue.
    Voulez-vous continuer ?

en: You may need to remove older projects to make space available. For more options, visit audio.com
fr: Vous devrez peut-être supprimer des projets plus anciens pour libérer de l'espace. Pour plus d'options, visitez audio.com

en: You may not assign a key to this entry
fr: Vous ne pouvez pas assigner une clé à cette entrée

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
fr: En se basant sur vos réglages actuels, vous pourriez ne pas avoir assez d’espace disque disponible pour terminer cet enregistrement programmé.
    
    Souhaitez-vous continuer ?
    
    Durée de l’enregistement prévue :   %s
    Temps d’enregistrement disponible sur le disque :   %s

en: You may resample to one of the rates below.
fr: Vous devez rééchantillonner à un des taux ci-dessous.

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
fr: Vous devez déjà sélectionner de l’audio pour utiliser cette action.
    (Sélectionner d’autres types de piste ne fonctionne pas.)

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
fr: Vous devez déjà sélectionner de l’audio stéréo pour réaliser cette
    action. (Vous ne pouvez pas utiliser ceci avec du mono.)

en: You must select a binding before assigning a shortcut
fr: Vous devez sélectionner une combinaison avant d’assigner un raccourci

en: You must specify a name
fr: Vous devez spécifier un nom

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
fr: Vous devez spécifier la même taille de fenêtre pour les étapes 1 et 2.

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
fr: Vous avez sélectionné une piste ne contenant pas d’audio. AutoDuck ne peut traiter que les pistes audio.

en: You tried to access a project that has expired.
fr: Vous essayez d'accéder à un projet qui a expiré.

en: You will not be able to play midi.
fr: Vous ne pourrez pas jouer de MIDI.

en: You will not be able to play or record audio.
fr: Vous ne pourrez pas lire ou enregistrer de l’audio.

en: Your batch command of %s was not recognized.
fr: Votre commande de traitement par lot de %s n’a pas été reconnue.

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
fr: Votre code ressemble à de la syntaxe SAL, mais il n’y a pas de marque de retour ('return').
    Pour du SAL, utilisez une marque de retour comme :
    	return *piste* * 0.1
    ou pour du LISP, débutez par une parenthèse ouverte telle que :
    	(mult *piste* 0.1)
     .

en: Your project is backed up privately on audio.com. You can access your work from any device and collaborate on your project with others. Cloud saving is free for a limited number of projects.
fr: Votre projet est sauvegardé en privé sur audio.com. Vous pouvez accéder à votre travail depuis n'importe quel appareil et collaborer sur votre projet avec d'autres personnes. L'enregistrement dans le cloud est gratuit pour un nombre limité de projets.

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
fr: Votre projet est actuellement auto-contenu ; il ne dépend d’aucun fichier audio externe. 
    
    Des projets plus anciens d’Audacity peuvent ne pas entre auto-contenu, 
    et de l’attention doit être portée pour conserver leurs dépendances 
    externe au bon endroit.
    Les nouveaux projets seront auto-contenus et donc moins risqués.

en: Your project storage limit has been reached.
fr: La limite de stockage de vos projets est atteinte.

en: Zero-crossing search regions intersect stretched clip(s).
fr: Les régions de recherche qui se croisent à zéro coupent le(s) clip(s) étiré(s).

en: Zoom &In
fr: Zoom a&vant

en: Zoom &Normal
fr: Zoom &normal

en: Zoom &Out
fr: Zoom a&rrière

en: Zoom &Toggle
fr: Bascule le zoom (&t)

en: Zoom Default
fr: Zoom par défaut

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Zoom Reset
fr: Réinitialiser le zoom

en: Zoom Toggle
fr: Basculer le zoom

en: Zoom to Fit
fr: Zoom adapté

en: Zoom to Selection
fr: Zoom sur la sélection

en: [Project %02i]
fr: [Projet %02i]

en: [Project %02i] Audacity "%s"
fr: [Projet %02i] Audacity "%s"

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
fr: [Attention : Nyquist a retourné une chaîne de caractères UTF-8 invalide, convertie ici en Latin-1]

[ctx: about dialog]
en: Legal
fr: Informations légales

[ctx: about dialog]
en: PRIVACY POLICY
fr: POLITIQUE DE CONFIDENTIALITÉ

[ctx: application preferences]
en: &Check for updates
fr: Re&chercher les mises à jour

[ctx: application preferences]
en: &Usage info (UUID)
fr: Informations d'&utilisation (UUID)

en: audio or project file name
fr: nom du fichier audio ou du projet

en: audio sample value analysis
fr: analyse de valeur de l’échantillon audio

en: awaiting playback
fr: en attente de lecture

en: bar
fr: mesure

en: bar:beat
fr: mesure:battement

en: bar:beat:tick
fr: mesure:battement:tic

en: beat
fr: battement

en: benchmark.txt
fr: performances.txt

en: buffer too small
fr: tampon trop petit

en: bytes
fr: octets

en: centiseconds
fr: centièmes de seconde

[ctx: change pitch]
en: &from
fr: depuis (&f)

[ctx: change pitch]
en: &to
fr: vers (&t)

[ctx: change pitch]
en: from
fr: depuis

[ctx: change pitch]
en: to
fr: vers

[ctx: change speed]
en: &from
fr: depuis (&f)

[ctx: change speed]
en: &to
fr: vers (&t)

[ctx: change speed]
en: from
fr: depuis

[ctx: change speed]
en: to
fr: vers

[ctx: change tempo]
en: &from
fr: depuis (&f)

[ctx: change tempo]
en: &to
fr: vers (&t)

[ctx: change tempo]
en: from
fr: depuis

[ctx: change tempo]
en: t&o
fr: vers (&o)

en: clip not moved
fr: clip non déplacé

[ctx: cloud sync]
en: Error importing cloud audio
fr: Erreur d'importation audio du cloud

[ctx: command]
en: Silence
fr: Remplacer par du Silence

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
fr: Ne pas envoyer (&d)

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
fr: Envoyer (&s)

en: dB Gain
fr: Gain dB

en: dB Limit
fr: Limite dB

en: days
fr: jours

en: dd:hh:mm:ss
fr: jj:hh:mm:ss

en: decades
fr: décades

en: display Audacity version
fr: affiche la version d’Audacity

en: end
fr: fin

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
fr: erreur : le fichier "%s" est spécifié dans l’entête mais n’a pas été trouvé dans le chemin du greffon.

en: f&rom
fr: depuis (&r)

en: film frames (24 fps)
fr: images film (24 i/s)

[ctx: find clipping]
en: %lld of %lld
fr: %lld de %lld

en: from (Hz)
fr: de (Hz)

en: from Octave
fr: de l’octave

en: here
fr: ici

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
fr: hh:mm:ss + images CDDA (75 i/s)

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
fr: hh:mm:ss + images Drop NTSC

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
fr: hh:mm:ss + images Non-drop NTSC

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
fr: hh:mm:ss + images PAL (25 i/s)

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
fr: hh:mm:ss + images film (24 i/s)

en: hh:mm:ss + hundredths
fr: hh:mm:ss + centièmes

en: hh:mm:ss + milliseconds
fr: hh:mm:ss + millisecondes

en: hh:mm:ss + samples
fr: hh:mm:ss + échantillons

en: hundredths of cents
fr: centièmes d’octaves

en: indeterminate
fr: indéterminer

en: internal error
fr: erreur interne

en: invalid argument
fr: argument invalide

en: invalid header
fr: entête invalide

en: invalid packet
fr: paquet invalide

en: invalid state
fr: état invalide

en: invalid stream structure
fr: structure de flux invalide

en: invalid timestamp
fr: horodatage non valide

en: labels.txt
fr: etiquettes.txt

en: less than 1 minute
fr: moins d’1 minute

en: linear
fr: linéaire

en: memory allocation has failed
fr: échec de l'allocation mémoire

en: milliseconds
fr: millisecondes

en: milliseconds (time of one analysis)
fr: millisecondes (durée d’une analyse)

en: no error
fr: pas d'erreur

en: no label track
fr: pas de piste d'étiquettes

en: no label track at or below focused track
fr: pas de piste d'étiquettes sur ou au-dessous de la piste visée

en: no labels in label track
fr: pas d'étiquettes dans la piste d'étiquettes

[ctx: noise]
en: Brownian
fr: Brownien

[ctx: noise]
en: Pink
fr: Rose

[ctx: noise]
en: White
fr: Blanc

en: not an Opus file
fr: pas un fichier Opus

en: not implemented
fr: pas implémenté

en: not pressed
fr: non pressé

en: nyx_error returned from %s.
fr: nyx_error retourné par %s.

en: one hour ago | %d hours ago
fr[0]: il y a une heure
fr[1]: il y a %d heures
fr[2]: Il y a %d heures

en: one minute ago | %d minutes ago
fr[0]: il y a une minute
fr[1]: il y a %d minutes
fr[2]: il y a %d minutes

en: one minutes ago | %d minutes ago
fr[0]: il y a une minute
fr[1]: il y a %d minutes
fr[2]: il y a %d minutes

en: our Privacy Policy
fr: notre Politique de Confidentialité

en: perceived loudness
fr: niveau sonore perçu

en: plug-in
fr: greffon

[ctx: plug-ins]
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
fr[0]: Activer ce greffon ?
fr[1]: Activer ces greffons ?
fr[2]: Activer ces greffons ?

en: point labels
fr: marqueurs de point

[ctx: preference]
en: Recording
fr: Enregistrement

en: pressed
fr: pressé

en: region labels
fr: marqueurs de région

en: replay a journal file
fr: rejouer un fichier de journal

en: run self diagnostics
fr: exécute les auto-diagnostiques

en: sample data
fr: données d’échantillon

en: samples
fr: échantillons

en: se&mitones:
fr: demi-tons :

en: seconds
fr: secondes

en: seconds + milliseconds
fr: secondes + millisecondes

en: semitones + cents
fr: demi-tons + cents

en: set max disk block size in bytes
fr: définir la taille maximale de bloc disque en octets

[ctx: spectrum prefs]
en: Color (Roseus)
fr: Couleur (Roseus)

[ctx: spectrum prefs]
en: Color (classic)
fr: Couleur (classique)

[ctx: spectrum prefs]
en: Grayscale
fr: Niveaux de gris

[ctx: spectrum prefs]
en: Inverse grayscale
fr: Inverse de niveaux de gris

[ctx: spectrum prefs]
en: Sche&me:
fr: Sché&ma :

en: spectrum.txt
fr: spectre.txt

en: start
fr: début

en: stream is not seekable
fr: flux n'est pas cherchable

en: t&o
fr: vers (&o)

en: this help message
fr: ce message d’aide

en: thousandths of decades
fr: millièmes de décades

en: thousandths of octaves
fr: millièmes d’octaves

en: to (Hz)
fr: à (Hz)

en: to Octave
fr: à l’octave

en: unavailable - above location doesn't exist
fr: indisponible - l'emplacement ci-dessus n’existe pas

en: unnamed
fr: sans nom

en: unsupported version
fr: version non-supportée

en: untitled
fr: sans titre

[ctx: update dialog]
en: &Install update
fr: &Installer la mise à jour

[ctx: update dialog]
en: &Skip
fr: Pa&sser

[ctx: update dialog]
en: Audacity %s is available!
fr: Audacity %s est disponible !

[ctx: update dialog]
en: Can't download cloud audio
fr: Impossible de télécharger l'audio du cloud

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
fr: Impossible d’ouvrir le lien de téléchargement d’Audacity.

[ctx: update dialog]
en: Changelog
fr: Journal des modifications

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
fr: Erreur de vérification de mise à jour

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
fr: Erreur de téléchargement de la mise à jour

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
fr: En lire davantage sur GitHub

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
fr: Impossible de se connecter au serveur de mise à jour d’Audacity.

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
fr: Mettre à jour Audacity

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
fr: Les données de mise à jour ont été corrompues.

en: zero
fr: zéro

en: ~%~%Right Channel.~%~%
fr: ~%~%Canal droit.~%~%

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
fr: ~a   ~a~%~aTaux d’échantillonnage : ~a Hz. Valeurs d’échantillon sur l’échelle ~a.~%~
                         Longueur traitée : ~a échantillons ~a secondes.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
fr: ~a   ~a~%~aTaux d’échantillonnage : ~a Hz.~%Longueur traitée : ~a échantillonns ~a secondes.~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
fr: ~a linéaire, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: ~a linear, ~a dB.
fr: ~a linéaire, ~a dB.

en: ~a samples.
fr: ~a échantillons.

en: ~a seconds.
fr: ~a secondes.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
fr: ~aLa largeur de bande est de zéro (les fréquences~%~
                             haute et basse sont toutes deux de ~a Hz).~%~
                             Veuillez sélectionner une plage de fréquence.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
fr: ~aLa bande passante est de zéro (les fréquences haute~%~
                           et basse sont toutes deux de ~a Hz).~%~
                           Veuillez sélectionner une plage de fréquence.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
fr: ~aLa fréquence centrale doit être supérieure à 0 Hz.

en: ~aData written to:~%~a
fr: ~aDonnées écrites sur :~%~a

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
fr: ~aLa sélection de fréquence est trop haute pour le taux d’échantillonnage de la piste.~%~
                            Pour la piste actuelle, le paramétrage de la fréquence haute ne peut pas~%~
                            être plus grande que ~a Hz

en: ~aHigh frequency is undefined.
fr: ~aLa fréquence haute est indéfinie.

en: ~aLow frequency is undefined.
fr: ~aLa fréquence basse est indéfinie.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
fr: ~aLes paramètres de filtre à peigne ne peuvent pas être appliqués.~%~
                          Essayez d’augmenter la limite de fréquence basse~%~
                          ou de réduire le filtre de largeur 'Width'.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
fr: ~aLes valeurs de pourcentage ne peuvent pas être à plus de 1000 %.

en: ~aPercentage values cannot be negative.
fr: ~aLes valeurs de pourcentage ne peuvent pas être négatives.

en: ~aPlease select frequencies.
fr: ~aVeuillez sélectionner les fréquences.

en: ~aRegion length = ~a seconds.
fr: ~aLongueur de région = ~a secondes.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                          Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                          -6 dB halves the amplitude.
fr: ~aLes valeurs dB ne peuvent pas être supérieure à +100 dB.~%~%~
                                     Astuce : 6 dB double l’amplitude~%~
                                     -6 dB divise l’amplitude par deux.

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
fr: ~a~%Taux d’échantillonnage: ~a Hz. Valeurs d’échantillons sur l’échelle ~a. ~a.~%~aLongueur traitée : ~a ~
                      échantillons, ~a secondes.~%Amplitude de crête : ~a (linéaire) ~a dB.  RMS non-pesé : ~a dB.~%~
                      Décalage continu : ~a~a

en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
fr: ~a~a ~a à intervalles de ~a secondes.~%
